Rewrite letters from the image.
 
 
detail

V Bedřichově skončila rekonstrukce úpravny vody, stála 120 mil.Kč

V Bedřichově skončila rekonstrukce úpravny vody, stála 120 mil.Kč

V Bedřichově na Jablonecku skončila rekonstrukce úpravny vody, která pitnou vodou z Jizerských hor zásobuje více než polovinu obyvatel Liberce. Modernizace, která včetně DPH přišla na 120 milionů korun, zahrnovala doplnění prvního separačního stupně a rekonstrukci filtrace.

Úpravna si díky tomu poradí i se zhoršenou kvalitou surové vody a s vyšším obsahem mikroorganismů. Novináře o tom informoval Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která byla investorem akce.

Úpravna vody v Bedřichově slouží už čtvrt století jako jeden ze zdrojů pitné vody pro stotisícový Liberec. Postavena byla v roce 1987 a upravuje vodu z přehrady v nedalekém Josefově Dole. Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. První zahrnovala rekonstrukci přítoku do reakční nádrže, sanaci reakční nádrže, vestavbu flotace, odtok z flotace a nátok na filtry. V druhé etapě se rekonstrukce dočkaly čtyři filtry, vyměněna byla prací čerpadla a dmychadla.

"Kvalita surové vody se dlouhodobě zhoršuje, protože se vodárenské nádrže roky zanášejí usazeninami. Doplnění prvního separačního stupně a rekonstrukce filtrace nyní umožní úpravně vyrovnat se do budoucna bez problémů se sezonními výkyvy kvality surové vody," řekl generální ředitel SVS Bronislav Špičák. Ještě letos se proto doplnění prvního separačního stupně dočká také úpravna vody Souš nedaleko Desné, která zásobuje pitnou vodou velkou část Jablonecka a také Liberecko.

Práce na úpravně Bedřichov odhalily i problémy, které bylo nutno vyřešit a s nimiž původně projekt nepočítal. Bylo nutné zrekonstruovat stropní konstrukce ve středových žlabech filtrů, protože se ukázalo, že jsou v nevyhovujícím stavu. "Znamenalo to vybourání původních stropních konstrukcí a zřízení nových," doplnil Hladík. Také se musely zpevnit povrchy stěn filtrů, znehodnocené nasátým letitým vodním kalem. Práce se protáhly a oprava se proti původnímu předpokladu o několik milionů prodražila, teď je ale úpravna schopna dodávat až 370 litrů pitné vody za sekundu.

Rekonstrukce úpravy vody v Bedřichově byla loni podle Hladíka největší investiční akcí SVS. Firma, která už přes 20 let zajišťuje zásobování pitnou vodou a čištění odpadních vod pro obyvatele Ústeckého kraje a podstatné části Libereckého kraje, investovala loni do obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury na severu Čech 1,25 miliardy korun. Většina peněz - téměř 950 milionů korun - byla určena na obnovu vodohospodářského majetku, zbylých 300 milionů směřovalo do strategických investic, které si vyžádalo zpřísnění norem.

 

 

Foto: SVS

15. 5. 2015 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE