Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Stát odkoupí pozemky pod vodním dílem Skalička, rozhodla vláda

Stát odkoupí pozemky pod vodním dílem Skalička, rozhodla vláda

Pozemky, které by mohla zalít voda z vodního díla Skalička na Bečvě, vykoupí stát. Včera o tom rozhodla vláda, která posuzovala i variantu, že by pozemky zůstaly ve vlastnictví soukromých vlastníků. Celkem jde o zhruba 392 hektarů, za které stát zaplatí kolem 590 milionů korun. Pozemky by měly být vykoupené do sedmi let.

"Vláda rozhodla o tom, že stát může pokračovat v dalším výkupu všech pozemků, které pod tímto vodním dílem budou," řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Potřeba peněz na majetkoprávní vypořádání celé plochy vodního díla Skalička se výkupem pozemků navýší o 590 milionů korun na 1,24 miliardy, uvádí materiál ministerstva zemědělství.

Stát ještě nerozhodl, jak bude vodní dílo vypadat. Materiál kalkuluje s pěti možnostmi technického řešení. Mohlo by jít o suchou nádrž, nebo by v části mohla být stále voda. Mohla by se stavět i víceúčelová nádrž se zásobním prostorem vody, dále se uvažuje o tzv. boční nádrži, která by mohla být suchá nebo víceúčelová. Podle Jurečky by o tom, co vlastně Skalička bude, mohl stát rozhodnout do dvou až tří let.

Povodí řeky Bečvy je z hlediska povodňových rizik jedním z nejexponovanějších míst v Česku. Dříve protipovodňové plány počítaly s poldrem, nyní ministerstvo zemědělství preferuje nádrž. Ekologové ale upozorňují, že stavba přehrady může mít negativní dopad na život v řece i na její tok. Poldr by stál přibližně 2,69 miliardy korun, nádrž zhruba 3,25 miliardy korun.

Přehrada by měla ochránit před povodněmi přibližně 110.000 lidí. V roce 1997 tu napáchaly povodně škodu za sedm miliard korun. V době sucha by měla vylepšovat minimální průtok Bečvy.

Vláda v srpnu schválila, aby v rámci boje se suchem ministerstvo zemědělství začalo s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Přípravné práce začaly i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.

Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody. V současnosti stát pracuje na přípravě nádrže v lokalitě Nových Heřminov.
 

11. 4. 2017 ČTK
Reklama
Oborové informace

EY jako partner pro získání evropských dotací

EY jako partner pro získání evropských dotací Vice

1.9.

Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...

...

Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE