Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
"Vláhově se doplnil půdní profil až do jednoho metru, pouze velmi malý zlomek území je v současné době ohrožen půdním suchem. Jedná se o část bezprostředního okolí v Ústí nad Labem, Prahy a Brna. To je způsobeno velkým srážkovým deficitem z předchozího období," uvedl ČHMÚ.
Srážky měly převážně pozitivní vliv na volně rostoucí vegetaci, zejména na hluboce kořenící druhy, jako jsou dub, buk, lípa, borovice a další, které mají kořeny hlubší než jeden metr. "Dále registrujeme intenzivní nárůst biomasy, v případě příznivých meteorologických podmínek při seči by výnosy otavoseče mohly být lepší než v předchozím roce 2019, kdy sucho vrcholilo na konci července a otavy téměř nenarostly," odhadují meteorologové. Příznivě podle nich srážky a ochlazení působily také na vývoj kůrovce. Je velká pravděpodobnost, že by ve svém vývoji nemusel stihnout více generací, doplnili.
Intenzivní srážky měly podle ČHMÚ i negativní dopady na polní plodiny. "V lokalitách, kde byly vyhlašovány povodňové stupně, a došlo k rozlití vody na zemědělskou půdu, mohlo dojít k polehnutí a podmáčení porostů, k odnosu ornice a i k následnému rozvoji plísní," upozornili. Kromě polních plodin mohla být poškozena i zelenina či jahody, v oblastech, kde ještě plodí. Povodňové stupně byly vyhlašovány i v oblastech s intenzivní zemědělskou a zelinářskou výrobou jako například v Polabí na Pardubicku a Chrudimsku, též na Hané na Olomoucku nebo na jižní Moravě v okolí Strážnice a Veselí nad Moravou.
Podle informací portálu Intersucho z nedělního rána deště z uplynulých týdnů způsobily, že z mapy zmizely tři nejhorší stupně zemědělského sucha. Podle předpovědi portálu na následující dva měsíce by se do 16. srpna měla situace zlepšit i v místech, kde v hlubších vrstvách půdy sucho přetrvává.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
19.9.
S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
21.4.
Město Chomutov doplní Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče. Kvůli několikaletému suchu se hladina snížila o půl metru, po doplnění bude chybět asi 30 centimetrů. ČTK to řekla vedoucí odboru rozvoje a investic chomutovské radnice Hana Nováková.
20.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat. „Je velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
19.4.
Přenést se o několik století do minulosti a alespoň na vodě se cítit jako slavní severští mořeplavci se v Oslavanech na Brněnsku snaží parta tří nadšenců. S pomocí několika dobrovolníků z historického kroužku šermu v nádvoří zámku staví repliku téměř osmimetrové vikingské lodi typu Gislinge ze 12. století.
15.4.
Baťův kanál bude mít svého prvního zahraničního partnera. V létě by v přístavu ve Veselí nad Moravou měli představitelé společnosti Baťův kanál podepsat memorandum o spolupráci s litevskou Regionální rozvojovou agenturou Kaunas. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí kraje Michal Cagala. Kraj se na navázání zahraničního partnerství podílel.
13.4.
Jihomoravský kraj si nechal vypracovat databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch. Chce tak bojovat se suchem, které kraj sužuje. Novinářům včera projekt představili náměstci hejtmana Lukáš Dubec (Piráti) a Jan Zámečník (KDU-ČSL). Díky mokřadům a tůním se podle nich podaří zadržet více vody v krajině. Kraj letos navýšil na 20 milionů dotační program na boj se suchem.
13.4.
Městem vlastnění Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos chce do vodovodní sítě v metropoli investovat 2,65 miliardy korun. Vyplývá to z finálního plánu investic, který včera schválili městští radní. Peníze na rekonstrukce, modernizace a rozšiřování sítě půjdou převážně z nájemného, které městu platí firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
7.4.
Výstavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne letos v červnu. Při ní nebude možné chodit po hrázi ani po cestě v jejím okolí na pravém břehu. Stavba potrvá i v příštím roce a průchod bude opět zcela otevřený na jaře 2023. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace opět vyrážejí do boje s potkany. A to navzdory nouzovému stavu a samozřejmě za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek. Celoplošná deratizace pražské stokové sítě startuje v dubnu a její konec je naplánován na závěr října.
30.3.
Pražské vodovody a kanalizace provedly již druhé kolo satelitního vyhledávání ztrát pitné vody. Tentokrát se zaměřily na levý břeh Vltavy od Suchdola po Zbraslav. „Satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů,“ uvedl Jan Kobr, manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK.
30.3.
Pražský magistrát mapuje studně v metropoli s cílem určit ty, které by bylo do budoucna možné využít jako náhradní zdroje pitné a užitkové vody. Jak vyplývá z dokumentu pro pražské radní, který má ČTK k dispozici, magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
25.3.
Jihomoravský kraj plánuje dát 15,6 milionu korun do vodního hospodářství, uvedl v tiskové zprávě mluvčí kraje Michal Cagala. Dotace na vodovody a kanalizace poslouží na několik projektů. Schválit to musí zastupitelé.
24.3.
U Vyškova v místě zvaném Padělky vznikne asi hektarový mokřad, město na něj získalo zhruba třímilionovou dotaci. Posílí se jím přirozená funkce krajiny. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
19.3.
V Brně v březnu začne rekonstrukce kanalizace v ulici Bratří Mrštíků. Cena je 20,5 milionu korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS). Práce potrvají 20 týdnů.
16.3.
Sto deset let uplyne letos od povýšení zakladatele pražské kanalizační sítě Williama H. Lindleye do šlechtického stavu. Tento akt byl jedním z vrcholů jeho bohaté kariéry, která pozitivně poznamenala velkou část Evropy.
16.3.
Pražská městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni investovala do vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,49 miliardy korun, což je podle výroční zprávy PVS o asi 365 milionů meziročně více. Zároveň to je 99,72 procenta z celkových finančních zdrojů na investice. Vyplývá to z informativního dokumentu, který dnes projednali pražští radní.
15.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos v Libereckém kraji investiční akce za více než 341 milionů korun. Je to o 18 procent víc než loni. Největším ze 47 letošních projektů je odkanalizování jabloneckých částí Kokonín a Maršovice a jejich napojení na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, kterou čeká rozšíření a modernizace.
9.3.
Přípravné práce na proměnu nábřeží řeky Svratky v Brně jsou zhruba ve čtvrtině. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) tam od února odstraňují část stromů, keřů a náletových dřevin. Do konce března pokácí 362 stromů a vysekají 2838 metrů čtverečních keřů. ČTK to řekla Jana Běhalová, mluvčí Kanceláře architekta města Brna, která má proměnu nábřeží na starost.
5.3.
Výstavba plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína, zřejmě podle plánu v březnu nezačne. Jeden z neúspěšných účastníků zadávacího řízení podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zatím nemá informace, jak bude šetření pokračovat ani kdy bude ukončeno, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
19.2.
Více než 100 umělců přispělo svými díly na dobročinnou aukci Uměním za obnovu Bečvy. Jde o obrazy, sochy a další díla. Dražit se budou o víkendu, peníze poputují na účet Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020, ze kterého se obnova řeky bude financovat. Na tiskové konferenci to řekl iniciátor akce Zbyněk Hanko.
17.2.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 139 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 506 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
12.2.
Přístav v pražském Podolí nedaleko tamní porodnice má být zrekonstruován a modernizován, přibude také nová loděnice a sklady pro lodě. Proměnit se má rovněž uspořádání mol. Proměnu navrhují společně Český Yacht Klubu (ČYC), TJ Tatran Praha, Přírodovědecká fakulta UK a Yacht Clubu Cere.
12.2.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš jen několik centimetrů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
11.2.
Povodí Moravy opravilo malou vodní nádrž Otnice na Brněnsku, dělníci odtěžili sedimenty, opravili opevnění nádrže i výpustné zařízení. Obnova nádrže pomůže k zadržení vody v krajině, posílí biodiverzitu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
10.2.
S nástupem teplot hluboko pod bodem mrazu, které nyní panují i v hlavním městě a jež zřejmě ještě několik dní potrvají, Pražské vodovody a kanalizace opět vyzývají své zákazníky k řádnému zabezpečení vodoměrů.
4.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři milióny korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
1.2.
Brno chce vybudovat novou kanalizaci v městské části Brno-jih. Se zpracováním investičního záměru souhlasili brněnští radní. Odhadované náklady by mohly být 300 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS).
28.1.
Přestavba nábřeží Svratky, s níž je spojeno i vybudování protipovodňových opatření v ulici Poříčí v Brně, začne ještě letos. Brněnští radní na svém včerejším zasedání schválili začátek přípravných prací za 2,4 milionu korun. Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.
26.1.
160 let od zprovoznění a 130 let od uzavření slaví letos v lednu malá letenská vodárna. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které vznikly v průběhu 19. století.
22.1.
Do vodohospodářských staveb na severu Čech letos SVS vloží 1,445 miliardy korun. Finance půjdou především na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku. SVS investuje do 174 nových staveb v deseti okresech severočeského regionu společně se 44 stavbami přecházejícími z předchozího roku.
22.1.
Ivančický vodárenský svazek hledá nedaleko řeky v Oslavanech na Brněnsku zásoby pitné vody. Po geofyzikálním průzkumu, který navázal na staré průzkumy ze 40. a 70. let 20. století, indikujícím možnou přítomnost vysoce zvodněných písčitých štěrků, začalo v pondělí hloubení vrtu. Už pronikl do konečné hloubky 33 metrů.
19.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.
19.1.
Plavecký stadion v pražském Podolí se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let.
14.1.
Povodí Moravy upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto prodlouží asi o 400 metrů, přibudou tůně i biocentrum. Práce už začaly, vyjdou téměř na 14 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících m3 vody. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
13.1.
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví.
6.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál.
29.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.
28.12.
Pracovat z domova se musely naučit kvůli epidemii koronaviru operátorky Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK). Počet hovorů kvůli zavřenému zákaznickému centru vzrostl. Jedna denně vyřídí v průměru 45 hovorů, některé z nich by přitom spíše patřily psychologické poradně. ČTK to řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
23.12.
Brněnští radní včera vybrali projektanta tří etap protipovodňových opatření, která mají za 530 milionů korun vzniknout na řece Svratce. Etapy zahrnují úsek od viaduktu v Uhelné ulici po napojení na přerovskou trať. Dodavatelem projektové dokumentace za 24,8 milionu korun bez daně bude sdružení společností AQUATIS, ŠINDLAR a A PLUS, uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Filip Poňuchálek.
18.12.
Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.12.
Brno zrekonstruuje kanalizaci a vodovod v ulici Tuřanka za 76 milionů korun. Cílem je zlepšení stavu, který je neuspokojivý, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků. Práce by mohly začít příští rok v létě. Práce omezí v ulici trolejbusovou dopravu.
16.12.
Společnost Coca-Cola HBC připravuje výstavbu mokřadu o rozloze 3,15 hektaru v pražských Kyjích. Hotový by měl být v příštím roce a bude se rozkládat vedle jejího nového skladu, jehož stavba má stát půl miliardy korun.
15.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace se rozhodly pomoci vyřešit neutěšenou situaci v tzv. osadě Hostivař a pravidelně dodávat do této lokality pitnou vodu v náhradním balení.
7.12.
V místě budovy letního koupaliště na Koldomu v Litvínově na Mostecku vznikne nová plavecká hala za 263 milionů korun bez daně. Půjde o největší investici v moderní historii města. Rada města projednala veřejnou zakázku na zhotovitele, 10. prosince ji projednají zastupitelé.
1.12.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
30.11.
Cena vodného a stočného v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost, se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody bude stát o 0,6 haléře více než nyní.
19.11.
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“. Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
13.11.
Povodí Moravy dokončilo úpravy Baštýnského potoka u Novosedel na Břeclavsku, v místě vysadilo i nový lužní les. Zlepší se tím vodní režim záplavové oblasti nivy mezi Baštýnským potokem, železniční tratí a řekou Dyjí. Na webu povodí to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
13.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Staly se tak první firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas.
11.11.
Vodohospodáři v Blansku začali vypouštět vodní nádrž Palava, je nutné opravit netěsnící potrubí vedoucí v hrázi nádrže. O víkendu ji rybáři vyloví, přehrada pak bude úplně bez vody. Na webu města to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.
10.11.
Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací byli kromě běžných ochranných pomůcek vybaveni také respirátory. Jako již tradičně do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu.
5.11.
Projekt navrácení řeky Dyje do původních meandrů letos bodoval v soutěži Adapterra Awards o nejlepší počiny, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. Jako nejsympatičtější počin ho zvolili laici i odborná porota v sekci nejlepších opatření ve volné krajině. Výsledky oznámila pořadatelská Nadace Partnerství on-line.
3.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Vyškov buduje nový areál, investice je za 118,5 milionu korun bez DPH. Vzniknou nové budovy, staré šly k zemi, protože nebylo je možné opravit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Swietelsky stavební Zdeněk Zuntych.
2.11.
Pražské vodovody a kanalizace získaly certifikát „Zodpovědná firma“ a staly se tak 497 subjektem, který se do projektu společnosti EKO-KOM zapojil. Hlavní cílem projektu „Zodpovědná firma“, který běží již 10 let, je vzdělávání zaměstnanců společností v oblasti třídění a recyklace odpadů a prohlubování společenské odpovědnosti firem.
2.11.
Povodí Moravy letos odklidí z Brněnské přehrady celkem asi 500 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
29.10.
Brno za 5,5 milionu korun opraví další část toku Staré Ponávky. Práce na 350 metrů dlouhém úseku zahrnují zpevnění koryta i vegetační úpravy. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Město opravuje tok říčky průběžně, nyní se uskuteční předposlední, jedenáctá etapa. Provede ji firma Ekostavby Brno, kterou vybrali městští radní.
22.10.
Pražské vodovody a kanalizace uzavírají počínaje čtvrtkem 22. října 2020 až do odvolání Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19.
21.10.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS - International Business and Research Services.
20.10.
Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci České společnosti ornitologické.
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově má za sebou rekordní sezonu, přestože se kvůli epidemii koronaviru otevřelo později než obvykle. Rekreační areál navštívilo od června do září 102.000 lidí. ČTK to oznámil vedoucí městského areálu Karel Ton. Návštěvnost je o několik tisícovek vyšší než v minulých letech.
13.10.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investice do vodovodní sítě zhruba 2,94 miliardy korun. To je o zhruba 100 milionů korun meziročně víc. Peníze půjdou nejen na nové opravy kanalizace a vodovodních řadů, ale rovněž na ty již zahájené.
13.10.
Po dvou letech sucha se loni opět objem srážek v povodí Moravy a Dyje dostal alespoň na dlouhodobý průměr. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2019, kterou dnes zveřejnil na svém webu státní podnik Povodí Moravy. O rok dříve přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
8.10.
Brno hledá projektanta pro tři etapy protipovodňových opatření, která mají vzniknout na řece Svratce za 530 milionů korun. Týká se to úseku od viaduktu v ulici Uhelná po napojení na přerovskou trať. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou protipovodňová opatření nezbytná pro další rozvoj města.
5.10.
Testy zařízení k dočištění odpadní vody pro její opětovné využití dokončují čeští experti. Poloprovozní jednotka dočišťuje odtok z Ústřední čistírny odpadních vod Praha od září loňského roku. Kombinací různých typů filtrací je podle vědců možné odpadní vodu upravit do takové kvality, aby nahradila pitnou vodu při zavlažování městské zeleně, sportovišť či čištění ulic.
1.10.
Praha chce vybudovat v areálu Vinohradské vodárny osvětové centrum Hydropolis Praha, které ukáže veřejnosti proces výroby a distribuce pitné vody. Stavba projektu za 200 milionů korun by měla začít za dva roky, hotovo bude v roce 2024. Novinářům projekt představil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
29.9.
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku a ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Magistrát nyní v tendru bude hledat firmu, která je postaví. Náklady by měly být maximálně 30 milionu korun.
25.9.
Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní včera zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v mělnické elektrárně.
25.9.
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
24.9.
Brněnští radní rozhodli o zpřístupnění všech tří vodojemů pod Žlutým kopcem. Po vybudování vstupu byl zatím přístupný pouze jeden z nich, a to ještě pro omezené skupinu lidí. Do zpřístupnění unikátní stavby město investuje přes 26 milionů korun, informovala rada města v tiskové zprávě.
23.9.
Modernizace přístavu Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku bude po ukončení plavební sezony 11. října opět pokračovat. Vznikne tam nové informační centrum, vyhlídkové molo i cesta směřující k lodím. Rekonstrukce začala letos v lednu, hotovo má být příští rok v září, oznámila ČTK mluvčí města Žaneta Jančaříková.
17.9.
Počaply u Terezína na Litoměřicku mají novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod (ČOV). Stavbu za 18,8 milionu korun mohl Terezín provést díky dotacím. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Terezín Robert Czetmayer. Prospělo to podle něj nejen lidem, ale i ochraně životního prostředí v obci ležící těsně u řeky Labe.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.
16.9.
Z plovoucí scény i lodiček a šlapadel budou moci v sobotu sledovat diváci v Praze koncert britského houslisty Daniela Hopea. Je součástí festivalu Struny podzimu, který letos poprvé pořádá koncerty pod širým nebem. V příštích dnech u Slovanského ostrova vyroste mnohatunová konstrukce, kterou bude tvořit 38 pontonů o rozloze 1130 metrů čtverečních.
15.9.
První rekreanti vstoupili o víkendu do areálu jezera Most. Na místě, kde stávalo středověké město a následně se těžilo uhlí, vznikla vodní plocha větší než Máchovo jezero s hloubkou 71 metrů, která se vyrovnává Orlické přehradě. Připravené jsou pláže, mola, dětské hřiště, objet lze celé jezero na kole. V plánu je stavba kempu, zázemí pro vodní sporty.
9.9.
Téměř čtvrtstoletí dlouhá příprava prodloužení Baťova kanálu ze Sudoměřic a slovenské Skalice do Hodonína se blíží do finále. Ředitelství vodních cest (ŘVC) nyní dokončuje dokumentaci pro zahájení zadávacího řízení na výběr zhotovitele a plánuje se stavbou začít ještě letos. Hotovo má být před zahájením plavební sezóny v roce 2023.
4.9.
Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.
4.9.
Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pro zvýšení bezpečnosti přehrady je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě.
3.9.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v metropoli přijaly Pražské vodovody a kanalizace při komunikaci se zákazníkem nová opatření proti šíření viru COVID 19.
28.8.
Mezi obcemi Michalovice a Libochovany na Litoměřicku skončila druhá etapa rekonstrukce přivaděče pitné vody. Dodávaná bude od čtvrtka znovu tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová. Oprava celého přivaděče za zhruba 133 milionů korun skončí za rok.
27.8.
Povodí Moravy od června odklidilo z Brněnské přehrady asi 300 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
26.8.
Pražský magistrát nechá v následujících dvou letech opravit a vylepšit čistírnu odpadních vod v Lipencích. Radní v pondělí rozhodli, že práce provede za nabídkovou cenu zhruba 163 milionů korun firma SMP CZ. Schválili také výběr společnosti, která zpracuje projekt delší dobu plánované kanalizace v Točné v Praze 12, vyjde asi na pět milionů korun.
25.8.
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG, řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
25.8.
Vozový park Pražských vodovodů a kanalizací se rozšířil o recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. V této kategorii se jedná vůbec o první vůz ve střední Evropě na tento pohon.
20.8.
Přístaviště osobních lodí v ústecké části Vaňov získá novou podobu. Nyní se vymění plovoucí můstek, příští rok se doplní nové kotvení a připojení lodí na elektřinu a pitnou vodu. Město postaví u přístavu autobusovou zastávku. Novinářům to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů.
19.8.
Brno téměř za 53 milionů korun zrekonstruuje vodovod a kanalizaci v ulicích Besední a Veselá. Práce začnou na podzim a měly by trvat 300 dní. Stav kanalizace a vodovodu je nevyhovující, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj se zlepší odtokové poměry i zásobování pitnou vodou.
18.8.
Brno plánuje rekonstrukci kanalizace ve Sportovní ulici v úseku mezi ulicemi Pionýrská a Reissigova. Cílem je zlepšit nevyhovující stav, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS).
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
11.8.
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.
7.8.
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Odborníky z Čech v nich doplňují autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemska, Itálie či Británie. Žádosti mohli zájemci o účast v soutěži podávat do konce července, jejich součástí bylo portfolio referenčních prací.
5.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechaly za 25 milionů korun opravit kanalizaci v ulici Řásnovka v Praze 1. Nová stoka bude z čedičových trub, přičemž tento typ potrubí je v Česku použitý poprvé. Novinářům to řekl Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu provádí.
4.8.
Brno zváží zavedení dalších opatření, jež mají zlepšit vodu v Brněnské přehradě. Projektová dokumentace posoudí i současný čisticí systém v podobě 15 míchacích a pěti aeračních věží. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Případná nová opatření jsou v plánu v letech 2023 až 2027.
30.7.
Všechny tři vodojemy na brněnském Žlutém kopci by měly být veřejnosti přístupné do dvou let. Městští radní včera tento plán schválili na svém dnešním zasedání. Zatím je provizorně přístupný pouze jeden z vodojemů, o jeho prohlídky je enormní zájem, řekl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) novinářům.
27.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
24.7.
Na jezeře Milada u Ústí nad Labem jsou nová plovoucí mola. Některá jsou určena pro zahnízdění a odpočinek ptáků, další využijí pro oddech plavci. O umístění mol na jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu ČTK informovala Hana Volfová, mluvčí Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), který vodní plochu spravuje.
23.7.
Jezero Most se v září otevře veřejnosti. S ohledem na epidemii se žádná slavnost ke zpřístupnění plochy, která vznikla zatopením hnědouhelného dolu, konat nebude. Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.
22.7.
Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali.
22.7.
Přírodní koupaliště v pražském Motole by se mělo v následujících letech proměnit a rozšířit. Hlavní město, které jej vlastní, chce nynější budovy zbourat a nahradit je dvoupodlažní stavbou s restaurací a saunou. Upraví se i samotné koupaliště a okolí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Úpravy podle něj pravděpodobně začnou v roce 2022, náklady zatím nejsou známé.
16.7.
Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace řešily za prvních šest měsíců letošního roku o 230 havárií na vodovodní síti méně než ve stejném období roku předchozího. Konkrétně 2 320 mimořádných událostí.
3.7.
Lesy České republiky obnovily u Hodonína mokřad o rozloze 1,22 hektaru. Má pomoci se zadržováním vody v krajině a vytvořit podmínky pro život vodomilných rostlin a živočichů, uvedla společnost v tiskové zprávě. Obnova mokřadu stála 3,9 milionu korun.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy vodní nádrže Boskovice na Blanensku, investice si vyžádala zhruba 160 milionů korun. Nádrž už je naplněná. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
25.6.
O tom, jaké má Praha zásoby vody a jak je připravena na období sucha, jsme si povídali s Mgr. Markem Riederem, ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu a předsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.
25.6.
Oprava šestikilometrového úseku páteřního vodovodního přivaděče na Litoměřicku za zhruba 133 milionů korun skončí za rok. Na výměnu starého ocelového potrubí za litinové dostali vodohospodáři dotaci 80 milionů od ministerstva zemědělství, uvedl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Tomáš Indra.
24.6.
Až na třiceti místech se v letošních letních měsících setkají Pražané a návštěvníci metropole s mlžícími zařízeními.
23.6.
Letohrad na Orlickoústecku po dvou letech otevře zrekonstruované koupaliště. Za modernizaci město vydalo 25 milionů korun bez DPH. Zahájení provozu radnice naplánovala na pátek. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).
22.6.
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
22.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na řádné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2019 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
19.6.
Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) připravila koncepci nakládání s kaly, které vznikají při čištění odpadních vod. Nyní ji bude schvalovat hlavní město, následně by se na základě zvolené varianty měl připravit projekt nového řešení. ČTK to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
17.6.
Na výstavišti v Brně je městská buňka se zelení na zachycování dešťové vody. Jejím cílem je ochlazení okolí. Před dvěma lety byla přes léto na Malinovského náměstí, potom ale musela z rozhodnutí památkářů pryč. ČTK to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí, v místě by měla být dva roky.
16.6.
Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.
16.6.
Pražský magistrát nechá odbahnit nádrž Jiviny v Ruzyni. Práce pro město provede firma PAS Natura za 21,66 milionu korun. Nádrž nebyla od svého vzniku v roce 1985 nikdy čištěna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha naposledy napouštěla obnovený Lítožnický rybník na pomezí Dubče a Běchovic.
9.6.
Brno bude ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zkoumat přítomnost hormonů a mikroplastů v pitné vodě. Jde o úspěšný projekt z participativního rozpočtu, kam podávají návrhy přímo obyvatelé. Na tiskové konferenci to dnes uvedl místopředseda představenstva společnosti Brněnské vodárny Jan Zámečník.
5.6.
Voda v krajině a na ni navázaný rozmanitý život rostlinných a živočišných druhů je jedním z důležitých témat Mezinárodního dne životního prostředí. Ten připadá na 5. června.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
28.5.
S téměř dvouměsíčním zpožděním kvůli covidu-19 vyplují v sobotu na Brněnskou přehradu lodě dopravního podniku. Aby se na jednom místě neshlukoval příliš velký počet lidí, neuskuteční se letos slavnostní nástup kapitánů a ceremoniál, ale obyčejně vyjede první loď v 8:30 podle pravidelného jízdního řádu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.
26.5.
Do pražských bazénů v první den otevření po nuceném přerušení provozu podle informací ČTK příliš lidí nezamířilo. Aquapalace Praha v Čestlicích ale zaznamenal velký počet dotazů k otevření a bezpečnostním podmínkám. Větší zájem byl už od rána o návštěvy saun. Obnovit provoz mohly také wellness.
25.5.
Řeka Dyje je mezi Břeclaví a soutokem s Moravou o 900 metrů delší, čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří v minulosti odstavených meandrů zpět do jejího koryta. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Napojení odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, vyšlo zhruba na 26 milionů korun.
25.5.
Koupaliště u plavecké haly v Ústí nad Labe je po rozsáhlé rekonstrukci připravené na otevření. Největší investice města v posledních letech stála přes 100 milionů korun. Návštěvníci budou moci využít nové bazény, vodní a další atrakce. ČTK to řekla mluvčí radnice Romana Macová. Koupaliště se otevře 1. června.
22.5.
Pražské vodovody a kanalizace jsou již několik let velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Ta právě dnes, 22. května, slaví svůj mezinárodní den.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
20.5.
Období napouštění domácích zahradních bazénů vrcholí. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
20.5.
Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.
18.5.
Povodí Moravy upraví koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikne soustava nových mokřadů a tůní. Zpomalí to odtok vody z povrchu a zlepší zadržení vody v území. Práce budou stát 10,5 milionu korun. Na webu státního podniku to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
14.5.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily příjem vzorků pro analýzu pitné vody ze soukromých studní, kterou pozastavily v době vrcholící korovinarové krize. „Zákazníky však žádáme, aby se předem ohlásili přes emailovou adresu laborator@pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
13.5.
Pokles teplot provázející v současné době svátky "ledových mužů" vinohrady na jihu Moravy zatím výrazněji neohrožuje. Mnohem větší problém je zejména pro vinice mladší pěti let sucho. ČTK to řekli zástupci Svazu vinařů.
12.5.
Pražské vodovody a kanalizace po domluvě s investory staveb obnovují od 19. května plánované výluky v dodávkách vody.
11.5.
Kamencové jezero v Chomutově je připravené k otevření. Pracovníci ještě dělají drobné úpravy pláží a zeleně. Ubytovací kapacity kempu jsou od posledního týdne v červnu do konce srpna téměř vyčerpané. Město, které jezero provozuje, však může areál včetně kempu zpřístupnit veřejnosti, až vláda rozhodne o otevření venkovních koupališť.
7.5.
Pražský magistrát začne letos na Letenské pláni budovat nové jezírko. Umístěno bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Město už má územní rozhodnutí a čeká na stavební povolení. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
6.5.
Srážky v předchozích dnech tokům v povodí Moravy mírně pomohly, nebyly však nijak výrazné. Průtoky v tocích jsou tak stále podprůměrné, pohybují se mezi pěti až 40 procenty obvyklého stavu v květnu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
4.5.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 4. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu kvůli ochraně zdraví zákazníků i zaměstnanců.
4.5.
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Troji byla otevřena před 55 lety, 5. května 1965. Kvůli problémům s technologií byla ale nakonec zprovozněna až v průběhu roku 1967. Vznikla v blízkosti původní čistírny na Císařském ostrově. Ve své době patřila ÚČOV k největším v Evropě, časem ale její výkon nestačil.
30.4.
Obyvatelé severních Čech zaplatí od května letošního roku za vodné a stočné o zhruba čtyři koruny méně než doposud. Díky změně DPH z 15 % na 10 % klesne cena za tisíc litrů vody na 98,91 Kč.
23.4.
Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.
22.4.
V několika obcích na Brněnsku a Blanensku už teď platí omezení ve spotřebě pitné vody. Jde o obce, v nichž je nedostatečný vodní zdroj dlouhodobým problémem a kvůli srážkově chudým rokům není šance, že by se přes zimu voda doplnila. I nadále tak Vodárenská akciová společnost, která zdroje spravuje, naváží v cisternách vodu do vodojemů, řekla ČTK mluvčí Iva Librová.
21.4.
V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. Včera to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
17.4.
Pražské vodovody a kanalizace varují obyvatele hlavního města, aby nevhazovali jakékoliv ochranné prostředky proti šíření nemoci COVID - 19 zejména jednorázové a šité roušky do kanalizace.
15.4.
Jednou z příčin ničivých škod, které před patnácti lety napáchal požár na gotickém hradě Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku, byla nedostupnost dostatečného množství vody. Díky suchovodu, který zpřístupnil podzemní nádrž dešťové vody, by se to znovu stát nemělo. To je hlavní bezpečnostní změna, která se na hradě od ničivého požáru z 15. dubna 2005 udála.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
3.4.
Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní nádrže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.4.
Vodohospodáři dokončili první etapu oprav přivaděče na Litoměřicku. Do dvou obcí poteče voda z tohoto přivaděče. Lidé to pocítí ve změně kvality vody, je to tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
1.4.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily letošní celoplošnou deratizaci stokové sítě. Ta bude probíhat od začátku dubna do konce října.
31.3.
Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy.
30.3.
Je pitná voda v ohrožení ? Ovlivňují opatření dodávku vody Pražanům? Co pražské vodohospodáře nyní nejvíc trápí? Odpovídá Petr Mrkos, generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace.
25.3.
Na téměř 70 místech v hlavním městě budou umístěny nádoby na sběr použitých olejů a dalších jedlých tuků. Pro magistrát je zdarma zajistí společnost Viking group ve zkušebním provozu na dobu dvou let. Smlouvu s firmou v pondělí schválili radní. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje město jejich rozšíření na více míst.
24.3.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře. Jde o opatření proti suchu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace přijaly v souvislosti se současnou situací další mimořádná opatření.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace vzhledem k situaci šíření nemoci Covid-19 zprovoznily pro příjem žádostí o vyjádření k projektové dokumentaci pro potřeby dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění vyjadřovací portál.
20.3.
Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.
19.3.
Severočeské vodovody a kanalizace zavedly v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nouzový režim. Dodávka pitné vody v Ústeckém a Libereckém kraji je plynulá. Zavřená jsou zákaznická centra. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
18.3.
Aktuální informace jsou v kritických chvílích velmi důležité. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují všem zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
17.3.
Pražské vodovody a kanalizace odkládají na neurčito počínaje úterým 17. března 2020 všechny plánované výluky v dodávkách pitné vody, které mají přímý vliv na zásobování.
16.3.
Pražské vodovody a kanalizace v reakci na aktuální vývoj aktivovaly druhý stupeň svého Plánu krizové připravenosti – stupeň Pohotovost.
16.3.
Stovky litrů dezinfekčních prostředků pro svoji potřebu i pro další instituce vyrobilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). V laboratořích školy dezinfekci připravují vědci z katedry jaderné chemie fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Jejich pomoc v poslední době využila například městská část Praha 6, pražská záchranná služba nebo Horská služba ČR.
13.3.
Brno v dubnu zahájí rekonstrukci části ulice Veveří, kde za 27,5 milionu korun opraví kanalizaci s vodovodem, tramvajovou trať i vozovku. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní práce přinesou dopravní omezení, dodávka pitné vody ale nebude přerušená. Rekonstrukce skončí v závěru letních prázdnin.
10.3.
Pražské vodovody a kanalizace ruší Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně, které měly proběhnout 21. a 22. března v rámci oslav Světového dne vody. Z preventivních důvodů akci plánovanu na 23.3.2020 zrušila i MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ.
10.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy vypustili minulý týden z Novomlýnských nádrží více vody, doplnili tím vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Díky srážkám mohli z nádrže vypustit dokonce více vody než v předchozích letech, a to asi 15 milionů metrů krychlových. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
10.3.
Pražský magistrát společně s Technickou správou komunikací (TSK) kompletně uzavře následující dvě soboty 14. a 21. března Libeňský most. Důvodem jsou zatěžovací zkoušky mostu, které jsou důležité pro budoucí rekonstrukci mostu. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).
9.3.
Díky poměrně vydatným dešťům uplynulého týdne i předešlých dnů mohli vodohospodáři v Povodí Moravy zvýšit hladiny vodních nádrží. Stouply také hladiny řek v průměru o pět až 40 centimetrů, někde i o 60 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
6.3.
Pražské vodovody a kanalizace se z bezpečnostních důvodů nezúčastní akce "Na den pod zem".
5.3.
Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.
5.3.
Na jižní Moravě letos téměř nesněžilo, i přesto je však díky deštivému únoru situace s vodou poměrně dobrá. Zemědělci také odhadují, že deštivý únor neprospěl přemnoženým hrabošům. Čekají na oteplení, až se jejich aktivita zvýší a teprve poté se ukáže, do jaké míry teplou zimu přežili.
4.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy včera začali z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Lužní les totiž vzhledem ke klimatické změně spotřebuje k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.3.
Projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené, má první letošní přírůstek. Stala se jím městská část Praha 11. I díky ní je již služba dostupná v 21 městských částech.
3.3.
V Brně včera začaly stavební práce na dobudování kanalizace v pěti městských částech, stát to bude miliardu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dobudování se týká městských částí Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany. Práce potrvají tři roky.
2.3.
Brněnské teplárny vymění další tři kilometry parovodů za horkovody, rekonstrukce letos bude stát 230 milionů korun. Práce mají začít v březnu a omezí dopravu na třech místech v Brně, uvedl na páteční tiskové konferenci vedoucí technického rozvoje Tepláren Brno Martin Šroubek.
28.2.
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.
26.2.
Některá města Ústeckého kraje umisťují do ulic nádoby na použité jedlé tuky a oleje. Například v Litvínově přibyly na deseti místech ke kontejnerům na tříděný odpad. Lidé do nich mohou vhazovat použitý olej v plastových lahvích a město ho pak ekologicky zlikviduje. Do těchto nádob nepatří technické oleje, uvedlo město na svém webu.
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily k akci „Na den pod zem“, která nabídne nevšední zážitky nejen z pražského podzemí.
21.2.
Společnost Plavby Pálava, která provozuje výletní lodní dopravu na horní Novomlýnské nádrži, opravuje loď Munot z roku 1936. Loni si ji přivezla z Nizozemska, přes 60 let však sloužila na Bodamském jezeře. Na přehradu pod Pálavou by měla být spuštěna na konci dubna, řekla ČTK majitelka společnosti Lucie Erbanová.
20.2.
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé. Všechny práce na rekultivovaném území po těžbě uhlí skončí v závěru roku. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová. Investorem staveb je ministerstvo financí.
19.2.
Pražské vodovody a kanalizace oslaví letošní Světový den vody tradičně v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně. Akce proběhne o víkendu 21. a 22. března.
17.2.
Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná, nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ČTK poskytl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.2.
V akvaparku v Pasohlávkách dělníci montují tobogán, který bude podle vlastníků nejdelším v Česku a bude se po něm jezdit i do kopce. První návštěvníci by se po něm měli svézt už v červnu, kdy má být stavba hotová, řekl dnes novinářům marketingový ředitel Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda. Tobogán za 40 milionů bude měřit 242 metrů.
11.2.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací se v loňském roce chovali odpovědněji. Poklesl počet nelegálních odběrů pitné vody i černá produkce odpadních vod. Za oba tyto přestupky PVK loni nafakturovaly částku přesahující 2,3 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
10.2.
Spolu s návratem tramvají do horní poloviny pražského Václavského náměstí bude rovněž vybudována podzemní nádrž k zachycování dešťové vody. Ta bude sloužit k zalévání zeleně. Magistrát nyní vyzve Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), aby zajistil při vypracování projektu tratě i projekt pro nádrž.
5.2.
Historického minima, 12,49 procenta, dosáhly v loňském roce ztráty vody v pražské vodovodní síti. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
3.2.
Kadaň na Chomutovsku chce zastřešit městské koupaliště nafukovací halou. Ve vyhřívaném bazénu, který byl dosud v provozu pouze v létě, by se lidé mohli koupat po celý rok. Radnice dá letos vybudovat zázemí k bazénu a poté po letní přestávce postaví halu. V Česku tak bude první zastřešený bazén podobnou nafukovací halou, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
29.1.
Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. „Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
29.1.
Jihomoravský kraje poskytne letos vodním záchranářům dotaci 2,5 milionu korun. Záchranáři peníze použijí například na nový užitkový vůz nebo rekonstrukci sídla, uvedl v tiskové zprávě hejtman Bohumil Šimek (ANO). Dotaci ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.
27.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) investuje letos do obnovy a výstavby vodohospodářského majetku 1,36 miliardy korun. Většinu částky využije na rekonstrukce a výstavby vodovodů a kanalizací. V roce 2020 opraví nebo nově postaví 60 kilometrů vodovodního a 22 kilometrů kanalizačního potrubí. Rekonstrukce se dočká i řada starších vodojemů a čistíren odpadních vod.
22.1.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku začaly práce na rozšíření přístavu Baťova kanálu. Téměř za 70 milionů se rozšíří počet stání z 11 na 35 a vznikne i servisní centrum, řekl novinářům ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Práce zaplatí stát, hotové by měly být v létě příštího roku.
17.1.
Vodní nádrž Boskovice na Blanensku by v budoucnu mohla pitnou vodou zásobovat i Brno. Na brífinku u vodního díla to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V současnosti vodní nádrž prochází opravou za 153 milionů Kč.
13.1.
V letošním roce by mohlo začít budování přelivu, který má zvýšit bezpečnost Hostivařské přehrady. Jak v rozhovoru s ČTK uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. Lesy již podali žádost o stavební povolení. V letošním roce se podle něj také začne napouštět rybník Šeberák, který v roce 2017 koupilo město, a v plánu jsou i další úpravy rybníků a vodních toků.
9.1.
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně.
8.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký. Jen asi centimetr je síla ledu na brněnské přehradě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
7.1.
Pražský magistrát letos investuje do dokončení nového vodovodu pro botanickou zahradu v Troji 18 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na letošní rok. O stavbě vodovodu, který přivede do zahrady vodu z Vltavy, rozhodlo město předloni a loni v červenci radní vybrali stavební firmu OHL ŽS.
6.1.
Více než pět desítek otužilců se dnes v Praze zúčastnilo každoročním tříkrálového plavání ve Vltavě. Akce se konala podesáté. Plavci absolvovali trasu podél Karlova mostu k přístavišti u Křižovnického náměstí. Voda měla podle organizátorů 3,2 stupně, vzduch stupeň nad nulou. Nejstaršímu účastníkovi bylo jednasedmdesát, nejmladšímu jedenáct let.
31.12.
Pražský magistrát bude v příštím roce opravovat rybníky a vodní toky. Mezi nimi bude Lipanský rybník nebo říčka Rokytka a potok Botič. Do oprav investuje město minimálně 39 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na rok 2020.
27.12.
Skoro stovka otužilců závodila včera v řece Dyji v Břeclavi. Síly změřili na různých tratích od 100 do 1000 metrů. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. V hlavním závodu na kilometr s neoprenem a ploutvemi zvítězil Josef Cimburek z Pardubic, který plaval s monoploutví. Podle Vojty to bylo vůbec poprvé, co se za 45 let konání závodů zúčastnili závodníci s monoploutvemi.
23.12.
V Mikulově na Břeclavsku začala modernizace městského koupaliště Riviéra. Výběrové řízení vyhrála firma Metrostav, práce provede za 71,2 milionu korun. Nové bazény, tobogány i technologie by měly být hotovy do začátku letní sezony 2020, informoval městský úřad v tiskové zprávě.
18.12.
Vánoce se blíží a s nimi i spousta (co si budeme namlouvat) tučného jídla. Nechme ale nyní otázku zdravého životního stylu stranou, vždyť řízky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zaměřme se na otázku méně častou, avšak neméně důležitou - co s olejem po smažení?
11.12.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) upozorňuje odběratele, že není nutné mít filtr, aby jim z kohoutku tekla kvalitní pitná voda. Reagují tak na letáky od dealerů s nabídkou rozboru vody a filtrů na úpravu vody. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
9.12.
O 4,5 procenta, tedy přibližně o 4,50 koruny za metr krychlový, zdraží od ledna břeclavské Vodovody a kanalizace vodné a stočné pro své odběratele. Cena za metr krychlový tak přesáhne stokorunu. Na internetových stránkách o tom informovalo vedení města. Důvodem pro zvýšení ceny jsou rostoucí ceny vstupů a náklady na opravy a investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury.
4.12.
Státní podnik Povodí Moravy zrekonstruoval vodní nádrž Borotín II na Blanensku, nádrž tak mimo jiné bude opět přispívat k zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Petr Chmelař. Nádrž je už napuštěná.
2.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2020 za tisíc litrů vody 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta.
2.12.
Severočeská vodárenská společnost vyhlašuje cenu vodného a stočného jednou ročně, a to vždy k 1. lednu daného roku. Za 1000 litrů dodávky pitné vody a za její odkanalizování a vyčištění zaplatí od 1. ledna odběratelé v Ústeckém a Libereckém kraji 103,39 korun včetně DPH. Od 1. 5. 2020 však dochází ke změně výše DPH z 15 % na 10 %.
29.11.
Brno plánuje dostavbu a rekonstrukci kanalizační stoky E. Očekává náklady skoro dvě miliardy korun, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle Anny Dudkové z tiskového oddělení magistrátu je součástí prací i rozšíření nádrže Makro-Ráječek nebo budování protipovodňového opatření na kanalizaci.
28.11.
Jako lavina se v letošním roce prohnal českou metropolí projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Do projektu je nyní celkově zapojeno devatenáct městských částí, přitom ještě začátkem roku jich bylo pouhých jedenáct. Nejnovějším přírůstkem je Praha 17 - Řepy.
27.11.
Dne 26. 11. 2019 došlo krátce před třetí hodinou odpoledne k rozsáhlá havárii vodovodního řadu DN600 a DN300 v křížení ulic Patočkova a Břevnovská. Vzhledem k tomu, že se havárie stala na křížení dvou vodovodních řadů, bylo nutné je odstavit oba. Bez vody se tak ocitlo zhruba dvacet dva tisíc odběratelů.
25.11.
Přes plavební kanál mezi Stromovkou a Císařským ostrovem v Praze bude nově zvedací most. Jeho stavba by mohla začít v roce 2022. ČTK to sdělil zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský. Kolik bude most stát, není zatím spočítáno. Vodní cesty chtěly původně současný betonový most pouze zvýšit. Proti se ale postavila Praha 7.
21.11.
Brněnské vodárny a kanalizace od ledna zdraží vodné a stočné o 4,77 koruny za krychlový metr, tedy přibližně o šest procent na 84,30 koruny za metr krychlový. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Od května ale cena za vodné a stočné opět klesne, a to na 80,63 koruny za kubík, vodné a stočné se totiž posune do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH, dosud se platí DPH 15 procent.
19.11.
Praha bude využívat vodu prosakující do kolektorové sítě na kropení ulic. Pod Uhelným trhem v Praze 1 je podzemní nádrž zachytávají vodu, která se nyní vylívá do Vltavy. Úprava nádrže začne letos a vyjde na dva miliony korun. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Kolektory jsou podzemní tunely, kterými vedou inženýrské sítě.
18.11.
Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
13.11.
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což je 40 procent všech peněz na investice pro letošní rok. Vyplývá to z informativního materiálu, který dostali na stůl pražští radní. Do obnovy vodohospodářské sítě investuje město prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
12.11.
Řádné zabezpečení vodoměrů před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
1.11.
Rekordní počet pasažérů v tomto desetiletí převezly letos lodě brněnského dopravního podniku. Celkem se jich od dubna do dneška, kdy sezona končí, plavilo 245.000. Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017, kdy jich bylo 240.000, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Hana Tomaštíková.
30.10.
Pražské vodovody a kanalizace při letošní celoplošné deratizaci, která probíhala od dubna do října, osazenstvo městského podzemí tradičně nešetřily. Deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba jeden kilogram nástrah.
17.10.
Povodí Moravy upravilo tok u Rajhradic na Brněnsku, zadrží teď více vody. Šlo o úpravy zhruba na 1,3 kilometru dlouhém úseku, práce si vyžádaly 16,3 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
16.10.
Pražské vodovody a kanalizace mají pro žáky základních i středních škol připravený rozsáhlý výukový a osvětový program nejen o pražském vodárenství.
16.10.
Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k tomu, aby začalo s přípravou žádosti o zařazení historické čistírny odpadních vod v pražské Bubenči na seznam kulturních památek UNESCO. Minulý týden záměr schválila rada hlavního města jakožto majitel objektu. Bude to nicméně proces, který potrvá několik let, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Iva Awwadová.
14.10.
Vyškov letos ve druhé polovině léta vyzkoušel u mladých stromků zavlažovací vaky, které mají dřevinám pomoci v době sucha. Město jich má 60, podle radnice se osvědčily. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
9.10.
Vodohospodářská bilance v povodí Moravy a Dyje byla v roce 2018 nejhorší od roku 2003, kdy státní podnik Povodí Moravy začal s měřením. Důvodem bylo i to, že průměrný úhrn ročních srážek byl asi o čtvrtinu nižší, než bývalo obvyklé. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2018, kterou na svém webu Povodí Moravy zveřejnilo.
7.10.
Vedení hlavního města bude usilovat o to, aby se stará čistírna odpadních vod v Papírenské ulici v Bubenči stala památkou světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Důvodem je její architektonická i technická hodnota. Vyplývá to z dokumentu, který by měli v pondělí projednat pražští radní. Čistírna byla uvedena do provozu v roce 1907.
2.10.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zrekonstruuje vodárnu v Podolí a vybuduje odtud nové propojení do vodojemu na Floru. Na dotaz ČTK to sdělila tajemnice PVS Hana Kletečková. Důvodem je plnohodnotné zapojení Podolí do distribuce vody v Praze, dosud funguje jako záložní zdroj.
30.9.
Pražské vodovody a kanalizace nechají v rámci Dnů architektury nahlédnout do Podolské vodárny, která letos slaví 90 let od uvedení do provozu. Hlavní postavou bude historik PVK Kryštof Drnek. Ten okomentuje sobotní i nedělní prohlídky interiéru i exteriéru vodárny.
26.9.
Podolská vodárna oslavila svou devadesátku. Zdaleka to ale neznamená, že by odcházela na odpočinek. Právě naopak, Pražská vodohospodářská společnost plánuje do její rekonstrukce investovat téměř 2 miliardy korun.
24.9.
Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, slaví kulatiny – devadesát let od uvedení do provozu. Je to obdivuhodné dílo, často označované jako moderní technologický chrám péče o pitnou vodu, které i po tak dlouhé době je schopné dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu v případě potřeby.
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
20.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány.
13.9.
Letošní množství srážek v oblastech, odkud teče pitná voda do Brněnské vodárenské soustavy, dokázalo zvrátit loňský nepříznivý stav. Za osm měsíců už napršelo více vody než za celý loňský rok v prameništi Březová nad Svitavou a Vírská nádrž je aktuálně naplněná ze 77 procent, před rokem to bylo pouze ze 45 procent, uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.
12.9.
V Brněnské vodárenské soustavě existuje reálné riziko ohrožení zásobování pitnou vodou v případě, že bude pokračovat sucho, které začalo rokem 2015 a pokračovalo dosud nejkritičtějším rokem 2018. Brněnské vodárny a kanalizace proto na základě nepříznivé situace a pesimistického výhledu loni na podzim nastartovaly adaptační program.
6.9.
V Brně začne v říjnu rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích Solniční, Opletalova a Česká v úseku po Joštovu ulici. Stavba vyjde bezmála na 90 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Práce by měly skončit v květnu 2021. Lidé budou ulicemi moct chodit, průjezdné budou pro záchranné složky.
4.9.
Zastupitelé Brna včera schválili první dotaci na zelenou střechu a také první dvě dotace na zachytávání dešťové vody. V dotačním programu na zelené střechy a využití srážkové vody město vyčlenilo 19,5 milionu korun. Obdrželo už desítky žádostí.
4.9.
Na pražských březích Vltavy se uskuteční cvičení protipovodňové ochrany Voda 2019. Magistrát jej uspořádá v sobotu 21. září, a to především na smíchovském břehu. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu zasáhla velká voda. Cvičení se uskuteční od 6:00 do půlnoci.
3.9.
Pražské vodovody a kanalizace zasahovaly za prvních osm měsíců letošního roku u 3 405 havárií na vodovodní síti.
30.8.
V Brně by měla do dvou měsíců začít dostavba kanalizace za více než miliardu korun. Dotkne se pěti městských částí a asi 3000 obyvatel, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj město chystá ještě stavbu dvou retenčních nádrží, u kterých radní očekává náklady kolem 1,5 miliardy. Práce na kanalizaci i retenčních nádržích by měly být hotovy do konce roku 2023.
28.8.
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v těchto parných dnech ochladit u mlžítek, které se nacházejí v centru města. V rámci pilotního projektu je tam naistalovaly Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům v neděli 15. září komentované prohlídky tzv. Cizineckého vstupu, unikátního kanalizačního prostoru přímo pod Staroměstskou radnicí. Akce se uskuteční v rámci projektu Radnice dokořán, kterou pořádá pražský magistrát.
19.8.
Projekt balené vody, tedy donáška přímo do bytu pro zdravotně postižené, se nezadržitelně valí českou metropolí.
14.8.
Média jsou plná klimatických změn. Odborníci varují před znečištění plasty či suchem. Ale co říká klimatickým změnám veřejnost? Vnímají lidé hrozbu klimatických změn jako urgentní a jsou ochotni změnit své chování? Na to se ptala výzkumná agentura IBRS v červnu 2019 pražských respondentů ve věku od 15 do 50 let.
5.8.
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. ČTK to dnes zjistila na internetových stránkách chomutovského magistrátu. Zákaz platí až do odvolání. Odebírání vody i přes zákaz je kvalifikováno jako přestupek a je možné uložit pokutu ve výši až 100.000 korun, upozorňuje chomutovský vodoprávní úřad.
31.7.
Vyškov zamýšlí vybudovat nový mokřadní biotop, a to mezi dálničním přivaděčem a současnou vodní nádrží Kačenec I - v místě zvaném Padělky. Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
30.7.
Dostatek pitné vody pro region má zajistit rozšíření vodojemu v Pohořanech na Litoměřicku. Kapacita vodojemu by se měla zdvojnásobit a nově pojmout 50 metrů krychlových vody. Práce na výstavbě nového vodojemu zahájila Severočeská vodárenská společnost (SVS) v těchto dnech, hotovo by mělo být do tří měsíců. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Mario Böhme.
24.7.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) začne v nejbližších dnech s výměnou vodovodu v Nádražní ulici v Klášterci nad Ohří. Vodovod, který zajišťuje přívod vody zhruba pro 100 obyvatel, byl už v poslední době poruchový, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Jiří Hladík. Rekonstrukce bude stát víc než 3,6 milionu korun.
23.7.
Při vysokých teplotách, které v tomto období zamířily i hlavního města, doporučují Pražské vodovody a kanalizace kontrolu vody v bazénech. „Zejména v parných dnech se může kvalita vody výrazně zhoršit, proto kontrola jistě nezaškodí. Rozbor zajistí naše akreditovaná laboratoř,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
17.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni zvýšily meziročně zisk šest procent na 517,8 milionu korun. Tržby se firmě, do které loni majetkově vstoupila městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zvýšily o zhruba 5,5 procenta na 7,4 miliardy korun s tím, že rostly příjmy z vodného i stočného.
17.7.
Chomutovský magistrát včera vydal kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod v povodí pěti toků. Vodu nesmí lidé odebírat pomocí čerpadel pod hrozbou pokuty až 100.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí magistrátu Denisa Špeilová.
16.7.
Rodina balené vody se rozrostla o další městskou částkou část. Nově se připojila Praha 7
16.7.
Plánovaná rekonstrukce vodní nádrže Letovice na Blanensku včetně odtěžení bahna si vyžádá odhadem 300 milionů Kč. Začátek stavby je v plánu na podzim 2020, rekonstrukce potrvá přibližně dva roky. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou.
12.7.
Hospodaření městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni skončilo v zisku 26,622 milionu korun, což je zhruba o 14 milionů více než předloni. Výši zisku ovlivnil mimo jiné prodej služeb a zboží. PVS měla loni 114 zaměstnanců. Vyplývá to z výroční správy PVS za loňský rok. PVS, kterou stoprocentně vlastní Praha, se stará o vodohospodářskou infrastrukturu.
10.7.
Ani v letních měsících Pražské vodovody a kanalizace nepolevují v opravách a údržbě na vodovodní síti. Nutností jsou tak výluky v zásobování pitnou vodou a bohužel nelze vyloučit ani havárie na síti.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy jen za první letošní pololetí dokončil stavby proti povodním za čtvrt miliardy korun. Jde například o protipovodňovou ochranu Svitav a Pohořelic či dokončené rekonstrukce vodních nádrží Vranov a Opatovice. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
26.6.
Přímo horkou premiéru na veřejnosti si odbylo mlžící zařízení z dílny Pražských vodovodů a kanalizací při dnešní akci „Voda je život“. Té se zúčastnilo několik stovek dětí, od těch nejmenších z mateřských škol až po studenty škol středních.
26.6.
Pražské radnice zvyšují počty vodních prvků. Nová mlhoviště plánují Praha 1 nebo Praha 3. Městská část Praha 2 rekonstruuje malou kaskádu v parku Folimanka. V parku u sídliště Nová Ohrada v Praze 3 letos vznikne nové pítko a 25 metrů dlouhý potok. Za provoz pítek, fontán či kašen zaplatí radnice statisíce korun ročně.
25.6.
Vodojem na Floře, jeden z nejstarších na území hlavního města, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce odstartovaly v březnu letošního roku a skončí na podzim roku 2020. Investiční náklady dosáhnou 126 miliónů korun bez DPH.
25.6.
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty.
24.6.
Městská část Praha 22 – Uhříněves se zapojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Uhříněves se stala čtrnáctým členem „rodiny balené vody“ a připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 8, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městské části Březiněves.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na pravidelné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2018 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
18.6.
Město Most nechá dopustit vodu do jezera Matylda. Hladina vodní nádrže vzniklé zatopením lomu klesla kvůli výpařování vody a dlouhodobému suchu. Nyní se zvýší o 50 centimetrů. Magistrát za to zaplatí 1,77 milionu korun bez DPH, uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST).
10.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dokončila opravu téměř šesti kilometrů trasy strategického vodovodního přivaděče na Mostecku. Voda v něm teče z Přísečnice směrem na Bílinu. Díky opravě se posílí dodávka pitné vody dál na Ústí nad Labem. Následovat bude rekonstrukce dalšího úseku přivaděče na Litoměřicku.
7.6.
Chystáte si napustit zahradní bazén? Zaručenou cestou pro dosažení stoprocentně kvalitní vody a rychle napuštěného bazénu je dovoz vody cisternou od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
6.6.
Voda je nejdůležitější součástí života. Lidské tělo obsahuje téměř 70 procent vody a aby byl člověk zdráv, potřebuje pravidelně doplňovat tekutiny. Zejména v těchto dnech, které provázejí vysoké letní teploty, může docházet k příznakům dehydratace organismu. Nedostatek tekutin může způsobit vyšší únavu, bolesti hlavy a kloubů nebo i vážnější problémy.
4.6.
S teplým počasím přichází doba napouštění zahradních bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
4.6.
Zkušební provoz nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na pražském Císařském ostrově, který započal loni a měl trvat do konce letošního roku, se bude muset prodloužit. Jelikož smlouva se zhotovitelem stavby, který jej zajišťuje nyní, vyprší v původním termínu, město musí zajistit převod zkušebního provozu na svoji Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS).
28.5.
Jedna z největších městských částí, Praha 8, se nově připojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené.
28.5.
Přivaděč vody na Litoměřicku se bude opravovat. Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) proto budou dodávat pitnou vodu lidem na vybraných místech Litoměřicka a v Ústí nad Labem a jeho okolí z nádrže Fláje upravenou v úpravně v Meziboří. Mluvčí vodáren Iveta Kardianová ČTK řekla, že voda v kohoutcích bude stále splňovat přísné legislativní požadavky na jakost.
22.5.
Chomutov pořídí do areálu Kamencového jezera dvě skluzavky. Novou atrakci by mohli rekreanti využívat od začátku prázdnin. Řekl to náměstek primátora David Dinda (Nový Sever). Turisty i místními vyhledávaný rekreační areál už zahájil novou sezonu.
21.5.
Nový ředitel Povodí Ohře Zbyněk Folk chce zintenzivnit přípravu vodní nádrže Kryry na Lounsku a zlepšit hospodaření s energiemi v rámci závodu. Lépe využívat má státní podnik, který zaměstnává 613 lidí, obnovitelné zdroje energie. Folk to řekl v rozhovoru s ČTK.
17.5.
Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos.
13.5.
Září mnoho barvami, vítr si hraje s různými druhy rostlin a ptáci tu vesele dovádění. To je rozkvetlá louka uprostřed Vinohrad na vodojemu Flora.
13.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje i přes ochlazení a přeháňky na mnoha tocích podnormální stav. Vodu v tocích tak pomáhají dotovat vodní nádrže, které jen za duben vypustily do řek o devět milionů metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
6.5.
Pražský magistrát nechá opravit protipovodňové zábrany na Malé Straně a na Kampě. Práce pro město provede společnost Green project, která uspěla ve výběrovém řízení. Praha za opravy zaplatí zhruba 11,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek.
30.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) musela kvůli vstupu České republiky do Evropské unie a dané legislativě investovat zhruba 4,6 miliardy korun. Společnost, kterou vlastní obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji, splnila závazky v čištění odpadních vod, nedostala ale přislíbené evropské dotace.
29.4.
Městská část Praha 5 se stala dvanáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městská části Březiněves.
25.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník.
18.4.
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na zhruba 17,5 milionu korun a provede je firma Nowastav. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek. Praha si rovněž nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky.
17.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
16.4.
U jezera Matylda u Mostu mají být nové písčité a oblázkové pláže, nová mola a vstup do vody. Náklady na projekt kolem vodní nádrže, která vznikla zatopením bývalého hnědouhelného lomu, se odhadují na více než 43 milionů korun. Než se projektem a jeho financováním bude zabývat mezirezortní komise, musí ho schválit mostečtí zastupitelé. Radní jim nyní doporučili stavbu schválit.
16.4.
Praha si nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky. Udělá ji firma Envicons a město jí zaplatí asi 12,6 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní. Při poslední velké povodni v roce 2013 nadělaly potíže hlavně menší toky, zejména právě Botič a Rokytka a společně s nimi Šárecký potok.
15.4.
V přístavišti na Brněnské přehradě se v sobotu uskutečnilo slavnostní zahájení 73. plavební sezony. Lidé viděli spuštění lodi Stuttgart na vodu a výjimečně se mohli podívat i do zázemí. Jde zároveň o první letošní akci dopravního podniku, na které se bude připomnělo 150 let od vyjetí první tramvaje v Brně.
12.4.
Při příležitosti oslav Světového dne vody byly v Kongresovém centru Praha vyhlášeny výsledky soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018.
12.4.
Rekonstruovanou vodní nádrž Boskovice na Blanensku chce státní podnik Povodí Moravy podle plánu začít napouštět ještě letos. Kvůli vynuceným změnám se ale o pár měsíců může zpozdit samotné dokončení stavby.
11.4.
Vodárenské společnosti na severu Čech nyní vyhodnocují vítězné snímky ptačích budek, které jako soutěžní úkol sestavily děti ve školních družinách. Barevně je upravily a umístily do okolní přírody. A je opravdu z čeho vybírat.
8.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 13. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
4.4.
O měsíc dříve než loni zahájilo Povodí Moravy na Brněnské přehradě dělat opatření, která mají vést k udržení kvality vody v letní sezoně tak, aby byla po celou dobu ke koupání. Na opatření město a kraj vyčlenily každý po čtyřech milionech korun, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Práce začaly v dubnu.
3.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
2.4.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov za 58 milionů Kč je u konce, stavební práce jsou hotovy, následovat bude kolaudace. Poté bude hráz opět sloužit pěším i cyklistům, uvedl dnes na webu státního podniku Povodí Moravy jeho mluvčí Petr Chmelař. Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, končí podle plánu.
22.3.
Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
21.3.
V rámci projektu Pražské věže bude možné v neděli 7. dubna vystoupat na vodárenskou věž Podolské vodárny, ze které je unikátní výhled na metropoli.
21.3.
Letošní Světový den vody, který připadá na 22. března, připomíná, že více než 800 milionů lidí na Zemi nemá k dispozici potřebné množství nezávadné pitné vody. V některých zemích je denní spotřeba vody celé domácnosti méně než deset litrů, zatímco v České republice činí průměrná denní spotřeba jednoho člověka asi 90 litrů a například v USA dokonce 300 litrů.
13.3.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 3,2 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
11.3.
Severočeská vodárenská společnost zahajuje rekonstrukci úpravny vody v Malešově na Litoměřicku. Jde o největší letošní stavbu firmy, která na investice v celém Ústeckém a Libereckém kraji dá 1,33 miliardy korun. Oprava úpravny bude stát stát zhruba 210 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
7.3.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit o víkendu 23. a 24. března vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
6.3.
Provoz přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou byl dnes dopoledne zastaven kvůli vysokému stavu vody ve Vltavě. Uvedla to na svých internetových stránkách organizace Ropid, která plánuje pražskou městskou hromadnou dopravu. Přívoz označený jako P8 nahrazuje lávku, která se na začátku prosince 2017 zřítila do Vltavy.
5.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory.
4.3.
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích. Důvodem je odvolání spolku Rajská 14 proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. ČTK to sdělil starosta Radek Vondra (TOP 09). Projekt koupaliště schválili zastupitelé Prahy 14 jednomyslně v roce 2016 a podle dřívějších vyjádření radnice měla výstavba začít loni.
1.3.
Praha vykoupí zličínský rybník Dolejšák a přilehlé pozemky za šest milionů korun. Rybník má dle materiálu ekologický a krajinotvorný význam. Na včerejším jednání o tom rozhodli zastupitelé hlavního města. Pozemky s rybníkem jsou v majetku Rybářství Třeboň.
1.3.
Vodní záchranáři dostanou od Jihomoravského kraje 2,5 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé. Peníze připadnou částečně na investice a také na provoz. Nejvíce - skoro 700.000 korun - dostanou záchranáři na Nových Mlýnech na Břeclavsku.
27.2.
Praha měla to štěstí, že na vytvoření dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Pojďme se podívat na jejich životní příběhy.
21.2.
Až do konce února vydrží na střední Moravě výjimečné či extrémní sucho v půdě do hloubky jednoho metru. Pokud zůstane půda takto nasycená do začátku vegetace, nebudou pak ani průměrné srážky stačit k hladkému průběhu vegetačního období. Vyplývá to z aktuální předpovědi zveřejněné na portálu InterSucho.
20.2.
Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.2.
Státní podnik Povodí Moravy dokončuje rekonstrukci hráze vodní nádrže Opatovice na Vyškovsku, zahájil napouštění přehrady. Stavební práce trvaly zhruba dva roky, vyžádaly si na 95 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Nádrž Opatovice je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé další okolní obce, dodávky vody omezeny nebyly.
15.2.
V dubnu budou dokončeny opravy Biologického rybníku v Horních Počernicích. Zbývá zrekonstruovat hráz, postavit novou cestu a výpusť. Informaci zveřejnily Lesy hlavního města na svém webu. Ve Svépravickém potoce, který rybník napájí, je ale v daném úseku méně vody kvůli opravě kanalizace na dálnici D11. Napuštění rybníka proto může trvat delší dobu.
14.2.
Stavba vodního jezu u Děčína je součástí Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou v pondělí dostane k projednání vláda. Ministerstvo dopravy ji prosazuje jakožto klíčový prvek pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu. Původně měl kabinet koncepci řešit na začátku února.
14.2.
Pražský magistrát letos nechá opravit rybníky V Mydlinkách a Lítožnice, Milíčovský rybník a nádrž v Bohnicích. Opravy by měly vyjít v součtu na zhruba 43,9 milionu korun. Vyplývá to z návrhu rozdělení investic města v letošním roce. Město chce rovněž upravit koryto Rokytky. Rozdělení investic musí ještě projednat magistrátní finanční výbor a schválit zastupitelé.
12.2.
Téměř každý den se pod metropolí pohybují pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací a kontrolují stokovou síť. V loňském roce prohlédli 134 kilometrů kanalizace.
11.2.
Jihomoravský kraj chce dát dalších osm milionů korun pro městys Štítary na Znojemsku na druhou etapu opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě. Lávka je v havarijním stavu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Celá rekonstrukce vyjde na 19,3 milionu korun, kraj už v minulosti dal peníze na první etapu.
6.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 6 703 vodoměrů, což je meziroční nárůst o tisíc dvě stě kusů.
4.2.
Ministerstvo dopravy nadále prosazuje stavbu vodního jezu u Děčína, který je podle úřadu klíčový pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy. Jeho stavba je součástí nové Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou dnes dostane k projednání vláda. Ministerstvo trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
31.1.
Pracovníci Pražský vodovodů a kanalizací řešili v uplynulém roce více havárií na vodovodní síti. Tu loni postihlo 5 208 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 249 událostí více.
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
22.1.
Stavbaři začali v Praze prohlubovat koryto Vltavy, což umožní zvýšit náklad lodí o 30 procent. Práce za 127 milionů korun by měly trvat do konce letošního roku. Projekt včera prezentovali zástupci Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) a stavebních společností na tiskové konferenci.
22.1.
Stát chce negativní dopady stavby jezu u Děčína na krajinu v okolí Labe kompenzovat investicemi do ekologie v cizině. V Česku taková opatření nejsou možná. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poslali zástupcům Evropské komise dotazy, zda je přípustné provést taková opatření na území jiného státu EU.
21.1.
Teploty hluboko pod bodem mrazu, které v těchto dnech dorazily i do metropole, mohou nevratně poškodit vodoměry i vodovodní rozvody. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují jejich ochranu.
14.1.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy památkově chráněného jezu na Dyji ve znojemské části Oblekovice. Práce trvaly tři měsíce, vyžádaly si 12 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
4.1.
Hladiny ve vodních nádržích Povodí Moravy díky srážkám v loňském prosinci a z přelomu roku stoupají, nejvíce vody zachytil Vranov. Stále však přetrvává hydrologické sucho, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
27.12.
V Dyji v Břeclavi závodilo včera na různých tratích 33 otužilců. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Hlavního závodu dlouhého jeden kilometr se s ploutvemi a neoprenem zúčastnilo 21 odvážlivců. Z toho 20 závod dokončilo, nejmladší, čtrnáctiletý závodník po čtvrt kilometru vzdal. Podpořit plavce přišlo 1500 diváků.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
17.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
13.12.
Největším nepřítelem pražské kanalizace je tuk. Jedním z nejkritičtějších míst je pak shybka pod Čechovým mostem. Do ní totiž proudí odpadní voda z centra města, kde některé restaurace bez problémů vylévají ve velkém tuky do kanalizace.
12.12.
Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na výstavbu vodovodu v trojské botanické zahradě. Zakázka by měla vyjít maximálně na 22 milionů korun. Vodovod bude do zahrady přivádět užitkovou vodu z Vltavy. Botanická zahrada, jejímž zřizovatelem je hlavní město, používá nyní na zalévání pitnou vodu. Používání pitné vody na zalévání je neekonomické a neekologické.
10.12.
S nedostatkem vody se v rámci Ústeckého kraje i v tomto ročním období potýká několik obcí ve Šluknovském výběžku. Cisterny s pitnou vodou objednávají obce i jednotlivci. Problém se týká obcí na Děčínsku, a to Mikulášovic, části Varnsdorfu a Jiříkova. Zatím se k pitné vodě obyvatelé dostanou, problém nastane, až uhodí mrazy.
5.12.
Pražské vodovody a kanalizace spouštějí další službu, která zákazníkům usnadní komunikaci se společností. Jedná se o bezplatné získání zákresu sítí a zákresu sítí pro stavební řízení.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
27.11.
Plzeň zvýší od ledna příštího roku cenu vodného a stočného o inflaci na 88,38 koruny za metr krychlový. Cena vzroste o dvě koruny, tedy o 2,6 procenta. Je to míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018 v porovnání s indexem k 30. červnu 2017, řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.
19.11.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
16.11.
Nový rybník nazvaný Terezka, který je u obory Hvězda v Praze 6, se začíná plnit vodou. Práce na jeho vybudování začaly v zimě a skončily v posledních týdnech. Zároveň byl upraven i Litovický potok, který protéká v blízkosti nádrže. Náklady činily šest milionů korun. Lesy hlavního města o tom informovaly na svém webu.
14.11.
Brno od příštího roku skoro o čtyři koruny zvýší cenu vodného a stočného. Za jeden metr krychlový lidé zaplatí 79,53 koruny, nyní platí 75,74 koruny. Cena i tak ale zůstane relativně nízká, průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).
13.11.
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně letos začali pracovat na projektu, jehož cílem je umět lépe předpovídat úbytek kyslíku v rybnících. Díky tomu by bylo možné zabránit masivním úhynům ryb, jako se to letos stalo například v rybnících Nesyt, Vlkavském či Kurdějovském, uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.
12.11.
Praha nechá v příštím roce odbahnit rybník Šeberák, což by mělo zlepšit kvalitu vody. Ze dna by mělo být odvezeno zhruba 30.000 metrů krychlových bahna, předpokládané náklady jsou 16 milionů korun. Po odbahnění by měl být rybník napuštěn v roce 2020. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. V rybníku v posledních dvou letech platil takřka po celou letní sezonu zákaz koupání kvůli sinicím.
9.11.
Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci to včera řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
7.11.
Lávka přes řeku Svratku v brněnské městské části Bystrc bude do dvou až tří let stržena a nahradí ji nová stavba. ČTK to řekla mluvčí městské společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.
7.11.
Brno zhruba za miliardu korun bez DPH dobuduje kanalizaci v pěti městských částech. Týká se to Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih, řekl včera novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Stavba by měla začít příští rok na jaře a potrvá čtyři roky.
5.11.
Srážkový deficit byl v ukončeném hydrologickém roce podle státního podniku Povodí Moravy letos výrazný. Sucho i na podzim hlásí 30 ze 196 měřicích stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.11.
Třetina z 25 vinařství z Kyjova a okolí porušila vodní zákon. Zjistili to na začátku října inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod. Nejčastější chybou bylo nedovolené vypouštění odpadních vod a nesprávné nakládání se závadnými látkami. Za tato provinění zahájí inspektoři s chybujícími vinařstvími řízení o přestupku. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě.
2.11.
Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací se letos při plošné deratizaci stokové sítě, která probíhala od dubna do října, nenudili. Zamířili ke třinácti a půl tisícům kanalizačních vstupů a do každého z nich uložili jeden kilogram nástrah.
2.11.
Státní podnik Povodí Vltavy nechá vybagrovat smíchovský přístav, chce z něj odstranit sedimenty. Práce na zakázce, která by měla stát 180 milionů korun, by měly začít v lednu a skončit v prosinci, přístav by měl být celou dobu v provozu, sdělil ČTK mluvčí podniku Hugo Roldán.
26.10.
Se službami Pražských vodovodů a kanalizací je spokojeno 91 procent odběratelů, s kvalitou pitné vody devadesát procent a s profesionalitou zaměstnanců pak 95 procent zákazníků. Vyplývá to z průzkumu nezávislé agentury IBRS - International Business and Research Services s.r.o., který se uskutečnil v průběhu září, a zúčastnilo se ho 700 respondentů.
23.10.
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy nekončí, i na podzim pokračuje pokles hladin ve vodních nádržích. Všechny ale podle povodí plní své funkce, mimo jiné přispívají k nadlepšování stavu průtoku ve vodních tocích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
22.10.
V Jedovnicích na Blanensku začal v sobotu výlov rybníku Olšovec, v němž by rybáři měli odlovit zhruba 20 tun ryb. Převážně jde o kapry, rybáři však nasadili i tolstolobiky, amury, líny nebo candáty. ČTK to řekl porybný Josef Kocman. Výlov v Jedovnicích má mnohaletou tradici, je společenskou akcí, na kterou přijíždějí tisíce lidí.
15.10.
250 let letos uplynulo od vydání prvního plánu vodovodní sítě pro Nové Město pražské. Nejedná se ale o první vodovodní plán vůbec – v Praze takovéto plány začaly vznikat již v půlce 17. století. První plán, který byl vytvořen, patřil Starému Městu pražskému.
9.10.
Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně, ožije o víkendu 13. a 14. října tradičními podzimními dny otevřených dveří. „Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
8.10.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v příštím roce investují do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,18 miliardy korun. Vyplývá to z investičního plánu PVS, který tento týden projednají pražští radní. Společnost zahájí více než stovku oprav a dalších investic a v desítkách již započatých bude pokračovat.
5.10.
Velké Bílovice na Břeclavsku zvýšily kapacitu čistírny odpadních vod z 8000 na 20.000 ekvivalentních obyvatel. Přestože má město bezmála 4000 obyvatel, několikrát muselo platit statisícové pokuty kvůli nedodržení limitů. ČTK to řekla starostka Marie Vlková (nez.). Podle ní to způsobuje vinařská produkce a z toho plynoucí velké množství návštěvníků.
3.10.
Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.
3.10.
Brněnský dopravní podnik se letos rozhodl prodloužit plavební sezonu na Brněnské přehradě až do posledního říjnového víkendu a podzimních prázdnin, které připadají na 29. a 30. října. Proti běžnému ukončení a plánu bude sezona o dva týdny delší. Slavnostní ukončení se uskuteční ve středu 31. října, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Miloš Havránek.
1.10.
Pražské vodovody a kanalizace vyhlašují soutěž Voda v krajině, která je určena pro 3. až 6. ročníky základních škol.
24.9.
Státní podnik Povodí Moravy opraví památkově chráněný jez na Dyji ve znojemské části Oblekovice, investice je za 12 milionů Kč. Rekonstrukce začne příští týden a potrvá necelé tři měsíce. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
20.9.
Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a obou firem. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu.
20.9.
Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz dnes zahájila primátorka Adriana Krnáčová. Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.
19.9.
Ačkoli vedení hlavního města Prahy ustavičně opakuje, že z EU nezískala dotaci na stavbu nové Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) kvůli dvacetileté smlouvě se společností Veolia, není to pravda. Vyplývá to z analýzy společnosti JASPERS, které je odborným konzultantem Evropské Komise při posuzování významných vodohospodářských staveb.
19.9.
Desítky vesnic na Blanensku mezi Adamovem a Letovicemi plánuje ke skupinovému vodovodu připojit Svazek vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka. Klíčem k k tomu by měly být dotace, které ministerstvo zemědělství vyhlásí příští týden. Řekl to včera novinářům starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).
19.9.
Praha ve čtvrtek dokončí nákup 49 procent akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK) od francouzské společnosti Veolia. Včera o tom informoval magistrát. Za podíl město zaplatí 1,754 miliardy korun. Současné vedení magistrátu má ambici firmu postupně ovládnout celou, součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií.
12.9.
Pražský magistrát dá na protipovodňovou ochranu Troje 9,25 milionu korun. Peníze půjdou na přípravu několika projektů, které ochrání kotlinu i zoologické zahrady před velkou vodou. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Trojská kotlina není v současné době chráněna proti velké vodě, pouze pod zoo je protipovodňový val, po kterém vede cyklostezka.
10.9.
Nechranická přehrada, největší na Ohři, slaví 50 let od zprovoznění. Zásobuje vodou obyvatele, průmyslové podniky a zemědělce na Chomutovsku, snižuje dopady povodní, v elektrárně vyrábí energii, slouží rekreantům, sportovcům i rybářům. V sobotu bylo vodní dílo mimořádně otevřeno veřejnosti.
7.9.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) začnou letos na odběrných místech instalovat vodoměry, které bude možné odečítat dálkově a průběžně. Zároveň bude možné se online dívat na aktuální spotřebu na počítači či na chytrých zařízeních. Hlavním přínosem je možnost rychlejšího odhalení úniku vody, řekl včera na tiskové konferenci generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.
6.9.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací se v letošním létě rozhodně nenudili. Naopak se pořádně zapotili při řešení havárií. V červenci a srpnu PVK zaznamenaly 895 havárií, což představuje meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Kritický byl zejména druhý prázdninový měsíc, kdy počet havárií vyskočil o třicet procent.
6.9.
Ekologická organizace Greenpeace ČR včera odebírala vzorky vltavské vody v Praze, kterou bude analyzovat na přítomnost mikroplastů. Bude hledat zejména mikrovlákna unikající při praní prádla. Odebrané vzorky bude analyzovat laboratoř Greenpeace v britském Exeteru, výsledky by měly být k dispozici do konce září.
4.9.
Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch.
3.9.
Hranici sucha v povodí řeky Moravy aktuálně hlásí 71 měřicích stanic ze 196. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Firma kvůli suchu letos svolala už třetí schůzku pracovní skupiny. Největší moravskou řekou Moravou protéká ve Strážnici 4,2 metru krychlových za sekundu, což je asi osmina toho, co by v řece mělo v tomto období téct.
27.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v neděli 16. září komentované prohlídky unikátního prostoru pod Staroměstskou radnici tzv. Cizineckého vstupu. Akce se uskuteční v rámci oslav založení Staroměstské radnice pod názvem Radnice dokořán.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
23.8.
Pražské vodovody a kanalizace zprovoznily před vchodem do svého sídla v Hradecké ulici mlžící zařízení.
22.8.
105 let letos uplynulo od vyřazení dvou nejstarších pražských vodáren z provozu. Důvodem k tomu bylo zprovoznění Káranské vodárny. Vedle stojící vodárenské věže byly z provozu vyřazeny již mnohem dříve – Staroměstská v roce 1884, Šítkovská ještě dříve v roce 1881.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
20.8.
Brno uzavřelo lávku, která vede k nově vybudovanému a nedávno otevřenému molu na Brněnské přehradě. Důvodem je extrémně nízká hladina vody, uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Podle něj je samotné molo v provozu, přístupné je ale pouze z vody.
15.8.
KDU-ČSL v Brně chcev příštím volebním období kvůli suchu a nedostatku vody zřídit dotační program, ze kterého by lidé mohli čerpat až 50 procent na pořízení nádrží na zachytávání dešťové vody. Vyšlo by to na desítky milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
9.8.
V Počaplech na Litoměřicku čera zahájili výstavbu 1245 metrů dlouhé splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod v obci za téměř 18 milionů korun. Odkanalizování se tak po deseti letech příprav dočká vedle Nových a Českých Kopist poslední část Terezína. Počaply plánují dokončit odkanalizování za rok.
8.8.
Vlna veder, která v těchto dnech panuje v metropoli, zvýšila počet havárií na vodovodní síti. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v období od 30. července do 5. srpna řešili 82 havárií, což představuje meziroční nárůst o sedmnáct procent.
7.8.
V době vrcholících dovolených Pražské vodovody a kanalizace doporučují svých odběratelům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostává uživatel na svůj mobilní telefon zdarma informace o všem podstatném, co se vody v Praze týká. Počínaje mimořádnými událostmi, přes plánované výluky až po aktuální ceny.
1.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují proti loňsku zvýšení poptávky po napouštění bazénů z cisteren o polovinu. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Důvodem podle něj může být to, že lidé si s ohledem na vyšší letní teploty bazény nově pořizují.
31.7.
Pražské vodovody a kanalizace zaznamenaly za první pololetí letošního roku 2 419 havárií na vodovodní síti, což je o 175 událostí méně než ve stejném období roku předchozího. Havárií tzv. I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů, zdravotnická a sociální zařízení nebo strategické objekty, bylo 21.
25.7.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov skončí na jaře příštího roku, tedy před příští turistickou sezonou. Most přes hráz je už hotový, pracovníci instalují zábradlí a pokládají izolaci, oznámil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Dělníci pracují také na lícové straně hráze.
24.7.
V letošním osmičkovém roce si připomínáme i jedno významné výročí, které však není v širší veřejnosti příliš známé. Je to možná tím, že se nejednalo o žádnou pohromu, revoluci či podobnou katastrofu.
20.7.
Středeční vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.7.
Státní podnik Povodí Moravy už zhruba na třetině měřicích míst z 200 eviduje dosažení hranice sucha. Průtoky odpovídají nejčastěji 10 až 45 procentům červencového normálu. ČTK to řekl mluvčí povodí Petr Chmelař. V polovině května podnik evidoval hranici sucha zhruba na desetině stanic.
12.7.
Loď s větší kapacitou, která bude vozit lidi mezi Trojou a Císařským ostrovem na místě loni zhroucené lávky, by mohla vyplout koncem července. Pražská paroplavební společnost (PPS), která přívoz pro Prahu provozuje, nyní práce na novém plavidle dokončuje. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která organizuje pražskou MHD.
11.7.
Brno hledá firmu, která za 1,7 miliardy korun vybuduje retenční nádrže Královka a Červený mlýn. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Nádrže budou sloužit jako rezervy pro splaškovou vodu, když ji kvůli srážkám nebudou schopny pojmout čistírny odpadních vod.
9.7.
Brněnským vodárnám a kanalizacím loni stouply výnosy o 36 milionů korun na 1,872 miliardy, zisk se zvýšil o 1,3 milionu na 86,2 milionu. Růst tržeb je daný vyšším množstvím vyrobené a dodané vody a také mírně vyšší cenou vodného a stočného, které v roce 2017 zdražilo o 60 haléřů za litr. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
2.7.
Lidé na Brněnské přehradě mohou od pátečního odpoledne využívat nového koupacího mola v Rakovecké zátoce. Město ho nechalo vybudovat za 3,1 milionu korun. Molo o rozměrech 18 krát 18 metrů má v letních měsících usnadnit plavcům přístup do vody a lidem obecně zpříjemnit pobyt na pláži s možností posezení přímo u vody.
25.6.
Státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje letos vysadí dalších 5000 jeseterů malých. S vysazováním podnik začal loni, pro obnovu populace této ryby v řekách plánuje stejné množství plůdků vysazovat až do roku 2021. Projekt přijde na 18.000 eur (asi půl milionu korun). V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
18.6.
Technika a odborníci z Pražských vodovodů a kanalizací budou v hlavní roli při akci „Pod povrch PVK“. Ta proběhne v úterý 19. června od 13 do 18 hodin v Podolské vodárně.
14.6.
Povodí Moravy se kvůli suchu a nízkým průtokům vody v korytech potýká s úhynem ryb. Může za to málo kyslíku ve vodě i výplachy kanalizací. Naposledy uhynuly ryby v řece Svratce u Rajhradu na Brněnsku nebo v řece Jihlavě. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
12.6.
Hlavní město zaplatí za 49procentní podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) 1,754 miliardy korun. Částku město uhradí prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
25.5.
Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu, jednalo i se zástupci dvou ministerstev. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Hranici sucha aktuálně hlásí 16 stanic ze 200. Průtoky toků jsou pod normálem, poprvé za 40 let se vodohospodářům nepodařilo po zimě naplnit vodní nádrž Vranov.
22.5.
Téměř pět set účastníků a padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence, která se stará o handicapované spoluobčany. To přinesl druhý ročník charitativně sportovní akce Káranský vodovodník pod taktovkou Pražských vodovodů a kanalizací.
21.5.
Poslední deštivé dny se na moravských řekách projevily výrazně neprojevily, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích hranici sucha. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.5.
Brněnská radnice s Povodím Moravy připravují protipovodňová opatření na vodních tocích ve městě. Vedení radnice zároveň chce zachovat ekologickou funkci vodních toků, voda by se měla stát součástí veřejného prostranství a života obyvatel města, řekli zástupci radnice novinářům. Předpokládané náklady na úpravy jezů a další stavby jsou zhruba 350 milionů korun.
15.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 18 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha. Podnik proto vydal doporučení adresované obcím s rozšířenou působností, aby na základě posouzení situace na svém území provedly příslušná opatření. V tiskové zprávě to včera uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů společnosti.
14.5.
Do projektu „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se zapojila nejlidnatější městská část Praha 4. V projektu již figurují Praha 2, Praha 3, Praha 6, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16 a městská část Březiněves.
10.5.
Sezóna napouštění zahradním bazénů je s příchodem teplého počasí v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
10.5.
Brno chce v příštích letech oživit nábřeží řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra po viadukt v Uhelné ulici. Náklady by měly dosáhnout asi 340 milionů korun. Vzniknou protipovodňová opatření, ale také promenáda pro pěší, trasa pro cyklisty nebo kavárny. Novinářům to řekli primátorův náměstek Martin Ander (SZ) a Patrik Tuza z firmy A Plus, která se podílela na vytvoření návrhu.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
7.5.
Na Čeložnickém potoce nad obcí Moravany na Hodonínsku dokončily Lesy ČR stavbu retenční nádrže, která pojme téměř 20.000 metrů krychlových vody. Jde o protipovodňové opatření i příspěvek státního podniku k boji proti vysušování krajiny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Stavba stála přes čtyři miliony korun.
2.5.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne 19. května v Káraném od 10:30 do 17 hodin. Její součástí cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na dopravní bezpečnost.
2.5.
Při slavnostním odemykání Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku včera řediteli Ředitelství vodních cest Lubomírovi Fojtů spadl zhruba metrový železný klíč do vody. Neprodleně pro něj skočil, a pobavil tak stovky přihlížejících. Na první plavby po kanále se mnozí vydali již dnes.
27.4.
Jihomoravské zemědělce na začátku vegetačního období trápí nedostatek vody. Ozimé plodiny jsou relativně v pořádku, i když i ty se v růstu přizpůsobují suchu. Hůře jsou na tom jařiny či zasetá kukuřice. Navíc se sedláci obávají ranních mrazů, protože vysoké teploty výrazně uspíšily dobu květu, ovocné stromy už jsou často i odkvetlé, vyplývá z vyjádření zemědělců pro ČTK.
26.4.
Otevření nové linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) se oproti původnímu termínu zpozdí o více než měsíc. Důvodem je instalace nové technologie, která reaguje na změny ve složení odpadních vod v posledních letech.
25.4.
Společnost CV Relax souhlasí s prodejem nemovitostí na Kamencovém jezeře Chomutovu za 26 milionů korun. Firma včera poslala městu návrh kupních smluv. ČTK to řekl advokát společnosti Daniel Volák. Chomutovští zastupitelé kupní cenu schválili před týdnem.
23.4.
Pražskou vodohospodářskou síť čeká rozsáhlá výluka na východě metropole. Kvůli rekonstrukci na páteřním přivaděči DN600 bude od středy 25. dubna od 3 hodin ráno do čtvrtka 26. dubna do 2:30 hodin bez dodávky pitné vody 20 483 odběratelů v lokalitách Koloděje, Újezd nad Lesy, Dolní Počernice, Hostavice, Běchovice a Klánovice.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
19.4.
Pražští hasiči se včera na smíchovské náplavce školili v obsluze čerpadel, z nichž jedno se využívá při povodních a druhé při požárech. Třídenního cvičení se účastní jednotky profesionálních hasičů i šest jednotek dobrovolných hasičů, které jsou předurčené poplachovým plánem pro pomoc při požárech a povodních. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
18.4.
Pražský magistrát zaplatí za projektovou dokumentaci pro obnovu Trojské lávky zhruba 6,3 milionu korun. Zakázku od města získá sdružení společností Novák-Bomart. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem se zřítila loni 2. prosince a při neštěstí se zranilo několik lidí.
17.4.
Ředitelství vodních cest by chtělo do roku 2024 vybudovat v Hodoníně rekreační přístav, který by mohl být východiskem či cílem cest po Baťově kanále. Má být na toku Staré Moravy zhruba 200 metrů od náměstí. S přístavem poblíž centra města se má stavět i větší přístaviště pro rekreační lodě dál od centra a nutné je postavit také malou plavební komoru, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
12.4.
Nejstabilnější českou firmou v letech 2014 až 2018 jsou podle poradenské společnosti Bisnode Pražské vodovody a kanalizace. Tato vodárenská společnost v posledních pěti letech nepřetržitě dosahovala na nejvyšší možné hodnocení CZECH Stability Award se scoringovým stupněm AAA (excelentní).
11.4.
Praha 4 dosud zaplatila za rekonstrukci areálu koupaliště Lhotka téměř 40 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jiří Bigas. Dělníci nyní budují samotné biotopové koupaliště. Voda v něm bude čištěna mikroorganismy rostlin v místech, kde se lidé nekoupou. Celkové náklady rekonstrukce ani datum otevření zatím nejsou známy. Od roku 2012 je koupaliště mimo provoz.
9.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům mimořádnou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 21. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
5.4.
Revitalizace nábřeží Svratky a stavba protipovodňové ochrany v téměř tříkilometrovém úseku by v Brně mohla začít v roce 2020. Brno nechává posuzovat vlivy projektu na životní prostředí.
3.4.
Asi pět desítek otužilců si dnes v Hodoníně užilo velikonoční koupání v řece Moravě. Cílem bylo spojit lidi a obce na moravské a slovenské straně hranice a připomenout 100. výročí založení Československa. ČTK to za pořadatelský Halcyon Klub Hodonín řekla Simona Lukášová.
28.3.
Šest tun nečistot včetně tuků museli odstranit pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací při čištění shybky pod Čechovým mostem. „Práce probíhaly od loňského podzimu do letošního února. Veškeré odstraňování tukových nánosů probíhalo ručně. Tuky se ze stěn odlamují a až následně jsou odsávány sacím vozem,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
28.3.
Praha vybuduje podzemní retenční nádrž v Šáreckém údolí v Praze 6, aby zabránila zaplavování soukromých pozemků stokovou vodou v době přívalových dešťů. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Předpokládané náklady jsou 97 milionů korun a stavba by měla trvat tři roky. Zajistí ji Pražská vodohospodářská společnost.
19.3.
Letošní jaro začne v hlavním městě výlovem čtyř rybníků. Nejprve 22. března rybáři Českého rybářského svazu vyloví Hořejší rybník v Hloubětíně, do konce měsíce pak Hamerský a Hornomlýnský rybník. V dubnu jarní výlovy završí výlov rybníku Mydlinka v Praze 22. Na svém webu o tom dnes informovaly Lesy hlavního města. Výlovy dvou rybníků doprovodí program pro mateřské a základní školy.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
13.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
9.3.
Chomutovští zastupitelé se příští týden po deseti měsících vrátí k návrhu na vypořádání majetku se společností CV Relax, které město před dvěma lety vypovědělo smlouvu na podnájem areálu Kamencového jezera.
7.3.
Rodina „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se rozrostla o další městskou část. Tentokrát se přidala Praha 12.
6.3.
Rada hlavního město Prahy na prvním březnovém zasedání schválila harmonogram o odkupu akcií Pražských vodovodů a kanalizací od společnosti Veolia. Sdělila to na dnešní tiskové konferenci primátorka hlavního města Praha Adriana Krnáčová.
6.3.
Dva milióny korun nafakturovaly Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce ve výši čtvrt miliónu korun.
27.2.
S nástupem teplot hluboko pod bod mrazu doporučují Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům zabezpečit vodoměry. „Od začátku roku jsme již kvůli špatnému zabezpečení museli vyměnit dvacet vodoměrů. Za celý loňský rok to bylo 135 kusů,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
27.2.
Povodní Ohře varuje lidi před vstupem na zamrzlé vodní plochy. Policie nabádá k obezřetnosti, bezpečná tloušťka ledu je podle ní nejméně 20 centimetrů. Led na rybnících a jezerech v Ústeckém kraji bude zřejmě tento týden kontrolovat poříční policie či strážníci.
22.2.
Piráti navrhnou ve Sněmovně úpravu vodního zákona, která by mimo jiné ochránila zdroj pitné vody mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. ČTK to řekl poslanec Radek Holomčík (Piráti).
21.2.
Pracovníci společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) včera prováděli pravidelný průzkum stokové sítě, tentokrát přímo v Kamenické ulici v Praze 7. Pojďme se podívat, jak to probíhalo.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
20.2.
Rekonstrukce tří velkých bazénů na brněnském koupališti Riviéra pokračuje od září předpokládaným tempem, takže v červnu by se lidé mohli v jednom z největších přírodních areálů v republice znovu koupat. Podle předsedy představenstva městské společnosti Starez Antonína Crhy (KDU-ČSL) však zatím není zřejmé, jestli to bude na začátku června, nebo až v jeho průběhu, řekl ČTK.
19.2.
Voda – zlato současnosti je tématem přednášky egyptologa a archeologa Miroslava Bárty, kterou pořádají Pražské vodovody a kanalizace. Akce se uskuteční v sobotu 17. března od 15 hodin v hale čerpací stanice Podolské vodárny (Podolská 15, Praha 4).
19.2.
Lidé v Jihomoravském kraji za loňský rok vytřídili asi 17,5 tuny použitého oleje a odpadního tuku. Je to asi pětkrát více než v roce 2016, kdy lidé v kraji k recyklaci odevzdali zhruba 3,5 tuny. Loni také přibylo obcí, které jsou do sběru suroviny zapojeny. ČTK to dnes řekla Hana Maxová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
26.1.
Brněnští radní se rozhodli, že zpřístupní pravý břeh Svratky mezi Bystrcí a Komínem, kde je nyní jen velmi obtížně schůdná nezpevněná cesta, a obnoví Tyršův park na nábřeží Svitavy v Husovicích. Jsou to jedny z projektů, které mají zlepšit přístup k brněnským řekám a vylepšit místa pro trávení volného času, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
17.1.
Vláda bude rozhodovat, zda bude pokračovat v přípravě vybudování jezu v Děčíně, který by umožnil rozvoj vodní dopravy na Labi, nebo upřednostní ochranu přírody. Dnes má kabinet Andreje Babiše projednat Koncepci vodní dopravy pro období 2016 - 2023. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády.
17.1.
U jezera Most začala stavba silnic, chodníků a inženýrských sítí. Práce omezí pohyb veřejnosti v okolí vodní plochy, která se pro rekreaci otevře v červnu 2019. ČTK o tom informovala mluvčí města Alena Sedláčková. Původní termín otevření se tak posunul zhruba o rok. Náklady na druhou etapu staveb u jezera jsou přes sto milionů korun.
12.1.
Na sklonku loňského roku skončila revitalizace přítoku Klopotského potoka na Orlickoústecku. Bahno a další naplaveniny už nepotečou do Tiché Orlice. Náklady na úpravy, které provedly Lesy ČR, přesáhly 3,5 milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
11.1.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos v Praze do oprav vodovodů a kanalizací investuje asi dvě miliardy. Novinářům to řekla radní Prahy pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Loni to bylo asi o 271 milionů korun více. Městem vlastněná PVS spravuje pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Letošní plán investic firmy ještě musí schválit městská rada.
9.1.
Praha vypíše do konce února architektonickou soutěž na podobu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Jedna nahradí původní lávku, která se zřítila loni v prosinci, druhá bude zcela nová a bude níže po proudu.
4.1.
Povodí Moravy musí ze dna Brněnské přehrady odstranit asi 250 pneumatik. Někdo je tam pravděpodobně úmyslně vysypal. Řeší se, zda šlo o trestný čin. Náklady na odstranění pneumatik vyjdou na desítky tisíc korun. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.12.
Jezero Most se příští rok oproti původnímu plánu veřejnosti nejspíš neotevře. Město se dohodlo se státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který oblast spravuje, na otevření až v roce 2019. Ve skluzu jsou totiž veřejné soutěže na práce v areálu a mezi městem a státem také ještě nejsou vypořádány pozemky. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
14.12.
V hlavním městě se staví dva nové plavecké bazény. Jeden už buduje městská část Řepy, druhý je ve fázi přípravy základů v Radotíně. Novinky letos sportovcům a rekreantům nabídly i stávající plavecké bazény. Vyplývá to z informací radnic městských částí a provozovatelů bazénů.
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
6.12.
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) odešle magistrátu podnět na změnu územního plánu na výstavbu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Institut počítá se vznikem dvou nových přemostění Vltavy. Lávka, která dosud sloužila pěším se zřítila v sobotu odpoledne. Zraněni byli čtyři lidé. Praha nyní plánuje zavedení přívozu a dočasného přemostění.
28.11.
Pražské vodovody a kanalizace s blížícím se nástupem zimního období a teplotami klesajícími pod bod mrazu doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
23.11.
Pražské vodovody a kanalizace v letošním roce zintenzivnily průzkum splaškových stok, kanalizačních přípojek a vnitřní kanalizace nemovitostí pomocí tzv. kouřové metody. Důvodem je přetěžování čerpacích stanic a pobočných čistíren odpadních vod.
23.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zkontrolovala na jihu Moravy osm desítek vinařství, u třetiny zjistila porušení vodního zákona. Nejčastěji šlo o nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod. Pokuty jsou celkem zhruba za 750.000 Kč, nejvyšší, přes 153.000 Kč, dostalo Vinařství U Kapličky z Břeclavska.
9.11.
Hodonín po více než dvou letech otevřel krytý plavecký bazén, který zrekonstruoval za 97 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí města Josef Horníček. Práce se dotkly celého objektu včetně vzduchotechniky a elektrorozvodů. Bazény jsou nerezové, vznikla wellness zóna a bezbariérový přístup.
7.11.
Městská část Brno-střed použije na úklid ulic v historickém centru města metodu čištění pomocí horké vody a páry. Novinářům to včera řekl starosta městské části Martin Landa (zvolen za Žít Brno). Podle něj se tato metoda používá od prosince loňského roku u nádraží, kde se osvědčila. Je totiž účinnější. Městská část dává ročně na úklid ulic na svém území 60 milionů korun, za rozšíření metody nebude platit nic navíc.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
3.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 120.000 korun firmě CZ SVAZIKO VYŠKOV, která ze své galvanovny ve Vyškově podle inspekce vypouštěla odpadní vody s vyšším znečištěním, než měla povoleno. Dostala už třetí pokutu. V tiskové zprávě to včera uvedla zástupkyně mluvčí inspekce Jana Jandová.
20.10.
Letošní sucho na Znojemsku a v povodí Dyje nad Vranovskou přehradou způsobilo, že už od května klesá hladina přehrady. Díky tomu se po více než 20 letech objevily nad hladinou základy domů zatopené vesnice Bítov a také hromada kamení, která zbyla po odstřelu kostela. Aktuálně je hladina devět metrů pod maximální možnou hladinou napuštění, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
20.10.
Brno zahájilo průzkumné práce v Králové Poli, kde vznikne nová retenční nádrž Červený mlýn. Nádrž bude čistit dešťovou vodu, ve které se vyskytuje i voda splašková. Mělo by se tím tak zamezit znečišťování podzemních vod a udržet čistotu v řekách. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Průzkumné práce potrvají do konce roku.
16.10.
Jezero Most se otevře pro veřejnost v příštím roce. Nebude to však na začátku letní sezony, ale až k jejímu konci. Radnice hledá firmu, která vybuduje plovoucí mola a pláže. Chce, aby zázemí na jezeře bylo hotové před zpřístupněním vodní plochy. O převodu státních pozemků na město se zatím jedná. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
11.10.
Hlavní město vykoupí rybník Hliník na Zličíně. Za pozemky o výměře 1,73 hektaru město pěti vlastníkům zaplatí dohromady 4,3 milionu korun. Na včerejším jednání o tom rozhodli radní hlavního města. Město chce rybník zrevitalizovat. Od loňského srpna Praha vykoupila už 17 hektarů přírodně cenných ploch.
9.10.
Na oslavy dvojitého výročí – 65 let od vzniku a 20 let od nové expozice – Muzea pražského vodárenství dorazilo o uplynulém víkendu dva a půl tisíce návštěvníků. Ti si v premiéře mohli prohlédnouti fotografie z Technického veletrhu, který se konal před osmdesáti lety a mimo jiné mapoval tehdejší trendy ve vodárenství.
9.10.
Praha nechá zvýšit o 70 centimetrů protipovodňovou stěnu a mobilní hrazení na Zbraslavi. Opatření se týká úseku mezi ulicemi K přehradám a U Národní galerie. Také vznikne nová protipovodňová stěna podél slepého ramene Berounky. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Náklady na úpravy jsou odhadovány na 20 milionů korun.
6.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dokončily opravu kanalizační stoky ve Vysočanské ulici, která se propadla při přívalových deštích loni v červenci. Oprava celé havárie vyšla na 48 milionů korun.
5.10.
Praha odbahní tři rybníky, dvěma z nich navíc opraví hráze, výpustní zařízení a bezpečnostní přeliv. Rekonstrukce čeká Biologický rybník v Horních Počernicích, kde práce již začaly, a Olšanský rybník v Kunraticích. Odbahnění Olšanského rybníku a rybníku Strnad v Hostivících jsou naplánovaná na příští rok.
3.10.
Muzeum pražského vodárenství slaví v letošním roce dvojité výročí. Právě letos uběhlo 65 let od jeho vzniku a dvacet let od otevření nové expozice v historické budově Podolské vodárny. Při této příležitosti otevře o víkendu 7. a 8. října své brány a nabídne prohlídku unikátních exponátů.
2.10.
Pražské vodovody a kanalizace v průběhu protipovodňového cvičení Troja 2017 obsluhovaly čerpací místo č. 19 Troja. Čerpací místo se nachází na hradidlové komoře s pracovním názvem U Trojské lávky, která je vybudována na kmenové stoce E. Komora je standardně osazena zpětnou klapkou a protipovodňovým šoupětem.
27.9.
Hlavní město Praha plánuje mezi lety 2018 a 2022 investovat do vodohospodářské infrastruktury celkem 17,72 miliardy Kč. Vyplývá to ze střednědobého investičního plánu, který dnes schválili radní. Do rekonstrukcí a oprav potrubí a úpraven pitné vody má jít 7,34 miliardy Kč, zatímco na infrastrukturu pro odpadní vody 10,38 miliardy.
27.9.
Bílinská kyselka a Zaječická hořká sjíždějí z nové linky v rekonstruované stáčírně léčivých vod. Technologie stála 35 milionů korun a umožňuje stáčet vodu do plastových lahví i skleněných obalů. V budoucnu by mohli lidé ochutnávat alkalickou kyselku v lesoparku přímo nad historickou budovou.
26.9.
Pražské vodovody a kanalizace se vrhají do školství. Zahájily totiž spolupráci se Střední odbornou školou Jarov.
25.9.
Brněnské koupaliště Riviéra již obsadili dělníci se sbíječkami a bagry a zahájili tři čtvrtě roku trvající rekonstrukci za 214 milionů korun. Do konce května by měly být v bazénech, které mají na délku celkem téměř půl kilometru, nerezové vany.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
20.9.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR začala opravovat bezpečnostní přelivy na Lednických rybnících na Břeclavsku, kde žije řada vzácných živočichů. Byly v havarijním stavu. Investice si vyžádá 8,7 milionu korun, uvedl dnes v tiskové zprávě Vlastimil Sajfrt ze Správy CHKO Pálava. Hotovo by mělo být do jara 2018.
18.9.
Brno se chystá dobudovat kanalizaci za 2,5 miliardy korun, čímž bude mít kanalizaci celé město. Město vybralo správce stavby, bez něhož by nemohlo přikročit k výběru zhotovitele. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Asi 15 kilometrů splaškové kanalizace se vybuduje v městských částech Bosonohy, Brno-jih, Maloměřice-Obřany, Líšeň a Tuřany.
15.9.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku se rozšíří přístaviště Baťova kanálu. Odhadované náklady jsou 50 milionů korun, řekl ČTK ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. Podle něj nestačí kapacita, která je v současnosti 11 lodí. Po rozšíření by přístav mohl mít prostor až pro 35 lodí.
13.9.
Problém se zdroji vody pro pěstitele chmele na Žatecku by mohla vyřešit nádrž u obce Kryry. Voda a zavlažování chmelnic jsou důležité pro vyšší výnos chmele, řekl ČTK tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík.
12.9.
Pražské vodovody a kanalizace se staly součástí Dnů architektury, jejichž letošním tématem je „voda, lidé a město“ a jenž proběhnou 30. září a 1. října. Festival se uskuteční v šedesáti českých městech a představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a jiné historicky cenné objekty.
5.9.
Povodí Ohře buduje u přehrady Fláje na Mostecku nové informační centrum. Právě toto vodní dílo na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Kvůli stavebním pracím je vstup na hráz omezený. Vodohospodáři chtějí zájemcům v budovaném informačním centru poskytnout dostatek informací o dění kolem vody.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
30.8.
Na pražském Císařském ostrově by měly být nově propojeny dosud neprostupné části, odstraněny skládky a uskuteční se úklid. Práce by mohly být provedeny v následujících měsících. Novináře o tom dnes informovala radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Na Císařském ostrově nyní vzniká nová část Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV).
17.8.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do oprav na Mostecku letos 128 milionů korun. Práce v několika ulicích nyní začínají. Obyvatelé proto musí počítat s krátkodobým přerušováním dodávek vody. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
16.8.
Praha bude mít mapovou interaktivní aplikaci, která upozorní na blížící se povodňové nebezpečí. Radní včera schválili projektový záměr, který má umožnit rychlejší a operativnější rozhodování povodňové komise v návaznosti na předpovědi. Informoval o tom radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).
7.8.
Odborníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli spolu s vývojáři z praxe zařízení, které je schopno vyčistit použitou vodu z budov na úroveň vody dešťové. Kombinuje mechanické a biologické čištění a výsledkem je voda, která neobsahuje chlor a lze ji užít například pro závlahu. ČTK to sdělila Technologická agentura ČR (TA ČR).
4.8.
Od povodní v letech 2002 a 2006 investovalo Povodí Moravy 1,3 miliardy korun na opatření, která mají chránit města a vesnice před další velkou vodou a její ničivou silou. Na řece Dyji se také zajistil automatický monitoring, který výrazně zlepšil předpovědní a povodňovou službu. Katastrofální záplavy stály také za změnou manipulace na Vranovské přehradě, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
18.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) hospodařily loni s obratem 6,796 miliardy korun, což je o 543 milionů více než předešlý rok. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Čistý zisk meziročně klesl z 532 milionů korun na 525 milionů.
12.7.
V letních měsících by majitelé bazénů neměli zapomínat na pravidelnou kontrolu vody. Proto akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací nabízí všem zájemců rozbory vody z jejich bazénů, ale i z přírodních zdrojů. „Kvalita vody se může letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
11.7.
Státní podnik Povodí Moravy v průběhu současného léta zahájí rekonstrukci vodní nádrže Boskovice na Blanensku, stavba potrvá dva roky. Stavbaři při ní především zvětší průtočnou kapacitu současného bezpečnostního přelivu nádrže tak, aby při povodních nehrozilo přelití a následné protržení sypané hráze. Investice si vyžádá 138 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
10.7.
Ústecký magistrát vybral projektanta na rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. Projektová dokumentace bude stát 1,8 milionu korun, řekl ČTK Karel Rouč z tiskového oddělení magistrátu. Přesný termín rekonstrukce termálního koupaliště radnice nemá, hlavní práce by měly být provedeny příští rok. Peníze v rozpočtu na opravy krajské město má.
23.6.
Horké počasí a minimum srážek začalo ovlivňovat kvalitu vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Mírně zhoršenou kvalitu vodu odhalily rozbory hygieniků v jezeře Chmelař na Litoměřicku, s kalnou vodou musí lidé počítat také v Chabařovicích a Varvažově na Ústecku. Vyplývá to z výsledků měření, které včera zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ústí nad Labem.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
19.6.
Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjely ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí rok po sobě se situace kvůli suchu opakuje. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.
16.6.
Prvních 3000 jeseterů malých vysadí dnes státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje. Cílem je obnova populace této ryby v řekách. Dalších 2000 jeseterů do moravských řek poputuje na podzim. Povodí pro obnovu populace jesetera plánuje ročně vypouštět 5000 plůdků této ryby do řek až do roku 2021.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
14.6.
Následky dlouhotrvajícího sucha na Žatecku, které patří k nejsušším místům České republiky, by mohla vyřešit stavba přehrady Kryry. ČTK to řekl odborník ministerstva zemědělství a jeden z tvůrců strategií boje proti dopadům sucha Pavel Punčochář. Šlo by o nádrž o objemu pěti milionů metrů krychlových, postavit by se mohla do 15 až 17 let, tedy zhruba v roce 2032.
8.6.
V děčínském akvaparku v těchto dnech začne výměna dvou tobogánů. Oba mají poničenou kluznou dráhu, nahradí je nové. Krytá hala bude s omezením přístupná. V létě bude odborná firma venku zkoumat geotermální vrt, který využívá koupaliště. I tyto práce budou znamenat menší omezení pro návštěvníky. ČTK to řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.
31.5.
Téměř tři miliony korun by měla stát projektová dokumentace na rekonstrukci termálního koupaliště v ústecké čtvrti Klíše. Radnice vypíše výběrové řízení na zhotovitele, řekla ČTK primátorka Věra Nechybová (nez. v klubu UFO). Plovárna je v havarijním stavu a už tři roky je uzavřená. Její opravy mají stát podle odhadů přes 60 milionů korun.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
12.5.
Na Kamencovém jezeře u Chomutova zahájili letošní sezonu. Opraveny jsou některé chatky, naváží se písek, pracuje se na stavbě nového mola. V provozu už jsou některé atrakce. Vstupné oproti loňsku zdražilo. ČTK to řekli zástupci Podkrušnohorského zooparku, který městský areál spravuje.
11.5.
Brněnská přehrada včera dostala novou pojistku. Váží 22 tun a na místo ji pomohl usadit speciální jeřáb. Práce na místě včera trvaly zhruba hodinu, řekl ČTK mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk. Usazování nového rychlouzávěru souvisí se zatím nejrozsáhlejší modernizací přehrady v její více než pětasedmdesátileté historii.
5.5.
Brněnská přehrada bude mít novou dvaadvacetitunovou pojistku. Dělníci ji tam osadí ve středu. Přehradní nádrž z roku 1941 poprvé od svého uvedení do provozu prodělává celkovou rekonstrukci systému rychlouzávěru, který je mechanickou pojistkou hráze, uvedla dnes společnost ČEZ v tiskové zprávě.
2.5.
Věděli jste, že autorem architektonického návrhu vodárny ve Vršovicích je urbanista, návrhář nábytku a malíř Jan Kotěra? Zajímá vás technologické řešení této nevšední památky? Pak vás určitě zaujme článek J. Jáska, historika PVK.
2.5.
Ústecká radnice chystá rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. V dohledné době by měla být vypsáno výběrová řízení na zhotovitele projektové dokumentace, řekla ČTK mluvčí radnice Romana Macová. Cena oprav by podle studie měla být 64 milionů korun.
28.4.
Hodonín zvažuje převedení kanalizace a vodovodního řadu na společnost Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK Hodonín), v níž je částečným akcionářem stejně jako jiné obce. VaK už většinu kanalizace a vodovodu v Hodoníně vlastní. Město chce převodem ušetřit zhruba dva miliony ročně, které dává na opravy havárií, řekl ČTK místostarosta Vítězslav Krabička (Změna).
27.4.
Rybáři společně s dětmi ze základní školy vypustili do řeky Bíliny 200 kilogramů rybích násad. Vedle cejnů a okounů to jsou i plotice, které tvoří základ potravy dravých ryb. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už sedm let.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
25.4.
Lovčice na Hodonínsku vybudovaly za více než 54 milionů korun kanalizaci. Obec už tedy nemusí dál žádat o povolení k vypouštění splašků do Lovčického potoka. Novinářům to řekl lovčický starosta Václav Tvrdý (ČSSD). Splašky se nyní dostávají do čističky odpadních vod v sousedních Ždánicích.
24.4.
Pracovníci státního podniku Povodí Moravy z Brněnské přehrady v minulém týdnu vytáhli a odvezli asi 65 tun naplaveného nepořádku, především větví, odpadků a pet lahví. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.4.
Jablonec nad Nisou bude znovu rozdělovat dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V programu je letos 1,5 milionu korun, o polovinu víc než v loňském roce. Žádosti mohou zájemci podávat od 2. května do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni byl v programu milion korun, na osm žádostí za 683.000 korun se nedostalo.
13.4.
Lesy ČR začaly koncem března nad Moravany na Hodonínsku budovat další protipovodňové opatření za čtyři miliony korun. Hotovo má být v říjnu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
4.4.
V Letovicích na Blanensku chystají petici proti plánovaným opravám vodní nádrže na říčce Křetínce. Výhrady k záměru má i zastupitelstvo. Opravy chystá za 170 milionů korun Povodí Moravy.
3.4.
Stavba plavebního stupně na Labi v Děčíně by mohla začít v roce 2022, hotov by mohl být o tři roky později. ČTK to v Berlíně řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Jez, který má přispět k lepší splavnosti řeky pro nákladní lodě, měl být podle dřívějších předpokladů hotov už kolem roku 2021.
31.3.
Lodní turistická doprava na Labi se rozšiřuje o novou linku. Výletní loď pojede z Ústí nad Labem do Litoměřic a nově do Děčína, sezona začíná v dubnu. Turistickou lodní linku od Labské plavební společnosti objednal druhým rokem Ústecký kraj.
27.3.
Jihomoravský kraj připravil nový dotační program na podporu hospodaření s povrchovou vodou pro obce a svazky obcí, které jsou ohrožené suchem. Vyčlenil v něm šest milionů korun, sdělila v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. Peníze poslouží na zlepšení stavu rybníků, ale i na malé vodní nádrže a další opatření.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
17.3.
Lodní sezona na Brněnské přehradě začne slavnostním zahájením až 29. dubna. Původně chtěl dopravní podnik spustit plavbu o týden dříve, ale jelikož je na hladině přehrady stále led, raději termín posunul. Podle mluvčí dopravního podniku Barbory Lukšové je to kvůli tomu, aby se stihlo všechno k vyplutí lodí připravit, sdělila ČTK.
10.3.
Koupaliště v Lovosicích na Litoměřicku bude čerpat vodu z vrtu. Umožní to nová úpravna vody. Radnice si od toho slibuje úspory za spotřebu vody, kterou doposud areál čerpal z vodovodního řadu. Mluvčí města Ivana Kocánková dnes ČTK řekla, že radní schválili vítěze zakázky na budování úpravny.
9.3.
Stavebníci z rekonstruované koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku odstranili silnici, příští týden začnou demontovat mostní část. Opravy začaly v říjnu a harmonogram prací se dodržuje, řekl dnes ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Opravy vyjdou zhruba na 58 milionů korun. Práce jsou rozvržené na více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon.
22.2.
Povodí Moravy začne v březnu opravovat vodní nádrž Opatovice, která je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé dalších okolních obcí. Oprava vyjde na 78 milionů korun a potrvá dva roky. Kvůli stavebním pracím bude dočasně snížena hladina, v prvních šesti měsících o 11,4 metru, což bude během stavby nejvíc, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
6.2.
Prudké oteplení doprovázené srážkami by podle Povodí Moravy mohlo lokálně způsobit výskyt některých z povodňových stupňů. Vodní nádrže jsou ale připravené vodu z tajícího sněhu zachytit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
26.1.
Povodí Ohře varuje před rozlitím vody z koryt potoků. Na řece Chomutovce se vytvořily ledy, které způsobily rozlití vody na část cyklostezky, vstup na ní je proto do odvolání zakázán. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
13.1.
Poříční policie kontroluje tloušťku ledu na rekreačních plochách v Ústeckém kraji. Informace o jeho stavu pravidelně zveřejňuje. Lidé by například při bruslení na rybnících měli být velmi opatrní, protože síla ledu se mění i během několika hodin, řekl ČTK zástupce vedoucího poříční policie Martin Racek.
11.1.
Zimní počasí a zamrzlá vodní hladina novomlýnských nádrží lákají chodce až k mušovskému kostelu sv. Linharta. Kostel zaniklé obce Mušov u Pasohlávek na Brněnsku uprostřed vodní plochy je jinak nedostupný. Povodí Moravy ale varuje, že tloušťka ledu není dostatečná a pohyb po ledu je nebezpečný, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
9.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2017 v celkové výši 1,31 miliardy korun.
4.1.
Státní podnik Povodí Moravy varuje, že nosnost ledu na velkých vodních nádržích, které jsou ve správě podniku, zatím není pro bruslaře bezpečná. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař. Jako minimum pro bezpečný vstup na led se uvádí dvanácticentimetrová tloušťka. Většina z měřených vodních ploch jí ale nedosahuje.
27.12.
Pražané zaplatí v roce 2017 za tisíc litrů vody 85,42 korun včetně 15procentní daně z přidané hodnoty. Ve srovnání s rokem 2016 poplatek za vodné a stočné vzroste pouze o 0,27 procenta. „Cena vody v metropoli tak nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru,“ zdůraznil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.
12.12.
Koupaliště u ulice Československého exilu v pražských Modřanech nevznikne. Ve vytipovaném místě je pětkrát méně podzemní vody, než je pro výstavbu přírodního koupaliště potřeba. Radnice chce hledat jiné, zatím ale další variantu nemá. ČTK to sdělila mluvčí radnice Ivana Hudcová.
6.12.
Brno vypsalo architektonickou soutěž na úpravy nábřeží Svratky. V budoucnu se bude měnit úsek od Uhelné ulice od železničního mostu až k výstavišti. Pro lidi se má zlepšit přístup k vodě, aby vznikla zóna vhodná k trávení volného času a relaxaci. Součástí změn jsou však také protipovodňová opatření.
5.12.
Děčínská radnice dnes převzala nový lodní přívoz, stál 3,5 milionu korun. Důležitý je nejen pro obyvatele Dolního Žlebu, oblíbený je i turisty. Nahradí původní nevyhovující prám, který brázdil Labe 45 let, řekla ČTK primátorka Děčína Marie Blažková.
29.11.
Vodárenská akciová společnost, která spravuje vodovody a kanalizace pro téměř 550.000 lidí na jižní Moravě a na Vysočině, loni zvýšila obrat o sedm procent na 1,9 miliardy a zisk o 22 procent na 88 milionů korun.
21.11.
Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku dostalo pokutu 150.000 korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), více než rok bez povolení vypouštělo odpadní vody do vod podzemních. Dopustilo se tak porušení zákona na ochranu vod, jak v tiskové zprávě uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Jednatel firmy Jaroslav Střítecký ČTK řekl, že vinařství už sjednalo nápravu.
16.11.
Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotví v Praze. Dnes připluje k budově ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvázlé na Labi, si zájemci budou moci prohlédnout 17. listopadu během dne otevřených dveří ministerstva.
16.11.
Kostel v Mlékojedech na Litoměřicku, který opakovaně poničily povodně, prochází postupnou opravou. Letošní částečná obnova fasády stála více než milion korun, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Poprvé po padesáti letech se v kostele také konala bohoslužba.
11.11.
Parníček Adler opustil Ústí nad Labem. Několik měsíců kotvil před ústeckým muzeem a sehrál důležitou roli poutače na výstavu Plavba na páře. Jeho úlohu teď převezme komín z největšího českého parníku Dr. Edvard Beneš, který byl vyroben v roce 1938 v ústecké loděnici. ČTK to řekl kurátor výstavy Martin Krsek.
10.11.
Pláže a plovoucí mola na jezeře Most zaplatí stát, projekt za 79 milionů korun schválila meziresortní komise. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Rekreační lokalitu chce radnice otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Stát zaplatí i vybudování kanalizace kolem jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.
31.10.
Pražský veřejný prostor obohatilo v letošním roce nové pítko ve tvaru písmene „P“, konkrétně na Ortenově náměstí v Praze 7. Další pitka by se v ulicích metropole mohla objevit v průběhu příštího roku. A to i za finanční pomoci Pražských vodovodů a kanalizací.
24.10.
Praha koupí od soukromého vlastníka Milíčovský rybník v Praze 11. Rozhodli o tom zastupitelé hlavního města. Za rybník se dvěma přilehlými pozemky město zaplatí 6,85 milionu korun. Praha letos rozhodla i o vykoupení pozemku Cihelna v Bažantnici v Praze 14 a v budoucnu chce získat ještě další pozemky v přírodních oblastech.
13.10.
Zaměstnanci PVK v rámci dobrovolnické pomoci zajišťovali hladký průběh Sportovních her seniorů.
12.10.
Ve Vyškově odbahnili menší ze dvou rybníků s názvem Kačenec, odvezlo se zhruba 11.000 metrů krychlových usazenin. Také byla opravena hráz na levém břehu. Náklady na úpravy dosáhly zhruba 6,3 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes oznámil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík. Nádrž vlastní město a pronajímá si ji Moravský rybářský svaz.
7.10.
Stát podpoří výstavbu domácích čističek odpadních vod. Ze Státního fondu životního prostředí vydá v první fázi 100 milionů korun, dotace může pokrýt až 80 procent nákladů. O peníze mohou žádat lidé prostřednictvím obcí, zejména v těch menších, kde se stavba velkých čistíren odpadních vod nevyplatí, nebo ji není možné postavit.
6.10.
Vláda včera schválila novelu zákona o vodách, která přináší změny například v kontrolách vypouštění odpadních vod do kanalizací. Nově by je neměla kontrolovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), ale vodoprávní úřady. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
4.10.
Povodí Moravy dnes zahájilo rekonstrukci koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku. Opravy vyjdou na zhruba 58 milionů korun. Potrvají více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon, uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.10.
Státní podnik Povodí Moravy vysadí v průběhu příštích pěti let do Moravy a Dyje 25.000 malých jeseterů. Investice si vyžádá půl milionu korun, uvedl v tomto týdnu v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař. Cílem je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích.
30.9.
Pitná voda do Prahy opět proudí ze dvou standardních zdrojů – z úpraven vody Kárané a Želivka. Oprava štolového přivaděče skončila, což zároveň znamenalo ukončení provozu Podolské vodárny, která několik posledních dní zásobovala metropoli vodou z Vltavy.
30.9.
U Kyjského rybníka by mohlo vzniknout koupaliště s přirozeným čištěním vody. Studii využití území schválili zastupitelé, informovala dnes ČTK mluvčí městské části Praha 14 Veronika Berná. První podobné koupaliště s biologickým čištěním vody se otevřelo před dvěma lety v Radotíně. Za koupaliště zaplatila Praha 64 milionů Kč bez DPH.
26.9.
Rozhovor s generálním ředitelem společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Petrem Mrkosem o stavu pražské infrastruktury, cenách vody, o tom, jak velké jsou poplatky státu a zisky provozovatelů.
20.9.
Fanoušci vodárenství měli o uplynulém víkendu žně. Na dny otevřených dveří do Muzea pražského vodárenství jich dorazilo na tři tisíce. Plno bylo také v tzv. Cizineckém vstupu, unikátním kanalizačním prostoru pod Staroměstskou radnici, kam mohli lidé zcela mimořádně nahlédnout.
20.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujícího úseku vodovodu, a to v Mostě – Velebudicích, v části Dělnické ulice u Euromontu.
14.9.
Více než 600 českých a slovenských vojáků se ve vojenském prostoru v Březině u Vyškova a ve slovenském městě Sereď účastní mezinárodního cvičení Engineer Rescuers. Je zaměřeno na situace při povodních, záchranné práce i evakuace, uvedla mluvčí akce Miroslava Štenclová.
13.9.
Výnosy Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) loni vzrostly o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun, zisk se mírně snížil na 76,5 milionu korun. Po několika letech propadu množství prodané a odkanalizované vody se trend změnil. Prodalo se více vody, množství odkanalizované stagnovalo, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
12.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – souběžnou rekonstrukci nevyhovujících úseků kanalizace a vodovodu v Mostě, v ulicích Višňová a Rozmarýnová.
8.9.
Pražské vodovody a kanalizace zavedly tři nové metody testování mikrobiologické kontaminace pitné vody. Ty výrazně sníží lhůtu, ve které je možné získat informace o případné závadnosti pitné vody.
8.9.
Zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. mají každoročně možnost pomoci okolnímu prostředí formou firemního dobrovolnictví. Leckdy se tak pomůže neziskovým organizacím, které již nemusí shánět peníze pro realizaci drobných projektů.
7.9.
Pražské vodovody a kanalizace přichystaly již tradiční Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Akce tentokrát proběhne o víkendu 17. září a 18. září. „Vstup je samozřejmě zdarma,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek s tím, že muzeum bude otevřeno v sobotu i v neděli vždy od 8:30 do 16:30 hod.
5.9.
Obyvatelé části Ústí nad Labem a Litoměřicka budou dostávat pitnou vodu z dvou nových studen. Vrtat je začala Severočeská vodárenská společnost (SVS), která udržuje na území Ústeckého a Libereckého kraje zhruba 500 studen. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Jiří Hladík.
26.8.
V Praze vznikají dva nové rybníky. Jeden bude v chystaném parku Zahrádky ve Vysočanech, druhý pod lesoparkem Cibulka v Motole. Letos už byly dokončené další čtyři, dva ve Stromovce a po jednom v Hloubětíně a na okraji Kunratického lesa. Magistrát o tom včera informoval v tiskové zprávě.
22.8.
Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj se hasiči snaží zabránit dalšímu šíření a zjistit, co se do řeky dostalo.
15.8.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí nás zavádí do jihomoravského Radějova. Se starostou obce Martinem Hájkem jsme si povídali o tom, jak těžké je lidem vysvětlit, že díky suchu obec z vlastních zdrojů kvalitní pitnou vodu nezajistí a nezbývá než vodovodní sítě prodat větší společnosti.
29.7.
Svazek pěti obcí na Vyškovsku má novou kanalizaci za 352,3 milionu korun, stavbu obce dokončily včera v Hodějicích otevřením čistírny odpadních vod. Do svazku nazvaného Ligary kromě Hodějic patří ještě Němčany, Křižanovice u Bučovic, Heršpice a Nížkovice.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
30.6.
Kamencové jezero u Chomutova s měsíčním zpožděním odstartuje 1. července sezonu. Po letech ho znovu provozuje město, které se i s pomocí vězňů narychlo snažilo areál zútulnit. Kvůli komplikacím pro návštěvníky se rozhodla radnice snížit vstupné.
28.6.
Stavebníci dokončili podzemní část konstrukce stavby objektu hrubého předčištění na nové vodní lince Ústřední čistírny odpadních vod na Trojském ostrově. Novinářům to včera řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petr Žejdlík.
27.6.
Povodí Moravy dnes vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby - 20 candátů a 20 štik. Všechny jsou očipované. Generační ryby se vyznačují výbornou plodností a dobrými předpoklady pro rozmnožování a také dobrými hospodářskými vlastnostmi, řekl novinářům mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podnik ryby vypustil u příležitosti svého 50. výročí.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
15.6.
Moravský Krumlov už nechce být členem svazku Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči. Město chce samo rozhodovat o investicích do infrastruktury a zároveň samo rozhodovat o ceně vody, o níž tvrdí, že může být nižší a nemusí růst tak rychle. Zastupitelé odhlasovali zájem o vystoupení na pondělním zasedání.
10.6.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v červenci nový program pro obce, který se zaměří na zajištění pitné vody pro občany a vyhledávání nových zdrojů. Půjde na něj z národních zdrojů 300 milionů korun. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr Richard Brabec (ANO). Měl by pomoci hlavně obcím, kterým vysychají studny a vrty.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
9.6.
Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. V sousedství areálu letních atrakcí má k dispozici pozemek o rozloze 23.000 metrů čtverečních.
9.6.
V rekreační zónu by se v příštích letech mělo proměnit nábřeží Svratky v Brně v úseku od hokejové haly Rondy až k výstavišti. Město proto vyhlásí architektonickou soutěž na podobu nábřeží. Její výsledky chce znát počátkem příštího roku.
1.6.
Brno za 38 milionů korun zrevitalizuje oblast Holáseckých jezer, která jsou přírodní památkou. Novinářům o zamýšlené investici řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). U desítky vodních ploch na Černovickém potoku vzniknou místa pro rekreaci, naučné stezky nebo vyhlídková dřevěná mola.
1.6.
Po roce a půl skončila rekonstrukce rybníků v pražském parku Stromovka. Jejich odbahnění a obnova kamenných břehů vyšla na 9,1 milionu korun. Magistrát o začátku jejich napouštění informoval dnes v tiskové zprávě. Pracuje se na vybudování dalších vodních ploch, hotové by měly být do listopadu a napuštěné do konce roku.
19.5.
Krajská hygienická stanice začala sledovat stav kvality vody zhruba na dvaceti přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Letos poprvé vyřadila Vranovskou přehradu v lokalitě Bítov-Kopaninky, řekl ČTK ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.
18.5.
Brněnští zastupitelé včera schválili vyhlášku, na jejímž základě může město regulovat lodní dopravu na Brněnské přehradě. Od května do září bude zakázaná plavba lodím se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowatt. Jsou to menší čluny, které plují s ponorem do 12 kilometrů za hodinu, například rybářské pramice, nafukovací či skládací čluny.
16.5.
Spotřeba pitné vody v Ústeckém kraji loni nepatrně vzrostla, zároveň neustále stoupá její cena. Od roku 2008 platí obyvatelé Ústeckého kraje za metr krychlový vody v průměru nejvíce v České republice. Vyplývá to z informací, které zveřejnila krajská pobočka Českého statistického úřadu.
12.5.
Známý rybář a ochránce přírody Jakub Vágner vypustil 10. května zhruba tunu dospělých pstruhů do řeky Ohře v Terezíně. Stalo se tak díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia. Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo přes 12 tun pstruhů potočních.
12.5.
Nová plavecká hala na Petynce by se měla začít stavět ve druhé polovině příštího roku. Bude v ní pětadvacetimetrový bazén se saunou a druhý bazén se surfovou vlnou, který bude možné využít při jejím vypnutí i pro výuku plavání pro školy.
11.5.
Kvalitnější vodu budou mít do konce roku v Moravském Krumlově na Znojemsku, v úpravně vody přibude technologie na odstraňování uranu. Podzemní zdroj, ze kterého berou vodu některé místní části města, nesplňuje povolený limit přítomnosti uranu v pitné vodě.
6.5.
Brněnská přehrada, která byla vybudována v letech 1936 až 1940, vznikla především jako zásobárna vody pro město. Slouží však také jako zdroj elektrické energie a v neposlední řadě k rekreaci. Před 70 lety, 5. května 1946, zde byla zahájena pravidelná lodní doprava.
4.5.
Praha nechá opravit protipovodňová opatření na Vltavě. V několika výběrových řízeních nyní hledá firmy, které je provedou. Celkem do oprav chce investovat maximálně 24 milionů korun bez DPH. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Přesný termín ani cena prací nejsou známy, bude záležet na výsledcích tendrů.
2.5.
Pražská paroplavba v pátek zahájila svou 151. sezónu první celodenní vyjížďkou historického parníku Vltava na Slapy. Po několika letech se vrací do historického přístaviště na Zbraslavi, které zcela zničila povodeň v roce 2013. ČTK o tom informoval ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha. Po Praze jezdí výletní lodi celou zimu, na jaře se ale zájem o ně zvedá.
28.4.
Zájem turistů o plavby lodí z Německa do Prahy je velký a stále roste. Zatímco loni připluly hotelové lodě, zejména však kvůli suchu a nízké hladině Labe, do Prahy jen 15krát, letos je plánováno již 57 plaveb. "Poptávka by však byla až 200 plaveb hotelových lodí za rok," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
27.4.
Vodu v Mikulčicích na Hodonínsku znečistila látka trichlorethen, která je zdraví nebezpečná a používá se do rozpouštědel. Obec nemůže vodu používat, řekl ČTK starosta Jan Vlašic (KDU-ČSL). Podle něj mají Mikulčice náhradní zdroj, protože se mohou připojit na vodovod Podluží. Voda je však dražší. Česká inspekce životního prostředí hledá zdroj kontaminace. Na případ upozornila Česká televize.
26.4.
Nové protipovodňové hráze, které mají ochránit Pohořelice na Brněnsku před stoletou vodou z řeky Jihlavy, se mají začít stavět na podzim. Práce potrvají dva roky a předpokládané náklady činí 70 milionů korun. Většina částky bude z fondů Evropské unie, město zaplatí deset milionů, uvedl v tiskové zprávě starosta Josef Svoboda. Naposledy zasáhly město záplavy v roce 2013.
25.4.
Jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem má své první věrné návštěvníky. Každou středu a neděli se na břehu jezera, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu, schází parta otužilců.
20.4.
Provozovatel Kamencového jezera žádá město Chomutov, aby opravilo hlavní molo. Podle statiků je jeho používání nebezpečné. Letošní sezona na jezeře je tak ohrožena. Chomutov pronajímá jezero společnosti CV Relax. Advokát Daniel Volák, který firmu zastupuje, podal u Okresního soudu v Chomutově návrh na vydání předběžného opatření.
20.4.
Aktuální podmínky pro pěstování obilí a ovoce jsou letos na jihu Moravy začátkem jara příznivé. Na rozdíl od předchozích let netrpí ani okresy na jihu kraje nedostatkem vláhy a dobře přezimovaly vzdor teplejší zimě ozimy. Lokálně mohou dělat problém škůdci, protože se jim daří dobře díky třetí teplé zimě po sobě, vyplývá z odpovědí zemědělců pro ČTK.
15.4.
Povodí Ohře sníží kvůli rybářům pod nádrží Nechranice na Chomutovsku průtok na Ohři. Lov ve pstruhové vodě láká desítky vyznavačů tohoto sportu, jehož sezona začíná 16. dubna. O manipulaci na vodním díle ČTK informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
6.4.
V Modřanech by mohlo vzniknout přírodní koupaliště. Radnice už začala vykupovat pozemky a nechá vypracovat průzkum vydatnosti spodní vody. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 12 Ivana Hudcová. V hlavním městě je nyní sedm přírodních koupališť a devět venkovních plaveckých bazénů, další možnosti koupání jsou v krytých bazénech a akvaparcích.
4.4.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) letos plánují dokončit za 40 milionů korun obnovu rybníků a vodních nádrží ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku a také stavbu nových. Obnoví také několik studánek a tůní.
31.3.
Vodohospodáři z Povodí Ohře od středy kontrolují tok Bíliny kvůli výskytu pěny. Objevila se na řece v úterý v úseku mezi Sezemicemi a Rtyní na Teplicku až po Ústí nad Labem, úhyn ryb ale povodí nezaznamenalo. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský ČTK řekl, že se původce znečištění zatím nepodařilo odhalit.
31.3.
Přes dvě stovky hostů přijalo pozvání na oslavy Světového dne vody, které se uskutečnily ve středu 23. března v Brně a okolí. Scénář dne byl letos vytvořen Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, a.s. Spoluorganizátory byla již tradičně VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Povodí Moravy, s.p., a Vírský oblastní vodovod, s.m.o.
23.3.
Téměř čtyři a půl tisíce návštěvníků zavítalo o uplynulém víkendu do Muzea pražského vodárenství, kde Pražské vodovody a kanalizace oslavovaly Světový den vody. „O prohlídku byl zájem napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvíce nás však potěšili mladí návštěvníci, kteří kromě klasických exponátů ocenili i interaktivní prvky,“ prohlásil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.
21.3.
Vodohospodáři zpřístupní pro veřejnost na čtyři dny, od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, hráz Opatovické přehrady u Vyškova. Návštěvníci se z ní budou moci pokochat pohledem na údolí řeky Malá Haná. Naposledy byla hráz dočasně zpřístupněna před šesti lety.
18.3.
Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zařazení 16 dalších lokalit do hájeného režimu, na kterých by v budoucnu mohly stát přehrady. Nyní je takových míst v Česku 65. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odmítl ale sdělit konkrétní místa. Návrh je nyní v připomínkovém řízení.
15.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 19. 3. a v neděli 20. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
14.3.
Moravský Písek na Hodonínsku se snaží zabránit plánované těžbě štěrkopísku na pomezí katastru obce v sousedství s Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Podle starostky Moravského Písku Hany Habartové (ČSSD) v důsledku těžby hrozí znečištění pitné vody ve zdroji nazvaném Bzenec-komplex.
14.3.
Vodní tok Stará Ponávka a jeho okolí v Brně se v příštích letech dočká revitalizace za 30 milionů korun. Součástí projektu budou protipovodňová opatření, ale také vznik cyklostezky a hřišť pro veřejnost, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Brno se bude snažit získat dotace.
9.3.
Až 300 hektarů větrolamů chtějí obnovit v následujících šesti letech Lesy ČR na jižní Moravě, převážně na Znojemsku a Břeclavsku. Jde o porosty, které vznikaly v 60. letech minulého století, aby chránily ornici před větrnou erozí. Nyní je velká část z nich ohrožená kvůli stáří stromů, řekl na tiskové konferenci krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
9.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících úseků vodovodu v lokalitě nad nemocnicí, konkrétně od ulice J. E. Purkyně areálem nemocnice až po ulici Pod Koňským vrchem.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
4.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje na Litoměřicku další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících česlí čerpací stanice odpadních vod (ČSOV) v Roudnici nad Labem - Hracholuskách.
2.3.
Vyškov dostane od Jihomoravského kraje devět milionů korun, které použije na obnovu víceúčelového hřiště u největší základní školy v Nádraží ulici a na rekonstrukci bazénu u základní školy v Purkyňově ulici. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Roman Celý (KDU-ČSL).
25.2.
Nedostatek pitné vody vnímají Češi jako čtvrté nejzávažnější téma za přílivem uprchlíků, hrozbou války a kriminalitou. Podle 41 procent lidí je sucho reálným problémem, pro 21 procent budoucí hrozbou, ukázal průzkum, který zveřejnila společnost AdHackers.
23.2.
Pražská stoková síť se ani v loňském roce nevyhnula pravidelným kontrolám. V rámci preventivního průzkumu pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací prohlédli 145 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 485 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovali téměř 4 miliony korun. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst zhruba osm set tisíc korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
16.2.
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to zjistila z webu soudu, který zamítl kasační stížnost státního podniku. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
10.2.
Na vylepšení vodních toků a jejich koryt, hospodaření se srážkovými vodami, přirozené rozlivy a další protipovodňová opatření půjde z evropských dotací celkem 1,65 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí v úterý vyhlásilo dvě výzvy.
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
28.1.
Město Rajnhrad velmi dbá o vodní prameny a studánky v okolí, což dokázalo mimo jiné v loňském roce renovací tzv. Tajemné studánky. Pokud jste v okolí, doporučujeme navštívit besedu věnovanou renovaci tohoto vodního dílka. Akce se koná u příležitosti slavnostního vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže na téma Voda, potůčky, studánky.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
19.1.
Město Krásná Lípa se brání pokutě 150.000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová. Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
18.1.
Rekordní návštěvnost měly i díky chybějícímu sněhu na horách o Vánocích všechny akvaparky v Ústeckém kraji. Lidé leckdy na vstup museli čekat, až se pro ně uvolní místo. Plné bazény dětí očekávají provozovatelé také během jarních prázdnin, zjistila ČTK.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
8.1.
Moravské řeky se potýkají s následky loňského letního sucha. Jejich hladiny se sice od té doby mírně zvýšily, průtoky jsou ale na pětině až necelé polovině obvyklého stavu. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Situace by se mohla zlepšit až v době jarního tání; současná zima ale musí být vydatná na sníh.
28.12.
Brno plánuje v příštím roce začít na třech místech opravovat vodovody a kanalizace za 260 milionů korun. Důvodem je zlepšit nevyhovující a zastaralý stav. Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) jsou tři projekty jedny z mnoha, v příštím roce by mohlo město do zastaralé vodovodní infrastruktury investovat až 600 milionů korun.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
10.12.
Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla dnes novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny. Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.
1.12.
Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav.
30.11.
Na břehu Nechranické přehrady u Chomutova archeologové vykopali 48 hrobů z 12. století. Průzkum raně středověkého pohřebiště v Polákách umožnila nízká hladina vody. Práce v terénu budou pokračovat za rok. Archeologové by si přáli odkrýt i pozůstatky nějaké stavby.
5.11.
Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.
3.11.
Vodohospodáři obnoví pozorovací vrty u vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, a budou tak sledovat případné změny v podloží u nádrže a průsaky z této soustavy tří nádrží. Monitorovací systém, důležitý pro jejich bezpečnost, by měla tvořit soustava 30 vrtů. Ty současné jsou ale nefunkční, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Práce přijdou na zhruba milion korun.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
27.10.
Společnost Pražské vodovody a kanalizace, a. s., (PVK) se ohrazuje proti vyjádřením radní Jany Plamínkové ohledně neplatnosti provozovatelské smlouvy a tento právní názor považuje za nesprávný.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
12.10.
V Žabčicích na Brněnsku slouží ode dneška rekonstruovaná čistírna odpadních vod za 50 milionů korun. Umožní další rozvoj obcí s intenzivní výstavbou. Cílem investice je také čistější voda v řekách, oznámila ČTK mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.
12.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) vybuduje v Držkově na Jablonecku čistírnu odpadních vod a novou kanalizační stoku. Práce na investici za zhruba 30 milionů korun by měly začít v listopadu a potrvají rok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
9.10.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun energetické společnosti E.ON Trend za porušení zákona při provozu malé vodní elektrárny na Dyji na Znojemsku. Firma při provozu elektrárny ve Vranově nad Dyjí v únoru, dubnu a také květnu 2013 opakovaně nedodržela stanovený minimální zůstatkový průtok vody, čímž mimo jiné ohrozila populaci zvláště chráněných živočichů.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
26.9.
Nyní prožíváme jedno z nejsušších období za posledních 500 let, přičemž suchá léta mohou pokračovat. Dešťů sice neubylo, vlivem změny klimatu se ale zvýšily letní teploty. Voda se v létě proto více odpařuje. Mnohé řeky byly ještě nedávno téměř vyschlé. Společnost by měla podle odborníků přijmout taková opatření, která pomohou udržet vodu v krajině.
23.9.
Brno chce dostavět chybějící kanalizaci na některých místech v městských částech Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. Odhadované náklady se pohybují až ve výši 1,9 miliardy korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO).
21.9.
I přes chladnější počasí a déšť se řeky v povodí Moravy a Dyje stále nevyrovnaly s následky sucha. Hladiny na tocích zůstávají pod dlouhodobými průměrnými hodnotami, nejčastěji dosahují deset až 80 procent obvyklého množství, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
18.9.
Počty bakterií legionelly v potrubí bloku domů na Proseku se mají díky dezinfekci snížit už za pár dní. Začne v pátek ráno, skončit by měla asi za měsíc. Teplou vodu bude možné používat, hygienici nedoporučují jen sprchování obličeje. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
16.9.
Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
15.9.
V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se dnes objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.
14.9.
Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, která je národní kulturní památkou, se dnes v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví otevře veřejnosti. Na programu budou ukázka parních strojů v provozu, plavba na raftu v podzemní nádrži a cesta původní stokou. Akce nabízí také jištěný výstup i sestup po vnější straně komína, případně spuštění vnitřkem.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
28.8.
Vodohospodáři zpevnili hráz na levém břehu odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi-Poštorné, kterou svými norami narušili bobři. Práce přišly na 38,7 milionu korun, do hráze při nich byly v úseku dlouhém 1,8 kilometru zaraženy tzv. štětové stěny. Jde o kovové pláty, které zabrání v hloubení dalších nor. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Práce trvaly asi rok.
28.8.
Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).
28.8.
Zanedbaný pozemek po zahrádkářské kolonii u Rokytky ve Vysočanech se má změnit na park s rybníkem. Začátek parkových úprav brzdí spory o pozemky, zatím se proto na jaře začne budovat jen rybník, který leží kompletně na pozemcích Prahy. Dnešní veřejné jednání na místě stavby bylo součástí řízení k vydání územního rozhodnutí nutného ke stavebnímu povolení.
25.8.
Kontrolní odběry České inspekce životního prostředí potvrdily zvýšený výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe. Krajský hygienik Josef Trmal ČTK řekl, že by koupel v řece nedoporučoval citlivým jedincům. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.
21.8.
Po několikadenním vytrvalém dešti hladiny řek na Moravě začaly klesat, což podle vodohospodářů není příznivé. Nadále doporučují šetřit vodou a radí radnicím a krajům, aby zvážily, ve kterých lokalitách zakázat drobným neplatícím odběratelům, tedy především zahrádkářům, vodu z řek čerpat.
18.8.
Vodohospodáři využívají prudkého poklesu hladin řek a potoků na Moravě, způsobený přetrvávajícími vedry, k úklidům jejich koryt a břehů. Například v Židlochovicích na Brněnsku z řeky Svratky s dobrovolníky vytahali asi tři tuny odpadu.
17.8.
Přístaviště u hráze Vranovské přehrady na Znojemsku, které v minulosti léta využíval soukromý lodní přepravce Martin Balík, bude sloužit již jen složkám Integrovaného záchranného systému (IZS). ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
14.8.
Stabilní situaci na řekách v povodí Moravy se daří udržovat jen díky vylepšování průtoků upouštěním přehrad. Odtéká z nich více vody, než přitéká, ve výjimečných případech až stonásobně. Státní podnik Povodí Moravy uvažuje i omezení odběrů vody pro průmyslové podniky v povodí Bečvy, Dezy ve Valašském Meziříčí už se omezení dotklo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
10.8.
Lidé chtějí zachránit jezírko v Čimickém háji v Praze 8, které vysychá. Na konci srpna plánují vyčistit jeho přítok, upravit koryto a instalovat lávku. ČTK to řekl Martin Rezek ze spolku Vědomý dotek, který brigádu organizuje.
6.8.
Brněnské vodárny a kanalizace loni zvýšily výnosy o čtyři procenta na 1,73 miliardy korun, zisk klesl o 15 procent na 79,3 milionu korun. I nadále pokračoval pokles množství prodané i odkanalizované vody. Mírně se snížil také počet lidí připojených na dodávky vody, stále však zůstává nad 408.000, vyplývá z výroční zprávy společnosti ve Sbírce listin.
5.8.
Historii výstavby přehrad a nádrží s protipovodňovým účinkem ukazuje výstava v Národním technickém muzeu s názvem Přehrady jako odkaz kulturního dědictví v ochraně před povodněmi. Do 15. listopadu se zájemci seznámí s výstavbou vodních děl od 14. století do současnosti na území dnešní ČR.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
4.8.
Sucho postupně odhaluje dno Labe v místech, která byla ještě před sto lety zdrojem obživy stovky lidí. Proto se kamenům přezdívalo Znamení bídy. Jeden z nich se objevil u Těchlovic na Děčínsku. A objevů na dně může být ještě víc, meteorologové pro Ústecký kraj předpovídají pokračování tropického počasí bez srážek.
30.7.
Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).
24.7.
Městské části v Praze kvůli suchu víc kropí zeleň a nesekají trávníky. Více vody dostávají hlavně nové výsadby, trávníky sucho snášejí. ČTK to zjistila od mluvčích jednotlivých městských částí. Nedostatek vody metropoli podle vyjádření Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) nehrozí.
22.7.
Zmírnění dopadů sucha bude dnes jedním z bodů, kterým se bude zabývat vláda na výjezdní schůzi v Ostravě. Ministerstvo zemědělství pro boj se suchem navrhuje rekonstrukci závlahových systémů, udržitelné hospodaření s půdou, efektivní využívání odpadních a srážkových vod a celkové posílení zadržování vody v krajině.
16.7.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po třech letech zkoumání uzavřel případ půlmiliardové zakázky na rekonstrukci úpravny vody a páteřních vodovodních řadů ve Znojmě. Svazek vodovodů a kanalizací Znojemsko ji v roce 2012 kvůli pochybnostem o transparentnosti losování firem zrušil, podle ÚOHS to ale byla chyba.
15.7.
Agrodružstvo Morkovice, z jehož kravína vytekla močůvka do potoka a rybníka v Nemochovicích na Vyškovsku, uhradí vzniklé škody a chystá taková opatření, aby se podobná ekologická havárie neopakovala. Močůvka otrávila vodu ve čtyřkilometrovém úseku potoka a v rybníku uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
14.7.
Zastupitelé Trnové u Prahy podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli špatné kvalitě pitné vody v obci. ČTK to dnes řekl starosta Štefan Moravčík. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů se voda z vodovodu nesmí od 12. června používat k pití, vaření ani umývání.
13.7.
Staveniště v pražské Michli zaplavila v noci na dnešek voda z prasklého vodovodního potrubí. Uvízly v ní stavební stroje. Vodu odčerpávalo sedm hasičských jednotek, zásah dokončily dnes v poledne, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek ČTK řekl, že dodávku vody domácnostem v oblasti nehoda nepřerušila a nepřeruší.
10.7.
Ekologové dnes v Děčíně upozornili na to, že plánovaná stavba jezu na Labi může být protiprávní. Vychází z rozsudku Soudního dvora EU, který se týká nutnosti nezhoršit stavbou životní prostředí. Připomněli, že objem nákladní dopravy neustále klesá a zvyšuje se počet dní, kdy na řece panují nízké stavy.
8.7.
V Bojkovicích na Uherskohradišťsku finišuje rekonstrukce a stavba nové kanalizace, která si vyžádá náklady zhruba 90 milionů korun. Asi 60 milionů Kč město získá z evropských fondů a od státu. Práce začaly loni a hotovo by mělo být do konce srpna. Momentálně jsou hotové asi dvě třetiny, řekl ČTK starosta Bojkovic Petr Viceník (ODS).
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
17.6.
Generálního ředitele Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petra Žejdlíka jsme se zeptali na investice do pražské vodárenské infrastruktury, plány pro letošní rok a stav částí sítí budovaných za socialismu a první republiky.
12.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku mají po týdnu znovu pitnou vodu, potvrdily rozbory vzorků, které dnes ráno odebrala Krajská hygienická stanice v Brně. ČTK to sdělil její zástupce Miroslav Staněk. Technické sítě, které spravují vodovod, udělaly během týdne několik opatření, aby z vody odstranily komáří larvy.
10.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku musí počítat s tím, že se vody z kohoutku napijí nejdříve v sobotu. Do té doby musí chodit pro vodu do přistavených cisteren. Rou příčinu. "Věřím však, že se to podaří," poznamenal.
9.6.
Brno bude příští rok pokračovat ve velkých opravách kanalizace a vodovodů. Postupně chystá výběrová řízení, aby bylo možné začít v některých ulicích na jaře a v některých na podzim. Všechny opravy budou trvat rok až rok a půl. Celková hodnota zakázek za opravy v šesti ulicích je 213 milionů, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.
8.6.
Obyvatelé třítisícových Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku stále nemohou pít vodu z kohoutku. Pracovníci Technických sítí, které jsou správcem vodovodů, v nich našli v týdnu komáří larvy a rozbory odebraných vzorků dnes ukázaly přítomnost biologických nálezů i živých organismů.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
5.6.
Hygienici dnes nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Novinářům to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je ale takové rozhodnutí v případě, že se žloutenka v žádném vzorku nepotvrdila, odborně "na hraně".
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
3.6.
Brno chce dostavět chybějící splaškovou kanalizaci v městské části Líšeň v ulicích Ondráčkova, Zlámanky, Jateční a Velatická. Předpokládané náklady jsou 106 milionů korun, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Město na vznik kanalizace investiční záměr má, ale protože je zastaralý, musí ho aktualizovat.
2.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) obdržely 1318 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě, která v Praze 6 způsobila průjmová onemocnění. Všechny žádosti jsou od obyvatel městské části. ČTK to včera řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
29.5.
Opoziční zastupitelé z ODS a TOP 09 včera na jednání zastupitelstva kritizovali vedení Prahy kvůli řešení situace kolem kontaminované vody v Dejvicích. Podle nich vedení hlavního města selhalo, když nesvolalo krizový štáb a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se ke kauze vyjádřila poprvé až ve středu.
28.5.
Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, ČTK to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.
26.5.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odškodní lidi, kteří kvůli střevním potížím způsobeným znečištěnou vodou v pražských Dejvicích a Bubenči vyhledali lékaře, 5000 korunami. Hospitalizovaní dostanou řádově více.
26.5.
Vodohospodáři dnes ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích. Hledání slepého ramene, kterým se nejspíš do vody dostaly bakterie, zabere dva dny. Novinářům to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku.
25.5.
Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, jsou potřeba další testy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes doplní současných 50 cisteren o dalších deset, novinářům to řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Bez pitné vody je asi 32.000 lidí.
19.5.
Na výstavišti v Praze Letňanech dnes začíná vodohospodářská výstava Vodovody-kanalizace. Návštěvníky čeká více než 190 vystavovatelů na ploše přes 6000 metrů čtverečných a přes 20 odborných přednášek v doprovodném programu. Vyplývá to z tiskové zprávy pořadatele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (Sovak). Výstava potrvá do 21. května.
14.5.
Celkem 1 433 havárií na vodovodní síti řešily za první čtyři měsíce letošního roku Pražské vodovody a kanalizace. Ve srovnání se stejným obdobím roku minulého je to o téměř dvě stě mimořádných událostí méně. Havárií I. kategorie, při nichž je bez vody přes tisíc odběratelů či významné strategické objekty, bylo od ledna do dubna 14 oproti 37 haváriím ve shodném období roku loňského.
6.5.
Brno chce dostavět chybějící splaškovou kanalizaci v ulicích Hradiska a Mlýnské nábřeží v městské části Obřany. Odhadované náklady se pohybují okolo 169 milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Radní proto schválili aktualizaci investičního záměru na výstavbu. Dostavění kanalizace se týká i dalších městských částí jako Bosonohy nebo Tuřany.
30.4.
Do pražský pítek a fontán se po zimě opět vrací voda. Sloužit budou od května až do října, informoval ředitel Technické správy komunikací (TSK) Ladislav Pivec. Pítka jsou napájena vodou z veřejného vodovodu, lidé tak mohou bez obav zahnat žízeň. V Praze mají lidé k dispozici devět pítek a tři fontánky.
27.4.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých studní jejich pravidelnou kontrolu. Ta by měla proběhnout minimálně jednou za rok. PVK nabízejí majitelům studní rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody.
23.4.
Po sedmi letech sporů a soudních tahanic se radnice v Kunštátu na Blanensku dohodla se Svazkem vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko na mimosoudním finančním vyrovnání. Potíže začaly, když Kunštát vystoupil ze svazku, který provozuje většinu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod v regionu.
22.4.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vypouštění vysoce znečištěné vody do pražské kanalizace. ČTK to řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN). S čištěním vody má problém Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV).
21.4.
Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by se měla po havárii vrátit do běžného režimu předběžně na přelomu května a června. ČTK to sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Důvodem vyhlášení havárie bylo na začátku dubna silné znečištění odpadní vody, která do ÚČOV natékala z kanalizace.
20.4.
Kompletní dodávku domovních čistíren odpadních vod nabízejí svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace. Ty jsou vhodné všude tam, kde není z nějakého důvodu možné připojení ke kanalizační síti.
17.4.
Motorové čluny mohou ode dneška podle nové vyhlášky ministerstva dopravy jezdit po Brněnské přehradě a dolní a horní nádrži vodního díla Nové mlýny na Břeclavsku. Brzy vodohospodáři pro čluny vybudují přístaviště. I když vyhláška povoluje provoz i ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, státní podnik Povodí Moravy ho neumožní kvůli ochraně pitné vody. ČTK to řekl ředitel podniku Jan Hodovský.
16.4.
Příčinou nelegálního znečištění odpadních vod a následné havárie Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově v Praze by mohla být oprava čistírny odpadních vod v Hostivici. "Vyšetřování zatím ukazuje tímto směrem," řekla na dotaz ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN).
14.4.
Jihomoravský kraj plánuje zavést nový varovný protipovodňový systém pro všechna města a obce, která o něj projeví zájem. Na jižní Moravě je jich skoro 700. Díky systému a jeho prvkům by kraj ve spolupráci s Povodím Moravy hlídal hladiny vodních toků a v případě nebezpečí by mohl například lidem posílat SMS zprávy o situaci, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).