Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
Na několika dalších místech hygienici zjistili zhoršenou průhlednost vody, což ale koupání neomezuje. ČTK to zjistila z informací krajských hygienických stanic.
Mluvčí liberecké krajské hygienické stanice Zuzana Balašová uvedla, že množení sinic v Máchově jezeře nahrávají nepříznivé klimatické podmínky, byla totiž mírná zima a málo pršelo. Vyšší pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží hrozí například u alergiků, těhotných nebo dětí, kterým hygienici radí se po koupání osprchovat.
Zhoršená kvalita vody v chrastavském koupališti Sluníčko je podle Balašové dána hodnocením z uplynulých sezon. Po záplavách 2010 se v něm totiž objevily bakterie, které naznačují fekální znečištění. Následkem mohou být vyrážky, zvracení a průjem. Loňské výsledky sice byly dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém je dlouhodobý a berou v potaz i výsledky z předchozích let. Proti loňskému hodnocení číslem čtyři z pětibodové stupnice si Chrastava ale polepšila, nyní je na trojce jako Máchovo jezero. Mírně zhoršenou kvalitu vody, stupeň dva, má nádrž Harcov v Liberci a koupaliště v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku.
V Plzeňském kraji se ojediněle už objevují sinice v rybníku Valcha na Klatovsku, kde je tak mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. V Seneckém rybníce v Plzni je voda jen méně průhledná.
V Královéhradeckém kraji rozbory hygieniků ukázaly zhoršenou průhlednost vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a u autokempu ve vodě v nádrži Rozkoš na Náchodsku, voda je tam ale vhodná pro koupání.
Ve středních Čechách má horší vlastnosti jen voda v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v jezeře Ostrá na Nymbursku. Podle Luboše Mandíka z příbramské pobočky krajské hygienické stanice se tam kvůli řasám vyskytlo větší množství fytoplankonu, lidé se tam ale mohou bez omezení koupat.
V Moravskoslezském kraji hygienici odebrali vzorky vody z přírodních koupališť na Bruntálsku, Opavsku a Karvinsku a neodhalili nedostatky. Podobné je to i na jihu Moravy, kde hygienici nemají informace o tom, že by byla na některém z přírodních koupališť nevhodná voda ke koupání.
Aktuální informace o kvalitě vody na sledovaných koupacích místech jsou na webových stránkách krajských hygienických stanic. Hygienici ale upozorňují, že u koupališť ve volné přírodě nelze vyloučit změnu v jakosti vody kvůli přívalovým srážkám nebo možným splachům z okolí.
Výskyt toxických sinic si mohou lidé ale ověřit sami: do plastové lahve naberou vodu a v případě, že se po půl hodině zelené částice koncentrují poblíž hladiny, jde o sinice. Pokud jsou rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jsou to netoxické řasy.
Foto: Wikipedia, Michael Kümmling, licence
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
22.2.
Slovo „OVAK“ je třeba si poznačit do diáře na sobotu 16.3. Právě v tento den se totiž koná Den otevřených dveří ve společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s.
19.2.
Středočeský kraj letos rozdělí z Infrastrukturního fondu 160 milionů korun na rozvoj a obnovu základních škol a na vodohospodářskou infrastrukturu. Jde o stejnou částku jako v loňském roce. Peníze na tyto projekty včera schválili zastupitelé.
15.2.
Beroun má stavební povolení k rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti a vypíše soutěž na stavební firmu. Práce by měly začít 1. září po skončení letošní koupací sezony, řekl ČTK místostarosta Michal Mišina (za ANO).
13.2.
Středočeský kraj chce mj. propojit vodárenské systémy Nymburku a Mladé Boleslavi, obnovit čerpání spodní vody na Kladensku a posílit zásobování pitnou vodou. Jde o opatření proti suchu. Speciální komise zřízená krajem představila prvních sedm kroků proti suchu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
7.2.
Nový dotační program zaměřený na zmírnění dopadů sucha připravil Liberecký kraj. Na projekty, které pomohou zadržet vodu v krajině, rozdělí letos šest milionů korun. V představách obcí byla opatření za zhruba 50 milionů korun, takové peníze ale kraj nemá, řekl ČTK radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
6.2.
Smečno na Kladensku letos chystá modernizaci čistírny odpadních vod. Součástí úprav bude i zvýšení její kapacity tak, aby mohla do budoucna pokrýt potřeby města odpovídající připojení až 2700 obyvatel. Náklady na modernizaci dosáhnou kolem 20 milionů korun, řekla ČTK starostka Smečna Pavla Štrobachová (za STAN).
5.2.
Státní podnik Povodí Labe získal po několika letech příprav pravomocné stavební povolení na suchý poldr Mlýnec na řece Mrlině u Kopidlna na Jičínsku. Poldr má být významným prvkem protipovodňové ochrany pro obce ležící v povodí Mrliny v Královéhradeckém a Středočeském kraji. Vlastní stavba poldru by mohla začít v roce 2020, hotova by mohla být v roce 2022.
4.2.
Malý kanalizační vůz s recyklací, KAISER City Cycler, první kanalizační vozidlo svého druhu v České republice, bylo uvedeno do provozu společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) v Ostravě. Vozidlo je určeno k vysokotlakému čištění městské kanalizace za využití technologie umožňující opětovné využití čistící vody prostřednictvím kontinuální recyklace.
4.2.
Firma Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce letos do vodovodů, vodojemů, kanalizací a čistíren na Karvinsku investovat přes 135 milionů korun. Investice se budou týkat například čistíren odpadních vod v Orlové, Karviné, Českém Těšíně a Horních Bludovicích. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
29.1.
Příprava rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun má zpoždění. Projekt je ve fázi stavebního řízení, práce tak letos nezačnou. Půjde-li vše podle předpokladů, chtěli bychom do poloviny příštího roku stavbu zahájit, uvedla pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
28.1.
Pro stavbu přivaděče vody v koridoru dálnice D3 začaly v prosinci projekční práce. Přípravu projektu chce středočeské hejtmanství, které je objednavatelem přivaděče, koordinovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jež je investorem stavby dálnice D3. Investorem přivaděče má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi, náklady dosáhnou stovek milionů korun.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
23.1.
Nové Strašecí na Rakovnicku plánuje odbahnění rybníka Nový II a chystá také úpravu jeho břehů. Radní města na posledním jednání schválili zpracování studie úprav. Starosta Karel Filip (ČSSD) ČTK řekl, že břeh je podemletý a je třeba ho zpevnit. V nejbližších letech chce také město obnovit zarostlý rybník v části Pecínov, který by mohl sloužit i ke koupání.
17.1.
Vítkovický jez na řece Ostravici v Ostravě má za sebou dvouletou rozsáhlou rekonstrukci za téměř 27 milionů korun. Jejím důvodem byl nevyhovující technický stav jezových polí, která za vyšších průtoků poškodily štěrkové splaveniny. V tiskové zprávě to uvedla Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který je v Moravskoslezském kraji správcem vodních toků a vodních děl.
14.1.
Kolín začne budovat kanalizaci, na kterou se v budoucnu napojí plánovaná sportovní hala v městské části Borky. Začít stavět by se mělo na přelomu zimy a jara, až to umožní klimatické podmínky. Náklady na stavbu kanalizace dosáhnou 2,2 milionu korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
11.1.
Příprava na vybudování vodních nádrží Senomaty a Šanov na Rakovnicku, které mají pomoci mírnit následky sucha, pokračuje. Práce by měly začít v roce 2021, hotovo by dle aktuálního harmonogramu mohlo být v roce 2023. Předběžné náklady na obě nádrže jsou 420 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
9.1.
Sněžení, déšť a občasné tání zlepšily situaci na tocích i nádržích v Povodí Odry postižených loňským suchem, stav se zlepšil zejména v Beskydech. V přehradách povodí přibylo za poslední měsíc 18 milionů metrů krychlových vody, z toho v beskydských nádržích Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice 15 milionů metrů krychlových.
8.1.
Kolín pracuje na projektu změkčování pitné vody. Tvrdá voda v Kolíně například ničí některé elektrické spotřebiče, město by chtělo mít vodu od příštího roku na doporučené hodnotě tvrdosti, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
7.1.
Rekreanti přijíždějící v létě do příhraniční Železné Rudy budou mít brzy možnost vykoupat se v přírodním bazénu v sousedním městě. Bavorská Železná Ruda, která kvůli vysokým provozním nákladům zlikvidovala krytý bazén, zahájila stavbu biotopu hned za česko-německou hranicí. ČTK to řekl Filip Smola (ČSSD), starosta české Železné Rudy, kterou její partnerské město o projektu informuje.
31.12.
Město Slaný nechá příští rok upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění pramene je v Nezamyslově ulici. Práce by měly začít, až to umožní počasí, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
28.12.
Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) dokončuje rekonstrukci úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku. Projekt bezmála za 215 milionů korun by měl být do zkušebního provozu spuštěn už v lednu. Firma, která zásobuje vodou 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku, plánuje další investice na příští rok. Do obnovy vodovodů a kanalizací i opravy objektů dá přes 20 milionů korun.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
18.12.
Práce na dostavbě kanalizace v Novém Strašecí na Rakovnicku začnou v polovině ledna. Jde o zásadní investici města pro příští léta, která přijde na 109 milionů korun bez DPH. Méně než třetina nákladů půjde přímo z rozpočtu města. ČTK to řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 9,2 procenta. Za krychlový metr zaplatí odběratelé na vodném a stočném 115 korun. ČTK o tom informovali Petr Olyšar ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí příští rok na vodném a stočném téměř 1400 korun navíc.
13.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného pro rok 2019 vzroste o 3 %. Odběratelé tedy budou platit za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 81,35 Kč za m3, což je o 2,4 Kč za m3 více.
13.12.
Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 procenta. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) 108,80 Kč včetně DPH, o 3,5 koruny víc než letos. ČTK to řekl předseda rady VHS Milan Hejduk. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.
13.12.
Lépe chráněná před povodněmi je úpravna vody s vrty v Nudvojovicích, která je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní obce. Díky modernizaci za 45 milionů korun má úpravna také vyšší kapacitu a dokáže spolehlivěji odstranit chlorované uhlovodíky ze surové vody.
11.12.
V Unhošti na Kladensku začala modernizace čistírny odpadních vod. Současné technologie už byly zastaralé a ve špatném stavu. Mírně vzroste i její kapacita. Hodnota investice je zhruba 50 milionů korun. ČTK to řekla starostka Unhoště Iveta Koulová (TOP 09).
11.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je potřeba zdrojů na opravy a investice do vodárenských sítí, řekla včera ČTK zástupkyně ředitele pro ekonomiku a obchod Soňa Teichmanová.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
7.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2018. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti AQUA SERVIS Iveta Doležalová.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.
4.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2019 v průměru stoupne o 1,7 procenta na 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 98,14 Kč/m3. Důvodem zdražení je celkový růst nákladů spojených s dodávkami a odváděním vody.
4.12.
Plzeňský kraj má studii ke zlepšení kvality vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy v létě znečišťují přemnožené sinice a zelené řasy, což omezuje koupání. Studii vyčištění největší vodní plochy v regionu s 390 hektary zpracovaly firmy VRV a DHI. Navrhly 173 opatření v povodí za více než jednu miliardu korun, která potrvají pět až deset let.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
3.12.
Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna 2019 zvýší o 1,66 Kč, cena pro stočné pak o 1,75 Kč za předpokladu DPH 15 %. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 80,71 Kč oproti 77,30 Kč v letošním roce.
30.11.
K lepšímu hospodaření s dešťovou vodou a k vyčištění malých vodních toků má v Plzni pomoci koncepce odtokových poměrů, kterou si nechává město zpracovat. Komplexní dokument se zaměří na malé vodní toky na území města o celkové délce zhruba 110 kilometrů. Materiál má také definovat rizika při suchu i záplavách a navrhnout možnosti vsakování velkého úhrnu dešťových srážek v konkrétních místech.
29.11.
Již po deváté klienti chráněné dílny a speciální základní školy Nadačního fondu Slunce pro všechny prodávali svoje výrobky v prostorách Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Včerejší prodejní akce byla více než úspěšná. Nadační fond si z vodárny odvezl celkovou částku 31 036 Kč.
29.11.
Ostrava se řadí mezi první města v České republice, kde byl použit dálkový odečet spotřeby vody pro spotřebitele. Tzv. Smart metering byl společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) představen veřejnosti v roce 2017 a společnost za něj získala, v rámci celonárodní soutěže „Chytrá města pro budoucnost,“ zvláštní cenu poroty za významný přínos pro hospodaření s pitnou vodou.
26.11.
Na vyčištění koryta řeky Smědé se dohodlo vedení města Frýdlant s Povodím Labe. Z koryta by měly zmizet náletové dřeviny, ale také nánosy na dně řeky. Důvody jsou nejen estetické, opatření je i prevencí pro případ velké vody. ČTK to řekl starosta Dan Ramzer (ODS). Mýcení náletů z koryta je v plánu ještě letos, zbytek akcí se uskuteční v příštím roce.
23.11.
Letošní celoplošná deratizace kanalizační sítě Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) je již minulostí. Do konce roku se tak Středočeské vodárny zaměří na místa, kde je zaznamenán větší výskyt hlodavců.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
20.11.
Některým zimním střediskům v Libereckém kraji hrozí, že nebudou mít na začátku sezony dostatek vody na zasněžování. Problémy mohou nastat i v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, která je největším skiareálem v kraji. Podle provozovatelů středisek se ale situace ještě může změnit. Většina skiareálů se zasněžováním ještě nezačala, jako první spustil sněžná děla Ještěd v Liberci, vyplývá z ankety ČTK.
16.11.
Mělník má nové zařízení usnadňující hospodaření s vodou. Jde o dvě nádrže, které urychlí napouštění kropicích vozů a zajistí zásoby vody, informovala dnes ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
15.11.
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje mimo jiné bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních, a zmodernizuje lodní výtah. Na včerejším setkání se starosty v Milešově na Příbramsku to ČTK řekl technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
14.11.
Královéhradecký kraj chce rozdělit mezi obce 21 milionů korun na podporu budování vodovodů, kanalizací nebo čistíren odpadních vod. Letos jde již o třetí kolo tohoto dotačního programu, řekl novinářům radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Záměr budou 3. prosince schvalovat krajští zastupitelé.
13.11.
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v obci Věšín na Příbramsku, který pomůže zadržet vodu v krajině. Celková hodnota projektů přesahuje 17 milionů korun, krajské dotace mají podle včerejšího rozhodnutí radních činit čtyři miliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Helena Frintová.
5.11.
Hráz vodního díla Šance na řece Ostravici je svojí výškou 65m spolu s hrází nádrže Slezská Harta nejvyšší hrází v našem regionu a patří k nejvyšším v ČR. Poprvé od svého dokončení v roce 1969 prošla celkovou rekonstrukcí, která zajistí její bezpečnost a spolehlivý provoz.
1.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončila rekonstrukci kalového hospodářství Úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku za více než 50 milionů korun. Zároveň tam zahájila rekonstrukci technicky a provozně zastaralých technologických celků včetně automatů řídících provoz úpravny, což přijde na téměř 125 milionů korun.
31.10.
Klatovské rybářství lovili včera a dnes svůj největší, 106hektarový, rybník Kovčín na Klatovsku. Výlov tam dělá vždy jednou za dva roky. Přes velké letošní sucho, jehož vinou chybí v rybnících firmy asi čtvrtina vody proti normálu, je kvalita ryb velmi dobrá. Bude jich ale o něco méně, řekl ČTK ředitel podniku Václav Voráček.
30.10.
V buštěhradské části Bouchalka nechal Státní pozemkový úřad postavit nový rybník. Je především součástí opatření pro zadržování vody v krajině, ale sloužit by měl i jako rekreační zóna. "Kolaudace by měla být během listopadu," řekla ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
29.10.
Velké Přílepy u Prahy plánují stavbu nového vodojemu. Obec se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Další vodojem je potřeba ke zvýšení akumulace vody, řekla ČTK starostka Velkých Přílep Věra Čermáková. Důvodem je značný rozvoj obce i dalších obcí v okolí. Kapacity stávajícího vodojemu tak jsou na hranici možností a nemusí v budoucnu stačit.
24.10.
Svazek měst a obcí VKM (Svazek) bude od ledna 2019 třetinovým akcionářem Středočeských vodáren (SVAS). Už dnes ale jeho zástupcí sedí v dozorčí radě a kontrolují činnost. Přečtěte si rozhovor s jeho novým předsedou Mgr. Martinem Kupkou, starostou Líbeznice.
24.10.
Ostrava a její zásobování vodou ve světle současných oslav 100. výročí vzniku Československa má k této historii také co říci. Město prodělávala po 1. světové válce mohutný rozvoj, jako málokteré v našem státě. Došlo k mimořádné koncentraci a rozvoji báňského i hutního průmyslu, a tím k rozvoji bytové výstavby se zvýšenými nároky na dobrou pitnou vodu.
23.10.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje více než 1160 metrů vodovodního potrubí v okrajové části největšího sídliště Slezská ve Frýdku-Místku. Výměna potrubí bude stát více než deset milionů korun a lidem má přinést větší komfort. Práce začaly v září, hotovy mají být do konce roku. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
18.10.
Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Kvalita ryb je dobrá, přírůstky budou vinou velkého sucha menší než v běžných letech. Rybáři budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve 200 rybnících odlovit o něco méně než loni, kdy to bylo 600 tun ryb, z toho asi 500 tun by mělo být kaprů, řekl ČTK ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.
17.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
12.10.
Městské lesy Hradec Králové v rámci boje se suchem chystají výstavbu tří retenčních nádrží na zadržení vody v lese. Nádrže o celkové ploše sedm hektarů by v době sucha měly pomoci udržet spodní vodu a okolní vodní toky v lese na potřebné úrovni. Výstavba nádrží by měla přijít na asi 6,5 milionu korun bez DPH.
11.10.
Liberecký kraj podpoří přípravu projektů na zajištění vody pro oblasti u česko-polské hranice ohrožené plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu v Turówě.
10.10.
Chátrající a léta zanedbávané koupaliště v Novoveské ulici chce Jablonec nad Nisou proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Náklady na úpravy nádrže ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka se odhadují na necelých pět milionů korun. Město na projekt žádá dotace z Operačního programu Životní prostředí.
9.10.
V povodí řeky Mže v Českém lese na Tachovsku je pravděpodobně račí mor. V chráněné krajinné oblasti v minulých letech zmizely tisíce původních českých raků říčních. Letos v létě našli ochránci přírody zbytky krunýře a klepet severoamerického raka signálního. Je přenašečem račího moru, který je pro původní české druhy raků smrtelný. ČTK to řekla Zuzana Blažková ze správy CHKO Český les.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá letos do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí 202 milionů korun. Největší část investic v souhrnu za 140 milionů korun připadá na již postavené nebo nyní dokončované rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou.
1.10.
Chotěšov na Plzeňsku dokončil rekonstrukci a rozšíření úpravny vody za zhruba 13 milionů korun. Za poslední roky šlo o největší letošní investici obce s 2800 obyvateli. ČTK to řekl starosta Luděk Rosenberger.
27.9.
Řada obcí na Mladoboleslavsku se dočká nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) získala dotaci pro svůj projekt na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady jsou odhadovány na 700 milionů korun, stavět by se mělo začít na jaře, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaK MB Tomáš Žitný.
21.9.
Kolín spustil projekt chytrého měření pitné vody. Systém má pomoci včas odhalovat havárie a zabránit ztrátě pitné vody. Město do projektu zapojilo budovy úřadu a příspěvkových organizací, sdělil ČTK místostarosta Kolína Tomáš Růžička (dříve Kolíňáci).
20.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. je úspěšná v dalších žádostech o dotace na posilování a propojování vodárenské infrastruktury. Po plánovaných investicích do úpraven vody v Libonicích a Lázních Bělohradě, na nichž už práce odstartovaly, získala příslib dalších dotací.
18.9.
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení města schválilo uzavření smlouvy s dodavatelem. Hotovo má být do zahájení letní sezony 2019, tedy do června, sdělil ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
17.9.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun. Město získalo dotaci téměř 77 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
14.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů.
13.9.
Nové Strašecí na Rakovnicku chce brzy dostavět kanalizaci, má vypsaný tendr i přidělenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK starosta města Karel Filip (ČSSD). Jedná se o investici za více než 100 milionů korun, většinu nákladů má pokrýt dotace. Pokud nenastanou komplikace s tendrem, mohly by práce začít ještě letos.
11.9.
Stavba kanalizace v Mělníku Vehlovicích začne ještě letos kvůli chystané opravě státní silnice číslo devět. Hlavní tah na Českou Lípu tak nebude nutné znovu rozkopat. Náklady na stavbu kanalizace ve Vehlovicích činí zhruba 140 milionů korun, část zaplatí město, část dotace ministerstva zemědělství a část vlastník infrastruktury, společnost Vodárny Kladno Mělník, uvedl místostarosta Mělníka Milan Schweigstill.
30.8.
V Královicích na Kladensku má na konci roku začít stavba kanalizace zhruba za 30 milionů korun. Kapacita bude počítat i s rozvojem obce. V září by mělo skončit výběrové řízení na zhotovitele, pokud nenastanou komplikace, práce začnou v říjnu či v listopadu, řekl ČTK starosta Královic Luděk Šofr.
28.8.
Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
23.8.
Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně, kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
8.8.
Na základě tragických událostí z června tohoto roku v Praze, kdy příznivci geocachingu hledali tzv. kešky v zatrubněné podzemní části Motolského potoka, reagovala i společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) a prověřila situaci ve stokové síti v Ostravě.
8.8.
Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci včera z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek. Město nechalo přemostění pro chodce zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Nymburská lávka byla stejné konstrukce jako ta v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci.
7.8.
V Jablonci nad Nisou mohou ještě obyvatelé žádat o dotace na výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. Jejich výstavbu radnice podporuje od roku 2013. Letos je v rozpočtu 1,5 milionu korun. Od dubna, kdy výzva začala, schválilo město jen dvě žádosti dohromady za 100.000 korun, většina peněz tak zůstává nerozdělena.
6.8.
Zlepšení parametrů kvality pitné vody a efektivnější provoz zařízení si slibuje Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. od rekonstrukce úpravny vody v Lázních Bělohradě. Poté, co vloni získala příslib zhruba 50% dotace od Státního fondu životního prostředí, se letos podařilo veřejnou zakázku vysoutěžit.
6.8.
Z důvodu nedostatečného množství pitné vody v některých lokalitách vyhlásila Vodohospodářská a obchodní společnost, a.s. v sobotu zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut a zavlažování sportovišť pitnou vodou z veřejného vodovodu.
27.7.
Město Nový Jičín přispěje svým obyvatelům na stavbu malých domovních čistíren odpadních vod a na ekologické vytápění domů. Lidé budou moci od města dostat až polovinu uznatelných nákladů, ale u čističek nejvýše 40.000 a u ekologického vytápění maximálně 50.000 korun.
26.7.
Pokuty uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 24 z 38 kontrolovaných ubytovacích rekreačních objektů na území Krkonošského národního parku (KRNAP) v Libereckém kraji. Kontrola byla zaměřená na nakládání s vodami. Novinářům to řekla oblastní ředitelka ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. Celková výše pokut dosáhla 140.000 korun.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
16.7.
Vodárenské společnosti východních Čech navázaly na předchozí spolupráci a spolu s primátorem Města Hradce Králové a starostou Náchoda se setkaly, aby diskutovaly o dalších možnostech.
10.7.
Rybník Marvánek v Říčanech u Prahy má problém s kvalitou vody. Kvůli nebezpečným cerkáriím, jejichž výskyt byl potvrzen loni v červnu, město v této přírodní nádrži nedoporučuje koupání. Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž.
10.7.
Frýdlant s Větrovem na Liberecku opět spojuje lávka. Obyvatelé horního Větrova se tak do města dostanou rychleji a bezpečněji, řekla ČTK mluvčí tamní radnice Martina Petrášková. Lávka tam v minulosti byla, před osmi lety ji ale při bleskových povodních vzala voda. Jen na městském majetku tehdy napáchala škody za 285 milionů korun.
9.7.
Hrádek na Rokycansku dá dva miliony korun do modernizace varovného protipovodňového systému. Ve třítisícovém městě se při velkých deštích zvedá voda nejrychleji z celého Plzeňského kraje. Hrádek vybuduje nový bezdrátový rozhlas, pro varování občanů bude nadále sloužit SMS infokanál, jímž starosta informuje občany o stav řeky Klabavy, kterou přitéká velká voda z Brd.
4.7.
Říčany u Prahy vybudují sedmikilometrový vodovod do místních částí Strašín, Radošovice a Pacov. Výstavba vyjde na 32 milionů korun, z toho 15 milionů pokryje dotace z Evropské unie, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
4.7.
Domažlice zahájily dlouho připravovanou kompletní rekonstrukci a přístavbu svého plaveckého bazénu za 292 milionů korun. Modernizace potrvá do konce srpna příštího roku. Areál bude uzavřený. Letos chce jedenáctitisícové město proinvestovat téměř 67 milionů, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Bublová.
3.7.
Vodárna Plzeň, největší dodavatel pitné vody na západě Čech, připravuje čtyři velké investice za více než 900 milionů korun. Největší bude sušárna kalů z čistírny odpadních vod, které už kvůli zpřísnění legislativy nebude moci firma předávat zemědělcům. Dále jsou to výstavba splaškové kanalizace v městské části Lhota, retenční nádrž Vinice a oprava roudenského kanalizačního sběrače.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
29.6.
Do úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku začali montovat novou technologii. Úpravna, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část Frýdlantského výběžku je od loňského června v rekonstrukci. Dělá se za provozu. Projekt za 214,5 milionu korun má být hotov do konce letošního roku.
29.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. představila na valné hromadě svým akcionářům výsledky loňského hospodaření. To překročilo téměř o 13 milionů plánovaný zisk a skončilo s kladným výsledkem ve výši 15,7 milionu korun. Důvodem byla především posilující koruna vůči euru, což se odrazilo na zlevnění úvěru, který si společnost v minulosti vzala kvůli rozsáhlé investiční akci s názvem Cidlina.
26.6.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje za více než 13 milionů korun čistírnu odpadních vod ve Václavovicích na Ostravsku. Vymění tam například čerpadla, která už technicky nevyhovovala, ale také opraví betonové konstrukce ve vstupní čerpací stanici. Hotovo by mělo být do konce roku. ČTK to řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
22.6.
V Plzni se poslední tři roky mírně zvyšuje spotřeba pitné vody. Nárůst táhne vyšší odběr domácností. Ekonomice se daří a voda tak není rozhodujícím výdajem. V některých letech podporují vyšší spotřebu horka. Růst je také dán tři roky stabilní cenou, předloni se dokonce o více než čtyři procenta zlevňovalo.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
20.6.
Oba břehy řeky Ostravice v centru Ostravy ožijí v sobotu čtvrtým ročníkem rozmarných slavností, které loni přilákaly zhruba 10.000 lidí. Návštěvníci se stejně jako v předchozích letech mohou těšit na soutěž ve sjezdu řeky na netradičních plavidlech, půjčovnu loděk, říční přívozy i koncerty.
19.6.
Plzeň, která zatím bere vodu do úpravny vody jen z řeky Úhlavy, postaví havarijní zdroj pitné vody zhruba za 420 milionů Kč. Pro město se 180.000 obyvateli se náhradním zdrojem pitné vody stane řeka Radbuza pod přehradou České údolí v Liticích. Z nádrže přivede město vodu potrubím do úpravny vody Plzeň, modernizované nedávno za 1,1 miliardy korun. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).
15.6.
Úpravy hráze a opatření proti bobrům v přírodní památce Kolowratův rybník u Přimdy na Tachovsku pomohly uchránit jednu z největších lokalit chráněné masožravé rostliny rosnatky prostřední v Česku. Rybník v CHKO Český les, který je od roku 2011 přírodní památkou, obsadila rodina bobrů.
13.6.
Královéhradecký kraj chce dát letos malým obcím na stavby vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod přes 50 milionů korun, což je na úrovni loňského roku. Zatím hejtmanství mezi obce ve dvou kolech rozdělilo zhruba 36 milionů korun. Novinářům to dnes řekl radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Dotaci mohou dostat obce, ve kterých žije do 2000 obyvatel.
13.6.
Rekonstrukce městského bazénu v Liberci bude zřejmě o polovinu dražší, než dosud radnice uváděla. Podle zpřesněného odhadu se bude cena nejspíš pohybovat kolem 600 milionů korun. Projekt je ve fázi přípravy projektové dokumentace, řekl novinářům primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
12.6.
Opravu hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově zkomplikoval krach firmy, která zakázku od loňského roku prováděla. Práce přerušila a Povodí Labe bude muset znovu vypsat soutěž a vybrat jinou firmu. Oprava je hotová zatím jen asi z desetiny. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
12.6.
Středočeský kraj zřídí komisi pro boj se suchem. V poradním orgánu hejtmanky budou kromě radního pro zdravotnictví a bezpečnost Roberta Bezděka (ANO) a dalších zástupců krajského úřadu představitelé významných vodárenských společností, Agrární komory a správci povodí. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Nicol Lenertová.
11.6.
Uzavření Labe pro lodní dopravu v Nymburce kvůli lávce, která je v havarijním stavu a hrozí pádem, bude mít dopad na zdejší turistický ruch, omezení se dotkne například největší české osobní lodi Florentina, která vozí turisty do lázeňských Poděbrad, řekl ČTK ředitel sdružení Zlatý pruh Polabí Pavel Hlaváč.
6.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 46 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,9 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny. Zbytek zisku firma po přidělení tří milionů korun na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice.
4.6.
V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až 3000 dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. ČTK to řekl mluvčí parku Radek Drahný.
31.5.
Nynější horké počasí tak zvýšilo spotřebu pitné vody, že ji Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) nestačí dodávat. Požádala proto odběratele, aby pitnou vodu nepoužívali k napouštění bazénů a zalévání. Je to preventivní opatření, problémem není sucho, řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar.
30.5.
Na vodním díle Labská pod Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku pokračuje rekonstrukce spodních výpustí za 103,6 milionu korun bez DPH. Kvůli stavebním pracem byla o několik metrů snížena hladina vody. Oprava začala loni v březnu a termín dokončení se předpokládá v říjnu 2019, řekla ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
29.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 13,5 milionu korun do fondu obnovy na investice. Dividendy firma nevyplatí. Na investice bude použito 8,8 milionu, zbytek zisku firma převede do sociální a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 8,5 milionu a rozdělila jej podobně jako nyní.
28.5.
Jakmile nastane teplé počasí, Středočeské vodárny (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodání vody do bazénů.
28.5.
Nedostatek srážek a teplé počasí nezpůsobují komplikace nejen lidem, ale trpí rovněž fauna a flóra. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zřídily v lesních porostech jímacího území Mělnické Vrutice a Řepínský důl napajedla. Zvěř tak má možnost ve svém přirozeném prostředí se napít.
24.5.
Jablonec nad Nisou buduje novou splaškovou kanalizaci v oblasti Mšena. K projektu za zhruba 8,6 milionu korun se připojila i Severočeská vodárenská společnost (SVS) s rekonstrukcí vodovodu. Stavba zkomplikuje dopravu v Arbesově ulici a ztíží přes léto přístup i do tamní zahrádkářské kolonie. Práce by měly skončit do poloviny října. ČTK o tom informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
16.5.
V Kladně pokračuje přestavba vodojemu s vodohospodářským dispečinkem zhruba za 100 milionů korun. V tomto týdnu dělníci montují repasované okno ve dříku vodárenské věže, které bude osvětlovat vnitřní prostor. Zároveň mají být dokončeny hliníkové rámy fasády na hlavě vodojemu, řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
11.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 58 procent na 13,5 milionu korun z předloňských 8,5 milionu korun. Zisk mohl být ještě vyšší, ale společnost musela vytvořit rezervu tři miliony korun na opravu kanalizace v Janských Lázních, uvedla firma ve výroční zprávě.
10.5.
V budově úpravny vody areálu společnosti VaK Hradec Králové vzniká dispečink, který využije moderní smart technologie. V novém centru bude po dostavbě umístěno vodárenské řídící středisko, které bude nejen dohlížet na běžný provoz vodárenské infrastruktury, ale bude mít i další nadregionální využití.
9.5.
Potkani jsou neoddělitelnou součástí lidské civilizace. Čím větší životní úroveň má člověk, tím lépe se daří i jim, protože odpadky, které člověk vyprodukuje, jsou pro ně bohatým zdrojem potravy. Potkani jsou velmi houževnatí, přežijí pád z více než desetimetrové výšky a umí plavat několik dnů bez odpočinku.
27.4.
Unikátní technickou operaci zažil Kladenský vodojem, který od července loňského roku prochází kompletní rekonstrukcí. Čtyřsettunový jeřáb dnes krátce po deváté hodině ranní vyzdvihl na vrchol vodojemu novou střechu, která uzavře konstrukci nové podoby stavby.
27.4.
Každoročně investují Ostravské vodárny a kanalizace a.s. nemalé finanční prostředky do zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury v Ostravě. Stejně je tomu i v roce 2018, kdy bylo rozhodnuto, že na tyto účely poskytne společnost minimálně 376 mil. Kč, z toho 288 mil. Kč prostřednictvím nájmu statutárnímu městu Ostrava a zbytek formou převážně obnovujících oprav zajišťovaných společností.
26.4.
Liberecký kraj bude spolu s městy a obcemi na Lužické Nise hledat možnosti, jak tamní obyvatele ochránit před velkou vodou. Studie protipovodňových opatření přijde na bezmála čtyři miliony korun, z toho 85 procent získal kraj jako evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí.
24.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí, v loňském roce vytvořila čistý zisk 89,3 milionu korun. Zisk byl o 1,4 milionu (1,6 procenta) vyšší než v roce 2016. Výkony společnosti loni vzrostly oproti předchozímu roku o deset milionů (0,9 procenta) na 1,09 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.
20.4.
V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla vloni přesně touto dobou otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společností OVAK. Celkové náklady činily více než 4 mil. Kč.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
16.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chystá po třinácti letech opět výplatu dividend. Z loňského zisku 16,3 milionu korun, který byl stejný jako v roce 2016, by na dividendy mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii. Tržby firma loni zvýšila o čtyři procenta na 226 milionů korun a na investice dala 96 milionů korun.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
10.4.
Menší středočeské obce budou moci žádat kraj o dotaci na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod. V programu, který budou koncem dubna schvalovat krajští zastupitelé, by se mělo rozdělovat až 26 milionů korun.
10.4.
Obyvatele Píště na Opavsku, kde v posledních letech postupně téměř vyschly obecní vrty na vodu, zásobuje vodou denně 12 cisteren. Vedení obce chystá stavbu provizorního vodovodu. Takzvaný suchovod povede na povrchu a na vodovodní síť se napojí v nedaleké Vřesině. Do zimy chce mít obec už vybudovaný regulérní přívod vody pod zemí. ČTK to řekl starosta starosta Daniel Fichna (Společně - SNK).
5.4.
Ostrava zahajuje novou ekologickou venkovní kampaň "I na Tobě záleží" zaměřenou na problematiku vody a cyklodopravy. Má upozornit na osobní zodpovědnost jednotlivce za stav životního prostředí. Město za ni zaplatí 249.000 korun bez DPH, řekla novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
4.4.
Středočeský kraj chce řešit nedostatek vody na svém území ve spolupráci s Prahou. Plánuje budování infrastruktury, která by umožnila zásobování dalších míst z nádrže Želivka. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
27.3.
Voda, která je stále na horách ve sněhu, nepomůže výrazněji doplnit vodní deficit z minulých suchých let. Přestože letos napadlo sněhu dost a dlouho se drží, při tání se ho značná část odpaří a do vodních toků se ho dostane menšina, řekl ČTK v Plzni generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
23.3.
Na Ještědu v Liberci lze zajistit dostatek vody k zasněžování skiareálu i v případě jeho plánovaného rozšíření. Musejí se ale vybudovat další dvě akumulační nádrže. Na jejich naplnění bude potřeba v srážkově průměrné roce asi deset měsíců, vyplývá z výsledků hydrologické studie, kterou si nechala vypracovat liberecká radnice.
22.3.
Na vodohospodářská opatření ve Frýdlantském výběžku v souvislosti s plánovaným rozšířením těžby uhlí v nedalekém polském dole Turów uvolnila dnes vláda 60 milionů korun. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) peníze použijí vodohospodářské firmy působícím v regionu na přípravu alternativního vedení vody.
22.3.
Jeden z vrtů, ze kterého jímají Státní léčebné lázně Janské Lázně na Trutnovsku teplou minerální vodu, prochází rekonstrukcí. Lázně poskytují celou šíři léčebné péče včetně minerálních koupelí. ČTK to sdělila Zdenka Hanyšová, která lázně mediálně zastupuje.
20.3.
Státní podnik Povodí Odry letos dokončí rozsáhlou rekonstrukci vodního díla Šance na Frýdecko-Místecku, která má stát celkem více než 470 milionů korun. Má především zvýšit bezpečnost přehrady při případných extrémních povodních. Hlavní stavební práce na rekonstrukci, která začala v roce 2015, pokračují podle harmonogramu a měly by být hotovy koncem léta.
20.3.
Lidé budou moci v sobotu v Moravskoslezském kraji navštívit obvykle nepřístupné objekty sloužící k úpravě nebo jímání vody. Vodohospodářské společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) a Povodí Odry k letošnímu Světovému dni vody otevřou prostory přehrad, čistírny i úpravny vod. Novinářům to řekli ředitelé podniků.
16.3.
Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
14.3.
Vláda projedná návrh na uvolnění 60 milionů korun na přípravu alternativního vedení vody pro Frýdlantský výběžek na Liberecku. Kabinet by se měl návrhem zabývat na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl dnes novinářům v Liberci místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Středočeský kraj chce obnovit staré vodní zdroje používané před rokem 1990. Podle hejtmanství to bude levnější než budovat nové kapacity. Počítá s tím nová koncepce, kterou včera projednala krajská rada. Cílem plánovaných opatření je zajistit zásobování domácností pitnou vodou v období sucha, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
12.3.
Nové zásahové vozidlo dostali dnes profesionální hasiči ze stanice Střed v centru Plzně. Cisternová stříkačka je doplněna o speciální zařízení Cobra, které umožňuje současné hašení a řezání materiálů úzkým proudem vody, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. V Plzni je to už druhá Cobra, v kraji čtvrtá. Plzeňský kraj dal hasičům na novou cisternu s Cobrou 5,8 milionu korun, město 2,8 milionu.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
9.3.
Jak uvedla internetová televize Stream, probíhal v České republice nezávislý test tzv. kohoutkové vody, který byl prováděn společností AQUATEST, a.s. Podle uvedených výsledků splňuje voda z vodovodního řadu na Ostravsku zákonné limity pro pitnou vodu a v případě dusičnanů a dusitanů pak limity pro tzv. kojeneckou vodu.
8.3.
Liberec kvůli chystané kompletní rekonstrukci nebude do městského bazénu v nejbližších letech příliš investovat. Bude dělat jen nejnutnější opravy, které bazén udrží v provozuschopném stavu. Novinářům to řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
6.3.
Labská přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku projde opravou. Rekonstrukce objektů přehrady, která je národní kulturní památkou, potrvá do konce srpna příštího roku, kdy si přehrada bude připomínat 100 let od svého dokončení. První práce na opravě již začaly.
1.3.
Máchovo jezero zamrzlo, v přístavišti musí rozbíjet led kolem zakotvených lodí. Ty největší - sedmdesátitunový Máj a 32 tun vážící Racek - zůstávají na vodě. Dostat je na sucho by bylo finančně, časově i prostorově náročné. Čeřidla honí vodu kolem lodí, aby nezamrzla. Při současných silných mrazech to ale nestačí, a tak často nezbývá než vzít bidlo a led kolem lodí ručně rozbít.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
21.2.
Ostravské vodárny a kanalizace, a.s. (dále společnost) ve spolupráci s městem Ostravou každoročně efektivně investují stamiliony korun do obnovy, rozvoje a oprav vodovodní infrastruktury. Díky investicím a používaným moderním technologiím se dlouhodobě daří držet ztráty vody ve vodovodním řadu na velmi nízkých úrovních.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
20.2.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) po dvou letech dokončila projekt, který by měl přispět k větší čistotě Máchova jezera na Českolipsku. Náklady na všechny etapy dosáhly 18,4 milionu korun. ČTK o tom včera informovala mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
20.2.
Jablonec nad Nisou znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek na území města. V programu je na to připraveno 1,5 milionu korun, což je stejně jako v loňském roce. O dotaci mohou letos zájemci žádat od 4. dubna do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni rozdělila radnice 18 žadatelům 1,16 milionu korun.
16.2.
Vedení Liberce se neshodlo na zvýšení investic do Lesního koupaliště z osmi na 15 milionů korun. S jeho obnovou začalo město loni. Letos se tak budou dělat jen nejnutnější úpravy, aby bylo možné areál uprostřed lesa v Lidových sadech od léta využívat ke koupání. Půjde o minimalistickou variantu, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
15.2.
Město Nové Strašecí chybovalo v zakázce na dostavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. S vítězem tendru nesmí uzavřít smlouvu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zároveň celou zakázku zrušil, zjistila ČTK z jeho internetových stránek. Rozhodnutí je pravomocné.
12.2.
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu krytého bazénu. Měl by vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. Teoreticky by se mohlo začít stavět už v příštím roce, náklady budou kolem 100 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Miroslav Hölzel (ODS).
9.2.
Povodí Labe připravuje rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, náklady se odhadují na 300 milionů korun. Práce začnou nejspíš na jaře příštího roku a potrvají další dva roky. Po jednání s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Bohumilem Pleskačem o tom ČTK informoval primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
9.2.
Plzeň plánuje s Plzeňským krajem postavit na okraji města centrum vodní zábavy za stovky milionů korun. Akvapark s odpočinkovým areálem v regionu zatím není. Kraj i město vědí, že dotace EU na tyto projekty už nebudou. Připravují memorandum o společném postupu, jehož prvním krokem bude studie německé firmy.
7.2.
Největší vodní plochu v Královéhradeckém kraji - přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku - v příštích letech čeká ozdravná kůra. Kraj má projekt, který by měl vést ke zlepšení kvality vody. V rekreační nádrži je zejména v letních měsících zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
6.2.
Středočeští radní včera schválili vybudování poldru, který vznikne na místě bývalého rybníka na Štítarském potoce nedaleko Rožďalovic a Křince na Nymbursku. Úkolem poldru bude zachytit velkou vodu především z řeky Mrliny, která se v Nymburce vlévá do Labe. Uvedla to v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
5.2.
Slaný na Kladensku připravuje projekt na úpravu okolí Slaného pramene, podle legendy nese město podle něj jméno. "Dořešují se vlastnické vztahy s majitelem sousedního pozemku," řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj by úpravy měly být hotové ještě letos.
2.2.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos zahájí projekt rozdělený do několika let, který má zlepšit stav vysychajících mokřadů na vybraných místech KRNAP. Při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadá na dnešní den, 2. února, o tom informoval mluvčí národního parku Radek Drahný.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
29.1.
Vodohospodářské akce za bezmála 120 milionů korun uskuteční letos v Turnově na Semilsku Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Zaměřené jsou hlavně na zlepšení zásobování pitnou vodou. Na financování se bude podílet VHS, město, Liberecký kraj a 46 milionů se na projekty podařilo získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.
25.1.
Vodáci mohou vyrazit na řeku Sázavu i během oprav jezů Podělusy a Městečko na Benešovsku. Povodí Vltavy označilo trasy, kudy plavidla bezpečně přenesou. Přihlédlo k tomu, že díky dobrým průtokům a vyšším teplotám někteří vodáci řeku sjíždějí i v tomto ročním období, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
23.1.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku podal žádost o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Odhad ceny stavebních prací činí 151 milionů korun bez DPH, výše dotace může činit zhruba 64 procent uznatelných nákladů. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
22.1.
Buštěhrad chystá opravu výpusti rybníka v centru města. Práce by měly začít na jaře. U části Bouchalka vznikne nový rybník. Kromě prvku, který přispěje k zadržení vody v krajině, to také bude nové místo pro rekreaci. ČTK to řekla starostka Daniela Javorčeková (sdružení Společně).
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
19.1.
Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně se stavět nebude. Plánovanou výstavbu léta kritizovali místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce.
18.1.
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
16.1.
Plzeň uzavřela proces nákupu a transformace klíčového podniku Vodárna Plzeň a.s. Město převzalo od své stoprocentně vlastněné firmy hromadnou akcii v hodnotě 4,77 miliardy korun. Akcie, kterou uložilo do svého trezoru, dokládá, že město vlastní veškerý vodohospodářský majetek.
15.1.
Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín. Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).
12.1.
Město Náchod získalo od ministerstva zdravotnictví osvědčení o léčivých účincích minerální vody a plynu z nových vrtů nazvaných Běla a Jan a areálu takzvaných Malých lázní. Jde o nový typ minerální vody. Náchodu se tím otevřela cesta k obnovení lázeňství. Novinářům to řekl starosta Jan Birke (ČSSD).
8.1.
Mělník zaplatí za stavbu protipovodňových hrází a dalších opatření o několik milionů korun více kvůli snížení dotace ministerstva zemědělství. Jde o investici státního podniku Povodí Labe, ale částečně se na ní podílí i město, které celkem zaplatí kolem 23 milionů korun. "Je to zhruba 25 procent nákladů," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
3.1.
Zejména menší obce Plzeňského kraje by potřebovaly na investice do vodohospodářské infrastruktury zhruba deset miliard korun. Peníze by šly hlavně na kanalizace, ale také vodovody. Kraj proto posiluje dotace do této nedostatečně financované oblasti, kam má letos podle schváleného rozpočtu směřovat 70 milionů korun, o 43 procent více než byl loňský plán.
27.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2018 investovat do vodárenských sítí 205 milionů korun. K nejdůležitějším stavbám příštího roku budou patřit úpravy stávajících vodovodních a kanalizačních sítí ve Smiřicích s náklady přes 33 milionů korun. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot.
27.12.
Votice na Benešovsku chtějí na jaře začít s rekonstrukcí čistírny odpadních vod, díky níž se zvýší kapacita tohoto zařízení. Práce si vyžádají kolem 50 milionů korun, město na akci získalo dotaci od Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
27.12.
Nedávno obnovené Lesní koupaliště v Liberci včera jako vůbec první vyzkoušeli otužilci. Založili tak novou tradici Svatoštěpánského otužování - Memoriálu Jáchyma z Hradce. Do chladné křišťálově čisté vody se včera dopoledne vrhly bezmála dvě desítky lidí. Počasí jim přálo, v Liberci bylo jasno, jen lehce mlhavo a svítí slunce. Ideální počasí na koupání, poznamenal jeden z účastníků.
21.12.
Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.
20.12.
V Příbrami se proti původním plánům nebude příští rok zdražovat stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, měli lidé nově platit 23,31 koruny za metr krychlový, tedy o 17 haléřů více než dosud. Vedení města a společnost 1.SčV se ale nakonec dohodly, že se ceník měnit nebude, sdělila ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
19.12.
Do čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava dotéká celoročně velké množství látek a předmětů, které do odpadních vod nepatří. Způsobují problémy technologiím, zvyšují náklady a mohou zatěžovat životní prostředí. Vánoce jsou v tomto ohledu jedním z rizikových období.
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 2,3 procenta. Za metr krychlový zaplatí odběratelé na vodném a stočném 105,29 Kč. ČTK o tom informovali Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, a předseda představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.
15.12.
Pozitivně vnímá SmVaK Ostrava 95 % dotazovaných představitelů měst a obcí a 99 % zástupců firemního sektoru, kteří výrazně pozitivně hodnotili také vystupování zaměstnanců vodárenské společnosti při řešení provozních záležitostí. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala agentura Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam vodárenská společnost působí.
15.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2017. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to dnes řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis Iveta Doležalová. Firma na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí.
15.12.
Rakovník chystá v části Na Zátiší ochranu před přívaly vody, která při velkých deštích teče v ulicích. Ochranu mají zajistit speciální zasakovací nádrže. Kvůli husté zástavbě v okolí se nyní voda, zvlášť při přívalových deštích, nemá kde vsakovat. ČTK to řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).
14.12.
Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy o prázdninách znečišťují sinice a je tam omezeno koupání. Povodí Vltavy dokončí v březnu podrobný roční monitoring povrchových vod a analýzu, z jakých přítoků Mže se do největšího rekreačního vodního díla v kraji dostávají nežádoucí fosfor a dusík.
13.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2013 až 2017. Včera o tom rozhodlo představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín.
13.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2018 vodné a stočné v průměru o tři procenta na 76,21 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér.
11.12.
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné, která byla uvedena do provozu v roce 1961 a byla na začátku nového tisíciletí nahrazena novým moderním provozem splňujícím přísné legislativní požadavky, je zdemolována a areál je vyčištěn. Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná.
8.12.
Lidé na Berounsku si od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 1,5 koruny na 95,91 Kč za metr krychlový. Důvodem je růst ceny vody nakupované z Prahy, informovala ČTK společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.
8.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,1 procenta na 76,30 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst materiálových a mzdových nákladů a tvorba zdrojů na nákladnou rekonstrukci hlavního vodojemu v trutnovském městském parku.
7.12.
Největšími investicemi Nového Strašecí na Rakovnicku budou v příštím roce pokračující oprava školy a budování kanalizace. Návrh rozpočtu počítá s celkovými výdaji téměř 169 milionů korun. Příjmy včetně dotací přesáhnou 163 milionů korun. Město by mělo na konci letošního roku mít na účtu přes 30 milionů korun. Návrh rozpočtu budou zastupitelé schvalovat 14. prosince.
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
4.12.
Společnost Gascontrol dokončila náročnou opravu jezu Lhotka na řece Odře v Ostravě, který slouží mimo jiné k ochraně města před povodněmi. Hlavní částí projektu byla výměna dvou jezových klapek ze 60. let minulého století. Oprava trvala osm měsíců a stála 12 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí Gascontrolu Jana Dronská.
1.12.
Před zimou a v jejím průběhu je kromě pečlivého zazimování zahrady a domu nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození. Nepodceňujme tato opatření. Vyhneme se nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí negativní dopad také na naši peněženku.
1.12.
Cena pro vodné se od ledna zvýší pouze o 33 haléřů, cena pro stočné pak o 35 haléřů. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 77,30 Kč oproti 76,62 Kč v letošním roce. Zvýšení tak nedosáhne ani jednoho procenta a měsíčně to představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě necelé 2 Kč.
30.11.
Již po deváté připravily Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nejen pro svoje zaměstnance, ale i návštěvníky vodárny prodejní akci výrobků klientů Nadace Slunce pro všechny. Ve středu 29. 11. 2017 se proměnila recepce SVAS na Kladně v malý trh s různým adventním zbožím. Nadační fond si z akce odvážel neuvěřitelných 29 342 Kč.
29.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury 530 milionů korun, do oprav směřuje dalších 223 milionů korun. Představenstvem společnosti byla také schválena nová výše vodného a stočného, která budou platit od 1. ledna 2018.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
28.11.
Slaný na Kladensku chce posílit svou pozici ve vodohospodářském sdružení, které bude spolupracovat na provozování modernizované městské čistírny odpadních vod a také vodovodního potrubí. Do sdružení patří přibližně dvě desítky obcí, členství některých se ještě řeší. Obce postupně schvalují nové stanovy. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
28.11.
Vodárenská věž na kopci svatého Jana v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, vyhovělo tak návrhu města z jara 2016. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Petr Vinklář. "Vodárenská věž na rozhraní (městských částí) Nového Hradce Králové a Třebše, která je jednou z dominant města, vznikla v letech 1936-1937 a svému původnímu účelu slouží dodnes," uvedl Vinklář.
24.11.
Plzeň pro příští rok zachová současnou cenu vodného i stočného na celkových 74,90 koruny za metr krychlový bez DPH. Cena vodného mírně stoupne na 45,72 Kč/m3, ale meziročně o 66 haléřů zlevní stočné na 29,18 Kč/m3. Po schválení radou města to ČTK řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
24.11.
Nadnárodní skupina FCC Aqualia odkoupí od japonského koncernu Mitsui 49 procent akcií společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). V podniku jí tak bude patřit podíl téměř 99 procent. FCC Aqualia za akcie zaplatí 92,5 milionu eur (téměř 2,4 miliardy korun).
21.11.
Kvalitnější pitnou vodu bude mít zřejmě Turnov a okolí. Zlepšení by mělo přinést nedávno zahájená rekonstrukce úpravny vody v Turnově - Nudvojovicích téměř za 55 milionů korun, práce by měly skončit v listopadu 2018. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní napojené obce.
16.11.
V těchto dnech vrcholí investice SmVaK Ostrava, díky níž bude zvýšena kapacita přívodního řadu pitné vody a bude umožněno napojení nových nemovitostí na veřejný vodovod.
14.11.
V Kladně pokračuje stavba multifunkčního vodojemu s vodohospodářským dispečinkem za zhruba 100 milionů korun. Nyní je v plánu montáž nové konstrukce. Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotovo by mělo být v roce 2019.
8.11.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) se chce v příštích letech více zaměřit na problémy související se suchem, tedy například změnu hospodaření s vodami ze srážek nebo větší využití vyčištěných odpadních vod. Přivítalo by i změnu koncepce vodního hospodářství. Novinářům to včera v Ostravě řekli zástupci sdružení.
6.11.
„Chytrá města pro budoucnost" je první soutěží svého druhu v České republice. Má za cíl definovat trendy, propagovat tzv. SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů v zájmu reálného zlepšení kvality života lidí v České republice.
6.11.
Mokřady dokážou vodu nejen zadržet, ale také vyčistit od škodlivých látek. Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci (TUL) to zjistili ve Zlatých Horách a v lokalitě Hájek na Karlovarsku. Nyní chtějí postavit a otestovat velký mokřadní systém, který by se dal použít pro čištění vod od pesticidů.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
2.11.
SmVaK Ostrava včera odstartovaly provoz online nástroje, jehož prostřednictvím si mohou zákazníci z pohodlí domova vybírat ze služeb, které společnost nabízí.
1.11.
Včera skončila letošní celoplošná deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Následující týdny jsou rezervovány pro opakované deratizace na podněty úřadů nebo pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě či špatného počasí.
31.10.
V Příbrami příští rok zřejmě mírně zdraží stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, by lidé měli platit 23,31 Kč za metr krychlový, což je o 17 haléřů více než dosud. Vodné má zůstat na 52,23 Kč. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) jde v případě stočného o malý nárůst o 0,7 procenta a prakticky to znamená, že se ceny vodného a stočného v příštím roce nebudou příliš měnit.
30.10.
Nedělní výpadek elektrické energie v obou krajích provozovaného území společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) způsobil značné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod.
27.10.
Ve čtvrtek 26. 10. 2017 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že i v dalším roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
27.10.
Tanvald na Jablonecku bude mít protipovodňový varovný systém. Na projekt za více než šest milionů korun získala radnice evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu přibudou mimo jiné dvě čidla sledující hladinu řek na Kamenici a Desné, řekl ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). Hotovo by podle něj mělo být ještě letos.
24.10.
Vysychání rašeliniště na Nové Louce v Jizerských horách začala bránit kaskáda 380 dřevěných přehrážek. Zadržují vodu na bezmála šesti hektarech. ČTK o tom informoval ředitel nadace Ivana Dejmala Ondřej Petrovský. Nadace na dvoumilionovém projektu spolupracovala s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS). Většina nákladů se hradila z evropské dotace.
19.10.
Slaný na Kladensku za zhruba 100 milionů korun modernizuje čistírnu odpadních vod, město získalo dotaci, která pokryje přibližně 60 procent nákladů. Zbytek nákladů na modernizaci čistírny v Části Blahotice doplatí z rozpočtu. Práce už začaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.
18.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Rybáři odhadují výnos z podzimního výlovu Žehuňského rybníku na 110 až 120 tun kaprů, tedy o trochu více, než v minulých letech. ČTK to řekl vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
13.10.
Životnost klíčového přivaděče pitné vody Teplice nad Metují – Hradec Králové se velmi rychle blíží k okamžiku nutné rekonstrukce. Příprava rekonstrukce klíčového přivaděče vody, který slouží k zásobení více než 300 tisíc obyvatel, by měla být zahájena co nejdříve.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
2.10.
Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři náhon vyčistili, opravili mostky přes něj a stavidla a napravili škody, které na náhonu udělala povodeň v roce 2013. ČTK to řekl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.
29.9.
Liberec dokončuje první etapu obnovy Lesního koupaliště. Práce za zhruba pět milionů korun by měly být hotové do měsíce. Ke koupání bude areál opět sloužit od léta příštího roku, po 17 letech. Ještě před obnovením provozu město zahájí práce na dalších etapách, zaměřené budou na zvelebení okolí koupaliště. ČTK to sdělil ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
29.9.
Středa 27. září se stala klíčovým dnem pro akcionáře společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM). Na základě dnes podepsané dohody odkupuje VKM od společnosti Veolia třetinový podíl společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Záměr nabytí akcií SVAS musí ještě definitivně potvrdit valné hromady obou společností.
27.9.
Ministerstvo životního prostředí dá 30 milionů korun na rozšíření monitoringu spodních vod na Frýdlantsku v souvislosti s obavami ze ztráty zdrojů pitné vody kvůli plánovanému rozšíření těžby uhlí v polském dole Turów nedaleko česko-polské hranice. Peníze by měly zajistit sledování spodních vod do roku 2020, pokračovat by ale mělo až do roku 2044.
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
21.9.
Společnost ČEZ zahájila generální opravu jednoho ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Kamýk. Po jejím skončení v srpnu 2018 vyrobí elektrárna ve srovnání s dneškem o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více a pokryje tak spotřebu dalších asi 400 domácností ve středních Čechách. Náklady na opravu by měly být okolo 170 milionů korun.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
15.9.
V mělnické části Vehlovice má příští rok začít stavba kanalizace za zhruba 140 milionů korun. Město by pak mělo být zhruba z 92 procent odkanalizováno, řekl na včerejší tiskové konferenci starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Jde o poslední větší lokalitu ve městě, kde kanalizace není. Město s rezervou plní limity Evropské unie pro kanalizaci.
14.9.
Nová opatření pomohou hlídat hladinu potoků v Kladně a okolí. Celkem budou stát kolem tří milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. V provozu by měla být během příštího roku. Kladno zvyšuje i ochranu proti přívalové vodě, řekl novinářům po včerejším jednání zastupitelů kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
12.9.
Zastupitelé Královéhradeckého kraje včera odložili hlasování o nesouhlasu s přípravou výstavby přehradní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku. Návrh na vyjádření nesouhlasu předložil zastupitel Martin Hanousek (Strana zelených). Zastupitelé schválili stažení návrhu a uložili hejtmanovi, aby do 30. listopadu svolal seminář, který se bude týkat této problematiky.
6.9.
Okolí Nového rybníka v Příbrami zkrášlí dřevěné sochy, které na místě vyřezává jeden z vězňů podílejících se na celkové obnově areálu. Návštěvníky zatím vítá vodník s typickými šosy a kloboučkem, do budoucna přibudou i další pohádkové postavy. ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
6.9.
Vodojemy jsou tradičně symbolem dodávek pitné vody stejně jako velmi často významnou dominantou kulturní krajiny. Společnost SmVaK Ostrava provozuje 370 vodojemů s celkovým objemem téměř 390 tisíc kubíků pitné vody, z toho 112 vodojemů s největší kapacitou je součástí páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
5.9.
Mělník nechá upravit koryto i okolí říčky Pšovky, radní nedávno schválili zpracování projektu, rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé. Příprava dokumentace by měla být hotová příští rok, na podzim 2018 vedení města předpokládá podání žádosti o dotaci z programu revitalizace vodních toků. ČTK to sdělila mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
1.9.
Liberec chce do dvou let revitalizovat zanedbané území kolem přehrady Harcov a vytvořit z něj ucelený areál pro každodenní relaxaci. Náklady město odhaduje na 58 milionů korun. Novináře o tom informoval ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
28.8.
Středočeské vodárny chtějí v kladenském vodojemu vybudovat do dvou let vodohospodářský dispečink, který má být nejmodernější v Česku. Součástí stavby bude i konferenční místnost s vyhlídkou a expozice o vodárenství. Investice do rekonstrukce a nového využití vodojemu přesáhne 100 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
28.8.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku staví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Náklady se pohybují kolem 12 milionů korun, s pracemi se začalo přesně podle plánu v březnu.
15.8.
Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších pomalu stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky, patří mezi národní kulturní památky. Jeho majitel Jiří Krch ho s kamarády postupně opravuje. "Myslím, že máme práci ještě na několik let," řekl ČTK.
14.8.
Až stoletou vodu nyní pojme levostranný přítok Jindřichovického potoka na Liberecku. Před úpravami zhruba za tři miliony korun bylo koryto schopné pojmout padesátiletou vodu. ČTK to sdělila mluvčí státní firmy Lesy ČR Eva Jouklová.
7.8.
Nýrsko letos zmodernizovalo venkovní koupaliště za 25 milionů Kč, výhradně z rozpočtu tohoto pětitisícového města. Areál u autokempu doplnilo atrakcemi pro děti. Oba obnovené bazény mají slanou vodu. V okolí podobné koupaliště není, řekl ČTK starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko).
2.8.
Povodí Labe rozšiřuje v Turnově koryto řeky Jizery pod silničním mostem nedaleko autobusového nádraží. Úpravy za 20 milionů korun bez daně zlepší ochranu patnáctitisícového města před povodněmi. Hotovo by mělo být do poloviny října, řekl novinářům starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
26.7.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku bude žádat o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Město současně povede jednání s majitelem stávající čistírny odpadních vod o možném prodeji čističky. ČTK to řekl místostarosta Jan Helbich (ANO).
13.7.
V Bílém Potoce na Liberecku začala kompletní rekonstrukce úpravny vody, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce potrvají 18 měsíců, modernizace úpravny si vyžádá 214,5 milionu korun. ČTK to při zahájení výstavby řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.
13.7.
U zámku ve Frýdlantě na Liberecku začala revitalizace rybníka, který poškodily přívalové deště v červnu 2013. Oprava si vyžádá zhruba osm milionů korun. Termín dokončení je konec letošního roku, řekl ČTK stavbyvedoucí Vladimír Teslík.
12.7.
SmVaK Ostrava každý rok řeší havarijní stavy způsobené překopnutím vodovodních řadů nebo přípojek uložených v zemi. Ve většině případů je zdrojem problémů fakt, že lidé situaci podcení a nenechají si přesně vytyčit průběh podzemního vedení na daném pozemku.
11.7.
Liberecký kraj žádá dotaci z fondů Evropské unie na projekt, který pomůže vylepšit podmínky pro život a rozmnožování ohrožené žabky kuňky obecné v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.
10.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) spolu s Nadačním fondem Veolia rozdělily částku ve výši 275 tisíc korun mezi jedenáct žadatelů z řad zaměstnanců SVAS, kteří uspěli v projektu „MiNiGRANTY 2017“.
7.7.
Dostatek vody pro přehradu Josefův Důl, která je zásobárnou pro Liberec, by do budoucna mělo zajistit rozšíření jejího povodí asi o 12 procent. Největší nádrž Jizerských hor by Povodí Labe chtělo propojit s Jelením potokem, převaděč chce vybudovat do deseti let. Podle studie na to bude potřeba 61 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření od mluvčích Povodí Labe a ministerstva zemědělství pro ČTK.
3.7.
Zastaralá a ztrátová teplárenská síť v Liberci se bude nejspíš rekonstruovat. Modernizaci jedné ze tří rozvodných větví v pátek podpořil i Liberec, který současnou podobu projektu Greenet za 300 milionů korun dosud odmítal. K realizaci je ale ještě nutné, aby se v létě dohodli akcionáři ohledně vložení majetku, za který jim teplárna platí nájem.
29.6.
Plzeň dokončila stavbu druhé etapy Úslavského kanalizačního sběrače za 47 milionů Kč s DPH. První etapa, dokončená v roce 2014, přišla na 160 milionů Kč. Strategická ekologická investice zajistí odkanalizování a rozvoj okrajových částí Božkov, Koterov, starých Lobez, Bručné a největší komerční zóny - obchodního centra Olympia.
23.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) a město Slaný se domluvily, že provozování vodohospodářské infrastruktury ve městě Slaný bude pokračovat do konce roku 2019.
20.6.
Řada obcí na Mladoboleslavsku by se v příštích letech mohla dočkat nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) má plán na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady se odhadují zhruba na 700 milionů korun. O tom, jestli se kanalizace bude stavět, rozhodne dotace, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaKu Tomáš Žitný.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
15.6.
Slaný na Kladensku vybuduje nový varovný systém a povodňový plán, pomohou obyvatele města chránit nejen před povodní, ale i dalšími mimořádnými událostmi. Práce mají začít letos na podzim a hotovo by mělo být do konce letošního roku. Náklady přesáhnou sedm milionů korun, část pokryje dotace. Novinářům to na včerejší tiskové konferenci řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
13.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni vykázala snížení zisku na 5,9 milionu korun z předloňských 8,7 milionu korun. Zisk podnik podle rozhodnutí valné hromady použije na investice, dividendy vyplácet nebude. Důležitou stavbou bude připojení obcí Úbislavice a Krsmol na vodovod z Nové Paky, informovala ČTK společnost.
13.6.
V Bílém Potoce na Liberecku začne po letech příprav rekonstrukce úpravny vody. Na projekt za zhruba 213 milionů korun získala Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) 125 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů korun přidá Liberecký kraj, zbytek zaplatí společnost z úvěru.
2.6.
Středočeský kraj nechá prozkoumat možnosti ochrany před bleskovou povodní, která hrozí u řek Berounky nebo Výrovky. Hejtmanství zadá vypracování studií za téměř 30 milionů korun, peníze získalo z evropských dotací. Odborníci také navrhnou, jak bojovat proti vysychání řek. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.
1.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zlepší zásobování vodou pro obyvatele Záskalí na Liberecku. V této části Hodkovic nad Mohelkou zdroje vody hlavně v létě nestačí potřebám a vodojem se musí zavážet cisternami. Firma kvůli nedostatku vody odmítá napojení nových odběratelů, což brání rozvoji lokality. Vyřešit by to měl nový přivaděč vody z Jeřmanic.
31.5.
Přijďte navštívit Vodní dům v Hulicích u vodní nádrže Švihov na Želivce. Při příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje se otevře návštěvníkům zdarma v pátek 2. června a v prodloužené době! Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.
30.5.
V úterý začne koupací sezona, kvalita vody je zatím dobrá, mírně zhoršenou zjistili hygienici jen v lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku. Hygienici ve středních Čechách sledují 21 přírodních koupališť, některá se ještě nevyužívají. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
26.5.
Lodní výtah na Orlické přehradě čeká modernizace, jejímž cílem je zvýšení jeho bezpečnosti, spolehlivosti a kapacity. Povodí Vltavy před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele provede předběžnou tržní konzultaci. Účelem je především seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace potřebné pro přípravu zadávacích podmínek, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
23.5.
Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu.
22.5.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jako každý rok pomáhají svým zákazníkům předcházet problémům při napouštění domovních bazénů a nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny.
19.5.
V Máchově jezeře na Českolipsku, které se loni na podzim vypouštělo kvůli odbahnění Dokeské zátoky, je už dostatek vody i pro výletní lodě. Sezona začne tento víkend. ČTK to řekl ředitel společnosti Regata Máchovo jezero Vladimír Reichert, která na jezeře provozuje lodní dopravu.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
16.5.
V Sázavě na Benešovsku začala výstavba protipovodňových opatření, která ochrání město před stoletou vodou. Celkové náklady jsou přes 66 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Projekt se připravoval více než deset let a zahrnuje pevné i mobilní hráze a vybudování odlehčovacího ramene, řekl ČTK starosta Petr Šibrava (STAN).
15.5.
Speciální zařízení zvané klamač bude chránit hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku před bobry. U rybníka se bobří rodina usadila před několika lety. Chráněná zvířata ale hloubila v hrázi úkryty a ucpávala výpusť, takže nebylo v případě potřeby možné s hladinou rybníka manipulovat.
12.5.
Nový rybník v Příbrami, který prodělává rozsáhlou obnovu, je odbahněn a koncem příštího týdne by se měl začít napouštět. Cílem je areál zprovoznit do 10. června, kdy se bude konat sportovní den, řekl novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).
10.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni klesl zisk o 16 procent na 42,8 milionu korun. Výši částky na dividendy chce společnost zachovat na 5,8 milionu korun, což představuje dividendu tři koruny na akcii. Zbytek zisku chtějí dát vodárny po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu na investice, uvedla firma ve svém webu.
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
5.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel, loni klesl zisk o 27 procent na 16,5 milionu korun. Tržby se firmě snížily o procento na 217 milionů korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Zisk chtějí vodárny, stejně jako v minulých letech, dát na investice.
4.5.
Královéhradecký kraj chce vytvořit strategii pro hospodaření s vodou. Dokument, který by měl být dokončen za 24 až 30 měsíců, má navrhnout postup kraje ohledně zamýšlených vodních děl či nedostatečného zadržování vody v krajině. Novinářům to řekl krajský radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.
26.4.
Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy již velmi brzy o prázdninách napadají sinice. Na největším rekreačním vodním díle v regionu si nechá od Povodí Vltavy provést podrobný monitoring povrchových a odpadních vod na části řeky Mže, která má přímý vliv na kvalitu vody v hracholuské přehradě.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
25.4.
Město Náchod by chtělo na podzim začít ve čtvrti Běloves s obnovou areálu takzvaných Malých lázní, který má být prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě. Zdroj minerální vody pro léčebné kúry hydrogeologové již v lokalitě našli. Výsledky zkušebního čerpání vody z loni vyhloubených čtyř průzkumných vrtů jsou dobré a radnice nyní začala hloubit dva jímací vrty pro potřebu budoucích lázní.
11.4.
Chatařská sezóna se pomalu rozjíždí, voda ze studní se začíná čerpat, ale jak je to s její kvalitou po zimě? Tuto otázku by si měli pokládat všichni, kteří využívají vodu ze studny jako jediný zdroj pitné vody.
7.4.
Přístaviště pro malé rekreační lodě má být v Mělníku u Labe příští rok. Město se zavázalo, že k němu vybuduje sociální zázemí, které bude mobilní, aby ho v případě povodní bylo možné odstranit. Lokalita je totiž v povodňové zóně. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Investorem samotného přístaviště bude Ředitelství vodních cest.
29.3.
Liberecký kraj přispěje 30 miliony korun na rekonstrukci úpravny pitné vody v Bílém Potoku na Liberecku. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Projekt za 216 milionů korun připravila Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která na něj získala 126 milionů z peněz EU z Operačního programu Životní prostředí.
23.3.
Na patnáct set zájemců navštívilo, i přes nepříznivé počasí, letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, který se konal v den Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a Mělnické Vrutici.
23.3.
Liberecký kraj získal z evropského Operačního programu Životní prostředí dotaci na studii protipovodňových opatření na Lužické Nise. Navrhnout by měla takové úpravy, které v budoucnu pomohou území ochránit při povodních, jaké region zasáhly v roce 2010.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
16.3.
Česká Skalice na Náchodsku chce letos začít budovat biotopová koupací jezírka u autokempu u nádrže Rozkoš zhruba za 20 milionů korun. ČTK to řekl starosta města Martin Staněk. V okolí autokempu byly v posledních letech opakovaně problémy s kvalitou vody, hygienici tam i zakazovali koupání.
14.3.
Zajímá vás, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů? Rádi byste nahlédli do tajů úpravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod? Nyní máte jedinečnou možnost. Při příležitosti Světového dne vody, pořádá společnost 1. SčV, a. s., tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních
13.3.
Německá firma vyrábí speciální podvodní kombajn, který bude v Hlučínském jezeře sekat vodní trávy. Na hladinu bude spuštěn nejpozději v červnu. ČTK to řekla místostarostka Blanka Kotrlová. O koupi stroje město začalo uvažovat loni, když se trávy vinou mírných zim a teplého počasí v létě přemnožily natolik, že vyrůstaly ze dna až k hladině. Znepříjemňovaly koupání a další rekreační a sportovní aktivity.
9.3.
Svátek vody ve středu 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pořádáním Dne otevřených dveří Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
8.3.
Na Máchově jezeře jsou skoro u konce práce na odbahnění Dokeské zátoky, což by mělo přispět ke zlepšení kvality vody v tomto oblíbeném letovisku. Zbývá dodělat terénní úpravy na břehu. Čeká se, až půda trochu vyschne, řekla ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
1.3.
V sobotu 25. března zpřístupní společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava veřejnosti areály čistíren odpadních vod v Opavě, Novém Jičíně, Karviné a Frýdku-Místku (Sviadnově). V prostorách největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí proběhne kromě exkurze také ukázka toho, jak lokalizovat poruchy na vodovodní síti a trasovat potrubí.
28.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 279 milionů korun, další miliony půjdou do drobných oprav.
22.2.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos postaví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Práce by měly stát 12 milionů korun, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva zemědělství.
21.2.
Jablonec nad Nisou připravuje nový dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V letošním roce v něm bude 1,5 milionu korun. Město čistírny a přípojky dotovalo už od roku 2013 z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, zájem už ale přesáhl jeho finanční možnosti.
20.2.
Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
15.2.
Vliv těžby uhlí v polském dolu Turów na vysychání studní a potoků v příhraničních oblastech Liberecka má prověřit síť vrtů. Bez jasného prokázání vlivu těžby není možné žádat po majiteli dolu kompenzace, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (STAN) po jednání s polskou velvyslankyní Gražynou Bernatowiczovou.
13.2.
Úpravnu vody Klíčava letos čeká oprava zhruba za 50 milionů korun. Budou doplněny další technologie čištění. Úpravna slouží asi 40.000 odběratelů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části dalších okresů.
13.2.
Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů. Nová studie ukázala asi 20 různých řešení nedostatku vody. Jedním z nich je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy 62 kilometrů dlouhým vodovodním řadem.
9.2.
Vyústění Slaného pramene v Nezamyslově ulici ve Slaném na Kladensku letos získá novou podobu, která připomene jeho historický význam. Podle pramene získalo město jméno, tvrdí legenda. Finální podobu projektu ještě bude vedení města projednávat. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
8.2.
Náchodská radnice tento týden začala se zkušebním čerpáním vody ze čtyř průzkumných vrtů, které nechala od loňského podzimu udělat ve čtvrti Běloves. Na jaře by v lokalitě měli hydrogeologové vyvrtat dva jímací vrty a minerálku z nich by měly používat lázně, které chce město v Bělovsi zbudovat.
7.2.
Čelákovice v následujících pěti letech zrekonstruují kanalizaci v městské části Jiřina. V rámci výměny kanalizačních řadů nechá město také zkontrolovat vodovodní potrubí a tam, kde bude jeho stav nevyhovující, ho nechá vyměnit. Letos chce město dokončit projektovou dokumentaci a získat potřebná stavební povolení.
1.2.
Více než 66 milionů bude letos investováno do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod, téměř 59 milionů je na Opavsku v roce 2017 určeno na obnovu a rozvoj vodovodních sítí. Po dokončení největší strojně-technologické modernizace Úpravny vody Podhradí v její téměř šedesátileté historii za 130 milionů korun na konci roku 2016 proběhnou letos významné opravy vodojemů na páteřní síti – například v Chvalíkovicích.
1.2.
Obec Blížejov na Domažlicku postaví ze 80 milionů korun vodovody pro všech sedm spádových částí. Do konce roku by měla mít projekt a stavební povolení a požádá o dotaci na vodovody. Zatím se ale rozmýšlí, zda o peníze požádá Státní fond životního prostředí nebo ministerstvo zemědělství. Našetřeno má 18 milionů Kč. ČTK to řekl Jiří Červenka, starosta obce s 1500 obyvateli.
30.1.
Letošní lednové počasí se vyznačuje teplotami hluboko pod bodem mrazu, které mají za následek větší pohyb půdy a zvýšený počet havárií na vodovodních řadech. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) opravily dosud v letošním lednu 84 havárií na vodovodní síti, což je nárůst o 32% oproti stejnému období v loňském roce.
27.1.
Chystané rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku, uvedli včera na tiskové konferenci zástupci vodáren. Zejména v obcích kolem Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už teď studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborné studie bude zhoršovat.
26.1.
Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku.
24.1.
Do obnovy vodovodních řadů na Novojičínsku bude v roce 2017 investováno 27,5 milionu korun, dalších téměř 20 milionů bude směřovat do oprav vodojemů, sítí a budov v oblasti vodovodů. Do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod společnost SmVaK Ostrava investuje v letošním roce přes 33 milionů korun, do jejich oprav poputuje více než 10 milionů korun.
20.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá investice do úpraven vody a vodovodů za přibližně 150 milionů korun včetně DPH. Týkat se budou úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích a napojení obcí ve východní části okresu na vodárnu v Březovicích.
18.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. v roce 2016 ze svého téměř 200 milionového obratu vložila do vodárenské infrastruktury téměř 74 milionů korun. Průběžně probíhaly plánované opravy, investice pak putovaly např. do nových sítí v obcích, zlepšení stávající infrastruktury či propojování vodovodů a posilování vrtů.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
13.1.
Záplavám, které při každém přívalovém dešti postihují centrum Frýdlantu, by měl být do podzimu konec. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci kanalizace v Raisově ulici od mostu až k ulici Míru, vybudovat tam chce odlehčovací komoru a odlehčovací stoku.
5.1.
Zásadní opravy a vylepšení zázemí pro návštěvníky se dočká vodní hamr v Dobřívi u Rokycan, který je národní kulturní památkou. Plzeňský kraj, který unikátní technickou památku spravuje prostřednictvím Západočeského muzea, uspěl se žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu a získal zhruba deset milionů korun.
4.1.
Městečko Měčín na Klatovsku s 1170 obyvateli staví čistírnu, kanalizaci a sběrné nádrže pro okolní osady. Je to největší novodobá investice radnice za 50 milionů korun. Získala 24milionovou dotaci z ministerstva zemědělství, čtyři miliony dá krajský úřad a zbytek bude z vlastních prostředků.
3.1.
Vodárenská společnost 1. SčV, a.s. provozuje několik desítek různých lokalit, z nichž každá má svoji vlastní kalkulaci vodného a stočného. Tyto kalkulace se navzájem velmi liší, protože vycházejí ze zcela rozdílných vstupních podmínek (rozsah, stáří a kvalita vodovodní a kanalizační sítě, typ a vzdálenost zdroje pitné vody, množství napojených obyvatel atd.).
2.1.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se pro příští rok měnit nebude a zůstane na 79,85 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny umožnily úspory a snížení ztrát vody v síti téměř o deset procent.
30.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2017 investovat do obnovy a stavby nových vodárenských sítí 210 milionů korun. Zhruba dvě třetiny investic firma použije na stavbu a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod. Zbytek půjde do obnovy a modernizace vodovodů.
27.12.
V Plzni se po více než 20 letech zvýšila spotřeba pitné vody, meziročně o 1,5 procenta. Už loni evidovala Vodárna nárůst prodeje o jedno procento, hlavně kvůli horku. To letos nebylo, a přesto se růst udržel, takže je vidět trend, řekl ČTK Jan Kretek, provozní ředitel Vodárny Plzeň, od ledna stoprocentní městské firmy. Nárůst táhne vyšší spotřeba domácností.
23.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s nepotřebným olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
22.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm šest let a byla dokončena před 55 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení.
19.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného zůstane i v dalším roce ve stejné výši jako posledních pět let. Odběratelé tedy budou platit i v roce 2017 za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 78,95 Kč za m3. VOS a.s. se daří držet cenu díky dlouhodobému dobrému hospodaření a mírnému nárůstu spotřeby.
19.12.
Zájem o dotace na malé čistírny odpadních vod a kanalizační přípojky byl letos v Jablonci nad Nisou větší, než se čekalo. Na žádosti za bezmála 683.000 korun se nedostalo, šanci ale žadatelé dostanou v příštím roce. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení byl letos na dotace vyčleněn milion korun, osm žádostí tak nebylo možné uspokojit.
15.12.
Příbram se pustila do obnovy rekreačního areálu Nový rybník na jihovýchodě města. Rybník je nyní vypuštěný a jeho břehy chce město opravit vlastními silami a s využitím vězňů. Počítá se i s vybudováním nového zázemí, celkově bude v příštím roce do revitalizace investováno 25 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
14.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst cen vstupů, splátky úvěrů na investice Čistá horní Úpa a úpravna vody Temný Důl a také tvorba rezervy na připravovanou rekonstrukci historického vodojemu v parku v Trutnově.
13.12.
Společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pro své zákazníky připravila nový způsob vyřizování Informace o existenci inženýrských sítí. Nová aplikace zjednoduší a zrychlí podání, zpracování a vyzvednutí informace o výskytu vodohospodářských zařízení.
7.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. spravuje přes 615 kilometrů vodovodů. I když dochází k postupné rekonstrukci jednotlivých úseků, řeší se na Jičínsku ročně několik desítek havárií nebo poruch. Včasný zásah při takové havárii je pak klíčový, nejen kvůli úniku velkého množství vody, ale také kvůli ochraně majetku obcí či jejich obyvatel.
29.11.
Beroun si dnes vyzkoušel ochranu pravého břehu řeky Berounky před povodní. Pracovníci technických služeb odpoledne postavili v lokalitě Na Ostrově protipovodňové zábrany a byla zdvižena lávka pro pěší na bývalé autobusové nádraží. Součástí cvičení bylo zasedání městského krizového štábu.
22.11.
S blížícími se nejkrásnějšími svátky roku můžeme již pomalu nasávat předvánoční atmosféru na každém kroku. Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny v pondělí 21. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“.
22.11.
Plzeň chce být připravena na případné nouzové zásobování pitnou vodou. Uspořádá velké cvičení, vznikne také pracovní skupina, která přichystá varianty postupu, jak na eventuální ohrožení dodávek reagovat. ČTK to řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
15.11.
Toluenové výpary z opravované kanalizace se minulý týden dostaly přes kanalizační přípojky do několika rodinných domů v Kolovči na Domažlicku. Hasiči zjistili ve třech domech hodnoty nevhodné k dlouhodobému pobytu. Obec nabídla lidem náhradní bydlení, ti to ale odmítli.
9.11.
Hejnicím na Liberecku hrozí, že budou muset vracet dotaci na dostavbu kanalizace. Zatím se totiž na ni nenapojilo tolik domácností, kolik město v projektu slibovalo. Starosta města Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) ale věří, že se podmínku podaří ještě letos splnit a město vyvázne bez sankce. Evropská dotace na akci zhruba za 50 milionů korun byla kolem 32 milionů korun.
9.11.
Díky použití metody berstliningu, kdy je nové potrubí zataženo do toho stávajícího, u kterého přitom dochází k jeho destrukci, nebylo nutné na více než 500 metrech zasahovat do povrchu a omezovat občany. Nový vodovodní řad v ulicích Pionýrů a Sadová v Kopřivnici byl vybudován z tvárné litiny s ochranným obalem z cementové malty s profilem DN 80.
8.11.
Liberecký kraj připraví studii protipovodňových opatření pro část povodí Lužické Nisy od soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Navrhnout by měla konkrétní opatření, která by obyvatele Bílého Kostela nad Nisou, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou, Chotyně, Chrastavy, Kryštofova Údolí, Mníšku a Oldřichova v Hájích ochránila před velkou vodou.
7.11.
Tiskárny OTK tvrdí, že do kolínské kanalizace uniklo v neděli z jejich provozu jen několik desítek litrů oleje, který nebyl nebezpečný. Mluvčí Kolína Iva Blümelová již dříve uvedla, že do kanalizace unikly nebezpečné ropné látky. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl prvotní odhad množství uniklého oleje kolem 2500 litrů.
3.11.
V Náchodě začaly průzkumné vrty pro získání nových zdrojů minerální vody ve čtvrti Běloves. Průzkum je prvním krokem v plánu náchodské radnice obnovit ve městě lázeňství. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Radnice za průzkum zaplatí zhruba 4,5 milionu korun.
2.11.
Zchátralé a léta nevyužívané koupaliště v Semilech chce tamní radnice proměnit v biotopové koupaliště. Náklady na vybudování přírodní nádrže s kořenovou čistírnou a zázemím na Ostrově se odhadují včetně projektu na 12 milionů korun. Pokud se podaří získat povolení a stavbu na jaře zahájit, mohlo by nové koupaliště přivítat první návštěvníky už příští rok v létě.
27.10.
Do konce letošního roku budou pít obyvatelé Lhotky a Nových Těchanovic u Vítkova v Oderských vrších díky novému vodovodu kvalitnější vodu. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava rekonstruuje za více než osm milionů korun vodovod zásobující obyvatele těchto dvou obcí.
21.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. navázala vloni na jaře spolupráci s Kamenickou a sochařskou školou v Hořicích, která provedla kamenické práce na historickém vodojemu Villa Anna. Ten je celý z místního pískovce a stojí již od roku 1899 na jižním úpatí Hořického chlumu, v zatáčce u silnice z Hořic na Lázně Bělohrad.
18.10.
V Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku se připravuje rekonstrukce čistírny odpadních vod, která je nezbytná pro další rozvoj města. Investorem projektu za zhruba 12 milionů korun je Severočeská vodárenská společnost (SVS). Práce by měly začít v příštích dnech, hotovo má být do 30. května příštího roku, pak bude následovat roční zkušební provoz.
12.10.
Novou úpravnu vody staví ve Svoru na Českolipsku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Už v příštím roce by měla zajistit kvalitní pitnou vodu nejen pro 650 obyvatel obce, ale také desítky chatařů a chalupářů. Kvalita vody ve zdrojích se zhoršuje, a proto je nutné ji upravovat.
11.10.
Zdiby u Prahy zdvojnásobí kapacitu čistírny odpadních vod na 6000 ekvivalentních obyvatel, napojí se další obyvatelé. Práce mají začít v polovině roku 2017. Obec už má několik měsíců příslib dotace, která by měla pokrýt zhruba dvě třetiny téměř stomilionové investice. Tendr na zhotovitele se ale teprve chystá vypsat.
10.10.
Roztoky u Prahy plánují rozšíření čistírny odpadních vod. Při přípravě projektu budou spolupracovat i s dalšími obcemi, které jsou na čistírnu také napojené. Stávající zařízení má kapacitu 20.000 ekvivalentních obyvatel, stoupnout by měla na 32.300 obyvatel.
29.9.
Žáci druhého stupně čtrnácti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli na jaře díky spolupráci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života.
27.9.
Tentokrát jsme si povídali s Pavlem Drahovzalem, starostou obce Velký Osek a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky o koncesním řízení, dotacích ceny vodného a stočného i financování nových investic.
22.9.
Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s ředitelem a předsedou představenstva Letiště Ostrava Pavlem Schneiderem nejen o jeho vzpomínkách na léta strávená ve vodárenství, ale také o tom, jaké to je převzít sítě, které vybudovala a provozovala armáda.
16.9.
SmVaK Ostrava zvítězily v koncesním řízení a budou od 1. října provozovat kanalizaci v obci u Žermanické přehrady. Odpadní vody budou odváděny do čistírny odpadních vod v Soběšovicích.
15.9.
Nezvěstice na jižním Plzeňsku dokončily stavbu nové kanalizace a čistírny odpadních vod, která přišla včetně přípojek na zhruba 75 milionů korun. V obci se 1450 obyvateli, vzdálené necelých 20 kilometrů od Plzně, vzrostl za posledních deset let počet obyvatel o stovku. Láká je stále lepší vybavenost, zázemí i rychlé spojení s Plzní.
12.9.
Kanalizace v neratovické části Mlékojedy bude hotová příští rok. Město v druhé polovině září vybere ve výběrovém řízení firmu, která práce udělá. ČTK to řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Nová kanalizace s moderní čistírnou odpadních vod bude stát kolem 40 milionů korun, přesnou částku bude město znát až po vyhodnocení tendru. Neratovice mají přes 16.000 obyvatel.
8.9.
Ekologické projekty škol, školek, spolků či neziskových organizací zaměřených na využívání dešťové vody, začne v Plzni nově podporovat městský Nadační fond Zelený poklad. Za 20 let existence fond podpořil 252 projektů a rozdal na ně 18 milionů korun, řekla včera novinářům předsedkyně jeho správní rady Lucie Davídková.
7.9.
Stavba nového vodovodu u Velkých Přílep u Prahy začne na jaře. Po dokončení obslouží až 10.000 obyvatel ze tří vesnic. Jeho kapacita tak má i rezervu pro případ dalšího rozvoje obcí. ČTK to řekla starostka Statenic Miroslava Šmardová. Vybudování vodovodního přivaděče bude stát kolem 17 milionů korun.
24.8.
Plzeňský kraj letos rozdělí mezi obce 61,5 milionu korun na výstavbu vodohospodářské infrastruktury, tedy obecních vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Příspěvek je nejvyšší za poslední čtyři roky. Od roku 2013 kraj podpořil obecní vodohospodářskou strukturu 140 miliony korun.
23.8.
Dnes pokračujeme v sérii rozhovorů se starosty měst a obcí ve Starém Jičíně. O tom, jaké komplikace přináší členitý terén ve vodohospodářství, jsme si povídali s Rudolfem Hrnčířem, starostou obce.
2.8.
Plánice na Klatovsku zahájí letos dvouletou stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod s projektovanou cenou 75 milionů korun. Dotace z EU a Státního fondu životního prostředí pokryjí až 85 procent nákladů. Město s více než 1600 obyvateli už o kanalizaci usiluje třináctým rokem.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
25.7.
Údolím Olešenského potoka na Rokycansku, kde žijí například chránění a v ČR ohrožení mloci skvrnití a kde mohou lidé vidět les poznamenaný jen minimem lidských zásahů, vede od soboty nová naučná stezka. Na 1,5 kilometru dlouhé trase od obce Olešná až po ústí potoka do Berounky, nabízí stezka deset zastavení po místních zajímavostech.
22.7.
Zájemci budou mít příští týden možnost projít v noci osvícenou Orlickou přehradou i s hrází. Organizátoři z občanského sdružení Rozvoj destinace Písecka naplánovali čtyři komentované prohlídky na pátek 29. července. Chtějí tím poukázat na nezastupitelnost Orlíku v energetické i vodní soustavě České republiky.
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. představila v červnu na valné hromadě akcionářům výsledky svého hospodaření. To skončilo se ziskem 8,7 milionů korun, což je dvojnásobek zisku loňského.
19.7.
I když letošní letní počasí se vyznačuje značnými teplotními výkyvy, kdy se střídá chladné deštivé počasí s tropickými teplotami, neznamená to, že zvěř má dostatek ploch k napájení. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pokračují ve své snaze pomoci zvěři, která se nachází v lesních porostech jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl, zřizováním dalších napajedel.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
15.7.
Podzemní voda zaplavuje šachty po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat například i k půdě znečištěné průmyslovou činností. Vrty ve městě připravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí od loňského roku, práce na jejich vybudování začnou zřejmě už v srpnu.
15.7.
V Karviné v letošním roce společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava dokončila, v současnosti realizuje nebo právě připravuje čtrnáct projektů obnovy vodohospodářské infrastruktury. Aktuálně se staví na šesti místech. Výsledkem bude mimo jiné 1787 metrů nových vodovodních řadů, 1713 metrů kanalizačních stok a přípojek.
14.7.
Domažlice včera zahájily mnoho let připravovanou a odkládanou kompletní rekonstrukci městského krytého plaveckého bazénu. Stavba ze 70. let minulého století je na konci životnosti. Za zhruba 180 milionů korun, které zaplatí město ze svého rozpočtu, se kompletně opraví objekt, vnitřní bazény, přistaví se další části pro wellness, sport a odpočinek.
7.7.
Stavby protipovodňových zdí podél Klabavy v Rokycanech se výrazně zpozdí, připravují se už několik let. Důvodem jsou odvolání ekologických aktivistů a nový fakt, že město bude zřejmě čekat na to, jaká opatření proti velké vodě vzniknou v Brdech, tedy v nové CHKO v místech zrušeného vojenském prostoru. ČTK to řekl starosta Václav Kočí (Pro naše Rokycany).
4.7.
Poděbrady na Nymbursku mají modernizovanou čistírnu odpadních vod zhruba za 110 milionů korun. Její kapacita vzrostla z 25.000 ekvivalentních obyvatel na 38.200. Investorem projektu byla společnost Vodovody a kanalizace Nymburk, část nákladů zaplatila z dotace ministerstva životního prostředí.
4.7.
Tři významné rekonstrukce na vodovodní síti byly v červnu zahájeny v Novém Bohumíně. Při největší z nich bude vyměněno 946 metrů vodovodního řadu v ulicích 9. Května a Trnková. Tím bude zajištěna dostatečná kapacita pro zásobování průmyslové oblasti poblíž Drátovenské ulice v případě poruchy obvyklého způsobu zásobování.
1.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) začala připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče. Stavba by měla významně zvýšit stabilitu dodávek vody pro Náchodsko a také pro Hradecko. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.
30.6.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v posledních třech letech investoval do vodohospodářských staveb na malých vodních tocích 1,5 miliardy korun. Další miliardu chce vydat do roku 2020. Stavby mají pomoci udržet vodu v krajině v době sucha a zabránit záplavám při rozvodnění řek.
24.6.
Přestože by se cena plzeňské vody dala označit za lehce nadprůměrnou, lze konstatovat, že se pro Plzeňany nakonec jedná o velmi příjemnou zprávu. Je to zejména v kontextu stávajících a v blízké budoucnosti připravovaných legislativních požadavků, které významně zpřísňují povinnosti vlastníků a provozovatelů vodárenské infrastruktury.
24.6.
Na přelomu dubna a května tohoto roku se po několika letech příprav obyvatelé města Mníšek pod Brdy dočkali dlouhodobě připravovaného vybudování a zprovoznění přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka.
24.6.
Téměř čtvrt milionem korun bylo podpořeno devět úspěšných projektů zaměstnanců Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) v projektu „MiNiGRANTY 2016“, který již po deváté uspořádaly Středočeské vodárny, a.s. ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia.
23.6.
V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít. Novou metodu vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) ve spolupráci s libereckou firmou BMTO, která se čištěním odpadních vod dlouhodobě zabývá.
15.6.
Odvážné plavce, kteří se letos s vlastnoručně vyrobenými plavidly zúčastní akce Úpění na Úpě, čeká v sobotu 18. června zkrácená trasa. Namísto 12 kilometrů urazí po hladině Úpy pouze 3,3 kilometru. Jedním z důvodů je nedostatek vody v posledních letech. ČTK to řekl jeden z organizátorů Aleš Andrš.
14.6.
Několik desítek ryb uhynulo v Nise v Jablonci nad Nisou. Příčina se zjišťuje. ČTK to řekla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Zatím není známá ani výše škod.
9.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 51 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,8 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách. Zbytek zisku firma po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice. Předloni měly vodárny zisk 45 milionů korun.
6.6.
Oprava mostu přes Jizeru začne v mladoboleslavské části Debř tento týden. Bude stát zhruba deset milionů korun a potrvá půl roku. Uzavření mostu pro dopravu je plánováno na červen, pěší a cyklisté ho budou moci zatím využívat. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Jiří Bouška.
6.6.
Hledali „kešky“, točili videa, skládali básničky, malovali obrázky. Přes tři měsíce se 900 ostravských dětí bavilo vodou. A to díky projektu Hledej pramen vody, který uspořádala společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK).
2.6.
Kompletní opravu přivaděče pitné vody z Benecka do Jilemnice za 50 milionů korun chystá Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov. Práce by měly začít příští rok na jaře po skončení zimní sezony na Benecku a skončit v létě 2018.
2.6.
Dokončením rozsáhlé opravy dvou zdevastovaných spádových stupňů na vodním toku Stonávka v Třanovicích, říční km 22,256–22,658 dojde ke stabilizaci nivelety dna toku Stonávka a k zajištění prevence závažných škod na majetku obyvatel v oblasti.
2.6.
Frenštát pod Radhoštěm 227 metrů za více než dva a půl milionu korun. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava realizuje v současnosti dvě významné rekonstrukce vodovodních řadů na Novojičínsku.
31.5.
Čtvrťáci a páťáci ze 37 základních škol z Ostravska se v pátek potkají na Slezskoostravském hradě. Budou zde soutěžit ve finále velkého vodního projektu Hledej pramen vody.
30.5.
Plzeň chce za pomoci dotací vyměnit v následujících letech staré olověné rozvody vody ve všech městských bytových domech. Letos v dubnu dokončila za 1,1 miliardy korun modernizaci úpravny vody, a plzeňská pitná voda tak patří mezi nejlepší v republice.
27.5.
Obrovský zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce projevili členové Klubu vodních strážců. Tu zprostředkoval Útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
26.5.
Další místa vhodná ke vstupu do vody přibyla na oblíbené přehradě Mšeno v Jablonci před letošní letní sezonou, která oficiálně začne 1. června. Opravovala se také jímka na Tajvanu, jinak se dělala jen běžná údržba. ČTK to řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
25.5.
Správa Národního parku Šumava chce v příštích pěti letech obnovit více než tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Náklady budou několik desítek milionů korun. Pokud správa uspěje s žádostí o dotaci, začne se s pracemi už v příštím roce. ČTK to sdělil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
25.5.
Dlouho odkládaná oprava mostu přes želivskou přehradu, tedy vodní nádrž Švihov, by měla začít. Středočeský kraj předal staveniště firmě, která má most opravit. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) tak kraj učinil přesto, že nemá garantované prostředky na opravu.
24.5.
Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna vltavské kaskády před Prahou vyrábí v průměru přes 60 milionů kWh elektřiny za rok a pokrývá tak spotřebu 20.000 středočeských domácností.
24.5.
Plzeň, která zatím bere vodu do úpravny jen z řeky Úhlavy, chystá zhruba za 100 milionů korun náhradní zdroj pitné vody. Natáhne rouru z 2,5 kilometru vzdálené přehrady České údolí v Liticích. V této městské části připravuje stavbu nového vodojemu a dovede tam výtlak z úpravny, modernizované za 1,1 miliardy Kč.
24.5.
Jednu z největších investic skupiny ČEZ na vodní elektrárně v oblasti výměny řídicího systému čeká elektrárnu Lipno I. Generálním dodavatelem rekonstrukce systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra za téměř 70 mil. korun, je česká společnost ZAT.
23.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod hodlá letos investovat do staveb vodárenské infrastruktury asi 78 milionů korun. Na investice chce použít i loňských zisk, který činil 22,6 milionu korun. Hlavní letošní investicí bude zahájení rekonstrukce čistírny odpadních vod v Teplicích nad Metují.
19.5.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) přispěla v roce 2015 na údržbu a zlepšení stavu vodovodní a kanalizační sítě v Ostravě částkou 457 milionů Kč. Přes 70 % této částky investovalo statutární město Ostrava, které je vlastníkem vodovodní a kanalizační sítě z nájemného, které OVAK a.s. městu platí.
18.5.
Zahrady a sklepy domů v lokalitě Pod Skalkou v Jablonci nad Nisou už nebude při každém silnějším dešti zaplavovat voda. Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravila rekonstrukci narušené kanalizace i historického vodovodu. Stavba se uskuteční v koordinaci s plánovanou rekonstrukcí plynovodu, sdělil ČTK generální ředitel SVS Bronislav Špičák.
18.5.
Stát se bude zabývat problémem velkých vodohospodářských přivaděčů, které budou v dalších letech potřebovat nákladné opravy. Některé vodárenské společnosti totiž mají tak dlouhé přivaděče vody, že z výnosů vodného a stočného nejsou schopny jejich nutnou rekonstrukci financovat.
17.5.
V úterý 17. května 2016 jednali zástupci vodárenských společností Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi s premiérem Bohuslavem Sobotkou v sídle společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. o významu páteřních přivaděčů vody v České republice. Jednání se zúčastnili i primátoři a starostové uvedených měst.
16.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk na 51 milionů korun z předloňských 45 milionů korun. Z loňského zisku by podle návrhu představenstva mělo jít akcionářům 5,8 milionu korun. Na jednu akcii tak má připadnout dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách, uvedla firma na svém webu.
11.5.
Středočeský kraj hledá další způsoby protipovodňové ochrany obcí u Berounky, vznikne speciální skupina a připravuje se i studie menších opatření. Povodí Vltavy nedávno nechalo zpracovat studii na suchou nádrž, její vybudování zatím není v plánu. Proti jsou i starostové z horního toku Berounky.
9.5.
V Turnově na Semilsku včera otevřeli nové venkovní koupaliště s atrakcemi, které je nejmodernější v Libereckém kraji. Je součástí sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada, jehož výstavba přišla město na bezmála 180 milionů korun. Moderní koupaliště se skluzavkami, tobogánem a drahami pro plavce může Turnovu závidět i krajské město, kterému podobný areál chybí.
6.5.
Kolín bude mít příští rok nový varovný protipovodňový systém zhruba za 13 milionů korun. Měl by zlepšit ochranu obyvatel města i jejich majetku. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.
4.5.
Středočeské vodárny se snaží zjistit, proč do čistírny odpadních vod v Kladně - Vrapicích teče více nečistot. Zařízení kvůli tomu funguje už několik týdnů na hranici kapacity. Důvodem je i oprava části technologií, která trvá oproti předpokladům déle. Situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy bude k dispozici první zrekonstruovaná část čistírny.
3.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na dosud nejvyšších 16,4 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o sedm procent na 137 milionů korun.
25.4.
Život ve Sloupu v Čechách na Českolipsku zkomplikuje rekonstrukce bezmála dvou kilometrů vodovodu. Dotkne se postupně prakticky všech 700 obyvatel obce. Situace ve Sloupu je o to komplikovanější, že už loni začaly práce na výstavbě nové kanalizace, která obec napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Novém Boru.
20.4.
Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na včerejší diskuzi s občany v Berouně. Prezident je ve Středočeském kraji na třídenní návštěvě.
19.4.
Hasiči v Královéhradeckém kraji získali nové zařízení na dálkovou přepravu vody, které využijí především při hašení rozsáhlých lesních či polních požárů nebo při záplavách. Zařízení stálo zhruba 13,5 milionu korun, pořízeno bylo z peněz Integrovaného operačního programu, řekl ČTK ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl.
18.4.
Nové vedení Slaného řeší provozování čistírny odpadních vod, jejíž oprava letos začne. Čistírna funguje na hranici kapacity, nutně potřebuje modernizaci za desítky milionů korun. Na páteční tiskové konferenci to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS), který do funkce nastoupil na začátku dubna.
15.4.
Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Desítky pramenů a studánek v oblasti mezi Libercem a německou Žitavou chtějí zmapovat, vytvořit katalog s podrobným popisem a návrhy, jak je v budoucnu využít, ale také ochránit.
14.4.
Oprava čistírny odpadních vod v Kladně -Vrapicích má zpoždění, čistírna tak funguje na hranici kapacity, kdy je v provozu jen zhruba třetina technologií. Čistírna je tak dlouhodobě přetěžovaná. Kvůli havarijní situaci provozu byla začátkem dubna nucená odstávka, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda.
13.4.
Dohodu o spolupráci podepsali v uplynulých dnech generální ředitel státního podniku Povodí Odry Ing. Jiří Pagáč, předseda Českého rybářského svazu, z. s., územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Miloš Martínek a jednatel svazu Ing. Přemysl Jaroň.
5.4.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. otevřela letos k příležitosti Světového dne vody celkem šest svých čistíren odpadních vod. Obyvatelé se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace.
5.4.
Nejodvážnější budou za ztvárněné dobrodružství oceněny. Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže v kreslení pro děti připravily SmVaK Ostrava ve spolupráci se společností Aqualia. Důraz je kladen na práci s moderními technologiemi a na prohlubování znalostí o významu vody pro životní prostředí i člověka.
5.4.
Den otevřených dveří proběhl v Ústřední čistírně odpadních vod společnosti Ostravské vodárny a kanalizace. Všechny prohlídky byly zaplněny do posledního místa. Areál tak navštívily stovky lidí, kteří se seznámili s tím, jak se čistí odpadní voda a podívali se do běžně nepřístupných míst.
29.3.
Rybník u zámku ve Frýdlantě na Liberecku, který v červnu 2013 poškodily přívalové deště a povodeň, se letos zřejmě dočká obnovy. Oprava bude stát zhruba deset milionů korun. Rybník patří Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), podle regionálního ředitele Miloše Kadlece se připravuje vypsání výběrového řízení.
22.3.
Vodárenské společnosti východních Čech podepsaly symbolicky v den oslav Světového dne vody smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem.
22.3.
Čistírny odpadních vod, které provozuje Vodohospodářská a obchodní společnost a.s., budou opět otevřeny u příležitosti Světového dne vody, který se slaví 22. března. Po dva dny proběhnou exkurze pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří se budou moci podívat, jak probíhá čištění odpadních vod.
21.3.
Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
16.3.
Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi začne od dubna využívat nový vodovodní přivaděč Baně. Region se tak napojí na pražskou vodu z Želivky. Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun.
15.3.
Nové Strašecí na Rakovnicku připravuje přístavbu školy i dokončení kanalizace. Každý z projektů je zhruba za sto milionů korun, město už požádalo o dotace, teď čeká na jejich vyhodnocení. To by mělo být během jara. Pokud Nové Strašecí uspěje, práce na kanalizaci i škole začnou ještě letos.
10.3.
Středočeské vodárny oproti minulému roku použijí více nástrah na hubení hlodavců. Celoplošná deratizace stokové sítě letos začíná o měsíc dříve než loni. Mírné zimy přispěly k množení potkanů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
10.3.
Mírná zima umožnila Vodohospodářskému sdružení Turnov (VHS) zahájit největší akci letošního roku, kterou je rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Komenského ulici v Lomnici nad Popelkou. Stavba přijde včetně DPH na 19 milionů korun. Sítě jsou tam v havarijním stavu.
9.3.
Celý svět si 22. března připomene, jak cennou surovinou je VODA. Ke Světovému dni vody s letošním podtitulem „Voda a pracovní místa“, který vyhlašuje OSN, se připojuje i společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). A to hned několika aktivitami.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
7.3.
Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim. Celkem bude stát zhruba sto milionů korun, část nákladů má pokrýt dotace. O ni město požádalo v lednu, rozhodnutí o tom, zda dotaci získá, by se mělo dozvědět do podzimu.
29.2.
Velké Přílepy připravují tendr na stavbu nové části vodovodního řadu. Obec už má zažádáno o dotaci ministerstva životního prostředí na stavbu zhruba čtyřkilometrového přivaděče za 17 milionů korun. Zhotovitele prací a technický dozor by obec chtěla vybrat do léta.
29.2.
Povodí Vltavy začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce, který by ochránil spodní tok řeky až před stoletou povodní. V případě záplav by se totiž zatopilo území až o 1000 hektarech. Zatím však vodohospodáři vypracovali pouze studii proveditelnosti, řekl ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
9.2.
Lešany na Benešovsku dokončily stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za téměř 100 milionů korun. Obec se 700 obyvateli na akci dostala dotaci z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Stavba byla zahájena předloni v srpnu, do zkušebního provozu má být uvedena počátkem března, sdělila obec ČTK.
8.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) chce letos v Libereckém kraji do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury investovat přes 296 milionů korun. Je to zhruba o deset procent méně než loni.
5.2.
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli ochraně před povodní. V prosinci ministerstvo potvrdilo rozhodnutí, že se zádržný prostor Orlické přehrady zvětší na 93 milionů metrů krychlových, což se Mělníku a dalším obcím nezdá dostatečné. Chtějí zvýšení až na 120 milionů metrů krychlových.
4.2.
Liberecký kraj připravil nový dotační program na podporu obcí postižených těžbou uhlí v polském dolu Turów. Na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavka je v něm připraveno deset milionů korun.
3.2.
Největší průmysloví odběratelé vody v Moravskoslezském kraji dělají od loňska kvůli suchu opatření k omezení spotřeby vody. Zvyšují podíl opětovně používané (recirkulované) vody a berou ji i z jiných zdrojů než obvykle. Zástupci firem ČTK řekli, že výroba se zatím nemusela omezovat.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
18.1.
Obyvatelé Frýdku-Místku nově dostávají vodu nejen z přehrady Šance, ale také z Morávky. Důvodem je potřeba šetřit objem vody v nádrži Šance, která je naplněna zhruba na 30 procent své kapacity. Morávka je oproti tomu plná asi ze tří čtvrtin. Sdělil to Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která vodu do Frýdku-Místku dodává.
18.1.
V Hejnicích na Liberecku dokončili rozšíření kanalizace za zhruba 50 milionů korun. Asi 32 milionů získalo město z evropských fondů. Dostavba umožní napojit na kanalizaci a čistírnu odpadních vod další domácnosti v Hejnicích a také nedaleké osadě Ferdinandov.
15.1.
Starostové obcí z Broumovska jsou znepokojeni povolením průzkumu těžby metanu a uranu v sousedním Polsku. Starostové se obávají toho, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v takzvané Polické pánvi a také nepoškodila turistický ruch. ČTK to dnes řekl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD).
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
6.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. zajistila pro své smluvní zákazníky zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Asistenční služba zahrnuje domácí asistenci a refundaci úniku vody.
6.1.
Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Hlavním důvodem bylo enormně suché léto, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
4.1.
Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun.
31.12.
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,4 procenta. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH 97,97 Kč. ČTK to dnes sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci pro veřejnou potřebu a čistírnu odpadních vod v obci Velké Losiny a místních částech Maršíkov a Bukovice v podhůří Jeseníků v Olomouckém kraji. Nahrazuje tak předchozího provozovatele – Šumperskou provozní vodárenskou společnost, která nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích částech.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
10.12.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
10.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizace čistírny přijde bez DPH na 21 milionů korun a bude tak zhruba o třetinu levnější než projektanti předpokládali. Pracuje se za provozu čistírny, rekonstrukce by měla být hotova do konce října příštího roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
7.12.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov plánuje pro příští rok investice za 100 milionů korun. Půjde o menší akce. Připravují se sice i čtyři větší investice, ty se ale uskuteční zřejmě nejdřív v roce 2017. Sdružení na ně chce získat evropskou dotaci. ČTK to řekl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v městě Rychnov u Jablonce nad Nisou.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) připravuje stavbu nové čerpací stanice v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Měla by být záložní čerpací stanicí pro případ, že by nastaly vážné komplikace v úpravně vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku nebo nádrži Kružberk, z níž je zásobována.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
17.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis pokutu 240.000 korun za to, že její čistička Dobruška na přelomu srpna a září znečistila odpadními vodami řeku Dědinu. Po havárii v ní uhynuly ryby, včetně několika mihulí potočních. ČTK to dnes sdělila inspekce. Příčinou úniku byla podle Aqua Servis technická havárie, firma už pokutu zaplatila.
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
12.11.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Horská Kvilda modernizovala čistírnu odpadních vod za sumu, která převyšuje roční rozpočet obce se 70 obyvateli. Do úpravy technologie a propojení čistíren východ a střed dala jeden milion korun. ČTK to řekla starostka Simona Hnátková. Za poslední desetiletí to byla největší investice šumavské vesničky, kam jezdí v zimě i v létě desetitisíce turistů.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
9.10.
Plzeň převezme od ledna 2016 akciovou společnost Vodárna Plzeň, která nyní patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu, kde je stanovena cena akcií 700,5 milionu Kč. Tuto sumu dá nyní město do úschovy u Komerční banky, kde mají oba subjekty účty.
7.10.
Na žádost pana Ing. Matuly uveřejňujeme jeho reakci na článek ÚOHS: Vodárny Jičín milionovou pokutu za Cidlinu platit nebudou.
5.10.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží.
5.10.
Plzeň, která do letoška vyčerpala z EU na vodohospodářskou infrastrukturu zhruba pět miliard korun, připravuje v této oblasti další tři velké projekty. Chce je opět zaplatit hlavně z evropských peněz a měly by být hotové do konce funkčního období současného vedení radnice, tedy do tří let, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
30.9.
Části domácností v Moravskoslezském kraji, které obvykle dostávají vodu z beskydských přehrad, teče od poloviny září z kohoutků voda z Jeseníků. Velké průmyslové firmy zase snížily odběry povrchové vody. Jde o opatření, která udělali vodohospodáři, aby zajistili lidem i podnikům plynulé dodávky vody i v případě, že bude pokračovat dlouhotrvající sucho.
30.9.
Plzeň dokončila rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody, která přišla na 1,09 miliardy korun včetně DPH. Stavbu podpořila evropská dotace 623 milionů korun a 37 miliony Kč Státní fond životního prostředí. Zajistí občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. ného a stočného," potvrdil dnes primátor.
29.9.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
23.9.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík pomůže letos s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistaví ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Bezplatnou službu podnik zorganizuje 3. a 4. října, zájemci o transport lodi se mají hlásit do 28. září na dispečink podniku.
23.9.
Úpravna vody pro jednatřicetitisícový Trutnov, která je po rozsáhlé modernizaci od července ve zkušebním provozu, dokázala zajistit dostatek vody i při letošním suchu. Investice do úpravny v Temném Dole činila 121 milionů korun a Trutnov díky ní získal jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Josef Moravec.
22.9.
Starostové z Kralup nad Vltavou a dalších obcí na dolním toku Vltavy zablokovali návrh státního podniku Povodí Vltavy na zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady o třetinu na 93 milionů metrů krychlových. Starostové chtějí, aby se ochranný prostor v přehradě navýšil až na 120 milionů metrů krychlových. odnocení.
21.9.
Hladina vody v Orlické přehradě, která patří do soustavy vodních děl Vltavská kaskáda, je kvůli suchu o osm metrů níže oproti normálu. Současný stav je podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zcela mimořádný, srovnatelný s obdobím sucha v roce 2003. Nádrž se vyprazdňuje už několik měsíců.
15.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín uspěla s odvoláním k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nebude platit pokutu milion korun za údajné pochybení ve výběrovém řízení na stavbu kanalizací Čistá Cidlina. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Richard Smutný. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil, a to z důvodu promlčení.
14.9.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, za více než sedm milionů korun opravila vodovodní řad v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku. Stav potrubí už nestačil dodávce vody především v době odběrových špiček.
8.9.
Plzeňanům zůstane další čtyři roky stejná cena vodného i stočného. Může se zvýšit maximálně o inflaci. Současné vedení města to chápe jak svoji prioritu a vyplývá to i z nových pravidel tvorby cen, kterou k 1. lednu 2015 schválilo ministerstvo financí. Plzeň už ale podle těchto pravidel jede, takže se tu nic nezmění, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
31.8.
Vesnička Modrava v srdci Šumavy dokončila dvouletou stavbu čistírny odpadních vod a úpravny vody, vodojemu a nových řadů. S náklady 32 milionů Kč jde o jednu z největších novodobých investic obce s 82 obyvateli. Ta se na akci podílela pěti miliony korun, řekl ČTK starosta Antonín Schubert.
27.8.
Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji dnes povolili opět používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.
26.8.
Vodohospodáři opravují v Jizerských horách štolu, která vede od takzvané protržené přehrady k nádrži Souš. Práce za 3,2 milionu korun musí kvůli netopýrům, kteří ve štole zimují, skončit do konce září. Spojovací štola je nejvýznamnějším zimovištěm těchto zvířat na severovýchodě Čech. Patří dokonce mezi evropsky významné lokality. Novinářům to řekl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.
25.8.
hruba 3000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody. Středeční práce se dotknou necelé desítky ulic, vodárny zajistí náhradní zásobování vodou cisternami.
24.8.
V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku postihly desítky lidí střevní potíže. V Okrouhlé odhalily laboratorní testy znečištění jednoho z vodojemů, v Novém Boru Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) původce kontaminace hledají.
18.8.
Téměř 7000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody.
13.8.
Příbram a Kutná Hora se dnes přidaly k městům, která kvůli pokračujícímu suchu zakázala odběr povrchové vody z potoků a řek.
6.8.
V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají.
4.8.
Královéhradecký kraj dnes vyhlásil kvůli současnému suchému a horkému počasí takzvané období mimořádných klimatických podmínek. Během něj například platí zákaz kouření či rozdělávání ohně v lese. Opatření budou platit až do odvolání, informoval ČTK Martin Holek z tiskového oddělení hejtmanství.
4.8.
Votice na Benešovsku musejí opravit čistírnu odpadních vod. Nedávno se zjistilo, že zařízení špatně funguje a bude potřeba některé části vyměnit. Kromě toho bude nutné čističku celkově přestavět a zvýšit její kapacitu, řekl dnes ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
citu a navíc znečišťovalo řeku Sázavu.
3.8.
V Kladně za několik týdnů začnou speciálními vrty zjišťovat hladinu podzemní vody. Voda zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat až k půdě znečištěné průmyslovou činností.
30.7.
Votice na Benešovsku řeší problém s nedostatkem pitné vody. Teď sice ve všech domácnostech voda z obecního vodovodu teče, ve vodojemu ale není žádná zásoba. Město chce proto hledat nové zdroje pitné vody a o dosavadní lépe pečovat.
21.7.
V některých středočeských městech by se kvůli dlouhotrvajícímu suchu neměla brát voda z potoků a řek. Odběr povrchových vod dnes zakázala nymburská radnice, od minulého týdne platí omezení v Kolíně. O podobném opatření uvažují i další města.
20.7.
Na obnovu rybníků ve středních Čechách zřejmě půjde více peněz. Důvodem je ochrana přírody, ale i ochrana krajiny před následky povodní, které zanedbané rybníky mohou zhoršit. O dotacích na úpravy rybníků a malých vodních toků budou 27. července rozhodovat středočeští zastupitelé. Loni dotace činily necelých osm milionů korun.
15.7.
Začala stavba vodárenského řadu, který pomůže obcím Osek, Velká Turná a Radomyšl na Strakonicku vyřešit problémy s pitnou vodou. Stavba řadu dlouhého 8,5 kilometru, kterou zahájil Jihočeský vodárenský svaz (JVS), vyjde na zhruba 18 milionů korun, dokončena bude začátkem příštího roku, řekl dnes ČTK mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.
7.7.
V Hostivici u Prahy končí obnova Litovického potoka za 16 milionů korun. Většinu nákladů město zaplatí z dotace. Vzniknout by zde měly například lepší podmínky pro živočichy i rostliny včetně přírodních břehů a tůní. Hotovo by mělo být do konce září. ČTK to řekl starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl.
2.7.
Družstevní závody Dražice v Benátkách nad Jizerou, největší tuzemský výrobce ohřívačů vody, letos chtějí zvýšit své tržby o přibližně devět procent. Loni firma utržila 1,3 miliardy korun, v těchto dnech začala vyrábět novou generaci elektrického bojleru.
1.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) dokončila rozsáhlou rekonstrukci úpravny vody v Temném Dole a uvedla ji do ročního zkušebního provozu. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýšil asi o třetinu. Investicí asi za 120 milionů korun získal Trutnov jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
1.7.
Starostové obcí pod Vltavskou kaskádou budou pravděpodobně požadovat, aby se zvýšila ochrana před povodněmi zvýšením retenčního prostoru v Orlické přehradě. V tiskové zprávě, zaslané dnes ČTK, to tvrdí společnost Povodí Vltavy. Ta začala různé varianty zvýšení povodňové ochrany představovat dotčeným obcím na základě studie Českého vysokého učení technického (ČVUT), která se těmito možnostmi zabývala.
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
26.6.
Obec Čachovice na Mladoboleslavsku zprovoznila novou čističku odpadních vod za 27 milionů korun. Většinu nákladů zaplatil Státní fond životního prostředí, středočeský Fond životního prostředí a zemědělství přispěl částkou jeden milion korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
24.6.
Přehradu Klíčava na Rakovnicku čeká oprava technologií za sto milionů korun. Vodou z přehrady je zásobováno zhruba 20.000 obyvatel z Kladenska a Rakovnicka. Oprava by měla začít a zaroveň i být dokončena příští rok. Novinářům to při dnešní návštěvě přehrady řekl hrázný Jiří Kos z Povodí Vltavy. Hrázným byl na Klíčavě i jeho otec a možná se jím stane i jeho syn. Klíčava leží přímo u Lánské obory.
23.6.
Kompletní výsledky rozborů z minulého týdne potvrdily, že pitná voda z vodovodu v Trnové nedaleko Prahy je nevyhovující. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií ji nelze dál používat k pití, vaření ani umývání. Hygienici nyní čekají na to, až provozovatel upraví technologie. Potom rozbory zopakují, řekla dnes ČTK Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
19.6.
V Trnové u Prahy platí dál zákaz používat vodu z vodovodu. Zvýšený výskyt bakterií prokázaly i předběžné výsledky nových rozborů z tohoto týdne. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
15.6.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky na Benešovsku má zpoždění. Práce mají skončit na podzim, zatím jsou ale položeny jen čtyři z plánovaných 17 kilometrů. Firma ale tvrdí, že vše stihne ve stanoveném termínu, řekl ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
15.6.
Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval dnes v poledne Radiožurnál. Lidé vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
5.6.
Hladový kámen v Děčíně vystoupil nad hladinu Labe. Doprava na řece stojí, na některých místech lze přejít koryto. Přívozy v Neštěmicích, Církvicích i Dolním Žlebu zatím jezdí. Ačkoliv podle meteorologů žádné extrémní sucho není, povodí hlásí na červen rekordně nízké průtoky.
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
4.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) vyplatí poprvé dividendy. Akcionáři dnes na valné hromadě rozhodli, že z loňského zisku 45 milionů korun půjde na dividendy 3,84 milionu. Na jednu akcii připadne dividenda dvě koruny, řekl ČTK technický náměstek vodáren Pavel Loskot.
1.6.
Plzeň už 14 let snižuje spotřebu energií a vody ve svých objektech i v budovách příspěvkových organizací. Pokles vykazuje většina ze 135 objektů, a to i přesto, že řadu z nich město přistavovalo a přibyly tam spotřebiče.
1.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni po třech letech ztrát vykázala zisk 4,4 milionu korun. Loni vodárny poprvé po 11 letech poklesů zvedly objem prodané vody a dál dělaly úspory v provozních nákladech.
28.5.
V pondělí začne oprava kladenské čistírny odpadních vod v kladenské čtvrti Vrapice za zhruba 150 milionů korun bez DPH. Práce potrvají asi dva a půl roku. Většinu nákladů zaplatí společnost Vodárny Kladno - Mělník (VKM), které čistička patří.
25.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni zvedla tržby o tři procenta na 213 milionů korun a zisk o 2,5 procenta na 24 milionů korun. Investice společnost zopakovala na úrovni 85 milionů korun. Hlavní investicí bylo zahájení stavby nové kanalizace ve Zbečníku. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.
25.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni zvedla tržby o tři procenta na 213 milionů korun a zisk o 2,5 procenta na 24 milionů korun. Investice společnost zopakovala na úrovni 85 milionů korun. Hlavní investicí bylo zahájení stavby nové kanalizace ve Zbečníku. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.
19.5.
Celkem 45 průzkumných vrtů má v Červeném Kostelci na Náchodsku ověřit znečištění podzemních vod. Vrty, které pomohou prozkoumat vliv staré ekologické zátěže z průmyslových podniků na vodní zdroje, vzniknou do poloviny července.
18.5.
Mšeno letos připojí na kanalizaci poslední část města, Sedlec. Projekt bude stát okolo 25 milionů korun. Práce by měly začít v létě a hotovo by mělo být do konce roku. ČTK to řekl starosta Mšena Martin Mach (SZ). Mšeno má zhruba 1500 obyvatel. Nové připojení se týká asi 150 lidí.
12.5.
Nevyhovující kvalitu teplé vody ve sprchách zjistili loni hygienici z Libereckého kraje při zhruba každé osmé kontrole ubytovacích zařízení, koupališť, bazénů a saun. Hygienici odebrali 159 vzorků při 65 kontrolách, jakost vody nevyhovovala v 19 případech. V sedmi museli hygienici dokonce vydat zákaz sprchování. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
4.5.
Šestitisícové Týniště nad Orlicí na Rychnovsku a Dobrovolný svazek obcí Křivina oficiálně uvedly do provozu rekonstruovanou čistírnu odpadních vod a nové kanalizace. Investice činila 50,5 milionu korun a měla by významně zlepšit čistotu vody v řece Orlici. Přes polovinu nákladů uhradila dotace ministerstva zemědělství.
24.4.
V kladenském areálu bývalé Poldi bude třeba odčerpávat podzemní vodu, aby se předešlo jejím případnému znečištění po kontaktu s půdou znečištěnou těžkým průmyslem. Voda postupně zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí. Zhruba v roce 2020 by se mohla dostat ke znečištěné půdě a škodliviny dál šířit.
20.4.
Vodárny Kladno - Mělník dostaly dotaci 18 milionů korun na likvidaci povodňových škod od ministerstva zemědělství. Povodně v roce 2013 způsobily například na kanalizacích na Mělnicku škody za desítky milionů korun. Některé škody opravila na svoje náklady společnost Středočeské vodárny (SVAS), která kanalizace provozuje.
16.4.
Vodovodní infrastruktura v rušeném brdském vojenském újezdu přejde ze státu na obce. Například Jince na Příbramsku se budou nově starat o úpravnu vody a vodojemy, ale také o 28 kilometrů vodovodního potrubí. Starosta Josef Hála (KSČM) ČTK řekl, že městys může díky nové situaci snížit náklady na výrobu a distribuci vody, na druhou stranu bude muset počítat s většími investicemi do oprav.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Liberecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – intenzifikaci čistírny odpadních vod (ČOV) v Chrastavě.
30.3.
Více než dvěma tisícům lidí v Kladně nepoteče ve čtvrtek 2. dubna voda. Středočeské vodárny budou měnit uzávěry vodního potrubí v centru města, jde o projekt za 2,5 milionu korun. Uzávěry budou vodárny měnit ve čtyřech etapách. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Náhradní zásobování bude zajištěno cisternami.
24.3.
Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku, který se stará o 30 lidí převážně s autismem, odvrátil hrozící problémy a do konce roku postaví novou studnu. Umožní mu to více než 700.000 korun, které se podařilo za rok shromáždit ve speciální kampani H2Óda na Radost.
20.3.
V neděli 22. března si všichni vodohospodáři a přátelé vody připomenou svátek vody - Světový den vody. K návštěvě svých zařízení vás zve například Povodí Odry nebo Severočeské vodovody a kanalizace. SčVK si také připravilo výtvarnou soutěž pro žáky 3. až 7. tříd základních škol s názvem LIPAN MÍŘÍ ZPĚT DO NAŠICH VOD.
16.3.
V rámci Světového dne vody, který letos připadá na neděli 22. března, otevřou brány vodárenských zařízení například Středočeské vodárny nebo společnost 1. SčV. Den otevřených dveří se chystá v ČOV v Kralupech nad Vltavou, Mělníce, Příbrami, Milíně, Sedlčanech, Říčanech a v Českém Brodě nebo v úpravnách vody v Klíčavě i v Příbrami - Kozičíně.
16.3.
Holýšov musí letos vyřešit vyšší dodávky elektřiny a rekonstrukci čistírny odpadních vod v bývalých kasárnách v lese za městem. Tato čtyřicetihektarová plocha, kterou převzal před devíti lety zdarma od státu, slouží jako úspěšná druhá průmyslová zóna. Z 98 procent je zaplněná firmami, převážně místními podnikateli, kteří dávají práci téměř 300 lidem.
13.3.
Benešov a okolní obce vyberou provozovatele nového přivaděče vody z Želivky, který se teď buduje za 314 milionů korun. Všech osm obcí, které se na akci podílejí, by mělo nejdříve schválit koncesní projekt a dokumentaci ke koncesnímu řízení. Proces musí být uzavřen do doby, než se přivaděč zkolauduje a uvede do provozu, řekl dnes novinářům benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
5.3.
V úterý 3. března 2015 byla slavnostně zakončena rekonstrukce věžového vodojemu na Kladně v Rozdělově, která probíhala 5 měsíců, za účasti investora stavby Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM), dodavatele stavby SMP CZ, a.s. – Divize 5 – vodohospodářské stavby a provozovatele Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
4.3.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vydá na investicích do nových a na rekonstrukci stávajících vodárenských a kanalizačních zařízení a sítí v letošním roce více než 203 mil. korun. Nejvýzmanmnější akcí je připojení kanalizačního systému Předměřic nad Labem na 8 km vzdálenou čistírnu odpadních vod v Hradci Králové.
26.2.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Povodí Odry ve sporu o pokuty v celkové výši 500.000 korun, které státní podnik dostal za kácení v ptačí oblasti. Podle České inspekce životního prostředí vodohospodáři bez potřebného povolení porazili 212 dřevin v oblasti Heřmanský stav-Odra-Poolší na Karvinsku, a tím zasáhli do biotopu nejméně čtyř zvláště chráněných druhů živočichů.
25.2.
Oblastní galerie v Liberci dokončila opravu části stálé expozice, kterou na konci loňského listopadu poškodila voda při poruše klimatizace. Expozice je od té doby uzavřená. Veřejnosti ji galerie znovu zpřístupní v polovině března, ještě před tím se totiž musí připravit pět výstav. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
18.2.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. již tradičně připravuje u příležitosti Světového dne vody zábavný osvětový projekt Hledej pramen vody, který je určen žákům 4. a 5. tříd základních škol z Ostravy a okolí. Letos v novém moderním pojetí, s možností online sledování průběhů plnění úkolů na webu nebo sdílení příspěvků na Facebooku Hledej pramen vody.
12.2.
Státní podnik Povodí Odry podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli neoprávněným zásahům na vodní nádrži Starý Jičín. První manipulaci podnik zaznamenal již v říjnu loňského roku, kdy neznámý pachatel uzavřel klapku provizirního hrazení.
10.2.
Na začátku tohoto týdne začne úpravna vody Hradec Králové - Orlice dodávat pitnou vodu do vodovodní sítě. Úpravna prošla rozsáhlou modernizací, která započala v září roku 2012. V loňském roce byla rekonstrukce dokončena a v květnu úpravna vody znovu po dvou letech dodávala vodu do vodovodní sítě.
3.2.
V Lysé nad Labem na Nymbursku se opět zhoršila kvalita pitné vody z tamního vodovodu, podle místostarosty Petra Elišky byly ve vodě minulý týden překročeny limity dusičnanů. Vedení města proto doporučilo obyvatelům, aby vodu z vodovodu nepoužívali pro přípravu stravy a nápojů pro kojence do jednoho roku. Děti do sedmi let a těhotné a kojící ženy ji mají používat jen omezeně.
3.2.
Management Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámil v minulých dnech své akcionáře, kterými jsou starostové 458 měst a obcí v Ústeckém a v části Libereckého kraje, s přípravou projektu zajištění provozu své vodárenské infrastruktury po roce 2020.
2.2.
Plzeňské zastupitelstvo schválilo úvěr ve výši až 710 milionů korun na nákup 98,3 procenta akcií Vodárny Plzeň. Město podnik plně ovládne od ledna 2016. Plzeň ale zřejmě půjčku nevyužije, protože má na nákup podílu od firmy Veolia naspořené peníze ve dvou fondech.
30.1.
Řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou se proměnila ve stoku. Důvodem je vypouštění odpadních vod hlavně z domácností v části Kokonín. Severočeská vodárenská společnost (SVS) tam sice už několik let připravuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod, lidé v Kokoníně se tomu ale brání.
26.1.
Společnost 1. SčV, a.s. doporučuje svým odběratelům využít programu Ministerstva pro místní rozvoj a využít dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 16. února 2015.
21.1.
Obec Hudlice na Berounsku dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 600.000 korun. Zadala zakázku na vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod bez jejího schválení zastupitelstvem. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Starosta hudlic Pavel Hubený (KSČM) pochybení odmítá.
20.1.
Pokud nenastanou nějaké komplikace, návštěvníci se dostanou do části stálé expozice Oblastní galerie v Liberci, kterou poškodila voda, zhruba za měsíc. Nepřístupná je od konce listopadu, voda se tam dostala při poruše klimatizace. Uzavřená je od začátku roku také kavárna. Pro ni se hledá nový nájemce. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
15.1.
Oprava lobkovické vodní elektrárny, která stojí na levém břehu Labe v Neratovicích na Mělnicku, bude Povodí Labe stát 165 milionů korun. Začne v květnu a potrvá zhruba 15 měsíců. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Ročně elektrárna vyrobí přibližně 9000 MWh elektřiny. Výkon elektrárny odpovídá spotřebě zhruba 3500 domácností.
12.1.
Obce kolem přehrady Švihov budou chtít od státu získat náhradu za kdysi zaplavené pozemky a za omezení kvůli ochraně tohoto významného vodárenského zdroje. Na dnešní schůzce v Kožlí na Havlíčkobrodsku se také dohodli, že budou bojovat za lepší dopravní spojení, včetně stavby druhého mostu přes nádrž.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
16.12.
Zákaznická centra Středočeských vodáren budou v letošním roce otevřena do pondělka 22. prosince do 15:00 hodin. Na setkání se zákazníky v novém roce 2015 se pracovnice zákaznického útvaru budou těšit od pátku 2. ledna, kdy ZC otevřou po svátcích poprvé.
10.12.
Náhradní zásobování v mrazivém období je velký problém, protože dochází při poklesu pod bod mrazu k zamrzání výpustných kohoutů u cisteren či voznic. Středočeské vodárny doporučují službu SMS Info - registrovaní zákazníci v dostatečném předstihu informováni o přerušení dodávky vody a mohou tak předzásobit svoji domácnost, kancelář či úřad pitnou vodou.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
8.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2015 vodné a stočné v průměru o 1,9 procenta na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl člen představenstva vodáren a náchodský starosta Jan Birke.
4.12.
Část Oblastní galerie v Liberci poškozená sobotním vyplavením se vysouší. Snahou bude, aby omezení skončila nejpozději do konce letošního roku. Novinářům to řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela (ANO 2011). Výši škod ještě radnice nezná.
1.12.
Cena vody se příští rok v Plzni téměř nezmění. Za metr krychlový lidé zaplatí o tři haléře méně než letos, tedy 77,74 koruny (89,4 Kč včetně DPH), řekl ČTK primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
24.11.
Slánská čistírna odpadních vod se letos oproti plánům opravovat nezačne. Město kvůli nevyjasněným podmínkám provozování čistírny možná nebude moct využít přidělenou devadesátimilionovou dotaci od EU. Práce měly začít už v druhé polovině letošního roku, nyní vedení města chystá další jednání s provozovatelem čistírny, kterým je společnost Veolia.
21.11.
Nástup mrazivého počasí může přinášet zákazníkům Středočeských vodáren velké komplikace a zbytečné výdaje, pokud zapomenou na zabezpečení vodoměrů. Více než dva tisíce čtyři sta korun musí uhradit zákazník za výměnu vodoměru v důsledku jeho poškození mrazem Středočeským vodárnám.
18.11.
Malým středočeským obcím často schází kanalizace, dotace nestačí pro všechny žadatele. Loni nebyla na kanalizaci napojena téměř třetina obyvatel kraje, čísla za letošní rok zatím kraj nemá k dispozici. Kanalizaci nemají převážně obce do 500 obyvatel. ČTK to řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
11.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je potřeba peněz na financování už zahájené rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole. ČTK o tom dnes informoval trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).
10.11.
Kolín dokončuje opravy čistírny odpadních vod, která trvala dva roky. Na konci léta město čističku uvedlo do zkušebního provozu. Díky přestavbě má nyní větší kapacitu a mohou se k ní připojit další okolní obce. Obec Polepy už požádala o územní rozhodnutí a bude se snažit získat dotaci na novou kanalizaci, která bude ústit do kolínské čistírny.
10.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybuduje v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
6.11.
Slapská přehrada, třetí stupeň Vltavské kaskády, vznikla zejména kvůli výrobě elektrické energie. Velká akumulační nádrž páté nejobjemnější přehrady v ČR, která je s výkonem přes 140 MW čtvrtou nejvýkonnější vodní elektrárnou v zemi, umožňuje dlouhodobou regulaci vodního režimu ve Vltavě.
6.11.
Povodeň do maximální velikosti dvacetileté vody je schopná zastavit Vltavská kaskáda, soustava devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném poblíž Prahy. Účel výstavby jednotlivých přehrad se navíc v průběhu let výstavby (1930-1991) měnil.
30.10.
Státní podnik Povodí Odry zahájil na řece Odře v Ostravě dvě stavby, které usnadní pohyb vodním živočichům. Na jezu u Lhotky buduje speciální "rybochod" a podél Polanského lesa přeskládá balvanité skluzy. Stavby přijdou dohromady na téměř 50 milionů korun, zaplatí je evropské dotace. Za povodí to oznámila Kateřina Šreková.
21.10.
Společnost Povodí Odry, která je správcem vodních toků a vodních děl na území povodí řeky Odry, zahájila revitalizaci říček Sedlnice na Novojičínsku a Olešná na Frýdecko-Místecku. Úpravy obou toků, které mají být dokončeny příští rok v říjnu, přijdou na 26 milionů korun, zaplatí je dotace z Operačního programu životní prostředí.
15.10.
Provizorní oprava Veseckého rybníka v Liberci za stovky tisíc korun pomohla, voda už narušenou hrází neprosakuje. Po bezmála dvou měsících tak byl pro rybník odvolán druhý stupeň povodňové aktivity, platil od 22. srpna. ČTK to potvrdila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
10.10.
Narušená hráz Veseckého rybníka v Liberci se opraví příští týden. Průsaku vody má zabránit stěna z plechových plátů. Práce potrvají od pondělí do čtvrtka a během nich bude pro veškerou dopravu uzavřena komunikace, která vede přes hráz. ČTK o tom včera informovala mluvčí města Zuzana Minstrová.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) včera slavnostně zahájila rekonstrukci úpravny vody v Temném Dole za 116,5 milionu korun bez DPH. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýší asi o třetinu, uvedly vodárny.
7.10.
Rekonstrukce ulice U Krematoria v Liberci se protáhne, důvodem jsou komplikace s inženýrskými sítěmi. Oprava, která měla původně skončit už v září, se protáhne do konce listopadu. I když silnice ještě není hotová, od 15. října bude ke krematoriu zajíždět nová linka MHD.
6.10.
Starý Plzenec, město poblíž Plzně, dokončilo dvouletou výstavbu kanalizací, vodovodů a rozšíření čistírny odpadních vod. Stavba stála 228 milionů korun bez DPH. Je to zatím největší investice pětitisícového města. Díky ní se může rozšířit o stovky obyvatel. Výrazně se také zlepšil komfort občanů částí Malá Strana a Sedlec, řekla ČTK v pátek starostka Vlasta Doláková.
1.10.
Díky větší kapacitě ji budou moci využívat i lidé z místních částí a chatových osad, kteří do ní budou moci svážet odpadní vody ze svých jímek. Náklady bez DPH se pohybují kolem 22 milionů korun, z toho téměř polovinu pokryje dotace.Práce by měly být hotovy do konce roku 2015, uvedla dnes Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč v tiskové zprávě.
29.9.
Liberec se chystá převést na Povodí Labe rybník Tajch i příslušné pozemky. Mělo by to umožnit komplexní opravu narušené hráze spojenou s odbahněním rybníka, na což budou potřeba desítky milionů korun. ČTK to řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.
23.9.
Provozovatelem vodohospodářské struktury v Kolíně bude i od roku 2016 do roku 2025 společnost Vodos. Městu na konci příštího roku vyprší s firmou patnáctiletá smlouva, dnes kolínští zastupitelé schválili stejného provozovatele na dalších deset let.
10.9.
Benešov a okolní obce řeší problém s tendrem na rozsáhlou rekonstrukci přivaděče vody z Želivky. Jedna z firem se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který nyní soutěž prověřuje. Akce, jejíž cena dosažená v soutěži činí 233 milionů korun bez DPH, má skončit nejpozději v září příštího roku.
4.9.
Dvě plovoucí čerpadla začala včera odčerpávat vodu z Veseckého rybníka, aby bylo možné opravit narušenou hráz. Přečerpávání vody potrvá skoro 14 dnů a z rybníka se budou muset vylovit i všechny ryby. ČTK to řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.
2.9.
V téměř dvoutisícovém městě Mšeno vznikla na konci prázdnin naučná stezka, která seznamuje s koloběhem vody na Mšensku a Kokořínsku. Novinka nazvaná „Voda – zlato zdejšího kraje“ provede okolím města, seznámí s více než devadesáti letým vodojemem i celým vodárenským systémem a dalšími zajímavostmi vztahující se k vodě.
2.9.
Státní podnik Povodí Labe v Hradci Králové dnes podal žádost o územní rozhodnutí na výstavbu suchého poldru v Mělčanech na Rychnovsku. Žádostí se bude zabývat stavební úřad v Dobrušce, informovala ČTK mluvčí povodí Jana Buriánová.
28.8.
Přestože řada obcí vybudovala v posledních letech nové čistírny odpadních vod, stále existuje řada domů, které se na veřejnou kanalizaci nemohou napojit. Ale i majitelé těchto nemovitostí mají podle zákona o vodách povinnost zajistit nezávadné zneškodnění odpadních vod.
28.8.
Ve Svatém Mikuláši na Kutnohorsku začala výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod. Náklady představují přes 82 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie, sdělil dnes ČTK mluvčí stavební společnosti VCES Vladimír Ujec.
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
4.8.
Povodí Vltavy na hrázi vybudovalo nový vlnolam a udělalo další úpravy, které vodní dílo lépe zabezpečily pro případ povodně. Práce si vyžádaly téměř 24 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí státního podniku Michaela Pohůnková.
30.7.
Vodohospodáři zahájili včera v Plzni generální opravu jezu na řece Mži u fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Pohyblivý jez slouží především ke vzdouvání vody, když je potřeba například kvůli odběrům města či stadionu na zavlažování zvednout hladinu.
29.7.
V pětitisícové Plané na Tachovsku vznikne ještě letos naučná stezka po místních zdrojích vody. Novinka nazvaná Voda pro život v Plané provede městem, seznámí s téměř sto let starým vodojemem Braun i celým systémem, jehož část dosud tvoří dřevěné potrubí, dále s místními kašnami i dalšími zdroji vody.
28.7.
Středočeský kraj se zaváže ke zlepšení vody ve vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce. Radní dnes schválili podpis memoranda týkajícího se ochrany povrchových vod, stejný krok má ještě učinit krajské zastupitelstvo. Účastníky memoranda by měly být i kraje Praha a Vysočina a státní podnik Povodí Vltavy, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).
25.7.
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, Povodí Vltavy, kraj a obce začaly připravovat investiční studii protipovodňových opatření na řece Klabavě, která je při přívalových deštích nejrychleji stoupající řekou v kraji. Devět nejpostiženějších obcí zpřesní své potřeby do konce července.
23.7.
Velké Přítočno na Kladensku bude mít příští rok novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci, napojí se na ni i sousední obec Dolany. Cena projektu je 93 milionů korun a většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Obce se tak dočkají kanalizace po 15 letech od zahájení příprav projektu. Bez dotace by si podobný projekt nemohly dovolit. ČTK to řekl starosta Velkého Přítočna Vladimír Galuška.
22.7.
Výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace připravují v Košťálově na Semilsku. Na stavbu, která přijde bez DPH na 134 milionů korun, získala obec dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Uhradí tři čtvrtiny nákladů. Bez ní by si Košťálov se 1700 obyvateli a ročními příjmy kolem 40 milionů korun tak nákladný projekt dovolit nemohl.
21.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín rekonstruuje za 97 milionů korun úpravnu vody v Březovicích, která zásobuje vodou zhruba polovinu devítitisícových Hořic. Přibližně dvě třetiny nákladů by měla zaplatit dotace z fondů Evropské unie. Stávající zařízení úpravny slouží od 60. let minulého století.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
3.7.
Česká Lípa tento týden zakázala kvůli dlouhotrvajícímu suchu brát vodu z potoků a řek. Kvůli téměř nulovým srážkám se dramaticky snížil průtok na vodních tocích, řekla ČTK mluvčí městského úřadu Kristýna Brožová. Zákaz bude platit až do konce října.
13.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín se chce letos po předchozích třech ztrátových letech vrátit do zisku na úrovni dvou milionů korun. Loni firma prohloubila ztrátu na 8,1 milionu korun z předloňského minusu jeden milion korun. V roce 2011 měla ztrátu 14 milionů Kč.
11.6.
Radnice na Rokycansku budují čistírnu odpadních vod a přivaděče. Jde o první část dosud největší investiční akce města s 1800 obyvateli. Současně připravuje spuštění druhé etapy, jež zahrne výstavbu kanalizačních řadů a přípojek. Městu síť na odvádění odpadů citelně chyběla, až dosud v Radnicích fungovala jen jakási kombinovaná stoka.
4.6.
Investiční odbor státního podniku Povodí Odry letos zahájil realizaci dvou staveb. Ty spočívají v revitalizaci toků Prudník a Odra. Revitalizace jsou zahrnuty do Plánu oblasti povodí Odry – opatření k dosažení cílů ochrany vod jako složky životního prostředí pomocí revitalizace toku a odstranění migračních překážek.
30.5.
Společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu zhruba 300.000 obyvatelům krajského města a okolí, vzrostl v loňském roce zisk o 594.000 korun na 81,692 milionu korun. Její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se v roce 2013 zvýšily o 4,6 procenta na 1,056 miliardy korun. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě.
29.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji, loni dosáhla čistého zisku 388,6 milionu korun. Bylo to o 3,5 milionu (0,9 procenta) víc než v roce 2012. Tržby z vodného a stočného společnosti oproti předchozímu roku stouply o 40 milionů (1,9 procenta) na 2,16 miliardy korun.
28.5.
Laguny zapáchajících splaškových vod v Jičíně ve čtvrtích Sedličky a Soudná by nakonec přece jen měly brzy zmizet. Místo Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín však potřebnou novou kanalizaci postaví samo město. Radnice zvolila úspornější projekt za 15 milionů korun, vodárny počítaly s investicí 58 milionů korun.
27.5.
Zahájení opravy kladenské čistírny odpadních vod bude mít více než roční zpoždění. Důvodem je rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že Vodárny Kladno - Mělník (VKM), které čistírnu vlastní, chybovaly v tendru. Zakázku úřad vrátil do fáze posuzování nabídek a zrušil výběr vítěze.
26.5.
Pro rok 2014 souhlasí krajští radní s poskytnutím dotací ve výši 17 milionů korun. Z 45 žádostí, s celkovou požadovanou částkou 86 730 356 korun, hodnotící komise vyhověla 13 žadatelům. Dotace z Dotačního programu vodohospodářské infrastruktury musí ještě schválit zastupitelstvo.
23.5.
Téměř o polovinu vzroste po plánované opravě kapacita slánské čistírny odpadních vod. Stavební práce v části Blahotice by měly začít v druhé polovině letošního roku, cena projektu je 112 milionů korun. Jde o jednu z největších letošních investic města.
19.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové loni vytvořila zisk 46,6 milionu korun, což bylo na úrovni roku 2012. Podobně jako v minulých letech by měl jít zisk na financování investic, uvedla firma ve výroční zprávě. Rozdělení zisku bude definitivně schvalovat valná hromada na začátku června. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
16.5.
Že není lhostejný osud příbuzné zaměstnankyně společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) dokazuje dnes vyhlášená sbírka na sběr plastových víček z PET lahví. Víčka by měly přinést potřebné peníze pro malou pacientku na rehabilitační pobyt.
13.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 12 procent na 13 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o pět procent na 127 milionů korun. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude na konci května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů použije na investice.
5.5.
Během úterý 6.5.2014 začne postupně úpravna vody Hradec Králové - Orlice dodávat pitnou vodu do vodovodní sítě.
29.4.
Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 40 milionů korun. Požadavky obcí na dotace jsou přitom čtyřikrát vyšší, letos se kraji sešlo 108 žádostí s požadovanou celkovou dotací 159,9 milionu korun. Loni kraj mezi 44 žadatelů rozdělil 44 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí kraje Eva Jouklová.
22.4.
Razantně a případně až u soudu se chtějí bránit proti verdiktu avizovanému Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) město Zdice a obec Chodouň na Berounsku, které se spojily do Dobrovolného svazku obcí - Mikroregion Litavka.
18.4.
Jablonné v Podještědí odmítá obvinění ministerstva životního prostředí (MŽP), že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Město nesouhlasí ani s krácením evropské dotace o deset procent a chce o tom s ministerstvem ještě jednat. ČTK to řekl starosta Petr Sadílek (ODS).
18.4.
Středočeské obce se chtějí bránit proti tvrzení ministerstva životního prostředí (MŽP), že vybíraly dodavatele k projektům v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně, zjistila ČTK. Obcím hrozí, že budou muset dotace vracet.
17.4.
Prohlédněte si areál Úpravny vody Rečkov, kterou provozuje akciová společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.
17.4.
Jedna z nejmodernějších úpraven vody v ČR - Úpravna vody Rečkov spolu s čerpací stanicí Bradlec zásobuje své odběratele kvalitní podzemní pitnou vodou v jakosti běžné při přípravě kojenecké vody. A právě sem směřovala exkurze pořádaná Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
14.4.
Lesy České republiky dokončily v Libereckém kraji opravy škod po bleskových povodních z roku 2010. Rozsáhlé opravy poničených potoků v okolí Bílého Potoka a Hejnic v Jizerských horách stály přes 68 milionů korun. Pracovalo se na Hájeném, Černém, Sloupském a Malém Sloupském potoce, řekl ČTK Zbyněk Boublík.
11.4.
V sobotu 12. dubna mají všichni zájemci možnost nahlédnout, jak se čistí voda před návratem zpět do přírody. Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pořádá Den otevřených dveří v objektu Čistírny odpadních vod v Liberci.
11.4.
Ministerstvo zemědělství chce dokončit výkup pozemků pro stavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku a zahájit výstavbu tohoto vodního díla v roce 2018. Novinářům to v Ostravě řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda podle něj bude o přehradě jednat příští týden.
10.4.
Vodohospodářská společnost 1. SčV chystá celoplošnou deratizaci své stokové sítě. Odborná firma začne od poloviny dubna rozmisťovat nástrahy na hubení hlodavců na Příbramsku, Sedlčansku, Mníšecku, Říčansku, Jesenicku a Českobrodsku. Postupně takto ošetří 7000 kanalizačních vstupů a spotřebuje asi tunu nástrah, sdělila ČTK mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila modernizaci úpravny pitné vody v Bedřichově na Jablonecku. Projekt, který včetně DPH přijde na bezmála 120 milionů korun, je letos největší investiční akcí vodárenské společnosti.
3.4.
Výrobce vodohospodářského materiálu skupina MEA přesunul z Nizozemí do Plzně výrobu betonových žlabů. Díky tomu v plzeňském závodu vzniklo až 40 nových pracovních míst, uvedli zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci. Další zaměstnance by společnost mohla nabrat v budoucnu.
27.3.
Obyvatelé části Častolovice v České Lípě mohou stále žádat o dotace na vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pilotní projekt vyhlásila radnice před rokem, a původně chtěla příjem žádostí ukončit už v prosinci. Zájem se ale rozjížděl pomalu, teprve v závěru roku žádostí přibylo.
10.3.
Při příležitosti Světového dne vody pořádá společnost 1. SčV, a. s. tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních. V letošním roce mohou zájemci navštívit úpravnu vody v Příbrami Kozičíně nebo čistírny odpadních vod v Příbrami, Milíně, Sedlčanech, Říčanech, Českém Brodě a v Jesenici u Prahy.
6.3.
Turnovští zastupitelé rozhodli, že město zatím zůstane ve Vodohospodářském sdružení (VHS) Turnov, které se stará o vodovody a kanalizaci na většině Semilska a části Jablonecka. Vystoupení by pro patnáctitisícové město bylo nevýhodné, stálo by ho to 150 milionů korun.
5.3.
Život na sídlišti Lada v České Lípě zkomplikuje v příštích týdnech rozsáhlá rekonstrukce vodovodu. Práce by měly začít v nejbližších dnech a hotovo má být na konci června. Rekonstruovaný vodovod zajistí do budoucna bezproblémové zásobování pitnou vodou pro přibližně 2500 obyvatel, řekl ČTK Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti.
3.3.
Slaný letos opraví centrální čistírnu odpadních vod. Důvodem jsou podmínky Evropské unie. Projekt bude stát asi 112 milionů korun a práce by měly začít v druhé polovině roku. Jde o letošní klíčovou investici města. Zastupitelé rozhodli o zveřejnění záměru zadání zakázky, který předchází výběrovému řízení na dodavatele prací.
27.2.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zastavila projekt výstavby nové kanalizace v jičínských čtvrtích Sedličky a Soudná za 58 milionů korun. Zdůvodnila to tím, že by nestihla termín dokončení stavby, který vyplýval z podmínek evropské dotace. ČTK o tom informoval ředitel vodárenské firmy Richard Smutný.
20.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje modernizaci úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku. Práce měly začít už loni na podzim, zakázku ale prověřoval antimonopolní úřad (ÚOHS). Podnět podala firma, která se soutěže ani nezúčastnila. Žádná pochybení ale úřad nenašel. ČTK o tom informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
12.2.
Státní podnik Povodí Odry varuje před podvodnými nabídkami na vykácení stromů a keřů v okolí řeky Odry, které se objevily ve Studénce na Novojičínsku. Vlastníky pozemků u řeky obcházeli lidé a tvrdili jim, že za nevykácený porost jim hrozí mnohatisícová pokuta, ale platbu za kácení jim proplatí Povodí Odry, město Studénka nebo Chráněná krajinná oblast Poodří.
7.2.
V minulosti mohly žádat o dotace jen obce do 2000 obyvatel, teď se hranice zvýšila na 3500 obyvatel. Šanci získat dotaci tak dostane dalších devět obcí v kraji, celkově se jich může o dotaci na výstavbu vodovodu či kanalizace ucházet 195. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).
5.2.
Získat peníze na nový zdroj pitné vody pro Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku potřebuje Diakonie Západ. Loňské červnové povodně totiž trvale znehodnotily jeden z vrtů, které domov využívá, zajistit požadovanou kvalitu vody je proto od té doby náročné. Zařízení přitom patří v ČR mezi unikátní, věnuje se lidem s těžkou poruchou autistického spektra. Pomoci by mohla veřejná sbírka.
28.1.
Obyvatele Rokycanska navštěvují stále častěji falešní kontroloři kvality pitné vody. Vydávají se za pracovníky vodárenské společnosti. Při návštěvách pak po podvodném "laboratorním pokusu" konstatují nevyhovující kvalitu pitné vody a lidem nabízejí filtry na úpravu vody, uvedla dnes rokycanská radnice a Vodohospodářská společnost Sokolov (VOSS) v tiskové zprávě.
22.1.
Spotřeba vody klesla v Ostravě za posledních 18 let téměř o třetinu. Zatímco v roce 1996 Ostravané spotřebovali 148 litrů vody na osobu a den, loni to bylo už jen sto litrů. Cena od roku 1996, kdy stál metr krychlový vody 20,95 Kč, stoupla více než trojnásobně.
21.1.
V Hradci Králové začaly zkoušky rekonstruované úpravny vody z řeky Orlice, která má stotisícovému městu zajistit dostatek kvalitní pitné vody. Rekonstrukce 50 let staré úpravny za 120 milionů korun začala předloni, vše by mělo být hotové do letošní zimy. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací Hradec Králové Pavel Loskot.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos investovat do modernizace a rozvoje infrastruktury 1,25 miliardy korun. Je to zhruba o sedm procent víc než v loňském roce, kdy šlo do investic 1,165 miliardy korun. K největším akcím patří modernizace dvou úpraven vody. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
8.1.
Vodovody a kanalizace (VaK) Mladá Boleslav dokončily stavbu kanalizace v městských lokalitách Čejetice a Láskov za téměř 12 milionů korun. Práce na vodárenském projektu Mladoboleslavsko II za 580 milionů korun jsou už ve druhé polovině a potrvají asi do poloviny tohoto roku, řekl ČTK František Klouček z VaK Mladá Boleslav.
6.1.
I malé děti a těhotné ženy mohou pít ve Frýdlantu vodu z vodovodu. Ještě loni nesplňovala tamní voda normy na obsah dusičnanů a Frýdlantská vodárenská (FVS) zásobovala rodiny s dětmi do pěti let a těhotné ženy vodou balenou. Ročně to firmu přišlo na půl milionu korun. Problém vyřešila provizorní linka reverzní osmózy, jež na konci loňského roku zahájila zkušební provoz.
17.12.
Povodí Labe dokončilo v Hrádku nad Nisou na Liberecku obnovu 5,5 kilometru Lužické Nisy, kterou poškodila povodeň ze srpna 2010. Oprava koryta i břehů trvala zhruba rok a stála 69 milionů korun. Řeka je díky ní v mnohem lepším stavu než před povodní, a podobně jako v minulosti více respektuje své okolí. ČTK to včera řekl starosta Hrádku Josef Horinka.
17.12.
V Příbrami dokončili splaškovou kanalizaci v místní části Orlov. Má za sebou kolaudaci a lidé se k ní mohou připojovat. Výstavba začala loni v listopadu a vyžádala si 23,4 milionu korun bez DPH, řekl ČTK mluvčí radnice Ondřej Šlechtický.
11.12.
Povodí Labe dokončilo v Libereckém kraji opravy škod, které na řekách, potocích a vodních dílech napáchala blesková povodeň v roce 2010. Opravy stály půl miliardy korun, původní odhad byla ale více než trojnásobný. Celkem to bylo 44 akc&