Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají na příští rok investice do vodárenské infrastruktury za 75 milionů korun. V roce 2019 to má být ještě o 25 milionů korun více, sdělil ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. Letos šlo na investice 60 milionů korun, před čtyřmi lety to podle Březíka bylo 30 milionů korun.
V příštím roce se počítá s rekonstrukcí vodovodu v Rokytnici, Vysokém Poli, Lukovečku či na Kudlově. "Z investic do zabezpečení odvádění odpadních vod bude zajímavá rekonstrukce kanalizace na náměstí Míru ve Zlíně, která se bude provádět bezvýkopově," uvedl Březík.
Letos směřovala polovina investic na zabezpečení dodávek pitné vody. "Mezi největší akce v letošním roce patří rekonstrukce vodovodů v ulici Štefánikova ve Zlíně, Kramolišova ve Valašských Kloboukách a v ulici K Hájenkám ve Slavičíně," řekl Březík. V oblasti odpadních vod se počítá s rekonstrukcemi kanalizací ve Zlíně a Tlumačově. "Momentálně vše probíhá podle plánu. Akce jsme museli časově přizpůsobit začátku školního roku nebo konání Barum Rally 2017," uvedl Březík.
Do oprav investuje kromě VaK Zlín i Moravská vodárenská, která síť provozuje. Podle Březíka jde letos i v příštím roce asi o 70 milionů Kč.
Takzvaný provozní model, kdy se VaK Zlín stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské (MOVO), má trvat do roku 2034. Kritizují jej někteří menší akcionáři VaK, mezi nimi města Otrokovice či Fryšták, a obrátili se na soud. Nelíbí se jim také, že obce nemohou za této situace žádat o evropské dotace a zisk odchází do zahraničí.
V jednom ze sporů vrchní soud loni v listopadu rozhodl o neplatnosti valné hromady VaK z roku 2004, která umožnila zavedení provozního modelu. Po vynesení rozsudku se jednalo o možném vrácení podniku. Podle Moravské vodárenské však dosud není důvod k neplatnosti smluv, dokud o věci nerozhodne soud. Žalobu na neplatnost smluv řeší zlínský okresní soud. Také podle analýzy, kterou si dalo zpracovat město Zlín jako největší akcionář VaK, je nutné ohledně dalšího postupu vyčkat na skončení dalších soudních sporů.
Moravská vodárenská bude VaK Zlín platit roční nájem vyšší o pět milionů korun, zvýší se tak investice VaK do infrastruktury. MOVO bude platit ročně nájemné 133 milionů korun.
21.2.
„Za 1 litr pitné vody na Zlínsku platíme necelých 9 haléřů. Do 2 Kč zaplatíme za jednu myčku, 4 Kč za 1 praní v pračce, 4 Kč za sprchu“, říká Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín, a. s a podotýká „abychom si uvědomili o jakých částkách se bavíme.“
8.2.
Návrh na uspořádání místního referenda k vodárenské problematice nezískal podporu zastupitelů města Zlína. Důvod? Špatně položené otázky, které jsou v rozporu s právními předpisy. Pro nevyhlášení referenda hlasovalo 34 zastupitelů, pro vyhlášení dva, dva zastupitelé se hlasování zdrželi.
7.2.
Řada investic, snížená cena vody, dvě mimořádná společenská vyznamenání a velmi dobrá finanční kondice. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) řadí rok 2018 mezi úspěšné. VaK je pevnou a nedílnou součástí města Zlína.
24.1.
Ambiciózní a velké investice, dokončení několika strategických vodárenských projektů a intenzivní řešení nedostatku vody v další obci. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK), která je pevnou součástí města Zlína, bude i v roce 2019 pokračovat v modernizaci a zkvalitňování vodárenské infrastruktury.
22.1.
Povodí Moravy odstraní sedimenty z vodních nádrží Ludkovice na Zlínsku a Bojkovice na Uherskohradišťsku. Odstranění sedimentů obnoví zásobní prostory obou nádrží a povede ke zlepšení kvality vody, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
16.1.
Do obnovy vodohospodářského majetku VaKu Zlín bylo v roce 2018 investováno téměř 260 milionů korun. Koeficient investic podle plánu obnovy předepsaného ministerstvem zemědělství drží společnost lehce nad průměrem ČR.
18.12.
Cena vodného a stočného na většině území Uherskohradišťska se v příštím roce zvýší o 3,96 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 81,65 koruny. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách Slováckých vodáren a kanalizací.
6.12.
V rekordním čase a nákladem 80 milionů korun VaK Zlín zajistil novou vysoce kvalitní vodu pro západní část Zlína.
30.11.
Zlínská zoologická zahrada bojuje se suchem také pomocí podzemních nádraží na dešťovou vodu. Využívá i vlastní studny a nový šedesátimetrový vrt. Zahrada ročně spotřebuje kolem 40.000 metrů krychlových vody.
19.11.
Kroměříž má hotový nový digitální povodňový plán pro město i pro obec s rozšířenou působností. Zpracovala jej brněnská společnost Envipartner, dostupný je na internetu. Náklady činily téměř 470.000 korun, zhruba 440.000 korun město získalo jako dotaci z ministerstva životního prostředí. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
30.10.
Radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes odvolala zákaz nakládání s povrchovými vodami. Důvodem je zvýšení hladiny povrchových vod na vodních tocích na území města, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Tomáš Gross. Lidé tak již mohou opět používat vodu z toků, například pro zalévání. Zákaz v Rožnově platil kvůli suchu od 20. srpna.
16.10.
Zlínský kraj uvolní v příštím roce až 21,5 milionu korun na podporu vodohospodářské infrastruktury. Cílem programu je mimo jiné zvýšit počet obyvatel napojených na pitnou vodu a kanalizaci s vyhovující likvidací odpadních vod. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) zahájilo opravy Baťova kanálu mezi plavebními komorami v Huštěnovicích a Babicích na Uherskohradišťsku. Práce potrvají do dubna příštího roku. Zahrnují obnovu parametrů plavební dráhy a opravu a stabilizaci břehů a hrází kanálu. Stavba je financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury, stát bude 13,3 milionu korun.
4.10.
Opatření související s plánovanou přehradní nádrží Vlachovice na Zlínsku si vyžádají asi 870 milionů korun. Opatření navrhlo ve studii Povodí Moravy, dotknou se zemědělské a lesní půdy, toků i niv, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě Jan Vandík z kanceláře hejtmana Zlínského kraje. Celkové náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice jsou odhadovány na 5,45 miliardy korun, investorem bude státní podnik Povodí Moravy.
18.9.
V září letošního roku zahájí VaK Zlín a.s. jeden z největších svých projektů pro zajištění dostatku kvalitní pitné vody na Zlínsku.
17.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začnou na přelomu září a října rekonstruovat takzvaný vlárský vodovod. Půjde o část přivaděče pitné vody mezi městy Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky na Zlínsku. Je to téměř sedmikilometrový úsek, náklady budou asi 43 milionů korun, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
11.9.
Místní referendum o vodárenství na Zlínsku se ve Zlíně společně s říjnovými komunálními volbami neuskuteční. Přípravný výbor prostřednictvím svého zmocněnce Pavla Sekuly vzal zpět svůj návrh. ČTK o tom informoval Sekula, informaci potvrdil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
10.9.
Kroměříž připravuje sérii protipovodňových opatření za zhruba 500 milionů korun. Na projektu chce spolupracovat s Povodím Moravy, okolními městy Hulín a Chropyně a obcemi Břest a Skaštice, na jejichž katastru má část opatření vzniknout také. Smlouva o spolupráci už byla přijata v Kroměříži, Hulíně a Břestu, řekl novinářům místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
7.9.
VaK Zlín splnil svůj slib, zprovoznil první pítko, které instaloval na jedné z hlavních křižovatek mezi dětskými hřišti v Centrálním parku na Jižních Svazích.
31.8.
Zlínský kraj uvolní téměř 13,3 milionu korun na vodohospodářské stavby. Peníze rozdělí formou dotací mezi 16 obcí. Pomohou jim při projektech zaměřených na zlepšení zásobování kvalitní pitnou vodou, pokles vypouštěného znečištění nebo zvyšování množství čištěných odpadních vod, uvedla v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
28.8.
Dlouhotrvající tropické teploty a nedostatek srážek se projevují na území celé republiky a Zlínsko není výjimkou. Zatímco vody v řekách ubývá, průměrná spotřeba domácností v létě mírně roste. Když přišla letošní horka, na Zlínsku vzrostla spotřeba jednorázově oproti běžnému stavu 9 procent a pak se vrátila k normálu.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
11.7.
28. června se uskutečnilo jednání řádné valné hromady společnosti VaK Zlín. Akcionáři společnosti na něm vyhodnotili a odsouhlasili výsledky za uplynulý rok i základní parametry fungování VaK pro rok 2018.
11.6.
Aliance Voda Zlínsku chce vyvolat referendum o vodárenství v regionu. Obyvatelé Zlína by se mohli vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské.
8.6.
Radnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku začala s úpravami, které podpoří zasakování dešťové vody ve městě. V ulicích tak například přeruší některé obrubníky, aby mohla voda odtékat do zelených ploch, nová parkoviště bude budovat z vodopropustných materiálů a dešťovou vodu bude u veřejných budov zachycovat do nádrží a využívat ji pro zavlažování, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
7.6.
Radnice ve Vizovicích na Zlínsku chystá rekonstrukci koupaliště. Náklady odhaduje na 20 milionů korun. Nechala si zpracovat projekt na rekonstrukci, v současné době běží stavební a územní řízení, sdělila ČTK mluvčí radnice Gabriela Netopilová Sluštíková. Koupaliště je zavřené několik let, naposledy se v něm lidé koupali v roce 2007.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín získala za rok 2017 prestižní certifikaci Czech Stability Award AAA Excellent v rámci Czech top 100 firem České republiky. Opět se tak řadí mezi nejstabilnější české firmy s nadstandartní ekonomickou kondicí, solventností a spolehlivostí.
15.5.
Nejmodernější technologii pro dálkový odpočet vodného a stočného získá 1000 prvních odběratelů vody ve Zlíně a okolí. Pilotní projekt společnosti VaK Zlín otevírá cestu pro maximální využití chytrých technologií, které dokážou nejen optimalizovat spotřebu vody zlínských domácností, ale především zpříjemnit jejich život.
13.4.
Valašské Klobouky na Zlínsku zrekonstruují tamní koupaliště. Předpokládané investiční náklady činí na základě zpracované studie necelých 18 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková. Práce by mohly začít letos po letní sezoně.
12.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začaly modernizovat čistírnu odpadních vod v Kašavě na Zlínsku, v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Investice si vyžádá 35 milionů korun, řekli dnes ČTK zástupci VaK Zlín.
11.4.
Kroměřížská radnice plánuje zvelebení okolí Hrubého rybníka, který lidé znají spíše pod názvem Bágrák. Město si nyní nechává zpracovávat studii, která má nastínit možnosti úprav lokality. ČTK to řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Bágrák je oblíbeným místem rybářů i příznivců přírodního koupání a vodních sportů.
29.3.
Voda ve Zlíně má vysokou kvalitu, potvrdilo testování Stream.cz. (zdroj http://faktaovode.cz). A bude ještě lepší, po dokončení velké rekonstrukce na úpravně vody v Tlumačově v polovině letošního roku, říká Svatopluk Březík.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
5.3.
Neznámý pachatel nalil olejovitou látku do vrtů prameniště Vodovodů a kanalizací (VaK) Kroměříž v Hulíně. Firma znečištění odhalila při páteční kontrole a vyrozuměla policii. Čerpání vody z Hulína je zastaveno a přepojeno na náhradní prameniště. Dodávky pitné vody nejsou v žádném případě ohroženy, sdělil ČTK předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.
28.2.
Mrazivé počasí láká rybáře v Boršicích na Uherskohradišťsku k takzvanému lovu na dírkách. Především o víkendech je místní rybník Halda v obležení zájemců, kteří se pokoušejí ulovit pstruhy či jesetery v otvorech o průměru 15 centimetrů vyvrtaných do ledu.
1.2.
Zlínský kraj dá letos vlastníkům lesů deset milionů korun na boj se suchem. Loni vyhlásil dotační program poprvé, mezi téměř šest desítek vlastníků lesů rozdělil 3,1 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Renata Janečková.
26.1.
Povodí Moravy (PMO) otevřelo v Uherském Hradišti novou budovu vodohospodářských laboratoří. Laboratoře vyhovují požadavkům na analytickou práci, rozbory vod i sedimentů a zkoušek půd, kalů a biologického materiálu, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Výstavba budovy i s jejím vybavením stála 11,5 milionu korun.
16.1.
Lesy ČR opravily vodní tok Jasenice v zastavěné části Vsetína. Práce si vyžádaly přes šest milionů korun bez DPH, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
20.12.
Rybářství Hulín distribuuje ze svých sádek v Chropyni kapry i další ryby určené pro vánoční trh. Rozvoz ryb začal pozvolna v listopadu, poslední týden před Vánocemi je nápor největší, řekl ČTK správce sádek Otakar Pavlíček. Ryby putují do menších obchodů a supermarketů, přímo na sádkách si je kupují drobní odběratelé.
13.12.
V roce 2018 zaplatí obyvatelé Zlínska za vodné a stočné 85,71 Kč za kubický metr, což je o korunu méně než v roce 2017. Cena tedy klesne o více než procento v době, kdy inflace dlouhodobě přesahuje dvouprocentní hranici.
12.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,6 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 76,86 koruny, řekl dnes ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal. Cena vody na Kroměřížsku tak zůstane i v roce 2018 nejnižší ve Zlínském kraji.
8.12.
Ministr zemědělství Marian Jurečka zastavil řízení, které mohlo vést k odebrání licence na vodárenský provoz společnosti Moravská vodárenská. Informovala o tom zlínská redakce MF Dnes.
6.12.
Pstruhů potočních ve Vsetínské Bečvě a jejích přítocích výrazně ubylo. "Hrozí, že tato v minulosti obvyklá a hojná ryba bude v našich potocích velkou vzácností," uvedla ve vyjádření pro ČTK mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. O podmínkách pro ryby jednali členové komise životního prostředí Rady města Vsetína se místními rybáři.
20.11.
Cena vody na Vsetínsku se příští rok mírně zvýší na 80,73 koruny za metr krychlový včetně DPH. Letos lidé platili 79,47 koruny za metr krychlový. Cena vodného zůstane stejná, zvýší se však cena stočného, sdělila ČTK zástupkyně valašskomeziříčské radnice Vendula Králová.
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
13.11.
Vodní nádrž Osvětimany na Uherskohradišťsku znovu zadržuje vodu pro případ požáru, povodně i sucha. Lesy ČR dokončily její opravu, která přišla na deset milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová. Vodoprávní úřad zrekonstruované dílo posoudil před několika dny.
31.10.
Zlínský kraj dokončil výstavbu nového vodovodu a kanalizace v holešovské průmyslové zóně. Stavba už byla zkolaudována, přišla zhruba na 12 milionů korun. Firmám, které v zóně působí, případně se chystají část areálu v budoucnu obsadit, je k dispozici infrastruktura, na níž se mohou napojit. Novinářům to řekl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
23.10.
Průtočná vodní nádrž Sovín v Buchlovicích na Uherskohradišťsku znovu zadržuje vodu pro případ požáru, povodně i sucha. Lesy ČR po deseti měsících dokončily její opravu, která přišla na více než 1,5 milionu korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Eva Jouklová.
10.10.
Hasiči stále neznají složení látky, která o uplynulém víkendu znečistila rybník u Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Stejně tak zatím neznají zdroj znečištění. Na hladině rybníka v lokalitě Cihelna zůstává žlutý povlak a hasiči pokračují v zásahu. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.
25.9.
Valašské Klobouky na Zlínsku vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody v přírodě. Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková.
22.9.
Zlínská zoologická zahrada začala kvůli úspoře vody využívat nový vrt a nádrže na dešťovou vodu. Vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl šedesátimetrový vrt. Předpokládá se, že bude zásobovat podstatnou část areálu.
11.9.
Pavel Sekula z hnutí Aliance pro vodu představil alternativní návrh provozu vodárenství pod taktovkou VaK Zlín. Podle jeho záměru je možné snížit cenu vodného a stočného o 10 Kč/m3. Posouzení návrhu, které pro VaK Zlín připravila renomovaná poradenská společnost Grant Thornton, ale ukazuje pravý opak.
4.9.
Na řece Moravě v Kroměříži by mohlo v roce 2020 začít fungovat přístaviště s kapacitou čtyř až šesti lodí. Větší rekreační přístav s kotvištěm pro 100 až 120 plavidel by pak ve městě mohl zahájit provoz v roce 2026. Vyplývá to ze záměrů Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC), jehož zástupci je představili na kroměřížské radnici.
25.8.
Obyvatelé Zlínska a okolí každoročně spotřebují více než sedm milionů metrů krychlových vody, tedy množství, které by naplnilo celou nádrž Slušovice. Díky mimořádné akumulační kapacitě vodních zdrojů ale nehrozí nedostatek pitné vody ani v případě dlouhodobě tropických teplot.
16.8.
Města Zlín a Kroměříž dnes zakázala lidem kvůli suchu odebírat vodu z tamních toků. ČTK to sdělili mluvčí radnic. Stejný zákaz vydalo minulý týden také město Vsetín, již v červenci tak učinil Rožnov pod Radhoštěm, poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
8.8.
Vodohospodáři začali včera vypouštět vodu nad jezem u vodní elektrárny Strž v Kroměříži. Důvodem je jeho kontrola a mimořádná údržba. Při snížení hladiny se odborníci postarají také o záchranu a dočasné přemístění živočichů, kteří by mohli být sníženým stavem vody ovlivněni, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
26.7.
Zlínský kraj má k dispozici 13 čističek, které mají schopnost zachytit a akumulovat odpadní vody i při intenzivních srážkách. Čističky mají dešťové zdrže, kterými jsou schopny zachytit nadměrný přítok vody po začátku deště. Město Zlín má navíc k dispozici až tři dešťové zdrže o celkovém objemu 4500 m3 a k tomu i 27,5 kilometrů dešťových stok.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
12.7.
Desítky kilogramů ryb různých druhů a velikostí uhynuly v řece Dřevnici ve Zlíně. Podle rybářů mohla ryby zabít splašková voda z kanalizace, která se do řeky mohla dostat kvůli nočním bouřkám. Výše škody zatím není známá, řekl ČTK mluvčí hasičů Roman Žemlička.
4.7.
Zásadní stavbou, která má přispět k ochraně před povodněmi nejen v povodí Bečvy, ale také na středním toku Moravy procházejícím Zlínským krajem, je připravované vodní dílo Skalička na Přerovsku. Jeho vznik na řece Bečvě je však stále pouze ve fázi studií. Novinářům to řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Václav Gargulák.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
17.5.
Na Zlínsku přečerpává pitnou vodu 104 vodojemů 24 hodin, 365 dnů. Náklady na výrobu a distribuci pitné vody stojí ročně 285 milionů korun. Celkově se za rok přečerpá 9 441 000 m3 vody. Zlíňané tedy vypijí za rok celou Slušovickou přehradu.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
9.5.
Vsetínská radnice připravuje úpravu břehů řeky Bečvy. V úseku dlouhém víc než osm kilometrů by měl vzniknout prostor, kde by lidé trávili volný čas. Práce by měly začít příští rok, vyžádají si 80 milionů korun, město bude žádat také o dotace, řekl ČTK starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
4.5.
Za podpory při několikaměsíčních jednáních o reálných možnostech vylepšení podmínek provozní smlouvy, kterou poskytli primátor Statutárního města Zlín Miroslav Adámek a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, podepsaly dne 2. května 2017 společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s. a MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ a.s. dodatek k tzv. provozní smlouvě, která přinese do VaKu Zlín dalších 13 milionů korun ročně.
24.4.
Na Zlínsku se v těchto dnech dokončuje pravidelné hubení hlodavců probíhající 2x ročně. Deratizace již proběhla v Otrokovicích, Napajedlech, Vizovicích, Luhačovicích, Valašských Kloboukách, Slavičíně, Brumově-Bylnici a v dalších menších obcích. Ve Zlíně deratizace skončí 26. dubna.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
3.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (dále jen MOVO) se letos poprvé zapojila do akce "Ukliďme Česko" zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody a města. Generálním partnerem celé akce je Nadační fond Veolia.
30.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. se letos poprvé zapojí do akce "Ukliďme Česko" zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody a města.
27.3.
Moravská vodárenská a.s. odstranila za rok 2016 z odpadní vody celkem 527 tun tuhého odpadu. Největším rizikem pro vznik ucpávky a následné možné havárie na kanalizaci jsou tuky, které vylévají lidé do odpadu. Jen v roce 2016 zachytily čistírny odpadních vod celkem 23 tun tukového odpadu.
21.3.
Řeku Bečvu o víkendu symbolicky odemknou vsetínští vodáci. Učiní tak za účasti patrona všech valašských řek, vodníka Bečvocha, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Akce se uskuteční v sobotu od 10:30 před budovou Městských lázní Vsetín, jde již o 21. ročník.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
13.3.
Vodovody a kanalizace Zlín a.s. vymění potrubí za 63 milionů korun. Investice do vodovodní infrastruktury jsou plánovány ve výši 33 milionů korun, rekonstrukce potrubí odpadních vod vyjdou na 13 milionů korun.
10.3.
"Mediálním tématem posledních dnů a týdnů se pro VaK Zlín a jeho akcionáře i smluvního partnera MORAVSKOU VODÁRENSKOU stalo rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, které vyslovilo neplatnost usnesení valné hromady společnosti VaK Zlín konané 30. dubna 2004.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
27.2.
Valašské Klobouky na Zlínsku chtějí u svých budov lépe hospodařit s dešťovou vodou. Vybraly k tomu osm objektů. Město nechá udělat hydrogeologické vrty s vsakovací zkouškou u čtyř objektů, pokud dopadnou dobře, připraví projektovou dokumentaci.
24.2.
Povodí Moravy připravuje na novou plavební sezonu na Baťově kanálu rozšíření doby, po kterou bude v plavebních komorách přítomna obsluha, nové zábradlí na plavebních komorách a úpravy plavebního značení na mostech. Ve vybraných úsecích bude kvůli opravám téměř 80 let starého opevnění kanálu omezen provoz. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
23.11.
Ve Vsetíně začnou kontroly domácností, jakým způsobem nakládají s odpadními vodami. Město v rámci projektu Čistá řeka Bečva II. rozšířilo kanalizační síť v několika městských částech, lidé se na ni mohli připojit do půlky listopadu, ale ne všechny domácnosti tak učinily. Připojení určitého počtu domácností bylo podmínkou projektu.
13.10.
Města a obce uzavřela akcionářskou dohodu ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Má zajistit její stabilitu, sociálně přijatelnou cenu vody a zabránit převodu firmy do soukromých rukou. Kroměříž, Morkovice-Slížany, Dřínov a Zborovice spolu drží asi 51,5 procenta akcií.
22.9.
Luhačovický pramen Ottovka je znečištěný a mimo provoz. Důvodem je mimo jiné sucho, v dřívějších letech srážky pomáhaly odplavovat nečistoty. Není jasné, kdy zase bude pramen k dispozici. Není vyloučeno, že bude fungovat už jen na jaře, na podzim a v zimě, řekl ČTK výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
1.8.
Vydatné deště, které na Zlínsku zvedly hladiny řek, se přesunuly na Slovensko a slábnou. Na tocích, kde byly v noci dosaženy vyšší stupně povodňové aktivity už průtoky klesají. Už jen na Bystřičce v profilech pod i nad přehradou platí 2. stupeň povodňové aktivity, stav bdělosti pak na Husitském potoku v Solanci, na Stanovnici pod přehradou Karolinka a na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
2.5.
Na Baťově kanálu v Otrokovicích byla včera slavnostně zahájena letošní plavební sezona. Loni vodní cestu využilo rekordních 80.000 lidí. Provozovatelé půjčoven lodí a poskytovatelé dalších služeb v přístavech by v tomto roce rádi minulou sezonu zopakovali. Přispět by k tomu měla i vylepšená infrastruktura.
26.4.
Lázně Luhačovice vybudovaly nový balneo provoz pro dětské pacienty. Investovaly do přivedení přírodní léčivé uhličité vody přímo do největší budovy dětských léčeben. Modernizace stála 15 milionů korun, sdělil ČTK generální ředitel lázní Eduard Bláha. V luhačovických lázních se léčí děti již od 1,5 roku, pro děti je k dispozici 258 lůžek.
12.4.
Stavbaři včera nasměrovali tok Rožnovské Bečvy v Zubří na Vsetínsku do nově vybudovaného koryta. Postavili ho kvůli úpravám frekventované silnice I/35, jež vede na Slovensko. Řečiště bylo nutné posunout kvůli rozšíření křižovatky o odbočovací pruhy do města ze směru od Valašského Meziříčí i od Rožnova pod Radhoštěm.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
11.2.
Uherské Hradiště opraví komunikace a chodníky v části města Vésky. Náklady činí zhruba šest milionů korun. Práce by měly začít v dubnu a skončit do 30. června letošního roku, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Procházka (KDU-ČSL).
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
4.12.
V Hovězí na Vsetínsku dnes skončila poslední, třetí etapa projektu Čistá řeka Bečva II, díky němuž bylo odkanalizováno 18 měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (SOMV) Eva Rafajová. Bylo vybudováno celkem 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
25.11.
Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více.
11.11.
Zlínský kraj v příštím roce opraví vodovod v areálu průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. Současný vodovod byl vybudován v 50. letech minulého století. Při srovnání meziročního odběru vody byl zjištěn únik, proto byla navržena výměna potrubí, řekl dnes novinářům hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
19.10.
Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
2.10.
Novou přehradu chce u Vlachovic na Zlínsku postavit Povodí Moravy. Výstavba nádrže by přišla téměř na dvě miliardy korun, její objem by měl být 20 až 30 milionů metrů krychlových. Například přehrada ve Slušovicích na Zlínsku má objem deset milionů metrů krychlových, největší vodní dílo v Česku, přehrada Orlík, má objem 716 milionů metrů krychlových.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
2.9.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 300.000 korun Agrodružstvu Morkovice. Firma ji dostala za to, že v červenci kvůli havárii močůvkou znečistila a otrávila Nítkovický a Litenčický potok a také rybník v Nemochovicích na Vyškovsku, v němž uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
1.9.
Vsetínská radnice opět zakázala kvůli suchu odebírat povrchovou vodu z vodních toků na území města. Jde o Vsetínskou Bečvu, Jasenický potok, Jasenku, Rokytenku, Semetínský potok a Vsetínský náhon, včetně jejich přítoků, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Kousalová. Vyhláška platí od pátku do odvolání. Radnice přitom vyhlásila zákaz již na konci července, platil do 20. srpna, kdy byl díky dešťům zrušen.
14.8.
Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
7.8.
Sedm měst ve Zlínském kraji v těchto dnech kvůli suchu zakázalo odebírat vodu z toků na svém území. Vyhláška platí ve všech případech do odvolání, informovala dnes ČTK mluvčí zlínského hejtmanství Renata Škrobálková.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
3.8.
Výstavba kanalizace ve Valašském Meziříčí, okolních obcích a v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku byla dokončena. Za 160 milionů korun bez DPH tam vzniklo 29 kilometrů nové kanalizace.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
14.7.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájí správní řízení s Agrodružstvem Morkovice z Kroměřížska ihned poté, co se zemědělský podnik vyjádří k protokolu o ekologické havárii z minulého týdne. Z kravína v Nítkovicích totiž vytekla močůvka do potoka a v něm a ve zhruba čtyři kilometry vzdáleném rybníku v Nemochovicích na Vyškovsku zabila několik metrických centů ryb.
13.4.
Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) chtějí letos investovat rekordních 50 milionů korun. Peníze půjdou do obnovy a rozvoje infrastruktury. Největší plánovanou investicí je rekonstrukce čističky odpadních vod v Luhačovicích na Zlínsku za téměř dest milionů korun, sdělil ČTK předseda představenstva Svatopluk Březík.
7.4.
Jednou z prvních je letos provozovatel vodovodů a kanalizací na území vodoprávních úřadů Olomouc a Uničov společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, která celkem ošetří 7 950 kanalizačních vstupů. Na celoroční deratizaci budou vydány stovky tisíc korun a spotřebuje se téměř 1,5 tuny nástrah.
25.2.
XIX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2015 proběhne ve dnech 12.–13. března v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Historie konference se začala psát v roce 1997 a od té doby se ve Zlíně každé jaro schází přední domácí i zahraniční odborníci na tzv. "čistou vodu”.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
9.12.
V přesném znění přinášíme aktuální článek Parlamentních listů, který se věnuje aktivitám Compas Capital Consult a jejího jednatele Radka Novotného na Zlínsku. V celém sporu podle všeho nejde o levnější vodu pro občany, ani o možnost čerpání dotací z evropských fondů, jak se snaží kritici města Zlína veřejnosti namlouvat.
27.11.
Uherské Hradiště opraví kanalizační přípojky, které odvádějí splaškové a dešťové vody z objektu Základní školy UNESCO. Pracovat na tom bude současně s opravou veřejného prostranství před školou i s rekonstrukcí části školní budovy. Novinářům to řekl místostarosta Zdeněk Procházka (KDU-ČSL).
9.7.
Při pravidelných kontrolách toků nacházejí pracovníci Povodí Moravy zasypaná koryta či nelegální stavby. Poté, co podnik převzal do správy mnoho malých toků, se s podobnými případy setkává často, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podnik spravuje malé toky od roku 2010.
6.5.
Povodí Moravy opravilo natržené břehy řeky Rusavy v Holešově na Kroměřížsku. Svah v části města Všetuly se kvůli vysokému průtoku sesunul a poškozené koryto ohrožovalo sousední pozemky i na nich umístěné stavby. ČTK to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
24.3.
Den otevřených dveří a možnost vidět jindy veřejnosti nepřístupná místa přilákaly na přehrady Povodí Moravy ve Zlínském kraji stovky zvědavců. Světový den vody lidé oslavili návštěvou podzemních štol vodárenských nádrží v Koryčanech na Kroměřížsku a v Karolince na Vsetínsku, kam se široká veřejnost dnes mohla podívat vůbec poprvé.
11.2.
Státní podnik Lesy ČR investoval do odstranění následků několika povodní na vodním toku Kněhyně u Prostřední Bečvy na Vsetínsku. Práce si vyžádaly více než 24 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Cílem oprav byla lepší regulovatelnost vody a ochrana okolních pozemků a infrastruktury Prostřední Bečvy.
27.1.
Ve zlínské krajské galerii včera před polednem prasklo teplovodní potrubí. Voda zatopila jedno podlaží a hrozilo, že zničí obrazy o patro níže. Hasiči pomáhali evakuovat obrazy, žádné nebyly poničeny, řekl ČTK mluvčí hasičů Libor Netopil. Všechny výstavní prostory galerie jsou nyní uzavřeny.
24.1.
V obcích v okolí Valašského Meziříčí začaly stavební práce, které řeší nakládání s odpadními vodami v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Projekt Čistá řeka Bečva II počítá se stavbou kanalizace v 18 městech a obcích na Vsetínsku a je rozdělen do tří částí.
10.1.
Vandalové ničí nová protipovodňová opatření v Uherském Hradišti, která mají město ochránit před stoletou vodou. Jen několik dnů po kolaudaci vandalové poškodili sloupky zamezující vjezd automobilů na lávku, pomalovali betonové zdi a odstranili plastové kryty matic, které drží sloupky nových plotů. ČTK to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
9.1.
Zlínská radnice opraví letos čtyři úseky kanalizace v bývalém baťovském továrním areálu, které jsou v havarijním stavu. Město na to vyčlenilo sedm milionů korun, soutěžením zakázek chce cenu snížit, řekl novinářům primátorův náměstek Aleš Dufek (Zlín 21).
16.12.
Bojkovice na Uherskohradišťsku chystají rekonstrukci i stavbu nové kanalizace, která podle projektu přijde na 109 milionů korun. Práce by měly začít příští rok na jaře a pokračovat budou i v roce 2015. Dotknou se až třetiny z 4500 obyvatel města, řekl ČTK starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS).
9.12.
Stavební práce projektu Čistá řeka Bečva II, který řeší odkanalizování 18 měst a obcí na Vsetínsku, již začaly. Bude vybudováno téměř 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod. Projekt za 1,2 miliardy korun bez DPH pokryjí z 69 procent evropské dotace, státní dotace činí čtyři procenta.
15.11.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil rekonstrukci hráze a odpadní štoly vodního díla Karolinka na Vsetínsku. Projekt si vyžádal 94,5 milionu korun. Podstatnou část nákladů pokryly dotace ministerstva zemědělství, zhruba desetina částky připadla k úhradě Povodí Moravy, řekl novinářům Jan Hodovský pověřený výkonem funkce generálního ředitele podniku.
18.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) včera otevřela rekonstruovanou úpravnu vody, která zásobuje pitnou vodou celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy kolem 100.000 lidí. Náklady na opravu činily téměř 182 milionů korun. Díky modernizaci se podstatně sníží náklady na provoz a zvýší se kvalita dodávané pitné vody, řekl ČTK ředitel VaK Ladislav Lejsal.
12.9.
Zlínská radnice nezná stav kanalizace ve městě. Systém se začal budovat ve 30. letech minulého století a dokument, který by mapoval jeho vývoj, současný stav a možnosti oprav či rozvoje, chybí. Problematický je například stav kanalizace v bývalých baťovských závodech, kde se nedávno propadla cesta.
5.9.
V obci Bánov (okres Uherské Hradiště) byl minulý týden slavnostně zahájen provoz ČOV (čistírny odpadních vod) a nové šestikilometrové kanalizace. Celý projekt stál téměř 57 milionů korun.
13.8.
Díky suchému letnímu počasí se podařilo stavbařům pracujícím na protipovodňové ochraně Uherského Hradiště a Starého Města dohnat mírnou ztrátu z jara. Dodavatelské firmy proinvestovaly už 85 milionů korun, jsou zhruba v polovině plánovaných prací, sdělila včera ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
31.7.
Radnice v obci Rataje na Kroměřížsku chybovala v sedmdesátimilionovém tendru na výstavbu čistírny odpadních vod a splaškové stokové sítě. Neoprávněně vyloučila jednoho z uchazečů. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jeho rozhodnutí je pravomocné. ČTK to zjistila z webu úřadu.
18.7.
Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku začne na přelomu srpna a září stavět kanalizační řad v několika místních částech. Akce je součástí projektu Čistá řeka Bečva II.
3.7.
Ochránci přírody z Valašského Meziříčí na Vsetínsku obnovili a zastřešili studánky v Beskydech a Podbeskydí. Udělali také laboratorní rozbory vody. Při osvětových akcích pro veřejnost přiblížili svět podzemních vod.
20.6.
Lidé na Zlínsku zaplatí příští rok za vodu prakticky stejnou částku jako letos. Město Zlín, které je největším akcionářem Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín, prosadilo, aby se cena zvedla jen o inflaci. Její výši oznámí Český statistický úřad v září, zdražení dosáhne však s největší pravděpodobností maximálně dvou procent, sdělil dnes ČTK mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.
18.6.
Celkovým nákladem přes 213 milionů korun vybudovaly obce Vidče a Střítež nad Bečvou na Vsetínsku v uplynulých třech letech novou kanalizaci. Na financování akce se podílel Státní fond životního prostředí ČR, sdělil dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.
18.6.
Zvýhodněné rozbory vody ze studní nabízí lidem společnost Moravská vodárenská. Přestože Moravu záplavy nepostihly, po vydatných deštích se může zhoršit kvality vody. Majitelé studní do konce září zaplatí za rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody 750 korun.
17.6.
Uherskohradišťští policisté dnes spolu se zástupci Státní plavební správy kontrolovali lodě a posádky na řece Moravě a Baťově kanále. Zaměřili se na technický stav lodí, oprávnění vůdců lodí i konzumaci alkoholu. Cyklohlídky ověřovaly u rybářů oprávnění chytat ryby i parkování a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků.
17.4.
Zájem rybářů o vyčištěnou luhačovickou přehradu je velký. Povolenky rychle mizí, řekl dnes ČTK hospodář Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Miko. Rybáři na dnešek připravili druhé kolo zarybnění přehrady, první se uskutečnilo loni na podzim. V přehradě bude nakonec asi deset tun ryb. Před třemi lety bylo z přehrady před čištěním vyloveno 27 tun ryb.
5.4.
Muzeum regionu Valašsko připravilo ve valašskomeziříčském zámku Kinských výstavu Živá řeka Bečva. Zabývá se řekou Bečvou od pramene až po její tok v oblasti středního Pobečví mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi.
28.3.
Uherské Hradiště přesouvá rekonstrukci návsi v části města Jarošov z letoška na příští rok. Důvodem je oprava vodovodů a kanalizace v této městské části, kterou plánují Slovácké vodovody a kanalizace (SVaK. Radnice chce práce synchronizovat tak, aby nebylo nutné znovu kopat do už opravených chodníků a komunikací. Novinářům to řekl starosta Květoslav Tichavský (ODS).
15.3.
Zlínští zastupitelé dnes odvolali předsedu dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, zastupitele Miroslava Rafaju z hnutí M.O.R. Odvolání navrhla koalice TOP 09/STAN, KDU/ČSL, ZHN a část hnutí M.O.R. Rafaja podle ní porušil obchodní zákoník tím, že se stal spoluzakladatelem firmy, která podniká ve stejném oboru jako VaK.
13.3.
Přehrada v Luhačovicích na Zlínsku je po více než dvou letech opět standardně napuštěná. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Nádrž byla od podzimu roku 2010 vypuštěná a do loňského února z ní vodohospodáři vytěžili více než 295.000 metrů krychlových sedimentů.
15.2.
Pracovníci společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (dále jen MOVO) opravili v roce 2012 na Zlínsku celkem 122 poruch na stokové síti, což představuje nárůst o 8%, oproti předešlému roku.
16.1.
Verdikt Vrchního soudu v Olomouci o neplatnosti valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) ze srpna roku 2002 nebude mít v nejbližších letech žádný vliv na situaci ve vodárenství na Zlínsku.
13.11.
Lidé na Vsetínsku si za vodné a stočné v příštím roce připlatí. V případě čtrnáctiprocentní sazby DPH zaplatí o 1,36 koruny více než nyní, tedy 73,64 koruny za metr krychlový vody. Představuje to navýšení o 1,9 procenta.
2.10.
Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku vypustila ve čtvrtek do čistírny odpadních vod v nedaleké Bystřici pod Hostýnem etanol. Přítomnost jedovatého metylalkoholu rozbory společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž, které čistírna patří, neprokázaly.
7.8.
Podle chuti či vůně přítomnost nežádoucích látek nelze poznat. Pokud vám tedy voda chutná, nemusí to ještě znamenat, že je v pořádku. Kolik takový rozbor vody stojí? Moravská vodárenská nabízí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za zvýhodněnou cenu 750 Kč.
8.6.
Vodovody a kanalizace Zlín, které vlastní vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku, loni vykázaly ztrátu 12,6 milionu korun. Podle předsedy představenstva Jaromíra Šebíka to bylo dáno účetními operacemi. Firma v posledních letech výrazně investovala do infrastruktury, loni musela začít splácet úroky, navýšily se také odpisy.
17.4.
Kroměříž má od dnešního odpoledne další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční. Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století.
13.4.
Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva. Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu. Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.
10.4.
Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy. Jak taková situace vypadá?
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
15.2.
Společnost Moravská vodárenská v minulém týdnu řešila na Zlínsku kvůli mrazům celkem 51 poruch. Za takzvaného běžného stavu jsou v regionu řešeny v průměru dvě až tři poruchy denně, nyní jich bylo kolem sedmi za den, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Helena Koutná.
10.2.
Teploty hluboko pod nulou byly zřejmě příčinou havárie, která se stala na zámku v Napajedlech na Zlínsku. Na půdě historického objektu vytekla voda z prasklé vodovodní trubky a zasáhla téměř tisíc metrů čtverečních třetího patra, kde poničila nedávno dokončené zámecké apartmány. Provoz zámku je nyní omezen.
29.11.
V letošním roce stoupla cena vody ve Zlínském kraji pouze o inflaci, tedy o 2,8 %. Kubík bude stát 83,28 Kč s DPH.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.9.
Zlínský kraj dá letos na projekty vodohospodářské infrastruktury 17,6 milionu Kč, tedy o 2,6 milionu Kč více než loni. I tak to ale jsou nedostatečné peníze, celkově obce žádaly od různých institucí včetně například ministerstva zemědělství 1,5 miliardy korun.
19.5.
Malé sportovní letadlo EV 97 spadlo včera do nádrže na pitnou vodu mezi Kunovicemi a Ostrožskou Novou Vsí na Uherskohradišťsku. Pilot vyvázl bez zranění, stroj však skončil na dně jezera. Pilotovi se podařilo včas uzavřít všechny palivové uzávěry, aby minimalizoval dopady na ohrožení vodního zdroje.
17.1.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod za bezmála 187 milionů korun je jednou z nejnákladnějších projektů v regionu. Stavba by měla být dokončená letos v září.
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
20.10.
Ve Vizovicích byla dokončena rekonstrukce mechanicko-biologické čistírny odpadních vod. Její kapacita se tak zvýšila až na plánovaných osm tisíc obyvatel. Výhledově se plánuje také připojení obcí Jasenná, Lutonina a Ublo.
2.8.
Společnost Moravská vodárenská zavádí elektronické zasílání faktur a možnost plateb přes terminály Sazka.
13.5.
Obce na Vsetínsku získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů na druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva.
10.3.
Celkem sedm restaurací ze Zlínského kraje se již zapojilo do projektu s názvem Kohoutková společnosti Veolia Voda.
16.2.
V obcích pod dva tisíce obyvatel mají na vyřešení problému vodního hospodářství ještě pět let. I tak však není jednoduché dovést projekty k úspěšnému závěru.
15.2.
Do vodohospodářských projektů v Libereckém kraji půjdou letos stamiliony korun. Už loni začala rozsáhlá modernizace čistíren odpadních vod v několika městech na Českolipsku, čile se staví také na Semilsku.
15.2.
1.9.
Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...
...S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE