Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Sobotní bouřky zasáhly hlavně jih země a východní Čechy

Sobotní bouřky zasáhly hlavně jih země a východní Čechy

Silné bouřky zasáhly v sobotu odpoledne a večer zejména jižní část země a východní Čechy. Přívalové deště způsobily na některých místech rozvodnění menších toků, hasiči museli také odčerpávat vodu ze sklepů a odstraňovat polámané stromy z komunikací.

V Jílovicích na Královéhradecku pak evakuovali z místního hřiště více než 400 dětí, které ohrožovaly lokální záplavy. 

V Královéhradeckém kraji způsobila voda největší škody v obcích Výrava, Librantice, Jílovice a Jeníkovice, kde zatopila několik objektů. Například ve Výravě zalila větší část obce, ještě večer kolem 20:00 se v jejím středu nacházela veliká laguna. V Jílovicích se na hřišti konala soutěž v požárním sportu, záchranáři museli děti evakuovat do budovy školy v Českém Meziříčí. Nikdo nebyl zraněn.

Kvůli sesunutému svahu po bouři také několik hodin nejezdily vlaky v úseku Meziměstí a Broumov na Náchodsku. Zatopená byla i silnice Za Komínem v Trutnově a komunikace pod železničním přejezdem v Náchodě.

Jihočeští hasiči zasahovali kvůli bouřkám na třech místech kraje. Nejhorší byla situace ve Volarech na Prachaticku, kde byla ucpaná kanalizace. Ve Smilových Horách kvůli nadměrným lokálním srážkám hrozilo protržení rybníka. Podle hasičů ale byla sobotní situace klidnější proti pátečním událostem v Malontech na Českokrumlovsku, kde velké kroupy zhruba u deseti domů rozbily okna i tašky na střechách.

Stabilizovaná už je situace v Novém Rychnově na Vysočině, kde se v sobotu večer zvedla hladina Rohozenského potoka asi o 2,5 metru. Klesla ale ještě v noci. Voda v obci zasáhla zhruba 20 domů, dále zahrady, stodoly a kolny. Nejhůře dopadl střed městyse, kde jsou nejstarší domy. Stekla tam voda z polí.

Jihomoravští hasiči vyjížděli více než pětatřicetkrát, a to zejména na Blanensku. Nejhorší situace byla v Bořitově. V pěti ulicích tam voda zaplavila šest domů.

Silné bouřky ale zasáhly i další místa České republiky. V Plzeňském kraji řešili hasiči asi 30 událostí, nejčastěji zasahovali u vytopených sklepů, odstraňovali polámané stromy ze silnic. Podobné to bylo třeba v Olomouckém kraji, kde hasiči registrovali kvůli bouřce deset výjezdů.

 

Foto: Wikipedia, licence

30. 5. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE