Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Stavba kanalizace na Šumpersku může začít, dotace je schválena

Stavba kanalizace na Šumpersku může začít, dotace je schválena

Stavba vodohospodářské infrastruktury za 1,5 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody v tocích i stav kanalizace v pěti městech na Šumpersku, začne během několika týdnů. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) získala ve středu od Státního fondu životního prostředí po měsících jednání poslední podpisy a razítka.

Projekt se tak posouvá z fáze příprav do fáze výstavby. ČTK to řekl mluvčí projektu Pavel Vysloužil.

"Mohu potvrdit, že po velmi složitých jednáních máme vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace a během několika týdnů se rozjedou všechny stavby," uvedl ředitel VHZ Jan Závěšický. Podotkl, že stavební firmy se správcem stavby nyní aktualizují harmonogramy jednotlivých podprojektů, dolaďují se vztahy s dodavateli a s městy se připravuje systém informování obyvatel o stavbách.

Projekt zásadně pomůže ke snížení znečistění povrchových a odpadních vod horního povodí řeky Moravy v Olomouckém kraji a zahrnuje pět obcí - Šumperk, Hanušovice, Zábřeh, Mohelnici a Loštice.

Evropská komise loni na jaře projekt posvětila, i když od roku 2010 váhala se schválením dotace, protože se jí podle mluvčího projektu nelíbil způsob zadání soutěže na zhotovitele, ani smlouvy, které s nimi minulé vedení VHZ podepsalo, zejména v bodech o cenách prací a materiálů. "Novému vedení, které nastoupilo předloni, se podařilo změnou vyjednávací taktiky vůči Bruselu i dodavatelům dát věci do pořádku a komisi přesvědčit, že peníze vynaloží účelně a hospodárně. V minulých měsících pak vedení VHZ jednalo s pražskými ministerstvy, jak projekt vysoutěžený před pěti lety sladit se současnou českou i evropskou legislativou," doplnil Vysloužil.

Pětice měst na tuto investici prostřednictvím VHZ obdrží z evropských fondů dotaci 1,2 miliardy korun a zbývající část nákladů pokryjí z vlastních zdrojů. Města, ve kterých žije dohromady 55.000 lidí, díky investici opraví zastaralou kanalizační síť a modernizuje čistírny odpadních vod. Zhruba 3700 obyvatel poté získá přístup ke kanalizaci. Po dokončení projektu se v regionu zvýší míra připojení na kanalizaci a čistírny odpadních vod z 92,9 na 99,6 procenta.

Zdroj: Wikipedia, RostislavŠubert, licence

9. 5. 2014 ČTK