Na protipovodňová opatření v Česku šla v letech 2016 až 2018 jen třetina předpokládaných investic, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Více než polovina ze 135 opatření, která ministerstva životního prostředí a zemědělství navrhovala na léta 2015 až 2021, tak podle kontrolorů do konce roku 2021 ani nezačne.
V Česku se podle nich zároveň nedaří prosazovat přírodě blízká protipovodňová opatření. Výsledky kontroly dnes NKÚ zveřejnil na svém webu.
V roce 2010 odhadla ministerstva životního prostředí a zemědělství, že na ochranu před povodněmi by bylo ročně potřeba zhruba 4,2 miliardy korun. Tento odhad resorty potvrdily i v roce 2015. Ve skutečnosti ale v letech 2016 až 2018 vynaložila obě ministerstva na ochranu před povodněmi průměrně jen 1,4 miliardy korun ročně, zjistil NKÚ.
"Ochrana před povodněmi se protahuje především kvůli pomalému čerpání peněz," konstatoval Petr Neuvirt, který kontrolu NKÚ vedl. Roli podle něj může hrát fakt, že od posledních velkých povodní uběhla dlouhá doba a tlak na provádění opatření už zeslábl. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce se ale čerpání dotací z Operačního programu životní prostředí nijak nezpožďuje. A to ani v kapitole protipovodňových opatření.
V Česku se podle NKÚ nedaří budovat zejména přírodě blízká stavební opatření. Státní podniky, které mají jednotlivá povodí na starosti, dávají ale podle kontrolorů přednost čerpání peněz na technická opatření, jako jsou stavby hrází, stabilizační úpravy toků a podobně.
Ministerstvo životního prostředí v reakci na zjištění NKÚ uvedlo, že s podniky povodí i resortem zemědělství opakovaně jednalo, aby čerpaly dotace na přírodě blízká povodňová opatření. Žadatelé ale k podávání žádostí na realizaci projektů donutit nemůže, uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
Budování protipovodňových staveb brání podle NKÚ také zdlouhavé pozemkové úpravy. Od roku 2008 přitom platí novela vodního zákona, která dává možnost vyvlastnit pozemky pro tyto stavby. Ministerstvo zemědělství v důvodové zprávě počítalo s tím, že do roku 2015 vznikne 10.000 hektarů zátopových území. Do začátku roku 2019 ale přibylo jen 3000 hektarů, zjistili kontroloři.
Dalším problémem, se kterými se Česko při ochraně před povodněmi potýká, je výstavba v záplavových územích. NKÚ zkontroloval čtyři desítky stavebních projektů dokončených v letech 2015 až 2018 v místech ohrožených povodněmi a zjistil, že se staví přímo v aktivních záplavových zónách. Ministerstvo životního prostředí chce proto podle své mluvčí jednat s ministerstvem pro místní rozvoj, aby zajistilo nápravu.
Foto: Wikipedia, che, licence
10.8.
Lidská činnost jednoznačně způsobuje růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami, a vedla k menší stabilitě celé planety. Ve své zprávě to dnes uvedl Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN. Podle vědců se planeta v každém případě ohřeje o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, otázkou pouze zůstává jak rychle.
31.7.
Evropská komise se oficiálně začala zabývat případem možné nedovolené státní podpory jedné skupině provozovatelů veřejných vodovodů a kanalizací.
16.10.
Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, včera začaly klesat. Naopak v dolních úsecích se vlivem dotoku zvedají a uklidnění tam meteorologové čekají od pátku.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
12.9.
Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.
23.2.
Hladiny řek v zemi klesají a vylití z břehů na většině míst nyní nehrozí. Třetí stupeň povodňové aktivity je pouze na Svratce v Dalečíně na Vysočině. Dalších šest stanic dnes po 15:00 hlásilo podle informačního portálu ministerstva zemědělství první stupeň. Meteorologové ale varují před tím, že vydatný déšť a tání sněhu bude dál zvedat toky zejména na severu Čech.
22.2.
Voda z tajícího sněhu zvedá spolu s deštěm hladiny toků v Česku. V Libereckém kraji a na Děčínsku platí od dnešního poledne povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Plzeňském kraji a na jihu Čech byla vyhlášena povodňová bdělost. Vodohospodáři proto odpouštějí některé nádrže a sledují stav říčních koryt, která mohou ucpat ledové kry.
5.8.
Česká společnost vodohospodářská (ČSVH) pořádá 14-15. září již druhý ročník konference Povodně a hospodaření s vodou. Na akci se představí řada vodohospodářských odborníků a také nová předsedkyně ČSVH Ing. Miloslava Melounová.
2.3.
Malé obce do 500 obyvatel mohou žádat u ministerstva životního prostředí o 50 milionů korun na úsporné hospodaření s vodou. Stát tak podpoří projekty, které například využijí srážkovou vodu jako užitkovou, nebo vyčistí a oddělí vody různého původu, informovala ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
11.1.
Praha plánuje v rámci zkvalitnění protipovodňové ochrany města rekonstrukci limnigrafických stanic, které měří průtoky na vodních tocích. Opravy se týkají sedmi zařízení. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Opravovat se bude nejen na území Prahy, ale také ve Středočeském kraji na tocích u hranic Prahy. Na kolik práce vyjdou, není jasné, přesná cena vzejde z výsledku výběrového řízení.
5.1.
Na preventivní opatření v povodí Labe, Dunaje a Odry, které významně ohrožují záplavy, půjde přes 29 miliard korun. V takzvaných plánech pro zvládání povodňových rizik jsou zahrnuty také investice do nové nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku. V prosinci tyto strategické dokumenty schválila vláda. Platit začnou podle ministerstva životního prostředí nyní v lednu, a to až do roku 2021, kdy budou aktualizovány.
30.12.
Zahájení stavby nové smuteční síně nebo výstavba okružní křižovatky u hlavní pošty, ale také protipovodňová opatření a opravy světelných signalizací na křižovatkách budou patřit mezi největší investice Břeclavi v roce 2016. Podle mluvčího radnice Jiřího Holobrádka město vymezilo v rozpočtu na investice v příštím roce 74 milionů korun. Dalších 77 milionů půjde na opravy a udržování majetku.
13.11.
Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.
11.11.
Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou.
26.10.
Delta Works v Nizozemí je největším projektem na ochranu před povodněmi na světě. Projekt se skládá z několika protipovodňových bariér, přehrad, propustí a hrází. Tato velkolepá stavba byla prohlášena za jeden ze sedmi divů moderního světa americkou společností stavebních inženýrů. Podívejte se na video z historie i současnosti stavby a s animacemi krizových plánů
14.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes otestovaly přečerpávací stanici v Karlíně. Firma zároveň dokončuje opravu stokové kanalizace. Obě zařízení jsou na Rohanském ostrově a jsou součástí protipovodňové ochrany Prahy. Novinářům to dnes řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
7.7.
Stoupající hladinu moře. Kvůli globálnímu oteplování se s problematikou záplav mohou brzy potýkat i další města. Podle OSN hrozí záplavy celkem 233 městům na celém světě – od New Yorku po Rio de Janeiro. Riziko přírodní katastrofy se zvyšuje, města se na ni ovšem také připravují.
30.4.
Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Podle příslušné tiskové zprávy má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.
20.4.
Vodárny Kladno - Mělník dostaly dotaci 18 milionů korun na likvidaci povodňových škod od ministerstva zemědělství. Povodně v roce 2013 způsobily například na kanalizacích na Mělnicku škody za desítky milionů korun. Některé škody opravila na svoje náklady společnost Středočeské vodárny (SVAS), která kanalizace provozuje.
17.4.
Motorové čluny mohou ode dneška podle nové vyhlášky ministerstva dopravy jezdit po Brněnské přehradě a dolní a horní nádrži vodního díla Nové mlýny na Břeclavsku. Brzy vodohospodáři pro čluny vybudují přístaviště. I když vyhláška povoluje provoz i ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, státní podnik Povodí Moravy ho neumožní kvůli ochraně pitné vody. ČTK to řekl ředitel podniku Jan Hodovský.
17.4.
V Česku v letech 2012 až 2014 vznikla protipovodňová opatření za 8,5 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vzala na vědomí vláda. Peníze k financování staveb pocházely ze státního rozpočtu, úvěru u Evropské investiční banky a výnosů z privatizace. O projednání materiálu informovalo ministerstvo zemědělství (MZe)
14.4.
Jihomoravský kraj plánuje zavést nový varovný protipovodňový systém pro všechna města a obce, která o něj projeví zájem. Na jižní Moravě je jich skoro 700. Díky systému a jeho prvkům by kraj ve spolupráci s Povodím Moravy hlídal hladiny vodních toků a v případě nebezpečí by mohl například lidem posílat SMS zprávy o situaci, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
23.3.
Více než 21 miliard korun by mělo jít z evropských fondů na zlepšení životního prostředí v oblasti vod a také na prevenci proti povodním. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je plánuje vyhlásit mezi prvními výzvami z nového Operačního programu Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Úřad to uvedl na svém webu.
17.3.
Povodí Moravy chce v Olomouckém kraji do roku 2019 investovat tři miliardy korun do protipovodňové ochrany několika měst a obcí. Necelá třetina plánovaných investic připadne na Olomouc. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
2.2.
Letošní ročník konference se pokusí objektivně uchopit výhody a nevýhody jednotlivých provozních modelů VaK v ČR a poskytnout tak zástupcům měst a obcí ucelený pohled na problematiku výběru nejvhodnějšího modelu provozování. Konference se uskuteční v pražském hotelu DAP 12. února 2015.
5.11.
Podmínky výzvy umožňují dotační projekty rozdělit do dvou fází s tím, že druhá fáze bude realizována v novém programovacím období OPŽP. Bohužel ale dnes nejsou známy podmínky pro přidělení dotací v novém období. Žadatelé o dotaci v rámci této výzvy se tak zaváží k plnění podmínek, které v tuto chvíly neznají.
1.9.
Brněnský magistrát vypsal zakázku na ochranu areálu Brněnských vodáren a kanalizací v Brně-Pisárkách proti stoleté vodě. Zakázka má přepokládanou hodnotu 25 milionů korun. Zatím nemá vítěze, zbrzdilo ji správní řízení na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zjistila ČTK z webu úřadu.
30.7.
Na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká.
16.7.
Některé rybníky, které postihly loňské záplavy, byly na velkou vodu nedostatečně připraveny a měly technické nedostatky. Vyplývá to ze souhrnné zprávy o povodních, kterou v pondělí 14.7.2014 schválila vláda. Předložil ji ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle dokumentu se ukázalo, že o malé vodní nádrže jejich vlastníci špatně pečují a nezajišťují jejich bezpečnost.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
9.6.
Povodí Labe začalo na dolním úseku řeky odstraňovat nánosy po loňských povodních. Čištění koryta potrvá dva roky a přijde na 243 milionů korun. Dalších 54 milionů korun bude stát oprava břehů, vyklízení náplavů, kácení křovin a podobně. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
16.4.
V přehledu naleznete 14 problémových projektů, při kterých se losovaly dodavatelé. Většina z nich spadá do Prioritní osy 1 určené pro vodohospodářské projekty. Celková hodnota projektů činí více než jednu miliardu korun. Žadatelům - tedy městům a obcím - hrozí, že v průběhu řízení budou muset vrátit dotace ve výši 169 milionů korun.
16.4.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes na tiskové konferenci oznámilo výsledky šetření, jehož cílem bylo prověřit, zda příjemci dotací při výběru dodavatelů postupovali v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V přesném znění přinášíme vyjdření MŽP.
16.4.
U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun.
14.4.
O situaci ve třech mladoboleslavských vesničkách - Skorkov (515 obyvatel), Podbrahy (51 obyvatel) a Otradovice (100 obyvatel), kde se díky evropským dotacím vybudovala vodovodní síť v hodnotě 40 milionu, jsme již psali. Obyvatelé protestují, protože nárůst ceny vody spojený s přijetím dotace je obrovský. Bohužel se nejedná o ojedinělý problém.
14.4.
První část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí, který zodpovídá za Operační program Životního prostředí (OPŽP) v jeho stávajícím i novém programovém období. Tentokrát se věnujeme zejména stávajícímu období 2007–2013, problémům v administraci a možnostem řešení.
1.4.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR fázovací výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 1. Žádosti o podporu se přijímají do 30. května 2014.
10.12.
V Chrastavě skončila rekonstrukce koryta řeky Jeřice, které v srpnu 2010 zničila blesková povodeň. Oprava bezmála 3,5 kilometru dlouhého úseku řeky ve městě stála více než 78 milionů korun, původní odhad projektantů byl ale téměř dvojnásobný.
28.11.
Do poloviny prosince se rozhodne, kdo a v jaké výši bude platit výdaje na opravu mělnické protipovodňové hráze, kterou poškodily povodně. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD).
12.11.
Povodí Moravy dokončilo v Olomouci stavbu dalších protipovodňových opatření, díky kterým budou před záplavami z řeky Moravy lépe chráněni obyvatelé městských čtvrtí Nové Sady a Nový Svět. Vybudování protipovodňových úprav v úseku dlouhém půldruhého kilometru stálo 330 milionů korun a náklady pokryla dotace ministerstva zemědělství.
7.11.
Beroun si ve čtvrtek poprvé vyzkouší montáž zhruba dvou kilometrů mobilních hrází, které jsou součástí nově postavených protipovodňových opatření za 125 milionů korun. Město pak bude mít mobilní hráze na deset let vypůjčené od státního podniku Povodí Vltavy, poté by mělo bariéry získat do svého majetku. Novinářům to včera řekla starostka Šárka Endrlová.
5.11.
Systém protipovodňových opatření, která by měla ochránit město před záplavami, chystá Náměšť nad Oslavou. Návrh souboru drobných staveb a terénních úprav dnes schválili zastupitelé. Úpravy by se měly uskutečnit v nejbližších letech. Náklady v hodnotě desítek milionů korun by mělo nést Povodí Moravy. ČTK to řekl starosta Vladimír Měrka (SNK-Pro město Náměšť nad Oslavou).
4.11.
V Berouně byla dokončena výstavba protipovodňových opatření, za které státní podnik Povodí Vltavy zaplatil téměř 125 milionů korun. Protipovodňové bariéry ještě musejí projít kolaudací a tento týden také bude provedena zkušební montáž mobilních hrází, které bude mít při povodních na starosti město.
31.10.
Ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku dokončili protipovodňovou ochranu za 110 milionů korun. Město, často zkoušené záplavami, tak bude chráněno před stoletou vodou, sdělila včera ČTK mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.
22.10.
Vodohospodáři nechali pod jezem na řece Dyji v Břeclavi odtěžit ostrov ze štěrku, který se vytvořil v červnu při zvýšených průtocích. Šlo o 770 metrů krychlových materiálu, který do domluvě se státním podnikem Povodí Moravy odtěžila a použila pro stavební účely břeclavská firma. ČTK to včera řekla mluvčí vodohospodářů Gabriela Tomíčková.
18.9.
Do konce října by měla být dokončena protipovodňová opatření v Berouně, jejichž výstavba státní podnik Povodí Vltavy vyjde téměř na 125 milionů korun. ČTK to řekla berounská starostka Šárka Endrlová. Protipovodňová bariéra bude skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Její výstavba začala loni v listopadu.
13.9.
Ještě minimálně dva roky bude Povodí Vltavy odstraňovat škody, které na vodohospodářském majetku způsobily červnové záplavy. Jak včera novinářům řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, státní podnik vyčíslil přibližně 740 škod za zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Do konce roku chce Povodí Vltavy investovat ještě zhruba 80 milionů korun, například bude opravovat opevnění nádrží a břehů.
12.9.
Zadržet více vody v krajině a vytvářet takzvané suché poldry a vodní nádrže s retenčními prostory chce ministerstvo zemědělství v rámci dalších protipovodňových opatření. Nyní připravuje jejich třetí etapu, která potrvá do roku 2019. Předpokládané finanční náklady jsou 4,5 miliardy korun. Návrh na třetí etapu protipovodňových opatření v současnosti schvaluje ministerstvo financí.
22.8.
Praha v souvislosti s povodňovými škodami posílí rozpočet Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) o téměř 200 milionů korun. PVS tak bude hospodařit s bezmála dvěma miliardami korun. ČTK to zjistila z úterního usnesení rady. Červnové povodně způsobily v Praze škody za asi 4,2 miliardy korun. Nejvíc poničily infrastrukturu.
31.7.
Ministerstvo zemědělství (MZe) zažádalo Evropskou komisi o odsouhlasení finanční pomoci subjektům, které poškodily povodně na začátku letošního června, informovala včera mluvčí úřadu Dana Večeřová. Po schválení komisí by mělo být českým zemědělcům, lesníkům a myslivcům či rybářům vyplaceno 763 milionů korun.
25.7.
Vláda včera schválila navýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství úřadu o 2,1 miliardy korun. Peníze jsou určeny na odstranění škod po letošních povodních. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom včera informoval ministr zemědělství Miroslav Toman. Peníze by podle Tomana mělo ministerstvo získat mimo jiné z rezerv rozpočtu.
25.7.
Nebýt povodní, lodě by dnes měly v Labi 20 centimetrů vody navíc a ani nižší hladina by jim nebránila vyplout. Velká voda přinesla 150.000 metrů krychlových nánosů, odklízí je jediný buldozer. ČTK to včera řekl ředitel závodu Dolní Labe Povodí Labe Jindřich Zídek. Hladina vody je v současné době tak nízko, že po řece velké lodě prakticky plout nemohou.
23.7.
Rokycany připravují s Povodím Vltavy zásadní protipovodňová opatření na řece Klabavě, náklady by v plnohodnotné variantě byly až 500 milionů korun. ČTK to řekl starosta Vladimír Šmolík (ČSSD).
4.7.
Velká voda na začátku června zasáhla celkem 44 objektů na kanalizaci provozovaných společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Zcela zaplaveny byly ČOV Hostín, Kralupy nad Vltavou, Horní Počaply, Kozárovice, Libiš, Obříství, Vraňany.
28.6.
Těžkou techniku se chystají příští týden nasadit vodohospodáři na koryto Radslavického potoka a Libuše u Radslavic na Přerovsku. Toky jsou zaneseny po sobotní bleskové povodni, která v obci zaplavila i některé domy. Podle starosty jsou toky zanesené především nad obcí. Vodohospodáři tvrdí, že se na náhlém vzestupu hladiny podepsala i vysázená kukuřice ve svažitém terénu nad obcí.
27.6.
Více než 100 tisíc korun pomůže postiženým zaměstnancům společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) na zmírnění škod, které jim způsobila červnová povodeň. Peníze jsou určeny nejen jako pomoc pro lepší zvládnutí úklidu po povodních, ale i jako malý příspěvek k nákupu potřebného vybavení k nově obnovené domácnosti.
24.6.
Pro zmírnění následků škod způsobených záplavami v červnu 2013 poskytne Královéhradecká provozní, a.s. podporu postiženým obyvatelům. Královéhradecká provozní je tak další vodárenskou společností, která poskytuje slevy zákazníkům, kteří se stali obětí letošních povodních.
20.6.
Oblíbený jez Jelení lávka pod českokrumlovským zámkem bude pro vodáky opět průjezdný. V úterý byla ze dna řeky vyzvednuta hlavní překážka - staveništní most pod jezem, který tam strhla povodeň.
18.6.
Hladina všech sledovaných toků ve středních Čechách klesla pod hranici povodňové aktivity. Hasiči stále čerpají vodu z lagun. Hygienici varují před koupáním ve vodách Vltavské kaskády, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
14.6.
Po domluvě s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou nabídlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) pomoc lidem postižených povodněmi. Šest vodárenských společností odpustí vodné a stočné ve výši dvou měsíčních spotřeb všem odběratelům, kterým velké voda vytopila domácnosti.
14.6.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK) nabízejí všem zákazníkům – vlastníkům nemovitostí, kteří byli zasaženi povodněmi, solidární odpuštění vodného a stočného ve výši dvou měsíčních zálohových plateb, vycházejících z průměrné spotřeby za předchozí období.
14.6.
Odhadované škody, které způsobily letošní povodně v rezortu ministerstva zemědělství (MZe), činí více než 3,5 miliardy korun, vyplývá z materiálu včerejšího jednání vlády, s nímž je ČTK obeznámena. Největší škody způsobila voda na vodohospodářském majetku.
13.6.
Tento týden jsme uveřejnili zajímavý rozhovor s P. Maštálkou z Ministerstva financí na téma přiměřeného zisku a efektivity vodárenských provozovatelů. Na stejné téma pokračujeme také dnes, tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
13.6.
Obyvatelé zaplavených obcí na Nymbursku začínají po povodních připojovat své domácnosti na městské vodovody. Voda v jejich studnách je stále kontaminovaná. ČTK to dnes řekli radní obcí Budiměřice, Rašovice, Šlotava, Vestec a Křinec.
11.6.
Dodavatel pitné vody Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) po dohodě s majitelem vodohospodářské infrastruktury Severočeskou vodárenskou společností a.s. (SVS) vyjdou vstříc svým zákazníkům postiženým povodněmi.
10.6.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK) nabízejí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za smluvní cenu 1000 Kč. Zvláště v současné době po prudkých deštích a povodních je třeba si nechat zkontrolovat vodu v soukromých studních.
10.6.
Od neděle 9. června pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) čistí veškeré odpadní vody, které přitékají z hlavního města. V neděli byly otevřeny poslední stoky a od té doby přitékají na čistírnu všechny odpadní vody z Prahy. Do Vltavy odchází vyčištěná vody v kvalitě jako před povodněmi. Přítok na ÚČOV je kolem 5 m3/s.
10.6.
Majitelé studní a dalších vodních zdrojů ze zaplavených oblastí by nyní měli věnovat zvýšenou pozornost prověření jejich kvality. Vodohospodáři z 1.SčV., a.s. se jim proto rozhodli vyjít vstříc a nabízejí jim odborné rozbory vody s dvacetiprocentní slevou.
10.6.
Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí stále na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Třeba z Lipna je třeba upustit 17 milionů metrů kubických vody, z Rožmberka devět milionů.
7.6.
Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) se podařilo připojit další kmenové stoky na Ústřední čistírnu odpadních vod (ÚČOV). Během dnešního dne došlo k navýšení kapacity a čistírna je schopná pojmout 5,5 m3/s odpadnívody. V běžném provozu přitom přitéká na ÚČOV zhruba 4 m3/s.
6.6.
Obce, které byly postiženy povodní, mohou využít nabídku Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) - vodu zdarma na úklid veřejného prostranství.
6.6.
V Praze jsou stále v provozu povodňová mobilní čerpadla a budou na čerpacích místech do doby, dokud bude vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) pokračují v postupném zprovozňování čerpacích stanic na stokové síti, které byly zaplaveny vodou.
6.6.
Nedávno dokončená protipovodňová opatření podle ředitele hornovltavského závodu Povodí Vltavy Zdeňka Zídka významně ovlivnila průběh záplav na jihu Čech. Jednoznačně zafungovala v Českém Krumlově, kde mohla nastat větší katastrofa než v roce 2002.
5.6.
Zhruba 31.000 lidí v ČR přišlo kvůli záplavám o zdroj pitné vody. Povodně totiž podle hygieniků znečistily 636 studní a 72 veřejných vodovodů. ČTK to dnes oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Lidé, kteří mají vlastní studnu, by měli podle úřadu vodu vyčerpat a studnu dezinfikovat.
5.6.
Dodávaná voda z hlavních zásobních vodovodních řadů je pitná. Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) po celou dobu povodní dodávají kvalitní pitnou vodu. Obyvatelé měst Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Teplice a dalších v celém Ústeckém kraji, se nemusejí obávat o kvalitu pitné vody dodávané do jejich domácností.
5.6.
Voda bude stát 59,62 Kč za metr krychlový, což je stále pod českým průměrem cen vody. Město Litomyšl před časem odmítlo evropské dotace, které by jej zavazovaly k výrazně vyššímu nárůstu ceny, na stavební práce si proto raději vzalo úvěr.
5.6.
Pitná voda je dostupná ve všech částech Ústí nad Labem. Problémy jsou jen v obcích Malešov, Březí-Pohoří a části Kojetic, které jsou v kopcích nad městem. Byla tam kvůli silným dešťům znečištěna prameniště, informovalo město Ústí na svých webových stránkách.
5.6.
V Praze se již povodňová situace stabilizuje, na pořad dne však přicházejí možné komplikace spojené s mimořádně podmáčeným terénem. První havárii zaznamenali Pražské vodovody a kanalizaci (PVK) dnes v Suchdole, kde bude dodávka vody obnovena ještě dnes odpoledne. Další pak postihla Čimice a Bohnice.
5.6.
PVK dnes oznámili, že Ústřední čistírna odpadních vod v Praze je postupně zapojována do provozu. V plném provozu bude moci být nasazena po snížení průtoku Vltavy. Očekává se, že taková situace nastane během několika dní. Pitná voda stále vyhovuje hygienickým limitům, Pražané ji mohou pít zcela bez obav.
4.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) upozorňují obyvatele z evakuovaných oblastí, aby před opuštěním nemovitosti nezapomněli uzavřít domovní rozvody pitné vody.
4.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) potvrzují - pitná voda v hlavním městě Praha splňuje veškeré limity a je vhodná k pití pro dospělé i děti. Čistírna odpadních vod bude zprovozněna v řádech dnů. Kanalizace je chráněna proti povodním.
4.6.
Opět upozorňujeme na internetové stránky Povodí Vltavy, kde lze nají řadu velmi zajímavých a užitečných informací. Tentokrát jsme vybrali průtok (Q) a hladinu (H) Vltavy v Malé Chuchly v Praze. Je vidět, že údaje jsou stabilizované, ale přesto stále velmi vysoké.
4.6.
Zásobování pitnou vodou je v současné době přerušeno v několika oblastech Severních Čech, kde došlo v důsledku silných dešťů ke znečištění pramenišť. Jedná se však jen o několik postižených obcí, kde je připravena náhradní dodávka pitné vody pomocí cisteren.
3.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyvrací desinformace ohledně kvality pitné vody v Praze. V některých médiích se informace hlavního hygienika Valenty týkající se postižených oblastí ve Středočeském kraji mylně vztáhla také na Prahu. Zde je ale pitná voda zcela bezproblémová a občané nemusí mít obavy z její konzumace.
3.6.
Povodí Vltavy zveřejňuje aktuální informace o hladině vody v nádržích, na vodních tocích, srážkách i jakosti vod v tocích na svých webových stránkách. V tomto období jsou neocenitelným zdrojem informací. Dle aktuálních informací (20:30) jsou nádrže v rámci Vltavské kaskády na hranici své kapacity.
3.6.
Kvůli stoupající hladině Labe demontovali vodohospodáři technologie na čistírnách odpadních vod v Hřensku. Chystají se k tomu i v Děčíně, v Litoměřicích a v Roudnici. Kvůli stoupající hladině řek bylo odstaveno asi 30 čerpacích stanic. ČTK o tom informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) Iveta Kardianová.
3.6.
Čerpadla na Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) již nezvládají velký přítok vody na čistírnu. Přítok vody přesáhl jejich kapacitu. Aby se zabránilo velkému poškození technologických zařízení na ÚČOV, byl na čistírně vyhlášen havarijní stav a zastaven přítok vody stokami.
3.6.
Zásobování pitnou vodou je v současné době přerušeno v několika oblastech, kde došlo v důsledku silných dešťů ke znečištění pramenišť.
3.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) pokračují v odčerpávání vody z kanalizace, v provozu je veškerá čerpací technika, jsou uzavřeny všechny klapky na stokové síti a hradidlové komory.
3.6.
Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval dnes obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.
3.6.
Přestože je přehrada Římov zaplavována kalnou vodou z horního toku řeky Malše, pitná voda, která se z ní zpracováva v Úpravně vody Plav, je stále ve stejné kvalitě jako před záplavami.
3.6.
Vodohospodáři 1. SčV.a.s. (Příbramsko, Říčansko, Českobrodsko) v současné době neregistrují žádné větší problémy v souvislosti s probíhajícími povodněmi. Veškeré zdroje pitné vody a úpravny vod jsou pod zvýšenou kontrolou.
27.5.
Po letech úpěnlivé snahy o vyčerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) je jasno - evropské dotace se nepodařilo vyčerpat... Vláda minulý týden schválila převod 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o jednorázovou akci či další převody budou následovat.
7.9.
Evropská komise (EK) chce zastavit Česku proplácení dotací evropských fondů ve výši téměř 20 miliard korun z projektů v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Souvisí to se špatným spravováním evropských peněz, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
5.3.
Na konferenci Financování vodárenské infrastruktury vedl Ing. Jakub Kulíšek (1. náměstek Ministerstva životního prostředí) prezentaci na téma Součastnost a budoucnost dotací pro vodohospodářskou infrastrukturu. Přečtěte si, jaké závěry přineslo toto probírané téma.
31.1.
Modernizace vodohospodářské infrastruktury v ČR se bez evropského financování umí obejít. Ve většině českých měst a obcí už byl závazek EU vybudovat čistírny splněný nebo se tak v nejbližší době stane. V řadě případů tomu pomohly evropské dotace, ale už nyní je prokázané, že to naštěstí nebyla jediná schůdná cesta.
26.1.
Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat.
29.12.
Rok nestačil ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) na obnovení důvěryhodnosti Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Ve funkci vystřídal v polovině ledna svého stranického kolegu Pavla Drobila, který odstoupil kvůli údajné korupci na SFŽP.
16.12.
Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání.
1.11.
Půlmiliardovou zakázku na přestavbu úpravny pitné vody Mostiště na Žďársku získala pražská akciová společnost SMP CZ, která nabídla nejnižší cenu. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dostal čtyři nabídky, jedna ale byla vyřazena, protože nevyhověla všem podmínkám.
21.10.
Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.
13.9.
Tomáš Chalupa reaguje na kritiku Martina Bursíka v rozhovoru pro magazín MF Dnes. Jedním z témat je také Operační program Životní prostředí - Chalupa připomíná, že právě Martin Bursík je zodpovědný za nastavené podmínky a nízké čerpání evropských dotací. Reakci přinášíme v původním znění uveřejném na blogu T. Chalupy.
24.8.
V aktuálním čísle časpisu Priorita bylo uveřejněno shrnutí úspěšnosti OPŽP. Z článku vybírame relevantní pasáže týkající se priplácení finančních prostředků, realokací, pozastavené certifikace, oddělitelnosti a vyjímání vodohospodářské infrastruktury a ÚČOV Praha.
23.5.
Deset procent obcí dosud nesplnilo požadavek Evropské unie na moderní čistírny odpadních vod a kanalizace. V Česku je měly mít všechny obce nad 2000 obyvatel do konce roku 2010. Celkem šlo o 630 sídel. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miroslav Nováček.
14.4.
Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
4.4.
Osmitisícovému Broumovu na Náchodsku hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čistírně odpadních vod za 94 milionů korun. Město se bude muset zřejmě neplánovaně zadlužit.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
16.2.
Limitům evropské směrnice na jakost odtoku vyhovuje 69 čistíren odpadních vod z 98, které v posledních měsících prověřilo Ministerstvo zemědělství. Výsledek prověrky 91 aglomerací, jež neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními, představilo dnes ministerstvo vládě.
4.2.
Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.
2.2.
Plánujete žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí? Musíte počkat na výzvu, která je určená právě pro Váš projekt. V tomto roce bude vypsána jen jediná výzva pro Prioritní osu 1.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
26.1.
Vodarenstvi.cz připravilo anketu určenou starostům měst a obcí - vlastníkům vodárenské infrastruktury. Získané reakce použijeme v připravovaném seriálu o konkrétních příkladech konkrétních žadatelů. Úvodní díl bude zveřejněn zítra.
17.1.
Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenoval do čela Ministerstva životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS). V čele resortu střídá Pavla Drobila (ODS), který na funkci rezignoval 15. prosince 2010.
12.1.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, na téma nízkého čerpání vodárenských dotací a možností, jak tuto situaci řešit.
11.1.
Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.
23.12.
Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.
22.12.
Pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová předala ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi první závěry situační zprávy k nejvíce diskutovaným zakázkám SFŽP. Zprávu přinášíme v původním znění.
15.12.
Oznámil to spolu s premiérem a šéfem občanských demokratů Petrem Nečasem na tiskovém briefingu. Rezignaci předcházelo jednání špiček koaličních stran.
5.11.
Modernizovat čistírnu odpadních vod (ČOV) bez podpory z evropských fondů? V Hradci Králové najdete inspiraci - nedávno úspěšně dokončili dvouletou rekonstrukci čistírny z roku 1995.
16.8.
Ministr Pavel Drobil jmenoval v první polovině srpna do funkce nového ředitele Státního fondu životního prostředí ČR pana Libora Michálka. Ve funkci vystřídal kontraverzního Petra Štěpánka.
12.8.
Směrnice EU jsou jasné, do konce letošního roku měly mít všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Dle dnešního prohlášení MZ u 11 aglomerací stále nebylo vydáno územní rozhodnutí a není požádáno o dotace.
4.8.
Náročná legislativa dále ztížená předpisy podmiňujícími čerpání evropských dotací vytváří překážku pro efektivní zlepšení vodovodní a kanalizační sítě zejména v menších obcích. Ty si zpravidla nemohou dovolit zaplatit drahé konzultanty. Nelíbí se to ani Svazu měst a obcí ČR (SMO).
29.7.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil přestavil tento týden priority svého úřadu. Na co se chce ve své funkci zaměřit? Řada odborníků čekala se zájmem na tiskovou konferenci.
16.7.
Ještě v květnu jsme ho vídali spolu s Janou Černochovou jako "Novou tvář ODS" na obrovském plakátu v centru Prahy. Do parlamentu se však Ivo Hlaváč z 10. pozice na kandidátce ODS nedostal. Tento týden byl nově jmenován náměstkem technické ochrany životního prostředí a sekce zahraničních vztahů.
15.7.
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil byl v úterý uveden do funkce předsedou vlády Petrem Nečasem. Tento týden došlo v této souvislosti k dalším významamným změnám ve vedení resortu životního prostředí.
15.7.
Jaké jsou úspěchy bývalé ministryně životního prostředí Ruth Bízkové? Podařilo se jí prosadit alespoň částečné změny vedoucí je zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenství?
22.6.
10.6.
Máme k dispozici evropské peníze na modernizaci vodohospodářské infrastruktury, ale podmínky čerpání jsou tak složité, že se nedaří proces nastartovat. Zlepšení je v nedohlednu.
10.6.
Ůvodní díl seriálu o vodárenských dotací z Operačního programu Životní prostředí a důvodech, proč je reálné čerpání v polovině období u Prioritní osy 1 na pouhých 3%.
17.5.
V původním znění a se svolením autorům přinášíme článek M. Kose a A. Muchy o problémech při čerpání dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
29.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) aktuálně vypisuje výběrová řízení na řadu procesních a komunikačních projektů v hodnotě 31,9 milionu korun. Požádali jsme Lenku Brandtovou, tiskovou mluvčí SFŽP, o zodpovězení několika otázek.
26.4.
Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
21.4.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková, která byla do funkce jmenována 15. dubna, plánuje do konce funkčního období vlády premiéra Jana Fischera zrychlit čerpání z fondů Evropské unie.
19.4.
Prezident České republiky Václav Klaus na návrh předsedy vlády Jana Fischera jmenoval Rut Bízkovou, dosavadní náměstkyni resortu, novou ministryní životního prostředí.
19.4.
Doba, po kterou je možné čerpat evropské finance vyčleněné v roce 2007 v rámci Operačního programu životní prostředí, se již nachýlila do své druhé poloviny. Kdo by se domníval, že to znamená, že polovina prostředků již našla své adresáty a v praxi posloužila tam, kde je jich zapotřebí, dočkal by se trpkého zklamání.
9.4.
Řada měst a obcí počítá při financování modernizace či stavby čistíren odpadních vod s dotací z Operačního programu Životní prostředí. Reálně bylo dosud ale proplaceno jen malé procento vyhrazeného rozpočtu!
8.4.
Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková. Sdělila, že v úterý vystoupila z ODS. Nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.
30.3.
Transparency International se dlouhá léta pasuje do role samozvaného mravokárce a zarytého bojovníka s korupcí a netransparentním chováním na té nejvyšší mezinárodní úrovni.
15.2.
Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.
10.2.
Za 3 roky provozu Operačního programu Životní prostředí 2007 - 2013 bylo vyplaceno 973 mil Kč z celkových alokovaných 55 miliard. Na další čtyři roky v rozpočtu stále zbývá 54 miliard.
8.2.
6.12.
Celková výše finančních prostředků určená na technickou pomoc spojenou s čerpáním dotací z Operačního programu Životní prostředí má dosáhnout až 3 mld. Kč. Jsou tyto prostředky vynaloženy skutečně účelně?
6.12.
Co je příčinou, že města a obce nečerpají podporu určenou na tolik potřebnou renovaci čistíren odpadních vod, úpraven vod či kanalizací?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE