Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
Kromě Rosničky by se lidé neměli koupat ani Velkém rybníce u Hroznětína, nevhodná voda je také na plzeňské přehradě České údolí, na koupališti v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku a v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku.
Zhoršení kvality vody zaznamenali hygienici například i v nádrži Brušperk v Moravskoslezském kraji. Sinice tam mohou u některých vnímavých jedinců, jako jsou malé děti, těhotné ženy, alergici či osoby s oslabeným imunitním systémem vyvolat zdravotní potíže. Měli by se proto po koupání osprchovat, nejlépe v pitné vodě. Podobný postup by měli lidé volit i na jiných místech, třeba ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, v přehradě Seč nebo v rybnících Černý na Jihlavsku a Medlov na Žďársku.
Výskyt sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jde o sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená v celém objemu nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně půjde o řasy.
Většina koupališť ale stále nabízí dobrou a zdravotně nezávadnou vodu a pro lidi tak zůstává hlavní překážkou ke koupání chladné počasí a déšť. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by se to nemělo zlepšit ani v další dny. V pátek má být 19 až 23 stupňů Celsia, v sobotu ještě chladněji a navíc se budou na většině území vyskytovat přeháňky. Oteplovat se začne až v příštím týdnu, třicítku by ale teploty měly překročit nejdříve ve středu.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
21.1.
V roce 2022 se investice do vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji vyšplhají na 1,89 miliardy korun. Z toho 1,52 miliardy představují náklady na strategické investice a obnovu majetku Severočeské vodárenské společnosti, dalších téměř 377 milionů pak vynaloží Severočeské vodovody a kanalizace na jednotlivé opravy.
31.12.
Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
30.11.
Po sérii zpráv o inflaci, skokovém růstu cen energií, stavebního materiálu, potravin a dalších komodit přicházejí severočeští vodohospodáři s informacemi o cenách vodného a stočného na rok 2022, které zdaleka nedosahují indexu růstu zmíněných položek.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli v Teplicích na řádné valné hromadě. Rozhodli o tom, že zisk společnosti bude opět investován do obnovy vodárenské infrastruktury.
12.4.
Některé středočeské obce se chtějí napojit na soustavu, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Hotová je studie proveditelnosti, náklady vyčíslila na 875 milionů korun bez DPH. Obce usilují o to, aby Středočeský i Jihočeský kraj daly záměr do zásad územního rozvoje. Podle obcí by měl napojení zaplatit stát, budou jednat s ministerstvem zemědělství. ČTK to řekli starostové obcí a zástupce JVS.
15.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos v Libereckém kraji investiční akce za více než 341 milionů korun. Je to o 18 procent víc než loni. Největším ze 47 letošních projektů je odkanalizování jabloneckých částí Kokonín a Maršovice a jejich napojení na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, kterou čeká rozšíření a modernizace.
22.1.
Do vodohospodářských staveb na severu Čech letos SVS vloží 1,445 miliardy korun. Finance půjdou především na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku. SVS investuje do 174 nových staveb v deseti okresech severočeského regionu společně se 44 stavbami přecházejícími z předchozího roku.
30.11.
Cena vodného a stočného v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost, se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody bude stát o 0,6 haléře více než nyní.
22.9.
Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči včera zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
22.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na řádné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2019 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
30.4.
Obyvatelé severních Čech zaplatí od května letošního roku za vodné a stočné o zhruba čtyři koruny méně než doposud. Díky změně DPH z 15 % na 10 % klesne cena za tisíc litrů vody na 98,91 Kč.
27.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že na základě novelizace zákona o DPH zákonem č. 256/2019 Sb. má být s účinností od 1. 5. 2020 přeřazena úprava a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 % nově na 10 %.
24.4.
V Krkonoších se sucho projevuje v řadě oblastí a má mnoho podob. Jednou z nich je vysychání tzv. trdlišť, mokřadů a tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto tato místa obnovuje, aby nebyl narušen důležitý článek v ekosystému hor, který obojživelníci představují. ČTK to řekla Ondřejka Bachtíková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
20.3.
Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.
19.3.
Severočeské vodovody a kanalizace zavedly v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nouzový režim. Dodávka pitné vody v Ústeckém a Libereckém kraji je plynulá. Zavřená jsou zákaznická centra. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
13.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje všem zákazníkům, že v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 preventivně uzavírá až do odvolání všechna svá ZÁKAZNICKÁ CENTRA pro osobní kontakt se zákazníky. Všechny své služby společnost poskytuje i nadále, ale pouze v bezkontaktním režimu.
27.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) investuje letos do obnovy a výstavby vodohospodářského majetku 1,36 miliardy korun. Většinu částky využije na rekonstrukce a výstavby vodovodů a kanalizací. V roce 2020 opraví nebo nově postaví 60 kilometrů vodovodního a 22 kilometrů kanalizačního potrubí. Rekonstrukce se dočká i řada starších vodojemů a čistíren odpadních vod.
11.12.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) upozorňuje odběratele, že není nutné mít filtr, aby jim z kohoutku tekla kvalitní pitná voda. Reagují tak na letáky od dealerů s nabídkou rozboru vody a filtrů na úpravu vody. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
2.12.
Severočeská vodárenská společnost vyhlašuje cenu vodného a stočného jednou ročně, a to vždy k 1. lednu daného roku. Za 1000 litrů dodávky pitné vody a za její odkanalizování a vyčištění zaplatí od 1. ledna odběratelé v Ústeckém a Libereckém kraji 103,39 korun včetně DPH. Od 1. 5. 2020 však dochází ke změně výše DPH z 15 % na 10 %.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
31.10.
Poslanecký návrh, který má kvůli dopadům na životní prostředí zabránit případnému splavnění čtyř desítek kilometrů dolního toku Berounky, dostal od vlády neutrální stanovisko. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Skupina 70 poslanců z většiny klubů chce novelou vyřadit úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na pravidelné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2018 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
7.6.
Chystáte si napustit zahradní bazén? Zaručenou cestou pro dosažení stoprocentně kvalitní vody a rychle napuštěného bazénu je dovoz vody cisternou od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
6.6.
Voda je nejdůležitější součástí života. Lidské tělo obsahuje téměř 70 procent vody a aby byl člověk zdráv, potřebuje pravidelně doplňovat tekutiny. Zejména v těchto dnech, které provázejí vysoké letní teploty, může docházet k příznakům dehydratace organismu. Nedostatek tekutin může způsobit vyšší únavu, bolesti hlavy a kloubů nebo i vážnější problémy.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
30.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) musela kvůli vstupu České republiky do Evropské unie a dané legislativě investovat zhruba 4,6 miliardy korun. Společnost, kterou vlastní obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji, splnila závazky v čištění odpadních vod, nedostala ale přislíbené evropské dotace.
12.4.
Při příležitosti oslav Světového dne vody byly v Kongresovém centru Praha vyhlášeny výsledky soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018.
11.4.
Vodárenské společnosti na severu Čech nyní vyhodnocují vítězné snímky ptačích budek, které jako soutěžní úkol sestavily děti ve školních družinách. Barevně je upravily a umístily do okolní přírody. A je opravdu z čeho vybírat.
21.3.
Letošní Světový den vody, který připadá na 22. března, připomíná, že více než 800 milionů lidí na Zemi nemá k dispozici potřebné množství nezávadné pitné vody. V některých zemích je denní spotřeba vody celé domácnosti méně než deset litrů, zatímco v České republice činí průměrná denní spotřeba jednoho člověka asi 90 litrů a například v USA dokonce 300 litrů.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 14. až 15. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2019, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
12.1.
Na sklonku loňského roku skončila revitalizace přítoku Klopotského potoka na Orlickoústecku. Bahno a další naplaveniny už nepotečou do Tiché Orlice. Náklady na úpravy, které provedly Lesy ČR, přesáhly 3,5 milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
1.8.
Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
20.2.
Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
22.3.
Vodárenské společnosti východních Čech podepsaly symbolicky v den oslav Světového dne vody smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
6.8.
V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
9.4.
Povodí Ohře dokončilo revitalizaci potoka Rájov u Mariánských Lázní. Vodní tok má nové otevřené koryto, a vrátila se mu tak jeho přirozená podoba. Povodí Ohře za tento projekt získalo ocenění za Vodohospodářskou stavbu roku 2014 v kategorii staveb sloužících k umělému vzdouvání, zadržování a usměrňování povrchových vod.
3.2.
Management Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámil v minulých dnech své akcionáře, kterými jsou starostové 458 měst a obcí v Ústeckém a v části Libereckého kraje, s přípravou projektu zajištění provozu své vodárenské infrastruktury po roce 2020.
6.11.
Povodeň do maximální velikosti dvacetileté vody je schopná zastavit Vltavská kaskáda, soustava devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném poblíž Prahy. Účel výstavby jednotlivých přehrad se navíc v průběhu let výstavby (1930-1991) měnil.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos investovat do modernizace a rozvoje infrastruktury 1,25 miliardy korun. Je to zhruba o sedm procent víc než v loňském roce, kdy šlo do investic 1,165 miliardy korun. K největším akcím patří modernizace dvou úpraven vody. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
26.8.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
12.6.
Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) podpoří své odběratele, které postihla povodeň. Odpustí jim červnové platby za vodu až do výše 1335 korun, což představuje 15 metrů krychlových vody. Uvedené množství vody podle ní odpovídá asi dvouměsíční spotřebě průměrné domácnosti.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) v roce 2013 slaví 20. výročí svého založení. K výročí společnosti SVS připravila publikaci, mapující komplexně vývoj vodárenství v severních Čechách a historii SVS. Pojďme se podívat na krátkou ukázku z knihy o tom, jak tato vodárenská společnost začínala…
15.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2013 ve výši 1,16 miliardy korun.
22.10.
Letos jde především o stavby v kategorii obnovy stávajícího majetku společnosti. V roce 2012 je plánován celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS ve výši 1,1 miliardy korun. Téměř 70% je určeno na obnovu stávajícího majetku společnosti a zbytek je určen na strategické, legislativou vyvolané investice.
2.10.
Aktuální alkoholová kauza přináší problémy také českým a moravským vodohospodářům. Varují před možnou likvidací závadného i nezávadného alkoholu přímo v kanalizaci. Podívejme se, jak tuto situaci řeší ve středních Čechách a v Praze.
7.8.
Podle chuti či vůně přítomnost nežádoucích látek nelze poznat. Pokud vám tedy voda chutná, nemusí to ještě znamenat, že je v pořádku. Kolik takový rozbor vody stojí? Moravská vodárenská nabízí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za zvýhodněnou cenu 750 Kč.
4.5.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zřejmě definitivně přišla o dotaci 600 až 750 milionů korun na rekonstrukce čistíren odpadních vod. Vyplývá to z vyjádření, která získala ČTK od SVS a ministerstva životního prostředí. SVS se zlobí na ministerské úředníky, že ji při čerpání dotací navedli do slepé uličky a že chybějící peníze musí zaplatit odběratelé vody.
22.3.
U příležitosti Světového dne vody otevírají Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. každoročně brány do úpraven a čistíren vod. Nenechte si ujít tento tip na zajímavý víkendový výlet.
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
8.3.
Co vše bude možné shlédnout v rámci Dnů otevřených dveří, které připravuje státní podnik Povodí Labe při příležitosti letošního Světového dne vody? Můžete se těšit na prohlídky vodohospodářských laboratoří, dispečinků nebo jednotlivých přehrad.
7.3.
V Ústí nad Orlicí již brzy odstartuje projekt, který je největší investicí v historii městské společnosti Tepvos a nejnákladnější akcí probíhající ve městě za poslední léta.
14.2.
Mrazy dál ničí vodovodní potrubí na severu Čech, dnes dopoledne je v Ústeckém a Libereckém kraji bez vody minimálně 15.000 lidí. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují od rána více než desítku větších havárií. Jakmile jednu odstraní, praskne voda jinde.
9.2.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) ve svém regionu v posledních letech významně investovala. Celkový objem dokončených projektů činí 4,6 miliardy korun. Problémy s přidělením evropských dotací vyvolávají otázky ohledně zachování solidárnosti cen v tomto regionu. Nový ředitel však tuto možnost odmítá.
25.1.
Novým generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti je od úterý Bronislav Špičák. Oznámila to Severočeská vodárenská společnost (SVS). V minulých dnech bylo výběrové řízení na pozici generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti ukončeno.
17.1.
V Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončil na konci prosince její ředitel Miroslav Harciník. Někdejší náměstek ústeckého primátora za ODS odešel na vlastní žádost a jeho nástupce by mohl být znám na konci ledna. ČTK to řekl mluvčí firmy Jiří Hladík.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
5.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do rozvoje a modernizace vodárenské infrastruktury 1,18 miliardy korun. Investice zajistí firma z vlastních zdrojů, zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
28.9.
Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
3.8.
Vodohospodářské sdružení měst a obcí ze západních Čech (VSOZČ) chce letos na podzim odstartovat modernizační projekty za téměř 190 miliónu korun. Financovat je bude také za podpory ministerstva zemědělství a krajů.
2.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do roku 2015 do modernizace a obnovy svého majetku 7,148 miliardy korun, rozhodli dnes akcionáři na valné hromadě společnosti. Kvůli tomu plánuje v příštích letech také zdražení vody.
20.5.
Lidé se mohou na jezerech Poděbrady u Olomouce i na Plumlovské přehradě zchladit bez obav. Voda je tam podle hygieniků čistá a lidem žádné zdravotní problémy při koupání nehrozí. ČTK to řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Odběry vody provedli na sledovaných místech hygienici poprvé tento týden, výsledky dostali dnes.
20.5.
Město Jičín nechá nákladem přes jeden milion korun opravit památkově chráněnou kašnu na Valdštejnově náměstí. Hlavním důvodem rekonstrukce je únik vody z olověné vany v kašně, který již podle radnice dosáhl neúnosného množství. ČTK to řekl mluvčí města Jan Jireš.
19.5.
Dvě nové tůně, molo, pláž, dřevěná lávka nad hladinou či zpevněná plocha pro míčové hry rozšíří rekreační areál Lobezských jezírek u řeky Úslavy v plzeňském obvodu Doubravka. Obvod spolu s městem vykoupil pozemky a má krajinářskou studii pro území téměř 18.000 metrů čtverečních. Vedení obvodu chce letos získat stavební povolení a příští rok zažádat o dotaci.
17.5.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) chce letos předložit nové varianty splavnění Labe v úseku od Přelouče do Pardubic. Proti původní trase plavebního kanálu přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy dlouhodobě vystupovali ekologové a stavbu úspěšně blokovali. Nové vedení vodní cesty by se mělo co nejvíce vyhnout celé evropsky významné lokalitě Louky u Přelouče, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
16.5.
edno z největších koupališť v Česku v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku s délkou 130 metrů začalo s napouštěním vody a přípravami na sezonu, která začne 1. června. Město dá ročně na jeho údržbu zhruba 750.000 korun. Vstupné se oproti loňsku nezmění. Na dotaz ČTK to uvedl starosta Jaroslav Verner (ANO 2011).
13.5.
V Dymokurech na Nymbursku by měli na podzim začít s modernizací čističky odpadních vod a dostavbou kanalizace tam, kde ji dosud nemají. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Nymburk, která čističku vlastní, v tendru vybrala pro stavbu společnosti Pohl, Zepris a VPK Suchý. Práce si vyžádají téměř 125 milionů korun a měly by být hotové do konce roku 2023.
12.5.
Povodí Ohře provádí od jezu Jiřetín po ústí do Labe stopovací zkoušku, kdy do vody vypustí zabarvenou neškodnou látku a sleduje její šíření dál po toku. Cílem je zahrnout řeku Bílinu do poplachového modelu, který pomůže v případě ekologické havárie rychleji zalarmovat havarijní služby. ČTK to dnes řekl Jindřich Hönig, havarijní technik státního podniku Povodí Ohře.
9.5.
Na Orlické přehradě začal zkušební provoz modernizovaného lodního výtahu pro menší sportovní plavidla. Zařízení má za sebou rozsáhlou přestavbu, která si vyžádala 122 milionů korun. Se zahájením ostrého provozu se počítá do konce května, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
9.5.
Obyvatelé v Libereckém kraji měli loni nejdražší vodu v Česku. Za krychlový metr platili v průměru bez DPH 94,50 Kč, o málo levnější vodu měli podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v sousedním Ústeckém kraji, kde na vodném a stočném platili v průměru 94,30 koruny.
6.5.
Výrazně dražší bude liberecký vodojem Horská s přivaděčem, který má zajistit dostatek vody pro část Ruprechtic. Za nárůstem ceny je hlavně tvrdší podloží, než s jakým se v projektu počítalo. I se započtením předpokládaných dodatků bude cena stavby stoupat k 75 milionům korun včetně daně, řekla novinářům náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).
6.5.
Ochranu před povodní i prostor pro zadržení vody v krajině poskytuje opravená vodní nádrž u obce Niva na Prostějovsku, do jejíž obnovy Lesy České republiky s pomocí státní dotace investovaly 8,5 milionu korun. Bezpečnostní objekty vodní nádrže, tedy přeliv a spodní výpusť, už byly v havarijním stavu, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
5.5.
Výtrysk Vřídla v Karlových Varech se po šesti letech vrátil do Vřídelní kolonády. Po rozsáhlé rekonstrukci kolonády se tak do lázeňského města vrátil v původní podobě jeden z jejích symbolů. Šest let byl výtrysk dočasně přemístěn před kolonádu, kde tryskal v regulované síle. Na návrat Vřídla do kolonády se dnes přišly podívat stovky lidí.
5.5.
Státní podnik Povodí Labe dokončil první etapu odstraňování nánosů z památkově chráněného umělého vodního kanálu Alba na Rychnovsku. K čištění kanálu, jehož vznik sahá do 15. století, se stavbaři vrátí letos na podzim, závěrečnou třetí etapu čištění začnou na podzim 2023. Vše by mělo být hotové v roce 2024.
4.5.
Obnovit kdysi oblíbené koupaliště plánují společnými silami v údolí řeky Bystřice obce Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy, aby se jejich obyvatelé v létě už nemuseli jezdit osvěžovat do bazénů například do Penčic, Bělkovic nebo Olomouce. Samosprávy chystají podklady pro územní a stavební řízení, do budování koupacího biotopu
3.5.
V Čelákovicích u Prahy by měli v květnu začít s umísťováním mola pro osobní lodě. Poslouží k nástupu a výstupu cestujících na levém břehu Labe nedaleko lávky přes řeku. Do konce dubna 2023 by pak mělo být postaveno ještě přístaviště pro malá plavidla. Jde o investici Ředitelství vodních cest (ŘVC), bude stát 36 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
3.5.
Povodí Vltavy včera v Českých Budějovicích slavnostně otevřelo nový přístav pro malé lodě. Bude tak možné přijet do města po Vltavě do blízkosti centra. Doposud v přístavišti pod Lannovou loděnicí malá plavidla mohla stát maximálně půl hodiny. Slavnostní otevření přístaviště se uskutečnilo při akci Lodě na vltavské vodě, která zahájila plavební sezonu.
29.4.
Hrad Švihov na Klatovsku otevře v neděli nový okruh na loďkách vodním příkopem podél hradeb, který bude mít osm tematických zastavení. Bude otevřený od května do září, dá se tam i koupat, řekl dnes ČTK kastelán Lukáš Bojčuk. Současnou hlavní prohlídkovou trasu doplní model tří vývojových fází hradu a černínská galerie v tanečním sále. Novinkou je také druhý prohlídkový okruh kuchyně.
29.4.
Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) chce vybudovat ve Středočeském kraji v letech 2023 až 2026 několik veřejných přístavišť pro velké i malé osobní lodě na Labsko-vltavské vodní cestě. Středočeský kraj tyto stavby podporuje, mohou podle něj zvýšit turistický potenciál regionu. Po včerejším jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.
28.4.
Dne 25. dubna 2022 valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín a.s. (VaK Zlín) drtivou většinou 92,08 % z 90% přítomných akcionářů schválila transformaci provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku.
27.4.
Pražská vodohospodářská společnost a.s. zajišťuje pro hlavní město Prahu komplexní modernizaci a přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově a dle koncepčních záměrů počítá s plným využitím energetického potenciálu čistírny s cílem energetické soběstačnosti a případným prodejem přebytku získaných energií.
26.4.
Svitavy chystají další úpravy rekreačního areálu Brand u rybníku Rosnička za až deset milionů korun. Rozšířit by se mělo parkoviště a síť mlatových cest, u vstupu do areálu vznikne odpočinkové místo s informačními tabulemi, lavičkami a stojany na kola. Přibýt má zeleň a nové molo u rybníka.
25.4.
Řeku Moravu v Olomouci začaly od druhé poloviny tohoto týdne opět brázdit výletní lodě. Na poznávací i soukromé jízdy budou lodě Kordulka i Marie Terezie vyvážet turisty pravidelně v úseku na jihu města, do původní trasy se vrátit nemohou kvůli budování protipovodňových opatření.
25.4.
V Děčíně začalo fungovat nové veřejné přístaviště pro malé rekreační lodě. Jde o první ze série přístavišť, které letos Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) vybuduje. Děčínskou stavbu zhotovila strojní a stavební společnost Labská, náklady ve výši 33 milionů korun financoval Státní fond dopravní infrastruktury. ČTK to řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
21.4.
Státní podnik Povodí Labe letos začal čistit od nánosů vodní kanál Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic na Rychnovsku do Třebechovic pod Orebem na Hradecku má kvůli nánosům bahna snížený průtok asi na čtvrtinu. Krajině v okolí kanálu by bez vyčištění kanálu hrozilo postupné vysychání. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
14.4.
V České Lípě připravují výstavbu venkovního koupaliště v přírodním areálu v Dubici. Radnice teď připravuje veřejnou soutěž na dodavatele, stavbu za zhruba 270 milionů korun chce zahájit ještě letos. Hotovo by tak mohlo být v roce 2023, řekla ČTK mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.
13.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 14. května 2022 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na vodárenskou osvětu.
12.4.
Vyhlídková cesta podél Hostivařské přehrady v Praze se bude opravovat. Magistrát vypíše veřejnou zakázku, ve které bude hledat firmu, která cestu opraví. Náklady jsou odhadované na zhruba 25 milionů korun. Více než dva kilometry dlouhá cesta je nyní ve špatném stavu. Oprava má být hotová do konce příštího roku.
11.4.
Rozšíření kapacity úpravny vody na Orlici v Hradci Králové probíhá od listopadu 2020 a právě v těchto dnech probíhají komplexní zkoušky před dokončením díla. Vodárny tak myslí na zajištění dostatku pitné vody například v případě sucha či odstávky jiných úpraven v celé Vodárenské soustavě východní Čechy (VSVČ).
11.4.
Odborníci zkoumají hromadný úhyn raků říčních v Jalovém potoce u Hořovic na Berounsku. Podezření mají na račí mor, čekají ještě na výsledky podrobnějších testů. O situaci informovali veterináře a rybáře.
8.4.
Středočeské hejtmanství rozdělí jako dotaci pro životní prostředí téměř 30 milionů korun, hlavně na obnovu rybníků. Podpoří zadržování vody v krajině i ekologickou osvětu. Dotaci získá 55 projektů, rozhodli dnes středočeští krajští radní. Rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.
7.4.
Zlínský kraj plánuje uvolnit téměř šest milionů korun na hospodaření s vodou. Mezi čtyři obce chce rozdělit 2,935 milionu korun, které samosprávám pomohou k lepšímu zásobování pitnou vodou nebo ke kvalitnějšímu čištění odpadních vod.
6.4.
Nejméně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na dofinancování projektů, které mají zajistit pitnou vodu pro pohraniční oblasti Libereckého kraje postižené těžbou hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice. Jen peníze z Polska na to stačit nebudou.
6.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly čistý zisk téměř 20,6 milionu korun, meziročně byl o 9,3 milionu korun vyšší. Podniku vzrostly také celkové výnosy, z předloňských 342,8 milionu korun na více než 367,9 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách společnosti, která zásobuje pitnou vodou více než 100.000 obyvatel regionu.
4.4.
Thomayerova nemocnice, jeden z největších pražských poskytovatelů zdravotní péče, uspěla ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace se žádostí o podporu z Norských fondů. Podpora se týká unikátního projektu čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje.
4.4.
Povodí Moravy získalo od magistrátu povolení pro stavbu protipovodňových opatření u řeky Moravy na Nových Sadech, která zvýší ochranu této části Olomouce před velkou vodou z řeky Moravy. Stavba má být dokončena do závěru roku 2027, zjistila ČTK na úřední desce radnice.
1.4.
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace. Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. již dvacátým rokem. Pokládku návnad provádí zaměstnanci specializovaných firem a to ve dvou etapách, vždy na jaře a na podzim.
30.3.
Kvůli suchu a vypouštění rybníků kvůli jarním výlovům momentálně chybí v některých středočeských rybnících, které spravuje Rybářství Chlumec nad Cidlinou, až 40 procent vody. Hrozí, že rybáři nebudou mít kam nasadit násady nových ryb. Extrémní sucho letošního jara může podle nich ovlivnit produkci ryb v dalších letech.
30.3.
Liberecký kraj zřídil Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je v něm 35 milionů eur (asi 857 milionů korun), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby.
28.3.
Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily v újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku nádrž Černý potok na řece Blanice. V minulosti sloužila pro plavení dřeva. Obnovená nádrž má zadržovat vodu v krajině a také zlepšit životní podmínky pro kriticky ohroženou perlorodku říční, jejíž největší středoevropská populace v Blanici žije. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
24.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti letošní Světového dne vody opět představí veřejnosti. Na sobotu 26. března připravil provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s., Den otevřených dveří.
24.3.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. otevřela u příležitosti Světového dne vody po třech letech pauzy pět svých čistíren odpadních vod. Zájemci se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Žáci základních a studenti středních škol byli pozvaní navíc na exkurzi do dalších dvou menších čistíren – v Kopidlně a Ostroměři.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace se po nucené „covidové“ pauze opět vracejí k propagační a osvětové činnosti. Tentokrát nabídnou komentovanou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích Čertousích.
22.3.
Předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") Ing. Svatopluk Březík slavnostně zahájil již 25. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2022.
22.3.
Vodojem v Bohuslavicích nad Metují, který je významným objektem Východočeské vodárenské soustavy, právě prochází celkovou rekonstrukcí a rozšířením. V rámci stavebních úprav vodojemu dojde k výstavbě další zcela nové akumulační nádrže o objemu 500 m3, čímž se podstatně zvýší jeho kapacita. V současné době disponuje akumulační nádrží o objemu 1000 m3.
22.3.
Na zhruba 52 milionů korun vyjde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) rekonstrukce čerpací stanice Hosín II, přes níž pitná voda putuje do vodojemu Chotýčany a odtud na Táborsko a Jindřichohradecko. Ročně jí proteče kolem 5 milionů m3 pitné vody.
21.3.
Společnost Metrostav osadila plavební komoru Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku novými dolními vraty. Jde o součást projektu obnovy vodního díla, který trvá druhý rokem a letos skončí. Náklady na rekonstrukci přehrady činí přibližně 250 milionů korun. Hněvkovice pak mají mít odolnost i vůči desetitisícileté vodě, řekl ČTK mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostřiha.
18.3.
Vesnici Žireč, která je součástí šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, bude před povodněmi chránit suchá nádrž. S jejím budováním nyní začalo Povodí Labe. Stavba za 26,5 milionu korun by měla být hotová ve druhé polovině roku 2024, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
17.3.
Liberecký kraj zřídí Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je 35 milionů eur (asi 870 mil.Kč), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby na české straně.
14.3.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v Dykově ulici bude od pondělí otevřeno v obvyklé otevírací době. Ruší se také povinnost předchozí rezervace návštěvy. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
14.3.
Pražský magistrát dal loni do vodohospodářské infrastruktury prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zhruba 2,47 miliardy korun, což je meziročně zhruba stejně. Zároveň je to více než 99,99 procenta z celkových finančních zdrojů pro loňský rok. Vyplývá to z dokumentu PVS vypracovaného pro magistrát.
11.3.
Pražský magistrát loni vydal na deratizaci myšovitých hlodavců v ulicích a v kanalizaci zhruba 3,71 milionu korun, což je meziročně zhruba stejně. Větší částka šla na deratizaci na povrchu. Vyplývá to z dokumentu magistrátního odboru zdravotnictví. Deratizace se provádí vždy na jaře a na podzim. Letos by měla začít v první fází 1. dubna.
9.3.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod 3,2 miliónu korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
8.3.
Sedlčany na Příbramsku plánují rekonstrukci čistírny odpadních vod. Práce si vyžádají 50 až 60 milionů korun a budou zahrnovat stavební úpravy i kompletní obnovu technologie, řekl ČTK starosta Miroslav Hölzel (ODS).
8.3.
Povodí Moravy chystá údržbu porostu na břehu Rožnovské Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. V úseku nechá odborně ošetřit téměř stovku stromů, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Některé stromy odstraní. Zvýší to podle něj bezpečí lidí, kteří chodí po nábřeží, zlepší se také plynulý odtok vody při eventuální povodni.
7.3.
Výtah pro rekreační lodě na Orlíku, saunový svět v Třeboni nebo pavilon CH českobudějovické nemocnice dokončí letos divize 6 firmy Metrostav. Firma měla loni obrat 800 milionů korun, meziročně o sto milionů větší. Potýká se s růstem nákladů, hlavně u betonářské oceli. Problém je, že v řadě smluv nesmí být inflační doložka, řekl ČTK ředitel divize Martin Stašek.
2.3.
Povodí Moravy se pouští do další etapy protipovodňových opatření v Přerově. Zdi, které mají obyvatele města ochránit před velkou vodou, vyrostou v úseku nad železničním mostem a u tenisových kurtů. Součástí stavby bude také zhotovení hradidlových komor na kanalizační síti a dodávka mobilního hrazení.
1.3.
Deratizace kanalizačních stok v Hradci Králové spadajících do majetku Vodovodů a kanalizací Hradec Králové ve správě Královéhradecké provozní se provádí dle Zákona o vodovodech a kanalizacích dvakrát ročně, a to vždy na jaře a na podzim. Na deratizaci se vynakládají značné finanční prostředky v řádu stovek tisíc korun.
28.2.
Zatím zhruba 20.000 metrů krychlových bahna odstranili dělníci z Žehuňského rybníka na Kolínsku. S rozsáhlými úpravami největšího středočeského rybníka začala loni v květnu společnost Kinský dal Borgo, podle které je v rybníce až jeden milion metrů krychlových bahna. To dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody.
25.2.
Praha zmodernizuje starou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Práce mají stát šest miliard korun a trvat od ledna 2024 do dubna 2027. Záměr včera schválili městští zastupitelé spolu se strategií, podle které bude tato a další investice do vodohospodářské infrastruktury hrazena z vodného a stočného.
25.2.
Po rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci úpravny vody se společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové pustila do obnovy přívodního řadu, kterým se čerpá voda z úpravny v ulici Víta Nejedlého na Slezském Předměstí do novohradeckých vodojemů. Výkopy dočasně omezí pohyb v místě stavby. Připravena je i obnova kanalizace a vodovodu v Erbenově ulici.
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit v sobotu 19. března od 9 do 17 hodin. „Jsme rádi, že po covidové odmlce opět budeme moci přivítat fanoušky vodárenství v unikátních prostorách Podolské vodárny,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
22.2.
Přerovská radnice se rozhodla opravit vanu padesátimetrového plaveckého bazénu. Dostane nové keramické obklady, součástí zakázky má být i výměna vstupních madel a odbourání nynějších startovacích bloků, které mají nahradit moderní nerezové bloky. Oprava přijde asi na 11,5 milionu korun a začít by měla ještě letos.
21.2.
Nový bazén v Nymburce za zimním stadionem má stavební povolení. Bude stát 289 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, dalších 96 milionů padne na parkoviště, přístupové silnice, sítě, veřejné osvětlení a další prvky v okolí. Bazén by mohl být hotový do konce příštího roku.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, bedlivě kontrolují stokovou síť. V loňském roce pracovníci společnosti prohlédli 135 kilometrů stokové sítě a zrevidovali 2 658 vstupních šachet a objektů.
17.2.
Pardubický kraj připravuje ve třech svých zdravotnických zařízeních výstavbu nádrží na zachytávání dešťové vody. Bude sloužit k zalévání i k splachování záchodů. Na projekty chce hejtmanství získat dotaci z Národního plánu obnovy, uvedl Pardubický kraj v tiskové zprávě.
14.2.
Praha chce letos zahájit modernizaci staré vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Má stát šest miliard korun a trvat do roku 2027. S investicí souhlasili pražští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město v roce 2018 spustilo novou vodní linku, po modernizaci by ta stará měla mít stejné technologie.
14.2.
Odborníci z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras zkoumají výskyt bobrů na berounském ostrově, mimo jiné tam umístili fotopast. Část ostrova je kvůli hrozícímu pádu stromů pro veřejnost nadále nepřístupná, na bezpečnost dohlížejí strážníci, uvedla na dotaz ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
11.2.
Stavbaři budují v zámecké zahradě v Holešově na Kroměřížsku nový odvod vody ze zámeckých rybníků. Výkopové práce začaly zhruba před měsícem a asi měsíc ještě potrvají. Náklady činí necelé dva miliony korun, sdělila ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Práce navázaly na předchozí opravu mlýnského náhonu v zámecké oboře.
11.2.
Sokolov chce vybudovat ve městě několik retenčních nádrží na zadržování dešťové vody, kterou využije na zalévání zeleně. V plánu je nádrže umístit v podzemí u vybraných mateřských škol, domu dětí a mládeže a hlavně ve sportovním areálu Baník, kde by se dešťová voda využívala i na výrobu ledu na zimním stadionu.
9.2.
Správci plzeňské městské zeleně a vodních ploch začali v těchto dnech čistit pláže Boleveckého rybníka od velkých porostů rákosí a orobince. Ještě před začátkem sezony tak zlepší pro plavce přístup do vody nejoblíbenější vodní rekreační plochy ve městě.
7.2.
Až pět desítek morčáků velkých, což jsou kachnovití ptáci, kteří se v České republice vyskytují většinou pouze přes zimu, zaznamenali během letošní zimy ornitologové na řece Bečvě v Přerově. Podle nich jde o nezvyklý počet, svědčí to o tom, že v řece, která byla před půldruhým rokem postižena ekologickou havárií, je dostatek ryb.
4.2.
Pražská vodohospodářská společnost dokončila jednu z největších infrastrukturních investic v hlavním městě. Zkolaudovala Novou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod, jejíž venkovní část je nově zpřístupněná veřejnosti a proměnila se ve volnočasovou a odpočinkovou zónu, která plynule navazuje na nedalekou Stromovku.
4.2.
Povodí Vltavy dokončilo v Českých Budějovicích na Jiráskově nábřeží u Vltavy nové vývaziště pro malé lodě. Sloužit bude od letošní plavební sezony, podnik do stavby investoval 26 milionů Kč. Nově tak bude možné přijet do města na lodi a od Dlouhého mostu vyrazit na návštěvu do centra. Přístavní hrana je dlouhá 255 metrů, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
3.2.
Několik let připravovaná i odkládaná revitalizace okolí Veseckého rybníka, který je druhý největší vodní plochou na území Liberce, začne letos. V první etapě na Sluneční louce přibude dřevěný mobiliář, náklady na jeho pořízení vedení radnice odhaduje na 1,4 milionu korun. Firmu, která ho dodá, bude radnice vybírat v soutěži.
3.2.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v aktuálním programu na zadržování vody v krajině na 12 vybraných místech rozmístila 829 malých a 182 velkých přehrážek. Do konce programu v roce 2023 plánuje v dalších lokalitách více než 600 malých a 200 velkých přehrážek. Zpomalí odtok vody, a přispějí tak ke zlepšení koloběhu vody v krajině.
2.2.
Po zhruba 20 měsících stavebních prací byla zkolaudována stavba, která na Hořicku propojila slabší a nevyhovující zdroje na vydatnější zdroj v úpravně vody Březovice. Lepší kvality vody a hlavně konce problémů s jejím dodáváním v letních měsících se dočkaly obce Jeřice, Doubrava, Boháňka, Cerekvice, Třebovětice, Skála a Chloumek.
2.2.
Turnov v Českém ráji letos opraví kašnu s mariánským sloupem na hlavním náměstí. Zaplatí za to skoro 840.000 korun. Od opravy si radnice slibuje, že odstraní dlouholeté problémy s netěsností kašny. Vody je kvůli tomu v kašně minimum. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) ČTK řekl, že oprava by měla skončit do konce dubna, tedy před začátkem turistické sezony.
1.2.
V Novém Strašecí je u konce budování kanalizace, které trvalo několik let a bylo také jednou z nejzásadnějších investic. Nyní ještě zbývá zprovoznit čerpací stanici, která obslouží několik set domů. V nejbližších týdnech se lidé budou moci začít napojovat, záležet bude také na počasí, řekl ČTK místostarosta Nového Strašecí Jan Bureš (Město pro rodinu - rodina pro město).
1.2.
Projekty zaměřené na zadržení vody v krajině podpoří v letošním roce Liberecký kraj 9,5 milionu korun. O dotaci mohou do 29. dubna žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby. Zájemcům je zdarma k dispozici také odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje, řekl ČTK mluvčí libereckého kraje Filip Trdla.
28.1.
V Chrášťanech, místní části Hulína na Kroměřížsku, vznikne letos vodní nádrž. Jejím hlavním účelem bude ochrana před povodněmi a zadržování vody v krajině, využít ji bude možné i jako požární nádrž, sdělil ČTK v tiskové zprávě zástupce hulínské radnice Zdeněk Dvořák.
28.1.
Praha připraví desítky projektů, které mají napomoci rozvoji cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou v noci schválili městští zastupitelé.
26.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 131 havárií. Je to o 241 událostí méně než v roce 2020. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 2 827 na 2 805.
25.1.
Příbram odbahnila Čekalíkovský rybník a opravila jeho hráz a dno. Rekonstrukce vyšla na čtyři miliony korun, z toho 1,4 milionu pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Práce u rybníka budou na jaře pokračovat, město chce v jeho okolí za 30 milionů korun vytvořit park. Hotovo by mělo být vše v létě, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
24.1.
Možnosti vzniku malých vodních nádrží v Olomouckém kraji zmapovala nová územní studie, kterou si dalo zpracovat hejtmanství. Některé vodní nádrže, které pomáhají zadržet vodu v krajině, bude možné v budoucnu postavit s pomocí dotací. ČTK to sdělil hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).
19.1.
V letošním roce uplyne dvojité výročí narození a úmrtí světově proslulé osobnosti, pevně spjaté s Prahou. Před 150 lety se narodil architekt Josip Plečnik a před 65 lety v lednu zemřel. Část své profesní kariéry strávil v Praze, kde po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v podobě řady jedinečných architektonických děl.
17.1.
Vodárna Plzeň, největší dodavatel pitné vody na západě Čech, prodala loni v pokračující pandemii zhruba stejně vody jako o rok dříve. Podnik ve stoprocentním vlastnictví města zvýšil o třetinu čistý zisk a udržel vysoké tempo investic. ČTK to řekl generální ředitel Jiří Kozohorský.
12.1.
Na pražském ostrově Štvanice začala stavba Štvanické lávky, která propojí Holešovice a Karlín. Lávka bude měřit 299,4 metru. Určena bude pro pěší a cyklisty a přejet ji budou moci rovněž sanitní vozy. Na holešovické straně pak bude možné lávku při případné povodni nadzvednout. Životnost přemostění je 200 let.
11.1.
Turnov chce vybudovat koupací biotop na místě bývalého koupaliště v rekreační oblasti v Dolánkách. Náklady starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) odhaduje na deset až 20 milionů korun. Práce začnou nejdřív za dva roky. Projekt je ve fázi vytváření projektové dokumentace, zatím je hotová architektonická studie.
6.1.
Úterní zvýšení hladiny řek na Šumavě považují hydrologové za dvouletou až pětiletou povodeň. Původní prognóza přitom hovořila o dvacetileté povodni. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách měla druhý stupeň povodňové aktivity.
5.1.
Povodí Moravy dokončilo v závěru loňského roku po 22 měsících rozsáhlou rekonstrukci jezu v Hranicích na Přerovsku, která stála 236 milionů korun. Její součástí bylo i vybudování rybího přechodu. Ihned po dokončení prací začali vodohospodáři jez napouštět, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.1.
Karlovarský kraj si nechal zpracovat studii výstavby malých vodních nádrží. Mohly by sloužit jako jedna z cest ke snížení dopadů sucha i omezit vznik povodní. Studie vytipovala 2034 lokalit, informoval ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Karel Jakobec (ODS).
29.12.
Národní park Šumava (NPŠ) obnovil za dva roky díky EU mokřady na ploše 700 hektarů. Před zahájením 6,5letého projektu LIFE for MIRES (Život pro mokřady), který vrací vodu do krajiny, trvala revitalizace tak velké plochy v rezervaci 20 let. Ročně se obnoví několik pramenišť a až 200 hektarů rašelinišť, řekl ČTK mluvčí NPŠ Jan Dvořák.
28.12.
Vyhlídková cesta vedoucí podél pražské Hostivařské přehrady bude v příštím roce opravena. Cesta slouží pěším i jako cyklostezka a využívají ji správci parku a přehrady. Náklady na opravu jsou předběžně stanoveny na 31 milionů korun. Kdy přesně práce začnou, není zatím jasné. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na příští rok.
27.12.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které působí na Semilsku a Jablonecku, příští rok investuje 117 milionů korun. To je více než polovina z tržeb, které ročně vybere. Dokončí i svoji největší akci z poslední let, což je rekonstrukce čistírny odpadních vod v Turnově. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
23.12.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné téměř o čtyři procenta. Cena včetně desetiprocentní DPH se zvýší na 102,5 Kč/m3. Dosavadní cena vodného a stočného je 98,80 Kč/m3. Metr krychlový pitné vody bude stát občany 63,30 Kč/m3 a odpadní voda přijde na 39,20 Kč. Novou cenu dnes schválila rada města.
21.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm let a byla dokončena před 60 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení, 14 mlýnů a velký počet pil.
17.12.
Věžový vodojem technicky označovaný jako hydroglobus mohli ve středu vidět obyvatelé Zlivi na Českobudějovicku naposledy. Zásobárnu vysokou 36,5 metru, která dokázala pojmout až 150 m3 pitné vody, poslali k zemi zaměstnanci odborné firmy. Nahradil ji nový, nedávno postavený zemní vodojem.
17.12.
Zastupitelé Pardubic dnes schválili celkovou rekonstrukci koupaliště Cihelna. Oproti předchozímu návrhu byla očekávaná cena snížena ze 140 milionů na 130 milionů korun včetně DPH. Ve výběrovém řízení bude město po dodavateli požadovat, aby platby rozložil do tří let. Tím se Pardubice vyhnou nutnosti financovat opravy z úvěru.
16.12.
Logistický areál u dálnice D1 poblíž Ostředku na Benešovsku, který staví developerská skupina UDI Group, bude přeměňovat dešťovou vodu zachycenou na střechách hal na pitnou. Umožní to technologie, kterou firma připravuje, sdělila dnes ČTK ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Do stavby areálu skupina investuje miliardu korun.
15.12.
Příbram potřebuje zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod, nynější stav neumožňuje připojení nových domácností. Rozšíření si vyžádá čtvrt miliardy korun, město chce na akci získat dotaci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).
15.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. zvýší pro rok 2022 ceny vodného a stočného jen nepatrně. Zákazníci budou platit celkem 86,21 Kč za m3, což je o zhruba 1,5 % za metr krychlový více než letos. I přes nárůst inflace se společnosti daří dlouhodobě držet vyrovnané hospodaření a prodej vody. Zároveň má v plánu i nadále investovat do obnovy své infrastruktury.
14.12.
Pražské vodovody a kanalizace upozorňují milovníky smaženého kapra a řízků, že tuk do kanalizace nepatří. „Tuk v kanalizaci ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůraznil tiskový společnosti Tomáš Mrázek.
13.12.
V Říčanech u Prahy skončila rekonstrukce čistírny odpadních vod, nyní je v ročním zkušebním provozu. Díky investici za 120 milionů korun se rozšířila kapacita zařízení. Nově vystačí pro 20.600 obyvatel, zatímco dosud to bylo přes 16.000. Kolaudace přijde na řadu po vyhodnocení zkušebního provozu, uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová.
13.12.
Po šesti letech provozu došlo v úpravně vody Plav k výměně náplně prvního z pěti GAU filtrů. Jihočeský vodárenský svaz (JVS) k tomu zvolil unikátní metodu reaktivace náplně granulovaného aktivního uhlí místo její kompletní výměny.
9.12.
Moravská vodárenská od 1. ledna příštího roku zvýší na Prostějovsku cenu vodného a stočného včetně desetiprocentní DPH o 1,73 koruny na 97,67 z letošních 95,94 koruny. ČTK to dnes sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
8.12.
Za projekt hospodaření se srážkovou a takzvanou šedou vodou, který byl součástí úprav budovy Obchodní akademie v České Lípě, získal Liberecký kraj zvláštní cenu poroty v soutěži Chytrá města 2021. Jde o první podobný projekt kraje, není ale poslední.
7.12.
Potok Botič se v pražských Záběhlicích dočká obnovy. Upraven bude levý břeh i koryto potoka. Magistrát nyní vypíše veřejnou zakázku, ve které najde firmu, která práce provede. Náklady jsou předběžně odhadnuty na 17,62 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Práce by měly být dokončeny nejpozději do června 2022.
7.12.
Současná čistírna odpadních vod (ČOV) v Plzni, která funguje přesně 25 let, čistí od povodní v roce 2002 veškeré odpadní vody z města. S počátkem čištění odpadních vod v Plzni od roku 1964 se kvalita vody v řece Berounce postupně lepšila. Dnes je v porovnání s polovinou 20. století více než dvacetkrát čistší, řekl ČTK technolog ČOV Josef Máca.
3.12.
Svitavy letos dokončily tříletý zkušební provoz komplexu opatření pro revitalizaci rybníku Rosnička. V roce 2018 hygienici v oblíbené rekreační nádrži za městem kvůli sinicím zakázali koupání již v polovině června, později v rybníku uhynuly všechny ryby.
3.12.
Ve vodní hladině přehrady České údolí, nebo také Borské přehrady, na jižním okraji Plzně se odrážejí světla vánočního stromu. Čtyřmetrový strom, ozdobený několika metry světelného řetězu, girlandou a LED svítícími hvězdami, nechal na ponton daleko od břehu největší plzeňské vodní plochy instalovat centrální městský obvod.
2.12.
Povodí Labe plánuje na Lužické Nise vybudovat suchou nádrž, která by v budoucnu ochránila území před velkou vodou. Plánovaná nádrž je jen jedním z řady protipovodňových opatření za zhruba 1,5 miliardy korun, která by měla ochránit obyvatele kolem řeky od Liberce až po hranici s Německem.
1.12.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od pondělí 6. prosince otevřeno až do odvolání pouze pro zákazníky s rezervací. „Reagujeme na aktuální epidemiologickou situaci. Snažíme se tak ochránit zdraví našich zákazníků i zaměstnanců,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
30.11.
Město Lanškroun na Orlickoústecku chce u Dlouhého rybníka postavit koupací biotop. Má hotovou studii. Biotopové koupaliště by mělo být na pláži a zčásti zasahovat do rybníka. Vodu v biotopech čistí rostliny, běžná koupaliště používají chemické přípravky, uvedlo město v tiskové zprávě. Biotopové koupaliště v kraji má od loňska Hlinsko na Chrudimsku.
30.11.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investovat do vodovodní sítě zhruba 2,72 miliardy korun. Vyplývá to z prvního návrhu plánu investic, který dnes projednali radní. První návrh pro letošek navrhoval investice ve výši 2,94 miliardy, finální verze schválená začátkem roku to pak změnila na 2,65 miliardy.
26.11.
Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60.000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.
23.11.
Mrazivé dny se neodvratně blíží. A proto Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
22.11.
Sokolov plánuje výstavbu vodovodu a kanalizace v nedaleké osadě Hrušková. V lokalitě žije trvale asi 67 obyvatel, další část lidí tam má chaty a zahrady. Náklady na vybudování celé sítě se pohybují kolem 150 milionů korun, radnice bude proto usilovat o získání dotací. V příštím roce chce zahájit první etapu, a to vybudování vodovodu, řekl ČTK místostarosta Sokolova Jan Picka (nez.).
16.11.
Pražský magistrát nechá otestovat kvalitu a množství vody ve 37 studních na území města. Cílem je zajistit náhradní zdroje vody pro případ mimořádných událostí nebo krizových situací. Náklady na otestování jsou odhadovány na 4,32 milionu Kč. Úřad nyní vypíše tendr a bude hledat firmu, která práce provede.
16.11.
Kroměřížská radnice připravuje u Medkových rybníků naučnou stezku. Přiblíží historii vzniku místa i jeho současný význam. Zmíní také nejdůležitější zástupce zdejší fauny a flóry, uvedl v tiskové zprávě místostarosta Vít Peštuka (TOP 09, zvolen za Zdravé Kroměřížsko). Lokalitu lidé využívají k procházkám i rybaření.
16.11.
Pražské vodovody a kanalizace prozkoumaly více než dvacet let nevyužívanou shybku pod Vltavou vedle Libeňského mostu. Jedná se o hlavní přivaděč z vodojemu Mazanka pro oblast Holešovic mezi Libeňským mostem a Bubenskou ulicí, včetně ostrova Štvanice i zamýšleného developerského území Bubny-Zátory.
15.11.
Doba, po kterou kotví lodě v největším jihočeském veřejném přístavu v Hluboké nad Vltavou, byla v letošní sezoně zhruba o třetinu delší než loni. V součtu to bylo 487 dní. Novinářům to dnes řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Statistika eviduje lodě, které přístav využily od května do října.
12.11.
Na městském koupališti v Ostrově na Karlovarsku pracuje stavební firma na výměně velkého bazénu za nerezovou vanu. Práce navazují na obnovu malých bazénů, kterou město dokončilo letos. Nový nerezový bazén se skluzavkami by měl být hotový příští rok před letní sezonou.
11.11.
Ochranu před záplavami zvýšily obcím Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou na Šumpersku letos dokončená protipovodňová opatření za 375 milionů korun. Protipovodňová ochrana těchto obcí je založena na odlehčovacích revitalizovaných ramenech s biotopy, ochranných hrázích a zídkách i rozšíření terasovité části koryta řeky Desné.
9.11.
Pražský magistrát chce sjednotit a zlepšit způsob vysazování uličních stromořadí a nakládání s dešťovou vodou. Ke každému z témat dnes městští radní schválili soubor pravidel, která chce město závazně stanovit svým organizacím, jako jsou Technická správa komunikací (TSK), dopravní podnik (DPP) nebo Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Dokumenty vychází z klimatické strategie města.
9.11.
Odbahnění jezera Čičák v Pardubicích se bude dělat na etapy, a to kvůli chráněným obojživelníkům, kteří v něm žijí. Radnice to plánuje v příštím roce, vodní plocha je poslední ve městě, kde ještě nebyly odstraněny letité sedimenty. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
8.11.
Turisté už znovu přejdou přes hráz přehrady na Černé Nise v Bedřichově v Jizerských horách. Korunu hráze stavbaři opravovali od jara roku 2019. Konečná cena byla mírně snížena na 20,5 milionu korun, uvedla dnes pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Státní firma očekávala, že za opravu hráze zaplatí zhruba o 400.000 korun více.
4.11.
Ve Voticích na Benešovsku pokročily práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod za 100 milionů korun, hlavní technologická část je hotová. S kompletním dokončením se počítá během zimy, na jaře by mělo být zařízení již v plném provozu, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
2.11.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) za poslední rok opět vzrostla. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS (International Business and Research Services).
29.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. ročně investuje do oprav a modernizace vodovodů a kanalizací okolo 130 milionů korun. Rekonstrukcestávající infrastruktury vždy plánuje s ročním s předstihem, a to ve spolupráci se svými akcionáři. Cílem je provést při zásahu do vozovky pokud možno všechny práce najednou.
27.10.
Nová fasáda, vnitřní nátěry i opravené stropy. Vodojem Včelná – benzina na Českobudějovicku se před zimou převléká do nového kabátu. Práce jsou součástí druhé etapy jeho rekonstrukce, která by měla být hotova do konce listopadu.
27.10.
Vodárna Plzeň začala od úterý používat nový kanalizační vůz, který ušetří městské firmě peníze za naftu a vodu a zrychlí čistění kanálových vpustí a kanalizačních přípojek v městských ulicích. Auto stálo 11 milionů korun. ČTK to řekl generální ředitel Jiří Kozohorský.
26.10.
Mimoň na Českolipsku připravuje rekonstrukci venkovního koupaliště zhruba za 50 milionů korun bez daně. Práce chce radnice zahájit příští rok na jaře a koupaliště otevřít rok poté. ČTK o tom informoval starosta Mimoně Petr Král (ANO).
26.10.
Letošní boj proti potkanům v rámci celoplošné deratizace v podání Pražských vodovodů a kanalizací byl úspěšný. Žádná městská část totiž nebyla zasažena mimořádným množství hlodavců.
25.10.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vybudovaly za čtyři roky v plzeňské i středočeské části Brd 42 malých vodních ploch. Zadrží vodu v krajině a vytvoří podmínky pro rozvoj rostlinných i živočišných druhů. Tůně s plochou do 300 metrů čtverečních vznikly ve spolupráci s CHKO Brdy třeba na Padrťských pláních a u Strašic. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
25.10.
Povodí Moravy dokončilo předprojektovou přípravu vodárenské nádrže Vlachovice. Zahrnovala soubor studií, jako je například technické řešení, inženýrsko-geologické průzkumy, studii vodohospodářského řešení a další odborné studie a posudky, včetně posudků bezpečnosti za povodní a stability hráze. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
22.10.
Jablonec nad Nisou získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Lokalitu má v případě intenzivních dešťů ochránit před záplavami. S výstavbou se počítá v příštím roce od dubna do září.
22.10.
Pardubický kraj letos podpořil výstavbu nových vodovodů a kanalizací v obcích regionu 82 miliony korun, což je o 12 milionů víc než o rok dřív. Peníze jsou určené i na projektové dokumentace a na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury. Celková hodnota podpořených investičních akcí dosáhne zhruba 1,4 miliardy korun.
21.10.
Na Orlické přehradě včera začala výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Práce potrvají do roku 2026 a vyžádají si 1,78 miliardy korun, řekl novinářům generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Podle něj jde o největší vodohospodářskou stavbu současnosti.
21.10.
Koupaliště Cihelna v Pardubicích nutně potřebuje generální rekonstrukci, jinak se časem bude muset zavřít. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS). Město má připravený návrh oprav za 135 milionů korun. O záměru budou hlasovat zastupitelé.
20.10.
Opravu hráze Kachního rybníka ve Svojkově na Českolipsku, kterou v červenci poškodily přívalové deště, zaplatí Liberecký kraj. Z krizového fondu na opravu uvolnil 200.000 korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kvůli hrozbě protržení hráze tehdy museli hasiči evakuovat několik desítek obyvatel z okrajových částí České Lípy - Písečné a Dobranova.
20.10.
Město Polička na Svitavsku na konci října zahájí dílčí modernizací čistírny odpadní vod. Díky rekonstrukci budou dešťové odpadní vody, které tečou do Bílého potoka, méně znečištěné. Náklady budou necelých 25 milionů korun bez DPH, uvedla radnice v tiskové zprávě.
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově se otevře otužilcům. Ledovou lázeň si budou užít třikrát týdně. Poprvé jim bude areál k dispozici v sobotu. Vstupné se neplatí. ČTK o tom informovala Věra Fryčová, ředitelka Zooparku Chomutov, pod nějž Kamencové jezero spadá.
19.10.
Státní podnik Povodí Labe hledá v soutěži firmu, která opraví přehradu Harcov v Liberci. Jde o zakázku za zhruba 429 milionů Kč bez daně. Práce potrvají 33 měsíců, tedy téměř tři roky. Nabídky mohou zájemci posílat do 2. prosince, vyplývá z údajů na webu veřejných zakázek.
18.10.
Na druhé ze tří nádrží přehrady v Jablonci nad Nisou je nově na 40 plovoucích ostrovů k čištění vody. Jde o další opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová.
15.10.
Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech se zvyšuje výskyt přírodních organických látek. Nejsou škodlivé, ale způsobují například tmavší zabarvení vody. Vědci z Hydrobiologického ústavu českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR připravují předpovědní model, který třem vodárenským nádržím na jihu Čech doporučí manipulační řády. Novinářům to řekli hydrobiologové.
15.10.
Klatovští rybáři zahájili tento týden podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve 152 rybnících odlovit zhruba 600 tun ryb, z toho asi 500 tun kaprů, řekl dnes ČTK ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Výlovy jsou plánované stejné jako v minulých letech, rybáři si ale zatím netroufají odhadnout objem ani kvalitu ryb.
14.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly kontrolním auditem systému protikorupčního managementu AbMS dle ISO 37001 certifikovaného společností Bureau Veritas.
13.10.
Pražské vodovody a kanalizace se staly partnerem festivalu Comic-Con Prague. Jedná se o celosvětově oblíbenou akci, která se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy především v žánru sci-fi, fantasy a hororu.
13.10.
Plzeň chce víc využívat potenciál městských nábřeží a niv svých řek. S budoucím rozvojem přírodního, rekreačního a pobytového potenciálu řek má při územním plánování, investičních akcích, správě, údržbě a využití prostoru pomoci nově vytvořená koncepce. Materiál dnes schválila rada města, řekl ČTK primátorův technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).
13.10.
Pouze tři body, schválení výroční zprávy o činnosti a výsledků hospodaření za rok 2020 a přijetí obcí Řepeč a Smetanova Lhota za členy sdružení, měla dnes na programu valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Ta se konala po půlročním odkladu, neboť jednání svolané na 25. května bylo odloženo kvůli tehdy platným proticovidovým opatřením.
12.10.
Vodohospodáři opravují opevnění řeky Moravy v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kostelanech nad Moravou na Uherskohradišťsku. Loni v říjnu ho poškodila povodeň. Oprava břehů lomovým kamenem zabrání jejich narušování, zvětšování nátrží a umožní údržbu vodního toku, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodní Moravy (PMO) Petr Chmelař.
8.10.
Na jaře příštího roku bude slavnostně zprovozněn obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu začala na přelomu května a června a dnes byl předán městu. Technici při té příležitosti zástupcům radnice a Výstaviště Flora vodopád zkušebně pustili.
6.10.
Karlovarský kraj chce vyvolat jednání s německou stranou o tom, jak zabránit kontaminaci řeky Ohře rtutí. Rtuť se do přehrady Skalka u Chebu, ale i dál dostává z kontaminovaných pozemků na německé straně a dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody na české straně, řekl novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Povodí Ohře už prosadilo na německé straně první kroky, které by mohly kontaminaci snižovat.
5.10.
Jsme zpět! Muzeum pražského vodárenství opět otevírání své brány široké veřejnosti.
4.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") řeší komplexně dodávky pitné vody pro zlínsko a nově využívá i dotací od Ministerstva zemědělství ČR, při rekonstrukci celé západní větve vodovodních přivaděčů.
30.9.
Karlovy Vary vybudují čistírnu odpadních vod u letního tábora Vladař. Jde o další krok, který má zajistit, aby oblíbený stanový tábor nedaleko stejnojmenné hory mohl pokračovat v provozu. Tábor je ve správě karlovarského Domu dětí a mládeže. Vybudování čističky přijde na zhruba 420.000 korun včetně DPH, řekl ČTK náměstek primátorky Josef Kopfstein (Karlovaráci).
30.9.
Rozsáhlou rekonstrukcí úpravny vody šetří vodárny peněženky zákazníků a navíc mají jistotu, že bude dost vody i během sucha. Zhruba v polovině probíhajících prací navštívil právě rekonstruovanou úpravnu vody Hradec Králové ministr zemědělství Miroslav Toman.
29.9.
Průměrná cena vody předané, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrábí a prodává především městům a obcím, se v roce 2022 zvýší o devět procent na 18,80 Kč/m3. Meziročně o 1,55 Kč. Rozhodlo o tom představenstvo svazu, který je tvořen 266 jihočeskými obcemi a městy.
28.9.
Prestižní časopis Forbes píše o Less - prvním plně cirkulárním projektu v soukromém sektoru, který vznikne na jaře příštího roku na vnitřním nádvoří pražského Florentina.
28.9.
Na letošní rok připadá 115. výročí spuštění moderního pražského kanalizačního systému, jehož otcem se stal britský odborník William Heerlein Lindley.
22.9.
Vodovody a kanalizace Chrudim dokončily rekonstrukci části vodovodního přivaděče mezi Chrudimskem a Pardubickem. Projekt komplikovaly červnové přívalové deště, i tak se povedlo investici dokončit o měsíc dřív. ČTK to řekl ředitel vodáren Ivo Doskočil. Původní potrubí, které zásobuje vodou obyvatele Chrudimska, Pardubicka a Královéhradecka, bylo staré téměř 60 let.
21.9.
Jedenáct českobudějovických kašen, šest pítek a v horkých letních dnech tolik oblíbená mlžítka začali zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. chystat na zimu.
21.9.
Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, v plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany funguje i sedm nových mostů, některé z nich jsou kvůli možnosti proplutí vyšších lodí zdvižné. Skončila tak obnova mostů i historické komory, která začala v roce 2019. Nyní kanálem může projet výrazně více větších a vyšších lodí, řekl ČTK mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.
20.9.
Městské koupaliště v Kadani na Chomutovsku dostalo novou nafukovací halu. Díky ní může být vyhřívaný plavecký bazén v provozu celoročně. Krytý bazén ve městě totiž dosud chyběl, lidé museli jezdit do okolních měst. Náklady na zastřešení a úpravu zázemí vyšly na deset milionů korun, informoval novináře starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
20.9.
Město Karlovy Vary začalo s opravou rybníka v rekreačním areálu Rolava. Po vypuštění vody se vymění výpustní zařízení, takzvaný požerák. Rekonstrukce vyjde zhruba na čtyři miliony korun, řekl ČTK náměstek primátorky Josef Kopfstein (Karlovaráci). Oprava by měla přispět k lepšímu hospodaření s vodou v nádržích na Rolavě.
17.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") po dohodě se Statutárním městem Zlín vyslyšel přání obyvatel místní části Lužkovice a započal s dobudováním jednotné kanalizace pro obyvatele, kteří byli dosud odkázáni na kanalizační stoku vyústěnou do řeky Dřevnice. Nově budou odpadní vody a část dešťových vod odváděny na centrální čističku odpadních vod.
17.9.
Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, a. s., člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje a realizuje projekty zaměřené na zlepšení zadržování vody v krajině.
17.9.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v minulých dnech zahájil v městské části Žireč stavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun včetně DPH. Stavba by měla být hotová v říjnu 2023. Jde o jednu z nejnákladnějších investic města za poslední roky.
16.9.
Liberecký kraj podpoří přípravu dvou projektů, u nichž žadatelé usilují o evropské dotace. Jedním je vybudování nového výzkumného centra v areálu liberecké univerzity za 225 milionů korun a druhým zlepšení kvality čtyř vodních ploch v regionu za bezmála 20 milionů korun. Na oba projektové záměry přispěje kraj dohromady částkou přes 450.000 korun.
15.9.
Na konci podzimu by mohl začít fungovat trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě. Zařízení schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky bude stát ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku, spravovat ho bude Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka (VUV TGM).
14.9.
Obce a města, která jsou většinovými vlastníky vodárenské společnosti Chevak, jednají o odkupu 28,16 procenta podílu německé společnosti Gelsenwasser AG. Německý investor měl prioritní akcie, a dostával tak přednostně dividendy. Obce a města se ale už několik let snaží o převzetí kontroly nad firmou , která zásobuje vodou a zajišťuje kanalizaci pro 85.000 obyvatel Chebska.
13.9.
Rok po otevření si jezero Most, které vzniklo zatopením lomu po těžbě uhlí, získalo množství příznivců. Vodní plocha s hloubkou přes 70 metrů láká rekreanty, sportovce, kondiční běžce, rodiny s dětmi, cvičí zde hasiči, potápěči i záchranáři. V okolí jezera vzniklo zázemí pro návštěvníky, v plánu je zřízení kempu.
9.9.
V rybníku Sýkorka v pražské Krči uhynuly desítky ryb. Znečištění rybníku způsobila porucha v kanalizaci, sdělil dnes ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Chemici pražských hasičů na místě nezjistili, že by zdrojem otravy byla chemikálie. ČTK to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.
8.9.
Na jihovýchodě Prahy budou vybudovány nové vodovodní řady, které propojí páteřní vodovodní řady vodojemů Jesenice II a Kozinec. Důvodem je zajistit plynulou a bezpečnou dodávku pitné vody pro více než 155.000 obyvatel v této části metropole. Náklady na projekty a další činnosti jsou odhadovány na 11,99 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
7.9.
V Chrastavě na Liberecku připravují rekonstrukci koupaliště, které se v posledních letech potýká se špatnou kvalitou vody nevhodnou ke koupání. Koupaliště trpí kolísavou kvalitou vody z Vítkovského potoka, která ho napájí. I letos byla podle hygieniků voda v přírodním koupališti od začátku sezony ke koupání nevhodná.
6.9.
Odpadní kaly z Přerova, Hranic a nedalekého Lipníku nad Bečvou a Kojetína bude likvidovat nová sušárna vodárenských kalů za 190 milionů, jejíž stavba byla v srpnu dokončena poblíž přerovské městské části Henčlov.
2.9.
Náročná rekonstrukce ulice U Malše v Českých Budějovicích je v plném proudu. Součástí komplexních stavebních úprav, které zahrnují nový povrch komunikace, výstavbu chodníků, veřejného osvětlení nebo zřízení parkovacích stání, je i obnova vodovodu a kanalizace.
2.9.
V Jablonci nad Nisou dokončili stavbaři první etapu stavby kanalizace v Kokoníně a Maršovicích. Hotová je kanalizační stoka, která odpadní vody z této oblasti odvede do čistírny odpadních vod v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. Práce na projektu za zhruba 130 milionů korun budou ale pokračovat. Stavba začala loni v září a zcela hotovo by mělo být na konci srpna příštího roku.
1.9.
Vysoká škola chemicko-technologická a Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Městskou částí Praha 9 a Praha – Lysolaje spustily od začátku školního roku pilotní projekt monitoringu odpadní vody na možný výskyt viru SARS-CoV- 2 u základních škol v těchto městských částech. Jedná se celkem o sedm objektů.
30.8.
Zásobování vodou ve středních Čechách má zlepšit nový vodojem. Vodárny Kladno Mělník (VKM) budou v září či říjnu rozhodovat o jeho stavbě. Pomůže s akumulací vody přivedené z pražské soustavy, zásobování ze středočeských zdrojů nestačí.
27.8.
Novým potrubím, které vede pod Labem poblíž Obříství na Mělnicku, od středy proudí pitná voda. Nahradilo původní, které nebylo v dobrém technickém stavu. Pod řekou jsou dvě nová ramena vodovodního řadu, která nahradila dvě původní. Nyní začalo fungovat první z nově vybudovaných.
26.8.
Karlovy Vary chtějí na jaře příštího roku začít s úpravami náplavky u Ohře. Má tu být areál, kde by lidé mohli aktivně trávit volný čas. Odhadované náklady jsou mezi 20 a 30 miliony korun, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).
25.8.
Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 31,3 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 11 žadatelů, deset obcí a jeden svazek obcí. Příjemci peníze využijí ke zlepšení zásobování pitnou vodou, poklesu vypouštěného znečištění nebo zvýšení množství čištěných odpadních vod, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).
24.8.
Minimálně ve čtyřech zaplavených studních v České Lípě - Dobranově po přívalových deštích z poloviny července kvalita vody podle rozborů nevyhovuje. Výsledky mají hygienici zatím ze sedmi studní, tento týden by měli znát z dalších pěti a v úterý odeberou vzorky ještě ze tří. ČTK o tom informovala krajská ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Jana Loosová.
24.8.
Rekonstrukce hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově téměř za 21 milionů korun se blíží k závěru. Korunu hráze stavbaři opravují od roku 2019 a práce by měly skončit do konce října. ČTK o postupu prací informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
23.8.
Mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem roste počet plavidel, která plují po Vltavě. Plavebními komorami České Vrbné, Hluboká nad Vltavou, Hněvkovice a Kořensko proplulo za červenec rekordních 4222 plavidel, odbavily 17.335 lidí. Meziročně stoupl počet plavidel za květen až srpen asi o desetinu.
20.8.
Rekonstruované bazény karlovarského hotelu Thermal se pro veřejnost otevřou v neděli. ČTK to dnes řekl ředitel hotelu Vladimír Novák. Bazény měly podle původních plánů lidem přístupné už předešlou neděli. Otevření ale zřejmě zbrzdily stavební práce a poslední úpravy.
19.8.
Zadržet co nejvíc vody v krajině je smyslem postupné obnovy všech rybníků v Rochlově s 310 obyvateli. Jako první revitalizovala před lety zabahněný největší rybník u návsi za tři miliony korun. Lidé se tam nekoupou, protože přes něj teče dešťová kanalizace.
18.8.
Městys Trhová Kamenice dokončil nejnákladnější projekt ve své historii, výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod stála více než 130 milionů korun. Díky nim by se měla zlepšit kvalita vody v řece Chrudimce i v přehradní nádrži Seč, která leží níže po toku.
16.8.
Kamenné protipovodňové zídky a sypanou hráz pro suchou nádrž budují Domažlice v rokli pod Veselou horou, zvanou Vavřinec. Stavby za téměř tři miliony korun mají být hotové do konce září a mají ochránit přilehlou část města před velkou vodou z přívalových dešťů. Také pomohou zachytit splaveniny z polí, řekl ČTK mluvčí města Josef Babor.
16.8.
Obec Kačice vybudovala nový rybník, který bude obyvatelům sloužit k rekreaci a zároveň přispěje k zadržování vody v krajině. Náklady na vybudování dosáhly přibližně 20 milionů korun, z toho mírně přes polovinu pokryly dotace ministerstva zemědělství a krajská dotace. ČTK to řekl starosta obce Libor Němeček.
12.8.
Středočeský kraj dá obcím na projekty ve vodohospodářské infrastruktuře přes 102 milionů korun. Hejtmanství chce podpořit 101 těchto projektů. Rozdělení dotací ještě musí schválit zastupitelé, informovala ČTK v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
11.8.
Litomyšl na Svitavsku připravuje další protipovodňová opatření za miliony korun. Chce rekonstruovat kanalizaci, aby pojala víc vody. Letos v létě se městu nevyhnuly silné bouřky a přívalové deště, které napáchaly škody, uvedl mluvčí města Michele Vojáček v tiskové zprávě.
6.8.
Výstavba dešťové kanalizace bude v Jablonci nad Nisou pokračovat i v příštím roce. Město uspělo s žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí a získalo 16,5 milionu korun na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Ta by měla v případě silných dešťů ochránit lokalitu před záplavami.
4.8.
Obec Kočí na Chrudimsku čeká největší investiční akce její historie. Na podzim chce začít budovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 102 milionů korun. Na stavbu získala dotaci z Operačního programu životní prostředí 47 milionů korun, dalšími 3,2 milionu korun by měl přispět Pardubický kraj. Pro obec s ročním rozpočtem kolem deseti milionů korun bude i tak financování stavby zatěžující.
4.8.
Česká Lípa připravuje výstavbu splaškové kanalizace v části takzvaných Starých Lad. V lokalitě se zhruba osmi desítkami rodinných domů zatím kanalizace chybí a odpadní vody majitelé nemovitostí řeší většinou septiky. Kanalizace by měla zajistit odvedení splašků do čistírny odpadních vod a vytvořit podmínky i pro další výstavbu v lokalitě.
3.8.
Votice na Benešovsku získaly dotaci na odstranění černé skládky na Polském vrchu, práce začnou na podzim. Město by díky tomu mohlo obnovit zdroj vody z kontaminovaného vrtu v prameništi Kouty, a zlepšit tak zásobování pitnou vodou. Celkové náklady jsou 20,7 milionu korun, dotace od ministerstva životního prostředí pokryje 17,5 milionu Kč, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
2.8.
Průměrná cena metru krychlového pitné vody loni v Olomouckém kraji vzrostla o 1,7 koruny na 35,8 koruny, přesto však byla ve srovnání s ostatními kraji nejnižší. V celém Česku průměrná cena metru krychlového pitné vody v roce 2020 činila 41,4 koruny.
2.8.
České Budějovice zprovoznily deváté molo ve městě pro koupání v řekách. Reagují tak na poptávku po těchto koupalištích. Mola jsou umístěná u Vltavy a Malše, které se ve městě stékají. Zatím poslední molo město zřídilo u Malého jezu na Malši. ČTK to řekla Renáta Kollarczyková z odboru kanceláře českobudějovického primátora.
30.7.
První provozní zkouška čeká příští týden obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu byla zahájena na přelomu května a června, dokončena má být v polovině srpna. ČTK to sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS).
30.7.
Ve Voticích na Benešovsku je v plném proudu rekonstrukce čistírny odpadních vod za více než 90 milionů korun. Práce začaly loni na podzim a až dosud postupovaly standardním tempem. V poslední době je však podobně jako jiné stavební projekty v republice komplikuje nedostatek pracovních sil a materiálů.
29.7.
Téměř 30 milionů korun jen na dvou investičních akcích ušetří Jihočeský vodárenský svaz (JVS) potom, co pro neakceptovatelné ceny původní soutěže zrušil a vyhlásil nové.
29.7.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila řízení o nápravných opatřeních na řece Bečvě, kterou loni postihla ekologická havárie. Inspekce tak učinila po červnové žádosti spolků, aby postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě, uvedla nezisková organizace Arnika v tiskové zprávě. Informaci o zahájení řízení ČTK potvrdila i ČIŽP.
28.7.
Praha v posledních době dokončila dvě investice za celkem 1,5 miliardy korun bez DPH do zlepšení kvality pitné vody v úpravnách na Želivce a v Podolí. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), nově využitou technologií čištění aktivním uhlím město dokáže garantovat kvalitu, které leckdy i přesáhne balenou vodu.
27.7.
Kvůli zvýšení bezpečnosti návštěvníků přírodního koupaliště Bílá voda v Chodově na Sokolovsku nechalo město instalovat v oblíbené lokalitě dva záchranné body. Součástí takzvaných Sos pointů je kamera a reproduktor, díky kterým se volaný přímo spojí s městskou policií. Zařízení za přibližně 600.000 korun obsahují také lékárničku či defibrilátor.
23.7.
Vodohospodáři se dnes chystají postupně vypustit vodu nad jezem v Přerově. Důvodem je jeho každoroční údržba. Vypuštění vody umožní také rozhrnout naplavený štěrk v korytě Bečvy, což pomáhá hlavně při jarním pohybu ledových ker. Přerovský jez plní důležitou funkci při povodních. Pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v červenci.
23.7.
Ojedinělý pohled nabízí v těchto dnech hladina Seneckého rybníka v Plzni, která rozkvetla tisíci jasně žlutých květů vzácné vodní rostliny bublinatky jižní. Je to unikátní záležitost a nic podobného není možné nyní vidět na žádné jiné vodní ploše v ČR, řekl dnes ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Podívaná je to ale jen přechodná.
22.7.
V Libereckém kraji se kvůli přívalovým dešťům o minulém víkendu musela některá venkovní koupaliště vypustit a vyčistit. Podle údajů na webu hygieniků je ale kvalita vody ke koupání na většině přírodních koupališť v kraji nadále dobrá.
22.7.
Lokalita v centru Plzně u řeky Mže ve směru na Roudnou ožije od pátku do konce srpna kulturou. Festival Náplavka k světu nabídne každodenní koncerty, tančírny, poezii, jógu, filmy, tematické přednášky a workshopy nového cirkusu. Všechny akce budou zdarma.
21.7.
Kutná Hora chystá rekonstrukci rybníku Lorčák u pivovaru. Projekt za 1,3 milionu korun počítá hlavně s odbahněním a zpevněním břehů. Město se do něj pustí jen v případě, že získá dotaci od ministerstva zemědělství, řekl ČTK místostarosta Vít Šnadr (Piráti).
21.7.
Pro vodáky jsou na řekách Orlicích na Rychnovsku výborné podmínky, ještě minulý týden vlivem přívalových dešťů byly spíše pro zkušené vodáky. V těchto dnech vody ubývá a řeky začínají vyhovovat i rekreačním vodákům. ČTK to řekli zástupci půjčoven lodí na Orlicích. Upozornili, že některé úseky mohou být ojediněle ještě hůře sjízdné pro nezkušené vodáky kvůli popadaným stromům.
20.7.
Stavba nového bazénu na koupališti ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku začne v září. Návštěvníkům by měl začít sloužit od následující letní sezony, sdělil ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Náklady dosáhnou 57,5 milionu korun bez DPH.
19.7.
Lidé, kteří se budou chtít koupat v pražském rybníku Šeberák, musí počítat s tím, že ve vodě jsou sinice. Ty mohou citlivým jedincům způsobovat obtíže. Sinice se v tamní vodě objevily v průběhu července. V ostatních přírodních koupalištích v Praze je kvalita vody dobrá s výjimkou hostivařské nádrže, kde jsou sinice už od jarních měsíců.
16.7.
Povodí Moravy (PMO) zahájí v červenci úpravy v Nedakonicích na Uherskohradišťsku. Chce tím zabránit zanášení koryta Dlouhé řeky splaveninami, zlepšit odtok vody a umožnit migraci ryb. Vzniknou i mokřady a tůně.
15.7.
Státní podnik Povodí Labe otevřel expozici na labské přehradě Les Království na Trutnovsku, která je národní kulturní památkou. Umístěna je v bývalém domku hrázného a je věnována historii a současnosti vodního díla a také činnosti státního podniku. Prohlídku si zájemci musejí rezervovat.
14.7.
Vodovody a kanalizace Chrudim připravují rekonstrukci další části vodovodního přivaděče mezi Chrudimskem a Pardubickem. Na podzim chtějí dokončit opravu úseku mezi prameništěm podzemní vody v Podlažicích a vodojemem ve Slatiňanech zhruba za 130 milionů korun, příští rok chtějí pokračovat s trasou ze Slatiňan do Mikulovic.
14.7.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. (vlastník vodárenské infrastruktury) úspěšně dokončila rozsáhlou a technicky i finančně náročnou rekonstrukci kanalizačních řadů v Labské kotlině I.
12.7.
Celkem 11 projektů zaměstnanců Královéhradecké provozní a.s. (KHP) podpořil Nadační fond Veolia v letošním, už 14. ročníku populárního programu MiNiGRANTy. Rovných 400 tisíc korun si tak mezi sebe rozdělí například TJ Sokol, rybářský dorost i privátní aktivity s dětmi a mládeží.
8.7.
Nový vodojem Horská a přivaděč zajistí vodu pro libereckou část Ruprechtice. Na špatné zásobování vodou si obyvatelé v lokalitě stěžují už bezmála čtvrt století. Kapacita vodovodní sítě tam už nestačí a brání rozvoji lokality a další výstavbě, řekl při dnešním zahájení stavby ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
8.7.
Dobříš na Příbramsku spolu s okolními obcemi řeší, jak dlouhodobě zlepšit zásobování vodou. Možností je vybudovat přivaděč vody z Vltavy, nebo se napojit na vodohospodářskou soustavu Příbrami. Výstavba velkokapacitního přivaděče vyjde v dnešních cenách na 800 milionů korun bez daně, napojení na Příbram by bylo o 60 až 80 milionů levnější, protože by nebylo potřeba budovat čerpadlo z Vltavy.
7.7.
Vodáci na horním toku Ohře využili prodloužený víkend a vyrazili ve velkém počtu na vodu. Půjčovny lodí v Karlovarském kraji uvádějí mimořádný zájem a na sváteční dny i vyčerpané zásoby lodí. Vodácké turistice přeje i počasí. Ohře má proti jiným rokům vody dost a je splavná bez problémů už od Tršnic na Chebsku, zjistila ČTK.
2.7.
Památkáři dokončili opravu zámecké vodárny v Hluboké nad Vltavou, která je kulturní památkou. Zásobuje vodou zámecké kašny i zahradu. V provozu jsou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Náklady byly 5,7 milionu Kč. Lidé si vodárnu prohlédnou v září při Dnech evropského kulturního dědictví. Novinářům to dnes řekli památkáři.
1.7.
Pardubický kraj podpoří více než 61 milionem korun výstavbu nových vodovodů a kanalizací v regionu. Peníze jsou určené i na projektové dokumentace a na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury. Krajští zastupitelé schválili příspěvek na několik desítek projektů, uvedla v tiskové zprávě Denisa Píšová z kanceláře hejtmana.
30.6.
Ve druhé polovině příštího roku by mohla Plzeň začít doplňovat vodu do vysychajícího Boleveckého rybníka vodou z Berounky. Počítají s tím předběžné plány magistrátu, který chce ještě letos dokončit projektovou dokumentaci.
29.6.
Heřmanův Městec na Chrudimsku plánuje postavit suchý poldr, který město ochrání před bleskovými povodněmi z Podolského potoka. Přípravy a dokončení projektu potrvá tři čtyři roky. ČTK to řekl starosta a krajský radní Josef Kozel (3PK). Povodně postihly město loni, škody byly veliké.
29.6.
Mezi desítky obcí, škol, neziskových organizací a další žadatele rozdělí Liberecký kraj 17 milionů korun z dotačního programu, který je zaměřený na ochranu přírody, ekovýchovu a prevenci vzniku odpadů. Přes 12 milionů korun z něj půjde na opatření na zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
28.6.
Již šestým rokem přivítá návštěvníky Vodárenská věž na Mánesově ulici v Českých Budějovicích. Letní sezona pravidelných komentovaných prohlídek začíná v sobotu 3. července. Také letos se hosté podívají nejen na věž, která je unikátní technickou památkou, ale zavítají i do původního vodojemu, kde shlédnou příběh koloběhu vody v přírodě i lidském životě.
28.6.
edenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou usiluje o soběstačnost v zásobování města pitnou vodu. Cesta k tomu vede přes vybudování druhého zdroje pitné vody. Nejpozději příští rok chce radnice udělat zkušební vrt v městské části Lokot. ČTK to řekl rychnovský starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov).
24.6.
Jako by právě vyběhla z nedalekého branišovského lesíka. Tak skutečná, jen o dost větší jsou zvířata, která nově zdobí stěny armaturní stanice na okraji sídliště Máj v Českých Budějovicích. Veverka, ježek, ptáček a žába dělají radost zejména dětem hrajícím si na nedalekém dětském hřišti.
24.6.
Za účasti nejvyšších představitelů zlínského kraje a města Slavičína se v sobotu 19. 6. 2021 uskutečnilo slavnostní zahájení provozu nové pítka, které vybudovala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín"). Pítko vybudovala společnost na Horním náměstí ve Slavičíně a nese název „Pramen slavičínských letců".
23.6.
Město Rychnov nad Kněžnou chce v druhé polovině letošního roku zahájit kompletní rekonstrukci čistírny odpadních vod. Investice za odhadovaných 80 až 90 milionů korun by mohla být hotová na přelomu let 2022 a 2023. Radnice vypsala v jarních měsících tendr na firmu, která se modernizace ujme.
23.6.
Nový vodojem, jehož dvě komory pojmou celkem 600 m3 pitné vody, zásobuje Lipno nad Vltavou. Zásobárna, která se nachází na kramolínském kopci poblíž sjezdovek, tak zajistí bezproblémové dodávky i v lení sezoně, kdy spotřeba pitné vody v turistickém letovisku několikanásobně roste.
22.6.
Okolí vodojemů a dalších vodohospodářských objektů připomínající rozkvetlou horskou louku. Také letos se veřejnost na některých místech může setkat s označením upozorňujícím na iniciativu Nekosit – kveteme. Po loňském pilotním ročníku ji opakuje vodohospodářská společnost ČEVAK. Zatímco vloni kvetly vodojemy zejména na východě jižních Čech, letos přibyla další místa na západě Čech.
22.6.
Praha plánuje v letech 2022 až 2026 investovat do vodohospodářské infrastruktury téměř 15,5 miliardy korun. Nejvíc peněz je určeno na obnovu vodovodních řadů a rekonstrukce kanalizačních stok. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní.
21.6.
Astronomické léto právě začalo, horké teploty vybízejí ke koupání. A sezóna napouštění domácích zahradních bazénů právě vrcholí. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
17.6.
Vodovody a kanalizace Pardubice zvýšily vloni výnosy o 17 milionů korun na 770 milionů korun. Zisk před zdaněním meziročně klesl z 36 milionů na osm milionů korun. Kvůli odložené dani z příjmu právnických osob je však výsledkem ztráta 3,4 milionu korun, v roce 2019 činil čistý zisk téměř 28 milionů. Představenstvo navrhlo její vyrovnání z rezervního fondu, uvedla společnost ve výroční zprávě.
16.6.
Hradecké i středočeské vodárny se dlouhodobě podílejí na podpoře vzdělávání veřejnosti. Doba „koronavirová“ přinesla další možnosti a příležitosti, tentokrát se zaměřením na vysokoškolské studenty.
14.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) měla loni celkový zisk 4,5 milionu korun při ročním obratu zhruba 200 milionů korun. Provozní zisk byl ve výši 14,3 milionu korun. Do kladného výsledku se promítlo hlavně udržení objemu prodeje pitné vody a vyvážené řízení nákladů i přes významné investice.
14.6.
Na dolním Labi se zlepšuje zázemí pro lodě. Ve Hřensku skončila modernizace ochranného stání pro velká plavidla, v Děčíně začala stavba přístaviště pro sportovní lodě. V plánu má Ředitelství vodních cest (ŘVC) budování dalších přístavů či servisního zázemí v Ústeckém kraji. V Česku stále roste zájem o rekreační a sportovní plavbu.
11.6.
Akcionáři Vodohospodářské a obchodní společnosti, a. s. projednali na valné hromadě výsledky hospodaření společnosti v roce 2020. Ta již dlouhodobě hospodaří v kladných číslech, v loňském roce skončila se ziskem 4,5 mil. Kč. Provozní zisk byl ve výši 14,3 mil. Kč.
10.6.
Turisté, kteří přijedou příští rok na jaře do Železné Rudy, největšího rekreačního centra v Plzeňském kraji, už se budou moci vykoupat v přírodním koupališti Žabáky. Biotop vznikne na místě městské nádrže na kraji lesa za hotelem Engadin směrem ke sjezdovkám Belveder.
9.6.
Více než třicet milionů korun poskytne Olomoucký kraj městům a obcím na výstavbu čistíren odpadních vod i vodovodů. O peníze, které hejtmanství uvolní z Fondu na podporu vodohospodářské infrastruktury, měly samosprávy velký zájem. ČTK to sdělil krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN).
8.6.
Pražské vodovody a kanalizace se aktivně zúčastní výstavy Udržitelná Praha – zelené město pro život. Ta proběhne v pražské Výstavní síni Mánes od 10. do 30. června 2021. Otevřeno bude denně od 10 do 19 hodin, vstup je zdarma. PVK jsou jedním z hlavních partnerů výstavy.
8.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni klesl zisk po zdanění zhruba na 12,6 milionu korun. V roce 2019 byl 15,3 milionu korun. Výnosy podniku však meziročně vzrostly, a to z předloňských 424,8 milionu korun na loňských 439,7 milionu korun.
8.6.
Zhruba před rokem začala modernizace úpravny vody v Hrobicích na Pardubicku. Hotová je například nová provozní budova, vrtají se nové zdroje podzemní vody. Práce pokračují i přes komplikace s pandemií podle harmonogramu. Práce by měly skončit v roce 2023. ČTK to řekla technická náměstkyně podniku Vodovody a kanalizace a manažerka projektu Gabriela Fialková.
3.6.
Až do výšky 15 metrů stříká voda z plovoucí fontány, která už třetím rokem ozvláštňuje zátoku lipenské přehrady ve Frymburku.
3.6.
U Obříství na Mělnicku jde do finále stavba nového vodovodního potrubí vedoucího pod Labem. Ve vyražených tunelech už vede ochranné i vodovodní potrubí, dnes byla vtlačena jeho poslední část. Takzvaná shybka zásobuje pitnou vodou 200.000 Středočechů, její stávající potrubí vedoucí v rýhách na dně řeky je ve špatném technickém stavu.
2.6.
Společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni klesl zisk na 3,7 milionu korun z předloňských 10,4 milionu korun. Důvodem poklesu byly nižší výnosy z vodného a stočného od provozoven a subjektů, jejichž činnost omezila epidemie koronaviru a související restriktivní opatření vlády. Většinu loňského zisku vodárny dají do fondu obnovy na investice, rozhodla v pondělí valná hromada podniku.
2.6.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v srpnu zahájí v městské části Žireč stavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun včetně DPH. Stavba by měla trvat 13 měsíců a půjde o aktuálně největší investici města. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
1.6.
Pražské vodovody a kanalizace zintenzivňují hledání skrytých úniků pitné vody ve vodovodní síti pomocí další moderní technologie – tentokrát je nástrojem technologie SmartBall společnosti Xylem.
31.5.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od 1. června v plném provozu bez omezení či nutnosti rezervace návštěvy. „Pojedeme v plném nasazení samozřejmě při dodržení všech hygienických opatření,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
31.5.
Během dvou měsíců vznikne kolem jezera Bajkal v Pardubicích cyklostezka a mlatová cesta. Práce začnou v pondělí. Městský obvod II dělá druhá etapu, severní stranu dokončil před dvěma lety. ČTK to řekl starosta MO II Radek Hejný (ANO).
28.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou 71.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 12 milionů korun po 14,6 milionu korun v roce 2019. Většinu zisku ve výši 9,7 milionu korun chtějí vodárny investovat. Na dividendy by mělo jít 754.071 korun, tedy jedna koruna na akcii.
28.5.
Aquapark Uherské Hradiště je připraven otevřít letní část areálu. Zda však přivítá první návštěvníky už v pondělí, od kdy vláda opětovně umožnila provoz venkovních koupališť, bude záležet především na počasí. Letní areál se nedá provozovat, když se odpolední teploty pohybují pod 20 stupni Celsia, řekl ČTK ředitel aquaparku Jiří Durďák.
27.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na 57,6 milionu korun z předloňských 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 48 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 6,1 milionu korun.
26.5.
Sezóna koupání se nezadržitelně blíží. Spousta domácností i chalupářů si letos pořídila svůj vlastní bazén a připravuje jej k brzkému provozu. Když nemá nemovitost vlastní zdroj vody, řeší zákazníci VOS, a. s. napouštění bazénů z vodovodního řadu.
26.5.
Kamencové jezero v Chomutově zahájí sezonu 1. června. Opravené jsou venkovní sprchy, zrekonstruovaná převlékárna. Trénovat letos budou na jezeře i závodní plavci, protože aquapark se přes léto bude opravovat a neotevře ani ve chvíli, kdy to vládní nařízení dovolí. Novinkou je otvírací doba od 07:00, která má přilákat ranní otužilce.
25.5.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) dokončily obnovu dvou rybníků v lesích na Mladoboleslavsku. Malé rybníky Knížecí a Lutovník na Smilovickém potoce nedaleko městysu Loučeň by měly zadržovat vodu v evropsky významné lokalitě Pěnovce u rybníka Lutovník s výskytem vzácných rostlin, informoval ČTK mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona v tiskové zprávě.
25.5.
Plzeňský kraj vyhlásil novou přírodní rezervaci Janovský mokřad poblíž dálnice D5 nedaleko Nýřan na severním Plzeňsku. Převážnou část rezervace o rozloze téměř 72 hektarů tvoří rozsáhlý mokřad v místě zaniklého rybníka Janov. Hnízdí tam desítky druhů ptáků včetně ohrožených jeřábů popelavých nebo chřástalů polních.
24.5.
Městský kemp Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové dokončil přípravy na znovuotevření a v další vlně rozvolňování mimořádných opatření proti šíření koronaviru zahájí dne svůj provoz. Kemp připravil pro rekreanty řadu novinek, například letní kino, výlety turistickým vláčkem nebo rýžování zlata pro děti.
21.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín“) plní svůj slib a slavnostně otevřela a zahájila provoz dalšího nového pítka pro veřejnost – tentokrát před hlavním vstupem do Zoo Zlín.
20.5.
Plzeňský kraj bude mít do roka Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO). Má zmapovat celý region a říct, co je třeba zhruba do 20 let v krajině udělat pro zadržování vody i zabráněním povodním. ČTK to při podpisu smlouvy se zpracovatelem, společností Vodohospodářský rozvoj a výstavba (VRV), řekl náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN).
20.5.
Lidé v Novém Boru na Českolipsku mohou až do poloviny června žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod. V městském fondu je na ně letos půl milionu korun. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program otevřela radnice už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
19.5.
Ostrov na Karlovarsku vybral stavební firmu, která opraví velký bazén na městském koupališti. Nový bazén s herními prvky a dvěma skluzavkami, který má zatraktivnit místní koupaliště, vyjde město na 46,5 milionu korun. Rekonstrukce nenaruší letní koupací sezónu, řekl novinářům ostrovský starosta Jan Bureš (ODS).
19.5.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly čistý zisk zhruba 11,3 milionu korun, meziročně to bylo o necelé dva miliony korun méně. Podniku nepatrně klesly také celkové výnosy, z předloňských 342,9 milionu korun na 342,8 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách firmy. Podnik zásobuje pitnou vodou více než 100.000 obyvatel regionu.
18.5.
Letos v květnu je tomu již 130 let od otevření Jubilejní výstavy na tehdy nově zbudovaném pražském Výstavišti v Holešovicích. Tato velkolepá událost rozvířila dobu konce století nevídaným způsobem a přinesla velké vzedmutí zájmu o český průmysl.
18.5.
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu povodňových rizik podél říčky Rokytky na území hlavního města. Materiál by měl být hotov nejpozději do poloviny března 2023 a vyjde na maximálně 5,22 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Město nyní vypíše zakázku, v které najde dodavatele dokumentu.
17.5.
Výroba vody v Ústeckém kraji stejně jako ve všech dalších regionech klesla. Její cena dál stoupala. Loni byla v Ústeckém kraji voda opět nejdražší v ČR, uvedla regionální pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve zprávě zaslané ČTK.
13.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 189,5 milionu korun do výstavby vodojemu v Náchodě a rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Stavba významně zvýší stabilitu dodávek vody pro Náchod a pro Hradecko. Začala po šesti letech příprav v únoru, hotová by měla být na podzim roku 2022.
11.5.
Do ulic hlavního města se vracejí mlžící zařízení, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
11.5.
Stavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady vyjde na zhruba 216,31 milionu korun. Práce mají začít letos v červnu a přeliv bude dokončen v prosinci 2022. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Při povodni přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit riziko protržení přehrady.
10.5.
Záhony na pěstování kukuřice a různých druhů zeleniny vyrostly na českobudějovické čistírně odpadních vod. Vodohospodáři tím nechtějí obohatit svůj jídelníček o důležité vitamíny, ale podpořit výzkumný projekt ministerstva zemědělství. Cílem je sledovat, jak se látky, které se vyskytují ve vyčištěné odpadní vodě a kalech z čistíren odpadních vod, chovají v půdě a jak se dostávají do rostlin.
7.5.
otice na Benešovsku připravují nové biokoupaliště Pilař na letní sezonu. Návštěvníci budou mít k dispozici i čtvrtou nádrž určenou původně pro tobogan. Město na pořízení atrakce nyní nemá peníze, proto bude čtvrtá nádrž zatím jen pro relaxaci. S otevřením areálu se počítá, jakmile to umožní počasí a opatření proti covidu-19, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
6.5.
Pandemie koronaviru snížila loňskou spotřebu vody v Plzni a okolí o šest procent. Vodárna Plzeň a.s., největší dodavatel pitné vody na západě Čech, přesto zvýšila zisk i obrat, plánované ještě před koronakrizí. Stoprocentně městská firma hospodařila loni s čistým ziskem 64 milionů Kč, který byl meziročně o 63 procent vyšší.
6.5.
V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili testovací provoz nové technologie čištění vody s pomocí aktivního uhlí. ČTK a Deníku to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
5.5.
Vodovodní síť v krajském městě připomíná nové umělecké graffiti, které vzniklo pod rukama streetartového výtvarníka Jakuba Šandy na Plzeňské ulici v Českých Budějovicích. Malba pokrývá stěny nadzemního vodohospodářského objektu na Pražském sídlišti, kde jsou umístěna velká šoupata.
5.5.
Stavba retenční nádrže Vinice za 130 milionů korun, která vyřeší problémy s přetěžovanou kanalizační stokou na plzeňských sídlištích Vinice a Sylván, a zlepší tak kvalitu života místních, je v polovině. Do prázdnin bude hotová betonová podzemní nádrž, jádro systému. Zadrží a bude postupně uvolňovat až šest milionů litrů srážkové vody z přívalových dešťů.
4.5.
Akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) od května využívá dvě nové analytické metody, které umožňují velmi rychle stanovit znečištění i ve velmi nízkých koncentracích.
4.5.
Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění.
3.5.
Na vodních dílech Slapy a Orlík začíná plavební sezona. O 1.5. je v provozu zařízení pro přepravu plavidel přes hráze obou přehrad. Pro snazší spuštění rekreačních lodí na hladinu nádrže Slapy bude dnes a v neděli udržována hladina vody v nádrži nad kótou 270 metrů nad mořem, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
3.5.
Vodovody a kanalizace Jesenicka letos plánují investovat více než 72 milionů korun, přičemž 49 milionů korun bude směřovat do obnovy vodohospodářské infrastruktury. ČTK to sdělil technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý. Společnost VaK Jesenicka se v tomto horském okrese stará o provoz 180 kilometrů vodovodů a přibližně 130 kilometrů kanalizace.
30.4.
Nové česle, které slouží k zachycení velkých nečistot, dostane čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích. Výměna zařízení, kde se zachycují nejrůznější předměty, jako jsou vlhčené ubrousky, kuchyňský odpad nebo listí, z nichž většina by se vůbec neměla do odpadní vody dostat, začala v polovině dubna a bude dokončena letos v červnu.
30.4.
Trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě by mohl začít v polovině letošních prázdnin. Stanice by měla být ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zařízení schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky má předejít ekologickým haváriím, spravovat ho bude Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. (VUV TGM).
29.4.
Zhruba 400 milionů korun bez DPH bude stát poldr Kutřín na říčce Krounce na Chrudimsku, jehož výstavbu dnes zahájil státní podnik Povodí Labe. Dokončen by měl být na podzim 2024, většinu peněz poskytlo ministerstvo zemědělství. Povodí Labe již v minulosti ve dvou etapách vybudovalo v některých obcích po toku menší stavby protipovodňové ochrany, například hráze.
29.4.
Do úprav pláží a břehů Boleveckého rybníka se před příchodem rekreační sezony pustili správci plzeňských vodních ploch z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP). Například posekali rákosí, které se kvůli nízké hladině vody rozrůstá v posledních letech stále více, řekla Radka Žáková z SVSMP. Na plážích a podél břehů nyní bagry odstraňují část orobinců a rákosí kolem rybníka a u vstupů do vody.
28.4.
Chrudim chce letos zahájit nákladnou výstavbu kanalizace v místní části Medlešice. Nejdříve musí opravit kanalizační výtlak na čistírnu odpadních vod ve Vestci, na rekonstrukci s odhadovanou cenou 5,4 milionu korun vypsalo město výběrové řízení. Práce by měly začít v srpnu a skončit v prosinci, řekl včera novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
28.4.
V květnu začne v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně stavba vodního biotopu o rozloze 1000 metrů čtverečních. Počítá se také se zpevněním ploch, zbudováním vyhlídkové lávky i finální modelací terénu. Prostor bude doplněn o nový atypický mobiliář a rozsáhlé výsadby zeleně, sdělil včera ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
26.4.
Samsonova kašna, dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. z ní vypustí 250 kubických metrů vody a v pondělí její dno ručně zbaví odpadků, které se tam v zimě nahromadily.
26.4.
Kvalitu pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí kontrolují hydrogeologové, pracovníci provozu, dispečeři centrálního dispečinku, akreditovaná laboratoř pitných vod a na závěr i hejno pstruhů!
23.4.
Bezmála 15 milionů korun má letos Liberecký kraj na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Loni kraj navzdory koronavirovým úsporám schválil podporu pro 23 projektů, kterým rozdělil přes 14 milionů korun. O dotace mohou žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů, ale i další právnické a fyzické osoby do konce dubna.
22.4.
Povodí Moravy využije nynější snížení hladiny vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, které souvisí s modernizací přelivu hráze, k odtěžení sedimentů a úpravám mokřadu na straně přítoku do vodního díla. Díky tomu se zlepší filtrační schopnost mokřadu. Vytěžené sedimenty budou využity k obnově vegetace na březích této vodní nádrže.
21.4.
S finanční pomocí NF Veolia proběhla obnova biotopu této silně ohrožené rostliny na jedné z jejích tří středomoravských lokalit – ve štěrkopískovně Náklo na Olomoucku. Je to již druhá lokalita této pozoruhodné rostliny, které se za poslední rok dostalo díky spolupráci ČSOP a NF Veolia pomoci.
21.4.
Město Chomutov doplní Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče. Kvůli několikaletému suchu se hladina snížila o půl metru, po doplnění bude chybět asi 30 centimetrů. ČTK to řekla vedoucí odboru rozvoje a investic chomutovské radnice Hana Nováková.
20.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat. „Je velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
16.4.
ůvodní potrubí a šoupata za nová měnili vodohospodáři ze společnosti ČEVAK a.s. ve vodojemu Včelná na Českobudějovicku, který zásobuje pitnou vodou obec Včelná a část Boršova nad Vltavou. Práce to byla technicky i časově náročná. Aby bylo omezení obyvatel co nejmenší, jednotlivé časti armatur se měnily v noci.
15.4.
Ojedinělá obnova části přívodního řadu pro více než 200 000 obyvatel Středočeského kraje úspěšně pokračuje. Stavbu si včera přišli poprvé prohlédnout starostové měst a obcí sdružených ve Svazku měst a obcí VKM, kteří přijali pozvání svého předsedy Mgr. Martina Kupky.
14.4.
Vodní prvky v krajském městě se v tomto týdnu začínají probouzet ze zimního spánku. Pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. postupně zkontrolují a zprovozní jedenáct českobudějovických kašen a vodní prvek v parku Čtyři Dvory. Hotovi budou na konci dubna.
13.4.
Městem vlastnění Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos chce do vodovodní sítě v metropoli investovat 2,65 miliardy korun. Vyplývá to z finálního plánu investic, který včera schválili městští radní. Peníze na rekonstrukce, modernizace a rozšiřování sítě půjdou převážně z nájemného, které městu platí firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
12.4.
Mokřady v Jablonném v Podještědí na Liberecku se rozšíří z šesti na bezmála deset hektarů a přibude tam 20 nových tůní. Na projekt má liberecký spolek Čmelák, který se o mokřady stará, přislíbenou dotaci 5,2 milionu korun z operačního programu životního prostředí. Za spolek o tom informoval v tiskové zprávě David Černý.
7.4.
Výstavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne letos v červnu. Při ní nebude možné chodit po hrázi ani po cestě v jejím okolí na pravém břehu. Stavba potrvá i v příštím roce a průchod bude opět zcela otevřený na jaře 2023. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace opět vyrážejí do boje s potkany. A to navzdory nouzovému stavu a samozřejmě za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek. Celoplošná deratizace pražské stokové sítě startuje v dubnu a její konec je naplánován na závěr října.
31.3.
Přivaděč surové vody i s podzemním tunelem ve Straňanech na Českobudějovicku, který spojuje římovskou přehradu s úpravnou vody v Plavu, prošel po deseti letech pravidelnou předepsanou kontrolou. Během dvoudenní odstávky se zkontrolovala celá téměř kilometrová betonová štola o dvoumetrovém průměru.
31.3.
Vodárna Plzeň, největší dodavatel pitné vody na západě Čech, začala napouštět zahradní bazény na Plzeňsku. Termíny závozů jsou asi ze 40 procent obsazené do půlky května, řekla ČTK mluvčí městské firmy Dana Veselá. Dodávka bazénové vody cisternou, za niž lidé neplatí stočné, neohrozí odběr pitné vody v okolí.
30.3.
Pražské vodovody a kanalizace provedly již druhé kolo satelitního vyhledávání ztrát pitné vody. Tentokrát se zaměřily na levý břeh Vltavy od Suchdola po Zbraslav. „Satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů,“ uvedl Jan Kobr, manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK.
30.3.
Pražský magistrát mapuje studně v metropoli s cílem určit ty, které by bylo do budoucna možné využít jako náhradní zdroje pitné a užitkové vody. Jak vyplývá z dokumentu pro pražské radní, který má ČTK k dispozici, magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
24.3.
Liberec chce do roku 2025 zvelebit okolí Veseckého rybníka, který slouží k rekreaci. S úpravami za milion korun začne město už letos. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) budou úpravy za sedm milionů korun rozděleny do pěti etap.
22.3.
Již podruhé je Světový den vody poznamenaný pandemickou situací a pro širokou veřejnost jsou tak brány vybraných vodohospodářských zařízení uzavřeny. A protože voda je nenahraditelná, zaslouží si oslavit svůj svátek alespoň ve svém přirozeném prostředí, a to formou naučné stezky.
22.3.
Dnešním dnem si připomínáme Světový den vody a jak jinak si tento pro nás vodaře významný den připomenout, než pozitivní bilancí vody. Šetřit vodou je úkol i pro VAK Jesenicka, dokonce aspirujeme na lídrovství změn náhledu společnosti na vodu jako surovinu. Proto máme web Jesenickavoda.cz, proto se každý rok snažíme i u sebe hledat prostor ke zlepšení.
17.3.
S blížícím se jarem se zaplnily tůně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích. V zimě je vyhloubily bagry, letos se stanou líhništěm vzácných živočichů nebo místem pro rostliny. ČTK to řekl Ivan Hoza z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Pardubice.
16.3.
Sto deset let uplyne letos od povýšení zakladatele pražské kanalizační sítě Williama H. Lindleye do šlechtického stavu. Tento akt byl jedním z vrcholů jeho bohaté kariéry, která pozitivně poznamenala velkou část Evropy.
16.3.
Pražská městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni investovala do vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,49 miliardy korun, což je podle výroční zprávy PVS o asi 365 milionů meziročně více. Zároveň to je 99,72 procenta z celkových finančních zdrojů na investice. Vyplývá to z informativního dokumentu, který dnes projednali pražští radní.
16.3.
Jihočeský kraj dokončil rozsáhlé úpravy přírodní rezervace Vrbenské rybníky za 109 milionů korun. Projekt, který začal v listopadu 2019, se zaměřil především na odbahnění nebo obnovu ostrovů. V tiskové zprávě o tom informoval Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana.
12.3.
V Pardubickém kraji se v předchozích pěti letech zvýšil instalovaný výkon malých vodních elektráren. Vloni oproti roku 2015 vzrostl o 2,4 procenta na 29,7 megawattu (MW). Výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu naopak většinou poklesl, zvláště u fotovoltaických elektráren, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
10.3.
Čistírna odpadní vody v kladenské části Vrapice je na hraně kapacity. Čeká ji úprava, po ní se budou moci připojit další domácnosti. Nyní je kvůli čistírně limitovaný i případný rozvoj města. Investice přesáhne 170 milionů korun bez DPH, z toho by se město mělo podílet téměř 86 miliony korun. Práce by měly začít za dva roky, řekl dnes ČTK náměstek kladenského primátora Přemysl Mužík (Volba pro Kladno).
4.3.
V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech eviduje společnost 1.SčV, a.s. na větší množství úniků pitné vody na vodovodní síti i v objektech odběratelů.
3.3.
Otužilci na různých místech republiky se o víkendu mohou zúčastnit akce s názvem Covide, nezlob mě. Jde o projekt, kdy se kdekoliv v Česku mohou lidé vykoupat v přírodě a svou fotografii zaregistrovat na web. Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí.
2.3.
Povodí Moravy se chystá v březnu zahájit stavbu nových protipovodňových opatření kolem řeky Bečvy v Hranicích na Přerovsku. Ochránit mají obyvatele až proti padesátileté vodě. Stavět se budou v okolí Kropáčovy ulice, jejíž jedinečný ráz bude díky spolupráci s památkáři zachován.
2.3.
Do roku 2021 vstupuje společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") s velkými ambicemi. Hodlá investovat do obnovy infrastruktury 100 milionů korun. Jde o rekordní číslo za mnoho posledních let v historii zlínských vodáren.
24.2.
Od února probíhá ve společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) testování zaměstnanců na koronavirus. Vodárny tak chtějí nejenom předejít šíření viru na svých pracovištích, ale především udržet vysoký standard služeb, které poskytují.
23.2.
Povodí Moravy v březnu zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která zajistí bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu bude stát 31 milionů korun a zabere 1,5 roku. Práce výrazně nenaruší rekreační sezonu na vodní nádrži. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
17.2.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 139 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 506 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
17.2.
Říčany u Prahy opravily a odbahnily rybník Rozpakov na jižním okraji města. Práce vyšly na 8,5 milionu korun, peníze šly z městského rozpočtu, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová. Rybník je již napuštěný a díky mrazivému počasí ho nyní hojně využívají bruslaři.
16.2.
Do Velkého boleveckého rybníka, kterému kvůli suchu několik let klesá hladina, doplní Plzeň vodu z nedaleké řeky Berounky. Před tím, než se říční voda přečerpá do víc než padesátihektarového rybníka, projde novou úpravnou vody v areálu čistírny odpadních vod (ČOV) v Jateční ulici. Rozhodli o tom plzeňští radní, informovala ČTK mluvčí radnice Eva Barborková.
12.2.
Přístav v pražském Podolí nedaleko tamní porodnice má být zrekonstruován a modernizován, přibude také nová loděnice a sklady pro lodě. Proměnit se má rovněž uspořádání mol. Proměnu navrhují společně Český Yacht Klubu (ČYC), TJ Tatran Praha, Přírodovědecká fakulta UK a Yacht Clubu Cere.
11.2.
Liberec letos podpoří první žadatele z Harcova a Kunratic dotací z nového programu na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Cílem je zlepšit kvalitu vody na přítocích do harcovské přehrady. Letos dostanou žadatelé podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) peníze na projektové dokumentace.
10.2.
S nástupem teplot hluboko pod bodem mrazu, které nyní panují i v hlavním městě a jež zřejmě ještě několik dní potrvají, Pražské vodovody a kanalizace opět vyzývají své zákazníky k řádnému zabezpečení vodoměrů.
10.2.
Vodárna Plzeň a.s., největší dodavatel vody na západě Čech, chystá letos investice za stovky milionů korun. Pokračuje výstavba zádržné nádrže Vinice a s ní spojené zvýšení kapacity kanalizace na Karlovarské třídě. Další zahajovanou stavbou je rekonstrukce kanalizačního sběrače v městské části Roudná poblíž centra.
9.2.
Mělničtí radní vybrali zhotovitele kanalizace v části města Vehlovice. Jedná se o dlouho plánovanou investici, hodnota zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Práce by měly začít v létě, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová.
4.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři milióny korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
4.2.
Středeční obleva s táním sněhu vzedmula v Královéhradeckém kraji v uplynulých hodinách hladiny několika řek. Prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosahovaly dnes ráno řeky Metuje v Krčíně, Divoká Orlické v Orlickém Záhoří a Cidlina v Jičíně. Vyplývá to z ranních dat hradeckého dispečinku Povodí Labe. Hladina řek na všech třech místech v 07:00 stoupala.
1.2.
Slavičín na Zlínsku chystá projekty na zadržování dešťové i povrchové vody. Plánuje vybudovat zelené střechy i poldry, sdělil ČTK v tiskové zprávě starosta města Tomáš Chmela (nez.). V roce 2019 trápilo region velké sucho, vyschly potůčky, studny byly prázdné.
29.1.
Loňské dodávky pitné vody ze soustavy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) dosáhly 15,860 milionů m3 a po čtyřech letech opět klesly pod 16 milionů m3. Meziročně o více než 300 tisíc m3.
29.1.
U Kutřína, místní části obce Perálec na Chrudimsku, začne výstavba velkého protipovodňového poldru. Za 397 milionů korun bez DPH jej pro Povodí Labe postaví firma OHL ŽS, která zvítězila v soutěži s devíti účastníky. Doba trvání výstavby byla stanovena na 45 měsíců od podpisu smlouvy, který se uskutečnil 11. ledna, uvedla mluvčí státního podniku Hana Bendová.
29.1.
Památkáři dokončí v únoru opravu zámecké vodárny v Hluboké nad Vltavou, která je kulturní památkou. Zámecké kašny i zahradu zásobuje užitkovou vodou. V provozu budou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Náklady jsou 5,3 milionu Kč, památkáři získali dotaci z ministerstva kultury. Letos také vybudují závlahy v zámeckých zahradách. ČTK to řekl kastelán Martin Slaba.
26.1.
160 let od zprovoznění a 130 let od uzavření slaví letos v lednu malá letenská vodárna. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které vznikly v průběhu 19. století.
25.1.
V Novém Boru na Českolipsku mohou od února zájemci znovu žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program radnice otevřela už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
21.1.
Plzeňský kraj zpracuje do jednoho až 1,5 roku Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO). Má zevrubně zmapovat celý region a říci, co by bylo nejlepší v budoucích desetiletích v krajině změnit a napravit, aby to přineslo největší přínos pro zadržování vody v krajině a pro lepší zabraňování povodním.
20.1.
Zhruba půl milionu korun už vynaložili rybáři na zarybnění řeky Bečvy, kterou loni na konci září postihla ekologická havárie. Do řeky vysadili roční parmy, mníky, podoustve či ostroretky. Na vysazení násadových ryb použili peníze z transparentního účtu, na který dosud poslali lidé, ale i instituce z celé republiky přes milion korun.
19.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.
19.1.
Plavecký stadion v pražském Podolí se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let.
18.1.
V současné době finišují práce na obnově významného přívodního řadu DN 700 mm, který vede z největšího zemního vodojemu Kožova Hora do ulice Železničářů v Kladně. Odběratelům nebude přerušena dodávka pité vody.
15.1.
"V zimním období kombinací vlivu teplot pod bodem mrazu a nasycení půdy vlhkostí může dojít v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren.
13.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících m3 vody. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
13.1.
Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého století, stavbaři zasypali.
11.1.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov letos do obnovy a modernizace své vodárenské sítě investuje do 200 milionů korun. Je to obdobná částka jako loni. ČTK to řekl ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
7.1.
V Liberci by letos měla začít dlouho očekávaná výstavba vodojemu Horská s přivaděčem. Stavba za 70 milionů korun by měla vyřešit nedostatečné zásobování vodou pro část Ruprechtic. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) na tiskové konferenci uvedla, že město uspělo se žádostí o dotaci z ministerstva pro životní prostředí.
6.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál.
29.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.
28.12.
Pracovat z domova se musely naučit kvůli epidemii koronaviru operátorky Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK). Počet hovorů kvůli zavřenému zákaznickému centru vzrostl. Jedna denně vyřídí v průměru 45 hovorů, některé z nich by přitom spíše patřily psychologické poradně. ČTK to řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
24.12.
Nové zázemí Lesního koupaliště v Liberci chce příští rok začít budovat stejnojmenný spolek, který ho má od letošního roku v nájmu od města. Stavět ho bude postupně, odhadem na to bude potřeba 2,5 až tři miliony korun. ČTK to řekl architekt a předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. "V dubnu bychom chtěli začít," dodal.
22.12.
Zastupitelstvo Olomouckého kraje včera vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje. Zastupitelé zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Usnesení o zahájení přípravy na tuto rozsáhlou stavbu přijala 5. října vláda.
22.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
21.12.
Rybářství Hulín začalo ze svých sádek v Chropyni na Kroměřížsku rozvážet kapry a další ryby určené pro vánoční trh. První nákladní vůz opustil sádky ráno, největší nápor bude v pondělí a v úterý, řekl ČTK správce sádek Otakar Pavlíček. Ryby jsou k dostání především ve stáncích u supermarketů, podnik je prodává i přímo na sádkách.
21.12.
Díky technologickému pokroku přibývá společnosti VAK Jesenicka, a. s. (VAK) zákazníků, kteří nemusí na přelomu každého roku čekat na pracovníka VAKu, aby si u nich opsal stav vodoměru. Tito odběratelé buď již mají instalován chytrý vodoměr anebo svoji spotřebu hlásí VAKu elektronicky.
18.12.
Vodovody a kanalizace v Rychnově nad Kněžnou bude od 1. ledna provozovat samo město Rychnov nad Kněžnou prostřednictvím své provozní společnosti Vodovody a kanalizace Rychnov nad Kněžnou. Dosud vodovody v jedenáctitisícovém městě provozuje společnost Aqua Servis.
17.12.
Společnost vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") spustila technologicky nejvyspělejší metodu vyhledávání poruch pomocí satelitní analýzy vodovodní sítě UTILIS. Využívá družici z japonského vesmírného programu JAXA, který pracuje na stejném principu, jako je hledání vody na Marsu.
16.12.
Společnost Coca-Cola HBC připravuje výstavbu mokřadu o rozloze 3,15 hektaru v pražských Kyjích. Hotový by měl být v příštím roce a bude se rozkládat vedle jejího nového skladu, jehož stavba má stát půl miliardy korun.
15.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
15.12.
Plzeň dokončila dvouletou stavbu kanalizace v městské části Lhota za více než 160 milionů Kč. Jde o 9,5 kilometru nové splaškové kanalizační sítě včetně tří nových čerpacích stanic odpadních vod.
14.12.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna 2021 vzroste o 4,5 procenta na 91,30 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3.
10.12.
Písek od ledna zvýší cenu vody. Odběratelé zaplatí za krychlový metr vodného a stočného 85,41 Kč. Je to o 5,16 Kč více než letos. ČTK to řekla mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová. Radnice zvyšuje ceny vody ve druhém roce za sebou.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace se rozhodly pomoci vyřešit neutěšenou situaci v tzv. osadě Hostivař a pravidelně dodávat do této lokality pitnou vodu v náhradním balení.
8.12.
Povodí Vltavy začne stavět 255 metrů dlouhou přístavní hranu v Českých Budějovicích, nové vývaziště lodí. Bude fungovat od plavební sezony 2022. Investice bude 26 milionů Kč, práce potrvají do příštího podzimu. Přibudou možnosti, jak přistát poblíž centra.
7.12.
V místě budovy letního koupaliště na Koldomu v Litvínově na Mostecku vznikne nová plavecká hala za 263 milionů korun bez daně. Půjde o největší investici v moderní historii města. Rada města projednala veřejnou zakázku na zhotovitele, 10. prosince ji projednají zastupitelé.
4.12.
Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu. A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
4.12.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a svedou do ní dešťové kanalizace z dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je se splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pojmout.
2.12.
Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim, kterou trápí nedostatek pitné vody. Nejdříve však bude potřeba najít vhodný zdroj. Pokud by se to nepodařilo, uvažuje město o napojení na svou vodovodní síť, uvedla na webových stránkách kraje vedoucí oddělení vodního hospodářství na krajském úřadu Marcela Burešová.
1.12.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
30.11.
Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Vyplynulo to z pátečního jednání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy.
30.11.
Kroměříž připravuje na příští rok další úpravy Hrubého rybníka, který veřejnost zná spíše pod názvem Bágrák, upraví také jeho okolí. Pokračovat bude se zpevňováním břehů. Chystá i vybudování chodníčků v západní části rybníka, přibude mobiliář, který bude tematicky zaměřený na vodu a biocentrum. V tiskové zprávě to uvedla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
26.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") si velmi váží práce všech zdravotníků v 1. linii a věnovala jim dar do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně ve výši 200.000 Kč.
26.11.
Zanikající slepá a mrtvá ramena Labe a Orlice v Hradci Králové čeká obnova a oživení. Dohodly se na tom město Hradec Králové, státní podnik Povodí Labe a společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Cílem postupného vyčištění ramen je zadržení vody v krajině a obnova cenných vodních a mokřadních biotopů. ČTK to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.
26.11.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a budou do ní svedeny dešťové kanalizace z celého dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je s tou splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pobrat.
25.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o pět procent na 83,31 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je růst cen vstupů a potřeba zdrojů na letos zahájenou rekonstrukci vodojemu v trutnovské čtvrti Horní Staré Město za přibližně 40 milionů korun. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
24.11.
Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.
24.11.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné o 4,56 procenta. Vodné bude 60,59 koruny za metr krychlový, stočné 38,23 Kč/m3. Plzeňané tak zaplatí včetně desetiprocentní DPH celkem 98,82 Kč za metr krychlový.
20.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody včetně desetiprocentní DPH zaplatí 83,27 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
19.11.
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“. Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody.
19.11.
Policie vyšetřovala včera večer úhyn ryb v zámeckém rybníku ve Frýdlantu na Liberecku. Nepotvrdily se obavy, že může být zasažený celý rybník. Nalezeno bylo pět uhynulých ryb, řekla ČTK mluvčí policie Dagmar Sochorová.
18.11.
Státní podnik Lesy ČR obnovil třetí rybník nedaleko Bečova nad Teplou na Karlovarsku. Projekt za dva miliony korun byl součástí programu Vracíme vodu lesu. Rybník zadrží vodu, což prospěje okolním lesům i mnoha druhům chráněných rostlin a živočichů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Eva Jouklová.
16.11.
Město Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy. Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
13.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Staly se tak první firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas.
12.11.
Doksy na Českolipsku chtějí příští rok zahájit revitalizaci dvou z pěti pláží na Máchově jezeře, hlavní a Klůček. Jejich modernizaci dosud komplikovalo velké množství majitelů a nájemců stánků a dalších staveb. Radnice by se s nimi chtěla buď dohodnout nebo zjednodušit vlastnickou strukturu.
10.11.
Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací byli kromě běžných ochranných pomůcek vybaveni také respirátory. Jako již tradičně do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu.
10.11.
Do nejmenšího a nejvýše položeného šumavského ledovcového jezera Laka se po 50 letech vrátili pstruzi. Potvrdili to vědci českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
9.11.
Oprava havarijního stavu zázemí karlovarského Vřídla je před dokončením. Pokračovat ale budou práce na obnově Vřídelní kolonády, v níž se základní léčebný přírodní zdroj lázeňského města nachází. Podle náměstka primátorky Karlových Varů Petra Bursíka (ODS) by se vše mělo stihnout do začátku příští lázeňské sezony v květnu, řekl novinářům.
6.11.
Nejvýznamnější vodohospodářská společnost v regionu, Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. se stará o zdroje vody. Naposledy to byl rozsáhlý průzkum v okolí Studničního vrchu, kde se na základě výsledků chystají technická opatření vedoucí ke zpomalení odtoku vody.
4.11.
Povodí Labe pokračuje v budování protipovodňových opatření na řece Třebovce od Třebovic k České Třebové. V předchozích třech etapách již byla dokončena rekonstrukce rybníku Hvězda, nad rybníkem v minulosti vznikly čtyři poldry pro zadržení velké vody, upraveno bylo i koryto řeky mezi Dlouhou Třebovou a Ústím nad Orlicí.
3.11.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. zahájí k 1. listopadu 2020 rekonstrukci úpravny vody na Orlici v Hradci Králové. Jejím předmětem bude rozšíření její výrobní kapacity ze současných 150 na 250 litrů za sekundu. Toto opatření je nezbytné provést z důvodu zvýšení zabezpečenosti v dodávkách pitné vody pro obyvatele a průmysl okresu Hradec Králové.
2.11.
Pražské vodovody a kanalizace získaly certifikát „Zodpovědná firma“ a staly se tak 497 subjektem, který se do projektu společnosti EKO-KOM zapojil. Hlavní cílem projektu „Zodpovědná firma“, který běží již 10 let, je vzdělávání zaměstnanců společností v oblasti třídění a recyklace odpadů a prohlubování společenské odpovědnosti firem.
29.10.
Zlínská radnice chce nechat vybudovat v centru města v Sadu Svobody studnu. Plán souvisí s obnovou nedalekého tržiště Pod Kaštany a zhotovením studny včetně vodovodu chce město coby stavitel pro něj zajistit užitkovou vodu. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
27.10.
Přerovu se podařilo zbavit místní Lagunu letitých nánosů bahna pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna. Podle zástupců města se dá toto číslo přirovnat k 220 plně naloženým nákladním autům. Nánosy bahna v Laguně už řadu let odrazují obyvatele od koupání v této kdysi oblíbené nádrži v rekreační zóně města.
26.10.
Nové Strašecí na Rakovnicku spustilo provoz nové čistírny odpadních vod s moderními technologiemi a větší kapacitou. Stavba trvala jeden a půl roku, zkušební provoz začal počátkem letošního října. Stála zhruba 67 milionů korun, informovala za vedení města v tiskové zprávě Eva Videmannová.
22.10.
Pražské vodovody a kanalizace uzavírají počínaje čtvrtkem 22. října 2020 až do odvolání Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19.
21.10.
Celkem 8 titulů se může pyšnit cenou Stavby roku za rok 2020 již 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku. Jedním z oceněných je i Veolia Smart Control Tower, kterou jako jednu z 84 přihlášených staveb do soutěže navštívila odborná porota složená ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů.
21.10.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS - International Business and Research Services.
20.10.
Životu v řece Bečvě, která byla na konci září otrávená kyanidem, pomohly podle rybářů vydatné deště z uplynulých dnů. Zvýšené průtoky Bečvu naředily i pročistily. Kromě potravy do postižené oblasti Přerovska přinesly z horního toku také další ryby, které si teď podle odborníků užívají "prostorového komfortu".
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově má za sebou rekordní sezonu, přestože se kvůli epidemii koronaviru otevřelo později než obvykle. Rekreační areál navštívilo od června do září 102.000 lidí. ČTK to oznámil vedoucí městského areálu Karel Ton. Návštěvnost je o několik tisícovek vyšší než v minulých letech.
13.10.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investice do vodovodní sítě zhruba 2,94 miliardy korun. To je o zhruba 100 milionů korun meziročně víc. Peníze půjdou nejen na nové opravy kanalizace a vodovodních řadů, ale rovněž na ty již zahájené.
9.10.
Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia již zakoupil vhodný pozemek a dnes představil projekt veřejnosti. Nové tůně se zde objeví příští rok.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) dokončilo po třech letech rekonstrukci vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Zvýšila se díky ní průtočná kapacita vodního díla na převedení tisícileté povodňové vlny. Investiční náklady dosáhly téměř 108 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
5.10.
Testy zařízení k dočištění odpadní vody pro její opětovné využití dokončují čeští experti. Poloprovozní jednotka dočišťuje odtok z Ústřední čistírny odpadních vod Praha od září loňského roku. Kombinací různých typů filtrací je podle vědců možné odpadní vodu upravit do takové kvality, aby nahradila pitnou vodu při zavlažování městské zeleně, sportovišť či čištění ulic.
2.10.
V přírodní rezervaci U Sedmi rybníků mezi Františkovy Lázněmi a Skalnou na Chebsku obnovila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) významnou soustavu téměř zaniklých rybníků.
1.10.
Praha chce vybudovat v areálu Vinohradské vodárny osvětové centrum Hydropolis Praha, které ukáže veřejnosti proces výroby a distribuce pitné vody. Stavba projektu za 200 milionů korun by měla začít za dva roky, hotovo bude v roce 2024. Novinářům projekt představil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
29.9.
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku a ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Magistrát nyní v tendru bude hledat firmu, která je postaví. Náklady by měly být maximálně 30 milionu korun.
25.9.
Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní včera zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v mělnické elektrárně.
25.9.
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
23.9.
Kladenský vodojem, dnes Future Tower, se ve čtvrtek 17. září 2020 poprvé otevřel školním dětem. První žáci základní školy a s nimi i zástupci měst a obcí v rámci slavnostního představení nové věže absolvovali výukový program Cesta vody pod dohledem virtuálního průvodce věží - umělé inteligence Olivea.
22.9.
Od roku 1998 dobrovolníci z řad ČSOP a ČSO spolupracují na údržbě lokality s městem Smiřice. Doposud obnovené části se pravidelně udržují, plochy bez pravidelné údržby podléhají rychlé sukcesi, především zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Mozaikovou sečí a pravidelným vytrháváním náletů se upřednostňuje rozvoj bylinného patra mokřadních a teplomilných společenstev.
21.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim zahájila první etapu rekonstrukce přivaděče Vodárenské soustavy východní Čechy mezi prameništěm podzemní vody v Podlažicích a vodojemem ve Slatiňanech. Největší investiční akce v novodobých dějinách firmy bude stát více než 130 milionů korun.
18.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") získala ocenění v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za rekonstrukci - intenzifikaci ČOV Kašava v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.
17.9.
Karlovy Vary letos opraví Šeříkovou ulici v městské části Sedlec. Přeměnu ulice chce město využít jako vzorový projekt, jak řešit návrat zeleně do města a zadržet dešťovou vodu. Oprava bude stát 3,5 milionu korun, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Bursík (ANO). Stavební práce začnou v první polovině října a potrvají asi 11 týdnů.
17.9.
Počaply u Terezína na Litoměřicku mají novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod (ČOV). Stavbu za 18,8 milionu korun mohl Terezín provést díky dotacím. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Terezín Robert Czetmayer. Prospělo to podle něj nejen lidem, ale i ochraně životního prostředí v obci ležící těsně u řeky Labe.
17.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. zavádí od září zcela novou službu. Vyjádření k existenci vodohospodářských sítí nebo k projektovým dokumentacím bude možné získat jednoduše on-line přes nový vyjadřovací portál.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.
16.9.
Z plovoucí scény i lodiček a šlapadel budou moci v sobotu sledovat diváci v Praze koncert britského houslisty Daniela Hopea. Je součástí festivalu Struny podzimu, který letos poprvé pořádá koncerty pod širým nebem. V příštích dnech u Slovanského ostrova vyroste mnohatunová konstrukce, kterou bude tvořit 38 pontonů o rozloze 1130 metrů čtverečních.
15.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín dnes ve Zlíně otevřely nové řídicí krizové a manažerské centrum, které slouží pro celou oblast Zlínska. Je to nový centrální řídicí a informační uzel pro sběr informací o provozu, měření a možnost operativního řízení logistiky vody, řekl dnes ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
15.9.
Hradecké vodárny dnes za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu. Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice.
15.9.
Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 30,87 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 21 žadatelů, kteří je využijí mimo jiné k budování a opravám vodovodů a kanalizací v obcích. Poskytnutí investičních dotací na svém zasedání schválilo krajské zastupitelstvo, pro bylo 29 z 36 přítomných zastupitelů.
15.9.
První rekreanti vstoupili o víkendu do areálu jezera Most. Na místě, kde stávalo středověké město a následně se těžilo uhlí, vznikla vodní plocha větší než Máchovo jezero s hloubkou 71 metrů, která se vyrovnává Orlické přehradě. Připravené jsou pláže, mola, dětské hřiště, objet lze celé jezero na kole. V plánu je stavba kempu, zázemí pro vodní sporty.
14.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") posílila soběstačnost v zásobování vodou a za účasti hejtmana Zlínského kraje a starostů obcí slavnostně zahájila provoz tzv. „vlárského vodovodu", který prošel zásadní rekonstrukcí.
11.9.
Na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku začaly stavební práce na technologii na čištění vod kontaminovaných pesticidy. Výstavba pětistupňového systému potrvá přibližně rok, poté se bude technologie dva roky testovat. Informoval o tom vedoucí projektu Miroslav Černík. Cílem projektu je zabránit rozšíření nebezpečných látek do okolí a povrchových vod.
9.9.
Současně vodárny upozorňují na možnost ovlivnění jakosti vody. Závěrečnými pracemi bude na podzim pokračovat rekonstrukce klíčového uzlu vodovodní sítě na křižovatce ulic Wolkerova a Železničářů v Kladně a obnova významné části přívodního řadu vedoucího z největšího zemního vodojemu Kožova Hora.
8.9.
Památkáři začali opravovat zámeckou vodárnu v Hluboké nad Vltavou, která je technickou památkou. Zámecké kašny i zahradu zásobuje užitkovou vodou. Práce za pět milionů korun potrvají do prosince. Je to první zásadní rekonstrukce barokní stavby z roku 1735. Opravuje se i zámecký podzemní systém dlouhý 2,5 kilometru. Do pěti let chtějí památkáři vybudovat zavlažovací systém.
8.9.
Vodárny Kladno - Mělník připravují obnovu propojení s pražskou vodárenskou soustavou, které bude mít vyšší kapacitu. Využijí jej v krizových situacích i v případě rozvoje regionu. Současné propojovací potrubí není v dobrém technickém stavu, vodárny v listopadu dají udělat detailní průzkum.
7.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") oslavila spolu s dětmi konec prázdnin a v pondělí 31. 8. 2020 uspořádala Dětský den „S VaKem do Lanáčku".
4.9.
Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který před dvěma lety založil Pardubický kraj, vybral v regionu deset oblastí s vodními toky, jimž se chce podrobně věnovat s ohledem na ochranu před záplavami nebo zadržení vody v krajině. V nich připravuje pět projektů, jež by měly situaci zlepšit.
4.9.
Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.
4.9.
Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pro zvýšení bezpečnosti přehrady je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě.
3.9.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v metropoli přijaly Pražské vodovody a kanalizace při komunikaci se zákazníkem nová opatření proti šíření viru COVID 19.
3.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín otevřely zrekonstruovaný Vlárský vodovod. Jde o část přivaděče pitné vody mezi Brumovem-Bylnicí a Valašskými Klobouky na Zlínsku. Úsek je dlouhý téměř sedm kilometrů. Náklady byly 43 milionů korun, platil je VaK z úvěrů, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
2.9.
Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu na Uherskohradišťsku přijde na 137 milionů korun. První práce zahájilo Povodí Moravy (PMO) letos na jaře. Jejich cílem je zajistit bezpečnost 1500 obyvatel a majetku v hodnotě 900 milionů korun na rozloze 350 hektarů. Hotovo by mělo být na podzim 2022, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
2.9.
Už v příštích týdnech bude zahájena nutná obnova shybky pod řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Vodárny Kladno - Mělník, a.s. (VKM) tak dostanou mimo riziko ohrožení dodávku pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku.
1.9.
Dnes začnou rybáři s výlovem Sopřečského rybníka na Pardubicku. Musí chov zlikvidovat, protože se tam vyskytla nákaza herpes virem. ČTK to řekl majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka. Nakažené ryby hynou, na člověka vir přenosný není.
1.9.
Moravská vodárenská od úterý kvůli pandemii nového typu koronaviru omezí provoz svých zákaznických center v Olomouci, Prostějov a Zlíně. "Otevřena budou výhradně pro předem zaregistrované zákazníky," řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
31.8.
Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se včera sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Lidé z příhraničí společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství česko-polské hranice. Obávají se ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu.
28.8.
Povodí Vltavy upustí kvůli opravám silničního mostu nádrž České údolí na jižním okraji Plzně. Se snižováním hladiny nádrže na řece Radbuze až téměř o tři metry pod běžnou provozní úroveň začnou vodohospodáři 1. září. Na běžnou úroveň by se měla přehrada opět vrátit během listopadu. Bude to ale záležet na hydrologické situaci v povodí.
28.8.
Mezi obcemi Michalovice a Libochovany na Litoměřicku skončila druhá etapa rekonstrukce přivaděče pitné vody. Dodávaná bude od čtvrtka znovu tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová. Oprava celého přivaděče za zhruba 133 milionů korun skončí za rok.
26.8.
Pražský magistrát nechá v následujících dvou letech opravit a vylepšit čistírnu odpadních vod v Lipencích. Radní v pondělí rozhodli, že práce provede za nabídkovou cenu zhruba 163 milionů korun firma SMP CZ. Schválili také výběr společnosti, která zpracuje projekt delší dobu plánované kanalizace v Točné v Praze 12, vyjde asi na pět milionů korun.
25.8.
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG, řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
25.8.
Vozový park Pražských vodovodů a kanalizací se rozšířil o recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. V této kategorii se jedná vůbec o první vůz ve střední Evropě na tento pohon.
25.8.
Státní podnik Povodí Labe začal s opravou zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři postupně opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi z lomového kamene pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu.
24.8.
Laboratoře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) loni analyzovaly bezmála 180 vzorků vody ze soukromých domovních studní na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech tak lidé ujistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou.
24.8.
Povodí Vltavy dokončilo první část modernizace lodního výtahu na Orlíku. Kolejová dráha je o 12 metrů delší a tři metry vyšší, čímž stoupla možnost převážet plavidla, když jsou špatné hydrologické podmínky. Modernizovat se bude i kabina výtahu pro převoz sportovních lodí. Investice je 93 milionů Kč. Povodí rovněž prodlouží přístaviště v Týně nad Vltavou, chystá i vodní zdvihadlo na Orlíku.
24.8.
O aktuálních odstávkách vody informují Středočeské vodárny a.s. (SVAS) také prostřednictvím SMS zpráv. Tuto službu dnes využívá už 10 729 zákazníků.
20.8.
Přístaviště osobních lodí v ústecké části Vaňov získá novou podobu. Nyní se vymění plovoucí můstek, příští rok se doplní nové kotvení a připojení lodí na elektřinu a pitnou vodu. Město postaví u přístavu autobusovou zastávku. Novinářům to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů.
19.8.
Povodí Moravy příští rok zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov u Prostějova, která zajistí spolehlivý provoz tohoto vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace vodní nádrže Plumlov bude stát bezmála 31 milionů korun a zabere 1,5 roku.
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
13.8.
Ministr zemědělství Miroslav Toman zavítal v druhém srpnovém týdnu do Zlínského kraje a v rámci své cesty po vodohospodářských objektech navštívil VaK Zlín, a.s.
13.8.
Karlovy Vary vyzkoušejí při rekonstrukci Šeříkové ulice využít dešťovou vodu pro závlahu zeleně. Jde o jedno z opatření, které chce lázeňské město udělat pro větší zadržení dešťové vody a obnovu přirozených vodních ploch ve městě. Novinářům to řekl náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík (ANO).
12.8.
Pracovní cestu s tématy vody a vodního hospodářství ve Středočeském a Plzeňském kraji absolvoval na konci minulého týdne ministr zemědělství Miroslav Toman.
11.8.
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.
11.8.
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr, hodnota zakázky je zhruba 1,5 miliardy korun. Přeliv sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních a bude i ochranou Prahy, řekl při včerejší návštěvě Orlíku ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
10.8.
Výkup pozemků pro chystané nádrže v Senomatech a v Šanově na Rakovnicku začne ještě letos, stát uvolní desítky milionů korun. Vodu, kterou nádrže pomohou zadržet v krajině trpící suchem, budou moci zemědělci využít pro zavlažování. Novinářům to při dnešní návštěvě zemědělské společnosti Lupofyt řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
7.8.
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Odborníky z Čech v nich doplňují autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemska, Itálie či Británie. Žádosti mohli zájemci o účast v soutěži podávat do konce července, jejich součástí bylo portfolio referenčních prací.
5.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechaly za 25 milionů korun opravit kanalizaci v ulici Řásnovka v Praze 1. Nová stoka bude z čedičových trub, přičemž tento typ potrubí je v Česku použitý poprvé. Novinářům to řekl Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu provádí.
4.8.
Spotřeba fakturované vody v domácnostech v Jihočeském kraji loni klesla na 82,3 litru na člověka za den. Je to o 1,8 litru méně než v roce 2018. Pokračuje tak trend z posledních let, kdy spotřeba kontinuálně mírně klesá. ČTK to řekla Irena Votrubová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
3.8.
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí velkému náporu návštěvníků. Denní návštěvnost je při nynějších tropických teplotách kolem 650 lidí, informovala ČTK Petra Lišková z městského úřadu.
29.7.
V areálu malenovické čistírny odpadních vod bude v srpnu 2020 zahájen vědecký experiment, jehož cílem je hledání řešení pro využití kalů z ČOV.
28.7.
Dalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.
27.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
27.7.
Zástupci radnice v Újezdci, který je místní částí Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, otevřeli v pátek slavnostně novou retenční nádrž. Slouží k zadržení vody v krajině, plní protipovodňovou a rekreační funkci, má přispět i k rozmnožování ohrožených druhů živočichů. Stavba nádrže začala loni v létě.
24.7.
Na jezeře Milada u Ústí nad Labem jsou nová plovoucí mola. Některá jsou určena pro zahnízdění a odpočinek ptáků, další využijí pro oddech plavci. O umístění mol na jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu ČTK informovala Hana Volfová, mluvčí Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), který vodní plochu spravuje.
23.7.
Jezero Most se v září otevře veřejnosti. S ohledem na epidemii se žádná slavnost ke zpřístupnění plochy, která vznikla zatopením hnědouhelného dolu, konat nebude. Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.
23.7.
Ultrazvuk bude znovu likvidovat sinice v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Dvě jednotky se solárními panely dnes pracovníci liberecké firmy Photon Water Technology (PWT) umístili na hladinu nádrže. Jde o preventivní opatření, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Voda v přehradě je zatím velmi čistá, drží se na stupni jedna pětibodové škály.
22.7.
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jedná se o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
22.7.
Přírodní koupaliště v pražském Motole by se mělo v následujících letech proměnit a rozšířit. Hlavní město, které jej vlastní, chce nynější budovy zbourat a nahradit je dvoupodlažní stavbou s restaurací a saunou. Upraví se i samotné koupaliště a okolí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Úpravy podle něj pravděpodobně začnou v roce 2022, náklady zatím nejsou známé.
21.7.
Návštěvníci budov Středočeských vodáren a.s. mají nově k dispozici u vchodu automatické dezinfekční stojany. Ty zájemci vydají dávku dezinfekce bezdotykově, tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu virů a bakterií kontaktem s ovládáním přístroje.
20.7.
Cheb chce vybudovat novou kanalizaci a obnovit vodovod v části Střížov. Na investici zhruba za 20 milionů korun se bude podílet i vodohospodářská společnost Chevak, která vodovod a kanalizaci na Chebsku provozuje, řekl ČTK místostarosta Chebu Miroslav Plevný (VPM).
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. uzavřela výsledky svého hospodaření v roce 2019. Společnost stejně tak jako v několika posledních letech zůstala v zisku, který tentokrát činil 5,6 milionů korun před zdaněním.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace řešily za prvních šest měsíců letošního roku o 230 havárií na vodovodní síti méně než ve stejném období roku předchozího. Konkrétně 2 320 mimořádných událostí.
10.7.
Vodovody a kanalizace Přerov (VaK) kvůli chystanému zpřísnění předpisů investují 180 milionů korun do stavby sušárny kalů. Nízkoteplotní sušárna bude předepsaným způsobem likvidovat odpadní kaly z Přerova i nedalekých Hranic, Lipníku nad Bečvou a Kojetína. Čtvrtinu nákladů na stavbu pokryje dotace z evropského operačního programu zaměřeného na životní prostředí.
9.7.
Na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku vzniká technologie na čištění vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Stavební práce začnou letos v srpnu a hotovy by měly být koncem příštího roku. Unikátní technologii vyvinula Technická univerzita v Liberci.
8.7.
Město Pardubice připravuje strategii proti suchu a teplému počasí. Opatření navrhnou zelené střechy a fasády nebo rozsáhlejší výsadbu stromů, keřů a travnatých ploch či efektivnější nakládání s dešťovou vodou, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
3.7.
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k jejich obnově. Cílem je určit polohu zmizelých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, vystopovat meliorace a využít získaná data při posuzování efektivity zamýšlených úprav v krajině. Projekt by mohl pomoci vrátit do kraje vodu.
2.7.
Neziskové organizace vybraly 2,8 milionu korun na pomoc lidem v obcích Uničovska a Šumperska, které na počátku června zasáhly povodně. Prioritou v nadcházejících dnech bude pomoc při čištění studní.
1.7.
Na nádvoří radnice v České Lípě vybudovali nádrž na zachytávání dešťové vody. Vejde se do ní přes 5000 litrů vody, která poslouží k zalévání zeleně především v komplexu městských budov na náměstí T.G.M. a v Moskevské ulici. Město se pro zachytávání vody rozhodlo kvůli suchům, která oblast v posledních letech trápí.
30.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov včera oficiálně dokončil rozsáhlou rekonstrukci venkovního koupaliště. Veřejnosti se koupaliště otevře v úterý. Rekonstrukce bazénů a celého areálu koupaliště trvala téměř rok a přišla na 74,5 milionu korun. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
29.6.
Za cílevědomé řízení společnosti a dlouhodobé plnění strategických cílů získala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) ocenění Management Excellence Award v rámci tradičního vyhlášení Nejvýznamnějších firem a osobností CZECH TOP 100. Slavnostní večer se uskutečnil ve středu 17. 6. 2020 na pražském Žofíně.
26.6.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 38 milionů korun z loňského zisku 47,4 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu korun, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom dnes valná hromada. V roce 2018 měly vodárny zisk 43 milionů korun a rozdělily jej obdobně. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
26.6.
Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
25.6.
O tom, jaké má Praha zásoby vody a jak je připravena na období sucha, jsme si povídali s Mgr. Markem Riederem, ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu a předsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.
25.6.
Oprava šestikilometrového úseku páteřního vodovodního přivaděče na Litoměřicku za zhruba 133 milionů korun skončí za rok. Na výměnu starého ocelového potrubí za litinové dostali vodohospodáři dotaci 80 milionů od ministerstva zemědělství, uvedl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Tomáš Indra.
25.6.
Votice na Benešovsku dokončily nové biokoupaliště poblíž rybníka Pilař. Výstavba vyšla zhruba na 30 milionů korun bez DPH, na stavbu je možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Pro veřejnost se koupaliště otevře 1. července.
24.6.
Až na třiceti místech se v letošních letních měsících setkají Pražané a návštěvníci metropole s mlžícími zařízeními.
24.6.
Vodárny v Pardubickém kraji loni vyrobily 27,176 milionu metrů krychlových pitné vody. Je to nejméně za uplynulých pět let, meziročně se výroba snížila o 2,4 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Většina vody, 21,7 milionu metrů krychlových, byla z podzemních zdrojů.
23.6.
Královéhradecký kraj dá tři miliony korun na pomoc obcím, které v minulých dnech zasáhly záplavy z přívalových dešťů. Jednomyslně o tom včera rozhodli zastupitelé kraje. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) by krajské peníze měly jít hlavně na nákup techniky na odstraňování škod.
23.6.
Letohrad na Orlickoústecku po dvou letech otevře zrekonstruované koupaliště. Za modernizaci město vydalo 25 milionů korun bez DPH. Zahájení provozu radnice naplánovala na pátek. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).
22.6.
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
19.6.
Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) připravila koncepci nakládání s kaly, které vznikají při čištění odpadních vod. Nyní ji bude schvalovat hlavní město, následně by se na základě zvolené varianty měl připravit projekt nového řešení. ČTK to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
19.6.
Málo se to ví, ale vodohospodářská společnost Vak – Vodovody a kanalizace Jese- nicka, a. s. (dále jen VAK) není jen firmou, která odečítá vodoměry, opravuje havárie vodovodu či kanalizace a provozuje úpravnu vody a čistírnu odpadních vod. VAK toho má na starosti mnohem více, pokud jde o vodu.
18.6.
Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové zvýší kapacitu úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny ze 150 litrů za vteřinu na 250 litrů za vteřinu. Chtějí tím posílit jistotu zásobování regionu pitnou vodou, kdy kvůli dlouhodobému suchu není jasné, jak se budou vyvíjet zásoby podzemních vod. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací (VAK) Hradec Králové Pavel Loskot.
17.6.
Státní podnik Povodí Labe včera začal čistit od nánosů Malý labský náhon v západní části Hradce Králové. Z koryta by mělo zmizet asi 6500 metrů krychlových sedimentů. Koryto náhonu pak bude schopné lépe odvést vodu, čímž se při případných povodních sníží riziko zatopení pozemků a nemovitostí v okolí. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
16.6.
Pražský magistrát nechá odbahnit nádrž Jiviny v Ruzyni. Práce pro město provede firma PAS Natura za 21,66 milionu korun. Nádrž nebyla od svého vzniku v roce 1985 nikdy čištěna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha naposledy napouštěla obnovený Lítožnický rybník na pomezí Dubče a Běchovic.
16.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov dokončil téměř rok trvající opravu venkovního koupaliště za 74,5 milionu korun. Veřejnosti se koupaliště otevře 30. června, řekla ČTK mluvčí radnice Michaela Dědková. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
15.6.
Spotřeba vody ve zlínském regionu je asi 7,5 milionu kubíků za rok a pohybuje se pod průměrem České republiky. Obyvatelé našeho regionu spotřebovávají méně než 80 litrů na osobu a den, vyjádřeno v korunách jde o 7 korun denně na osobu. Pitný režim, počítáme-li 3 litry vody denně, nás vyjde na 27 haléřů.
15.6.
Povodí Vltavy zahájí v sobotu 13. června provoz přes plavební komoru na vodním díle Kořensko. Je to možné díky tomu, že hladina v nádrži vodního díla Orlík dosáhla na kótu 347,60 metrů nad mořem, což je limit k proplutí Kořenskem. Vltavská vodní cesta tak bude od soboty splavná z Českých Budějovic až do Prahy. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
12.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 70.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 14,6 milionu korun po 15,1 milionu korun v roce 2018. Většinu zisku ve výši 12,2 milionu korun chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.583 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn.
10.6.
Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.
9.6.
Obyvatelé Unhoště mají od minulého týdne k dispozici nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Práce začaly v listopadu roku 2018 a probíhaly za plného provozu čistírny – lidé z Unhoště a okolí tak neutrpěli žádné nepohodlí s odstávkou služeb.
8.6.
S touto iniciativou přišla společnost ČEVAK a.s. Pilotní projekty se postupně objevují na mnoha místech ve východní části jižních Čech.
8.6.
Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl dnes na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
8.6.
Do Dlouhého rybníka v Podzámecké zahradě v Kroměříži, která je zapsána na seznamu památek UNESCO, se vrátila voda. Kvůli odtěžení sedimentů a opevňování břehů byl rybník od loňska vypuštěný. V zahradě se pracuje také na zvelebení Chotkova a Divokého rybníka a vodních kanálů, které jsou nyní kvůli tomu bez vody.
5.6.
Voda v krajině a na ni navázaný rozmanitý život rostlinných a živočišných druhů je jedním z důležitých témat Mezinárodního dne životního prostředí. Ten připadá na 5. června.
4.6.
Podnik Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšil zisk o devět procent na 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 38 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 5,9 milionu korun.
3.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk po zdanění na téměř 15,3 milionu korun. V roce 2018 činil 13,3 milionu korun. Meziročně podniku vzrostly také výnosy, z předloňských 406,7 milionu korun na loňských 424,8 milionu korun.
3.6.
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u největšího panelového domu ve městě, takzvané Hokejky. Na projekt za 1,12 milionu korun se pokusí získat dotaci z kraje, z programu na zadržování vody v krajině. Úpravy by město chtělo podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) zahájit ještě letos.
1.6.
Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
29.5.
Západočeské muzeum v Plzni (ZČM) dokončilo téměř po třech letech opravy a restaurování strojního vybavení Vodního hamru Dobřív u Rokycan. V Dobřívi se železo vyrábělo od počátku 14. do poloviny 20. století. Na revitalizaci národní kulturní památky za více než 15,5 milionu korun dala peníze EU, Plzeňský kraj a ZČM.
28.5.
Krizový štáb Středočeských vodáren rozhodl s platností od 1. 6. 2020 o dalším postupném uvolňování opatření, přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí.
27.5.
Státní podnik Lesy České republiky rekonstruuje opevnění koryta říčky Rusavy v Rusavě na Kroměřížsku, které v minulosti poškodila povodeň. Práce potrvají až do přespříštího roku, vyžádají si náklady téměř 70,2 milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
27.5.
Hlinsko na Chrudimsku bude mít po desítkách let znovu v provozu koupaliště, nově v biotopové variantě. Město ho stavělo bez dotací a zaplatilo za něj kolem 40 milionů korun. Veřejnosti se otevře nejspíš na konci června. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil (nestraník za ČSSD).
26.5.
Do pražských bazénů v první den otevření po nuceném přerušení provozu podle informací ČTK příliš lidí nezamířilo. Aquapalace Praha v Čestlicích ale zaznamenal velký počet dotazů k otevření a bezpečnostním podmínkám. Větší zájem byl už od rána o návštěvy saun. Obnovit provoz mohly také wellness.
25.5.
Koupaliště u plavecké haly v Ústí nad Labe je po rozsáhlé rekonstrukci připravené na otevření. Největší investice města v posledních letech stála přes 100 milionů korun. Návštěvníci budou moci využít nové bazény, vodní a další atrakce. ČTK to řekla mluvčí radnice Romana Macová. Koupaliště se otevře 1. června.
22.5.
Pražské vodovody a kanalizace jsou již několik let velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Ta právě dnes, 22. května, slaví svůj mezinárodní den.
22.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni vytvořila zisk 10,4 milionu korun po zisku 10,7 milionu korun v roce 2018. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 25. května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů převede do fondu obnovy na investice.
22.5.
Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí dodávku vody do kořenového systému. Pracovníci technických služeb jich dosud instalovali 30, dalších 30 plánují koupit, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
21.5.
Využil se institut plných mocí a dodržovala epidemiologická pravidla. Sucho a klimatické výkyvy, provázející rok 2019, provoz jihočeské vodárenské soustavy nijak neohrozily.
21.5.
Povodí Moravy dokončuje loni zahájenou obnovu vodní nádrže Hrabišín na Šumpersku, z jejíhož dna byly vytěženy sedimenty a nádrž byla poté rekonstruována. Obnova nádrže stála zhruba 14 milionů korun. "Práce vedly k obnovení všech funkcí nádrže a vytvořily v krajině hodnotný biologický i estetický prvek," sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
20.5.
Období napouštění domácích zahradních bazénů vrcholí. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
18.5.
Valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále „VaK Zlín“) se uskutečnila v úterý 12. 5. 2020 za účasti téměř 88 % akcionářů, aby zhodnotila činnost a ekonomické výsledky společnosti za uplynulý rok. Velkou vět- šinou 87% zúčastněných byly schváleny ekonomické výsledky, účetní závěrka i zpráva představenstva.
15.5.
Pracovní skupina Voda pro Podorlicko, která vznikla na jaře na Rychnovsku, chce připojit region na páteřní Východočeskou vodárenskou soustavu a případně využít i další zdroje podzemní vody. Oblast podhůří Orlických hor se potýká dlouhodobě s nedostatkem vody. ČTK to sdělili zástupci iniciativy.
14.5.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily příjem vzorků pro analýzu pitné vody ze soukromých studní, kterou pozastavily v době vrcholící korovinarové krize. „Zákazníky však žádáme, aby se předem ohlásili přes emailovou adresu laborator@pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
14.5.
Městys Pecka na Jičínsku nesouhlasí se záměrem ministerstva zemědělství zařadit lokalitu Bělá u Pecky mezi místa pro budoucí stavbu vodní nádrže. Starostka Pecky Hana Štěrbová (Nezávislí pro Peckovsko) ČTK dnes řekla, že žádné orgány městysu souhlas se zařazením Bělé u Pecky mezi takzvané hájené lokality nedaly. Ministerstvo v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že stanovisko obcí u nádrže u Bělé zní "ano".
12.5.
Pražské vodovody a kanalizace po domluvě s investory staveb obnovují od 19. května plánované výluky v dodávkách vody.
12.5.
Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka chystají rekonstrukci klíčové infrastruktury na výrobu pitné vody pro více než 15 000 obyvatel okresu, Úpravnu vody Adolfovice, která bude stát 74 milionů korun (polovinu pokryje dotace). Vak si tak zajistí spolehlivější řízení kvality vody, Jesenicko dostane lepší pitnou vodu.
12.5.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. v příštích dvou letech vybuduje propojení vodovodů na Hořicku a mezi Sobotkou a Kopidlnem. Stavba, kde bude položeno téměř 14 km potrubí a vznikne nový architektonicky zajímavý vodojem, byla předána začátkem dubna 2020 a rozjíždí se první práce.
11.5.
Téměř po dvouměsíční odstávce je v Náchodě znovu v provozu zimní pítko s léčivou minerální vodou. Město ho vypnulo v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, uvedla dnes mluvčí radnice Nina Adlof. Pítko s minerálkou z vrtu Jan je v Malých lázních v části Běloves od konce minulého roku. Mimo provoz bylo občas i v zimě kvůli studenému počasí.
11.5.
Kamencové jezero v Chomutově je připravené k otevření. Pracovníci ještě dělají drobné úpravy pláží a zeleně. Ubytovací kapacity kempu jsou od posledního týdne v červnu do konce srpna téměř vyčerpané. Město, které jezero provozuje, však může areál včetně kempu zpřístupnit veřejnosti, až vláda rozhodne o otevření venkovních koupališť.
7.5.
Pražský magistrát začne letos na Letenské pláni budovat nové jezírko. Umístěno bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Město už má územní rozhodnutí a čeká na stavební povolení. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
5.5.
V několika obcích v Olomouckém kraji kvůli suchu platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání automobilů. Kvůli nedostatku srážek totiž dál klesly hladiny podzemních vod, z nichž se zásobují obecní vodojemy. Nadměrné odběry z veřejného vodovodu by mohly způsobit problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou.
4.5.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 4. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu kvůli ochraně zdraví zákazníků i zaměstnanců.
4.5.
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Troji byla otevřena před 55 lety, 5. května 1965. Kvůli problémům s technologií byla ale nakonec zprovozněna až v průběhu roku 1967. Vznikla v blízkosti původní čistírny na Císařském ostrově. Ve své době patřila ÚČOV k největším v Evropě, časem ale její výkon nestačil.
4.5.
Starosta Vít Tomaštík (Vize pro Spytihněv) odemkl v pátek v přístavu ve Spytihněvi na Zlínsku velkým kovovým klíčem symbolicky plavební sezonu na Baťově kanále. Slavnostní zahájení sezony na oblíbené vodní cestě se v obci konalo po dlouhých letech, řekl ČTK Tomaštík. Kvůli pandemii nového typu koronaviru však první letošní plavby po kanále začnou se zpožděním.
30.4.
Postupné uvolňování epidemických omezení pootvírá Středočeským vodárnám, a.s. možnost obnovení některých zákaznických služeb. K těm aktuálně nejžádanějším patří dovoz pitné vody cisternami a otevření zákaznických center.
30.4.
Stavy vody na řekách v Plzeňském kraji jsou hodně podprůměrné v porovnání s dlouhodobými průtoky ve srovnatelném období roku. Aktuální průtoky se pohybují pouze okolo 15 až 25 procent dlouhodobého dubnové průměru, řekl ČTK Karel Zelenka, dispečer závodu Berounka státního podniku Povodí Vltavy. Největší přehradní nádrže v regionu jsou naplněné dostatečně.
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 379,5 milionu korun. Zisk byl o 86,7 milionu korun (29,6 procenta) vyšší než v roce 2018. Tržby související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 93,9 milionu korun (3,9 procenta) na 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
28.4.
Jarní vlna nekonečné války Středočeských vodáren a.s. (SVAS) s potkany skončila. Vodohospodáři položili více než čtyři tuny nástrah.
28.4.
Plzeň snižuje od 1. května cenu vodného a stočného o více než čtyři koruny za metr krychlový. Reaguje na pokles DPH z 15 na deset procent. Cena vodného včetně daně klesne ze současných 60 Kč/m3 na 57,39 Kč/m3 a stočné se zlevní z 38,81 Kč na 37,13 Kč/m3. Vodárna Plzeň tak plní už dříve avizované snížení ceny, řekl ČTK generální ředitel městské firmy Jiří Kozohorský.
27.4.
Dobříš na Příbramsku se připravuje na situaci, kdy by jí přestaly stačit nynější zdroje pitné vody. V takovém případě by devítitisícové město využilo zásobní vodu z lomu Jezírko. ČTK to řekl starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
24.4.
Bojkovice na Uherskohradišťsku dokončují první etapu rekonstrukce venkovního koupaliště v Tovární ulici. Přijde na bezmála 30 milionů korun, hotovo by mělo být do několika týdnů. Práce radnice financuje ze svého rozpočtu, s otevřením koupaliště však počítá až příští rok, řekl ČTK starosta Petr Viceník (ODS).
23.4.
Voda se v městských kašnách v Uherském Hradišti znovu objeví po konci nouzového stavu, tedy nejspíše v květnu. Platí to mimo jiné pro kašny na Masarykově a Mariánském náměstí, které patří k nejznámějším památkám ve městě. Oblíbený je také vodní prvek s modelem města na začátku Havlíčkovy ulice nebo kašna na nádvoří Reduty.