Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Přívozy se vracejí na hladinu lipenské přehrady

Přívozy se vracejí na hladinu lipenské přehrady

Na hladinu lipenské přehrady se v těchto dnech vracejí přívozy. Pravidelně už jezdí spoj mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendu zahájí provoz přeprava v úseku Frymburk - Frýdava a v příštím týdnu začne přeprava po přehradě mezi Dolní Vltavicí a Kyselovem. ČTK to řekli provozovatelé přívozů.

Přívoz v Horní Plané má za sebou nejdelší sezonu. Od loňského jara se plavil až do letošního března. Po krátké odstávce věnované pravidelné údržbě stroje se plavidlo vrátilo na hladinu 21. dubna. "Jezdili jsme do konce března a byla to nejsilnější sezona za 23 let, kdy tady působím. Jezdili jsme prakticky 12 měsíců," řekl kapitán hornoplánského přívozu Karel Kukačka.

Délce sezony podle něj napomohlo počasí, jelikož byla mírná zima a hladina na přehradě téměř nezamrzla. "Pro místní i turisty je přívoz velmi užitečný. Výrazně jim zkrátí cestu na druhou strany přehrady," řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Cesta přes vodu do Bližší Lhoty měří jenom zhruba 500 metrů, ale po silnici autem přes Novou Pec je delší než 20 kilometrů. Na přívoz se vejde i několik automobilů. "V plné sezoně, což je v červenci a srpnu, přepravíme až 1200 lidí denně," řekl Kukačka.

Přívoz ve Frymburku podstoupil v přestávce před novou sezonou rozsáhlou rekonstrukci. "Nyní jej spouštíme na hladinu a věříme, že o víkendu zahájíme zkušební provoz," řekl ČTK provozovatel Antonín Labaj.

Přívozy přes lipenskou přehradu nepoužívají pouze turisté na výlety. Lodě denně přepravují i Čechy, kteří jezdí za prací do Rakouska. "Teď nám pendleři chyběli, ale snad se brzy zase vrátí," uvedl Kukačka.

Foto: Wikipedia, Leonce49, licence

27. 4. 2020 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE