Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Víme, co pijeme – úvod

Víme, co pijeme – úvod

Pokud chceme zjistit, jaká je aktuální kvalita pitné vody ve vašem městě městě, stačí navštívit www stránky vodárenských společností. Ne všichni jsou ale chemici a odborným výrazům ve výsledcích nemusí rozumět. Proto na našem webu Vodarenstvi.cz přicházíme se seriálem, který vám srozumitelnou formou pomůže zorientovat se ve zmiňovaných datech.

Hygienické požadavky na zdravotní nezávadnost a čistotu pitné vody, pro které zákon používá pojem „jakost pitné vody“, jsou požadavky uvedené jako hygienické limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů, uvedené v platné vyhlášce pro pitnou vodu (vyhláška č. 252/2004 Sb. v platném znění). Vyhláška také upravuje požadavky na pitnou a teplou vodu, a zároveň i četnost a rozsah kontrol pitné vody. Celkem obsahuje třiašedesát ukazatelů její jakosti.  

Hygienické limity
Hygienické limity mají několik stupňů – jsou to nejvyšší mezní hodnoty, mezní hodnoty a doporučené hodnoty – které nám pomáhají rozlišit zdravotní ukazatele.

Pokud objevíme, že naše voda překračuje nejvyšší mezní hodnoty, znamená to, že po jejich překročení  existuje významné riziko při použití této vody jako pitné. Neurčí-li samozřejmě orgán ochrany veřejného zdraví jinak.

Mezní hodnoty vody
a jejich překročení pro nás obvykle nepředstavuje akutní zdravotní problém.

Doporučené hodnoty
pak jsou nezávazné hodnoty ukazatelů jakosti pitné vody, které stanoví minimální žádoucí nebo přijatelnou koncentraci dané látky, nebo optimální rozmezí koncentrace dané látky.

V příštím díle se již budeme věnovat konkrétnímu stanovení hygienických limitů - nejprve mikrobiologických ukazatelů nezávadnosti pitné vody.

11. 2. 2010 (teč)
Mohlo by vás zajímat
Hrátky s vodou: film O Vodičce Vice

Hrátky s vodou: film O Vodičce

6.2.

Zajímají se vaše děti o to, jak se dostane voda z kohoutku až k vám domů? Proč se staví přehrady nebo jak se voda čistí? Pusťte jim edukativní video O Vodičce, ve kterém se zábavnou formou dozví odpovědi na své otázky.


Čím světlejší, tím lepší! Vice

Čím světlejší, tím lepší!

6.5.

Náš subjektivní pocit žízně ani zdaleka neodpovídá naší skutečné potřebě tekutin. Správně bychom měli pít, i když žízeň nemáme! Jak ale poznat kolik vody potřebujeme? Britští vědci přišli s jednoduchým indikátorem, kterým je barva moče...


Spotřeba sycených nápojů klesla za první polovinu roku o 10% Vice

Spotřeba sycených nápojů klesla za první polovinu roku o 10%

15.10.

Výrazné snížení spotřeby u sycených nápojů - limonád zaznamenala v našich domácnostech agentura GfK. Naopak spotřaba roste u sirupů a práškových nápojů. Výzkum napovídá, že konzumenti dávají přednost kohoutkové vodě před balenými nápoji.


Víme, co pijeme – ověřování fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů 2 Vice

Víme, co pijeme – ověřování fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů 2

17.5.

Další díl seriálu o kvalitě vody - tentokrát o zdravotních důsledcích jednotlivých fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů.


Víme, co pijeme – ověřování fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů Vice

Víme, co pijeme – ověřování fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů

11.5.

V předchozích dílech našeho seriálu o kvalitě vody jsme si představili mikroorganismy, které by se rozhodně neměly v kvalitní a nezávadné vodě vyskytovat. Tento díl věnujeme fyzikálním, chemickým a organoleptickým ukazatelům.

Víme, co pijeme – ověřování mikrobiologické nezávadnosti Vice

Víme, co pijeme – ověřování mikrobiologické nezávadnosti

15.2.

V minulém díle jsme vysvětlili, jaký je rozdíl mezi nejvyšší mezní, mezní a doporučenou hodnotou hygienických limitů. Dnes se již budeme věnovat konkrétním ukazatelům kvality vody – tentokrát  makrobiologickým.


Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE