Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Stát odkoupí pozemky pod vodním dílem Skalička, rozhodla vláda

Stát odkoupí pozemky pod vodním dílem Skalička, rozhodla vláda

Pozemky, které by mohla zalít voda z vodního díla Skalička na Bečvě, vykoupí stát. Včera o tom rozhodla vláda, která posuzovala i variantu, že by pozemky zůstaly ve vlastnictví soukromých vlastníků. Celkem jde o zhruba 392 hektarů, za které stát zaplatí kolem 590 milionů korun. Pozemky by měly být vykoupené do sedmi let.

"Vláda rozhodla o tom, že stát může pokračovat v dalším výkupu všech pozemků, které pod tímto vodním dílem budou," řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Potřeba peněz na majetkoprávní vypořádání celé plochy vodního díla Skalička se výkupem pozemků navýší o 590 milionů korun na 1,24 miliardy, uvádí materiál ministerstva zemědělství.

Stát ještě nerozhodl, jak bude vodní dílo vypadat. Materiál kalkuluje s pěti možnostmi technického řešení. Mohlo by jít o suchou nádrž, nebo by v části mohla být stále voda. Mohla by se stavět i víceúčelová nádrž se zásobním prostorem vody, dále se uvažuje o tzv. boční nádrži, která by mohla být suchá nebo víceúčelová. Podle Jurečky by o tom, co vlastně Skalička bude, mohl stát rozhodnout do dvou až tří let.

Povodí řeky Bečvy je z hlediska povodňových rizik jedním z nejexponovanějších míst v Česku. Dříve protipovodňové plány počítaly s poldrem, nyní ministerstvo zemědělství preferuje nádrž. Ekologové ale upozorňují, že stavba přehrady může mít negativní dopad na život v řece i na její tok. Poldr by stál přibližně 2,69 miliardy korun, nádrž zhruba 3,25 miliardy korun.

Přehrada by měla ochránit před povodněmi přibližně 110.000 lidí. V roce 1997 tu napáchaly povodně škodu za sedm miliard korun. V době sucha by měla vylepšovat minimální průtok Bečvy.

Vláda v srpnu schválila, aby v rámci boje se suchem ministerstvo zemědělství začalo s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Přípravné práce začaly i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.

Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody. V současnosti stát pracuje na přípravě nádrže v lokalitě Nových Heřminov.
 

11. 4. 2017 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE