Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Úpravna vody Plav si vyzkoušela blackout

Úpravna vody Plav si vyzkoušela blackout

Úpravna vody Plav byla včera poprvé zcela závislá na vlastních náhradních zdrojích elektrické energie. Ty má od poloviny roku 2010, ale zatím je vždy používala jen ve zkušebním režimu. Nyní to bylo poprvé naostro.
 

Stalo se tak v souvislosti s výměnou litinového potrubí za ocelové na rezervním přivaděči surové vody z nouzového zdroje z Vidova na úpravnu, kdy se zemní práce dostaly pod elektrické vedení vysokého napětí. To proto bylo na čas z bezpečnostních důvodů vypnuto. Tím se úpravna ocitla zcela bez dodávek elektřiny. Díky vlastním agregátům ale výroba pitné vody a její distribuce do sítě pokračovala bez přerušení.

„Před lety jsme vlastní energetické zdroje zřídili jako naši „pojistku“, kdyby přišla živelná pohroma, nastal kolaps sítě či blackout, tedy nečekaný rozsáhlý výpadek elektřiny, který čas od času dokáže zaskočit i vyspělé země. Jde o cílené posílení bezpečnosti provozu této pro jižní Čechy klíčové úpravny vody, které nyní v premiéře naostro využijeme,“ říká Antonín Princ, ředitel Jihočeského vodárenského svazu. O výrobu „nouzové“ elektřiny se starají dva naftové agregáty – první, vysokonapěťový, má výkon 1,25 MW, druhý nízkonapěťový pak 0,56 MW. V provozu vydrží být 2,5 dne a až poté se musí zásobníky nafty opět doplnit. 
 
„Zálohová větev musí být spolehlivá, a tato z Vidova na úpravnu nebyla, protože potrubí z roku 1976 o průměru 800 mm praskalo. Proto litinu nahrazuje v celé délce 1300 metrů ocel,“ uvedl František Rytíř, provozní náměstek JVS. Práce za zhruba 11 milionů začaly loni na podzim a skončí nyní v březnu.

 


Foto: ČEVAK, licence

11. 3. 2015 JVS
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE