Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
Podle materiálu by měly začít přípravné práce i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.
Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody.
Nádrže v Senomatech a v Šanově by měly mít celkový objem 1,2 milionu metrů krychlových, stát by měly přibližně 152,8 milionů korun. Díky akumulaci vody by měly v suchých obdobích zlepšovat průtoky v tamních vodních tocích, zemědělci by z nich mohli odebírat vodu na závlahy.
U vlachovické nádrže se uvažuje o dvou variantách. Doporučuje se větší z nich s objemem 29,1 milionu metrů krychlových. Vrchol hráze by se mohl tyčit až 40 metrů nad terénem. Větší varianta by stála včetně přírodních kompenzačních opatření přibližně 5,55 miliardy korun. Jejím hlavním účelem by mělo být zásobování obyvatel pitnou vodou, zlepšovala by i průtok v době sucha.
I když svým objemem není pěčínská nádrž s možnými 17,1 miliony metrů krychlových a se zatopenou plochou 80,6 ha největší, mělo by jít o nejdražší projekt. Hráze by v nejvyšší ze čtyř variant měla měřit 79 m. Tato varianta je navržená jako ekonomicky nejvýhodnější, stála by podle prvotních odhadů zhruba sedm miliard korun. V alternativní variantě s betonovou tížnou hrází by se její cena vyšplhala až na 10,8 miliardy korun. Stavbu kritizovali zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, podle kterých nepomůže zásobování Hradce Králové vodou.
Stavba nádrží je podle ministerstva zemědělství jen částí připravovaných opatření v boji proti suchu. Mezi ně patří stavba závlah, budování malých rybníků či lepší hospodaření na zemědělské a lesní půdě. V současnosti stát pracuje na přípravě staveb dalších dvou nádrží, vykupuje poslední pozemky v lokalitě Nových Heřminov. Vláda by také měla brzy rozhodnout, zda bude stavba Skalička suchým poldrem, či stálou nádrží.
Foto: Wikimedia, Palickap, licence
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
18.1.
V současné době finišují práce na obnově významného přívodního řadu DN 700 mm, který vede z největšího zemního vodojemu Kožova Hora do ulice Železničářů v Kladně. Odběratelům nebude přerušena dodávka pité vody.
15.1.
"V zimním období kombinací vlivu teplot pod bodem mrazu a nasycení půdy vlhkostí může dojít v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren.
13.1.
Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého století, stavbaři zasypali.
22.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
21.12.
Rybářství Hulín začalo ze svých sádek v Chropyni na Kroměřížsku rozvážet kapry a další ryby určené pro vánoční trh. První nákladní vůz opustil sádky ráno, největší nápor bude v pondělí a v úterý, řekl ČTK správce sádek Otakar Pavlíček. Ryby jsou k dostání především ve stáncích u supermarketů, podnik je prodává i přímo na sádkách.
18.12.
Vodovody a kanalizace v Rychnově nad Kněžnou bude od 1. ledna provozovat samo město Rychnov nad Kněžnou prostřednictvím své provozní společnosti Vodovody a kanalizace Rychnov nad Kněžnou. Dosud vodovody v jedenáctitisícovém městě provozuje společnost Aqua Servis.
17.12.
Společnost vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") spustila technologicky nejvyspělejší metodu vyhledávání poruch pomocí satelitní analýzy vodovodní sítě UTILIS. Využívá družici z japonského vesmírného programu JAXA, který pracuje na stejném principu, jako je hledání vody na Marsu.
14.12.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna 2021 vzroste o 4,5 procenta na 91,30 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3.
4.12.
Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu. A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
2.12.
Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim, kterou trápí nedostatek pitné vody. Nejdříve však bude potřeba najít vhodný zdroj. Pokud by se to nepodařilo, uvažuje město o napojení na svou vodovodní síť, uvedla na webových stránkách kraje vedoucí oddělení vodního hospodářství na krajském úřadu Marcela Burešová.
30.11.
Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Vyplynulo to z pátečního jednání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy.
30.11.
Kroměříž připravuje na příští rok další úpravy Hrubého rybníka, který veřejnost zná spíše pod názvem Bágrák, upraví také jeho okolí. Pokračovat bude se zpevňováním břehů. Chystá i vybudování chodníčků v západní části rybníka, přibude mobiliář, který bude tematicky zaměřený na vodu a biocentrum. V tiskové zprávě to uvedla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
26.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") si velmi váží práce všech zdravotníků v 1. linii a věnovala jim dar do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně ve výši 200.000 Kč.
26.11.
Zanikající slepá a mrtvá ramena Labe a Orlice v Hradci Králové čeká obnova a oživení. Dohodly se na tom město Hradec Králové, státní podnik Povodí Labe a společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Cílem postupného vyčištění ramen je zadržení vody v krajině a obnova cenných vodních a mokřadních biotopů. ČTK to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.
25.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o pět procent na 83,31 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je růst cen vstupů a potřeba zdrojů na letos zahájenou rekonstrukci vodojemu v trutnovské čtvrti Horní Staré Město za přibližně 40 milionů korun. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
24.11.
Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.
20.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody včetně desetiprocentní DPH zaplatí 83,27 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
16.11.
Město Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy. Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
3.11.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. zahájí k 1. listopadu 2020 rekonstrukci úpravny vody na Orlici v Hradci Králové. Jejím předmětem bude rozšíření její výrobní kapacity ze současných 150 na 250 litrů za sekundu. Toto opatření je nezbytné provést z důvodu zvýšení zabezpečenosti v dodávkách pitné vody pro obyvatele a průmysl okresu Hradec Králové.
29.10.
Zlínská radnice chce nechat vybudovat v centru města v Sadu Svobody studnu. Plán souvisí s obnovou nedalekého tržiště Pod Kaštany a zhotovením studny včetně vodovodu chce město coby stavitel pro něj zajistit užitkovou vodu. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
26.10.
Nové Strašecí na Rakovnicku spustilo provoz nové čistírny odpadních vod s moderními technologiemi a větší kapacitou. Stavba trvala jeden a půl roku, zkušební provoz začal počátkem letošního října. Stála zhruba 67 milionů korun, informovala za vedení města v tiskové zprávě Eva Videmannová.
21.10.
Celkem 8 titulů se může pyšnit cenou Stavby roku za rok 2020 již 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku. Jedním z oceněných je i Veolia Smart Control Tower, kterou jako jednu z 84 přihlášených staveb do soutěže navštívila odborná porota složená ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů.
9.10.
Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia již zakoupil vhodný pozemek a dnes představil projekt veřejnosti. Nové tůně se zde objeví příští rok.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) dokončilo po třech letech rekonstrukci vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Zvýšila se díky ní průtočná kapacita vodního díla na převedení tisícileté povodňové vlny. Investiční náklady dosáhly téměř 108 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
23.9.
Kladenský vodojem, dnes Future Tower, se ve čtvrtek 17. září 2020 poprvé otevřel školním dětem. První žáci základní školy a s nimi i zástupci měst a obcí v rámci slavnostního představení nové věže absolvovali výukový program Cesta vody pod dohledem virtuálního průvodce věží - umělé inteligence Olivea.
22.9.
Od roku 1998 dobrovolníci z řad ČSOP a ČSO spolupracují na údržbě lokality s městem Smiřice. Doposud obnovené části se pravidelně udržují, plochy bez pravidelné údržby podléhají rychlé sukcesi, především zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Mozaikovou sečí a pravidelným vytrháváním náletů se upřednostňuje rozvoj bylinného patra mokřadních a teplomilných společenstev.
22.9.
Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči včera zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu.
18.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") získala ocenění v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za rekonstrukci - intenzifikaci ČOV Kašava v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.
17.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. zavádí od září zcela novou službu. Vyjádření k existenci vodohospodářských sítí nebo k projektovým dokumentacím bude možné získat jednoduše on-line přes nový vyjadřovací portál.
15.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín dnes ve Zlíně otevřely nové řídicí krizové a manažerské centrum, které slouží pro celou oblast Zlínska. Je to nový centrální řídicí a informační uzel pro sběr informací o provozu, měření a možnost operativního řízení logistiky vody, řekl dnes ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
15.9.
Hradecké vodárny dnes za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu. Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice.
15.9.
Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 30,87 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 21 žadatelů, kteří je využijí mimo jiné k budování a opravám vodovodů a kanalizací v obcích. Poskytnutí investičních dotací na svém zasedání schválilo krajské zastupitelstvo, pro bylo 29 z 36 přítomných zastupitelů.
14.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") posílila soběstačnost v zásobování vodou a za účasti hejtmana Zlínského kraje a starostů obcí slavnostně zahájila provoz tzv. „vlárského vodovodu", který prošel zásadní rekonstrukcí.
9.9.
Současně vodárny upozorňují na možnost ovlivnění jakosti vody. Závěrečnými pracemi bude na podzim pokračovat rekonstrukce klíčového uzlu vodovodní sítě na křižovatce ulic Wolkerova a Železničářů v Kladně a obnova významné části přívodního řadu vedoucího z největšího zemního vodojemu Kožova Hora.
8.9.
Vodárny Kladno - Mělník připravují obnovu propojení s pražskou vodárenskou soustavou, které bude mít vyšší kapacitu. Využijí jej v krizových situacích i v případě rozvoje regionu. Současné propojovací potrubí není v dobrém technickém stavu, vodárny v listopadu dají udělat detailní průzkum.
7.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") oslavila spolu s dětmi konec prázdnin a v pondělí 31. 8. 2020 uspořádala Dětský den „S VaKem do Lanáčku".
3.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín otevřely zrekonstruovaný Vlárský vodovod. Jde o část přivaděče pitné vody mezi Brumovem-Bylnicí a Valašskými Klobouky na Zlínsku. Úsek je dlouhý téměř sedm kilometrů. Náklady byly 43 milionů korun, platil je VaK z úvěrů, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
2.9.
Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu na Uherskohradišťsku přijde na 137 milionů korun. První práce zahájilo Povodí Moravy (PMO) letos na jaře. Jejich cílem je zajistit bezpečnost 1500 obyvatel a majetku v hodnotě 900 milionů korun na rozloze 350 hektarů. Hotovo by mělo být na podzim 2022, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
2.9.
Už v příštích týdnech bude zahájena nutná obnova shybky pod řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Vodárny Kladno - Mělník, a.s. (VKM) tak dostanou mimo riziko ohrožení dodávku pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku.
25.8.
Státní podnik Povodí Labe začal s opravou zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři postupně opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi z lomového kamene pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu.
24.8.
Laboratoře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) loni analyzovaly bezmála 180 vzorků vody ze soukromých domovních studní na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech tak lidé ujistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou.
24.8.
O aktuálních odstávkách vody informují Středočeské vodárny a.s. (SVAS) také prostřednictvím SMS zpráv. Tuto službu dnes využívá už 10 729 zákazníků.
13.8.
Ministr zemědělství Miroslav Toman zavítal v druhém srpnovém týdnu do Zlínského kraje a v rámci své cesty po vodohospodářských objektech navštívil VaK Zlín, a.s.
12.8.
Pracovní cestu s tématy vody a vodního hospodářství ve Středočeském a Plzeňském kraji absolvoval na konci minulého týdne ministr zemědělství Miroslav Toman.
11.8.
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr, hodnota zakázky je zhruba 1,5 miliardy korun. Přeliv sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních a bude i ochranou Prahy, řekl při včerejší návštěvě Orlíku ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
10.8.
Výkup pozemků pro chystané nádrže v Senomatech a v Šanově na Rakovnicku začne ještě letos, stát uvolní desítky milionů korun. Vodu, kterou nádrže pomohou zadržet v krajině trpící suchem, budou moci zemědělci využít pro zavlažování. Novinářům to při dnešní návštěvě zemědělské společnosti Lupofyt řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
3.8.
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí velkému náporu návštěvníků. Denní návštěvnost je při nynějších tropických teplotách kolem 650 lidí, informovala ČTK Petra Lišková z městského úřadu.
29.7.
V areálu malenovické čistírny odpadních vod bude v srpnu 2020 zahájen vědecký experiment, jehož cílem je hledání řešení pro využití kalů z ČOV.
28.7.
Dalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.
27.7.
Zástupci radnice v Újezdci, který je místní částí Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, otevřeli v pátek slavnostně novou retenční nádrž. Slouží k zadržení vody v krajině, plní protipovodňovou a rekreační funkci, má přispět i k rozmnožování ohrožených druhů živočichů. Stavba nádrže začala loni v létě.
22.7.
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jedná se o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
21.7.
Návštěvníci budov Středočeských vodáren a.s. mají nově k dispozici u vchodu automatické dezinfekční stojany. Ty zájemci vydají dávku dezinfekce bezdotykově, tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu virů a bakterií kontaktem s ovládáním přístroje.
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. uzavřela výsledky svého hospodaření v roce 2019. Společnost stejně tak jako v několika posledních letech zůstala v zisku, který tentokrát činil 5,6 milionů korun před zdaněním.
30.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov včera oficiálně dokončil rozsáhlou rekonstrukci venkovního koupaliště. Veřejnosti se koupaliště otevře v úterý. Rekonstrukce bazénů a celého areálu koupaliště trvala téměř rok a přišla na 74,5 milionu korun. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
29.6.
Za cílevědomé řízení společnosti a dlouhodobé plnění strategických cílů získala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) ocenění Management Excellence Award v rámci tradičního vyhlášení Nejvýznamnějších firem a osobností CZECH TOP 100. Slavnostní večer se uskutečnil ve středu 17. 6. 2020 na pražském Žofíně.
26.6.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 38 milionů korun z loňského zisku 47,4 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu korun, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom dnes valná hromada. V roce 2018 měly vodárny zisk 43 milionů korun a rozdělily jej obdobně. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
25.6.
Votice na Benešovsku dokončily nové biokoupaliště poblíž rybníka Pilař. Výstavba vyšla zhruba na 30 milionů korun bez DPH, na stavbu je možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Pro veřejnost se koupaliště otevře 1. července.
23.6.
Královéhradecký kraj dá tři miliony korun na pomoc obcím, které v minulých dnech zasáhly záplavy z přívalových dešťů. Jednomyslně o tom včera rozhodli zastupitelé kraje. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) by krajské peníze měly jít hlavně na nákup techniky na odstraňování škod.
18.6.
Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové zvýší kapacitu úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny ze 150 litrů za vteřinu na 250 litrů za vteřinu. Chtějí tím posílit jistotu zásobování regionu pitnou vodou, kdy kvůli dlouhodobému suchu není jasné, jak se budou vyvíjet zásoby podzemních vod. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací (VAK) Hradec Králové Pavel Loskot.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
17.6.
Státní podnik Povodí Labe včera začal čistit od nánosů Malý labský náhon v západní části Hradce Králové. Z koryta by mělo zmizet asi 6500 metrů krychlových sedimentů. Koryto náhonu pak bude schopné lépe odvést vodu, čímž se při případných povodních sníží riziko zatopení pozemků a nemovitostí v okolí. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
16.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov dokončil téměř rok trvající opravu venkovního koupaliště za 74,5 milionu korun. Veřejnosti se koupaliště otevře 30. června, řekla ČTK mluvčí radnice Michaela Dědková. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
15.6.
Spotřeba vody ve zlínském regionu je asi 7,5 milionu kubíků za rok a pohybuje se pod průměrem České republiky. Obyvatelé našeho regionu spotřebovávají méně než 80 litrů na osobu a den, vyjádřeno v korunách jde o 7 korun denně na osobu. Pitný režim, počítáme-li 3 litry vody denně, nás vyjde na 27 haléřů.
12.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 70.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 14,6 milionu korun po 15,1 milionu korun v roce 2018. Většinu zisku ve výši 12,2 milionu korun chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.583 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn.
10.6.
Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.
9.6.
Obyvatelé Unhoště mají od minulého týdne k dispozici nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Práce začaly v listopadu roku 2018 a probíhaly za plného provozu čistírny – lidé z Unhoště a okolí tak neutrpěli žádné nepohodlí s odstávkou služeb.
8.6.
Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl dnes na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
8.6.
Do Dlouhého rybníka v Podzámecké zahradě v Kroměříži, která je zapsána na seznamu památek UNESCO, se vrátila voda. Kvůli odtěžení sedimentů a opevňování břehů byl rybník od loňska vypuštěný. V zahradě se pracuje také na zvelebení Chotkova a Divokého rybníka a vodních kanálů, které jsou nyní kvůli tomu bez vody.
4.6.
Podnik Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšil zisk o devět procent na 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 38 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 5,9 milionu korun.
3.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk po zdanění na téměř 15,3 milionu korun. V roce 2018 činil 13,3 milionu korun. Meziročně podniku vzrostly také výnosy, z předloňských 406,7 milionu korun na loňských 424,8 milionu korun.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
1.6.
Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
28.5.
Krizový štáb Středočeských vodáren rozhodl s platností od 1. 6. 2020 o dalším postupném uvolňování opatření, přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí.
27.5.
Státní podnik Lesy České republiky rekonstruuje opevnění koryta říčky Rusavy v Rusavě na Kroměřížsku, které v minulosti poškodila povodeň. Práce potrvají až do přespříštího roku, vyžádají si náklady téměř 70,2 milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
22.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni vytvořila zisk 10,4 milionu korun po zisku 10,7 milionu korun v roce 2018. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 25. května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů převede do fondu obnovy na investice.
22.5.
Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí dodávku vody do kořenového systému. Pracovníci technických služeb jich dosud instalovali 30, dalších 30 plánují koupit, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
18.5.
Valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále „VaK Zlín“) se uskutečnila v úterý 12. 5. 2020 za účasti téměř 88 % akcionářů, aby zhodnotila činnost a ekonomické výsledky společnosti za uplynulý rok. Velkou vět- šinou 87% zúčastněných byly schváleny ekonomické výsledky, účetní závěrka i zpráva představenstva.
15.5.
Pracovní skupina Voda pro Podorlicko, která vznikla na jaře na Rychnovsku, chce připojit region na páteřní Východočeskou vodárenskou soustavu a případně využít i další zdroje podzemní vody. Oblast podhůří Orlických hor se potýká dlouhodobě s nedostatkem vody. ČTK to sdělili zástupci iniciativy.
14.5.
Městys Pecka na Jičínsku nesouhlasí se záměrem ministerstva zemědělství zařadit lokalitu Bělá u Pecky mezi místa pro budoucí stavbu vodní nádrže. Starostka Pecky Hana Štěrbová (Nezávislí pro Peckovsko) ČTK dnes řekla, že žádné orgány městysu souhlas se zařazením Bělé u Pecky mezi takzvané hájené lokality nedaly. Ministerstvo v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že stanovisko obcí u nádrže u Bělé zní "ano".
12.5.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. v příštích dvou letech vybuduje propojení vodovodů na Hořicku a mezi Sobotkou a Kopidlnem. Stavba, kde bude položeno téměř 14 km potrubí a vznikne nový architektonicky zajímavý vodojem, byla předána začátkem dubna 2020 a rozjíždí se první práce.
11.5.
Téměř po dvouměsíční odstávce je v Náchodě znovu v provozu zimní pítko s léčivou minerální vodou. Město ho vypnulo v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, uvedla dnes mluvčí radnice Nina Adlof. Pítko s minerálkou z vrtu Jan je v Malých lázních v části Běloves od konce minulého roku. Mimo provoz bylo občas i v zimě kvůli studenému počasí.
4.5.
Starosta Vít Tomaštík (Vize pro Spytihněv) odemkl v pátek v přístavu ve Spytihněvi na Zlínsku velkým kovovým klíčem symbolicky plavební sezonu na Baťově kanále. Slavnostní zahájení sezony na oblíbené vodní cestě se v obci konalo po dlouhých letech, řekl ČTK Tomaštík. Kvůli pandemii nového typu koronaviru však první letošní plavby po kanále začnou se zpožděním.
30.4.
Postupné uvolňování epidemických omezení pootvírá Středočeským vodárnám, a.s. možnost obnovení některých zákaznických služeb. K těm aktuálně nejžádanějším patří dovoz pitné vody cisternami a otevření zákaznických center.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
28.4.
Jarní vlna nekonečné války Středočeských vodáren a.s. (SVAS) s potkany skončila. Vodohospodáři položili více než čtyři tuny nástrah.
27.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že na základě novelizace zákona o DPH zákonem č. 256/2019 Sb. má být s účinností od 1. 5. 2020 přeřazena úprava a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 % nově na 10 %.
27.4.
Dobříš na Příbramsku se připravuje na situaci, kdy by jí přestaly stačit nynější zdroje pitné vody. V takovém případě by devítitisícové město využilo zásobní vodu z lomu Jezírko. ČTK to řekl starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
24.4.
V Krkonoších se sucho projevuje v řadě oblastí a má mnoho podob. Jednou z nich je vysychání tzv. trdlišť, mokřadů a tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto tato místa obnovuje, aby nebyl narušen důležitý článek v ekosystému hor, který obojživelníci představují. ČTK to řekla Ondřejka Bachtíková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
24.4.
Bojkovice na Uherskohradišťsku dokončují první etapu rekonstrukce venkovního koupaliště v Tovární ulici. Přijde na bezmála 30 milionů korun, hotovo by mělo být do několika týdnů. Práce radnice financuje ze svého rozpočtu, s otevřením koupaliště však počítá až příští rok, řekl ČTK starosta Petr Viceník (ODS).
23.4.
Voda se v městských kašnách v Uherském Hradišti znovu objeví po konci nouzového stavu, tedy nejspíše v květnu. Platí to mimo jiné pro kašny na Masarykově a Mariánském náměstí, které patří k nejznámějším památkám ve městě. Oblíbený je také vodní prvek s modelem města na začátku Havlíčkovy ulice nebo kašna na nádvoří Reduty.
22.4.
Výstavba protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku je téměř ze třetiny hotová. I přes pandemii koronaviru se pracuje bez zpoždění podle stanoveného harmonogramu. Povodí Moravy (PMO) už dokončilo některé úseky protipovodňových zídek a zahájilo stavbu pravobřežní zemní hráze pod městem.
20.4.
Tisíc kusů transparentních ochranných štítů pro zdravotníky v nemocnicích věnovala Zlínskému kraji společnost Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské. Dalších tisíc štítů pak putovalo do Olomouce. Celkem Veolia pořídila už 15 tisíc ochranným štítů pro české zdravotníky a další instituce, které je naléhavě potřebují.
17.4.
Oblíbené napouštění bazénů prostřednictvím cisteren, které běžně nabízejí Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), letos lidé nemohou využít. Důvodem je koronavirová pandemie. Vlastníci bazénů tak musí dopustit vodu z běžného vodovodu, to má ale svá pravidla.
17.4.
V úterý 14. dubna 2020 představilo neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19CZ v Kladně první originální plicní ventilátor CoroVent.
14.4.
Poblíž rakovnické čistírny odpadních vod na okraji města bude nový most. Nynější most, který je ve špatném technickém stavu, a nepotřebnou blízkou lávku nechá město zbourat. Práce by měly začít ještě v dubnu.
9.4.
Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) v této kritické době myslí i na bezpečnost hlavy státu, prezidenta ČR. V regionu zásobovaném SVAS se totiž nachází i strategicky významný objekt – zámek v Lánech, který je využíván prezidentem ČR.
6.4.
Tisícovku unikátních ochranných štítů dnes dodali vodohospodáři ze Středočeských vodáren, a.s. a Vodáren Kladno – Mělník, a.s. (VKM) do nemocnice v Mělníku. Část štítů pomůže i samotné radnici, která musí zajistit ochranné prostředky i pro poskytovatele sociálních služeb.
1.4.
Státní podnik Povodí Moravy (PMO) začal s odbahňováním části vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Práce začaly v únoru, trvat by měly do května. S pomocí bagrů chtějí vodohospodáři ze dna přehrady odstranit až 40.000 tun usazenin.
31.3.
Půl milionu korun dostalo město Kladno od společnosti Veolia, hlavního akcionáře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), na opatření souvisejících s koronavirovou krizí. Další peníze pro města Mělník, Kralupy nad Vltavou a Neratovice mezi sebou vybrali členové vedení vodárenské společnosti a jejich dodavatelé.
30.3.
Vedení vodohospodářské společnosti Středočeské vodárny a.s. již od minulého týdne spustilo službu pro své bývalé zaměstnance, kteří jsou v seniorském věku a patří v době současné pandemie do nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. Kladenští vodohospodáři jim nabízí nákup a dovoz potravin, hygienických potřeb a léků.
23.3.
V Lysé nad Labem na Nymbursku by mělo vzniknout přístaviště pro rekreační lodě. Město na projektu spolupracuje s Ředitelstvím vodních cest a ministerstvem dopravy. Náklady by měly být kolem 20 milionů korun, uhradit by je měl stát. Začít stavět by se mohlo příští rok, řekl ČTK starosta Karel Otava (ČSSD).
19.3.
Z důvodu maximální ochrany zdraví svých zaměstnanců a s tím spojené zachování kontinuity dodávek pitné vody, společnost omezuje některé své terénní služby, kterými jsou zejména preventivní čištění kanalizace a omezení preventivní údržby na kanalizační síti, či výměny vodoměrů.
17.3.
Vedení společnosti 1. SčV,a.s. bedlivě sleduje vývoj situace ve věci šířící se nákazy COVID-19. Dodávky pitné vody nejsou ohroženy.
16.3.
V pátek 13. 3. 2020 ustavili zástupci Středočeských vodáren, a.s. a VKM, a.s. krizový štáb, který bude řídit jednotlivé kroky v provozu vodohospodářské sítě, kterou Středočeské vodárny, a.s. spravují.
13.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje všem zákazníkům, že v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 preventivně uzavírá až do odvolání všechna svá ZÁKAZNICKÁ CENTRA pro osobní kontakt se zákazníky. Všechny své služby společnost poskytuje i nadále, ale pouze v bezkontaktním režimu.
12.3.
Na 24. ročníku mezinárodní vodohospodářské konference VODA Zlín 2020, kterou zahájil primátor města Zlína Jiří Korec, prezentovala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) své výsledky za uplynulé roky.
12.3.
Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátí do původního koryta a její tok se prodlouží o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe loni v říjnu. Na konci 80. let 20. století vytvořené umělé zkrácení řeky, takzvaný průpich, stavbaři zasypou. Vše by mělo být hotové v roce 2021.
11.3.
V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku začne v dubnu oprava venkovního koupaliště. Město za rekonstrukci zaplatí 48,5 milionu korun, první návštěvníci se zde vykoupou v příštím roce. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě Ondřej Paclt ze společnosti Syner Group, která bazén opraví.
9.3.
Votice stojí před rozhodnutím, jak financovat přestavbu čistírny odpadních vod. Projekt je již delší dobu hotový a má přislíbenou dotaci, soutěž se ale musela opakovat. Mezitím vzrostly ceny stavebních prací a spoluúčast města se tak může vyšplhat ze 17 na 50 milionů korun. Radnice se rozhoduje, zda si vzít dlouhodobý úvěr, nebo se pokusit získat jinou dotaci, která by uhradila větší díl prací.
6.3.
Dne 29. 2. 2020 spustila společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) na svých webových stránkách přístup do nového informačního systému zaměřeného na zdroje hasební vody. Informační systém se nazývá Portál zdrojů hasební vody (PZHV).
3.3.
V Obřím dole v Krkonoších byl před více než 10.000 lety menší ledovec, který napájel ledovcové jezero. Existenci zaniklého jezera loni při výkopových pracích u vstupu do štoly Prokop na úpatí Sněžky potvrdili speleologové. ČTK to řekl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice. Albeřičtí jeskyňáři loni zahájili práce na projektu uvolnění zavalené štoly Prokop z 50. let na dně Obřího dolu.
28.2.
Slaný chystá obnovu městské plovárny, prověří i možnost vzniku přírodní varianty, kterou by mohl být koupací biotop. Zastupitelé ve středu schválili dokončení projektové dokumentace pro modernizaci nynější plovárny zhruba za 60 milionů korun, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
27.2.
Vizovice na Zlínsku začnou na podzim opravovat areál dlouhodobě uzavřeného a zchátralého koupaliště. Investici odhadují na 25 miliónů korun, město si na ni vezme úvěr 21 milionů korun. ČTK o tom informovala v tiskové zprávě vizovická radnice.
26.2.
V Malém Újezdu na Mělnicku může vzniknout mokřad se soustavou malých tůní, které pomohou zadržet vodu v krajině. Hotová je zatím studie, ke které se budou vyjadřovat zastupitelé i orgány ochrany krajiny. Obec chystá také obnovu místního rybníka. ČTK to řekl starosta obce Jaroslav Peleška (za STAN).
24.2.
Rok 2020 je pro VaK Zlín velmi významný - je to právě 95 let, kdy se začala psát historie budování vodovodů ve Zlíně.
14.2.
Rozvoj mělnické části Vehlovice brzdí chybějící kanalizace. Město ji dlouhodobě plánuje, ale musí najít dalších 30 milionů korun na stavbu přivaděče, oproti plánovaným nákladům a dřívější domluvě se společností Vodárny Kladno Mělník. Město ve Vehlovicích počítá s vybudováním chodníků, opravou silnic i úpravou náměstí.
13.2.
Vichřice Sabine a výpadky elektrické energie nezpůsobily Středočeským vodárnám, a.s. (SVAS) žádné vážnější problémy s distribucí pitné vody.
11.2.
Po zhruba 16 měsících stavebních a technologických úprav byla do zkušebního provozu spuštěna úpravna vody v Hořicích Libonicích. Tu Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. od září roku 2018 zadala ke kompletní rekonstrukci vítězi výběrového řízení, sdružení společností BAK stavební společnost, a. s. a VODA CZ s r.o.
6.2.
Velké množství rezavých plechovek, děravé sudy, rozbité židle a další harampádí vylovili z vody účastníci včerejší akce Ukliďme Orlík. Pořádalo ji Povodí Vltavy ve spolupráci s ochránci přírody a rybáři. Mezi haldami odpadků byly i věci, které se už dnes nevyrábějí, například igelitové sáčky od mléka.
31.1.
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. Na obnažených březích nádrže leží velké množství odpadu, který byl dříve schovaný pod hladinou. Cílem je využít času do opětovného napuštění přehrady a odstranit co nejvíc věcí, které do přírody nepatří. ČTK to řekla Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
28.1.
Zlínský kraj podpořil loni více než čtyřmi miliony korun zmírňování následků sucha v lesích. Dotaci rozdělil mezi 52 žadatelů. Peníze jsou určeny na lesnické činnosti, které vedou ke zvýšení odolnosti a rozmanitosti lesních porostů a také k zadržení vody v krajině, řekl novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
23.1.
Státní podnik Povodí Labe chystá opravu zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu.
22.1.
Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun.
21.1.
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl ČTK starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
20.1.
Společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") se mimořádně daří. Splnila ambiciózní cíle, znovu potvrdila rostoucí trend ve výši investic do vodárenské infrastruktury, dokončila dvě zásadní ekologické stavby, a i nadále plní roli společnosti s vysokou společenskou zodpovědností.
20.1.
Votice na Benešovsku pokračují ve výstavbě biokoupaliště u rybníka Pilař. Díky mírné zimě mohou stavbaři pracovat i v těchto dnech. Brzy začnou budovat brouzdaliště pro děti, areál by měl být připravený na letní koupací sezonu, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
9.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín dokončila v devítitisícových Hořicích rekonstrukci úpravny vody ve čtvrti Libonice. Nyní úpravna půjde do zkušebního provozu, řekl ČTK ředitel vodáren Richard Smutný. Po spuštění libonické úpravny by se tak již neměla opakovat situace z loňského léta, kdy Hořice byly napojené pouze na úpravnu v Březovicích a pitné vody byl nedostatek.
6.1.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") a charitativní spolek KORUNKA Luhačovice se společně sešli za účasti primátora města Zlína Jiřího Korce o „Zlaté neděli" s veřejností na vánočním čaji na náměstí Míru.
3.1.
V centru Hradce Králové se v řece Orlici objevily desítky ryb podobné velikosti, většinou kaprů ve špatném stavu. Některé ryby nejevily známky života. Příčinou není otrava ze znečištěné vody, vyplynulo z vyjádření úřadů a rybářů. Jan Pohl z východočeské pobočky Českého rybářského svazu ČTK řekl, že jde zřejmě o ryby z vánočního prodeje.
23.12.
Krajský soud v Brně rozhodl o vyhlášení místního referenda ve Zlíně k vodárenské problematice. ČTK to řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Lidé se budou moci vyjádřit, zda souhlasí s pokračováním stávajícího modelu vodárenství. Referendum se uskuteční současně s volbami do krajského zastupitelstva na podzim příštího roku.
19.12.
Ceny vodného a stočného na Rychnovsku od 1. ledna 2020 vzrostou v některých obcích až o 14 procent na 92 korun za metr čtverečný dodané a odvedené vody. Jinde, například v Rychnově nad Kněžnou či v Kostelci nad Orlicí se cena nezmění a zůstane na 81 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis Iveta Doležalová.
17.12.
Lidé v Příbrami od příštího roku zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 91,69 korun za metr krychlový z nynějších 75,37 Kč. Souhlasili s tím městští zastupitelé. Podle některých opozičních zastupitelů by cena pro odběratele mohla být nižší.
16.12.
Nastává období, kdy více než kdy jindy trávíme čas doma u stolu plného jídla. Ale jak naložit s olejem ze smažených řízků a kaprů? Je možné jej vylít do kanalizace? Tento nápad, zlikvidovat olej po smažení vylitím do kanalizace, mělo v letošním roce na 70 zákazníků Středočeských vodáren. Tato likvidace odpadu je vyšla dohromady na téměř čtvrt milionu korun.
16.12.
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vznikla naučná stezka, která provede návštěvníky okolím Padrťských rybníků. Její součástí jsou informační panely s QR kódy, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
13.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a. s. rozhodlo o zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2020. To vzroste o 6 % proti letošní ceně. Odběratelé tedy budou platit za pitnou a odpadní vodu částku 86,17 Kč za m3, což je o 4,82 Kč za m3 více. Důvodem navýšení je nutnost neustálých investic do infrastruktury.
12.12.
Plánované výstavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku musí předcházet přeložení inženýrských sítí. Povodí Moravy proto nechá vypracovat vyhledávací studii, která prověří trasy sítí a navrhne nové. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.
9.12.
Příští rok to bude právě 95 let, kdy se začala psát historie budování vodovodů ve Zlíně. Jednou z akcí, kterou společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) oslaví toto výročí, je vybudování nového pítka.
6.12.
Do společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") zavítala ve čtvrtek 28. 11. 2019 významná návštěva z Rozvojové banky Rady Evropy z Paříže (CEB) a z vedení ČSOB, a. s. Praha. Bankéři se přijeli podívat do sídla společnosti a na projekt rekonstrukce úpravny vody v Tlumačově, který financovali.
3.12.
Při nadcházejícím mrazivém počasí, kdy teploty padají hluboko pod nulu, začíná trpět i vodovodní soustava. Pracovníci Vodohospodářské a obchodní společnosti a. s. o tom vědí své – každou zimu řeší desítky poruch způsobených mrazem. Problémy se netýkají pouze páteřních rozvodů, ale bohužel přibývá i rozbitých vodoměrů či prasklých domovních přípojek.
3.12.
Letošní celoplošná deratizace stokové kanalizační sítě provozované společností Středočeské vodárny (SVAS) je skončena. Ovšem nekončí boj s potkany. Následující týdny jsou vyhrazeny pro opakované deratizace na podněty úřadů či občanů.
3.12.
Na Zlínsku zaplatí odběratelé za vodu od ledna 2020 o 3,19 Kč za metr kubický více než letos. Od května (po změně sazby DPH) pak klesne cena vodného a stočného pod cenu roku 2019, tj. na 86,93 Kč za 1000 litrů vody.
3.12.
Po teplém podzimu přichází do Česka prudké ochlazení, a to je ta pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Vždyť více než čtyři tisíce korun musí uhradit zákazníci za jejich výměnu v důsledku poškození mrazem.
28.11.
Po teplém podzimu v příštím týdnu vtrhne do Česka prudké ochlazení. Tyto teplotní výkyvy způsobují zvýšený počet havárií na vodohospodářském zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o vodovod či tlakovou kanalizaci.
28.11.
Již po desáté připravily Středočeské vodárny, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 27. listopadu v prostorách recepce společnosti prodejní akci pořádanou ve spolupráci s Nadačním fondem Slunce pro všechny. Nadační fond získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 31 597 Kč.
27.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2020 v průměru stoupne o 1,93 procenta na 101,69 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 99,76 Kč/m3. Důvodem zdražení je růst mzdových nákladů, nákladů na energie a zavedení nového poplatku za vypouštění odpadních vod.
26.11.
Povodí Moravy dokončilo opravu koryta Hážovického potoka na území Rožnova pod Radhoštěm, Tylovic, Hážovic, Vigantic a Hutiska na Vsetínsku. Cílem byla náprava havarijního stavu konstrukcí, především příčných objektů, břehového opevnění a opěrných zdí, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Práce se týkaly úseku dlouhého 7,3 kilometru, trvaly 16 měsíců a stály 23,5 milionu korun.
25.11.
Lidé v Benešově od příštího roku zaplatí víc za vodu. Důvodem je zvýšení nájemného za využívání vodohospodářské infrastruktury. Vodné a stočné podraží o čtyři procenta na 87,66 Kč za metr krychlový, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Zahradníček (Volba pro město).
20.11.
Povodí Vltavy v dohledné době vypíše tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Projekt má vydané stavební povolení a prováděcí dokumentace byla předána ministerstvu zemědělství, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
19.11.
V rámci nadcházejících oslav 95. výročí vody ve Zlíně společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) podpořila krásný projekt Zlínský vorvaň 2019 a zajistila pro účastníky pitný režim a drobné dárky.
18.11.
Nové Strašecí na Rakovnicku přeruší obnovu Hospodního rybníka, je třeba změnit technologii. S firmou, která už práce zahájila, se dohodne na ukončení smlouvy a zaplatí jí už provedené práce. Sondy ukázaly, že je v rybníku několikanásobně více sedimentu, než počítal projekt, problém je i s vypuštěním vody, řekl na páteční tiskové konferenci starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
15.11.
Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu. Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
13.11.
Středočeští krajští zastupitelé by mohli urychlit projednání dokumentace pro stavbu přivaděče vody, který povede v koridoru připravovaného úseku dálnice D3. Projednání takzvaným zkráceným postupem, protože jde o veřejně prospěšnou stavbu, doporučili krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
5.11.
V rámci příprav oslav 95. výročí vodovodu ve Zlíně, začaly Vodovody a kanalizace Zlín (VaK Zlín) ve spolupráci s provozovatelem sítí, společností Moravská vodárenská, a.s. (MOVO) realizovat speciální plán opatření pro lepší řízení dodávek vody na vodovodní síti ve Zlíně.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
1.11.
Vodárny Kladno - Mělník (VKM) zvyšují ceny vodného a stočného z 92,92 koruny na 105 korun za metr krychlový včetně DPH. Důvodem jsou investice do nových zdrojů vody a obnova infrastruktury.
31.10.
Poslanecký návrh, který má kvůli dopadům na životní prostředí zabránit případnému splavnění čtyř desítek kilometrů dolního toku Berounky, dostal od vlády neutrální stanovisko. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Skupina 70 poslanců z většiny klubů chce novelou vyřadit úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě.
31.10.
Slaný na Kladensku má nového provozovatele vodovodní sítě, kterým je společnost Slavos Slaný. Lidé proto budou muset uzavřít nové smlouvy o odběru vody.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
29.10.
Povodí Vltavy chystá tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením soutěže se ještě musejí k zadávací dokumentaci vyjádřit ministerstva zemědělství a financí, informoval ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
25.10.
V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.
24.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou během podzimu 2019 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Leták nabízí i následné řešení zhoršené kvality vody.
22.10.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, která protéká historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní i celkový vzhled říčky od Hrádku až k mostu. Město požádá o čtyřicetimilionovou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, spoluúčast města má být šest milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).
21.10.
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty.
18.10.
Aktuální otázky ochrany životního prostředí a vodních zdrojů, vzdělávání a osvěta směrem k veřejnosti a úzká spolupráce s akademickými institucemi. To je hlavním předmětem společného memoranda, které dnes podepsali zástupci Města Kladno, Institutu enviromentálních služeb, Středočeských vodáren a Veolia Česká republika při prohlídce nově zrekonstruovaného kladenského vodojemu.
18.10.
Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech. Včera ráno je monitoring zachytil v Roztokách, informovalo na svém webu středočeské hejtmanství. Látky se do vody dostaly minulý týden z výrobní firmy v Klatovech, nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky.
14.10.
Stavbě vodního díla Vlachovice na Zlínsku bude předcházet revitalizace krajiny, aby ta byla lépe schopna zadržovat vodu. ČTK to sdělil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, investora nádrže. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030.
14.10.
Nový rybník v Příbrami má problémy s kvalitou vody. Radnice ho proto nechala vypustit a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Změní se také skladba ryb, která není ideální, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
10.10.
Odlehčovací komory jsou nedílnou součástí kanalizační sítě a jsou navrženy proti jejich poškození a na jejich ochranu, ale také i na ochranu čistíren odpadních vod (ČOV) proti hydraulickému přetížení. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) provozují cca 950 km kanalizační sítě, na které je osazeno na 68 odlehčovacích komor, z toho 31 na Kladensku a 37 na Mělnicku.
9.10.
Čistírna odpadních vod (ČOV) v Kašavě byla zrekonstruována nákladem 38,5 milionu korun. Společný projekt společností Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) a Moravské vodárenské, a. s. (MOVO) je plně financován MOVO a to bez dopadu do cen vodného a stočného.
9.10.
Lidé v Příbrami od příštího roku s největší pravděpodobností zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 92 korun za metr krychlový z nynějších necelých 76 Kč. O návrhu se bude ještě jednat, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová. Opozice s investicemi do infrastruktury souhlasí, cena pro odběratele by ale podle ní mohla být nižší.
8.10.
Úpravna vody Domašov byla modernizovaná a slavnostně uvedená do provozu koncem září. Tato komunální úpravna vody, která jako zdroj používala povrchovou vodu z řeky Bystřice, dlouhodobě trpěla změnami parametrů surové vody.
7.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. spravuje v regionu Jičínska přes 650 kilometrů vodovodů. I když dochází k postupné rekonstrukci jednotlivých úseků, řeší se ročně několik desítek havárií nebo poruch. Včasný zásah při takové havárii je pak klíčový, nejen kvůli úniku velkého množství vody, ale také kvůli ochraně majetku.
3.10.
V Kašavě na Zlínsku byla dnes po rekonstrukci otevřena čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 38 milionů korun, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.
30.9.
Oprava objektů labské přehrady Les Království na Trutnovsku je po roce a půl hotová. Stavbaři na národní kulturní památce nákladem 32 milionů korun opravili především domek hrázného a průjezdné brány na koruně přehrady. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Přehrada byla dokončena právě před 100 lety, což její správci v sobotu připomenou dnem otevřených dveří.
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
23.9.
V areálu koupaliště ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku by mohl přibýt další bazén. Vedení města jednalo o využití vyhloubené díry v areálu s firmou Berndorf, která také dodávala nerezové komponenty valašskomeziříčského krytého bazénu. Bazén by mohly doplnit skluzavka i tobogán, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Jakub Mikuš.
20.9.
Členové konference Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství.
19.9.
Na konci srpna proběhla oprava kanalizační stoky o průměru 800 mm na třídě T. Bati ve Zlíně u 91. budovy.
19.9.
V Sázavě na Benešovsku skončila výstavba protipovodňových opatření, která město ochrání před stoletou vodou. Práce si vyžádaly 86,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace od státu, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
13.9.
Zrekonstruovaná čistírna odpadních vod (ČOV) ve Slaném byla 10. 9. 2019 slavnostně předána do užívání obyvatelům Slaného. Svojí kapacitou 16 000 ekvivalentních obyvatel využívá moderní způsoby čištění odpadních vod s vysokým stupněm spolehlivosti.
11.9.
Rybář a cestovatel Jakub Vágner si od Kutné Hory pronajme rybník Medenice, s uzavřením smluv dnes souhlasili zastupitelé. Pro bylo 24 z 25 přítomných zastupitelů, místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu) se zdržela hlasování. Už dříve uvedla, že doba pronájmu jí připadá dlouhá.
11.9.
V Luhačovicích na Zlínsku byla zmodernizována a zrekonstruována čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 45 milionů korun, řekl ČTK při slavnostním otevření čistírny předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.
10.9.
Dva roky trvaly stavební práce na zkapacitnění a modernizaci čístírny odpadních vod (ČOV) ve Slaném – Blahoticích. Čistírna nyní disponuje nejmodernějšími technologiemi. Celkové náklady na projekt dosáhly téměř 124,5 mil. Kč včetně DPH.
10.9.
Povodí Moravy (PMO) dnes zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku. Opatření město ochrání před dvacetiletou vodou s určitým převýšením až na padesátiletou vodu, řekl ČTK investiční ředitel PMO Tomáš Bělaška. Práce za více než 320 milionů korun by měly skončit v prosinci 2021.
10.9.
Lesy České republiky opravily rybník Dolní Židovka na Nymbursku. Do opravy investovaly 1,9 milionu korun, nyní rybník znovu napouští. Nejvyšší hladiny by měl dosáhnout příští rok na jaře, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
9.9.
Kladno a okolní obce budou společně řešit zásobování vodou, dopravu i nakládání odpady. Zástupci obcí a města měli ve středu první setkání. Další bude v druhé polovině října, kde bude starostům představen návrh činností a cílů, které by mohl prosazovat nový dobrovolný svazek, jehož vznikem by obce a Kladno získaly i lepší vyjednávací pozici. ČTK to sdělil kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).
6.9.
Příbram vypustí Nový rybník a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Město investovalo do zvelebení areálu nemalé prostředky, vybudovalo například vodní hřiště či pláž. Návštěvníky však od plavání odrazují sinice. Zlepšit kvalitu vody by do budoucna mělo také zvýšení přítoku do rybníka, informovala ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová.
5.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. ve středu 4. 9. 2019 slavnostně otevřela a zprovoznila nové pítko. To je veřejnosti k dispozici v parčíku na rohu Sokolské ulice a Fügnerova nábřeží.
5.9.
Vedení Rakovníka vybralo dodavatele technologie pro úpravu vody v akvaparku, ve kterém pokračuje modernizace za přibližně 200 milionů korun. Bazén bude napojený na vodovodní řad i na vodu z nové studně, proto bylo třeba zajistit technologie na úpravu vody. Práce pokračují podle plánů, veřejnosti by se měl bazén otevřít příští rok, řekl ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
5.9.
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. Současně by město mělo společnosti doplatit 38,3 milionu korun za čištění splašků za roky 2014 až 2019. Návrh kupní smlouvy již má radnice od firmy Evorado Import k dispozici a studují jej právníci.
4.9.
Instalací zavlažovacích vaků ke stromům v ulicích Kralup nad Vltavou, Mělníku a Neratovic se nachýlila ke konci první etapa testovací fáze společného projektu Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), Vodáren Kladno - Mělník, a.s. a měst a obcí regionu.
28.8.
Zastupitelstvo Hradce Králové schválilo harmonogram projektu, který má přispět k zadržování vody v krajině na území města. V příštích třech letech město investuje do různých opatření téměř 60 milionů korun. Peníze půjdou například na výsadbu zeleně, rekonstrukce jezírek, parků nebo na budování nádrží na dešťovou vodu na sídlištích, ze kterých se bude čerpat voda na zavlažování.
26.8.
Týnec nad Sázavou na Benešovsku chystá tři vrty, které pomohou lidem v místních částech Pecerady, Podělusy a Kostelec při nedostatku vody. Z nových studní budou moci v případě nouze čerpat vodu, řekl ČTK starosta Martin Kadrnožka (Volba pro město).
22.8.
Kvůli suchu skončí v příštích dnech na Orlické přehradě provoz plavebního výtahu. Povodí Vltavy uvedlo, že kvůli trvajícímu suchu neustále klesá přítok do nádrže. Z téhož důvodu byla zkrácena plavební dráha na vodní nádrži Hracholusky, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
21.8.
Výstavba protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku začne v září. Opatření město ochrání minimálně před dvacetiletou vodou. Práce potrvají 28 měsíců, náklady činí zhruba 320 milionů korun. Většinu potřebných financí, 263,5 milionu korun, poskytlo formou dotace ministerstvo zemědělství.
20.8.
Ondřejov u Prahy plánuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v místní části Turkovice. Náklady budou kolem 90 milionů korun, většinu by měla pokrýt dotace, řekl ČTK starosta Vladimír Zámyslický (Správná volba pro O,T,T).
20.8.
S nedostatkem pitné vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí. Vyplývá to z dosavadních zjištění krajského úřadu. Hejtmanství proto do obcí a místních částí měst do 2000 obyvatel rozeslalo dotazníky, jejichž pomocí chce zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Adéla Kousalová.
16.8.
Nové koupaliště se včera otevřelo v Zubří na Vsetínsku. Kromě hlavního bazénu mají návštěvníci k dispozici dětský bazén i zábavní vodní prvky včetně skluzavek. Součástí areálu je zázemí pro návštěvníky, wellness provoz i kuželkářské dráhy. Tato část se otevře asi v polovině září, řekl ČTK starosta Zubří Lubomír Vaculín (ČSSD). Stavba areálu si vyžádala 110 milionů korun.
15.8.
Prázdniny jsou spojovány s dovolenými a prázdninami. Pro vodaře je to však vrchol sezóny rekonstrukcí a oprav. nvestiční plán VaKu Zlín letos čítá přes 30 objektů za zhruba 75 milionů korun.
15.8.
Státní podnik Povodí Labe chystá vyčištění nánosů z vodního kanálu Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic do Třebechovic pod Orebem má kvůli nánosům bahna snížený průtok. Krajině v okolí kanálu, který je kulturní památkou a patří k nejstarším vodním dílům v Česku, tak hrozí vysychání.
14.8.
Vodoprávní úřad Dvora Králové nad Labem omezil v Kašově na Trutnovsku kvůli suchu odběry vody z veřejného vodovodu. Zdroj vody tam nestačí na plné zásobování. Zakázáno je zalévání zahrad, napouštění bazénů a mytí aut, informovala ČTK mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Lidé mohou vodu používat na pití, vaření a osobní hygienu. Omezení platí do konce září.
8.8.
Rakovnický akvapark bude kromě vodovodního řadu zásobovat i voda z nové studně. Akvapark letos dává město rozsáhle modernizovat, investuje zhruba 200 milionů korun. Vedení města nyní řeší, jaké technologie využije pro úpravu vody ze studně.
6.8.
Z důvodu tropických teplot, nedostatku vláhy a absence přirozených vodních ploch se stala napajedla, která zřídila před pěti lety společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS)ve spolupráci s místním mysliveckými spolky, pro zvěř jediným zdrojem vody v jímacím území Mělnická Vrutice a Řepínský důl.
2.8.
Některé stromy ve stotisícovém Hradci Králové ode dneška zavlažují speciální vodní vaky. První z nich jsou u stromů v Šimkově ulici a v Malšovicích, další budou následovat. ČTK to sdělili zástupci radnice. Mobilní zavlažovací vaky chce město používat jak u mladých, tak u starších a vzrostlejších stromů, které špatně snášejí nedostatek vody.
1.8.
Mladá Boleslav zakázala odběr vody z říčky Klenice. Důvodem je abnormálně malý průtok, podle magistrátu jde na vyšších částech řeky o katastrofální stav, z řeky tam zbyl jen bahnitý potůček a pár tůní. Uvedla to mluvčí magistrátu Šárka Charousková.
31.7.
Chřadnoucí městské stromy, které ohrožuje současné sucho, v Kladně zachraňují za pomoci netradičních zavlažovacích vaků. K nejpostiženějším stromům je včera (úterý 30. července) začali na třídě ČSA usazovat pracovníci magistrátu a vodáren. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny.
29.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá v letošním roce investice do úpraven vody, vodovodů a kanalizací přibližně za 160 milionů korun. Peníze by měly jít do zařízení napříč celým Jičínskem. Týkat se budou také pokračujících modernizací úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích, které jsou podpořeny evropskými dotacemi. ČTK to sdělili zástupci společnosti.
26.7.
V letošním roce plánuje Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. proinvestovat na opravách a rekonstrukcích své vodárenské soustavy zhruba 160 milionů korun. Peníze půjdou jak do vodovodů a kanalizací napříč celým regionem bývalého jičínského okresu, tak i do oprav vodojemů či výměny vodoměrů.
25.7.
Po zkušenostech z předcházejících let a s ohledem na rostoucí budování nových zdrojů, upozorňují Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) všechny vlastníky domovních studní, že ze zákona o vodovodech a kanalizacích se nesmí vodovodní potrubí vodovodu propojovat s potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.
25.7.
Vodovody a kanalizace (VaK) Vsetín loni zvýšily zisk na 8,9 milionu korun, o rok dříve to bylo 8,6 milionu Kč. Obrat společnosti vzrostl na 415,8 milionu korun z 398,2 milionu o rok dřív. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na stránkách společnosti.
24.7.
Nenačovice na Berounsku řeší problém s nedostatkem vody. Obec s 270 obyvateli si dala udělat průzkumné vrty a chystá výstavbu vodovodu, který by zásobování vodou zlepšil. ČTK to řekl starosta Lubomír Sochr (nez.).
24.7.
V Trutnově začala oprava venkovního koupaliště, která město vyjde na 73 milionu korun. Koupaliště otevře na koupací sezonu v příštím roce. ČTK to zjistila z webu trutnovské radnice. Staveniště město předalo stavbařům v pondělí. Opravu zajistí společnost BAK, firma Berndorf Bäderbau dodá nerezové vany. Koupaliště se kvůli přípravám na rekonstrukci v letošní sezoně neotevřelo.
22.7.
V předcházejících letech zaznamenávaly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v obcích, kde provozují oddílnou kanalizaci nadměrné přetížení přečerpávajících stanic a čistíren odpadních vod. Z tohoto důvodu naše společnost přikročila ke kontrole kanalizačních stok, která je zaměřena na neoprávněné napojení dešťových vod od jednotlivých nemovitostí do splaškové kanalizace.
18.7.
Stavba vodních nádrží pro mírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika majiteli se ještě jedná. Vláda by se měla zabývat dodatečným uvolněním peněz na výkup pozemků, šlo by o 200 milionů korun, řekli při včerejší návštěvě Senomat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
12.7.
Ve Slaném na Kladensku začala obnova vyústění Slaného pramene. Město je podle legendy pojmenované právě po tomto prameni, jehož voda prý byla dříve slaná. Nyní z něj teče sladká voda. Práce mají být hotovy do 19. srpna, řekl novinářům starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
1.7.
V pátek 14. 6. 2019 oslavila společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) spolu s téměř 100kou dárců Světový den dárců krve.
28.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. vypsala zakázku na zhotovitele propojení vodovodu ve Vysokém Veselí na tzv. Vodárenskou soustavu Východní Čechy. Vodu tak do města, které se s jejím nedostatkem potýká střídavě již několik let, přivede ze skupinového vodovodu Nový Bydžov.
25.6.
Plavby lodí po řece Moravě z Kroměříže začnou v prvních červencových dnech. Jde o novinku letošní turistické sezony ve městě. Loď, která bude jezdit především mezi Kroměříží a Kvasicemi, zajistí soukromý provozovatel. Město zajistilo molo, které bude umístěno na Erbenově nábřeží, a samozřejmě přístup k lodi po schůdkách, řekla novinářům místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
24.6.
Město Dvůr Králové nad Labem dostalo od firmy Evorado Import nabídku na odkup dvorské čističky odpadních vod za 120 milionů korun plus DPH. Současně by mělo doplatit společnosti 33,35 milionu korun za provozování čističky v letech 2014 až 2018. Město o koupi projevilo zájem. ČTK to řekla mluvčí města Miroslava Kameníková.
24.6.
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) v poušti otestují zařízení na výrobu vody ze vzduchu. Systém představí na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. V pátek dva kontejnery se zařízením odjely z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů.
21.6.
Devítitisícové Hořice na Jičínsku nemají kvůli rekonstrukci jedné ze dvou úpraven vody dostatek pitné vody. V minulých dnech musely vodu dovážet z Lázní Bělohrad. Hořický vodoprávní úřad proto lidem vyhláškou zakázal používání pitné vody na napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí automobilů.
20.6.
Vodovody a kanalizace Zlín na diskuzním fóru Lepší místo pro život prezentovaly konkrétní věci, které zlínští vodaři dělají pro kvalitu života obyvatel Zlínska.
19.6.
Při včerejším slavnostním vyhlášení projektu „Minigranty 2019“ v prostorách Domova dobré vůle na Nouzově bylo rozdáno téměř 275 tisíc korun mezi 12 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
18.6.
Státní podnik Povodí Moravy (PMO) včera po Baťově kanále přepravoval desítky metrů dlouhé betonové molo se zábradlím. Ze Spytihněvi na Zlínsku do Uherského Hradiště ho tlačila osobní loď. ČTK to řekla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů a marketingu Povodí Moravy.
17.6.
Pičín na Příbramsku usiluje o výstavbu vodovodu, který v obci s více než 600 obyvateli dosud chybí. V první fázi plánuje dva průzkumné vrty, které by měly ukázat, zda je vodní zdroj v obci dostatečně vydatný a kvalitní. ČTK to řekla starostka Lenka Kupková (nez.).
14.6.
Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala.
13.6.
VaK Zlín uspořádal v sobotu 8. 6. 2019 zajímavý vodárenský program v obci Klečůvka spojený s exkurzí úpravny vody a stal se tak součástí vydařeného Dne otevřených dveří v DSZO.
11.6.
Již podvanácté poskytla společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
11.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. představila na valné hromadě akcionářům výsledky svého hospodaření v roce 2018. Společnosti se daří, i v loňském roce zůstala v zisku, který činil 5,4 milionů korun před zdaněním. Provozní zisk společnosti byl 10,8 mil. Kč.
10.6.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové chce letos zvýšit investice do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí na 238 milionů korun z loňských 228 milionů korun. V desetiletém investičním plánu na roky 2019 až 2028 firma počítá s výdaji na úrovni 2,3 miliardy korun.
10.6.
Město Vysoké Veselí na Jičínsku kvůli suchu omezilo odběry vody z veřejného vodovodu. Zdroje vody jsou slabé a nestačí na plné zásobování. Zakázáno je zalévání zahrad a zeleně, napouštění bazénů, mytí aut či zavlažování sportovišť. Povoleno je používat vodu na pití a osobní hygienu. Zákaz platí do odvolání.
6.6.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 34 milionů korun z loňského zisku 43,4 milionu na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom včera valná hromada. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
5.6.
Přetrvávající sucho a rychlý nástup teplot atakujících třicet stupňů se projevuje ve Středočeském kraji extrémně vysokou spotřebou pitné vody. Je proto možné, že se v některých lokalitách množství odebrané vody začne v blízké době blížit distribučním limitům vodovodní sítě. Tato situace by mohla nastat zejména v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody.
4.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk na 15,2 milionu korun. V roce 2017 činil 14,2 milionu korun. Meziročně podniku vzrostly také výnosy, z předloňských 378,21 milionu korun na loňských 406,722 milionu korun.
3.6.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod dá 12,7 milionu korun z loňského zisku 15,1 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 742.000 korun, tedy jedna koruna na akcii. Do sociálního fondu a fondu odměn vodárny dají zbývajících 1,6 milionu korun. Rozhodla o tom páteční valná hromada firmy, která na Náchodsku zásobuje vodou přes 74.000 obyvatel. Firma z 90 procent patří městům a obcím.
3.6.
Votice na Benešovsku vybudují kanalizaci do místních částí Beztahov a Amerika. Pro horní Beztahov je kvůli problémům se suchem navržen i vodovod. Město připravuje dokumentaci, na projekt chce získat dotaci. Výstavba se uskuteční zřejmě v příštím roce, řekla dnes novinářům místostarostka Jaroslava Pokorná (Nestraníci).
31.5.
Kvalita vody v přírodních koupalištích Zlínského kraje je na začátku letní sezony dobrá. Voda je vhodná ke koupání, řekla ČTK Eva Javoříková z krajské hygienické stanice. Na několika místech v regionu má sice voda mírně zhoršené vlastnosti, také tam je však podle Javoříkové možné se koupat.
30.5.
V rámci digitalizace služeb zavedla Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. novinku v placení vodného a stočného. Nejenže si mohou zákazníci nechat zasílat své meziroční vyúčtování s fakturou elektronicky emailem, ale díky tzv. QR kódu mohou také zaplatit online přímo ze své mobilní banky. Tento způsob plateb umožňuje zatím jako jedna z mála vodárenských společností v ČR.
30.5.
V Kladně skončila přestavba vodojemu, bude v něm moderní vodohospodářský dispečink dohlížející na zásobování téměř 300.000 Středočechů vodou. Část prostor také Středočeské vodárny od podzimu zpřístupní veřejnosti, nyní v nich vznikají interaktivní expozice. Pokračuje také instalace technologií. ČTK to při včerejší prohlídce vodojemu řekl technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.
29.5.
Ojedinělá přestavba kladenského vodojemu na moderní víceúčelovou vodohospodářskou věž, má za sebou stavební část. V těchto dnech začala instalace technologií a vnitřního vybavení. Stavbu si dnes přišli jako první návštěvníci prohlédnout starostové obcí - akcionáři VKM a.s., jejichž společnost je partnerem projektu.
28.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 10,7 milionu korun do fondu obnovy na investice. Na investice půjde 9,5 milionu, zbytek zisku firma převede do sociálního a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 13,5 milionu a rozdělila jej obdobně.
24.5.
Vodovody a kanalizace Zlín obdržely další významné ocenění. Za realizaci projektu „Rekonstrukce úpravny vody Tlumačov – eliminace pesticidů v pitné vodě" získal VaK Hlavní cenu jako nejlepší stavba roku 2018 Zlínského kraje v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.
23.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) dokončila opravu vodovodu a kanalizace ve Vodní ulici v centru Kroměříže. Práce byly rozděleny na dvě etapy, loňskou a letošní. Stavbaři zahájili druhou z nich 1. března, akci dokončili v předstihu, sdělil ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
21.5.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni vykázala nejvyšší prodej vody za posledních deset let. Hlavním důvodem bylo loňské sucho. Dodávku vody firma loni zvedla o 8,4 procenta na 2,81 milionu metrů krychlových. Vyšší odběr měly domácnosti i firmy. ČTK to řekl ředitel vodáren Richard Smutný.
20.5.
Téměř 83% procenty hlasů akcionářů schválila valná hromada společnosti VaK Zlín výsledky a činnost představenstva za rok 2018.
20.5.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly zisk 14,73 milionu korun, meziročně o 378.000 korun více. Celkové výnosy podniku vzrostly z předloňských 310,32 milionu korun na 334,16 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách firmy. Na 11. června je naplánována valná hromada podniku, která rozhodne o rozdělení zisku.
16.5.
Slánská plovárna dostala od hygieniků výjimku, může fungovat další sezonu. Její systém čištění vody neodpovídá předepsaným postupům, normy ale splňuje. Město chystá kompletní rekonstrukci koupaliště. Nyní se pracuje na projektové dokumentaci, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
15.5.
Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl včera novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
13.5.
Opravy přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku skončí do konce října. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Úpravy spodních výpustí a další stavební práce, při kterých bude rozšířena kapacita nádrže, začaly v březnu 2017 a vyjdou na 103,6 milionu korun bez DPH, z toho 96,7 milionu činí dotace ministerstva zemědělství.
7.5.
Obec Rokytňany na Jičínsku dostane od Královéhradeckého kraje na vybudování veřejného vodovodu tři miliony korun. Vesnice se 116 obyvateli se dlouhodobě potýká s nedostatkem užitkové i pitné vody, informovali ČTK zástupci hejtmanství. O poskytnutí dotace včera rozhodli krajští zastupitelé.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
6.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni vytvořila zisk 43,4 milionu korun po předloňských 46 milionech korun. Většinu zisku v objemu 34 milionů korun chce firma dát na investice. Dividendu hodlá zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 5,9 milionu korun.
3.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Stavba by měla začít v polovině roku a hotová by měla být příští rok. Od rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole z roku 2015 za 120 milionů korun jde o největší jednotlivou investici vodáren. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
2.5.
Jizerní Vtelno na Mladoboleslavsku dostane od Středočeského kraje dotaci sedm milionů korun na dokončení výstavby kanalizace a čističky odpadních vod. Celkové náklady na stavbu přesahují 65 milionů korun, téměř 42 milionů dostane obec od ministerstva zemědělství, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
30.4.
Burácení vody v údolí Bílého Labe v Krkonoších nenechá nikoho na pochybách, který živel v horách na jaře vládne. Krkonošské vodopády dosahují maximálních průtoků, některé halí clona vodní tříště. I když mají dost vody z tajícího sněhu, za několik týdnů se to změní.
17.4.
Jakmile se blíží teploty ke dvaceti stupňům celsia, Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodávku vody do domovních bazénů.
10.4.
Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 74.000 obyvatel, loni klesl zisk o osm procent na 15,1 milionu korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Většinu zisku, konkrétně 12,7 milionu korun, chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii.
8.4.
Oprava objektů labské přehrady Les Království na Trutnovsku po zimě pokračuje naplno. Přes zimu stavbaři pracovali hlavně uvnitř. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Rekonstrukce za téměř 28 milionů korun začala loni na jaře a měla být hotova do konce srpna. Letos uplyne 100 let od dokončení přehrady, která je národní kulturní památkou.
3.4.
Votice na Benešovsku mají při dlouhodobějším suchu problém s nedostatkem pitné vody. Dosavadní zdroje by mohly být do budoucna posíleny novým vrtem. Jako nejvhodnější řešení se ale nabízí napojení na přivaděč vody v koridoru budoucí dálnice D3. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
27.3.
Práce na rakovnickém Tyršově koupališti mají skončit v červnu. V areálu nechává město postavit nové budovy zázemí a občerstvení. Celkově zde radnice investuje kolem 30 milionů korun, práce začaly už na podzim, řekl dnes ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
26.3.
Symbolicky na Světový den vody 22. března převzala společnost VaK Zlín na slavnostním setkání vodohospodářů v Kongresovém centru Praha ocenění Vodohospodářská stavba roku 2018 za rekonstrukci úpravny vody v Tlumačově.
26.3.
Roztoky u Prahy staví v části Žalov nový vodovod. Cena investice přesahuje 14 milionů korun. Hotovo by mělo být nejpozději v září, vyplývá ze zveřejněné smlouvy mezi městem a zhotovitelskou společností.
25.3.
V krkonošském středisku Janské Lázně na Trutnovsku v minulých dnech začala rozsáhlá investice za více než 160 milionů korun do výměny parovodu, kanalizace a vodovodů a opravy silnice přes centrum města. Stavební ruch ve městě s více než 700 stálými obyvateli potrvá do konce příštího roku.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
19.3.
Město Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dál chystá stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Zastupitelé města v minulých dnech schválili záměr vypsání zakázky na stavbu čistírny. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková. Vedení města už dříve uvedlo, že preferovanou variantou řešení problému čištění městských splašků je dohoda se soukromým vlastníkem čistírny na pokračování čištění.
18.3.
Na 23. ročníku mezinárodní vodohospodářské konferenci VODA Zlín 2019, kterou zahájil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, prezentoval VaK Zlín své výsledky.
18.3.
Svátek vody v pátek 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. pořádáním Dne otevřených dveří. Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s kanalizační technikou, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
18.3.
Povodí Moravy již zahájilo přípravné práce na výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku. Počítá se s vybudováním nových nebo navýšením současných zdí u řeky Olšavy, vzniknou také hráze. Práce by měly začít letos v květnu a hotové by mohly být v září 2021, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Náklady jsou vyčísleny na 321 milionů korun.
14.3.
Příbram chce vyčistit Čekalíkovský rybník a zvelebit jeho okolí. Upravit hodlá i přítok a odtok, aby se zlepšila kvalita vody v nádrži. Radnice již vybrala firmu, která vypracuje architektonickou studii celého prostoru, řekl novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
13.3.
Investorem výstavby přivaděče vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách by měla být Úpravna vody Želivka, což je společnost vlastněná obcemi. Předpokládá se, že projekt za stamiliony korun bude financován z Evropské unie, řekl ČTK hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
13.3.
Ve dnech 14. až 15. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2019, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
11.3.
Říčany u Prahy upraví okolí přírodní nádrže Marvánek. Počítá se s rekonstrukcí parkoviště a cest či vybudováním hřiště na plážový volejbal. Na rybníku také vzniknou tři dřevěná mola pro kotvení lodiček. Náklady 13,5 milionu město uhradí z loňského přebytku hospodaření, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
8.3.
Povodí Vltavy chystá výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením tendru na dodavatele státní podnik uspořádá předběžnou tržní konzultaci. Jejím účelem bude seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace pro přípravu zadávacích podmínek.
7.3.
Votice na Benešovsku vybraly firmu, která za městem vybuduje biokoupaliště. Stavba by měla začít v polovině dubna, na letošní sezonu areál proti původním předpokladům ještě nebude připraven, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
5.3.
Rakovník chce obnovit několik ulic a upravit v nich svody dešťové vody. Mělo by to zabránit škodám, které vznikají při přívalových deštích. Město žádá o dotaci na projekt v hodnotě přesahující 20 milionů korun. Pokud město dotaci získá, zahájí práce letos nebo příští rok, záležet bude i na dotačních podmínkách, informoval novináře starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).
25.2.
Zdiby u Prahy budují kanalizaci a zvětšují kapacitu čistírny odpadních vod. Jde o investici zhruba za 120 milionů korun, přes 60 procent nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. ČTK to řekla starostka Zdib Eva Slavíková.
21.2.
„Za 1 litr pitné vody na Zlínsku platíme necelých 9 haléřů. Do 2 Kč zaplatíme za jednu myčku, 4 Kč za 1 praní v pračce, 4 Kč za sprchu“, říká Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín, a. s a podotýká „abychom si uvědomili o jakých částkách se bavíme.“
19.2.
Středočeský kraj letos rozdělí z Infrastrukturního fondu 160 milionů korun na rozvoj a obnovu základních škol a na vodohospodářskou infrastrukturu. Jde o stejnou částku jako v loňském roce. Peníze na tyto projekty včera schválili zastupitelé.
15.2.
Beroun má stavební povolení k rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti a vypíše soutěž na stavební firmu. Práce by měly začít 1. září po skončení letošní koupací sezony, řekl ČTK místostarosta Michal Mišina (za ANO).
13.2.
Středočeský kraj chce mj. propojit vodárenské systémy Nymburku a Mladé Boleslavi, obnovit čerpání spodní vody na Kladensku a posílit zásobování pitnou vodou. Jde o opatření proti suchu. Speciální komise zřízená krajem představila prvních sedm kroků proti suchu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
8.2.
Návrh na uspořádání místního referenda k vodárenské problematice nezískal podporu zastupitelů města Zlína. Důvod? Špatně položené otázky, které jsou v rozporu s právními předpisy. Pro nevyhlášení referenda hlasovalo 34 zastupitelů, pro vyhlášení dva, dva zastupitelé se hlasování zdrželi.
7.2.
Řada investic, snížená cena vody, dvě mimořádná společenská vyznamenání a velmi dobrá finanční kondice. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) řadí rok 2018 mezi úspěšné. VaK je pevnou a nedílnou součástí města Zlína.
6.2.
Smečno na Kladensku letos chystá modernizaci čistírny odpadních vod. Součástí úprav bude i zvýšení její kapacity tak, aby mohla do budoucna pokrýt potřeby města odpovídající připojení až 2700 obyvatel. Náklady na modernizaci dosáhnou kolem 20 milionů korun, řekla ČTK starostka Smečna Pavla Štrobachová (za STAN).
5.2.
Státní podnik Povodí Labe získal po několika letech příprav pravomocné stavební povolení na suchý poldr Mlýnec na řece Mrlině u Kopidlna na Jičínsku. Poldr má být významným prvkem protipovodňové ochrany pro obce ležící v povodí Mrliny v Královéhradeckém a Středočeském kraji. Vlastní stavba poldru by mohla začít v roce 2020, hotova by mohla být v roce 2022.
28.1.
Pro stavbu přivaděče vody v koridoru dálnice D3 začaly v prosinci projekční práce. Přípravu projektu chce středočeské hejtmanství, které je objednavatelem přivaděče, koordinovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jež je investorem stavby dálnice D3. Investorem přivaděče má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi, náklady dosáhnou stovek milionů korun.
24.1.
Ambiciózní a velké investice, dokončení několika strategických vodárenských projektů a intenzivní řešení nedostatku vody v další obci. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK), která je pevnou součástí města Zlína, bude i v roce 2019 pokračovat v modernizaci a zkvalitňování vodárenské infrastruktury.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
23.1.
Nové Strašecí na Rakovnicku plánuje odbahnění rybníka Nový II a chystá také úpravu jeho břehů. Radní města na posledním jednání schválili zpracování studie úprav. Starosta Karel Filip (ČSSD) ČTK řekl, že břeh je podemletý a je třeba ho zpevnit. V nejbližších letech chce také město obnovit zarostlý rybník v části Pecínov, který by mohl sloužit i ke koupání.
22.1.
Povodí Moravy odstraní sedimenty z vodních nádrží Ludkovice na Zlínsku a Bojkovice na Uherskohradišťsku. Odstranění sedimentů obnoví zásobní prostory obou nádrží a povede ke zlepšení kvality vody, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
16.1.
Do obnovy vodohospodářského majetku VaKu Zlín bylo v roce 2018 investováno téměř 260 milionů korun. Koeficient investic podle plánu obnovy předepsaného ministerstvem zemědělství drží společnost lehce nad průměrem ČR.
14.1.
Kolín začne budovat kanalizaci, na kterou se v budoucnu napojí plánovaná sportovní hala v městské části Borky. Začít stavět by se mělo na přelomu zimy a jara, až to umožní klimatické podmínky. Náklady na stavbu kanalizace dosáhnou 2,2 milionu korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
11.1.
Příprava na vybudování vodních nádrží Senomaty a Šanov na Rakovnicku, které mají pomoci mírnit následky sucha, pokračuje. Práce by měly začít v roce 2021, hotovo by dle aktuálního harmonogramu mohlo být v roce 2023. Předběžné náklady na obě nádrže jsou 420 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
8.1.
Kolín pracuje na projektu změkčování pitné vody. Tvrdá voda v Kolíně například ničí některé elektrické spotřebiče, město by chtělo mít vodu od příštího roku na doporučené hodnotě tvrdosti, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
31.12.
Město Slaný nechá příští rok upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění pramene je v Nezamyslově ulici. Práce by měly začít, až to umožní počasí, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
18.12.
Cena vodného a stočného na většině území Uherskohradišťska se v příštím roce zvýší o 3,96 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 81,65 koruny. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách Slováckých vodáren a kanalizací.
18.12.
Práce na dostavbě kanalizace v Novém Strašecí na Rakovnicku začnou v polovině ledna. Jde o zásadní investici města pro příští léta, která přijde na 109 milionů korun bez DPH. Méně než třetina nákladů půjde přímo z rozpočtu města. ČTK to řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
13.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného pro rok 2019 vzroste o 3 %. Odběratelé tedy budou platit za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 81,35 Kč za m3, což je o 2,4 Kč za m3 více.
11.12.
V Unhošti na Kladensku začala modernizace čistírny odpadních vod. Současné technologie už byly zastaralé a ve špatném stavu. Mírně vzroste i její kapacita. Hodnota investice je zhruba 50 milionů korun. ČTK to řekla starostka Unhoště Iveta Koulová (TOP 09).
11.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je potřeba zdrojů na opravy a investice do vodárenských sítí, řekla včera ČTK zástupkyně ředitele pro ekonomiku a obchod Soňa Teichmanová.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
7.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2018. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti AQUA SERVIS Iveta Doležalová.
6.12.
V rekordním čase a nákladem 80 milionů korun VaK Zlín zajistil novou vysoce kvalitní vodu pro západní část Zlína.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.
4.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2019 v průměru stoupne o 1,7 procenta na 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 98,14 Kč/m3. Důvodem zdražení je celkový růst nákladů spojených s dodávkami a odváděním vody.
30.11.
Zlínská zoologická zahrada bojuje se suchem také pomocí podzemních nádraží na dešťovou vodu. Využívá i vlastní studny a nový šedesátimetrový vrt. Zahrada ročně spotřebuje kolem 40.000 metrů krychlových vody.
29.11.
Již po deváté klienti chráněné dílny a speciální základní školy Nadačního fondu Slunce pro všechny prodávali svoje výrobky v prostorách Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Včerejší prodejní akce byla více než úspěšná. Nadační fond si z vodárny odvezl celkovou částku 31 036 Kč.
23.11.
Letošní celoplošná deratizace kanalizační sítě Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) je již minulostí. Do konce roku se tak Středočeské vodárny zaměří na místa, kde je zaznamenán větší výskyt hlodavců.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
19.11.
Kroměříž má hotový nový digitální povodňový plán pro město i pro obec s rozšířenou působností. Zpracovala jej brněnská společnost Envipartner, dostupný je na internetu. Náklady činily téměř 470.000 korun, zhruba 440.000 korun město získalo jako dotaci z ministerstva životního prostředí. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
16.11.
Mělník má nové zařízení usnadňující hospodaření s vodou. Jde o dvě nádrže, které urychlí napouštění kropicích vozů a zajistí zásoby vody, informovala dnes ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
15.11.
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje mimo jiné bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních, a zmodernizuje lodní výtah. Na včerejším setkání se starosty v Milešově na Příbramsku to ČTK řekl technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
14.11.
Královéhradecký kraj chce rozdělit mezi obce 21 milionů korun na podporu budování vodovodů, kanalizací nebo čistíren odpadních vod. Letos jde již o třetí kolo tohoto dotačního programu, řekl novinářům radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Záměr budou 3. prosince schvalovat krajští zastupitelé.
13.11.
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v obci Věšín na Příbramsku, který pomůže zadržet vodu v krajině. Celková hodnota projektů přesahuje 17 milionů korun, krajské dotace mají podle včerejšího rozhodnutí radních činit čtyři miliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Helena Frintová.
30.10.
Radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes odvolala zákaz nakládání s povrchovými vodami. Důvodem je zvýšení hladiny povrchových vod na vodních tocích na území města, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Tomáš Gross. Lidé tak již mohou opět používat vodu z toků, například pro zalévání. Zákaz v Rožnově platil kvůli suchu od 20. srpna.
30.10.
V buštěhradské části Bouchalka nechal Státní pozemkový úřad postavit nový rybník. Je především součástí opatření pro zadržování vody v krajině, ale sloužit by měl i jako rekreační zóna. "Kolaudace by měla být během listopadu," řekla ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
29.10.
Velké Přílepy u Prahy plánují stavbu nového vodojemu. Obec se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Další vodojem je potřeba ke zvýšení akumulace vody, řekla ČTK starostka Velkých Přílep Věra Čermáková. Důvodem je značný rozvoj obce i dalších obcí v okolí. Kapacity stávajícího vodojemu tak jsou na hranici možností a nemusí v budoucnu stačit.
24.10.
Svazek měst a obcí VKM (Svazek) bude od ledna 2019 třetinovým akcionářem Středočeských vodáren (SVAS). Už dnes ale jeho zástupcí sedí v dozorčí radě a kontrolují činnost. Přečtěte si rozhovor s jeho novým předsedou Mgr. Martinem Kupkou, starostou Líbeznice.
17.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
16.10.
Zlínský kraj uvolní v příštím roce až 21,5 milionu korun na podporu vodohospodářské infrastruktury. Cílem programu je mimo jiné zvýšit počet obyvatel napojených na pitnou vodu a kanalizaci s vyhovující likvidací odpadních vod. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
12.10.
Městské lesy Hradec Králové v rámci boje se suchem chystají výstavbu tří retenčních nádrží na zadržení vody v lese. Nádrže o celkové ploše sedm hektarů by v době sucha měly pomoci udržet spodní vodu a okolní vodní toky v lese na potřebné úrovni. Výstavba nádrží by měla přijít na asi 6,5 milionu korun bez DPH.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) zahájilo opravy Baťova kanálu mezi plavebními komorami v Huštěnovicích a Babicích na Uherskohradišťsku. Práce potrvají do dubna příštího roku. Zahrnují obnovu parametrů plavební dráhy a opravu a stabilizaci břehů a hrází kanálu. Stavba je financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury, stát bude 13,3 milionu korun.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá letos do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí 202 milionů korun. Největší část investic v souhrnu za 140 milionů korun připadá na již postavené nebo nyní dokončované rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou.
4.10.
Opatření související s plánovanou přehradní nádrží Vlachovice na Zlínsku si vyžádají asi 870 milionů korun. Opatření navrhlo ve studii Povodí Moravy, dotknou se zemědělské a lesní půdy, toků i niv, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě Jan Vandík z kanceláře hejtmana Zlínského kraje. Celkové náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice jsou odhadovány na 5,45 miliardy korun, investorem bude státní podnik Povodí Moravy.
27.9.
Řada obcí na Mladoboleslavsku se dočká nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) získala dotaci pro svůj projekt na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady jsou odhadovány na 700 milionů korun, stavět by se mělo začít na jaře, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaK MB Tomáš Žitný.
21.9.
Kolín spustil projekt chytrého měření pitné vody. Systém má pomoci včas odhalovat havárie a zabránit ztrátě pitné vody. Město do projektu zapojilo budovy úřadu a příspěvkových organizací, sdělil ČTK místostarosta Kolína Tomáš Růžička (dříve Kolíňáci).
20.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. je úspěšná v dalších žádostech o dotace na posilování a propojování vodárenské infrastruktury. Po plánovaných investicích do úpraven vody v Libonicích a Lázních Bělohradě, na nichž už práce odstartovaly, získala příslib dalších dotací.
18.9.
V září letošního roku zahájí VaK Zlín a.s. jeden z největších svých projektů pro zajištění dostatku kvalitní pitné vody na Zlínsku.
18.9.
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení města schválilo uzavření smlouvy s dodavatelem. Hotovo má být do zahájení letní sezony 2019, tedy do června, sdělil ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
17.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začnou na přelomu září a října rekonstruovat takzvaný vlárský vodovod. Půjde o část přivaděče pitné vody mezi městy Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky na Zlínsku. Je to téměř sedmikilometrový úsek, náklady budou asi 43 milionů korun, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
17.9.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun. Město získalo dotaci téměř 77 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
13.9.
Nové Strašecí na Rakovnicku chce brzy dostavět kanalizaci, má vypsaný tendr i přidělenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK starosta města Karel Filip (ČSSD). Jedná se o investici za více než 100 milionů korun, většinu nákladů má pokrýt dotace. Pokud nenastanou komplikace s tendrem, mohly by práce začít ještě letos.
11.9.
Stavba kanalizace v Mělníku Vehlovicích začne ještě letos kvůli chystané opravě státní silnice číslo devět. Hlavní tah na Českou Lípu tak nebude nutné znovu rozkopat. Náklady na stavbu kanalizace ve Vehlovicích činí zhruba 140 milionů korun, část zaplatí město, část dotace ministerstva zemědělství a část vlastník infrastruktury, společnost Vodárny Kladno Mělník, uvedl místostarosta Mělníka Milan Schweigstill.
11.9.
Místní referendum o vodárenství na Zlínsku se ve Zlíně společně s říjnovými komunálními volbami neuskuteční. Přípravný výbor prostřednictvím svého zmocněnce Pavla Sekuly vzal zpět svůj návrh. ČTK o tom informoval Sekula, informaci potvrdil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
10.9.
Kroměříž připravuje sérii protipovodňových opatření za zhruba 500 milionů korun. Na projektu chce spolupracovat s Povodím Moravy, okolními městy Hulín a Chropyně a obcemi Břest a Skaštice, na jejichž katastru má část opatření vzniknout také. Smlouva o spolupráci už byla přijata v Kroměříži, Hulíně a Břestu, řekl novinářům místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
7.9.
VaK Zlín splnil svůj slib, zprovoznil první pítko, které instaloval na jedné z hlavních křižovatek mezi dětskými hřišti v Centrálním parku na Jižních Svazích.
31.8.
Zlínský kraj uvolní téměř 13,3 milionu korun na vodohospodářské stavby. Peníze rozdělí formou dotací mezi 16 obcí. Pomohou jim při projektech zaměřených na zlepšení zásobování kvalitní pitnou vodou, pokles vypouštěného znečištění nebo zvyšování množství čištěných odpadních vod, uvedla v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
30.8.
V Královicích na Kladensku má na konci roku začít stavba kanalizace zhruba za 30 milionů korun. Kapacita bude počítat i s rozvojem obce. V září by mělo skončit výběrové řízení na zhotovitele, pokud nenastanou komplikace, práce začnou v říjnu či v listopadu, řekl ČTK starosta Královic Luděk Šofr.
28.8.
Dlouhotrvající tropické teploty a nedostatek srážek se projevují na území celé republiky a Zlínsko není výjimkou. Zatímco vody v řekách ubývá, průměrná spotřeba domácností v létě mírně roste. Když přišla letošní horka, na Zlínsku vzrostla spotřeba jednorázově oproti běžnému stavu 9 procent a pak se vrátila k normálu.
28.8.
Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
23.8.
Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně, kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
8.8.
Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci včera z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek. Město nechalo přemostění pro chodce zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Nymburská lávka byla stejné konstrukce jako ta v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci.
6.8.
Zlepšení parametrů kvality pitné vody a efektivnější provoz zařízení si slibuje Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. od rekonstrukce úpravny vody v Lázních Bělohradě. Poté, co vloni získala příslib zhruba 50% dotace od Státního fondu životního prostředí, se letos podařilo veřejnou zakázku vysoutěžit.
6.8.
Z důvodu nedostatečného množství pitné vody v některých lokalitách vyhlásila Vodohospodářská a obchodní společnost, a.s. v sobotu zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut a zavlažování sportovišť pitnou vodou z veřejného vodovodu.
26.7.
Pokuty uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 24 z 38 kontrolovaných ubytovacích rekreačních objektů na území Krkonošského národního parku (KRNAP) v Libereckém kraji. Kontrola byla zaměřená na nakládání s vodami. Novinářům to řekla oblastní ředitelka ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. Celková výše pokut dosáhla 140.000 korun.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
16.7.
Vodárenské společnosti východních Čech navázaly na předchozí spolupráci a spolu s primátorem Města Hradce Králové a starostou Náchoda se setkaly, aby diskutovaly o dalších možnostech.
11.7.
28. června se uskutečnilo jednání řádné valné hromady společnosti VaK Zlín. Akcionáři společnosti na něm vyhodnotili a odsouhlasili výsledky za uplynulý rok i základní parametry fungování VaK pro rok 2018.
10.7.
Rybník Marvánek v Říčanech u Prahy má problém s kvalitou vody. Kvůli nebezpečným cerkáriím, jejichž výskyt byl potvrzen loni v červnu, město v této přírodní nádrži nedoporučuje koupání. Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž.
4.7.
Říčany u Prahy vybudují sedmikilometrový vodovod do místních částí Strašín, Radošovice a Pacov. Výstavba vyjde na 32 milionů korun, z toho 15 milionů pokryje dotace z Evropské unie, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
29.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. představila na valné hromadě svým akcionářům výsledky loňského hospodaření. To překročilo téměř o 13 milionů plánovaný zisk a skončilo s kladným výsledkem ve výši 15,7 milionu korun. Důvodem byla především posilující koruna vůči euru, což se odrazilo na zlevnění úvěru, který si společnost v minulosti vzala kvůli rozsáhlé investiční akci s názvem Cidlina.
13.6.
Královéhradecký kraj chce dát letos malým obcím na stavby vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod přes 50 milionů korun, což je na úrovni loňského roku. Zatím hejtmanství mezi obce ve dvou kolech rozdělilo zhruba 36 milionů korun. Novinářům to dnes řekl radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Dotaci mohou dostat obce, ve kterých žije do 2000 obyvatel.
12.6.
Středočeský kraj zřídí komisi pro boj se suchem. V poradním orgánu hejtmanky budou kromě radního pro zdravotnictví a bezpečnost Roberta Bezděka (ANO) a dalších zástupců krajského úřadu představitelé významných vodárenských společností, Agrární komory a správci povodí. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Nicol Lenertová.
11.6.
Aliance Voda Zlínsku chce vyvolat referendum o vodárenství v regionu. Obyvatelé Zlína by se mohli vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské.
11.6.
Uzavření Labe pro lodní dopravu v Nymburce kvůli lávce, která je v havarijním stavu a hrozí pádem, bude mít dopad na zdejší turistický ruch, omezení se dotkne například největší české osobní lodi Florentina, která vozí turisty do lázeňských Poděbrad, řekl ČTK ředitel sdružení Zlatý pruh Polabí Pavel Hlaváč.
8.6.
Radnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku začala s úpravami, které podpoří zasakování dešťové vody ve městě. V ulicích tak například přeruší některé obrubníky, aby mohla voda odtékat do zelených ploch, nová parkoviště bude budovat z vodopropustných materiálů a dešťovou vodu bude u veřejných budov zachycovat do nádrží a využívat ji pro zavlažování, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
7.6.
Radnice ve Vizovicích na Zlínsku chystá rekonstrukci koupaliště. Náklady odhaduje na 20 milionů korun. Nechala si zpracovat projekt na rekonstrukci, v současné době běží stavební a územní řízení, sdělila ČTK mluvčí radnice Gabriela Netopilová Sluštíková. Koupaliště je zavřené několik let, naposledy se v něm lidé koupali v roce 2007.
6.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 46 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,9 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny. Zbytek zisku firma po přidělení tří milionů korun na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice.
4.6.
V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až 3000 dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. ČTK to řekl mluvčí parku Radek Drahný.
30.5.
Na vodním díle Labská pod Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku pokračuje rekonstrukce spodních výpustí za 103,6 milionu korun bez DPH. Kvůli stavebním pracem byla o několik metrů snížena hladina vody. Oprava začala loni v březnu a termín dokončení se předpokládá v říjnu 2019, řekla ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
29.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 13,5 milionu korun do fondu obnovy na investice. Dividendy firma nevyplatí. Na investice bude použito 8,8 milionu, zbytek zisku firma převede do sociální a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 8,5 milionu a rozdělila jej podobně jako nyní.
28.5.
Jakmile nastane teplé počasí, Středočeské vodárny (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodání vody do bazénů.
28.5.
Nedostatek srážek a teplé počasí nezpůsobují komplikace nejen lidem, ale trpí rovněž fauna a flóra. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zřídily v lesních porostech jímacího území Mělnické Vrutice a Řepínský důl napajedla. Zvěř tak má možnost ve svém přirozeném prostředí se napít.
18.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín získala za rok 2017 prestižní certifikaci Czech Stability Award AAA Excellent v rámci Czech top 100 firem České republiky. Opět se tak řadí mezi nejstabilnější české firmy s nadstandartní ekonomickou kondicí, solventností a spolehlivostí.
16.5.
V Kladně pokračuje přestavba vodojemu s vodohospodářským dispečinkem zhruba za 100 milionů korun. V tomto týdnu dělníci montují repasované okno ve dříku vodárenské věže, které bude osvětlovat vnitřní prostor. Zároveň mají být dokončeny hliníkové rámy fasády na hlavě vodojemu, řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
15.5.
Nejmodernější technologii pro dálkový odpočet vodného a stočného získá 1000 prvních odběratelů vody ve Zlíně a okolí. Pilotní projekt společnosti VaK Zlín otevírá cestu pro maximální využití chytrých technologií, které dokážou nejen optimalizovat spotřebu vody zlínských domácností, ale především zpříjemnit jejich život.
11.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 58 procent na 13,5 milionu korun z předloňských 8,5 milionu korun. Zisk mohl být ještě vyšší, ale společnost musela vytvořit rezervu tři miliony korun na opravu kanalizace v Janských Lázních, uvedla firma ve výroční zprávě.
10.5.
V budově úpravny vody areálu společnosti VaK Hradec Králové vzniká dispečink, který využije moderní smart technologie. V novém centru bude po dostavbě umístěno vodárenské řídící středisko, které bude nejen dohlížet na běžný provoz vodárenské infrastruktury, ale bude mít i další nadregionální využití.
27.4.
Unikátní technickou operaci zažil Kladenský vodojem, který od července loňského roku prochází kompletní rekonstrukcí. Čtyřsettunový jeřáb dnes krátce po deváté hodině ranní vyzdvihl na vrchol vodojemu novou střechu, která uzavře konstrukci nové podoby stavby.
16.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chystá po třinácti letech opět výplatu dividend. Z loňského zisku 16,3 milionu korun, který byl stejný jako v roce 2016, by na dividendy mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii. Tržby firma loni zvýšila o čtyři procenta na 226 milionů korun a na investice dala 96 milionů korun.
13.4.
Valašské Klobouky na Zlínsku zrekonstruují tamní koupaliště. Předpokládané investiční náklady činí na základě zpracované studie necelých 18 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková. Práce by mohly začít letos po letní sezoně.
12.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začaly modernizovat čistírnu odpadních vod v Kašavě na Zlínsku, v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Investice si vyžádá 35 milionů korun, řekli dnes ČTK zástupci VaK Zlín.
11.4.
Kroměřížská radnice plánuje zvelebení okolí Hrubého rybníka, který lidé znají spíše pod názvem Bágrák. Město si nyní nechává zpracovávat studii, která má nastínit možnosti úprav lokality. ČTK to řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Bágrák je oblíbeným místem rybářů i příznivců přírodního koupání a vodních sportů.
10.4.
Menší středočeské obce budou moci žádat kraj o dotaci na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod. V programu, který budou koncem dubna schvalovat krajští zastupitelé, by se mělo rozdělovat až 26 milionů korun.
4.4.
Středočeský kraj chce řešit nedostatek vody na svém území ve spolupráci s Prahou. Plánuje budování infrastruktury, která by umožnila zásobování dalších míst z nádrže Želivka. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
29.3.
Voda ve Zlíně má vysokou kvalitu, potvrdilo testování Stream.cz. (zdroj http://faktaovode.cz). A bude ještě lepší, po dokončení velké rekonstrukce na úpravně vody v Tlumačově v polovině letošního roku, říká Svatopluk Březík.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
22.3.
Jeden z vrtů, ze kterého jímají Státní léčebné lázně Janské Lázně na Trutnovsku teplou minerální vodu, prochází rekonstrukcí. Lázně poskytují celou šíři léčebné péče včetně minerálních koupelí. ČTK to sdělila Zdenka Hanyšová, která lázně mediálně zastupuje.
16.3.
Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
13.3.
Středočeský kraj chce obnovit staré vodní zdroje používané před rokem 1990. Podle hejtmanství to bude levnější než budovat nové kapacity. Počítá s tím nová koncepce, kterou včera projednala krajská rada. Cílem plánovaných opatření je zajistit zásobování domácností pitnou vodou v období sucha, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
6.3.
Labská přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku projde opravou. Rekonstrukce objektů přehrady, která je národní kulturní památkou, potrvá do konce srpna příštího roku, kdy si přehrada bude připomínat 100 let od svého dokončení. První práce na opravě již začaly.
5.3.
Neznámý pachatel nalil olejovitou látku do vrtů prameniště Vodovodů a kanalizací (VaK) Kroměříž v Hulíně. Firma znečištění odhalila při páteční kontrole a vyrozuměla policii. Čerpání vody z Hulína je zastaveno a přepojeno na náhradní prameniště. Dodávky pitné vody nejsou v žádném případě ohroženy, sdělil ČTK předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.
28.2.
Mrazivé počasí láká rybáře v Boršicích na Uherskohradišťsku k takzvanému lovu na dírkách. Především o víkendech je místní rybník Halda v obležení zájemců, kteří se pokoušejí ulovit pstruhy či jesetery v otvorech o průměru 15 centimetrů vyvrtaných do ledu.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
15.2.
Město Nové Strašecí chybovalo v zakázce na dostavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. S vítězem tendru nesmí uzavřít smlouvu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zároveň celou zakázku zrušil, zjistila ČTK z jeho internetových stránek. Rozhodnutí je pravomocné.
12.2.
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu krytého bazénu. Měl by vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. Teoreticky by se mohlo začít stavět už v příštím roce, náklady budou kolem 100 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Miroslav Hölzel (ODS).
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
7.2.
Největší vodní plochu v Královéhradeckém kraji - přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku - v příštích letech čeká ozdravná kůra. Kraj má projekt, který by měl vést ke zlepšení kvality vody. V rekreační nádrži je zejména v letních měsících zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
6.2.
Středočeští radní včera schválili vybudování poldru, který vznikne na místě bývalého rybníka na Štítarském potoce nedaleko Rožďalovic a Křince na Nymbursku. Úkolem poldru bude zachytit velkou vodu především z řeky Mrliny, která se v Nymburce vlévá do Labe. Uvedla to v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
5.2.
Slaný na Kladensku připravuje projekt na úpravu okolí Slaného pramene, podle legendy nese město podle něj jméno. "Dořešují se vlastnické vztahy s majitelem sousedního pozemku," řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj by úpravy měly být hotové ještě letos.
2.2.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos zahájí projekt rozdělený do několika let, který má zlepšit stav vysychajících mokřadů na vybraných místech KRNAP. Při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadá na dnešní den, 2. února, o tom informoval mluvčí národního parku Radek Drahný.
1.2.
Zlínský kraj dá letos vlastníkům lesů deset milionů korun na boj se suchem. Loni vyhlásil dotační program poprvé, mezi téměř šest desítek vlastníků lesů rozdělil 3,1 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Renata Janečková.
26.1.
Povodí Moravy (PMO) otevřelo v Uherském Hradišti novou budovu vodohospodářských laboratoří. Laboratoře vyhovují požadavkům na analytickou práci, rozbory vod i sedimentů a zkoušek půd, kalů a biologického materiálu, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Výstavba budovy i s jejím vybavením stála 11,5 milionu korun.
25.1.
Vodáci mohou vyrazit na řeku Sázavu i během oprav jezů Podělusy a Městečko na Benešovsku. Povodí Vltavy označilo trasy, kudy plavidla bezpečně přenesou. Přihlédlo k tomu, že díky dobrým průtokům a vyšším teplotám někteří vodáci řeku sjíždějí i v tomto ročním období, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
23.1.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku podal žádost o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Odhad ceny stavebních prací činí 151 milionů korun bez DPH, výše dotace může činit zhruba 64 procent uznatelných nákladů. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
22.1.
Buštěhrad chystá opravu výpusti rybníka v centru města. Práce by měly začít na jaře. U části Bouchalka vznikne nový rybník. Kromě prvku, který přispěje k zadržení vody v krajině, to také bude nové místo pro rekreaci. ČTK to řekla starostka Daniela Javorčeková (sdružení Společně).
18.1.
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
16.1.
Lesy ČR opravily vodní tok Jasenice v zastavěné části Vsetína. Práce si vyžádaly přes šest milionů korun bez DPH, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
15.1.
Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín. Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).
12.1.
Město Náchod získalo od ministerstva zdravotnictví osvědčení o léčivých účincích minerální vody a plynu z nových vrtů nazvaných Běla a Jan a areálu takzvaných Malých lázní. Jde o nový typ minerální vody. Náchodu se tím otevřela cesta k obnovení lázeňství. Novinářům to řekl starosta Jan Birke (ČSSD).
8.1.
Mělník zaplatí za stavbu protipovodňových hrází a dalších opatření o několik milionů korun více kvůli snížení dotace ministerstva zemědělství. Jde o investici státního podniku Povodí Labe, ale částečně se na ní podílí i město, které celkem zaplatí kolem 23 milionů korun. "Je to zhruba 25 procent nákladů," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
27.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2018 investovat do vodárenských sítí 205 milionů korun. K nejdůležitějším stavbám příštího roku budou patřit úpravy stávajících vodovodních a kanalizačních sítí ve Smiřicích s náklady přes 33 milionů korun. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot.
27.12.
Votice na Benešovsku chtějí na jaře začít s rekonstrukcí čistírny odpadních vod, díky níž se zvýší kapacita tohoto zařízení. Práce si vyžádají kolem 50 milionů korun, město na akci získalo dotaci od Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
21.12.
Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.
20.12.
Rybářství Hulín distribuuje ze svých sádek v Chropyni kapry i další ryby určené pro vánoční trh. Rozvoz ryb začal pozvolna v listopadu, poslední týden před Vánocemi je nápor největší, řekl ČTK správce sádek Otakar Pavlíček. Ryby putují do menších obchodů a supermarketů, přímo na sádkách si je kupují drobní odběratelé.
20.12.
V Příbrami se proti původním plánům nebude příští rok zdražovat stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, měli lidé nově platit 23,31 koruny za metr krychlový, tedy o 17 haléřů více než dosud. Vedení města a společnost 1.SčV se ale nakonec dohodly, že se ceník měnit nebude, sdělila ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
15.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2017. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to dnes řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis Iveta Doležalová. Firma na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí.
15.12.
Rakovník chystá v části Na Zátiší ochranu před přívaly vody, která při velkých deštích teče v ulicích. Ochranu mají zajistit speciální zasakovací nádrže. Kvůli husté zástavbě v okolí se nyní voda, zvlášť při přívalových deštích, nemá kde vsakovat. ČTK to řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).
13.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2013 až 2017. Včera o tom rozhodlo představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín.
13.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2018 vodné a stočné v průměru o tři procenta na 76,21 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér.
13.12.
V roce 2018 zaplatí obyvatelé Zlínska za vodné a stočné 85,71 Kč za kubický metr, což je o korunu méně než v roce 2017. Cena tedy klesne o více než procento v době, kdy inflace dlouhodobě přesahuje dvouprocentní hranici.
12.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,6 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 76,86 koruny, řekl dnes ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal. Cena vody na Kroměřížsku tak zůstane i v roce 2018 nejnižší ve Zlínském kraji.
8.12.
Ministr zemědělství Marian Jurečka zastavil řízení, které mohlo vést k odebrání licence na vodárenský provoz společnosti Moravská vodárenská. Informovala o tom zlínská redakce MF Dnes.
8.12.
Lidé na Berounsku si od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 1,5 koruny na 95,91 Kč za metr krychlový. Důvodem je růst ceny vody nakupované z Prahy, informovala ČTK společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.
8.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,1 procenta na 76,30 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst materiálových a mzdových nákladů a tvorba zdrojů na nákladnou rekonstrukci hlavního vodojemu v trutnovském městském parku.
7.12.
Největšími investicemi Nového Strašecí na Rakovnicku budou v příštím roce pokračující oprava školy a budování kanalizace. Návrh rozpočtu počítá s celkovými výdaji téměř 169 milionů korun. Příjmy včetně dotací přesáhnou 163 milionů korun. Město by mělo na konci letošního roku mít na účtu přes 30 milionů korun. Návrh rozpočtu budou zastupitelé schvalovat 14. prosince.
6.12.
Pstruhů potočních ve Vsetínské Bečvě a jejích přítocích výrazně ubylo. "Hrozí, že tato v minulosti obvyklá a hojná ryba bude v našich potocích velkou vzácností," uvedla ve vyjádření pro ČTK mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. O podmínkách pro ryby jednali členové komise životního prostředí Rady města Vsetína se místními rybáři.
30.11.
Již po deváté připravily Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nejen pro svoje zaměstnance, ale i návštěvníky vodárny prodejní akci výrobků klientů Nadace Slunce pro všechny. Ve středu 29. 11. 2017 se proměnila recepce SVAS na Kladně v malý trh s různým adventním zbožím. Nadační fond si z akce odvážel neuvěřitelných 29 342 Kč.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
28.11.
Slaný na Kladensku chce posílit svou pozici ve vodohospodářském sdružení, které bude spolupracovat na provozování modernizované městské čistírny odpadních vod a také vodovodního potrubí. Do sdružení patří přibližně dvě desítky obcí, členství některých se ještě řeší. Obce postupně schvalují nové stanovy. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
28.11.
Vodárenská věž na kopci svatého Jana v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, vyhovělo tak návrhu města z jara 2016. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Petr Vinklář. "Vodárenská věž na rozhraní (městských částí) Nového Hradce Králové a Třebše, která je jednou z dominant města, vznikla v letech 1936-1937 a svému původnímu účelu slouží dodnes," uvedl Vinklář.
20.11.
Cena vody na Vsetínsku se příští rok mírně zvýší na 80,73 koruny za metr krychlový včetně DPH. Letos lidé platili 79,47 koruny za metr krychlový. Cena vodného zůstane stejná, zvýší se však cena stočného, sdělila ČTK zástupkyně valašskomeziříčské radnice Vendula Králová.
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
14.11.
V Kladně pokračuje stavba multifunkčního vodojemu s vodohospodářským dispečinkem za zhruba 100 milionů korun. Nyní je v plánu montáž nové konstrukce. Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotovo by mělo být v roce 2019.
13.11.
Vodní nádrž Osvětimany na Uherskohradišťsku znovu zadržuje vodu pro případ požáru, povodně i sucha. Lesy ČR dokončily její opravu, která přišla na deset milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová. Vodoprávní úřad zrekonstruované dílo posoudil před několika dny.
1.11.
Včera skončila letošní celoplošná deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Následující týdny jsou rezervovány pro opakované deratizace na podněty úřadů nebo pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě či špatného počasí.
31.10.
V Příbrami příští rok zřejmě mírně zdraží stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, by lidé měli platit 23,31 Kč za metr krychlový, což je o 17 haléřů více než dosud. Vodné má zůstat na 52,23 Kč. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) jde v případě stočného o malý nárůst o 0,7 procenta a prakticky to znamená, že se ceny vodného a stočného v příštím roce nebudou příliš měnit.
31.10.
Zlínský kraj dokončil výstavbu nového vodovodu a kanalizace v holešovské průmyslové zóně. Stavba už byla zkolaudována, přišla zhruba na 12 milionů korun. Firmám, které v zóně působí, případně se chystají část areálu v budoucnu obsadit, je k dispozici infrastruktura, na níž se mohou napojit. Novinářům to řekl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
30.10.
Nedělní výpadek elektrické energie v obou krajích provozovaného území společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) způsobil značné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod.
27.10.
Ve čtvrtek 26. 10. 2017 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že i v dalším roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
23.10.
Průtočná vodní nádrž Sovín v Buchlovicích na Uherskohradišťsku znovu zadržuje vodu pro případ požáru, povodně i sucha. Lesy ČR po deseti měsících dokončily její opravu, která přišla na více než 1,5 milionu korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Eva Jouklová.
19.10.
Slaný na Kladensku za zhruba 100 milionů korun modernizuje čistírnu odpadních vod, město získalo dotaci, která pokryje přibližně 60 procent nákladů. Zbytek nákladů na modernizaci čistírny v Části Blahotice doplatí z rozpočtu. Práce už začaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.
18.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Rybáři odhadují výnos z podzimního výlovu Žehuňského rybníku na 110 až 120 tun kaprů, tedy o trochu více, než v minulých letech. ČTK to řekl vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
13.10.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají na příští rok investice do vodárenské infrastruktury za 75 milionů korun. V roce 2019 to má být ještě o 25 milionů korun více, sdělil ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. Letos šlo na investice 60 milionů korun, před čtyřmi lety to podle Březíka bylo 30 milionů korun.
13.10.
Životnost klíčového přivaděče pitné vody Teplice nad Metují – Hradec Králové se velmi rychle blíží k okamžiku nutné rekonstrukce. Příprava rekonstrukce klíčového přivaděče vody, který slouží k zásobení více než 300 tisíc obyvatel, by měla být zahájena co nejdříve.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
10.10.
Hasiči stále neznají složení látky, která o uplynulém víkendu znečistila rybník u Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Stejně tak zatím neznají zdroj znečištění. Na hladině rybníka v lokalitě Cihelna zůstává žlutý povlak a hasiči pokračují v zásahu. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.
2.10.
Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři náhon vyčistili, opravili mostky přes něj a stavidla a napravili škody, které na náhonu udělala povodeň v roce 2013. ČTK to řekl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.
29.9.
Středa 27. září se stala klíčovým dnem pro akcionáře společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM). Na základě dnes podepsané dohody odkupuje VKM od společnosti Veolia třetinový podíl společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Záměr nabytí akcií SVAS musí ještě definitivně potvrdit valné hromady obou společností.
25.9.
Valašské Klobouky na Zlínsku vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody v přírodě. Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková.
22.9.
Zlínská zoologická zahrada začala kvůli úspoře vody využívat nový vrt a nádrže na dešťovou vodu. Vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl šedesátimetrový vrt. Předpokládá se, že bude zásobovat podstatnou část areálu.
21.9.
Společnost ČEZ zahájila generální opravu jednoho ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Kamýk. Po jejím skončení v srpnu 2018 vyrobí elektrárna ve srovnání s dneškem o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více a pokryje tak spotřebu dalších asi 400 domácností ve středních Čechách. Náklady na opravu by měly být okolo 170 milionů korun.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
15.9.
V mělnické části Vehlovice má příští rok začít stavba kanalizace za zhruba 140 milionů korun. Město by pak mělo být zhruba z 92 procent odkanalizováno, řekl na včerejší tiskové konferenci starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Jde o poslední větší lokalitu ve městě, kde kanalizace není. Město s rezervou plní limity Evropské unie pro kanalizaci.
14.9.
Nová opatření pomohou hlídat hladinu potoků v Kladně a okolí. Celkem budou stát kolem tří milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. V provozu by měla být během příštího roku. Kladno zvyšuje i ochranu proti přívalové vodě, řekl novinářům po včerejším jednání zastupitelů kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
12.9.
Zastupitelé Královéhradeckého kraje včera odložili hlasování o nesouhlasu s přípravou výstavby přehradní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku. Návrh na vyjádření nesouhlasu předložil zastupitel Martin Hanousek (Strana zelených). Zastupitelé schválili stažení návrhu a uložili hejtmanovi, aby do 30. listopadu svolal seminář, který se bude týkat této problematiky.
11.9.
Pavel Sekula z hnutí Aliance pro vodu představil alternativní návrh provozu vodárenství pod taktovkou VaK Zlín. Podle jeho záměru je možné snížit cenu vodného a stočného o 10 Kč/m3. Posouzení návrhu, které pro VaK Zlín připravila renomovaná poradenská společnost Grant Thornton, ale ukazuje pravý opak.
6.9.
Okolí Nového rybníka v Příbrami zkrášlí dřevěné sochy, které na místě vyřezává jeden z vězňů podílejících se na celkové obnově areálu. Návštěvníky zatím vítá vodník s typickými šosy a kloboučkem, do budoucna přibudou i další pohádkové postavy. ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
5.9.
Mělník nechá upravit koryto i okolí říčky Pšovky, radní nedávno schválili zpracování projektu, rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé. Příprava dokumentace by měla být hotová příští rok, na podzim 2018 vedení města předpokládá podání žádosti o dotaci z programu revitalizace vodních toků. ČTK to sdělila mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
4.9.
Na řece Moravě v Kroměříži by mohlo v roce 2020 začít fungovat přístaviště s kapacitou čtyř až šesti lodí. Větší rekreační přístav s kotvištěm pro 100 až 120 plavidel by pak ve městě mohl zahájit provoz v roce 2026. Vyplývá to ze záměrů Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC), jehož zástupci je představili na kroměřížské radnici.
28.8.
Středočeské vodárny chtějí v kladenském vodojemu vybudovat do dvou let vodohospodářský dispečink, který má být nejmodernější v Česku. Součástí stavby bude i konferenční místnost s vyhlídkou a expozice o vodárenství. Investice do rekonstrukce a nového využití vodojemu přesáhne 100 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
28.8.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku staví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Náklady se pohybují kolem 12 milionů korun, s pracemi se začalo přesně podle plánu v březnu.
25.8.
Obyvatelé Zlínska a okolí každoročně spotřebují více než sedm milionů metrů krychlových vody, tedy množství, které by naplnilo celou nádrž Slušovice. Díky mimořádné akumulační kapacitě vodních zdrojů ale nehrozí nedostatek pitné vody ani v případě dlouhodobě tropických teplot.
16.8.
Města Zlín a Kroměříž dnes zakázala lidem kvůli suchu odebírat vodu z tamních toků. ČTK to sdělili mluvčí radnic. Stejný zákaz vydalo minulý týden také město Vsetín, již v červenci tak učinil Rožnov pod Radhoštěm, poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
8.8.
Vodohospodáři začali včera vypouštět vodu nad jezem u vodní elektrárny Strž v Kroměříži. Důvodem je jeho kontrola a mimořádná údržba. Při snížení hladiny se odborníci postarají také o záchranu a dočasné přemístění živočichů, kteří by mohli být sníženým stavem vody ovlivněni, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař.
26.7.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku bude žádat o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Město současně povede jednání s majitelem stávající čistírny odpadních vod o možném prodeji čističky. ČTK to řekl místostarosta Jan Helbich (ANO).
26.7.
Zlínský kraj má k dispozici 13 čističek, které mají schopnost zachytit a akumulovat odpadní vody i při intenzivních srážkách. Čističky mají dešťové zdrže, kterými jsou schopny zachytit nadměrný přítok vody po začátku deště. Město Zlín má navíc k dispozici až tři dešťové zdrže o celkovém objemu 4500 m3 a k tomu i 27,5 kilometrů dešťových stok.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
12.7.
Desítky kilogramů ryb různých druhů a velikostí uhynuly v řece Dřevnici ve Zlíně. Podle rybářů mohla ryby zabít splašková voda z kanalizace, která se do řeky mohla dostat kvůli nočním bouřkám. Výše škody zatím není známá, řekl ČTK mluvčí hasičů Roman Žemlička.
10.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) spolu s Nadačním fondem Veolia rozdělily částku ve výši 275 tisíc korun mezi jedenáct žadatelů z řad zaměstnanců SVAS, kteří uspěli v projektu „MiNiGRANTY 2017“.
4.7.
Zásadní stavbou, která má přispět k ochraně před povodněmi nejen v povodí Bečvy, ale také na středním toku Moravy procházejícím Zlínským krajem, je připravované vodní dílo Skalička na Přerovsku. Jeho vznik na řece Bečvě je však stále pouze ve fázi studií. Novinářům to řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Václav Gargulák.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
23.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) a město Slaný se domluvily, že provozování vodohospodářské infrastruktury ve městě Slaný bude pokračovat do konce roku 2019.
20.6.
Řada obcí na Mladoboleslavsku by se v příštích letech mohla dočkat nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) má plán na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady se odhadují zhruba na 700 milionů korun. O tom, jestli se kanalizace bude stavět, rozhodne dotace, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaKu Tomáš Žitný.
15.6.
Slaný na Kladensku vybuduje nový varovný systém a povodňový plán, pomohou obyvatele města chránit nejen před povodní, ale i dalšími mimořádnými událostmi. Práce mají začít letos na podzim a hotovo by mělo být do konce letošního roku. Náklady přesáhnou sedm milionů korun, část pokryje dotace. Novinářům to na včerejší tiskové konferenci řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
13.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni vykázala snížení zisku na 5,9 milionu korun z předloňských 8,7 milionu korun. Zisk podnik podle rozhodnutí valné hromady použije na investice, dividendy vyplácet nebude. Důležitou stavbou bude připojení obcí Úbislavice a Krsmol na vodovod z Nové Paky, informovala ČTK společnost.
2.6.
Středočeský kraj nechá prozkoumat možnosti ochrany před bleskovou povodní, která hrozí u řek Berounky nebo Výrovky. Hejtmanství zadá vypracování studií za téměř 30 milionů korun, peníze získalo z evropských dotací. Odborníci také navrhnou, jak bojovat proti vysychání řek. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
31.5.
Přijďte navštívit Vodní dům v Hulicích u vodní nádrže Švihov na Želivce. Při příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje se otevře návštěvníkům zdarma v pátek 2. června a v prodloužené době! Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.
30.5.
V úterý začne koupací sezona, kvalita vody je zatím dobrá, mírně zhoršenou zjistili hygienici jen v lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku. Hygienici ve středních Čechách sledují 21 přírodních koupališť, některá se ještě nevyužívají. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
26.5.
Lodní výtah na Orlické přehradě čeká modernizace, jejímž cílem je zvýšení jeho bezpečnosti, spolehlivosti a kapacity. Povodí Vltavy před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele provede předběžnou tržní konzultaci. Účelem je především seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace potřebné pro přípravu zadávacích podmínek, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
22.5.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jako každý rok pomáhají svým zákazníkům předcházet problémům při napouštění domovních bazénů a nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
17.5.
Na Zlínsku přečerpává pitnou vodu 104 vodojemů 24 hodin, 365 dnů. Náklady na výrobu a distribuci pitné vody stojí ročně 285 milionů korun. Celkově se za rok přečerpá 9 441 000 m3 vody. Zlíňané tedy vypijí za rok celou Slušovickou přehradu.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
16.5.
V Sázavě na Benešovsku začala výstavba protipovodňových opatření, která ochrání město před stoletou vodou. Celkové náklady jsou přes 66 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Projekt se připravoval více než deset let a zahrnuje pevné i mobilní hráze a vybudování odlehčovacího ramene, řekl ČTK starosta Petr Šibrava (STAN).
12.5.
Nový rybník v Příbrami, který prodělává rozsáhlou obnovu, je odbahněn a koncem příštího týdne by se měl začít napouštět. Cílem je areál zprovoznit do 10. června, kdy se bude konat sportovní den, řekl novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).
10.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni klesl zisk o 16 procent na 42,8 milionu korun. Výši částky na dividendy chce společnost zachovat na 5,8 milionu korun, což představuje dividendu tři koruny na akcii. Zbytek zisku chtějí dát vodárny po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu na investice, uvedla firma ve svém webu.
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
9.5.
Vsetínská radnice připravuje úpravu břehů řeky Bečvy. V úseku dlouhém víc než osm kilometrů by měl vzniknout prostor, kde by lidé trávili volný čas. Práce by měly začít příští rok, vyžádají si 80 milionů korun, město bude žádat také o dotace, řekl ČTK starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
5.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel, loni klesl zisk o 27 procent na 16,5 milionu korun. Tržby se firmě snížily o procento na 217 milionů korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Zisk chtějí vodárny, stejně jako v minulých letech, dát na investice.
4.5.
Za podpory při několikaměsíčních jednáních o reálných možnostech vylepšení podmínek provozní smlouvy, kterou poskytli primátor Statutárního města Zlín Miroslav Adámek a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, podepsaly dne 2. května 2017 společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s. a MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ a.s. dodatek k tzv. provozní smlouvě, která přinese do VaKu Zlín dalších 13 milionů korun ročně.
4.5.
Královéhradecký kraj chce vytvořit strategii pro hospodaření s vodou. Dokument, který by měl být dokončen za 24 až 30 měsíců, má navrhnout postup kraje ohledně zamýšlených vodních děl či nedostatečného zadržování vody v krajině. Novinářům to řekl krajský radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
25.4.
Město Náchod by chtělo na podzim začít ve čtvrti Běloves s obnovou areálu takzvaných Malých lázní, který má být prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě. Zdroj minerální vody pro léčebné kúry hydrogeologové již v lokalitě našli. Výsledky zkušebního čerpání vody z loni vyhloubených čtyř průzkumných vrtů jsou dobré a radnice nyní začala hloubit dva jímací vrty pro potřebu budoucích lázní.
24.4.
Na Zlínsku se v těchto dnech dokončuje pravidelné hubení hlodavců probíhající 2x ročně. Deratizace již proběhla v Otrokovicích, Napajedlech, Vizovicích, Luhačovicích, Valašských Kloboukách, Slavičíně, Brumově-Bylnici a v dalších menších obcích. Ve Zlíně deratizace skončí 26. dubna.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
11.4.
Chatařská sezóna se pomalu rozjíždí, voda ze studní se začíná čerpat, ale jak je to s její kvalitou po zimě? Tuto otázku by si měli pokládat všichni, kteří využívají vodu ze studny jako jediný zdroj pitné vody.
7.4.
Přístaviště pro malé rekreační lodě má být v Mělníku u Labe příští rok. Město se zavázalo, že k němu vybuduje sociální zázemí, které bude mobilní, aby ho v případě povodní bylo možné odstranit. Lokalita je totiž v povodňové zóně. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Investorem samotného přístaviště bude Ředitelství vodních cest.
3.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (dále jen MOVO) se letos poprvé zapojila do akce "Ukliďme Česko" zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody a města. Generálním partnerem celé akce je Nadační fond Veolia.
30.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. se letos poprvé zapojí do akce "Ukliďme Česko" zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody a města.
27.3.
Moravská vodárenská a.s. odstranila za rok 2016 z odpadní vody celkem 527 tun tuhého odpadu. Největším rizikem pro vznik ucpávky a následné možné havárie na kanalizaci jsou tuky, které vylévají lidé do odpadu. Jen v roce 2016 zachytily čistírny odpadních vod celkem 23 tun tukového odpadu.
23.3.
Na patnáct set zájemců navštívilo, i přes nepříznivé počasí, letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, který se konal v den Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a Mělnické Vrutici.
21.3.
Řeku Bečvu o víkendu symbolicky odemknou vsetínští vodáci. Učiní tak za účasti patrona všech valašských řek, vodníka Bečvocha, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Akce se uskuteční v sobotu od 10:30 před budovou Městských lázní Vsetín, jde již o 21. ročník.
16.3.
Česká Skalice na Náchodsku chce letos začít budovat biotopová koupací jezírka u autokempu u nádrže Rozkoš zhruba za 20 milionů korun. ČTK to řekl starosta města Martin Staněk. V okolí autokempu byly v posledních letech opakovaně problémy s kvalitou vody, hygienici tam i zakazovali koupání.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Zajímá vás, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů? Rádi byste nahlédli do tajů úpravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod? Nyní máte jedinečnou možnost. Při příležitosti Světového dne vody, pořádá společnost 1. SčV, a. s., tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
13.3.
Vodovody a kanalizace Zlín a.s. vymění potrubí za 63 milionů korun. Investice do vodovodní infrastruktury jsou plánovány ve výši 33 milionů korun, rekonstrukce potrubí odpadních vod vyjdou na 13 milionů korun.
10.3.
"Mediálním tématem posledních dnů a týdnů se pro VaK Zlín a jeho akcionáře i smluvního partnera MORAVSKOU VODÁRENSKOU stalo rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, které vyslovilo neplatnost usnesení valné hromady společnosti VaK Zlín konané 30. dubna 2004.
9.3.
Svátek vody ve středu 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pořádáním Dne otevřených dveří Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
27.2.
Valašské Klobouky na Zlínsku chtějí u svých budov lépe hospodařit s dešťovou vodou. Vybraly k tomu osm objektů. Město nechá udělat hydrogeologické vrty s vsakovací zkouškou u čtyř objektů, pokud dopadnou dobře, připraví projektovou dokumentaci.
24.2.
Povodí Moravy připravuje na novou plavební sezonu na Baťově kanálu rozšíření doby, po kterou bude v plavebních komorách přítomna obsluha, nové zábradlí na plavebních komorách a úpravy plavebního značení na mostech. Ve vybraných úsecích bude kvůli opravám téměř 80 let starého opevnění kanálu omezen provoz. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
22.2.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos postaví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Práce by měly stát 12 milionů korun, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva zemědělství.
20.2.
Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
13.2.
Úpravnu vody Klíčava letos čeká oprava zhruba za 50 milionů korun. Budou doplněny další technologie čištění. Úpravna slouží asi 40.000 odběratelů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části dalších okresů.
13.2.
Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů. Nová studie ukázala asi 20 různých řešení nedostatku vody. Jedním z nich je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy 62 kilometrů dlouhým vodovodním řadem.
9.2.
Vyústění Slaného pramene v Nezamyslově ulici ve Slaném na Kladensku letos získá novou podobu, která připomene jeho historický význam. Podle pramene získalo město jméno, tvrdí legenda. Finální podobu projektu ještě bude vedení města projednávat. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
8.2.
Náchodská radnice tento týden začala se zkušebním čerpáním vody ze čtyř průzkumných vrtů, které nechala od loňského podzimu udělat ve čtvrti Běloves. Na jaře by v lokalitě měli hydrogeologové vyvrtat dva jímací vrty a minerálku z nich by měly používat lázně, které chce město v Bělovsi zbudovat.
7.2.
Čelákovice v následujících pěti letech zrekonstruují kanalizaci v městské části Jiřina. V rámci výměny kanalizačních řadů nechá město také zkontrolovat vodovodní potrubí a tam, kde bude jeho stav nevyhovující, ho nechá vyměnit. Letos chce město dokončit projektovou dokumentaci a získat potřebná stavební povolení.
30.1.
Letošní lednové počasí se vyznačuje teplotami hluboko pod bodem mrazu, které mají za následek větší pohyb půdy a zvýšený počet havárií na vodovodních řadech. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) opravily dosud v letošním lednu 84 havárií na vodovodní síti, což je nárůst o 32% oproti stejnému období v loňském roce.
26.1.
Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku.
20.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá investice do úpraven vody a vodovodů za přibližně 150 milionů korun včetně DPH. Týkat se budou úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích a napojení obcí ve východní části okresu na vodárnu v Březovicích.
18.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. v roce 2016 ze svého téměř 200 milionového obratu vložila do vodárenské infrastruktury téměř 74 milionů korun. Průběžně probíhaly plánované opravy, investice pak putovaly např. do nových sítí v obcích, zlepšení stávající infrastruktury či propojování vodovodů a posilování vrtů.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
3.1.
Vodárenská společnost 1. SčV, a.s. provozuje několik desítek různých lokalit, z nichž každá má svoji vlastní kalkulaci vodného a stočného. Tyto kalkulace se navzájem velmi liší, protože vycházejí ze zcela rozdílných vstupních podmínek (rozsah, stáří a kvalita vodovodní a kanalizační sítě, typ a vzdálenost zdroje pitné vody, množství napojených obyvatel atd.).
2.1.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se pro příští rok měnit nebude a zůstane na 79,85 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny umožnily úspory a snížení ztrát vody v síti téměř o deset procent.
30.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2017 investovat do obnovy a stavby nových vodárenských sítí 210 milionů korun. Zhruba dvě třetiny investic firma použije na stavbu a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod. Zbytek půjde do obnovy a modernizace vodovodů.
23.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s nepotřebným olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
22.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm šest let a byla dokončena před 55 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení.
19.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného zůstane i v dalším roce ve stejné výši jako posledních pět let. Odběratelé tedy budou platit i v roce 2017 za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 78,95 Kč za m3. VOS a.s. se daří držet cenu díky dlouhodobému dobrému hospodaření a mírnému nárůstu spotřeby.
15.12.
Příbram se pustila do obnovy rekreačního areálu Nový rybník na jihovýchodě města. Rybník je nyní vypuštěný a jeho břehy chce město opravit vlastními silami a s využitím vězňů. Počítá se i s vybudováním nového zázemí, celkově bude v příštím roce do revitalizace investováno 25 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
14.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst cen vstupů, splátky úvěrů na investice Čistá horní Úpa a úpravna vody Temný Důl a také tvorba rezervy na připravovanou rekonstrukci historického vodojemu v parku v Trutnově.
13.12.
Společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pro své zákazníky připravila nový způsob vyřizování Informace o existenci inženýrských sítí. Nová aplikace zjednoduší a zrychlí podání, zpracování a vyzvednutí informace o výskytu vodohospodářských zařízení.
7.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. spravuje přes 615 kilometrů vodovodů. I když dochází k postupné rekonstrukci jednotlivých úseků, řeší se na Jičínsku ročně několik desítek havárií nebo poruch. Včasný zásah při takové havárii je pak klíčový, nejen kvůli úniku velkého množství vody, ale také kvůli ochraně majetku obcí či jejich obyvatel.
29.11.
Beroun si dnes vyzkoušel ochranu pravého břehu řeky Berounky před povodní. Pracovníci technických služeb odpoledne postavili v lokalitě Na Ostrově protipovodňové zábrany a byla zdvižena lávka pro pěší na bývalé autobusové nádraží. Součástí cvičení bylo zasedání městského krizového štábu.
23.11.
Ve Vsetíně začnou kontroly domácností, jakým způsobem nakládají s odpadními vodami. Město v rámci projektu Čistá řeka Bečva II. rozšířilo kanalizační síť v několika městských částech, lidé se na ni mohli připojit do půlky listopadu, ale ne všechny domácnosti tak učinily. Připojení určitého počtu domácností bylo podmínkou projektu.
22.11.
S blížícími se nejkrásnějšími svátky roku můžeme již pomalu nasávat předvánoční atmosféru na každém kroku. Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny v pondělí 21. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“.
7.11.
Tiskárny OTK tvrdí, že do kolínské kanalizace uniklo v neděli z jejich provozu jen několik desítek litrů oleje, který nebyl nebezpečný. Mluvčí Kolína Iva Blümelová již dříve uvedla, že do kanalizace unikly nebezpečné ropné látky. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl prvotní odhad množství uniklého oleje kolem 2500 litrů.
3.11.
V Náchodě začaly průzkumné vrty pro získání nových zdrojů minerální vody ve čtvrti Běloves. Průzkum je prvním krokem v plánu náchodské radnice obnovit ve městě lázeňství. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Radnice za průzkum zaplatí zhruba 4,5 milionu korun.
21.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. navázala vloni na jaře spolupráci s Kamenickou a sochařskou školou v Hořicích, která provedla kamenické práce na historickém vodojemu Villa Anna. Ten je celý z místního pískovce a stojí již od roku 1899 na jižním úpatí Hořického chlumu, v zatáčce u silnice z Hořic na Lázně Bělohrad.
13.10.
Města a obce uzavřela akcionářskou dohodu ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Má zajistit její stabilitu, sociálně přijatelnou cenu vody a zabránit převodu firmy do soukromých rukou. Kroměříž, Morkovice-Slížany, Dřínov a Zborovice spolu drží asi 51,5 procenta akcií.
11.10.
Zdiby u Prahy zdvojnásobí kapacitu čistírny odpadních vod na 6000 ekvivalentních obyvatel, napojí se další obyvatelé. Práce mají začít v polovině roku 2017. Obec už má několik měsíců příslib dotace, která by měla pokrýt zhruba dvě třetiny téměř stomilionové investice. Tendr na zhotovitele se ale teprve chystá vypsat.
10.10.
Roztoky u Prahy plánují rozšíření čistírny odpadních vod. Při přípravě projektu budou spolupracovat i s dalšími obcemi, které jsou na čistírnu také napojené. Stávající zařízení má kapacitu 20.000 ekvivalentních obyvatel, stoupnout by měla na 32.300 obyvatel.
27.9.
Tentokrát jsme si povídali s Pavlem Drahovzalem, starostou obce Velký Osek a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky o koncesním řízení, dotacích ceny vodného a stočného i financování nových investic.
22.9.
Luhačovický pramen Ottovka je znečištěný a mimo provoz. Důvodem je mimo jiné sucho, v dřívějších letech srážky pomáhaly odplavovat nečistoty. Není jasné, kdy zase bude pramen k dispozici. Není vyloučeno, že bude fungovat už jen na jaře, na podzim a v zimě, řekl ČTK výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.
12.9.
Kanalizace v neratovické části Mlékojedy bude hotová příští rok. Město v druhé polovině září vybere ve výběrovém řízení firmu, která práce udělá. ČTK to řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Nová kanalizace s moderní čistírnou odpadních vod bude stát kolem 40 milionů korun, přesnou částku bude město znát až po vyhodnocení tendru. Neratovice mají přes 16.000 obyvatel.
7.9.
Stavba nového vodovodu u Velkých Přílep u Prahy začne na jaře. Po dokončení obslouží až 10.000 obyvatel ze tří vesnic. Jeho kapacita tak má i rezervu pro případ dalšího rozvoje obcí. ČTK to řekla starostka Statenic Miroslava Šmardová. Vybudování vodovodního přivaděče bude stát kolem 17 milionů korun.
1.8.
Vydatné deště, které na Zlínsku zvedly hladiny řek, se přesunuly na Slovensko a slábnou. Na tocích, kde byly v noci dosaženy vyšší stupně povodňové aktivity už průtoky klesají. Už jen na Bystřičce v profilech pod i nad přehradou platí 2. stupeň povodňové aktivity, stav bdělosti pak na Husitském potoku v Solanci, na Stanovnici pod přehradou Karolinka a na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí.
25.7.
Údolím Olešenského potoka na Rokycansku, kde žijí například chránění a v ČR ohrožení mloci skvrnití a kde mohou lidé vidět les poznamenaný jen minimem lidských zásahů, vede od soboty nová naučná stezka. Na 1,5 kilometru dlouhé trase od obce Olešná až po ústí potoka do Berounky, nabízí stezka deset zastavení po místních zajímavostech.
22.7.
Zájemci budou mít příští týden možnost projít v noci osvícenou Orlickou přehradou i s hrází. Organizátoři z občanského sdružení Rozvoj destinace Písecka naplánovali čtyři komentované prohlídky na pátek 29. července. Chtějí tím poukázat na nezastupitelnost Orlíku v energetické i vodní soustavě České republiky.
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. představila v červnu na valné hromadě akcionářům výsledky svého hospodaření. To skončilo se ziskem 8,7 milionů korun, což je dvojnásobek zisku loňského.
19.7.
I když letošní letní počasí se vyznačuje značnými teplotními výkyvy, kdy se střídá chladné deštivé počasí s tropickými teplotami, neznamená to, že zvěř má dostatek ploch k napájení. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pokračují ve své snaze pomoci zvěři, která se nachází v lesních porostech jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl, zřizováním dalších napajedel.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
15.7.
Podzemní voda zaplavuje šachty po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat například i k půdě znečištěné průmyslovou činností. Vrty ve městě připravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí od loňského roku, práce na jejich vybudování začnou zřejmě už v srpnu.
4.7.
Poděbrady na Nymbursku mají modernizovanou čistírnu odpadních vod zhruba za 110 milionů korun. Její kapacita vzrostla z 25.000 ekvivalentních obyvatel na 38.200. Investorem projektu byla společnost Vodovody a kanalizace Nymburk, část nákladů zaplatila z dotace ministerstva životního prostředí.
1.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) začala připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče. Stavba by měla významně zvýšit stabilitu dodávek vody pro Náchodsko a také pro Hradecko. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.
30.6.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v posledních třech letech investoval do vodohospodářských staveb na malých vodních tocích 1,5 miliardy korun. Další miliardu chce vydat do roku 2020. Stavby mají pomoci udržet vodu v krajině v době sucha a zabránit záplavám při rozvodnění řek.
24.6.
Na přelomu dubna a května tohoto roku se po několika letech příprav obyvatelé města Mníšek pod Brdy dočkali dlouhodobě připravovaného vybudování a zprovoznění přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka.
24.6.
Téměř čtvrt milionem korun bylo podpořeno devět úspěšných projektů zaměstnanců Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) v projektu „MiNiGRANTY 2016“, který již po deváté uspořádaly Středočeské vodárny, a.s. ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
15.6.
Odvážné plavce, kteří se letos s vlastnoručně vyrobenými plavidly zúčastní akce Úpění na Úpě, čeká v sobotu 18. června zkrácená trasa. Namísto 12 kilometrů urazí po hladině Úpy pouze 3,3 kilometru. Jedním z důvodů je nedostatek vody v posledních letech. ČTK to řekl jeden z organizátorů Aleš Andrš.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
9.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 51 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,8 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách. Zbytek zisku firma po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice. Předloni měly vodárny zisk 45 milionů korun.
6.6.
Oprava mostu přes Jizeru začne v mladoboleslavské části Debř tento týden. Bude stát zhruba deset milionů korun a potrvá půl roku. Uzavření mostu pro dopravu je plánováno na červen, pěší a cyklisté ho budou moci zatím využívat. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Jiří Bouška.
27.5.
Obrovský zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce projevili členové Klubu vodních strážců. Tu zprostředkoval Útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
25.5.
Dlouho odkládaná oprava mostu přes želivskou přehradu, tedy vodní nádrž Švihov, by měla začít. Středočeský kraj předal staveniště firmě, která má most opravit. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) tak kraj učinil přesto, že nemá garantované prostředky na opravu.
24.5.
Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna vltavské kaskády před Prahou vyrábí v průměru přes 60 milionů kWh elektřiny za rok a pokrývá tak spotřebu 20.000 středočeských domácností.
24.5.
Jednu z největších investic skupiny ČEZ na vodní elektrárně v oblasti výměny řídicího systému čeká elektrárnu Lipno I. Generálním dodavatelem rekonstrukce systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra za téměř 70 mil. korun, je česká společnost ZAT.
23.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod hodlá letos investovat do staveb vodárenské infrastruktury asi 78 milionů korun. Na investice chce použít i loňských zisk, který činil 22,6 milionu korun. Hlavní letošní investicí bude zahájení rekonstrukce čistírny odpadních vod v Teplicích nad Metují.
18.5.
Stát se bude zabývat problémem velkých vodohospodářských přivaděčů, které budou v dalších letech potřebovat nákladné opravy. Některé vodárenské společnosti totiž mají tak dlouhé přivaděče vody, že z výnosů vodného a stočného nejsou schopny jejich nutnou rekonstrukci financovat.
17.5.
V úterý 17. května 2016 jednali zástupci vodárenských společností Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi s premiérem Bohuslavem Sobotkou v sídle společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. o významu páteřních přivaděčů vody v České republice. Jednání se zúčastnili i primátoři a starostové uvedených měst.
16.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk na 51 milionů korun z předloňských 45 milionů korun. Z loňského zisku by podle návrhu představenstva mělo jít akcionářům 5,8 milionu korun. Na jednu akcii tak má připadnout dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách, uvedla firma na svém webu.
11.5.
Středočeský kraj hledá další způsoby protipovodňové ochrany obcí u Berounky, vznikne speciální skupina a připravuje se i studie menších opatření. Povodí Vltavy nedávno nechalo zpracovat studii na suchou nádrž, její vybudování zatím není v plánu. Proti jsou i starostové z horního toku Berounky.
6.5.
Kolín bude mít příští rok nový varovný protipovodňový systém zhruba za 13 milionů korun. Měl by zlepšit ochranu obyvatel města i jejich majetku. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.
4.5.
Středočeské vodárny se snaží zjistit, proč do čistírny odpadních vod v Kladně - Vrapicích teče více nečistot. Zařízení kvůli tomu funguje už několik týdnů na hranici kapacity. Důvodem je i oprava části technologií, která trvá oproti předpokladům déle. Situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy bude k dispozici první zrekonstruovaná část čistírny.
3.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na dosud nejvyšších 16,4 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o sedm procent na 137 milionů korun.
2.5.
Na Baťově kanálu v Otrokovicích byla včera slavnostně zahájena letošní plavební sezona. Loni vodní cestu využilo rekordních 80.000 lidí. Provozovatelé půjčoven lodí a poskytovatelé dalších služeb v přístavech by v tomto roce rádi minulou sezonu zopakovali. Přispět by k tomu měla i vylepšená infrastruktura.
26.4.
Lázně Luhačovice vybudovaly nový balneo provoz pro dětské pacienty. Investovaly do přivedení přírodní léčivé uhličité vody přímo do největší budovy dětských léčeben. Modernizace stála 15 milionů korun, sdělil ČTK generální ředitel lázní Eduard Bláha. V luhačovických lázních se léčí děti již od 1,5 roku, pro děti je k dispozici 258 lůžek.
20.4.
Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na včerejší diskuzi s občany v Berouně. Prezident je ve Středočeském kraji na třídenní návštěvě.
19.4.
Hasiči v Královéhradeckém kraji získali nové zařízení na dálkovou přepravu vody, které využijí především při hašení rozsáhlých lesních či polních požárů nebo při záplavách. Zařízení stálo zhruba 13,5 milionu korun, pořízeno bylo z peněz Integrovaného operačního programu, řekl ČTK ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl.
18.4.
Nové vedení Slaného řeší provozování čistírny odpadních vod, jejíž oprava letos začne. Čistírna funguje na hranici kapacity, nutně potřebuje modernizaci za desítky milionů korun. Na páteční tiskové konferenci to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS), který do funkce nastoupil na začátku dubna.
14.4.
Oprava čistírny odpadních vod v Kladně -Vrapicích má zpoždění, čistírna tak funguje na hranici kapacity, kdy je v provozu jen zhruba třetina technologií. Čistírna je tak dlouhodobě přetěžovaná. Kvůli havarijní situaci provozu byla začátkem dubna nucená odstávka, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda.
12.4.
Stavbaři včera nasměrovali tok Rožnovské Bečvy v Zubří na Vsetínsku do nově vybudovaného koryta. Postavili ho kvůli úpravám frekventované silnice I/35, jež vede na Slovensko. Řečiště bylo nutné posunout kvůli rozšíření křižovatky o odbočovací pruhy do města ze směru od Valašského Meziříčí i od Rožnova pod Radhoštěm.
5.4.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. otevřela letos k příležitosti Světového dne vody celkem šest svých čistíren odpadních vod. Obyvatelé se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace.
22.3.
Vodárenské společnosti východních Čech podepsaly symbolicky v den oslav Světového dne vody smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem.
22.3.
Čistírny odpadních vod, které provozuje Vodohospodářská a obchodní společnost a.s., budou opět otevřeny u příležitosti Světového dne vody, který se slaví 22. března. Po dva dny proběhnou exkurze pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří se budou moci podívat, jak probíhá čištění odpadních vod.
21.3.
Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
16.3.
Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi začne od dubna využívat nový vodovodní přivaděč Baně. Region se tak napojí na pražskou vodu z Želivky. Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun.
15.3.
Nové Strašecí na Rakovnicku připravuje přístavbu školy i dokončení kanalizace. Každý z projektů je zhruba za sto milionů korun, město už požádalo o dotace, teď čeká na jejich vyhodnocení. To by mělo být během jara. Pokud Nové Strašecí uspěje, práce na kanalizaci i škole začnou ještě letos.
10.3.
Středočeské vodárny oproti minulému roku použijí více nástrah na hubení hlodavců. Celoplošná deratizace stokové sítě letos začíná o měsíc dříve než loni. Mírné zimy přispěly k množení potkanů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
7.3.
Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim. Celkem bude stát zhruba sto milionů korun, část nákladů má pokrýt dotace. O ni město požádalo v lednu, rozhodnutí o tom, zda dotaci získá, by se mělo dozvědět do podzimu.
29.2.
Velké Přílepy připravují tendr na stavbu nové části vodovodního řadu. Obec už má zažádáno o dotaci ministerstva životního prostředí na stavbu zhruba čtyřkilometrového přivaděče za 17 milionů korun. Zhotovitele prací a technický dozor by obec chtěla vybrat do léta.
29.2.
Povodí Vltavy začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce, který by ochránil spodní tok řeky až před stoletou povodní. V případě záplav by se totiž zatopilo území až o 1000 hektarech. Zatím však vodohospodáři vypracovali pouze studii proveditelnosti, řekl ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
11.2.
Uherské Hradiště opraví komunikace a chodníky v části města Vésky. Náklady činí zhruba šest milionů korun. Práce by měly začít v dubnu a skončit do 30. června letošního roku, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Procházka (KDU-ČSL).
9.2.
Lešany na Benešovsku dokončily stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za téměř 100 milionů korun. Obec se 700 obyvateli na akci dostala dotaci z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Stavba byla zahájena předloni v srpnu, do zkušebního provozu má být uvedena počátkem března, sdělila obec ČTK.
5.2.
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli ochraně před povodní. V prosinci ministerstvo potvrdilo rozhodnutí, že se zádržný prostor Orlické přehrady zvětší na 93 milionů metrů krychlových, což se Mělníku a dalším obcím nezdá dostatečné. Chtějí zvýšení až na 120 milionů metrů krychlových.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
15.1.
Starostové obcí z Broumovska jsou znepokojeni povolením průzkumu těžby metanu a uranu v sousedním Polsku. Starostové se obávají toho, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v takzvané Polické pánvi a také nepoškodila turistický ruch. ČTK to dnes řekl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD).
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
7.12.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov plánuje pro příští rok investice za 100 milionů korun. Půjde o menší akce. Připravují se sice i čtyři větší investice, ty se ale uskuteční zřejmě nejdřív v roce 2017. Sdružení na ně chce získat evropskou dotaci. ČTK to řekl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
4.12.
V Hovězí na Vsetínsku dnes skončila poslední, třetí etapa projektu Čistá řeka Bečva II, díky němuž bylo odkanalizováno 18 měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (SOMV) Eva Rafajová. Bylo vybudováno celkem 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
25.11.
Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
17.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis pokutu 240.000 korun za to, že její čistička Dobruška na přelomu srpna a září znečistila odpadními vodami řeku Dědinu. Po havárii v ní uhynuly ryby, včetně několika mihulí potočních. ČTK to dnes sdělila inspekce. Příčinou úniku byla podle Aqua Servis technická havárie, firma už pokutu zaplatila.
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
11.11.
Zlínský kraj v příštím roce opraví vodovod v areálu průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. Současný vodovod byl vybudován v 50. letech minulého století. Při srovnání meziročního odběru vody byl zjištěn únik, proto byla navržena výměna potrubí, řekl dnes novinářům hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
19.10.
Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
7.10.
Na žádost pana Ing. Matuly uveřejňujeme jeho reakci na článek ÚOHS: Vodárny Jičín milionovou pokutu za Cidlinu platit nebudou.
5.10.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží.
2.10.
Novou přehradu chce u Vlachovic na Zlínsku postavit Povodí Moravy. Výstavba nádrže by přišla téměř na dvě miliardy korun, její objem by měl být 20 až 30 milionů metrů krychlových. Například přehrada ve Slušovicích na Zlínsku má objem deset milionů metrů krychlových, největší vodní dílo v Česku, přehrada Orlík, má objem 716 milionů metrů krychlových.
29.9.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).
23.9.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík pomůže letos s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistaví ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Bezplatnou službu podnik zorganizuje 3. a 4. října, zájemci o transport lodi se mají hlásit do 28. září na dispečink podniku.
23.9.
Úpravna vody pro jednatřicetitisícový Trutnov, která je po rozsáhlé modernizaci od července ve zkušebním provozu, dokázala zajistit dostatek vody i při letošním suchu. Investice do úpravny v Temném Dole činila 121 milionů korun a Trutnov díky ní získal jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Josef Moravec.
22.9.
Starostové z Kralup nad Vltavou a dalších obcí na dolním toku Vltavy zablokovali návrh státního podniku Povodí Vltavy na zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady o třetinu na 93 milionů metrů krychlových. Starostové chtějí, aby se ochranný prostor v přehradě navýšil až na 120 milionů metrů krychlových. odnocení.
21.9.
Hladina vody v Orlické přehradě, která patří do soustavy vodních děl Vltavská kaskáda, je kvůli suchu o osm metrů níže oproti normálu. Současný stav je podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zcela mimořádný, srovnatelný s obdobím sucha v roce 2003. Nádrž se vyprazdňuje už několik měsíců.
15.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín uspěla s odvoláním k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nebude platit pokutu milion korun za údajné pochybení ve výběrovém řízení na stavbu kanalizací Čistá Cidlina. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Richard Smutný. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil, a to z důvodu promlčení.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
2.9.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 300.000 korun Agrodružstvu Morkovice. Firma ji dostala za to, že v červenci kvůli havárii močůvkou znečistila a otrávila Nítkovický a Litenčický potok a také rybník v Nemochovicích na Vyškovsku, v němž uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
1.9.
Vsetínská radnice opět zakázala kvůli suchu odebírat povrchovou vodu z vodních toků na území města. Jde o Vsetínskou Bečvu, Jasenický potok, Jasenku, Rokytenku, Semetínský potok a Vsetínský náhon, včetně jejich přítoků, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Kousalová. Vyhláška platí od pátku do odvolání. Radnice přitom vyhlásila zákaz již na konci července, platil do 20. srpna, kdy byl díky dešťům zrušen.
25.8.
hruba 3000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody. Středeční práce se dotknou necelé desítky ulic, vodárny zajistí náhradní zásobování vodou cisternami.
18.8.
Téměř 7000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody.
14.8.
Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
13.8.
Příbram a Kutná Hora se dnes přidaly k městům, která kvůli pokračujícímu suchu zakázala odběr povrchové vody z potoků a řek.
7.8.
Sedm měst ve Zlínském kraji v těchto dnech kvůli suchu zakázalo odebírat vodu z toků na svém území. Vyhláška platí ve všech případech do odvolání, informovala dnes ČTK mluvčí zlínského hejtmanství Renata Škrobálková.
6.8.
V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
4.8.
Královéhradecký kraj dnes vyhlásil kvůli současnému suchému a horkému počasí takzvané období mimořádných klimatických podmínek. Během něj například platí zákaz kouření či rozdělávání ohně v lese. Opatření budou platit až do odvolání, informoval ČTK Martin Holek z tiskového oddělení hejtmanství.
4.8.
Votice na Benešovsku musejí opravit čistírnu odpadních vod. Nedávno se zjistilo, že zařízení špatně funguje a bude potřeba některé části vyměnit. Kromě toho bude nutné čističku celkově přestavět a zvýšit její kapacitu, řekl dnes ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
citu a navíc znečišťovalo řeku Sázavu.
3.8.
V Kladně za několik týdnů začnou speciálními vrty zjišťovat hladinu podzemní vody. Voda zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat až k půdě znečištěné průmyslovou činností.
3.8.
Výstavba kanalizace ve Valašském Meziříčí, okolních obcích a v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku byla dokončena. Za 160 milionů korun bez DPH tam vzniklo 29 kilometrů nové kanalizace.
30.7.
Votice na Benešovsku řeší problém s nedostatkem pitné vody. Teď sice ve všech domácnostech voda z obecního vodovodu teče, ve vodojemu ale není žádná zásoba. Město chce proto hledat nové zdroje pitné vody a o dosavadní lépe pečovat.