Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Soutěž Pro vodu letos ovládla trojice studentek

Soutěž Pro vodu letos ovládla trojice studentek

V souvislosti s nedávným Světovým dnem vody Nadace Partnerství vyhlásila výsledky již 3. ročníku soutěže Pro vodu - cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. První vítězný projekt se zaměřil na úspory vody na školách, druhý navrhuje způsob práce s dešťovou vodou na sídlišti. Úspěšné autorky převzaly ve čtvrtek 26. března ocenění a finanční odměny ve výši 30 tisíc Kč.

Finálovými návrhy se můžete inspirovat na www.soutezprovodu.cz.

„Svůj nápad, jak změnit nešetrné či nevhodné způsoby využívání vody, ve finále prezentovalo celkem 9 soutěžních týmů nebo jednotlivců. I v letošním ročníku převládaly projekty, které spíše řešily hospodaření s vodou ve městech a krajině než v budovách a domácnostech,“ komentuje účast v jednotlivých kategoriích organizátorka soutěže Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství.

Přesto se mezi vítězné projekty zařadil právě projekt „Vzduch do vody zvýší úspory!“ autorek Adély Svejkovské a Pavly Šanderové z Mendelovy univerzity v Brně. Jejich nápad spočívá v kampani, která by přiměla školy instalovat na vodovodní baterie úsporné perlátory (šetřiče provzdušňující vodu). Studentky si spočítaly, že pokud by tato zařízení využívala jejich vlastní fakulta, snížila by se spotřeba pitné vody v umyvadlech z původních 36 tisíc litrů týdně na 10 tisíc litrů. „Jako jednoho z porotců mě toto jednoduché a efektivní řešení s minimálními pořizovacími náklady nadchlo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem a tento projekt je příkladem, jak může být soutěž inspirací pro instituce i jednotlivce a ve svém důsledku prosazovat šetrné a zároveň výhodné postupy v nakládání s vodou,“ uvádí Pavel Novák ze společnosti Nestlé.

Šek na 30 tisíc korun si odnesla také Lucie Pančíková za svou studii proměny veřejného prostranství na sídlišti Vinice v Plzni. Jedním z hlavních prvků její práce byl návrh vodní plochy v centrální části sídliště, do níž by při prudkých deštích stékala voda ze střech paneláků a chodníků. „Kromě toho, že by nádrž při přívalových deštích ulevila náporu na kanalizaci, věřím, že by zároveň byla atraktivní pro obyvatele sídliště,“ hovoří o projektu jeho autorka.

Odborná porota udělila ocenění také 2. místu a dvěma projektům na 3. místě. Poukaz v hodnotě 10 tisíc korun si odnesl tým autorů Davida Havíře, Michala Roška a Vitkora Fúry za návrh inteligentního zařízení „Kapka“, jehož hlavní myšlenkou je skrze mobilní aplikaci motivovat členy domácnosti ke snížení spotřeby vody. Odměny 5 tisíc korun a pomyslné bronzové medaile si ze soutěže odnesly studie „Žluté lázně“ od Elišky Pomyjové a „Náplavka v Plzni“ od Jakuba Sládka.


VÍTĚZNÉ PROJEKTY:

1. místo (30 tisíc Kč) – Vzduch do vody zvýší úspory!
Adéla Svejkovská, Pavla Šanderová

1. místo (30 tisíc Kč) – Vinice v Plzni
Lucie Pančíková

2. místo (10 tisíc Kč) – Kapka
David Havíř, Michal Roško, Viktor Fúra

3. místo (5 tisíc Kč) – Žluté lázně
Eliška Pomyjová

3. místo (5 tisíc Kč) – Náplavka v Plzni – Od jezu k vyhlídce
Jakub Sládek

 

 

Foto: Lenka Grossmannová, licence

30. 3. 2015 Nadace partnerství
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE