Bystřicko se může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží. Díky tomu sem mohou lidé přijet nejen za turistikou, ale i za vodními sporty a nebo za poznáním.
Svratecká vodohospodářská naučná stezka je součástí první etapy komplexního dlouhodobého programu mikroregionu Bystřicko s pracovním názvem „VYSOČINOU ZA ZDRAVÍM I POZNÁNÍM“. Projekt se zaměřuje zejména na výchovu a vzdělávání v oblasti ochrany a tvorby kulturní venkovské krajiny.
Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec k úpravně vody. Celková trasa je dlouhá 16,1 km, sleduje místní komunikaci v Dalečíně po čistírnu odpadních vod, dále vede po pravém břehu nádrže a po lesních účelových komunikacích. Od přehradní hráze vede po silnici 3. třídy Vír – Švařec.
Na stezce turisté naleznou řadu zastavení s naučnými texty, mapami i leteckými snímky. Dozvíte se, jak funguje čistírna odpadních vod, projdete se kolem údolní vodní nádrže Vír I. a přírodní rezervace Vírská skalka. Dále vás stezka dovede do obce Vír a přes další údolní nádrž Vír II. Na dohled budete mít zříceninu hradu Pyšolec. Potom na vás čekají již jen obce a Koroužné a Švařec.
Zastavení Svratecké vodohospodářské naučné stezky:
1. Vstupní informace
2. Obec Dalečín
3. Informace o službách
4. Ochrana vod před komunálním znečištěním
5. Vodní toky a jejich správa
6. Svratka a její povodí
7. Ochrana vodních zdrojů
8. Ochrana vodárenské nádrže, Vír I.
9. Účelová lesní komunikace, Přehradní
10. Zaniklá obec Chudobín
11. Eutrofizace – aktuální problém našich vod
12. Význam lesů pro ochranu vod
13. Vodárenská nádrž Vír I.
14. Havárie jakosti vod
15. Přehradní hráz Vír I.
16. Úpravna vody Vír I.
17. Využití vodní energie
18. Obec Vír
19. Informace o službách
20. Vodní dílo Vír II.
21. Obec Koroužné
22. Vírský oblastní vodovod a úpravna vody Švařec
Pokud jste milovníky cykloturistiky, můžete naučnou stezku projet také na kolech.
28.1.
Město Rajnhrad velmi dbá o vodní prameny a studánky v okolí, což dokázalo mimo jiné v loňském roce renovací tzv. Tajemné studánky. Pokud jste v okolí, doporučujeme navštívit besedu věnovanou renovaci tohoto vodního dílka. Akce se koná u příležitosti slavnostního vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže na téma Voda, potůčky, studánky.
18.6.
Na přehradě ve Vranově nad Dyjí nečekají turisty v příštích dvou letních sezonách žádná omezení. Opravy koruny hráze, které začnou v říjnu 2013, zavřou hráz až za dva roky. Vranov usiluje o přívoz, který by turisty převezl a zároveň jim zprostředkoval unikátní pohled na práce na hrázi, informoval ČTK starosta obce Lubomír Vedra (ČSSD).
16.5.
Voda v nové kašně na Mikulášském náměstí ve Znojmě by se měla objevit v nejbližších dnech. Stavba měla být hotová do konce loňského roku, část prací se ale stihla až letos začátkem jara. Nyní má ještě jeden ze subdodavatelů dokončit úpravu technologií tak, aby bylo možné vodu pustit a kašnu předat do užívání, řekla ČTK mluvčí města Soňa Bystřická.
13.5.
V brněnských Dolních Heršpicích u řeky Svratky vznikne přírodní biotop, poslouží k rekreaci i ochraně před povodní. Projektovou dokumentaci dnes projednali radní města. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
27.4.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje na Baťově kanále několik staveb, které umožní rekreačním plavidlům vyplout z Veselí nad Moravou do Vnorov, po Moravě se vrátit zpátky a ve Veselí se zase dostat do přístavu. Díky tomu si budou moct výletníci udělat devítikilometrový okruh, aniž by se vraceli stejnou cestou, vyplývá z dokumentu na informačním portálu EIA.
22.4.
O dostatečné množství pitné vody už se nyní nemusejí obávat Šlapanice na Brněnsku a další obce v jejich okolí. Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko totiž uvedl do provozu i druhou etapu projektu, která znamenala zvýšení kapacity potrubí, vyhloubení dalšího vrtu a novostavbu či rekonstrukci šesti vodojemů.
5.4.
Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží, stavbu Povodí Moravy zahájí v dubnu. Opraví také současnou zeď, na kterou nová naváže. Práce za 8,9 milionu korun potrvají sedm měsíců. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Práce si vyžádají dopravní omezení.
4.4.
Vodohospodáři z Povodí Moravy z Novomlýnských nádrží upustili více vody, pomohli tím doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Šlo přibližně o 13 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
29.3.
Splouvání Teplé Vltavy chráněným územím šumavského národního parku bude letos o dva měsíce kratší. Začne tradičně 1. května, ale skončí už posledního srpna, ačkoli v minulosti mohly lodě na řeku do konce října. Důvodem zkrácení sezony je plánovaná rekonstrukce železničního mostu u Pěkné. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
28.3.
Rybáři v Brně za víkend vylovili ryby z tříkilometrového úseku řeky Svratky mezi Štýřickým nábřežím a Riviérou. Důvodem je stavba protipovodňových opatření spojená s úpravou koryta a budováním náplavky, kvůli stavebním pracím by mohly ryby uhynout. Ryb bylo asi 12 metráků, rybáři je vypustili dál po proudu.
25.3.
Bobr evropský způsobí ročně vodohospodářům z Povodí Moravy škody za miliony korun. Narušuje hráze, zaplavuje pozemky a ohlodává stromy. Nejpostiženějšími oblastmi jsou Břeclavsko a Znojemsko. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Bobr je zvlášť chráněným živočichem, do jeho biotopu lze zasahovat jen za velmi přísných a jasně stanovených podmínek.
23.3.
Únorové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 78 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly šestý měsíc po sobě, v lednu byly na 65 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
22.3.
V Brně by letos v listopadu měla začít rekonstrukce kanalizace a vodovodu ve třech ulicích ve čtvrti Černá Pole. Uvedla to v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Náklady jsou skoro 127 milionů bez DPH.
18.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy začali dnes ráno z Novomlýnských nádrží upouštět více vody, doplní tak vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Půjde o 11 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Oboru Soutok vodohospodáři tímto způsobem zavodňovali i v minulých letech.
24.2.
Tání a únorové deště podle Povodí Moravy zlepšily průtoky v řekách a potocích, i tak ale v nížinách zůstávají podprůměrné. Vodohospodáři zvýšených přítoků nicméně využívají a plní nádrže, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce. Počínaje dneškem se začíná plnit i Brněnská přehrada. V tiskové zprávě o tom informovala Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů státního podniku.
23.2.
Stovky otužilců se chystají v sobotu 5. března na několika místech v okolí lipenské přehrady ponořit do vody. Všichni by se měli koupat v rozmezí jedné hodiny. Stane se tak při zápisu do české knihy rekordů. ČTK to řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Pavel Pechoušek.
21.2.
Kyjov na Hodonínsku a Povodí Moravy chystají úpravy na toku říčky Kyjovky, která protéká městem. Zlepší protipovodňová opatření, vodní tok by se měl také více přiblížit lidem. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Město s povodím v předchozích dnech podepsalo smlouvu o spolupráci, odhadované náklady investiční akce zatím nejsou známy.
9.2.
Práce na opravě vodní nádrže Letovice na Blanensku podle Povodí Moravy pokračují podle harmonogramu, vodohospodářům to umožnilo znovu zvýšit hladinu. Cílem oprav je posílit protipovodňovou ochranu a zvýšit bezpečnost vodního díla, ale také odstranit sedimenty ze dna nádrže, které v létě zhoršují kvalitu vody.
31.1.
Zásoby vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy jsou podle vodohospodářů nízké, sněhová pokrývka nedosahuje ani poloviny průměrných hodnot. Nízké jsou kvůli nedostatku srážek i průtoky v řekách. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
27.1.
Brno za 65 milionů vymění téměř jeden a půl kilometru vodovodního řadu v centru města, kde loni prasklo potrubí a třetina brněnských domácností byla bez vody. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Se zahájením prací se počítá v únoru. Skončit by měly do 40 týdnů.
26.1.
Vysočina a Jihomoravský kraj chtějí společně nechat prověřit možnosti propojování vodárenských soustav na území obou krajů. Na loňské memorandum o spolupráci se krajské samosprávy chystají navázat zadáním studie proveditelnosti. Studie by měla včetně daně stát osm milionů korun, náklady by měly kraje platit rovným dílem.
14.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš několik centimetrů. Státní podnik o tom informoval na svém webu. Už ve středu varovali před vstupem na zamrzlé vodní hladiny brněnští strážníci. Na jihu Moravy dosud mrzlo, má se ale začít oteplovat.
13.1.
Povodí Moravy modernizuje takzvané rejdy všech jedenácti plavebních komor na Baťově kanále. Rejda je místo, které mohou lodě využít k zakotvení, když čekají, než dostanou povolení vplout do komory. Pracovat na nich se bude postupně do roku 2024 tak, aby byl umožněn plynulý provoz v době hlavních plavebních sezon.
11.1.
Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky v úseku od Riviéry až po viadukt přes Uhelnou ulici. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Město za stavbu zaplatí 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci.
3.1.
Kolem 40 lidí se v pátek odpoledne ponořilo do chladných vod řeky Metuje v Náchodě a při tradiční silvestrovské akci se rozloučilo s rokem 2021. Otužilci také pokřtili 18 nových členů náchodského otužileckého oddílu. "Zájem o otužování v posledních letech výrazně roste," řekl ČTK předseda náchodského oddílu dálkového a zimního plavání Metujští tygři Petr Kocián.
27.12.
V mrazivém počasí si tradiční vánoční plavání ve Vltavě dopřálo 360 otužilců. Nejstarší, největší a nejznámější otužilecká akce v republice, Memoriál Alfreda Nikodéma měl včera jubilejní 75. ročník. Milovníci ponorů do ledové vody se scházeli dopoledne na Slovanském ostrově, kde v 11:00 odstartovaly závody na třech různě dlouhých tratích.
22.12.
Artéské vody pod Brnem by v budoucnu v případě sucha mohly posloužit jako nouzová zásobárna pitné vody pro obyvatele města. Kvůli klimatickým změnám si město dalo zpracovat hydrogeologickou studii, která posuzuje kvalitu vrtů a také to, zda jsou vhodné pro systém nouzového zásobování.
20.12.
Vodní záchranáři u lipenské přehrady letos zasahovali u 75 případů. Je to přibližně o pětinu méně než loni. Pokles zřejmě způsobil fakt, že u lipenské nádrže letos trávilo dovolené méně Čechů než v minulých letech. V tiskové zprávě o tom informoval za Turistický spolek Lipenska Pavel Pechoušek.
26.11.
Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 69 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly druhý měsíc po sobě, v září byly na 81 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
23.11.
V boji se suchem v Jihomoravském kraji by v budoucnu mohla pomoci spodní voda z opuštěných dolů především na Hodonínsku, ale i na Brněnsku. Kraj si nechal k této věci zpracovat analýzu. Na tiskové online konferenci to dnes řekli náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) a zpracovatelé analýzy.
11.11.
Satelitní monitoring úniků pitné vody z vodovodní sítě v Brně se ukázal jako efektivní v kombinaci s ostatními diagnostickými metodami. Takový je závěr vyhodnocení pilotního projektu Brněnských vodáren a kanalizací, který proběhl letos na jaře. Brněnské vodárny a kanalizace během něj nechali satelitem nasnímkovat téměř třetinu brněnské vodovodní sítě.
11.11.
Cena vody v Brně se příští rok zvedne jen nepatrně. Zatímco vodné zůstane na úrovni letošního roku, tedy 44,39 koruny za metr krychlový, stočné vzroste o 1,90 koruny na 42,72 koruny. Celkově tak lidé zaplatí 87,11 koruny, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Brněnské vodárny a kanalizace Renata Hermanová.
10.11.
Vědci přišli na způsob, jak vyčistit vodu od zbytků léčiv, antikoncepce či bakteriálních zbytků, které zůstávají i po vyčištění v čistírnách. Jde o letitý problém vody, který se v dlouhodobém hledisku negativně může podepisovat na lidském zdraví.
5.11.
Brno připravuje další dvě etapy protipovodňových opatření odhadem za dvě miliardy korun. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Jedna se nachází v Horních Heršpicích a druhá na jihu od dálnice D1 ve směru k Modřicím. Podle Hladíka je stavba protipovodňových opatření nezbytná pro další rozvoj města.
4.11.
Zmodernizovaný přístav na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku zažil úspěšnou sezonu. Díky možnosti ekologického čerpání benzinu jej využilo 431 plavidel, rekordem bylo 15 lodí za den. V sezoně rozšířený přístav využilo k nočnímu stání 727 lodí a fungovala zde i půjčovna lodí.
3.11.
Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží. Vodohospodáři z Povodí Moravy tam nyní zahajují přípravné práce, stavět se začne příští rok. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
2.11.
Bilanční stav v povodí Moravy i Dyje se loni ve srovnání s rokem 2019 zlepšil, oproti předchozím suchým rokům se pak výrazně zlepšil. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2020, kterou na svém webu zveřejnil státní podnik Povodí Moravy. V roce 2018 přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
11.10.
Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 116 procent obvyklého stavu. Pokud jde o takzvanou vodnost, byla situace podle odborníků příznivá. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Jana Ivančicová a Jáchym Brzezina.
5.10.
Vranovská přehrada na Znojemsku zůstává nepřístupná pro většinu lodí se spalovacími motory. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Yacht club Vranovská přehrada. Spolek navrhoval zrušit opatření obecné povahy Krajského úřadu Jihomoravského kraje z roku 2018.
27.9.
Brněnské vodárny a kanalizace, které zajišťují dodávku pitné vody pro Brno a řadu dalších obcí v okolí, měly loni kvůli dopadům covidu-19 nižší zisk. Klesl o více než třetinu na 57 milionů korun, protože se snížila spotřeba vody, a tím pádem i množství odkanalizované vody.
24.9.
Záchranářského robota nebo plán na čištění oceánů představí brněnské Vysoké učení technické (VUT) na světové výstavě Expo v Dubaji. Výstava začíná 1. října s ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru, potrvá do března příštího roku. Český pavilon patří do zóny se zaměřením na udržitelnost, čemuž odpovídá i výběr exponátů.
23.9.
Brno vybuduje v ulicích Moravanské lány a Novomoravanská splaškovou a dešťovou kanalizaci. Předpokládané náklady jsou 170 milionů a jejich součástí je i osvětlení, komunikace a chodníky. Brněnský radní pro investice David Grund (ODS) ČTK řekl, že práce se uskuteční v příštích letech a na část bude chtít město získat dotace.
16.9.
Přední rybník v Hustopečích na Břeclavsku se dočká opravy. Vodohospodáři z Povodí Moravy zrekonstruují hráz, výpustné zařízení, bezpečnostní přeliv, částečně i odtěží nánosy. Práce si vyžádají 14,9 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
10.9.
Brno zkouší na druhý pokus vybrat firmu, která by navrhla řešení, jak efektivně pracovat s dešťovou vodou, která naprší na městské pozemky v sedmi městských částech. Jde o plochu 386 hektarů, z níž by voda neodtékala v plné míře do dešťové kanalizace.
7.9.
Vysočina a Jihomoravský kraj začnou spolupracovat na přípravě akcí, které umožní lepší zásobení pitnou vodou obyvatel v obou regionech. Kraje počítají také s propojováním vodárenských soustav. V příštím roce by měla být zpracovaná společná koncepce, která bude řešit přes 20 projektů. S jejich uskutečněním by podle krajů měly pomoci národní a evropské fondy.
3.9.
Opravu nádrže ve Vranově u Brna, obnovu rybníka v Kuřimském Jestřábí či výsadbu stromů u cesty v Letovicích podpoří Jihomoravský kraj při boji proti suchu. V dotačním programu na podobné projekty vyčlenil 20 milionů korun a podpořil už zhruba 150 žadatelů. V tiskové zprávě to uvedl Petr Holeček z tiskového oddělení kraje.
30.8.
27.8.
Lidé v Česku si musí při koupání v přírodě dávat pozor na kvalitu vody. V poslední době přibývá míst, kde platí zákazy koupání nebo hygienici označují vodu na přírodních koupalištích za nevhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Najdou se ale také místa, kde se kvalita vody v posledních několika deštivých a chladnějších dnech zlepšila.
23.8.
Na přírodních koupalištích v Česku před koncem prázdnin přibylo několik zákazů koupání, aktuálně jich tak platí nejméně šest zejména kvůli nadlimitnímu množství sinic. Na dalších místech hygienici koupání nedoporučují. Jinde zůstává kvalita vody dobrá, zjistila ČTK.
13.8.
Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná. Na Vysočině hygienici kvůli velkému množství sinic vydali zákaz koupání pro přehradu Trnávka na Pelhřimovsku.
11.8.
Státní podnik Povodí Moravy koncem srpna zahájí opravu vodní nádrže Letovice na Blanensku. Cílem je posílit protipovodňovou ochranu a zvýšit bezpečnost vodního díla, ale také odstranit sedimenty ze dna nádrže, které v létě zhoršují kvalitu vody. Rekonstrukce potrvá 32 měsíců a vyžádá si investici 230 milionů korun, oznámila ČTK Jana Kučerová z Povodí Moravy.
6.8.
Společnost Swietelsky stavební dokončila ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku modernizaci čistírny odpadních vod za 55 milionů korun. Investorem byl dobrovolný svazek obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Práce trvaly od loňského března do letošního června, od té doby je čistička ve zkušebním provozu, který potrvá rok.
5.8.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) začíná s výběrovým řízením na projektanta rekreačního přístavu na Baťově kanále v Hodoníně, který bude s 80 místy největším rekreačním přístavem v republice. Záměr úspěšně prošel posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). Podání žádosti o územní rozhodnutí je plánováno na podzim 2022, kdy bude nutné mít vyřešenu změnu územního plánu i vykoupeny pozemky.
16.7.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku zůstává i v půlce července dobrá. Zákaz koupání zatím nikde hygienici nevyhlásili. Na několika místech není voda ke koupání vhodná, jako například na Radavě u orlické nádrže nebo Novém rybníku v Příbrami.
9.7.
Lidé v Česku mohou nadále vyrážet za koupáním do přírody bez obav. V každém kraji se stále najdou místa s čistou vodou, ačkoli v některých přírodních koupalištích se kvalita vody zhoršila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.7.
Až 20.000 lidí chce podle odhadů půjčovny lodí Ingetour v prvním červencovém týdnu splout řeku Vltavu především v úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Největší půjčovna lodí na řece vyzývá turisty, aby se na řeku vydali i v jiném termínu a předešli tak zácpám, které mohou na Vltavě vznikat.
25.6.
Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s hlavním městem okamžitě zareagovaly na katastrofu na Břeclavsku a Hodonínsku. Do tamních postižených obcí posílají kontejnery s balenou vodou.
25.6.
Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.
18.6.
Historická studna, kterou našli dělníci při práci na přeložce tramvajové trati z ulice do Dornych do ulice Plotní v Brně, se promění v umělecké dílo připomínající nedávnou průmyslovou historii míst, v nichž se nachází. Brněnští radní dnes vybrali firmu, která za dva miliony práce uskuteční. Informovali o tom v tiskové zprávě.
11.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice je většinou dobrá. Také její teplota se už na mnoha místech dostala přes 20 stupňů Celsia. Lidé tyto vodní plochy v současném slunečném počasí vyhledávají mnohdy častěji než otevřená venkovní akvacentra, zjistila ČTK.
11.6.
Povodí Moravy by mohlo začít zvedat hladinu střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o plánovaných 35 centimetrů v roce 2022 či 2023. Objem zadržené vody se díky tomu zvýší o devět milionů metrů krychlových, mají posloužit i zemědělským závlahám.
4.6.
Obnova první části Vírského vodovodu, který pomáhá zásobovat pitnou vodou 550.000 lidí v Brně a jeho okolí, skončila u Drásova na Brněnsku. Zástupci kraje, městyse i sdružení Vírský oblastní vodovod dnes slavnostně zahájili jeho provoz. Výměna 390 metrů starého potrubí za nové stála téměř 70 milionů korun, řekl novinářům předseda představenstva sdružení Vladimír Šmerda.
3.6.
Brno za 40 milionů zrekonstruuje vodovod na Mlýnském nábřeží a vodovod s kanalizací v Kalvodově ulici. Cílem prací je zlepšit nevyhovující stav vodovodní sítě, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Práce by měly začít ještě letos.
1.6.
Stovky lidí o víkendu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku přihlížely slavnostnímu otevření zmodernizovaného přístavu Baťova kanálu, kde se za 97 milionů korun rozšířila stání pro lodě z 11 na 35 míst. Novinářům to dnes řekli u zahájení plavební sezony zástupci vlády a dalších organizací. Práce trvaly rok a půl.
27.5.
V Brně se na první návštěvníky po pauze vynucené pandemií připravují i přes chladné počasí koupaliště Riviéra a Zábrdovice, v dalších dnech se přidá i biotop v Brně-jihu a Kraví hora. Aqualand Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku však lidem zatím neotevře.
21.5.
Povodí Moravy upravilo tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto je delší asi o 400 metrů, přibylo pět tůní. Úpravy koryta i tůně jsou stavebně dokončené, během května je v plánu ještě výsadba více než 600 kusů dřevin, kdy vnikne i nové biocentrum. Vše bude hotovo v červnu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
14.5.
Brno chystá další etapy protipovodňových opatření na řece Svratce za 1,67 miliardy korun, přičemž by náklady z velké části měla pokrýt dotace z Evropské unie.
12.5.
Na vodních nádražích a řekách v Česku bude během léta vymezeno celkem 41 prostor pro koupající, do nichž nebudou smět žádná plavidla. Na dalších osmi místech pak bude pro lodě a skútry platit omezený režim. Státní plavební správa tím chce zvýšit bezpečnost na vodě. V souvislosti s koronavirovými omezeními při cestování očekává totiž velký zájem tuzemských turistů o rekreaci v ČR.
11.5.
V Sivicích na Brněnsku začnou budovat biocentrum, vyřeší se tím i přívalové deště, které obec sužují. Jde o dva projekty, vyjdou celkem asi na pět milionů korun. Na tiskové on-line konferenci to včera uvedla starostka obce Marie Kousalová.
27.4.
Brno zkoumá vydatnost a kvalitu artéských vod, jde o podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Cílem je najít zdroj, který by dokázal zásobovat Brňany pitnou vodou v případě nedostatku vody. Na on-line tiskové konferenci to včera uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
19.4.
Přenést se o několik století do minulosti a alespoň na vodě se cítit jako slavní severští mořeplavci se v Oslavanech na Brněnsku snaží parta tří nadšenců. S pomocí několika dobrovolníků z historického kroužku šermu v nádvoří zámku staví repliku téměř osmimetrové vikingské lodi typu Gislinge ze 12. století.
16.4.
Ode dneška mohou rybáři chystat ve pstruhových vodách. V ČR je zhruba 15.000 držitelů pstruhových povolenek, většina si dnešek u vody nenechá ujít, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáše Kočica.
15.4.
Baťův kanál bude mít svého prvního zahraničního partnera. V létě by v přístavu ve Veselí nad Moravou měli představitelé společnosti Baťův kanál podepsat memorandum o spolupráci s litevskou Regionální rozvojovou agenturou Kaunas. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí kraje Michal Cagala. Kraj se na navázání zahraničního partnerství podílel.
13.4.
Jihomoravský kraj si nechal vypracovat databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch. Chce tak bojovat se suchem, které kraj sužuje. Novinářům včera projekt představili náměstci hejtmana Lukáš Dubec (Piráti) a Jan Zámečník (KDU-ČSL). Díky mokřadům a tůním se podle nich podaří zadržet více vody v krajině. Kraj letos navýšil na 20 milionů dotační program na boj se suchem.
25.3.
Jihomoravský kraj plánuje dát 15,6 milionu korun do vodního hospodářství, uvedl v tiskové zprávě mluvčí kraje Michal Cagala. Dotace na vodovody a kanalizace poslouží na několik projektů. Schválit to musí zastupitelé.
24.3.
U Vyškova v místě zvaném Padělky vznikne asi hektarový mokřad, město na něj získalo zhruba třímilionovou dotaci. Posílí se jím přirozená funkce krajiny. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
19.3.
V Brně v březnu začne rekonstrukce kanalizace v ulici Bratří Mrštíků. Cena je 20,5 milionu korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS). Práce potrvají 20 týdnů.
9.3.
Přípravné práce na proměnu nábřeží řeky Svratky v Brně jsou zhruba ve čtvrtině. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) tam od února odstraňují část stromů, keřů a náletových dřevin. Do konce března pokácí 362 stromů a vysekají 2838 metrů čtverečních keřů. ČTK to řekla Jana Běhalová, mluvčí Kanceláře architekta města Brna, která má proměnu nábřeží na starost.
5.3.
Výstavba plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína, zřejmě podle plánu v březnu nezačne. Jeden z neúspěšných účastníků zadávacího řízení podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zatím nemá informace, jak bude šetření pokračovat ani kdy bude ukončeno, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
19.2.
Více než 100 umělců přispělo svými díly na dobročinnou aukci Uměním za obnovu Bečvy. Jde o obrazy, sochy a další díla. Dražit se budou o víkendu, peníze poputují na účet Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020, ze kterého se obnova řeky bude financovat. Na tiskové konferenci to řekl iniciátor akce Zbyněk Hanko.
15.2.
Ani teplota kolem minus pěti stupňů Celsia neodradila otužilce od toho, aby se dnes ve Vsetíně ponořili do ledové vody Bečvy. U splavu se stále rozrůstající skupinka schází pravidelně každou neděli, řada otužilců se však chodí koupat dvakrát až šestkrát týdně, řekl ČTK Robert Slováček, který se ze skupiny začal v Bečvě před lety otužovat jako první.
12.2.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš jen několik centimetrů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
11.2.
Povodí Moravy opravilo malou vodní nádrž Otnice na Brněnsku, dělníci odtěžili sedimenty, opravili opevnění nádrže i výpustné zařízení. Obnova nádrže pomůže k zadržení vody v krajině, posílí biodiverzitu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
8.2.
Otužilců loni markantně přibylo, mnozí lidé chtějí posílit imunitu. Ačkoliv má otužování řadu příznivých účinků na zdraví, není vhodné pro každého. Také nepůsobí jako prevence proti nemoci covid-19. Pokud chce člověk s otužováním začít, měl by na to jít pozvolna. ČTK to v rozhovoru řekl předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek. Komárek se do otužování pustil počátkem 70. let.
1.2.
Brno chce vybudovat novou kanalizaci v městské části Brno-jih. Se zpracováním investičního záměru souhlasili brněnští radní. Odhadované náklady by mohly být 300 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS).
28.1.
Přestavba nábřeží Svratky, s níž je spojeno i vybudování protipovodňových opatření v ulici Poříčí v Brně, začne ještě letos. Brněnští radní na svém včerejším zasedání schválili začátek přípravných prací za 2,4 milionu korun. Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.
25.1.
Několik stovek otužilců by se na konci února mělo v jeden den ponořit do Vltavy nebo lipenské přehrady. Stane se tak při zápisu do české knihy rekordů. Otužilci se ponoří do řeky a přehrady na osmi různých místech, řekl novinářům Jiří Mánek, předseda pořádajícího Turistického spolku Lipenska.
22.1.
Ivančický vodárenský svazek hledá nedaleko řeky v Oslavanech na Brněnsku zásoby pitné vody. Po geofyzikálním průzkumu, který navázal na staré průzkumy ze 40. a 70. let 20. století, indikujícím možnou přítomnost vysoce zvodněných písčitých štěrků, začalo v pondělí hloubení vrtu. Už pronikl do konečné hloubky 33 metrů.
14.1.
Povodí Moravy upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto prodlouží asi o 400 metrů, přibudou tůně i biocentrum. Práce už začaly, vyjdou téměř na 14 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.1.
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví.
4.1.
Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři.
23.12.
Brněnští radní včera vybrali projektanta tří etap protipovodňových opatření, která mají za 530 milionů korun vzniknout na řece Svratce. Etapy zahrnují úsek od viaduktu v Uhelné ulici po napojení na přerovskou trať. Dodavatelem projektové dokumentace za 24,8 milionu korun bez daně bude sdružení společností AQUATIS, ŠINDLAR a A PLUS, uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Filip Poňuchálek.
18.12.
Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.12.
Brno zrekonstruuje kanalizaci a vodovod v ulici Tuřanka za 76 milionů korun. Cílem je zlepšení stavu, který je neuspokojivý, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků. Práce by mohly začít příští rok v létě. Práce omezí v ulici trolejbusovou dopravu.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
14.12.
Termální park ve Velkých Losinách na Šumpersku v sobotu obnoví provoz, který na podzim zastavil kvůli preventivním opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19. Otevřen bude mimořádně i v pondělí, které je jinak vyhrazeno pro údržbu. ČTK to sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny a generální ředitel lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
13.11.
Povodí Moravy dokončilo úpravy Baštýnského potoka u Novosedel na Břeclavsku, v místě vysadilo i nový lužní les. Zlepší se tím vodní režim záplavové oblasti nivy mezi Baštýnským potokem, železniční tratí a řekou Dyjí. Na webu povodí to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
11.11.
Vodohospodáři v Blansku začali vypouštět vodní nádrž Palava, je nutné opravit netěsnící potrubí vedoucí v hrázi nádrže. O víkendu ji rybáři vyloví, přehrada pak bude úplně bez vody. Na webu města to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.
5.11.
Projekt navrácení řeky Dyje do původních meandrů letos bodoval v soutěži Adapterra Awards o nejlepší počiny, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. Jako nejsympatičtější počin ho zvolili laici i odborná porota v sekci nejlepších opatření ve volné krajině. Výsledky oznámila pořadatelská Nadace Partnerství on-line.
3.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Vyškov buduje nový areál, investice je za 118,5 milionu korun bez DPH. Vzniknou nové budovy, staré šly k zemi, protože nebylo je možné opravit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Swietelsky stavební Zdeněk Zuntych.
2.11.
Povodí Moravy letos odklidí z Brněnské přehrady celkem asi 500 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
29.10.
Brno za 5,5 milionu korun opraví další část toku Staré Ponávky. Práce na 350 metrů dlouhém úseku zahrnují zpevnění koryta i vegetační úpravy. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Město opravuje tok říčky průběžně, nyní se uskuteční předposlední, jedenáctá etapa. Provede ji firma Ekostavby Brno, kterou vybrali městští radní.
20.10.
Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci České společnosti ornitologické.
13.10.
Po dvou letech sucha se loni opět objem srážek v povodí Moravy a Dyje dostal alespoň na dlouhodobý průměr. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2019, kterou dnes zveřejnil na svém webu státní podnik Povodí Moravy. O rok dříve přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
9.10.
Návštěvníci Zoologické zahrady hlavního města Prahy mohou opět pozorovat své zvířecí miláčky i pod vodou. VWS Memsep ze skupiny Veolia ve spolupráci se společností Abess zde totiž instalovali novou filtrační technologii.
8.10.
Brno hledá projektanta pro tři etapy protipovodňových opatření, která mají vzniknout na řece Svratce za 530 milionů korun. Týká se to úseku od viaduktu v ulici Uhelná po napojení na přerovskou trať. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou protipovodňová opatření nezbytná pro další rozvoj města.
29.9.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
24.9.
Brněnští radní rozhodli o zpřístupnění všech tří vodojemů pod Žlutým kopcem. Po vybudování vstupu byl zatím přístupný pouze jeden z nich, a to ještě pro omezené skupinu lidí. Do zpřístupnění unikátní stavby město investuje přes 26 milionů korun, informovala rada města v tiskové zprávě.
23.9.
Modernizace přístavu Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku bude po ukončení plavební sezony 11. října opět pokračovat. Vznikne tam nové informační centrum, vyhlídkové molo i cesta směřující k lodím. Rekonstrukce začala letos v lednu, hotovo má být příští rok v září, oznámila ČTK mluvčí města Žaneta Jančaříková.
9.9.
Téměř čtvrtstoletí dlouhá příprava prodloužení Baťova kanálu ze Sudoměřic a slovenské Skalice do Hodonína se blíží do finále. Ředitelství vodních cest (ŘVC) nyní dokončuje dokumentaci pro zahájení zadávacího řízení na výběr zhotovitele a plánuje se stavbou začít ještě letos. Hotovo má být před zahájením plavební sezóny v roce 2023.
4.9.
Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.
27.8.
Povodí Moravy od června odklidilo z Brněnské přehrady asi 300 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
21.8.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích se na konci prázdnin s nástupem teplých dnů zhoršuje. Hlavně kvůli sinicím platí několik zákazů koupání, na dalších místech pak hygienici koupání nedoporučují. Dobrá zůstává kvalita vody v koupalištích v Praze nebo Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji, zjistila ČTK.
19.8.
Brno téměř za 53 milionů korun zrekonstruuje vodovod a kanalizaci v ulicích Besední a Veselá. Práce začnou na podzim a měly by trvat 300 dní. Stav kanalizace a vodovodu je nevyhovující, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj se zlepší odtokové poměry i zásobování pitnou vodou.
18.8.
Brno plánuje rekonstrukci kanalizace ve Sportovní ulici v úseku mezi ulicemi Pionýrská a Reissigova. Cílem je zlepšit nevyhovující stav, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS).
14.8.
V Česku postupně přibývá rybníků a přírodních koupališť se zhoršenou kvalitou vody. Slunečné a teplé počasí posledních dnů přeje sinicím, které se rychleji množí. Jakost vody se zhoršila například na Plumlovské přehradě u Prostějova nebo na slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku.
4.8.
Brno zváží zavedení dalších opatření, jež mají zlepšit vodu v Brněnské přehradě. Projektová dokumentace posoudí i současný čisticí systém v podobě 15 míchacích a pěti aeračních věží. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Případná nová opatření jsou v plánu v letech 2023 až 2027.
31.7.
I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.
30.7.
Všechny tři vodojemy na brněnském Žlutém kopci by měly být veřejnosti přístupné do dvou let. Městští radní včera tento plán schválili na svém dnešním zasedání. Zatím je provizorně přístupný pouze jeden z vodojemů, o jeho prohlídky je enormní zájem, řekl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) novinářům.
22.7.
Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali.
17.7.
Půjčovny lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji zažívají jednu z nejlepších sezon za poslední roky. Vody je dostatek a zájem vodáků značný, řekli dnes ČTK zástupci půjčoven. Orlice je v Královéhradeckém kraji mezi vodáky nejoblíbenější řekou, nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi.
17.7.
Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos problémy s nízkou návštěvností, danou pozdějším začátkem sezony kvůli epidemii nového koronaviru a nepřízní počasí. ČTK to řekli oslovení provozovatelé.
16.7.
Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
3.7.
Lesy České republiky obnovily u Hodonína mokřad o rozloze 1,22 hektaru. Má pomoci se zadržováním vody v krajině a vytvořit podmínky pro život vodomilných rostlin a živočichů, uvedla společnost v tiskové zprávě. Obnova mokřadu stála 3,9 milionu korun.
3.7.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích je na začátku prázdnin čistá a lidé se v nich mohou koupat bez obav z případných zdravotních problémů. Nevhodný ke koupání je Brušperk na Frýdecko-Místecku a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Zhoršenou kvalitu vody má nádrž České údolí v Plzni nebo jezero Chmelař na Litoměřicku.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy vodní nádrže Boskovice na Blanensku, investice si vyžádala zhruba 160 milionů korun. Nádrž už je naplněná. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
17.6.
Na výstavišti v Brně je městská buňka se zelení na zachycování dešťové vody. Jejím cílem je ochlazení okolí. Před dvěma lety byla přes léto na Malinovského náměstí, potom ale musela z rozhodnutí památkářů pryč. ČTK to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí, v místě by měla být dva roky.
16.6.
Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.
9.6.
Brno bude ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zkoumat přítomnost hormonů a mikroplastů v pitné vodě. Jde o úspěšný projekt z participativního rozpočtu, kam podávají návrhy přímo obyvatelé. Na tiskové konferenci to dnes uvedl místopředseda představenstva společnosti Brněnské vodárny Jan Zámečník.
4.6.
Řadu zajímavostí spjatých s labsko-vltavskou vodní cestou představí nová webová aplikace vyvinutá na ČVUT. Cílí na turisty, kteří mají rádi technické památky, ale i hrady a zámky. Aplikace také popisuje historický vývoj vodní cesty, včetně dobové dokumentace. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.
28.5.
S téměř dvouměsíčním zpožděním kvůli covidu-19 vyplují v sobotu na Brněnskou přehradu lodě dopravního podniku. Aby se na jednom místě neshlukoval příliš velký počet lidí, neuskuteční se letos slavnostní nástup kapitánů a ceremoniál, ale obyčejně vyjede první loď v 8:30 podle pravidelného jízdního řádu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.
25.5.
Řeka Dyje je mezi Břeclaví a soutokem s Moravou o 900 metrů delší, čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří v minulosti odstavených meandrů zpět do jejího koryta. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Napojení odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, vyšlo zhruba na 26 milionů korun.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
20.5.
Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.
18.5.
Povodí Moravy upraví koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikne soustava nových mokřadů a tůní. Zpomalí to odtok vody z povrchu a zlepší zadržení vody v území. Práce budou stát 10,5 milionu korun. Na webu státního podniku to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
13.5.
Pokles teplot provázející v současné době svátky "ledových mužů" vinohrady na jihu Moravy zatím výrazněji neohrožuje. Mnohem větší problém je zejména pro vinice mladší pěti let sucho. ČTK to řekli zástupci Svazu vinařů.
6.5.
Srážky v předchozích dnech tokům v povodí Moravy mírně pomohly, nebyly však nijak výrazné. Průtoky v tocích jsou tak stále podprůměrné, pohybují se mezi pěti až 40 procenty obvyklého stavu v květnu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
23.4.
Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.
22.4.
V několika obcích na Brněnsku a Blanensku už teď platí omezení ve spotřebě pitné vody. Jde o obce, v nichž je nedostatečný vodní zdroj dlouhodobým problémem a kvůli srážkově chudým rokům není šance, že by se přes zimu voda doplnila. I nadále tak Vodárenská akciová společnost, která zdroje spravuje, naváží v cisternách vodu do vodojemů, řekla ČTK mluvčí Iva Librová.
15.4.
Jednou z příčin ničivých škod, které před patnácti lety napáchal požár na gotickém hradě Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku, byla nedostupnost dostatečného množství vody. Díky suchovodu, který zpřístupnil podzemní nádrž dešťové vody, by se to znovu stát nemělo. To je hlavní bezpečnostní změna, která se na hradě od ničivého požáru z 15. dubna 2005 udála.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
3.4.
Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní nádrže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
31.3.
Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy.
24.3.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře. Jde o opatření proti suchu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.
13.3.
Brno v dubnu zahájí rekonstrukci části ulice Veveří, kde za 27,5 milionu korun opraví kanalizaci s vodovodem, tramvajovou trať i vozovku. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní práce přinesou dopravní omezení, dodávka pitné vody ale nebude přerušená. Rekonstrukce skončí v závěru letních prázdnin.
10.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy vypustili minulý týden z Novomlýnských nádrží více vody, doplnili tím vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Díky srážkám mohli z nádrže vypustit dokonce více vody než v předchozích letech, a to asi 15 milionů metrů krychlových. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
9.3.
Díky poměrně vydatným dešťům uplynulého týdne i předešlých dnů mohli vodohospodáři v Povodí Moravy zvýšit hladiny vodních nádrží. Stouply také hladiny řek v průměru o pět až 40 centimetrů, někde i o 60 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.3.
Na jižní Moravě letos téměř nesněžilo, i přesto je však díky deštivému únoru situace s vodou poměrně dobrá. Zemědělci také odhadují, že deštivý únor neprospěl přemnoženým hrabošům. Čekají na oteplení, až se jejich aktivita zvýší a teprve poté se ukáže, do jaké míry teplou zimu přežili.
4.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy včera začali z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Lužní les totiž vzhledem ke klimatické změně spotřebuje k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.3.
V Brně včera začaly stavební práce na dobudování kanalizace v pěti městských částech, stát to bude miliardu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dobudování se týká městských částí Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany. Práce potrvají tři roky.
2.3.
Brněnské teplárny vymění další tři kilometry parovodů za horkovody, rekonstrukce letos bude stát 230 milionů korun. Práce mají začít v březnu a omezí dopravu na třech místech v Brně, uvedl na páteční tiskové konferenci vedoucí technického rozvoje Tepláren Brno Martin Šroubek.
28.2.
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.
21.2.
Společnost Plavby Pálava, která provozuje výletní lodní dopravu na horní Novomlýnské nádrži, opravuje loď Munot z roku 1936. Loni si ji přivezla z Nizozemska, přes 60 let však sloužila na Bodamském jezeře. Na přehradu pod Pálavou by měla být spuštěna na konci dubna, řekla ČTK majitelka společnosti Lucie Erbanová.
17.2.
Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná, nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ČTK poskytl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.2.
V akvaparku v Pasohlávkách dělníci montují tobogán, který bude podle vlastníků nejdelším v Česku a bude se po něm jezdit i do kopce. První návštěvníci by se po něm měli svézt už v červnu, kdy má být stavba hotová, řekl dnes novinářům marketingový ředitel Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda. Tobogán za 40 milionů bude měřit 242 metrů.
29.1.
Jihomoravský kraje poskytne letos vodním záchranářům dotaci 2,5 milionu korun. Záchranáři peníze použijí například na nový užitkový vůz nebo rekonstrukci sídla, uvedl v tiskové zprávě hejtman Bohumil Šimek (ANO). Dotaci ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.
22.1.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku začaly práce na rozšíření přístavu Baťova kanálu. Téměř za 70 milionů se rozšíří počet stání z 11 na 35 a vznikne i servisní centrum, řekl novinářům ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Práce zaplatí stát, hotové by měly být v létě příštího roku.
17.1.
Vodní nádrž Boskovice na Blanensku by v budoucnu mohla pitnou vodou zásobovat i Brno. Na brífinku u vodního díla to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V současnosti vodní nádrž prochází opravou za 153 milionů Kč.
9.1.
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně.
8.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký. Jen asi centimetr je síla ledu na brněnské přehradě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
27.12.
Skoro stovka otužilců závodila včera v řece Dyji v Břeclavi. Síly změřili na různých tratích od 100 do 1000 metrů. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. V hlavním závodu na kilometr s neoprenem a ploutvemi zvítězil Josef Cimburek z Pardubic, který plaval s monoploutví. Podle Vojty to bylo vůbec poprvé, co se za 45 let konání závodů zúčastnili závodníci s monoploutvemi.
23.12.
V Mikulově na Břeclavsku začala modernizace městského koupaliště Riviéra. Výběrové řízení vyhrála firma Metrostav, práce provede za 71,2 milionu korun. Nové bazény, tobogány i technologie by měly být hotovy do začátku letní sezony 2020, informoval městský úřad v tiskové zprávě.
9.12.
O 4,5 procenta, tedy přibližně o 4,50 koruny za metr krychlový, zdraží od ledna břeclavské Vodovody a kanalizace vodné a stočné pro své odběratele. Cena za metr krychlový tak přesáhne stokorunu. Na internetových stránkách o tom informovalo vedení města. Důvodem pro zvýšení ceny jsou rostoucí ceny vstupů a náklady na opravy a investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury.
4.12.
Státní podnik Povodí Moravy zrekonstruoval vodní nádrž Borotín II na Blanensku, nádrž tak mimo jiné bude opět přispívat k zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Petr Chmelař. Nádrž je už napuštěná.
29.11.
Brno plánuje dostavbu a rekonstrukci kanalizační stoky E. Očekává náklady skoro dvě miliardy korun, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle Anny Dudkové z tiskového oddělení magistrátu je součástí prací i rozšíření nádrže Makro-Ráječek nebo budování protipovodňového opatření na kanalizaci.
21.11.
Brněnské vodárny a kanalizace od ledna zdraží vodné a stočné o 4,77 koruny za krychlový metr, tedy přibližně o šest procent na 84,30 koruny za metr krychlový. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Od května ale cena za vodné a stočné opět klesne, a to na 80,63 koruny za kubík, vodné a stočné se totiž posune do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH, dosud se platí DPH 15 procent.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
7.11.
Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou včera podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání. Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.
1.11.
Rekordní počet pasažérů v tomto desetiletí převezly letos lodě brněnského dopravního podniku. Celkem se jich od dubna do dneška, kdy sezona končí, plavilo 245.000. Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017, kdy jich bylo 240.000, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Hana Tomaštíková.
23.10.
Je mnoho každoročních tradic a podzimní výlovy rybníků k nim jednoznačně patří. Nejen kapři, kteří končí o štědrovečerní večeři na našich talířích, ale i líni, candáti, tolstolobici… Ti všichni se ocitají v sítích rybářů.
17.10.
Povodí Moravy upravilo tok u Rajhradic na Brněnsku, zadrží teď více vody. Šlo o úpravy zhruba na 1,3 kilometru dlouhém úseku, práce si vyžádaly 16,3 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
14.10.
Vyškov letos ve druhé polovině léta vyzkoušel u mladých stromků zavlažovací vaky, které mají dřevinám pomoci v době sucha. Město jich má 60, podle radnice se osvědčily. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
9.10.
Vodohospodářská bilance v povodí Moravy a Dyje byla v roce 2018 nejhorší od roku 2003, kdy státní podnik Povodí Moravy začal s měřením. Důvodem bylo i to, že průměrný úhrn ročních srážek byl asi o čtvrtinu nižší, než bývalo obvyklé. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2018, kterou na svém webu Povodí Moravy zveřejnilo.
13.9.
Letošní množství srážek v oblastech, odkud teče pitná voda do Brněnské vodárenské soustavy, dokázalo zvrátit loňský nepříznivý stav. Za osm měsíců už napršelo více vody než za celý loňský rok v prameništi Březová nad Svitavou a Vírská nádrž je aktuálně naplněná ze 77 procent, před rokem to bylo pouze ze 45 procent, uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.
12.9.
V Brněnské vodárenské soustavě existuje reálné riziko ohrožení zásobování pitnou vodou v případě, že bude pokračovat sucho, které začalo rokem 2015 a pokračovalo dosud nejkritičtějším rokem 2018. Brněnské vodárny a kanalizace proto na základě nepříznivé situace a pesimistického výhledu loni na podzim nastartovaly adaptační program.
6.9.
V Brně začne v říjnu rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích Solniční, Opletalova a Česká v úseku po Joštovu ulici. Stavba vyjde bezmála na 90 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Práce by měly skončit v květnu 2021. Lidé budou ulicemi moct chodit, průjezdné budou pro záchranné složky.
4.9.
Zastupitelé Brna včera schválili první dotaci na zelenou střechu a také první dvě dotace na zachytávání dešťové vody. V dotačním programu na zelené střechy a využití srážkové vody město vyčlenilo 19,5 milionu korun. Obdrželo už desítky žádostí.
30.8.
V Brně by měla do dvou měsíců začít dostavba kanalizace za více než miliardu korun. Dotkne se pěti městských částí a asi 3000 obyvatel, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj město chystá ještě stavbu dvou retenčních nádrží, u kterých radní očekává náklady kolem 1,5 miliardy. Práce na kanalizaci i retenčních nádržích by měly být hotovy do konce roku 2023.
9.8.
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu rozmnožily zdraví nebezpečné sinice. Daří se jim v teplém počasí a vytvářejí škodlivé látky. Stále však lidé najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání, zjistila ČTK.
31.7.
Vyškov zamýšlí vybudovat nový mokřadní biotop, a to mezi dálničním přivaděčem a současnou vodní nádrží Kačenec I - v místě zvaném Padělky. Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
16.7.
Plánovaná rekonstrukce vodní nádrže Letovice na Blanensku včetně odtěžení bahna si vyžádá odhadem 300 milionů Kč. Začátek stavby je v plánu na podzim 2020, rekonstrukce potrvá přibližně dva roky. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou.
15.7.
Voda ve většině přírodních koupališť v Praze je vhodná ke koupání. Situace se od posledního měření na konci června zlepšila. Pouze v Hostivaři jsou stále sinice, zjistili hygienici při kontrole, kterou provedli 8. července. Hodnocení kvality vody zveřejňují každých 14 dní na svém webu.
8.7.
Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, které oslovila ČTK, tam je zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech.
4.7.
Většina sledovaných rybníků a koupališť má před prodlouženým víkendem vodu vhodnou ke koupání. Výjimkou je rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde platí zákaz koupání. Milovníci vodních radovánek by se podle hygieniků měli vyhnout také jezírku v plzeňském areálu Škodaland, Velkému rybníku u Hroznětína na Karlovarsku a koupání nedoporučují ani v orlické přehradě u tábořiště Podolsko.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy jen za první letošní pololetí dokončil stavby proti povodním za čtvrt miliardy korun. Jde například o protipovodňovou ochranu Svitav a Pohořelic či dokončené rekonstrukce vodních nádrží Vranov a Opatovice. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
28.6.
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
25.6.
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty.
17.5.
Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos.
13.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje i přes ochlazení a přeháňky na mnoha tocích podnormální stav. Vodu v tocích tak pomáhají dotovat vodní nádrže, které jen za duben vypustily do řek o devět milionů metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
15.4.
V přístavišti na Brněnské přehradě se v sobotu uskutečnilo slavnostní zahájení 73. plavební sezony. Lidé viděli spuštění lodi Stuttgart na vodu a výjimečně se mohli podívat i do zázemí. Jde zároveň o první letošní akci dopravního podniku, na které se bude připomnělo 150 let od vyjetí první tramvaje v Brně.
12.4.
Rekonstruovanou vodní nádrž Boskovice na Blanensku chce státní podnik Povodí Moravy podle plánu začít napouštět ještě letos. Kvůli vynuceným změnám se ale o pár měsíců může zpozdit samotné dokončení stavby.
4.4.
O měsíc dříve než loni zahájilo Povodí Moravy na Brněnské přehradě dělat opatření, která mají vést k udržení kvality vody v letní sezoně tak, aby byla po celou dobu ke koupání. Na opatření město a kraj vyčlenily každý po čtyřech milionech korun, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Práce začaly v dubnu.
2.4.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov za 58 milionů Kč je u konce, stavební práce jsou hotovy, následovat bude kolaudace. Poté bude hráz opět sloužit pěším i cyklistům, uvedl dnes na webu státního podniku Povodí Moravy jeho mluvčí Petr Chmelař. Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, končí podle plánu.
22.3.
Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
7.3.
Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Povinnost včera v novele o vnitrozemské plavbě schválila Sněmovna, která do výjimek doplnila i převozní lodě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
5.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory.
1.3.
Vodní záchranáři dostanou od Jihomoravského kraje 2,5 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé. Peníze připadnou částečně na investice a také na provoz. Nejvíce - skoro 700.000 korun - dostanou záchranáři na Nových Mlýnech na Břeclavsku.
21.2.
Až do konce února vydrží na střední Moravě výjimečné či extrémní sucho v půdě do hloubky jednoho metru. Pokud zůstane půda takto nasycená do začátku vegetace, nebudou pak ani průměrné srážky stačit k hladkému průběhu vegetačního období. Vyplývá to z aktuální předpovědi zveřejněné na portálu InterSucho.
20.2.
Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.2.
Státní podnik Povodí Moravy dokončuje rekonstrukci hráze vodní nádrže Opatovice na Vyškovsku, zahájil napouštění přehrady. Stavební práce trvaly zhruba dva roky, vyžádaly si na 95 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Nádrž Opatovice je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé další okolní obce, dodávky vody omezeny nebyly.
11.2.
Jihomoravský kraj chce dát dalších osm milionů korun pro městys Štítary na Znojemsku na druhou etapu opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě. Lávka je v havarijním stavu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Celá rekonstrukce vyjde na 19,3 milionu korun, kraj už v minulosti dal peníze na první etapu.
14.1.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy památkově chráněného jezu na Dyji ve znojemské části Oblekovice. Práce trvaly tři měsíce, vyžádaly si 12 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
4.1.
Hladiny ve vodních nádržích Povodí Moravy díky srážkám v loňském prosinci a z přelomu roku stoupají, nejvíce vody zachytil Vranov. Stále však přetrvává hydrologické sucho, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.1.
Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení. ČTK to řekl šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v ČR. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
27.12.
V Dyji v Břeclavi závodilo včera na různých tratích 33 otužilců. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Hlavního závodu dlouhého jeden kilometr se s ploutvemi a neoprenem zúčastnilo 21 odvážlivců. Z toho 20 závod dokončilo, nejmladší, čtrnáctiletý závodník po čtvrt kilometru vzdal. Podpořit plavce přišlo 1500 diváků.
15.11.
Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu.
14.11.
Brno od příštího roku skoro o čtyři koruny zvýší cenu vodného a stočného. Za jeden metr krychlový lidé zaplatí 79,53 koruny, nyní platí 75,74 koruny. Cena i tak ale zůstane relativně nízká, průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).
13.11.
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně letos začali pracovat na projektu, jehož cílem je umět lépe předpovídat úbytek kyslíku v rybnících. Díky tomu by bylo možné zabránit masivním úhynům ryb, jako se to letos stalo například v rybnících Nesyt, Vlkavském či Kurdějovském, uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.
9.11.
Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci to včera řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
7.11.
Lávka přes řeku Svratku v brněnské městské části Bystrc bude do dvou až tří let stržena a nahradí ji nová stavba. ČTK to řekla mluvčí městské společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.
7.11.
Brno zhruba za miliardu korun bez DPH dobuduje kanalizaci v pěti městských částech. Týká se to Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih, řekl včera novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Stavba by měla začít příští rok na jaře a potrvá čtyři roky.
5.11.
Srážkový deficit byl v ukončeném hydrologickém roce podle státního podniku Povodí Moravy letos výrazný. Sucho i na podzim hlásí 30 ze 196 měřicích stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.11.
Třetina z 25 vinařství z Kyjova a okolí porušila vodní zákon. Zjistili to na začátku října inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod. Nejčastější chybou bylo nedovolené vypouštění odpadních vod a nesprávné nakládání se závadnými látkami. Za tato provinění zahájí inspektoři s chybujícími vinařstvími řízení o přestupku. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě.
23.10.
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy nekončí, i na podzim pokračuje pokles hladin ve vodních nádržích. Všechny ale podle povodí plní své funkce, mimo jiné přispívají k nadlepšování stavu průtoku ve vodních tocích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
22.10.
V Jedovnicích na Blanensku začal v sobotu výlov rybníku Olšovec, v němž by rybáři měli odlovit zhruba 20 tun ryb. Převážně jde o kapry, rybáři však nasadili i tolstolobiky, amury, líny nebo candáty. ČTK to řekl porybný Josef Kocman. Výlov v Jedovnicích má mnohaletou tradici, je společenskou akcí, na kterou přijíždějí tisíce lidí.
19.10.
Situace na českých řekách není pro vodáky příznivá. Důvodem je přetrvávající nízký stav vody, který Česko trápil prakticky celé léto. Stále splavná je ale například horní Vltava nebo dolní Lužnice. Specialitou nadcházejícího víkendu bude nedělní splouvání pražského Botiče. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
5.10.
Velké Bílovice na Břeclavsku zvýšily kapacitu čistírny odpadních vod z 8000 na 20.000 ekvivalentních obyvatel. Přestože má město bezmála 4000 obyvatel, několikrát muselo platit statisícové pokuty kvůli nedodržení limitů. ČTK to řekla starostka Marie Vlková (nez.). Podle ní to způsobuje vinařská produkce a z toho plynoucí velké množství návštěvníků.
3.10.
Brněnský dopravní podnik se letos rozhodl prodloužit plavební sezonu na Brněnské přehradě až do posledního říjnového víkendu a podzimních prázdnin, které připadají na 29. a 30. října. Proti běžnému ukončení a plánu bude sezona o dva týdny delší. Slavnostní ukončení se uskuteční ve středu 31. října, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Miloš Havránek.
24.9.
Státní podnik Povodí Moravy opraví památkově chráněný jez na Dyji ve znojemské části Oblekovice, investice je za 12 milionů Kč. Rekonstrukce začne příští týden a potrvá necelé tři měsíce. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
19.9.
Desítky vesnic na Blanensku mezi Adamovem a Letovicemi plánuje ke skupinovému vodovodu připojit Svazek vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka. Klíčem k k tomu by měly být dotace, které ministerstvo zemědělství vyhlásí příští týden. Řekl to včera novinářům starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).
7.9.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) začnou letos na odběrných místech instalovat vodoměry, které bude možné odečítat dálkově a průběžně. Zároveň bude možné se online dívat na aktuální spotřebu na počítači či na chytrých zařízeních. Hlavním přínosem je možnost rychlejšího odhalení úniku vody, řekl včera na tiskové konferenci generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.
5.9.
Letošní koupací sezonu ve středních Čechách hodnotí hygienici jako dobrou, ale s výkyvy. Dvakrát museli vyhlásit zákaz koupání, loni ani jeden. Extrémní teploty mohou v některých případech za zhoršení kvality vody. Poslední vzorky hygienici hodnotili k 31. srpnu, uvedla pro ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
4.9.
Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch.
3.9.
Hranici sucha v povodí řeky Moravy aktuálně hlásí 71 měřicích stanic ze 196. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Firma kvůli suchu letos svolala už třetí schůzku pracovní skupiny. Největší moravskou řekou Moravou protéká ve Strážnici 4,2 metru krychlových za sekundu, což je asi osmina toho, co by v řece mělo v tomto období téct.
31.8.
Dvě středočeská koupaliště letos již ukončila sezonu. Kvůli nedostatku vody se již uzavřelo koupaliště u rybníku Jureček v Říčanech u Prahy, skončilo také Tyršovo koupaliště v Rakovníku. Na dvou místech v kraji je kvůli sinicím zákaz koupání, a to v jezeře Poděbrady a Ostrá na Nymbursku, řekl včera ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.
24.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích se navzdory vedrům a dlouhotrvajícímu suchu ve většině krajů už moc nezhoršuje. Od minulého týdne přibyl jediný zákaz koupání, hygienici ho kvůli přemnoženým sinicím vyhlásili pro přehradu Mšeno v Jablonci nad Nisou. Zároveň ho ale odvolali u nádrže Sedlice na Pelhřimovsku.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
20.8.
Brno uzavřelo lávku, která vede k nově vybudovanému a nedávno otevřenému molu na Brněnské přehradě. Důvodem je extrémně nízká hladina vody, uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Podle něj je samotné molo v provozu, přístupné je ale pouze z vody.
15.8.
KDU-ČSL v Brně chcev příštím volebním období kvůli suchu a nedostatku vody zřídit dotační program, ze kterého by lidé mohli čerpat až 50 procent na pořízení nádrží na zachytávání dešťové vody. Vyšlo by to na desítky milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
25.7.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov skončí na jaře příštího roku, tedy před příští turistickou sezonou. Most přes hráz je už hotový, pracovníci instalují zábradlí a pokládají izolaci, oznámil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Dělníci pracují také na lícové straně hráze.
20.7.
Středeční vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
20.7.
Zákazů koupání v přírodních koupalištích v ČR přibývá. Nově ho hygienici vyhlásili na Brněnské přehradě a v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Kvůli sinicím platí zákaz koupání například také v rybnících Sykovec na Žďársku, Černý na Jihlavsku, Rosnička na Svitavsku a dočasně i v tábořišti Podolsko u orlické nádrže.
18.7.
Státní podnik Povodí Moravy už zhruba na třetině měřicích míst z 200 eviduje dosažení hranice sucha. Průtoky odpovídají nejčastěji 10 až 45 procentům červencového normálu. ČTK to řekl mluvčí povodí Petr Chmelař. V polovině května podnik evidoval hranici sucha zhruba na desetině stanic.
13.7.
Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, několik dalších míst pak ke koupání nedoporučují a lidé by se poté, co vylezou z vody, měli alespoň osprchovat. Návštěvnost koupališť je v současné době nízká, chladné počasí k vodě neláká, zjistila ČTK.
12.7.
Členy experimentální archeologické expedice Monoxylon III čeká letos ještě jedno testování repliky neolitického člunu, na kterém se chtějí příští rok plavit přes Egejské moře. Zkoušet budou především plachtu, která by měla člunu dát výrazně vyšší rychlost. Úpravu by také ještě měla prodělat příď lodi, aby lépe rozrážela vlny.
11.7.
Brno hledá firmu, která za 1,7 miliardy korun vybuduje retenční nádrže Královka a Červený mlýn. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Nádrže budou sloužit jako rezervy pro splaškovou vodu, když ji kvůli srážkám nebudou schopny pojmout čistírny odpadních vod.
9.7.
Brněnským vodárnám a kanalizacím loni stouply výnosy o 36 milionů korun na 1,872 miliardy, zisk se zvýšil o 1,3 milionu na 86,2 milionu. Růst tržeb je daný vyšším množstvím vyrobené a dodané vody a také mírně vyšší cenou vodného a stočného, které v roce 2017 zdražilo o 60 haléřů za litr. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
2.7.
Ve třech pražských přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Na stupnici od jedné do pěti hodnotí hygienici stupněm tři vodu v koupališti Šeberák a v hostivařské přehradě a po koupání v nich se u citlivých lidí může objevit vyrážka. Druhým stupněm vodu ohodnotili v koupališti Džbán, kde je zakalená voda.
2.7.
Lidé na Brněnské přehradě mohou od pátečního odpoledne využívat nového koupacího mola v Rakovecké zátoce. Město ho nechalo vybudovat za 3,1 milionu korun. Molo o rozměrech 18 krát 18 metrů má v letních měsících usnadnit plavcům přístup do vody a lidem obecně zpříjemnit pobyt na pláži s možností posezení přímo u vody.
28.6.
Praha 3 za 32 milionů korun opravila venkovní bazén v areálu Pražačka, zároveň plánuje další investice do koupaliště. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice a společnosti SARAP, kterou Praha 3 vlastní a která sportovní areál a koupaliště provozuje. Opravený bazén kromě prostoru pro plavání nabízí relaxační zónu a atrakce pro děti.
25.6.
Státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje letos vysadí dalších 5000 jeseterů malých. S vysazováním podnik začal loni, pro obnovu populace této ryby v řekách plánuje stejné množství plůdků vysazovat až do roku 2021. Projekt přijde na 18.000 eur (asi půl milionu korun). V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
14.6.
Povodí Moravy se kvůli suchu a nízkým průtokům vody v korytech potýká s úhynem ryb. Může za to málo kyslíku ve vodě i výplachy kanalizací. Naposledy uhynuly ryby v řece Svratce u Rajhradu na Brněnsku nebo v řece Jihlavě. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
25.5.
Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu, jednalo i se zástupci dvou ministerstev. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Hranici sucha aktuálně hlásí 16 stanic ze 200. Průtoky toků jsou pod normálem, poprvé za 40 let se vodohospodářům nepodařilo po zimě naplnit vodní nádrž Vranov.
24.5.
Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu.
21.5.
Poslední deštivé dny se na moravských řekách projevily výrazně neprojevily, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích hranici sucha. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.5.
Brněnská radnice s Povodím Moravy připravují protipovodňová opatření na vodních tocích ve městě. Vedení radnice zároveň chce zachovat ekologickou funkci vodních toků, voda by se měla stát součástí veřejného prostranství a života obyvatel města, řekli zástupci radnice novinářům. Předpokládané náklady na úpravy jezů a další stavby jsou zhruba 350 milionů korun.
17.5.
Senát by mohl ve vládní novele vodního zákona zlepšit podmínky pro vodáky. Jeho územní a ekologický výbor včera doporučil plénu, aby do předlohy vložilo ustanovení, podle kterého by nejmenší možný průtok řek zohledňoval nově také rekreační plavbu. Sněmovna stejný pozměňovací návrh, jak jej předložili občanští demokraté, neschválila.
15.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 18 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha. Podnik proto vydal doporučení adresované obcím s rozšířenou působností, aby na základě posouzení situace na svém území provedly příslušná opatření. V tiskové zprávě to včera uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů společnosti.
10.5.
Brno chce v příštích letech oživit nábřeží řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra po viadukt v Uhelné ulici. Náklady by měly dosáhnout asi 340 milionů korun. Vzniknou protipovodňová opatření, ale také promenáda pro pěší, trasa pro cyklisty nebo kavárny. Novinářům to řekli primátorův náměstek Martin Ander (SZ) a Patrik Tuza z firmy A Plus, která se podílela na vytvoření návrhu.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
7.5.
Na Čeložnickém potoce nad obcí Moravany na Hodonínsku dokončily Lesy ČR stavbu retenční nádrže, která pojme téměř 20.000 metrů krychlových vody. Jde o protipovodňové opatření i příspěvek státního podniku k boji proti vysušování krajiny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Stavba stála přes čtyři miliony korun.
2.5.
Při slavnostním odemykání Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku včera řediteli Ředitelství vodních cest Lubomírovi Fojtů spadl zhruba metrový železný klíč do vody. Neprodleně pro něj skočil, a pobavil tak stovky přihlížejících. Na první plavby po kanále se mnozí vydali již dnes.
27.4.
Jihomoravské zemědělce na začátku vegetačního období trápí nedostatek vody. Ozimé plodiny jsou relativně v pořádku, i když i ty se v růstu přizpůsobují suchu. Hůře jsou na tom jařiny či zasetá kukuřice. Navíc se sedláci obávají ranních mrazů, protože vysoké teploty výrazně uspíšily dobu květu, ovocné stromy už jsou často i odkvetlé, vyplývá z vyjádření zemědělců pro ČTK.
25.4.
Benefiční festival Sweetsen fest zahájí koncert na přehradě Olešná ve Frýdku-Místku. Odehraje se nejen na pláži, ale i na vodní hladině. Atraktivní scéna bude ve středu 20. června patřit místnímu Big BLAST! Bandu a jeho hostům, řekl ČTK za pořadatele Petr Korč.
23.4.
Bývalý veslař a olympijský medailista Václav Chalupa se spolu s dalšími pěti bývalými veslaři vydají na plavbu po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy. Přibližně 200 kilometrů dlouhý úsek chtějí na speciálních veslicích zdolat za čtyři dny. Chtějí tak připomenout historii vorařství, kdy se dřevo po Vltavě plavilo ze šumavských lesů až do Prahy. Veslaři vyrazí z Českých Budějovic v pátek 4. května.
17.4.
Ředitelství vodních cest by chtělo do roku 2024 vybudovat v Hodoníně rekreační přístav, který by mohl být východiskem či cílem cest po Baťově kanále. Má být na toku Staré Moravy zhruba 200 metrů od náměstí. S přístavem poblíž centra města se má stavět i větší přístaviště pro rekreační lodě dál od centra a nutné je postavit také malou plavební komoru, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
5.4.
Revitalizace nábřeží Svratky a stavba protipovodňové ochrany v téměř tříkilometrovém úseku by v Brně mohla začít v roce 2020. Brno nechává posuzovat vlivy projektu na životní prostředí.
3.4.
Asi pět desítek otužilců si dnes v Hodoníně užilo velikonoční koupání v řece Moravě. Cílem bylo spojit lidi a obce na moravské a slovenské straně hranice a připomenout 100. výročí založení Československa. ČTK to za pořadatelský Halcyon Klub Hodonín řekla Simona Lukášová.
22.2.
Piráti navrhnou ve Sněmovně úpravu vodního zákona, která by mimo jiné ochránila zdroj pitné vody mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. ČTK to řekl poslanec Radek Holomčík (Piráti).
20.2.
Rekonstrukce tří velkých bazénů na brněnském koupališti Riviéra pokračuje od září předpokládaným tempem, takže v červnu by se lidé mohli v jednom z největších přírodních areálů v republice znovu koupat. Podle předsedy představenstva městské společnosti Starez Antonína Crhy (KDU-ČSL) však zatím není zřejmé, jestli to bude na začátku června, nebo až v jeho průběhu, řekl ČTK.
19.2.
Lidé v Jihomoravském kraji za loňský rok vytřídili asi 17,5 tuny použitého oleje a odpadního tuku. Je to asi pětkrát více než v roce 2016, kdy lidé v kraji k recyklaci odevzdali zhruba 3,5 tuny. Loni také přibylo obcí, které jsou do sběru suroviny zapojeny. ČTK to dnes řekla Hana Maxová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.
8.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu.
26.1.
Brněnští radní se rozhodli, že zpřístupní pravý břeh Svratky mezi Bystrcí a Komínem, kde je nyní jen velmi obtížně schůdná nezpevněná cesta, a obnoví Tyršův park na nábřeží Svitavy v Husovicích. Jsou to jedny z projektů, které mají zlepšit přístup k brněnským řekám a vylepšit místa pro trávení volného času, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
4.1.
Povodí Moravy musí ze dna Brněnské přehrady odstranit asi 250 pneumatik. Někdo je tam pravděpodobně úmyslně vysypal. Řeší se, zda šlo o trestný čin. Náklady na odstranění pneumatik vyjdou na desítky tisíc korun. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
23.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zkontrolovala na jihu Moravy osm desítek vinařství, u třetiny zjistila porušení vodního zákona. Nejčastěji šlo o nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod. Pokuty jsou celkem zhruba za 750.000 Kč, nejvyšší, přes 153.000 Kč, dostalo Vinařství U Kapličky z Břeclavska.
9.11.
Hodonín po více než dvou letech otevřel krytý plavecký bazén, který zrekonstruoval za 97 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí města Josef Horníček. Práce se dotkly celého objektu včetně vzduchotechniky a elektrorozvodů. Bazény jsou nerezové, vznikla wellness zóna a bezbariérový přístup.
7.11.
Městská část Brno-střed použije na úklid ulic v historickém centru města metodu čištění pomocí horké vody a páry. Novinářům to včera řekl starosta městské části Martin Landa (zvolen za Žít Brno). Podle něj se tato metoda používá od prosince loňského roku u nádraží, kde se osvědčila. Je totiž účinnější. Městská část dává ročně na úklid ulic na svém území 60 milionů korun, za rozšíření metody nebude platit nic navíc.
3.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 120.000 korun firmě CZ SVAZIKO VYŠKOV, která ze své galvanovny ve Vyškově podle inspekce vypouštěla odpadní vody s vyšším znečištěním, než měla povoleno. Dostala už třetí pokutu. V tiskové zprávě to včera uvedla zástupkyně mluvčí inspekce Jana Jandová.
20.10.
Letošní sucho na Znojemsku a v povodí Dyje nad Vranovskou přehradou způsobilo, že už od května klesá hladina přehrady. Díky tomu se po více než 20 letech objevily nad hladinou základy domů zatopené vesnice Bítov a také hromada kamení, která zbyla po odstřelu kostela. Aktuálně je hladina devět metrů pod maximální možnou hladinou napuštění, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
20.10.
Brno zahájilo průzkumné práce v Králové Poli, kde vznikne nová retenční nádrž Červený mlýn. Nádrž bude čistit dešťovou vodu, ve které se vyskytuje i voda splašková. Mělo by se tím tak zamezit znečišťování podzemních vod a udržet čistotu v řekách. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Průzkumné práce potrvají do konce roku.
25.9.
Brněnské koupaliště Riviéra již obsadili dělníci se sbíječkami a bagry a zahájili tři čtvrtě roku trvající rekonstrukci za 214 milionů korun. Do konce května by měly být v bazénech, které mají na délku celkem téměř půl kilometru, nerezové vany.
20.9.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR začala opravovat bezpečnostní přelivy na Lednických rybnících na Břeclavsku, kde žije řada vzácných živočichů. Byly v havarijním stavu. Investice si vyžádá 8,7 milionu korun, uvedl dnes v tiskové zprávě Vlastimil Sajfrt ze Správy CHKO Pálava. Hotovo by mělo být do jara 2018.
18.9.
Brno se chystá dobudovat kanalizaci za 2,5 miliardy korun, čímž bude mít kanalizaci celé město. Město vybralo správce stavby, bez něhož by nemohlo přikročit k výběru zhotovitele. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Asi 15 kilometrů splaškové kanalizace se vybuduje v městských částech Bosonohy, Brno-jih, Maloměřice-Obřany, Líšeň a Tuřany.
15.9.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku se rozšíří přístaviště Baťova kanálu. Odhadované náklady jsou 50 milionů korun, řekl ČTK ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. Podle něj nestačí kapacita, která je v současnosti 11 lodí. Po rozšíření by přístav mohl mít prostor až pro 35 lodí.
8.9.
Přírodní koupaliště v České republice pomalu končí sezonu. Kvalita vody byla většinou dobrá, návštěvnosti ale neprospělo srpnové proměnlivé počasí. Červen a červenec naopak hodnotí provozovatelé většinou pozitivně. Hygienici už provedli letošní poslední kontrolní odběry vzorků vody a odvolali mimo jiné zákaz koupání v Plumlovské přehradě u Prostějova, zjistila ČTK.
25.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích se na řadě míst Česka koncem prázdnin zhoršila. Jednotlivé krajské hygienické stanice zaznamenaly na mnoha vodních plochách zdraví nebezpečné sinice.
18.8.
Kvalita vody v některých přírodních koupalištích je dva týdny před koncem prázdnin zhoršená. Důvodem je zvýšený výskyt vodních organismů, které mohou způsobit zdravotní obtíže. Hygienici v takovém případě lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Vodní radovánky třeba v Plumlovské přehradě nebo rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku by si lidé měli odepřít úplně.
15.8.
Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších pomalu stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky, patří mezi národní kulturní památky. Jeho majitel Jiří Krch ho s kamarády postupně opravuje. "Myslím, že máme práci ještě na několik let," řekl ČTK.
11.8.
Na dalších přírodních koupalištích přibyly tento týden zákazy koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Ačkoli se v posledních dnech místy mírně ochladilo, rtuť se většinou stále držela vysoko. V takovém počasí se daří ve vodě zdraví nebezpečným sinicím.
7.8.
Odborníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli spolu s vývojáři z praxe zařízení, které je schopno vyčistit použitou vodu z budov na úroveň vody dešťové. Kombinuje mechanické a biologické čištění a výsledkem je voda, která neobsahuje chlor a lze ji užít například pro závlahu. ČTK to sdělila Technologická agentura ČR (TA ČR).
4.8.
Od povodní v letech 2002 a 2006 investovalo Povodí Moravy 1,3 miliardy korun na opatření, která mají chránit města a vesnice před další velkou vodou a její ničivou silou. Na řece Dyji se také zajistil automatický monitoring, který výrazně zlepšil předpovědní a povodňovou službu. Katastrofální záplavy stály také za změnou manipulace na Vranovské přehradě, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Procházíte se lesem a netušíte, jak se jmenuje květina, která právě kvete? Aplikace na určování rostlin, kterou pomáhali naplnit školáci, vám to prozradí!
11.7.
Státní podnik Povodí Moravy v průběhu současného léta zahájí rekonstrukci vodní nádrže Boskovice na Blanensku, stavba potrvá dva roky. Stavbaři při ní především zvětší průtočnou kapacitu současného bezpečnostního přelivu nádrže tak, aby při povodních nehrozilo přelití a následné protržení sypané hráze. Investice si vyžádá 138 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
16.6.
Na přírodní koupaliště mohou lidé v Česku na začátku sezony vyrazit téměř bez omezení. Voda je zatím chladnější, ale na většině vodních ploch vhodná ke koupání. Výrazněji zhoršenou kvalitu hygienici hlásí jen pro několik míst, zákaz koupání vydali pro pražský Šeberák, kde se objevily zdraví nebezpečné sinice. Některé přírodní plovárny ještě neotevřely.
16.6.
Prvních 3000 jeseterů malých vysadí dnes státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje. Cílem je obnova populace této ryby v řekách. Dalších 2000 jeseterů do moravských řek poputuje na podzim. Povodí pro obnovu populace jesetera plánuje ročně vypouštět 5000 plůdků této ryby do řek až do roku 2021.
9.6.
V Česku již většina venkovních městských plováren i koupališť ve volné přírodě zahájila sezonu. Díky teplému počasí se lidé na mnoha místech koupali už koncem května, některé areály však čekají až na začátek letních prázdnin. V mnoha návštěvníci letos naleznou nové atrakce nebo služby. Objevily se ale už i první problémy s kvalitou vody, zákaz koupání platí v pražském přírodním koupališti Šeberák.
7.6.
Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která lodníkům přinese právo na častější odpočinek. Předlohu doporučil schválit hospodářský výbor, poslanci ji dnes propustili do závěrečného čtení. Podle odhadu ministerstva dopravy se změna dotkne řádově stovek lodníků. Požadavek na častější odpočinek vyplývá z evropské směrnice.
30.5.
V úterý začne koupací sezona, kvalita vody je zatím dobrá, mírně zhoršenou zjistili hygienici jen v lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku. Hygienici ve středních Čechách sledují 21 přírodních koupališť, některá se ještě nevyužívají. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
11.5.
Brněnská přehrada včera dostala novou pojistku. Váží 22 tun a na místo ji pomohl usadit speciální jeřáb. Práce na místě včera trvaly zhruba hodinu, řekl ČTK mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk. Usazování nového rychlouzávěru souvisí se zatím nejrozsáhlejší modernizací přehrady v její více než pětasedmdesátileté historii.
5.5.
Brněnská přehrada bude mít novou dvaadvacetitunovou pojistku. Dělníci ji tam osadí ve středu. Přehradní nádrž z roku 1941 poprvé od svého uvedení do provozu prodělává celkovou rekonstrukci systému rychlouzávěru, který je mechanickou pojistkou hráze, uvedla dnes společnost ČEZ v tiskové zprávě.
28.4.
Hodonín zvažuje převedení kanalizace a vodovodního řadu na společnost Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK Hodonín), v níž je částečným akcionářem stejně jako jiné obce. VaK už většinu kanalizace a vodovodu v Hodoníně vlastní. Město chce převodem ušetřit zhruba dva miliony ročně, které dává na opravy havárií, řekl ČTK místostarosta Vítězslav Krabička (Změna).
25.4.
Lovčice na Hodonínsku vybudovaly za více než 54 milionů korun kanalizaci. Obec už tedy nemusí dál žádat o povolení k vypouštění splašků do Lovčického potoka. Novinářům to řekl lovčický starosta Václav Tvrdý (ČSSD). Splašky se nyní dostávají do čističky odpadních vod v sousedních Ždánicích.
24.4.
Pracovníci státního podniku Povodí Moravy z Brněnské přehrady v minulém týdnu vytáhli a odvezli asi 65 tun naplaveného nepořádku, především větví, odpadků a pet lahví. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
13.4.
Lesy ČR začaly koncem března nad Moravany na Hodonínsku budovat další protipovodňové opatření za čtyři miliony korun. Hotovo má být v říjnu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
11.4.
Zájem o vodáckou turistiku v Moravskoslezském kraji roste. Stále víc lidí má zájem plavbu v loďkách si vyzkoušet a lodě si rovnou půjčit. ČTK to řekl Roman Štolfa, předseda spolku Posejdon, který sdružuje zájemce o vodáckou turistiku.
4.4.
V Letovicích na Blanensku chystají petici proti plánovaným opravám vodní nádrže na říčce Křetínce. Výhrady k záměru má i zastupitelstvo. Opravy chystá za 170 milionů korun Povodí Moravy.
27.3.
Jihomoravský kraj připravil nový dotační program na podporu hospodaření s povrchovou vodou pro obce a svazky obcí, které jsou ohrožené suchem. Vyčlenil v něm šest milionů korun, sdělila v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. Peníze poslouží na zlepšení stavu rybníků, ale i na malé vodní nádrže a další opatření.
17.3.
Lodní sezona na Brněnské přehradě začne slavnostním zahájením až 29. dubna. Původně chtěl dopravní podnik spustit plavbu o týden dříve, ale jelikož je na hladině přehrady stále led, raději termín posunul. Podle mluvčí dopravního podniku Barbory Lukšové je to kvůli tomu, aby se stihlo všechno k vyplutí lodí připravit, sdělila ČTK.
9.3.
Stavebníci z rekonstruované koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku odstranili silnici, příští týden začnou demontovat mostní část. Opravy začaly v říjnu a harmonogram prací se dodržuje, řekl dnes ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Opravy vyjdou zhruba na 58 milionů korun. Práce jsou rozvržené na více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon.
22.2.
Povodí Moravy začne v březnu opravovat vodní nádrž Opatovice, která je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé dalších okolních obcí. Oprava vyjde na 78 milionů korun a potrvá dva roky. Kvůli stavebním pracím bude dočasně snížena hladina, v prvních šesti měsících o 11,4 metru, což bude během stavby nejvíc, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
17.2.
Zájem o rybolov v Česku roste, Českému rybářskému svazu (ČRS) loni přibylo pět tisíc členů. To se odrazilo i na počtu prodaných povolení. Rybáři si loni koupili 42.082 mimopstruhových a 1732 pstruhových celosvazových povolenek, což je meziroční růst o 3228 povolenek.
6.2.
Prudké oteplení doprovázené srážkami by podle Povodí Moravy mohlo lokálně způsobit výskyt některých z povodňových stupňů. Vodní nádrže jsou ale připravené vodu z tajícího sněhu zachytit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
11.1.
Zimní počasí a zamrzlá vodní hladina novomlýnských nádrží lákají chodce až k mušovskému kostelu sv. Linharta. Kostel zaniklé obce Mušov u Pasohlávek na Brněnsku uprostřed vodní plochy je jinak nedostupný. Povodí Moravy ale varuje, že tloušťka ledu není dostatečná a pohyb po ledu je nebezpečný, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
4.1.
Státní podnik Povodí Moravy varuje, že nosnost ledu na velkých vodních nádržích, které jsou ve správě podniku, zatím není pro bruslaře bezpečná. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař. Jako minimum pro bezpečný vstup na led se uvádí dvanácticentimetrová tloušťka. Většina z měřených vodních ploch jí ale nedosahuje.
6.12.
Brno vypsalo architektonickou soutěž na úpravy nábřeží Svratky. V budoucnu se bude měnit úsek od Uhelné ulice od železničního mostu až k výstavišti. Pro lidi se má zlepšit přístup k vodě, aby vznikla zóna vhodná k trávení volného času a relaxaci. Součástí změn jsou však také protipovodňová opatření.
29.11.
Vodárenská akciová společnost, která spravuje vodovody a kanalizace pro téměř 550.000 lidí na jižní Moravě a na Vysočině, loni zvýšila obrat o sedm procent na 1,9 miliardy a zisk o 22 procent na 88 milionů korun.
21.11.
Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku dostalo pokutu 150.000 korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), více než rok bez povolení vypouštělo odpadní vody do vod podzemních. Dopustilo se tak porušení zákona na ochranu vod, jak v tiskové zprávě uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Jednatel firmy Jaroslav Střítecký ČTK řekl, že vinařství už sjednalo nápravu.
16.11.
Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotví v Praze. Dnes připluje k budově ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvázlé na Labi, si zájemci budou moci prohlédnout 17. listopadu během dne otevřených dveří ministerstva.
12.10.
Ve Vyškově odbahnili menší ze dvou rybníků s názvem Kačenec, odvezlo se zhruba 11.000 metrů krychlových usazenin. Také byla opravena hráz na levém břehu. Náklady na úpravy dosáhly zhruba 6,3 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes oznámil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík. Nádrž vlastní město a pronajímá si ji Moravský rybářský svaz.
4.10.
Povodí Moravy dnes zahájilo rekonstrukci koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku. Opravy vyjdou na zhruba 58 milionů korun. Potrvají více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon, uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.10.
Státní podnik Povodí Moravy vysadí v průběhu příštích pěti let do Moravy a Dyje 25.000 malých jeseterů. Investice si vyžádá půl milionu korun, uvedl v tomto týdnu v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař. Cílem je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích.
29.9.
Průtoky v českých řekách zůstávají většinou stále nízké, příliš nepomohl ani sporadický déšť. Největší sucho trápí vodáky ve východních Čechách a na Moravě. O něco lépe jsou na tom jižní a západní Čechy. ČTK to dnes sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
19.9.
S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).
15.9.
Víkendový déšť a vypouštění vody z přehrad před zimou by mělo zlepšit splavnost českých řek. Současné sucho vodáky příliš netěší. Vltava, Berounka a Ohře jsou zatím splavné s odřeným kýlem, málo vody je i v Sázavě a Lužnici. Nesplavné jsou plzeňské řeky. ČTK to dnes oznámil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
14.9.
Více než 600 českých a slovenských vojáků se ve vojenském prostoru v Březině u Vyškova a ve slovenském městě Sereď účastní mezinárodního cvičení Engineer Rescuers. Je zaměřeno na situace při povodních, záchranné práce i evakuace, uvedla mluvčí akce Miroslava Štenclová.
13.9.
Výnosy Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) loni vzrostly o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun, zisk se mírně snížil na 76,5 milionu korun. Po několika letech propadu množství prodané a odkanalizované vody se trend změnil. Prodalo se více vody, množství odkanalizované stagnovalo, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
9.9.
Letošní sezona byla pro většinu provozovatelů venkovních koupališť ve srovnání s loňským extrémně teplým létem výrazně horší. Několik areálů proto využívá současného pěkného počasí k prodloužení sezony. Kvalita vody je ve většině přírodních koupalištích stále vhodná ke koupání, i když míst se zákazem koupání s koncem sezony přibylo.
1.9.
I první zářijový víkend bude čekat vodáky na řekách v Česku spíše sucho. Výjimkou budou úseky toků, kde se bude vypouštět voda z nádrží pro vodácké akce, třeba na Úhlavě pod nádrží Nýrsko. ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Až v neděli se podle meteorologů objeví místy bouřky.
26.8.
Řeky v Česku jsou pro vodáky kvůli převážně slunnému a suchému počasí stále sjízdné jen místy. Na většině toků musí lidé počítat s mělkými úseky pod jezy. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Až do konce týdne bude podle meteorologů jasno a teploty stoupnou až k 35 stupňům.
22.8.
Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj se hasiči snaží zabránit dalšímu šíření a zjistit, co se do řeky dostalo.
19.8.
Mnoho českých řek je v současné době na vodáckých minimech, některé i pod nimi. Ochlazení sice pokles průtoků mírně zpomalilo, ale nezastavilo. Vodákům by pomohl vytrvalejší déšť, který meteorologové zatím nepředpovídají. Velké toky jsou ovšem v klidných úsecích stále splavné. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
15.8.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí nás zavádí do jihomoravského Radějova. Se starostou obce Martinem Hájkem jsme si povídali o tom, jak těžké je lidem vysvětlit, že díky suchu obec z vlastních zdrojů kvalitní pitnou vodu nezajistí a nezbývá než vodovodní sítě prodat větší společnosti.
15.8.
Hygienici mohou díky nové metodice lépe monitorovat přírodní koupaliště. Na vývoji metodiky spolupracoval Státní zdravotní ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský a Technologická agentura ČR a pomůže aktualizovat seznam oficiálních přírodních koupališť a nádrží vhodných ke koupání.
12.8.
Přestože na většině přírodních koupališť sledovaných hygieniky je voda stále vhodná ke koupání, někde už její kvalitu snižují sinice. Lidé by se proto měli v takových případech po plavání osprchovat čistou vodou, radí odborníci. Na přehradě Skalka u Chebu a na rybníku Rosnička na Svitavsku dokonce platí zákaz koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
29.7.
Svazek pěti obcí na Vyškovsku má novou kanalizaci za 352,3 milionu korun, stavbu obce dokončily včera v Hodějicích otevřením čistírny odpadních vod. Do svazku nazvaného Ligary kromě Hodějic patří ještě Němčany, Křižanovice u Bučovic, Heršpice a Nížkovice.
22.7.
V řadě přírodních koupališť v Česku je voda vhodná ke koupaní, v některých se ale objevují sinice a v rybníku Rosnička dokonce hygienici vyhlásili zákaz koupání.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
15.7.
I tento pátek pro vás máme přehled přírodních koupališť, kde je voda ke koupání vhodná a kde hygienici nedoporučují se koupat.
8.7.
Přinášíme vám další přehled přírodních koupališť a jejich kvalitu vody. Přestože přibývá míst, kde je zhoršená jakost vody, zákaz koupání ještě nebyl vyhlášen na žádném z nich.
7.7.
Voda v řekách vysychá a počasí zatím neslibuje, že by jí výrazněji přibylo. Přestože je ale obecně vody málo, většina řek je stále sjízdná. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
4.7.
Smetanova Vltava a Dvořákova Novosvětská v podání orchestru opery Jihočeského divadla zahájily v pátek festival Múzy na vodě. Za šest večerů se v Českých Budějovicích pod širým nebem představí mnoho interpretů. Vrcholem by podle pořadatelů mělo být nedělní vystoupení Dana Bárty a středeční koncert irského klavíristy Petera Wilsona.
1.7.
Prázdniny začaly a s nimi i vodní radovánky. Přírodní koupaliště v Česku jsou, až na pár výjimek, vhodná ke koupaní. Zatím nebyl nikde vyhlášen zákaz koupání.
27.6.
Povodí Moravy dnes vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby - 20 candátů a 20 štik. Všechny jsou očipované. Generační ryby se vyznačují výbornou plodností a dobrými předpoklady pro rozmnožování a také dobrými hospodářskými vlastnostmi, řekl novinářům mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podnik ryby vypustil u příležitosti svého 50. výročí.
24.6.
V řadě přírodních koupališť v Česku je voda vhodná ke koupaní, v některých se sice začínají objevovat například sinice, hygienici ale zatím nikde nevyhlásili zákaz koupání.
15.6.
Moravský Krumlov už nechce být členem svazku Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči. Město chce samo rozhodovat o investicích do infrastruktury a zároveň samo rozhodovat o ceně vody, o níž tvrdí, že může být nižší a nemusí růst tak rychle. Zastupitelé odhlasovali zájem o vystoupení na pondělním zasedání.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
9.6.
Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. V sousedství areálu letních atrakcí má k dispozici pozemek o rozloze 23.000 metrů čtverečních.
9.6.
V rekreační zónu by se v příštích letech mělo proměnit nábřeží Svratky v Brně v úseku od hokejové haly Rondy až k výstavišti. Město proto vyhlásí architektonickou soutěž na podobu nábřeží. Její výsledky chce znát počátkem příštího roku.
1.6.
Brno za 38 milionů korun zrevitalizuje oblast Holáseckých jezer, která jsou přírodní památkou. Novinářům o zamýšlené investici řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). U desítky vodních ploch na Černovickém potoku vzniknou místa pro rekreaci, naučné stezky nebo vyhlídková dřevěná mola.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
20.5.
Pro vodáky v Česku zatím zůstávají splavné velké řeky, i když některé se svým průtokem už nyní blíží k letním minimům. Na menší toky se mohou vodáci vydat v nížinách. Sjízdných úseků ale může ubývat, pokud v následujících dnech více nezaprší. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
19.5.
Krajská hygienická stanice začala sledovat stav kvality vody zhruba na dvaceti přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Letos poprvé vyřadila Vranovskou přehradu v lokalitě Bítov-Kopaninky, řekl ČTK ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.
18.5.
Brněnští zastupitelé včera schválili vyhlášku, na jejímž základě může město regulovat lodní dopravu na Brněnské přehradě. Od května do září bude zakázaná plavba lodím se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowatt. Jsou to menší čluny, které plují s ponorem do 12 kilometrů za hodinu, například rybářské pramice, nafukovací či skládací čluny.
11.5.
Kvalitnější vodu budou mít do konce roku v Moravském Krumlově na Znojemsku, v úpravně vody přibude technologie na odstraňování uranu. Podzemní zdroj, ze kterého berou vodu některé místní části města, nesplňuje povolený limit přítomnosti uranu v pitné vodě.
6.5.
Brněnská přehrada, která byla vybudována v letech 1936 až 1940, vznikla především jako zásobárna vody pro město. Slouží však také jako zdroj elektrické energie a v neposlední řadě k rekreaci. Před 70 lety, 5. května 1946, zde byla zahájena pravidelná lodní doprava.
27.4.
Vodu v Mikulčicích na Hodonínsku znečistila látka trichlorethen, která je zdraví nebezpečná a používá se do rozpouštědel. Obec nemůže vodu používat, řekl ČTK starosta Jan Vlašic (KDU-ČSL). Podle něj mají Mikulčice náhradní zdroj, protože se mohou připojit na vodovod Podluží. Voda je však dražší. Česká inspekce životního prostředí hledá zdroj kontaminace. Na případ upozornila Česká televize.
26.4.
Nové protipovodňové hráze, které mají ochránit Pohořelice na Brněnsku před stoletou vodou z řeky Jihlavy, se mají začít stavět na podzim. Práce potrvají dva roky a předpokládané náklady činí 70 milionů korun. Většina částky bude z fondů Evropské unie, město zaplatí deset milionů, uvedl v tiskové zprávě starosta Josef Svoboda. Naposledy zasáhly město záplavy v roce 2013.
22.4.
Voda v řekách po zimě už opadla a pokud nezaprší, zůstane na vodáckých minimech. Velké řeky jsou ale pro otevřené kanoe a turistické kajaky dál dobře sjízdné. Horské úseky a malé toky na Moravě už ale nemají na sjíždění dost vody.
20.4.
Aktuální podmínky pro pěstování obilí a ovoce jsou letos na jihu Moravy začátkem jara příznivé. Na rozdíl od předchozích let netrpí ani okresy na jihu kraje nedostatkem vláhy a dobře přezimovaly vzdor teplejší zimě ozimy. Lokálně mohou dělat problém škůdci, protože se jim daří dobře díky třetí teplé zimě po sobě, vyplývá z odpovědí zemědělců pro ČTK.
4.4.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) letos plánují dokončit za 40 milionů korun obnovu rybníků a vodních nádrží ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku a také stavbu nových. Obnoví také několik studánek a tůní.
31.3.
Přes dvě stovky hostů přijalo pozvání na oslavy Světového dne vody, které se uskutečnily ve středu 23. března v Brně a okolí. Scénář dne byl letos vytvořen Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, a.s. Spoluorganizátory byla již tradičně VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Povodí Moravy, s.p., a Vírský oblastní vodovod, s.m.o.
21.3.
Vodohospodáři zpřístupní pro veřejnost na čtyři dny, od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, hráz Opatovické přehrady u Vyškova. Návštěvníci se z ní budou moci pokochat pohledem na údolí řeky Malá Haná. Naposledy byla hráz dočasně zpřístupněna před šesti lety.
14.3.
Moravský Písek na Hodonínsku se snaží zabránit plánované těžbě štěrkopísku na pomezí katastru obce v sousedství s Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Podle starostky Moravského Písku Hany Habartové (ČSSD) v důsledku těžby hrozí znečištění pitné vody ve zdroji nazvaném Bzenec-komplex.
14.3.
Vodní tok Stará Ponávka a jeho okolí v Brně se v příštích letech dočká revitalizace za 30 milionů korun. Součástí projektu budou protipovodňová opatření, ale také vznik cyklostezky a hřišť pro veřejnost, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Brno se bude snažit získat dotace.
9.3.
Až 300 hektarů větrolamů chtějí obnovit v následujících šesti letech Lesy ČR na jižní Moravě, převážně na Znojemsku a Břeclavsku. Jde o porosty, které vznikaly v 60. letech minulého století, aby chránily ornici před větrnou erozí. Nyní je velká část z nich ohrožená kvůli stáří stromů, řekl na tiskové konferenci krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
2.3.
Vyškov dostane od Jihomoravského kraje devět milionů korun, které použije na obnovu víceúčelového hřiště u největší základní školy v Nádraží ulici a na rekonstrukci bazénu u základní školy v Purkyňově ulici. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Roman Celý (KDU-ČSL).
16.2.
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to zjistila z webu soudu, který zamítl kasační stížnost státního podniku. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
19.1.
V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.
8.1.
Moravské řeky se potýkají s následky loňského letního sucha. Jejich hladiny se sice od té doby mírně zvýšily, průtoky jsou ale na pětině až necelé polovině obvyklého stavu. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Situace by se mohla zlepšit až v době jarního tání; současná zima ale musí být vydatná na sníh.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Zajímavé jihočeské úpravny vod nebo vodojemy si mohou návštěvníci prohlédnout na snímcích v prachatickém městském úřadě, kde začala výstava s názvem Kde je voda slunci blíž. Autorem snímků je fotograf ČTK Slavomír Kubeš, který tím navazuje na sérii Kam slunce nechodí. V ní se v minulosti věnoval focení vodohospodářskému podzemí a odpadní vodě.
28.12.
Brno plánuje v příštím roce začít na třech místech opravovat vodovody a kanalizace za 260 milionů korun. Důvodem je zlepšit nevyhovující a zastaralý stav. Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) jsou tři projekty jedny z mnoha, v příštím roce by mohlo město do zastaralé vodovodní infrastruktury investovat až 600 milionů korun.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
18.12.
Konec týdne je tady a tak trochu pro odlehčení přinášíme adrenalinové video o canyoningu. Nechejte se inspirovat! Možná by to mohl být originální "vodní" dárek pro vaše blízké, co myslíte?
10.12.
Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
4.12.
Vodní dílo Kružberk na řece Moravici blízko stejnojmenné obce je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Funguje jako zdroj pitné vody pro ostravskou aglomeraci, pokrývá asi polovinu potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě. Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena před 60 lety, 5. prosince 1955.
1.12.
V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla dnes novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny. Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.
9.11.
Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.
3.11.
Vodohospodáři obnoví pozorovací vrty u vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, a budou tak sledovat případné změny v podloží u nádrže a průsaky z této soustavy tří nádrží. Monitorovací systém, důležitý pro jejich bezpečnost, by měla tvořit soustava 30 vrtů. Ty současné jsou ale nefunkční, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Práce přijdou na zhruba milion korun.
30.10.
Dnes přinášíme video pro vaše zvídavé ratolesti. V anglickém jazyce je zde vysvětleno jak vznikala naše planeta, jak se formovaly hory a ostrovy, jak vznikaly kontinenty a jaký podíl na tom všem nese všeobjímající voda.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
13.10.
Největší přehrada světa vznikla v provincii Chu-pej v Čínské lidové republice. Jedná se o obří stavbu, která je společně s Velkou čínskou zdí jediné lidské dílo viditelné z vesmíru. Vodní plocha zabírá přes1000 km2 a objem vody v přehradě je asi 40 miliard m3. Velký projekt, který vznikl již v roce 1919 se před 9 lety konečně dočkal dostavby a dokončení.
12.10.
V Žabčicích na Brněnsku slouží ode dneška rekonstruovaná čistírna odpadních vod za 50 milionů korun. Umožní další rozvoj obcí s intenzivní výstavbou. Cílem investice je také čistější voda v řekách, oznámila ČTK mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.
9.10.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun energetické společnosti E.ON Trend za porušení zákona při provozu malé vodní elektrárny na Dyji na Znojemsku. Firma při provozu elektrárny ve Vranově nad Dyjí v únoru, dubnu a také květnu 2013 opakovaně nedodržela stanovený minimální zůstatkový průtok vody, čímž mimo jiné ohrozila populaci zvláště chráněných živočichů.
26.9.
Nyní prožíváme jedno z nejsušších období za posledních 500 let, přičemž suchá léta mohou pokračovat. Dešťů sice neubylo, vlivem změny klimatu se ale zvýšily letní teploty. Voda se v létě proto více odpařuje. Mnohé řeky byly ještě nedávno téměř vyschlé. Společnost by měla podle odborníků přijmout taková opatření, která pomohou udržet vodu v krajině.
25.9.
I o nadcházejícím prodlouženém víkendu se na své návštěvníky bude těšit Vodárenská věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Komentované prohlídky věže začínají každou celou hodinu.
23.9.
Brno chce dostavět chybějící kanalizaci na některých místech v městských částech Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. Odhadované náklady se pohybují až ve výši 1,9 miliardy korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO).
21.9.
I přes chladnější počasí a déšť se řeky v povodí Moravy a Dyje stále nevyrovnaly s následky sucha. Hladiny na tocích zůstávají pod dlouhodobými průměrnými hodnotami, nejčastěji dosahují deset až 80 procent obvyklého množství, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
11.9.
Přehrada na řece White Salmon River ve státě Washington byla zdemolována 26. října 2011. Podívejte se na unikátní video z průběhu demolice a následného vypuštění vody z přehrady.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
7.9.
V Třebíči je ode dneška otevřena expozice mapující vývoj tamního vodárenství od středověku do současnosti. Zasazena je do již nepoužívaného vodojemu Kostelíček na Strážné hoře. Pro veřejnost byla současně zpřístupněna vyhlídková plošina této 25 metrů vysoké věže.
28.8.
Vodohospodáři zpevnili hráz na levém břehu odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi-Poštorné, kterou svými norami narušili bobři. Práce přišly na 38,7 milionu korun, do hráze při nich byly v úseku dlouhém 1,8 kilometru zaraženy tzv. štětové stěny. Jde o kovové pláty, které zabrání v hloubení dalších nor. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Práce trvaly asi rok.
28.8.
Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).
26.8.
V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman.
21.8.
Po několikadenním vytrvalém dešti hladiny řek na Moravě začaly klesat, což podle vodohospodářů není příznivé. Nadále doporučují šetřit vodou a radí radnicím a krajům, aby zvážily, ve kterých lokalitách zakázat drobným neplatícím odběratelům, tedy především zahrádkářům, vodu z řek čerpat.
18.8.
Vodohospodáři využívají prudkého poklesu hladin řek a potoků na Moravě, způsobený přetrvávajícími vedry, k úklidům jejich koryt a břehů. Například v Židlochovicích na Brněnsku z řeky Svratky s dobrovolníky vytahali asi tři tuny odpadu.
17.8.
Přístaviště u hráze Vranovské přehrady na Znojemsku, které v minulosti léta využíval soukromý lodní přepravce Martin Balík, bude sloužit již jen složkám Integrovaného záchranného systému (IZS). ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
14.8.
Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
6.8.
Brněnské vodárny a kanalizace loni zvýšily výnosy o čtyři procenta na 1,73 miliardy korun, zisk klesl o 15 procent na 79,3 milionu korun. I nadále pokračoval pokles množství prodané i odkanalizované vody. Mírně se snížil také počet lidí připojených na dodávky vody, stále však zůstává nad 408.000, vyplývá z výroční zprávy společnosti ve Sbírce listin.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
30.7.
Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
16.7.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po třech letech zkoumání uzavřel případ půlmiliardové zakázky na rekonstrukci úpravny vody a páteřních vodovodních řadů ve Znojmě. Svazek vodovodů a kanalizací Znojemsko ji v roce 2012 kvůli pochybnostem o transparentnosti losování firem zrušil, podle ÚOHS to ale byla chyba.
15.7.
Agrodružstvo Morkovice, z jehož kravína vytekla močůvka do potoka a rybníka v Nemochovicích na Vyškovsku, uhradí vzniklé škody a chystá taková opatření, aby se podobná ekologická havárie neopakovala. Močůvka otrávila vodu ve čtyřkilometrovém úseku potoka a v rybníku uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
8.7.
V Bojkovicích na Uherskohradišťsku finišuje rekonstrukce a stavba nové kanalizace, která si vyžádá náklady zhruba 90 milionů korun. Asi 60 milionů Kč město získá z evropských fondů a od státu. Práce začaly loni a hotovo by mělo být do konce srpna. Momentálně jsou hotové asi dvě třetiny, řekl ČTK starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS).
1.7.
První červencový den vám přinášíme videosestřih skoků do vody v krásném prostředí Havajských ostrovů. Můžete se tak s námi dnes navnadit na přicházející prázdninová dobrodružství.
29.6.
Začíná období prázdnin, letních dovolených a vodních radovánek. Tentokrát vám přinášíme něco pro milovníky vodních sportů s příměsí trošky adrenalinu. Pojdmě se podívat na aktuální novinky ve vodní zábavě pro dospělé.
12.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku mají po týdnu znovu pitnou vodu, potvrdily rozbory vzorků, které dnes ráno odebrala Krajská hygienická stanice v Brně. ČTK to sdělil její zástupce Miroslav Staněk. Technické sítě, které spravují vodovod, udělaly během týdne několik opatření, aby z vody odstranily komáří larvy.
10.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku musí počítat s tím, že se vody z kohoutku napijí nejdříve v sobotu. Do té doby musí chodit pro vodu do přistavených cisteren. Rou příčinu. "Věřím však, že se to podaří," poznamenal.
9.6.
Brno bude příští rok pokračovat ve velkých opravách kanalizace a vodovodů. Postupně chystá výběrová řízení, aby bylo možné začít v některých ulicích na jaře a v některých na podzim. Všechny opravy budou trvat rok až rok a půl. Celková hodnota zakázek za opravy v šesti ulicích je 213 milionů, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.
8.6.
Obyvatelé třítisícových Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku stále nemohou pít vodu z kohoutku. Pracovníci Technických sítí, které jsou správcem vodovodů, v nich našli v týdnu komáří larvy a rozbory odebraných vzorků dnes ukázaly přítomnost biologických nálezů i živých organismů.
3.6.
Brno chce dostavět chybějící splaškovou kanalizaci v městské části Líšeň v ulicích Ondráčkova, Zlámanky, Jateční a Velatická. Předpokládané náklady jsou 106 milionů korun, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Město na vznik kanalizace investiční záměr má, ale protože je zastaralý, musí ho aktualizovat.
6.5.
Brno chce dostavět chybějící splaškovou kanalizaci v ulicích Hradiska a Mlýnské nábřeží v městské části Obřany. Odhadované náklady se pohybují okolo 169 milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Radní proto schválili aktualizaci investičního záměru na výstavbu. Dostavění kanalizace se týká i dalších městských částí jako Bosonohy nebo Tuřany.
23.4.
Po sedmi letech sporů a soudních tahanic se radnice v Kunštátu na Blanensku dohodla se Svazkem vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko na mimosoudním finančním vyrovnání. Potíže začaly, když Kunštát vystoupil ze svazku, který provozuje většinu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod v regionu.
17.4.
Motorové čluny mohou ode dneška podle nové vyhlášky ministerstva dopravy jezdit po Brněnské přehradě a dolní a horní nádrži vodního díla Nové mlýny na Břeclavsku. Brzy vodohospodáři pro čluny vybudují přístaviště. I když vyhláška povoluje provoz i ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, státní podnik Povodí Moravy ho neumožní kvůli ochraně pitné vody. ČTK to řekl ředitel podniku Jan Hodovský.
14.4.
Jihomoravský kraj plánuje zavést nový varovný protipovodňový systém pro všechna města a obce, která o něj projeví zájem. Na jižní Moravě je jich skoro 700. Díky systému a jeho prvkům by kraj ve spolupráci s Povodím Moravy hlídal hladiny vodních toků a v případě nebezpečí by mohl například lidem posílat SMS zprávy o situaci, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
10.4.
Vodohospodáři musejí odtěžit těžkou technikou asi sto tun naplavenin a odpadků, které se nahromadily u hráze Brněnské přehrady. Je jich třikrát více než loni. Důvodem je to, že nedávné intenzivní deště připravily o větve stromy na nábřeží nádrže a řeky Svratky, na níž přehrada leží.
1.4.
Vodárenská akciová společnost postaví na okraji Boskovic na Blanensku nový vodojem, jehož součástí bude i rozhledna. Projekt přijde na 10,5 milionu korun. S otevřením vyhlídky se počítá při zahájení turistické sezony v roce 2016. ČTK to řekla mluvčí firmy Iva Šebková. Společnost je regionálním provozovatelem vodovodů a kanalizací.
4.2.
Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu projednat spor rybářů a majitelů bývalého mlýna o hladinu vody ve dvou rybnících na Plzeňsku. Příliš vysoká hladina prý mlýn poškodila, majitelé proto žádali od místní organizace Českého rybářského svazu ve Štáhlavech odškodnění 150.000 korun. Rybáři se hájili tím, že pouze respektují zákonnou povinnost udržovat hladinu vody na určité kótě. Spis se vrátí k Nejvyššímu soudu.
22.1.
Vodohospodáři se na Moravě potýkají s vandaly, kteří ničí vybavení jezů na záchranu tonoucích. Státní podnik Povodí Moravy jimi dosud vybavil 14 nebezpečných jezů. U každého z nich je zabetonovaný stojan s tabulí s nápisem, že je jez nebezpečný. Na stojanu je třicetimetrové lano, na jehož konci je pěnová podkova, kterou lze tonoucímu hodit.
19.11.
Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 400.000 korun. Chyboval při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. Rozhodnutí zatím není pravomocné. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.
13.11.
Brněnské vodárny a kanalizace zdraží pro příští rok cenu vodného a stočného o tři a půl koruny na krychlový metr. Za tisíc litrů lidé nově zaplatí 74,46 Kč oproti letošním 70,94 Kč, sdělil ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Ve srovnání s ostatními velkými městy je však cena v Brně nízká.
7.11.
Vodohospodáři v příští roce stanoví postup, kterým by chtěli vyčistit Vranovskou přehradu na Znojemsku od sinic a řas. Je jednou z největších přehrad v ČR a kdysi bývala vyhledávanou rekreační lokalitou. Její vyčištění bude stát desítky milionů korun a již nyní je jasné, že bude nutné postupovat v tomto projektu jinak, než tomu bylo u Brněnské přehrady.
4.11.
Státní podnik Povodí Odry nemusí platit 16 miliard korun za škody v areálu někdejší ostravské chemičky Ostramo při povodni v roce 1997. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost kyperské firmy Retise Enterprises Limited, jež pohledávku nyní drží. Stížnost byla zjevně neopodstatněná, řekl ČTK šéf vnějších vztahů soudu Vlastimil Göttinger.
27.10.
Státní podnik Povodí Moravy opraví do konce tohoto roku koryto potoku Hloušek, který protéká obcí Viničné Šumice na Brněnsku. V kilometrovém úseku bude nutné zpevnit jeho břehy kameny a odbagrovat z něj 400 metrů krychlových sedimentů a bahna. Práce přijdou firmu na tři čtvrtě milionu korun, řekla ČTK mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.
17.10.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběr vítěze koncesního řízení na provozování vodovodů a kanalizací v Chlumu u Třeboně. Městys postupoval netransparentně, nabídky firem musí znovu posoudit a vybrat vítěze. Vyplývá to z rozhodnutí na stránkách ÚOHS.
9.10.
Vodovodům a kanalizacím (VaK) Břeclav loni klesly tržby o jedno procento na 310 milionů korun, což je důsledek menšího množství dodané pitné a vyčištěné odpadní vody. Zisk se zvýšil o čtyři procenta na 2,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
8.10.
Ředitelství vodních cest ČR musí zaplatit pokutu 100.000 korun. Podle antimonopolního úřadu chybovalo v tendru na právní služby. Pokuta je pravomocná. ČTK to zjistila z webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
26.9.
Masarykova univerzita kvůli problémům s kvalitou vody nechala vyměnit potrubí v části bohunického kampusu. Vzorky z 18 pavilonů v září otestoval Státní zdravotní ústav v Ostravě, podle výsledků už voda plně vyhovuje normám, oznámila ve středu novinářům mluvčí školy Tereza Fojtová.
19.9.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat půlmiliardovým tendrem Vodovodů a kanalizací Znojemsko na rekonstrukci úpravny vody. Dosud tvrdil, že losování firem, které se tendru účastnily, nebylo v prvním kole transparentní. To musí znovu posoudit podřízení předsedy ÚOHS Petra Rafaje, který jim případ vrátil k novému projednání.
16.9.
V Černé Hoře na Blanensku boudou říjnové komunální volby spojeny s referendem, v němž by občané měli rozhodnout o tom, zda městys vystoupí ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem je podle iniciativy Naše voda, která referendum prosadila, vysoká cena vodného a stočného.
12.9.
Státní podnik Lesy ČR zrenovoval za 2,5 milionu korun vodní nádrž v Bojanovicích na Znojemsku. Vybudoval u ní dva nové mokřady o celkové rozloze 600 metrů čtverečních, které budou domovem chráněného obojživelníka čolka velkého. ČTK to řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Do obnovy a údržby malých vodních ploch investují lesníci i radnice na jižní Moravě stále častěji i mnohamilionové částky.
8.9.
V Rajhradě u Brna dnes rybáři zahájili provoz nového rybníka nazvaného Za Starou pilou. Jeho vybudování přišlo na čtyři miliony korun. Sloužit bude nejen k chovu ryb, ale i koupání. Navíc vytvořil novou zónu k procházkám a odpočinku.
4.9.
Státní podnik Povodí Moravy dnes podal k soudu ve Znojmě žalobu, kterou se domáhá vyklizení přístaviště u hráze Vranovské přehrady, kde kotví dvě výletní turistické lodě Martina Balíka. ČTK to řekla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.
3.9.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) snížil pokutu pro Vodovody a kanalizace, svazek obcí se sídlem v Třebíči na 380.000 korun. Původně měly za chyby v tendru na zajištění pitné vody zaplatit půl milionu korun. Rozhodnutí je pravomocné, zjistila ČTK z webu ÚOHS.
1.9.
Brněnský magistrát vypsal zakázku na ochranu areálu Brněnských vodáren a kanalizací v Brně-Pisárkách proti stoleté vodě. Zakázka má přepokládanou hodnotu 25 milionů korun. Zatím nemá vítěze, zbrzdilo ji správní řízení na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zjistila ČTK z webu úřadu.
21.8.
Sankce pro Brno za údajnou chybu ve výběrovém řízení při rekonstrukci a dostavbě kanalizace bude téměř o 200 milionů nižší. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž neshledal v zakázce žádné pochybení, řekl dnes novinářům náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).
13.8.
Rájem vodáků by se v budoucnu mohla stát řeka Dyje, na níž mohou ve Znojmě ode dneška využívat tři skluzavky. Jde o 15 metrů dlouhé průplavy u jezů, které byly dosud nepřekonatelnou překážkou; čluny museli vodáci v těchto místech přenášet. Za stavbu skluzavek zaplatila znojemská radnice čtvrt milionu korun.
11.8.
Vodovodům a kanalizacím Hodonín loni vzrostly tržby o šest procent na 387 milionů korun, převážně díky zdražení vodného a stočného. Zisk se zvýšil o téměř polovinu na 17,2 milionu Kč, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
5.8.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) loni meziročně zvýšily tržby o 2,5 procenta na 1,66 miliardy korun. Zisk navýšily o devět procent na 93,7 milionu korun. Počet obyvatel zásobovaných vodou se stabilizoval na 409.000. Vyplývá to z výroční zprávy BVK zveřejněné ve Sbírce listin.
1.8.
Koupaliště v Dobrovského ulici v Brně se dnes dočká slavnostního otevření po rozsáhlé rekonstrukci za 29 milionů korun. Díky ní je znovu přístupný plavecký bazén, který byl v předchozích sezonách kvůli havarijnímu stavu zavřený, sdělila včera ČTK mluvčí Králova Pole Olga Pelcová. Práce trvaly půl roku, veškeré náklady hradila městská část z vlastního rozpočtu.
24.7.
Vodohospodáři vyčistili od nánosů řeku Leskavu v Brně-Starém Lískovci. S využitím vodního bagru z jejího koryta v uplynulých čtyřech měsících odtěžili 685 tun sedimentů. Dno bylo zanesené také komunálním odpadem a starým stavebním materiálem, řekla ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
22.7.
Odborníci budou od srpna zkoumat, jak nejlépe vyčistit Vranovskou přehradu na Znojemsku od sinic a řas. Státní podnik Povodí Moravy si na to najme specializovanou firmu, která doporučí nejvhodnější postup.
14.7.
Asi dvacítka nadšenců včera v Brně pořádala společné koupaní v řece Svratce. Chtěli poukázat na to, že koupání v přírodě je neúměrně levnější než v akvaparcích. Podle Petra Ledviny z Ekologického institutu Veronica v Brně chybí lepší přístup k vodním tokům a město by mělo tímto směrem investovat, protože voda ve Svitavě i Svratce je čistá.
24.6.
Za 48,5 milionu korun začnou v Kobeřicích u Brna stavět v srpnu kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Obci na Vyškovsku se podařilo zdárně ukončit zadání zakázky tak, aby stihla čerpat peníze ještě z uplynulého programovacího období Evropské unie.
20.6.
Antimonopolní úřad (ÚOHS) zastavil správní řízení, které znemožňovalo stavět obci Suchohrdly u Miroslavi na Znojemsku splaškovou kanalizaci. Obec chce nyní co nejrychleji zahájit stavbu za 32 milionů korun, aby ji stihla dokončit do konce září příštího roku kvůli proplacení dotací z Evropské unie, řekla ČTK starostka obce Barbora Arndt.
6.6.
Státní podnik Povodí Moravy chce vytvořit tým odborníků, takzvaných bobřích poradců, s nimiž by konzultoval, jak postupovat na Moravě proti přemnoženým bobrům. Ročně působí firmě na hrázích poškozených norami, zanesených korytech toků a poškozených stromech škody za 290 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí společnosti Gabriela Tomíčková.
5.6.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost přípravného výboru, který navrhoval zopakovat referendum o přehradě v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Vedení obce žádost s podpisy 67 obyvatel odložilo kvůli údajným formálním nedostatkům. Následnou žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě podal přípravný výbor opožděně, neuspěl ani nyní s kasační stížností, zjistila ČTK z úřední desky.
20.5.
Největšími škůdci v oblasti moravských toků a vodních ploch jsou přemnožení bobři, kormoráni a invazivní rostlina křídlatka japonská. Nejnáročnější je přitom boj s bobry, přičemž nejkritičtější je oblast Polesí Soutok na Břeclavsku. ČTK to řekla mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
15.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov loni klesly po rekordním roce 2012 výnosy, a to o sedm milionů na 220 milionů korun. Zisk klesl o více než polovinu na 8,3 milionu korun. Vzhledem k očekávaným investicím z více zdrojů se společnost chystá zvýšit základní kapitál, vyplývá z pozvánky na valnou hromadu.
14.5.
Třebíčské Vodovody a kanalizace chybovaly ve zhruba třicetimilionovém tendru na výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v obci Štěměchy na Třebíčsku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběr vítěze zakázky. Rozhodnutí je pravomocné, zjistila ČTK z webu úřadu.
16.4.
Zubrnice na Ústecku chybovaly ve zhruba dvacetimilionovém tendru na výstavbu nové splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Radnice bude muset znovu posoudit nabídky firem v soutěži. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho rozhodnutí je pravomocné, zjistila ČTK z webu úřadu.
15.4.
Břehy moravských řek uklidilo v uplynulých dvou týdnech 1300 dobrovolníků, kteří na nich posbírali přes 24 tun odpadků. Šlo zatím o největší úklid u vodních toků na Moravě. Nejvíce se do něj zapojili lidé na Zlínsku, Přerovsku, Brněnsku a Olomoucku, řekla ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy, který akci pořádal, Gabriela Tomíčková.
7.4.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín milionovou pokutu za zakázku Čistá Cidlina. Zadavatel soutěže pochybil, když uzavřel dodatek ke smlouvě, pochybil také při hodnocení nabídek. V obou případech ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky, řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné, společnost proti němu podala rozklad.
18.3.
Průtoky na většině vodních toků v Moravskoslezském kraji jsou v současnosti velmi nízké a pohybují se zhruba mezi 270 až 355 metry krychlovými za vteřinu. Takový stav vodohospodáři nepamatují více než 40 let. Nízké jsou i stavy vody v přehradách, omezování zásobování pitnou vodou ale zatím nehrozí. Řekl novinářům gen. ředitel podniku Povodí Odry Miroslav Krajíček.
4.3.
Desítky zvířecích kůží mohl do řeky Jihlavy u Medlova na Brněnsku, kde je minulou středu našli vodohospodáři, naházet podle policie myslivec, který chtěl ušetřit na jejich řádné likvidaci v nedaleké kafilérii. Další vyšetřovací verzí je to, že mohly být ukradeny z některé obory a pro pachatele se pak staly nepotřebnými. ČTK to řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
27.2.
Na přelom března a dubna připravují vodohospodáři největší úklid břehů řek na Moravě. Státní podnik Povodí Moravy do něj nasadí stovky dobrovolníků z řad ochranářů, žáků škol i občanů. Chce tak vytvořit novou tradici jarního úklidu břehů řek, z nichž mnohé jsou zaneřáděny odpadky. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Jan Hodonský.
4.2.
Brno dnes ukončilo dostavbu a rekonstrukci kanalizace za dvě miliardy korun. Práce, které trvaly dva roky, se nejvíce dotkly městských částí Tuřany, Žebětín, Ivanovice a Bohunice. Nová kanalizace zlepší životní prostředí a čistotu vodních toků v celém městě, řekl na tiskové konferenci náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).
13.1.
S vodovodní havárií se v noci na dnešek potýkalo Brno-Řečkovice. Stala se na vodovodním potrubí v Hradecké ulici, odkud velké množství vody, odnášející i půdu, nateklo pod most ve Sportovní ulici na výpadovce na Svitavy. Pod ním se vytvořila laguna, kterou museli odčerpat hasiči.
3.1.
Novým generálním ředitelem Povodí Moravy je Jan Hodovský, který instituci vedl jako pověřený vedoucí od začátku listopadu. Tehdy po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Miroslavem Tomanem (SPOZ) skončil dosavadní šéf Radim Světlík.
5.12.
Nemojany na Vyškovsku chystají na příští rok stavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod, které pomůžou čistotě vody v tocích Rakovce a Luštínku. Do nich nyní ústí dešťová kanalizace a prosakuje voda se septiků a jímek. V nejbližších týdnech obec vypíše zakázku za 49 milionů korun, informoval ČTK starosta obce Zdeněk Chromý.
25.11.
Na Znojemsku by mělo v červenci 2015 přibýt 13 obcí, které budou mít splaškovou kanalizaci, případně čistírnu odpadních vod. Vodovody a kanalizace Znojemsko chystají tři projekty se stejným termínem dokončení v celkové hodnotě 345 milionů korun.
25.10.
Vodárny a kanalizace (VAK) Břeclav příští rok zahájí rekonstrukci a intenzifikaci úpravny vody v Zaječí na Břeclavsku, která zásobuje pitnou vodou především město Hustopeče a některé okolní obce. Současné kapacity už přestávají postačovat.
24.10.
Na soutoku řek Moravy a Dyje na Břeclavsku skončily v uplynulých dnech rozsáhlé stavební práce na zlepšení protipovodňové ochrany této oblasti, které stály 65 milionů korun.
16.10.
Šestice obcí v okolí Slavkova u Brna na Vyškovsku se pustí na jaře příštího roku do stavby splaškové kanalizace a čistíren odpadních vod.Sdružení pěti obcí Ligary na jihovýchod od Slavkova investuje 400 milionů korun. Holubice, které leží na severozápadě od města, bude stát kanalizace 95 milionů korun.
14.10.
Domácnosti ve třech brněnských čtvrtích mají dnes potíže s dodávkami vody. Na černovickém nábřeží byla havárie vodovodního potrubí a podle informací Brněnských vodáren a kanalizací jsou čtvrti Tuřany, Dvorska a Chrlice bez vody, nebo tam teče pouze slabě.
14.10.
V Oslavanech na Brněnsku v pátek zahájili projekt za 337 milionů korun, který zvýši kapacitu vodních zdrojů a zlepší kvalitu pitné vody v Ivančicích, Rosicích a přilehlých obcích. Stavba má trvat do ledna 2015 a uskuteční se za provozu, dodávky pitné vody spotřebitelům v dotčené oblasti proto neomezí, řekl při zahájení místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.
14.10.
Vodárenská akciová společnost (VAK) investuje do konce roku 2015 bezmála 300 milionů korun do výměny potrubí, kterým přivádí pitnou vodu do Blanska a Boskovic. Práce už začaly. Jde o jeden z největších projektů firmy, kterou zcela vlastní svazek měst a obcí, který sdružuje na Blanensku 78 radnic. ČTK to v pátek řekl ředitel společnosti Petr Fiala.
11.10.
V Letovicích na Blanensku dnes hrozilo protržení hráze v řece Svitavě, která zadržovala 17.000 metrů krychlových vody a měla poškozené stavidlo. Hasiči přečerpávali vodu, aby snížili hladinu za hrází, a zmenšili tím tlak na stavidlo. V 17:30 se jim podařilo stavidlo zvednout a nebezpečí zažehnat, řekl ČTK jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.
9.10.
Nádrž u Hustopečí je opravená, už z ní neprosakuje voda. Místa, kudy voda protékala do okolního podloží, určili vodohospodáři v březnu. Opravili je pak v srpnu a v září. Průsaky nebyly podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové tak velké, aby ohrožovaly okolí. Nádrž byla vybudovaná v roce 1950, aby ochránila Hustopeče před povodněmi.
7.10.
Brno nepochybilo při zadávání veřejné zakázky na rekonstrukci kanalizace ve městě. Vyplynulo to z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které v pátek zveřejnil primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS).
2.10.
Vysokoškoláci mají od začátku října opět příležitost zapojit se do studentské soutěže „Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou“ a díky chytrému nápadu získat finanční odměny ve výši až 30 tisíc korun. Podle pravidel soutěže by měli navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v krajině, městech, budovách nebo při výrobě.
17.9.
Vodohospodáři do konce letošního roku opraví a zrevidují technické zázemí přehrady v Horních Dunajovicích na Znojemsku. Vodní dílo slouží ke koupání a chovu ryb. Nyní je už téměř zcela vypuštěné. Napouštění nádrže začne v zimě, řekl v pátek ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík. Práce přijdou na milion korun.
10.9.
Olšany (Jihomoravský kraj, okres Vyškov) získaly dotaci ve výši 42 milionů korun na výstavbu nové kanalizace. Původní je již nevyhovující.
28.8.
V brněnské Jeneweinově ulici v pondělí zprovoznili novou retenční nádrž, díky níž se nebude dostávat znečištěná voda při vydatných deštích do Svratky, která se poblíž stéká se Svitavským náhonem. Stavba za více než 580 milionů korun dokáže zachytit 8600 metrů krychlových vody, uvedla v tiskové zprávě Jana Vašíčková z tiskového odboru magistrátu.
26.8.
Frekventovaný úsek Bratislavské ulice od Příkopu po Koliště v centru Brna bude patrně do pondělních odpoledních hodin neprůjezdný. ČTK to včera řekl dispečer brněnských vodáren. Firma na místě včera celý den zasypávala díru po sobotní havárii vody, práce se protáhnou až do pondělí.
26.8.
Dopravu v centru Brna v sobotu zkomplikovala havárie vodovodního potrubí ve frekventované ulici Příkop. Policie komunikaci částečně uzavřela, řekl ČTK dispečer brněnský vodáren.
20.8.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pětimilionovou pokutu pro Severočeskou vodárenskou společnost. Případem, který se týká tendru na zvýšení kapacity úpravny vody v Meziboří na Mostecku, se budou zabývat znovu Rafajovi podřízení. ČTK to zjistila z webových stránek ÚOHS.
9.8.
Vodovody a kanalizace (VaK) Hodonín loni hospodařily s tržbami 366,3 milionu korun, což bylo o 13 milionů více než v roce 2011. Zisk se podařilo zvýšit o pětinu na 12,3 milionu korun. Do budoucna se chce akciová společnost mimo jiné zaměřit na rozšiřování působnosti v dodávkách pitné vody. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
6.8.
Dvě znojemské městské části, Načeratice a Derflice, budou mít novou splaškovou kanalizaci za 52,2 milionu korun. Projekt na výstavbu kanalizace ve městě uvolnil nyní Státní fond životního prostředí ze zásobníku projektů čekajících na realizaci.
23.7.
V Brně začne od srpna sloužit při vydatných deštích nová retenční nádrž v Jeneweinově ulici. Díky ní se nebude dostávat znečištěná voda do Svratky, která se poblíž stéká se Svitavským náhonem. Stavba za více než 580 milionů korun dokáže zachytit 8600 metrů krychlových vody, uvedl v tiskové zprávě primátor Roman Onderka (ČSSD).
3.7.
Vodárnám a kanalizacím Vyškov se loni poprvé podařilo dosáhnout tržeb přes 200 milionů korun. Z předloňských 194,5 milionu se zvýšily o 14,4 milionu na 208,9 milionu korun. Zisk se zvýšil o polovinu na 17,7 milionu korun.
25.6.
Vodohospodáři včera začali snižovat hladinu některých nádrží na Moravě, aby je připravili na prudké deště, které by ji měly zasáhnout v brzké době. Budou pak schopny zadržet více vody při přeháňkách, což může zamezit případným povodním, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jiří Macík. Před dešti varovali hydrometeorologové.
19.6.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) loni meziročně navýšily tržby z 1,55 miliardy na 1,62 miliardy korun. Obdobně se jim podařilo navýšit zisk z 66 milionů na 85 milionů korun. Vodou zásobovaly 409.000 lidí, meziročně o 9000 více. Kromě Brna zásobují vodou také Modřice, Kuřim a Březovou nad Svitavou a řadu dalších menších obcí. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
11.6.
Snížení dotace na stavbu kanalizace v Brně o 228 milionů korun se podaří jen těžko zcela anulovat. Primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS) však věří tomu, že se takzvanou korekci podaří výrazně změnit ve prospěch města. Kdy však bude známý výsledek jednání s ministerstvem financí, není zřejmé.
21.5.
Spotřeba vody v domácnostech na jihu Moravy loni stoupla oproti předchozímu roku o 1,8 procenta. Cena vodného se přitom zvýšila o 4,4 procenta, o pět procent vzrostla cena stočného. Vyplynulo to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V ČR naopak meziročně objem vody fakturovaný domácnostem klesá.
14.5.
Nejméně 27 lidských životů si od roku 2010 vyžádaly jezy „zabijáci“, jak se přezdívá nejnebezpečnějším jezům v Česku. Lidé přitom přicházejí o život často zcela zbytečně kvůli nebezpečné konstrukci jezů, ale i nedostatečným výstražným opatřením a informovanosti.
30.4.
Ve středu 1. května 2013 bude slavnostně otevřena již 19. plavební sezóna na Baťově kanálu. Odemykáním Baťova kanálu proběhne ve Veselí nad Moravou od 13 hodin za bohatého doprovodného programu. Slavnosti jsou ale připraveny i na mnoha dalších místech.
29.4.
Vodovody a kanalizace Vyškov loni hospodařily se ziskem téměř 18 milionů korun, což je nejvíce ve dvacetileté historii městské akciové společnosti. Loňské výnosy činily 227 milionů korun, byla to rovněž dosud nejvyšší částka, proti loňsku se zvýšila o 25 milionů Kč. ČTK to zjistila z pozvánky na valnou hromadu.
23.4.
Ve Znojmě začala rekonstrukce úpravny vody a páteřních vodovodních řadů za zhruba půl miliardy korun. Po jejím skončení v roce 2016 bude podle mluvčí znojemské radnice Zuzany Pastrňákové výroba pitné vody levnější a zlepší se i její chuť. Výběrové řízení pro stavbu napadla jedna z firem a opakovaně ho zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
22.4.
V Popicích a Strachotíně na Břeclavsku se chystají letos zahájit druhou etapu stavby kanalizace za 71,8 milionu korun, která ještě více přispěje k čistotě vody v novomlýnských nádržích. Stavba by měla začít v červnu, nebo v červenci, řekl ČTK předseda Svazku ČOV Strachotín - Popice Josef Handl.
18.4.
V půlmiliardovém tendru Vodovodů a kanalizací Znojemsko na rekonstrukci úpravny vody byly chyby. Losování firem, které se jej účastnily, nebylo transparentní. Zadavatel následně první kolo výběrového řízení zrušil, což bylo podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pořádku. ČTK to dnes řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
11.4.
Firma Pöyry, která zadávala dokumentaci k opravě kanalizace v Brně, odmítá, že v ní udělala chybu. Kvůli ní má město přijít o 250 milionů korun z dvoumiliardové dotace od ministerstva financí. Úředník brněnského magistrátu dnes na jednání městského zastupitelstva řekl, že budou usilovat o snížení takzvané korekce nebo o její úplné zrušení.
8.4.
Moravský Krumlov plánuje v místních částech Polánce a Rokytné výstavbu kanalizace. Začít by měla do konce června. Součástí stavby bude i kompletní rekonstrukce průtahu Polánkou. Hodnota zakázky je 67,5 milionu, informoval ČTK starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Více než polovinu nákladů se však podle něj podaří ušetřit.
4.4.
Vodohospodáři z preventivních důvodů snižují hladiny nádrží na Moravě. Důvodem je vydatné sněžení z uplynulých dní, které bylo provázené táním sněhu. Obdobné počasí se očekává i v nadcházejících dnech. Současná situace je klidná, řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
29.3.
Brněnský magistrát má dostat kvůli chybě v dokumentaci od ministerstva financí o 240 milionů korun méně na opravu kanalizace ve městě. Vedení Brna naplánovalo velkou opravu na 13 místech za dvě miliardy korun, 240 milionů činí 25 procent dotace. První náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí a chce se bránit.
29.3.
Dopravu v centru Brna od brzkého rána komplikuje havárie vodovodu na křižovatce ulic Merhautova a Slepá. Policie na místě zastavila veškerou dopravu. Tramvaje musel městský dopravní podnik odklonit. Vozovka i tramvajová trať je podemletá. Policisté doporučují, aby se řidiči místu raději vyhnuli a zvolili jinou trasu, řekl ČTK mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.
27.3.
Svazek vodovodů a kanalizací Tišnovsko chystá stavbu splaškové kanalizace v obci Železné, která leží dva kilometry severně od Tišnova. Vypsal předběžné oznámení, hodnota zakázky je 37,5 milionu korun. Stavba by měla být hotová podle plánů na konci příštího roku, zjistila ČTK z Věstníku veřejných zakázek.
13.3.
V Uherčicích na Znojemsku začnou letos na podzim, nebo příští rok na jaře stavět čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Obec vypsala předběžné oznámení na stavbu za 44 milionů korun, nyní čeká na schválení projektu u evropského operačního fondu Životní prostředí. V dubnu chce vypsat veřejnou soutěž, řekla ČTK starostka Uherčic Vladimíra Pešková.
6.3.
Nová kanalizace a čístírna odpadních vod za asi tři sta šedesát milionů korun by měla vyrůst do roku 2017 na Jedovnicku. Jedovnický stavební úřad nyní vyřizuje územní rozhodnutí na kanalizaci v Rudici. Do projektu jsou zapojené Jedovnice, Krasová, Rudice, Senetářov a Vilémovice.
5.3.
Výměna části vodovodních trubek ve dvou pavilonech kampusu Masarykovy univerzity vyřešila problémy s chutí a zápachem pitné vody. Škola proto stejným způsobem za plného provozu opraví i dalších 15 pavilonů, kde zatím problémy přetrvávají.
4.3.
Jevišovická přehrada z roku 1897 má opravenou spodní výpust. Vodní dílo bylo už před rokem kompletně rekonstruováno, zjistilo se však že výpust netěsní, jak by měla. V pomalu končící zimě ji musel dodavatel po reklamaci Povodí Moravy opravit.
28.2.
Svazek Vodovody a kanalizace Znojemsko hodlá dokončit kanalizaci ve Znojmě a třech přilehlých obcích za 68 milionů korun. Na kanalizační síť se tak budou moci napojit domácnosti, které dosud přípojky neměly.
26.2.
Vodohospodáři dnes začali na jižní Moravě preventivně snižovat hladinu přehrad. V pátek a sobotu silně sněžilo, v neděli začalo tát, a koryta řek se proto postupně plní. Situace je zatím klidná, vodohospodáři ale chtějí být na případné potíže připraveni. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
18.2.
Novou splaškovou kanalizaci plánuje postavit Svazek vodovodů a kanalizací Tišnovsko v Šerkovicích na Brněnsku. Na stavbu vypsal zakázku v hodnotě 30 milionů korun. Kanalizace zvýší kvalitu vody ve Svratce a tedy i v Brněnské přehradě.
15.2.
Zakázku na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za 122,3 milionu korun vypsaly Brankovice na Vyškovsku. V případě hladkého průběhu výběrového řízení chtějí začít stavět letos v červenci a skončit nejpozději v červnu 2015.
14.2.
Hasiči včera likvidovali v centru Brna olejovou skvrnu na říčce Ponávce. Látka unikla z nakladače s poškozenou olejovou hadicí, který se používal v areálu bývalé průmyslové firmy Mosilana. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
7.2.
Do dvou let chtějí vodohospodáři zkvalitnit vodu ve Vranovské přehradě na Znojemsku. Státní podnik Povodí Moravy by chtěl s Jihomoravským krajem investovat na tyto účely asi 30 milionů korun. Opatření se budou týkat i přítoků do nádrže ze sousedních Dolních Rakous. ČTK to dnes řekl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
22.1.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat půlmiliardovým tendrem Vodovodů a kanalizací Znojemsko na rekonstrukci úpravny vody.
18.12.
V Lažánkách na Brněnsku začnou příští rok na jaře stavět kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 50 milionů korun. Stavba bude trvat dva roky a částečně omezí i průjezd po silnici z Velké Bíteše do Veverské Bítýšky. Nová kanalizace nahradí starou dešťovou z 50. let minulého století, informoval ČTK starosta Lubomír Katolický.
19.11.
Oproti letošku se cena za metr krychlový zvýší o více než dvě Kč bez DPH. Důvodem zdražení je podle primátora Romana Onderky (ČSSD) inflace. Cena za výrobu a dodávku 1 litru pitné vody odběrateli včetně následného odkanalizování a vyčištění vyprodukované vody odpadní bude příští rok v Brně stát 0,07 Kč.
23.10.
Šlapanice na Brněnsku a některé přilehlé obce se v příštích dvou letech dočkají rekonstrukce vodovodních přivaděčů, které jsou někde staré i 80 let. Díky ní se zamezí ztrátám vody a kapacita bude dostatečná i případnou novou výstavbu v dotčených obcích.
8.10.
Znojemská radnice může začít s rekonstrukcí úpravny vody za půl miliardy korun. Výběrové řízení napadla jedna z firem a zkoumal ho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), žádné chyby však nezjistil. Radnice tak podle starosty Vlastimila Gabrhela zahájí úkony, které povedou k co nejrychlejšímu začátku prací na úpravně.
18.9.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) připravila tento týden netradiční program v prostorách Úpravny vody Hradiště a Úpravny vody Souš. Nenechte si ujít nevšední tip na zajímavé odpoledne pro rodiny s dětmi.
31.8.
V současné době je těsně před dokončením stavba nového vodojemu, při jehož stavbě se poprvé v České republice využilo nový materiál. Cílem je, aby vodojem splynul s okolní krajinou. Velkou zvláštností a jedinečností této stavby v České republice je použitý materiál pro akumulační nádrže, kterým je potrubí z tvárné litiny DN 2000 mm.
26.7.
Blatnice pod svatým Antonínkem na Hodonínsku bude mít do konce roku novou čistírnu odpadních vod. Bude stát 40 milionů korun. Tři čtvrtiny z této částky uhradí stát z dotací, řekl ČTK starosta obce Vladimír Hanák. Příští rok obec plánuje další investici. Za 21 milionů rozšíří vodovodní síť a vybuduje nový přivaděč.
11.7.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS zrekonstruuje za asi 100 milionů korun areál stáčírny minerální vody Bílinská kyselka. Rekonstrukce je z 60 procent financována z dotace unijních fondů. Zbytek hradí Bohemia Healing Mineral Waters CZ (BHMW). OHL ŽS to dnes uvedla v tiskové zprávě.
5.6.
Loňské tržby producenta technických, potravinářských, lékařských a speciálních plynů Siad Czech s výrobními závody na Brněnsku a Mostecku, činily 675 milionů korun. Letos chce firma dosáhnout obratu kolem 700 milionů korun. Podepsala totiž kontrakt na dodávku součástí zařízení čistíren odpadních vod.
21.5.
V srpnu 2013 má být hotová brněnská retenční nádrž, která při silných deštích zabrání vylévání znečištěné vody do řeky Svratky. Nádrž u soutoku Svratky a Svitavského náhonu bude stát přes 580 milionů korun. ČTK to zjistila z internetových stránek brněnského magistrátu.
18.5.
V Jihomoravském kraji opět meziročně klesla spotřeba vody. Její cena naopak dále rostla. Vodárenské podniky v kraji loni za prodanou vodu inkasovaly půl druhé miliardy korun. Nejvíce zaplatily domácnosti. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
16.5.
Ve Šlapanicích u Brna uzavřou v létě pro automobilový provoz část hlavní Brněnské ulice. Důvodem je chystaná výměna kanalizačního potrubí. Šlapanice byly před několika lety z velké části rozkopané kvůli rozsáhlé investici do splaškové kanalizace. Současná investice se však týká svodu dešťových vod, řekl ČTK starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Plánované práce vyjdou na pět milionů korun.
16.5.
Stavba vlastní kanalizace a čističky odpadních vod je prý pro malé obce z jihu Moravy přes masivní dotace příliš nákladná. Pokud mají ze svého zaplatit asi 30 procent nákladů, je to většinou nad jejich možnosti, řekl ČTK zastupitel z Hvozdce na Brněnsku a zároveň šéf Povodí Moravy Karel Světlík (ODS).
15.5.
Obyvatelé Jemnice se mohou těšit na upravený vodovodní přivaděč, který se začal rekonstruovat v dubnu tohoto roku. Konkrétně jde o část přivaděče - z úpravny vody Štítary do Jemnice. Stavbu za 7,1 mil. Kč bude stavebně dozorovat VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. divize Třebíč.
10.5.
Vodovody a kanalizace Vyškov hospodařily loni s čistým ziskem 11,3 milionu korun. Je to nejvíce za posledních deset let. Společnost měla v loňském roce výnosy 201,7 milionu korun, což je o 6,6 procenta více než v roce 2010. ČTK to zjistila z pozvánky na valnou hromadu.
24.4.
Radnice v Kunštátě na Blanensku dokončila největší investici posledních let. Uzavřela práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod a kanalizace za 130 milionů korun. Díky zakázce je na inovovanou a lépe fungující stokovou síť napojena většina města. Kanály zbývá dobudovat na několika místech na okraji města, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Wetter (ČSSD).
29.3.
Ekologická, čistá a zároveň velmi levná – to vše je voda z kohoutku, která nyní čím dál více získává na přitažlivosti. A přitom to není nedostatkové zboží. Najdeme ji všude. Například na francouzských stolech...
14.3.
Vodárenská akciová společnost oslaví Světový den vody nejen ve středu 21. března v Mikulově, ale zejména samotnými akcemi na svých jednotlivých divizích.V Mikulově proběhne seminář a setkání vodohospodářů ze sdružení RAPOS (Rada povodí Svratky).
27.2.
Stavby kanalizací podporované penězi z Evropské unie jdou na jihu Moravy pomaleji, než starostové předpokládali. Jen na čtvrtečním zasedání krajští zastupitelé prodloužili termín čerpání dotace pro dvě investice. Papírování u nich trvalo déle, než mělo. Bez prodloužení termínu by žadatelé museli peníze vrátit.
24.1.
Ze zastaralého vodovodu procházejícího středem Jedovnic často vytékala voda. Letos na konci března však bude problémvodohospodářů vyřešený. Starý vodovod se vyměňí za nový.
16.1.
Vedle zvyšování kapacity slavkovské větve vodovodu naplánovaly Vodovody a kanalizace Vyškov také několik menších stavebních prací. Na plánované opravy mají Vodovody a kanalizace Vyškov vypracovaný pořadník.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
29.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav, která zásobuje vodou obce a města na Břeclavsku, Mikulovsku a Pohořelicku, loni dosáhla výnosů 295,4 milionu korun.
24.11.
Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko totiž tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé z obcí, které jsou ve svazku, zaplatí za vodné a stočné téměř o sedm procent více než letos. Pokud se zvýší DPH z desíti na čtrnáct procent, bude činit navýšení pět korun za kubík vody.
23.11.
Navrhovanou cenu již schválila Rada města Brna. Nárůst tarifu včetně DPH činí oproti letošnímu roku 6,9 %.
17.11.
Brňané příští rok zaplatí víc za vodu. Cena vodného a stočného vzroste o sedm procent z dnešních 60,17 korun za metr krychlový na 64,30 korun za metr krychlový.
10.10.
Starostové menších měst a obcí na jihu Moravy vítají chystané daňové změny, které by měly menším sídlům výrazně příjmově přilepšit. Starostové však neskrývají ani obavy. Jsou skeptičtí k tomu, jak se novela změní v dalším projednávání a bojí se i o dotace, vyplynulo z ankety ČTK.
20.9.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS spolu s firmou Hochtief zrekonstruuje čistírnu odpadních vod a dostaví kanalizaci v České Třebové na Ústeckoorlicku. Náklady na stavební práce dosáhnou 283 milionů korun bez DPH.
10.8.
Ekologický institut Veronica z Brna natočil video spot na podporu kohutkové vody. Na projektu se finančně podílel SFŽP, MŽP a Jihomoravský kraj. Podívejte se!
11.7.
V plánu je odvést odpadní vodu do Komořan, odtud se voda svede do čistírny odpadních vod v Rousínově. První kroky k nové kanalizaci udělali v Podbřežicích. Obec zpracovává v těchto dnech projektovou dokumentaci pro územní řízení.
10.7.
Přesto i v horkých dnech zůstávají břehy poloprázdné. Strach lidí z jedovatých sinic, které se zde vyskytovaly před čištěním, přetrvává. Investice do zlepšení kvality vody v oblasti již dosáhli více než 900 milionů korun.
28.6.
O více než dva miliony chudší je svazek dobrovolných obcí Mistřín. Ten provozuje čistírnu odpadních vod pro Hovorany, Šardice a Svatobořice - Mistřín. Většinu zisků z této činnosti proinvestoval na burze mistřínsko - svatobořický starosta a předseda svazku František Měchura.
8.6.
V Doubravici nad Svitavou na Blanensku začne v srpnu stavba nové čistírny odpadních vod. Využije ji městys i okolní obce. Projekt přijde na 172,5 milionu korun. Zařízení zahájí provoz v únoru 2013, řekl dnes doubravický starosta Pavel Král (ODS).
7.6.
Společnost Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) loni meziročně zvýšila čistý zisk o 16,3 milionu na 100,4 milionu korun. Výnosy stouply z 1,5 miliardy na 1,53 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti za uplynulý rok, kterou BVK zveřejnila na internetu.
1.6.
Brno chce do konce roku 2013 v několika městských částech dobudovat a rekonstruovat kanalizaci. Celkem jde o 13 staveb, které vyjdou na 2,23 miliardy korun. Brno žádá Evropskou unii o poskytnutí dotace 0,98 miliardy korun. ČTK to sdělil primátor Roman Onderka (ČSSD).
26.5.
Zaznělo na včerejším semináři Vodohospodářská infrastruktura v ČR v rámci doprovodného programu veletrhu WATENVI. Garantem semináře byl SOVAK ČR. Prezentovala Ing. Ivana Vráblíková ze SFŽP ČR a zástupci advokátní kanceláře.
25.5.
Česká protipovodňová asociace připravila tentokrát zajímavou expozici. Prohlédnout si můžete ochranu kanalizačního systému obytných domů a nový systém protipovodňových hrází. Na místě vás čeká také model funkce suchého poldru, rybí přechody a dokonce model řeky Mississippi se zdvíhacím jezem.
24.5.
Watenvi bylo dnes slavnostně otevřeno za účastu pana Baráka, předsedy SOVAK ČR a zástupců Svazu vodního hospodářství ČR, MZe a MPO. Přečtěte si, co bylo obsahem hlavních proslovů.
23.5.
Na Watenvi vás čeká kromě standardních prezentací vodárenských společností také bohatý doprovodný program. Z celkového přehledu můžeme doporučit přednáškové bloky pod garancí SOVAK ČR. V uterý budou věbovány nové legislativě, ve středu pak vodohospodářské infrastruktuře.
23.5.
Brány brněnského výstaviště se otevřou již zítra... Rádi bychom vás v předstivu pozvali na některé zajímavé expozice. První z nic je prezenatce O projektu „ Čisté povodí Svratky“ a mezinárodního projektu CEframe v pavilonu P.
19.5.
Pozvání České protipovodňové asociace k návštěvě České republiky přijalo hned několik předních amerických a kanadských odborníků na protipovodňovou tématiku. Další důvod, proč letos navštívit WATENVI v Brně.
18.5.
Doubravici nad Svitavou na Blanensku čeká dosud největší investice. Postaví čističku odpadních vod a kanalizaci. Zakázka za 192 milionů korun se týká čtyř obcí, kromě Doubravice ještě Kuniček, Obory a Újezdu u Boskovic.
2.5.
Pozornost bude věnována především otázkám nové legislativy, tedy zákonu o vodách. Pro vlastníky vodohospodářské infrastruktury organizátoři připravují informace o možnostech jejího financování a současných požadavcích na obsah nových smluv mezi vlastníky a dodavateli vodohospodářských služeb.
28.4.
Stačí zajet do přímořského letoviska Thorpeness, poblíž britského Suffolku. Ubytování zde naleznete ve velmi netradičním vodárenském objektu se zajímavou historií.
21.3.
U příležitosti Světového dne vody připravili vodárenské společnosti po celé ČR řadu zajímavých akcí pro děti i dospělé. V rámci svátku si můžete např. prohlédnout areál čistírny odpadních vod či zjistit minirozborem kvalitu vody ve vaší studni.
19.3.
Pražské vodovody a kanalizace pro vás v rámci Světového dne vody i letos připravili možnost zdarma navštívit Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Otevřeno bude v sobotu 26. a v neděli 27. března od 9.30 do 16.30.
4.3.
Na místo generálního ředitele Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) se hlásí 11 lidí. ČTK to sdělil vedoucí útvaru generálního ředitele společnosti Jaroslav Jandl.
15.2.
Obec Doubravice nad Svitavou na Blanensku vybuduje čistírnu odpadních vod za bezmála 180 milionů korun. Využije státních dotací a dotací Jihomoravského kraje.
7.1.
Přípravy na letošní Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh WATENVI jsou v plném proudu. Přihlásíte-li se do konce ledna, získáte 10% slevu za výstavní plochu.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
15.9.
Generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Libor Dostál přišel po roce o křeslo. Personální zemětřesení má podle ministra zlepšit fungování této organizace. Výhrady se týkají zejména nedostatečné komunikace a neuspokojivých hospodářských výsledků.
29.8.
Nový projekt Povodí Moravy ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem může v budoucnu ochránit před povodněmi nejen obyvatele Břeclavska, ale také Rakouska a Slovenska.
23.8.
S problémovým výskytem sinic v Brněnské přehradě se místní vodohospodáři potýkají každoročně. Letos se poprvé podařilo jejich výskyt omezit. Tento úspěch může být ale krátkodobý...
6.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku je voda stále vhodná ke koupaní, v některých se ale postupujícími prázdninami její kvalita výrazně zhoršuje.
26.7.
Jak bojují vodárenské společnosti proti černým odběrům na Ostravsku a Karlovarsku? V letním období se počet neoprávněných odběrů každoročně zvyšuje. Tyto prohřešky však mohou přijít pěkně draho.
19.7.
Vodárenská společnost bude po rekonstrukci disponovat modernější technologií i většími zásobníky pitné vody, výrazně menší by měla být poruchovost zařízení. Zda a jak se promítnou náklady na opravy do konečné ceny za vodu, není zatím jasné. Projekt by měl být realizován v letech 2011 - 2013.
18.6.
Stará čistírna se zapojila do projektu Hospodářské komory pod názvem Praha technická. Pro návštěvníky je každé úterý připravena nová rozšířená zážitková trasa B.
18.6.
Výstava věnovaná historii vodárenské věže a vodě bude zítra otevřena v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Doporučujeme jako tip na prázdninový výlet.
3.6.
Jak hodnotí BVV a odborníci průběh letošního ročníku?
27.5.
Na slavnostním galavečeru, který se uskutečnil v rámci Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI a veletrhu Mezinárodním veletrhu komunálních technologií URBIS TECHNOLOGIE byla předány prestižní Zlaté medaile WATENVI a ocenění vítězům soutěže o nejlepší expozici AURA.
26.5.
Letošní Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi a URBIS TECHNOLOGIE si nenechali ujít vrcholní přestavitelé ministerstev i zástupci měst a obcí.
25.5.
Na slavnostním galavečeru WATENVI byla předána ocenění vítězům soutěže „Vodohospodářská stavba roku 2009“.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
23.3.
V pondělí 22. března 2010 si celý svět připomínal Světový den vody. Také ČR se stala dějištěm rozsáhlých oslav věnovaných jedné z klíčových složek, jež umožňuje život na zemi. Téma letošního Světového dne vody bylo „Čistá voda pro zdravý svět“.
12.3.
Novou českou pohádku shlédlo již více než 69. 773 platících diváků. Uvádí to Unie filmových distributorů.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
19.2.
Stará čistírna – ekotechnické museum v pražské Bubenči se stala jednou z 38 nových národních památek. Nenechte si ujít její prohlídku!
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE