Rewrite letters from the image.
 
 
detail

V Pracejovicích slavnostně otevřeli úpravnu vody za 150 milionů

V Pracejovicích slavnostně otevřeli úpravnu vody za 150 milionů

Zhruba polovinu obyvatel Strakonic zásobuje vodou zrekonstruovaná úpravna vody v Pracejovicích, kterou dnes slavnostně otevřela strakonická radnice. Je jedním ze tří zdrojů vody pro čtyřiadvacetitisícové město. Rekonstrukce začala v říjnu 2013 a do trvalého provozu byla uvedena letos 1. ledna. 

Od poloviny roku 2015 byla ve zkušebním provozu. Oprava stála zhruba 150 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková. Úpravna zpracovává povrchovou vodu z řeky Otavy a podzemní, vyvěrající z vrtů v údolní nivě řeky.

 

"Úpravna je kompletně zrekonstruovaná. Staré zařízení bylo na konci své životnosti. Odpovídá všem moderním parametrům a odpovídá všem předpisům," řekl generální projektant stavby Václav Houška z firmy Sweco Hydroprojekt.

"V této podobě může bez problémů zásobovat obyvatele další desítky let. Po rekonstrukci je určitě kvalitnější, než byla, protože jsme se dostávali k platným limitům pro obsah železa ve vodě," řekl vedoucí provozu výroby vody Technických služeb Strakonice Zdeněk Němejc. Strakonické technické služby se starají o provoz úpravny.

Úpravna zásobuje nejen část Strakonic, ale i Pracejovice, Katovice, Mutěnice a Radošovice. Rekonstrukci dělalo sdružení firem Arko Technology Brno, Protom Strakonice a Mota - Engil ČR.

Úpravna nyní dodává do sítě 20 litrů vody za vteřinu, její maximum je 55 litrů vody za vteřinu. Strakonice zásobuje ještě úpravna vody v Hajské a město je napojeno i na centrální vodovod z Římovské přehrady.

Úpravna vody v Pracejovicích pochází z konce 50. let. Od počátku 80. let neprošla většími opravami.

 

Foto: Wikimedia, Japo, licence

8. 4. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE