Sucho v Moravskoslezském kraji stále trvá. Státní podnik Povodí Odry ale ještě nemusel začít regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky. Pokud se však srážkové úhrny nezvýší, je pravděpodobné, že počátkem roku vodohospodáři k tomuto opatření přistoupí. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková. Dodávky pitné vody podle ní ohroženy nejsou.
"Průtoky ve vodních tocích jsou velmi nízké. Nedostatek vody je viditelný pouhým okem. Přehrady jsou naplněné dostatečně. Tak, abychom mohli splnit poptávku po vodě," uvedla Vlčková. Dodala, že podle předpovědí se výrazné srážky očekávat nedají, a situace se tak může ještě zhoršit.
Množství vody v přehradách je nyní při průměrných srážkách dostatečné na pokrytí potřeb domácností a průmyslových podniků. Problém by ale mohl nastat, pokud by srážky byly podprůměrné a trvalo by sucho i v dalších měsících. Přibližně v prvních měsících příštího roku by pak povodí začalo s firmami jednat o možné regulaci dodávek.
Letos už jednou něco podobného vodohospodáři řešili. Počátkem června výrazně poklesla hladina v nádrži Žermanice, která dodává vodu pro Biocel Paskov a ArcelorMittal Ostrava. "Biocel jsme začali zásobovat vodou z Olešné," uvedl tehdy technický ředitel státního podniku Petr Březina. Dodal, že v případě ostravského hutního podniku se domluvili na snížení spotřeby a výraznější rekuperaci odpadní vody. Opatření ale trvalo jen krátce. V červenci výrazněji pršelo a hladina vody se v přehradě zvýšila.
Sucho v letošním roce začalo podle pracovníků povodí dříve než v roce 2015 a v červnu byla situace dokonce horší.
25.2.
Státní podnik Povodí Odry využívá nynějšího tání sněhu k tomu, aby zlepšil jakost vody v důležitých přehradách, které zásobují obyvatelstvo pitnou vodou. Například nedávno opraveným Žermanickým přivaděčem převádí do přehrady Žermanice na Frýdecko-Místecku čistou horskou vodu z beskydských svahů nad přehradou Morávka. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková.
24.2.
Problém se suchem je v České republice menší než v posledních pěti letech. Půdu dosytily deště a tající sníh a dostane se do ní ještě voda ze sněhu, který v půli února ležel i v nižších polohách. Únorové sněžení by mělo citelně zlepšit i situaci v některých místech západních a severozápadních Čech, kde pětiletá suchá epizoda přetrvávala i v lednu.
16.2.
Podnik Povodí Odry začal v těchto dnech upouštět přehrady v Jeseníkách a Beskydech. Připravuje se tak na případné jarní tání. Lidem v této souvislosti vodohospodáři nedoporučují vstupovat na zamrzlé hladiny přehrad. Led nemusí být dostatečně pevný. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.
15.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Frýdecko-Místecku 225 milionů korun, tedy zhruba o 40 milionů víc než loni. Mimo jiné dokončí rekonstrukci největší úpravny vody v Beskydech v části Frýdlantu nad Ostravicí Nová Ves za téměř 130 milionů korun a přivaděč Chlebovice - Staříč - Bělá za více než 145 milionů korun.
10.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách vyrobila 4,93 gigawatthodiny elektřiny. Bylo to o čtvrtinu více než v roce 2019. Napomohla tomu instalace nové malé vodní elektrárny s vyšším výkonem v areálu Úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.
3.2.
Ostrava chce v městském obvodu Krásné Pole vytvořit nový mokřad se soustavou tůni a učebnou pro venkovní vzdělávání. Mokřad s tůněmi má přispět k zadržování vody, zpomalení jejího odtoku i zvýšení biodiverzity v lokalitě. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
2.2.
Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní. Vyplývá to z údajů, které vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
28.1.
Stavební úřad v Krnově zahájil územní řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy s projektem nesouhlasí a snaží se stavbě zabránit.
26.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Karvinsku přibližně 143 milionů korun. Zhruba 65 milionů vynaloží na vodovody a 78 milionů na odvádění a čištění odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
21.1.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatel Ostravy a okolí, si za více než deset milionů korun bez DPH pořídila speciální kanalizační vůz Kaiser Aquastar IV. Jde podle ní o první vozidlo svého druhu ve střední Evropě. Umí vyčistit kanalizaci a recyklací čisticí vody šetří náklady na provoz. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.
14.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, letos investuje na Novojičínsku zhruba 160 milionů korun. Asi 70 milionů korun bude směřovat do vodovodů a 66 milionů do kanalizací a čistíren.
11.1.
Loňský rok v Česku byl spolu s lety 2000 a 2007 pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty počítat. Oproti dlouhodobému normálu byl loňský průměr 9,1 stupně Celsia o 1,2 stupně vyšší. Nadprůměrný byl rok 2020 také množstvím srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
5.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) uvedla do zkušebního provozu novou čistírnu odpadních vod v Dobroslavicích na Opavsku. Investice do komplexního odvádění a čištění odpadních vod v obci dosáhla zhruba 93 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
7.12.
Zákon do budoucna umožní vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Komise pro sucho budou moci například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
1.12.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 5,03 koruny na 90,40 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení představuje 5,89 procenta. Vodné zdraží o 2,66 koruny (5,88 procenta) na 47,87 Kč a stočné o 2,37 koruny (5,9 procenta) na 42,53 Kč za metr krychlový. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) to oznámila na svých internetových stránkách.
25.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce v příštím roce investovat do obnovy a modernizace infrastruktury 740 milionů korun. Jde o dosud nejvyšší částku, oproti letošnímu roku je vyšší o více než 55 milionů korun. Dalších 243 milionů korun půjde do oprav. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) začala bourat rozlehlý komplex budov bývalé čerpací stanice ve Fulneku-Stachovicích na Novojičínsku. Demolice má být hotova do konce roku, následovat budou terénní úpravy dotčených pozemků a okolních ploch. Firma chce místo upravit tak, aby zapadalo do venkovské krajiny. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
5.11.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho zemědělský výbor.
4.11.
Povodí horní Moravy by mohlo získat vodu z povodí Odry. Tamní obyvatelé žádají navýšení průtoku řeky o metr krychlový za sekundu. Jako nejvhodnější se jeví postavit nový tlakový přivaděč, který by vedl vodu z nádrže Slezská Harta na Moravici. V pondělí vláda tuto variantu podpořila, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.
2.11.
Obyvatelé tří opavských ulic využívají novou kanalizaci. Dosud splašky vytékaly do slepého ramene říčky Jaktarky. Kanalizační přípojka stála více než 24 milionů korun. Stavební firmě se práce podařilo dokončit s měsíčním předstihem. ČTK to řekla mluvčí radnice Lada Dobrovolná.
30.10.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) uvedla v Doubravě na Karvinsku do provozu čistírnu odpadních vod, kterou tam vybudovala za více než 32 milionů korun. Firma v oblasti rovněž zlikvidovala kanalizační výusti, na které bylo napojeno více než 500 obyvatel. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
27.10.
Ludvík Drobný, starosta Nových Heřminov na Bruntálsku, které mají zčásti ustoupit stavbě plánované přehrady, chce znovu otevřít diskusi o potřebě vodního díla. Jeho stavba má začít v roce 2025. Zároveň nesouhlasí s tvrzením Povodí Odry, že pokud by přehrada již stála, pomohla by mnohem lépe zvládnout povodňovou situaci na řece Opavě v polovině října. Drobný to řekl ČTK.
23.10.
Kobylí potok v Bruntále proměnily Lesy ČR během roční revitalizace z uměle napřímeného v meandrující tok. Vodu, která dříve z koryta rychle odtékala, nyní potok v době sucha zadrží. Práce stály více než tři a půl milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
6.10.
Státní podnik Povodí Odry mimořádně upouští vodu přes přeliv a spadiště přehrady Šance ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Zatím jde vše bez problémů a závad. Ke kontrolnímu převádění vody přes přeliv vodního díla podnik využil hydrologickou situaci, počasí je bohaté na déšť. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
21.9.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
14.9.
Rekultivační jezera patří v Moravskoslezském kraji k nejoblíbenějším koupalištím. Takzvané Darkovské moře v Karviné se stalo rekreační oblastí před třemi lety. Ve štěrkovně v Hlučíně na Opavsku se lidé mohou koupat už přes tři desítky let, právě tento měsíc tam ale začala dvouletá revitalizace téměř za 700 milionů korun.
7.9.
Loňský rok byl podle stavu mělkých podzemních vrtů a pramenů druhý nejsušší od roku 1971. Horší to bylo jen předloni. V případě hlubokých vrtů pak nastalo nejsušší období od počátku 90. let. Pokračovalo mírné zhoršování jakosti podzemních vod. Odtoky na všech hlavních sledovaných povodích byly podprůměrné.
7.9.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) investuje více než 20 milionů korun do modernizace vodovodní sítě v Havířově na Karvinsku. Na několika místech ve městě vznikne celkem více než 3,1 kilometru nových vodovodních řadů. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
4.9.
Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který před dvěma lety založil Pardubický kraj, vybral v regionu deset oblastí s vodními toky, jimž se chce podrobně věnovat s ohledem na ochranu před záplavami nebo zadržení vody v krajině. V nich připravuje pět projektů, jež by měly situaci zlepšit.
25.8.
Srpnové deště dokázaly dosytit půdu nakonec i na severozápadě Čech tak, že nikde v Česku nyní nepanují dva nejhorší stupně zemědělského sucha ze šesti a třetí nejhorší je pouze na půl procentu území. Vyplývá to z mapy projektu InterSucho, která je aktuální k nedělnímu ránu. Celkově je sucho pouze na deseti procentech území.
11.8.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
28.7.
Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém týdnu prohloubila intenzita zemědělského sucha, tedy v půdě do hloubky jednoho metru. Nejvíc suchem trpí Ústecký kraj a zemědělci zde sčítají ztráty, dále severozápadní část středních Čech, Karlovarský kraj a částečně také Plzeňský a Liberecký kraj.
14.7.
Zatímco půda do jednoho metru je na většině území Česka stále nadprůměrně nasycená, prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy zůstává suchá a proti minulému týdnu se sucho rozšířilo a je intenzivnější. Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny, vyplývá z aktuální mapy na portálu InterSucho.
9.7.
Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou po nedávných deštích na některých místech v Česku silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Jinde se situace pohybuje kolem normálu, silně podnormální zůstává situace v severozápadních Čechách.
8.7.
Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti, výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha panuje na 0,9 procenta území republiky.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
30.6.
Půdní sucho do jednoho metru z Česka po intenzivních dvouměsíčních deštích prakticky vymizelo. Zůstává sice na malém území v okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje, v některých jiných oblastech je ale nasycenost půdy stoprocentní a v případě intenzivnějších dešťů hrozí povodně.
16.6.
Podnik Povodí Odry využil období bohatého na déšť a na Bruntálsku částečně odzkoušel napuštění suché nádrže Jelení. Hloubka vody dosáhla u hráze pěti metrů. Další plnění nádrže podnik plánuje příští rok na jaře. ČTK to dnes sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Podnik bude měřit sedání hráze a zkoušet technologie.
15.6.
V lesích a na loukách v okolí potoka Raduňka na Opavsku vytvořily Lesy ČR za téměř 750.000 korun bez DPH šest tůní. Zadržují vodu v krajině a prospívají vodomilným rostlinám i živočichům. Jde o součást vodohospodářského programu státního podniku Vracíme vodu lesu. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
11.6.
Ministerstvo zemědělství by mělo dostat letos dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí by mělo získat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
10.6.
O zavedení definice užitkové vody či úlevách na dani pro investice do úspor energie a vody v budovách dnes hovořili zástupci profesní organizace Šance pro budovy (ŠPB) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ŠPB, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, navrhuje i zrušení výjimky ze srážkovného pro některé bytové domy.
10.6.
Všechny významné vodní nádrže ve správě státního podniku Povodí Odry jsou prakticky plné. Hydrologickou situaci zejména v Beskydech zlepšily květnové srážky. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
1.6.
Hygienici v Moravskoslezském kraji začali s každoroční kontrolou kvality vody v přírodních koupalištích v regionu. V kraji budou letos pravidelně sledovat kvalitu vody na 25 místech ke koupání, která nemají svého provozovatele. V regionu budou mimo to fungovat další dvě přírodní koupaliště, kde kontrolu vody bude zajišťovat jejich provozovatel.
26.5.
Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou. V komentáři k aktuální mapě sucha to uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území republiky díky intenzivním dešťům. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná ve vrstvě půdy do 40 centimetrů a v hlubší vrstvě od jednoho metru.
22.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zahájila výstavbu dosazovací nádrže v čistírně odpadních vod v Kopřivnici na Novojičínsku. Investice za 39 milionů korun zvýší efektivitu provozu a kvalitu vyčištěné vody. Firma zároveň dokončuje rekonstrukci čistírny odpadních vod ve Štramberku za 27 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
19.5.
Deště, které minulý týden zasáhly téměř celou republiku, výrazně dosytily půdu do hloubky 40 centimetrů a sucho v této vrstvě už panuje pouze v Karlovarském a Ústeckém kraji a v Jeseníkách. V hlubší vrstvě zůstává často velmi intenzivní sucho prakticky v celé republice. Při zprůměrování sucha na celý půdní profil do jednoho metru panují tři nejhorší stupně sucha na 15 procentech území.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
5.5.
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Resort životního prostředí ale podle něj dal souhlas pouze třem.
29.4.
Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 379,5 milionu korun. Zisk byl o 86,7 milionu korun (29,6 procenta) vyšší než v roce 2018. Tržby související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 93,9 milionu korun (3,9 procenta) na 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
21.4.
Lidé na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku zaplatí od 1. května za metr krychlový vody 85,37 Kč, tedy o 3,89 Kč méně než nyní. ČTK to oznámil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.
21.4.
Zemědělské sucho se v Česku po zimě bez sněhu projevuje velmi intenzivně. Od chvíle, kdy rostliny zahájily růst, se prakticky neustále prohlubuje. Extrémním suchem, tedy nejhorším, jsou zasažena čtyři procenta území. Dalšími dvěma stupni, tedy výrazným a výjimečným suchem je zasaženo dalších 43 procent území republiky a mírným suchem další čtvrtina.
21.4.
V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. Včera to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
20.4.
Sucho posledních týdnů poškodilo některým jihočeským zemědělcům ozimy a budou je muset zaorávat. Problémy mohou nastat i s růstem máku. Pokud více nezaprší, lze u obilovin čekat nižší výnosy. Někteří zemědělci budují nové závlahové systémy. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zemědělci.
16.4.
Do vývoje souboru postupů TEACHER-CE pro prevenci rizik spjatých s vodou, ale i přípravu opatření pro zadržování vody v krajině, se zapojili vědci z Fakulty dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU). Na dvouletém projektu spolupracuje osm evropských zemí. Ve včerejší tiskové zprávě to oznámila mluvčí ČZU Karla Mráčková.
8.4.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
7.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v Ostravě a okolí, upozorňuje obyvatele, aby nevstupovali do kanalizace ani ji neotevírali. Mohl by se tam vyskytovat virus, který vyloučili nakažení lidé. Do svých zdrojů pitné vody firma přidala chlor. ČTK to řekla mluvčí OVAK Radka Vanková.
6.4.
Revitalizace Stříbrného jezera v Opavě má začít v červnu. Náklady na projekt, který zahrnuje například také stavbu lávky spojující jezero a nedaleký městský park, jsou zhruba 142 milionů korun. Většinu zaplatí ministerstvo financi. Částku 23,5 milionu z této sumy vložilo do projektu město Opava, jde o podíl na výstavbě lávky. ČTK to řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.
2.4.
Čeští zemědělci nyní hledí s obavami do dalších dnů. Situace se suchem v půdě je totiž prakticky stejná jako před rokem. Ve výhledu na deset dnů tvůrci projektu InterSucho s ohledem na předpověď počasí beze srážek předpokládají, že sucho se bude rychle rozšiřovat.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
26.3.
Zemědělské sucho zatím panuje v Česku jen na velmi omezených malých územích. Střednědobé předpovědi však ukazují, že po dobrém stavu, který panoval zhruba šest týdnů, se sucho začne prohlubovat. Nejpostiženější budou místa, kde menší množství jarních srážek v minulosti nahrazoval ještě tající sníh, který je nyní už jen v nejvyšších polohách.
20.3.
Všechny významné vodní nádrže ve správě státního podniku Povodí Odry jsou po zimě naplněny. Některé obce, zejména v podhůří Rychlebských hor a na Hlučínsku, které nejsou napojeny na centrální systém zásobování, by ale kvůli silně podprůměrnému množství sněhu v uplynulé zimě mohly mít letos s pitnou vodou problémy. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
6.3.
Státní podnik Povodí Odry zrušil letošní den otevřených dveří na přehradách, který se měl uskutečnit v sobotu 21. března. Jde o preventivní opatření související s šířením onemocnění způsobeného novým koronavirem. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
25.2.
Krnovská radnice chce dostavět zázemí v areálu koupaliště, které prošlo kompletní rekonstrukcí v roce 2018. Nechala si už vypracovat studii proveditelnosti. Stavět by se mělo parkoviště a převlékárny. Vzniknout by měla například i mola a terasy pro slunění. Práce by měly být dokončeny v roce 2022. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.
7.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Karvinsku přibližně 150 milionů korun. Zhruba 55 milionů vynaloží na vodovody a 97 milionů na odvádění a čištění odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
7.2.
Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.
5.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval ve včerejší tiskové zprávě.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
3.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos plánuje v Opavě investice do vodárenské infrastruktury za desítky milionů korun. Začne například významná modernizace vodovodních řadů v Mostní a v Sadové ulici, která přijde téměř na 24 milionů korun a skončí až příští rok. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
30.1.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novela vodního zákona, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Zamíří k posouzení do zemědělského a hospodářského výboru i do výboru pro životní prostředí.
24.1.
Ostrava chce v příštích pěti letech výrazně zvýšit investice do údržby, obnovy a rozvoje vodovodní a kanalizační sítě ve městě. Počítá s roční investicí okolo 700 milionů korun. Město plánuje investovat do několika velkých akcí. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).
22.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) investuje letos do vodárenské infrastruktury na Opavsku zhruba 110 milionů korun. Více než 50 milionů půjde do vodovodních sítí a téměř 43 milionů do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
14.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, letos investuje na Novojičínsku více než 90 milionů korun. Přes 60 milionů půjde do zajištění dodávek pitné vody a zhruba 31 milionů do odvádění a čištění vody odpadní. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
14.1.
Vodohospodářská opatření sloužící k ochraně před suchem se budou moci dělat ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Rozhodla o tom včera vláda, která schválila novelu zákona o pozemkových úpravách připravenou ministerstvem zemědělství. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu.
13.1.
Moravskoslezský kraj by letos chtěl nechat vybudovat plovoucí sauny. Spolu s Yogapointy, tedy místy pro cvičení jógy, by sauny vystavěné na vodních nádržích mohly být novými lákadly pro turisty. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jan Krkoška (ANO).
10.1.
Chránit zástavbu městyse Litultovice na Opavsku před povodněmi způsobenými přívalovými srážkami je účelem suché nádrže Choltický, která vznikla mezi Litultovicemi a Hlavnicí. Celkový retenční objem nádrže je 96.150 metrů krychlových, stavba přišla téměř na 37 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry, který byl investorem, Šárka Vlčková.
30.12.
V Opavě se bude stavět nový bazén za 350 milionů korun. Bude v africkém stylu a možná ponese jméno slavné opavské rodačky a ochránkyně zvířat Joy Adamsonové. Tuto variantu už schválili zastupitelé. Rozhodovali se mezi touto největší stavbou, menší a rekonstrukcí stávajícího bazénu či pouhou rekonstrukcí dosluhujícího objektu.
13.12.
Průtoky v řekách v povodí Odry většinou klesají, zásoby vody v přehradách v Moravskoslezském kraji jsou ale dostatečné. Nádrže však mají i dostatečnou kapacitu na to, aby zachytily vodu ze sněhu, který přes zimu napadne, případně z deště. Novinářům to řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.
11.12.
Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
6.12.
Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů. Firma AK 1324, která provozuje čističku i jednu z horských chat na vrcholu, dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 100.000 korun.
27.11.
Nová elektrická loď Harta pro přehradu Slezská Harta má všechna povolení. Plavební správa v pondělí schválila její uvedení do provozu. První jízdy plavidla pro 45 cestujících budou ještě letos. Pravidelný provoz je ale plánován od příští turistické sezony. ČTK to řekl předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík. Mikroregion plavby organizuje.
27.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 4,18 Kč na 89,26 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení činí 4,91 procenta. Vodné zdraží o 2,21 koruny (4,9 procenta) na 47,27 Kč a stočné o 1,97 koruny (4,92 procenta) na 41,99 Kč za metr krychlový. ČTK to oznámil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.
22.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce v příštím roce investovat do obnovy a modernizace infrastruktury 683 milionů korun. Jde o dosud nejvyšší částku. Dalších 205 milionů korun půjde do oprav. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
5.11.
Státní podnik Lesy České republiky letos v Moravskoslezském kraji za 13,4 milionu korun (bez DPH) opravil tři vodní nádrže - Artmanov-horní v Třemešné na Bruntálsku, Čerťák v Novém Jičíně a Sedlinku v Opavě. Rekonstrukce dalších tří nádrží za 13,9 milionu korun se právě dokončují. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
22.10.
Moravskoslezský kraj ve dvou dotačních programech rozdělí 17 milionů korun na vodohospodářské projekty i na studie. Obce s pomocí krajských peněz budou moci vybudovat například vodovody, čističky odpadních vod nebo kanalizace. Kraj ale podpoří i studie zaměřené na nakládání s vodami. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
21.10.
Stav zemědělského sucha je letos na podzim výrazně lepší než loni, zasahuje pouze tři procenta území, přičemž třemi nejhoršími stupni trpí necelé procento. Zatímco na Moravě je dostatečně naplněná nejen horní vrstva půdy, ale i spodní vrstva od 40 centimetrů do jednoho metru, v Čechách jsou místa, kde přetrvává nedostatek vláhy ve spodní vrstvě.
1.10.
Obyvatele Chvalíkovic na Opavsku čeká v sobotu referendum. Budou odpovídat na otázku, zda souhlasí se stavbou obecní centrální čistírny odpadních vod a s tím související kanalizace. ČTK to řekl chvalíkovický starosta Radim Hlaváč. Chvalíkovice mají zhruba 700 obyvatel a z nich je 550 voličů.
25.9.
Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.
20.9.
Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak udržet vodu v krajině. Na česko-izraelském vodním semináři ve Sněmovně to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Izraelský velvyslanec Daniel Meron nabídl sdílení zkušeností z izraelského hospodaření s vodou, které se snaží o její nanejvýš efektivní využití.
17.9.
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje.
2.9.
Zemědělské sucho se v minulém týdnu v Česku vlivem horka a mála srážek po předchozím pozvolném ústupu znovu rozšířilo. Dva nejhorší stupně ze šestistupňové škály sice zasahovaly v neděli ráno pouze tři procenta území, avšak další dva stupně, tedy mírné a výrazné sucho, už zasahovaly 23 procent území. Nejhůře je na tom Liberecký kraj, dále Ústecký a Karlovarský.
29.8.
Kvůli nedostatku kyslíku uhynula v Heřmanickém rybníku v Ostravě asi tuna ryb. Správce revíru Vlastimil Raška většinu nechal odvézt do kafilérie. Škodu zatím nevyčíslil. Dnes to řekl ČTK.
27.8.
Ubývání vody v krajině má vliv i na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu zjistili, že v jeskynním prostředí ubývá vody, což se projevuje mimo jiné úbytkem nitěnek a žížal. Na povrchu jsou změny dobře viditelné, protože usychají jehličnany. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
27.8.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) opravila za více než 14 milionů korun čistírnu odpadních vod ve Václavovicích na Ostravsku. Její obnova už byla nutná, sdělil dnes ČTK mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Podnik tam například vyměnil čerpadla ve vstupní čerpací stanici.
26.8.
Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
23.8.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zvýšit rozpočet na příští rok o zhruba 250 milionů korun na boj proti suchu. Peníze by zamířily do Programu péče o krajinu, který se zabývá obnovou mokřadů, výsadbou remízků a stromů. Řekl to před včerejším jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
20.8.
Státní podnik Povodí Odry dokončil další etapu protipovodňových opatření na říčce Mohelnici na Frýdecko-Místecku. Rekonstrukce spádových objektů dohromady za 16,5 milionu korun má před velkou vodou ochránit zástavbu v obci Raškovice. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
16.8.
Déšť zmírnil půdní sucho, nyní je jím zasaženo 40 procent území, přičemž na konci července to bylo 75 procent. Nízké vlhkosti půdy přetrvávají v severozápadních a východních Čechách. Vláha pomáhá především vegetaci, stavy hladin podzemních vod jsou i nadále silně či mimořádně podnormální.
14.8.
Povodí Odry musí kvůli virové infekci zlikvidovat až 60 tun ryb chovaných v Petrově rybníce v Krnově na Bruntálsku. Škodu firma odhaduje na několik milionů korun. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková. Dodala, že celý areál je uzavřený. Neprůjezdná je i cyklostezka vedoucí po břehu rybníka.
9.8.
Letošní červenec byl proti loňskému chladnější a deštivější, nicméně prohlubující se sucho zmírnil jen nepatrně. Podzemní vody navíc na některých místech ještě ubylo. Půdní sucho je naopak na menší ploše než před rokem. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
7.8.
Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) patří k průkopníkům využívání moderních vodárenských technologií v České republice. Metoda Hydropuls, která byla poprvé v České republice použita v Ostravě v roce 2017, umožňuje čištění studní prostřednictvím impulzů vysoce stlačeného vzduchu.
5.8.
Sucho pokročilo a v Česku jsou v polovině prázdnin splavné jen některé úseky větších řek. I tam ale musí vodáci počítat s mělčinami. Menší řeky jako Úhlava, Mže, Bílina, Radbuza nebo Moravice jsou nesjízdné. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj není dobrá situace ani na Slovensku.
31.7.
Podnik Lesy České republiky za sedm milionů korun bez DPH upravil koryta dvou potoků na Frýdecko-Místecku, tok Ráztoka v Komorní Lhotce a Sibudov v Malenovicích. Při záplavách by tak voda neměla ohrozit okolní domy a silnice. Během stavby firma stabilizovala dna a svahy koryt. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová.
30.7.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) na pěti místech v Havířově na Karvinsku modernizuje infrastrukturu pro dodávky pitné vody. Za téměř 14 milionů korun mimo jiné zrekonstruuje 1830 metrů vodovodního potrubí. Podnik ve městě pracuje také na obnově kanalizační sítě. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
26.7.
Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav.
26.7.
Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
23.7.
Průtoky v tocích v Povodí Odry jsou nízké a víkendové bouřky s dešti tuto situaci příliš nezlepšily. Zásoba vody v přehradách je ale dostatečná a dodávky vody jsou do konce roku zajištěny bez omezení. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
15.7.
Český Těšín na Karvinsku začal využívat při péči o městskou zeleň zalévací vaky. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu město tento zavlažovací systém umístilo třeba u vysazených stromů na náměstí ČSA, které mají už tak zhoršené podmínky, protože rostou ve zpevněné ploše, řekla ČTK mluvčí radnice Dorota Havlíková.
9.7.
Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a životního prostředí a který včera schválila vláda.
4.7.
O nadcházejícím prodlouženém víkendu vyrazí hodně lidí na vodu, musejí ale počítat s tím, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsou sjízdné jen některé úseky řek. "Vody stále ubývá, a mnoho úseků je tak na hranici sjízdnosti," sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle předpovědi počasí na nejbližší dny se vyšší průtoky čekat nedají, pršet má jen výjimečně nebo vůbec.
3.7.
I přes dlouhodobé vysoké letní teploty nemusí mít Ostravané obavy o kvalitu vody, která má trvale vysokou úroveň splňující veškeré zákonné normy.
1.7.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za více než 52 milionů korun modernizuje na pěti místech na Novojičínsku infrastrukturu pro dodávky pitné vody. Nejvíce, přes 13,5 milionu korun, bude stát modernizace 1500 metrů vodovodu v obci Tichá. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
28.6.
OVAK je progresivní prozákaznickou společností. Od 1.7.2019 spouští webovou aplikaci pro automatické podání a vyřízení žádosti o vyjádření k existenci sítí a zařízení v majetku a provozování společnosti.
28.6.
Vodáci v Bohumíně na Karvinsku v sobotu při tradičním odemykání řeky zahájí novou sezonu na Odře. Hromadný sjezd vodáků povede zhruba sedmikilometrovou trasou meandry řeky Odry. S odemčením řeky se v Bohumíně otevře i městská půjčovna lodí, letos bude fungovat desátým rokem. ČTK to řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová.
6.6.
Na březích přehrady Slezská Harta na Bruntálsku je v provozu pět nových mol. Sloužit budou pro výstup a nástup cestujícím ze dvou výletních lodí Harta a Santa Maria. Náklady na jejich pořízení jsou okolo 1,6 milionu korun. ČTK to řekl předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík. Právě mikroregion výletní plavby na hladině organizuje.
31.5.
I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou zůstat v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních vodárenských technologií jsou na vysoké úrovni.
31.5.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Moravskoslezském kraji zůstává dobrá. Vyplývá to z výsledků kontrolních odběrů zveřejněných hygieniky. Oproti minulému vzorkování se po senzorické stránce zhoršila pouze kvalita vody v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku, uvedli na svých webových stránkách hygienici.
29.5.
Nedostatek pitné vody se stává aktuálním společenským tématem. Péče o vodu je dlouhodobá aktivita a vztah k ní se buduje už od dětských let.
Přijďte se podívat, jak si s vodou poradily děti ostravských základních škol ve finále soutěže „HLEDEJ PRAMEN VODY“ 31.5. 2019 na Slezskoostravském hradě.
24.5.
Moravskoslezští hygienici už zahájili pravidelnou kontrolu kvality vod v přírodních koupalištích. V regionu budou sledovat vodu na 23 místech a také na dvou přírodních koupalištích s provozovatelem. Jde o hlučínskou štěrkovnu a takzvané Karvinské moře. První rozbory ukázaly, že kvalita vody je na většina kontrolovaných míst dobrá. ČTK to sdělila krajská hygienička Helena Šebáková.
24.5.
Přehrady v oblastech Česka, které v uplynulých dnech zasáhl vydatný déšť, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha. Obavy z přetečení měli jen u krkonošské přehrady Labská, která má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok.
22.5.
Akcionáři společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) si z loňského zisku 292,8 milionu korun rozdělí 290,5 milionu korun. Na akcii připadne před zdaněním 84 korun. Zbývající část zisku ve výši 2,28 milionu korun firma převede na účet nerozděleného zisku minulých let. Rozhodla o tom včera valná hromada společnosti.
20.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje 31 milionů korun do čistíren odpadních vod na Frýdecko-Místecku. Ve Frýdku-Místku a Třinci se bude modernizovat především kalové hospodářství, v Jablunkově se kromě rekonstrukce bude čistírna také rozšiřovat. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
6.5.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) v loňském roce vytvořila čistý zisk 89,3 milionu korun, prakticky stejný jako v roce 2017. Tržby jí vzrostly téměř o 7,3 milionu korun (0,7 procenta) na více než 1,1 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě. OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatel Ostravy a okolí.
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 292,8 milionu korun. Zisk byl o necelých šest milionů korun (dvě procenta) nižší než v roce 2017. Tržby za vodné a stočné firmě meziročně vzrostly o 67,3 milionu korun (2,9 procenta) téměř na 2,41 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
29.4.
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
25.4.
Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále jen OVAK) investují opakovaně vysoké částky do zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury města Ostravy. Největší část investovaných prostředků, téměř 300 milionů korun, pochází z nájemného, vyplaceného vlastníku infrastruktury, statutárnímu městu Ostrava, které jej vkládá zpět do obnovy veřejných vodovodů a kanalizací.
23.4.
Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství.
23.4.
Opavská radnice investuje letos zhruba 45 milionů korun do vybudování kanalizace v městské části Vlaštovičky. Město na polovinu nákladů získalo dotaci z EU. Stavba už začala. ČTK to řekl Martin Dostál z odboru rozvoje města a strategického plánování.
9.4.
Voda v půdě nebyla ani přes srážkově nadprůměrný prosinec a leden doplněna. V horských řekách je díky sněhu vody dost, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru. ČTK to řekl ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je podle něj velká, zatím však není možné určit, v jaké míře.
8.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zahájila plošnou deratizaci kanalizační sítě proti nekontrolovatelnému množení potkanů. Rozmístí 44.000 kusů návnad, které dohromady váží více než 3,5 tuny. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
3.4.
Vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Špatná je situace především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky, který se spolupodílí na projektu InterSucho, je hlavní rozdíl v tom, že se v zimě nedosytila vrstva půdy od hloubky 40 centimetrů do jednoho metru.
27.3.
Celkem 40 milionů korun poskytne Moravskoslezský kraj projektům týkajícím se životního prostředí. Značný zájem byl hlavně o dotace na drobné vodohospodářské projekty. Kraj na ně původně vyčlenil 25 milionů korun, sumu pak navýšil o další dva miliony, přesto se mu nepodařilo uspokojit všechny zájemce, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
22.3.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Včera o tom na ministerstvu diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.
21.3.
Vodohospodářské společnosti plánují letos v Moravskoslezském kraji investice, které dohromady přesáhnou 1,5 miliardy korun. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) mají na obnovu či modernizaci úpraven vody, vodovodů, kanalizací a čistíren připraveno 657 milionů korun.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
19.3.
Vodohospodáři v sobotu 23. března v Moravskoslezském kraji otevřou některé své provozy, kam se lidé běžně nedostanou. U příležitosti Světového dne vody budou moci zájemci navštívit například přehrady nebo největší úpravnu pitné vody v regionu v Podhradí ve Vítkově na Opavsku.
4.3.
Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní.
21.2.
Podnik Povodí Odry dočasně mimořádně zvýší úroveň maximálních hladin na soustavě vodních nádrží Morávka, Žermanice a Olešná na Frýdecko-Místecku. Důvodem je chystaná oprava přivaděče, během níž nebude přitékat voda z řeky Morávky do přehrady Žermanice.
13.2.
Dosavadní průběh zimy pomohl v Moravskoslezském kraji zmírnit následky extrémního sucha. Díky dostatku sněhu se daří doplňovat chybějící vodu v nádržích. Některé už jsou naplněné ze 100 procent. Novinářům to na včerejším výjezdním jednání krajských radních řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Pagáč.
7.2.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Na včerejší tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
30.1.
I přes lednové sněžení je nadále výrazné sucho v půdě na střední Moravě, v některých místech Moravskoslezského kraje, na Blanensku, Vyškovsku, na dolním toku Ohře a lokálně i v Polabí. Vyplývá to z aktuální mapy projektu InterSucho, který dlouhodobě sleduje stav vody v půdě.
29.1.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) za 50,3 milionu korun revitalizuje u Studénky na Novojihčínsku rybníky Malý a Velký Okluk, Bažantula a Kozák v přírodní rezervaci Bažantula v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Rybníky jsou v nevyhovujícím stavu, jejich úprava by měla být dokončena v druhé polovině příštího roku.
28.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje na Frýdecko-Místecku více než 170 milionů korun. Nejvíce prostředků, přes 36 milionů korun, půjde do pokračování rekonstrukce největší úpravny vody v Beskydech ve Frýdlantě nad Ostravicí-Nové Vsi. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
28.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, letos za více než 13 milionů korun vymění v Oticích 1150 metrů litinového vodovodu ze 70. let minulého století za potrubí z tvárné litiny.
18.1.
Jaké má sucho a nedostatek vody v krajině dopady na naše zimní lyžování? Jak se tvoří umělý sníh a je opravdu ještě "z čeho vyrábět"? Přečtěte si zajímavý pohled Jana Ference z iHned.cz
17.1.
Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Včera to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
11.1.
Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy.
9.1.
Sněžení, déšť a občasné tání zlepšily situaci na tocích i nádržích v Povodí Odry postižených loňským suchem, stav se zlepšil zejména v Beskydech. V přehradách povodí přibylo za poslední měsíc 18 milionů metrů krychlových vody, z toho v beskydských nádržích Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice 15 milionů metrů krychlových.
8.1.
Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
3.1.
Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) pro nadcházející rok bude pokračování v boji s kůrovcem, řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky. Toman to uvedl v rozhovoru s ČTK.
28.12.
Počasí v České republice letos lámalo teplotní rekordy od jara, sucho pokračovalo i v letních a podzimních měsících. Problémy dělalo zemědělcům či pěstitelům. I v prosinci se s jeho následky například z hlediska nedostatku pitné vody potýkají některé obce. Kvůli extrémnímu počasí vznikla například platforma odborníků pro boj se suchem na úrovni politiků a odborníků nebo senátní komise.
20.12.
Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho socioekonomické. Označuje se tak stav, kdy nedostatek vody zasahuje do produktivity a stability systému.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí včera spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden.
3.12.
Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna 2019 zvýší o 1,66 Kč, cena pro stočné pak o 1,75 Kč za předpokladu DPH 15 %. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 80,71 Kč oproti 77,30 Kč v letošním roce.
29.11.
Letošní sucho zasáhlo už 95 procent území České republiky. Novinářům to včera ve Zlíně řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Údaje vyplývají z výzkumu vědeckého týmu projektu InterSucho, nejhůře jsou na tom oblasti v okolí řek Labe a Lužnice, Plzeňsko nebo jihovýchod Moravy. Ministerstvo proto podle Tomana připravuje opatření, která mají zadržet vodu v krajině.
28.11.
Město Frýdek-Místek plánuje vybudování kanalizace v místních částech Chlebovice, Skalice, Zelinkovice a Lysůvky za 283 milionů korun. Její výstavbu, na níž má město přislíbenu i dotaci, ale aktuálně brzdí nezájem některých obyvatel, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v Česku, investuje v příštím roce do obnovy a modernizace úpraven pitné vody, vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod více než 800 milionů korun. Částka bude nejvyšší v historii firmy. ČTK to sdělil v tiskové zprávě mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
22.11.
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost obce Nové Heřminovy na Bruntálsku, která neúspěšně bojovala proti vymezení přehrady v zásadách rozvoje Moravskoslezského kraje. Vodní dílo má obec částečně zatopit. Nové Heřminovy budou podle advokáta Radka Ondruše nadále uplatňovat své výhrady v navazujících územních a stavebních řízeních.
19.11.
Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková (bezpartijní).
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
1.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončila rekonstrukci kalového hospodářství Úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku za více než 50 milionů korun. Zároveň tam zahájila rekonstrukci technicky a provozně zastaralých technologických celků včetně automatů řídících provoz úpravny, což přijde na téměř 125 milionů korun.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
25.10.
Zemědělci a pěstitelé stromů budou mít k dispozici dvě miliardy korun jako kompenzaci za letošní sucho. Návrh včera schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více než 1,1 miliardy korun získá ministerstvo ze státního rozpočtu nově, zbylých 850 milionů Kč má k dispozici z peněz určených na nevybrané odškodnění za loňské sucho.
24.10.
Ostrava a její zásobování vodou ve světle současných oslav 100. výročí vzniku Československa má k této historii také co říci. Město prodělávala po 1. světové válce mohutný rozvoj, jako málokteré v našem státě. Došlo k mimořádné koncentraci a rozvoji báňského i hutního průmyslu, a tím k rozvoji bytové výstavby se zvýšenými nároky na dobrou pitnou vodu.
24.10.
Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody.
19.10.
Situace na českých řekách není pro vodáky příznivá. Důvodem je přetrvávající nízký stav vody, který Česko trápil prakticky celé léto. Stále splavná je ale například horní Vltava nebo dolní Lužnice. Specialitou nadcházejícího víkendu bude nedělní splouvání pražského Botiče. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
10.10.
V Bruntále skončila dva roky trvající rekonstrukce čističky odpadních vod. Investice do její modernizace si vyžádala náklady zhruba 34 milionů korun. Šlo o největší investiční akci města v posledních letech. ČTK to řekl mluvčí města Jiří Ondrášek.
10.10.
Druhý suchý rok dělal dvěma největším chovatelům ryb na jižní Moravě velké problémy, nicméně produkce tržních ryb ohrožená není. Maximálně budou ryby o něco menší, protože je nebylo možné v létě kvůli vysokým teplotám tak intenzivně dokrmovat.
3.10.
Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.
1.10.
Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice.
27.9.
Problematická kvalita vody v přírodních koupalištích v Moravskoslezském kraji byla v letošní sezoně hlavně v nádržích na Frýdecko-Místecku. Dlouhotrvající teplé počasí výrazně ovlivnilo kvalitu vody zejména v nádržích Baška, Brušperk a Olešná na Frýdecko-Místecku, ale také v rybníce Bohušov na Bruntálsku, kde se podobně jako v minulých letech objevily toxické sinice.
26.9.
Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody.
26.9.
Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém, pouze přes sedm procent si myslí opak. Osm z deseti lidí navíc očekává zhoršení situace se suchem v příštích 20 letech v případě, že by se stát aktivně nevěnoval řešení. Výsledky průzkumu včera představili vědci z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
3.9.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) investuje více než 90 milionů korun do komplexního odkanalizování a vyčištění odpadních vod v Dobroslavicích na Opavsku. Dobroslavice s téměř 800 obyvateli jsou v oblasti pravděpodobně poslední obcí této velikosti, kde není situace celistvě vyřešena. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
27.8.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, modernizuje na Novojičínsku dvě čistírny odpadních vod. Úprava druhé linky mechanicko-biologické čistírny ve Štramberku-Bařinách přijde na devět milionů korun. Za 7,5 milionu korun bude rekonstruována usazovací nádrž v čistírně v Kopřivnici.
22.8.
Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém týdnu svého dosavadního letošního maxima. Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 procentech území je stav sucha extrémní či výjimečný, celkově je sucho na 92 procentech území, vyplývá ze zprávy vědeckého týmu InterSucho, kterou ČTK poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
16.8.
Krnovská radnice připravuje stavbu kanalizace, která odvede splaškové vody z lokality Ježník. Celkové náklady se pohybují kolem 90 milionů korun. První úsek by se měl začít stavět v příštím roce. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.
16.8.
Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.
8.8.
Na základě tragických událostí z června tohoto roku v Praze, kdy příznivci geocachingu hledali tzv. kešky v zatrubněné podzemní části Motolského potoka, reagovala i společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) a prověřila situaci ve stokové síti v Ostravě.
7.8.
Každý rok si děláme legraci, jak silničáře opět překvapila zima, a pomalu nám k tomu vzniká oblíbená letní varianta. Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, prší málo a MŽP je opět překvapené, že nastalo sucho.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
2.8.
Město Vsetín zakázalo odebírat vodu z vodních toků. Důvodem je sucho, vysoké teploty, pokles hladin a úhyn ryb ve vodních tocích, sdělila dnes ČTK mluvčí vsetínské radnice Alexandra Buršíková. Zákaz se týká Vsetínské Bečvy, Jasenického potoka, Jasenky, Rokytenky, Semetínského potoka a Vsetínského náhonu včetně přítoků.
19.7.
Na horách na severu a severovýchodě Moravy a Slezska má do pátku trvale a vydatně pršet, přičemž nejvíce srážek spadne v Beskydech a Jeseníkách. Extrémní srážky čekají meteorologové na Frýdecko-Místecku, kde se už v této souvislosti zvedly hladiny několika toků. Během včerejšího odpoledne dosahovaly prvního či druhého stupně povodňové aktivity.
16.7.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje ve Štramberku na Novojičínsku vodovodní řad a také kanalizaci, která pochází z 50. let minulého století. Vodohospodáři vymění téměř půl kilometru vodovodního řadu za zhruba 3,5 milionu korun, celková výše investice dosáhne devíti milionů korun. Hotovo to bude na konci října. ČTK to řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
28.6.
Staroměstský jez, spádový stupeň na řece Ostravici na hranici Frýdku-Místku a Starého Města, má za sebou kompletní rekonstrukci téměř za 50 milionů korun. Jez už byl ve špatném stavu. Nyní může lépe chránit proti velké vodě, zajišťuje migrační prostupnost pro vodní zvířata. Zároveň tam vzniklo i dětské brouzdaliště a bezpečnostní prvky pro zásah hasičů v případě, že by se tam někdo topil.
27.6.
Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace včera schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.
21.6.
Za problémy se suchem si lidé mohou částečně sami, řekl včera na semináři o suchu v Česku geolog a ekolog Václav Cílek. Setkaly se podle něj dva negativní jevy, a to úbytek srážek a činnost člověka. Sucho označil za problém celé planety, kvůli nedostatku vody na Blízkém a Středním východě podle něj hrozí i zdražení potravin.
1.6.
Provizorní povrchový vodovod, který přivede vodu do obce Píšť na Opavsku, bude dokončen do dvou týdnů. ČTK to dnes řekl starosta Daniel Fichna (Společně - SNK). Obec takzvaný suchovod začala budovat na počátku jara, protože v hlubinném vrtu výrazně klesla hladina vody.
29.5.
Firma Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje za desítky milionů korun vodovody na Karvinsku. V Petřvaldu například začala obnova téměř sedmi stovek metrů ocelového vodovodního řadu za devět milionů. V Havířově zase firma vymění sedm stovek metrů potrubí za čtyři miliony korun. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
25.5.
Moravskoslezští hygienici budou letos v regionu monitorovat kvalitu vody na 20 koupacích místech. Je to méně než v minulých letech, loni hygienici kontrolovali 23 míst. Důvodem snížení počtu kontrolovaných míst jsou opravy nádrží. Koupací sezona letos potrvá od 31. května do 1. září.
22.5.
Firma Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za více než 20 milionů korun buduje nový vodovodní řad ve Stachovicích, místní části Fulneku na Novojičínsku. Lidé tam díky němu budou mít podle firmy kvalitnější pitnou vodu než dosud. Za více než čtyři miliony SmVaK také modernizuje vodovod v nedalekých Odrách. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Marek Síbrt.
3.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 298,7 milionu korun. Zisk byl o 63,5 milionu korun (17,5 procenta) nižší než v roce 2016. Tržby za vodné a stočné zůstaly firmě prakticky stejné jako před rokem, dosáhly výše 2,34 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na jejích internetových stránkách.
2.5.
Státní podnik Lesy ČR dokončil třetí etapu rekonstrukce koryta potoka Mušlov na Bruntálsku. Úpravy souvisejí s protipovodňovou ochranou obce Třemešné. Od roku 2011 už podnik do stavby investoval 35,8 milionu korun. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
30.4.
Státní podnik Povodí Odry dokončuje kompletní rekonstrukci Staroměstského jezu, spádového stupně na řece Ostravici ve Starém Městě u Frýdku-Místku, téměř za 50 milionů korun. Zhruba o 800 metrů výše proti proudu podnik opravuje balvanitý skluz (koryto vedoucí vodu). ČTK to sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
27.4.
Každoročně investují Ostravské vodárny a kanalizace a.s. nemalé finanční prostředky do zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury v Ostravě. Stejně je tomu i v roce 2018, kdy bylo rozhodnuto, že na tyto účely poskytne společnost minimálně 376 mil. Kč, z toho 288 mil. Kč prostřednictvím nájmu statutárnímu městu Ostrava a zbytek formou převážně obnovujících oprav zajišťovaných společností.
24.4.
Město Opava vypíše novou soutěž na stavbu krytého bazénu. Schválili to včera opavští zastupitelé. Do původní soutěže se nikdo nepřihlásil. Nyní zastupitelé zvýšili částku na stavbu bazénu z 350 na 380 milionů korun bez DPH.
20.4.
V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla vloni přesně touto dobou otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společností OVAK. Celkové náklady činily více než 4 mil. Kč.
18.4.
Přehrada Slezská Harta na Bruntálsku je 20 let po uvedení do provozu v dobrém technickém stavu. Státní podnik Povodí Odry to zjistil v době od loňského prosince do letošního února při manipulaci s vodní hladinou v nádrži, jejímž cílem bylo právě ověřit technický stav a bezpečnost přehrady. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
16.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zahájila deratizaci kanalizační sítě. Proti nekontrolovatelnému množení potkanů rozmístí na 1844 kilometrech kanalizačních sítí a související infrastruktury přes 3,3 tuny návnad, tedy 42.000 kusů.
13.4.
Revitalizace zatopeného sádrovcového lomu v Opavě by mohla začít ještě letos. Město nyní řeší problém s plánovanou lávkou přes řeku Opavu, kterou stát nechce zaplatit. Lávka má spojit oblast Stříbrného jezera s Městskými sady. Podle zástupců státu ale už její stavba nesouvisí s revitalizací bývalého dobývacího prostoru.
10.4.
Státní podnik Povodí Odry obnovil pět spádových stupňů na říčce Mohelnici v Raškovicích v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Jde o opatření, které napomůže ochraně místní zástavby před velkou vodou a vodní erozí. Náklady přesáhly 19 milionů korun bez DPH, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčková.
9.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodohospodářské infrastruktury na Frýdecko-Místecku více než 100 milionů korun. Největší část, více než 55 milionů korun, půjde do stavebních akcí v největší úpravně vody v Beskydech v Nové Vsi, místní části Frýdlantu nad Ostravicí. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
7.3.
První etapa revitalizace Hlučínského jezera v Hlučíně na Opavsku by mohla začít letos. Ministerstvo financí už začalo hledat dodavatele stavby. Celkové náklady za zajištění protipovodňové ochrany tohoto rekreačního území, které vzniklo těžbou štěrkopísku, se odhadují na 800 milionů korun. Pro jednodušší financování byl projekt rozdělen na dvě části.
5.3.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zprovoznila v Odrách na Novojičínsku nový vrt. Hloubení i s průzkumem a dobudováním potřebné infrastruktury včetně aerační věže přišlo na více než 9,5 milionu korun.
26.2.
Obec Rybí na Novojičínsku instaluje téměř 200 domovních čistíren odpadních vod. Jejich hodnota přesáhne 41 milionů korun, přičemž zhruba polovinu zaplatí státní dotace. Jde o jeden z největších projektů ve výzvě ministerstva životního prostředí. ČTK to řekli ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) a starostka Rybí Marie Janečková (KDU-ČSL).
21.2.
Ostravské vodárny a kanalizace, a.s. (dále společnost) ve spolupráci s městem Ostravou každoročně efektivně investují stamiliony korun do obnovy, rozvoje a oprav vodovodní infrastruktury. Díky investicím a používaným moderním technologiím se dlouhodobě daří držet ztráty vody ve vodovodním řadu na velmi nízkých úrovních.
6.2.
Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.
22.1.
Rekonstrukci koupaliště v Krnově komplikuje podzemní voda. Její hladina je podstatně výš, než se čekalo. Na dokončení opravy by to ale vliv mít nemělo. Koupat by se v Krnově měli lidé už letos v létě. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Dita Círová. Práce začaly loni na podzim, potrvají osm měsíců a vyjdou na více než 36 milionů korun.
19.1.
Státní podnik Povodí Odry, který je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje, plánuje na letošní rok investice ve výši zhruba 435 milionů korun. Budou se týkat především oblasti podpory prevence před povodněmi, například bude dokončena rozsáhlá oprava přehrady Šance na Frýdecko-Místecku. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
17.1.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil majetkové změny ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, vyplývá ze včerejší tiskové zprávy úřadu. Nadnárodní skupina FCC Aqualia odkoupí od japonského koncernu Mitsui 49 procent akcií společnosti a nově jich bude mít téměř 99 procent. FCC Aqualia za akcie zaplatí 92,5 milionu eur (téměř 2,4 miliardy korun).
8.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chystá v letošním roce na Opavsku investice za téměř 110 milionů korun. Více než 73 milionů půjde do vodovodních sítí a přes 36 milionů do kanalizačních sítí a čistíren.
19.12.
Do čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava dotéká celoročně velké množství látek a předmětů, které do odpadních vod nepatří. Způsobují problémy technologiím, zvyšují náklady a mohou zatěžovat životní prostředí. Vánoce jsou v tomto ohledu jedním z rizikových období.
15.12.
Pozitivně vnímá SmVaK Ostrava 95 % dotazovaných představitelů měst a obcí a 99 % zástupců firemního sektoru, kteří výrazně pozitivně hodnotili také vystupování zaměstnanců vodárenské společnosti při řešení provozních záležitostí. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala agentura Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam vodárenská společnost působí.
11.12.
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné, která byla uvedena do provozu v roce 1961 a byla na začátku nového tisíciletí nahrazena novým moderním provozem splňujícím přísné legislativní požadavky, je zdemolována a areál je vyčištěn. Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná.
1.12.
Před zimou a v jejím průběhu je kromě pečlivého zazimování zahrady a domu nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození. Nepodceňujme tato opatření. Vyhneme se nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí negativní dopad také na naši peněženku.
27.11.
Nejmladší a nejmodernější přehradou v ČR je Slezská Harta na Bruntálsku. Vodní plocha přehrady, která je podle rozlohy (874 hektarů) devátou a podle objemu (218,74 milionu m3) šestou největší v ČR, připomíná tvarem čínského draka a je v délce 13 kilometrů členěna četnými zátokami.
13.11.
Rekonstrukce vodní nádrže Šance na Frýdecko-Místecku, největší v historii přehrady, pokračuje podle harmonogramu. Aktuálně se dokončuje lehký obvodový plášť a konstrukce střechy na odběrné věži nebo montáž vlnolamu na koruně hráze. ČTK to řekla mluvčí podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
20.10.
Na začátku září začala v Hradci nad Moravicí významná stavební akce, v jejímž průběhu bude v letošním roce zmodernizováno 876 metrů ocelového a litinového potrubí v ulicích Písecká, Bezručova, Fučíkova a Komenského. Nové potrubí bude z tvárné litiny s vnitřní vystýlkou, případně z vysokohustotního polyetylenu. Hotovo bude do konce listopadu.
10.10.
Na začátku října proběhla každoroční akce Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, jejímž cílem je odvést z vodovodního potrubí nežádoucí sedimenty železitého původu, které se v něm postupně usazují.
6.10.
Nový Jičín je v současnosti zásobován pitnou vodou ze dvou zdrojů – z údolní nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. První vodovod byl ve městě vybudován již v roce 1892 a voda do města směřovala z lesních pramenů u řeky Odry prostřednictvím čerpací stanice z osm kilometrů vzdálených Bernartic nad Odrou.
6.10.
Při stavbě suché nádrže Loděnice na Opavsku archeologové narazili na pravěké sídliště a pohřebišti. Našli například několik hrobů. Z nich vyzvedli 15 koster. Další tři hroby budou ještě prozkoumávat. ČTK to řekla mluvčí podniku Povodí Odry, který stavbu financuje, Šárka Vlčková.
2.10.
Od dubna 2016, kdy v základních školách v lokalitách, kde působí SmVaK Ostrava, probíhá vzdělávací program Strom života, si získal takovou popularitu, že pro letošní školní rok jsou téměř všechny termíny obsazeny. Doposud se hry zúčastnilo zhruba tisíc žáků druhých stupňů čtyř desítek základních škol v Moravskoslezském kraji.
20.9.
Pro návrh plánovaného vodního díla Nové Heřminovy byly využity fyzikální hydraulické modely. Ty se postupně připravovaly několik let. Na těchto modelech se prováděly zkoušky například z důvodu ověření převedení 10 000leté povodně. Modelování vedlo k upřesnění projekčního návrhu, potvrzení bezpečnosti hráze a spolehlivé funkce jednotlivých objektů vodního díla.
18.9.
Poté, kdy převzala zásobování vojenského újezdu a Města Libavá pitnou vodou Armádní Servisní a byl ukončen odběr z vodovodního řadu společnosti SmVaK Ostrava, je nutné optimalizovat dodávky pro část Budišova nad Budišovkou - Podlesí.
12.9.
Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.
29.8.
Se zahájením nového školního roku začne v Bohumíně na Karvinsku modernizace akvaparku. Ve vodním světě se budou upravovat vstupní prostory s pokladnou a občerstvením. Oprava zhruba za 1,2 milionu korun by měla být hotova na konci září, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková.
25.8.
Další tři projekty směřující do obnovy infrastruktury pro dodávky pitné vody budou dokončeny v posledním srpnovém týdnu v Havířově a Karviné. Již na začátku prázdnin bylo za více než šest a půl milionu rekonstruováno 642 metrů vodovodní sítě a související infrastruktury z poloviny padesátých let minulého století v Chopinově, Třeneckého, Sadově a Šmeralově ulici v Havířově.
24.8.
Bohumín na Karvinsku chce zkvalitnit rekreaci u Vrbického a Kališova jezera. Město tam v následujících letech opraví nejen břehy, ale počítá i s umístěním mol, cykloboxy pro úschovnu kol v blízkosti vody, půjčovnou loděk a šlapadel nebo přístavištěm pro rekreační lodě, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková.
23.8.
Novojičínskou vodní nádrž Čerťák sloužící k rekreaci a rybaření čeká oprava. V polovině září se nádrž začne vypouštět. Město chce opravu využít k vylepšení služeb pro návštěvníky. ČTK to řekly mluvčí radnice Marie Machková a Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které jsou správcem vodního díla.
22.8.
Několik významných investičních projektů do vodovodních sítí odstartovala na začátku léta společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava na Frýdecko-Místecku.
11.8.
Město Vsetín dnes kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázalo lidem odebírat vodu z toků. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Adéla Kousalová. Již v červenci vydal stejný zákaz Rožnov pod Radhoštěm a poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.8.
V druhé výzvě dotačního programu Dešťovka, ve kterém se využívá dešťová a odpadní voda v domácnostech, bude 240 milionů korun. Včera to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Dříve hovořilo o 200 milionech, což byl dvojnásobek prvního dotačního kola. To se vyčerpalo za 28 hodin. Více podrobností chce resort oznámit na tiskové konferenci příští pondělí.
28.7.
Na Opavsku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava aktuálně modernizuje nebo rozšiřuje čistírny odpadních vod v Dolním Benešově nebo Háji ve Slezsku, významný projekt odstartoval ale také ve Vítkově.
28.7.
O klimatických změnách, o tom, že rychlé změny teplot o pět a více stupňů nebyly v historii neobvyklé, ale i o tom, co českému vodárenství chybí nejvíce, jsme si povídali s profesorem Bártou, uznávaným archeologem a egyptologem.
18.7.
S docentem Petrem Pokorným jsme si povídali o počátcích jeho spolupráce s profesorem Bártou, o tom, jak zjistili, že egyptská poušť nebyla vždycky pouští a proč jsou složité společnosti pokaždé ve stavu ohrožení.
17.7.
Díky projektu za více než 10 milionů korun bude na rozšířenou čistírnu možné v případě potřeby napojit například Mokré Lazce, Štítinu nebo Nové Sedlice.
4.7.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za více než 11 milionů korun rekonstruuje kanalizační a vodovodní síť v Českém Těšíně na Karvinsku. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury souvisí s opravou silnice II/468 a ve městě ji provází rozsáhlá dopravní omezení.
29.6.
Během horkých letních dnů, které přímo vybízí ke koupání, musí řešit společnost SmVaK Ostrava také negativní jevy týkající se snahy o neoprávněné zásahy do vodohospodářských zařízení, jejichž cílem je napustit zahradní bazény.
28.6.
V polovině června byla zahájena významná investiční akce, díky níž bude čistírna odpadních vod v Novém Jičíně schopna i při intenzivních srážkách zachytit a akumulovat odpadní vody. Jejich následným vyčištěním bude eliminováno vypouštění znečištění za dešťů do málo vodného toku Jičínky. Jde tak o další příspěvek společnosti SmVaK Ostrava pro zlepšování životního prostředí v regionu.
26.6.
Šumperský a Jesenický Deník.cz dnes přinesl rozhovor s Radimem Jiroutem, ředitelem Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS), která je dodavatelem vody pro tuto oblast a patří do francouzské skupiny SUEZ. Přinášíme jej v přesném znění..
20.6.
Zhruba 10 milionů korun investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce kanalizačních stok a související infrastruktury v Karvinské ulici v Českém Těšíně. Stavba se týká 525 metrů kanalizační sítě a související infrastruktury, téměř 300 metrů bude provedeno bezvýkopovou metodou, kdy bude do potrubí vtažena samonosná vložka.
16.6.
Cílem projektu je využít část třetího koridoru aktivační nádrže, který v současnosti slouží jako rezerva a není vystrojen technologiemi, k další redukci objemu dusíku ve vyčištěné vodě. Právě odpovídající odstranění tohoto prvku a jeho sloučenin z vody je nejsledovanějším parametrem z hlediska kvality celého procesu.
14.6.
Horkému počasí musí čelit zaměstnanci čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, kteří v současnosti připravují k opravě druhý koridor aktivačních nádrží. Práce na prvním z nich jsou již dokončeny, kompletní finalizace opravy je plánována na červenec.
12.6.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí, zavádí systém dálkového odečtu vodoměrů. Zákazníkům přinese neustále aktualizovaný přehled o spotřebě vody a může jim ušetřit i peníze, v případě že jim například někde bude voda unikat. Novinářům to řekli zástupci společnosti OVAK.
9.6.
Obyvatelé Úvalna na Bruntálsku budou mít po letech opět koupaliště. Tentokrát bude s biologickým čištěním, ve vodě tedy nebudou žádné chemické látky. Otevřeno bude v červenci. Už příští týden zahájí provoz přírodní koupaliště v Hlučíně na Opavsku. Tamní radnice se chystá na příjezd speciálního kombajnu, který bude kosit vodní rostliny.
6.6.
Rozmarné slavnosti řeky Ostravice oživí poslední červnovou sobotu centrum Ostravy. Návštěvníci opět uvidí soutěž ve sjezdu netradičních plavidel, budou moci využít půjčovnu loděk, vyzkoušet si hry pro děti i dospělé nebo se pobavit při koncertech či divadelních představeních, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Pondělíčková.
30.5.
Společnost Ovod zaměřující se především na odečty vodoměrů, jejich opravy, ověřování nebo prodej změnila svůj název na Vodotech. Největším zákazníkem společnosti jsou Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, pro které kromě služeb v oblasti vodoměrů zajišťuje také provoz zákaznické linky.
29.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) sníží svůj základní kapitál o 2,16 miliardy na 1,3 miliardy korun. Snížení základního kapitálu bude provedeno snížením jmenovité hodnoty akcie z 1000 na 375 korun a odpovídající částka bude vyplacena akcionářům.
29.5.
Moravskoslezští hygienici už zahájili pravidelné kontroly kvality vody ve volné přírodě. V letošní letní sezoně budou odebírat vzorky na 23 koupacích místech v kraji, a to až do konce srpna. Větší problémy zatím hygienici neodhalili, řekla ČTK krajská hygienička Helena Šebáková.
25.5.
Co je nutné dodržovat, aby byl zaručen odpovídající výsledek při napouštění domácího bazénu a neomezili jste sousedy při odběru pitné vody?
Místo napouštění domácího bazénu z vodovodní sítě si můžou lidé nechat dovézt vodu autocisternou Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava až domů.
18.5.
Bohumín na Karvinsku začal před letní sezonou s úpravami okolí Kališova jezera, které je vyhledávaným místem ke koupání. Přestože jezero vzniklé po těžbě štěrku i přilehlé pozemky patří soukromému vlastníkovi, město s ním má uzavřenu dohodu, a vodní plocha tak může sloužit ke koupání.
16.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dosáhla v loňském roce čistého zisku 362,5 milionu korun. Zisk byl o 37,2 milionu, tedy 9,3 procenta, nižší než v roce 2015. Tržby z vodného a stočného ale podniku stouply o 31,4 milionu (1,4 procenta) na 2,34 miliardy korun.
9.5.
Povodí Odry na Bruntálsku zahájilo stavbu nejvyšší sypané hráze suché nádrže v Moravskoslezském kraji vysoké až 16 metrů. Stavba suché nádrže Jelení je součástí protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, stejně jako plánovaná přehrada v Nových Heřminovech, kterou ale vedení obce a část obyvatel odmítá. O zahájení stavby suché nádrže ČTK informovala mluvčí povodí Šárka Vlčková.
2.5.
Rekonstrukce přehrady Kružberk na Opavsku už je téměř hotova. Přišla bez DPH zhruba na 80 milionů korun a stavbaři během ní opravili mimo jiné části hráze, které už byly na hranici životnosti. ČTK to řekla Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který se stará o vodní toky a vodní díla na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.
21.4.
Vodní nádrž Šance na Frýdecko-Místecku prochází nejrozsáhlejší rekonstrukci ve své historii. Jejím cílem je především zvýšit bezpečnost vodního díla za případných povodní. Oprava přijde na více než 438 milionů korun a dokončena má být příští rok v červenci.
20.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) snížila za 20 let ztráty vody o 85 procent. V roce 1996 se v Ostravě ztratilo ve vodovodním systému téměř 16 milionů metrů krychlových pitné vody, což odpovídalo úrovni ztrát ve výši 36 procent. Nyní jsou ztráty pod hranicí 2,5 milionu metrů krychlových, což představuje hodnotu 12,75 procenta.
18.4.
Krnovská radnice připravuje opravu kanalizace v Chářovské ulici v celkové hodnotě kolem 30 milionů korun. Práce začnou už v květnu, potrvají včetně dopravních omezení do listopadu. Jde o největší investiční akci města v letošním roce. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.
11.4.
Zájem o vodáckou turistiku v Moravskoslezském kraji roste. Stále víc lidí má zájem plavbu v loďkách si vyzkoušet a lodě si rovnou půjčit. ČTK to řekl Roman Štolfa, předseda spolku Posejdon, který sdružuje zájemce o vodáckou turistiku.
6.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za 3,4 milionu korun opraví čistírnu odpadních vod v Tiché na Novojičínsku. Komplexní rekonstrukci vyžadují po více než 20 letech provozu stavební objekty i technologické zařízení. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
30.3.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v Česku, zahájila rekonstrukci biologické části čistírny odpadních vod v Dolním Benešově na Opavsku. Díky investici za pět milionů korun bude mít čistírna větší kapacitu, a tak na kanalizační systém bude možné v případě potřeby napojit další místa.
29.3.
Část obyvatel Nových Heřminov na Bruntálsku chce nové referendum ke stavbě přehrady, která má obec z části zatopit. Platné referendum z roku 2008 zavazuje obec k boji proti stavbě, která má podle Povodí Odry zvýšit protipovodňovou ochranu obcí podél horního toku Opavy.
28.3.
Povodí Odry zaznamenalo rekordní zájem lidí o prohlídku nádrží ve své správě. Při Dni otevřených dveří tři z nich navštívilo téměř 5500 lidí. Zbývající dvě jsou kvůli rekonstrukci uzavřené. Lidé si mohli vodní díla prohlédnout u příležitosti Dne vody, který připadá na 22. března. ČTK to řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková.
22.3.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za 51 milionů korun zmodernizovala kalové hospodářství v Čistírně odpadních vod Opava. Vybudovala novou vyhnívací nádrž o objemu 2000 metrů krychlových, čímž podstatně zvýšila kapacitu kalového hospodářství, které tam bylo přetíženo.
10.2.
Stavba nového krytého bazénu v Opavě by měla začít příští rok na jaře. Město nyní nechává vypracovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení, náklady na stavbu odhaduje na 340 milionů korun. Projekt bude zahrnovat spolu s plaveckým bazénem i tobogány. Novinářům to řekl primátor města Radim Křupala (ČSSD).
9.2.
Nápojářská skupina Kofola převezme od března výhradní distribuci přírodních minerálních vod s výtažky z léčivých pramenů Bílinská kyselka, Rudolfův pramen a Zaječická hořká voda. Výrobcem těchto nápojů je společnost Bohemia Healing Marienbad Waters, která si jejich distribuci zajišťovala dosud převážně sama. Kofola to dnes oznámila ČTK.
18.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v roce 2017 do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury 526 milionů korun. Zhruba pětina z těchto prostředků je určena pro vodovodní a kanalizační sítě nebo čistírny odpadních vod v okrese Karviná. Například v obci Dětmarovice vzniknou téměř dva kilometry moderního a kapacitnějšího vodovodu.
17.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) se letos chystá investovat do vodohospodářské infrastruktury na Frýdecko-Místecku 165 milionů korun. Téměř 45 milionů korun z toho půjde do vodovodní sítě a přes 30 milionů do projektů v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod.
12.1.
Téměř 45 milionů korun investuje společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava v roce 2017 do vodovodní sítě na Frýdecko-Místecku a Třinecku, více než 30 milionů bude směřovat do projektů v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod.
5.1.
Akvacentrum v Bohumíně na Karvinsku letos chystá modernizaci vstupní haly zhruba za 1,2 milionu korun. Opravy jsou naplánovány na září, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková. Akvacentrum je v provozu 11 let a vstup do něj je podle jeho vedoucího zastaralý, dlažba i obklady jsou poškozené, a čeká je tak výměna.
21.12.
V předvánočním období se podařilo vybrat 370 kilogramů oblečení. Jeho prodej v dobročinných second handech pomůže například mobilnímu hospici Ondrášek nebo dennímu stacionáři Žebřík.
6.12.
Účelem stavby je zajištění protipovodňové ochrany na vodním toku Polančice a na jeho přítocích Rakovci a Mexickém potoku. Protipovodňové stavby budou ochránit Polanku nad Odrou a město Klimkovice. Stavba by měla být realizována během let 2018 až 2020. Předpokládané náklady jsou 175 mil. Kč bez DPH.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby stávajících zařízení 526 milionů korun. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2017.
22.11.
Státní podnik Povodí Odry, který se stará o vodní toky a vodní díla na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje, připravuje stavbu ochranné hráze, jež by měla dvaadvacetitisícový Bohumín na Karvinsku ochránit před stoletou vodou. Má se začít stavět v září 2018, hotova má být v srpnu 2020 a bez DPH má stát 292 milionů korun.
14.11.
Kvůli vysoké poruchovosti a tlakovým poměrům bude vyměněno 460 metrů potrubí z padesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že je větší část trasy vedena zahradami a okrajem lesa, je v délce 360 metrů stavba realizována bezvýkopovou pokládkou řízeným horizontálním vrtáním. Zbývajících sto metrů bude položeno otevřeným výkopem.
10.11.
Státní podnik Povodí Odry připravuje protipovodňové opatření, které ochrání zastavěnou část města Bohumín, konkrétně místní části Vrbici, Pudlov a Starý Bohumín. Ochranná hráz na tocích Odra a Orlovská Stružka by měla místní chránit před stoletou vodou. S výstavbou by se mělo začít v září 2018 a hotova by měla být v roce 2020.
25.10.
Téměř 1 100 v Bílovci, více než 350 ve Zbyslavicích a 390 ve Slatině. Tolik metrů nových vodovodních sítí buduje v současnosti na Bílovecku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Všechny tři projekty celkem za více než 17 milionů korun začaly v létě a měly by být hotovy do konce roku.
27.9.
Společnost SmVaK Ostrava se rozhodla učinit další krok ke zkvalitnění svých služeb pro zákazníky. Od 1. října letošního roku mění čísla zákaznické i poruchové linky. Místo tzv. bílých linek, které jsou tradičně zpoplatněné, budou zákazníci volat na bezplatné zelené linky.
9.9.
S koncem prázdnin zahájila společnost SmVaK Ostrava další významný investiční projekt ve Frýdku-Místku v oblasti kanalizační sítě. Použije také bezvýkopovou technologii, aby snížila dopad své činnosti na pozemní komunikace. Hotovo bude na konci roku. Zrekonstruuje také vodovod v ulici Čs. červeného kříže.
30.8.
Za účasti zástupců měst a obcí, vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialy a vedení společnosti SmVaK byl slavnostně otevřen a uveden do provozu nový vodojem v obci Milíkov na Jablunkovsku, který zajistí přístup k dostatečné kapacitě pitné vody páteřního distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
8.8.
Sérii rozhovorů se starosty měst a obcí zahajujeme v Moravskoslezském kraji , přímo v severovýchodním cípu republiky. O tom, jak tady zasáhlo loňské sucho i o tom, jak náročné je provozovot vodovod a kanalizaci v hornatém terénu, jsme si povídali se starostou Vendryně Bohuslavem Raszkou.
2.8.
Fandové (nejenom) sportu, kteří zavítají do Olympijského parku na Černé louce, se budou moci kdykoliv osvěžit čerstvou kohoutkovou vodou. V horkých dnech navíc přijde vhod speciální vodní brána, která vyrábí z vody příjemnou vodní mlhu. To vše díky konceptu Free Water Zone, který do ostravského Olympijského parku dodá společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK).
27.7.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava implementovala energetickou politiku a identifikovala jednotlivé aspekty nakládání s energiemi, které bude dále pravidelně monitorovat a analyzovat. Byly stanoveny cíle, jakých úspor a v jakých oblastech lze při nakládání s energiemi dosáhnout.
28.6.
Státní podnik Povodí Odry dokončil opravu balvanitého skluzu na vodním toku Ostravice ve Frýdlantě nad Ostravicí, v lokalitě nad Harcovským mostem, říční km 35,900–36,400. Úprava probíhala od letošního února a jejím cílem bylo stabilizovat koryto, zabránit postupující zpětné dnové erozi a zajistit bezpečné převedení průtoků Q20–Q100.
23.6.
Akce bude stát více než 3,6 milionu korun. 143 metrů bude vybudováno otevřeným výkopem ve stávající trase, 214 metrů otevřeným výkopem v nové trase, 77 metrů bezvýkopovou metodou řízeného vrtání a více než 63 metrů metodou berstlining.
21.6.
Již XXXV. ročník mezinárodní konference vodohospodářů a odborníků v oboru se do Moravskoslezského kraje vrátil po dvaceti letech. Organizátorem akce je státní podnik Povodí Odry spolu s Českým přehradním výborem. V Ostravě se sešlo více než 300 odborníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
21.6.
Rozmarné slavnosti řeky Ostravice letos nabídnou soutěž netradičních plavidel i písčitou pláž v centru Ostravy. Přes řeku budou návštěvníky vozit přívozy. Akce se uskuteční v sobotu 25. června od 14:00. ČTK to řekla mluvčí centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
24.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Bernarticích nad Odrou. Provoz je v současnosti hydraulicky i látkově přetížen, což snižuje jeho účinnost při odstraňování amoniakálního dusíku z odpadních vod.
23.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava realizuje dvě významné rekonstrukce kanalizačních sítí v Novém Jičíně na ulicích Dolní Brána a Štefánikova. Práce začaly březnu, hotovy by měly být koncem července. Celkové náklady se vyšplhají na více než 14 milionů korun.
17.5.
Ostravská koupaliště zahájila přípravu na letošní sezonu a většina venkovních bazénů se již napouští vodou. Nejdéle bude tradičně trvat zaplnění letního koupaliště v Porubě, které pojme 76 milionů litrů vody a napouští se zhruba dva týdny. Největší novinkou letošní sezony bude omezení kouření v areálech koupališť, řekla ČTK mluvčí městské společnosti Sareza Hana Ryšánková.
29.4.
Rybáři a zástupci Třineckých železáren (TŽ) včera v areálu firmy vypustili do řeky Olše čtyři stovky pstruhů potočních. Chtějí tím posílit rybí populaci, která v řekách kvůli přirozeným predátorům ubývá. Ryby pocházejí z umělého chovu v Domašově, odkud je přivezl Český rybářský svaz za prostředky, jež darovala huť. ČTK to sdělila mluvčí TŽ Petra Jurásková.
21.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji, v loňském roce dosáhla zisku 399,4 milionu korun. Meziročně to bylo o 11,5 milionu korun (2,8 procenta) méně. Tržby z vodného a stočného podniku stouply o 95,1 milionu korun (4,3 procenta) na 2,31 miliardy korun.
19.4.
Společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí, loni klesl zisk meziročně o 6,8 milionu korun, tedy o 7,3 procenta, na 86,6 milionu korun. Oproti očekávanému zisku ve výši 83 milionu korun byl ale výsledek vyšší.
22.3.
Zájemci navštívili Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a čtyři významné čistírny odpadních vod v regionu. Děti i rodiče se seznámili s procesem výroby pitné vody a čištění té odpadní
15.3.
Vodohospodáři chystají k blížícímu se Dni vody řadu akcí, při nichž umožní lidem dostat se do prostor, kam se běžně podívat nemohou. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) otevřou například úpravnu vody ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi na Frýdecko-Místecku.
11.3.
Vedení Ostravy by se mělo zabývat tím, jak by šlo využít důlní vodu z bývalých uhelných šachet pod městem. Voda může sloužit jako zdroj energie, ale také jako obří zásobník pro období sucha.
3.3.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) rekonstruuje vodovodní řad ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Kromě jeho stáří a opotřebovanosti je důvodem především potřeba zvýšit jeho kapacitu a zajistit spolehlivé dodávky dostatečného množství vody pro firmy v místní průmyslové zóně a okolní domácnosti.
2.3.
Období zhruba osmiměsíčního sucha, které bylo v Moravskoslezském kraji nejhorší za posledních přibližně sto let, skončilo. Naplněnost nádrží se začíná vracet k normálu. Novinářům to řekl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina.
1.3.
Více než osm milionů korun investuje společnost Severomoravské vodovody a kanalizace do rekonstrukce vodovodního řadu ve Frýdlantu nad Ostravicí, aby zajistila spolehlivé dodávky dostatečného množství kvalitní pitné vody pro zhruba 350 zaměstnanců firem v průmyslové zóně a 150 místních obyvatel.
26.2.
Státní podnik Povodí Odry dokončil revitalizaci říčky Mohelnice v Raškovicích na Frýdecko-Místecku, která začala před rokem. Za 5,5 milionu korun bez DPH podnik mimo jiné opravil dva stupně, cílem úprav bylo ochránit zástavbu před velkou vodou a erozí.
26.2.
Společnost SmVaK bude deset let provozovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod ve Vratimově a Horních Datyních pro 1150 obyvatel.
19.2.
Společnost letos plánuje investovat do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun.
17.2.
Podnik Povodí Odry výrazně omezil odtok z nádrže Žermanice na Frýdecko-Místecku. Chce v ní totiž zadržet co nejvíce vody pro případ, že by se letos opakovalo sucho z předešlých let. Tento preventivní krok má zajistit, aby měly průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji i v případě sucha dost vody.
8.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, chce vybudovat další malé vodní elektrárny. Loni jich provozovala sedm, vyrobily víc než 4500 megawatthodin elektrické energie.
16.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci ve Vratimově a splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Horních Datyních. Vodohospodářská infrastruktura je majetkem obce a byla v uplynulých letech vybudována díky prostředkům Evropské unie. Kanalizační síť má včetně přípojek celkovou délku 9,3 kilometru.
11.12.
Moravskoslezský kraj dál trápí extrémní sucho. Průtoky v řekách jsou nejnižší od roku 1953. Pokud se situace nezmění, koncem prosince bude tento mezník překonán a půjde už o největší sucho od počátku 20. století. Zásoby vody v přehradách jsou zatím dostatečné především na Opavsku a v Jeseníkách.
4.12.
Vodní dílo Kružberk na řece Moravici blízko stejnojmenné obce je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Funguje jako zdroj pitné vody pro ostravskou aglomeraci, pokrývá asi polovinu potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě. Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena před 60 lety, 5. prosince 1955.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
26.11.
Lidem se nyní naskýtá neobvyklý pohled na hráz přehrady Kružberk na Opavsku. Stavbaři při rekonstrukci vodního díla odstranili korunu (nejvyšší místo) hráze. Oprava horní části hráze, která začala v červenci a potrvá až do konce příštího roku, bude stát bez DPH 80 milionů korun.
25.11.
Dnes byla dokončena údržba mezihrází vodního toku Ostravice ve Frýdku-Místku, ř. km 22,900–25,300. Veškeré projekční práce zajišťoval státní podnik Povodí Odry, zhotovitelem stavby byla společnost Lesostavby Frýdek-Místek a. s. Úprava toku probíhala od loňského podzimu a přišla státní podnik Povodí Odry na 3 869 000 Kč bez DPH.
19.11.
Zhruba 100.000 metrů krychlových vody denně vyprodukuje klíčová úpravna vody společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) ve Vítkově-Podhradí na Opavsku.
10.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) za 18,5 milionu korun opravila více než půl kilometru sto let staré kanalizace ve Vítkově na Opavsku. Kanalizace už byla v nevyhovujícím stavu a byly s ní problémy. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Marek Síbrt. SmVaK je jednou z největších vodárenských společností v republice.
27.10.
Více než 120 milionů z vlastních zdrojů investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce své největší úpravny vody. Rozsáhlá rekonstrukce strojního i elektrotechnického zařízení v úpravně vody ve Vítkově – Podhradí, která začala v červenci a potrvá až do konce roku 2016, je v plném běhu.
16.10.
Na území, na němž má na Bruntálsku vzniknout přehrada Nové Heřminovy, už odborníci dělají geologické průzkumy a začne se připravovat dokumentace pro územní řízení. Začaly už rovněž stavby některých souvisejících opatření, které mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
12.10.
Vodárenská společnost Ostravské vodovody a kanalizace začala v těchto dnech testovat novou technologii na čištění vodovodního potrubí. K tomuto účelu používá speciální směs ledu a soli, údajně jako první v ČR. Metoda nazývaná Ice Pigging je více než tisíckrát účinnější než běžně používaný proplach, řekla ČTK mluvčí firmy Radka Vanková.
9.10.
Pravicová opozice se ve Sněmovně pustila do ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli loňské výměně generálního ředitele Povodí Odry. Jurečka to zdůvodňoval špatnou komunikací, poslanci pravice ale mluvili v rámci dnešní interpelace Zbyňka Stanjury (ODS) o "personálních jatkách" a "příslušných stranických knížkách".
21.9.
Na přehradě Šance na Frýdecko-Místecku začala rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá přes tři roky a bude stát více než 430 milionů korun. Účelem je posílit protipovodňovou ochranu i zajistit spolehlivé dodávky pitné vody. V nádrži je nyní tak málo vody, jako nebylo za desítky let, řekl ČTK Čestmír Vlček, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který přehradu provozuje.ezská Harta.
7.8.
Dlouho připravovaná rozsáhlá rekonstrukce přehrady Šance na Frýdecko-Místecku začne počátkem září. Bude stát 438,5 milionu korun a jejím cílem je mimo jiné posílit protipovodňovou ochranu a zajistit spolehlivé dodávky pitné vody.
7.8.
Kvůli přetrvávajícímu suchu a extrémnímu nárůstu počtu požárů lesů či polí vyhlásil krajský úřad na území celého Moravskoslezského kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
31.7.
Valná hromada akcionářů společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodohospodářských firem v Česku, dnes rozhodla o změně nominální hodnoty akcií z 1000 korun na 375 korun za jednu akcii.
21.7.
Podnik Povodí Odry zahájil opravu vodní nádrže Kružberk na Opavsku za více než 80 milionů korun. Rekonstrukce čeká korunu a horní část hráze. Oprava má skončit příští rok v prosinci, provoz nádrže nebude nijak omezen. ČTK to za podnik Povodí Odry sdělila Kateřina Šreková.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
23.4.
Publikace s podtitulem Putování legendárního moravského vodohospodáře Dr. Jana Čermáka 20. stoletím vás provede osobními vzpomínkami významného českého vodohospodáře a stavitele přehrad povodí Odry.
21.4.
Poprvé po rozsáhlé rekonstrukci si lidé budou moci prohlédnout Úpravnu vody v Ostravě - Nové Vsi. Během Dne otevřených dveří se v sobotu 25. dubna otevřou rovněž brány dalšího obvykle nepřístupného místa: Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívozu. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
2.12.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna o 3,13 Kč na 76,22 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 4,28 procenta. Vodné zdraží o 1,52 Kč (čtyři procenta) na 39,56 Kč, stočné o 1,61 Kč (4,59 procenta) na 36,66 Kč za kubík.
17.6.
Rekonstrukce vodního díla Šance na řece Ostravici by v letech 2015 až 2018 měla stát celkem 735 milionů korun bez DPH, vyplývá z materiálu, který dnes schválila vláda. Hráz v současné době podle expertů nedostatečně chrání Ostravu a další města a obce na řekách Ostravici a Odře před rizikem povodní.
10.4.
Nejen v Praze, ale také v Ostravě se fandí kohoutkové. Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) připravila pro účastníky finálového turnaje ČEZ Street Hockey speciální vodní bar.
19.3.
Spotřeba pitné vody v Moravskoslezském kraji stále klesá, ročně zhruba o jedno až dvě procenta. Důvody jsou podle vodohospodářů dva: úbytek obyvatel a modernizace bytových zařízení. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Ostravě řekli zástupci vodárenských společností.
14.3.
Přehrada Šance na řece Ostravici na Frýdecko-Místecku je nyní naplněná jen přibližně z 52 procent. Nemůže za to však jen sucho, ale také stavební práce, kvůli kterým byla už dříve hladina snížena na asi 65 procent. ČTK to řekl obchodní ředitel státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček.
20.11.
V uplynulých dnech byly dokončeny stavební práce na investiční akci státního podniku Povodí Odry s názvem „Úprava Sedlnice, Sedlnice km 6,470 – 7,601“, která byla zahájena v červenci 2012.
8.11.
Ve čtvrtek 7. listopadu se uskutečnila v koncertní síni kostela svatého Ducha v Krnově konference nazvaná „Opatření na ochranu před povodněmi v povodí horního toku řeky Opavy“. Zde představil státem určený investor státní podnik Povodí Odry dosavadní postup a následující kroky v přípravě a realizaci jednotlivých stavebních opatření na ochranu obcí před povodněmi v oblasti řeky Opavy.
16.7.
Ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších českých vodárenských firem, nehrozí po výrazné změně struktury akcionářů žádné propouštění. Stejně tak se zákazníci nemusí obávat ani dramatického zvyšování cen. ČTK to řekl generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl.
2.7.
Španělská společnost FCC prodala podíl 49 procent v české vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) japonské firmě Mitsui za 97 milionů eur, tedy 2,5 miliardy Kč. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
1.10.
Jedna z nejnákladnějších investičních akcí na Novojičínsku se blíží ke svému konci. Výstavba více než padesáti kilometrů kanalizace nabrala skluz. A to nejen kvůli tvrdému podloží. Práce na náročném projektu se posunuly o dva měsíce, a jejich ukončení je tak naplánováno na druhou polovinu října.
18.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších tuzemských vodárenských firem, dosáhla v roce 2011 čistého zisku 362,5 milionu korun. Je to o 9,7 milionu, tedy 2,7 procenta, více než v předchozím roce. Uvádí to výročí zpráva, kterou dnes schválili akcionáři na valné hromadě společnosti v Ostravě.
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
5.3.
V okrajových částech Havířova na Karvinsku začala výstavba kanalizace za zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Do podzimu roku 2013 bude kanalizace dobudována v městských částech Dolní a Prostřední Suchá, Dolní Datyně a Bludovice a připravena bude více než tisícovka přípojek, řekl dnes ČTK primátor města Zdeněk Osmanczyk (ČSSD).
23.2.
Ministerstvo životního prostředí schválilo studii EIA posuzující vlivy plánované přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku na životní prostředí. Souhlasu bylo potřeba pro pokračování projekčních a přípravných prací.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
13.10.
Jen formální nedostatky v projektové dokumentaci brání podle vedení Ostravy tomu, aby ministerstvo financí vypsalo výběrové řízení na revitalizaci řeky Ostravice v centru města. Za zhruba 300 milionů korun se má prodloužit potrubí odvádějící odpad z průmyslové zóny a vyčistit řeka od usazenin.
4.10.
Revitalizace povodí Olše má za sebou stavební část. Jeden z největších projektů v regionu se potýkal s obrovskými problémy. Invesorem je Slezský vodohospodářský svazek.
1.8.
Další úsek nové kanalizace s čistírnou odpadních vod byl dokončen v podhůří moravskoslezských Beskyd. Téměř deset kilometrů dlouhá kanalizace s čistírnou byla budována od loňského října.
16.6.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK) loni zvýšila svůj zisk meziročně o dvě procenta na 64,5 milionu korun. Podařilo se to zejména růstem tržeb z prodeje vody. Vyplývá to z informací dnešní valné hromady firmy.
5.4.
Od prvního dubna má severomoravské město Studénka nového dodavatele pitné vody - společnost Zásobování teplem Vsetín a. s. Ta má s provozováním vodárenské infrastruktury zkušenosti z nedaleké Jasenice.
16.2.
Situace na severu Moravy je specifická tím, že část měst a obcí prodala vodárenskou infrastrukturu Severomoravským vodovodům a kanalizacím (SmVaK). Ten ji dnes tedy nejen vlastní, ale také provozuje. V Havířově přesto našli k evropským dotacím cestu, ale ani ta není zcela bez komplikací.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
29.11.
V pátek byla v Ostravici slavnostně uvedena do provozu nová čistírna odpadních vod v rámci projektu Čistá Odra. Investice přesáhla 200 miliónů korun.
26.7.
Jak bojují vodárenské společnosti proti černým odběrům na Ostravsku a Karlovarsku? V letním období se počet neoprávněných odběrů každoročně zvyšuje. Tyto prohřešky však mohou přijít pěkně draho.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE