Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Podle studie patří nový písecký bazén do bývalých kasáren

Podle studie patří nový písecký bazén do bývalých kasáren

Písečtí zastupitelé budou ve čtvrtek jednat o stavbě bazénu, což je jedna z nejdůležitějších a největších investic ve městě za poslední léta. Jednou z možností jeho umístění v areálu bývalých Žižkových kasáren, druhou lokalita pod lesnickou školou. 

Podle Petra Starčeviče, spoluautora architektonicko-urbanistické studie zabývající se využitím bývalých kasáren, by bylo pro město výhodnější umístit bazén právě do tohoto areálu a s ním i všesportovní haly.

"Čtvrteční rozhodování nelze chápat jako hlasování o tom, kde bude stát dům nebo bazén. Je to o tom, jak bude vypadat v budoucnu město Písek, jak bude celkově pojata jeho infrastruktura, jak budou oživeny v současné době nevyužité lokality ku prospěchu obyvatel," řekl ČTK místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Stavba bazénu je v Písku citlivé politické téma už zhruba pět let. Současný, 40 let starý krytý bazén Pod hradbami je zastaralý. Jednou z možností je, že v Žižkových kasárnách bude vedle bazénu stát i všesportovní hala.

"Jistě není těžké si představit, že umístit bazén a halu a na ně v dalším kroku navazující parkové úpravy by oblast bývalých kasáren zásadně proměnilo a povzneslo. Připomeňme si, že tento osmihektarový areál byl po dobu více než sto let uzavřenou částí města,"
řekl ČTK Starčevič.

Podle něj je dobré a správné, že město je v tomto směru iniciátorem změn. "Areál by se měl městskému životu ve velkém rozsahu plnohodnotně otevřít. Po budoucím doplnění třech menších částí areálu bývalých kasáren o městskou zástavbu s bydlením, službami a dalšími funkcemi by zde byla úplně nová, neobyčejná a atraktivní městská čtvrť," řekl Starčevič.

V červnu zastupitelé rozhodli, že práce na projektové přípravě stavby bazénu budou pokračovat v dosavadní podobě, tedy v lokalitě pod lesnickou školou, vybudování areálu by stálo zhruba 200 milionů korun. Zároveň je ale připravená studie, která prověřila možnost stavby bazénu a všesportovní haly nebo pouze samotné haly v lokalitě Žižkových kasáren.

V roce 2011 tehdejší vedení Písku představilo veřejnosti pět možných variant na rekonstrukci současného nebo výstavbu nového plaveckého bazénu. Zvolené varianty záměru od začátku provázejí protesty obyvatel, objevily se i petice. Stavba nového areálu měla začít už v roce 2013, lidé ale tehdy v závazném referendu rozhodli, že bazén nechtějí na místě, které radnice původně vybrala. Zvolená varianta byla v těsné blízkosti historického centra a podle většiny účastníků referenda se do takové lokality nehodil.

Spojení obou projektů, multifunkční haly a bazénu, na jednom místě, které by přineslo synergický efekt a úspory, je podle autorů studie možné jen v areálu bývalých kasáren. Rozloha je dostatečná pro umístění obou staveb, včetně dalšího volnočasového vyžití a parkoviště. V kasárnách je také možnost využít podzemní vodu. Podle geologa Josefa Karvánka je její využití, v porovnání s využitím vody z řeky Otavy, výhodnější zejména pro menší náročnost její následné úpravy.

1. 11. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE