Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
"Potřebujeme ještě více deštivých dní. Některé řeky na Moravě mají totiž hladiny nadále tak nízké, že se ještě z té nejhorší krize z období sucha nedostaly," uvedla mluvčí.
K těmto tokům patří například Rožnovská Bečva, Brtnice, Jihlava, Želetavka, Velička nebo řeka Morava v Olomouci. Jejich koryta jsou co do naplněnosti vodou na pouhých deseti až dvaceti procentech průměrného zářijového stavu. Na dalších místech je situace o trošku lepší. Stavy pomáhají zlepšovat přehrady.
Z nich vodohospodáři vypouští více vody, než kolik do nich přitéká, čímž uměle zvyšují průtoky. Nádrže na Moravě jsou naplněny zhruba z 65 až 90 procent a jsou na tom tedy lépe.
Vodohospodáři jsou ale mírně optimističtí. Skončilo období kropení zahrad, napouštění bazénů a dalších aktivit souvisejících s vyššími odběry vody od maloodběratelů z potoků a řek. To situaci zlepšuje. Pokud by Povodí Moravy uměle nezvyšovalo průtoky, mohly by nízké vodní stavy způsobit úhyny ryb.
Letošní sucho bylo podle vodohospodářů jedním z největších, s nimž se Morava od roku 2000 potýkala.
Foto: Wikipedia, Zp, licence
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
30.8.
21.4.
S finanční pomocí NF Veolia proběhla obnova biotopu této silně ohrožené rostliny na jedné z jejích tří středomoravských lokalit – ve štěrkopískovně Náklo na Olomoucku. Je to již druhá lokalita této pozoruhodné rostliny, které se za poslední rok dostalo díky spolupráci ČSOP a NF Veolia pomoci.
22.9.
Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči včera zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu.
27.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že na základě novelizace zákona o DPH zákonem č. 256/2019 Sb. má být s účinností od 1. 5. 2020 přeřazena úprava a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 % nově na 10 %.
13.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje všem zákazníkům, že v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 preventivně uzavírá až do odvolání všechna svá ZÁKAZNICKÁ CENTRA pro osobní kontakt se zákazníky. Všechny své služby společnost poskytuje i nadále, ale pouze v bezkontaktním režimu.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
20.9.
Členové konference Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 14. až 15. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2019, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
28.1.
Město Rajnhrad velmi dbá o vodní prameny a studánky v okolí, což dokázalo mimo jiné v loňském roce renovací tzv. Tajemné studánky. Pokud jste v okolí, doporučujeme navštívit besedu věnovanou renovaci tohoto vodního dílka. Akce se koná u příležitosti slavnostního vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže na téma Voda, potůčky, studánky.
8.1.
Moravské řeky se potýkají s následky loňského letního sucha. Jejich hladiny se sice od té doby mírně zvýšily, průtoky jsou ale na pětině až necelé polovině obvyklého stavu. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Situace by se mohla zlepšit až v době jarního tání; současná zima ale musí být vydatná na sníh.
28.12.
Brno plánuje v příštím roce začít na třech místech opravovat vodovody a kanalizace za 260 milionů korun. Důvodem je zlepšit nevyhovující a zastaralý stav. Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) jsou tři projekty jedny z mnoha, v příštím roce by mohlo město do zastaralé vodovodní infrastruktury investovat až 600 milionů korun.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
10.12.
Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
8.12.
Zlepšit fungování kanalizace a vyřešit problémy s přívalovými dešti, po kterých do Bečvy odtékalo velké množství znečištěné vody, má dnes zprovozněný nový kanalizační sběrač a dvě retenční nádrže na kraji Přerova. Obyvatelé místní části Kozlovice se díky tomu dočkali dlouho plánované kanalizace.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
4.12.
V Hovězí na Vsetínsku dnes skončila poslední, třetí etapa projektu Čistá řeka Bečva II, díky němuž bylo odkanalizováno 18 měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (SOMV) Eva Rafajová. Bylo vybudováno celkem 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod.
1.12.
V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla dnes novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny. Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
25.11.
Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více.
11.11.
Zlínský kraj v příštím roce opraví vodovod v areálu průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. Současný vodovod byl vybudován v 50. letech minulého století. Při srovnání meziročního odběru vody byl zjištěn únik, proto byla navržena výměna potrubí, řekl dnes novinářům hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
3.11.
Vodohospodáři obnoví pozorovací vrty u vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, a budou tak sledovat případné změny v podloží u nádrže a průsaky z této soustavy tří nádrží. Monitorovací systém, důležitý pro jejich bezpečnost, by měla tvořit soustava 30 vrtů. Ty současné jsou ale nefunkční, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Práce přijdou na zhruba milion korun.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
19.10.
Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun.
12.10.
V Žabčicích na Brněnsku slouží ode dneška rekonstruovaná čistírna odpadních vod za 50 milionů korun. Umožní další rozvoj obcí s intenzivní výstavbou. Cílem investice je také čistější voda v řekách, oznámila ČTK mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.
9.10.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun energetické společnosti E.ON Trend za porušení zákona při provozu malé vodní elektrárny na Dyji na Znojemsku. Firma při provozu elektrárny ve Vranově nad Dyjí v únoru, dubnu a také květnu 2013 opakovaně nedodržela stanovený minimální zůstatkový průtok vody, čímž mimo jiné ohrozila populaci zvláště chráněných živočichů.
2.10.
Novou přehradu chce u Vlachovic na Zlínsku postavit Povodí Moravy. Výstavba nádrže by přišla téměř na dvě miliardy korun, její objem by měl být 20 až 30 milionů metrů krychlových. Například přehrada ve Slušovicích na Zlínsku má objem deset milionů metrů krychlových, největší vodní dílo v Česku, přehrada Orlík, má objem 716 milionů metrů krychlových.
30.9.
Několik set kilogramů ryb dnes odpoledne uhynulo v ve vodním toku na mlýnském náhonu v Tovačově na Přerovsku, který znečistila neznámá látka. Hasiči na místě vybudovali provizorní norné stěny a rybáři zasažené místo naředili vodou z rybníku, aby se počet uhynulých ryb dál nezvyšoval. Okolnosti úhynu prošetřuje Česká inspekce životního prostředí.
23.9.
Brno chce dostavět chybějící kanalizaci na některých místech v městských částech Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. Odhadované náklady se pohybují až ve výši 1,9 miliardy korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO).
21.9.
I přes chladnější počasí a déšť se řeky v povodí Moravy a Dyje stále nevyrovnaly s následky sucha. Hladiny na tocích zůstávají pod dlouhodobými průměrnými hodnotami, nejčastěji dosahují deset až 80 procent obvyklého množství, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
9.9.
Olomoučtí chemici vyvinuli tester, který rychle a prokazatelně určí případnou kontaminaci pitné vody. Levný a rychlý test v podobě malé kartičky dokáže zjistit výskyt nebezpečných chemických látek i zdraví ohrožující mikroorganismy. Jeho majitele tak ochrání například před zdravotními problémy, které před časem postihly obyvatele pražských Dejvic či Nového Boru.
8.9.
Vodohospodáři zrušili plánovanou rozsáhlou údržbu a čištění jezu v Hranicích na Přerovsku, při které chtěli vodu nad jezem na řece Bečvě vypustit. Do práce se měli odborníci pustit tento týden, kvůli suchu se nakonec letos opravy konat nebudou. Vypuštění by totiž ohrozilo tamní živočichy.
2.9.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 300.000 korun Agrodružstvu Morkovice. Firma ji dostala za to, že v červenci kvůli havárii močůvkou znečistila a otrávila Nítkovický a Litenčický potok a také rybník v Nemochovicích na Vyškovsku, v němž uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
1.9.
Vsetínská radnice opět zakázala kvůli suchu odebírat povrchovou vodu z vodních toků na území města. Jde o Vsetínskou Bečvu, Jasenický potok, Jasenku, Rokytenku, Semetínský potok a Vsetínský náhon, včetně jejich přítoků, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Kousalová. Vyhláška platí od pátku do odvolání. Radnice přitom vyhlásila zákaz již na konci července, platil do 20. srpna, kdy byl díky dešťům zrušen.
31.8.
Bečva v Hranicích na Přerovsku bude druhý týden v září téměř bez vody. Důvodem je každoroční rozsáhlá údržba a čištění jezu. Vodohospodáři musejí kvůli tomu vodu nad jezem vypustit. Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. ČTK to sdělili zástupci Povodí Moravy.
28.8.
Vodohospodáři zpevnili hráz na levém břehu odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi-Poštorné, kterou svými norami narušili bobři. Práce přišly na 38,7 milionu korun, do hráze při nich byly v úseku dlouhém 1,8 kilometru zaraženy tzv. štětové stěny. Jde o kovové pláty, které zabrání v hloubení dalších nor. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Práce trvaly asi rok.
28.8.
Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).
14.8.
Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
30.7.
Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).
25.2.
XIX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2015 proběhne ve dnech 12.–13. března v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Historie konference se začala psát v roce 1997 a od té doby se ve Zlíně každé jaro schází přední domácí i zahraniční odborníci na tzv. "čistou vodu”.
7.8.
Podle chuti či vůně přítomnost nežádoucích látek nelze poznat. Pokud vám tedy voda chutná, nemusí to ještě znamenat, že je v pořádku. Kolik takový rozbor vody stojí? Moravská vodárenská nabízí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za zvýhodněnou cenu 750 Kč.
18.6.
Na přehradě ve Vranově nad Dyjí nečekají turisty v příštích dvou letních sezonách žádná omezení. Opravy koruny hráze, které začnou v říjnu 2013, zavřou hráz až za dva roky. Vranov usiluje o přívoz, který by turisty převezl a zároveň jim zprostředkoval unikátní pohled na práce na hrázi, informoval ČTK starosta obce Lubomír Vedra (ČSSD).
8.6.
Vodovody a kanalizace Zlín, které vlastní vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku, loni vykázaly ztrátu 12,6 milionu korun. Podle předsedy představenstva Jaromíra Šebíka to bylo dáno účetními operacemi. Firma v posledních letech výrazně investovala do infrastruktury, loni musela začít splácet úroky, navýšily se také odpisy.
5.6.
Loňské tržby producenta technických, potravinářských, lékařských a speciálních plynů Siad Czech s výrobními závody na Brněnsku a Mostecku, činily 675 milionů korun. Letos chce firma dosáhnout obratu kolem 700 milionů korun. Podepsala totiž kontrakt na dodávku součástí zařízení čistíren odpadních vod.
21.5.
V srpnu 2013 má být hotová brněnská retenční nádrž, která při silných deštích zabrání vylévání znečištěné vody do řeky Svratky. Nádrž u soutoku Svratky a Svitavského náhonu bude stát přes 580 milionů korun. ČTK to zjistila z internetových stránek brněnského magistrátu.
18.5.
V Jihomoravském kraji opět meziročně klesla spotřeba vody. Její cena naopak dále rostla. Vodárenské podniky v kraji loni za prodanou vodu inkasovaly půl druhé miliardy korun. Nejvíce zaplatily domácnosti. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
18.5.
Společnost Moravská vodárenská, která zásobuje pitnou vodou obyvatele Olomoucka, Prostějovska a Zlínska, začala v těchto dnech informovat zákazníky o haváriích na vodovodech a o plánovaných odstávkách dodávek vody prostřednictvím map Google. Zájemci o novou službu ji najdou na internetových stránkách vodohospodářské firmy www.smv.cz.
16.5.
Ve Šlapanicích u Brna uzavřou v létě pro automobilový provoz část hlavní Brněnské ulice. Důvodem je chystaná výměna kanalizačního potrubí. Šlapanice byly před několika lety z velké části rozkopané kvůli rozsáhlé investici do splaškové kanalizace. Současná investice se však týká svodu dešťových vod, řekl ČTK starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Plánované práce vyjdou na pět milionů korun.
16.5.
Stavba vlastní kanalizace a čističky odpadních vod je prý pro malé obce z jihu Moravy přes masivní dotace příliš nákladná. Pokud mají ze svého zaplatit asi 30 procent nákladů, je to většinou nad jejich možnosti, řekl ČTK zastupitel z Hvozdce na Brněnsku a zároveň šéf Povodí Moravy Karel Světlík (ODS).
15.5.
Obyvatelé Jemnice se mohou těšit na upravený vodovodní přivaděč, který se začal rekonstruovat v dubnu tohoto roku. Konkrétně jde o část přivaděče - z úpravny vody Štítary do Jemnice. Stavbu za 7,1 mil. Kč bude stavebně dozorovat VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. divize Třebíč.
14.5.
Olomoucká fakultní nemocnice po týdnu odstranila následky havárie vody, která vyřadila z provozu dva kardiologické sály. Zdravotnické zařízení tak od pondělí obnoví péči o pacienty s akutní srdeční příhodou. Tito pacienti z Olomouckého kraje museli být dosud převáženi do nemocnic v Brně a Zlíně. Celková škoda byla vyčíslena na sedm milionů korun.
10.5.
Vodovody a kanalizace Vyškov hospodařily loni s čistým ziskem 11,3 milionu korun. Je to nejvíce za posledních deset let. Společnost měla v loňském roce výnosy 201,7 milionu korun, což je o 6,6 procenta více než v roce 2010. ČTK to zjistila z pozvánky na valnou hromadu.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
24.4.
Radnice v Kunštátě na Blanensku dokončila největší investici posledních let. Uzavřela práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod a kanalizace za 130 milionů korun. Díky zakázce je na inovovanou a lépe fungující stokovou síť napojena většina města. Kanály zbývá dobudovat na několika místech na okraji města, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Wetter (ČSSD).
18.4.
Obyvatelé svazku obcí Hrabišín, Dlouhomilov a Brníčko na Šumpersku se dočkají zřejmě do konce příštího roku kanalizačních rozvodů, které v nich dosud nejsou. Investice si vyžádá 235 milionů korun a svým objemem bude největší v historii regionu. Většinu nákladů akce uhradí dotace, řekl dnes ČTK starosta Brníčka Jiří Bartoš.
17.4.
Kroměříž má od dnešního odpoledne další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční. Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století.
13.4.
Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva. Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu. Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.
11.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vybuduje s pomocí evropské dotace za zhruba 80 milionů korun splaškovou kanalizaci v obci Písečná, ve které dosud tyto rozvody nejsou. Do investice se chce pustit v září, hotová by měla být na podzim roku 2014.
10.4.
Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy. Jak taková situace vypadá?
4.4.
Obec Křelov-Břuchotín na Olomoucku chce letos zahájit stavbu kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Investice si vyžádá podle předběžných odhadů více než 100 milionů korun a bude z hlediska svého objemu největší v historii obce.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
20.3.
V bývalé olomoucké vodárně v městské části Chválkovice se dnes rozjela parní čerpací stanice z roku 1889, která zásobovala více než 70 let krajské město pitnou vodou. Zařízení uvedli do chodu pracovníci společnosti Moravská vodárenská při dni otevřených dveří. Firma ho uspořádala při příležitosti blížících oslav Světového dne vody.
14.3.
Vodárenská akciová společnost oslaví Světový den vody nejen ve středu 21. března v Mikulově, ale zejména samotnými akcemi na svých jednotlivých divizích.V Mikulově proběhne seminář a setkání vodohospodářů ze sdružení RAPOS (Rada povodí Svratky).
12.3.
Obec Dlouhá Loučka na Olomoucku, jejíž část trápí problémy s nekvalitní vodou, se pustí koncem letoška či začátkem příštího roku do plánované výstavby vodovodu. Investice, která bude z hlediska svého objemu největší v historii obce, si vyžádá téměř 100 milionů korun, většinu nákladů by měla podle vedení obce uhradit dotace. Stavba potrvá zhruba rok.
8.8.
Ničivé povodně, které zasáhly Česko před 20 lety, způsobily škody na majetku státního podniku Povodí Vltavy 2,6 miliardy korun a jejich odstranění trvalo do roku 2005. Podnik od roku 2002 investoval zhruba 4,9 miliardy korun do budování protipovodňových opatření, která mají ochránit více než 110.000 obyvatel a majetek v hodnotě více než 5,4 miliardy.
4.8.
Přístav na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku se rozšíří ze 35 míst pro lodě na 81 míst. Rozšíření přístavu je součástí projektu na vybudování plavebního okruhu Veselí-Vnorovy s celkovými náklady 519 milionů korun. ČTK to sdělil zástupce ředitele Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
3.8.
Krátošice na Táborsku se stanou první obcí regionu, která se napojí na Vodárenskou soustavu jižní Čechy přes privátní desetikilometrový vodovod společnosti Intersnack. Projekt za 19,5 milionů korun přivede kvalitní pitnou vodu do 52 domů a chalup, dosud závislých jen na studních či vrtech.
1.8.
Na Baťově kanále ve Vnorovech na Hodonínsku dokončili modernizaci rejd plavebních komor, což přispěje k větší bezpečnosti a omezení nehod. Novinářům projekt představil ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podle něj by měla být do roku 2024 hotová modernizace rejd na 11 plavebních komorách.
27.7.
Nízké průtoky v řece Moravě omezily plavbu na Baťově kanále, opatření obecné povahy vydala Státní plavební správa. Podle těchto omezení ve chvíli, kdy klesnou průtoky v Moravě pod pět metrů krychlových za vteřinu, omezí se komorovací cyklus. Současně s tím budou smět na hladinu vyplout pouze lodě s ponorem maximálně 60 centimetrů.
25.7.
Červnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 49 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly desátý měsíc po sobě, v květnu byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
19.7.
V Bečvě v Přerově se od konce týdne sníží hladina vody, vodohospodáři se chystají od pátku postupně vypustit vodu nad jezem . Důvodem je jeho každoroční údržba. Vypuštění vody umožní nejen kontrolu koryta, ale i rozhrnutí naplaveného štěrku, což je prevencí především před jarním pohybem ledových ker.
18.7.
Po třech letech a generální opravě se koupaliště v Kyjově na Hodonínsku znovu otevře. Naposledy bylo v provozu v roce 2019, pak jej na dva roky uzavřel nejen covid, ale hlavně havarijní stav spojený s velkými úniky vody. Nyní má za sebou rekonstrukcí za 70 milionů korun a ve čtvrtek se otevře veřejnosti. Město o tom informovalo v tiskové zprávě.
11.7.
Kvalita vody v Brněnské přehradě má podle hygieniků sníženou jakost i přes to, že již v půlce dubna Povodí Moravy začalo do vody přidávat síran železitý pro srážení fosforu a spustilo provoz vzduchovacích a míchacích věží, které vodu provzdušňují a vertikálně promíchávají.
8.7.
Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) už dnes výrazně ovlivňuje prakticky celé evropské hospodářství. Od konce roku 2019 se do české legislativy implementují konkrétní opatření. Pojďme se podívat, jaký praktický dopad budou mít na české vodohospodáře.
30.6.
Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity vyvinuli ekologicky šetrné hydrogely, které pomohu udržet vodu v půdě. Zvýší retenční schopnosti půdy a sníží negativní dopady sucha na zemědělství.
28.6.
Brno bude mít šest vrtů artéské vody, které chce využít pro nouzové zásobování města při krizových haváriích. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Vrty budou zakonzervované a pravidelně revidované. V případě využití by voda nešla do vodovodního řadu, ale do cisteren nebo baliček.
28.6.
Povodí Moravy v září dokončí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která má zajistit bezpečný a spolehlivý provoz tohoto vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu byla zahájena loni na jaře a bude stát 30,5 milionu korun.
27.6.
Olomoucká radnice připravuje další etapu protipovodňových opatření na řece Moravě, jejichž stavba by podle odborníků mohla začít do pěti let. Nová protipovodňová opatření jsou plánována na území s památkovou ochranou, dotýkají se Klášterního Hradiska a navazujících obytných oblastí.
22.6.
Mobilní mlžící sprchy mohou v parných dnech využít k osvěžení lidé v historickém centru Prostějova. Město je dalo na náměstí T.G. Masaryka instalovat poté, co se radní nechali inspirovat v jiných místech, kde si lidé tato zařízení pochvalují. Prostějovská radnice za dvojici mlžících sprch zaplatila necelých 70.000 korun. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).
13.6.
Zvýšení kvality pitné vody a její stabilizaci si od dokončené modernizace úpravny vody v Adolfovicích na Jesenicku slibuje společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka. S pomocí dotace ministerstva zemědělství do tohoto projektu investovala 86 milionů korun.
9.6.
Pokud jste významný regionální dodavatel pitné vody, jakým je VAK Jesenicka, pak všechno, co uděláte, do čeho investujete, je zásadní. Neboli naopak, všechno, co neuděláte, do čeho neinvestujete, je fatální.
7.6.
Průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu loni v Olomouckém kraji meziročně vzrostla o 2,1 litru na 85,3 litru. V mezikrajském srovnání ale byla pátá nejnižší. Nejnižší spotřebu vody měli loni obyvatelé Zlínského kraje, na které denně připadlo necelých 81 litrů pitné vody. Nejvyšší spotřebu 120 litrů vody na osobu a den vykázala Praha. ČTK informaci získala z údajů Českého statistického úřadu.
6.6.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VUV TGM) dnes zahájil u Valašského Meziříčí na Vsetínsku provoz stanice, která nepřetržitě sleduje nezávadnost vody v řece Bečvě. Zařízení je schopné díky perloočkám okamžitě poznat změny v kvalitě vody, odebírat vzorky, varovat před znečištěním i zjistit, odkud znečištění mohlo přijít a jaký je jeho rozsah.
2.6.
Na rozšířené pláže a komfortní vstupy do vody v podobě pozvolných svahů a přístupových lávek se mohou těšit návštěvníci Annínského jezera u Tovačova na Přerovsku. Nové pláže o délce 300 metrů na místě bývalé pískovny vybudovala společnost Českomoravský štěrk. Výstavba trvala tři měsíce a těžaři při ní využili i materiál z dosud fungující pískovny v Tovačově.
23.5.
Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistila dokončená úprava více než tříkilometrového úseku koryta řeky Bečvy u obcí Černotín, Ústí a Skalička na Přerovsku, která stála zhruba 320 milionů korun. Projekt zároveň pomohl oživit místní krajinu a vrátil do řeky chybějící biotopy. Na dokončenou část naváže zahájená stavba koryta u obce Ústí, které při zvýšeném průtoku odvede část vody z řeky Bečvy.
20.5.
Lidé se mohou na jezerech Poděbrady u Olomouce i na Plumlovské přehradě zchladit bez obav. Voda je tam podle hygieniků čistá a lidem žádné zdravotní problémy při koupání nehrozí. ČTK to řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Odběry vody provedli na sledovaných místech hygienici poprvé tento týden, výsledky dostali dnes.
19.5.
Nová mobilní aplikace Tree Check rozpozná druh stromu, prozradí i to, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Stromy si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní "herbář". V tiskové zprávě o tom informoval David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji aplikace podílela spolu s dalšími organizacemi.
18.5.
Teplé počasí startuje a s ním i koupací sezóna. Pokud už svůj bazén doma nebo na chalupě připravujete k brzkému provozu, dejte pozor na pravidla jeho napouštění. Pokud totiž nemáte vlastní zdroj vody a budete jej napouštět z vodovodního řadu, můžete sobě ale i sousedům způsobit nemilé starosti. Na co si dát pozor radí ředitel VOS, a. s. Ing. Richard Smutný.
18.5.
Zprávu o opatřeních ke snížení povodňových rizik na horním toku řeky Opavy ve středu projedná vláda. Materiál, který předkládá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), uvádí, že zvýšení úrovně ochrany před povodněmi nelze dosáhnout bez stavby přehrady Nové Heřminovy. Příprava stavby by měla začít ke konci roku 2026 a do provozu by měla být nádrž uvedena v roce 2032.
16.5.
Voda v nové kašně na Mikulášském náměstí ve Znojmě by se měla objevit v nejbližších dnech. Stavba měla být hotová do konce loňského roku, část prací se ale stihla až letos začátkem jara. Nyní má ještě jeden ze subdodavatelů dokončit úpravu technologií tak, aby bylo možné vodu pustit a kašnu předat do užívání, řekla ČTK mluvčí města Soňa Bystřická.
13.5.
V brněnských Dolních Heršpicích u řeky Svratky vznikne přírodní biotop, poslouží k rekreaci i ochraně před povodní. Projektovou dokumentaci dnes projednali radní města. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
6.5.
Ochranu před povodní i prostor pro zadržení vody v krajině poskytuje opravená vodní nádrž u obce Niva na Prostějovsku, do jejíž obnovy Lesy České republiky s pomocí státní dotace investovaly 8,5 milionu korun. Bezpečnostní objekty vodní nádrže, tedy přeliv a spodní výpusť, už byly v havarijním stavu, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
4.5.
Češi loni spotřebovali průměrně 93,2 litru vody denně na osobu, proti roku 2020 je to o 2,1 litru více. Ztráty vody se meziročně snížily o 0,2 procenta na 14,9 procenta, ve vodovodní sítí se ztratilo 86,5 milionu metrů krychlových vody. V tiskové zprávě o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
4.5.
Obnovit kdysi oblíbené koupaliště plánují společnými silami v údolí řeky Bystřice obce Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy, aby se jejich obyvatelé v létě už nemuseli jezdit osvěžovat do bazénů například do Penčic, Bělkovic nebo Olomouce. Samosprávy chystají podklady pro územní a stavební řízení, do budování koupacího biotopu
28.4.
Dne 25. dubna 2022 valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín a.s. (VaK Zlín) drtivou většinou 92,08 % z 90% přítomných akcionářů schválila transformaci provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku.
27.4.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje na Baťově kanále několik staveb, které umožní rekreačním plavidlům vyplout z Veselí nad Moravou do Vnorov, po Moravě se vrátit zpátky a ve Veselí se zase dostat do přístavu. Díky tomu si budou moct výletníci udělat devítikilometrový okruh, aniž by se vraceli stejnou cestou, vyplývá z dokumentu na informačním portálu EIA.
25.4.
Řeku Moravu v Olomouci začaly od druhé poloviny tohoto týdne opět brázdit výletní lodě. Na poznávací i soukromé jízdy budou lodě Kordulka i Marie Terezie vyvážet turisty pravidelně v úseku na jihu města, do původní trasy se vrátit nemohou kvůli budování protipovodňových opatření.
22.4.
O dostatečné množství pitné vody už se nyní nemusejí obávat Šlapanice na Brněnsku a další obce v jejich okolí. Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko totiž uvedl do provozu i druhou etapu projektu, která znamenala zvýšení kapacity potrubí, vyhloubení dalšího vrtu a novostavbu či rekonstrukci šesti vodojemů.
19.4.
Českým i moravským rybářům začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.
7.4.
Francouzská nadnárodní skupina Veolia splnila všechny podmínky a dokončuje akvizici společnosti Suez. Sloučení firem se týká i vybraných aktivit v České republice, konkrétně divize odpadového hospodářství Suezu a jejích více než 1400 zaměstnanců. Akvizice se naopak netýká pěti českých vodárenských společností, v nichž Suez působí jako akcionář.
7.4.
Zlínský kraj plánuje uvolnit téměř šest milionů korun na hospodaření s vodou. Mezi čtyři obce chce rozdělit 2,935 milionu korun, které samosprávám pomohou k lepšímu zásobování pitnou vodou nebo ke kvalitnějšímu čištění odpadních vod.
6.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly čistý zisk téměř 20,6 milionu korun, meziročně byl o 9,3 milionu korun vyšší. Podniku vzrostly také celkové výnosy, z předloňských 342,8 milionu korun na více než 367,9 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách společnosti, která zásobuje pitnou vodou více než 100.000 obyvatel regionu.
5.4.
Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží, stavbu Povodí Moravy zahájí v dubnu. Opraví také současnou zeď, na kterou nová naváže. Práce za 8,9 milionu korun potrvají sedm měsíců. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Práce si vyžádají dopravní omezení.
4.4.
Vodohospodáři z Povodí Moravy z Novomlýnských nádrží upustili více vody, pomohli tím doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Šlo přibližně o 13 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
4.4.
Povodí Moravy získalo od magistrátu povolení pro stavbu protipovodňových opatření u řeky Moravy na Nových Sadech, která zvýší ochranu této části Olomouce před velkou vodou z řeky Moravy. Stavba má být dokončena do závěru roku 2027, zjistila ČTK na úřední desce radnice.
28.3.
Rybáři v Brně za víkend vylovili ryby z tříkilometrového úseku řeky Svratky mezi Štýřickým nábřežím a Riviérou. Důvodem je stavba protipovodňových opatření spojená s úpravou koryta a budováním náplavky, kvůli stavebním pracím by mohly ryby uhynout. Ryb bylo asi 12 metráků, rybáři je vypustili dál po proudu.
25.3.
Bobr evropský způsobí ročně vodohospodářům z Povodí Moravy škody za miliony korun. Narušuje hráze, zaplavuje pozemky a ohlodává stromy. Nejpostiženějšími oblastmi jsou Břeclavsko a Znojemsko. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Bobr je zvlášť chráněným živočichem, do jeho biotopu lze zasahovat jen za velmi přísných a jasně stanovených podmínek.
23.3.
Únorové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 78 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly šestý měsíc po sobě, v lednu byly na 65 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
22.3.
Předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") Ing. Svatopluk Březík slavnostně zahájil již 25. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2022.
22.3.
V Brně by letos v listopadu měla začít rekonstrukce kanalizace a vodovodu ve třech ulicích ve čtvrti Černá Pole. Uvedla to v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Náklady jsou skoro 127 milionů bez DPH.
21.3.
Světový den vody, který připadá na 22. března, byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.
18.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy začali dnes ráno z Novomlýnských nádrží upouštět více vody, doplní tak vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Půjde o 11 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Oboru Soutok vodohospodáři tímto způsobem zavodňovali i v minulých letech.
15.3.
Několik kamionů s kanystry a přepravkami na vodu posílá na Ukrajinu organizace Člověk v tísni. V místech, kde útoky ruské armády poškodily vodovod, tak budou lidé moci schraňovat vodu ze studen a nádrží. Organizace to dnes uvedla v tiskové zprávě. Na místa, kde nejsou vodní zdroje, dopravuje Člověk v tísni balenou vodu nebo cisterny.
8.3.
Povodí Moravy chystá údržbu porostu na břehu Rožnovské Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. V úseku nechá odborně ošetřit téměř stovku stromů, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Některé stromy odstraní. Zvýší to podle něj bezpečí lidí, kteří chodí po nábřeží, zlepší se také plynulý odtok vody při eventuální povodni.
2.3.
Povodí Moravy se pouští do další etapy protipovodňových opatření v Přerově. Zdi, které mají obyvatele města ochránit před velkou vodou, vyrostou v úseku nad železničním mostem a u tenisových kurtů. Součástí stavby bude také zhotovení hradidlových komor na kanalizační síti a dodávka mobilního hrazení.
24.2.
Tání a únorové deště podle Povodí Moravy zlepšily průtoky v řekách a potocích, i tak ale v nížinách zůstávají podprůměrné. Vodohospodáři zvýšených přítoků nicméně využívají a plní nádrže, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce. Počínaje dneškem se začíná plnit i Brněnská přehrada. V tiskové zprávě o tom informovala Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů státního podniku.
22.2.
Přerovská radnice se rozhodla opravit vanu padesátimetrového plaveckého bazénu. Dostane nové keramické obklady, součástí zakázky má být i výměna vstupních madel a odbourání nynějších startovacích bloků, které mají nahradit moderní nerezové bloky. Oprava přijde asi na 11,5 milionu korun a začít by měla ještě letos.
21.2.
Kyjov na Hodonínsku a Povodí Moravy chystají úpravy na toku říčky Kyjovky, která protéká městem. Zlepší protipovodňová opatření, vodní tok by se měl také více přiblížit lidem. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Město s povodím v předchozích dnech podepsalo smlouvu o spolupráci, odhadované náklady investiční akce zatím nejsou známy.
11.2.
Stavbaři budují v zámecké zahradě v Holešově na Kroměřížsku nový odvod vody ze zámeckých rybníků. Výkopové práce začaly zhruba před měsícem a asi měsíc ještě potrvají. Náklady činí necelé dva miliony korun, sdělila ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Práce navázaly na předchozí opravu mlýnského náhonu v zámecké oboře.
9.2.
Práce na opravě vodní nádrže Letovice na Blanensku podle Povodí Moravy pokračují podle harmonogramu, vodohospodářům to umožnilo znovu zvýšit hladinu. Cílem oprav je posílit protipovodňovou ochranu a zvýšit bezpečnost vodního díla, ale také odstranit sedimenty ze dna nádrže, které v létě zhoršují kvalitu vody.
7.2.
Až pět desítek morčáků velkých, což jsou kachnovití ptáci, kteří se v České republice vyskytují většinou pouze přes zimu, zaznamenali během letošní zimy ornitologové na řece Bečvě v Přerově. Podle nich jde o nezvyklý počet, svědčí to o tom, že v řece, která byla před půldruhým rokem postižena ekologickou havárií, je dostatek ryb.
31.1.
Zásoby vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy jsou podle vodohospodářů nízké, sněhová pokrývka nedosahuje ani poloviny průměrných hodnot. Nízké jsou kvůli nedostatku srážek i průtoky v řekách. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
28.1.
V Chrášťanech, místní části Hulína na Kroměřížsku, vznikne letos vodní nádrž. Jejím hlavním účelem bude ochrana před povodněmi a zadržování vody v krajině, využít ji bude možné i jako požární nádrž, sdělil ČTK v tiskové zprávě zástupce hulínské radnice Zdeněk Dvořák.
27.1.
Brno za 65 milionů vymění téměř jeden a půl kilometru vodovodního řadu v centru města, kde loni prasklo potrubí a třetina brněnských domácností byla bez vody. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Se zahájením prací se počítá v únoru. Skončit by měly do 40 týdnů.
26.1.
Vysočina a Jihomoravský kraj chtějí společně nechat prověřit možnosti propojování vodárenských soustav na území obou krajů. Na loňské memorandum o spolupráci se krajské samosprávy chystají navázat zadáním studie proveditelnosti. Studie by měla včetně daně stát osm milionů korun, náklady by měly kraje platit rovným dílem.
24.1.
Možnosti vzniku malých vodních nádrží v Olomouckém kraji zmapovala nová územní studie, kterou si dalo zpracovat hejtmanství. Některé vodní nádrže, které pomáhají zadržet vodu v krajině, bude možné v budoucnu postavit s pomocí dotací. ČTK to sdělil hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).
20.1.
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda.
20.1.
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí na dnešním jednání vláda schválila. V tiskové zprávě o tom informovala ministerstva.
19.1.
Mezivládní dohoda o polském hnědouhelném dole Turów podle ekologické organizace Greenpeace nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro obyvatele příhraničí. Aktivisté dnes uvedli, že uzavření dohody by byla chyba. Požadují také, aby Česko neustupovalo polským požadavkům, například ohledně snížení kompenzací škod, které provoz dolu způsobí na českém území.
15.1.
Málokdo by hledal přírodní ráj pod koridory drátů vysokého napětí. Příroda však často umí překvapit a přesně tak je tomu mezi opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč.
14.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš několik centimetrů. Státní podnik o tom informoval na svém webu. Už ve středu varovali před vstupem na zamrzlé vodní hladiny brněnští strážníci. Na jihu Moravy dosud mrzlo, má se ale začít oteplovat.
13.1.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v projektu Vracíme vodu lesu loni obnovil, opravil či vybudoval 150 rybníků, tůní, nádrží a mokřadů. Do staveb vložil 180 milionů korun. "Letos plánujeme opatření na 170 místech s náklady ve výši 230 milionů korun. Dalších 90 projektů připravujeme," uvedl v tiskové zprávě pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda.
13.1.
Povodí Moravy modernizuje takzvané rejdy všech jedenácti plavebních komor na Baťově kanále. Rejda je místo, které mohou lodě využít k zakotvení, když čekají, než dostanou povolení vplout do komory. Pracovat na nich se bude postupně do roku 2024 tak, aby byl umožněn plynulý provoz v době hlavních plavebních sezon.
11.1.
Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky v úseku od Riviéry až po viadukt přes Uhelnou ulici. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Město za stavbu zaplatí 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci.
10.1.
Vládní koalice chce podle programového prohlášení do konce letošního roku předložit návrh na ústavní ochranu vody. V oblasti životního prostředí plánuje i novelu zákona o ochraně půdy a zpřísnění pokut za poškozování životního prostředí. Do polovinu roku 2022 kabinet chce předložit dopadové studie pro návrhy vyplývající z tzv. Zelené dohody pro Evropu.
5.1.
Povodí Moravy dokončilo v závěru loňského roku po 22 měsících rozsáhlou rekonstrukci jezu v Hranicích na Přerovsku, která stála 236 milionů korun. Její součástí bylo i vybudování rybího přechodu. Ihned po dokončení prací začali vodohospodáři jez napouštět, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.1.
Vláda ve středu projedná východiska pro určení, které úřady z oblasti zdravotnictví a odpadních vod budou mít na starosti dohled nad výskytem koronaviru v odpadních vodách kvůli mapování epidemie. Materiál, který předkládá ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty), vychází z doporučení Evropské komise z loňského března.
31.12.
Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
22.12.
Artéské vody pod Brnem by v budoucnu v případě sucha mohly posloužit jako nouzová zásobárna pitné vody pro obyvatele města. Kvůli klimatickým změnám si město dalo zpracovat hydrogeologickou studii, která posuzuje kvalitu vrtů a také to, zda jsou vhodné pro systém nouzového zásobování.
20.12.
Vodní záchranáři u lipenské přehrady letos zasahovali u 75 případů. Je to přibližně o pětinu méně než loni. Pokles zřejmě způsobil fakt, že u lipenské nádrže letos trávilo dovolené méně Čechů než v minulých letech. V tiskové zprávě o tom informoval za Turistický spolek Lipenska Pavel Pechoušek.
10.12.
Mokřady a tůně v devíti oblastech na Podblanicku čeká obnova, cílem je lepší zadržování vody v krajině. Vzniknout má 54 nových nebo obnovených tůní, což povede i k návratu ohrožených druhů rostlin, obojživelníků a hmyzu.
9.12.
Moravská vodárenská od 1. ledna příštího roku zvýší na Prostějovsku cenu vodného a stočného včetně desetiprocentní DPH o 1,73 koruny na 97,67 z letošních 95,94 koruny. ČTK to dnes sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
26.11.
Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 69 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly druhý měsíc po sobě, v září byly na 81 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
23.11.
V boji se suchem v Jihomoravském kraji by v budoucnu mohla pomoci spodní voda z opuštěných dolů především na Hodonínsku, ale i na Brněnsku. Kraj si nechal k této věci zpracovat analýzu. Na tiskové online konferenci to dnes řekli náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) a zpracovatelé analýzy.
18.11.
Z Velkého Dářka na Žďársku včera rybáři vedle kaprů odváželi velké dravé ryby, v síti měli i sedmikilové štiky nebo čtyřkilové candáty. Výlov největšího rybníka Českomoravské vysočiny se koná každé dva roky. Ryby se ale nejdřív z dvousethektarového Velkého Dářka přepouštějí do podstatně menšího Nového rybníka.
16.11.
Kroměřížská radnice připravuje u Medkových rybníků naučnou stezku. Přiblíží historii vzniku místa i jeho současný význam. Zmíní také nejdůležitější zástupce zdejší fauny a flóry, uvedl v tiskové zprávě místostarosta Vít Peštuka (TOP 09, zvolen za Zdravé Kroměřížsko). Lokalitu lidé využívají k procházkám i rybaření.
15.11.
Nyní startuje v regionální televizi TV Polar a na sociálních sítích osvětová kampaň společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) určená na podporu povědomí veřejnosti o nezbytnosti třídit jedlé tuky tak, aby nekončily v kanalizaci.
12.11.
Při mrazivém počasí často trpí i vodovodní soustava, která se může vlivem nízkých teplot poničit a může dojít k úniku vody. Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. takto každou zimu řeší desítky poruch a havárií. Problémy se netýkají pouze páteřních rozvodů, ale bohužel přibývá i prasklých domovních přípojek a vodoměrů.
11.11.
Satelitní monitoring úniků pitné vody z vodovodní sítě v Brně se ukázal jako efektivní v kombinaci s ostatními diagnostickými metodami. Takový je závěr vyhodnocení pilotního projektu Brněnských vodáren a kanalizací, který proběhl letos na jaře. Brněnské vodárny a kanalizace během něj nechali satelitem nasnímkovat téměř třetinu brněnské vodovodní sítě.
11.11.
Cena vody v Brně se příští rok zvedne jen nepatrně. Zatímco vodné zůstane na úrovni letošního roku, tedy 44,39 koruny za metr krychlový, stočné vzroste o 1,90 koruny na 42,72 koruny. Celkově tak lidé zaplatí 87,11 koruny, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Brněnské vodárny a kanalizace Renata Hermanová.
11.11.
Ochranu před záplavami zvýšily obcím Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou na Šumpersku letos dokončená protipovodňová opatření za 375 milionů korun. Protipovodňová ochrana těchto obcí je založena na odlehčovacích revitalizovaných ramenech s biotopy, ochranných hrázích a zídkách i rozšíření terasovité části koryta řeky Desné.
10.11.
Vědci přišli na způsob, jak vyčistit vodu od zbytků léčiv, antikoncepce či bakteriálních zbytků, které zůstávají i po vyčištění v čistírnách. Jde o letitý problém vody, který se v dlouhodobém hledisku negativně může podepisovat na lidském zdraví.
5.11.
Brno připravuje další dvě etapy protipovodňových opatření odhadem za dvě miliardy korun. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Jedna se nachází v Horních Heršpicích a druhá na jihu od dálnice D1 ve směru k Modřicím. Podle Hladíka je stavba protipovodňových opatření nezbytná pro další rozvoj města.
4.11.
Zmodernizovaný přístav na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku zažil úspěšnou sezonu. Díky možnosti ekologického čerpání benzinu jej využilo 431 plavidel, rekordem bylo 15 lodí za den. V sezoně rozšířený přístav využilo k nočnímu stání 727 lodí a fungovala zde i půjčovna lodí.
3.11.
Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží. Vodohospodáři z Povodí Moravy tam nyní zahajují přípravné práce, stavět se začne příští rok. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
2.11.
Bilanční stav v povodí Moravy i Dyje se loni ve srovnání s rokem 2019 zlepšil, oproti předchozím suchým rokům se pak výrazně zlepšil. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2020, kterou na svém webu zveřejnil státní podnik Povodí Moravy. V roce 2018 přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
25.10.
Povodí Moravy dokončilo předprojektovou přípravu vodárenské nádrže Vlachovice. Zahrnovala soubor studií, jako je například technické řešení, inženýrsko-geologické průzkumy, studii vodohospodářského řešení a další odborné studie a posudky, včetně posudků bezpečnosti za povodní a stability hráze. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
12.10.
Vodohospodáři opravují opevnění řeky Moravy v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kostelanech nad Moravou na Uherskohradišťsku. Loni v říjnu ho poškodila povodeň. Oprava břehů lomovým kamenem zabrání jejich narušování, zvětšování nátrží a umožní údržbu vodního toku, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodní Moravy (PMO) Petr Chmelař.
11.10.
Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 116 procent obvyklého stavu. Pokud jde o takzvanou vodnost, byla situace podle odborníků příznivá. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Jana Ivančicová a Jáchym Brzezina.
8.10.
Na jaře příštího roku bude slavnostně zprovozněn obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu začala na přelomu května a června a dnes byl předán městu. Technici při té příležitosti zástupcům radnice a Výstaviště Flora vodopád zkušebně pustili.
6.10.
Vědci z VŠCHT Praha ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace a.s. pravidelně sledují množství viru SARS-CoV-2 v pražských odpadních vodách. Zachycené množství kopií virové RNA jasně ukazuje, že počet nakažených v Praze se v druhé polovině září 2021 blížil počtům zaznamenaným v polovině letošního dubna.
5.10.
Vranovská přehrada na Znojemsku zůstává nepřístupná pro většinu lodí se spalovacími motory. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Yacht club Vranovská přehrada. Spolek navrhoval zrušit opatření obecné povahy Krajského úřadu Jihomoravského kraje z roku 2018.
4.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") řeší komplexně dodávky pitné vody pro zlínsko a nově využívá i dotací od Ministerstva zemědělství ČR, při rekonstrukci celé západní větve vodovodních přivaděčů.
27.9.
Brněnské vodárny a kanalizace, které zajišťují dodávku pitné vody pro Brno a řadu dalších obcí v okolí, měly loni kvůli dopadům covidu-19 nižší zisk. Klesl o více než třetinu na 57 milionů korun, protože se snížila spotřeba vody, a tím pádem i množství odkanalizované vody.
24.9.
Záchranářského robota nebo plán na čištění oceánů představí brněnské Vysoké učení technické (VUT) na světové výstavě Expo v Dubaji. Výstava začíná 1. října s ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru, potrvá do března příštího roku. Český pavilon patří do zóny se zaměřením na udržitelnost, čemuž odpovídá i výběr exponátů.
23.9.
Brno vybuduje v ulicích Moravanské lány a Novomoravanská splaškovou a dešťovou kanalizaci. Předpokládané náklady jsou 170 milionů a jejich součástí je i osvětlení, komunikace a chodníky. Brněnský radní pro investice David Grund (ODS) ČTK řekl, že práce se uskuteční v příštích letech a na část bude chtít město získat dotace.
17.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") po dohodě se Statutárním městem Zlín vyslyšel přání obyvatel místní části Lužkovice a započal s dobudováním jednotné kanalizace pro obyvatele, kteří byli dosud odkázáni na kanalizační stoku vyústěnou do řeky Dřevnice. Nově budou odpadní vody a část dešťových vod odváděny na centrální čističku odpadních vod.
16.9.
Přední rybník v Hustopečích na Břeclavsku se dočká opravy. Vodohospodáři z Povodí Moravy zrekonstruují hráz, výpustné zařízení, bezpečnostní přeliv, částečně i odtěží nánosy. Práce si vyžádají 14,9 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
15.9.
Na konci podzimu by mohl začít fungovat trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě. Zařízení schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky bude stát ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku, spravovat ho bude Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka (VUV TGM).
15.9.
Účast České republiky na první světové výstavě Expo v arabském světě jistě vygeneruje další příležitosti pro české firmy, lázeňství či českou vědu. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl poté, co si v Dubaji prohlédl český pavilon na výstavě Expo 2020, jež se bude konat od 1. října do 31. března 2022.
14.9.
Stát finančně pomůže tuzemskému rybářství tak, aby celková produkce ryb v Česku do roku 2030 stoupla ze současných zhruba 20.000 tun ročně. Podle odhadů ministerstva zemědělství by mohlo jít o nárůst o 0,4 až dvě procenta, hlavně díky budování nových kapacit. Rybářům, kteří chovají ryby v rybnících, naopak kvůli nedostatku vody hrozí pokles produkce.
10.9.
Brno zkouší na druhý pokus vybrat firmu, která by navrhla řešení, jak efektivně pracovat s dešťovou vodou, která naprší na městské pozemky v sedmi městských částech. Jde o plochu 386 hektarů, z níž by voda neodtékala v plné míře do dešťové kanalizace.
7.9.
Vysočina a Jihomoravský kraj začnou spolupracovat na přípravě akcí, které umožní lepší zásobení pitnou vodou obyvatel v obou regionech. Kraje počítají také s propojováním vodárenských soustav. V příštím roce by měla být zpracovaná společná koncepce, která bude řešit přes 20 projektů. S jejich uskutečněním by podle krajů měly pomoci národní a evropské fondy.
6.9.
Odpadní kaly z Přerova, Hranic a nedalekého Lipníku nad Bečvou a Kojetína bude likvidovat nová sušárna vodárenských kalů za 190 milionů, jejíž stavba byla v srpnu dokončena poblíž přerovské městské části Henčlov.
3.9.
Opravu nádrže ve Vranově u Brna, obnovu rybníka v Kuřimském Jestřábí či výsadbu stromů u cesty v Letovicích podpoří Jihomoravský kraj při boji proti suchu. V dotačním programu na podobné projekty vyčlenil 20 milionů korun a podpořil už zhruba 150 žadatelů. V tiskové zprávě to uvedl Petr Holeček z tiskového oddělení kraje.
30.8.
Vědci z týmu buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) měsíc před zahájením světové výstavy Expo v Dubaji trvale zprovoznili systém S.A.W.E.R. na získávání vody ze vzduchu.
27.8.
Lidé v Česku si musí při koupání v přírodě dávat pozor na kvalitu vody. V poslední době přibývá míst, kde platí zákazy koupání nebo hygienici označují vodu na přírodních koupalištích za nevhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Najdou se ale také místa, kde se kvalita vody v posledních několika deštivých a chladnějších dnech zlepšila.
25.8.
Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 31,3 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 11 žadatelů, deset obcí a jeden svazek obcí. Příjemci peníze využijí ke zlepšení zásobování pitnou vodou, poklesu vypouštěného znečištění nebo zvýšení množství čištěných odpadních vod, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).
13.8.
Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná. Na Vysočině hygienici kvůli velkému množství sinic vydali zákaz koupání pro přehradu Trnávka na Pelhřimovsku.
11.8.
Státní podnik Povodí Moravy koncem srpna zahájí opravu vodní nádrže Letovice na Blanensku. Cílem je posílit protipovodňovou ochranu a zvýšit bezpečnost vodního díla, ale také odstranit sedimenty ze dna nádrže, které v létě zhoršují kvalitu vody. Rekonstrukce potrvá 32 měsíců a vyžádá si investici 230 milionů korun, oznámila ČTK Jana Kučerová z Povodí Moravy.
6.8.
Do vody v potrubí, která několik dní stojí, se mohou začít uvolňovat některé kovy z okolního materiálu. První výsledky výzkumu vědců z brněnské Mendelovy univerzity ukazují, že nejvíce kovů se do vody dostává z pozinkovaného potrubí, ve vzorku naměřili extrémně nadlimitní množství zinku.
6.8.
Společnost Swietelsky stavební dokončila ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku modernizaci čistírny odpadních vod za 55 milionů korun. Investorem byl dobrovolný svazek obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko. Práce trvaly od loňského března do letošního června, od té doby je čistička ve zkušebním provozu, který potrvá rok.
5.8.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) začíná s výběrovým řízením na projektanta rekreačního přístavu na Baťově kanále v Hodoníně, který bude s 80 místy největším rekreačním přístavem v republice. Záměr úspěšně prošel posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). Podání žádosti o územní rozhodnutí je plánováno na podzim 2022, kdy bude nutné mít vyřešenu změnu územního plánu i vykoupeny pozemky.
2.8.
Průměrná cena metru krychlového pitné vody loni v Olomouckém kraji vzrostla o 1,7 koruny na 35,8 koruny, přesto však byla ve srovnání s ostatními kraji nejnižší. V celém Česku průměrná cena metru krychlového pitné vody v roce 2020 činila 41,4 koruny.
31.7.
Evropská komise se oficiálně začala zabývat případem možné nedovolené státní podpory jedné skupině provozovatelů veřejných vodovodů a kanalizací.
30.7.
První provozní zkouška čeká příští týden obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu byla zahájena na přelomu května a června, dokončena má být v polovině srpna. ČTK to sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS).
29.7.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila řízení o nápravných opatřeních na řece Bečvě, kterou loni postihla ekologická havárie. Inspekce tak učinila po červnové žádosti spolků, aby postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě, uvedla nezisková organizace Arnika v tiskové zprávě. Informaci o zahájení řízení ČTK potvrdila i ČIŽP.
23.7.
Vodohospodáři se dnes chystají postupně vypustit vodu nad jezem v Přerově. Důvodem je jeho každoroční údržba. Vypuštění vody umožní také rozhrnout naplavený štěrk v korytě Bečvy, což pomáhá hlavně při jarním pohybu ledových ker. Přerovský jez plní důležitou funkci při povodních. Pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v červenci.
21.7.
V letošním roce uplynulo 160 let od narození jedné z důležitých postav výstavby pražského území. Je jím Ing. Eduard Máslo, který výrazným způsobem zasáhl do vývoje hlavního města, aniž by však po sobě zanechal známější hmatatelný důkaz. Jde o další z řady osobností, která, ač dnešnímu člověku neznámá, měla velice výrazný vliv na utváření hlavního města.
20.7.
Stavba nového bazénu na koupališti ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku začne v září. Návštěvníkům by měl začít sloužit od následující letní sezony, sdělil ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Náklady dosáhnou 57,5 milionu korun bez DPH.
19.7.
Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na monitoring kvality vody a modernizaci technologií v úpravnách vody, přesto se kvalita povrchových ani podzemních vod nezlepšila. Někde se i zvýšil výskyt pesticidních a dusíkatých látek, což se promítlo do kvality zdrojů pitné vody.
16.7.
Povodí Moravy (PMO) zahájí v červenci úpravy v Nedakonicích na Uherskohradišťsku. Chce tím zabránit zanášení koryta Dlouhé řeky splaveninami, zlepšit odtok vody a umožnit migraci ryb. Vzniknou i mokřady a tůně.
2.7.
Až 20.000 lidí chce podle odhadů půjčovny lodí Ingetour v prvním červencovém týdnu splout řeku Vltavu především v úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Největší půjčovna lodí na řece vyzývá turisty, aby se na řeku vydali i v jiném termínu a předešli tak zácpám, které mohou na Vltavě vznikat.
25.6.
Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s hlavním městem okamžitě zareagovaly na katastrofu na Břeclavsku a Hodonínsku. Do tamních postižených obcí posílají kontejnery s balenou vodou.
24.6.
Za účasti nejvyšších představitelů zlínského kraje a města Slavičína se v sobotu 19. 6. 2021 uskutečnilo slavnostní zahájení provozu nové pítka, které vybudovala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín"). Pítko vybudovala společnost na Horním náměstí ve Slavičíně a nese název „Pramen slavičínských letců".
18.6.
Historická studna, kterou našli dělníci při práci na přeložce tramvajové trati z ulice do Dornych do ulice Plotní v Brně, se promění v umělecké dílo připomínající nedávnou průmyslovou historii míst, v nichž se nachází. Brněnští radní dnes vybrali firmu, která za dva miliony práce uskuteční. Informovali o tom v tiskové zprávě.
15.6.
V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost. Na tiskové konferenci to včera řekl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Podle něj již pomohlo zavedení definice užitkové vody do zákona o ochraně veřejného zdraví.
11.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice je většinou dobrá. Také její teplota se už na mnoha místech dostala přes 20 stupňů Celsia. Lidé tyto vodní plochy v současném slunečném počasí vyhledávají mnohdy častěji než otevřená venkovní akvacentra, zjistila ČTK.
11.6.
Povodí Moravy by mohlo začít zvedat hladinu střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o plánovaných 35 centimetrů v roce 2022 či 2023. Objem zadržené vody se díky tomu zvýší o devět milionů metrů krychlových, mají posloužit i zemědělským závlahám.
9.6.
Více než třicet milionů korun poskytne Olomoucký kraj městům a obcím na výstavbu čistíren odpadních vod i vodovodů. O peníze, které hejtmanství uvolní z Fondu na podporu vodohospodářské infrastruktury, měly samosprávy velký zájem. ČTK to sdělil krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN).
8.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni klesl zisk po zdanění zhruba na 12,6 milionu korun. V roce 2019 byl 15,3 milionu korun. Výnosy podniku však meziročně vzrostly, a to z předloňských 424,8 milionu korun na loňských 439,7 milionu korun.
4.6.
Obnova první části Vírského vodovodu, který pomáhá zásobovat pitnou vodou 550.000 lidí v Brně a jeho okolí, skončila u Drásova na Brněnsku. Zástupci kraje, městyse i sdružení Vírský oblastní vodovod dnes slavnostně zahájili jeho provoz. Výměna 390 metrů starého potrubí za nové stála téměř 70 milionů korun, řekl novinářům předseda představenstva sdružení Vladimír Šmerda.
4.6.
Množství kyslíku ve sladkovodních jezerech mírného pásu po celém světě rychle klesá. Z velké části to způsobuje změna klimatu. Pokles kyslíku ve sladkovodních jezerech je výraznější než v oceánu a ohrožuje sladkovodní organismy i kvalitu pitné vody a ohrožuje existenci fauny a flory.
3.6.
Brno za 40 milionů zrekonstruuje vodovod na Mlýnském nábřeží a vodovod s kanalizací v Kalvodově ulici. Cílem prací je zlepšit nevyhovující stav vodovodní sítě, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Práce by měly začít ještě letos.
1.6.
Stovky lidí o víkendu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku přihlížely slavnostnímu otevření zmodernizovaného přístavu Baťova kanálu, kde se za 97 milionů korun rozšířila stání pro lodě z 11 na 35 míst. Novinářům to dnes řekli u zahájení plavební sezony zástupci vlády a dalších organizací. Práce trvaly rok a půl.
28.5.
Aquapark Uherské Hradiště je připraven otevřít letní část areálu. Zda však přivítá první návštěvníky už v pondělí, od kdy vláda opětovně umožnila provoz venkovních koupališť, bude záležet především na počasí. Letní areál se nedá provozovat, když se odpolední teploty pohybují pod 20 stupni Celsia, řekl ČTK ředitel aquaparku Jiří Durďák.
27.5.
V Brně se na první návštěvníky po pauze vynucené pandemií připravují i přes chladné počasí koupaliště Riviéra a Zábrdovice, v dalších dnech se přidá i biotop v Brně-jihu a Kraví hora. Aqualand Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku však lidem zatím neotevře.
24.5.
Soudní dvůr Evropské unie dnes nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu v uhelném dole Turów, kterou dlouhodobě kritizuje Česká republika. Vyhověl tak žádosti Prahy o vydání předběžného opatření. Podle rozhodnutí nejvyšší soudní instance EU bude zákaz těžby platit až do vynesení konečného rozhodnutí v uvedené věci.
21.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín“) plní svůj slib a slavnostně otevřela a zahájila provoz dalšího nového pítka pro veřejnost – tentokrát před hlavním vstupem do Zoo Zlín.
21.5.
Povodí Moravy upravilo tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto je delší asi o 400 metrů, přibylo pět tůní. Úpravy koryta i tůně jsou stavebně dokončené, během května je v plánu ještě výsadba více než 600 kusů dřevin, kdy vnikne i nové biocentrum. Vše bude hotovo v červnu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
19.5.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly čistý zisk zhruba 11,3 milionu korun, meziročně to bylo o necelé dva miliony korun méně. Podniku nepatrně klesly také celkové výnosy, z předloňských 342,9 milionu korun na 342,8 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách firmy. Podnik zásobuje pitnou vodou více než 100.000 obyvatel regionu.
14.5.
Brno chystá další etapy protipovodňových opatření na řece Svratce za 1,67 miliardy korun, přičemž by náklady z velké části měla pokrýt dotace z Evropské unie.
12.5.
Na vodních nádražích a řekách v Česku bude během léta vymezeno celkem 41 prostor pro koupající, do nichž nebudou smět žádná plavidla. Na dalších osmi místech pak bude pro lodě a skútry platit omezený režim. Státní plavební správa tím chce zvýšit bezpečnost na vodě. V souvislosti s koronavirovými omezeními při cestování očekává totiž velký zájem tuzemských turistů o rekreaci v ČR.
11.5.
V Sivicích na Brněnsku začnou budovat biocentrum, vyřeší se tím i přívalové deště, které obec sužují. Jde o dva projekty, vyjdou celkem asi na pět milionů korun. Na tiskové on-line konferenci to včera uvedla starostka obce Marie Kousalová.
4.5.
Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění.
3.5.
Vodovody a kanalizace Jesenicka letos plánují investovat více než 72 milionů korun, přičemž 49 milionů korun bude směřovat do obnovy vodohospodářské infrastruktury. ČTK to sdělil technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý. Společnost VaK Jesenicka se v tomto horském okrese stará o provoz 180 kilometrů vodovodů a přibližně 130 kilometrů kanalizace.
30.4.
Trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě by mohl začít v polovině letošních prázdnin. Stanice by měla být ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zařízení schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky má předejít ekologickým haváriím, spravovat ho bude Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. (VUV TGM).
28.4.
V květnu začne v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně stavba vodního biotopu o rozloze 1000 metrů čtverečních. Počítá se také se zpevněním ploch, zbudováním vyhlídkové lávky i finální modelací terénu. Prostor bude doplněn o nový atypický mobiliář a rozsáhlé výsadby zeleně, sdělil včera ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
27.4.
Brno zkoumá vydatnost a kvalitu artéských vod, jde o podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Cílem je najít zdroj, který by dokázal zásobovat Brňany pitnou vodou v případě nedostatku vody. Na on-line tiskové konferenci to včera uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
22.4.
Povodí Moravy využije nynější snížení hladiny vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, které souvisí s modernizací přelivu hráze, k odtěžení sedimentů a úpravám mokřadu na straně přítoku do vodního díla. Díky tomu se zlepší filtrační schopnost mokřadu. Vytěžené sedimenty budou využity k obnově vegetace na březích této vodní nádrže.
20.4.
Téměř devět z deseti dětí školou povinných ví, že do dřezu, umyvadla a WC se nemají splachovat zbytky jídla, olej, hygienické potřeby, chemikálie, barvy nebo léky, protože to může způsobovat ucpávání potrubí a ohrožení systému čištění odpadní vody.
19.4.
Přenést se o několik století do minulosti a alespoň na vodě se cítit jako slavní severští mořeplavci se v Oslavanech na Brněnsku snaží parta tří nadšenců. S pomocí několika dobrovolníků z historického kroužku šermu v nádvoří zámku staví repliku téměř osmimetrové vikingské lodi typu Gislinge ze 12. století.
16.4.
Ode dneška mohou rybáři chystat ve pstruhových vodách. V ČR je zhruba 15.000 držitelů pstruhových povolenek, většina si dnešek u vody nenechá ujít, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáše Kočica.
15.4.
Baťův kanál bude mít svého prvního zahraničního partnera. V létě by v přístavu ve Veselí nad Moravou měli představitelé společnosti Baťův kanál podepsat memorandum o spolupráci s litevskou Regionální rozvojovou agenturou Kaunas. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí kraje Michal Cagala. Kraj se na navázání zahraničního partnerství podílel.
13.4.
Jihomoravský kraj si nechal vypracovat databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch. Chce tak bojovat se suchem, které kraj sužuje. Novinářům včera projekt představili náměstci hejtmana Lukáš Dubec (Piráti) a Jan Zámečník (KDU-ČSL). Díky mokřadům a tůním se podle nich podaří zadržet více vody v krajině. Kraj letos navýšil na 20 milionů dotační program na boj se suchem.
26.3.
Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).
25.3.
Jihomoravský kraj plánuje dát 15,6 milionu korun do vodního hospodářství, uvedl v tiskové zprávě mluvčí kraje Michal Cagala. Dotace na vodovody a kanalizace poslouží na několik projektů. Schválit to musí zastupitelé.
24.3.
U Vyškova v místě zvaném Padělky vznikne asi hektarový mokřad, město na něj získalo zhruba třímilionovou dotaci. Posílí se jím přirozená funkce krajiny. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
22.3.
Dnešním dnem si připomínáme Světový den vody a jak jinak si tento pro nás vodaře významný den připomenout, než pozitivní bilancí vody. Šetřit vodou je úkol i pro VAK Jesenicka, dokonce aspirujeme na lídrovství změn náhledu společnosti na vodu jako surovinu. Proto máme web Jesenickavoda.cz, proto se každý rok snažíme i u sebe hledat prostor ke zlepšení.
19.3.
V Brně v březnu začne rekonstrukce kanalizace v ulici Bratří Mrštíků. Cena je 20,5 milionu korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS). Práce potrvají 20 týdnů.
18.3.
Třeboňští rybáři už z větší části ukončili jarní výlovy, získali z nich 200 tun tržních ryb. Většina se prodá do zahraničí. S jarními výlovy naopak teprve začalo Rybářství Nové Hrady, které také čeká výnos 200 tun, z toho 100 tun rybí násady. Výlovy tam potrvají do poloviny května. ČTK to řekli zástupci rybářství.
17.3.
Přes 200 schválených projektů podpoří dotace ministerstva životního prostředí (MŽP) 300 milionů korun zaměřené na vybudování nových zdrojů pitné vody či modernizaci osvětlení v obcích. Dotační výzva na zdroje pitné vody zůstává pro zájemce otevřena do konce června, uvedla za resort Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě.
11.3.
Půdní profil na 95 procentech území České republiky je na tom nyní z pohledu nasycenosti velmi dobře. Do nové vegetační sezony je to výborný výchozí stav, řekl včera na webináři organizovaném projektem Intersucho Zdeněk Žalud. Vyšší vlhkost půdy se vyskytuje především na Vysočině a ve vyšších polohách, nižší v nížinách v severozápadních a západních Čechách a na jihu Moravy.
9.3.
Termín konání mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky se přesouvá z dubna na září, rozhodla o tom výkonná rada Teplárenského sdružení ČR. Nově se bude 27. ročník konat 14.-15. září 2021 v Clarion Congress Hotel v Olomouci.
9.3.
Vodárenská věž Děvín, ikonická stavba pražské vodohospodářské infrastruktury z dílny proslulého architekta Karla Hubáčka, se oblékla do nového kabátu. Stejně jako přilehlá čerpací stanice prošla v posledních dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí.
9.3.
Přípravné práce na proměnu nábřeží řeky Svratky v Brně jsou zhruba ve čtvrtině. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) tam od února odstraňují část stromů, keřů a náletových dřevin. Do konce března pokácí 362 stromů a vysekají 2838 metrů čtverečních keřů. ČTK to řekla Jana Běhalová, mluvčí Kanceláře architekta města Brna, která má proměnu nábřeží na starost.
8.3.
Více než 2300 otužilců se organizovaně vykoupalo o víkendu na různých místech České republiky. Účastnili se dvoudenní akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádal Turistický spolek Lipenska. Organizátoři budou usilovat o to, aby se 6. březen, kdy akce začala, stal oficiálně mezinárodním dnem otužilců. ČTK to řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
5.3.
Výstavba plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína, zřejmě podle plánu v březnu nezačne. Jeden z neúspěšných účastníků zadávacího řízení podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zatím nemá informace, jak bude šetření pokračovat ani kdy bude ukončeno, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
2.3.
Povodí Moravy se chystá v březnu zahájit stavbu nových protipovodňových opatření kolem řeky Bečvy v Hranicích na Přerovsku. Ochránit mají obyvatele až proti padesátileté vodě. Stavět se budou v okolí Kropáčovy ulice, jejíž jedinečný ráz bude díky spolupráci s památkáři zachován.
2.3.
Do roku 2021 vstupuje společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") s velkými ambicemi. Hodlá investovat do obnovy infrastruktury 100 milionů korun. Jde o rekordní číslo za mnoho posledních let v historii zlínských vodáren.
1.3.
Postavit důležitost dodávek pitné vody a její čištění na stejnou úroveň jako zajištění provozu energetických soustav je ambicí pozměňovacího návrhu v připravované novele zákona o ochraně přírody a krajiny.
23.2.
Povodí Moravy v březnu zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která zajistí bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu bude stát 31 milionů korun a zabere 1,5 roku. Práce výrazně nenaruší rekreační sezonu na vodní nádrži. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
23.2.
Ekologové uvítali rozhodnutí vlády o žalobě na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Vláda včera schválila, že Česko podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na přelomu února a března a bude žádat zastavení těžby. Žaloba je jediný prostředek jak ochránit lidi i životní prostředí ohrožené těžbou, uvedli zástupci Greenpeace v tiskové zprávě.
19.2.
Více než 100 umělců přispělo svými díly na dobročinnou aukci Uměním za obnovu Bečvy. Jde o obrazy, sochy a další díla. Dražit se budou o víkendu, peníze poputují na účet Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020, ze kterého se obnova řeky bude financovat. Na tiskové konferenci to řekl iniciátor akce Zbyněk Hanko.
15.2.
Ani teplota kolem minus pěti stupňů Celsia neodradila otužilce od toho, aby se dnes ve Vsetíně ponořili do ledové vody Bečvy. U splavu se stále rozrůstající skupinka schází pravidelně každou neděli, řada otužilců se však chodí koupat dvakrát až šestkrát týdně, řekl ČTK Robert Slováček, který se ze skupiny začal v Bečvě před lety otužovat jako první.
12.2.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš jen několik centimetrů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
11.2.
Povodí Moravy opravilo malou vodní nádrž Otnice na Brněnsku, dělníci odtěžili sedimenty, opravili opevnění nádrže i výpustné zařízení. Obnova nádrže pomůže k zadržení vody v krajině, posílí biodiverzitu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
8.2.
Otužilců loni markantně přibylo, mnozí lidé chtějí posílit imunitu. Ačkoliv má otužování řadu příznivých účinků na zdraví, není vhodné pro každého. Také nepůsobí jako prevence proti nemoci covid-19. Pokud chce člověk s otužováním začít, měl by na to jít pozvolna. ČTK to v rozhovoru řekl předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek. Komárek se do otužování pustil počátkem 70. let.
5.2.
Až na povodňové stupně se včera dostaly hladiny řady toků v Česku po oblevě a deštích v předchozích dnech. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil včera kolem 16:00 některý ze tří stupňů povodňové aktivity na víc než 60 měřicích stanicích. Většinou šlo o nejnižší, první stupeň.
2.2.
Koronavirus snížil v minulém roce příjmy z fakturace vody o 653 milionů korun. Naopak zvýšil náklady například na ochranné pomůcky o 348 milionů korun.Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Žák. Vyplývá to podle něj z dotazníkového šetření mezi vlastníky i provozovateli vodovodních soustav.
1.2.
Slavičín na Zlínsku chystá projekty na zadržování dešťové i povrchové vody. Plánuje vybudovat zelené střechy i poldry, sdělil ČTK v tiskové zprávě starosta města Tomáš Chmela (nez.). V roce 2019 trápilo region velké sucho, vyschly potůčky, studny byly prázdné.
1.2.
Brno chce vybudovat novou kanalizaci v městské části Brno-jih. Se zpracováním investičního záměru souhlasili brněnští radní. Odhadované náklady by mohly být 300 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS).
28.1.
Přestavba nábřeží Svratky, s níž je spojeno i vybudování protipovodňových opatření v ulici Poříčí v Brně, začne ještě letos. Brněnští radní na svém včerejším zasedání schválili začátek přípravných prací za 2,4 milionu korun. Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.
22.1.
Ivančický vodárenský svazek hledá nedaleko řeky v Oslavanech na Brněnsku zásoby pitné vody. Po geofyzikálním průzkumu, který navázal na staré průzkumy ze 40. a 70. let 20. století, indikujícím možnou přítomnost vysoce zvodněných písčitých štěrků, začalo v pondělí hloubení vrtu. Už pronikl do konečné hloubky 33 metrů.
20.1.
Zhruba půl milionu korun už vynaložili rybáři na zarybnění řeky Bečvy, kterou loni na konci září postihla ekologická havárie. Do řeky vysadili roční parmy, mníky, podoustve či ostroretky. Na vysazení násadových ryb použili peníze z transparentního účtu, na který dosud poslali lidé, ale i instituce z celé republiky přes milion korun.
18.1.
Státní podnik Povodí Vltavy letos hodlá vypsat veřejné zakázky za více než miliardu korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán. Proti loňsku půjde o snížení, protože v roce 2020 vypsala firma zakázky za 2,125 miliardy Kč. Letos bude jednou z nejvýznamnějších rekonstrukce Šítkovského jezu na Vltavě v Praze.
14.1.
Povodí Moravy upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto prodlouží asi o 400 metrů, přibudou tůně i biocentrum. Práce už začaly, vyjdou téměř na 14 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.1.
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví.
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
8.1.
Na kanalizace a vodovody v obcích dá Středočeský kraj minimálně 50 milionů korun, peníze vyčlení do infrastrukturního fondu. O dotace z něj budou moci obce a města žádat od začátku dubna. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
6.1.
Platili všichni stejnou sazbu nebo se lišila? Kdy byla cena vody dotována? To vše připomíná v úvodní části článku prosincového magazínu Vodní hospodářství Radek Hospodka, ředitel odboru Ministerstva zemědělství.
4.1.
Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři.
23.12.
Brněnští radní včera vybrali projektanta tří etap protipovodňových opatření, která mají za 530 milionů korun vzniknout na řece Svratce. Etapy zahrnují úsek od viaduktu v Uhelné ulici po napojení na přerovskou trať. Dodavatelem projektové dokumentace za 24,8 milionu korun bez daně bude sdružení společností AQUATIS, ŠINDLAR a A PLUS, uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Filip Poňuchálek.
22.12.
Zastupitelstvo Olomouckého kraje včera vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje. Zastupitelé zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Usnesení o zahájení přípravy na tuto rozsáhlou stavbu přijala 5. října vláda.
21.12.
Ještě vám přece jen schází nějaký ten dárek? Pak můžete podpořit projekt "Vraťme vodu přírodě" nákupem dárkového certifikátu, který bude zároveň i krásným dárkem pro vaše blízké.
21.12.
Rybářství Hulín začalo ze svých sádek v Chropyni na Kroměřížsku rozvážet kapry a další ryby určené pro vánoční trh. První nákladní vůz opustil sádky ráno, největší nápor bude v pondělí a v úterý, řekl ČTK správce sádek Otakar Pavlíček. Ryby jsou k dostání především ve stáncích u supermarketů, podnik je prodává i přímo na sádkách.
21.12.
Díky technologickému pokroku přibývá společnosti VAK Jesenicka, a. s. (VAK) zákazníků, kteří nemusí na přelomu každého roku čekat na pracovníka VAKu, aby si u nich opsal stav vodoměru. Tito odběratelé buď již mají instalován chytrý vodoměr anebo svoji spotřebu hlásí VAKu elektronicky.
18.12.
Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.12.
Společnost vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") spustila technologicky nejvyspělejší metodu vyhledávání poruch pomocí satelitní analýzy vodovodní sítě UTILIS. Využívá družici z japonského vesmírného programu JAXA, který pracuje na stejném principu, jako je hledání vody na Marsu.
17.12.
Brno zrekonstruuje kanalizaci a vodovod v ulici Tuřanka za 76 milionů korun. Cílem je zlepšení stavu, který je neuspokojivý, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků. Práce by mohly začít příští rok v létě. Práce omezí v ulici trolejbusovou dopravu.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
14.12.
Termální park ve Velkých Losinách na Šumpersku v sobotu obnoví provoz, který na podzim zastavil kvůli preventivním opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19. Otevřen bude mimořádně i v pondělí, které je jinak vyhrazeno pro údržbu. ČTK to sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny a generální ředitel lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
10.12.
Písek od ledna zvýší cenu vody. Odběratelé zaplatí za krychlový metr vodného a stočného 85,41 Kč. Je to o 5,16 Kč více než letos. ČTK to řekla mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová. Radnice zvyšuje ceny vody ve druhém roce za sebou.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
2.12.
Sněmovna včera stvrdila novelu vodního zákona, která upravuje opatření proti suchu. Umožní například vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
30.11.
Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Vyplynulo to z pátečního jednání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy.
30.11.
Kroměříž připravuje na příští rok další úpravy Hrubého rybníka, který veřejnost zná spíše pod názvem Bágrák, upraví také jeho okolí. Pokračovat bude se zpevňováním břehů. Chystá i vybudování chodníčků v západní části rybníka, přibude mobiliář, který bude tematicky zaměřený na vodu a biocentrum. V tiskové zprávě to uvedla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
27.11.
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence.
26.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") si velmi váží práce všech zdravotníků v 1. linii a věnovala jim dar do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně ve výši 200.000 Kč.
20.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody včetně desetiprocentní DPH zaplatí 83,27 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
16.11.
Město Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy. Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
13.11.
Povodí Moravy dokončilo úpravy Baštýnského potoka u Novosedel na Břeclavsku, v místě vysadilo i nový lužní les. Zlepší se tím vodní režim záplavové oblasti nivy mezi Baštýnským potokem, železniční tratí a řekou Dyjí. Na webu povodí to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
12.11.
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
11.11.
Vodohospodáři v Blansku začali vypouštět vodní nádrž Palava, je nutné opravit netěsnící potrubí vedoucí v hrázi nádrže. O víkendu ji rybáři vyloví, přehrada pak bude úplně bez vody. Na webu města to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.
6.11.
Nejvýznamnější vodohospodářská společnost v regionu, Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. se stará o zdroje vody. Naposledy to byl rozsáhlý průzkum v okolí Studničního vrchu, kde se na základě výsledků chystají technická opatření vedoucí ke zpomalení odtoku vody.
5.11.
Projekt navrácení řeky Dyje do původních meandrů letos bodoval v soutěži Adapterra Awards o nejlepší počiny, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. Jako nejsympatičtější počin ho zvolili laici i odborná porota v sekci nejlepších opatření ve volné krajině. Výsledky oznámila pořadatelská Nadace Partnerství on-line.
3.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Vyškov buduje nový areál, investice je za 118,5 milionu korun bez DPH. Vzniknou nové budovy, staré šly k zemi, protože nebylo je možné opravit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Swietelsky stavební Zdeněk Zuntych.
2.11.
Povodí Moravy letos odklidí z Brněnské přehrady celkem asi 500 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
29.10.
Zlínská radnice chce nechat vybudovat v centru města v Sadu Svobody studnu. Plán souvisí s obnovou nedalekého tržiště Pod Kaštany a zhotovením studny včetně vodovodu chce město coby stavitel pro něj zajistit užitkovou vodu. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
29.10.
Brno za 5,5 milionu korun opraví další část toku Staré Ponávky. Práce na 350 metrů dlouhém úseku zahrnují zpevnění koryta i vegetační úpravy. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Město opravuje tok říčky průběžně, nyní se uskuteční předposlední, jedenáctá etapa. Provede ji firma Ekostavby Brno, kterou vybrali městští radní.
27.10.
Přerovu se podařilo zbavit místní Lagunu letitých nánosů bahna pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna. Podle zástupců města se dá toto číslo přirovnat k 220 plně naloženým nákladním autům. Nánosy bahna v Laguně už řadu let odrazují obyvatele od koupání v této kdysi oblíbené nádrži v rekreační zóně města.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
20.10.
Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci České společnosti ornitologické.
20.10.
Životu v řece Bečvě, která byla na konci září otrávená kyanidem, pomohly podle rybářů vydatné deště z uplynulých dnů. Zvýšené průtoky Bečvu naředily i pročistily. Kromě potravy do postižené oblasti Přerovska přinesly z horního toku také další ryby, které si teď podle odborníků užívají "prostorového komfortu".
16.10.
Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, včera začaly klesat. Naopak v dolních úsecích se vlivem dotoku zvedají a uklidnění tam meteorologové čekají od pátku.
14.10.
K poslaneckému návrhu ústavní ochrany vody, jak jej zpracovalo ministerstvo zemědělství, vláda na pondělním zasedání vyjádřila neutrální stanovisko. Na webu to uvedl její tiskový odbor. Podle předběžného stanoviska kabinet například pochyboval o tom, zda je pro ochranu vody nutný zákon nejvyšší právní síly.
13.10.
Po dvou letech sucha se loni opět objem srážek v povodí Moravy a Dyje dostal alespoň na dlouhodobý průměr. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2019, kterou dnes zveřejnil na svém webu státní podnik Povodí Moravy. O rok dříve přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
12.10.
Počet míst hájených pro vodní nádrže by se měl rozšířit o 21 lokalit na 86 území. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v aktualizaci tzv. Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod (LAPV), kterou dnes projedná vláda.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) dokončilo po třech letech rekonstrukci vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Zvýšila se díky ní průtočná kapacita vodního díla na převedení tisícileté povodňové vlny. Investiční náklady dosáhly téměř 108 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
8.10.
Brno hledá projektanta pro tři etapy protipovodňových opatření, která mají vzniknout na řece Svratce za 530 milionů korun. Týká se to úseku od viaduktu v ulici Uhelná po napojení na přerovskou trať. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou protipovodňová opatření nezbytná pro další rozvoj města.
5.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe možná brzy začnou. Ministerstvo dopravy navrhuje zahájit přípravu úseku na Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi, který by měl vyjít na zhruba 15 miliard korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Dnes návrh projedná vláda, zabývat se bude i zkoumáním vlivu kanálu na okolí.
29.9.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
24.9.
Brněnští radní rozhodli o zpřístupnění všech tří vodojemů pod Žlutým kopcem. Po vybudování vstupu byl zatím přístupný pouze jeden z nich, a to ještě pro omezené skupinu lidí. Do zpřístupnění unikátní stavby město investuje přes 26 milionů korun, informovala rada města v tiskové zprávě.
23.9.
Modernizace přístavu Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku bude po ukončení plavební sezony 11. října opět pokračovat. Vznikne tam nové informační centrum, vyhlídkové molo i cesta směřující k lodím. Rekonstrukce začala letos v lednu, hotovo má být příští rok v září, oznámila ČTK mluvčí města Žaneta Jančaříková.
18.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") získala ocenění v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za rekonstrukci - intenzifikaci ČOV Kašava v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.
15.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín dnes ve Zlíně otevřely nové řídicí krizové a manažerské centrum, které slouží pro celou oblast Zlínska. Je to nový centrální řídicí a informační uzel pro sběr informací o provozu, měření a možnost operativního řízení logistiky vody, řekl dnes ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
15.9.
Zlínský kraj podpoří rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou 30,87 milionu korun. Peníze rozdělí mezi 21 žadatelů, kteří je využijí mimo jiné k budování a opravám vodovodů a kanalizací v obcích. Poskytnutí investičních dotací na svém zasedání schválilo krajské zastupitelstvo, pro bylo 29 z 36 přítomných zastupitelů.
14.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") posílila soběstačnost v zásobování vodou a za účasti hejtmana Zlínského kraje a starostů obcí slavnostně zahájila provoz tzv. „vlárského vodovodu", který prošel zásadní rekonstrukcí.
11.9.
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
9.9.
Téměř čtvrtstoletí dlouhá příprava prodloužení Baťova kanálu ze Sudoměřic a slovenské Skalice do Hodonína se blíží do finále. Ředitelství vodních cest (ŘVC) nyní dokončuje dokumentaci pro zahájení zadávacího řízení na výběr zhotovitele a plánuje se stavbou začít ještě letos. Hotovo má být před zahájením plavební sezóny v roce 2023.
7.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín") oslavila spolu s dětmi konec prázdnin a v pondělí 31. 8. 2020 uspořádala Dětský den „S VaKem do Lanáčku".
3.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín otevřely zrekonstruovaný Vlárský vodovod. Jde o část přivaděče pitné vody mezi Brumovem-Bylnicí a Valašskými Klobouky na Zlínsku. Úsek je dlouhý téměř sedm kilometrů. Náklady byly 43 milionů korun, platil je VaK z úvěrů, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
2.9.
Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu na Uherskohradišťsku přijde na 137 milionů korun. První práce zahájilo Povodí Moravy (PMO) letos na jaře. Jejich cílem je zajistit bezpečnost 1500 obyvatel a majetku v hodnotě 900 milionů korun na rozloze 350 hektarů. Hotovo by mělo být na podzim 2022, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
1.9.
Moravská vodárenská od úterý kvůli pandemii nového typu koronaviru omezí provoz svých zákaznických center v Olomouci, Prostějov a Zlíně. "Otevřena budou výhradně pro předem zaregistrované zákazníky," řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
27.8.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) včera vysadil několik perlorodek do řeky Malše u Cetvin na Českokrumlovsku. Je to součást česko-rakouského projektu Malsemuschel zaměřeného na podporu životního prostředí pro ohroženého mlže. Podle odhadů žije v ČR asi 10.000 perlorodek, což je jen zlomek populace ze začátku 20. století.
27.8.
Povodí Moravy od června odklidilo z Brněnské přehrady asi 300 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
21.8.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích se na konci prázdnin s nástupem teplých dnů zhoršuje. Hlavně kvůli sinicím platí několik zákazů koupání, na dalších místech pak hygienici koupání nedoporučují. Dobrá zůstává kvalita vody v koupalištích v Praze nebo Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji, zjistila ČTK.
19.8.
Brno téměř za 53 milionů korun zrekonstruuje vodovod a kanalizaci v ulicích Besední a Veselá. Práce začnou na podzim a měly by trvat 300 dní. Stav kanalizace a vodovodu je nevyhovující, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj se zlepší odtokové poměry i zásobování pitnou vodou.
19.8.
Povodí Moravy příští rok zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov u Prostějova, která zajistí spolehlivý provoz tohoto vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace vodní nádrže Plumlov bude stát bezmála 31 milionů korun a zabere 1,5 roku.
18.8.
Brno plánuje rekonstrukci kanalizace ve Sportovní ulici v úseku mezi ulicemi Pionýrská a Reissigova. Cílem je zlepšit nevyhovující stav, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS).
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
13.8.
Ministr zemědělství Miroslav Toman zavítal v druhém srpnovém týdnu do Zlínského kraje a v rámci své cesty po vodohospodářských objektech navštívil VaK Zlín, a.s.
7.8.
Přírodní koupaliště v Česku si většinou zachovávají čistou vodu. Lidé se nemusí obávat vyrazit za koupáním k vodním plochám sledovaným hygieniky. Části nádrží by se ale lidé měli podle krajských hygienických stanic raději vyhnout. Důvodem jsou hlavně zdraví nebezpečné bakterie sinice, jimž se za nynějšího teplého počasí daří.
6.8.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách. MŽP to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
4.8.
Brno zváží zavedení dalších opatření, jež mají zlepšit vodu v Brněnské přehradě. Projektová dokumentace posoudí i současný čisticí systém v podobě 15 míchacích a pěti aeračních věží. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Případná nová opatření jsou v plánu v letech 2023 až 2027.
31.7.
I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.
30.7.
Všechny tři vodojemy na brněnském Žlutém kopci by měly být veřejnosti přístupné do dvou let. Městští radní včera tento plán schválili na svém dnešním zasedání. Zatím je provizorně přístupný pouze jeden z vodojemů, o jeho prohlídky je enormní zájem, řekl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) novinářům.
29.7.
V areálu malenovické čistírny odpadních vod bude v srpnu 2020 zahájen vědecký experiment, jehož cílem je hledání řešení pro využití kalů z ČOV.
29.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.
27.7.
Zástupci radnice v Újezdci, který je místní částí Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, otevřeli v pátek slavnostně novou retenční nádrž. Slouží k zadržení vody v krajině, plní protipovodňovou a rekreační funkci, má přispět i k rozmnožování ohrožených druhů živočichů. Stavba nádrže začala loni v létě.
24.7.
Národní park Šumava chce letos revitalizovat 532 hektarů na 15 dříve odvodněných lokalitách. Objem vody zadržené v krajině se díky tomu zvýší minimálně o 40.000 až 50.000 metrů krychlových vody, sdělila ČTK v tiskové zprávě Iva Bufková ze správy parku.
22.7.
Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali.
17.7.
Půjčovny lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji zažívají jednu z nejlepších sezon za poslední roky. Vody je dostatek a zájem vodáků značný, řekli dnes ČTK zástupci půjčoven. Orlice je v Královéhradeckém kraji mezi vodáky nejoblíbenější řekou, nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
16.7.
Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
10.7.
Vodovody a kanalizace Přerov (VaK) kvůli chystanému zpřísnění předpisů investují 180 milionů korun do stavby sušárny kalů. Nízkoteplotní sušárna bude předepsaným způsobem likvidovat odpadní kaly z Přerova i nedalekých Hranic, Lipníku nad Bečvou a Kojetína. Čtvrtinu nákladů na stavbu pokryje dotace z evropského operačního programu zaměřeného na životní prostředí.
7.7.
Objem vody fakturované domácnostem se loni meziročně zvýšil o 1,4 litru na 90,6 litru na osobu na den. Číslo mírně narůstá od roku 2014. V porovnání s rokem 1989 bylo ovšem loni množství fakturované vody o 80,4 litru nižší na osobu a den. Uvádí to zpráva o zásobování pitnou vodou v Česku, kterou projedná vláda.
3.7.
Lesy České republiky obnovily u Hodonína mokřad o rozloze 1,22 hektaru. Má pomoci se zadržováním vody v krajině a vytvořit podmínky pro život vodomilných rostlin a živočichů, uvedla společnost v tiskové zprávě. Obnova mokřadu stála 3,9 milionu korun.
3.7.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích je na začátku prázdnin čistá a lidé se v nich mohou koupat bez obav z případných zdravotních problémů. Nevhodný ke koupání je Brušperk na Frýdecko-Místecku a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Zhoršenou kvalitu vody má nádrž České údolí v Plzni nebo jezero Chmelař na Litoměřicku.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy vodní nádrže Boskovice na Blanensku, investice si vyžádala zhruba 160 milionů korun. Nádrž už je naplněná. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
2.7.
Neziskové organizace vybraly 2,8 milionu korun na pomoc lidem v obcích Uničovska a Šumperska, které na počátku června zasáhly povodně. Prioritou v nadcházejících dnech bude pomoc při čištění studní.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
29.6.
Za cílevědomé řízení společnosti a dlouhodobé plnění strategických cílů získala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) ocenění Management Excellence Award v rámci tradičního vyhlášení Nejvýznamnějších firem a osobností CZECH TOP 100. Slavnostní večer se uskutečnil ve středu 17. 6. 2020 na pražském Žofíně.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
19.6.
Málo se to ví, ale vodohospodářská společnost Vak – Vodovody a kanalizace Jese- nicka, a. s. (dále jen VAK) není jen firmou, která odečítá vodoměry, opravuje havárie vodovodu či kanalizace a provozuje úpravnu vody a čistírnu odpadních vod. VAK toho má na starosti mnohem více, pokud jde o vodu.
17.6.
Na výstavišti v Brně je městská buňka se zelení na zachycování dešťové vody. Jejím cílem je ochlazení okolí. Před dvěma lety byla přes léto na Malinovského náměstí, potom ale musela z rozhodnutí památkářů pryč. ČTK to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí, v místě by měla být dva roky.
16.6.
Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.
15.6.
Spotřeba vody ve zlínském regionu je asi 7,5 milionu kubíků za rok a pohybuje se pod průměrem České republiky. Obyvatelé našeho regionu spotřebovávají méně než 80 litrů na osobu a den, vyjádřeno v korunách jde o 7 korun denně na osobu. Pitný režim, počítáme-li 3 litry vody denně, nás vyjde na 27 haléřů.
9.6.
Brno bude ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zkoumat přítomnost hormonů a mikroplastů v pitné vodě. Jde o úspěšný projekt z participativního rozpočtu, kam podávají návrhy přímo obyvatelé. Na tiskové konferenci to dnes uvedl místopředseda představenstva společnosti Brněnské vodárny Jan Zámečník.
8.6.
Do Dlouhého rybníka v Podzámecké zahradě v Kroměříži, která je zapsána na seznamu památek UNESCO, se vrátila voda. Kvůli odtěžení sedimentů a opevňování břehů byl rybník od loňska vypuštěný. V zahradě se pracuje také na zvelebení Chotkova a Divokého rybníka a vodních kanálů, které jsou nyní kvůli tomu bez vody.
5.6.
Několikaměsíční výzkum pražského Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV) odhalil koronavirus v odpadní vodě zatím v malých čistírnách. V úterý vědci odebrali poslední vzorky odpadní vody a teď je čeká vyhodnocení, kterým zjistí, jak moc je metoda přesná.
4.6.
Řadu zajímavostí spjatých s labsko-vltavskou vodní cestou představí nová webová aplikace vyvinutá na ČVUT. Cílí na turisty, kteří mají rádi technické památky, ale i hrady a zámky. Aplikace také popisuje historický vývoj vodní cesty, včetně dobové dokumentace. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.
3.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk po zdanění na téměř 15,3 milionu korun. V roce 2018 činil 13,3 milionu korun. Meziročně podniku vzrostly také výnosy, z předloňských 406,7 milionu korun na loňských 424,8 milionu korun.
2.6.
První průmyslový vodovod vznikl v roce 1879 a vedl z Libně do cukrovaru v Čakovicích. Byl pojmenován podle svého zakladatele Filipa Jana rytíře Schoellera.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
28.5.
S téměř dvouměsíčním zpožděním kvůli covidu-19 vyplují v sobotu na Brněnskou přehradu lodě dopravního podniku. Aby se na jednom místě neshlukoval příliš velký počet lidí, neuskuteční se letos slavnostní nástup kapitánů a ceremoniál, ale obyčejně vyjede první loď v 8:30 podle pravidelného jízdního řádu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.
27.5.
Státní podnik Lesy České republiky rekonstruuje opevnění koryta říčky Rusavy v Rusavě na Kroměřížsku, které v minulosti poškodila povodeň. Práce potrvají až do přespříštího roku, vyžádají si náklady téměř 70,2 milionu korun. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
25.5.
Řeka Dyje je mezi Břeclaví a soutokem s Moravou o 900 metrů delší, čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří v minulosti odstavených meandrů zpět do jejího koryta. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Napojení odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, vyšlo zhruba na 26 milionů korun.
22.5.
Vsetín pořídil kvůli lepší péči o městskou zeleň zavlažovací vaky, které v době sucha zajistí dodávku vody do kořenového systému. Pracovníci technických služeb jich dosud instalovali 30, dalších 30 plánují koupit, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
21.5.
Povodí Moravy dokončuje loni zahájenou obnovu vodní nádrže Hrabišín na Šumpersku, z jejíhož dna byly vytěženy sedimenty a nádrž byla poté rekonstruována. Obnova nádrže stála zhruba 14 milionů korun. "Práce vedly k obnovení všech funkcí nádrže a vytvořily v krajině hodnotný biologický i estetický prvek," sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
20.5.
Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
18.5.
Valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále „VaK Zlín“) se uskutečnila v úterý 12. 5. 2020 za účasti téměř 88 % akcionářů, aby zhodnotila činnost a ekonomické výsledky společnosti za uplynulý rok. Velkou vět- šinou 87% zúčastněných byly schváleny ekonomické výsledky, účetní závěrka i zpráva představenstva.
18.5.
Povodí Moravy upraví koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikne soustava nových mokřadů a tůní. Zpomalí to odtok vody z povrchu a zlepší zadržení vody v území. Práce budou stát 10,5 milionu korun. Na webu státního podniku to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
13.5.
Pokles teplot provázející v současné době svátky "ledových mužů" vinohrady na jihu Moravy zatím výrazněji neohrožuje. Mnohem větší problém je zejména pro vinice mladší pěti let sucho. ČTK to řekli zástupci Svazu vinařů.
12.5.
Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka chystají rekonstrukci klíčové infrastruktury na výrobu pitné vody pro více než 15 000 obyvatel okresu, Úpravnu vody Adolfovice, která bude stát 74 milionů korun (polovinu pokryje dotace). Vak si tak zajistí spolehlivější řízení kvality vody, Jesenicko dostane lepší pitnou vodu.
6.5.
Srážky v předchozích dnech tokům v povodí Moravy mírně pomohly, nebyly však nijak výrazné. Průtoky v tocích jsou tak stále podprůměrné, pohybují se mezi pěti až 40 procenty obvyklého stavu v květnu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.5.
V několika obcích v Olomouckém kraji kvůli suchu platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání automobilů. Kvůli nedostatku srážek totiž dál klesly hladiny podzemních vod, z nichž se zásobují obecní vodojemy. Nadměrné odběry z veřejného vodovodu by mohly způsobit problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou.
4.5.
Starosta Vít Tomaštík (Vize pro Spytihněv) odemkl v pátek v přístavu ve Spytihněvi na Zlínsku velkým kovovým klíčem symbolicky plavební sezonu na Baťově kanále. Slavnostní zahájení sezony na oblíbené vodní cestě se v obci konalo po dlouhých letech, řekl ČTK Tomaštík. Kvůli pandemii nového typu koronaviru však první letošní plavby po kanále začnou se zpožděním.
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 379,5 milionu korun. Zisk byl o 86,7 milionu korun (29,6 procenta) vyšší než v roce 2018. Tržby související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 93,9 milionu korun (3,9 procenta) na 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
24.4.
Bojkovice na Uherskohradišťsku dokončují první etapu rekonstrukce venkovního koupaliště v Tovární ulici. Přijde na bezmála 30 milionů korun, hotovo by mělo být do několika týdnů. Práce radnice financuje ze svého rozpočtu, s otevřením koupaliště však počítá až příští rok, řekl ČTK starosta Petr Viceník (ODS).
23.4.
Voda se v městských kašnách v Uherském Hradišti znovu objeví po konci nouzového stavu, tedy nejspíše v květnu. Platí to mimo jiné pro kašny na Masarykově a Mariánském náměstí, které patří k nejznámějším památkám ve městě. Oblíbený je také vodní prvek s modelem města na začátku Havlíčkovy ulice nebo kašna na nádvoří Reduty.
23.4.
Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.
22.4.
V několika obcích na Brněnsku a Blanensku už teď platí omezení ve spotřebě pitné vody. Jde o obce, v nichž je nedostatečný vodní zdroj dlouhodobým problémem a kvůli srážkově chudým rokům není šance, že by se přes zimu voda doplnila. I nadále tak Vodárenská akciová společnost, která zdroje spravuje, naváží v cisternách vodu do vodojemů, řekla ČTK mluvčí Iva Librová.
22.4.
Výstavba protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku je téměř ze třetiny hotová. I přes pandemii koronaviru se pracuje bez zpoždění podle stanoveného harmonogramu. Povodí Moravy (PMO) už dokončilo některé úseky protipovodňových zídek a zahájilo stavbu pravobřežní zemní hráze pod městem.
20.4.
Tisíc kusů transparentních ochranných štítů pro zdravotníky v nemocnicích věnovala Zlínskému kraji společnost Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské. Dalších tisíc štítů pak putovalo do Olomouce. Celkem Veolia pořídila už 15 tisíc ochranným štítů pro české zdravotníky a další instituce, které je naléhavě potřebují.
15.4.
Jednou z příčin ničivých škod, které před patnácti lety napáchal požár na gotickém hradě Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku, byla nedostupnost dostatečného množství vody. Díky suchovodu, který zpřístupnil podzemní nádrž dešťové vody, by se to znovu stát nemělo. To je hlavní bezpečnostní změna, která se na hradě od ničivého požáru z 15. dubna 2005 udála.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
3.4.
Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní nádrže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
2.4.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh Marie Pěnčíkové (KSČM) k novele vodního zákona. Podle něj se bude při územním plánování zohledňovat vsakování vody. Výbor také podpořil novelu jako celek, předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) hodlá své další návrhy načíst ještě na sněmovním plénu.
1.4.
Státní podnik Povodí Moravy (PMO) začal s odbahňováním části vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Práce začaly v únoru, trvat by měly do května. S pomocí bagrů chtějí vodohospodáři ze dna přehrady odstranit až 40.000 tun usazenin.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
31.3.
Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy.
30.3.
Tento základní hygienický návyk se učíme už od dětství. “Umýt si ruce, to je samozřejmost” řekneme si, ale jak si efektivně umýt ruce, abychom snížili riziko nákazy nejen koronaviru, ale také dalšími bakteriemi a viry, které jsou všude kolem nás?
24.3.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře. Jde o opatření proti suchu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.
18.3.
Osmnáct nevládních organizací z Česka, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska se postavilo proti plánům na výstavbu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Obrátili se proto na eurokomisaře pro životní prostředí a dopravu a požadují zastavení projektu, jehož realizaci dlouhodobě podporuje český prezident Miloš Zeman.
13.3.
Povodí Moravy se pustí do rozsáhlé rekonstrukce jezu v Hranicích na Přerovsku. Stavba, která má především jez rozšířit, a tím zvýšit protipovodňovou ochranu Hranic na řece Bečvě, přijde na zhruba 230 milionů korun. Jez vodohospodáři rozšíří o 50 procent, rozšíří také koryto nad i pod jezem, součástí rekonstrukce bude i vybudování tzv. rybího přechodu.
13.3.
Brno v dubnu zahájí rekonstrukci části ulice Veveří, kde za 27,5 milionu korun opraví kanalizaci s vodovodem, tramvajovou trať i vozovku. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní práce přinesou dopravní omezení, dodávka pitné vody ale nebude přerušená. Rekonstrukce skončí v závěru letních prázdnin.
12.3.
Na 24. ročníku mezinárodní vodohospodářské konference VODA Zlín 2020, kterou zahájil primátor města Zlína Jiří Korec, prezentovala společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) své výsledky za uplynulé roky.
10.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy vypustili minulý týden z Novomlýnských nádrží více vody, doplnili tím vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Díky srážkám mohli z nádrže vypustit dokonce více vody než v předchozích letech, a to asi 15 milionů metrů krychlových. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
9.3.
Díky poměrně vydatným dešťům uplynulého týdne i předešlých dnů mohli vodohospodáři v Povodí Moravy zvýšit hladiny vodních nádrží. Stouply také hladiny řek v průměru o pět až 40 centimetrů, někde i o 60 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
6.3.
Státní podnik Povodí Odry zrušil letošní den otevřených dveří na přehradách, který se měl uskutečnit v sobotu 21. března. Jde o preventivní opatření související s šířením onemocnění způsobeného novým koronavirem. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
5.3.
Na jižní Moravě letos téměř nesněžilo, i přesto je však díky deštivému únoru situace s vodou poměrně dobrá. Zemědělci také odhadují, že deštivý únor neprospěl přemnoženým hrabošům. Čekají na oteplení, až se jejich aktivita zvýší a teprve poté se ukáže, do jaké míry teplou zimu přežili.
4.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy včera začali z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Lužní les totiž vzhledem ke klimatické změně spotřebuje k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.3.
V Brně včera začaly stavební práce na dobudování kanalizace v pěti městských částech, stát to bude miliardu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dobudování se týká městských částí Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany. Práce potrvají tři roky.
2.3.
Brněnské teplárny vymění další tři kilometry parovodů za horkovody, rekonstrukce letos bude stát 230 milionů korun. Práce mají začít v březnu a omezí dopravu na třech místech v Brně, uvedl na páteční tiskové konferenci vedoucí technického rozvoje Tepláren Brno Martin Šroubek.
28.2.
Povodí Moravy se pustilo do rozsáhlé úpravy tříkilometrového koryta řeky Bečvy u obcí Černotín, Ústí a Skalička na Přerovsku. Projekt v hodnotě 318 milionů korun má především snížit ohrožení obcí povodněmi, revitalizovat krajinu a vrátit do řeky chybějící biotopy. Stavba by měla podle mluvčího povodí Petra Chmelaře podobu koryta zcela proměnit.
28.2.
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.
27.2.
Vizovice na Zlínsku začnou na podzim opravovat areál dlouhodobě uzavřeného a zchátralého koupaliště. Investici odhadují na 25 miliónů korun, město si na ni vezme úvěr 21 milionů korun. ČTK o tom informovala v tiskové zprávě vizovická radnice.
24.2.
Rok 2020 je pro VaK Zlín velmi významný - je to právě 95 let, kdy se začala psát historie budování vodovodů ve Zlíně.
21.2.
Společnost Plavby Pálava, která provozuje výletní lodní dopravu na horní Novomlýnské nádrži, opravuje loď Munot z roku 1936. Loni si ji přivezla z Nizozemska, přes 60 let však sloužila na Bodamském jezeře. Na přehradu pod Pálavou by měla být spuštěna na konci dubna, řekla ČTK majitelka společnosti Lucie Erbanová.
18.2.
Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) loni snížila podíl ztrát pitné vody ve vodovodní síti z předloňských 12 procent na zatím nejnižší dosaženou hodnotu 11,3 procenta. Firma, která pitnou vodou zásobuje obyvatele několika měst a obcí na Šumpersku, ztráty vody postupně snižuje od roku 2003. ČTK to sdělil obchodní ředitel ŠPVS Jan Havlíček.
17.2.
Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná, nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ČTK poskytl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.2.
V akvaparku v Pasohlávkách dělníci montují tobogán, který bude podle vlastníků nejdelším v Česku a bude se po něm jezdit i do kopce. První návštěvníci by se po něm měli svézt už v červnu, kdy má být stavba hotová, řekl dnes novinářům marketingový ředitel Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda. Tobogán za 40 milionů bude měřit 242 metrů.
10.2.
Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů. Stavební ruch v korytě potoka začal loni v listopadu a utichne v květnu. ČTK to dnes sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Práce navazují na první etapu úpravy koryta Dolanského potoka, která byla provedena předloni na jaře.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
29.1.
Jihomoravský kraje poskytne letos vodním záchranářům dotaci 2,5 milionu korun. Záchranáři peníze použijí například na nový užitkový vůz nebo rekonstrukci sídla, uvedl v tiskové zprávě hejtman Bohumil Šimek (ANO). Dotaci ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.
28.1.
Zlínský kraj podpořil loni více než čtyřmi miliony korun zmírňování následků sucha v lesích. Dotaci rozdělil mezi 52 žadatelů. Peníze jsou určeny na lesnické činnosti, které vedou ke zvýšení odolnosti a rozmanitosti lesních porostů a také k zadržení vody v krajině, řekl novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
22.1.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku začaly práce na rozšíření přístavu Baťova kanálu. Téměř za 70 milionů se rozšíří počet stání z 11 na 35 a vznikne i servisní centrum, řekl novinářům ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Práce zaplatí stát, hotové by měly být v létě příštího roku.
20.1.
Společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") se mimořádně daří. Splnila ambiciózní cíle, znovu potvrdila rostoucí trend ve výši investic do vodárenské infrastruktury, dokončila dvě zásadní ekologické stavby, a i nadále plní roli společnosti s vysokou společenskou zodpovědností.
17.1.
Vodní nádrž Boskovice na Blanensku by v budoucnu mohla pitnou vodou zásobovat i Brno. Na brífinku u vodního díla to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V současnosti vodní nádrž prochází opravou za 153 milionů Kč.
15.1.
Meziválečná Praha a její vodárenství je spojena s celou řadou osobností, které jsou v dnešní době neprávem zapomenuty. Díky těmto odborníkům současná Praha profituje z úspěšně dokončeného vývoje své vodárenské sítě a má v budoucnu na co dále navazovat. Abychom alespoň trochu odčinili tuto smutnou událost, připomeňme si alespoň některé z nich.
9.1.
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně.
8.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký. Jen asi centimetr je síla ledu na brněnské přehradě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
7.1.
Zhruba 3,5 milionu korun bude stát chystaný projekt zaměřený na využití dešťové vody zachycené na plochách sportovního centra v Prostějově. Radnice chce projekt uvést v život letos na podzim. Záměr už schválila městská rada. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z evropských fondů. ČTK to sdělil primátor František Jura (ANO).
6.1.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") a charitativní spolek KORUNKA Luhačovice se společně sešli za účasti primátora města Zlína Jiřího Korce o „Zlaté neděli" s veřejností na vánočním čaji na náměstí Míru.
27.12.
Za letošní legislativní úspěchy považuje ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Prošla také novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami, kterou nedávno podepsal prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
27.12.
Skoro stovka otužilců závodila včera v řece Dyji v Břeclavi. Síly změřili na různých tratích od 100 do 1000 metrů. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. V hlavním závodu na kilometr s neoprenem a ploutvemi zvítězil Josef Cimburek z Pardubic, který plaval s monoploutví. Podle Vojty to bylo vůbec poprvé, co se za 45 let konání závodů zúčastnili závodníci s monoploutvemi.
23.12.
V Mikulově na Břeclavsku začala modernizace městského koupaliště Riviéra. Výběrové řízení vyhrála firma Metrostav, práce provede za 71,2 milionu korun. Nové bazény, tobogány i technologie by měly být hotovy do začátku letní sezony 2020, informoval městský úřad v tiskové zprávě.
23.12.
Krajský soud v Brně rozhodl o vyhlášení místního referenda ve Zlíně k vodárenské problematice. ČTK to řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Lidé se budou moci vyjádřit, zda souhlasí s pokračováním stávajícího modelu vodárenství. Referendum se uskuteční současně s volbami do krajského zastupitelstva na podzim příštího roku.
20.12.
Tuny sedimentů odtěžili dosud pracovníci Povodí Moravy ze dna vypuštěné nádrže v Tršicích na Olomoucku. Vodní nádrž, která byla postavená v roce 1983, prochází rozsáhlou očistou poprvé, co je v péči povodí. Akce skončí v únoru příštího roku, poté se bude přehrada o ploše 12 hektarů opět napouštět, řekl ČTK mluvčí povodí Petr Chmelař.
17.12.
Koncesní řízení na pětileté provozování části vodovodní a kanalizační sítě na Olomoucku vyhrála společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia. Tendr letos na jaře vyhlásila Vodohospodářská společnost Olomouc, protože její dosavadní smlouva s Moravskou vodárenskou skončí příští rok v březnu.
12.12.
Plánované výstavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku musí předcházet přeložení inženýrských sítí. Povodí Moravy proto nechá vypracovat vyhledávací studii, která prověří trasy sítí a navrhne nové. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.
9.12.
Příští rok to bude právě 95 let, kdy se začala psát historie budování vodovodů ve Zlíně. Jednou z akcí, kterou společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) oslaví toto výročí, je vybudování nového pítka.
9.12.
O 4,5 procenta, tedy přibližně o 4,50 koruny za metr krychlový, zdraží od ledna břeclavské Vodovody a kanalizace vodné a stočné pro své odběratele. Cena za metr krychlový tak přesáhne stokorunu. Na internetových stránkách o tom informovalo vedení města. Důvodem pro zvýšení ceny jsou rostoucí ceny vstupů a náklady na opravy a investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury.
6.12.
Do společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (dále jen „VaK Zlín") zavítala ve čtvrtek 28. 11. 2019 významná návštěva z Rozvojové banky Rady Evropy z Paříže (CEB) a z vedení ČSOB, a. s. Praha. Bankéři se přijeli podívat do sídla společnosti a na projekt rekonstrukce úpravny vody v Tlumačově, který financovali.
5.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2020 uplatňovat cenu vodného ve výši 40,75 Kč/m3 (bez DPH) a stočného ve výši 40,62 Kč/m3 (bez DPH). Celkem za vodné a stočné bez DPH 81,37 Kč/m3.
5.12.
Novou nanofiltrační čisticí jednotku instalovala společnost Moravská vodárenská v úpravně vody v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku. Zhruba 1800 obyvatel Domašova nad Bystřicí, Jívové, Hraničních Petrovic a Horních Loděnic tak už nebude při zhoršení kvality vody v řece Bystřici odkázáno na zásobování cisternami.
4.12.
Státní podnik Povodí Moravy zrekonstruoval vodní nádrž Borotín II na Blanensku, nádrž tak mimo jiné bude opět přispívat k zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Petr Chmelař. Nádrž je už napuštěná.
3.12.
Na Zlínsku zaplatí odběratelé za vodu od ledna 2020 o 3,19 Kč za metr kubický více než letos. Od května (po změně sazby DPH) pak klesne cena vodného a stočného pod cenu roku 2019, tj. na 86,93 Kč za 1000 litrů vody.
29.11.
Po desetiměsíční rekonstrukci byla včera opět otevřena halová laboratoř Vodohospodářského experimentálního centra ČVUT v Praze. Modernizace laboratoře, kde vznikl například hydraulický návrh dráhy vodního slalomu pro nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, stála 23 milionů korun.
29.11.
Brno plánuje dostavbu a rekonstrukci kanalizační stoky E. Očekává náklady skoro dvě miliardy korun, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle Anny Dudkové z tiskového oddělení magistrátu je součástí prací i rozšíření nádrže Makro-Ráječek nebo budování protipovodňového opatření na kanalizaci.
26.11.
Povodí Moravy dokončilo opravu koryta Hážovického potoka na území Rožnova pod Radhoštěm, Tylovic, Hážovic, Vigantic a Hutiska na Vsetínsku. Cílem byla náprava havarijního stavu konstrukcí, především příčných objektů, břehového opevnění a opěrných zdí, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Práce se týkaly úseku dlouhého 7,3 kilometru, trvaly 16 měsíců a stály 23,5 milionu korun.
22.11.
Bezpečnou dávku rtuti podle limitů stanovených v USA mírně překročily dva ze 14 vzorků ryb odlovených v Praze ve Vltavě. U kupovaných ryb limit nesplnilo pět vzorků z 28. Podle limitů Evropské unie měl nadměrné množství rtuti jen jeden vzorek kupovaných ryb - mečoun odlovený u Srí Lanky.
21.11.
Brněnské vodárny a kanalizace od ledna zdraží vodné a stočné o 4,77 koruny za krychlový metr, tedy přibližně o šest procent na 84,30 koruny za metr krychlový. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Od května ale cena za vodné a stočné opět klesne, a to na 80,63 koruny za kubík, vodné a stočné se totiž posune do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH, dosud se platí DPH 15 procent.
19.11.
V rámci nadcházejících oslav 95. výročí vody ve Zlíně společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) podpořila krásný projekt Zlínský vorvaň 2019 a zajistila pro účastníky pitný režim a drobné dárky.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
14.11.
Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl včera na briefingu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Nezcizitelnost vodárenských nádrží by zaručil samostatný ústavní zákon na ochranu vody, dodal ministr.
7.11.
Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou včera podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání. Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.
6.11.
Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.
5.11.
V rámci příprav oslav 95. výročí vodovodu ve Zlíně, začaly Vodovody a kanalizace Zlín (VaK Zlín) ve spolupráci s provozovatelem sítí, společností Moravská vodárenská, a.s. (MOVO) realizovat speciální plán opatření pro lepší řízení dodávek vody na vodovodní síti ve Zlíně.
1.11.
Rekordní počet pasažérů v tomto desetiletí převezly letos lodě brněnského dopravního podniku. Celkem se jich od dubna do dneška, kdy sezona končí, plavilo 245.000. Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017, kdy jich bylo 240.000, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Hana Tomaštíková.
29.10.
Malá vodní díla a terénní úpravy, které slouží k zadržování vody v krajině, by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím poslanecká novela stavebního zákona, kterou Senátu doporučily schválit beze změn všechny tři senátní výbory, které se předlohou zabývaly.
23.10.
Je mnoho každoročních tradic a podzimní výlovy rybníků k nim jednoznačně patří. Nejen kapři, kteří končí o štědrovečerní večeři na našich talířích, ale i líni, candáti, tolstolobici… Ti všichni se ocitají v sítích rybářů.
22.10.
Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.
17.10.
Povodí Moravy upravilo tok u Rajhradic na Brněnsku, zadrží teď více vody. Šlo o úpravy zhruba na 1,3 kilometru dlouhém úseku, práce si vyžádaly 16,3 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
15.10.
Až 65 tun ryb očekávají o víkendu ve svých sítích rybáři při výlovu Hradeckého rybníku v Tovačově na Přerovsku. Dominovat by mezi nimi měl kapr, ale i tolstolobik, amur či candát. Část ryb se chystají rybáři prodat na místě, část půjde na prodejní pulty až před Vánocemi. Podle hospodářů by měla letos zůstat cena kaprů stejná jako loni.
15.10.
Přípravu projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) chtějí na společném jednání představit starostům měst a obcí zástupci Asociace DOL, která tento záměr podporuje. "Budou projednány jejich otázky a připomínky," sdělil ČTK předseda asociace Jan Skalický. Termín jednání podle něj zatím nebyl stanoven.
14.10.
Stavbě vodního díla Vlachovice na Zlínsku bude předcházet revitalizace krajiny, aby ta byla lépe schopna zadržovat vodu. ČTK to sdělil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, investora nádrže. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030.
14.10.
Vyškov letos ve druhé polovině léta vyzkoušel u mladých stromků zavlažovací vaky, které mají dřevinám pomoci v době sucha. Město jich má 60, podle radnice se osvědčily. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
14.10.
Radnice ve Šternberku na Olomoucku na začátku října po více než dvou měsících opět povolila ve městě a okolních obcích odebírat vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka či kropení sportovišť. Vodní bilanci s příchodem podzimu zlepšily deště provázené poklesem teplot. Městský úřad to v pátek uvedl na svých internetových stránkách.
10.10.
Nový vodovodní přivaděč do průmyslové zóny nechá příští rok za zhruba 36 milionů korun vybudovat prostějovská radnice. Chce tak uspokojit rostoucí spotřebu vody v několika tamních podnicích. Firem v průmyslové zóně totiž přibývá a staré potrubí už do zóny nestačí dopravit potřebné množství vody. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).
9.10.
Čistírna odpadních vod (ČOV) v Kašavě byla zrekonstruována nákladem 38,5 milionu korun. Společný projekt společností Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) a Moravské vodárenské, a. s. (MOVO) je plně financován MOVO a to bez dopadu do cen vodného a stočného.
9.10.
Vodohospodářská bilance v povodí Moravy a Dyje byla v roce 2018 nejhorší od roku 2003, kdy státní podnik Povodí Moravy začal s měřením. Důvodem bylo i to, že průměrný úhrn ročních srážek byl asi o čtvrtinu nižší, než bývalo obvyklé. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2018, kterou na svém webu Povodí Moravy zveřejnilo.
8.10.
Úpravna vody Domašov byla modernizovaná a slavnostně uvedená do provozu koncem září. Tato komunální úpravna vody, která jako zdroj používala povrchovou vodu z řeky Bystřice, dlouhodobě trpěla změnami parametrů surové vody.
4.10.
Jesenické Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze.
3.10.
V Kašavě na Zlínsku byla dnes po rekonstrukci otevřena čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 38 milionů korun, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
26.9.
Evropští vědci pod vedením svých kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinku antibiotik šíří v odpadních vodách, a současně zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí rezistentní vůči antibiotikům. Následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod.
23.9.
V areálu koupaliště ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku by mohl přibýt další bazén. Vedení města jednalo o využití vyhloubené díry v areálu s firmou Berndorf, která také dodávala nerezové komponenty valašskomeziříčského krytého bazénu. Bazén by mohly doplnit skluzavka i tobogán, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Jakub Mikuš.
19.9.
Na konci srpna proběhla oprava kanalizační stoky o průměru 800 mm na třídě T. Bati ve Zlíně u 91. budovy.
19.9.
Povodí Moravy dokončilo několikaměsíční obnovu vodní nádrže v Drahotuších na Přerovsku, která díky tomu nyní lépe zadrží vodu a zpomalí její odtok z okolní krajiny. Vodní nádrž byla už značně zanesena sedimenty a její vyčištění přišlo na 13 milionů korun. Zhruba 60 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
16.9.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru.
13.9.
Letošní množství srážek v oblastech, odkud teče pitná voda do Brněnské vodárenské soustavy, dokázalo zvrátit loňský nepříznivý stav. Za osm měsíců už napršelo více vody než za celý loňský rok v prameništi Březová nad Svitavou a Vírská nádrž je aktuálně naplněná ze 77 procent, před rokem to bylo pouze ze 45 procent, uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.
12.9.
V Brněnské vodárenské soustavě existuje reálné riziko ohrožení zásobování pitnou vodou v případě, že bude pokračovat sucho, které začalo rokem 2015 a pokračovalo dosud nejkritičtějším rokem 2018. Brněnské vodárny a kanalizace proto na základě nepříznivé situace a pesimistického výhledu loni na podzim nastartovaly adaptační program.
11.9.
V Luhačovicích na Zlínsku byla zmodernizována a zrekonstruována čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 45 milionů korun, řekl ČTK při slavnostním otevření čistírny předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.
10.9.
Povodí Moravy (PMO) dnes zahájilo výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku. Opatření město ochrání před dvacetiletou vodou s určitým převýšením až na padesátiletou vodu, řekl ČTK investiční ředitel PMO Tomáš Bělaška. Práce za více než 320 milionů korun by měly skončit v prosinci 2021.
6.9.
V Brně začne v říjnu rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích Solniční, Opletalova a Česká v úseku po Joštovu ulici. Stavba vyjde bezmála na 90 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Práce by měly skončit v květnu 2021. Lidé budou ulicemi moct chodit, průjezdné budou pro záchranné složky.
6.9.
Několik let plánovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za desítky milionů korun ve Svébohově a Václavově u Zábřehu na Šumpersku se začala komplikovat. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která má projekt včetně dotací na starost, chystanou investici neschválilo.
5.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. ve středu 4. 9. 2019 slavnostně otevřela a zprovoznila nové pítko. To je veřejnosti k dispozici v parčíku na rohu Sokolské ulice a Fügnerova nábřeží.
4.9.
Zastupitelé Brna včera schválili první dotaci na zelenou střechu a také první dvě dotace na zachytávání dešťové vody. V dotačním programu na zelené střechy a využití srážkové vody město vyčlenilo 19,5 milionu korun. Obdrželo už desítky žádostí.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
30.8.
V Brně by měla do dvou měsíců začít dostavba kanalizace za více než miliardu korun. Dotkne se pěti městských částí a asi 3000 obyvatel, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj město chystá ještě stavbu dvou retenčních nádrží, u kterých radní očekává náklady kolem 1,5 miliardy. Práce na kanalizaci i retenčních nádržích by měly být hotovy do konce roku 2023.
23.8.
V části přírodních koupališť v Česku přetrvávají problémy se sinicemi, které vytvářejí zdraví škodlivé látky. Na velkou část vodních ploch ale zatím stále mohou lidé vyrazit za koupáním bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
22.8.
Výstavu Voda a civilizace, kterou na jaře na pražské Kampě zhlédlo přes 200.000 lidí, budou moci zájemci vidět nově před Kramářovou vilou. Úřad vlády otevře stálou venkovní expozici v úterý 27. srpna. Informoval o tom dnes tiskový odbor vlády. Projekt ukazuje důležitost vody, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Zahájení výstavy se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a další členové vlády.
21.8.
Výstavba protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku začne v září. Opatření město ochrání minimálně před dvacetiletou vodou. Práce potrvají 28 měsíců, náklady činí zhruba 320 milionů korun. Většinu potřebných financí, 263,5 milionu korun, poskytlo formou dotace ministerstvo zemědělství.
20.8.
S nedostatkem pitné vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí. Vyplývá to z dosavadních zjištění krajského úřadu. Hejtmanství proto do obcí a místních částí měst do 2000 obyvatel rozeslalo dotazníky, jejichž pomocí chce zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Adéla Kousalová.
16.8.
Nové koupaliště se včera otevřelo v Zubří na Vsetínsku. Kromě hlavního bazénu mají návštěvníci k dispozici dětský bazén i zábavní vodní prvky včetně skluzavek. Součástí areálu je zázemí pro návštěvníky, wellness provoz i kuželkářské dráhy. Tato část se otevře asi v polovině září, řekl ČTK starosta Zubří Lubomír Vaculín (ČSSD). Stavba areálu si vyžádala 110 milionů korun.
15.8.
Prázdniny jsou spojovány s dovolenými a prázdninami. Pro vodaře je to však vrchol sezóny rekonstrukcí a oprav. nvestiční plán VaKu Zlín letos čítá přes 30 objektů za zhruba 75 milionů korun.
15.8.
Zhruba dva tisíce obyvatel Čekyně, Dolního Újezdu a Lhotky na Přerovsku bude moci být napojeno na novou kanalizaci, jejíž stavba včera začala a která má trvat 12 až 18 měsíců. Součástí projektu za 162 milionů korun je i čistírna odpadních vod v Čekyni. Vodovody a kanalizace Přerov (VaK Přerov) na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod získaly dotaci 91 milionů korun z evropských fondů.
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
9.8.
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu rozmnožily zdraví nebezpečné sinice. Daří se jim v teplém počasí a vytvářejí škodlivé látky. Stále však lidé najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání, zjistila ČTK.
31.7.
Vyškov zamýšlí vybudovat nový mokřadní biotop, a to mezi dálničním přivaděčem a současnou vodní nádrží Kačenec I - v místě zvaném Padělky. Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
25.7.
Vodovody a kanalizace (VaK) Vsetín loni zvýšily zisk na 8,9 milionu korun, o rok dříve to bylo 8,6 milionu Kč. Obrat společnosti vzrostl na 415,8 milionu korun z 398,2 milionu o rok dřív. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na stránkách společnosti.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
16.7.
Plánovaná rekonstrukce vodní nádrže Letovice na Blanensku včetně odtěžení bahna si vyžádá odhadem 300 milionů Kč. Začátek stavby je v plánu na podzim 2020, rekonstrukce potrvá přibližně dva roky. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou.
11.7.
Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.
10.7.
Několik desítek stromů rostoucích v Přerově, jeho parku Michalov i v místní části Předmostí budou chránit před suchem speciální zavlažovací vaky. Radnice se jich rozhodla zakoupit 50, dřeviny budou chránit především v suchých a horkých letních dnech, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. K podobnému kroku již loni přistoupil například Uničov na Olomoucku.
8.7.
Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, které oslovila ČTK, tam je zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech.
4.7.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím utratil z miliardového programu Vracíme vodu lesu vyhlášeného v dubnu přes 51 milionů korun. Od jara stavbaři dokončili 14 různých vodohospodářských staveb, dalších 36 chtějí udělat do konce letošního roku. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují asi 38.000 kilometrů říček, bystřin, potoků, patří jim i různé malé nádrže a rybníky.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy jen za první letošní pololetí dokončil stavby proti povodním za čtvrt miliardy korun. Jde například o protipovodňovou ochranu Svitav a Pohořelic či dokončené rekonstrukce vodních nádrží Vranov a Opatovice. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
1.7.
V pátek 14. 6. 2019 oslavila společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK Zlín) spolu s téměř 100kou dárců Světový den dárců krve.
28.6.
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
27.6.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísňuje kontrolu koupacích vod, podmínky provozování solárií, a naopak zmírňuje podmínky pro prodej použitého dětského oblečení a bot. V ochraně zdraví při práci snižuje administrativu a doplňuje nové chemické látky, před kterými je třeba zaměstnance chránit.
25.6.
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty.
25.6.
Plavby lodí po řece Moravě z Kroměříže začnou v prvních červencových dnech. Jde o novinku letošní turistické sezony ve městě. Loď, která bude jezdit především mezi Kroměříží a Kvasicemi, zajistí soukromý provozovatel. Město zajistilo molo, které bude umístěno na Erbenově nábřeží, a samozřejmě přístup k lodi po schůdkách, řekla novinářům místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
20.6.
Vodovody a kanalizace Zlín na diskuzním fóru Lepší místo pro život prezentovaly konkrétní věci, které zlínští vodaři dělají pro kvalitu života obyvatel Zlínska.
19.6.
Letošní mezinárodní výstava Vodovody kanalizace 2019 opět ukázala, že hospodaření s vodou nejen v obcích a městech, ale i v průmyslu, je stále vážnější téma. Tento fakt potvrzuje zájem vystavovatelů a především návštěvníků.
18.6.
Státní podnik Povodí Moravy (PMO) včera po Baťově kanále přepravoval desítky metrů dlouhé betonové molo se zábradlím. Ze Spytihněvi na Zlínsku do Uherského Hradiště ho tlačila osobní loď. ČTK to řekla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů a marketingu Povodí Moravy.
17.6.
Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu hlavně z řad akademiků vytýkali studii jeho proveditelnosti, kterou si zadalo ministerstvo dopravy a která je v připomínkovém řízení, nadhodnocení přínosů a podhodnocení nákladů.
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
13.6.
VaK Zlín uspořádal v sobotu 8. 6. 2019 zajímavý vodárenský program v obci Klečůvka spojený s exkurzí úpravny vody a stal se tak součástí vydařeného Dne otevřených dveří v DSZO.
5.6.
Investice do dopravní infrastruktury na řekách bude mít nadále na starosti Ředitelství vodních cest (ŘVC), jehož zřizovatelem je ministerstvo dopravy. Úřad bude také zodpovědný za provoz přístavů a dalších vodních staveb. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se na tom dohodl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), oznámilo ministerstvo dopravy.
4.6.
Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk na 15,2 milionu korun. V roce 2017 činil 14,2 milionu korun. Meziročně podniku vzrostly také výnosy, z předloňských 378,21 milionu korun na loňských 406,722 milionu korun.
31.5.
Kvalita vody v přírodních koupalištích Zlínského kraje je na začátku letní sezony dobrá. Voda je vhodná ke koupání, řekla ČTK Eva Javoříková z krajské hygienické stanice. Na několika místech v regionu má sice voda mírně zhoršené vlastnosti, také tam je však podle Javoříkové možné se koupat.
29.5.
Obyvatelé zhruba dvou desítek obcí nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku musí převařovat pitnou vodu ze skupinového vodovodu Záhoří. Po nedávných vydatných deštích totiž může být v okolí řeky Bečvy znečištěn zdroj vody. Hygienici proto lidem doporučili nechat vodu před použitím projít varem. Na svých internetových stránkách to uvedla společnost Vodovody a kanalizace Přerov.
24.5.
Vodovody a kanalizace Zlín obdržely další významné ocenění. Za realizaci projektu „Rekonstrukce úpravny vody Tlumačov – eliminace pesticidů v pitné vodě" získal VaK Hlavní cenu jako nejlepší stavba roku 2018 Zlínského kraje v kategorii Dopravní, inženýrské a ekologické stavby.
23.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) dokončila opravu vodovodu a kanalizace ve Vodní ulici v centru Kroměříže. Práce byly rozděleny na dvě etapy, loňskou a letošní. Stavbaři zahájili druhou z nich 1. března, akci dokončili v předstihu, sdělil ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
20.5.
Téměř 83% procenty hlasů akcionářů schválila valná hromada společnosti VaK Zlín výsledky a činnost představenstva za rok 2018.
20.5.
Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázaly zisk 14,73 milionu korun, meziročně o 378.000 korun více. Celkové výnosy podniku vzrostly z předloňských 310,32 milionu korun na 334,16 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách firmy. Na 11. června je naplánována valná hromada podniku, která rozhodne o rozdělení zisku.
17.5.
Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos.
13.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje i přes ochlazení a přeháňky na mnoha tocích podnormální stav. Vodu v tocích tak pomáhají dotovat vodní nádrže, které jen za duben vypustily do řek o devět milionů metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
10.5.
Dvě třetiny nejdelších světových řek jsou přerušeny přehradami a jinou infrastrukturou, což ohrožuje jejich ekosystém i obyvatelstvo žijící v jejich blízkosti. Odborníci to napsali ve studii zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature. Voda proudí volně pouze v 37 procentech z 246 toků, jejichž délka přesahuje 1000 kilometrů.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
15.4.
V přístavišti na Brněnské přehradě se v sobotu uskutečnilo slavnostní zahájení 73. plavební sezony. Lidé viděli spuštění lodi Stuttgart na vodu a výjimečně se mohli podívat i do zázemí. Jde zároveň o první letošní akci dopravního podniku, na které se bude připomnělo 150 let od vyjetí první tramvaje v Brně.
12.4.
Rekonstruovanou vodní nádrž Boskovice na Blanensku chce státní podnik Povodí Moravy podle plánu začít napouštět ještě letos. Kvůli vynuceným změnám se ale o pár měsíců může zpozdit samotné dokončení stavby.
5.4.
Konopí umožňuje cirkulaci vody v půdě a mohlo by pomoci půdu vzkřísit. Dokáže také ze země nasát těžké kovy, řekli včera na tiskové konferenci zástupci organizace Konopa, která se snaží podporovat pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Z rostliny se podle nich může vyrábět beton, tepelná izolace, dřevotříska nebo textil.
4.4.
O měsíc dříve než loni zahájilo Povodí Moravy na Brněnské přehradě dělat opatření, která mají vést k udržení kvality vody v letní sezoně tak, aby byla po celou dobu ke koupání. Na opatření město a kraj vyčlenily každý po čtyřech milionech korun, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Práce začaly v dubnu.
4.4.
Poslanci sněmovního zemědělského výboru podpořili návrh novely, podle které by mohla malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí.
2.4.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov za 58 milionů Kč je u konce, stavební práce jsou hotovy, následovat bude kolaudace. Poté bude hráz opět sloužit pěším i cyklistům, uvedl dnes na webu státního podniku Povodí Moravy jeho mluvčí Petr Chmelař. Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, končí podle plánu.
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
26.3.
Symbolicky na Světový den vody 22. března převzala společnost VaK Zlín na slavnostním setkání vodohospodářů v Kongresovém centru Praha ocenění Vodohospodářská stavba roku 2018 za rekonstrukci úpravny vody v Tlumačově.
22.3.
Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
18.3.
Na 23. ročníku mezinárodní vodohospodářské konferenci VODA Zlín 2019, kterou zahájil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, prezentoval VaK Zlín své výsledky.
18.3.
Povodí Moravy již zahájilo přípravné práce na výstavbu protipovodňové ochrany Kunovic na Uherskohradišťsku. Počítá se s vybudováním nových nebo navýšením současných zdí u řeky Olšavy, vzniknou také hráze. Práce by měly začít letos v květnu a hotové by mohly být v září 2021, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Náklady jsou vyčísleny na 321 milionů korun.
5.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory.
1.3.
Vodní záchranáři dostanou od Jihomoravského kraje 2,5 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé. Peníze připadnou částečně na investice a také na provoz. Nejvíce - skoro 700.000 korun - dostanou záchranáři na Nových Mlýnech na Břeclavsku.
21.2.
„Za 1 litr pitné vody na Zlínsku platíme necelých 9 haléřů. Do 2 Kč zaplatíme za jednu myčku, 4 Kč za 1 praní v pračce, 4 Kč za sprchu“, říká Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín, a. s a podotýká „abychom si uvědomili o jakých částkách se bavíme.“
21.2.
Až do konce února vydrží na střední Moravě výjimečné či extrémní sucho v půdě do hloubky jednoho metru. Pokud zůstane půda takto nasycená do začátku vegetace, nebudou pak ani průměrné srážky stačit k hladkému průběhu vegetačního období. Vyplývá to z aktuální předpovědi zveřejněné na portálu InterSucho.
20.2.
Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
20.2.
Novou protipovodňovou úpravu vybudovali dělníci na bezmála dvoukilometrovém úseku koryta Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před pěti lety poškodila přívalová povodeň. Oprava koryta potoka stála 13 milionů korun. ČTK to sdělil Miroslav Kahánek ze státního podniku Lesy ČR.
18.2.
Státní podnik Povodí Moravy dokončuje rekonstrukci hráze vodní nádrže Opatovice na Vyškovsku, zahájil napouštění přehrady. Stavební práce trvaly zhruba dva roky, vyžádaly si na 95 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Nádrž Opatovice je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé další okolní obce, dodávky vody omezeny nebyly.
13.2.
Hurikány, záplavy, dlouhá sucha, vlny veder, výpadky proudu… Důsledky klimatických změn, které významně ovlivňují různé části světa, na nás postupně doléhají. Jak se s tím vyrovnat? Pojďme se podívat na tři příklady projektů, které prezentovala Veolia v rámci letošního Pressday.
12.2.
Zadržet vodu v krajině má pomoci nová nádrž U Kamenného mostu v Javorníku na Jesenicku, kterou tam loni vybudoval státní podnik Lesy ČR. Stavba nádrže stála 1,8 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
11.2.
Jihomoravský kraj chce dát dalších osm milionů korun pro městys Štítary na Znojemsku na druhou etapu opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě. Lávka je v havarijním stavu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Celá rekonstrukce vyjde na 19,3 milionu korun, kraj už v minulosti dal peníze na první etapu.
8.2.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?
8.2.
Návrh na uspořádání místního referenda k vodárenské problematice nezískal podporu zastupitelů města Zlína. Důvod? Špatně položené otázky, které jsou v rozporu s právními předpisy. Pro nevyhlášení referenda hlasovalo 34 zastupitelů, pro vyhlášení dva, dva zastupitelé se hlasování zdrželi.
8.2.
Nový zdroj pitné vody pro Zábřeh na Šumpersku hledají v prameništi Lesnická odborníci ze společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Tamní letité vrty jsou už pro zásobování obyvatelstva nepoužitelné. První průzkumná sonda loni sice odhalila zásobárnu podzemní vody, avšak kvůli vysokému obsahu železa by byla nutná její nákladná úprava. Vodohospodáři proto budou v hledání pokračovat.
7.2.
Řada investic, snížená cena vody, dvě mimořádná společenská vyznamenání a velmi dobrá finanční kondice. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) řadí rok 2018 mezi úspěšné. VaK je pevnou a nedílnou součástí města Zlína.
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
25.1.
Návrh na vyřazení labské větve z připravovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Podle nich je rozhodnutí předčasné a stát tím do budoucna zahodí strategicky významnou investici. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.
24.1.
Ambiciózní a velké investice, dokončení několika strategických vodárenských projektů a intenzivní řešení nedostatku vody v další obci. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. (VaK), která je pevnou součástí města Zlína, bude i v roce 2019 pokračovat v modernizaci a zkvalitňování vodárenské infrastruktury.
22.1.
Povodí Moravy odstraní sedimenty z vodních nádrží Ludkovice na Zlínsku a Bojkovice na Uherskohradišťsku. Odstranění sedimentů obnoví zásobní prostory obou nádrží a povede ke zlepšení kvality vody, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
16.1.
Do obnovy vodohospodářského majetku VaKu Zlín bylo v roce 2018 investováno téměř 260 milionů korun. Koeficient investic podle plánu obnovy předepsaného ministerstvem zemědělství drží společnost lehce nad průměrem ČR.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
14.1.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy památkově chráněného jezu na Dyji ve znojemské části Oblekovice. Práce trvaly tři měsíce, vyžádaly si 12 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
9.1.
Letos se bude již tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury konat 22. února od 9 hod. v pražském hotelu DAP. O konferenci je každoročně velký zájem, proto doporučujeme včasnou registraci.
4.1.
Hladiny ve vodních nádržích Povodí Moravy díky srážkám v loňském prosinci a z přelomu roku stoupají, nejvíce vody zachytil Vranov. Stále však přetrvává hydrologické sucho, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.1.
Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení. ČTK to řekl šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v ČR. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
27.12.
V Dyji v Břeclavi závodilo včera na různých tratích 33 otužilců. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Hlavního závodu dlouhého jeden kilometr se s ploutvemi a neoprenem zúčastnilo 21 odvážlivců. Z toho 20 závod dokončilo, nejmladší, čtrnáctiletý závodník po čtvrt kilometru vzdal. Podpořit plavce přišlo 1500 diváků.
18.12.
Cena vodného a stočného na většině území Uherskohradišťska se v příštím roce zvýší o 3,96 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 81,65 koruny. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách Slováckých vodáren a kanalizací.
6.12.
V rekordním čase a nákladem 80 milionů korun VaK Zlín zajistil novou vysoce kvalitní vodu pro západní část Zlína.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
4.12.
K návrhu poslanců, aby budování menších rybníků bylo možné jen na ohlášení vodoprávnímu úřadu, včera vláda zaujala neutrální stanovisko. Po zasedání vlády to včera novinářům řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).
30.11.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude od 1.ledna 2019 ve všech provozovaných oblastech na Olomoucku uplatňovat cenu za vodné a stočné bez DPH 73,92 Kč/m3 a ve všech provozovaných oblastech na Prostějovsku cenu za vodné a stočné bez DPH 77,99 Kč/m3.
30.11.
Zlínská zoologická zahrada bojuje se suchem také pomocí podzemních nádraží na dešťovou vodu. Využívá i vlastní studny a nový šedesátimetrový vrt. Zahrada ročně spotřebuje kolem 40.000 metrů krychlových vody.
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
21.11.
Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze sucha, areál vodu nutně potřebuje na zasněžování. Na vlastní nádrž spoléhá také například níže položené středisko nedaleko Olomouce v Hlubočkách.
20.11.
Povodí Moravy zadá kvůli stavbě dlouho plánovaného vodního díla Skalička u Hranic na Přerovsku podrobnou hydrogeologickou studii. Měla by objasnit, zda může mít stavba vliv na podzemní a minerální vody a nedalekou krasovou oblast. Na problémy upozorňují odborníci, podle kterých by mohlo zvolení varianty trvalého zatopení území zničit celý systém.
19.11.
Kroměříž má hotový nový digitální povodňový plán pro město i pro obec s rozšířenou působností. Zpracovala jej brněnská společnost Envipartner, dostupný je na internetu. Náklady činily téměř 470.000 korun, zhruba 440.000 korun město získalo jako dotaci z ministerstva životního prostředí. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
15.11.
Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu.
14.11.
Brno od příštího roku skoro o čtyři koruny zvýší cenu vodného a stočného. Za jeden metr krychlový lidé zaplatí 79,53 koruny, nyní platí 75,74 koruny. Cena i tak ale zůstane relativně nízká, průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).
13.11.
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně letos začali pracovat na projektu, jehož cílem je umět lépe předpovídat úbytek kyslíku v rybnících. Díky tomu by bylo možné zabránit masivním úhynům ryb, jako se to letos stalo například v rybnících Nesyt, Vlkavském či Kurdějovském, uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.
9.11.
Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci to včera řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
7.11.
Lávka přes řeku Svratku v brněnské městské části Bystrc bude do dvou až tří let stržena a nahradí ji nová stavba. ČTK to řekla mluvčí městské společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.
7.11.
Brno zhruba za miliardu korun bez DPH dobuduje kanalizaci v pěti městských částech. Týká se to Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih, řekl včera novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Stavba by měla začít příští rok na jaře a potrvá čtyři roky.
5.11.
Srážkový deficit byl v ukončeném hydrologickém roce podle státního podniku Povodí Moravy letos výrazný. Sucho i na podzim hlásí 30 ze 196 měřicích stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.11.
Třetina z 25 vinařství z Kyjova a okolí porušila vodní zákon. Zjistili to na začátku října inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod. Nejčastější chybou bylo nedovolené vypouštění odpadních vod a nesprávné nakládání se závadnými látkami. Za tato provinění zahájí inspektoři s chybujícími vinařstvími řízení o přestupku. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě.
30.10.
Radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes odvolala zákaz nakládání s povrchovými vodami. Důvodem je zvýšení hladiny povrchových vod na vodních tocích na území města, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Tomáš Gross. Lidé tak již mohou opět používat vodu z toků, například pro zalévání. Zákaz v Rožnově platil kvůli suchu od 20. srpna.
23.10.
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy nekončí, i na podzim pokračuje pokles hladin ve vodních nádržích. Všechny ale podle povodí plní své funkce, mimo jiné přispívají k nadlepšování stavu průtoku ve vodních tocích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
22.10.
V Jedovnicích na Blanensku začal v sobotu výlov rybníku Olšovec, v němž by rybáři měli odlovit zhruba 20 tun ryb. Převážně jde o kapry, rybáři však nasadili i tolstolobiky, amury, líny nebo candáty. ČTK to řekl porybný Josef Kocman. Výlov v Jedovnicích má mnohaletou tradici, je společenskou akcí, na kterou přijíždějí tisíce lidí.
16.10.
Zlínský kraj uvolní v příštím roce až 21,5 milionu korun na podporu vodohospodářské infrastruktury. Cílem programu je mimo jiné zvýšit počet obyvatel napojených na pitnou vodu a kanalizaci s vyhovující likvidací odpadních vod. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
9.10.
Povodí Moravy (PMO) zahájilo opravy Baťova kanálu mezi plavebními komorami v Huštěnovicích a Babicích na Uherskohradišťsku. Práce potrvají do dubna příštího roku. Zahrnují obnovu parametrů plavební dráhy a opravu a stabilizaci břehů a hrází kanálu. Stavba je financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury, stát bude 13,3 milionu korun.
5.10.
Velké Bílovice na Břeclavsku zvýšily kapacitu čistírny odpadních vod z 8000 na 20.000 ekvivalentních obyvatel. Přestože má město bezmála 4000 obyvatel, několikrát muselo platit statisícové pokuty kvůli nedodržení limitů. ČTK to řekla starostka Marie Vlková (nez.). Podle ní to způsobuje vinařská produkce a z toho plynoucí velké množství návštěvníků.
4.10.
Opatření související s plánovanou přehradní nádrží Vlachovice na Zlínsku si vyžádají asi 870 milionů korun. Opatření navrhlo ve studii Povodí Moravy, dotknou se zemědělské a lesní půdy, toků i niv, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě Jan Vandík z kanceláře hejtmana Zlínského kraje. Celkové náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice jsou odhadovány na 5,45 miliardy korun, investorem bude státní podnik Povodí Moravy.
3.10.
Brněnský dopravní podnik se letos rozhodl prodloužit plavební sezonu na Brněnské přehradě až do posledního říjnového víkendu a podzimních prázdnin, které připadají na 29. a 30. října. Proti běžnému ukončení a plánu bude sezona o dva týdny delší. Slavnostní ukončení se uskuteční ve středu 31. října, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Miloš Havránek.
24.9.
Státní podnik Povodí Moravy opraví památkově chráněný jez na Dyji ve znojemské části Oblekovice, investice je za 12 milionů Kč. Rekonstrukce začne příští týden a potrvá necelé tři měsíce. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
19.9.
Desítky vesnic na Blanensku mezi Adamovem a Letovicemi plánuje ke skupinovému vodovodu připojit Svazek vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka. Klíčem k k tomu by měly být dotace, které ministerstvo zemědělství vyhlásí příští týden. Řekl to včera novinářům starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).
18.9.
V září letošního roku zahájí VaK Zlín a.s. jeden z největších svých projektů pro zajištění dostatku kvalitní pitné vody na Zlínsku.
17.9.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začnou na přelomu září a října rekonstruovat takzvaný vlárský vodovod. Půjde o část přivaděče pitné vody mezi městy Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky na Zlínsku. Je to téměř sedmikilometrový úsek, náklady budou asi 43 milionů korun, řekl ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
11.9.
Místní referendum o vodárenství na Zlínsku se ve Zlíně společně s říjnovými komunálními volbami neuskuteční. Přípravný výbor prostřednictvím svého zmocněnce Pavla Sekuly vzal zpět svůj návrh. ČTK o tom informoval Sekula, informaci potvrdil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
10.9.
Kroměříž připravuje sérii protipovodňových opatření za zhruba 500 milionů korun. Na projektu chce spolupracovat s Povodím Moravy, okolními městy Hulín a Chropyně a obcemi Břest a Skaštice, na jejichž katastru má část opatření vzniknout také. Smlouva o spolupráci už byla přijata v Kroměříži, Hulíně a Břestu, řekl novinářům místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
7.9.
VaK Zlín splnil svůj slib, zprovoznil první pítko, které instaloval na jedné z hlavních křižovatek mezi dětskými hřišti v Centrálním parku na Jižních Svazích.
7.9.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) začnou letos na odběrných místech instalovat vodoměry, které bude možné odečítat dálkově a průběžně. Zároveň bude možné se online dívat na aktuální spotřebu na počítači či na chytrých zařízeních. Hlavním přínosem je možnost rychlejšího odhalení úniku vody, řekl včera na tiskové konferenci generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.
4.9.
Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch.
3.9.
Hranici sucha v povodí řeky Moravy aktuálně hlásí 71 měřicích stanic ze 196. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Firma kvůli suchu letos svolala už třetí schůzku pracovní skupiny. Největší moravskou řekou Moravou protéká ve Strážnici 4,2 metru krychlových za sekundu, což je asi osmina toho, co by v řece mělo v tomto období téct.
31.8.
Zlínský kraj uvolní téměř 13,3 milionu korun na vodohospodářské stavby. Peníze rozdělí formou dotací mezi 16 obcí. Pomohou jim při projektech zaměřených na zlepšení zásobování kvalitní pitnou vodou, pokles vypouštěného znečištění nebo zvyšování množství čištěných odpadních vod, uvedla v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.
28.8.
Dlouhotrvající tropické teploty a nedostatek srážek se projevují na území celé republiky a Zlínsko není výjimkou. Zatímco vody v řekách ubývá, průměrná spotřeba domácností v létě mírně roste. Když přišla letošní horka, na Zlínsku vzrostla spotřeba jednorázově oproti běžnému stavu 9 procent a pak se vrátila k normálu.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
20.8.
Brno uzavřelo lávku, která vede k nově vybudovanému a nedávno otevřenému molu na Brněnské přehradě. Důvodem je extrémně nízká hladina vody, uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Podle něj je samotné molo v provozu, přístupné je ale pouze z vody.
17.8.
Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven. Jak ČTK řekl ředitel ústavu a první autor studie Martin Pivokonský, nejhůře se dají odstranit velmi drobné částice o průměru do pěti mikrometrů.
15.8.
KDU-ČSL v Brně chcev příštím volebním období kvůli suchu a nedostatku vody zřídit dotační program, ze kterého by lidé mohli čerpat až 50 procent na pořízení nádrží na zachytávání dešťové vody. Vyšlo by to na desítky milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
13.8.
Na několika dalších místech v Olomouckém kraji platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod například k zalévání zahrádek či napouštění bazénů. Zákaz vydaly šternberské radnice i olomoucký magistrát. Povrchovou vodu nesmí lidé odebírat ani na Přerovsku, vyplývá z ankety ČTK.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
1.8.
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
30.7.
Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský.
25.7.
Na čističky odpadních vod a vodárny na Přerovsku se zaměřil dvaatřicetiletý muž, který tam podle policie kradl kabely a záložní zdroje. Policisté ho zadrželi přímo při činu. Muž se podle nich vloupal do objektů u Hustopečí nad Bečvou, v Jezernici a v Bílovci. Před vloupáním zakryl bezpečnostní kamery.
25.7.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov skončí na jaře příštího roku, tedy před příští turistickou sezonou. Most přes hráz je už hotový, pracovníci instalují zábradlí a pokládají izolaci, oznámil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Dělníci pracují také na lícové straně hráze.
20.7.
Středeční vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.7.
Státní podnik Povodí Moravy už zhruba na třetině měřicích míst z 200 eviduje dosažení hranice sucha. Průtoky odpovídají nejčastěji 10 až 45 procentům červencového normálu. ČTK to řekl mluvčí povodí Petr Chmelař. V polovině května podnik evidoval hranici sucha zhruba na desetině stanic.
13.7.
Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, několik dalších míst pak ke koupání nedoporučují a lidé by se poté, co vylezou z vody, měli alespoň osprchovat. Návštěvnost koupališť je v současné době nízká, chladné počasí k vodě neláká, zjistila ČTK.
12.7.
Členy experimentální archeologické expedice Monoxylon III čeká letos ještě jedno testování repliky neolitického člunu, na kterém se chtějí příští rok plavit přes Egejské moře. Zkoušet budou především plachtu, která by měla člunu dát výrazně vyšší rychlost. Úpravu by také ještě měla prodělat příď lodi, aby lépe rozrážela vlny.
11.7.
28. června se uskutečnilo jednání řádné valné hromady společnosti VaK Zlín. Akcionáři společnosti na něm vyhodnotili a odsouhlasili výsledky za uplynulý rok i základní parametry fungování VaK pro rok 2018.
11.7.
Brno hledá firmu, která za 1,7 miliardy korun vybuduje retenční nádrže Královka a Červený mlýn. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Nádrže budou sloužit jako rezervy pro splaškovou vodu, když ji kvůli srážkám nebudou schopny pojmout čistírny odpadních vod.
10.7.
Přerovská radnice plánuje přebudovat suchý poldr v místní části Újezdec na vodní plochu, o což delší dobu usilovali místní. Bylo vypsáno výběrové řízení na firmu, která se popasuje s úkolem vytvořit z poldru mokřad, řekl ČTK Miroslav Kašpárek z přerovského magistrátu.
9.7.
Brněnským vodárnám a kanalizacím loni stouply výnosy o 36 milionů korun na 1,872 miliardy, zisk se zvýšil o 1,3 milionu na 86,2 milionu. Růst tržeb je daný vyšším množstvím vyrobené a dodané vody a také mírně vyšší cenou vodného a stočného, které v roce 2017 zdražilo o 60 haléřů za litr. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
2.7.
Lidé na Brněnské přehradě mohou od pátečního odpoledne využívat nového koupacího mola v Rakovecké zátoce. Město ho nechalo vybudovat za 3,1 milionu korun. Molo o rozměrech 18 krát 18 metrů má v letních měsících usnadnit plavcům přístup do vody a lidem obecně zpříjemnit pobyt na pláži s možností posezení přímo u vody.
28.6.
V poslední době se vyrojila řada politických prohlášení o navracení vody do českých rukou. Jde o předvolební populismus, nebo je to první krok v plánované změně českého vodárenství?
25.6.
Státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje letos vysadí dalších 5000 jeseterů malých. S vysazováním podnik začal loni, pro obnovu populace této ryby v řekách plánuje stejné množství plůdků vysazovat až do roku 2021. Projekt přijde na 18.000 eur (asi půl milionu korun). V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
14.6.
Povodí Moravy se kvůli suchu a nízkým průtokům vody v korytech potýká s úhynem ryb. Může za to málo kyslíku ve vodě i výplachy kanalizací. Naposledy uhynuly ryby v řece Svratce u Rajhradu na Brněnsku nebo v řece Jihlavě. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
11.6.
Aliance Voda Zlínsku chce vyvolat referendum o vodárenství v regionu. Obyvatelé Zlína by se mohli vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské.
8.6.
Radnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku začala s úpravami, které podpoří zasakování dešťové vody ve městě. V ulicích tak například přeruší některé obrubníky, aby mohla voda odtékat do zelených ploch, nová parkoviště bude budovat z vodopropustných materiálů a dešťovou vodu bude u veřejných budov zachycovat do nádrží a využívat ji pro zavlažování, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.
7.6.
Radnice ve Vizovicích na Zlínsku chystá rekonstrukci koupaliště. Náklady odhaduje na 20 milionů korun. Nechala si zpracovat projekt na rekonstrukci, v současné době běží stavební a územní řízení, sdělila ČTK mluvčí radnice Gabriela Netopilová Sluštíková. Koupaliště je zavřené několik let, naposledy se v něm lidé koupali v roce 2007.
25.5.
Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu, jednalo i se zástupci dvou ministerstev. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Hranici sucha aktuálně hlásí 16 stanic ze 200. Průtoky toků jsou pod normálem, poprvé za 40 let se vodohospodářům nepodařilo po zimě naplnit vodní nádrž Vranov.
24.5.
Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu.
21.5.
Poslední deštivé dny se na moravských řekách projevily výrazně neprojevily, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích hranici sucha. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Zlín získala za rok 2017 prestižní certifikaci Czech Stability Award AAA Excellent v rámci Czech top 100 firem České republiky. Opět se tak řadí mezi nejstabilnější české firmy s nadstandartní ekonomickou kondicí, solventností a spolehlivostí.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
17.5.
Brněnská radnice s Povodím Moravy připravují protipovodňová opatření na vodních tocích ve městě. Vedení radnice zároveň chce zachovat ekologickou funkci vodních toků, voda by se měla stát součástí veřejného prostranství a života obyvatel města, řekli zástupci radnice novinářům. Předpokládané náklady na úpravy jezů a další stavby jsou zhruba 350 milionů korun.
15.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 18 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha. Podnik proto vydal doporučení adresované obcím s rozšířenou působností, aby na základě posouzení situace na svém území provedly příslušná opatření. V tiskové zprávě to včera uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů společnosti.
15.5.
Nejmodernější technologii pro dálkový odpočet vodného a stočného získá 1000 prvních odběratelů vody ve Zlíně a okolí. Pilotní projekt společnosti VaK Zlín otevírá cestu pro maximální využití chytrých technologií, které dokážou nejen optimalizovat spotřebu vody zlínských domácností, ale především zpříjemnit jejich život.
11.5.
Provizorní lávku pro chodce staví dělníci v sousedství mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici v Olomouci, který kvůli nedávno zahájené stavbě protipovodňových opatření čeká demolice. Na jeho místě pak bude postaven nový most. Lávka pro pěší bude zprůchodněna 1. července. Do té doby mohou pěší využívat most v Komenského ulici, řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.
10.5.
Brno chce v příštích letech oživit nábřeží řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra po viadukt v Uhelné ulici. Náklady by měly dosáhnout asi 340 milionů korun. Vzniknou protipovodňová opatření, ale také promenáda pro pěší, trasa pro cyklisty nebo kavárny. Novinářům to řekli primátorův náměstek Martin Ander (SZ) a Patrik Tuza z firmy A Plus, která se podílela na vytvoření návrhu.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
7.5.
Na Čeložnickém potoce nad obcí Moravany na Hodonínsku dokončily Lesy ČR stavbu retenční nádrže, která pojme téměř 20.000 metrů krychlových vody. Jde o protipovodňové opatření i příspěvek státního podniku k boji proti vysušování krajiny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Stavba stála přes čtyři miliony korun.
2.5.
Při slavnostním odemykání Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku včera řediteli Ředitelství vodních cest Lubomírovi Fojtů spadl zhruba metrový železný klíč do vody. Neprodleně pro něj skočil, a pobavil tak stovky přihlížejících. Na první plavby po kanále se mnozí vydali již dnes.
27.4.
Jihomoravské zemědělce na začátku vegetačního období trápí nedostatek vody. Ozimé plodiny jsou relativně v pořádku, i když i ty se v růstu přizpůsobují suchu. Hůře jsou na tom jařiny či zasetá kukuřice. Navíc se sedláci obávají ranních mrazů, protože vysoké teploty výrazně uspíšily dobu květu, ovocné stromy už jsou často i odkvetlé, vyplývá z vyjádření zemědělců pro ČTK.
17.4.
Ředitelství vodních cest by chtělo do roku 2024 vybudovat v Hodoníně rekreační přístav, který by mohl být východiskem či cílem cest po Baťově kanále. Má být na toku Staré Moravy zhruba 200 metrů od náměstí. S přístavem poblíž centra města se má stavět i větší přístaviště pro rekreační lodě dál od centra a nutné je postavit také malou plavební komoru, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
16.4.
Pokutu 522.000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) radnici v Moravském Berouně na Olomoucku za nelegální odběr podzemních vod. Město zhruba měsíc bez povolení odebíralo podzemní vody a používalo ji k zásobování občanů pitnou vodou, čímž porušilo vodní zákon, řekl ČTK ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós.
13.4.
Valašské Klobouky na Zlínsku zrekonstruují tamní koupaliště. Předpokládané investiční náklady činí na základě zpracované studie necelých 18 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková. Práce by mohly začít letos po letní sezoně.
12.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začaly modernizovat čistírnu odpadních vod v Kašavě na Zlínsku, v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Investice si vyžádá 35 milionů korun, řekli dnes ČTK zástupci VaK Zlín.
12.4.
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to včera Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát.
11.4.
Kroměřížská radnice plánuje zvelebení okolí Hrubého rybníka, který lidé znají spíše pod názvem Bágrák. Město si nyní nechává zpracovávat studii, která má nastínit možnosti úprav lokality. ČTK to řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Bágrák je oblíbeným místem rybářů i příznivců přírodního koupání a vodních sportů.