Rewrite letters from the image.
 
 
detail

V jihočeských rybnících chybí až 30 procent vody

V jihočeských rybnících chybí až 30 procent vody

Jihočeské rybníky trpí podle rybářů nedostatkem vody. Na vině je dlouhodobý nedostatek srážek. Momentálně chybí na jihu Čech zhruba odhadem 30 procent vody. Situace se ale liší podle místa. Současný stav může ovlivnit i letošní produkci ryb, minimálně však jejich velikost.

ČTK to během Rybářských dnů, které začaly ve středu v Rybářské fakultě ve Vodňanech, řekl Ján Regenda specialista na rybníkářství z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Nedostatek vody v rybnících znamená, že rybám chybí ve vodě přirozená potrava - zooplankton, který ve vodě žije. "Ryby pak nerostou, jak by měly. Místo třech kil budou mít třeba jen dvě a půl. Nepomůže ani zvýšené přikrmování. Přirozená potrava je totiž základ, na kterém se staví. Navíc hrozí v létě problémy s přehřátím vody, může docházet taky ke kyslíkovým deficitům," uvedl Regenda.

Voda podle něj chybí od Blatné po Nové Hrady. Nejhorší je situace v rybnících, které byly loveny letos na jaře. Složitá je především situace na Novohradsku, kde rybáři zvažují, že na některých rybničních soustavách některé rybníky úplně vyloví. "Vodu pak úplně vypustí do dalších níže položených rybníků, aby byly alespoň některé rybníky plné," uvedl Regenda. Pokud nezačne pršet, bude se situace s přicházejícím létem ještě zhoršovat. "Během horkého léta se na rybníku odpaří takřka centimetr vody za den. Na hektar vodní plochy je tak potřeba přítok více než jeden litr za vteřinu," uvedl Regenda.

Největším problémem podle něj je, že chybí voda v krajině za poslední tři zimy. "Les, pole, louka nedávají vodu. Je začátek vegetačního období, voda by měla odtékat z krajiny v hojném množství, ale je sucho," uvedl Regenda.

Rybářské dny potrvají ve Vodňanech do 14 května, kdy je zde na programu otevření nového výukového pavilonu rybářské fakulty za 9,5 milionu korun.

 

Foto: Wikimedia, svajcr, licence

13. 5. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE