Vláda bude rozhodovat, zda bude pokračovat v přípravě vybudování jezu v Děčíně, který by umožnil rozvoj vodní dopravy na Labi, nebo upřednostní ochranu přírody. Dnes má kabinet Andreje Babiše projednat Koncepci vodní dopravy pro období 2016 - 2023. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády.
Koncepce, která je prvním koncepčním materiálem pro vodní dopravu v ČR, identifikovala jako hlavní příčinu významného poklesu přeprav v posledních dvaceti letech právě nedostatečnou spolehlivost splavnosti vodní cesty v úseku od Ústí nad Labem po státní hranici s Německem. V tomto úseku je podle ní potřebné omezit závislost vodní dopravy na klimatických podmínkách, což je možné pouze výstavbou Plavebního stupně Děčín.
Veřejný zájem na rozvoji vodní dopravy se ale podle návrhu dostává do střetu se zájmem na ochraně lokalit soustavy Natura 2000 a vláda by měla rozhodnout, který zájem převažuje.
Na dolním Labi od Ústí nad Labem ke státní hranici se podle údajů koncepce mohou plavit lodě s ekonomicky rentabilním ponorem 140 cm jen zhruba polovinu roku, s nižším ponorem 110 cm pak asi v 74 procentech. Po vybudování jezu stoupla splavnost pro ponor 140 cm na 345 dní v roce a pro 220 cm na 180 dní.
Příprava vybudování jezu na dolním Labi trvá už více než 20 let. Proti výstavbě děčínského plavebního stupně opakovaně protestují české i německé ekologické organizace a v minulosti i vláda spolkové země Sasko.
Foto: Wikipedia, Ondřej Koníček, licence
13.9.
Problém se zdroji vody pro pěstitele chmele na Žatecku by mohla vyřešit nádrž u obce Kryry. Voda a zavlažování chmelnic jsou důležité pro vyšší výnos chmele, řekl ČTK tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
16.2.
V Cholupickém mokřadu při jižním okraji Prahy provedli členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec za finančního přispění Nadačního fondu Veolia mozaikovitou prořezávku náletových dřevin. Pomohli tím jednomu z nemnoha zajímavých pražských mokřadů.
22.1.
Do vodohospodářských staveb na severu Čech letos SVS vloží 1,445 miliardy korun. Finance půjdou především na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku. SVS investuje do 174 nových staveb v deseti okresech severočeského regionu společně se 44 stavbami přecházejícími z předchozího roku.
28.12.
Pracovat z domova se musely naučit kvůli epidemii koronaviru operátorky Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK). Počet hovorů kvůli zavřenému zákaznickému centru vzrostl. Jedna denně vyřídí v průměru 45 hovorů, některé z nich by přitom spíše patřily psychologické poradně. ČTK to řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
7.12.
V místě budovy letního koupaliště na Koldomu v Litvínově na Mostecku vznikne nová plavecká hala za 263 milionů korun bez daně. Půjde o největší investici v moderní historii města. Rada města projednala veřejnou zakázku na zhotovitele, 10. prosince ji projednají zastupitelé.
30.11.
Cena vodného a stočného v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost, se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody bude stát o 0,6 haléře více než nyní.
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově má za sebou rekordní sezonu, přestože se kvůli epidemii koronaviru otevřelo později než obvykle. Rekreační areál navštívilo od června do září 102.000 lidí. ČTK to oznámil vedoucí městského areálu Karel Ton. Návštěvnost je o několik tisícovek vyšší než v minulých letech.
17.9.
Počaply u Terezína na Litoměřicku mají novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod (ČOV). Stavbu za 18,8 milionu korun mohl Terezín provést díky dotacím. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Terezín Robert Czetmayer. Prospělo to podle něj nejen lidem, ale i ochraně životního prostředí v obci ležící těsně u řeky Labe.
15.9.
První rekreanti vstoupili o víkendu do areálu jezera Most. Na místě, kde stávalo středověké město a následně se těžilo uhlí, vznikla vodní plocha větší než Máchovo jezero s hloubkou 71 metrů, která se vyrovnává Orlické přehradě. Připravené jsou pláže, mola, dětské hřiště, objet lze celé jezero na kole. V plánu je stavba kempu, zázemí pro vodní sporty.
28.8.
Mezi obcemi Michalovice a Libochovany na Litoměřicku skončila druhá etapa rekonstrukce přivaděče pitné vody. Dodávaná bude od čtvrtka znovu tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová. Oprava celého přivaděče za zhruba 133 milionů korun skončí za rok.
20.8.
Přístaviště osobních lodí v ústecké části Vaňov získá novou podobu. Nyní se vymění plovoucí můstek, příští rok se doplní nové kotvení a připojení lodí na elektřinu a pitnou vodu. Město postaví u přístavu autobusovou zastávku. Novinářům to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů.
7.8.
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Odborníky z Čech v nich doplňují autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemska, Itálie či Británie. Žádosti mohli zájemci o účast v soutěži podávat do konce července, jejich součástí bylo portfolio referenčních prací.
24.7.
Na jezeře Milada u Ústí nad Labem jsou nová plovoucí mola. Některá jsou určena pro zahnízdění a odpočinek ptáků, další využijí pro oddech plavci. O umístění mol na jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu ČTK informovala Hana Volfová, mluvčí Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), který vodní plochu spravuje.
23.7.
Jezero Most se v září otevře veřejnosti. S ohledem na epidemii se žádná slavnost ke zpřístupnění plochy, která vznikla zatopením hnědouhelného dolu, konat nebude. Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.
21.7.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
25.6.
Oprava šestikilometrového úseku páteřního vodovodního přivaděče na Litoměřicku za zhruba 133 milionů korun skončí za rok. Na výměnu starého ocelového potrubí za litinové dostali vodohospodáři dotaci 80 milionů od ministerstva zemědělství, uvedl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Tomáš Indra.
23.6.
Letohrad na Orlickoústecku po dvou letech otevře zrekonstruované koupaliště. Za modernizaci město vydalo 25 milionů korun bez DPH. Zahájení provozu radnice naplánovala na pátek. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).
22.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na řádné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2019 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
25.5.
Koupaliště u plavecké haly v Ústí nad Labe je po rozsáhlé rekonstrukci připravené na otevření. Největší investice města v posledních letech stála přes 100 milionů korun. Návštěvníci budou moci využít nové bazény, vodní a další atrakce. ČTK to řekla mluvčí radnice Romana Macová. Koupaliště se otevře 1. června.
11.5.
Kamencové jezero v Chomutově je připravené k otevření. Pracovníci ještě dělají drobné úpravy pláží a zeleně. Ubytovací kapacity kempu jsou od posledního týdne v červnu do konce srpna téměř vyčerpané. Město, které jezero provozuje, však může areál včetně kempu zpřístupnit veřejnosti, až vláda rozhodne o otevření venkovních koupališť.
30.4.
Obyvatelé severních Čech zaplatí od května letošního roku za vodné a stočné o zhruba čtyři koruny méně než doposud. Díky změně DPH z 15 % na 10 % klesne cena za tisíc litrů vody na 98,91 Kč.
3.4.
Vodohospodáři dokončili první etapu oprav přivaděče na Litoměřicku. Do dvou obcí poteče voda z tohoto přivaděče. Lidé to pocítí ve změně kvality vody, je to tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
20.3.
Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.
19.3.
Severočeské vodovody a kanalizace zavedly v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nouzový režim. Dodávka pitné vody v Ústeckém a Libereckém kraji je plynulá. Zavřená jsou zákaznická centra. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
26.2.
Některá města Ústeckého kraje umisťují do ulic nádoby na použité jedlé tuky a oleje. Například v Litvínově přibyly na deseti místech ke kontejnerům na tříděný odpad. Lidé do nich mohou vhazovat použitý olej v plastových lahvích a město ho pak ekologicky zlikviduje. Do těchto nádob nepatří technické oleje, uvedlo město na svém webu.
20.2.
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé. Všechny práce na rekultivovaném území po těžbě uhlí skončí v závěru roku. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová. Investorem staveb je ministerstvo financí.
3.2.
Kadaň na Chomutovsku chce zastřešit městské koupaliště nafukovací halou. Ve vyhřívaném bazénu, který byl dosud v provozu pouze v létě, by se lidé mohli koupat po celý rok. Radnice dá letos vybudovat zázemí k bazénu a poté po letní přestávce postaví halu. V Česku tak bude první zastřešený bazén podobnou nafukovací halou, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
27.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) investuje letos do obnovy a výstavby vodohospodářského majetku 1,36 miliardy korun. Většinu částky využije na rekonstrukce a výstavby vodovodů a kanalizací. V roce 2020 opraví nebo nově postaví 60 kilometrů vodovodního a 22 kilometrů kanalizačního potrubí. Rekonstrukce se dočká i řada starších vodojemů a čistíren odpadních vod.
11.12.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) upozorňuje odběratele, že není nutné mít filtr, aby jim z kohoutku tekla kvalitní pitná voda. Reagují tak na letáky od dealerů s nabídkou rozboru vody a filtrů na úpravu vody. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
10.12.
Pražské vodovody a kanalizace upraví v době vánočních svátků provoz zákaznického centra i oddělení technických záležitostí. Naopak v nepřetržitém provozu budou zajišťovat bezproblémový chod celé pražské vodohospodářské infrastruktury.
2.12.
Severočeská vodárenská společnost vyhlašuje cenu vodného a stočného jednou ročně, a to vždy k 1. lednu daného roku. Za 1000 litrů dodávky pitné vody a za její odkanalizování a vyčištění zaplatí od 1. ledna odběratelé v Ústeckém a Libereckém kraji 103,39 korun včetně DPH. Od 1. 5. 2020 však dochází ke změně výše DPH z 15 % na 10 %.
18.11.
Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.
12.11.
Novou vodní linku pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) bude provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Zároveň se prodlouží zkušební provoz linky do roku 2021, původně měl skončit letos. Včera to schválili pražští radní. Důvodem prodloužení jsou nedokončená protipovodňová opatření.
17.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services.
8.10.
Zkoumat kvalitu vody je v období posledních sto dvaceti let samozřejmostí. Zabývali se jí i univerzitní odborníci, budovaly se laboratoře jak pro vodu pitnou, tak odpadní.
23.9.
Sobotní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako první uzavřela i v případě reálných povodní. Součástí cvičení je dále stavba mobilních zábran. Kromě Malé Strany a Kampy se akce týká také Smíchova, Výtoně a Podolí. Zástupci města uvedli, že cvičení potvrdilo dobrý stav zábran.
9.9.
Voda ve většině přírodních koupališť v Praze byla podle zjištění hygieniků celou koupací sezonu v pořádku. Poslední letošní kontroly, které se uskutečnily 21. a 26. srpna, prokázaly ve Džbánu sinice. S problémy se potýkala hostivařská přehrada, kde byl na konci července dočasně vyhlášen zákaz koupání.
12.8.
Pražské vodovody a kanalizace za první pololetí letošního roku zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 1,15 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve stejném období roku předchozího to bylo 2,3 miliónu korun.
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
6.8.
Pražský magistrát zadá Institutu plánování a rozvoje, aby připravil nesouhlasné stanovisko k povolení nové plavební komory u Dětského ostrova, kterou chystá Povodí Vltavy. Včera o tom rozhodli radní. Schválili také text memoranda s Prahou 1 a Prahou 5, ve kterém se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily.
5.8.
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. ČTK to dnes zjistila na internetových stránkách chomutovského magistrátu. Zákaz platí až do odvolání. Odebírání vody i přes zákaz je kvalifikováno jako přestupek a je možné uložit pokutu ve výši až 100.000 korun, upozorňuje chomutovský vodoprávní úřad.
30.7.
Dostatek pitné vody pro region má zajistit rozšíření vodojemu v Pohořanech na Litoměřicku. Kapacita vodojemu by se měla zdvojnásobit a nově pojmout 50 metrů krychlových vody. Práce na výstavbě nového vodojemu zahájila Severočeská vodárenská společnost (SVS) v těchto dnech, hotovo by mělo být do tří měsíců. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Mario Böhme.
26.7.
Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
24.7.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) začne v nejbližších dnech s výměnou vodovodu v Nádražní ulici v Klášterci nad Ohří. Vodovod, který zajišťuje přívod vody zhruba pro 100 obyvatel, byl už v poslední době poruchový, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Jiří Hladík. Rekonstrukce bude stát víc než 3,6 milionu korun.
17.7.
Chomutovský magistrát včera vydal kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod v povodí pěti toků. Vodu nesmí lidé odebírat pomocí čerpadel pod hrozbou pokuty až 100.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí magistrátu Denisa Špeilová.
3.7.
Pražský magistrát letos dokončil stavbu Bohnického rybníku a obnovu Milíčovského rybníku. Momentálně rekonstruuje další čtyři rybníky. Zároveň chystá zahájení prací na Šeberáku, Lipeneckém rybníku a na obnově Velkého Lítožnického rybníku i Mysliveckého rybníku. Město do revitalizací, oprav a dalších prací plánuje letos dát zhruba 74 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na pravidelné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2018 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
18.6.
Město Most nechá dopustit vodu do jezera Matylda. Hladina vodní nádrže vzniklé zatopením lomu klesla kvůli výpařování vody a dlouhodobému suchu. Nyní se zvýší o 50 centimetrů. Magistrát za to zaplatí 1,77 milionu korun bez DPH, uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST).
12.6.
Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia ocenily v rámci 12. ročníku MiNiGRANTů 29 dobrovolnických projektů celkovou částkou 750 tisíc korun.
11.6.
Hlavní město plánuje v dalších letech zvyšovat vodné a stočné o dvě procenta nad míru inflace a výnosy použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě. Vyplývá to z plánu rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024, který dnes schválili radní. Voda by v metropoli neměla zlevnit ani v případě snížení daně z přidané hodnoty (DPH), které schválila Sněmovna.
10.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dokončila opravu téměř šesti kilometrů trasy strategického vodovodního přivaděče na Mostecku. Voda v něm teče z Přísečnice směrem na Bílinu. Díky opravě se posílí dodávka pitné vody dál na Ústí nad Labem. Následovat bude rekonstrukce dalšího úseku přivaděče na Litoměřicku.
7.6.
Chystáte si napustit zahradní bazén? Zaručenou cestou pro dosažení stoprocentně kvalitní vody a rychle napuštěného bazénu je dovoz vody cisternou od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
6.6.
Voda je nejdůležitější součástí života. Lidské tělo obsahuje téměř 70 procent vody a aby byl člověk zdráv, potřebuje pravidelně doplňovat tekutiny. Zejména v těchto dnech, které provázejí vysoké letní teploty, může docházet k příznakům dehydratace organismu. Nedostatek tekutin může způsobit vyšší únavu, bolesti hlavy a kloubů nebo i vážnější problémy.
28.5.
Přivaděč vody na Litoměřicku se bude opravovat. Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) proto budou dodávat pitnou vodu lidem na vybraných místech Litoměřicka a v Ústí nad Labem a jeho okolí z nádrže Fláje upravenou v úpravně v Meziboří. Mluvčí vodáren Iveta Kardianová ČTK řekla, že voda v kohoutcích bude stále splňovat přísné legislativní požadavky na jakost.
22.5.
Soutěž Voda v krajině, v rámci které měli žáci základních škol navrhnout, co nejvíce opatření pro udržení vody v přírodě a v boji proti suchu, zná své vítěze.
22.5.
Chomutov pořídí do areálu Kamencového jezera dvě skluzavky. Novou atrakci by mohli rekreanti využívat od začátku prázdnin. Řekl to náměstek primátora David Dinda (Nový Sever). Turisty i místními vyhledávaný rekreační areál už zahájil novou sezonu.
21.5.
Nový ředitel Povodí Ohře Zbyněk Folk chce zintenzivnit přípravu vodní nádrže Kryry na Lounsku a zlepšit hospodaření s energiemi v rámci závodu. Lépe využívat má státní podnik, který zaměstnává 613 lidí, obnovitelné zdroje energie. Folk to řekl v rozhovoru s ČTK.
10.5.
Začátkem 20. století se Královské hlavní město Praha dočkalo stavby své první moderní vodárny v Káraném. Za její realizací stojí řada dnes více či méně neznámých autorů. I díky nim bylo možno tak ambiciózní projekt dokončit. Káranská vodárna letos slaví 115 výročí od uvedení do provozu.
3.5.
Hlavní město chce do dvou let začít stavět nový bezpečnostní přeliv na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady.
2.5.
Příběh vody a její klíčový význam pro život člověka v různých souvislostech – na to upozorňuje výstava fotografií Voda a civilizace, která začíná dnes na pražské Kampě. Venkovní expozice ukáže minulost, současnost i budoucnost životodárné tekutiny na Zemi na dvaceti oboustranných v noci nasvícených panelech přístupných 24 hodin denně.
30.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) musela kvůli vstupu České republiky do Evropské unie a dané legislativě investovat zhruba 4,6 miliardy korun. Společnost, kterou vlastní obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji, splnila závazky v čištění odpadních vod, nedostala ale přislíbené evropské dotace.
24.4.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) chce letos investovat do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury přibližně 2,36 miliardy korun, více než loni. Zhruba 2,14 miliardy získá město od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které v Praze distribuují vodu. Vyplývá to z plánu investic, který včera schválili pražští radní.
16.4.
U jezera Matylda u Mostu mají být nové písčité a oblázkové pláže, nová mola a vstup do vody. Náklady na projekt kolem vodní nádrže, která vznikla zatopením bývalého hnědouhelného lomu, se odhadují na více než 43 milionů korun. Než se projektem a jeho financováním bude zabývat mezirezortní komise, musí ho schválit mostečtí zastupitelé. Radní jim nyní doporučili stavbu schválit.
12.4.
Při příležitosti oslav Světového dne vody byly v Kongresovém centru Praha vyhlášeny výsledky soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018.
11.4.
Vodárenské společnosti na severu Čech nyní vyhodnocují vítězné snímky ptačích budek, které jako soutěžní úkol sestavily děti ve školních družinách. Barevně je upravily a umístily do okolní přírody. A je opravdu z čeho vybírat.
25.3.
I přes slunečné počasí si o víkendu našlo téměř dva tisíce sedm set návštěvníků cestu do Pražského muzea vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
21.3.
Letošní Světový den vody, který připadá na 22. března, připomíná, že více než 800 milionů lidí na Zemi nemá k dispozici potřebné množství nezávadné pitné vody. V některých zemích je denní spotřeba vody celé domácnosti méně než deset litrů, zatímco v České republice činí průměrná denní spotřeba jednoho člověka asi 90 litrů a například v USA dokonce 300 litrů.
14.3.
Nový bazén v pražském Radotíně by první plavce mohl přivítat v květnu. Náklady na stavbu krytého bazénu se čtyřmi plaveckými dráhami byly 100 milionů korun. ČTK o tom informovala Jana Hejrová z radnice Prahy 16. Bazén se začal plnit vodou v úterý.
11.3.
Severočeská vodárenská společnost zahajuje rekonstrukci úpravny vody v Malešově na Litoměřicku. Jde o největší letošní stavbu firmy, která na investice v celém Ústeckém a Libereckém kraji dá 1,33 miliardy korun. Oprava úpravny bude stát stát zhruba 210 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
19.2.
Hlavní město Praha letos plánuje další z řady celodenních protipovodňových cvičení. Uskuteční se 21. září v Braníku, Podolí, na Novém Městě a na Smíchově. Včera o tom rozhodli radní. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu opět zasáhla velká voda. Předpokládané náklady jsou 2,1 milionu korun.
14.2.
Stavba vodního jezu u Děčína je součástí Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou v pondělí dostane k projednání vláda. Ministerstvo dopravy ji prosazuje jakožto klíčový prvek pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu. Původně měl kabinet koncepci řešit na začátku února.
4.2.
Ministerstvo dopravy nadále prosazuje stavbu vodního jezu u Děčína, který je podle úřadu klíčový pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy. Jeho stavba je součástí nové Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou dnes dostane k projednání vláda. Ministerstvo trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
22.1.
Stát chce negativní dopady stavby jezu u Děčína na krajinu v okolí Labe kompenzovat investicemi do ekologie v cizině. V Česku taková opatření nejsou možná. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poslali zástupcům Evropské komise dotazy, zda je přípustné provést taková opatření na území jiného státu EU.
18.1.
Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě.
10.12.
S nedostatkem vody se v rámci Ústeckého kraje i v tomto ročním období potýká několik obcí ve Šluknovském výběžku. Cisterny s pitnou vodou objednávají obce i jednotlivci. Problém se týká obcí na Děčínsku, a to Mikulášovic, části Varnsdorfu a Jiříkova. Zatím se k pitné vodě obyvatelé dostanou, problém nastane, až uhodí mrazy.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
25.9.
Pražské vodovody a kanalizace se aktivně zapojily na do protipovodňového cvičení Karlín - Libeň 2018.
21.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány. Údržbu povodňových uzávěrů a čerpacích systémů zajišťují strojní čety PVK.
14.9.
Zhruba po třech letech výstavby vstoupí ve středu 19. září do zkušebního provozu nová linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Stavba měla původně vyjít na 5,8 miliardy korun, nakonec se prodražila o zhruba 300 milionů.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v rámci projektu Zažít město jinak prohlídku vodárenské věže Podolské vodárny. Akce se uskuteční v sobotu 15. září od 10 do 15 hodin. Vstup je zdarma.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. V jejich rámci nabídnou o víkendu 29. a 30. září prohlídku Podolské vodárny a také přednášku na téma Praha žíznivá a nemocná.
10.9.
Již 85 let letos uplynulo od soutěže na novou čistírnu odpadních vod, která měla nahradit v té době již zastaralou čistírnu odpadních vod v Bubenči. Bubenečská čistírna, navržená známým vodárenským konstruktérem Williamem Heerlein Lindleyem a dokončená v roce 1906, po první světové válce přestávala rostoucí Praze stačit.
10.9.
Nechranická přehrada, největší na Ohři, slaví 50 let od zprovoznění. Zásobuje vodou obyvatele, průmyslové podniky a zemědělce na Chomutovsku, snižuje dopady povodní, v elektrárně vyrábí energii, slouží rekreantům, sportovcům i rybářům. V sobotu bylo vodní dílo mimořádně otevřeno veřejnosti.
15.8.
Na pražské Letenské pláni vznikne jezírko. Magistrát chystá podklady k územnímu řízení, stavba by mohla začít v roce 2020. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. Nový rybník vznikne také v bohnickém údolí a ještě letos by měl být hotov nový rybník Terezka u obory Hvězda v Praze 6.
9.8.
V Počaplech na Litoměřicku čera zahájili výstavbu 1245 metrů dlouhé splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod v obci za téměř 18 milionů korun. Odkanalizování se tak po deseti letech příprav dočká vedle Nových a Českých Kopist poslední část Terezína. Počaply plánují dokončit odkanalizování za rok.
18.7.
Rozsáhlý vodárenský areál na Letné, který byl dostavěn v roce 1888, slaví letos 130 let od svého vzniku. Kromě vodárenské věže zde byl čtyřkomorový pozemní vodojem a přečerpací stanice. Původně byl napájen přirozeně filtrovanou vodou z Novomlýnské vodárny a po roce 1914 pak vodou káranskou.
16.7.
Pražská hygienická stanice kvůli sinicím zakázala koupání v koupališti Šeberák. Oproti poslednímu měření se kvalita vody v rybníce zhoršila ze stupně tři na stupeň pět, což je nejhorší možný stav. Zhoršená kvalita vody je také v Hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na svých webových stránkách.
2.7.
Ve třech pražských přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Na stupnici od jedné do pěti hodnotí hygienici stupněm tři vodu v koupališti Šeberák a v hostivařské přehradě a po koupání v nich se u citlivých lidí může objevit vyrážka. Druhým stupněm vodu ohodnotili v koupališti Džbán, kde je zakalená voda.
28.6.
Praha 3 za 32 milionů korun opravila venkovní bazén v areálu Pražačka, zároveň plánuje další investice do koupaliště. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice a společnosti SARAP, kterou Praha 3 vlastní a která sportovní areál a koupaliště provozuje. Opravený bazén kromě prostoru pro plavání nabízí relaxační zónu a atrakce pro děti.
27.6.
Městská část Praha 20 se stala jedenáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16 a městská části Březiněves.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
7.6.
Pravidelná kontrola vody v bazénech v průběhu parných dnů má být samozřejmostí. „Kvalita vody se může v letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
5.6.
Nová vodní linka pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově bude stát oproti původně plánované ceně o zhruba 298 milionu korun víc. Důvodem navýšení je rozšíření protipovodňových opatření. Největší současná pražská investice tak celkově vyjde na 6,1 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který v úterý projednají radní. Linka by měla být dokončena v září.
4.6.
Pražský magistrát chce rozšířit protipovodňovou ochranu v centru města. Zábrany budou zvýšeny a na některých místech Starého Města a Josefova vybudovány nové. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Náklady jsou odhadovány na 33 milionů Kč. Magistrát se chystá řešit i protipovodňovou ochranu zoo v Troji, pro kterou si nechal vypracovat 2D model.
31.5.
Handicapované děti z Jedličkova ústavu vyrazily na výlet do Vodního domu na Želivce. Role průvodců se zhostili dobrovolníci z Pražských vodovodů a kanalizací, kteří celou akci zorganizovali.
28.5.
V Praze 7 na Letné se otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů.
25.4.
Společnost CV Relax souhlasí s prodejem nemovitostí na Kamencovém jezeře Chomutovu za 26 milionů korun. Firma včera poslala městu návrh kupních smluv. ČTK to řekl advokát společnosti Daniel Volák. Chomutovští zastupitelé kupní cenu schválili před týdnem.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
4.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbor vody zdarma spojené s prohlídkou laboratoří. Akce se uskuteční v sobotu 14. dubna od 10 do 16 hodin v sídle laboratoří v Dykově ulici 3, Praha 10.
21.3.
Hlavní město vybuduje mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi vodovod za 137,8 milionu korun bez daně. Vodovod o délce necelé dva kilometry postaví městem vlastněná společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS). S uzavřením smlouvy na stavbu dnes souhlasili radní. Schválit ji ještě musí zastupitelé. Stavba má začít letos a trvat dva roky.
19.3.
Přes tři a půl tisíce návštěvníků zamířilo o uplynulém víkendu do Muzea pražského vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
16.3.
Vodu v Hostivařské přehradě v Praze bude magistrát zbavovat sinic speciálním čistícím přístrojem vysílajícím do vody ultrazvukové signály. Náklady na pilotní provoz jsou 440.000 korun za rok. Vodu z botičského potoku navíc bude město zbavovat u ústí do přehrady fosforu.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
9.3.
Chomutovští zastupitelé se příští týden po deseti měsících vrátí k návrhu na vypořádání majetku se společností CV Relax, které město před dvěma lety vypovědělo smlouvu na podnájem areálu Kamencového jezera.
27.2.
Povodní Ohře varuje lidi před vstupem na zamrzlé vodní plochy. Policie nabádá k obezřetnosti, bezpečná tloušťka ledu je podle ní nejméně 20 centimetrů. Led na rybnících a jezerech v Ústeckém kraji bude zřejmě tento týden kontrolovat poříční policie či strážníci.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
6.2.
Stoková síť pod hlavním městem je pod bedlivou kontrolou. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 152 kilometrů kanalizace a zrevidovali 1 980 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
5.2.
Ve studené Vltavě u branického nádraží si v sobotu zaplavalo na 230 lidí všech věkových kategorií. Na otužilce čekala voda o teplotě 4,4 stupně Celsia. Nejmladším účastníkem 16. ročníku Branických ledů byl třináctiletý Miroslav Láznička, nejstarší účastnicí se stala sedmaosmdesátiletá Božena Černá, která se otužování věnuje už 41 let.
1.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 5 501 vodoměrů, což je meziroční nárůst o sedm set kusů.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
30.1.
Provizorní lávka v pražské Troji bude vybudována až za rok a půl. Do té doby nahradí zřícenou lávku velkokapacitní přívoz, který vypluje letos v květnu. Novinářům to řekli po schůzce představitelů radnic a městských organizací zástupci Prahy 7 a Prahy-Troje. Na Libeňském mostě, který byl kvůli havarijnímu stavu pro dopravu uzavřen, byla zavedena linka X25.
24.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti se i v loňském roce udržely na hranici patnácti procent. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
23.1.
Praha zajistí vyšší ochranu hostivařské přehrady. Město připravuje vybudování bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před případným poškozením, které by mohlo nastat při přelití hráze. ČTK to sdělila Petra Fišerová z Lesů hlavního města, které nádrž spravují. Vlastníkem hostivařské přehrady je Praha. Magistrát předpokládá náklady na stavební práce a úpravy 120 až 150 milionů korun.
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
17.1.
U jezera Most začala stavba silnic, chodníků a inženýrských sítí. Práce omezí pohyb veřejnosti v okolí vodní plochy, která se pro rekreaci otevře v červnu 2019. ČTK o tom informovala mluvčí města Alena Sedláčková. Původní termín otevření se tak posunul zhruba o rok. Náklady na druhou etapu staveb u jezera jsou přes sto milionů korun.
15.1.
Zásadní informace o pražské vodohospodářské síti prostřednictvím bezplatné služby SMS-INFO sleduje téměř 32 tisíc zákazníků Pražských vodovodů a kanalizací. Za loňský rok se jejich počet zvýšil o více než tři tisíce. „Klientům jsme loni zaslali přes 21 tisíc sms zpráv. Od startu služby v roce 2007 to bylo 875 tisíc zpráv,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
12.1.
Na sklonku loňského roku skončila revitalizace přítoku Klopotského potoka na Orlickoústecku. Bahno a další naplaveniny už nepotečou do Tiché Orlice. Náklady na úpravy, které provedly Lesy ČR, přesáhly 3,5 milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
11.1.
Stavba nové vodní linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) by měla být dokončena letos v srpnu. Novinářům to včera řekla pražská radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Poté bude následovat rok až rok a půl zkušebního provozu. Po dokončení linky bude město připravovat rekonstrukci té stávající a také řešit, jak naložit s kaly, které produkuje.
10.1.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené se rozšířil do další pražské městské části. Nejnovějším členem se stala Praha 14. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
5.1.
Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století.
5.1.
V Praze se dlouhodobě zlepšuje kvalita vody v tocích. Na 25 místech ze sledovaných 38 se zlepšují výsledky rozborů vody. Mezi nejčistší potoky patří například Lhotecký potok, naopak mezi nejznečištěnější Komořanský potok. ČTK o tom informoval magistrát hlavního města. Kvalitu vody v potocích magistrát pravidelně kontroluje od roku 2001. Měří ji akreditovaná laboratoř.
3.1.
V sedimentech pražských potoků nejsou těžké kovy, zjistili na konci minulého roku odborníci z ekologického spolku Arnika. Odebrali vzorky ze čtyř míst, především z těch, která mají v okolí spalovnu nebo skládku. Ve všech byly hodnoty těžkých kovů podlimitní. Přestože výsledky nelze vztáhnout na všechny vodní plochy v Praze, považují je ekologové za dobrou zprávu.
2.1.
Přírodní, takzvané biotopové koupaliště vznikne letos v Praze 14-Kyjích. Radnice chce na jaře vybrat stavební firmu, která jej vybuduje, a dokončeno by mělo být předběžně v srpnu. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Berná. Náklady na vybudování koupaliště nejsou přesně vyčísleny, bude záležet na výsledku tendru. Limit zakázky má ale radnice nastaven na maximálně 48 milionů korun.
29.12.
Obyvatele hlavního města zaplatí v roce 2018 za tisíc litrů vody 87,39 korun včetně 15procentní daně z přidané hodnoty.
22.12.
V Praze je možné použitý olej ze smažení odevzdat ve sběrných dvorech. Další možností je využít popelnice na potravinářské oleje. Méně ekologickou variantou je vyhodit tuk do směsného odpadu. ČTK o tom informoval pražský magistrát. Tuky a oleje vylité do záchodu či umyvadla zanáší kanalizaci.
19.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. Ve svátečním období také dochází k úpravě provozu Zákaznického centra v Dykově ulici.
18.12.
Jezero Most se příští rok oproti původnímu plánu veřejnosti nejspíš neotevře. Město se dohodlo se státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který oblast spravuje, na otevření až v roce 2019. Ve skluzu jsou totiž veřejné soutěže na práce v areálu a mezi městem a státem také ještě nejsou vypořádány pozemky. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
12.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
5.12.
Zájem o mobilní zákaznickou linku – 601 274 274 – mezi klienty Pražský vodovodů a kanalizací neustále roste. V posledních měsících se přes mobilní linku realizuje téměř čtvrtina všech hovorů. Jen v měsíci říjnu přijmuli operátoři 9 569 hovorů, z toho 2 238 mířilo na mobilní číslo. Tradiční bílá linka 840 111 112 samozřejmě i nadále zůstává v provozu.
14.11.
Třetí káranský výtlačný řad, kterým do hlavního města míří pitná voda od roku 1993, prošel významnou rekonstrukcí. Nově je opraveno 18 vzdušníkových šachet a armaturní objekt AO6 na břehu Labe.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
26.10.
Pražští potkani dostali letos v rámci plošné deratizace, která probíhala od dubna do října, k ochutnání třináct a půl tisíce kilogramů dobrot. Ty zamířily na třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů.
16.10.
Jezero Most se otevře pro veřejnost v příštím roce. Nebude to však na začátku letní sezony, ale až k jejímu konci. Radnice hledá firmu, která vybuduje plovoucí mola a pláže. Chce, aby zázemí na jezeře bylo hotové před zpřístupněním vodní plochy. O převodu státních pozemků na město se zatím jedná. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
27.9.
Bílinská kyselka a Zaječická hořká sjíždějí z nové linky v rekonstruované stáčírně léčivých vod. Technologie stála 35 milionů korun a umožňuje stáčet vodu do plastových lahví i skleněných obalů. V budoucnu by mohli lidé ochutnávat alkalickou kyselku v lesoparku přímo nad historickou budovou.
19.9.
Obrovský zájem nejen mezi Pražany vzbudila možnost navštívit unikátní místo pražské kanalizační sítě – Cizinecký vstup pod Staroměstskou radnicí. Pražské vodovody a kanalizace jej otevřely o uplynulém víkendu.
5.9.
Povodí Ohře buduje u přehrady Fláje na Mostecku nové informační centrum. Právě toto vodní dílo na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Kvůli stavebním pracím je vstup na hráz omezený. Vodohospodáři chtějí zájemcům v budovaném informačním centru poskytnout dostatek informací o dění kolem vody.
4.9.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily spolupráci na projektu „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené s městskou částí Praha 16.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
17.8.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do oprav na Mostecku letos 128 milionů korun. Práce v několika ulicích nyní začínají. Obyvatelé proto musí počítat s krátkodobým přerušováním dodávek vody. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
15.8.
Dotace na domovní čistírny odpadních vod jsou vyčerpané. Za velkého zájmu obcí byl dotační program se sto miliony korun vyčerpán čtyři měsíce před listopadovým koncem výzvy. Na Státní fond životního prostředí (SFŽP) přišlo 21 žádostí na 548 čistíren. Ministerstvo životního prostředí to uvedlo v včerejší tiskové zprávě.
9.8.
Zelení by chtěli přehodnotit seznam takzvaných hájených míst, kde by se v budoucnu mohly budovat přehrady. Část z nich by ze seznamu vyškrtli. Nyní je v něm 65 lokalit, kde se kvůli ochraně nesmí stavět například dopravní koridory nebo se nesmí rozšiřovat města.
1.8.
Letos uplynulo 80 let od uspořádání technického veletrhu na pražském holešovickém Výstavišti, kde se odborná i laická veřejnost měla možnost seznámit s nejnovějšími trendy nejen ve vodárenském a plynárenském odvětví.
31.7.
Praha dá svojí společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS) navíc 250 milionů korun na rekonstrukce vodohospodářského majetku. Peníze město firmě převede v rámci využití rozpočtových přebytků z loňského roku, které v červnu schválili zastupitelé.
27.7.
Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
10.7.
Ústecký magistrát vybral projektanta na rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. Projektová dokumentace bude stát 1,8 milionu korun, řekl ČTK Karel Rouč z tiskového oddělení magistrátu. Přesný termín rekonstrukce termálního koupaliště radnice nemá, hlavní práce by měly být provedeny příští rok. Peníze v rozpočtu na opravy krajské město má.
29.6.
Literární práce, fotografie a výtvarná díla propojilo jediné téma „voda pro život“. Do stejnojmenné soutěže pro žáky pražských základních a středních škol dorazilo téměř 600 děl.
27.6.
V letních měsících jsou opravy pražské vodohospodářské sítě v plném proudu. Počet plánovaných výluk ve srovnání s ostatními měsíci roste. Ideálním řešením, jak mít přehled nejen o výlukách, ale i mimořádných událostech, je aktivace služby SMS-INFO.
23.6.
Horké počasí a minimum srážek začalo ovlivňovat kvalitu vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Mírně zhoršenou kvalitu vodu odhalily rozbory hygieniků v jezeře Chmelař na Litoměřicku, s kalnou vodou musí lidé počítat také v Chabařovicích a Varvažově na Ústecku. Vyplývá to z výsledků měření, které včera zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ústí nad Labem.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
21.6.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) vykázala za loňský rok zisk 15,4 milionu korun po zdanění, což je o asi 7,8 milionu meziročně více. Výsledek hospodaření dnes schválili pražští radní. Zisk společnost rozdělí do fondu investic, sociálního fondu a zbytek zůstane jako nerozdělený zisk. PVS, kterou vlastní Praha, spravuje vodovodní infrastrukturu.
20.6.
Policie na letní měsíce chystá rozsáhlé kontroly, při kterých se zaměří na vodní plochy v Česku. Oznámil to včera ředitel pořádkové policie Martin Hrinko. Podobné kontroly se poprvé konaly v loňském roce, kdy policisté prověřili 435 lodí, u každé třinácté byly závady. Padly pokuty za 30.000 korun. Při kontrolách policisté odhalili tři opilé vůdce plavidel, jeden z nich nadýchal přes jedno promile.
19.6.
Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjely ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí rok po sobě se situace kvůli suchu opakuje. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.
19.6.
Území hlavního města Prahy je do dnešní doby protkáno sítí původních, a dnes už nepoužívaných vodovodů, které zásobovaly vodou různé kvality rozličná místa. Vedle řady jiných se tak na území města nachází i vůbec první vodovodní systém, který byl v Praze zprovozněn a v modernizované verzi funguje i dnes. Je jím vodovod pro Strahovský klášter, od jehož stavby letos uplynulo 875 let.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
15.6.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené se rozšířil do další pražské městské části. Pražské vodovody a kanalizace zahájily spolupráci s Prahou 13 a projekt představily členům její bezpečnostní rady. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ sdělil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
14.6.
Následky dlouhotrvajícího sucha na Žatecku, které patří k nejsušším místům České republiky, by mohla vyřešit stavba přehrady Kryry. ČTK to řekl odborník ministerstva zemědělství a jeden z tvůrců strategií boje proti dopadům sucha Pavel Punčochář. Šlo by o nádrž o objemu pěti milionů metrů krychlových, postavit by se mohla do 15 až 17 let, tedy zhruba v roce 2032.
8.6.
V děčínském akvaparku v těchto dnech začne výměna dvou tobogánů. Oba mají poničenou kluznou dráhu, nahradí je nové. Krytá hala bude s omezením přístupná. V létě bude odborná firma venku zkoumat geotermální vrt, který využívá koupaliště. I tyto práce budou znamenat menší omezení pro návštěvníky. ČTK to řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.
7.6.
Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která lodníkům přinese právo na častější odpočinek. Předlohu doporučil schválit hospodářský výbor, poslanci ji dnes propustili do závěrečného čtení. Podle odhadu ministerstva dopravy se změna dotkne řádově stovek lodníků. Požadavek na častější odpočinek vyplývá z evropské směrnice.
5.6.
Na téměř stovce míst po celém světě se připravují choreografie, které na konci června v provedení tisíců tanečníků upozorní na nedostatek pitné vody. Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou.
1.6.
Při jubilejním 10. ročníků MiNiGRANTů ocenily Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia 27 dobrovolnických projektů, mezi které rozdělily 678 822 korun.
31.5.
Téměř tři miliony korun by měla stát projektová dokumentace na rekonstrukci termálního koupaliště v ústecké čtvrti Klíše. Radnice vypíše výběrové řízení na zhotovitele, řekla ČTK primátorka Věra Nechybová (nez. v klubu UFO). Plovárna je v havarijním stavu a už tři roky je uzavřená. Její opravy mají stát podle odhadů přes 60 milionů korun.
30.5.
Padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence vynesla sportovně charitativní akce Káranský vodovodník, která měla premiéru o uplynulém víkendu. Za každého ze čtyř set účastníků Pražské vodovody a kanalizace věnovaly sto korun a svůj příspěvek pak ještě navýšily na kulatých padesát tisíc.
24.5.
Hlavní město ještě letos začne s odbahněním dvou rybníků. Na dalším se již pracuje a hotovo by mělo být do konce roku. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Revitalizace a odbahnění dalších dvou vodních ploch v majetku města jsou v projektové přípravě a nový rybník vzniká v Motole.
19.5.
Základní údaje o vltavské vodní cestě (v sobotu 20. května má začít provoz na nové plavební komoře na Hněvkovickém jezu, posledním zdymadle na vltavské vodní cestě z Č. Budějovic do Prahy):
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
12.5.
Na Kamencovém jezeře u Chomutova zahájili letošní sezonu. Opraveny jsou některé chatky, naváží se písek, pracuje se na stavbě nového mola. V provozu už jsou některé atrakce. Vstupné oproti loňsku zdražilo. ČTK to řekli zástupci Podkrušnohorského zooparku, který městský areál spravuje.
10.5.
Pražské vodovody a kanalizace spustily pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
5.5.
Stavba nové vodní linky pražské čistírny odpadních vod je již z více než poloviny hotová. Počítá i s místem pro budoucí nové technologie, vodu by mohly čistit UV lampy. Novinářům to na středeční prohlídce stavby řekla radní pro životní prostředí a infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Roční zkušební provoz stavby za 5,8 miliardy korun by měl začít v srpnu 2018.
4.5.
Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, která v letošním roce slaví čtyřicet let od uvedení do provozu. Byla postavena v místech zvaných Dívčí Hrady, kam kronikář Kosmas umístil sídlo bájné vůdkyně odboje proti Přemyslovi Vlasty a kde byl umučen vladyka Ctirad. Chráněné přírodní území v sousedství věže se dnes jmenuje Přírodní památka Ctirad.
2.5.
Ústecká radnice chystá rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. V dohledné době by měla být vypsáno výběrová řízení na zhotovitele projektové dokumentace, řekla ČTK mluvčí radnice Romana Macová. Cena oprav by podle studie měla být 64 milionů korun.
28.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Jak už název napovídá, uskuteční se v Káraném, a to v sobotu 27. května od 10 do 17 hodin. „Podmínkou je registrace na webových stránkách www.pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
27.4.
Rybáři společně s dětmi ze základní školy vypustili do řeky Bíliny 200 kilogramů rybích násad. Vedle cejnů a okounů to jsou i plotice, které tvoří základ potravy dravých ryb. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už sedm let.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
19.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
18.4.
Jablonec nad Nisou bude znovu rozdělovat dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V programu je letos 1,5 milionu korun, o polovinu víc než v loňském roce. Žádosti mohou zájemci podávat od 2. května do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni byl v programu milion korun, na osm žádostí za 683.000 korun se nedostalo.
12.4.
Novou část Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově by měla provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Rozhodli o tom včera pražští radní. Nová vodní linka by měla být dokončena v polovině roku 2018, kdy začne fungovat v ročním zkušebním provozu. Čistírnu musí metropole zmodernizovat kvůli přísnějším ekologickým podmínkám a předpisům EU.
10.4.
Rozbory vody zdarma, které o uplynulém víkendu nabídly Pražské vodovody a kanalizace, vzbudily mezi zákazníky mimořádný zájem.
4.4.
Pražské vodovody a kanalizace odstartovaly začátkem dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíc kanalizačních vstupů,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
3.4.
Stavba plavebního stupně na Labi v Děčíně by mohla začít v roce 2022, hotov by mohl být o tři roky později. ČTK to v Berlíně řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Jez, který má přispět k lepší splavnosti řeky pro nákladní lodě, měl být podle dřívějších předpokladů hotov už kolem roku 2021.
31.3.
Lodní turistická doprava na Labi se rozšiřuje o novou linku. Výletní loď pojede z Ústí nad Labem do Litoměřic a nově do Děčína, sezona začíná v dubnu. Turistickou lodní linku od Labské plavební společnosti objednal druhým rokem Ústecký kraj.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbor vody zdarma spojené s prohlídkou laboratoří. Akce se uskuteční v sobotu 8. dubna od 10 do 16 hodin v sídle laboratoří v Dykově ulici 3.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
21.3.
3700 – tolik návštěvníků o uplynulém víkendu dorazilo do Muzea pražského vodárenství, které bylo zdarma přístupné v rámci oslav Světového dne vody. „Milovníci vodárenství mohli v premiéře vidět vodní trkač z konce devatenáctého století či čerpadlo z první republiky,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.
14.3.
Pražské vodovody a kanalizace připravily při příležitosti Světového dne vody mimořádnou prohlídku. Pro veřejnost se otevře čistírna odpadních vod v Horních Počernicích, a to v sobotu 25. března od 9 do 14 hodin.
10.3.
Koupaliště v Lovosicích na Litoměřicku bude čerpat vodu z vrtu. Umožní to nová úpravna vody. Radnice si od toho slibuje úspory za spotřebu vody, kterou doposud areál čerpal z vodovodního řadu. Mluvčí města Ivana Kocánková dnes ČTK řekla, že radní schválili vítěze zakázky na budování úpravny.
9.3.
Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají dodatečně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát. Podpora se vztahuje na elektrárny, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce roku 2015.
8.3.
Praha upraví protipovodňovou ochranu Starého Města a Josefova. Měla by pak zvládnout výšku vody z povodně v roce 2002 s třiceticentimetrovou rezervou. Kolik budou úpravy stát, zatím z návrhu, který dnes schválila městská rada není jasné.
7.3.
Muzeum pražského vodárenství v Podolí ožije oslavou Světového dne vody. Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav připravily Den otevřených dveří v muzeu. Zájemci si ho budou moci prohlédnout v sobotu 18. 3 a v neděli 19. 3, vždy od 9:30 do 16:30 hodin. Vstup je zdarma. V sobotu od 15 hodin se uskuteční přednáška egyptologa a archeologa Miroslava Bárty na téma Voda a civilizace.
6.3.
Praha začala připravovat prodloužení kanalizace do Třebonic. Plánovaný kanalizační sběrač čtvrť napojí na ústřední čistírnu odpadních vod. Hotov by mohl být příští rok, vyplývá z dokumentace pro posudek vlivu stavby na životní prostředí. Třebonice se k Praze připojily v roce 1974, mají asi 460 obyvatel.
2.3.
Pražská stoková síť je pod stálým drobnohledem. Pražské vodovody a kanalizace v rámci preventivního průzkumu v loňském roce prohlédly 141 kilometrů kanalizace a zrevidovaly 2 854 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
23.2.
Dálkový odečet spotřeby vody si získává u zákazníků plusové body. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace tímto systémem osadily 4 809 vodoměrů. To je ve srovnání s rokem 2015 nárůst o téměř tisíc kusů.
16.2.
Tak trochu vtipnou náhodou vyšly téměř součastně dvě zprávy ČTK týkající se postoje pražského magistrátu k městským firmám. Jako první byla publikována zpráva o záměru vstoupit do společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), dnes následovaná výstupem auditu EY (Ernst&Young), která upozorňuje na neschopnost dobře řídit mětské společnosti.
16.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod 4,8 miliónu korun. Meziročně se jedná o nárůst o jeden milión korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
2.2.
Počet havárií na vodovodní síti v lednu letošního roku, který byl pod meteorologů nejstudenější za posledních 77 let, a v Praze bylo 23 mrazivých dnů, kdy teplota nepřekročila bod mrazu, meziročně vzrost o jedenáct procent. Pražské vodovody a kanalizace tak musely řešit 465 událostí, z toho bylo 361 spojeno s únikem vody.
1.2.
Pražské vodovody a kanalizace nabízejí pojištění nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. Pro každého zákazníka PVK s platnou odběratelskou smlouvou na dodávku pitné vody je k dispozici asistenční služba 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu.
31.1.
Pracovníci Pražský vodovodů a kanalizací řešili v uplynulém roce méně havárií na vodovodní i stokové síti. Vodovodní síť loni postihlo 4500 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 177 událostí méně.
26.1.
Povodí Ohře varuje před rozlitím vody z koryt potoků. Na řece Chomutovce se vytvořily ledy, které způsobily rozlití vody na část cyklostezky, vstup na ní je proto do odvolání zakázán. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
26.1.
Praha přichází o stovky milionů, které by mohla použít na investice pro své občany. Najímá si právníky a nechává zpracovávat ekonomické analýzy v případě, u kterého prokazatelně ví, že nemůže uspět. Do dnešního dne tak město přišlo o více než 360 milionů korun.
25.1.
Poprvé v historii pod patnáct procent klesly ztráty vody v pražské vodovodní síti. V loňském roce dosáhly 14,2 procenta, o rok dříve to bylo 17,6 procenta. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
24.1.
Praha zahájí v letošním roce první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice v Dubči. Oprav se dočká rovněž retenční nádrž Rezerva a niva Libušského potoka. Práce mají vyjít celkem na asi 25 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu hlavního města na letošní rok. Obnoveno bude i okolí Botiče v Hostivaři nebo potoka Brusnice.
23.1.
Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který ve zrychleném režimu schválila Sněmovna.
20.1.
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nedoporučuje stavět u soutoku Vltavy a Berounky sportovní a relaxační centrum. Území na hranici Modřan a Komořan by mělo být ponecháno jako záplavové. IPR dnes stanovisko představil na veřejném projednání vlivu na udržitelný rozvoj území.
19.1.
Obce, města, svazky obcí či příspěvkové organizace se mohou ucházet o evropské dotace v celkové výši 1,4 miliardy korun, které jsou určeny například na vodohospodářské projekty, odstranění starých ekologických zátěží či ochranu přírody a krajiny.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
16.1.
Modernizace čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze, která začala na konci roku 2015, nabírá další zpoždění. Radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) ČTK řekla, že nová vodní linka nebude stát dříve než v dubnu roku 2018. Do zkušebního provozu přitom měla být uvedena letos v prosinci. Praha požádá o prodloužení povolení.
13.1.
Poříční policie kontroluje tloušťku ledu na rekreačních plochách v Ústeckém kraji. Informace o jeho stavu pravidelně zveřejňuje. Lidé by například při bruslení na rybnících měli být velmi opatrní, protože síla ledu se mění i během několika hodin, řekl ČTK zástupce vedoucího poříční policie Martin Racek.
9.1.
Přes dvě desítky otužilců včetně tří žen plavali v pátek po poledni v Praze ve Vltavě u Karlova mostu. Voda měla 0,9 stupně Celsia, vzduch mínus osm stupňů. Do řeky se ponořili z paluby dvou lodí u pátého mostního pilíře, kde byl do Vltavy ve 14. století svržen svatý Jan Nepomucký, patron všech plavců a loďařů. Česká otužilecká unie pořádala tuto akci posedmé.
9.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2017 v celkové výši 1,31 miliardy korun.
6.1.
I hlavní město Prahu zasáhnout podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu v nejbližších dnech teploty hluboko pod bodem mrazu. Proto Pražské vodovody a kanalizaci vyzývají odběratele k zabezpečení vodoměrů.
4.1.
Bezplatnou službu SMS-INFO, tedy zásadní informace o pražské vodohospodářské síti přímo do mobilu, využívá 28,5 tisíce obyvatel metropole. Za loňský rok se zvýšil počet registrovaných uživatelů o dva tisíce.
3.1.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nehodlá za resort v letošním roce předkládat žádný nový návrh zákona, neboť plán daný koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády podle svých slov už splnil. Resort i dozorové organizace se budou nadále věnovat například kontrolám dovozových potravin, či modernizaci informačních technologií, aby zemědělci nebyli tolik zatížení administrativou.
29.12.
Největší investiční akcí v Praze bude v roce 2017 dostavba nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Na ni má Praha v rozpočtu vyčleněno více než půl miliardy korun. Další finance mají jít do obnovy dopravní infrastruktury. Praha bude muset začít řešit také změnu územního plánu pro stavbu trasy metra D a personální obsazení týmu pro metropolitní plán v Institutu plánování a rozvoje (IPR).
21.12.
Praha chce za 50 milionů koupit rybníky Šeberák a Olšaňák, získá tak čtvrté městské koupaliště. Magistrát o tom včera informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí radních musí ještě schválit zastupitelstvo.
20.12.
Radnice Prahy 4 by mohla zrekonstruovat koupaliště na Lhotce v příštím roce. Na jednání zastupitelů to dnes řekl místostarosta Zdeněk Kovařík (ODS). Městská část dokončila výběrové řízení na dodavatele stavby. Která firma soutěž vyhrála, místostarosta neřekl. Opravu koupaliště chystá radnice již několik let a příští rok na ni chce dát asi pět desítek milionů.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
5.12.
Děčínská radnice dnes převzala nový lodní přívoz, stál 3,5 milionu korun. Důležitý je nejen pro obyvatele Dolního Žlebu, oblíbený je i turisty. Nahradí původní nevyhovující prám, který brázdil Labe 45 let, řekla ČTK primátorka Děčína Marie Blažková.
30.11.
Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Rozhodli o tom včera pražští radní. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na výstavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Částka určená na opravy vychází z předpokládaného zisku na vodném a stočném.
24.11.
Vláda se včera postavila neutrálně k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Vyplývá to z průběžných výsledků zasedání kabinetu. O novele o podporovaných zdrojích energie rozhodne Sněmovna.
16.11.
Kostel v Mlékojedech na Litoměřicku, který opakovaně poničily povodně, prochází postupnou opravou. Letošní částečná obnova fasády stála více než milion korun, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Poprvé po padesáti letech se v kostele také konala bohoslužba.
11.11.
Parníček Adler opustil Ústí nad Labem. Několik měsíců kotvil před ústeckým muzeem a sehrál důležitou roli poutače na výstavu Plavba na páře. Jeho úlohu teď převezme komín z největšího českého parníku Dr. Edvard Beneš, který byl vyroben v roce 1938 v ústecké loděnici. ČTK to řekl kurátor výstavy Martin Krsek.
10.11.
Pláže a plovoucí mola na jezeře Most zaplatí stát, projekt za 79 milionů korun schválila meziresortní komise. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Rekreační lokalitu chce radnice otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Stát zaplatí i vybudování kanalizace kolem jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.
20.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujícího úseku vodovodu, a to v Mostě – Velebudicích, v části Dělnické ulice u Euromontu.
12.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – souběžnou rekonstrukci nevyhovujících úseků kanalizace a vodovodu v Mostě, v ulicích Višňová a Rozmarýnová.
8.9.
Zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. mají každoročně možnost pomoci okolnímu prostředí formou firemního dobrovolnictví. Leckdy se tak pomůže neziskovým organizacím, které již nemusí shánět peníze pro realizaci drobných projektů.
5.9.
Obyvatelé části Ústí nad Labem a Litoměřicka budou dostávat pitnou vodu z dvou nových studen. Vrtat je začala Severočeská vodárenská společnost (SVS), která udržuje na území Ústeckého a Libereckého kraje zhruba 500 studen. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Jiří Hladík.
29.8.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily v plném rozsahu dodávku pitné vody na východ metropole. PVK se výrazně podařilo zkrátit rozsáhlou výluku v dodávkách pitné vody, která zasáhla na sedmnáct tisíc odběratelů v Hostavicích, Dolních Počernicích, Kolodějích, Klánovicích, Běchovicích a Újezdě nad Lesy.
9.8.
V pražských přírodních koupalištích je vesměs voda vhodná ke koupání. Nejlepší hodnocení dostal rybník v Motole, koupaliště Džbán, nádrž v Divoké Šárce a biotop v Radotíně. Hygienici vodu považují za čistou. Lidé se v ní mohou koupat bez obav. Vyplývá to z výsledků měření, která pravidelně zveřejňují na webu.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
30.6.
Kamencové jezero u Chomutova s měsíčním zpožděním odstartuje 1. července sezonu. Po letech ho znovu provozuje město, které se i s pomocí vězňů narychlo snažilo areál zútulnit. Kvůli komplikacím pro návštěvníky se rozhodla radnice snížit vstupné.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
31.5.
Na opatření proti suchu půjdou od příštího roku ze státního rozpočtu každý rok 2,4 miliardy korun, a to až do roku 2021. Dalších 0,7 miliardy by mělo jít ze soukromých zdrojů na kofinancování projektů. Rozhodla o tom na svém včerejším jednání vláda, informovalo ministerstvo zemědělství.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
16.5.
Spotřeba pitné vody v Ústeckém kraji loni nepatrně vzrostla, zároveň neustále stoupá její cena. Od roku 2008 platí obyvatelé Ústeckého kraje za metr krychlový vody v průměru nejvíce v České republice. Vyplývá to z informací, které zveřejnila krajská pobočka Českého statistického úřadu.
12.5.
Známý rybář a ochránce přírody Jakub Vágner vypustil 10. května zhruba tunu dospělých pstruhů do řeky Ohře v Terezíně. Stalo se tak díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia. Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo přes 12 tun pstruhů potočních.
25.4.
Jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem má své první věrné návštěvníky. Každou středu a neděli se na břehu jezera, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu, schází parta otužilců.
20.4.
Provozovatel Kamencového jezera žádá město Chomutov, aby opravilo hlavní molo. Podle statiků je jeho používání nebezpečné. Letošní sezona na jezeře je tak ohrožena. Chomutov pronajímá jezero společnosti CV Relax. Advokát Daniel Volák, který firmu zastupuje, podal u Okresního soudu v Chomutově návrh na vydání předběžného opatření.
15.4.
Povodí Ohře sníží kvůli rybářům pod nádrží Nechranice na Chomutovsku průtok na Ohři. Lov ve pstruhové vodě láká desítky vyznavačů tohoto sportu, jehož sezona začíná 16. dubna. O manipulaci na vodním díle ČTK informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
13.4.
Praha letos investuje do vodohospodářské infrastruktury více než dvě miliardy korun. Plán investic včera schválili radní. Peníze mají jít na opravy vodovodních řadů, kanalizace i vodohospodářských objektů. Vodohospodářskou síť spravuje pro Prahu městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
12.4.
Pražské vodovody a kanalizace jako první vodárenská společnost v České republice úspěšně absolvovala certifikační audit systému energetického managementu podle normy ČSN EN ISO 50001.
8.4.
Vláda odložila projednávání bodu, jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotacích v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území. Na twitteru to uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. K projednání návrhů ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se vláda vrátí v pondělí.
31.3.
Vodohospodáři z Povodí Ohře od středy kontrolují tok Bíliny kvůli výskytu pěny. Objevila se na řece v úterý v úseku mezi Sezemicemi a Rtyní na Teplicku až po Ústí nad Labem, úhyn ryb ale povodí nezaznamenalo. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský ČTK řekl, že se původce znečištění zatím nepodařilo odhalit.
15.3.
Rada hlavního města Prahy rozhodla o navýšení ceny vodného a stočného od 1. dubna 2016. Pražané tak nyní zaplatí za tisíc litrů vody 85,18 korun včetně 15procentní daně s přidané hodnoty. Ve srovnání s aktuální platnou cenou od začátku letošního roku se jedná o nárůst o 7,84 procenta.
9.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících úseků vodovodu v lokalitě nad nemocnicí, konkrétně od ulice J. E. Purkyně areálem nemocnice až po ulici Pod Koňským vrchem.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
4.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje na Litoměřicku další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících česlí čerpací stanice odpadních vod (ČSOV) v Roudnici nad Labem - Hracholuskách.
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.
20.1.
Běchovice a okolí připojí na ústřední čistírnu odpadních vod nový kanalizační sběrač. Jednu z etap jeho výstavby schválili radní, celkem bude stát asi 62 milionů korun. Hotový by měl být na konci příštího roku. V současné době Běchovice odvádějí splašky do čistírny v tamním výzkumném ústavu, čistírna v Újezdě nad Lesy dožívá.
19.1.
Město Krásná Lípa se brání pokutě 150.000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová. Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
18.1.
Rekordní návštěvnost měly i díky chybějícímu sněhu na horách o Vánocích všechny akvaparky v Ústeckém kraji. Lidé leckdy na vstup museli čekat, až se pro ně uvolní místo. Plné bazény dětí očekávají provozovatelé také během jarních prázdnin, zjistila ČTK.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
11.1.
Praha plánuje v rámci zkvalitnění protipovodňové ochrany města rekonstrukci limnigrafických stanic, které měří průtoky na vodních tocích. Opravy se týkají sedmi zařízení. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Opravovat se bude nejen na území Prahy, ale také ve Středočeském kraji na tocích u hranic Prahy. Na kolik práce vyjdou, není jasné, přesná cena vzejde z výsledku výběrového řízení.
5.1.
Pražské vodovody a kanalizace připravily od začátku letošního roku pro své zákazníky novinku – pojištění nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. Pro každého zákazníka PVK s platnou odběratelskou smlouvou na dodávku pitné vody bude k dispozici asistenční služba 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
9.12.
Desítky zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací budou o vánočních svátcích a na přelomu roku zajišťovat plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. V tomto období bude rovněž upraven provoz Zákaznického centra PVK v Dykově ulici.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
1.12.
Ostrou premiéru přímo v ulicích metropole zažil projekt dodávky pitné vody balené v sáčcích. Pražské vodovody a kanalizace sáčky nasadily v minulém týdnu při havárii první kategorie na Hradčanech v uličkách okolo Nového světa.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav.
30.11.
Na břehu Nechranické přehrady u Chomutova archeologové vykopali 48 hrobů z 12. století. Průzkum raně středověkého pohřebiště v Polákách umožnila nízká hladina vody. Práce v terénu budou pokračovat za rok. Archeologové by si přáli odkrýt i pozůstatky nějaké stavby.
16.11.
V Praze je několik tisíc domácností, které nejsou připojeny ke splaškové kanalizaci. Jde o téměř procento obyvatel Prahy, řekla ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Metropole do stavby kanalizací a čistíren odpadních vod každý rok investuje stovky milionů, vybudování zbylých částí kanalizační sítě vyjde na více než půl miliardy korun.
10.11.
Kvůli další výstavbě v okolí se rozšíří na trojnásobek čistírna odpadních vod v Kbelích. Nyní už k ní není možné připojovat další stavby. Přestavba začne v roce 2017, vyplývá z dokumentace k procesu EIA. Čistírna v současné době slouží pro většinu Kbel a Satalice.
5.11.
Praha hledá způsob, jak v roce 2016 financovat stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V současné době totiž městu chybí asi 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN). Praha má zhruba 500 milionů korun na účtu Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), které město vybralo v minulosti na zvýšeném vodném a stočném.
5.11.
Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.
4.11.
Vedení Prahy dnes slavnostně zahájí přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná výstavba započala již v sobotu 10. října. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun. Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz.
4.11.
Devět tisíc kilogramů speciálního přípravku Hubex nastražili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v rámci celoplošné deratizace do stokové sítě. Ta probíhala od dubna do října. „Stav potkanů se snažíme na rozumné úrovni udržovat po celý rok, ale nejintenzivněji je dobrotami zásobujeme právě při celoplošné deratizaci,“ podotkl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
26.10.
Lidé z Nebřenic u Prahy by se v budoucnu měli dočkat nové čistírny odpadních vod, kanalizace a také přivaděče vody z Želivky. Rozvoj infrastruktury v malé obci spadající pod Popovičky má umožnit rozsáhlý developerský projekt Oaks Prague.
12.10.
Praha zahájila v sobotu 10. října přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V pátek nabylo platnosti stavební povolení. Novinářům to řekla radní Jana Plamínková (STAN). Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun.
12.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) vybuduje v Držkově na Jablonecku čistírnu odpadních vod a novou kanalizační stoku. Práce na investici za zhruba 30 milionů korun by měly začít v listopadu a potrvají rok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
9.10.
Pravicová opozice se ve Sněmovně pustila do ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli loňské výměně generálního ředitele Povodí Odry. Jurečka to zdůvodňoval špatnou komunikací, poslanci pravice ale mluvili v rámci dnešní interpelace Zbyňka Stanjury (ODS) o "personálních jatkách" a "příslušných stranických knížkách".
8.10.
Již za necelý měsíc pořádá SOVAK ČR v pražských Čestlicích konferenci na téma Provoz vodovodů a kanalizací. Hlavními tématy budou technologické novinky, otázky klimatických změn a řešení havárií a neočekávaných událostí.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
23.9.
Největší stavební veletrh v ČR For Arch, jehož 26. ročník o víkendu skončil, navštívilo 74.152 lidí. To je o 698 méně než loni. Organizátoři přitom očekávali pokoření rekordu a prolomení osmdesátitisícové hranice.
18.9.
Na pražském Proseku začala dnes ráno dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii legionella. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu sice bude možné používat, hygienici ale nedoporučují, aby ji lidé pili, čistili si s ní zuby a myli obličej.
27.8.
Podvodníci se opět snaží dostat do domácností Pražanů. Vydávají se za zaměstnance Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a nabízejí nesmyslné služby. Společnost PVK obyvatele před falešnými kontrolory varuje a radí, aby si vždy od dotyčné osoby vyžádali zaměstnanecký průkaz PVK. Firma to uvedla v tiskové zprávě, naposledy před podvodníky varovala v půli dubna.
25.8.
Kontrolní odběry České inspekce životního prostředí potvrdily zvýšený výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe. Krajský hygienik Josef Trmal ČTK řekl, že by koupel v řece nedoporučoval citlivým jedincům. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.
4.8.
Sucho postupně odhaluje dno Labe v místech, která byla ještě před sto lety zdrojem obživy stovky lidí. Proto se kamenům přezdívalo Znamení bídy. Jeden z nich se objevil u Těchlovic na Děčínsku. A objevů na dně může být ještě víc, meteorologové pro Ústecký kraj předpovídají pokračování tropického počasí bez srážek.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
10.7.
Ekologové dnes v Děčíně upozornili na to, že plánovaná stavba jezu na Labi může být protiprávní. Vychází z rozsudku Soudního dvora EU, který se týká nutnosti nezhoršit stavbou životní prostředí. Připomněli, že objem nákladní dopravy neustále klesá a zvyšuje se počet dní, kdy na řece panují nízké stavy.
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
5.6.
Vodné a stočné nebudou obyvatelé Dejvic a Bubenče platit měsíc. Původně vodohospodáři navrhovali dva týdny, radnice ale chtěla delší období. Škody Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyčíslily na 30 milionů korun bez nákladů na odškoděné, informoval dnes ČTK mluvčí firmy Tomáš Mrázek.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
5.6.
Pražští vodohospodáři před dvěma týdny, tedy před vznikem epidemie v Praze 6, zahájili kontrolu kritických částí vodovodních řadů. Magistrát a Pražská vodohospodářská společnost (PVS) výsledky vyhodnotí, navrhnou postup řešení a předloží jej radním. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
2.6.
Před týdnem nás, jak píše s nadsázkou Tomáš Baldýnský, postihla humanitární krize v Dejvicích. Případ se znečištěnou vodou v této městské části ale možná odkryl více, než se původně zdálo. V přesném znění přenášíme znění blogu publikovaném na idnes.cz.
28.5.
Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ještě nejméně dva dny, řekl včera na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. S distribucí vody do vyšších pater domů by měli začít pomáhat hasiči, uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová. Voda není pitná od víkendu a střevními potížemi trpělo téměř 200 obyvatel.
27.5.
Voda v pražských Dejvicích ani dnes nebude pitná. Hygienici to nepovolí, protože rozbory ukázaly její závadnost v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili. ČTK to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
26.5.
Pražské vodovody a kanalizaci žádají všechny obyvatele a majitele objektů v Dejvicích a Bubenči, kteří byli zasaženi hygienickou závadou, aby odtáčením vody z kohoutků (místním proplachem) pomohli dopravit vodu s vyšším obsahem chlóru do celého distribučního systému.
8.4.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) společně s Prahou vyhlásily na Ústřední čističce odpadních vod (ÚČOV) havárii první kategorie, Pražany ovšem neohrožuje. Kvůli narušení čistícího procesu dostoupila koncentrace znečistění v ukazateli „celkový dusík“ maximálního povoleného limitu.
26.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje v Teplicích souběžnou rekonstrukci 79 let starého vodovodu a kanalizace na Benešově náměstí a v ulicích Kapelní, U Radnice a Dubské.
20.3.
V neděli 22. března si všichni vodohospodáři a přátelé vody připomenou svátek vody - Světový den vody. K návštěvě svých zařízení vás zve například Povodí Odry nebo Severočeské vodovody a kanalizace. SčVK si také připravilo výtvarnou soutěž pro žáky 3. až 7. tříd základních škol s názvem LIPAN MÍŘÍ ZPĚT DO NAŠICH VOD.
20.3.
Severočeská vodárenská společnost rekonstruuje vodovod v Duchcově v historickém centru u zámku, v ul. Masarykově a Bednářské. SVS v této lokalitě realizuje i rekonstrukci vodovodu a kanalizace v ul. Masarykově, G. Casanovy a na náměstí Republiky. Termín dokončení stavby se prodloužil z důvodu archeologického průzkumu, který zajistil historické nálezy.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) společně s městem Terezín zahájila rozsáhlou obnovu unikátních historických kanalizačních stok pod terezínskou pevností. Celkem bude obnovena stoková síť v délce 4 173 metrů hlavní stokové sítě a 4 490 metrů podružných kanalizačních řadů.
27.2.
V roce 2014 dohledali zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. ve vodném černé odběry v celkové výši 19 280 m³ v peněžním vyčíslení 778 tisíc Kč a ve stočném bylo odcizeno 21 632 m³ v hodnotě 815 tisíc Kč.
25.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Mostecku další plánovanou investiční akci roku 2014 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v obci Bělušice. Její technologie je na hranici životnosti, proto SVS rozhodla o její výměně, jež zároveň zvýší kapacitu ČOV až na 1100 EO (ekvivalentních obyvatel).
10.2.
Dálkový odečet spotřeby vody, tzv. systém walk-by, si získává u zákazníků stále větší popularitu. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace tímto systémem osadily 3 026 vodoměrů, což je ve srovnání s rokem 2013 nárůst o více než sedm set kusů.
9.2.
Regulace českého vodárenství včetně problematiky cen vody zřejmě nespadne pod Energetický regulační úřad (ERÚ). V materiálu, kterým se dnes bude zabývat vláda, doporučují ministerstva kabinetu zachování současného roztříštěného stavu. Pro lepší fungování systému má však být zřízen koordinační subjekt. Vyplývá to z předkládací zprávy k návrhu.
3.2.
Management Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámil v minulých dnech své akcionáře, kterými jsou starostové 458 měst a obcí v Ústeckém a v části Libereckého kraje, s přípravou projektu zajištění provozu své vodárenské infrastruktury po roce 2020.
27.1.
Elektronickou komunikaci upřednostňuje čím dál více zákazníků společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK). Zájem o tento způsob komunikace se potvrzuje i nárůstem zřizovaných zákaznických účtů prostřednictvím webových stránek SčVK. K 31. 12. 2014 si zákaznický účet zřídilo 24600 zákazníků společnosti.
20.1.
Počet havárií vodovodního potrubí v Praze v loňském roce klesl. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují 4520 havárií, což je o téměř 200 případů méně než v roce 2013. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
19.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2015 ve výši 1,25 miliardy korun. Objem investic na rok 2015 vychází ze schváleného Podnikatelského záměru SVS do roku 2015.
14.1.
Od 1. ledna 2015 je skupina Veolia v České republice řízena jednotně. Vznikla jednotná struktura řízení aktivit vodárenství, teplárenství a odpadového hospodářství pod společnou značkou Veolia. Generálním ředitelem skupiny je Philippe Guitard, který je zároveň ředitelem skupiny pro střední a východní Evropu.
7.1.
V rámci prestižní soutěže podnikatelských subjektů European Business Awards (EBA) uspěla Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) na podzim minulého roku v prvním soutěžním kole a získala titul národního šampiona České republiky v kategorii firem, přispívající k udržitelnosti rozvoje v oblasti životního prostředí a podnikání.
15.12.
Město Krásná Lípa na Děčínsku chybovalo v tendru na výstavbu kanalizace. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostalo pokutu 150.000 korun. Sankce za netransparentní losování je pravomocná, město se proti ní neodvolalo.
8.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) vyhlašuje cenu vody (vodné a stočné) na rok 2015 v regionu působnosti společnosti. Cena vody bude ve výši 83,50 Kč/m3, z toho vodné 42,78 Kč/m3 a stočné 40,72 Kč/m3 (uváděno bez DPH).
12.11.
V Praze se za tři čtvrtletí meziročně zvýšil počet havárií na vodovodní síti o dvě procenta na 3394. Nejčastější příčinou byla koroze potrubí a pohyb půdy. Uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
29.10.
Všech šest vodních děl na dolním Labi už má vodní elektrárnu. Zatím jako poslední byla do řádného provozu uvedena elektrárna na jezu v Roudnici nad Labem. Už fungují také nové turbíny ve Štětí a Liběchově. Další zařízení pracují v Litoměřicích a Lovosicích. Nejstarší a zároveň největší elektrárnou je Střekov v Ústí nad Labem.
16.10.
Povodí Ohře chce vyměnit měřicí technologie a upravit napájení řídicích stanic u významných vodních děl. Díky modernímu systému budou informace o stavech či průsacích úplnější a vodohospodáři budou moci lépe reagovat na nenadálé situace. ČTK to včera řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
22.9.
Severočeská vodárenská společnost plánuje opravu přivaděče Bílina za 89,5 milionu korun. Cílem je zvýšit kvalitu pitné vody pro všechny obyvatele severu Čech. Celkem už společnost, která zásobuje vodou Ústecký kraj a velkou část Libereckého kraje, letos uzavřela soutěže projektů na 230 staveb za 1,12 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí SVS Jiří Hladík.
10.9.
Dnes jsme měli vyjímečnou příležitost prohlédnout si pražskou shybku poblíž Čechova mostu. Shybku tvoří dvě litinové trouby o průměru jeden metr, šířka pláště je 2,5 cm. Pražská shybka upoutala v minulosti také filmaře. Natáčel se zde např. německý válečný film Stalingrad.
27.8.
Hladina Labe je hluboko pod dlouhodobým srpnovým průměrem. Nedostatek vody způsobuje problémy hlavně provozovatelům nákladní dopravy, jejichž lodě buď stojí, nebo plují nevytížené. Dnes o půl druhé odpoledne výška hladiny v Ústí nad Labem dosahovala 156 centimetrů a průtok vody byl 108 metrů krychlových za sekundu.
25.8.
Dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) provozuje od roku 2011 mobilní zákaznické centrum pro obyvatele Šluknovského výběžku. Minulý týden ho navštívil již sedmi tisící návštěvník.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) stále více komunikují se svými zákazníky prostřednictvím moderních technologií. PVK v loňském roce spustily dvě mobilní aplikace pro majitele chytrých telefonů s iOS nebo Android OS.
18.8.
Spotřeba vody v Ústeckém kraji za loňský rok opět klesla. Počet lidí napojených na veřejné vodovody ale naopak stoupl, stejně jako cena vody, která je v tomto regionu dlouhodobě nejvyšší v Česku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
29.7.
Pražané si mohou nechat zdarma zasílat od firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) sms zprávy o haváriích vody v okolí svého domu. Jen za první pololetí letošního roku rozeslaly Pražanům PVK 22.000 informačních sms. Celkem jich od roku 2007 PVK rozeslala 754.000, sdělil ČTK mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
24.7.
Dělníci kompletně revitalizují pravobřežní přítok Bynoveckého potoka v Nové Olešce na Děčínsku. Cílem je ochránit osadu před bleskovými povodněmi. Po zpomalení průtoku by se tam voda neměla vylévat ze svého koryta jako dosud. ČTK to řekla pracovnice Správy toků Lesů ČR Olga Hradecká.
8.7.
Vodohospodáři hodnotí situaci jako nejhorší od doby pozorování, tedy od postavení Nechranické přehrady na Chomutovsku. Výjimečné sucho panuje také na území Povodí Ohře. Nejnižší průtoky, jakých lze dosáhnout, jsou na všech menších tocích. Díky nádržím se zatím daří zajistit chod elektráren a bez potíží odebírají vodu průmyslové podniky na Ohři. Zákaz odběru platí ale na řadě míst.
23.6.
Loňské hospodaření Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončilo ziskem 359 milionů korun. Zisk byl o 7,5 procenta vyšší než v roce 2012. Stejně jako v minulých letech investuje firma většinu zisku zpět do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury.
18.6.
Labem v Ústí protéká pouze 105 metrů krychlových vody za sekundu. Je to historické červnové minimum od roku 1937, kdy se stav vody pravidelně sleduje. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Sucho dělá starosti také rybářům nebo zemědělcům. Na Labi je zastavena lodní doprava, řeka je sjízdná pouze pro plavidla s ponorem do 70 centimetrů.
9.6.
Povodí Labe začalo na dolním úseku řeky odstraňovat nánosy po loňských povodních. Čištění koryta potrvá dva roky a přijde na 243 milionů korun. Dalších 54 milionů korun bude stát oprava břehů, vyklízení náplavů, kácení křovin a podobně. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
26.5.
Zhruba čtvrt milionu korun ročně přináší Brozanům nad Ohří na Litoměřicku prodej energie vyrobené v malé vodní elektráně, kterou městys už tři roky provozuje. ČTK to řekl starosta Brozan Václav Bešta (za SNK ED).
5.5.
Říčanská čistírna odpadních vod je na hranici povolené kapacity. Město už na ni nesmí napojovat další stavby. Uzávěra dosud platila pouze na velké developerské projekty, ale malé stavby se připojovat mohly.
28.4.
Rekonstrukce vodovodu a kanalizace zkomplikovala dopravu v Chomutově. Ode dneška až do konce srpna musí motoristé počítat s postupnými uzavírkami v lokalitě pod hřbitovem, v ulicích U Větrného mlýna, V Přírodě, Na Moráni, Šmilovského a U Plynárny.
18.4.
Město Krásná Lípa, které leží v centru Národního parku České Švýcarsko, nesouhlasí s kritikou výběru dodavatele na stavbu kanalizace prostřednictvím takzvané losovačky. Nicméně část dotace je připraveno město státu vrátit. ČTK to řekl starosta Zbyněk Linhart (Sdružení 2010).
18.4.
Obec Vysoká Pec na Chomutovsku si není vědoma, že by pochybila při výběrovém řízení na dobudování kanalizace a intenzifikaci čistírny odpadních vod, za což má státu vrátit 1,9 milionu korun. Elektronické losování pro ni zajišťovala externí firma, se kterou se obec bude případně soudit. ČTK to dnes řekl starosta Vysoké Pece Milan Čapek.
16.4.
Rybáři vysadili pod vodním dílem Nechranice 500 kilogramů pstruha duhového. Vodohospodáři z Povodí Ohře kvůli tomu nakrátko zvýšili odtok z vodní nádrže. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
26.3.
Ústecký kraj vrátí Povodí Ohře nové stanovení záplavového území řeky Ohře před soutokem s Labem. Proti se postavily obce a města, pro které by to na mnoha místech znamenalo stavební uzávěru. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková s tím, že vedení kraje chce počkat na úpravu legislativy a koordinaci s Povodím Labe.
20.3.
Rozhovor s generálním ředitelem společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Petrem Mrkosem o novém systému SWiM (Smart Water integrity Management), umělé inteligenci a budoucnosti vodárenských systémů.
11.3.
V Bílině nedaleko Teplic se opravuje stáčírna zdrojů vod Bílinská kyselka a Zaječická hořká. Kromě technické a architektonické rekonstrukce za zhruba 125 milionů korun si vzala společnost Bohemia Healing Mineral Waters (BHMW) za cíl navázat na historii a slavnou tradici Bílinské kyselky. Po zprovoznění nové linky se kapacita navýší o 150 procent.
25.2.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zastavil řízení, ve kterém předloni uložil Severočeské vodárenské společnosti pokutu pět milionů korun. V tendru za téměř 290 milionů korun na zvýšení kapacity úpravny vody v Meziboří na Mostecku podle nového rozhodnutí chyby nebyly. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
14.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dá letos do obnovy majetku na Ústecku zhruba 70 milionů korun bez DPH. Naplánováno je 20 staveb. Dalších asi 4,5 milionu korun představují strategické investice pro Ústecko. Nyní začala rekonstrukce poruchového vodovodu v Neštěmické ulici. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos investovat do modernizace a rozvoje infrastruktury 1,25 miliardy korun. Je to zhruba o sedm procent víc než v loňském roce, kdy šlo do investic 1,165 miliardy korun. K největším akcím patří modernizace dvou úpraven vody. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
31.12.
Stavby a obnova vodohospodářské infrastruktury v Praze by v příštím roce mohly stát více než dvě miliardy korun. Peníze půjdou především na opravu zastaralé sítě, škody vzniklé po povodních, ale i na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Vyplývá to z prvního návrhu investic, které pražským radním předložil správce sítí Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
13.12.
Linka pražského metra A mezi stanicemi Náměstí Míru a Dejvická včera zhruba dvě a půl hodiny nejezdila kvůli havárii vodovodu, ze kterého vytékala voda do stanice metra Dejvická. Ve stanici se zřítila část obložení stropu a byla uzavřena. Vlaky metra únik vody nijak nepoškodil.
27.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Děčínsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci 91 let starého vodovodu v Rumburku v Nerudově ulici u elektroprodejny.
22.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Děčíně další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci historického vodovodu v ulici V Lukách.
20.11.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zahájila mimořádně náročnou rekonstrukci téměř kilometrové stoky v ulici U Vojtěšky v Praze 6. Ta odvodňuje velké území Petřin a vysokoškolské koleje Hvězda. Investiční akce za téměř 94 milionů korun by měla být dokončena nejpozději do listopadu 2014.
13.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Děčíně, v Kamenické ulici.
12.11.
Jen v roce 2013 bylo zatím v Praze vyměněno 150 odcizených a poškozených vodoměrů (v roce 2012 bylo za stejné období nahrazeno 706 poškozených vodoměrů). Hlavním důvodem velkého poklesu poruchovosti vodoměrů přičítáme letošní velmi mírné zimě. Loňská zima byla z velké části obdobím velmi nízkých teplot především v únoru, kdy mrazy dosahovaly až - 30° Celsia.
11.11.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zahájila jednu z nejnáročnějších investičních akcí posledních let. Začíná kompletní obnova dvou hlavních sběračů (kanalizačních stok) pod ulicí Proseckou v Praze 9. Pod frekventovanou komunikací budou kompletně opraveny dvě vejčité stoky v délce přesahující jeden kilometr.
8.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Žatci, v ulici Kpt. Jaroše.
1.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Břínkově, což je část obce Ročov.
30.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední telefonický průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services s.r.o.
30.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci poruchové kanalizace v Žatci, v ulici Elišky Krásnohorské.
15.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Mostě, v ulici Vladislava Vančury.
11.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další plánovanou investiční akci – rekonstrukci 80 let starého vodovodu v Ústí nad Labem - Sebuzíně.
9.10.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) vyrobily za 9 měsíců letošního roku 86,3 mil. m³ vody. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o pokles výroby o 3,3 %. Jedním z důvodů byla i mírná zima a tím i pokles velkých tekoucích havárií.
8.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Ústeckém kraji další plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a historického vodovodu v Ústí nad Labem, v ulici Hradiště.
4.10.
Vzhledem k rozsahu zasaženého území bude oprava havarovaného vodovodu v ul. Okořská pokračovati i dnes. V pátek 4. října zhruba od 9 hodin do odpoledních až večerních hodin budou bez vody obyvatelé části Bohnic, Čimic a Kobylis, konkrétně jde o oblast ohraničenou ulicemi Pod Čimickým hájem, Čimická, Na průhonu a Pešinova.
3.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Litoměřicku další letošní plánovanou investiční akci – souběžnou rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Bohušovicích nad Ohří, v Tyršově ulici.
1.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Děčínsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Jílovém, v ulici U Nádraží.
27.9.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
24.9.
Zastupitelé Loun na včerejším jednání schválili zadání studie, která by zmapovala použití kořenové čistírny odpadních vod pro malé městské části Brloh a Nečichy. Klasická čistírna byla téměř sedmkrát dražší. V kořenové čističce zajišťují čištění organismy, které žijí na kořenech vodních a bahenních rostlin.
23.9.
Z retenčních nádrží a některých vodních děl v hlavním městě se v rámci změn územního plánu staly veřejně prospěšné stavby. Budou se rekonstruovat a u některých se změní způsob využití pozemků v jejich bezprostředním okolí. Změnu územního plánu schválili zastupitelé hlavního města.
17.9.
Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně pořádá podzimní dny otevřených dveří. Muzeum bude pro veřejnost otevřeno o víkendu 21. a 22. září 2013, po oba dva dny od 9,30 do 16,30 hodin. Vstup je zdarma.
12.9.
Z retenčních nádrží a některých vodních děl v hlavním městě se v rámci změn územního plánu stanou veřejně prospěšné stavby. Zároveň budou rekonstruovány a u některých se změní způsob využití pozemků v jejich bezprostřední okolí. Na svém včerejším jednání změnu územního plánu schválili radní hlavního města. ČTK to zjistila z dokumentu, který radní projednali. Změnu musí ještě schválit pražští zastupitelé.
30.8.
Pražské vodovody a kanalizace dnes oznámily aktuální informace o čerpání úlevy na vodném a stočném v souvislosti s povodněmi, oznámení o spuštění dalšího kola telefonického průzkumu spokojenosti zákazníků i informace k dnešní havárii v Praze 9
29.8.
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, která mění způsob, jakým obce vytvářejí dlouhodobé plány pro rozvoj vodovodů a kanalizací. Hrad o tom informoval na svých webových stránkách.
26.8.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
22.8.
Senát včera schválil novelu zákona o vodovodech a kanalizacích, která kromě jiného mění způsob, jakým kraje vytvářejí dlouhodobé plány pro rozvoj vodovodů a kanalizací. Novela počítá s tím, že nově se budou místo vytváření nových desetiletých plánů tyto dokumenty od příštího roku aktualizovat průběžně.
30.7.
Dle informací od mluvčího Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Jiřího Hladíka byla v Chomutově zahájena souběžná rekonstrukce vodovodu a kanalizace, a to v ulicích Vaníčkově, Schubertově a Buchenwaldské a v části Štefánikova náměstí.
29.7.
Nedostatek pitné vody Praze nehrozí, dostatečné rezervy má úpravna vody Želivka, která je hlavní úpravnou pro hlavní město Prahu. Ačkoliv je již delší dobu horké počasí, Švihovská vodárenská nádrž, z které se odebírá voda pro Úpravnu vody Želivka, má vody dostatek. Její hladina je k dnešnímu dni na úrovni 376,63 m nad mořem.
26.7.
Kropící vozy, které vždy tradičně zpříjemňovaly horké dny v rozpáleném městě zvlhčováním vzduchu a snižováním prašnosti, letos možná vůbec nevyjedou. Technické správě komunikací (TSK) chybí finance.
25.7.
Zhruba padesáti tisícům obyvatel severní části Prahy dnes ráno po asi 18 hodinách opět začala téct z kohoutků pitná voda. Bez dodávek lidé byli kvůli havárii vodovodu ve Formánkově ulici v Praze 8 od středečního poledne. Dodávky byly plnohodnotně obnoveny krátce před 06:00, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.
24.7.
Praha dala zelenou přestavbě ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, jejíž příprava začala před zhruba patnácti lety. Rada včera schválila výstavbu nové vodní linky za 5,8 miliardy korun bez DPH. Kvůli hrozbě pokut ohledně čistoty vypouštěných vod by měla být linka dokončena do konce roku 2017.
17.7.
Unikátní dílo renesančního hornictví a stavitelství představuje Rudolfova štola v Praze ve Stromovce, která byla dokončena před 420 lety, 17. července 1593. Vznikla z příkazu císaře Rudolfa II. pro zásobování obory a tamní zvěře čerstvou vodou.
16.7.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) vyrobily za 1. pololetí letošního roku 58,1 mil. m³ vody. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o pokles výroby o 4,7 %. Jedním z důvodů byla i mírná zima a tím i pokles velkých tekoucích havárií.
8.7.
Množství vody, kterou Češi v létě napustí do svých bazénů, by naplnilo dvě Máchova jezera. Podle údajů společnosti Mountfield se letos počet bazénů na zahradách domů v ČR zvýší na 270.000. Nafukovacích gumových bazénů je pak asi 350.000 až 380.000. Lidé do svých bazénů letos celkem napustí 13 milionů metrů krychlových vody.
28.6.
Pražské Letiště Václava Havla chce na konci roku začít s další etapou modernizace čistírny odpadních vod, jejíž cenu odhaduje na 400 milionů korun. Čističku musí vylepšit kvůli plánované výstavbě nové paralelní vzletové dráhy. ČTK to včera na mezinárodní konferenci o budoucnosti letiště řekl člen představenstva a výkonný ředitel pro rozvoj a správu majetku letiště Jiří Kraus.
19.6.
Na Vltavě v pražské Troji včera večer zasahovali hasiči kvůli podezření z ekologické havárie. Policie totiž dostala oznámení, že na hladině se šíří rozsáhlá skvrna. Místo prozkoumal havarijní technik vodohospodářů, žádné znečištění však neobjevil, hladinu pokryl jen šedý povlak. ČTK to řekl Tomáš Berit z centrálního dispečinku Povodí Vltavy.
12.6.
Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) podpoří své odběratele, které postihla povodeň. Odpustí jim červnové platby za vodu až do výše 1335 korun, což představuje 15 metrů krychlových vody. Uvedené množství vody podle ní odpovídá asi dvouměsíční spotřebě průměrné domácnosti.
20.5.
Vodní dílo Fláje na Mostecku se dnes při oslavě 50 let od zahájení provozu otevřelo veřejnosti. Prohlédnout si ho přišlo odhadem 8000 až 10.000 lidí. Takový zájem na přehradě nepamatují. ČTK to řekl hrázný Pavel Michalko. Přehrada zásobuje pitnou vodou oblast od Mostu po Teplice.
6.5.
Přehrada Fláje na Mostecku se v polovině května otevře veřejnosti. Vodní dílo je v provozu 50 let, výročí oslaví kromě dne otevřených dveří také speciální poštovní známkou a výstavou fotografií. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Ohře, které přehradu spravuje, Jan Svejkovský.
26.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila v Litoměřicích další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Pokratické ulici. Stávající litinový vodovodní řad byl vybudován v roce 1958 a dnes je ve špatném technickém stavu.
19.4.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) nabízí svým zákazníkům možnost bezhotovostní platby za dodané služby prostřednictvím QR kódu v bankovních aplikacích chytrých telefonů. Kód je vytištěn na zúčtovacích dokladech.
12.4.
Město Louny uvažuje o vybudování dvou kořenových čistíren odpadních vod pro malé městské části Brloh a Nečichy. Problém se splašky musí nutně vyřešit, výjimku na jejich vypouštění do dešťové kanalizace dostalo jen na rok. O zadání studie proveditelnosti dnes novináře informovala tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.
3.4.
V předchozích letech tzv. přechodného období 2005-2010 musela Severočeská vodárenská společnost (SVS) snížit tempo obnovy stávajícího infrastrukturního majetku, protože prioritním úkolem bylo realizovat v zájmu měst a obcí legislativou vyvolané strategické investice v oblasti čištění odpadních vod. Tento úkol SVS ve svém regionu působnosti zcela splnila.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) v roce 2013 slaví 20. výročí svého založení. K výročí společnosti SVS připravila publikaci, mapující komplexně vývoj vodárenství v severních Čechách a historii SVS. Pojďme se podívat na krátkou ukázku z knihy o tom, jak tato vodárenská společnost začínala…
15.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2013 ve výši 1,16 miliardy korun.
4.1.
Především starší občané by si měli dát pozor na falešné pracovníky vodárenských společností. Případy se vyskytují po celé České republice, tentokrát se jedná o kauzu z Děčína. Počátkem roku zde byl odsouzen pachatel za krádeže. Obrana je jednoduchá - vždy požadovat po pracovnících zaměstnanecký průkaz a dbát nejvyšší opatrnosti.
5.12.
Výrazně lépe upravenou pitnou vodu budou dostávat od ledna domácnosti v dvacetitisícovém Jirkově na Chomutovsku. Tamní úpravna z roku 1967 prošla za poslední rok a půl celkovou přestavbou za čtvrt miliardy korun a v lednu zahájí zkušební provoz. Dnes o tom informovalo vedení firmy.
14.11.
Úpravna vody pro Chomutov, nazývaná III. Mlýn, má za sebou první etapu rekonstrukce. Za 45 milionů korun se při ní zrekonstruovalo kalové hospodářství, další úpravy budou následovat na zbytku zařízení. Opravy trvaly tři měsíce.
8.11.
Látka, která vytekla v pondělí do Labe, je zřejmě rostlinný olej. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Podle něj to znamená, že únik nebyl zásadně nebezpečný. Látka vytekla zřejmě z kanalizační vpusti pod Mariánskou skalou v Ústí a vytvořila na hladině až sedmikilometrovou skvrnu.
7.11.
Zatím neznámá látka, která v pondělí znečistila dolní tok Labe, už z vody zmizela. Větší část se jí zřejmě zachytila na březích, zbytek zachytila norná stěna ve Hřensku. Zbytky látky z ní odstranili hasiči. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Původ látky určí až laboratorní analýza, podle dosavadních poznatků je v ní ale hodně tuku.
29.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) realizuje další z letošních plánovaných akcí v rámci obnovy majetku – rekonstrukci kanalizačního výtlaku v Žatci, v ul. Osvoboditelů. Ocelové potrubí průměru 275 mm je zkorodované kvůli špatné nebo chybějící izolaci.
22.10.
Letos jde především o stavby v kategorii obnovy stávajícího majetku společnosti. V roce 2012 je plánován celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS ve výši 1,1 miliardy korun. Téměř 70% je určeno na obnovu stávajícího majetku společnosti a zbytek je určen na strategické, legislativou vyvolané investice.
17.9.
V okolí krušnohorské přehrady Fláje by mohly vzniknout nové stezky pro cyklisty i pro pěší. Povodí Ohře tam chce vybudovat několik přeshraničních okruhů i celé informační centrum, kde bude veřejnosti vysvětlovat, jak funguje vodohospodářství.
29.6.
Pozemkový fond (PF ČR) bude od července nově spravovat vodní díla či čerpací odvodňovací stanice, které byly až dosud ve správě Zemědělské vodohospodářské správy (ZVHS). ČTK to sdělila mluvčí fondu Monika Machtová. Náklady na novou agendu dosáhnou 40 milionů korun, do fondu přejde 25 bývalých zaměstnanců ZVHS.
26.6.
Na konferenci Voda Fórum Praha 2012 vystoupili doc.Ing. Vladimír Kočí s Ing. Martinou Klimtovou s přednáškou na téma uhlíkové stopy jakožto parametru popisujícím možné enviromentální dopady technologií na životní prostředí. Přečtěte si ve zjednodušené verzi, jaký je jejich výstup na toto téma.
7.5.
V dalším ze série rozhovorů s restauratéry a hoteliéry zapojených do projektu Kohoutkova.cz vám přinášíme zajímavé povídání s panem Jaroslavem Tučkem – majitelem a provozovatelem karlínské kavárny Můj šálek kávy a pražírny kávy doubleshot.
7.5.
Projekční společnost Hydroprojekt CZ kvůli krizi českého stavebnictví vykázala za loňský rok pokles zisku i tržeb. Čistý zisk se propadl o 53 procent na 9,6 milionu korun. Tržby klesly o 22 procent na 256,3 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy společnosti. Hydroprojekt CZ je součástí švédského koncernu Sweco.
4.5.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zřejmě definitivně přišla o dotaci 600 až 750 milionů korun na rekonstrukce čistíren odpadních vod. Vyplývá to z vyjádření, která získala ČTK od SVS a ministerstva životního prostředí. SVS se zlobí na ministerské úředníky, že ji při čerpání dotací navedli do slepé uličky a že chybějící peníze musí zaplatit odběratelé vody.
27.4.
Jako další v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze.
26.4.
Zajímají Vás zkušenosti restauratérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz? Pak si přečtěte první ze série rozhovorů tentokrát s Martinem Jamborem, Operations Managerem v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
18.4.
Rychlost a postup případného znečištění poprvé na Vltavě měří odborníci z ČR a Německa za použití stopovací látky. Rozpuštěný Sulforhodamin G aplikovali do vody přehrady ve Vraném nad Vltavou. Osm kontrolních stanic po toku nyní měří její koncentraci, řekl dnes ČTK Marek Liška z Povodí Vltavy.
16.4.
Novým ředitelem Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) bude Petr Žejdlík (37), který dosud působil jako ekonomický náměstek nemocnice Na Bulovce. Rozhodlo o tom dnes představenstvo městské firmy, ČTK to řekl pražský radní Radek Lohynský (ODS).
16.4.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která spravuje vodohospodářský majetek hlavního města, zřejmě bude mít od pondělí nového ředitele. Vybrat by jej mělo představenstvo. ČTK to řekl pražský radní Radek Lohynský (ODS). Poslední ředitel Otakar Novotný rezignoval na konci října loňského roku, od té doby městskou firmu řídilo představenstvo a dozorčí rada.
4.4.
Povodí Vltavy oznámilo, že chystá na 17.dubna testovací pokus, který bude zjišťovat, jak rychle se ve Vltavě šíří havarijní znečištění. Přečtěte si, jak takové testování probíhá.
29.3.
Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.
22.3.
U příležitosti Světového dne vody otevírají Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. každoročně brány do úpraven a čistíren vod. Nenechte si ujít tento tip na zajímavý víkendový výlet.
14.3.
V rámci Světového dne vody bude pro veřejnost ve dnech 17. a 18. března 2012 otevřeno Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno po oba dva dny od 9,30 do 16,30 hodin.
7.3.
V Ústí nad Orlicí již brzy odstartuje projekt, který je největší investicí v historii městské společnosti Tepvos a nejnákladnější akcí probíhající ve městě za poslední léta.
6.3.
Při příležitosti Světového dne vody se 18.3.2012 uskuteční ve staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči celodenní program pro veřejnost. Budou zde probíhat prodloužené prohlídky areálu s jízdami na raftech, procházky stokou a jiné další atrakce opro návštěvníky.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
14.2.
Mrazy dál ničí vodovodní potrubí na severu Čech, dnes dopoledne je v Ústeckém a Libereckém kraji bez vody minimálně 15.000 lidí. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují od rána více než desítku větších havárií. Jakmile jednu odstraní, praskne voda jinde.
9.2.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) ve svém regionu v posledních letech významně investovala. Celkový objem dokončených projektů činí 4,6 miliardy korun. Problémy s přidělením evropských dotací vyvolávají otázky ohledně zachování solidárnosti cen v tomto regionu. Nový ředitel však tuto možnost odmítá.
26.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve svém regionu působnosti ve všech aglomeracích nad 2 000 obyvatel dokončila investiční opatření, která mají celkový objem 4,6 miliardy korun. Tyto peníze směřují k naplnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod.
25.1.
Novým generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti je od úterý Bronislav Špičák. Oznámila to Severočeská vodárenská společnost (SVS). V minulých dnech bylo výběrové řízení na pozici generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti ukončeno.
23.1.
Předvánoční prodej „afrických karaf Veolia“ vynesl 385 tisíc korun. Stoprocentní výtěžek z prodeje byl odeslán na veřejnou sbírku Skutečná pomoc, kterou organizuje Člověk v tísni, o.p.s. Charitativní projekt Voda pro Afriku realizovaly společnosti Veolia Voda a Nadační fond Veolia společně se svými partnery.
20.1.
Celkem 321 případů černé produkce odpadních vod a 128 černých odběrů vody odhalili Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v loňském roce. Celková částka včetně nákladů za přešetření a sankcí přesáhla částku tři miliony korun.
17.1.
V Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončil na konci prosince její ředitel Miroslav Harciník. Někdejší náměstek ústeckého primátora za ODS odešel na vlastní žádost a jeho nástupce by mohl být znám na konci ledna. ČTK to řekl mluvčí firmy Jiří Hladík.
5.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do rozvoje a modernizace vodárenské infrastruktury 1,18 miliardy korun. Investice zajistí firma z vlastních zdrojů, zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
10.11.
Rekonstrukce vodovodního přivaděče Bílence – Hrušovany, prováděná bezvýkopovou technologií, zlepší v Hrušovanech zásobování pitnou vodou.
7.11.
Evropskou dotaci na modernizaci Ústřední čistírny odpadních vod má Praze pomoci získat firma bývalého eurokomisaře Pavla Teličky BXL Consulting.
12.10.
Město Krásná Lípa, které leží v centru Národního parku České Švýcarsko, plánuje dokončit rekonstrukci 80 let staré kanalizace. Vyhlásilo proto veřejnou zakázku, jejíž předpokládaná hodnota bez DPH činí 86 milionů korun. Tolik peněz ale město, kde žije 3600 obyvatel, nemá.
10.10.
Poměrně nezvyklé řešení kanalizace předvedla Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Mšeném-lázních na Litoměřicku. Postavit kanalizaci do všech podřízených vesnic by stálo asi 120 milionů korun, a tak byl postaven jen jeden pětikilometrový kanalizační výtlak do Podbradce.
23.6.
Novou úpravnu vody za 250 milionů korun začala stavět Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Jirkově na Chomutovsku. Úpravna bude sloužit pro dvacetitisícové město a jeho okolí, má to být největší investice SVS v letošním roce.
22.2.
Požadavky na uchazeče ve výběrovém řízení na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Shodla se na tom dnes komise, která tendr přepracovávala. ČTK to řekl člen komise a radní Radek Lohynský (ODS).
3.12.
Velkou otázkou je v posledních dnech financování právě dokončené čistírny odpadních vod v Litvínově. Evropské dotace měly pokrýt polovinu z celkového rozpočtu 390 milionů. Jejich přidělení bylo ale Evropskou komisí zpochybněno. Litvínov by se mohl stát precedentem i pro další projekty.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
28.9.
Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
2.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do roku 2015 do modernizace a obnovy svého majetku 7,148 miliardy korun, rozhodli dnes akcionáři na valné hromadě společnosti. Kvůli tomu plánuje v příštích letech také zdražení vody.
13.5.
Hlavní město Praha nutně potřebuje doplnit a modernizovat svoji kanalizační síť. Právě k tomuto účelu byl v rámci evropských fondů vyčleněn největší balík peněz v rámci operačního programu Životní prostředí (OPŽP), v prioritní ose 1 určené právě na podobné investice.
9.4.
Osm z devíti místních částí, které patří pod Štětí, dosud nemá vlastní kanalizační síť. Nový projekt situaci řeší. Náklady však činí zhruba sto milionů korun.
19.2.
Část obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku podpořila ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského v zamítavém postoji k udělení dotace přes 200 milionů korun na vybudování kanalizace v této severočeské obci.
16.2.
Rozhodnutí o dotaci ve výši 232 milionů pro Horní Jiřetín není jednoduché. Na jedné straně stojí formální stanovisko MŽP. Na druhé pak smysluplnost stavby, pokud by došlo k prolomení těžebních limitů a vesnice by fakticky zmizela z mapy.
26.1.
18.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE