Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
"Cílem je, aby vlastníkům a uživatelům nemovitostí v nich nebyla znemožněna podnikatelská činnost a omezení užívání jejich nemovitostí neměla negativní sociálně-ekonomické dopady v regionu, zejména na území Kraje Vysočina," uvedl generální ředitel podniku Petr Kubala.
Návrh rozšíření pásma předložilo Povodí Vltavy Krajskému úřadu Středočeského kraje kvůli nárůstu koncentrací pesticidů a jejich metabolitů pocházejících ze zemědělské činnosti, v podzemní a v povrchové vodě. Podle mluvčího je nezbytné zavést taková opatření, která zamezí přísun dalších látek tohoto druhu do vodárenské nádrže. Ta zásobuje více než 1,3 milionu obyvatel pitnou vodou.
Kraj Vysočina vznesl ale proti původnímu návrhu námitky. Podle krajského radního Martina Hyského (ČSSD) by přijetí vyhlášky ohrozilo tradiční pěstování kvalitních brambor, zredukoval by se volně chovaný skot, zásadní změny by nastaly také v zimní údržbě silnic. "Znamenalo by to i omezení rekreace a také vyloučení jedné varianty vedení vysokorychlostní tratě přes Kraj Vysočina," řekl v polovině března Hyský.
Podle Povodí Vltavy se diskuse k návrhu na změnu dostala postupně mimo rámec probíhajícího řízení i mimo rámec odborného projednávání. "Tím se ztratila možnost věcné debaty nad odbornou problematikou ochrany vodního zdroje ve vztahu k omezování užívání nemovitostí, zejména zemědělského obhospodařování pozemků," poznamenal mluvčí. O ukončení řízení o vydání opatření obecné povahy v této věci požádal podnik Krajský úřad Středočeského kraje v pátek 21. dubna.
Vodárenská nádrž Švihov na Želivce zásobuje pitnou vodou Prahu, středočeskou oblast, část Kraje Vysočina a části jihočeské a východočeské oblasti země. Pro ochranu kvality vody jsou tam vyhlášena ochranná pásma a pásma hygienické ochrany.
Foto: Wikipedia, JirkaSv, licence
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
9.2.
Regulace českého vodárenství včetně problematiky cen vody zřejmě nespadne pod Energetický regulační úřad (ERÚ). V materiálu, kterým se dnes bude zabývat vláda, doporučují ministerstva kabinetu zachování současného roztříštěného stavu. Pro lepší fungování systému má však být zřízen koordinační subjekt. Vyplývá to z předkládací zprávy k návrhu.
14.1.
Od 1. ledna 2015 je skupina Veolia v České republice řízena jednotně. Vznikla jednotná struktura řízení aktivit vodárenství, teplárenství a odpadového hospodářství pod společnou značkou Veolia. Generálním ředitelem skupiny je Philippe Guitard, který je zároveň ředitelem skupiny pro střední a východní Evropu.
12.11.
V Praze se za tři čtvrtletí meziročně zvýšil počet havárií na vodovodní síti o dvě procenta na 3394. Nejčastější příčinou byla koroze potrubí a pohyb půdy. Uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
6.11.
Povodeň do maximální velikosti dvacetileté vody je schopná zastavit Vltavská kaskáda, soustava devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném poblíž Prahy. Účel výstavby jednotlivých přehrad se navíc v průběhu let výstavby (1930-1991) měnil.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) stále více komunikují se svými zákazníky prostřednictvím moderních technologií. PVK v loňském roce spustily dvě mobilní aplikace pro majitele chytrých telefonů s iOS nebo Android OS.
2.10.
Aktuální alkoholová kauza přináší problémy také českým a moravským vodohospodářům. Varují před možnou likvidací závadného i nezávadného alkoholu přímo v kanalizaci. Podívejme se, jak tuto situaci řeší ve středních Čechách a v Praze.
4.4.
Povodí Vltavy oznámilo, že chystá na 17.dubna testovací pokus, který bude zjišťovat, jak rychle se ve Vltavě šíří havarijní znečištění. Přečtěte si, jak takové testování probíhá.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
22.2.
Požadavky na uchazeče ve výběrovém řízení na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Shodla se na tom dnes komise, která tendr přepracovávala. ČTK to řekl člen komise a radní Radek Lohynský (ODS).
17.5.
Pražští hygienici budou letos kontrolovat kvalitu vody ve čtyřech přírodních koupalištích v metropoli. To, zda je voda vhodná ke koupání, budou monitorovat v rybnících Motol a Šeberák a ve vodních nádržích Džbán a Hostivař. Loni hygienici kvalitu vody sledovali na sedmi místech. Letos se sníží také četnost kontrol.
16.5.
edno z největších koupališť v Česku v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku s délkou 130 metrů začalo s napouštěním vody a přípravami na sezonu, která začne 1. června. Město dá ročně na jeho údržbu zhruba 750.000 korun. Vstupné se oproti loňsku nezmění. Na dotaz ČTK to uvedl starosta Jaroslav Verner (ANO 2011).
13.5.
V Dymokurech na Nymbursku by měli na podzim začít s modernizací čističky odpadních vod a dostavbou kanalizace tam, kde ji dosud nemají. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Nymburk, která čističku vlastní, v tendru vybrala pro stavbu společnosti Pohl, Zepris a VPK Suchý. Práce si vyžádají téměř 125 milionů korun a měly by být hotové do konce roku 2023.
10.5.
Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou zhruba 8,2 milionu korun bez DPH na opravu havarijního stavu štol číslo XIV a XV v zahradě Kinských. Včera o tom rozhodli radní hlavního města. Na Petříně by se měly podle dřívějších informací opravovat také další podzemní stavby.
9.5.
V sobotu 14. května 2022 se uskuteční čtvrtý ročník Dne pro Trojskou kotlinu. Od 10 do 18 hodin ožije několik míst u Vltavy, na Císařském ostrově a v Podbabě zábavným programem pro celou rodinu. Akce naváže na mezinárodní konferenci Město a řeka, která se koná v pátek 13. května.
9.5.
Na Orlické přehradě začal zkušební provoz modernizovaného lodního výtahu pro menší sportovní plavidla. Zařízení má za sebou rozsáhlou přestavbu, která si vyžádala 122 milionů korun. Se zahájením ostrého provozu se počítá do konce května, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
3.5.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují alespoň jednou ročně zkontrolovat vodu ze soukromých studní. Ty totiž nepodléhají žádné pravidelné kontrole.
3.5.
V Čelákovicích u Prahy by měli v květnu začít s umísťováním mola pro osobní lodě. Poslouží k nástupu a výstupu cestujících na levém břehu Labe nedaleko lávky přes řeku. Do konce dubna 2023 by pak mělo být postaveno ještě přístaviště pro malá plavidla. Jde o investici Ředitelství vodních cest (ŘVC), bude stát 36 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
29.4.
Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) chce vybudovat ve Středočeském kraji v letech 2023 až 2026 několik veřejných přístavišť pro velké i malé osobní lodě na Labsko-vltavské vodní cestě. Středočeský kraj tyto stavby podporuje, mohou podle něj zvýšit turistický potenciál regionu. Po včerejším jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.
28.4.
Soutěž na zhotovitele, který zrekonstruuje a zmodernizuje starou vodní linku v pražské Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV), by měla být vyhlášena v lednu 2023. Nyní se finalizuje projektová příprava k plánované rekonstrukci. Oprava linky by měla stát odhadem šest miliard korun. Novinářům to řekl generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Pavel Válek.
27.4.
Pražská vodohospodářská společnost a.s. zajišťuje pro hlavní město Prahu komplexní modernizaci a přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově a dle koncepčních záměrů počítá s plným využitím energetického potenciálu čistírny s cílem energetické soběstačnosti a případným prodejem přebytku získaných energií.
20.4.
Pražský Litovicko-Šárecký potok poteče nedaleko obory Hvězda opět po povrchu. Magistrát se rozhodl odstranit potrubí, do kterého byl v minulosti svedený. Nyní vypíše zakázku na firmu, která potrubí vybourá a potok upraví. Náklady budou zhruba 23,7 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Otevření koryta bude poslední fází revitalizace potoka ve zmíněném území.
20.4.
V pražské Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) budou kvalitu vyčištěné vody kontrolovat UV lampy. Zkušební provoz využití UV záření potrvá do roku 2025. Náklady na provoz budou asi 32 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Projekt má na starosti městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
13.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 14. května 2022 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na vodárenskou osvětu.
12.4.
Vyhlídková cesta podél Hostivařské přehrady v Praze se bude opravovat. Magistrát vypíše veřejnou zakázku, ve které bude hledat firmu, která cestu opraví. Náklady jsou odhadované na zhruba 25 milionů korun. Více než dva kilometry dlouhá cesta je nyní ve špatném stavu. Oprava má být hotová do konce příštího roku.
12.4.
Praha plánuje letos prostřednictvím své Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) investovat do vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,85 miliardy korun. Vyplývá to z ročního plánu, který dnes schválili městští radní. Plán na loňský rok počítal s investicemi 2,65 miliardy.
11.4.
Odborníci zkoumají hromadný úhyn raků říčních v Jalovém potoce u Hořovic na Berounsku. Podezření mají na račí mor, čekají ještě na výsledky podrobnějších testů. O situaci informovali veterináře a rybáře.
8.4.
Středočeské hejtmanství rozdělí jako dotaci pro životní prostředí téměř 30 milionů korun, hlavně na obnovu rybníků. Podpoří zadržování vody v krajině i ekologickou osvětu. Dotaci získá 55 projektů, rozhodli dnes středočeští krajští radní. Rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.
5.4.
Pražské vodovody a kanalizace opět vstupují do boje s potkany. Začátkem dubna odstartovala celoplošná deratizace stokové sítě. Ta bude probíhat až do konce října.
4.4.
Thomayerova nemocnice, jeden z největších pražských poskytovatelů zdravotní péče, uspěla ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace se žádostí o podporu z Norských fondů. Podpora se týká unikátního projektu čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje.
31.3.
Žďárská radnice nechala osadit další technologie do městského relaxačního centra s bazény, aby ušetřila vodu a energie. Díky lepšímu čištění denně uspoří 35 metrů krychlových ohřáté vody, což je přibližně 70 procent vody, která se předtím z hygienických důvodů každý den provozu odpouštěla do kanalizace.
30.3.
Kvůli suchu a vypouštění rybníků kvůli jarním výlovům momentálně chybí v některých středočeských rybnících, které spravuje Rybářství Chlumec nad Cidlinou, až 40 procent vody. Hrozí, že rybáři nebudou mít kam nasadit násady nových ryb. Extrémní sucho letošního jara může podle nich ovlivnit produkci ryb v dalších letech.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace se po nucené „covidové“ pauze opět vracejí k propagační a osvětové činnosti. Tentokrát nabídnou komentovanou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích Čertousích.
14.3.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v Dykově ulici bude od pondělí otevřeno v obvyklé otevírací době. Ruší se také povinnost předchozí rezervace návštěvy. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
14.3.
Pražský magistrát dal loni do vodohospodářské infrastruktury prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zhruba 2,47 miliardy korun, což je meziročně zhruba stejně. Zároveň je to více než 99,99 procenta z celkových finančních zdrojů pro loňský rok. Vyplývá to z dokumentu PVS vypracovaného pro magistrát.
11.3.
Pražský magistrát loni vydal na deratizaci myšovitých hlodavců v ulicích a v kanalizaci zhruba 3,71 milionu korun, což je meziročně zhruba stejně. Větší částka šla na deratizaci na povrchu. Vyplývá to z dokumentu magistrátního odboru zdravotnictví. Deratizace se provádí vždy na jaře a na podzim. Letos by měla začít v první fází 1. dubna.
9.3.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod 3,2 miliónu korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
8.3.
Sedlčany na Příbramsku plánují rekonstrukci čistírny odpadních vod. Práce si vyžádají 50 až 60 milionů korun a budou zahrnovat stavební úpravy i kompletní obnovu technologie, řekl ČTK starosta Miroslav Hölzel (ODS).
3.3.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací stále ve větší míře využívají vodoměry s dálkovým odečtem. V roce 2021 byl celkový počet vodoměrů s dálkovým odečtem 12 562 vodoměrů, což je o 21 procent více než v předchozím roce.
1.3.
Desítky lidí se včera účastnily narozeninové plavby lodě Horácko, která už deset let brázdí dalešickou přehradu na Třebíčsku. Hladina přehrady díky přečerpávací elektrárně nikdy celá nezamrzá, proto je lodní doprava možná celoročně. Výletníky vozí plavidlo vyrobené v loděnici Korneuburg na Dunaji 26. února 1957, řekl ČTK lodní kapitán Milan Jahoda.
28.2.
Zatím zhruba 20.000 metrů krychlových bahna odstranili dělníci z Žehuňského rybníka na Kolínsku. S rozsáhlými úpravami největšího středočeského rybníka začala loni v květnu společnost Kinský dal Borgo, podle které je v rybníce až jeden milion metrů krychlových bahna. To dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody.
25.2.
Praha zmodernizuje starou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Práce mají stát šest miliard korun a trvat od ledna 2024 do dubna 2027. Záměr včera schválili městští zastupitelé spolu se strategií, podle které bude tato a další investice do vodohospodářské infrastruktury hrazena z vodného a stočného.
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit v sobotu 19. března od 9 do 17 hodin. „Jsme rádi, že po covidové odmlce opět budeme moci přivítat fanoušky vodárenství v unikátních prostorách Podolské vodárny,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
21.2.
Nový bazén v Nymburce za zimním stadionem má stavební povolení. Bude stát 289 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, dalších 96 milionů padne na parkoviště, přístupové silnice, sítě, veřejné osvětlení a další prvky v okolí. Bazén by mohl být hotový do konce příštího roku.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, bedlivě kontrolují stokovou síť. V loňském roce pracovníci společnosti prohlédli 135 kilometrů stokové sítě a zrevidovali 2 658 vstupních šachet a objektů.
15.2.
Povodí Moravy letos opraví druhý přivaděč vody, který pomáhá zajistit dostatečný přítok do nádrže Hubenov na Jihlavsku. Tato přehrada je hlavním zdrojem pitné vody pro padesátitisícovou Jihlavu, přivaděče má dva. První nechalo povodí opravit před dvěma lety. V tomto roce přijde na řadu potrubí měřící 3,7 kilometru, jeho rekonstrukce bude stát 45,8 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
14.2.
Praha chce letos zahájit modernizaci staré vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Má stát šest miliard korun a trvat do roku 2027. S investicí souhlasili pražští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město v roce 2018 spustilo novou vodní linku, po modernizaci by ta stará měla mít stejné technologie.
14.2.
Odborníci z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras zkoumají výskyt bobrů na berounském ostrově, mimo jiné tam umístili fotopast. Část ostrova je kvůli hrozícímu pádu stromů pro veřejnost nadále nepřístupná, na bezpečnost dohlížejí strážníci, uvedla na dotaz ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
10.2.
U Jihlavy bude letos odborná firma zjišťovat, jestli stará skládka odpadu neohrožuje místní zdroje vody. Jde o pozemek u kruhového objezdu, který je na katastrálním území Kostelce a Hosova.
4.2.
Pražská vodohospodářská společnost dokončila jednu z největších infrastrukturních investic v hlavním městě. Zkolaudovala Novou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod, jejíž venkovní část je nově zpřístupněná veřejnosti a proměnila se ve volnočasovou a odpočinkovou zónu, která plynule navazuje na nedalekou Stromovku.
1.2.
V Novém Strašecí je u konce budování kanalizace, které trvalo několik let a bylo také jednou z nejzásadnějších investic. Nyní ještě zbývá zprovoznit čerpací stanici, která obslouží několik set domů. V nejbližších týdnech se lidé budou moci začít napojovat, záležet bude také na počasí, řekl ČTK místostarosta Nového Strašecí Jan Bureš (Město pro rodinu - rodina pro město).
28.1.
Praha připraví desítky projektů, které mají napomoci rozvoji cirkulární ekonomiky. Zaměří se na recyklaci odpadů ze stavebnictví a domácností, využívání dešťové vody nebo podporu městského zemědělství. Vyplývá to ze strategie, kterou v noci schválili městští zastupitelé.
26.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 131 havárií. Je to o 241 událostí méně než v roce 2020. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 2 827 na 2 805.
26.1.
Vysočina a Jihomoravský kraj chtějí společně nechat prověřit možnosti propojování vodárenských soustav na území obou krajů. Na loňské memorandum o spolupráci se krajské samosprávy chystají navázat zadáním studie proveditelnosti. Studie by měla včetně daně stát osm milionů korun, náklady by měly kraje platit rovným dílem.
25.1.
Příbram odbahnila Čekalíkovský rybník a opravila jeho hráz a dno. Rekonstrukce vyšla na čtyři miliony korun, z toho 1,4 milionu pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Práce u rybníka budou na jaře pokračovat, město chce v jeho okolí za 30 milionů korun vytvořit park. Hotovo by mělo být vše v létě, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
19.1.
V letošním roce uplyne dvojité výročí narození a úmrtí světově proslulé osobnosti, pevně spjaté s Prahou. Před 150 lety se narodil architekt Josip Plečnik a před 65 lety v lednu zemřel. Část své profesní kariéry strávil v Praze, kde po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v podobě řady jedinečných architektonických děl.
12.1.
Na pražském ostrově Štvanice začala stavba Štvanické lávky, která propojí Holešovice a Karlín. Lávka bude měřit 299,4 metru. Určena bude pro pěší a cyklisty a přejet ji budou moci rovněž sanitní vozy. Na holešovické straně pak bude možné lávku při případné povodni nadzvednout. Životnost přemostění je 200 let.
7.1.
Obce z Hrádku na Vysočině zvažovaného pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu začaly hledat znalce, který by podle nich měl vypracovat nezávislý posudek o možném dopadu na tamní zdroje vody. ČTK to sdělil právní zástupce obcí Luboš Kliment. Starostům se také nelíbí, že Evropská komise v návrhu o zelených investicích požaduje zajistit trvalé ukládání jaderného odpadu do roku 2050.
28.12.
Vyhlídková cesta vedoucí podél pražské Hostivařské přehrady bude v příštím roce opravena. Cesta slouží pěším i jako cyklostezka a využívají ji správci parku a přehrady. Náklady na opravu jsou předběžně stanoveny na 31 milionů korun. Kdy přesně práce začnou, není zatím jasné. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na příští rok.
21.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm let a byla dokončena před 60 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení, 14 mlýnů a velký počet pil.
16.12.
Logistický areál u dálnice D1 poblíž Ostředku na Benešovsku, který staví developerská skupina UDI Group, bude přeměňovat dešťovou vodu zachycenou na střechách hal na pitnou. Umožní to technologie, kterou firma připravuje, sdělila dnes ČTK ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Do stavby areálu skupina investuje miliardu korun.
15.12.
Příbram potřebuje zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod, nynější stav neumožňuje připojení nových domácností. Rozšíření si vyžádá čtvrt miliardy korun, město chce na akci získat dotaci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).
14.12.
Pražské vodovody a kanalizace upozorňují milovníky smaženého kapra a řízků, že tuk do kanalizace nepatří. „Tuk v kanalizaci ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůraznil tiskový společnosti Tomáš Mrázek.
13.12.
V Říčanech u Prahy skončila rekonstrukce čistírny odpadních vod, nyní je v ročním zkušebním provozu. Díky investici za 120 milionů korun se rozšířila kapacita zařízení. Nově vystačí pro 20.600 obyvatel, zatímco dosud to bylo přes 16.000. Kolaudace přijde na řadu po vyhodnocení zkušebního provozu, uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová.
7.12.
Potok Botič se v pražských Záběhlicích dočká obnovy. Upraven bude levý břeh i koryto potoka. Magistrát nyní vypíše veřejnou zakázku, ve které najde firmu, která práce provede. Náklady jsou předběžně odhadnuty na 17,62 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Práce by měly být dokončeny nejpozději do června 2022.
1.12.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od pondělí 6. prosince otevřeno až do odvolání pouze pro zákazníky s rezervací. „Reagujeme na aktuální epidemiologickou situaci. Snažíme se tak ochránit zdraví našich zákazníků i zaměstnanců,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
30.11.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investovat do vodovodní sítě zhruba 2,72 miliardy korun. Vyplývá to z prvního návrhu plánu investic, který dnes projednali radní. První návrh pro letošek navrhoval investice ve výši 2,94 miliardy, finální verze schválená začátkem roku to pak změnila na 2,65 miliardy.
23.11.
Mrazivé dny se neodvratně blíží. A proto Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
19.11.
Do městských bazénů na Vysočině a dalších sportovních zařízení chodí už teď podstatně méně lidí než v letech před epidemií, mají letos milionové ztráty. Další úbytek návštěvníků provozovatelé čekají, jestli od pondělí nebudou moci tyto služby využívat lidé, kteří se mohou prokázat jen negativním testem na covid-19. Někteří řekli ČTK, že by měl stát výpadky tržeb aspoň z části kompenzovat.
18.11.
Z Velkého Dářka na Žďársku včera rybáři vedle kaprů odváželi velké dravé ryby, v síti měli i sedmikilové štiky nebo čtyřkilové candáty. Výlov největšího rybníka Českomoravské vysočiny se koná každé dva roky. Ryby se ale nejdřív z dvousethektarového Velkého Dářka přepouštějí do podstatně menšího Nového rybníka.
16.11.
Pražský magistrát nechá otestovat kvalitu a množství vody ve 37 studních na území města. Cílem je zajistit náhradní zdroje vody pro případ mimořádných událostí nebo krizových situací. Náklady na otestování jsou odhadovány na 4,32 milionu Kč. Úřad nyní vypíše tendr a bude hledat firmu, která práce provede.
16.11.
Pražské vodovody a kanalizace prozkoumaly více než dvacet let nevyužívanou shybku pod Vltavou vedle Libeňského mostu. Jedná se o hlavní přivaděč z vodojemu Mazanka pro oblast Holešovic mezi Libeňským mostem a Bubenskou ulicí, včetně ostrova Štvanice i zamýšleného developerského území Bubny-Zátory.
9.11.
Pražský magistrát chce sjednotit a zlepšit způsob vysazování uličních stromořadí a nakládání s dešťovou vodou. Ke každému z témat dnes městští radní schválili soubor pravidel, která chce město závazně stanovit svým organizacím, jako jsou Technická správa komunikací (TSK), dopravní podnik (DPP) nebo Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Dokumenty vychází z klimatické strategie města.
4.11.
V Rožné na Žďársku letos nechaly Lesy ČR nově upravit koryto toku Rožínky, aby se tam snížilo riziko povodní. Za práce státní podnik bez daně zaplatil 2,6 milionu korun. ČTK to dnes sdělila jeho mluvčí Eva Jouklová. Obec Rožná podle starosty Libora Pokorného (ČSSD) začala žádat o taková opatření po povodni před 12 lety, kdy se voda dostala i do některých domů, včetně přízemí obecního úřadu.
4.11.
Ve Voticích na Benešovsku pokročily práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod za 100 milionů korun, hlavní technologická část je hotová. S kompletním dokončením se počítá během zimy, na jaře by mělo být zařízení již v plném provozu, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
2.11.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) za poslední rok opět vzrostla. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS (International Business and Research Services).
26.10.
Letošní boj proti potkanům v rámci celoplošné deratizace v podání Pražských vodovodů a kanalizací byl úspěšný. Žádná městská část totiž nebyla zasažena mimořádným množství hlodavců.
21.10.
Na Orlické přehradě včera začala výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Práce potrvají do roku 2026 a vyžádají si 1,78 miliardy korun, řekl novinářům generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Podle něj jde o největší vodohospodářskou stavbu současnosti.
14.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly kontrolním auditem systému protikorupčního managementu AbMS dle ISO 37001 certifikovaného společností Bureau Veritas.
13.10.
Pražské vodovody a kanalizace se staly partnerem festivalu Comic-Con Prague. Jedná se o celosvětově oblíbenou akci, která se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy především v žánru sci-fi, fantasy a hororu.
12.10.
Na Vysočině začínají podzimní výlovy, podle rybářství oslovených ČTK je letošní poptávka po rybách lepší než před rokem. Žďárské rybářství Kinských připravuje výlov Veselského rybníka na předposlední říjnový víkend. Slavnostní výlov Štěpnického rybníka v Telči na Jihlavsku bude 30. října, organizuje ho Rybářství Nechvátal.
6.10.
Nová vodní linka ÚČOV Praha (NVL) dokončená 18. 9. 2018, prochází úspěšným zkušebním provozem a nyní je doplněna o další stupeň desinfekce prostřednictvím technologie UV záření.
5.10.
Jsme zpět! Muzeum pražského vodárenství opět otevírání své brány široké veřejnosti.
1.10.
Povodí Moravy odložilo o rok rekonstrukci druhého přivaděče vody do vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku. Zdržení nastalo kvůli chybě v projektové dokumentaci. Stavební práce by měly začít v dubnu 2022, sdělil na dotaz ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
29.9.
V památkově chráněném vodním mlýně v Petrovicích u Nového Města na Moravě chtějí jeho majitelé po rozsáhlých opravách udělat veřejně přístupné muzeum. Okolní hospodářské budovy plánují upravit na ubytování. První písemné zmínky o mlýnu poblíž potoka Bobrůvka pocházejí z roku 1492, obilí se v něm mlelo do prosince 1980.
28.9.
Prestižní časopis Forbes píše o Less - prvním plně cirkulárním projektu v soukromém sektoru, který vznikne na jaře příštího roku na vnitřním nádvoří pražského Florentina.
28.9.
Na letošní rok připadá 115. výročí spuštění moderního pražského kanalizačního systému, jehož otcem se stal britský odborník William Heerlein Lindley.
24.9.
Obce z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska chtějí, aby stát bral při rozhodování o případném umístění úložiště jaderného odpadu v potaz ochranné pásmo v povodí Jihlavy. V minulých suchých letech pomáhala voda z řeky zásobovat obyvatele Jihlavy. Obce se chtějí zasadit o to, aby se pásmo dostalo do územních podkladů, kde teď chybí.
21.9.
Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, v plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany funguje i sedm nových mostů, některé z nich jsou kvůli možnosti proplutí vyšších lodí zdvižné. Skončila tak obnova mostů i historické komory, která začala v roce 2019. Nyní kanálem může projet výrazně více větších a vyšších lodí, řekl ČTK mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.
9.9.
V rybníku Sýkorka v pražské Krči uhynuly desítky ryb. Znečištění rybníku způsobila porucha v kanalizaci, sdělil dnes ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Chemici pražských hasičů na místě nezjistili, že by zdrojem otravy byla chemikálie. ČTK to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.
8.9.
Na jihovýchodě Prahy budou vybudovány nové vodovodní řady, které propojí páteřní vodovodní řady vodojemů Jesenice II a Kozinec. Důvodem je zajistit plynulou a bezpečnou dodávku pitné vody pro více než 155.000 obyvatel v této části metropole. Náklady na projekty a další činnosti jsou odhadovány na 11,99 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
7.9.
Vysočina a Jihomoravský kraj začnou spolupracovat na přípravě akcí, které umožní lepší zásobení pitnou vodou obyvatel v obou regionech. Kraje počítají také s propojováním vodárenských soustav. V příštím roce by měla být zpracovaná společná koncepce, která bude řešit přes 20 projektů. S jejich uskutečněním by podle krajů měly pomoci národní a evropské fondy.
6.9.
Obce z lokality Hrádek na Jihlavsku zvažované pro hlubinné úložiště jaderného odpadu se tomu dlouhodobě brání s odkazem na to, že by mohly být poškozeny zdroje vody. Jejich právní zástupce Luboš Kliment médiím sdělil, že podle něj Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) při posuzování území opominula pásmo chránící povodí řeky Jihlavy.
3.9.
Obce na Třebíčsku mají v plánu postavit novou úpravnu vody, do níž poteče voda z heraltického prameniště a z 11 zatím nevyužívaných vrtů. Záměr má v tomto území pomoci zajistit dostatek dobré pitné vody i v obdobích sucha nebo přívalových dešťů. Možné dopady záměru na stavbu úpravny a navazujících vodovodních řadů začaly posuzovat úřady.
1.9.
Vysoká škola chemicko-technologická a Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Městskou částí Praha 9 a Praha – Lysolaje spustily od začátku školního roku pilotní projekt monitoringu odpadní vody na možný výskyt viru SARS-CoV- 2 u základních škol v těchto městských částech. Jedná se celkem o sedm objektů.
30.8.
Zásobování vodou ve středních Čechách má zlepšit nový vodojem. Vodárny Kladno Mělník (VKM) budou v září či říjnu rozhodovat o jeho stavbě. Pomůže s akumulací vody přivedené z pražské soustavy, zásobování ze středočeských zdrojů nestačí.
27.8.
Novým potrubím, které vede pod Labem poblíž Obříství na Mělnicku, od středy proudí pitná voda. Nahradilo původní, které nebylo v dobrém technickém stavu. Pod řekou jsou dvě nová ramena vodovodního řadu, která nahradila dvě původní. Nyní začalo fungovat první z nově vybudovaných.
17.8.
Satelitní snímkování vodovodní sítě, které Pražské vodovody a kanalizace zahájily v loňském roce, začíná přinášet své ovoce. Při letošním jarním kole, kdy na levém břehu Vltavy bylo zkontrolováno na tisíc kilometrů sítě, satelit odhalil 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody.
16.8.
Obec Kačice vybudovala nový rybník, který bude obyvatelům sloužit k rekreaci a zároveň přispěje k zadržování vody v krajině. Náklady na vybudování dosáhly přibližně 20 milionů korun, z toho mírně přes polovinu pokryly dotace ministerstva zemědělství a krajská dotace. ČTK to řekl starosta obce Libor Němeček.
12.8.
Středočeský kraj dá obcím na projekty ve vodohospodářské infrastruktuře přes 102 milionů korun. Hejtmanství chce podpořit 101 těchto projektů. Rozdělení dotací ještě musí schválit zastupitelé, informovala ČTK v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
3.8.
Votice na Benešovsku získaly dotaci na odstranění černé skládky na Polském vrchu, práce začnou na podzim. Město by díky tomu mohlo obnovit zdroj vody z kontaminovaného vrtu v prameništi Kouty, a zlepšit tak zásobování pitnou vodou. Celkové náklady jsou 20,7 milionu korun, dotace od ministerstva životního prostředí pokryje 17,5 milionu Kč, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
30.7.
Ve Voticích na Benešovsku je v plném proudu rekonstrukce čistírny odpadních vod za více než 90 milionů korun. Práce začaly loni na podzim a až dosud postupovaly standardním tempem. V poslední době je však podobně jako jiné stavební projekty v republice komplikuje nedostatek pracovních sil a materiálů.
28.7.
Praha v posledních době dokončila dvě investice za celkem 1,5 miliardy korun bez DPH do zlepšení kvality pitné vody v úpravnách na Želivce a v Podolí. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), nově využitou technologií čištění aktivním uhlím město dokáže garantovat kvalitu, které leckdy i přesáhne balenou vodu.
21.7.
Kutná Hora chystá rekonstrukci rybníku Lorčák u pivovaru. Projekt za 1,3 milionu korun počítá hlavně s odbahněním a zpevněním břehů. Město se do něj pustí jen v případě, že získá dotaci od ministerstva zemědělství, řekl ČTK místostarosta Vít Šnadr (Piráti).
19.7.
Lidé, kteří se budou chtít koupat v pražském rybníku Šeberák, musí počítat s tím, že ve vodě jsou sinice. Ty mohou citlivým jedincům způsobovat obtíže. Sinice se v tamní vodě objevily v průběhu července. V ostatních přírodních koupalištích v Praze je kvalita vody dobrá s výjimkou hostivařské nádrže, kde jsou sinice už od jarních měsíců.
13.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostanou zdarma na svůj mobilní telefon informace o aktuálním dění v pražské vodohospodářské infrastruktuře.
13.7.
Svazek obcí Vodovody a kanalizace začne zřejmě v srpnu se stavbou vodovodu pro obce Cidlina, Lesonice a její část Horní Lažany na Třebíčsku za zhruba 48 milionů korun bez DPH. Hotovo má být do dvou let. Součástí stavby bude i nový vodojem. ČTK to řekl tajemník svazku Karel Nedvědický. Důvodem jsou dlouhodobé problémy s nedostatkem vody v soukromých studních.
8.7.
Dobříš na Příbramsku spolu s okolními obcemi řeší, jak dlouhodobě zlepšit zásobování vodou. Možností je vybudovat přivaděč vody z Vltavy, nebo se napojit na vodohospodářskou soustavu Příbrami. Výstavba velkokapacitního přivaděče vyjde v dnešních cenách na 800 milionů korun bez daně, napojení na Příbram by bylo o 60 až 80 milionů levnější, protože by nebylo potřeba budovat čerpadlo z Vltavy.
1.7.
V Havlíčkově Brodě bude Povodí Vltavy v průběhu letošního léta vyvážet bahnitý nános ze dna Sázavy poblíž Plovárenské ulice. Vodohospodáři budou pracovat ve dvou úsecích měřících okolo stovky metrů. Pročištěním koryta řeky se zlepší odtok vody a sníží se riziko vzniku povodní, uvedl mluvčí státního podniku Hugo Roldán v tiskové zprávě. Jde o akci za 6,27 milionu korun bez daně.
30.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) se již podruhé staly partnery Pražského inovačního maratonu. Kromě účasti v porotě a mentorské podpory v době přípravy finálového kola samostatně ocenily tři projekty, které považovaly za nejzajímavější: Metacity, Rosteme společně pro Prahu a soul roots.
22.6.
Praha plánuje v letech 2022 až 2026 investovat do vodohospodářské infrastruktury téměř 15,5 miliardy korun. Nejvíc peněz je určeno na obnovu vodovodních řadů a rekonstrukce kanalizačních stok. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní.
21.6.
Astronomické léto právě začalo, horké teploty vybízejí ke koupání. A sezóna napouštění domácích zahradních bazénů právě vrcholí. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
18.6.
Od povodní v roce 2002 sloužila Podolská vodárna jako záložní zdroj vody. Po výrazných investicích v posledních letech se ale opět vrací do standardního provozu a kvalitní pitnou vodou začala zásobovat hlavní město Prahu.
16.6.
Do pěti rybníků v Třešti na Jihlavsku a jejím okolí dnes rybáři vypustili stovky malých úhořů říčních měřících okolo deseti až 15 centimetrů. Jde o jednu z letošních lokalit, kde se o vysazení tohoto druhu ryb postaral Moravský rybářský svaz. Cílem těchto dlouhodobých aktivit rybářských svazů je zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jejího přirozeného výskytu.
8.6.
Pražské vodovody a kanalizace se aktivně zúčastní výstavy Udržitelná Praha – zelené město pro život. Ta proběhne v pražské Výstavní síni Mánes od 10. do 30. června 2021. Otevřeno bude denně od 10 do 19 hodin, vstup je zdarma. PVK jsou jedním z hlavních partnerů výstavy.
3.6.
U Obříství na Mělnicku jde do finále stavba nového vodovodního potrubí vedoucího pod Labem. Ve vyražených tunelech už vede ochranné i vodovodní potrubí, dnes byla vtlačena jeho poslední část. Takzvaná shybka zásobuje pitnou vodou 200.000 Středočechů, její stávající potrubí vedoucí v rýhách na dně řeky je ve špatném technickém stavu.
1.6.
Pražské vodovody a kanalizace zintenzivňují hledání skrytých úniků pitné vody ve vodovodní síti pomocí další moderní technologie – tentokrát je nástrojem technologie SmartBall společnosti Xylem.
31.5.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od 1. června v plném provozu bez omezení či nutnosti rezervace návštěvy. „Pojedeme v plném nasazení samozřejmě při dodržení všech hygienických opatření,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
25.5.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) dokončily obnovu dvou rybníků v lesích na Mladoboleslavsku. Malé rybníky Knížecí a Lutovník na Smilovickém potoce nedaleko městysu Loučeň by měly zadržovat vodu v evropsky významné lokalitě Pěnovce u rybníka Lutovník s výskytem vzácných rostlin, informoval ČTK mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona v tiskové zprávě.
21.5.
Obce na Vysočině řeší problémy s horší kvalitou místních zdrojů pitné vody. Někde jsou prameny málo vydatné, jinde jsou znečištěné pesticidy a jinými látkami. Od kraje na tyto projekty letos dostanou 13 milionů korun dotací. Největší příspěvek, tři miliony korun, dostane Čížov na Jihlavsku, který staví nový vodojem.
18.5.
Letos v květnu je tomu již 130 let od otevření Jubilejní výstavy na tehdy nově zbudovaném pražském Výstavišti v Holešovicích. Tato velkolepá událost rozvířila dobu konce století nevídaným způsobem a přinesla velké vzedmutí zájmu o český průmysl.
18.5.
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu povodňových rizik podél říčky Rokytky na území hlavního města. Materiál by měl být hotov nejpozději do poloviny března 2023 a vyjde na maximálně 5,22 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Město nyní vypíše zakázku, v které najde dodavatele dokumentu.
14.5.
Na letním koupališti v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku nechalo město postavit 16 metrů dlouhou skluzavku. Včetně stavebních úprav jde o investici okolo pěti milionů korun, řekl ČTK starosta Karel Pačiska (ČSSD). Na léto se už chystají letní koupaliště také jinde v kraji, termín otevření bude záviset na uvolnění vládních opatření proti koronavirové epidemii.
12.5.
Ve Žďárských vrších letos začne revitalizace Milovského rybníka, která zahrnuje opravu hráze i budování tůní v jeho okolí. Na akci za 15 milionů korun bez daně dostal dotaci městys Sněžné, jemuž tento rybník patří a má tam i kemp. Hlavní stavební práce začnou v září. Vyplývá to z informací Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy a městyse.
11.5.
Do ulic hlavního města se vracejí mlžící zařízení, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
11.5.
Stavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady vyjde na zhruba 216,31 milionu korun. Práce mají začít letos v červnu a přeliv bude dokončen v prosinci 2022. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Při povodni přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit riziko protržení přehrady.
7.5.
otice na Benešovsku připravují nové biokoupaliště Pilař na letní sezonu. Návštěvníci budou mít k dispozici i čtvrtou nádrž určenou původně pro tobogan. Město na pořízení atrakce nyní nemá peníze, proto bude čtvrtá nádrž zatím jen pro relaxaci. S otevřením areálu se počítá, jakmile to umožní počasí a opatření proti covidu-19, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
6.5.
V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili testovací provoz nové technologie čištění vody s pomocí aktivního uhlí. ČTK a Deníku to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
4.5.
Akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) od května využívá dvě nové analytické metody, které umožňují velmi rychle stanovit znečištění i ve velmi nízkých koncentracích.
3.5.
Na vodních dílech Slapy a Orlík začíná plavební sezona. O 1.5. je v provozu zařízení pro přepravu plavidel přes hráze obou přehrad. Pro snazší spuštění rekreačních lodí na hladinu nádrže Slapy bude dnes a v neděli udržována hladina vody v nádrži nad kótou 270 metrů nad mořem, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
28.4.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 3. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu z důvodu ochrany zdraví zákazníků i zaměstnanců.
26.4.
Kvalitu pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí kontrolují hydrogeologové, pracovníci provozu, dispečeři centrálního dispečinku, akreditovaná laboratoř pitných vod a na závěr i hejno pstruhů!
23.4.
Zastupitelé Třebíče včera schválili spoluúčast na budování nových nádrží, které mají pomoci v případě velkých dešťů udržet čistou vodu v řece Jihlavě. Město zaplatí přibližně 28 milionů korun. Investorem bude svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, který na stavbu za více než 100 milionů korun získal dotaci z Národního programu životního prostředí. ČTK to řekl tajemník svazku Karel Nedvědický.
20.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat. „Je velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
19.4.
Ve městě Svratka na Žďársku včera kvůli jeho chystané opravě vylovili rybáři po 23 letech rybník Svratka. V sítích skončilo na 300 štik, líni, candáti nebo plotice. Navzdory očekávání ale rybáři z vody nevytáhli žádného rekordně velkého kapra. ČTK to řekl starosta Svratky František Mládek (nestraník).
15.4.
Ojedinělá obnova části přívodního řadu pro více než 200 000 obyvatel Středočeského kraje úspěšně pokračuje. Stavbu si včera přišli poprvé prohlédnout starostové měst a obcí sdružených ve Svazku měst a obcí VKM, kteří přijali pozvání svého předsedy Mgr. Martina Kupky.
13.4.
Městem vlastnění Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos chce do vodovodní sítě v metropoli investovat 2,65 miliardy korun. Vyplývá to z finálního plánu investic, který včera schválili městští radní. Peníze na rekonstrukce, modernizace a rozšiřování sítě půjdou převážně z nájemného, které městu platí firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
12.4.
Některé středočeské obce se chtějí napojit na soustavu, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Hotová je studie proveditelnosti, náklady vyčíslila na 875 milionů korun bez DPH. Obce usilují o to, aby Středočeský i Jihočeský kraj daly záměr do zásad územního rozvoje. Podle obcí by měl napojení zaplatit stát, budou jednat s ministerstvem zemědělství. ČTK to řekli starostové obcí a zástupce JVS.
7.4.
Výstavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne letos v červnu. Při ní nebude možné chodit po hrázi ani po cestě v jejím okolí na pravém břehu. Stavba potrvá i v příštím roce a průchod bude opět zcela otevřený na jaře 2023. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace opět vyrážejí do boje s potkany. A to navzdory nouzovému stavu a samozřejmě za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek. Celoplošná deratizace pražské stokové sítě startuje v dubnu a její konec je naplánován na závěr října.
30.3.
Pražské vodovody a kanalizace provedly již druhé kolo satelitního vyhledávání ztrát pitné vody. Tentokrát se zaměřily na levý břeh Vltavy od Suchdola po Zbraslav. „Satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů,“ uvedl Jan Kobr, manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK.
30.3.
Pražský magistrát mapuje studně v metropoli s cílem určit ty, které by bylo do budoucna možné využít jako náhradní zdroje pitné a užitkové vody. Jak vyplývá z dokumentu pro pražské radní, který má ČTK k dispozici, magistrát zatím zjistil 44 potenciálně vhodných studní, ve většině z nich plánuje provést čerpací zkoušky a analýzy kvality vody.
22.3.
Již podruhé je Světový den vody poznamenaný pandemickou situací a pro širokou veřejnost jsou tak brány vybraných vodohospodářských zařízení uzavřeny. A protože voda je nenahraditelná, zaslouží si oslavit svůj svátek alespoň ve svém přirozeném prostředí, a to formou naučné stezky.
16.3.
Sto deset let uplyne letos od povýšení zakladatele pražské kanalizační sítě Williama H. Lindleye do šlechtického stavu. Tento akt byl jedním z vrcholů jeho bohaté kariéry, která pozitivně poznamenala velkou část Evropy.
16.3.
Pražská městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni investovala do vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,49 miliardy korun, což je podle výroční zprávy PVS o asi 365 milionů meziročně více. Zároveň to je 99,72 procenta z celkových finančních zdrojů na investice. Vyplývá to z informativního dokumentu, který dnes projednali pražští radní.
10.3.
Čistírna odpadní vody v kladenské části Vrapice je na hraně kapacity. Čeká ji úprava, po ní se budou moci připojit další domácnosti. Nyní je kvůli čistírně limitovaný i případný rozvoj města. Investice přesáhne 170 milionů korun bez DPH, z toho by se město mělo podílet téměř 86 miliony korun. Práce by měly začít za dva roky, řekl dnes ČTK náměstek kladenského primátora Přemysl Mužík (Volba pro Kladno).
4.3.
V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech eviduje společnost 1.SčV, a.s. na větší množství úniků pitné vody na vodovodní síti i v objektech odběratelů.
24.2.
Od února probíhá ve společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) testování zaměstnanců na koronavirus. Vodárny tak chtějí nejenom předejít šíření viru na svých pracovištích, ale především udržet vysoký standard služeb, které poskytují.
18.2.
Ve Žďáru nad Sázavou by letos měla začít dotovaná přestavba čistírny odpadní vody s předpokládanými náklady do 300 milionů korun. Aby na ni město nemuselo přispívat ze svých peněz, chce ji předat svazku obcí, jehož je členem. Převod už schválilo městské zastupitelstvo, valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko ho projedná v březnu.
17.2.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 139 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 506 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
17.2.
Říčany u Prahy opravily a odbahnily rybník Rozpakov na jižním okraji města. Práce vyšly na 8,5 milionu korun, peníze šly z městského rozpočtu, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová. Rybník je již napuštěný a díky mrazivému počasí ho nyní hojně využívají bruslaři.
16.2.
V Cholupickém mokřadu při jižním okraji Prahy provedli členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec za finančního přispění Nadačního fondu Veolia mozaikovitou prořezávku náletových dřevin. Pomohli tím jednomu z nemnoha zajímavých pražských mokřadů.
12.2.
Přístav v pražském Podolí nedaleko tamní porodnice má být zrekonstruován a modernizován, přibude také nová loděnice a sklady pro lodě. Proměnit se má rovněž uspořádání mol. Proměnu navrhují společně Český Yacht Klubu (ČYC), TJ Tatran Praha, Přírodovědecká fakulta UK a Yacht Clubu Cere.
10.2.
S nástupem teplot hluboko pod bodem mrazu, které nyní panují i v hlavním městě a jež zřejmě ještě několik dní potrvají, Pražské vodovody a kanalizace opět vyzývají své zákazníky k řádnému zabezpečení vodoměrů.
9.2.
Mělničtí radní vybrali zhotovitele kanalizace v části města Vehlovice. Jedná se o dlouho plánovanou investici, hodnota zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Práce by měly začít v létě, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová.
4.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři milióny korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
26.1.
160 let od zprovoznění a 130 let od uzavření slaví letos v lednu malá letenská vodárna. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které vznikly v průběhu 19. století.
19.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.
19.1.
Plavecký stadion v pražském Podolí se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let.
18.1.
V současné době finišují práce na obnově významného přívodního řadu DN 700 mm, který vede z největšího zemního vodojemu Kožova Hora do ulice Železničářů v Kladně. Odběratelům nebude přerušena dodávka pité vody.
15.1.
"V zimním období kombinací vlivu teplot pod bodem mrazu a nasycení půdy vlhkostí může dojít v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren.
13.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících m3 vody. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
12.1.
Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy loni s pomocí evropských dotací z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) postavili nebo obnovili sedm rybníků, zároveň vzniklo 13 tůní a jedna zdrž. Letos se chystají zahájit úpravy rybníků za miliony korun například městys Krucemburk a město Svratka. Vlastníci musí své záměry nejdřív projednat s ochránci přírody.
8.1.
Jihlava začala tento týden provozovat svůj vodohospodářský majetek dosud spravovaný svazkem obcí. Padesátitisícové město ze svazku vystoupilo na konci roku 2012, vleklé spory o vydání majetku ukončily strany dohodou loni v létě.
6.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál.
29.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.
29.12.
Město Svratka ležící v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy chce příští rok začít s dlouho chystanou obnovu rybníka na řece. Odstranit ze dna nechá nánosy bahna, opravit jez nebo dosypat hráz. Řeka Svratka, která zatím prochází rybníkem, ho bude nově i obtékat, a bude tak průchodnější pro ryby a jiné živočichy, rybník se zároveň bude méně zanášet.
22.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
16.12.
Společnost Coca-Cola HBC připravuje výstavbu mokřadu o rozloze 3,15 hektaru v pražských Kyjích. Hotový by měl být v příštím roce a bude se rozkládat vedle jejího nového skladu, jehož stavba má stát půl miliardy korun.
15.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace se rozhodly pomoci vyřešit neutěšenou situaci v tzv. osadě Hostivař a pravidelně dodávat do této lokality pitnou vodu v náhradním balení.
4.12.
Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu. A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
2.12.
Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim, kterou trápí nedostatek pitné vody. Nejdříve však bude potřeba najít vhodný zdroj. Pokud by se to nepodařilo, uvažuje město o napojení na svou vodovodní síť, uvedla na webových stránkách kraje vedoucí oddělení vodního hospodářství na krajském úřadu Marcela Burešová.
1.12.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
24.11.
Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.
19.11.
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“. Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody.
13.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Staly se tak první firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas.
12.11.
Přestavba čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou by měla začít příští rok. Umožní to dotace, již na tuto investici za 232 milionů korun získal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko ze Státního fondu životního prostředí. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku. Uvedl, že projekt podstatně přispěje k zvýšení kvality vody v řece Sázavě.
10.11.
Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací byli kromě běžných ochranných pomůcek vybaveni také respirátory. Jako již tradičně do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu.
6.11.
Město Pelhřimov bude od začátku příštího roku samo spravovat i své vodovody. Soukromá firma Vodak, která zajišťovala jejich provoz od roku 1994, dostala vloni výpověď a koncesní řízení na nového provozovatele letos pelhřimovští zastupitelé zrušili. O vodovody se bude nově starat městská společnost, která má už v posledních pěti letech na starosti městskou kanalizaci a čistírnu odpadních vod.
2.11.
Pražské vodovody a kanalizace získaly certifikát „Zodpovědná firma“ a staly se tak 497 subjektem, který se do projektu společnosti EKO-KOM zapojil. Hlavní cílem projektu „Zodpovědná firma“, který běží již 10 let, je vzdělávání zaměstnanců společností v oblasti třídění a recyklace odpadů a prohlubování společenské odpovědnosti firem.
26.10.
Nové Strašecí na Rakovnicku spustilo provoz nové čistírny odpadních vod s moderními technologiemi a větší kapacitou. Stavba trvala jeden a půl roku, zkušební provoz začal počátkem letošního října. Stála zhruba 67 milionů korun, informovala za vedení města v tiskové zprávě Eva Videmannová.
22.10.
Podzimní výlovy ryb v některých částech Vysočiny zdržely nedávné deště, kvůli nimž podle rybářů prakticky nešlo vypustit rybníky. Žďárské rybářství Kinský zahájí koncem týdne výlovem osmdesátihektarového rybníka v Novém Veselí. Kvůli koronaviru nebudou na hrázích doprovodné akce s nabídkou rybích specialit. Rybáři počítají nanejvýš s prodejem živých ryb.
22.10.
Pražské vodovody a kanalizace uzavírají počínaje čtvrtkem 22. října 2020 až do odvolání Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19.
21.10.
Celkem 8 titulů se může pyšnit cenou Stavby roku za rok 2020 již 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku. Jedním z oceněných je i Veolia Smart Control Tower, kterou jako jednu z 84 přihlášených staveb do soutěže navštívila odborná porota složená ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů.
21.10.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS - International Business and Research Services.
13.10.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investice do vodovodní sítě zhruba 2,94 miliardy korun. To je o zhruba 100 milionů korun meziročně víc. Peníze půjdou nejen na nové opravy kanalizace a vodovodních řadů, ale rovněž na ty již zahájené.
12.10.
Firma Služby města Jihlavy nabírá lidi a kupuje techniku za miliony korun, aby mohla od 5. ledna zajišťovat provoz vodovodů a kanalizací ve městě. Jihlava letos ukončila dohodou letité spory se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vydání svého majetku a chce tyto sítě spravovat sama.
9.10.
Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia již zakoupil vhodný pozemek a dnes představil projekt veřejnosti. Nové tůně se zde objeví příští rok.
5.10.
Testy zařízení k dočištění odpadní vody pro její opětovné využití dokončují čeští experti. Poloprovozní jednotka dočišťuje odtok z Ústřední čistírny odpadních vod Praha od září loňského roku. Kombinací různých typů filtrací je podle vědců možné odpadní vodu upravit do takové kvality, aby nahradila pitnou vodu při zavlažování městské zeleně, sportovišť či čištění ulic.
1.10.
Praha chce vybudovat v areálu Vinohradské vodárny osvětové centrum Hydropolis Praha, které ukáže veřejnosti proces výroby a distribuce pitné vody. Stavba projektu za 200 milionů korun by měla začít za dva roky, hotovo bude v roce 2024. Novinářům projekt představil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
29.9.
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku a ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Magistrát nyní v tendru bude hledat firmu, která je postaví. Náklady by měly být maximálně 30 milionu korun.
25.9.
Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní včera zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v mělnické elektrárně.
25.9.
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
23.9.
Kladenský vodojem, dnes Future Tower, se ve čtvrtek 17. září 2020 poprvé otevřel školním dětem. První žáci základní školy a s nimi i zástupci měst a obcí v rámci slavnostního představení nové věže absolvovali výukový program Cesta vody pod dohledem virtuálního průvodce věží - umělé inteligence Olivea.
18.9.
V Jamném na Jihlavsku se zhoršila kvalita vody ve vodovodu, neodpovídá normám. Lidé chodí asi týden pro pitnou vodu k cisterně. Zavřená je kvůli tomu mateřská škola a u základní školy nefunguje jídelna. Do tamních vrtů se po deštích dostala povrchová voda. Obec se snaží vodovod pročistit. Výsledky rozborů naposled odebraných vzorků by mohla dostat v pátek.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.
16.9.
Z plovoucí scény i lodiček a šlapadel budou moci v sobotu sledovat diváci v Praze koncert britského houslisty Daniela Hopea. Je součástí festivalu Struny podzimu, který letos poprvé pořádá koncerty pod širým nebem. V příštích dnech u Slovanského ostrova vyroste mnohatunová konstrukce, kterou bude tvořit 38 pontonů o rozloze 1130 metrů čtverečních.
9.9.
Současně vodárny upozorňují na možnost ovlivnění jakosti vody. Závěrečnými pracemi bude na podzim pokračovat rekonstrukce klíčového uzlu vodovodní sítě na křižovatce ulic Wolkerova a Železničářů v Kladně a obnova významné části přívodního řadu vedoucího z největšího zemního vodojemu Kožova Hora.
8.9.
Vodárny Kladno - Mělník připravují obnovu propojení s pražskou vodárenskou soustavou, které bude mít vyšší kapacitu. Využijí jej v krizových situacích i v případě rozvoje regionu. Současné propojovací potrubí není v dobrém technickém stavu, vodárny v listopadu dají udělat detailní průzkum.
4.9.
Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.
4.9.
Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pro zvýšení bezpečnosti přehrady je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě.
3.9.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v metropoli přijaly Pražské vodovody a kanalizace při komunikaci se zákazníkem nová opatření proti šíření viru COVID 19.
2.9.
Už v příštích týdnech bude zahájena nutná obnova shybky pod řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Vodárny Kladno - Mělník, a.s. (VKM) tak dostanou mimo riziko ohrožení dodávku pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku.
26.8.
Pražský magistrát nechá v následujících dvou letech opravit a vylepšit čistírnu odpadních vod v Lipencích. Radní v pondělí rozhodli, že práce provede za nabídkovou cenu zhruba 163 milionů korun firma SMP CZ. Schválili také výběr společnosti, která zpracuje projekt delší dobu plánované kanalizace v Točné v Praze 12, vyjde asi na pět milionů korun.
25.8.
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG, řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
25.8.
Vozový park Pražských vodovodů a kanalizací se rozšířil o recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. V této kategorii se jedná vůbec o první vůz ve střední Evropě na tento pohon.
24.8.
Laboratoře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) loni analyzovaly bezmála 180 vzorků vody ze soukromých domovních studní na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech tak lidé ujistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou.
24.8.
O aktuálních odstávkách vody informují Středočeské vodárny a.s. (SVAS) také prostřednictvím SMS zpráv. Tuto službu dnes využívá už 10 729 zákazníků.
21.8.
Asi na sedm milionů korun vyjdou úpravy koryta Nového potoka v Křižanově na Žďársku. Povodí Moravy (PMO) chce zlepšit průtok vody při povodních. Práce na zhruba 650 metrů dlouhém úseku začaly tento měsíc.
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
12.8.
Pracovní cestu s tématy vody a vodního hospodářství ve Středočeském a Plzeňském kraji absolvoval na konci minulého týdne ministr zemědělství Miroslav Toman.
11.8.
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.
11.8.
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr, hodnota zakázky je zhruba 1,5 miliardy korun. Přeliv sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních a bude i ochranou Prahy, řekl při včerejší návštěvě Orlíku ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
10.8.
Výkup pozemků pro chystané nádrže v Senomatech a v Šanově na Rakovnicku začne ještě letos, stát uvolní desítky milionů korun. Vodu, kterou nádrže pomohou zadržet v krajině trpící suchem, budou moci zemědělci využít pro zavlažování. Novinářům to při dnešní návštěvě zemědělské společnosti Lupofyt řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
5.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechaly za 25 milionů korun opravit kanalizaci v ulici Řásnovka v Praze 1. Nová stoka bude z čedičových trub, přičemž tento typ potrubí je v Česku použitý poprvé. Novinářům to řekl Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu provádí.
3.8.
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí velkému náporu návštěvníků. Denní návštěvnost je při nynějších tropických teplotách kolem 650 lidí, informovala ČTK Petra Lišková z městského úřadu.
28.7.
Dalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.
27.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
22.7.
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jedná se o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
22.7.
Přírodní koupaliště v pražském Motole by se mělo v následujících letech proměnit a rozšířit. Hlavní město, které jej vlastní, chce nynější budovy zbourat a nahradit je dvoupodlažní stavbou s restaurací a saunou. Upraví se i samotné koupaliště a okolí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Úpravy podle něj pravděpodobně začnou v roce 2022, náklady zatím nejsou známé.
21.7.
Návštěvníci budov Středočeských vodáren a.s. mají nově k dispozici u vchodu automatické dezinfekční stojany. Ty zájemci vydají dávku dezinfekce bezdotykově, tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu virů a bakterií kontaktem s ovládáním přístroje.
21.7.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace řešily za prvních šest měsíců letošního roku o 230 havárií na vodovodní síti méně než ve stejném období roku předchozího. Konkrétně 2 320 mimořádných událostí.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
25.6.
O tom, jaké má Praha zásoby vody a jak je připravena na období sucha, jsme si povídali s Mgr. Markem Riederem, ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu a předsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.
25.6.
Votice na Benešovsku dokončily nové biokoupaliště poblíž rybníka Pilař. Výstavba vyšla zhruba na 30 milionů korun bez DPH, na stavbu je možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Pro veřejnost se koupaliště otevře 1. července.
24.6.
Až na třiceti místech se v letošních letních měsících setkají Pražané a návštěvníci metropole s mlžícími zařízeními.
22.6.
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
19.6.
Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) připravila koncepci nakládání s kaly, které vznikají při čištění odpadních vod. Nyní ji bude schvalovat hlavní město, následně by se na základě zvolené varianty měl připravit projekt nového řešení. ČTK to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
16.6.
Pražský magistrát nechá odbahnit nádrž Jiviny v Ruzyni. Práce pro město provede firma PAS Natura za 21,66 milionu korun. Nádrž nebyla od svého vzniku v roce 1985 nikdy čištěna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha naposledy napouštěla obnovený Lítožnický rybník na pomezí Dubče a Běchovic.
10.6.
Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.
9.6.
Obyvatelé Unhoště mají od minulého týdne k dispozici nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Práce začaly v listopadu roku 2018 a probíhaly za plného provozu čistírny – lidé z Unhoště a okolí tak neutrpěli žádné nepohodlí s odstávkou služeb.
8.6.
Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl dnes na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
5.6.
Voda v krajině a na ni navázaný rozmanitý život rostlinných a živočišných druhů je jedním z důležitých témat Mezinárodního dne životního prostředí. Ten připadá na 5. června.
1.6.
Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
28.5.
Krizový štáb Středočeských vodáren rozhodl s platností od 1. 6. 2020 o dalším postupném uvolňování opatření, přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí.
26.5.
Do pražských bazénů v první den otevření po nuceném přerušení provozu podle informací ČTK příliš lidí nezamířilo. Aquapalace Praha v Čestlicích ale zaznamenal velký počet dotazů k otevření a bezpečnostním podmínkám. Větší zájem byl už od rána o návštěvy saun. Obnovit provoz mohly také wellness.
22.5.
Pražské vodovody a kanalizace jsou již několik let velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Ta právě dnes, 22. května, slaví svůj mezinárodní den.
20.5.
Období napouštění domácích zahradních bazénů vrcholí. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
14.5.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily příjem vzorků pro analýzu pitné vody ze soukromých studní, kterou pozastavily v době vrcholící korovinarové krize. „Zákazníky však žádáme, aby se předem ohlásili přes emailovou adresu laborator@pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
12.5.
Pražské vodovody a kanalizace po domluvě s investory staveb obnovují od 19. května plánované výluky v dodávkách vody.
7.5.
Pražský magistrát začne letos na Letenské pláni budovat nové jezírko. Umístěno bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Město už má územní rozhodnutí a čeká na stavební povolení. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
4.5.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 4. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu kvůli ochraně zdraví zákazníků i zaměstnanců.
4.5.
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Troji byla otevřena před 55 lety, 5. května 1965. Kvůli problémům s technologií byla ale nakonec zprovozněna až v průběhu roku 1967. Vznikla v blízkosti původní čistírny na Císařském ostrově. Ve své době patřila ÚČOV k největším v Evropě, časem ale její výkon nestačil.
30.4.
Postupné uvolňování epidemických omezení pootvírá Středočeským vodárnám, a.s. možnost obnovení některých zákaznických služeb. K těm aktuálně nejžádanějším patří dovoz pitné vody cisternami a otevření zákaznických center.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
28.4.
Jarní vlna nekonečné války Středočeských vodáren a.s. (SVAS) s potkany skončila. Vodohospodáři položili více než čtyři tuny nástrah.
27.4.
Dobříš na Příbramsku se připravuje na situaci, kdy by jí přestaly stačit nynější zdroje pitné vody. V takovém případě by devítitisícové město využilo zásobní vodu z lomu Jezírko. ČTK to řekl starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
21.4.
V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. Včera to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
17.4.
Oblíbené napouštění bazénů prostřednictvím cisteren, které běžně nabízejí Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), letos lidé nemohou využít. Důvodem je koronavirová pandemie. Vlastníci bazénů tak musí dopustit vodu z běžného vodovodu, to má ale svá pravidla.
17.4.
Pražské vodovody a kanalizace varují obyvatele hlavního města, aby nevhazovali jakékoliv ochranné prostředky proti šíření nemoci COVID - 19 zejména jednorázové a šité roušky do kanalizace.
17.4.
V úterý 14. dubna 2020 představilo neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19CZ v Kladně první originální plicní ventilátor CoroVent.
14.4.
Poblíž rakovnické čistírny odpadních vod na okraji města bude nový most. Nynější most, který je ve špatném technickém stavu, a nepotřebnou blízkou lávku nechá město zbourat. Práce by měly začít ještě v dubnu.
9.4.
Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) v této kritické době myslí i na bezpečnost hlavy státu, prezidenta ČR. V regionu zásobovaném SVAS se totiž nachází i strategicky významný objekt – zámek v Lánech, který je využíván prezidentem ČR.
6.4.
Tisícovku unikátních ochranných štítů dnes dodali vodohospodáři ze Středočeských vodáren, a.s. a Vodáren Kladno – Mělník, a.s. (VKM) do nemocnice v Mělníku. Část štítů pomůže i samotné radnici, která musí zajistit ochranné prostředky i pro poskytovatele sociálních služeb.
1.4.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily letošní celoplošnou deratizaci stokové sítě. Ta bude probíhat od začátku dubna do konce října.
31.3.
Půl milionu korun dostalo město Kladno od společnosti Veolia, hlavního akcionáře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), na opatření souvisejících s koronavirovou krizí. Další peníze pro města Mělník, Kralupy nad Vltavou a Neratovice mezi sebou vybrali členové vedení vodárenské společnosti a jejich dodavatelé.
30.3.
Vedení vodohospodářské společnosti Středočeské vodárny a.s. již od minulého týdne spustilo službu pro své bývalé zaměstnance, kteří jsou v seniorském věku a patří v době současné pandemie do nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. Kladenští vodohospodáři jim nabízí nákup a dovoz potravin, hygienických potřeb a léků.
30.3.
Je pitná voda v ohrožení ? Ovlivňují opatření dodávku vody Pražanům? Co pražské vodohospodáře nyní nejvíc trápí? Odpovídá Petr Mrkos, generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace.
25.3.
Na téměř 70 místech v hlavním městě budou umístěny nádoby na sběr použitých olejů a dalších jedlých tuků. Pro magistrát je zdarma zajistí společnost Viking group ve zkušebním provozu na dobu dvou let. Smlouvu s firmou v pondělí schválili radní. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje město jejich rozšíření na více míst.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace přijaly v souvislosti se současnou situací další mimořádná opatření.
23.3.
V Lysé nad Labem na Nymbursku by mělo vzniknout přístaviště pro rekreační lodě. Město na projektu spolupracuje s Ředitelstvím vodních cest a ministerstvem dopravy. Náklady by měly být kolem 20 milionů korun, uhradit by je měl stát. Začít stavět by se mohlo příští rok, řekl ČTK starosta Karel Otava (ČSSD).
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace vzhledem k situaci šíření nemoci Covid-19 zprovoznily pro příjem žádostí o vyjádření k projektové dokumentaci pro potřeby dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění vyjadřovací portál.
19.3.
Z důvodu maximální ochrany zdraví svých zaměstnanců a s tím spojené zachování kontinuity dodávek pitné vody, společnost omezuje některé své terénní služby, kterými jsou zejména preventivní čištění kanalizace a omezení preventivní údržby na kanalizační síti, či výměny vodoměrů.
18.3.
Aktuální informace jsou v kritických chvílích velmi důležité. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují všem zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
17.3.
Vedení společnosti 1. SčV,a.s. bedlivě sleduje vývoj situace ve věci šířící se nákazy COVID-19. Dodávky pitné vody nejsou ohroženy.
17.3.
Pražské vodovody a kanalizace odkládají na neurčito počínaje úterým 17. března 2020 všechny plánované výluky v dodávkách pitné vody, které mají přímý vliv na zásobování.
16.3.
Pražské vodovody a kanalizace v reakci na aktuální vývoj aktivovaly druhý stupeň svého Plánu krizové připravenosti – stupeň Pohotovost.
16.3.
Stovky litrů dezinfekčních prostředků pro svoji potřebu i pro další instituce vyrobilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). V laboratořích školy dezinfekci připravují vědci z katedry jaderné chemie fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Jejich pomoc v poslední době využila například městská část Praha 6, pražská záchranná služba nebo Horská služba ČR.
16.3.
V pátek 13. 3. 2020 ustavili zástupci Středočeských vodáren, a.s. a VKM, a.s. krizový štáb, který bude řídit jednotlivé kroky v provozu vodohospodářské sítě, kterou Středočeské vodárny, a.s. spravují.
11.3.
V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku začne v dubnu oprava venkovního koupaliště. Město za rekonstrukci zaplatí 48,5 milionu korun, první návštěvníci se zde vykoupou v příštím roce. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě Ondřej Paclt ze společnosti Syner Group, která bazén opraví.
10.3.
Pražské vodovody a kanalizace ruší Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně, které měly proběhnout 21. a 22. března v rámci oslav Světového dne vody. Z preventivních důvodů akci plánovanu na 23.3.2020 zrušila i MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ.
10.3.
Pražský magistrát společně s Technickou správou komunikací (TSK) kompletně uzavře následující dvě soboty 14. a 21. března Libeňský most. Důvodem jsou zatěžovací zkoušky mostu, které jsou důležité pro budoucí rekonstrukci mostu. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).
9.3.
Votice stojí před rozhodnutím, jak financovat přestavbu čistírny odpadních vod. Projekt je již delší dobu hotový a má přislíbenou dotaci, soutěž se ale musela opakovat. Mezitím vzrostly ceny stavebních prací a spoluúčast města se tak může vyšplhat ze 17 na 50 milionů korun. Radnice se rozhoduje, zda si vzít dlouhodobý úvěr, nebo se pokusit získat jinou dotaci, která by uhradila větší díl prací.
6.3.
Pražské vodovody a kanalizace se z bezpečnostních důvodů nezúčastní akce "Na den pod zem".
6.3.
Dne 29. 2. 2020 spustila společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) na svých webových stránkách přístup do nového informačního systému zaměřeného na zdroje hasební vody. Informační systém se nazývá Portál zdrojů hasební vody (PZHV).
5.3.
Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.
3.3.
Projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené, má první letošní přírůstek. Stala se jím městská část Praha 11. I díky ní je již služba dostupná v 21 městských částech.
28.2.
Slaný chystá obnovu městské plovárny, prověří i možnost vzniku přírodní varianty, kterou by mohl být koupací biotop. Zastupitelé ve středu schválili dokončení projektové dokumentace pro modernizaci nynější plovárny zhruba za 60 milionů korun, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
26.2.
V Malém Újezdu na Mělnicku může vzniknout mokřad se soustavou malých tůní, které pomohou zadržet vodu v krajině. Hotová je zatím studie, ke které se budou vyjadřovat zastupitelé i orgány ochrany krajiny. Obec chystá také obnovu místního rybníka. ČTK to řekl starosta obce Jaroslav Peleška (za STAN).
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily k akci „Na den pod zem“, která nabídne nevšední zážitky nejen z pražského podzemí.
19.2.
Pražské vodovody a kanalizace oslaví letošní Světový den vody tradičně v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně. Akce proběhne o víkendu 21. a 22. března.
14.2.
Rozvoj mělnické části Vehlovice brzdí chybějící kanalizace. Město ji dlouhodobě plánuje, ale musí najít dalších 30 milionů korun na stavbu přivaděče, oproti plánovaným nákladům a dřívější domluvě se společností Vodárny Kladno Mělník. Město ve Vehlovicích počítá s vybudováním chodníků, opravou silnic i úpravou náměstí.
13.2.
Vichřice Sabine a výpadky elektrické energie nezpůsobily Středočeským vodárnám, a.s. (SVAS) žádné vážnější problémy s distribucí pitné vody.
11.2.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací se v loňském roce chovali odpovědněji. Poklesl počet nelegálních odběrů pitné vody i černá produkce odpadních vod. Za oba tyto přestupky PVK loni nafakturovaly částku přesahující 2,3 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
10.2.
Spolu s návratem tramvají do horní poloviny pražského Václavského náměstí bude rovněž vybudována podzemní nádrž k zachycování dešťové vody. Ta bude sloužit k zalévání zeleně. Magistrát nyní vyzve Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), aby zajistil při vypracování projektu tratě i projekt pro nádrž.
6.2.
Velké množství rezavých plechovek, děravé sudy, rozbité židle a další harampádí vylovili z vody účastníci včerejší akce Ukliďme Orlík. Pořádalo ji Povodí Vltavy ve spolupráci s ochránci přírody a rybáři. Mezi haldami odpadků byly i věci, které se už dnes nevyrábějí, například igelitové sáčky od mléka.
5.2.
Historického minima, 12,49 procenta, dosáhly v loňském roce ztráty vody v pražské vodovodní síti. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
4.2.
Státní podnik Povodí Moravy letos opraví jeden ze dvou přivaděčů vody do vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku, z níž bere vodu i krajská Jihlava. Potrubí, kterým do přehrady teče voda z Jedlovského potoka, je ve špatném stavu. Jeho oprava bude stát 27,8 milionu korun. Opravy druhého přivaděče vody do Hubenova povodí připravuje, sdělil ČTK mluvčí podniku Petr Chmelař.
31.1.
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. Na obnažených březích nádrže leží velké množství odpadu, který byl dříve schovaný pod hladinou. Cílem je využít času do opětovného napuštění přehrady a odstranit co nejvíc věcí, které do přírody nepatří. ČTK to řekla Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
29.1.
Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. „Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
21.1.
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl ČTK starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
21.1.
Na Vysočině budou letos podniky povodí provádět akce za desítky milionů korun. Povodí Vltavy do března za 17 milionů korun dokončí odbahňování přehrady Trnávka na Pelhřimovsku. Povodí Moravy obnoví jeden z přivaděčů vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku, upravovat bude koryto Želetavky, další úpravy toku připravuje ve Slavkovicích.
20.1.
Votice na Benešovsku pokračují ve výstavbě biokoupaliště u rybníka Pilař. Díky mírné zimě mohou stavbaři pracovat i v těchto dnech. Brzy začnou budovat brouzdaliště pro děti, areál by měl být připravený na letní koupací sezonu, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
16.1.
Městys Sněžné na Žďársku plánuje obnovu Milovského rybníka, kde má i svůj kemp. Na projekt revitalizace s náklady okolo 16 milionů korun bez daně žádá o dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí. Úpravami několikahektarového rybníka a jeho okolí by se měla zlepšit i kvalita vody v rybníku, řekla ČTK starostka městyse Renata Dvořáková. Na kemp městys vybírá nového nájemce.
13.1.
Asi 1100 domácností v Jihlavě bude po roční přestávce znovu zásobovat pitnou vodou jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). Vloni sítě provozovaly městské Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), jimž ale rozhodnutím soudu tato povinnost veřejné služby skončila. Příští rok možná čeká stejné domácnosti další změna, protože VAS smlouva končí s letoškem.
13.1.
V letošním roce by mohlo začít budování přelivu, který má zvýšit bezpečnost Hostivařské přehrady. Jak v rozhovoru s ČTK uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. Lesy již podali žádost o stavební povolení. V letošním roce se podle něj také začne napouštět rybník Šeberák, který v roce 2017 koupilo město, a v plánu jsou i další úpravy rybníků a vodních toků.
7.1.
Pražský magistrát letos investuje do dokončení nového vodovodu pro botanickou zahradu v Troji 18 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na letošní rok. O stavbě vodovodu, který přivede do zahrady vodu z Vltavy, rozhodlo město předloni a loni v červenci radní vybrali stavební firmu OHL ŽS.
6.1.
Více než pět desítek otužilců se dnes v Praze zúčastnilo každoročním tříkrálového plavání ve Vltavě. Akce se konala podesáté. Plavci absolvovali trasu podél Karlova mostu k přístavišti u Křižovnického náměstí. Voda měla podle organizátorů 3,2 stupně, vzduch stupeň nad nulou. Nejstaršímu účastníkovi bylo jednasedmdesát, nejmladšímu jedenáct let.
31.12.
Pražský magistrát bude v příštím roce opravovat rybníky a vodní toky. Mezi nimi bude Lipanský rybník nebo říčka Rokytka a potok Botič. Do oprav investuje město minimálně 39 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na rok 2020.
18.12.
Vánoce se blíží a s nimi i spousta (co si budeme namlouvat) tučného jídla. Nechme ale nyní otázku zdravého životního stylu stranou, vždyť řízky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zaměřme se na otázku méně častou, avšak neméně důležitou - co s olejem po smažení?
17.12.
Lidé v Příbrami od příštího roku zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 91,69 korun za metr krychlový z nynějších 75,37 Kč. Souhlasili s tím městští zastupitelé. Podle některých opozičních zastupitelů by cena pro odběratele mohla být nižší.
16.12.
Nastává období, kdy více než kdy jindy trávíme čas doma u stolu plného jídla. Ale jak naložit s olejem ze smažených řízků a kaprů? Je možné jej vylít do kanalizace? Tento nápad, zlikvidovat olej po smažení vylitím do kanalizace, mělo v letošním roce na 70 zákazníků Středočeských vodáren. Tato likvidace odpadu je vyšla dohromady na téměř čtvrt milionu korun.
16.12.
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vznikla naučná stezka, která provede návštěvníky okolím Padrťských rybníků. Její součástí jsou informační panely s QR kódy, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
10.12.
Pražské vodovody a kanalizace upraví v době vánočních svátků provoz zákaznického centra i oddělení technických záležitostí. Naopak v nepřetržitém provozu budou zajišťovat bezproblémový chod celé pražské vodohospodářské infrastruktury.
10.12.
Cena za metr krychlový pitné vody se stočným se na Vysočině od ledna proti letošku zvýší přibližně o čtyři až šest procent. Platby s daní se v členských obcích svazků na Žďársku a Třebíčsku poprvé dostanou nad 100 korun, pod tuto hranici se ale zase vrátí po očekávaném květnovém snížení DPH z 15 na deset procent.
3.12.
Letošní celoplošná deratizace stokové kanalizační sítě provozované společností Středočeské vodárny (SVAS) je skončena. Ovšem nekončí boj s potkany. Následující týdny jsou vyhrazeny pro opakované deratizace na podněty úřadů či občanů.
3.12.
Po teplém podzimu přichází do Česka prudké ochlazení, a to je ta pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Vždyť více než čtyři tisíce korun musí uhradit zákazníci za jejich výměnu v důsledku poškození mrazem.
2.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2020 za tisíc litrů vody 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta.
28.11.
Po teplém podzimu v příštím týdnu vtrhne do Česka prudké ochlazení. Tyto teplotní výkyvy způsobují zvýšený počet havárií na vodohospodářském zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o vodovod či tlakovou kanalizaci.
28.11.
Jako lavina se v letošním roce prohnal českou metropolí projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Do projektu je nyní celkově zapojeno devatenáct městských částí, přitom ještě začátkem roku jich bylo pouhých jedenáct. Nejnovějším přírůstkem je Praha 17 - Řepy.
28.11.
Již po desáté připravily Středočeské vodárny, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 27. listopadu v prostorách recepce společnosti prodejní akci pořádanou ve spolupráci s Nadačním fondem Slunce pro všechny. Nadační fond získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 31 597 Kč.
27.11.
Dne 26. 11. 2019 došlo krátce před třetí hodinou odpoledne k rozsáhlá havárii vodovodního řadu DN600 a DN300 v křížení ulic Patočkova a Břevnovská. Vzhledem k tomu, že se havárie stala na křížení dvou vodovodních řadů, bylo nutné je odstavit oba. Bez vody se tak ocitlo zhruba dvacet dva tisíc odběratelů.
25.11.
Přes plavební kanál mezi Stromovkou a Císařským ostrovem v Praze bude nově zvedací most. Jeho stavba by mohla začít v roce 2022. ČTK to sdělil zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský. Kolik bude most stát, není zatím spočítáno. Vodní cesty chtěly původně současný betonový most pouze zvýšit. Proti se ale postavila Praha 7.
25.11.
Lidé v Benešově od příštího roku zaplatí víc za vodu. Důvodem je zvýšení nájemného za využívání vodohospodářské infrastruktury. Vodné a stočné podraží o čtyři procenta na 87,66 Kč za metr krychlový, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Zahradníček (Volba pro město).
20.11.
Povodí Vltavy v dohledné době vypíše tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Projekt má vydané stavební povolení a prováděcí dokumentace byla předána ministerstvu zemědělství, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
19.11.
Praha bude využívat vodu prosakující do kolektorové sítě na kropení ulic. Pod Uhelným trhem v Praze 1 je podzemní nádrž zachytávají vodu, která se nyní vylívá do Vltavy. Úprava nádrže začne letos a vyjde na dva miliony korun. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Kolektory jsou podzemní tunely, kterými vedou inženýrské sítě.
18.11.
Nové Strašecí na Rakovnicku přeruší obnovu Hospodního rybníka, je třeba změnit technologii. S firmou, která už práce zahájila, se dohodne na ukončení smlouvy a zaplatí jí už provedené práce. Sondy ukázaly, že je v rybníku několikanásobně více sedimentu, než počítal projekt, problém je i s vypuštěním vody, řekl na páteční tiskové konferenci starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
15.11.
Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu. Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
13.11.
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což je 40 procent všech peněz na investice pro letošní rok. Vyplývá to z informativního materiálu, který dostali na stůl pražští radní. Do obnovy vodohospodářské sítě investuje město prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
13.11.
Středočeští krajští zastupitelé by mohli urychlit projednání dokumentace pro stavbu přivaděče vody, který povede v koridoru připravovaného úseku dálnice D3. Projednání takzvaným zkráceným postupem, protože jde o veřejně prospěšnou stavbu, doporučili krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
12.11.
Řádné zabezpečení vodoměrů před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace.
12.11.
Novou vodní linku pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) bude provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Zároveň se prodlouží zkušební provoz linky do roku 2021, původně měl skončit letos. Včera to schválili pražští radní. Důvodem prodloužení jsou nedokončená protipovodňová opatření.
4.11.
V povodí Želivky má pomoci snížit znečištění vody pesticidy, tedy látkami používanými na ochranu polních rostlin, letos zahájený projekt ministerstva zemědělství. Zemědělci, kteří se dobrovolně zavázali určité látky nepoužívat, dostanou finanční kompenzaci, řekl generální ředitel podniku Povodí Vltavy Petr Kubala na konferenci Želivka a nádrž Švihov - vize 2030 v Kožlí.
1.11.
Vodárny Kladno - Mělník (VKM) zvyšují ceny vodného a stočného z 92,92 koruny na 105 korun za metr krychlový včetně DPH. Důvodem jsou investice do nových zdrojů vody a obnova infrastruktury.
31.10.
Poslanecký návrh, který má kvůli dopadům na životní prostředí zabránit případnému splavnění čtyř desítek kilometrů dolního toku Berounky, dostal od vlády neutrální stanovisko. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Skupina 70 poslanců z většiny klubů chce novelou vyřadit úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě.
31.10.
Slaný na Kladensku má nového provozovatele vodovodní sítě, kterým je společnost Slavos Slaný. Lidé proto budou muset uzavřít nové smlouvy o odběru vody.
30.10.
Pražské vodovody a kanalizace při letošní celoplošné deratizaci, která probíhala od dubna do října, osazenstvo městského podzemí tradičně nešetřily. Deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba jeden kilogram nástrah.
29.10.
Povodí Vltavy chystá tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením soutěže se ještě musejí k zadávací dokumentaci vyjádřit ministerstva zemědělství a financí, informoval ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
25.10.
V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.
22.10.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, která protéká historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní i celkový vzhled říčky od Hrádku až k mostu. Město požádá o čtyřicetimilionovou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, spoluúčast města má být šest milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).
22.10.
Golčův Jeníkov v posledních letech protáhl vodovod do místních částí, v nichž lidem vysychaly studny. Stavby vodovodů v součtu stály přes 21 milionů korun, dotace na ně dostalo město, případně firma Vodovody a kanalizace (VAK), která provozuje tamní vodohospodářské sítě. Město teď připravuje další projekt za desítky milionů na stavbu kanalizací ve vsích. ČTK to řekl starosta Pavel Kopecký (ODS).
21.10.
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty.
18.10.
Aktuální otázky ochrany životního prostředí a vodních zdrojů, vzdělávání a osvěta směrem k veřejnosti a úzká spolupráce s akademickými institucemi. To je hlavním předmětem společného memoranda, které dnes podepsali zástupci Města Kladno, Institutu enviromentálních služeb, Středočeských vodáren a Veolia Česká republika při prohlídce nově zrekonstruovaného kladenského vodojemu.
18.10.
Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech. Včera ráno je monitoring zachytil v Roztokách, informovalo na svém webu středočeské hejtmanství. Látky se do vody dostaly minulý týden z výrobní firmy v Klatovech, nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky.
17.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services.
16.10.
Pražské vodovody a kanalizace mají pro žáky základních i středních škol připravený rozsáhlý výukový a osvětový program nejen o pražském vodárenství.
16.10.
Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k tomu, aby začalo s přípravou žádosti o zařazení historické čistírny odpadních vod v pražské Bubenči na seznam kulturních památek UNESCO. Minulý týden záměr schválila rada hlavního města jakožto majitel objektu. Bude to nicméně proces, který potrvá několik let, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Iva Awwadová.
14.10.
Nový rybník v Příbrami má problémy s kvalitou vody. Radnice ho proto nechala vypustit a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Změní se také skladba ryb, která není ideální, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
10.10.
Odlehčovací komory jsou nedílnou součástí kanalizační sítě a jsou navrženy proti jejich poškození a na jejich ochranu, ale také i na ochranu čistíren odpadních vod (ČOV) proti hydraulickému přetížení. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) provozují cca 950 km kanalizační sítě, na které je osazeno na 68 odlehčovacích komor, z toho 31 na Kladensku a 37 na Mělnicku.
9.10.
Lidé v Příbrami od příštího roku s největší pravděpodobností zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 92 korun za metr krychlový z nynějších necelých 76 Kč. O návrhu se bude ještě jednat, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová. Opozice s investicemi do infrastruktury souhlasí, cena pro odběratele by ale podle ní mohla být nižší.
8.10.
Zkoumat kvalitu vody je v období posledních sto dvaceti let samozřejmostí. Zabývali se jí i univerzitní odborníci, budovaly se laboratoře jak pro vodu pitnou, tak odpadní.
7.10.
Vedení hlavního města bude usilovat o to, aby se stará čistírna odpadních vod v Papírenské ulici v Bubenči stala památkou světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Důvodem je její architektonická i technická hodnota. Vyplývá to z dokumentu, který by měli v pondělí projednat pražští radní. Čistírna byla uvedena do provozu v roce 1907.
2.10.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zrekonstruuje vodárnu v Podolí a vybuduje odtud nové propojení do vodojemu na Floru. Na dotaz ČTK to sdělila tajemnice PVS Hana Kletečková. Důvodem je plnohodnotné zapojení Podolí do distribuce vody v Praze, dosud funguje jako záložní zdroj.
30.9.
Pražské vodovody a kanalizace nechají v rámci Dnů architektury nahlédnout do Podolské vodárny, která letos slaví 90 let od uvedení do provozu. Hlavní postavou bude historik PVK Kryštof Drnek. Ten okomentuje sobotní i nedělní prohlídky interiéru i exteriéru vodárny.
27.9.
Čtvrtá etapa stavby splaškové kanalizace za více než 60 milionů korun začne v Okříškách na Třebíčská až příští rok v dubnu. Původně bylo zahájení naplánované na září, kvůli zimní údržbě frekventované Masarykovy a Nádražní ulice by ale práce na kanalizaci byly stejně od října do března přerušené. Nově by tak stavba měla skončit na podzim 2021.
27.9.
Pelhřimov vypoví smlouvu společnosti Vodak Humpolec s. r. o., která provozuje městský vodovod. Výpověď k 1. lednu příštího roku s roční výpovědní lhůtou schválili zastupitelé. Nového provozovatele bude město hledat v koncesním řízení. Zároveň připraví variantu, že by vodovod provozovala městská firma.
26.9.
Podolská vodárna oslavila svou devadesátku. Zdaleka to ale neznamená, že by odcházela na odpočinek. Právě naopak, Pražská vodohospodářská společnost plánuje do její rekonstrukce investovat téměř 2 miliardy korun.
26.9.
Žďár nad Sázavou připravuje spolu se svazkem obcí investici do městské čistírny odpadních vod, která bude stát kolem 200 milionů korun. Město potřebuje zařízení s větší kapacitou, zlepšit by se měla i kvalita čištění vody, řekla dnes novinářům místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO). Stavební práce by podle ní mohly začít v roce 2021.
24.9.
Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, slaví kulatiny – devadesát let od uvedení do provozu. Je to obdivuhodné dílo, často označované jako moderní technologický chrám péče o pitnou vodu, které i po tak dlouhé době je schopné dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu v případě potřeby.
24.9.
Svaz vodovodů a kanalizací Žďárska chce postavit u zavřeného uranového dolu Rožná zařízení na zpracování kalů. Kaly z čistíren odpadních vod členských obcí svazku by se tam měly sušit a výhledově dál tepelně zpracovávat tak, aby se daly použít jako fosforečné hnojivo. Možné dopady záměru na okolí posoudí odpovědné úřady, do 30 dnů se mohou vyjádřit také samosprávy a veřejnost.
23.9.
Sobotní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako první uzavřela i v případě reálných povodní. Součástí cvičení je dále stavba mobilních zábran. Kromě Malé Strany a Kampy se akce týká také Smíchova, Výtoně a Podolí. Zástupci města uvedli, že cvičení potvrdilo dobrý stav zábran.
20.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány.
19.9.
V Sázavě na Benešovsku skončila výstavba protipovodňových opatření, která město ochrání před stoletou vodou. Práce si vyžádaly 86,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace od státu, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
16.9.
Sedmnáctihektarový rybník Velký Pařezitý u Řásné na Jihlavsku, který byl rok vypuštěný kvůli opravě hráze, se bude od pondělí znovu plnit vodou. Hlavní část stavby je hotová, závěrečné úpravy budou dělníci dělat do konce října. ČTK to řekl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která rybník spravuje.
13.9.
Zrekonstruovaná čistírna odpadních vod (ČOV) ve Slaném byla 10. 9. 2019 slavnostně předána do užívání obyvatelům Slaného. Svojí kapacitou 16 000 ekvivalentních obyvatel využívá moderní způsoby čištění odpadních vod s vysokým stupněm spolehlivosti.
11.9.
Rybář a cestovatel Jakub Vágner si od Kutné Hory pronajme rybník Medenice, s uzavřením smluv dnes souhlasili zastupitelé. Pro bylo 24 z 25 přítomných zastupitelů, místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu) se zdržela hlasování. Už dříve uvedla, že doba pronájmu jí připadá dlouhá.
10.9.
Dva roky trvaly stavební práce na zkapacitnění a modernizaci čístírny odpadních vod (ČOV) ve Slaném – Blahoticích. Čistírna nyní disponuje nejmodernějšími technologiemi. Celkové náklady na projekt dosáhly téměř 124,5 mil. Kč včetně DPH.
10.9.
Lesy České republiky opravily rybník Dolní Židovka na Nymbursku. Do opravy investovaly 1,9 milionu korun, nyní rybník znovu napouští. Nejvyšší hladiny by měl dosáhnout příští rok na jaře, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
9.9.
Voda ve většině přírodních koupališť v Praze byla podle zjištění hygieniků celou koupací sezonu v pořádku. Poslední letošní kontroly, které se uskutečnily 21. a 26. srpna, prokázaly ve Džbánu sinice. S problémy se potýkala hostivařská přehrada, kde byl na konci července dočasně vyhlášen zákaz koupání.
9.9.
Kladno a okolní obce budou společně řešit zásobování vodou, dopravu i nakládání odpady. Zástupci obcí a města měli ve středu první setkání. Další bude v druhé polovině října, kde bude starostům představen návrh činností a cílů, které by mohl prosazovat nový dobrovolný svazek, jehož vznikem by obce a Kladno získaly i lepší vyjednávací pozici. ČTK to sdělil kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).
6.9.
Příbram vypustí Nový rybník a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Město investovalo do zvelebení areálu nemalé prostředky, vybudovalo například vodní hřiště či pláž. Návštěvníky však od plavání odrazují sinice. Zlepšit kvalitu vody by do budoucna mělo také zvýšení přítoku do rybníka, informovala ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová.
5.9.
Vedení Rakovníka vybralo dodavatele technologie pro úpravu vody v akvaparku, ve kterém pokračuje modernizace za přibližně 200 milionů korun. Bazén bude napojený na vodovodní řad i na vodu z nové studně, proto bylo třeba zajistit technologie na úpravu vody. Práce pokračují podle plánů, veřejnosti by se měl bazén otevřít příští rok, řekl ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
4.9.
Instalací zavlažovacích vaků ke stromům v ulicích Kralup nad Vltavou, Mělníku a Neratovic se nachýlila ke konci první etapa testovací fáze společného projektu Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), Vodáren Kladno - Mělník, a.s. a měst a obcí regionu.
4.9.
Na pražských březích Vltavy se uskuteční cvičení protipovodňové ochrany Voda 2019. Magistrát jej uspořádá v sobotu 21. září, a to především na smíchovském břehu. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu zasáhla velká voda. Cvičení se uskuteční od 6:00 do půlnoci.
3.9.
Pražské vodovody a kanalizace zasahovaly za prvních osm měsíců letošního roku u 3 405 havárií na vodovodní síti.
3.9.
Školáci v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku včera poprvé usedli do lavic v nové školní budově. Místo zvonku je přivítala melodie z televizního večerníčku o králících z klobouku. Ve škole mají i keramickou dílnu. Budova navíc umí hospodařit s energiemi a dešťovou vodou. Pětitřídku navštěvuje téměř 70 dětí, do první třídy jich nastupuje 17, řekla ČTK ředitelka Milena Hodboďová.
28.8.
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v těchto parných dnech ochladit u mlžítek, které se nacházejí v centru města. V rámci pilotního projektu je tam naistalovaly Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností.
26.8.
Týnec nad Sázavou na Benešovsku chystá tři vrty, které pomohou lidem v místních částech Pecerady, Podělusy a Kostelec při nedostatku vody. Z nových studní budou moci v případě nouze čerpat vodu, řekl ČTK starosta Martin Kadrnožka (Volba pro město).
22.8.
Kvůli suchu skončí v příštích dnech na Orlické přehradě provoz plavebního výtahu. Povodí Vltavy uvedlo, že kvůli trvajícímu suchu neustále klesá přítok do nádrže. Z téhož důvodu byla zkrácena plavební dráha na vodní nádrži Hracholusky, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům v neděli 15. září komentované prohlídky tzv. Cizineckého vstupu, unikátního kanalizačního prostoru přímo pod Staroměstskou radnicí. Akce se uskuteční v rámci projektu Radnice dokořán, kterou pořádá pražský magistrát.
20.8.
Ondřejov u Prahy plánuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v místní části Turkovice. Náklady budou kolem 90 milionů korun, většinu by měla pokrýt dotace, řekl ČTK starosta Vladimír Zámyslický (Správná volba pro O,T,T).
19.8.
Projekt balené vody, tedy donáška přímo do bytu pro zdravotně postižené, se nezadržitelně valí českou metropolí.
19.8.
Povodí Moravy začalo vybírat firmu na rekonstrukci jednoho ze dvou přivaděčů určených ke zlepšování přítoku do vodárenské přehrady Hubenov na Jihlavsku. O zahájení zadávacího řízení na akci s předpokládanou cenou skoro 32 milionů korun podnik informoval ve věstníku veřejných zakázek. Týká se skoro tři kilometry dlouhého Jedlovského přivaděče.
14.8.
Média jsou plná klimatických změn. Odborníci varují před znečištění plasty či suchem. Ale co říká klimatickým změnám veřejnost? Vnímají lidé hrozbu klimatických změn jako urgentní a jsou ochotni změnit své chování? Na to se ptala výzkumná agentura IBRS v červnu 2019 pražských respondentů ve věku od 15 do 50 let.
12.8.
Pražské vodovody a kanalizace za první pololetí letošního roku zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 1,15 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve stejném období roku předchozího to bylo 2,3 miliónu korun.
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
8.8.
Rakovnický akvapark bude kromě vodovodního řadu zásobovat i voda z nové studně. Akvapark letos dává město rozsáhle modernizovat, investuje zhruba 200 milionů korun. Vedení města nyní řeší, jaké technologie využije pro úpravu vody ze studně.
6.8.
Z důvodu tropických teplot, nedostatku vláhy a absence přirozených vodních ploch se stala napajedla, která zřídila před pěti lety společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS)ve spolupráci s místním mysliveckými spolky, pro zvěř jediným zdrojem vody v jímacím území Mělnická Vrutice a Řepínský důl.
6.8.
Sedlec na Třebíčsku plánuje zřízení dvou nových vodních ploch v údolí potoku Hučák. S jejich financováním mají pomoci dotace. Odhadované náklady na výstavbu jsou takřka 14 milionů korun. Obec nyní hledá dodavatele. Alespoň větší z rybníků by podle starosty Pavla Petráka mohl být vybudován příští rok.
6.8.
Pražský magistrát zadá Institutu plánování a rozvoje, aby připravil nesouhlasné stanovisko k povolení nové plavební komory u Dětského ostrova, kterou chystá Povodí Vltavy. Včera o tom rozhodli radní. Schválili také text memoranda s Prahou 1 a Prahou 5, ve kterém se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily.
1.8.
Mladá Boleslav zakázala odběr vody z říčky Klenice. Důvodem je abnormálně malý průtok, podle magistrátu jde na vyšších částech řeky o katastrofální stav, z řeky tam zbyl jen bahnitý potůček a pár tůní. Uvedla to mluvčí magistrátu Šárka Charousková.
31.7.
Chřadnoucí městské stromy, které ohrožuje současné sucho, v Kladně zachraňují za pomoci netradičních zavlažovacích vaků. K nejpostiženějším stromům je včera (úterý 30. července) začali na třídě ČSA usazovat pracovníci magistrátu a vodáren. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny.
29.7.
Jihlava uvažuje o přivedení pitné vody z přehrady Švihov, které se také říká Želivka. Navazuje na projekt havlíčkobrodské firmy Vodovody a kanalizace (VAK), jež se chystá protáhnout přivaděč vody ze Švihova do městyse Štoky ležícího 14 kilometrů od Jihlavy.
26.7.
Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
25.7.
Po zkušenostech z předcházejících let a s ohledem na rostoucí budování nových zdrojů, upozorňují Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) všechny vlastníky domovních studní, že ze zákona o vodovodech a kanalizacích se nesmí vodovodní potrubí vodovodu propojovat s potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.
24.7.
Nenačovice na Berounsku řeší problém s nedostatkem vody. Obec s 270 obyvateli si dala udělat průzkumné vrty a chystá výstavbu vodovodu, který by zásobování vodou zlepšil. ČTK to řekl starosta Lubomír Sochr (nez.).
23.7.
Při vysokých teplotách, které v tomto období zamířily i hlavního města, doporučují Pražské vodovody a kanalizace kontrolu vody v bazénech. „Zejména v parných dnech se může kvalita vody výrazně zhoršit, proto kontrola jistě nezaškodí. Rozbor zajistí naše akreditovaná laboratoř,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
22.7.
V předcházejících letech zaznamenávaly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v obcích, kde provozují oddílnou kanalizaci nadměrné přetížení přečerpávajících stanic a čistíren odpadních vod. Z tohoto důvodu naše společnost přikročila ke kontrole kanalizačních stok, která je zaměřena na neoprávněné napojení dešťových vod od jednotlivých nemovitostí do splaškové kanalizace.
18.7.
Stavba vodních nádrží pro mírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika majiteli se ještě jedná. Vláda by se měla zabývat dodatečným uvolněním peněz na výkup pozemků, šlo by o 200 milionů korun, řekli při včerejší návštěvě Senomat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
17.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni zvýšily meziročně zisk šest procent na 517,8 milionu korun. Tržby se firmě, do které loni majetkově vstoupila městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zvýšily o zhruba 5,5 procenta na 7,4 miliardy korun s tím, že rostly příjmy z vodného i stočného.
16.7.
Rodina balené vody se rozrostla o další městskou částkou část. Nově se připojila Praha 7
12.7.
Ve Slaném na Kladensku začala obnova vyústění Slaného pramene. Město je podle legendy pojmenované právě po tomto prameni, jehož voda prý byla dříve slaná. Nyní z něj teče sladká voda. Práce mají být hotovy do 19. srpna, řekl novinářům starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
12.7.
Hospodaření městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni skončilo v zisku 26,622 milionu korun, což je zhruba o 14 milionů více než předloni. Výši zisku ovlivnil mimo jiné prodej služeb a zboží. PVS měla loni 114 zaměstnanců. Vyplývá to z výroční správy PVS za loňský rok. PVS, kterou stoprocentně vlastní Praha, se stará o vodohospodářskou infrastrukturu.
10.7.
Ani v letních měsících Pražské vodovody a kanalizace nepolevují v opravách a údržbě na vodovodní síti. Nutností jsou tak výluky v zásobování pitnou vodou a bohužel nelze vyloučit ani havárie na síti.
3.7.
Pražský magistrát letos dokončil stavbu Bohnického rybníku a obnovu Milíčovského rybníku. Momentálně rekonstruuje další čtyři rybníky. Zároveň chystá zahájení prací na Šeberáku, Lipeneckém rybníku a na obnově Velkého Lítožnického rybníku i Mysliveckého rybníku. Město do revitalizací, oprav a dalších prací plánuje letos dát zhruba 74 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.
26.6.
Přímo horkou premiéru na veřejnosti si odbylo mlžící zařízení z dílny Pražských vodovodů a kanalizací při dnešní akci „Voda je život“. Té se zúčastnilo několik stovek dětí, od těch nejmenších z mateřských škol až po studenty škol středních.
26.6.
Pražské radnice zvyšují počty vodních prvků. Nová mlhoviště plánují Praha 1 nebo Praha 3. Městská část Praha 2 rekonstruuje malou kaskádu v parku Folimanka. V parku u sídliště Nová Ohrada v Praze 3 letos vznikne nové pítko a 25 metrů dlouhý potok. Za provoz pítek, fontán či kašen zaplatí radnice statisíce korun ročně.
25.6.
Vodojem na Floře, jeden z nejstarších na území hlavního města, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce odstartovaly v březnu letošního roku a skončí na podzim roku 2020. Investiční náklady dosáhnou 126 miliónů korun bez DPH.
24.6.
Městská část Praha 22 – Uhříněves se zapojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Uhříněves se stala čtrnáctým členem „rodiny balené vody“ a připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 8, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městské části Březiněves.
24.6.
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) v poušti otestují zařízení na výrobu vody ze vzduchu. Systém představí na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. V pátek dva kontejnery se zařízením odjely z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů.
19.6.
Při včerejším slavnostním vyhlášení projektu „Minigranty 2019“ v prostorách Domova dobré vůle na Nouzově bylo rozdáno téměř 275 tisíc korun mezi 12 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
17.6.
Pičín na Příbramsku usiluje o výstavbu vodovodu, který v obci s více než 600 obyvateli dosud chybí. V první fázi plánuje dva průzkumné vrty, které by měly ukázat, zda je vodní zdroj v obci dostatečně vydatný a kvalitní. ČTK to řekla starostka Lenka Kupková (nez.).
14.6.
Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala.
12.6.
Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia ocenily v rámci 12. ročníku MiNiGRANTů 29 dobrovolnických projektů celkovou částkou 750 tisíc korun.
11.6.
Již podvanácté poskytla společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
11.6.
Hlavní město plánuje v dalších letech zvyšovat vodné a stočné o dvě procenta nad míru inflace a výnosy použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě. Vyplývá to z plánu rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024, který dnes schválili radní. Voda by v metropoli neměla zlevnit ani v případě snížení daně z přidané hodnoty (DPH), které schválila Sněmovna.
5.6.
Přetrvávající sucho a rychlý nástup teplot atakujících třicet stupňů se projevuje ve Středočeském kraji extrémně vysokou spotřebou pitné vody. Je proto možné, že se v některých lokalitách množství odebrané vody začne v blízké době blížit distribučním limitům vodovodní sítě. Tato situace by mohla nastat zejména v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody.
4.6.
S teplým počasím přichází doba napouštění zahradních bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
4.6.
Zkušební provoz nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na pražském Císařském ostrově, který započal loni a měl trvat do konce letošního roku, se bude muset prodloužit. Jelikož smlouva se zhotovitelem stavby, který jej zajišťuje nyní, vyprší v původním termínu, město musí zajistit převod zkušebního provozu na svoji Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS).
3.6.
Votice na Benešovsku vybudují kanalizaci do místních částí Beztahov a Amerika. Pro horní Beztahov je kvůli problémům se suchem navržen i vodovod. Město připravuje dokumentaci, na projekt chce získat dotaci. Výstavba se uskuteční zřejmě v příštím roce, řekla dnes novinářům místostarostka Jaroslava Pokorná (Nestraníci).
30.5.
V Kladně skončila přestavba vodojemu, bude v něm moderní vodohospodářský dispečink dohlížející na zásobování téměř 300.000 Středočechů vodou. Část prostor také Středočeské vodárny od podzimu zpřístupní veřejnosti, nyní v nich vznikají interaktivní expozice. Pokračuje také instalace technologií. ČTK to při včerejší prohlídce vodojemu řekl technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.
29.5.
Ojedinělá přestavba kladenského vodojemu na moderní víceúčelovou vodohospodářskou věž, má za sebou stavební část. V těchto dnech začala instalace technologií a vnitřního vybavení. Stavbu si dnes přišli jako první návštěvníci prohlédnout starostové obcí - akcionáři VKM a.s., jejichž společnost je partnerem projektu.
28.5.
Jedna z největších městských částí, Praha 8, se nově připojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené.
22.5.
Soutěž Voda v krajině, v rámci které měli žáci základních škol navrhnout, co nejvíce opatření pro udržení vody v přírodě a v boji proti suchu, zná své vítěze.
21.5.
Jemnice na Třebíčsku dokončuje po dvou letech výstavby nový koupací biotop. Bude třetí na Vysočině. Radnice za něj zaplatí asi 28 milionů korun. Oproti původním plánům cenu zvýšily rozsáhlejší terénní úpravy a vrt hluboký 60 metrů, díky kterému nebude nutné dopouštět vodu z vodovodního řadu.
16.5.
Slánská plovárna dostala od hygieniků výjimku, může fungovat další sezonu. Její systém čištění vody neodpovídá předepsaným postupům, normy ale splňuje. Město chystá kompletní rekonstrukci koupaliště. Nyní se pracuje na projektové dokumentaci, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
15.5.
Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl včera novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
13.5.
Září mnoho barvami, vítr si hraje s různými druhy rostlin a ptáci tu vesele dovádění. To je rozkvetlá louka uprostřed Vinohrad na vodojemu Flora.
13.5.
Platby za pitnou vodu na Vysočině loni stouply o 4,3 procenta na 810 milionů korun. Přispěl k tomu větší odběr i zvýšení ceny. Na stočném vybrali provozovatelé těchto sítí minulý rok 631 milionů korun, v meziročním porovnání o 1,5 procenta více. Jde o částky bez daně, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměrná cena vodného a stočného na Vysočině vloni přes navýšení zůstala pod průměrem v Česku.
10.5.
Začátkem 20. století se Královské hlavní město Praha dočkalo stavby své první moderní vodárny v Káraném. Za její realizací stojí řada dnes více či méně neznámých autorů. I díky nim bylo možno tak ambiciózní projekt dokončit. Káranská vodárna letos slaví 115 výročí od uvedení do provozu.
9.5.
Havlíčkobrodský podnik Vodovody a kanalizace (VAK) loni dokončil rekonstrukci nejstarší části přivaděče pitné vody z přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka. Výměna potrubí ze 70. let za nové s větší kapacitou se týkala 13 kilometrů mezi Ledčí nad Sázavou a středočeskými Všebořicemi. Na práce za více než 100 milionů korun podnik dostal evropské dotace.
6.5.
Pražský magistrát nechá opravit protipovodňové zábrany na Malé Straně a na Kampě. Práce pro město provede společnost Green project, která uspěla ve výběrovém řízení. Praha za opravy zaplatí zhruba 11,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek.
3.5.
Hlavní město chce do dvou let začít stavět nový bezpečnostní přeliv na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady.
2.5.
Příběh vody a její klíčový význam pro život člověka v různých souvislostech – na to upozorňuje výstava fotografií Voda a civilizace, která začíná dnes na pražské Kampě. Venkovní expozice ukáže minulost, současnost i budoucnost životodárné tekutiny na Zemi na dvaceti oboustranných v noci nasvícených panelech přístupných 24 hodin denně.
2.5.
Jizerní Vtelno na Mladoboleslavsku dostane od Středočeského kraje dotaci sedm milionů korun na dokončení výstavby kanalizace a čističky odpadních vod. Celkové náklady na stavbu přesahují 65 milionů korun, téměř 42 milionů dostane obec od ministerstva zemědělství, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
29.4.
Městská část Praha 5 se stala dvanáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městská části Březiněves.
26.4.
Obce z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska požadují vyřazení z míst zvažovaných pro stavbu trvalého hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Odvolávají se na to, že jejich územím prochází evropské rozvodí. Voda odtud odtéká jak do vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem do povodí Želivky.
25.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník.
24.4.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) chce letos investovat do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury přibližně 2,36 miliardy korun, více než loni. Zhruba 2,14 miliardy získá město od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které v Praze distribuují vodu. Vyplývá to z plánu investic, který včera schválili pražští radní.
18.4.
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na zhruba 17,5 milionu korun a provede je firma Nowastav. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek. Praha si rovněž nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky.
17.4.
Jakmile se blíží teploty ke dvaceti stupňům celsia, Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodávku vody do domovních bazénů.
17.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
17.4.
Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada doporučila zastupitelstvu, aby návrh schválilo. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).
16.4.
Praha si nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky. Udělá ji firma Envicons a město jí zaplatí asi 12,6 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní. Při poslední velké povodni v roce 2013 nadělaly potíže hlavně menší toky, zejména právě Botič a Rokytka a společně s nimi Šárecký potok.
8.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 13. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
3.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
3.4.
Votice na Benešovsku mají při dlouhodobějším suchu problém s nedostatkem pitné vody. Dosavadní zdroje by mohly být do budoucna posíleny novým vrtem. Jako nejvhodnější řešení se ale nabízí napojení na přivaděč vody v koridoru budoucí dálnice D3. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
28.3.
Žďárská radnice dala přestavět bývalou vodárnu v parku Farská humna, aby v ní měly lepší zázemí organizace pracující s dětmi. Vodárna u Sázavy byla kdysi postavena kvůli dodávkám vody pro podnik Žďas. Její rekonstrukce stála skoro 17 milionů korun. Město na tuto stavbu dostalo 8,3 milionu z evropských fondů. Novinářům to řekl žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár - živé město).
27.3.
Práce na rakovnickém Tyršově koupališti mají skončit v červnu. V areálu nechává město postavit nové budovy zázemí a občerstvení. Celkově zde radnice investuje kolem 30 milionů korun, práce začaly už na podzim, řekl dnes ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
26.3.
Roztoky u Prahy staví v části Žalov nový vodovod. Cena investice přesahuje 14 milionů korun. Hotovo by mělo být nejpozději v září, vyplývá ze zveřejněné smlouvy mezi městem a zhotovitelskou společností.
25.3.
I přes slunečné počasí si o víkendu našlo téměř dva tisíce sedm set návštěvníků cestu do Pražského muzea vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
21.3.
V rámci projektu Pražské věže bude možné v neděli 7. dubna vystoupat na vodárenskou věž Podolské vodárny, ze které je unikátní výhled na metropoli.
18.3.
Svátek vody v pátek 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. pořádáním Dne otevřených dveří. Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s kanalizační technikou, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
14.3.
Příbram chce vyčistit Čekalíkovský rybník a zvelebit jeho okolí. Upravit hodlá i přítok a odtok, aby se zlepšila kvalita vody v nádrži. Radnice již vybrala firmu, která vypracuje architektonickou studii celého prostoru, řekl novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
14.3.
Nový bazén v pražském Radotíně by první plavce mohl přivítat v květnu. Náklady na stavbu krytého bazénu se čtyřmi plaveckými dráhami byly 100 milionů korun. ČTK o tom informovala Jana Hejrová z radnice Prahy 16. Bazén se začal plnit vodou v úterý.
13.3.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 3,2 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
13.3.
Investorem výstavby přivaděče vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách by měla být Úpravna vody Želivka, což je společnost vlastněná obcemi. Předpokládá se, že projekt za stamiliony korun bude financován z Evropské unie, řekl ČTK hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
11.3.
Říčany u Prahy upraví okolí přírodní nádrže Marvánek. Počítá se s rekonstrukcí parkoviště a cest či vybudováním hřiště na plážový volejbal. Na rybníku také vzniknou tři dřevěná mola pro kotvení lodiček. Náklady 13,5 milionu město uhradí z loňského přebytku hospodaření, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
11.3.
Povodí Vltavy se chystá vyčistit části vodní nádrže Trnávka na Pelhřimovsku. Odstraňování sedimentů by mělo trvat od letošního září do března 2020. Jde o akci s odhadovanými náklady 41 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
8.3.
Povodí Vltavy chystá výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením tendru na dodavatele státní podnik uspořádá předběžnou tržní konzultaci. Jejím účelem bude seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace pro přípravu zadávacích podmínek.
7.3.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit o víkendu 23. a 24. března vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
7.3.
Votice na Benešovsku vybraly firmu, která za městem vybuduje biokoupaliště. Stavba by měla začít v polovině dubna, na letošní sezonu areál proti původním předpokladům ještě nebude připraven, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
6.3.
Provoz přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou byl dnes dopoledne zastaven kvůli vysokému stavu vody ve Vltavě. Uvedla to na svých internetových stránkách organizace Ropid, která plánuje pražskou městskou hromadnou dopravu. Přívoz označený jako P8 nahrazuje lávku, která se na začátku prosince 2017 zřítila do Vltavy.
5.3.
Rakovník chce obnovit několik ulic a upravit v nich svody dešťové vody. Mělo by to zabránit škodám, které vznikají při přívalových deštích. Město žádá o dotaci na projekt v hodnotě přesahující 20 milionů korun. Pokud město dotaci získá, zahájí práce letos nebo příští rok, záležet bude i na dotačních podmínkách, informoval novináře starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).
4.3.
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích. Důvodem je odvolání spolku Rajská 14 proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. ČTK to sdělil starosta Radek Vondra (TOP 09). Projekt koupaliště schválili zastupitelé Prahy 14 jednomyslně v roce 2016 a podle dřívějších vyjádření radnice měla výstavba začít loni.
1.3.
Praha vykoupí zličínský rybník Dolejšák a přilehlé pozemky za šest milionů korun. Rybník má dle materiálu ekologický a krajinotvorný význam. Na včerejším jednání o tom rozhodli zastupitelé hlavního města. Pozemky s rybníkem jsou v majetku Rybářství Třeboň.
28.2.
Polná chce mít koupaliště, protože v rybnících, včetně Pekla pod zámkem, se v létě voda kazí. Řešení rekreačního koupání patří mezi hlavní priority plánu strategického rozvoje města do roku 2022, který schválilo pondělní zastupitelstvo. Novinářům to řekl starosta Jindřich Skočdopole (nestraník).
27.2.
Praha měla to štěstí, že na vytvoření dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Pojďme se podívat na jejich životní příběhy.
25.2.
Zdiby u Prahy budují kanalizaci a zvětšují kapacitu čistírny odpadních vod. Jde o investici zhruba za 120 milionů korun, přes 60 procent nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. ČTK to řekla starostka Zdib Eva Slavíková.
21.2.
Některé vodárenské nádrže na Vysočině jsou po tání skoro plné, část sněhu nad nimi navíc ještě neroztála. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnává přehrada Vír, která byla v tomto týdnu zaplněná z 58 procent. Další zásobárna pitné vody na Žďársku, nádrž Mostiště, je zaplněná z 92 procent.
19.2.
Hlavní město Praha letos plánuje další z řady celodenních protipovodňových cvičení. Uskuteční se 21. září v Braníku, Podolí, na Novém Městě a na Smíchově. Včera o tom rozhodli radní. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu opět zasáhla velká voda. Předpokládané náklady jsou 2,1 milionu korun.
19.2.
Středočeský kraj letos rozdělí z Infrastrukturního fondu 160 milionů korun na rozvoj a obnovu základních škol a na vodohospodářskou infrastrukturu. Jde o stejnou částku jako v loňském roce. Peníze na tyto projekty včera schválili zastupitelé.
15.2.
V dubnu budou dokončeny opravy Biologického rybníku v Horních Počernicích. Zbývá zrekonstruovat hráz, postavit novou cestu a výpusť. Informaci zveřejnily Lesy hlavního města na svém webu. Ve Svépravickém potoce, který rybník napájí, je ale v daném úseku méně vody kvůli opravě kanalizace na dálnici D11. Napuštění rybníka proto může trvat delší dobu.
15.2.
Beroun má stavební povolení k rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti a vypíše soutěž na stavební firmu. Práce by měly začít 1. září po skončení letošní koupací sezony, řekl ČTK místostarosta Michal Mišina (za ANO).
14.2.
Pražský magistrát letos nechá opravit rybníky V Mydlinkách a Lítožnice, Milíčovský rybník a nádrž v Bohnicích. Opravy by měly vyjít v součtu na zhruba 43,9 milionu korun. Vyplývá to z návrhu rozdělení investic města v letošním roce. Město chce rovněž upravit koryto Rokytky. Rozdělení investic musí ještě projednat magistrátní finanční výbor a schválit zastupitelé.
13.2.
Středočeský kraj chce mj. propojit vodárenské systémy Nymburku a Mladé Boleslavi, obnovit čerpání spodní vody na Kladensku a posílit zásobování pitnou vodou. Jde o opatření proti suchu. Speciální komise zřízená krajem představila prvních sedm kroků proti suchu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
12.2.
Téměř každý den se pod metropolí pohybují pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací a kontrolují stokovou síť. V loňském roce prohlédli 134 kilometrů kanalizace.
6.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 6 703 vodoměrů, což je meziroční nárůst o tisíc dvě stě kusů.
6.2.
Smečno na Kladensku letos chystá modernizaci čistírny odpadních vod. Součástí úprav bude i zvýšení její kapacity tak, aby mohla do budoucna pokrýt potřeby města odpovídající připojení až 2700 obyvatel. Náklady na modernizaci dosáhnou kolem 20 milionů korun, řekla ČTK starostka Smečna Pavla Štrobachová (za STAN).
31.1.
Pracovníci Pražský vodovodů a kanalizací řešili v uplynulém roce více havárií na vodovodní síti. Tu loni postihlo 5 208 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 249 událostí více.
28.1.
Pro stavbu přivaděče vody v koridoru dálnice D3 začaly v prosinci projekční práce. Přípravu projektu chce středočeské hejtmanství, které je objednavatelem přivaděče, koordinovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jež je investorem stavby dálnice D3. Investorem přivaděče má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi, náklady dosáhnou stovek milionů korun.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
23.1.
Nové Strašecí na Rakovnicku plánuje odbahnění rybníka Nový II a chystá také úpravu jeho břehů. Radní města na posledním jednání schválili zpracování studie úprav. Starosta Karel Filip (ČSSD) ČTK řekl, že břeh je podemletý a je třeba ho zpevnit. V nejbližších letech chce také město obnovit zarostlý rybník v části Pecínov, který by mohl sloužit i ke koupání.
22.1.
Stavbaři začali v Praze prohlubovat koryto Vltavy, což umožní zvýšit náklad lodí o 30 procent. Práce za 127 milionů korun by měly trvat do konce letošního roku. Projekt včera prezentovali zástupci Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) a stavebních společností na tiskové konferenci.
21.1.
Teploty hluboko pod bodem mrazu, které v těchto dnech dorazily i do metropole, mohou nevratně poškodit vodoměry i vodovodní rozvody. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují jejich ochranu.
18.1.
Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě.
15.1.
Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku se od začátku roku zvýšila. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je to díky sněžení a oblevě z posledních dní. Každou vteřinu teče z prameniště, které se podílí na zásobování pitnou vodou oblasti se 100.000 obyvatel, asi 15 litrů vody.
14.1.
Kolín začne budovat kanalizaci, na kterou se v budoucnu napojí plánovaná sportovní hala v městské části Borky. Začít stavět by se mělo na přelomu zimy a jara, až to umožní klimatické podmínky. Náklady na stavbu kanalizace dosáhnou 2,2 milionu korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
14.1.
Část disponibilního zůstatku hospodaření, který je asi 650 milionů korun, použije Kraj Vysočina na podporu projektů na lepší hospodaření s vodou v krajině. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Na dotacích určených mimo jiné na stavbu tůní a malých vodních nádrží uvolní letos kraj 77 milionů korun, asi o deset milionů víc než v předchozím roce.
11.1.
Příprava na vybudování vodních nádrží Senomaty a Šanov na Rakovnicku, které mají pomoci mírnit následky sucha, pokračuje. Práce by měly začít v roce 2021, hotovo by dle aktuálního harmonogramu mohlo být v roce 2023. Předběžné náklady na obě nádrže jsou 420 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
10.1.
Jihlava se bude dál soudit o nájemné za vodohospodářský majetek, k němuž město dříve převedlo právo hospodaření na Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Po rozhodnutí Nejvyššího soudu slíbila Vodárenská akciová společnost (VAS) městu vyplatit do 10. ledna více než 40 milionů korun na dlužném nájemném a přes osm milionů na úroku z prodlení.
8.1.
Kolín pracuje na projektu změkčování pitné vody. Tvrdá voda v Kolíně například ničí některé elektrické spotřebiče, město by chtělo mít vodu od příštího roku na doporučené hodnotě tvrdosti, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
2.1.
Město Jihlava včera převzalo část vodohospodářského majetku od firmy Vodárenská akciová společnost (VAS) v hodnotě přes 300 milionů korun, který zásobuje asi 11.000 lidí vodou. Nově ho bude provozovat městem zřízená společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JIVAK). ČTK to řekly jihlavská primátorka Karolína Koubová (Forum Jihlava) a mluvčí firmy VAS Iva Librová.
31.12.
Město Slaný nechá příští rok upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění pramene je v Nezamyslově ulici. Práce by měly začít, až to umožní počasí, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
31.12.
Vodárenské akciové společnosti (VAS) podle včerejšího vyjádření končí s letoškem povolení k provozování malé části vodovodů a kanalizací na území Jihlavy. U zbývající infrastruktury v Jihlavě povolení pro VAS trvá a její provozování je i po 1. lednu 2019 zajištěno bez problémů, uvedla firma na webu.
18.12.
Práce na dostavbě kanalizace v Novém Strašecí na Rakovnicku začnou v polovině ledna. Jde o zásadní investici města pro příští léta, která přijde na 109 milionů korun bez DPH. Méně než třetina nákladů půjde přímo z rozpočtu města. ČTK to řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
17.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
13.12.
Největším nepřítelem pražské kanalizace je tuk. Jedním z nejkritičtějších míst je pak shybka pod Čechovým mostem. Do ní totiž proudí odpadní voda z centra města, kde některé restaurace bez problémů vylévají ve velkém tuky do kanalizace.
12.12.
Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na výstavbu vodovodu v trojské botanické zahradě. Zakázka by měla vyjít maximálně na 22 milionů korun. Vodovod bude do zahrady přivádět užitkovou vodu z Vltavy. Botanická zahrada, jejímž zřizovatelem je hlavní město, používá nyní na zalévání pitnou vodu. Používání pitné vody na zalévání je neekonomické a neekologické.
11.12.
V Unhošti na Kladensku začala modernizace čistírny odpadních vod. Současné technologie už byly zastaralé a ve špatném stavu. Mírně vzroste i její kapacita. Hodnota investice je zhruba 50 milionů korun. ČTK to řekla starostka Unhoště Iveta Koulová (TOP 09).
10.12.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku a na Třebíčsku se v příštím roce zvýší o více než čtyři procenta. V okrese Žďár nad Sázavou budou lidé za metr krychlový včetně daně platit od 1. ledna 99,20 koruny, na Třebíčsku to bude 94,58 koruny. Jedním z důvodů růstu cen je zdražení elektřiny, zvyšují se i další náklady. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli provozovatelé vodárenské soustavy a svazky obcí.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
5.12.
Pražské vodovody a kanalizace spouštějí další službu, která zákazníkům usnadní komunikaci se společností. Jedná se o bezplatné získání zákresu sítí a zákresu sítí pro stavební řízení.
29.11.
Již po deváté klienti chráněné dílny a speciální základní školy Nadačního fondu Slunce pro všechny prodávali svoje výrobky v prostorách Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Včerejší prodejní akce byla více než úspěšná. Nadační fond si z vodárny odvezl celkovou částku 31 036 Kč.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
28.11.
Obci Rovečné na Žďársku s více než 600 obyvateli poslední měsíc přestaly stačit místní zdroje pitné vody. Do obecního vodojemu musí skoro každý týden navážet okolo 30 metrů krychlových vody, obec ji kupuje z blízké vodárenské přehrady Vír. Problémy s vodou, které se začaly projevovat v posledních suchých letech, by ale měly být brzo vyřešeny.
27.11.
Plzeň zvýší od ledna příštího roku cenu vodného a stočného o inflaci na 88,38 koruny za metr krychlový. Cena vzroste o dvě koruny, tedy o 2,6 procenta. Je to míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018 v porovnání s indexem k 30. červnu 2017, řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.
23.11.
Letošní celoplošná deratizace kanalizační sítě Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) je již minulostí. Do konce roku se tak Středočeské vodárny zaměří na místa, kde je zaznamenán větší výskyt hlodavců.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
19.11.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
19.11.
Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková (bezpartijní).
16.11.
Mělník má nové zařízení usnadňující hospodaření s vodou. Jde o dvě nádrže, které urychlí napouštění kropicích vozů a zajistí zásoby vody, informovala dnes ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
16.11.
Nový rybník nazvaný Terezka, který je u obory Hvězda v Praze 6, se začíná plnit vodou. Práce na jeho vybudování začaly v zimě a skončily v posledních týdnech. Zároveň byl upraven i Litovický potok, který protéká v blízkosti nádrže. Náklady činily šest milionů korun. Lesy hlavního města o tom informovaly na svém webu.
15.11.
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje mimo jiné bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních, a zmodernizuje lodní výtah. Na včerejším setkání se starosty v Milešově na Příbramsku to ČTK řekl technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
13.11.
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v obci Věšín na Příbramsku, který pomůže zadržet vodu v krajině. Celková hodnota projektů přesahuje 17 milionů korun, krajské dotace mají podle včerejšího rozhodnutí radních činit čtyři miliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Helena Frintová.
12.11.
Praha nechá v příštím roce odbahnit rybník Šeberák, což by mělo zlepšit kvalitu vody. Ze dna by mělo být odvezeno zhruba 30.000 metrů krychlových bahna, předpokládané náklady jsou 16 milionů korun. Po odbahnění by měl být rybník napuštěn v roce 2020. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. V rybníku v posledních dvou letech platil takřka po celou letní sezonu zákaz koupání kvůli sinicím.
6.11.
Pelhřimovská radnice žádá obyvatele místní částí Benátky, aby šetřili vodou z veřejného vodovodu. Výzva platí od tohoto měsíce. Podle místostarosty Ladislava Meda je nedostatek vody i v dalších místních částech. Město chce v příštím roce udělat průzkumy a rozhodnout, jak má zdroj vody posílit. Průzkumy budou stát asi půl milionu korun.
2.11.
Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací se letos při plošné deratizaci stokové sítě, která probíhala od dubna do října, nenudili. Zamířili ke třinácti a půl tisícům kanalizačních vstupů a do každého z nich uložili jeden kilogram nástrah.
2.11.
Státní podnik Povodí Vltavy nechá vybagrovat smíchovský přístav, chce z něj odstranit sedimenty. Práce na zakázce, která by měla stát 180 milionů korun, by měly začít v lednu a skončit v prosinci, přístav by měl být celou dobu v provozu, sdělil ČTK mluvčí podniku Hugo Roldán.
30.10.
V buštěhradské části Bouchalka nechal Státní pozemkový úřad postavit nový rybník. Je především součástí opatření pro zadržování vody v krajině, ale sloužit by měl i jako rekreační zóna. "Kolaudace by měla být během listopadu," řekla ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
29.10.
Velké Přílepy u Prahy plánují stavbu nového vodojemu. Obec se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Další vodojem je potřeba ke zvýšení akumulace vody, řekla ČTK starostka Velkých Přílep Věra Čermáková. Důvodem je značný rozvoj obce i dalších obcí v okolí. Kapacity stávajícího vodojemu tak jsou na hranici možností a nemusí v budoucnu stačit.
26.10.
Se službami Pražských vodovodů a kanalizací je spokojeno 91 procent odběratelů, s kvalitou pitné vody devadesát procent a s profesionalitou zaměstnanců pak 95 procent zákazníků. Vyplývá to z průzkumu nezávislé agentury IBRS - International Business and Research Services s.r.o., který se uskutečnil v průběhu září, a zúčastnilo se ho 700 respondentů.
24.10.
Svazek měst a obcí VKM (Svazek) bude od ledna 2019 třetinovým akcionářem Středočeských vodáren (SVAS). Už dnes ale jeho zástupcí sedí v dozorčí radě a kontrolují činnost. Přečtěte si rozhovor s jeho novým předsedou Mgr. Martinem Kupkou, starostou Líbeznice.
17.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
15.10.
250 let letos uplynulo od vydání prvního plánu vodovodní sítě pro Nové Město pražské. Nejedná se ale o první vodovodní plán vůbec – v Praze takovéto plány začaly vznikat již v půlce 17. století. První plán, který byl vytvořen, patřil Starému Městu pražskému.
15.10.
Rybářům na Vysočině přidělává sucho a teplo starosti i na podzim. S výlovem ryb určených k prodeji vyčkávají, protože zatím mají málo vody na sádkách, kde je potřebují uskladnit. Rybářství Vysočiny sídlící v Chotěboři zatím rybníky s tržními rybami nelovilo. Žďárská společnost Kinský měla první výlov v sobotu v Novém Veselí. ČTK to řekli zástupci obou firem.
12.10.
Provozovatelé sjezdovek na Vysočině oslovení ČTK provádějí před zimou většinou jen menší úpravy technologií a parkovišť. Někteří mají strach z toho, že kvůli suchu nebudou mít dost vody pro výrobu technického sněhu. U sjezdovky Karasín poblíž Bystřice nad Pernštejnem kvůli lepšímu zásobování sněhových děl vodou přibyly dva vrty.
9.10.
Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně, ožije o víkendu 13. a 14. října tradičními podzimními dny otevřených dveří. „Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
8.10.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v příštím roce investují do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,18 miliardy korun. Vyplývá to z investičního plánu PVS, který tento týden projednají pražští radní. Společnost zahájí více než stovku oprav a dalších investic a v desítkách již započatých bude pokračovat.
3.10.
Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.
1.10.
Pražské vodovody a kanalizace vyhlašují soutěž Voda v krajině, která je určena pro 3. až 6. ročníky základních škol.
27.9.
Řada obcí na Mladoboleslavsku se dočká nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) získala dotaci pro svůj projekt na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady jsou odhadovány na 700 milionů korun, stavět by se mělo začít na jaře, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaK MB Tomáš Žitný.
25.9.
Pražské vodovody a kanalizace se aktivně zapojily na do protipovodňového cvičení Karlín - Libeň 2018.
24.9.
Stometrová hráz přečerpávací vodní elektrárny Dalešice na Třebíčsku klesla za 40 let svého provozu asi o 40 centimetrů. Pohyb se navíc zpomaluje, což svědčí o kvalitním založení nejvyšší sypané hráze v Česku, řekl novinářům Jiří Hodák ze společnosti Vodní díla TBD, která na stavební bezpečnost hráze dohlíží.
21.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány. Údržbu povodňových uzávěrů a čerpacích systémů zajišťují strojní čety PVK.
21.9.
Kolín spustil projekt chytrého měření pitné vody. Systém má pomoci včas odhalovat havárie a zabránit ztrátě pitné vody. Město do projektu zapojilo budovy úřadu a příspěvkových organizací, sdělil ČTK místostarosta Kolína Tomáš Růžička (dříve Kolíňáci).
20.9.
Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a obou firem. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu.
20.9.
Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz dnes zahájila primátorka Adriana Krnáčová. Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.
19.9.
Ačkoli vedení hlavního města Prahy ustavičně opakuje, že z EU nezískala dotaci na stavbu nové Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) kvůli dvacetileté smlouvě se společností Veolia, není to pravda. Vyplývá to z analýzy společnosti JASPERS, které je odborným konzultantem Evropské Komise při posuzování významných vodohospodářských staveb.
19.9.
Praha ve čtvrtek dokončí nákup 49 procent akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK) od francouzské společnosti Veolia. Včera o tom informoval magistrát. Za podíl město zaplatí 1,754 miliardy korun. Současné vedení magistrátu má ambici firmu postupně ovládnout celou, součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií.
18.9.
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení města schválilo uzavření smlouvy s dodavatelem. Hotovo má být do zahájení letní sezony 2019, tedy do června, sdělil ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
17.9.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun. Město získalo dotaci téměř 77 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
14.9.
Zhruba po třech letech výstavby vstoupí ve středu 19. září do zkušebního provozu nová linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Stavba měla původně vyjít na 5,8 miliardy korun, nakonec se prodražila o zhruba 300 milionů.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v rámci projektu Zažít město jinak prohlídku vodárenské věže Podolské vodárny. Akce se uskuteční v sobotu 15. září od 10 do 15 hodin. Vstup je zdarma.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. V jejich rámci nabídnou o víkendu 29. a 30. září prohlídku Podolské vodárny a také přednášku na téma Praha žíznivá a nemocná.
13.9.
Nové Strašecí na Rakovnicku chce brzy dostavět kanalizaci, má vypsaný tendr i přidělenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK starosta města Karel Filip (ČSSD). Jedná se o investici za více než 100 milionů korun, většinu nákladů má pokrýt dotace. Pokud nenastanou komplikace s tendrem, mohly by práce začít ještě letos.
12.9.
Pražský magistrát dá na protipovodňovou ochranu Troje 9,25 milionu korun. Peníze půjdou na přípravu několika projektů, které ochrání kotlinu i zoologické zahrady před velkou vodou. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Trojská kotlina není v současné době chráněna proti velké vodě, pouze pod zoo je protipovodňový val, po kterém vede cyklostezka.
11.9.
Stavba kanalizace v Mělníku Vehlovicích začne ještě letos kvůli chystané opravě státní silnice číslo devět. Hlavní tah na Českou Lípu tak nebude nutné znovu rozkopat. Náklady na stavbu kanalizace ve Vehlovicích činí zhruba 140 milionů korun, část zaplatí město, část dotace ministerstva zemědělství a část vlastník infrastruktury, společnost Vodárny Kladno Mělník, uvedl místostarosta Mělníka Milan Schweigstill.
10.9.
Již 85 let letos uplynulo od soutěže na novou čistírnu odpadních vod, která měla nahradit v té době již zastaralou čistírnu odpadních vod v Bubenči. Bubenečská čistírna, navržená známým vodárenským konstruktérem Williamem Heerlein Lindleyem a dokončená v roce 1906, po první světové válce přestávala rostoucí Praze stačit.
6.9.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací se v letošním létě rozhodně nenudili. Naopak se pořádně zapotili při řešení havárií. V červenci a srpnu PVK zaznamenaly 895 havárií, což představuje meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Kritický byl zejména druhý prázdninový měsíc, kdy počet havárií vyskočil o třicet procent.
6.9.
Ekologická organizace Greenpeace ČR včera odebírala vzorky vltavské vody v Praze, kterou bude analyzovat na přítomnost mikroplastů. Bude hledat zejména mikrovlákna unikající při praní prádla. Odebrané vzorky bude analyzovat laboratoř Greenpeace v britském Exeteru, výsledky by měly být k dispozici do konce září.
30.8.
V Královicích na Kladensku má na konci roku začít stavba kanalizace zhruba za 30 milionů korun. Kapacita bude počítat i s rozvojem obce. V září by mělo skončit výběrové řízení na zhotovitele, pokud nenastanou komplikace, práce začnou v říjnu či v listopadu, řekl ČTK starosta Královic Luděk Šofr.
29.8.
Pelhřimovská radnice ustoupila kvůli suchu od plánu postavit jezírko v Městských sadech. Mělo být součástí revitalizace parku za několik milionů korun, se kterou město začalo v loňském roce. Zdroj vody ale není tak silný, jak se původně předpokládalo, řekl ČTK starosta František Kučera (ČSSD). Město se s dodavatelem jezírka za asi 350.000 korun dohodlo na ukončení smlouvy k 31. srpnu.
29.8.
Odběry z vodárenských nádrží na Jihlavsku a Žďársku přes pokles hladin Povodí Moravy neomezuje, ani to neplánuje. ČTK to řekl mluvčí podniku Petr Chmelař. Plynulé jsou dodávky vody i z přehrady Švihov. Hluboko pod dlouhodobými srpnovými průměry jsou ale průtoky řek a některé drobné toky jsou úplně vyschlé nebo tam voda zůstala jen v tůních.
28.8.
Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
27.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v neděli 16. září komentované prohlídky unikátního prostoru pod Staroměstskou radnici tzv. Cizineckého vstupu. Akce se uskuteční v rámci oslav založení Staroměstské radnice pod názvem Radnice dokořán.
23.8.
Pražské vodovody a kanalizace zprovoznily před vchodem do svého sídla v Hradecké ulici mlžící zařízení.
23.8.
Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně, kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
22.8.
105 let letos uplynulo od vyřazení dvou nejstarších pražských vodáren z provozu. Důvodem k tomu bylo zprovoznění Káranské vodárny. Vedle stojící vodárenské věže byly z provozu vyřazeny již mnohem dříve – Staroměstská v roce 1884, Šítkovská ještě dříve v roce 1881.
15.8.
Na pražské Letenské pláni vznikne jezírko. Magistrát chystá podklady k územnímu řízení, stavba by mohla začít v roce 2020. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. Nový rybník vznikne také v bohnickém údolí a ještě letos by měl být hotov nový rybník Terezka u obory Hvězda v Praze 6.
8.8.
Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci včera z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek. Město nechalo přemostění pro chodce zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Nymburská lávka byla stejné konstrukce jako ta v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci.
8.8.
Vlna veder, která v těchto dnech panuje v metropoli, zvýšila počet havárií na vodovodní síti. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v období od 30. července do 5. srpna řešili 82 havárií, což představuje meziroční nárůst o sedmnáct procent.
7.8.
V době vrcholících dovolených Pražské vodovody a kanalizace doporučují svých odběratelům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostává uživatel na svůj mobilní telefon zdarma informace o všem podstatném, co se vody v Praze týká. Počínaje mimořádnými událostmi, přes plánované výluky až po aktuální ceny.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
1.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují proti loňsku zvýšení poptávky po napouštění bazénů z cisteren o polovinu. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Důvodem podle něj může být to, že lidé si s ohledem na vyšší letní teploty bazény nově pořizují.
31.7.
Pražské vodovody a kanalizace zaznamenaly za první pololetí letošního roku 2 419 havárií na vodovodní síti, což je o 175 událostí méně než ve stejném období roku předchozího. Havárií tzv. I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů, zdravotnická a sociální zařízení nebo strategické objekty, bylo 21.
24.7.
V letošním osmičkovém roce si připomínáme i jedno významné výročí, které však není v širší veřejnosti příliš známé. Je to možná tím, že se nejednalo o žádnou pohromu, revoluci či podobnou katastrofu.
18.7.
Rozsáhlý vodárenský areál na Letné, který byl dostavěn v roce 1888, slaví letos 130 let od svého vzniku. Kromě vodárenské věže zde byl čtyřkomorový pozemní vodojem a přečerpací stanice. Původně byl napájen přirozeně filtrovanou vodou z Novomlýnské vodárny a po roce 1914 pak vodou káranskou.
17.7.
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl včera novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
16.7.
Pražská hygienická stanice kvůli sinicím zakázala koupání v koupališti Šeberák. Oproti poslednímu měření se kvalita vody v rybníce zhoršila ze stupně tři na stupeň pět, což je nejhorší možný stav. Zhoršená kvalita vody je také v Hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na svých webových stránkách.
12.7.
Loď s větší kapacitou, která bude vozit lidi mezi Trojou a Císařským ostrovem na místě loni zhroucené lávky, by mohla vyplout koncem července. Pražská paroplavební společnost (PPS), která přívoz pro Prahu provozuje, nyní práce na novém plavidle dokončuje. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která organizuje pražskou MHD.
10.7.
Rybník Marvánek v Říčanech u Prahy má problém s kvalitou vody. Kvůli nebezpečným cerkáriím, jejichž výskyt byl potvrzen loni v červnu, město v této přírodní nádrži nedoporučuje koupání. Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž.
4.7.
Říčany u Prahy vybudují sedmikilometrový vodovod do místních částí Strašín, Radošovice a Pacov. Výstavba vyjde na 32 milionů korun, z toho 15 milionů pokryje dotace z Evropské unie, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
2.7.
Ve třech pražských přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Na stupnici od jedné do pěti hodnotí hygienici stupněm tři vodu v koupališti Šeberák a v hostivařské přehradě a po koupání v nich se u citlivých lidí může objevit vyrážka. Druhým stupněm vodu ohodnotili v koupališti Džbán, kde je zakalená voda.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
28.6.
Praha 3 za 32 milionů korun opravila venkovní bazén v areálu Pražačka, zároveň plánuje další investice do koupaliště. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice a společnosti SARAP, kterou Praha 3 vlastní a která sportovní areál a koupaliště provozuje. Opravený bazén kromě prostoru pro plavání nabízí relaxační zónu a atrakce pro děti.
27.6.
Městská část Praha 20 se stala jedenáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16 a městská části Březiněves.
27.6.
Vodní nádrže na Vysočině už druhým rokem hlídají policejní kynologové. Kontrolují Mostiště a Vír na Žďársku spadající pod státní podnik Povodí Moravy. Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové se kontroly týkají pohybu v ochranných pásmech i pytláckého rybolovu.
18.6.
Technika a odborníci z Pražských vodovodů a kanalizací budou v hlavní roli při akci „Pod povrch PVK“. Ta proběhne v úterý 19. června od 13 do 18 hodin v Podolské vodárně.
18.6.
Úpravna pitné vody Hosov slouží krajské Jihlavě a okolním obcím 45 let. Surovou vodu bere hlavně z přehrady Hubenov, která byla pro vodárenské účely postavena o rok dříve. Přivaděč do Hosova vede také z úpravny Nová Říše. Záložním zdrojem vody pro Hosov je nedaleká kaskáda pístovských rybníků. Připraven je i havarijní systém čerpání z řeky Jihlavy, který ale dosud nebylo potřeba použít.
12.6.
Hlavní město zaplatí za 49procentní podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) 1,754 miliardy korun. Částku město uhradí prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
12.6.
Středočeský kraj zřídí komisi pro boj se suchem. V poradním orgánu hejtmanky budou kromě radního pro zdravotnictví a bezpečnost Roberta Bezděka (ANO) a dalších zástupců krajského úřadu představitelé významných vodárenských společností, Agrární komory a správci povodí. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Nicol Lenertová.
11.6.
Uzavření Labe pro lodní dopravu v Nymburce kvůli lávce, která je v havarijním stavu a hrozí pádem, bude mít dopad na zdejší turistický ruch, omezení se dotkne například největší české osobní lodi Florentina, která vozí turisty do lázeňských Poděbrad, řekl ČTK ředitel sdružení Zlatý pruh Polabí Pavel Hlaváč.
7.6.
Pravidelná kontrola vody v bazénech v průběhu parných dnů má být samozřejmostí. „Kvalita vody se může v letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
5.6.
Páteční přívalové deště zřejmě kontaminovaly vodu v obecním vodovodu v obci Jestřebí, která je místní částí Brtnice na Jihlavsku. Město zásobuje obyvatele pitnou vodou v cisternách. ČTK to včera řekl místostarosta Pavel Rubeš.
5.6.
Nová vodní linka pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově bude stát oproti původně plánované ceně o zhruba 298 milionu korun víc. Důvodem navýšení je rozšíření protipovodňových opatření. Největší současná pražská investice tak celkově vyjde na 6,1 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který v úterý projednají radní. Linka by měla být dokončena v září.
4.6.
Pražský magistrát chce rozšířit protipovodňovou ochranu v centru města. Zábrany budou zvýšeny a na některých místech Starého Města a Josefova vybudovány nové. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Náklady jsou odhadovány na 33 milionů Kč. Magistrát se chystá řešit i protipovodňovou ochranu zoo v Troji, pro kterou si nechal vypracovat 2D model.
31.5.
Handicapované děti z Jedličkova ústavu vyrazily na výlet do Vodního domu na Želivce. Role průvodců se zhostili dobrovolníci z Pražských vodovodů a kanalizací, kteří celou akci zorganizovali.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
28.5.
Jakmile nastane teplé počasí, Středočeské vodárny (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodání vody do bazénů.
28.5.
V Praze 7 na Letné se otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů.
28.5.
Nedostatek srážek a teplé počasí nezpůsobují komplikace nejen lidem, ale trpí rovněž fauna a flóra. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zřídily v lesních porostech jímacího území Mělnické Vrutice a Řepínský důl napajedla. Zvěř tak má možnost ve svém přirozeném prostředí se napít.
23.5.
Na Vysočině klesla kvůli suchu vydatnost lokálních vodních zdrojů, krajský radní Martin Hyský (ČSSD) proto vyzval obyvatele kraje i firmy k hospodárnému nakládání s vodou. "Na území našeho kraje mají každoročně větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody desítky obcí," uvedl včera v tiskové zprávě Hyský.
22.5.
Téměř pět set účastníků a padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence, která se stará o handicapované spoluobčany. To přinesl druhý ročník charitativně sportovní akce Káranský vodovodník pod taktovkou Pražských vodovodů a kanalizací.
16.5.
V Kladně pokračuje přestavba vodojemu s vodohospodářským dispečinkem zhruba za 100 milionů korun. V tomto týdnu dělníci montují repasované okno ve dříku vodárenské věže, které bude osvětlovat vnitřní prostor. Zároveň mají být dokončeny hliníkové rámy fasády na hlavě vodojemu, řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
14.5.
Do projektu „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se zapojila nejlidnatější městská část Praha 4. V projektu již figurují Praha 2, Praha 3, Praha 6, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16 a městská část Březiněves.
10.5.
Sezóna napouštění zahradním bazénů je s příchodem teplého počasí v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
7.5.
Prameniště u Heraltic na Třebíčsku dodalo minulý rok nejméně pitné vody za poslední dvě desetiletí. Do vodovodu z něj plynulo něco přes 300.000 metrů krychlových vody, polovina dříve obvyklého množství. Pokles vydatnosti se vzhledem k pokračujícímu suchu zatím spíš prohlubuje, řekl ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.
2.5.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne 19. května v Káraném od 10:30 do 17 hodin. Její součástí cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na dopravní bezpečnost.
27.4.
Unikátní technickou operaci zažil Kladenský vodojem, který od července loňského roku prochází kompletní rekonstrukcí. Čtyřsettunový jeřáb dnes krátce po deváté hodině ranní vyzdvihl na vrchol vodojemu novou střechu, která uzavře konstrukci nové podoby stavby.
26.4.
Otevření nové linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) se oproti původnímu termínu zpozdí o více než měsíc. Důvodem je instalace nové technologie, která reaguje na změny ve složení odpadních vod v posledních letech.
23.4.
Pražskou vodohospodářskou síť čeká rozsáhlá výluka na východě metropole. Kvůli rekonstrukci na páteřním přivaděči DN600 bude od středy 25. dubna od 3 hodin ráno do čtvrtka 26. dubna do 2:30 hodin bez dodávky pitné vody 20 483 odběratelů v lokalitách Koloděje, Újezd nad Lesy, Dolní Počernice, Hostavice, Běchovice a Klánovice.
19.4.
Pražští hasiči se včera na smíchovské náplavce školili v obsluze čerpadel, z nichž jedno se využívá při povodních a druhé při požárech. Třídenního cvičení se účastní jednotky profesionálních hasičů i šest jednotek dobrovolných hasičů, které jsou předurčené poplachovým plánem pro pomoc při požárech a povodních. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
18.4.
Pražský magistrát zaplatí za projektovou dokumentaci pro obnovu Trojské lávky zhruba 6,3 milionu korun. Zakázku od města získá sdružení společností Novák-Bomart. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem se zřítila loni 2. prosince a při neštěstí se zranilo několik lidí.
12.4.
Nejstabilnější českou firmou v letech 2014 až 2018 jsou podle poradenské společnosti Bisnode Pražské vodovody a kanalizace. Tato vodárenská společnost v posledních pěti letech nepřetržitě dosahovala na nejvyšší možné hodnocení CZECH Stability Award se scoringovým stupněm AAA (excelentní).
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
11.4.
Praha 4 dosud zaplatila za rekonstrukci areálu koupaliště Lhotka téměř 40 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jiří Bigas. Dělníci nyní budují samotné biotopové koupaliště. Voda v něm bude čištěna mikroorganismy rostlin v místech, kde se lidé nekoupou. Celkové náklady rekonstrukce ani datum otevření zatím nejsou známy. Od roku 2012 je koupaliště mimo provoz.
10.4.
Menší středočeské obce budou moci žádat kraj o dotaci na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod. V programu, který budou koncem dubna schvalovat krajští zastupitelé, by se mělo rozdělovat až 26 milionů korun.
9.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům mimořádnou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 21. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
4.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbor vody zdarma spojené s prohlídkou laboratoří. Akce se uskuteční v sobotu 14. dubna od 10 do 16 hodin v sídle laboratoří v Dykově ulici 3, Praha 10.
4.4.
Středočeský kraj chce řešit nedostatek vody na svém území ve spolupráci s Prahou. Plánuje budování infrastruktury, která by umožnila zásobování dalších míst z nádrže Želivka. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
29.3.
Žďár nad Sázavou přestaví budovu bývalé vodárny u řeky na zařízení pro setkávání a výuku dětí. Vodárna byla kdysi postavena pro podnik Žďas, jemuž měla zajišťovat dodávky vody ze Sázavy. Svému účelu už ale dávno neslouží. Chátrající budovu dostalo město v 90. letech. Její rekonstrukci za 13 milionů korun plánuje zahájit do podzimu.
28.3.
Šest tun nečistot včetně tuků museli odstranit pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací při čištění shybky pod Čechovým mostem. „Práce probíhaly od loňského podzimu do letošního února. Veškeré odstraňování tukových nánosů probíhalo ručně. Tuky se ze stěn odlamují a až následně jsou odsávány sacím vozem,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
28.3.
Praha vybuduje podzemní retenční nádrž v Šáreckém údolí v Praze 6, aby zabránila zaplavování soukromých pozemků stokovou vodou v době přívalových dešťů. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Předpokládané náklady jsou 97 milionů korun a stavba by měla trvat tři roky. Zajistí ji Pražská vodohospodářská společnost.
28.3.
Obec Fryšava pod Žákovou horou se brání žalobou u správního soudu postihu za pochybení při dotované stavbě kanalizace a čistírny odpadních vod. Stavba byla dokončena před pěti lety, kdy měla obec jiné vedení. Podle posledního rozhodnutí finančního úřadu má vesnice s 350 obyvateli z dotace 37,5 milionu korun vrátit 14,8 milionu a zaplatit penále ve stejné výši.
27.3.
O víkendu vyrazilo 25 lodí na tříkilometrový závod po řece Jihlavě z Kostelce u Jihlavy do Dvorců. Jarní splutí je už 28 let tradiční akcí Vodáckého klubu Jihlava, podvanácté je jeho součástí i závod z Kostelce do Dvorců. ČTK to řekl předseda klubu Ivan Konečný. Nadšence v minulosti nezastavil sníh ani led lemující říční koryto.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
21.3.
Hlavní město vybuduje mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi vodovod za 137,8 milionu korun bez daně. Vodovod o délce necelé dva kilometry postaví městem vlastněná společnost Pražská vodohospodářská společnost (PVS). S uzavřením smlouvy na stavbu dnes souhlasili radní. Schválit ji ještě musí zastupitelé. Stavba má začít letos a trvat dva roky.
19.3.
Přes tři a půl tisíce návštěvníků zamířilo o uplynulém víkendu do Muzea pražského vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
19.3.
Letošní jaro začne v hlavním městě výlovem čtyř rybníků. Nejprve 22. března rybáři Českého rybářského svazu vyloví Hořejší rybník v Hloubětíně, do konce měsíce pak Hamerský a Hornomlýnský rybník. V dubnu jarní výlovy završí výlov rybníku Mydlinka v Praze 22. Na svém webu o tom dnes informovaly Lesy hlavního města. Výlovy dvou rybníků doprovodí program pro mateřské a základní školy.
16.3.
Vodu v Hostivařské přehradě v Praze bude magistrát zbavovat sinic speciálním čistícím přístrojem vysílajícím do vody ultrazvukové signály. Náklady na pilotní provoz jsou 440.000 korun za rok. Vodu z botičského potoku navíc bude město zbavovat u ústí do přehrady fosforu.
16.3.
Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
13.3.
Středočeský kraj chce obnovit staré vodní zdroje používané před rokem 1990. Podle hejtmanství to bude levnější než budovat nové kapacity. Počítá s tím nová koncepce, kterou včera projednala krajská rada. Cílem plánovaných opatření je zajistit zásobování domácností pitnou vodou v období sucha, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
7.3.
Rodina „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se rozrostla o další městskou část. Tentokrát se přidala Praha 12.
6.3.
Rada hlavního město Prahy na prvním březnovém zasedání schválila harmonogram o odkupu akcií Pražských vodovodů a kanalizací od společnosti Veolia. Sdělila to na dnešní tiskové konferenci primátorka hlavního města Praha Adriana Krnáčová.
6.3.
Dva milióny korun nafakturovaly Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce ve výši čtvrt miliónu korun.
2.3.
Spory o vypořádání vodohospodářského majetku Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko se táhnou už přes pět let, obě strany kvůli tomu zaměstnávají právníky. Jihlava ze svazku vystoupila s koncem roku 2012, pořád ale na většině svého území nemůže rozhodovat ani o ceně pitné vody.
27.2.
S nástupem teplot hluboko pod bod mrazu doporučují Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům zabezpečit vodoměry. „Od začátku roku jsme již kvůli špatnému zabezpečení museli vyměnit dvacet vodoměrů. Za celý loňský rok to bylo 135 kusů,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
21.2.
Pracovníci společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) včera prováděli pravidelný průzkum stokové sítě, tentokrát přímo v Kamenické ulici v Praze 7. Pojďme se podívat, jak to probíhalo.
19.2.
Voda – zlato současnosti je tématem přednášky egyptologa a archeologa Miroslava Bárty, kterou pořádají Pražské vodovody a kanalizace. Akce se uskuteční v sobotu 17. března od 15 hodin v hale čerpací stanice Podolské vodárny (Podolská 15, Praha 4).
15.2.
Město Nové Strašecí chybovalo v zakázce na dostavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. S vítězem tendru nesmí uzavřít smlouvu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zároveň celou zakázku zrušil, zjistila ČTK z jeho internetových stránek. Rozhodnutí je pravomocné.
12.2.
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu krytého bazénu. Měl by vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. Teoreticky by se mohlo začít stavět už v příštím roce, náklady budou kolem 100 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Miroslav Hölzel (ODS).
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
6.2.
Stoková síť pod hlavním městem je pod bedlivou kontrolou. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 152 kilometrů kanalizace a zrevidovali 1 980 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
6.2.
Středočeští radní včera schválili vybudování poldru, který vznikne na místě bývalého rybníka na Štítarském potoce nedaleko Rožďalovic a Křince na Nymbursku. Úkolem poldru bude zachytit velkou vodu především z řeky Mrliny, která se v Nymburce vlévá do Labe. Uvedla to v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
5.2.
Ve studené Vltavě u branického nádraží si v sobotu zaplavalo na 230 lidí všech věkových kategorií. Na otužilce čekala voda o teplotě 4,4 stupně Celsia. Nejmladším účastníkem 16. ročníku Branických ledů byl třináctiletý Miroslav Láznička, nejstarší účastnicí se stala sedmaosmdesátiletá Božena Černá, která se otužování věnuje už 41 let.
5.2.
Slaný na Kladensku připravuje projekt na úpravu okolí Slaného pramene, podle legendy nese město podle něj jméno. "Dořešují se vlastnické vztahy s majitelem sousedního pozemku," řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj by úpravy měly být hotové ještě letos.
1.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 5 501 vodoměrů, což je meziroční nárůst o sedm set kusů.
30.1.
Provizorní lávka v pražské Troji bude vybudována až za rok a půl. Do té doby nahradí zřícenou lávku velkokapacitní přívoz, který vypluje letos v květnu. Novinářům to řekli po schůzce představitelů radnic a městských organizací zástupci Prahy 7 a Prahy-Troje. Na Libeňském mostě, který byl kvůli havarijnímu stavu pro dopravu uzavřen, byla zavedena linka X25.
25.1.
Vodáci mohou vyrazit na řeku Sázavu i během oprav jezů Podělusy a Městečko na Benešovsku. Povodí Vltavy označilo trasy, kudy plavidla bezpečně přenesou. Přihlédlo k tomu, že díky dobrým průtokům a vyšším teplotám někteří vodáci řeku sjíždějí i v tomto ročním období, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
24.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti se i v loňském roce udržely na hranici patnácti procent. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
23.1.
Praha zajistí vyšší ochranu hostivařské přehrady. Město připravuje vybudování bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před případným poškozením, které by mohlo nastat při přelití hráze. ČTK to sdělila Petra Fišerová z Lesů hlavního města, které nádrž spravují. Vlastníkem hostivařské přehrady je Praha. Magistrát předpokládá náklady na stavební práce a úpravy 120 až 150 milionů korun.
22.1.
Vodohospodáři zjara vyzkouší postup navržený pro vytěžení bahna z vodní nádrže Sedlice na řece Želivce. Jde o další přípravný krok před plánovaným celkovým vyčištěním dna této nádrže, jehož termín ale zatím nebyl stanoven. Jinde v kraji chystají podniky povodí pro letošek opravy u přehrad i koryt toků.
22.1.
Buštěhrad chystá opravu výpusti rybníka v centru města. Práce by měly začít na jaře. U části Bouchalka vznikne nový rybník. Kromě prvku, který přispěje k zadržení vody v krajině, to také bude nové místo pro rekreaci. ČTK to řekla starostka Daniela Javorčeková (sdružení Společně).
18.1.
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
17.1.
Vláda bude rozhodovat, zda bude pokračovat v přípravě vybudování jezu v Děčíně, který by umožnil rozvoj vodní dopravy na Labi, nebo upřednostní ochranu přírody. Dnes má kabinet Andreje Babiše projednat Koncepci vodní dopravy pro období 2016 - 2023. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády.
15.1.
Zásadní informace o pražské vodohospodářské síti prostřednictvím bezplatné služby SMS-INFO sleduje téměř 32 tisíc zákazníků Pražských vodovodů a kanalizací. Za loňský rok se jejich počet zvýšil o více než tři tisíce. „Klientům jsme loni zaslali přes 21 tisíc sms zpráv. Od startu služby v roce 2007 to bylo 875 tisíc zpráv,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
15.1.
Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín. Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).
11.1.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos v Praze do oprav vodovodů a kanalizací investuje asi dvě miliardy. Novinářům to řekla radní Prahy pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Loni to bylo asi o 271 milionů korun více. Městem vlastněná PVS spravuje pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Letošní plán investic firmy ještě musí schválit městská rada.
11.1.
Stavba nové vodní linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) by měla být dokončena letos v srpnu. Novinářům to včera řekla pražská radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Poté bude následovat rok až rok a půl zkušebního provozu. Po dokončení linky bude město připravovat rekonstrukci té stávající a také řešit, jak naložit s kaly, které produkuje.
10.1.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené se rozšířil do další pražské městské části. Nejnovějším členem se stala Praha 14. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
9.1.
Praha vypíše do konce února architektonickou soutěž na podobu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Jedna nahradí původní lávku, která se zřítila loni v prosinci, druhá bude zcela nová a bude níže po proudu.
8.1.
Mělník zaplatí za stavbu protipovodňových hrází a dalších opatření o několik milionů korun více kvůli snížení dotace ministerstva zemědělství. Jde o investici státního podniku Povodí Labe, ale částečně se na ní podílí i město, které celkem zaplatí kolem 23 milionů korun. "Je to zhruba 25 procent nákladů," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
5.1.
Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století.
5.1.
V Praze se dlouhodobě zlepšuje kvalita vody v tocích. Na 25 místech ze sledovaných 38 se zlepšují výsledky rozborů vody. Mezi nejčistší potoky patří například Lhotecký potok, naopak mezi nejznečištěnější Komořanský potok. ČTK o tom informoval magistrát hlavního města. Kvalitu vody v potocích magistrát pravidelně kontroluje od roku 2001. Měří ji akreditovaná laboratoř.
3.1.
V sedimentech pražských potoků nejsou těžké kovy, zjistili na konci minulého roku odborníci z ekologického spolku Arnika. Odebrali vzorky ze čtyř míst, především z těch, která mají v okolí spalovnu nebo skládku. Ve všech byly hodnoty těžkých kovů podlimitní. Přestože výsledky nelze vztáhnout na všechny vodní plochy v Praze, považují je ekologové za dobrou zprávu.
2.1.
Přírodní, takzvané biotopové koupaliště vznikne letos v Praze 14-Kyjích. Radnice chce na jaře vybrat stavební firmu, která jej vybuduje, a dokončeno by mělo být předběžně v srpnu. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Berná. Náklady na vybudování koupaliště nejsou přesně vyčísleny, bude záležet na výsledku tendru. Limit zakázky má ale radnice nastaven na maximálně 48 milionů korun.
29.12.
Obyvatele hlavního města zaplatí v roce 2018 za tisíc litrů vody 87,39 korun včetně 15procentní daně z přidané hodnoty.
27.12.
Votice na Benešovsku chtějí na jaře začít s rekonstrukcí čistírny odpadních vod, díky níž se zvýší kapacita tohoto zařízení. Práce si vyžádají kolem 50 milionů korun, město na akci získalo dotaci od Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
22.12.
V Praze je možné použitý olej ze smažení odevzdat ve sběrných dvorech. Další možností je využít popelnice na potravinářské oleje. Méně ekologickou variantou je vyhodit tuk do směsného odpadu. ČTK o tom informoval pražský magistrát. Tuky a oleje vylité do záchodu či umyvadla zanáší kanalizaci.
21.12.
Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.
20.12.
V Příbrami se proti původním plánům nebude příští rok zdražovat stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, měli lidé nově platit 23,31 koruny za metr krychlový, tedy o 17 haléřů více než dosud. Vedení města a společnost 1.SčV se ale nakonec dohodly, že se ceník měnit nebude, sdělila ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
19.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. Ve svátečním období také dochází k úpravě provozu Zákaznického centra v Dykově ulici.
15.12.
Chotěbořská radnice jedná o výkupu pozemků na území zvažovaném pro stavbu letního koupaliště, které v Chotěboři zatím chybí. Město už má na koupaliště zpracovanou studii. O vybudování krytého bazénu, který by mohl být v provozu celoročně, neuvažuje. Zájemcům o plavání z řad veřejnosti od letoška hradí dopravu do Havlíčkova Brodu. ČTK to řekl starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).
15.12.
Rakovník chystá v části Na Zátiší ochranu před přívaly vody, která při velkých deštích teče v ulicích. Ochranu mají zajistit speciální zasakovací nádrže. Kvůli husté zástavbě v okolí se nyní voda, zvlášť při přívalových deštích, nemá kde vsakovat. ČTK to řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).
14.12.
V hlavním městě se staví dva nové plavecké bazény. Jeden už buduje městská část Řepy, druhý je ve fázi přípravy základů v Radotíně. Novinky letos sportovcům a rekreantům nabídly i stávající plavecké bazény. Vyplývá to z informací radnic městských částí a provozovatelů bazénů.
12.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
8.12.
Lidé na Berounsku si od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 1,5 koruny na 95,91 Kč za metr krychlový. Důvodem je růst ceny vody nakupované z Prahy, informovala ČTK společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.
7.12.
Největšími investicemi Nového Strašecí na Rakovnicku budou v příštím roce pokračující oprava školy a budování kanalizace. Návrh rozpočtu počítá s celkovými výdaji téměř 169 milionů korun. Příjmy včetně dotací přesáhnou 163 milionů korun. Město by mělo na konci letošního roku mít na účtu přes 30 milionů korun. Návrh rozpočtu budou zastupitelé schvalovat 14. prosince.
6.12.
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) odešle magistrátu podnět na změnu územního plánu na výstavbu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Institut počítá se vznikem dvou nových přemostění Vltavy. Lávka, která dosud sloužila pěším se zřítila v sobotu odpoledne. Zraněni byli čtyři lidé. Praha nyní plánuje zavedení přívozu a dočasného přemostění.
5.12.
Zájem o mobilní zákaznickou linku – 601 274 274 – mezi klienty Pražský vodovodů a kanalizací neustále roste. V posledních měsících se přes mobilní linku realizuje téměř čtvrtina všech hovorů. Jen v měsíci říjnu přijmuli operátoři 9 569 hovorů, z toho 2 238 mířilo na mobilní číslo. Tradiční bílá linka 840 111 112 samozřejmě i nadále zůstává v provozu.
30.11.
Již po deváté připravily Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nejen pro svoje zaměstnance, ale i návštěvníky vodárny prodejní akci výrobků klientů Nadace Slunce pro všechny. Ve středu 29. 11. 2017 se proměnila recepce SVAS na Kladně v malý trh s různým adventním zbožím. Nadační fond si z akce odvážel neuvěřitelných 29 342 Kč.
28.11.
Pražské vodovody a kanalizace s blížícím se nástupem zimního období a teplotami klesajícími pod bod mrazu doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.