Rewrite letters from the image.
 
 
detail

V Moravskoslezském kraji loni vzrostla spotřeba vody, kvůli suchu

V Moravskoslezském kraji loni vzrostla spotřeba vody, kvůli suchu

V Moravskoslezském kraji loni vzrostla spotřeba pitné vody. Nárůst zaznamenaly Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) i Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Podle zástupců vodohospodářských společností za zvýšením spotřeby, která vzrostla poprvé po zhruba 20 letech, stojí hlavně loňské extrémní sucho.

"V loňském roce jsme vyrobili zhruba 64 milionů kubíků vody. Ta spotřeba, když to porovnám s předchozím rokem, byla mírně vyšší," uvedl ředitel vodovodů Milan Koníř. Zatímco v roce 2014 na obyvatele a den připadalo 87 litrů vody, loni to bylo o litr více. "Ta sucha jednoznačně pomohla tomu, že odběry byly vyšší. My jsme si dělali takovou analýzu a největší odběry se pohybovaly právě v období od července zhruba do září, kdy denní odběry byly zhruba až o 20 procent vyšší," podotkl Koníř.

Podle něj společnost zaznamenala větší spotřebu vody hlavně na vesnicích, na zvýšené spotřebě se tak odrazilo například četnější zalévání zahrad, větší doplňování vody do bazénů či sprchování.

Obdobné zkušenosti zaznamenala i společnost OVAK. "Prakticky podruhé v té novodobé historii společnosti jsme zaznamenali meziroční nárůst spotřeby vody, který byl o něco vyšší než jedno procento. Přičítáme to určitě tomu velmi suchému a teplému počasí, kdy lidé měli větší spotřebu vody pro hygienické účely, doplňování vody v bazénech či při zalévání zahrad," uvedl generální ředitel společnosti Petr Konečný. Podle něj společnost loni dodala více než 16 milionů kubíků vody a spotřeba činila necelých 100 litrů vody na osobu a den. "Není to tím, že by lidé (ve městech) více plýtvali vodou, ale v těch venkovských oblastech lidé mají třeba nějaké alternativní zdroje vody jako studny a podobně a do toho se potom nepromítá ta spotřeba z vodovodu," vysvětlil Konečný.

Společnost SmVaK chystá letos rekordní investice za zhruba 550 milionů korun, loni to bylo asi 523 milionů korun. Pokračuje například v budování přivaděče vody na Jablunkovsko, který má být hotov letos v červnu, rekonstruovat bude i vodovodní a kanalizační přivaděče a objekty. OVAK letos investoval i ve spolupráci s městem necelých 460 milionů korun, podobná výše investic by měla být i letos. Stovky milionů korun proinvestuje i státní podnik Povodí Odry, který letos pokračuje například v rozsáhlé renovaci vodního díla Šance, chystá i odtěžování nánosu v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku a pokračuje v budování suchých nádrží, které mají před lokálními přívalovými srážkami ochránit Lichnov na Bruntálsku.

30. 3. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE