Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Rybářství Třeboň čelí 4 žalobám od církve, jde o 163 ha rybníků

Rybářství Třeboň čelí 4 žalobám od církve, jde o 163 ha rybníků

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, vede čtyři žaloby s církvemi o rybníky s celkovou rozlohou 163 hektarů. Když budou rybníky v třeboňské rybniční soustavě vlastnit různí majitelé, hrozí, že někdo z nich nedodrží zooveterinární zásady. ČTK to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost verdiktu jihočeského krajského soudu, podle kterého muselo Rybářství Třeboň vrátit státu šest rybníků a další pozemky z někdejšího církevního majetku. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o ústavní stížnosti, kterou podali rybáři. ÚS to zdůvodnil například hrozbou hospodářských ztrát.

Spor je veden o rybníky Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický. Rybářství Třeboň je převedlo na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a hospodaří na nich zatím dál. "Kontinuita hospodaření byla zachována. Je dobře, že Ústavní soud takto rozhodl. Ale budeme čekat, jak se vyjádří k (naší) ústavní stížnosti. Odklad má ten význam, že to nemůže být vydáno církvím," řekl Malecha.

Tři ze čtyř žalob podala podle něj Římskokatolická církev, proti těmto třem podalo Rybářství Třeboň ústavní stížnosti. Argumentuje v nich tím, že by mu hrozily velké ztráty, třeba kvůli předčasným výlovům, problémem mohou být podle rybářů i dopady na třeboňskou rybniční soustavu.

"Jde o to, že vám berou majetek. Co se týká chovu, tak tyto rybníky jsou zakomponované do rybniční soustavy na Třeboňsku a jsou navzájem propojené vodou. Z toho důvodu na nich hospodaříme tak, abychom předešli zavlečení chorob od invazních druhů ryb, abychom měli rybníky absolutně pod kontrolou,"
řekl Malecha.

Doplnil, že když je v soustavách více hospodářů, někdo tam může zavléct invazní ryby. I kvůli hospodaření s vodou je podle Malechy dobré, když v soustavě rybníků jako Třeboňsko pečuje o ryby jediný chovatel.

Spor o rybníky Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický vyvolala prelatura v Českém Krumlově. Uvádí, že Rybářství Třeboň pozemky zprivatizovalo, přestože patřily do historického majetku církve.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr. Společnost hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů.

Foto: Wikipedia, Pajast, licence

12. 3. 2019 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE