Globální oteplování způsobuje nezadržitelný vzestup hladiny moře, tím čelí 21. století novým výzvám v plánování měst. Projekty na tzv. plovoucí města rostou ve světě stále více na popularitě. Pojďte si s námi udělat okružní jízdu okolo těchto extrémních staveb…
U kormidla se drží někteří velmi nápadití architekti s ne až tak šílenými a realizovatelnými prototypy, hlavně díky technologickému pokroku. Cílem architektů je nabídnout alternativu k tradičním městům.
Před půl stoletím francouzský architekt Paul Maymont navrhl vůbec první plovoucí město - námořní pyramidu s názvem Thalassa, situovanou na pobřeží Tokia. Jeho plány však nikdy neopustily rýsovací prkno…
Nicméně v dalších pěti letech by se mohla vynořit "Thalassina sestřička" z vod zálivu Fonseca v Hondurasu. V roce 2020 zde bude začínat výstavba umělého ostrova The Seasteading Institutu, který využije návrhem společnosti DeltaSync. Železobetonový ostrov se bude skládat z řady architektonických jednotek poháněných zelenou energií. Důležitou roli zde budou hrát inovace: od vodní kultury až k informačním technologiím, velmi vítáni budou podnikatelé se start upy.
Na druhé straně světa, na čínském pobřeží, je nucen realitní trh díky přemrštěným cenám za metr čtvreční k inovacím. Čínská komunitní stavební společnost (The China Communications Construction Company, CCCC), společně s konzultanty AT Design, zkoumá proveditelnost 10 km² plovucího města uprostřed Čínského moře. První části by mohly být podrobeny zkoušce již tento rok.
Možná se také v budoucnu dočkáme realizace projektu Lilypad od belgického architekta Vincenta Callebauta, který se bude skládat ze tří přístavů a design bude podobný lilii.
Zdroj: Living Circular, více
11.1.
Díky recyklaci odpadních vod se v jihoafrickém Durbanu podařilo Veolii zajistit alternativní zdroj vody pro průmysl a zlepšit tak přístup k vodě obyvatelům města.
25.6.
Aplikace GaugeMap poskytuje občanům i firmám informace o stavu řek v Anglii a Walesu v reálném čase díky jedinečnému společnému projektu, který využívá kombinaci rozsáhlého objemu dat a sociální sítě.
27.4.
Společnost Vallourec, specialista na výrobu trubek pro ropný a plynový průmysl, se již deset let zaměřuje na spotřebu vody. Pro sedm svých nejdůležitějších výrobních závodů Vallourec přejal nástroj vyvinutý společností Veolia.
18.3.
Lékaři bez hranic a Foundation Veolia v pondělí 16. března svým podpisem na několik let uzavřeli partnerství týkající se výzkumu a inovací v oblasti energetiky, odpadového hospodářství, odpadních vod a pitné vody. Cílem partnerství je zejména poskytování pomoci při optimalizaci a snižování energetické stopy projektů a misí Lékařů bez hranic.
2.3.
Norská společnost Marine Harvest, největší světový chovatel lososů, uzavřel s Veolií smlouvu o projektové přípravě a výstavbě tří zařízení na recyklaci odpadních vod, jež budou patřit mezi největší a nejmodernější svého druhu.
23.2.
Za deset let působení společnosti Veolia v Šanghaji-Pudongu byla uvedena do provozu řada inovačních technologií v oblasti řízení vodárenských sítí. Od roku 2002 se velikost vodovodní sítě v regionu zdvojnásobila a výroba nyní dosahuje téměř 1,5 milionu metrů krychlových vody denně.
3.12.
Veolia a IBM oznámily globální partnerství v oblasti „inteligentního“ vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady ve městech. Společnosti začnou využívat koncept „smart city“ využívající výhod digitálních technologií ve veřejných službách.
5.9.
Veolia získala dalšího významného zákazníka v potravinářské oblasti - společnost Macallen Distillery, která vyrábí kvalitní single malt whisky.
16.4.
Veolia Voda uzavřela v Paříži partnerskou smlouvu s New York city na podporu optimalizace kvality jeho veřejných vodovodů a kanalizací.
7.4.
Správa Suezského průplavu (SCA) zvažuje, že rozšíří jižní část vodní cesty, kde nedávno uvízla kontejnerová loď Ever Given. Zkoumá též možnost pořídit jeřáby, které by dokázaly složit náklad z výšky až 52 metrů. V rozhovoru s agenturou Reuters o tom informoval šéf správy průplavu Usáma Rabía.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace opět vyrážejí do boje s potkany. A to navzdory nouzovému stavu a samozřejmě za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek. Celoplošná deratizace pražské stokové sítě startuje v dubnu a její konec je naplánován na závěr října.
6.4.
Na první pohled by se mohlo zdát, že Nová teritoria jsou jednou z nejzelenějších oblastí Hongkongu. Tato oblast, která hraničí s čínskou pevninou a tvoří většinu hongkongského území, vypadá jako svět na hony vzdálený od rušných ulic a mrakodrapů, které se tyčí nad většinou městského centra, napsal zpravodajský serverBBC News.
30.3.
Pražské vodovody a kanalizace provedly již druhé kolo satelitního vyhledávání ztrát pitné vody. Tentokrát se zaměřily na levý břeh Vltavy od Suchdola po Zbraslav. „Satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů,“ uvedl Jan Kobr, manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK.
22.3.
Již podruhé je Světový den vody poznamenaný pandemickou situací a pro širokou veřejnost jsou tak brány vybraných vodohospodářských zařízení uzavřeny. A protože voda je nenahraditelná, zaslouží si oslavit svůj svátek alespoň ve svém přirozeném prostředí, a to formou naučné stezky.
16.3.
Sto deset let uplyne letos od povýšení zakladatele pražské kanalizační sítě Williama H. Lindleye do šlechtického stavu. Tento akt byl jedním z vrcholů jeho bohaté kariéry, která pozitivně poznamenala velkou část Evropy.
9.3.
Vodárenská věž Děvín, ikonická stavba pražské vodohospodářské infrastruktury z dílny proslulého architekta Karla Hubáčka, se oblékla do nového kabátu. Stejně jako přilehlá čerpací stanice prošla v posledních dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí.
4.3.
V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech eviduje společnost 1.SčV, a.s. na větší množství úniků pitné vody na vodovodní síti i v objektech odběratelů.
1.3.
Není nejvyšší, největší či nejdražší, nevyžádala si ani nejvíc obětí, přesto je to legenda. Dvě stě dvacet metrů vysoká přehradní hráz Hooverovy přehrady ležící na řece Colorado 50 kilometrů jižně od Las Vegas byla nejen převratným technickým dílem, stala se i jedním ze stavebních kamenů cesty z hospodářské krize 30. let minulého století.
24.2.
Od února probíhá ve společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) testování zaměstnanců na koronavirus. Vodárny tak chtějí nejenom předejít šíření viru na svých pracovištích, ale především udržet vysoký standard služeb, které poskytují.
22.2.
Americký stát Texas má po dnech nezvykle mrazivého počasí na dohled výrazné oteplení a také obnovení dodávek proudu, po kolapsu elektrické sítě jej ale nyní zasahují masivní problémy s distribucí pitné vody. Těžké chvíle kromě milionů domácností zažívá také řada nemocnic, které mimo jiné čelí náporu pacientů, píše deník The New York Times (NYT). Ten už s vlnou extrémního počasí napříč USA spojoval 38 úmrtí.
19.2.
Teplé vody v rezervoáru u Chmelnycké jaderné elektrárny na západě Ukrajiny si v zimě užívají desítky labutí. Jelikož zařízení využívá vodu z jezera k chlazení a vypouští ji pak zpět, vodní nádrž nikdy zcela nezamrzá. Vědci říkají, že ptáci na toto místo migrují z celé Ukrajiny i dalších míst východní Evropy, napsala agentura Reuters.
17.2.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 139 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 506 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
16.2.
V Cholupickém mokřadu při jižním okraji Prahy provedli členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec za finančního přispění Nadačního fondu Veolia mozaikovitou prořezávku náletových dřevin. Pomohli tím jednomu z nemnoha zajímavých pražských mokřadů.
10.2.
S nástupem teplot hluboko pod bodem mrazu, které nyní panují i v hlavním městě a jež zřejmě ještě několik dní potrvají, Pražské vodovody a kanalizace opět vyzývají své zákazníky k řádnému zabezpečení vodoměrů.
4.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři milióny korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
27.1.
Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku. Jde o bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy. S Českým svazem ochránců přírody spolupracuje nadační fond již od roku 2018.
27.1.
Společnost Veolia Energie ČR úspěšně prošla certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Stala se tak druhou firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas. První společností, která certifikát získala, byly Pražské vodovody a kanalizace, které také patří do skupiny Veolia.
26.1.
160 let od zprovoznění a 130 let od uzavření slaví letos v lednu malá letenská vodárna. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které vznikly v průběhu 19. století.
26.1.
Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
19.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.
18.1.
V současné době finišují práce na obnově významného přívodního řadu DN 700 mm, který vede z největšího zemního vodojemu Kožova Hora do ulice Železničářů v Kladně. Odběratelům nebude přerušena dodávka pité vody.
15.1.
"V zimním období kombinací vlivu teplot pod bodem mrazu a nasycení půdy vlhkostí může dojít v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren.
13.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících m3 vody. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
7.1.
Turecká metropole Ankara i největší město země, patnáctimilionový Istanbul, jsou ohroženy nedostatkem pitné vody. Nádrže zásobující Istanbul vodou jsou nyní naplněny asi z pětiny, což je nejméně za posledních 15 let, informují místní média. Starostové Ankary i Istanbulu už vyzvali obyvatele, aby s vodou šetřili.
6.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál.
6.1.
Přehradní nádrž v jihozápadním Srbsku se po vzestupu hladiny řeky celá naplnila odpadky tak, že není vidět vodní hladina. Podle televize N1 se již nejedná o katastrofu, nýbrž o "ekologickou genocidu".
4.1.
Etiopie, Egypt a Súdán začaly další kolo jednání o rozsáhlé přehradě, kterou buduje Etiopie na Modrém Nilu. Jednání se zúčastnili i zástupci Jihoafrické republiky, která předsedá Africké unii. Předchozí kolo jednání skončilo v listopadu, aniž státy dosáhly pokroku, informovala agentura AFP. Egypt a Súdán se obávají, že kvůli přehradě přijdou o část svých vodních zdrojů.
29.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.
22.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
21.12.
Ještě vám přece jen schází nějaký ten dárek? Pak můžete podpořit projekt "Vraťme vodu přírodě" nákupem dárkového certifikátu, který bude zároveň i krásným dárkem pro vaše blízké.
16.12.
Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě.
15.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace se rozhodly pomoci vyřešit neutěšenou situaci v tzv. osadě Hostivař a pravidelně dodávat do této lokality pitnou vodu v náhradním balení.
8.12.
Alpám hrozí, že do konce století ztratí až 92 procent svých ledovců. S poznatkem přichází výzkum, jehož závěry dnes zveřejnil specializovaný časopis Climate Dynamics. Podle vědců z Itálie a Británie bude do konce století růst nadmořská výška, nad kterou ledovce trvale neodtávají. Odtávání ledovců může mít nepříznivý dopad na životní prostředí i ekonomiku alpských oblastí.
4.12.
Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu. A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
1.12.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
24.11.
Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.
19.11.
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“. Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody.
13.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Staly se tak první firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas.
10.11.
Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací byli kromě běžných ochranných pomůcek vybaveni také respirátory. Jako již tradičně do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu.
10.11.
Photon Water Technology s.r.o., dceřiná společnost solární skupiny Photon Energy N.V., dokončila v listopadu 2020 realizaci projektu úpraven pitných vod v Peru, který byl podpořen ze zahraniční rozvojové spolupráce ČR v rámci B2B programu České rozvojové agentury Partnerství se soukromým sektorem.
9.11.
Tel Aviv musel zavřít pláže, neboť úřady kvůli vydatnému dešti nechaly vypustit odpadní vody do moře. Hrozilo podle nich zaplavení odpadního sytému. Pláže se pokryly odpadem, olejem a těly uhynulých zvířat, informoval server Ynet.
4.11.
Skupina Veolia koupila teplárenskou společnost Pražská teplárenská a.s., a posiluje tak svoji pozici na trhu tradičních municipálních služeb v hlavním městě Praze a v České republice. Byly splněny všechny nezbytné požadavky a transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
3.11.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. zahájí k 1. listopadu 2020 rekonstrukci úpravny vody na Orlici v Hradci Králové. Jejím předmětem bude rozšíření její výrobní kapacity ze současných 150 na 250 litrů za sekundu. Toto opatření je nezbytné provést z důvodu zvýšení zabezpečenosti v dodávkách pitné vody pro obyvatele a průmysl okresu Hradec Králové.
2.11.
Pražské vodovody a kanalizace získaly certifikát „Zodpovědná firma“ a staly se tak 497 subjektem, který se do projektu společnosti EKO-KOM zapojil. Hlavní cílem projektu „Zodpovědná firma“, který běží již 10 let, je vzdělávání zaměstnanců společností v oblasti třídění a recyklace odpadů a prohlubování společenské odpovědnosti firem.
29.10.
Začátkem října zahájily společnosti Veolia a Waga Energy výstavbu jednotky WAGABOX na výrobu biometanu ze skládkového odpadu. WAGABOX bude instalován na skládce Claye-Souilly v oblasti Île-de-France a od února roku 2022 bude dodávat plyn z obnovitelného zdroje 20 tisícům domácností pařížské aglomerace.
29.10.
Zaznělo v rámci digitální konference, kterou uspořádalo sdružení COGEN Europe ve dnech 12. a 13. října. Veolie zde představila kogenerační systémy, řešení centrálního zásobování teplem a technologie pro využití odpadního tepla, které mohou přispět k 55% snížení emisí CO2 v Evropě do roku 2030.
26.10.
Dubaj má novou turistickou atrakci - Palmovou fontánu, která je největší fontánou na světě. Emirátu by mohla pomoci podpořit cestovní ruch, nyní tvrdě zasažený koronavirovou krizí. Uvedla to agentura Reuters.
22.10.
Pražské vodovody a kanalizace uzavírají počínaje čtvrtkem 22. října 2020 až do odvolání Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19.
21.10.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS - International Business and Research Services.
19.10.
16.10.
Japonská vláda plánuje vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před devíti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom agentura Kjódó s odvoláním na informované zdroje.
9.10.
Návštěvníci Zoologické zahrady hlavního města Prahy mohou opět pozorovat své zvířecí miláčky i pod vodou. VWS Memsep ze skupiny Veolia ve spolupráci se společností Abess zde totiž instalovali novou filtrační technologii.
9.10.
Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia již zakoupil vhodný pozemek a dnes představil projekt veřejnosti. Nové tůně se zde objeví příští rok.
6.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). První etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě.
30.9.
Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Mars Express objevila pod vrstvou ledu v jižní polární oblasti rudé planety několik jezer tekuté vody, která je zřejmě slaná. ESA o tom informuje na svých webových stránkách.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
23.9.
Kladenský vodojem, dnes Future Tower, se ve čtvrtek 17. září 2020 poprvé otevřel školním dětem. První žáci základní školy a s nimi i zástupci měst a obcí v rámci slavnostního představení nové věže absolvovali výukový program Cesta vody pod dohledem virtuálního průvodce věží - umělé inteligence Olivea.
22.9.
Od roku 1998 dobrovolníci z řad ČSOP a ČSO spolupracují na údržbě lokality s městem Smiřice. Doposud obnovené části se pravidelně udržují, plochy bez pravidelné údržby podléhají rychlé sukcesi, především zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Mozaikovou sečí a pravidelným vytrháváním náletů se upřednostňuje rozvoj bylinného patra mokřadních a teplomilných společenstev.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.
15.9.
Hradecké vodárny dnes za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu. Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice.
11.9.
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
9.9.
Současně vodárny upozorňují na možnost ovlivnění jakosti vody. Závěrečnými pracemi bude na podzim pokračovat rekonstrukce klíčového uzlu vodovodní sítě na křižovatce ulic Wolkerova a Železničářů v Kladně a obnova významné části přívodního řadu vedoucího z největšího zemního vodojemu Kožova Hora.
3.9.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v metropoli přijaly Pražské vodovody a kanalizace při komunikaci se zákazníkem nová opatření proti šíření viru COVID 19.
2.9.
Už v příštích týdnech bude zahájena nutná obnova shybky pod řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Vodárny Kladno - Mělník, a.s. (VKM) tak dostanou mimo riziko ohrožení dodávku pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku.
31.8.
Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se včera sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Lidé z příhraničí společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství česko-polské hranice. Obávají se ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu.
25.8.
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG, řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
25.8.
Vozový park Pražských vodovodů a kanalizací se rozšířil o recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. V této kategorii se jedná vůbec o první vůz ve střední Evropě na tento pohon.
24.8.
Laboratoře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) loni analyzovaly bezmála 180 vzorků vody ze soukromých domovních studní na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech tak lidé ujistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou.
24.8.
O aktuálních odstávkách vody informují Středočeské vodárny a.s. (SVAS) také prostřednictvím SMS zpráv. Tuto službu dnes využívá už 10 729 zákazníků.
18.8.
Ledovce v německé části Alp rychle roztávají, ze stávajících pěti brzy zůstanou jen čtyři. Rychlost tání se výrazně zvýšila na přelomu tisíciletí, říká podle agentury DPA odborník Christoph Mayer z bavorské akademie věd.
17.8.
Ryby migrující západoněmeckou řekou Rúr pro překonání takřka devítimetrové hráze vodního díla Baldeneysee využívají výtah. Provozovatel, vodohospodářský svaz Ruhrverband, rybí zdviž považuje za jediné takové zařízení v regionu. Investici za 6,8 milionu eur (téměř 178 milionů Kč) Ruhrverband obhajuje, jiné řešení podle něj z prostorových důvodů nebylo možné.
12.8.
Pracovní cestu s tématy vody a vodního hospodářství ve Středočeském a Plzeňském kraji absolvoval na konci minulého týdne ministr zemědělství Miroslav Toman.
11.8.
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.
28.7.
Dalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.
27.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
21.7.
Návštěvníci budov Středočeských vodáren a.s. mají nově k dispozici u vchodu automatické dezinfekční stojany. Ty zájemci vydají dávku dezinfekce bezdotykově, tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu virů a bakterií kontaktem s ovládáním přístroje.
21.7.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace řešily za prvních šest měsíců letošního roku o 230 havárií na vodovodní síti méně než ve stejném období roku předchozího. Konkrétně 2 320 mimořádných událostí.
13.7.
V laguně kolem Benátek v pátek z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické italské město s řadou památek ochránit před záplavami způsobenými vysokým přílivem. Šlo o slavnostní test systému, který se začal budovat před 17 lety, ale kvůli sporům s ekology či korupčním aférám se výstavba protáhla.
26.6.
Při řešení nedostatku vody má recyklace prioritu. Shodnou se na tom jak odborníci, tak veřejnost. V průzkumu agentury IBRS pro společnost Veolia se 95 % respondentů vyjádřilo pro větší využívání recyklované vody, a to především v průmyslu.
24.6.
Až na třiceti místech se v letošních letních měsících setkají Pražané a návštěvníci metropole s mlžícími zařízeními.
22.6.
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
18.6.
Veolia odstartovala pilotní projekt řízení propojených vodovodních soustav v Česku. Její systém chytrých dispečinků umožnuje obcím redistribuci upravené vody do lokalit s akutním nedostatkem.
12.6.
Louka s ohroženými druhy rostlin vévodí střeše vodojemu Flora, jednomu z nejstarších na území hlavního města.
10.6.
Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.
5.6.
Voda v krajině a na ni navázaný rozmanitý život rostlinných a živočišných druhů je jedním z důležitých témat Mezinárodního dne životního prostředí. Ten připadá na 5. června.
2.6.
První průmyslový vodovod vznikl v roce 1879 a vedl z Libně do cukrovaru v Čakovicích. Byl pojmenován podle svého zakladatele Filipa Jana rytíře Schoellera.
28.5.
Krizový štáb Středočeských vodáren rozhodl s platností od 1. 6. 2020 o dalším postupném uvolňování opatření, přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí.
22.5.
Pražské vodovody a kanalizace jsou již několik let velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Ta právě dnes, 22. května, slaví svůj mezinárodní den.
20.5.
Období napouštění domácích zahradních bazénů vrcholí. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
14.5.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily příjem vzorků pro analýzu pitné vody ze soukromých studní, kterou pozastavily v době vrcholící korovinarové krize. „Zákazníky však žádáme, aby se předem ohlásili přes emailovou adresu laborator@pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
14.5.
Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec nepršelo. Stávající vývoj patrně poznačí i úrodu zemědělských plodin. Novinářům to dnes řekl klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) Pavel Faško.
12.5.
Pražské vodovody a kanalizace po domluvě s investory staveb obnovují od 19. května plánované výluky v dodávkách vody.
4.5.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 4. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu kvůli ochraně zdraví zákazníků i zaměstnanců.
29.4.
Energetická divize skupiny Veolia v České republice podpoří klíčová zdravotnická zařízení ze svého klientského portfolia. Mezi 16 velkých nemocnic a záchranných služeb napříč celou republikou rozdělí celkem 3,3 miliony korun na pomoc v jejich úsilí v boji proti koronavirové pandemii.
28.4.
Jarní vlna nekonečné války Středočeských vodáren a.s. (SVAS) s potkany skončila. Vodohospodáři položili více než čtyři tuny nástrah.
27.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že na základě novelizace zákona o DPH zákonem č. 256/2019 Sb. má být s účinností od 1. 5. 2020 přeřazena úprava a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 % nově na 10 %.
20.4.
Tisíc kusů transparentních ochranných štítů pro zdravotníky v nemocnicích věnovala Zlínskému kraji společnost Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské. Dalších tisíc štítů pak putovalo do Olomouce. Celkem Veolia pořídila už 15 tisíc ochranným štítů pro české zdravotníky a další instituce, které je naléhavě potřebují.
17.4.
Pražské vodovody a kanalizace varují obyvatele hlavního města, aby nevhazovali jakékoliv ochranné prostředky proti šíření nemoci COVID - 19 zejména jednorázové a šité roušky do kanalizace.
16.4.
Plovoucí ostrov z vodních hyacintů na Viktoriině jezeře ucpal turbínu elektrárny a způsobil výpadek elektřiny v celé Ugandě. Podle odborníků se ostrov dal do pohybu pravděpodobně kvůli stoupající hladině jezera.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
9.4.
Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) v této kritické době myslí i na bezpečnost hlavy státu, prezidenta ČR. V regionu zásobovaném SVAS se totiž nachází i strategicky významný objekt – zámek v Lánech, který je využíván prezidentem ČR.
9.4.
Ve světě plném koronavirových zmatků jsou stále ještě lidé, kteří vědí jen velmi málo - nebo vůbec nic - o tom, jak pandemie obrací životy ostatních vzhůru nohama. Patří mezi ně posádky ponorek, které v tichosti brázdí hlubiny oceánů, cíleně chráněné před starostmi běžného světa, aby se mohly soustředit na přísně tajné mise v plavidlech vybavených střelami s jadernými hlavicemi.
7.4.
Veolia pořídila 15 tisíc ochranných štítů tuzemské výroby za 1,5 milionu korun. Tyto pomůcky postupně distribuuje nemocnicím, domovům pro seniory a dalším institucím, které je aktuálně naléhavě potřebují. Tento týden předala mj. 1000 kusů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
7.4.
6.4.
Tisícovku unikátních ochranných štítů dnes dodali vodohospodáři ze Středočeských vodáren, a.s. a Vodáren Kladno – Mělník, a.s. (VKM) do nemocnice v Mělníku. Část štítů pomůže i samotné radnici, která musí zajistit ochranné prostředky i pro poskytovatele sociálních služeb.
1.4.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily letošní celoplošnou deratizaci stokové sítě. Ta bude probíhat od začátku dubna do konce října.
30.3.
Vedení vodohospodářské společnosti Středočeské vodárny a.s. již od minulého týdne spustilo službu pro své bývalé zaměstnance, kteří jsou v seniorském věku a patří v době současné pandemie do nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. Kladenští vodohospodáři jim nabízí nákup a dovoz potravin, hygienických potřeb a léků.
30.3.
Je pitná voda v ohrožení ? Ovlivňují opatření dodávku vody Pražanům? Co pražské vodohospodáře nyní nejvíc trápí? Odpovídá Petr Mrkos, generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace.
27.3.
Letecké snímky ukázaly, že australský Velký bariérový útes, největší korálový útes světa, po letošním horkém australském létě opět vybledl. Ztráta barvy signalizuje uhynutí korálů, na vině jsou nejspíše únorové vysoké teploty mořské vody. V posledních pěti letech je to již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo, píše dnes BBC.
23.3.
Společnosti ze skupiny Veolia v České republice jsou v pohotovosti již od konce února a v posledních dvou týdnech zavedly celou řadu opatření, v souvislosti se zhoršující se situaci s nákazou virem COVID-19, včetně svolání krizových štábů. Tato opatření jsou plně v souladu s vládou vyhlášeným nouzovým stavem a opatřením ve formě zákazu volného pohybu osob na území České republiky.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace přijaly v souvislosti se současnou situací další mimořádná opatření.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace vzhledem k situaci šíření nemoci Covid-19 zprovoznily pro příjem žádostí o vyjádření k projektové dokumentaci pro potřeby dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění vyjadřovací portál.
19.3.
Rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem a trvající zvyšování počtů obětí nemoci COVID-19 zastavily celou Itálii. Lidé jsou v izolaci, aby zabránili dalšímu šíření viru, chránili své blízké a mnozí každou minutou přichází o zisk. Napětí a panika jsou znatelné. Přesto má však tíživá situace své klady.
18.3.
Aktuální informace jsou v kritických chvílích velmi důležité. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují všem zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
17.3.
Pražské vodovody a kanalizace odkládají na neurčito počínaje úterým 17. března 2020 všechny plánované výluky v dodávkách pitné vody, které mají přímý vliv na zásobování.
16.3.
Pražské vodovody a kanalizace v reakci na aktuální vývoj aktivovaly druhý stupeň svého Plánu krizové připravenosti – stupeň Pohotovost.
10.3.
Pražské vodovody a kanalizace ruší Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně, které měly proběhnout 21. a 22. března v rámci oslav Světového dne vody. Z preventivních důvodů akci plánovanu na 23.3.2020 zrušila i MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ.
6.3.
O tom, jak nám mohou chytrá řešení zjednodušit život a snížit náklady na vytápění, vodu a eletrickou energii, jsme si povídali na veletrhu Aquatherm s Jakubem Tobolou, jednatelem společnosti Veolia Smart Systems.
6.3.
Pražské vodovody a kanalizace se z bezpečnostních důvodů nezúčastní akce "Na den pod zem".
5.3.
Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.
3.3.
Projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené, má první letošní přírůstek. Stala se jím městská část Praha 11. I díky ní je již služba dostupná v 21 městských částech.
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily k akci „Na den pod zem“, která nabídne nevšední zážitky nejen z pražského podzemí.
19.2.
Pražské vodovody a kanalizace oslaví letošní Světový den vody tradičně v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně. Akce proběhne o víkendu 21. a 22. března.
11.2.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací se v loňském roce chovali odpovědněji. Poklesl počet nelegálních odběrů pitné vody i černá produkce odpadních vod. Za oba tyto přestupky PVK loni nafakturovaly částku přesahující 2,3 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
6.2.
Turecká vláda schválila územní plán pro výstavbu Istanbulského kanálu, který má být vedle Bosporského průlivu druhou vodní cestou mezi Marmarským a Černým mořem. Podle agentury Anadolu to v úterý oznámil ministr dopravy Mehmet Cahit Turhan. Podle něj by stavba průplavu měla začít letos.
5.2.
Historického minima, 12,49 procenta, dosáhly v loňském roce ztráty vody v pražské vodovodní síti. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
30.1.
Pojďme si připomenut včerejší předávání šeku v rámci projektu Voda pro Afriku. Symbolický šek ve výši 924 211 korun předala Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně Správní rady Nadačního fondu Veolia, Tomáši Vyhnálkovi, řediteli fundraisingu společnosti Člověk v tísni, o. p. s.
29.1.
Jubilejní 10. ročník projektu Voda pro Afriku, který organizuje Nadační fond Veolia spolu se skupinou Veolia, byl stejně úspěšný jako ty předchozí - přinesl 924 211 korun. Jedná se o výtěžek benefičního prodeje křišťálových karaf a dalších dárkových předmětů, který Nadační fond Veolia zdvojnásobil.
29.1.
Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. „Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
18.12.
Vánoce se blíží a s nimi i spousta (co si budeme namlouvat) tučného jídla. Nechme ale nyní otázku zdravého životního stylu stranou, vždyť řízky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zaměřme se na otázku méně častou, avšak neméně důležitou - co s olejem po smažení?
10.12.
Pražské vodovody a kanalizace upraví v době vánočních svátků provoz zákaznického centra i oddělení technických záležitostí. Naopak v nepřetržitém provozu budou zajišťovat bezproblémový chod celé pražské vodohospodářské infrastruktury.
2.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2020 za tisíc litrů vody 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta.
29.11.
Společnost Veolia získala v letošním roce zakázku na dodávku nové anaerobní čistírny odpadních vod a navazující bioplynové stanice pro největší provoz skupiny Princes, která je jednou z největších v oblasti výroby potravin a nápojů.
28.11.
Po teplém podzimu v příštím týdnu vtrhne do Česka prudké ochlazení. Tyto teplotní výkyvy způsobují zvýšený počet havárií na vodohospodářském zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o vodovod či tlakovou kanalizaci.
28.11.
Jako lavina se v letošním roce prohnal českou metropolí projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Do projektu je nyní celkově zapojeno devatenáct městských částí, přitom ještě začátkem roku jich bylo pouhých jedenáct. Nejnovějším přírůstkem je Praha 17 - Řepy.
27.11.
Dne 26. 11. 2019 došlo krátce před třetí hodinou odpoledne k rozsáhlá havárii vodovodního řadu DN600 a DN300 v křížení ulic Patočkova a Břevnovská. Vzhledem k tomu, že se havárie stala na křížení dvou vodovodních řadů, bylo nutné je odstavit oba. Bez vody se tak ocitlo zhruba dvacet dva tisíc odběratelů.
19.11.
Právě vychází už třetí pokračování úspěšné dobrodružné sci-fi pro děti a mládež s názvem H2O a pastýřové snů. Kniha je znovu dílem autorské dvojice spisovatele Petra Stančíka a ilustrátorky Galiny Miklínové. Jak je již dobrou tradicí, vydání knihy opět významně podpořila skupina Veolia.
14.11.
Od 12. listopadu zahájil Nadační fond Veolia jubilejní 10. ročník benefičního prodeje dárkových předmětů, jehož 100% výtěžek přispěje k zajištění přístupu k pitné vodě lidem v další lokalitě jižní Etiopie. Hlavním partnerem projektu a zároveň realizátorem všech prací v terénu je česká nezisková organizace Člověk v tísni, o.p.s. Motivem letošní edice jsou surikaty.
14.11.
Pitnou vodu pro obyvatele Peru pomáhá zajistit projekt liberecké společnosti Photon Water Technology. V Česku je firma známá především v souvislosti s projekty zaměřenými na redukci sinic a řas v koupacích nádržích. V Peru ale její malé úpravny vody zajišťují tolik potřebnou pitnou vodu v několika nemocnicích, školách i komunitách.
12.11.
Řádné zabezpečení vodoměrů před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace.
7.11.
Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze a pokud se státy v nejbližší době neodhodlají k rozhodným krokům a nesníží radikálně emise skleníkových plynů, může to vést ke zhroucení ekosystémů a k tomu, že se Země stane částečně neobyvatelnou.
30.10.
Pražské vodovody a kanalizace při letošní celoplošné deratizaci, která probíhala od dubna do října, osazenstvo městského podzemí tradičně nešetřily. Deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba jeden kilogram nástrah.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
22.10.
Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.
18.10.
Aktuální otázky ochrany životního prostředí a vodních zdrojů, vzdělávání a osvěta směrem k veřejnosti a úzká spolupráce s akademickými institucemi. To je hlavním předmětem společného memoranda, které dnes podepsali zástupci Města Kladno, Institutu enviromentálních služeb, Středočeských vodáren a Veolia Česká republika při prohlídce nově zrekonstruovaného kladenského vodojemu.
17.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services.
16.10.
Pražské vodovody a kanalizace mají pro žáky základních i středních škol připravený rozsáhlý výukový a osvětový program nejen o pražském vodárenství.
11.10.
V oblasti Středomoří roste průměrná teplota o 20 procent rychleji, než je světový průměr. Pokud nebudou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, bude 250 milionů lidí v regionu do dvaceti let čelit suchu a nedostatku vody. S odkazem na studii Středomořského institutu pro biodiverzitu a ekologii to píše španělský list El País.
10.10.
Odlehčovací komory jsou nedílnou součástí kanalizační sítě a jsou navrženy proti jejich poškození a na jejich ochranu, ale také i na ochranu čistíren odpadních vod (ČOV) proti hydraulickému přetížení. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) provozují cca 950 km kanalizační sítě, na které je osazeno na 68 odlehčovacích komor, z toho 31 na Kladensku a 37 na Mělnicku.
8.10.
Úpravna vody Domašov byla modernizovaná a slavnostně uvedená do provozu koncem září. Tato komunální úpravna vody, která jako zdroj používala povrchovou vodu z řeky Bystřice, dlouhodobě trpěla změnami parametrů surové vody.
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
30.9.
Pražské vodovody a kanalizace nechají v rámci Dnů architektury nahlédnout do Podolské vodárny, která letos slaví 90 let od uvedení do provozu. Hlavní postavou bude historik PVK Kryštof Drnek. Ten okomentuje sobotní i nedělní prohlídky interiéru i exteriéru vodárny.
26.9.
Podolská vodárna oslavila svou devadesátku. Zdaleka to ale neznamená, že by odcházela na odpočinek. Právě naopak, Pražská vodohospodářská společnost plánuje do její rekonstrukce investovat téměř 2 miliardy korun.
25.9.
Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) dnes zveřejní zvláštní zprávu o dopadu lidmi vypouštěných skleníkových plynů na stav světových moří a kryosféry, tedy míst na Zemi, kde se voda nachází v pevném skupenství.
24.9.
Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, slaví kulatiny – devadesát let od uvedení do provozu. Je to obdivuhodné dílo, často označované jako moderní technologický chrám péče o pitnou vodu, které i po tak dlouhé době je schopné dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu v případě potřeby.
20.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány.
13.9.
Zrekonstruovaná čistírna odpadních vod (ČOV) ve Slaném byla 10. 9. 2019 slavnostně předána do užívání obyvatelům Slaného. Svojí kapacitou 16 000 ekvivalentních obyvatel využívá moderní způsoby čištění odpadních vod s vysokým stupněm spolehlivosti.
4.9.
Instalací zavlažovacích vaků ke stromům v ulicích Kralup nad Vltavou, Mělníku a Neratovic se nachýlila ke konci první etapa testovací fáze společného projektu Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), Vodáren Kladno - Mělník, a.s. a měst a obcí regionu.
3.9.
Pražské vodovody a kanalizace zasahovaly za prvních osm měsíců letošního roku u 3 405 havárií na vodovodní síti.
28.8.
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v těchto parných dnech ochladit u mlžítek, které se nacházejí v centru města. V rámci pilotního projektu je tam naistalovaly Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům v neděli 15. září komentované prohlídky tzv. Cizineckého vstupu, unikátního kanalizačního prostoru přímo pod Staroměstskou radnicí. Akce se uskuteční v rámci projektu Radnice dokořán, kterou pořádá pražský magistrát.
19.8.
Projekt balené vody, tedy donáška přímo do bytu pro zdravotně postižené, se nezadržitelně valí českou metropolí.
19.8.
Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích, které jsou klíčové pro přehrady zásobující největší australské město Sydney. Její množství v nádržích zřejmě kvůli nejhoršímu suchu od začátku měření klesne na méně než polovinu maximální kapacity, uvedla vláda Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží.
12.8.
Pražské vodovody a kanalizace za první pololetí letošního roku zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 1,15 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve stejném období roku předchozího to bylo 2,3 miliónu korun.
6.8.
Z důvodu tropických teplot, nedostatku vláhy a absence přirozených vodních ploch se stala napajedla, která zřídila před pěti lety společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS)ve spolupráci s místním mysliveckými spolky, pro zvěř jediným zdrojem vody v jímacím území Mělnická Vrutice a Řepínský důl.
31.7.
Chřadnoucí městské stromy, které ohrožuje současné sucho, v Kladně zachraňují za pomoci netradičních zavlažovacích vaků. K nejpostiženějším stromům je včera (úterý 30. července) začali na třídě ČSA usazovat pracovníci magistrátu a vodáren. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny.
25.7.
Po zkušenostech z předcházejících let a s ohledem na rostoucí budování nových zdrojů, upozorňují Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) všechny vlastníky domovních studní, že ze zákona o vodovodech a kanalizacích se nesmí vodovodní potrubí vodovodu propojovat s potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.
23.7.
Při vysokých teplotách, které v tomto období zamířily i hlavního města, doporučují Pražské vodovody a kanalizace kontrolu vody v bazénech. „Zejména v parných dnech se může kvalita vody výrazně zhoršit, proto kontrola jistě nezaškodí. Rozbor zajistí naše akreditovaná laboratoř,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
22.7.
V předcházejících letech zaznamenávaly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v obcích, kde provozují oddílnou kanalizaci nadměrné přetížení přečerpávajících stanic a čistíren odpadních vod. Z tohoto důvodu naše společnost přikročila ke kontrole kanalizačních stok, která je zaměřena na neoprávněné napojení dešťových vod od jednotlivých nemovitostí do splaškové kanalizace.
16.7.
Rodina balené vody se rozrostla o další městskou částkou část. Nově se připojila Praha 7
15.7.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. informuje o přerušení dodávek pitné vody v rozsáhlé části Zlína, ve čtvrtek 18. 7. 2019, v době od 7:30 16:00 hodin. V místě před IH Moskva bude firma Alpiq provádět rekonstrukci parovodu. Z toho důvodu je nutné provést přeložku kanalizace i vodovodu, aby veškeré práce na parovodu nebyly nijak omezeny nebo jinak komplikovány.
10.7.
Ani v letních měsících Pražské vodovody a kanalizace nepolevují v opravách a údržbě na vodovodní síti. Nutností jsou tak výluky v zásobování pitnou vodou a bohužel nelze vyloučit ani havárie na síti.
26.6.
Přímo horkou premiéru na veřejnosti si odbylo mlžící zařízení z dílny Pražských vodovodů a kanalizací při dnešní akci „Voda je život“. Té se zúčastnilo několik stovek dětí, od těch nejmenších z mateřských škol až po studenty škol středních.
25.6.
Vodojem na Floře, jeden z nejstarších na území hlavního města, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce odstartovaly v březnu letošního roku a skončí na podzim roku 2020. Investiční náklady dosáhnou 126 miliónů korun bez DPH.
24.6.
Městská část Praha 22 – Uhříněves se zapojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Uhříněves se stala čtrnáctým členem „rodiny balené vody“ a připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 8, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městské části Březiněves.
19.6.
Při včerejším slavnostním vyhlášení projektu „Minigranty 2019“ v prostorách Domova dobré vůle na Nouzově bylo rozdáno téměř 275 tisíc korun mezi 12 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
17.6.
Už od listopadu 2018 realizuje společnost Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu projekt Vraťme vodu přírodě, který funguje na principu veřejné sbírky, a pomáhá vracet k jejich původnímu účelu cenné přírodní lokality v České republice. Jedná se zejména o mokřady.
12.6.
Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia ocenily v rámci 12. ročníku MiNiGRANTů 29 dobrovolnických projektů celkovou částkou 750 tisíc korun.
11.6.
Již podvanácté poskytla společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
7.6.
Voda na mořských plážích i vnitrozemských koupalištích si v zemích Evropské unie udržuje vysokou kvalitu. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Evropskou komisí, podle níž více než 85 procent lokalit splňuje nejpřísnější kritéria a vodu tam lze označit za "výbornou".
4.6.
S teplým počasím přichází doba napouštění zahradních bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
29.5.
Ojedinělá přestavba kladenského vodojemu na moderní víceúčelovou vodohospodářskou věž, má za sebou stavební část. V těchto dnech začala instalace technologií a vnitřního vybavení. Stavbu si dnes přišli jako první návštěvníci prohlédnout starostové obcí - akcionáři VKM a.s., jejichž společnost je partnerem projektu.
28.5.
Jedna z největších městských částí, Praha 8, se nově připojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené.
22.5.
Soutěž Voda v krajině, v rámci které měli žáci základních škol navrhnout, co nejvíce opatření pro udržení vody v přírodě a v boji proti suchu, zná své vítěze.
17.5.
Každoročně lidé vyhodí do moří miliony tun plastů, ale jen malá část z nich je vidět. Kam mizí zbytek? Mezinárodní tým vědců se nyní snaží vyřešit záhadu neviditelných plastů, píše agentura AFP.
13.5.
Září mnoho barvami, vítr si hraje s různými druhy rostlin a ptáci tu vesele dovádění. To je rozkvetlá louka uprostřed Vinohrad na vodojemu Flora.
10.5.
Začátkem 20. století se Královské hlavní město Praha dočkalo stavby své první moderní vodárny v Káraném. Za její realizací stojí řada dnes více či méně neznámých autorů. I díky nim bylo možno tak ambiciózní projekt dokončit. Káranská vodárna letos slaví 115 výročí od uvedení do provozu.
2.5.
Povodí Panamského průplavu je v důsledku klimatického jevu El Niño nejsušší v historii. Správa průplavu proto v tomto týdnu přikročila k zavedení limitů ponoru lodí, které proplouvají nedávno rozšířenými plavebními komorami. Tuto vodní cestu využívají především lodě ze Spojených států a Číny. Informovala o tom dnes agentura AP.
29.4.
Městská část Praha 5 se stala dvanáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městská části Březiněves.
25.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník.
24.4.
Jednou z hlavních hvězd Garden Food festivalu v Praze byl i kuchař Honza Punčochář. U Veolia vodního baru zabudovaného do stylového vozu Citroën jsme si povídali o kohoutkové, o tom, co mají rády jeho děti, o receptech na limonády i jeho nové restauraci.
17.4.
Jakmile se blíží teploty ke dvaceti stupňům celsia, Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodávku vody do domovních bazénů.
17.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
8.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 13. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
3.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
29.3.
Izraelským a zahraničním vědcům se podařilo na jihozápadním okraji Mrtvého moře zmapovat údajně nejdelší solnou jeskyni na světě. Měří deset kilometrů. Informovala o tom jeruzalémská Hebrejská univerzita, podle níž se na průzkumu kromě ní podíleli členové speleologických klubů v Izraeli a Bulharsku a 80 jeskyňářů z devíti států.
25.3.
I přes slunečné počasí si o víkendu našlo téměř dva tisíce sedm set návštěvníků cestu do Pražského muzea vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
21.3.
V rámci projektu Pražské věže bude možné v neděli 7. dubna vystoupat na vodárenskou věž Podolské vodárny, ze které je unikátní výhled na metropoli.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
18.3.
Svátek vody v pátek 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. pořádáním Dne otevřených dveří. Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s kanalizační technikou, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
13.3.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 3,2 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
7.3.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit o víkendu 23. a 24. března vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
27.2.
Praha měla to štěstí, že na vytvoření dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Pojďme se podívat na jejich životní příběhy.
18.2.
Na samém jihu chilské Patagonie, na jednom z nejnehostinnějších míst světa, analyzují vědci vodu, plankton a kytovce. Jejich cílem je předpovědět důsledky oteplování klimatu v dalších světových mořích.
12.2.
Téměř každý den se pod metropolí pohybují pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací a kontrolují stokovou síť. V loňském roce prohlédli 134 kilometrů kanalizace.
8.2.
Rekordních 919 000 korun vynesl charitativní prodej křišťálových karaf a dalších předmětů v rámci projektu Voda pro Afriku, který organizuje vždy v předvánočním čase Nadační fond Veolia spolu se skupinou Veolia.
7.2.
Klíčové globální zprávy každoročně Veolia představuje v rámci tzv. Pressday. Ten letošní proběhl právě dnes. Pojďme se podívat na jednu z hlavních zpráv, která se věnuje omezení emisí skleníkových plynů.
6.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 6 703 vodoměrů, což je meziroční nárůst o tisíc dvě stě kusů.
1.2.
Světový den mokřadů je mezinárodní "významný den". Proč ho slavíme právě zítra? Připomínáme si, že 2. února 1971 došlo v íránském městě Ramsar na břehu Kaspického moře k přijetí Úmluvy o mokřadech s mezinárodním významem. Možná ji také znáte pod názvem Ramsarská úmluva.
31.1.
Pracovníci Pražský vodovodů a kanalizací řešili v uplynulém roce více havárií na vodovodní síti. Tu loni postihlo 5 208 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 249 událostí více.
30.1.
Veolia a Yara, která se specializuje na výživu zemědělských plodin, podepsaly v těchto dnech dohodu o rozvoji cirkulární ekonomiky v rámci potravinářského a zemědělského výrobního řetězce, jejímž základem je recyklace živin formou uzavřených cyklů.
25.1.
Více než čtyřicet zástupců Svazku měst a obcí VKM se sešlo na pracovním setkání s provozovatelem středočeské vodohospodářské infrastruktury společnosti Středočeské vodárny a.s. Důvodem jednání, které inicioval nový předseda svazku Martin Kupka, bylo představení dlouhodobé strategie provozování vodohospodářské infrastruktury v obcích sdružených ve svazku.
24.1.
Ve středu 16. ledna bylo v Londýně oficiálně oznámeno založení nového sdružení Alliance to End Plastic Waste (Aliance pro skoncování s plastovým odpadem, AEPW). Aliance sdružuje třicet podniků v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii, Africe i na Středním východě. Veolia je zakládajícím členem Aliance a její generální ředitel Antoine Frérot jedním ze dvou místopředsedů.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
21.1.
Teploty hluboko pod bodem mrazu, které v těchto dnech dorazily i do metropole, mohou nevratně poškodit vodoměry i vodovodní rozvody. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují jejich ochranu.
18.1.
Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě.
4.1.
Množství dobrovolníků včera přišlo pomoci s úklidem pláží na ostrovech na severu Nizozemska, kde Severní moře od středy vyplavuje zboží z obří nákladní lodi MSC Zoe. Plavidlo za špatného počasí ztratilo u německého ostrova Borkum asi 270 kontejnerů s nákladem a voda pak předměty začala odnášet na jihozápad.
27.12.
Innokentij Tobonov zaboří svou harpunu do dlouhého bloku ledu, který pak jeho kolegové vytahují z ledových vod řeky a nakládají na traktor. Tento blok bude celou zimu zásobovat pitnou vodou jednoho z obyvatel sibiřské vesnice Oj, píše agentura AFP.
17.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
13.12.
Největším nepřítelem pražské kanalizace je tuk. Jedním z nejkritičtějších míst je pak shybka pod Čechovým mostem. Do ní totiž proudí odpadní voda z centra města, kde některé restaurace bez problémů vylévají ve velkém tuky do kanalizace.
10.12.
Vánoce se blíží a tak se populární pořad České televize Gejzír zaměřil tentokrát na kapry a rybolov. A logicky Jakub Vágner u toho nemohl chybět. Jaké byly začátky našeho nejúspěšnějšího rybáře? Co ho táhne do Čech? Co chce na jeho oblíbeném Katlově vybudovat? Podívejte se na reportáž aktuálního Gejzíru.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
5.12.
Pražské vodovody a kanalizace spouštějí další službu, která zákazníkům usnadní komunikaci se společností. Jedná se o bezplatné získání zákresu sítí a zákresu sítí pro stavební řízení.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
23.11.
Téměř 370 chudých školáků, ale i jejich rodiče ošetřili v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníci olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Na zdravotní péči přispěli obyvatelé Olomouckého kraje v kampani s názvem Na zdraví Haiti, během které v kavárnách či restauracích platili dobrovolné částky za kohoutkovou vodu.
22.11.
Společnost Tetra Pak bude spolupracovat se společností Veolia. Do roku 2025 bude pro ně Veolia zajišťovat recyklaci všech složek použitých vytříděných nápojových kartonů v rámci Evropské unie.
22.11.
Nadační fond Veolia spustil zcela nový e-shop s dárky, které pomáhají, na adrese www.eshop.nfveolia.cz. Dárkové předměty v nabídce podporují dva konkrétní projekty nadačního fondu. Tím prvním je již tradiční projekt Voda pro Afriku, druhým je nový projekt s názvem Vraťme vodu přírodě.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
19.11.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
15.11.
Česko by mělo více spolupracovat s Izraelem v oblasti životního prostředí, v plánu jsou mimo jiné pravidelná expertní setkání a semináře. Návrh dohody, který předkládají ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), na včerejším jednání podpořila vláda.
8.11.
Se začátkem listopadu spustil Nadační fond Veolia tradiční benefiční prodej dárkových předmětů, jehož 100% výtěžek přispěje k zajištění lepšího přístupu k pitné vodě v další lokalitě jižní Etiopie. Hlavním partnerem 9. ročníku projektu a zároveň realizátorem všech prací v terénu je česká nezisková organizace Člověk v tísni, o.p.s.
8.11.
Známý dobrodruh, cestovatel a rybář Jakub Vágner rozšiřuje své aktivity v České republice. Po velmi úspěšném projektu „Návrat přírody do škol“, v rámci kterého přednášel na základních a středních školách každý rok pro 50 tisíc žáků a studentů o biodiverzitě české krajiny i důležitosti obnovitelných zdrojů pro naši přírodu, se rozhodl rozšířit také svůj projekt „Katlov – areál pro rodinu“.
7.11.
Antoine Frérot, generální ředitel skupiny Veolia, se v říjnu zúčastnil v polském Krakově přípravné schůze ke COP24 – konferenci, jež se bude od 3. do 14. prosince konat v Katovicích. Hovořil na téma „Future of megacities in 2048“ (Budoucnost velkoměst v roce 2048).
7.11.
Malí klokánci opuštění matkou, wallaby slepí od slunečního jasu, medvídci koala nucení běžet maratónské vzdálenosti, aby nalezli potravu: volně žijící zvířata typická pro Austrálii platí vysokou daň za sucho, které sužuje tento kontinent, píše agentura AFP.
2.11.
Kavárna Café by Veolia na pražském Florentinu nově nabízí kávu nebo čaj do vlastního hrnku se slevou 10 procent. Bojuje tím za snížení množství odpadu, kterému se dá předejít. Především proti jednorázovým kelímkům.
2.11.
Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací se letos při plošné deratizaci stokové sítě, která probíhala od dubna do října, nenudili. Zamířili ke třinácti a půl tisícům kanalizačních vstupů a do každého z nich uložili jeden kilogram nástrah.
26.10.
Se službami Pražských vodovodů a kanalizací je spokojeno 91 procent odběratelů, s kvalitou pitné vody devadesát procent a s profesionalitou zaměstnanců pak 95 procent zákazníků. Vyplývá to z průzkumu nezávislé agentury IBRS - International Business and Research Services s.r.o., který se uskutečnil v průběhu září, a zúčastnilo se ho 700 respondentů.
18.10.
Pokud přemýšlíte nad vánočním dárkem pro své děti či vnoučata, stačí zamířit do blízkého knihkupectví. Včera vyšlo a bylo pokřtěno pokračování dobrodružné sci-fi knihy „H2O a poklad šíleného oka“. Kniha děti nejen baví, ale i vzdělává. Jedním z témat druhého dílu je například aktuální sucho.
18.10.
Veolia byla letos ve Francii úspěšná, získala nové zakázky ve čtyřech francouzských lokalitách. V Cannes Pays de Lérins bude deset let provozovat kanalizace. V Bretani a v obci Givors se bude starat o kompletní vodní hospodářství a konečně v Normandii bude pro svazek obcí poskytovat kanalizační služby.
17.10.
Dohodu o modernizaci výroby a distribuci pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod v Taškentu uzavřela v říjnu u příležitosti státní návštěvy prezidenta Republiky Uzbekistán Šavkata Mirziojeva společnost Veolia.
16.10.
Britští a kolumbijští vědci objevili způsob, jak vyrobit elektřinu z odpadu, který vzniká při zpracování plodů kávovníku. Jejich objev může pomoci zemědělcům i snížit znečištění v rozvojovém světě, napsal list The Guardian. Roční produkce kávy ve světě se pohybuje kolem 9,5 milionu tun.
15.10.
250 let letos uplynulo od vydání prvního plánu vodovodní sítě pro Nové Město pražské. Nejedná se ale o první vodovodní plán vůbec – v Praze takovéto plány začaly vznikat již v půlce 17. století. První plán, který byl vytvořen, patřil Starému Městu pražskému.
9.10.
Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně, ožije o víkendu 13. a 14. října tradičními podzimními dny otevřených dveří. „Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
8.10.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v příštím roce investují do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,18 miliardy korun. Vyplývá to z investičního plánu PVS, který tento týden projednají pražští radní. Společnost zahájí více než stovku oprav a dalších investic a v desítkách již započatých bude pokračovat.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá letos do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí 202 milionů korun. Největší část investic v souhrnu za 140 milionů korun připadá na již postavené nebo nyní dokončované rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou.
1.10.
Pražské vodovody a kanalizace vyhlašují soutěž Voda v krajině, která je určena pro 3. až 6. ročníky základních škol.
25.9.
Pražské vodovody a kanalizace se aktivně zapojily na do protipovodňového cvičení Karlín - Libeň 2018.
21.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány. Údržbu povodňových uzávěrů a čerpacích systémů zajišťují strojní čety PVK.
20.9.
Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a obou firem. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu.
19.9.
Praha ve čtvrtek dokončí nákup 49 procent akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK) od francouzské společnosti Veolia. Včera o tom informoval magistrát. Za podíl město zaplatí 1,754 miliardy korun. Současné vedení magistrátu má ambici firmu postupně ovládnout celou, součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v rámci projektu Zažít město jinak prohlídku vodárenské věže Podolské vodárny. Akce se uskuteční v sobotu 15. září od 10 do 15 hodin. Vstup je zdarma.
13.9.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. V jejich rámci nabídnou o víkendu 29. a 30. září prohlídku Podolské vodárny a také přednášku na téma Praha žíznivá a nemocná.
10.9.
Již 85 let letos uplynulo od soutěže na novou čistírnu odpadních vod, která měla nahradit v té době již zastaralou čistírnu odpadních vod v Bubenči. Bubenečská čistírna, navržená známým vodárenským konstruktérem Williamem Heerlein Lindleyem a dokončená v roce 1906, po první světové válce přestávala rostoucí Praze stačit.
6.9.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací se v letošním létě rozhodně nenudili. Naopak se pořádně zapotili při řešení havárií. V červenci a srpnu PVK zaznamenaly 895 havárií, což představuje meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Kritický byl zejména druhý prázdninový měsíc, kdy počet havárií vyskočil o třicet procent.
27.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v neděli 16. září komentované prohlídky unikátního prostoru pod Staroměstskou radnici tzv. Cizineckého vstupu. Akce se uskuteční v rámci oslav založení Staroměstské radnice pod názvem Radnice dokořán.
23.8.
Pražské vodovody a kanalizace zprovoznily před vchodem do svého sídla v Hradecké ulici mlžící zařízení.
22.8.
Množství vody v přehradách zásobujících Kapské Město se dostalo přes významnou hranici. Poprvé po dvou letech jsou rezervoáry plné ze 60 procent, informoval zpravodajský server BBC. Místní obyvatelé, kterým letos hrozilo zastavení dodávek a zavedení přídělového systému, si však musejí dál vystačit s 50 litry vody denně.
22.8.
105 let letos uplynulo od vyřazení dvou nejstarších pražských vodáren z provozu. Důvodem k tomu bylo zprovoznění Káranské vodárny. Vedle stojící vodárenské věže byly z provozu vyřazeny již mnohem dříve – Staroměstská v roce 1884, Šítkovská ještě dříve v roce 1881.
8.8.
Vlna veder, která v těchto dnech panuje v metropoli, zvýšila počet havárií na vodovodní síti. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v období od 30. července do 5. srpna řešili 82 havárií, což představuje meziroční nárůst o sedmnáct procent.
7.8.
V době vrcholících dovolených Pražské vodovody a kanalizace doporučují svých odběratelům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostává uživatel na svůj mobilní telefon zdarma informace o všem podstatném, co se vody v Praze týká. Počínaje mimořádnými událostmi, přes plánované výluky až po aktuální ceny.
3.8.
Německo dál sužují tropické teploty. Na mnoha místech by se dnes rtuť teploměrů mohla opět vyšplhat až ke 36 stupňům Celsia. Kvůli mimořádně nízkému stavu vody se v korytu Labe objevuje munice z druhé světové války, informovala agentura DPA. Teplota vody v Baltu na severovýchodě Německa je srovnatelná se Středomořím.
30.7.
Společnost Veolia Energie ČR opravuje horkovodní potrubní systém, kterým dodává teplo z Elektrárny Třebovice do lidnatého ostravského obvodu Poruba. Výměna potrubí na frekventované Hlavní třídě, která v těchto dnech vrcholí, přispěje ke zvýšení spolehlivosti dodávek tepla.
27.7.
Polské úřady zakázaly koupání na více než padesáti plážích Baltského moře, kde se kvůli trvajícímu horku a nezvykle teplé mořské vodě rozsáhle rozmnožily bakterie nebezpečné lidskému zdraví. Informovala o tom dnes agentura AP.
24.7.
Bývalý ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart se stal výkonným ředitelem Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH). Od svého vzniku v roce 2016 ČAObH podporuje všechny aspekty cirkulární ekonomiky a aktuálně vystupuje především na podporu recyklace a využití odpadů namísto ukládání odpadů na stále se rozšiřující české skládky.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
18.7.
Rozsáhlý vodárenský areál na Letné, který byl dostavěn v roce 1888, slaví letos 130 let od svého vzniku. Kromě vodárenské věže zde byl čtyřkomorový pozemní vodojem a přečerpací stanice. Původně byl napájen přirozeně filtrovanou vodou z Novomlýnské vodárny a po roce 1914 pak vodou káranskou.
16.7.
Vodárenské společnosti východních Čech navázaly na předchozí spolupráci a spolu s primátorem Města Hradce Králové a starostou Náchoda se setkaly, aby diskutovaly o dalších možnostech.
13.7.
Oblast Bordeaux uzavře s Veolii smlouvu na čištění odpadních vod a odvádění odpadní a dešťové vody pro období let 2019 –2025. Oznámila to Rada metropolitní oblasti Bordeaux. Tyto služby dosud poskytovala skupina Suez.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
27.6.
Městská část Praha 20 se stala jedenáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16 a městská části Březiněves.
21.6.
Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia ocenily v rámci 11. ročníku MiNiGRANTů 29 dobrovolnických projektů celkovou částkou 766 400 korun.
18.6.
Technika a odborníci z Pražských vodovodů a kanalizací budou v hlavní roli při akci „Pod povrch PVK“. Ta proběhne v úterý 19. června od 13 do 18 hodin v Podolské vodárně.
15.6.
Již jedenáct let poskytuje společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
12.6.
Hlavní město zaplatí za 49procentní podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) 1,754 miliardy korun. Částku město uhradí prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
7.6.
Pravidelná kontrola vody v bazénech v průběhu parných dnů má být samozřejmostí. „Kvalita vody se může v letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
31.5.
Handicapované děti z Jedličkova ústavu vyrazily na výlet do Vodního domu na Želivce. Role průvodců se zhostili dobrovolníci z Pražských vodovodů a kanalizací, kteří celou akci zorganizovali.
23.5.
Mezinárodní den biologické rozmanitosti (biodiverzity) Veolia oslavila společně s dětmi z pražské základní školy Mendíků. Žáci této školy, stejně jako z dalších devětačtyřiceti českých škol, jsou zapojeni do projektu Tajný život města, v rámci něhož vznikla česká verze aplikace na rozeznávání rostlin Pl@ntNet. Díky podpoře společnosti Veolia pokračuje projekt letos již druhým rokem.
22.5.
Téměř pět set účastníků a padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence, která se stará o handicapované spoluobčany. To přinesl druhý ročník charitativně sportovní akce Káranský vodovodník pod taktovkou Pražských vodovodů a kanalizací.
17.5.
Porota vybírala z více než 30 projektů z celého světa. Cenu uděluje IT oddělení skupiny Veolia v Paříži. Zákaznický portál nadchl členy poroty zejména svým moderním vzhledem a přehledností, díky nimž zvyšuje „samoobslužný“ komfort zákazníků.
14.5.
Do projektu „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se zapojila nejlidnatější městská část Praha 4. V projektu již figurují Praha 2, Praha 3, Praha 6, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16 a městská část Březiněves.
10.5.
Sezóna napouštění zahradním bazénů je s příchodem teplého počasí v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
2.5.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne 19. května v Káraném od 10:30 do 17 hodin. Její součástí cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na dopravní bezpečnost.
23.4.
Pražskou vodohospodářskou síť čeká rozsáhlá výluka na východě metropole. Kvůli rekonstrukci na páteřním přivaděči DN600 bude od středy 25. dubna od 3 hodin ráno do čtvrtka 26. dubna do 2:30 hodin bez dodávky pitné vody 20 483 odběratelů v lokalitách Koloděje, Újezd nad Lesy, Dolní Počernice, Hostavice, Běchovice a Klánovice.
18.4.
Prestižní cenu Zlatá stuha 2018 za nejlepší knihu v kategorii beletrie pro děti získala dobrodružná sci-fi H2O a tajná vodní mise, kterou vydalo nakladatelství Abramis s podporou skupiny Veolia v České republice.
12.4.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín začaly modernizovat čistírnu odpadních vod v Kašavě na Zlínsku, v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Investice si vyžádá 35 milionů korun, řekli dnes ČTK zástupci VaK Zlín.
9.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům mimořádnou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 21. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
4.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbor vody zdarma spojené s prohlídkou laboratoří. Akce se uskuteční v sobotu 14. dubna od 10 do 16 hodin v sídle laboratoří v Dykově ulici 3, Praha 10.
28.3.
Šest tun nečistot včetně tuků museli odstranit pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací při čištění shybky pod Čechovým mostem. „Práce probíhaly od loňského podzimu do letošního února. Veškeré odstraňování tukových nánosů probíhalo ručně. Tuky se ze stěn odlamují a až následně jsou odsávány sacím vozem,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
26.3.
"Globálním fenoménem v našem světě se stává sucho a tomu se musí přizpůsobit i průmysl," připomíná Ondřej Beneš, obchodní ředitel společnosti Veolia Česká republika, v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Pokud vás zajímá, kde skupina Veolia vidí potenciál, přinášíme text v přesném znění.
26.3.
V předvečer Světového dne vody zveřejnila evropská asociace EurEau, ve které je SOVAK ČR řádným členem, souhrn údajů o vodohospodářské praxi v 27 členských státech Evropské unie, Velké Británii a Srbsku.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
23.3.
Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců, podle nichž se jen v oblasti mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy nachází okolo 80 tisíc tun plastů. Některé z nich prokazatelně pocházejí dokonce z doby před více než 30 lety, uvedl web stanice BBC.
19.3.
Přes tři a půl tisíce návštěvníků zamířilo o uplynulém víkendu do Muzea pražského vodárenství, které zdarma zpřístupnily Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody.
19.3.
Slovinsko v pátek kvůli sporu o námořní hranici předalo Evropské komisi (EK) stížnost na Chorvatsko. Informoval o tom zpravodajský server Balkan Insight. Záhřeb odmítá naplnit arbitrážní rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku, a zemi tak umožnilo přístup na volné moře.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
8.3.
Kapské Město dnes oznámilo další odsunutí obávaného dne, kdy by kvůli extrémnímu nedostatku muselo vypnout vodu domácnostem a podnikům. Pokud navíc období dešťů dorazí podle předpokladů, nemuselo by se letos mimořádné opatření vůbec uskutečnit, informovaly světové agentury.
7.3.
Rodina „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se rozrostla o další městskou část. Tentokrát se přidala Praha 12.
6.3.
Dva milióny korun nafakturovaly Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce ve výši čtvrt miliónu korun.
27.2.
S nástupem teplot hluboko pod bod mrazu doporučují Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům zabezpečit vodoměry. „Od začátku roku jsme již kvůli špatnému zabezpečení museli vyměnit dvacet vodoměrů. Za celý loňský rok to bylo 135 kusů,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
23.2.
Městské úřady v palestinském Pásmu Gazy včera oznámily, že budou nuceny vypouštět odpadní vodu přímo do Středozemního moře. Nutí je k tomu prý nedostatek paliva nezbytného pro provoz čističek. Informovala o tom agentura AFP.
22.2.
V tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu, našli vědci plastové částice. Uvedla to studie, která vychází z průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů, publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science.
21.2.
Pracovníci společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) včera prováděli pravidelný průzkum stokové sítě, tentokrát přímo v Kamenické ulici v Praze 7. Pojďme se podívat, jak to probíhalo.
19.2.
Voda – zlato současnosti je tématem přednášky egyptologa a archeologa Miroslava Bárty, kterou pořádají Pražské vodovody a kanalizace. Akce se uskuteční v sobotu 17. března od 15 hodin v hale čerpací stanice Podolské vodárny (Podolská 15, Praha 4).
14.2.
V Jihoafrické republice dnes vyhlásili na celém území stav přírodní katastrofy. Důvodem je mimořádné sucho, které sužuje zejména Kapské Město, kde hrozí přerušení dodávek pitné vody. Krizové řízení je nyní v rukou vlády, informovala agentura AFP.
12.2.
Národy jižního Pacifiku ji konzumují po tisíciletí. Kava kava (pepřovník opojný) dnes dobývá srdce mladých stresovaných Newyorčanů, kteří často dávají přednost tomuto nápoji s anxiolytickými účinky před alkoholem. Kava jim pomáhá čelit dopravním zácpám, pracovnímu přetížení a... Donaldu Trumpovi, píše agentura AFP.
8.2.
Cílem již tradičního Veolia Press Day je nejen zhodnotit uplynulý rok, ale také nastínit budoucí vývoj nejvýznamnější vodárenské společnosti dneška. A nejinak tomu bylo i dnes na tiskové konferenci v Paříži.
7.2.
Obyvatelé italských Benátek jsou v případě nepřízně počasí zvyklí spíše na povodně, v těchto dnech ale zažívají neobvyklý jev. Tamní kanály, po nichž se tak rádi v gondolách prohánějí turisté, totiž téměř vyschly. Informovala o tom agentura ANSA. V Benátkách se navíc v těchto dnech koná slavný karneval, jehož součástí bývají obvykle i reje masek na vodě.
6.2.
Stoková síť pod hlavním městem je pod bedlivou kontrolou. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 152 kilometrů kanalizace a zrevidovali 1 980 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
6.2.
Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.
2.2.
Zvýšit dostupnost i kvalitu a zdravotní nezávadnost pitné vody v EU má návrh, který včera představil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Jedním z plánů je například podpora výstavby zařízení umožňujících volný přístup k pitné vodě na veřejných místech, ale také ve veřejných budovách či na úřadech.
1.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 5 501 vodoměrů, což je meziroční nárůst o sedm set kusů.
24.1.
Nadační fond Veolia každý rok vydává limitovanou edici designových karaf na vodu z českého křišťálu a dalších dárkových předmětů. Na projektu spolupracuje se společnostmi ze skupiny Veolia Česká republika. Výtěžek z prodeje jde na projekt Voda pro Afriku realizovaný ve spolupráci se společností Člověk v tísni, který pomáhá obnovovat a budovat zdroje pitné vody pro etiopské vesničany.
24.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti se i v loňském roce udržely na hranici patnácti procent. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
19.1.
Turecký ústavní soud zamítl stížnost na stavbu kontroverzní přehrady na jihovýchodě země. Odstranil tak poslední překážku k tomu, aby úřady výstavbou přehrady Ilisu zaplavily více než 10.000 let staré městečko Hasankeyf. To je cenným archeologickým nalezištěm a nachází se tam řada památek z dob říše římské, byzantské i osmanské. Informoval o tom dnes turecký deník Hürriyet.
18.1.
V Mexiku objevili největší podvodní jeskynní systém na světě. Výzkumníci oznámili, že dva dlouhé jeskynní labyrinty na jihovýchodě země jsou spojeny, zaplavené podzemní prostory měří dohromady 347 kilometrů. Zjištění může přinést další podrobnosti o životě na poloostrově Yucatán, kde sídlila mayská civilizace.
15.1.
Zásadní informace o pražské vodohospodářské síti prostřednictvím bezplatné služby SMS-INFO sleduje téměř 32 tisíc zákazníků Pražských vodovodů a kanalizací. Za loňský rok se jejich počet zvýšil o více než tři tisíce. „Klientům jsme loni zaslali přes 21 tisíc sms zpráv. Od startu služby v roce 2007 to bylo 875 tisíc zpráv,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
12.1.
Je to soutěž krásy bez mola a červeného koberce, ale s nezpochybnitelnými vládci bazénků a jezírek: s pestrobarevnými kapry koi (nišikigoi). Ti jsou chováni pro svůj estetický vzhled, stali se typickými pro Japonsko, úspěšně se vyvážejí a často mají cenu zlata.
10.1.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené se rozšířil do další pražské městské části. Nejnovějším členem se stala Praha 14. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
9.1.
Turisté, kteří přijeli na lodi obdivovat ledové kraje ruské Arktidy, nejprve vykřikovali, když na pobřeží spatřili malé bloky ledu. Ve skutečnosti to však bylo na 200 polárních medvědů hodujících na mrtvole velryby, píše agentura AFP.
5.1.
Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století.
2.1.
Oblíbená turistická destinace v Jihoafrické republice Kapské Město se potýká s důsledky mimořádného sucha. Pokud do dubna dostatečně nenaprší, čekají město drastická opatření včetně odstávek vody. Na 4,5 milionu obyvatel by pak muselo odebírat vodu z míst kontrolovaných vojáky a policisty, napsala agentura DPA.
29.12.
Více než 2000 židů se včera modlilo u Zdi nářků v Jeruzalému za déšť. Izrael má za sebou tři suché zimy a letošek asi nebude jiný, napsala agentura AFP. Věřící přišli k nejvýznamnější židovské památce na výzvu ministra zemědělství Uriho Ariela.
19.12.
Dva roky poté, co bylo dosaženo historické Pařížské dohody o klimatu, pořádají francouzský prezident Emmanuel Macron, prezident Světové banky Jim Yong Kim a generální tajemník OSN Antonio Guterres v Paříži setkání One Planet Summit.
19.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. Ve svátečním období také dochází k úpravě provozu Zákaznického centra v Dykově ulici.
12.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
5.12.
Zájem o mobilní zákaznickou linku – 601 274 274 – mezi klienty Pražský vodovodů a kanalizací neustále roste. V posledních měsících se přes mobilní linku realizuje téměř čtvrtina všech hovorů. Jen v měsíci říjnu přijmuli operátoři 9 569 hovorů, z toho 2 238 mířilo na mobilní číslo. Tradiční bílá linka 840 111 112 samozřejmě i nadále zůstává v provozu.
1.12.
Fuat po celé hodiny trpělivě vysedává na Galatském mostě v Istanbulu. Skončily staré dobré časy, kdy se vody Bosporu jen hemžily rybami. Fuat rybaří už půl století a dnes je stejně jako experti znepokojen poklesem zásob ryb, píše agentura AFP.
28.11.
Pražské vodovody a kanalizace s blížícím se nástupem zimního období a teplotami klesajícími pod bod mrazu doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
23.11.
V Paláci knih Neoluxor byla dnes pokřtěna knížka pro chytré děti H2O a tajná vodní mise. Knížku přivítali do života autor Petr Stančík, ilustrátorka Galina Miklínová a kmotr Marek Eben. Tentokrát se samozřejmě nekřtilo šampaňským, ale kohoutkovou vodou.
23.11.
Pražské vodovody a kanalizace v letošním roce zintenzivnily průzkum splaškových stok, kanalizačních přípojek a vnitřní kanalizace nemovitostí pomocí tzv. kouřové metody. Důvodem je přetěžování čerpacích stanic a pobočných čistíren odpadních vod.
22.11.
V pondělí 20.11.2017 se na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze („VŠCHT Praha“) konala tradiční Studentská vědecká konference, kde se výsledky svých odborných prací prezentují ti nejlepší ze studentů.
15.11.
Nový ročník charitativního projektu Nadačního fondu Veolia byl právě zahájen. I letos si mohou zájemci koupit krásné dárky a zároveň usnadnit přístup k pitné vodě obyvatelům další lokality v jižní části Etiopie.
14.11.
Město Hamamacu (800 000 obyvatel) si vybralo Veolii, aby po dobu 20 let provozovala kanalizační síť a čistírny odpadních vod („ČOV“). Jedná se o první dlouhodobou koncesní smlouvu na provoz kanalizace a čištění městských odpadních vod v Japonsku.
14.11.
Třetí káranský výtlačný řad, kterým do hlavního města míří pitná voda od roku 1993, prošel významnou rekonstrukcí. Nově je opraveno 18 vzdušníkových šachet a armaturní objekt AO6 na břehu Labe.
10.11.
V jezírkách bruselského veřejného parku se včera našlo 27 trezorů. Podle jejich stavu byly ve vodě delší dobu. Policie se domnívá, že pocházejí ze série vloupání.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
2.11.
Ve druhé části rozhovoru s předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny Veolia Antoinem Frérotem jsme si povídali o důležitosti inovací, postavení žen ve skupině Veolia i budoucnosti provozního modelu ve vodárenství.
30.10.
Ve čtvrtek byl v rámci Designbloku vyhlášen vítězný návrh karafy pro letošní edici Voda pro Afriky. Design Vendulky Prchalové zaujal odbornou porotu i zadavatele - společnost Veolia Česká republika. Vítězná karafa nebyla ale jediná, která oslovila svým nápadem a čistými liniemi. Pojďme se podívat na další návrhy studentů z ateliéru R. Plesla.
26.10.
Veolia spolu s Ateliérem skla pod vedením Ronyho Plesla z UMPRUM zorganizovala studentskou soutěž o návrh skleněné karafy na vodu. Porota vybrala jako vítěznou karafu CURE. Autorkou je MgA. Vendulka Prchalová, která presvědčila odborníky nejen čistým designem, ale také nápaditým využitím zátky karafy jako sklenice na vodu.
26.10.
První část rozhovoru s předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny Veolia Antoinem Frérotem o tom, jak je Praha pro jednu z největších vodárenských společností na světě důležitá, ale také o suchu, ztrátách vody, recyklaci a o tom, zda jednou budeme recyklovanou vodu pít.
26.10.
Pražští potkani dostali letos v rámci plošné deratizace, která probíhala od dubna do října, k ochutnání třináct a půl tisíce kilogramů dobrot. Ty zamířily na třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů.
25.10.
Vodní dílo Gabčíkovo, jehož dostavbu na řece Dunaj provázely spory mezi Bratislavou a Budapeští, za 25 let svého provozu potvrdilo své kvality a s výjimkou zvýšeného zanášení dna naplaveninami se nepotvrdila negativní očekávání odpůrců projektu.
24.10.
Mizí ryby, šíří se řasy a vodu znečišťují fosfáty. Jezero Bajkal čelí jedné z nejvážnějších ekologických krizí ve své dlouhé historii, čítající 25 milionů let, upozornila agentura AFP.
23.10.
Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě.
18.10.
Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží, uvedla agentura DPA.
17.10.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené má dalšího člena. Nově se připojila městská část Praha 3. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
11.10.
Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Včera koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.
9.10.
Na oslavy dvojitého výročí – 65 let od vzniku a 20 let od nové expozice – Muzea pražského vodárenství dorazilo o uplynulém víkendu dva a půl tisíce návštěvníků. Ti si v premiéře mohli prohlédnouti fotografie z Technického veletrhu, který se konal před osmdesáti lety a mimo jiné mapoval tehdejší trendy ve vodárenství.
9.10.
Až 49 nových přehrad chce vláda Brazílie postavit na řece Tapajós a jejích přítocích v povodí Amazonky. Povodí Tapajós by se za finanční podpory Číny mělo v příštích letech proměnit v obří koridor pro přepravu obilí a sóje z odlesněných ploch státu Mato Grosso, napsal deník The Guardian.
6.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dokončily opravu kanalizační stoky ve Vysočanské ulici, která se propadla při přívalových deštích loni v červenci. Oprava celé havárie vyšla na 48 milionů korun.
3.10.
Muzeum pražského vodárenství slaví v letošním roce dvojité výročí. Právě letos uběhlo 65 let od jeho vzniku a dvacet let od otevření nové expozice v historické budově Podolské vodárny. Při této příležitosti otevře o víkendu 7. a 8. října své brány a nabídne prohlídku unikátních exponátů.
2.10.
Pražské vodovody a kanalizace v průběhu protipovodňového cvičení Troja 2017 obsluhovaly čerpací místo č. 19 Troja. Čerpací místo se nachází na hradidlové komoře s pracovním názvem U Trojské lávky, která je vybudována na kmenové stoce E. Komora je standardně osazena zpětnou klapkou a protipovodňovým šoupětem.
26.9.
Pražské vodovody a kanalizace se vrhají do školství. Zahájily totiž spolupráci se Střední odbornou školou Jarov.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
19.9.
Obrovský zájem nejen mezi Pražany vzbudila možnost navštívit unikátní místo pražské kanalizační sítě – Cizinecký vstup pod Staroměstskou radnicí. Pražské vodovody a kanalizace jej otevřely o uplynulém víkendu.
12.9.
Pražské vodovody a kanalizace se staly součástí Dnů architektury, jejichž letošním tématem je „voda, lidé a město“ a jenž proběhnou 30. září a 1. října. Festival se uskuteční v šedesáti českých městech a představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a jiné historicky cenné objekty.
7.9.
Kolem chilského Velikonočního ostrova, který leží v Tichém oceánu asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe. Rozhodli o tom obyvatelé ostrova v nedělním referendu, o jehož výsledcích informovala chilská média.
4.9.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily spolupráci na projektu „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené s městskou částí Praha 16.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
30.8.
Přehrada Addicks, která chrání texaské město Houston před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, včera dosáhla maxima své kapacity a voda nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Informoval o tom podle BBC Jeff Linder z povodňové správy okresu Harris, jehož správním střediskem je Houston.
29.8.
Ojedinělý zážitek mohou prožít fanoušci pražského podzemí. Pražské vodovody a kanalizace připravily ve spolupráci se Staroměstskou radnicí na 17. září komentované prohlídky tzv. Cizineckého vstupu, který se nachází přímo pod Orlojem.
25.8.
Po letech, kdy kladenský vodojem neměl funkční využití, se do dvou let promění v unikátní řídící středisko doplněné expozicí o vodárenství a vyhlídkou z unikátní konferenční místnosti.
9.8.
Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených místních plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice, které ji barví do hnědozelených a hnědočervených odstínů. Podle agentury AFP pohyb v takovéto vodě může škodit pokožce.
2.8.
Procházíte se lesem a netušíte, jak se jmenuje květina, která právě kvete? Aplikace na určování rostlin, kterou pomáhali naplnit školáci, vám to prozradí!
1.8.
Římané nebudou mít vodu na příděl, jak jim kvůli suchu hrozilo. Orgány místní správy se dohodly s ministerstvem životního prostředí a římská vodárenská společnost ACEA bude moci nadále čerpat vodu z Braccianského jezera ležícího na sever od italské metropole. Informovala o tom agentura ANSA.
1.8.
Letos uplynulo 80 let od uspořádání technického veletrhu na pražském holešovickém Výstavišti, kde se odborná i laická veřejnost měla možnost seznámit s nejnovějšími trendy nejen ve vodárenském a plynárenském odvětví.
28.7.
Osm mužů v černém taláru na prostranství před katedrálou sleduje ceremoniář, který předvolává obžalované. Tvoří takzvaný Vodní soud, tisíciletou instituci Španělska, píše agentura AFP.
27.7.
Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit.
26.7.
Zlínský kraj má k dispozici 13 čističek, které mají schopnost zachytit a akumulovat odpadní vody i při intenzivních srážkách. Čističky mají dešťové zdrže, kterými jsou schopny zachytit nadměrný přítok vody po začátku deště. Město Zlín má navíc k dispozici až tři dešťové zdrže o celkovém objemu 4500 m3 a k tomu i 27,5 kilometrů dešťových stok.
14.7.
Téměř třetina světové populace, tedy 2,1 miliardy lidí, nemá podle nové studie OSN doma spolehlivě pitnou vodu. Jen čtvrtina obyvatel Země (1,9 miliardy) má toalety s napojením na kanalizaci a systém úpravy odpadních vod. Informovaly o tom Světová zdravotnická organizace (WHO) a dětský fond OSN (UNICEF).
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
12.7.
V letních měsících by majitelé bazénů neměli zapomínat na pravidelnou kontrolu vody. Proto akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací nabízí všem zájemců rozbory vody z jejich bazénů, ale i z přírodních zdrojů. „Kvalita vody se může letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
30.6.
Již deset let poskytuje společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
29.6.
Literární práce, fotografie a výtvarná díla propojilo jediné téma „voda pro život“. Do stejnojmenné soutěže pro žáky pražských základních a středních škol dorazilo téměř 600 děl.
27.6.
V letních měsících jsou opravy pražské vodohospodářské sítě v plném proudu. Počet plánovaných výluk ve srovnání s ostatními měsíci roste. Ideálním řešením, jak mít přehled nejen o výlukách, ale i mimořádných událostech, je aktivace služby SMS-INFO.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
22.6.
Od roku 2003 rozdal Nadační fond Veolia na darech celkem 165 milionů korun. Peníze putovaly na nejrůznější sociální programy a aktivity, na projekty z oblasti vzdělávání a ochrany přírody a velká část šla na podporu vzniku nových pracovních míst v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
15.6.
Projekt „Balená voda“ pro seniory či zdravotně postižené se rozšířil do další pražské městské části. Pražské vodovody a kanalizace zahájily spolupráci s Prahou 13 a projekt představily členům její bezpečnostní rady. „V případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená voda přímo k lidem zapojeným do projektu na jimi určené místo,“ sdělil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
1.6.
Při jubilejním 10. ročníků MiNiGRANTů ocenily Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia 27 dobrovolnických projektů, mezi které rozdělily 678 822 korun.
30.5.
Padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence vynesla sportovně charitativní akce Káranský vodovodník, která měla premiéru o uplynulém víkendu. Za každého ze čtyř set účastníků Pražské vodovody a kanalizace věnovaly sto korun a svůj příspěvek pak ještě navýšily na kulatých padesát tisíc.
26.5.
Již 80 let je jedním ze symbolů Ameriky červenooranžový ocelový kolos klenoucí se nad mořským průlivem. Sanfranciský most Golden Gate (Zlatá brána), který byl otevřen 27. května 1937, bývá označován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě a stále patří, byť již byl co do rozměrů několikrát překonán, k největším stavbám svého druhu na světě.
17.5.
Na Zlínsku přečerpává pitnou vodu 104 vodojemů 24 hodin, 365 dnů. Náklady na výrobu a distribuci pitné vody stojí ročně 285 milionů korun. Celkově se za rok přečerpá 9 441 000 m3 vody. Zlíňané tedy vypijí za rok celou Slušovickou přehradu.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
16.5.
S teplým počasím přichází doba napouštění zahradních bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
10.5.
Pražské vodovody a kanalizace spustily pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
4.5.
Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, která v letošním roce slaví čtyřicet let od uvedení do provozu. Byla postavena v místech zvaných Dívčí Hrady, kam kronikář Kosmas umístil sídlo bájné vůdkyně odboje proti Přemyslovi Vlasty a kde byl umučen vladyka Ctirad. Chráněné přírodní území v sousedství věže se dnes jmenuje Přírodní památka Ctirad.
2.5.
Věděli jste, že autorem architektonického návrhu vodárny ve Vršovicích je urbanista, návrhář nábytku a malíř Jan Kotěra? Zajímá vás technologické řešení této nevšední památky? Pak vás určitě zaujme článek J. Jáska, historika PVK.
28.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Jak už název napovídá, uskuteční se v Káraném, a to v sobotu 27. května od 10 do 17 hodin. „Podmínkou je registrace na webových stránkách www.pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
27.4.
Skupina Veolia Česká republika a Nadační fond Veolia ve spolupráci se sportovním rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem pokračují již sedmým rokem ve vypouštění pstruhů zpět do volné přírody. Letos se projekt přesouvá na východní Moravu.
19.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
11.4.
Ve městě Windhoek záleží na každé kapce vody. To je také mottem podniku WINGOC, který provozuje jedno z mála zařízení na světě, jež z odpadních vod vyrábí vodu pitnou.
10.4.
Rozbory vody zdarma, které o uplynulém víkendu nabídly Pražské vodovody a kanalizace, vzbudily mezi zákazníky mimořádný zájem.
10.4.
Norsko schválilo stavbu prvního námořního tunelu na světě, oznámil dnes norský ministr dopravy. Trasa dlouhá 1700 metrů povede vnitřkem skalnatého poloostrova Stad. Tunel, jímž budou moci proplouvat výletní i nákladní lodě, by měl být zprovozněn v roce 2023.
5.4.
Prostřednictvím letošního Světového dne vody upozornily organizace zabývající se životním prostředím a vodohospodářstvím na skutečnost, že 80 % odpadních vod, které lidstvo celkově vyprodukuje, se vrací do přírody zpět, ovšem bez jakékoli úpravy či využití.
4.4.
Praha chce od francouzské Veolie převzít společnost PVK, provozující pražské vodovody a kanalizace. Za účasti primátorky z hnutí ANO podniká řadu kroků. Dobrá. A co bude pak? O tom se nějak nemluví.
4.4.
Pražské vodovody a kanalizace odstartovaly začátkem dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíc kanalizačních vstupů,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
3.4.
„Ani ve vodárenství, stejně jako v energetice či jiných sítích, které tvoří infrastrukturu, se v budoucnu nemůžeme bez smart technologií obejít,“ říká Bohdan Soukup, technický a provozní ředitel Veolie pro ČR a SR pro ECHO 24. Jeho rozhovor vám přinášíme v plném znění.
31.3.
Česká republika by během tří až pěti let mohla vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. ČTK to v Berlíně řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Příprava nového přístavu na provoz podle něj bude vyžadovat stamilionové investice.
30.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. se letos poprvé zapojí do akce "Ukliďme Česko" zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody a města.
28.3.
Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní strategie rozšiřování obchodu a podnikání ve světě, kterou Peking nazývá Jeden pás, jedna cesta. Oznámil to správce průplavu, který na konci tohoto roku vypíše tendr na kultivaci a rozvoj 1200 hektarů kolem vodního díla.
27.3.
Tajný život města je společný česko-slovenský projekt sdružení Tereza ČR a Živice SR, díky kterému budou žáci a učitelé zkoumat přírodní rozmanitost městského prostředí. Partnerem projektu je společnost Veolia.
24.3.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) je v kauze Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín pro zachování takzvaného provozního modelu za co nejvýhodnějších podmínek. Uvedl to v dopise adresovaném zlínskému primátoru Miroslavu Adámkovi (STAN). Adámek dnes s dopisem seznámil také zastupitele města. Zlín je největším akcionářem VaK, vlastní 47 procent akcií.
24.3.
Až 32 procent obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti dnešního Světového dne vody to podle agentury AP uvedla Světová rada pro vodu (WWC).
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbor vody zdarma spojené s prohlídkou laboratoří. Akce se uskuteční v sobotu 8. dubna od 10 do 16 hodin v sídle laboratoří v Dykově ulici 3.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
21.3.
3700 – tolik návštěvníků o uplynulém víkendu dorazilo do Muzea pražského vodárenství, které bylo zdarma přístupné v rámci oslav Světového dne vody. „Milovníci vodárenství mohli v premiéře vidět vodní trkač z konce devatenáctého století či čerpadlo z první republiky,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Zajímá vás, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů? Rádi byste nahlédli do tajů úpravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod? Nyní máte jedinečnou možnost. Při příležitosti Světového dne vody, pořádá společnost 1. SčV, a. s., tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
14.3.
Pražské vodovody a kanalizace připravily při příležitosti Světového dne vody mimořádnou prohlídku. Pro veřejnost se otevře čistírna odpadních vod v Horních Počernicích, a to v sobotu 25. března od 9 do 14 hodin.
13.3.
Voda se loni stala nejprodávanějším produktem na americkém trhu balených nápojů a ukončila tím nadvládu limonád, jejichž prodeje stoupaly celá desetiletí. Vyplývá to z údajů společnosti Beverage Marketing Corp. Tento obrat vysvětluje obavami ze zdravotních rizik, která konzumace slazených nápojů přináší.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
7.3.
Muzeum pražského vodárenství v Podolí ožije oslavou Světového dne vody. Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav připravily Den otevřených dveří v muzeu. Zájemci si ho budou moci prohlédnout v sobotu 18. 3 a v neděli 19. 3, vždy od 9:30 do 16:30 hodin. Vstup je zdarma. V sobotu od 15 hodin se uskuteční přednáška egyptologa a archeologa Miroslava Bárty na téma Voda a civilizace.
6.3.
Jezero Titicaca vmáčknuté mezi vrcholky hor pokrytých sněhovými čepicemi, bývalo svého času uctíváno Inky, kteří věřili, že se v jeho temně modrých vodách zrodilo samo Slunce. V současnosti jsou ale břehy největšího jihoamerického jezera pokryté mrtvými žábami, vyhozenými plechovkami od barev a taškami plnými rozmáčených odpadků, napsala agentura AP.
3.3.
Východočeské Právo včera přineslo zajímavý rozhovor s primátorem Hradce Králové Zdeňkem Finkem. Zajímá vás, jaké plány mají na východě Čech s obnovou vodohospodářské infrastruktury či kolik investovali do modernizace sítí za posledních 10 let? Pak právě pro vás jsme připravili plné znění rozhovoru.
2.3.
Pražská stoková síť je pod stálým drobnohledem. Pražské vodovody a kanalizace v rámci preventivního průzkumu v loňském roce prohlédly 141 kilometrů kanalizace a zrevidovaly 2 854 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
1.3.
Hlavní cílovou skupinu celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko představuje i pro letošek mládež. Zapojení školních a zájmových kolektivů do úklidů české přírody podpoří distribuce úklidových pomůcek, nový výukový materiál a výtvarná soutěž.
23.2.
Dálkový odečet spotřeby vody si získává u zákazníků plusové body. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace tímto systémem osadily 4 809 vodoměrů. To je ve srovnání s rokem 2015 nárůst o téměř tisíc kusů.
21.2.
Společnost Société Nationale des Eaux du Sénégal (SONES) pověřila Veolii vyprojektováním a stavbou závodu na výrobu a úpravu pitné vody v Dakaru.
14.2.
Téměř 190.000 lidí se evakuovalo z oblasti v okolí přehrady Oroville v severní Kalifornii kvůli vážným škodám na vodním díle způsobeným erozí. V případě protržení poškozeného nouzového přepadu hrozí nekontrolované zaplavení území pod nejvyšší hrází ve Spojených státech, varovaly americké úřady.
10.2.
Plány Hamburku na prohloubení koryta Labe jsou zčásti protiprávní, rozhodl včera Spolkový správní soud v Lipsku. Město, které chce koryto řeky prohloubit, aby do hamburského přístavu mohly větší nákladní lodě, musí záměr upravit.
2.2.
Počet havárií na vodovodní síti v lednu letošního roku, který byl pod meteorologů nejstudenější za posledních 77 let, a v Praze bylo 23 mrazivých dnů, kdy teplota nepřekročila bod mrazu, meziročně vzrost o jedenáct procent. Pražské vodovody a kanalizace tak musely řešit 465 událostí, z toho bylo 361 spojeno s únikem vody.
1.2.
Pražské vodovody a kanalizace nabízejí pojištění nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. Pro každého zákazníka PVK s platnou odběratelskou smlouvou na dodávku pitné vody je k dispozici asistenční služba 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu.
31.1.
Syrské vládní síly v sobotu převzaly kontrolu nad strategickým údolím Barada, kde se nachází hlavní zdroj vody pro metropoli Damašek. Jde o součást dohody s povstalci, kteří oblast ovládali a nyní mají zaručen odchod. S odvoláním na zdroje libanonského hnutí Hizballáh bojujícího na straně syrské armády o tom informovala agentura Reuters.
27.1.
Extrémní počasí s povodněmi a mimořádným horkem sužuje Austrálii. To způsobuje chaos i v místní přírodě. Na jihu země se dostali kvůli povodním krokodýli až do obydlených oblastí, a také na severu jim povodňová voda umožnila proniknout do míst, kde se běžně nevyskytují, jako jsou obytné čtvrti města Palmerston či Darwin v Severním teritoriu.
25.1.
Sedmý ročník projektu Voda pro Afriku, který organizuje skupina Veolia a Nadační fond Veolia, přinesl 770 tisíc korun, které putovaly na konto Člověka v tísni. Jde o výtěžek z charitativního prodeje designových předmětů a kávy, které pomohou zajistit pitnou vodu lidem ve vesnici Bargo v okresu Aleta Wondo v jižní Etiopii.
25.1.
Poprvé v historii pod patnáct procent klesly ztráty vody v pražské vodovodní síti. V loňském roce dosáhly 14,2 procenta, o rok dříve to bylo 17,6 procenta. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
23.1.
Japonsko se pyšní zhruba 3000 horkými prameny, které jsou považovány za místo, kde lze nejen očistit, ale také uzdravit tělo a relaxovat unavenou mysl. Prameny, jejichž vodu ohřívají vulkanické síly, ale mohou zároveň vylučovat zdraví škodlivé toxické plyny, napsal zpravodajský server The Times.
17.1.
Dnes přinášíme rozhovor s obchodním ředitelem pro rozvoj v oblasti vodního hospodářství Ondřejem Benešem o přínosu skupiny Veolia pro municipální i průmyslové zákazníky, o negativních zprávách v médiích i o budoucnosti oboru. Rozhovor byl otištěn v dnešních Hospodářských novinách.
10.1.
Několikahodinový pobyt ve studených vodách hemžících se žraloky přežil australský rybář poté, co prohrál svůj boj s obřím mečounem: místo aby ryba, vážící až několik set kilogramů, skončila v rybářově loďce, naopak rybáře strhla ze člunu do moře. Příběh měl nakonec šťastný konec, když smolaře z vody vylovili záchranáři.
6.1.
I hlavní město Prahu zasáhnout podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu v nejbližších dnech teploty hluboko pod bodem mrazu. Proto Pražské vodovody a kanalizaci vyzývají odběratele k zabezpečení vodoměrů.
6.1.
Catarina de Albuquerque je významnou postavou na mezinárodním scéně. Začínala jako právník v oblasti ochrany lidských práv, po té byla zvláštní zpravodajkou OSN a nyní zastává pozici výkonné ředitelky organizace Sanitation and Water for All (SWA). To podstatné ale nejsou funkce, ale to, že se nebojí říci svůj názor, byť jde mnohdy proti prodou.
5.1.
Catarina de Albuquerqueová je bývalá zvláštní zpravodajka OSN a jako svou klíčovou oblast vždy měla boj za rovný přístup k vodě na celé Zemi. Součástí jejích deklarací byl vždy požadavek na uznání přístupu k vodě jako základního lidského práva. I při této činnosti ovšem podporuje soukromý sektor jako zřejmý prostředek k rychlému a efektivnímu zajištění co nejširšího přístupu k vodě.
4.1.
Bezplatnou službu SMS-INFO, tedy zásadní informace o pražské vodohospodářské síti přímo do mobilu, využívá 28,5 tisíce obyvatel metropole. Za loňský rok se zvýšil počet registrovaných uživatelů o dva tisíce.
19.12.
Skupina Veolia zvítězila v mezinárodním výběrovém řízení a získala kontrakt na poskytování služeb v oblasti dodávek pitné vody a zpracování odpadních vod na celém území Arménie na dobu 15 let.
13.12.
Češi a Poláci vytvoří tým pro splavnění části Odry. Premiér Bohuslav Sobotka označil po včerejším setkání s polskou kolegyní Beatou Szydlovou projekt splavnění řeky mezi Ostravou a polským městem Kozlí do budoucna za perspektivní. Společně s Polskem bude Česko hledat také evropské peníze na propojení dálnic D11 a S3 na východě Čech.
9.12.
Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
2.12.
Projekt „Balená voda“, který Pražské vodovody a kanalizace představily na sklonku loňského roku, nabírá na obrátkách. „Do konce listopadu jsme vyrobili 507 kontejnerů balené pitné vody a využili jsme ji při 215 haváriích na vodovodní síti. Dále na několika plánovaných výlukách, nejvíce při velké výluce na konci prázdnin na východě metropole,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
30.11.
Jakým způsobem snižují spotřebu vody? A vítězí u nich myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? Na tyto i jiné otázky odpověděl průzkum spotřebitelských návyků zákazníků Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), který realizovala agentura IBRS v říjnu 2016.
28.11.
Čínští experti jsou přesvědčeni, že se Spojené státy po vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách budou i nadále snažit udržet si vedoucí postavení v Jihočínském moři. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na publikovanou zprávu čínského vládního výzkumného institutu.
14.11.
S nástupem zimního období a teplotami klesajícími pod bod mrazu doporučují Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
1.11.
Od 1. listopadu spouští Nadační fond Veolia charitativní prodej designových předmětů a etiopské kávy v rámci projektu Voda pro Afriku. Pro letošní sedmý ročník byl jako ústřední motiv celé kolekce vybrán gepard ve skoku.
31.10.
Pražský veřejný prostor obohatilo v letošním roce nové pítko ve tvaru písmene „P“, konkrétně na Ortenově náměstí v Praze 7. Další pitka by se v ulicích metropole mohla objevit v průběhu příštího roku. A to i za finanční pomoci Pražských vodovodů a kanalizací.
19.10.
Jak proběhlo včerejší protiteroristické cvičení společnosti Pražské vodovody a kanalizace? Prohlédněte si fotogalerii a získáte rychlou představu o sledu událostí i mimořádném zájmu médií, který tuto akci provázel.
19.10.
Hrozba terorismu se nevyhne ani vodohospodářům. Jak jsou na potenciální nebezpečí připraveni v Praze? To včera prověřilo cvičení, které zorganizovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) na vodojemu v Brusnici. Před zraky novinářů tak došlo k proniknutí útočníka do dejvického vodojemu s cílem kontaminovat akumulovanou pitnou vodou.
13.10.
Zaměstnanci PVK v rámci dobrovolnické pomoci zajišťovali hladký průběh Sportovních her seniorů.
30.9.
Pitná voda do Prahy opět proudí ze dvou standardních zdrojů – z úpraven vody Kárané a Želivka. Oprava štolového přivaděče skončila, což zároveň znamenalo ukončení provozu Podolské vodárny, která několik posledních dní zásobovala metropoli vodou z Vltavy.
1.9.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou opět po roce fanouškům vodárenství unikátní zážitek. Na neděli 18. září připravily komentované prohlídky v tzv. Cizineckém vstupu do pražské kanalizační sítě pod Staroměstskou radnicí.
31.8.
Stovky miliónů lidí ohrožuje na zdraví zvyšující se míra znečištění povrchových vod v Africe, Asii i Latinské Americe. Až 323 milionů osob může na těchto třech kontinentech smrtelně onemocnět kvůli patogenním látkám ve vodě.
29.8.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily v plném rozsahu dodávku pitné vody na východ metropole. PVK se výrazně podařilo zkrátit rozsáhlou výluku v dodávkách pitné vody, která zasáhla na sedmnáct tisíc odběratelů v Hostavicích, Dolních Počernicích, Kolodějích, Klánovicích, Běchovicích a Újezdě nad Lesy.
18.8.
Po vedrech v posledních dnech postihlo Francii sucho, které na jihu, jihozápadě a západě země vedlo úřady k přísnému omezení používání vody. Uvedla to francouzská média. Postižena je téměř třetina země a v některých oblastech úřady kvůli suchu omezily i zemědělskou produkci.
11.8.
Izraelská výtvarnice Sigalit Landauová vystavuje v londýnské galerii Marlborough fotografie zachycující přeměnu ženských šatů ponořených tři měsíce do vody Mrtvého moře. Původně černé tradiční šaty židovské ženy se proměnily působením krystalů soli magickým způsobem.
11.8.
Pražskou vodohospodářskou síť čeká na konci srpna jedna z nejrozsáhlejších oprav letošního roku s přímým vlivem na zásobování obyvatel. Od 25. do 29. srpna bude probíhat rekonstrukce na páteřním přivaděči DN600, kterým je zásobováno téměř sedmnáct tisíc odběratelů v Hostavicích, Dolních Počernicích, Klánovicích, Běchovicích a Újezdě nad Lesy. Jedná se o investiční akci Pražské vodohospodářské společnosti. Po dobu rekonstrukce bude přerušena dodávka pitné vody.
10.8.
Německá vláda se po více než 20 letech chystá schválit nový nouzový plán pro případ katastrof a velkých teroristických útoků. Podle německého ministerstva vnitra byla změna koncepce plánována dlouho a nesouvisí se současným nebezpečím terorismu. O návrhu má brzy rozhodnout vláda, uvedla dnes agentura DPA.
26.7.
Zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) opět využili letošní, v pořadí již 9. ročník Minigrantů Nadačního fondu Veolia k realizaci projektů, které sami organizují i k uskutečnění těch, kterým důvěřují a osobně je doporučují.
21.7.
V rámci zkvalitnění služeb pro zákazníky Pražské vodovody a kanalizace zavedly další číslo na zákaznickou linku. Ke stávající bílé lince 840 111 112 přibylo mobilní číslo 601 274 274.
20.7.
Akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací nabízí všem zájemců rozbory vody z jejich bazénů, ale i z přírodních zdrojů. „Zejména v parných dnech se může kvalita vody zhoršit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
30.6.
V letních měsících jsou opravy pražské vodohospodářské sítě v plném proudu. Počet plánovaných výluk ve srovnání s ostatními měsíci roste. Ideálním řešením, jak mít přehled nejen o výlukách, ale i mimořádných událostech, je aktivace služby SMS-INFO.
29.6.
Před 110 lety – 28. června 1906 – zahájila oficiálně svůj provoz čistírna odpadních vod v Bubenči. Ve zkušebním provozu však byla již od února 1905. Postavena byla podle návrhu otce pražské kanalizační sítě – anglického inženýra Williama H. Lindleye. V provozu byla až do zprovoznění nové Ústřední čistírny odpadních vod v roce 1967. V současnosti je v budově Muzeum stará čistírna.
20.6.
Každý rok se dostane do světových oceánů zhruba osm milionů tun plastů. Podle některých studií tak bude v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než kolik tam bude tun ryb. Vědci, vynálezci i někteří politici se proto snaží tuto ekologickou katastrofu zabrzdit.
8.6.
Prověřit koordinaci a připravenost jednotlivých subjektů na případ mimořádné situace bylo hlavním cílem cvičení, které proběhlo 7. června 2016 na území Prahy 2.
7.6.
Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia v rámci 9. ročníku MiNiGRANTů rozdělily téměř sedm set tisíc korun mezi 23 dobrovolnický projektů. „Jako každoročně byl zájem obrovský. Vybírali jsme velmi pečlivě a věřím, že jsme vybrali ty nejlepší projekty,“ prohlásil generální ředitel PVK Petr Mrkos.
27.5.
Obrovský zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce projevili členové Klubu vodních strážců. Tu zprostředkoval Útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
26.5.
Minimální požadavky na kvalitu vody splňovalo v loňském roce 96 procent lokalit určených ke koupání, které sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy o kvalitě vod ke koupání za rok 2015. V Česku byly málo kvalitní jen tři z více než 150 sledovaných koupališť.
17.5.
V úterý 17. května 2016 jednali zástupci vodárenských společností Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi s premiérem Bohuslavem Sobotkou v sídle společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. o významu páteřních přivaděčů vody v České republice. Jednání se zúčastnili i primátoři a starostové uvedených měst.
17.5.
Chilská vláda v neděli podepsala dohodu se zástupci rybářů, kteří již tři týdny blokují přístup na ostrov Chiloé, pátý největší ostrov jižní Ameriky. Informovala o tom agentura EFE. Protesty vypukly poté, co vláda zakázala rybolov v oblasti, kde moře již několik týdnů vyplavuje na břeh statitisíce mořských živočichů uhynulých po přemnožení řas.
9.5.
V jihozápadním Tichomoří zmizelo v důsledku stoupající hladiny moře a eroze již pět ze Šalamounových ostrovů. Vyplývá to ze studie australských vědců. Dalších šest ostrovů tohoto státu bylo erozí poškozeno tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu mezi lety 2011 a 2014 desítku domů.
5.5.
Zachycovat kapičky vody z mlhy nazývané camanchaca, která se pohybuje každé ráno podél chilského pobřeží, to je cílem zařízení instalovaného na nejsušším místě světa: v poušti Atacama. Píše o tom agentura AFP.
28.4.
Zájem turistů o plavby lodí z Německa do Prahy je velký a stále roste. Zatímco loni připluly hotelové lodě, zejména však kvůli suchu a nízké hladině Labe, do Prahy jen 15krát, letos je plánováno již 57 plaveb. "Poptávka by však byla až 200 plaveb hotelových lodí za rok," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
25.4.
Borås, druhé největší město na západě Švédska, pověřilo Veolii vyprojektováním a vybudováním inovativního provozního závodu na čištění odpadních vod s využitím nejmodernějších technologií. Tato exemplární čistírna odpadních vod bude vzorem hodným následování, pokud jde o energetickou účinnost a ohleduplný přístup k životnímu prostředí.
22.4.
Případ kontaminace vody olovem ve městě Flint v americkém státě Michigan dosáhl významného mezníku, obvinění si totiž vyslechli tři státní úředníci. Informovala o tom dnes televize CNN.
18.4.
V sobotu 16. dubna přes 70 000 dobrovolníků vyrazilo uklidit své okolí, kus přírody, kus Země. Jarní dobrovolnické úklidy probíhaly po celém světě, jen u nás letos proběhlo rekordních 1 818 akcí.
14.4.
V africkém státě Malawi byl vyhlášen stav přírodní katastrofy kvůli velkému nedostatku potravin a mimořádnému suchu. Oznámil to prezident této jihoafrické země Peter Mutharika.
12.4.
Společnost Veolia Česká republika získala ocenění Firma pro zdraví za svůj vzdělávací program Veolia Santé. Z rukou pana Tomáše Junga, vedoucího oddělení zdravotních programů Ministerstva zdravotnictví ČR, ocenění převzal Petr Slezák, ředitel lidských zdrojů skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.
4.4.
Znečištění Lužické Nisy v Německu olovem nadále překračuje povolené limity Evropské unie, přesto však konzumace ryb ulovených v řece nepředstavuje žádné velké zdravotní riziko. Podle listu Sächsische Zeitung to uvedlo saské ministerstvo životního prostředí.
18.3.
Až šest milionů Američanů má ve svém prostředí vodu kontaminovanou olovem. Deník USA Today napsal, že v celých Spojených státech je zvýšený obsah olova ve vodovodním rozvodu u 2000 distributorů vody. Z toho 350 rozvodů zásobuje školy a jesle a 180 z nich o problémech zákazníky neinformovalo.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
15.3.
Rada hlavního města Prahy rozhodla o navýšení ceny vodného a stočného od 1. dubna 2016. Pražané tak nyní zaplatí za tisíc litrů vody 85,18 korun včetně 15procentní daně s přidané hodnoty. Ve srovnání s aktuální platnou cenou od začátku letošního roku se jedná o nárůst o 7,84 procenta.
15.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 19. 3. a v neděli 20. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
9.3.
Skupina Bakkavor svěřila Veolii projekt optimalizace spotřeby vody, a stala se tak prvním britským výrobcem potravin využívajícím recyklovanou vodu.
8.3.
Tisíce mrtvých ryb vyplavilo dnes na své břehy znečištěné jezero Ulsúr v centru Béngalúru, metropoli indického státu Karnátaka. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na informaci V. Purušotama, mluvčího skupiny nespokojených obyvatel.
3.3.
Co může být pro kapitána průmyslu větším zadostiučiněním než účast v projektu „Průmysl budoucnosti“, který zahájil v polovině roku 2015 francouzský prezident? Dnes vám přinášíme článek předsedy představenstva a generálního ředitele skupiny Veolia Antoina Frérota, který byl uveřejněn v týdeníku Le Nouvel Economiste.
24.2.
Slovensko se dostalo do sporu s Evropskou komisí (EK) kvůli předloňské změně ústavy, kterou Bratislava až na výjimky zakázala vývoz vody do zahraničí. Oznámil to slovenský premiér Robert Fico, podle kterého vláda nehodlá od zmiňovaného zákazu ustoupit.
23.2.
Pražská stoková síť se ani v loňském roce nevyhnula pravidelným kontrolám. V rámci preventivního průzkumu pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací prohlédli 145 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 485 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
23.2.
Zhruba 3000 barelů ropy uniklo z dvou prasklin na ropovodu vedoucím přes peruánskou Amazonii. Ropa znečistila dvě řeky, na jejichž vodě jsou závislé místní domorodé vesnice. S odvoláním na státní společnost Petroperu o tom dnes informovala agentura Reuters.
22.2.
Dodávky vody do indické metropole Dillí těžce ohrozily víkendové násilné protesty etnické skupiny Džátů, která se v sousedním státě Harijána domáhá zaručených míst ve státní správě a ve školství. Vláda proti demonstrantům nasadila bezpečnostní síly, včetně tisíců vojáků.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovali téměř 4 miliony korun. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst zhruba osm set tisíc korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
11.2.
Informace o aktuálním ročníku projektu Voda pro Afriku jsme přinesli včera. Pojďme se dnes blíže podívat na činnost organizace Člověk v tísni, která realizuje samotnou pomoc v Etiopii.
10.2.
Šestý ročník projektu Voda pro Afriku přinesl dalších 600 tisíc korun z benefičního prodeje designových křišťálových karaf na vodu. Stoprocentní výtěžek z prodeje šesté limitované edice karaf byl opět věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni.
9.2.
Na 50.000 lidí v neděli demonstrovalo v katalánském městě Amposta proti hydrologickému plánu španělské vlády, který podle jeho odpůrců zničí deltu řeky Ebra. Informoval o tom španělský deník ABC. V pondělí také přijela do oblasti delegace europoslanců, která má zhodnotit plnění související evropské legislativy o životním prostředí a vodě.
3.2.
Nadacew Waves for water pomáhá poskytnout přístup k čisté vodě těm, kterým se ho prozatím nedostává. Pomoci můžete příspěvkem, dobrovolnictvím nebo i pouhým informováním se o projektech zaštiťovaných nadací a šířením těchto informací dál.
2.2.
Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.
1.2.
Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.
26.1.
Taum Sauk je přečerpávací elektrárna v horské oblasti St. Francois regionu Ozarks ve středoamerickém státě Missouri. Tato technická stavba má díky unikátnímu tvaru hory romantický srdcovitý tvar. V roce 2005 se jedna strana hráze protrhla a nádrž se musela složitě renovovat, nyní již opět slouží jako výkonný zdroj elektrické energie.
25.1.
„Každá kapka se počítá“, tak zní motto WINGOC,Äôs jedné z mála vodárenských zařízení na světě, jež recykluje odpadní vodu na pitnou. S vědomím, že jsou vodní zdroje omezené, přijímají obyvatelé Windhoeku recyklovanou vodu bez problému již dlouhodobě.
25.1.
Desítky lidí trpících zdravotními problémy, vyhlášení stavu ohrožení a přímá intervence prezidenta Baracka Obamy přitáhly pozornost amerických médií k chudému městu Flint, jehož obyvatelům již více než rok teče z kohoutků kontaminovaná pitná voda.
21.1.
Globální sucho, které v posledních letech zasáhlo naši planetu, si vyžádalo velké ztráty v zemědělství na většině kontinentů. Jak je na tom jeden z nejchudších kontinentů světa v období, kdy mu nepřejí klimatické podmínky? Afrika doslova volá o pomoc, podívejte se na reportáž z Etiopie.
20.1.
Prostřednictvím své dceřiné společnosti Veolia Industrieservice převzala skupina Veolia společnost Nuon Energie Und Service GmbH náležící do skupiny Vattenfall, čímž posiluje svou pozici na německém trhu průmyslových služeb.
19.1.
V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.
18.1.
Alex Henige navrhl ekologický kelímek, který po zasazení do země vyroste ve strom, či květinu. Doufá, že tímto nápadem přispěje je k zalesňování planety a snížení množství produkovaného odpadu.
14.1.
V americkém městě Flint byla zjištěna kontaminace pitné vody, způsobující tzv. Legionáškou nemoc. Na pomoc Červenému kříži byla do postižené oblasti povolána Národní garda, která se nyní stará o roznos balené vody do jednotlivých domácností. Více o aktuální problematice můžete shlédnout v přiloženém video spotu.
12.1.
Mezinárodní výstava SMAGUA 2016 se letos koná v termínu 8. - 11. března ve španělském městě Zaragoza. SMAGUA je nejen příležitostí pro představení nových technologií a dalších inovací z vodárenského průmyslu, ale je také příležitostí k setkání s odborníky v oboru a šancí k vytvoření nových kontaktů.
7.1.
Nedostatek vody je spojen se šířením nemocí, je nebezpečný a především pro obyvatele rozvojových zemí je velikou překážkou v jejich každodenních životech. Naopak, ve vyspělých zemích je i v současné době přístup k pitné vodě samozřejmostí.
6.1.
Platbu za vodné a stočné pohodlně z domova umožňují od začátku letošního roku svým smluvním zákazníkům, kteří si nechávají zasílat faktury elektronicky, Pražské vodovody a kanalizace. „Zaplatit fakturu on-line je možné pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, což je odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
6.1.
Nadace SamSam si klade za cíl zlepšit přístup kvalitnímu a hygienicky nezávadnému zdroji vody v rozvojových zemích. Podporuje všechny projekty a dobré nápady, jež přispívají k dosažení tohoto velkolepého cíle.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Americká vláda předpovídá, že až 60% povrchu země bude brzy čelit alarmujícímu nedostatku vody. Kniha s názvem “Budiž voda: Izraelské řešení pro vodou vyprahlý svět”, kterou vám dnes představujeme, přináší možnosti řešení zmírnění této krize podle izraelského modelu.
28.12.
Letošní klimatický jev El Niňo, který provází značné sucho, si v Kolumbii letos vyžádal nečekanou oběť - na Vánoce svítí podstatně méně světelných řetězů a dalších druhů tradiční sváteční výzdoby, napsala dnes agentura AP.
22.12.
Kárahnjúkar je vodní elektrárna ve městě Fljótsdalshérað na východě Islandu. Přilehlá přehradní nádrž Kárahnjúkastífla je se svojí délkou 730 m a hrází vysokou 193 m největší svého druhu v Evropě.
16.12.
Jaké cíle si dala pařížská dohoda vzniknuvší na světové klimatické konferenci v Paříži COP21? Jak těchto cílů svět dosáhne? Představujeme vám zakládní body pařížské dohody a zároveň přinášíme odpovědi na některé otázky, které vás mohou v souvislosti s dohodou napadnout.
14.12.
Státní výbor pro monitorování Národní strategie pro biodiverzitu (Stratégie nationale pour la biodiversité, SNB) uznal a zařadil závazek Veolie „Ochrana a obnova biodiverzity“ do SNB 2015.
12.12.
Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dohoda, která má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol, je výsledkem jednání pařížské konference OSN o ochraně klimatu.
12.12.
Přijetí pařížské dohody, která od roku 2020 nahradí Kjótský protokol, považuje český premiér Bohuslav Sobotka za historický moment. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
9.12.
Sekretariát UNFCCC (Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu) shromáždil informace o investicích spojených se zpomalováním klimatických změn a zveřejnil je na přehledném webu.
8.12.
Až do 11. prosince probíhá ve francouzském hlavním městě jedna z největších mezinárodních konferencí o klimatu - COP21. Témat k jednání bude jistě mnoho. Nemáte čas studovat dlouhé elaboráty? Dnes vám přinášíme video, které jednoduše shrnuje témata a důvody konání této konference.
7.12.
Tento týden se přední světoví politici, vědci, podnikatelé a mnozí další sešli v Paříži na konferenci COP 21, nejvýznamnějším světovém kongresu na téma klimatických změn od kodaňského summitu konaného v roce 2009. K tomuto tématu se vyjádřil také A. Frérot, jehož vyjádření přinášíme v přesném znění.
4.12.
V minulých dnech jsme vám přinesli novinky a shrnutí z některých konferencích konaných v rámci mezinárodního summitu COP21 v Paříži. Pokud vás tato tématika zaujala a chcete mít informace tak zvaně z první ruky, doporučujeme sledovat živé vysílání přímo z konference. Jak na to, se dočtene v následujícím článku.
3.12.
Na konferenci COP21 se zástupci států shodli na několika efektivních opatřeních nutných k řešení problémů změn klimatu. Součástí celosvětové dohody bylo stanovení dostatečně vysokých uhlíkových poplatků a vytvoření nezbytných pravidel pro tržní ekonomiku, která povedou k omezení globálního oteplování maximálně do 2°C.
2.12.
Diskuze o ochraně ovzduší v rámci konference COP21 nejsou jen tak virtuální. Reální důsledky změn klimatu se projevují také u nás ve střední Evropě. Stačí si vzpomenout na povodně či letošní sucho. Jak se na to může připravit vodárenská společnost v České republice? Inspiraci můžeme najít u skupiny Veolia.
2.12.
Média jsou plná zpráv o životním prostředí. Jaký je ale názor široké veřejnosti? Uvědomujeme si rizika změny klimatu, nebo je to pro nás jen virtuální problém? Podle nejnovějšího výzkumu agentury IPSOS berou Češi problematiku globálního oteplování vážně. 84 procent české populace je považuje za závažný problém, 44 procent dokonce za velmi závažný.
2.12.
Projekt 1 Heart 1 Tree (1 Srdce 1 Strom) spojuje digitální umělecké dílo s ekologickou iniciativou týkající se zalesňování. Nová generace ekologických projektů spojuje reálné a virtuální, dva zdánlivé protiklady, jež dokážou společně nabídnout opravdový zážitek. Tento neobvyklý projekt byl prezentován na konferenci COP21.
2.12.
Šest hlav států, vlád a vedoucích představitelů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu dnes vyzvaly firmy a země, aby dostály pařížských plánů a zvýšily poplatky za uhlíkové emise na úroveň, která povede k čistější a zdravější budoucnosti naší planety.
1.12.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v pondělí 30. listopadu 2015 zúčastnil setkání hlav států a předsedů vlád, které se uskutečnilo v Paříži na úvod konference o změnách klimatu. Hlavním tématem summitu byla problematika ochrany klimatu, aktivity zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů a adaptace na negativní dopady změny klimatu.
1.12.
Ostrou premiéru přímo v ulicích metropole zažil projekt dodávky pitné vody balené v sáčcích. Pražské vodovody a kanalizace sáčky nasadily v minulém týdnu při havárii první kategorie na Hradčanech v uličkách okolo Nového světa.
1.12.
Jen několik dní před zahájením pařížské konference o klimatu COP 21 se z podnětu Světového ekonomického fóra sešli nejvyšší představitelé 78 významných nadnárodních společností, jejichž tržby dohromady dosahují 1,8 bln. eur, a vyzvali světové vůdce k ambiciózní dohodě o klimatu.
1.12.
Cílem zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu je přijetí nové mezinárodní smlouvy o ochraně klimatu, která by měla začít platit od roku 2020. Klimatická konference v Paříži (COP 21) potrvá od neděle 29. listopadu do pátku 11. prosince.
23.11.
V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní". Informuje o tom dnes britský list The Telegraph.
23.11.
Letos již po 23. organizuje Český svaz ochránců přírody v České republice mezinárodní kampaň Ukliďme svět!, kterou osmým rokem finančně podporuje generální partner projektu Nadační fond Veolia.
17.11.
Týmy biologů se v Brazílii snaží zachránit ryby z řeky Doce kontaminované poté, co se začátkem tohoto měsíce protrhly dvě nádrže s odpadní vodou z dolu na železnou rudu. Informovala o tom dnes agentura AP.
13.11.
Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.
11.11.
Hledáte hezký netradiční dárek, který navíc pomáhá? Od 11. listopadu si můžete opět zakoupit krásné křišťálové karafy na vodu z limitované edice projektu Voda pro Afriku. Ten již šestým rokem organizují Nadační fond Veolia a společnost Veolia.
30.10.
Dnes přinášíme video pro vaše zvídavé ratolesti. V anglickém jazyce je zde vysvětleno jak vznikala naše planeta, jak se formovaly hory a ostrovy, jak vznikaly kontinenty a jaký podíl na tom všem nese všeobjímající voda.
28.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro vodárenské společnosti ze skupiny Veolia Česká republika provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services s.r.o.
27.10.
Společnost Pražské vodovody a kanalizace, a. s., (PVK) se ohrazuje proti vyjádřením radní Jany Plamínkové ohledně neplatnosti provozovatelské smlouvy a tento právní názor považuje za nesprávný.
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
14.10.
Čína dokončila stavbu vodní elektrárny v Tibetu, která je zatím největší elektrárnou, která byla v tomto regionu postavena. Náklady na stavbu dosáhly 9,6 miliardy jüanů (36,1 miliardy Kč), uvedla dnes společnost Gezhouba Group, která je největším státním stavitelem přehrad v Číně. Kapacita elektrárny je 510 megawattů (MW).
13.10.
Největší přehrada světa vznikla v provincii Chu-pej v Čínské lidové republice. Jedná se o obří stavbu, která je společně s Velkou čínskou zdí jediné lidské dílo viditelné z vesmíru. Vodní plocha zabírá přes1000 km2 a objem vody v přehradě je asi 40 miliard m3. Velký projekt, který vznikl již v roce 1919 se před 9 lety konečně dočkal dostavby a dokončení.
12.10.
Staňte se velvyslancem životního prostředí prostřednictvím kampaně “Vítejte v mém domě” sdružení PikPik Environnement. Co mají společného aperitiv a největší mezinárodní konference o klimatických změnách ve Francii? Jsou skvělou příležitostí k propagaci ekologicky zodpovědného chování.
9.10.
Veolia získala zakázku na provozování budoucí bioelektrárny společnosti Belgian Eco Energy (BEE), která vznikne v mezinárodním přístavu Gent (Belgie). Smlouva v délce trvání 15 let představuje pro tuto francouzskou skupinu zakázku v hodnotě 150 miliónů eur.
9.10.
Plzeň převezme od ledna 2016 akciovou společnost Vodárna Plzeň, která nyní patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu, kde je stanovena cena akcií 700,5 milionu Kč. Tuto sumu dá nyní město do úschovy u Komerční banky, kde mají oba subjekty účty.
30.9.
V německém Essenu se ve dnech 23.-27.10 2015 koná již 69. ročník konference zaměřené na vodárenský průmysl. Konference se pravidelně účastní 800 odborníků, dodavatelů, vědců a zástupců odborné veřejnosti. Co bude letos na pořadu dne? Např. národní akční plán pro udržitelné využívání pesticidů či investice do vodárenské infrastury.
25.9.
Vedení Prahy 6 se připojilo k projektu Pražských vodovodů a kanalizací a v případě havárie vodovodní sítě bude především handicapovaným občanům nabízet zdarma pitnou vodu ve dvoulitrových sáčcích. Lidem, pro které je obtížné nebo nemožné si vodu opatřit svépomocí, ji budou donášet pracovníci Českého červeného kříže.
25.9.
Spojené národy startují svou kampaň na podporu nového programu za odstranění chudoby a udržitelný rozvoj ve velkém stylu. V rámci hudebního festivalu vystoupí světové hvězdy jako Pearl Jam, Beyonce, Coldplay a Ed Sheeran. Cílem programu je do roku 2030 odstranění extrémní chodoby a zlepšení životních podmínek všude na zeměkouli.
24.9.
O nutnosti recyklace se dnes píše všude - v časopisech, na interentu, v médiích probíhá řada diskuzí... Jak ale zařídit, aby lidé recyklovat opravdu začali? Řešení v africkém prostředí našla mladá žena z Lagosu.
23.9.
EurEau je evropskou asociací sdružující vodárenské společnosti poskytující své služby více než 400 milionům zákazníků. Ke svému čtyřicátému výročí natočilo sdružení sérii video spotů s předními evropskými odborníky. Pojďme se podívat na první z nich.
11.9.
Přehrada na řece White Salmon River ve státě Washington byla zdemolována 26. října 2011. Podívejte se na unikátní video z průběhu demolice a následného vypuštění vody z přehrady.
10.9.
Nepálské hlavní město Káthmándú brzy spustí program analýzy nezávadnosti vody ve spolupráci s Metodologickým střediskem pro životní prostředí (METCENAS) z České republiky. Informoval o tom místní tisk.
3.9.
Škodu ve výši zhruba milion eur (27 milionů Kč) způsobila před půl rokem v chystaném sídle německé Spolkové zpravodajské služby (BND) v Berlíně údajná sabotáž, při níž někdo odstranil pět vodovodních kohoutků ve třech patrech, informovala dnes agentura DPA. Neznámý pachatel tak způsobil vytopení části budovy.
25.8.
Vyhlídka na budoucnost plnou válek o vodu je mýtem, protože k násilným mezistátním konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů, pravidlem je zde naopak spolupráce. Otázka vody je například prakticky jediná věc, na níž se dokáže domluvit Izrael s Palestinci a Jordánskem.
25.8.
V důsledku smrtících výbuchů ve městě Tchien-ťin dne 12. srpna letošního roku pověřily čínské úřady společnost Veolia vyčištěním 1 100 tun toxických odpadních vod.
20.8.
Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.
19.8.
Kalifornské Los Angeles chrání vodu ve svých nádržích s pomocí černých plastových koulí. Hladiny několika městských rezervoárů pokrývá takřka sto milionů koulí, které brání nadměrnému odpařování vody a také pomáhají chránit vodu před karcinogenními bromičnany.
13.8.
Kvalita vody v řece Animas na jihozápadě amerického státu Colorado se vrátila do stavu, v němž byla před tím, než byla kvůli činnosti pracovníků federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) zamořena toxiny z opuštěného zlatého dolu. Sdělila to ve středu EPA a potvrdili to zdravotničtí činitelé státu Colorado.
12.8.
Guvernér Colorada John Hickenlooper vyhlásil stav přírodní katastrofy v okolí řeky Animas, do které minulý týden uniklo z odstaveného dolu 11,3 milionu litrů znečištěné vody. Řeka se zbarvila do hořčicově žluté barvy. Místní obyvatelé se snaží od znečištění ochránit zdroje pitné vody a chtějí po úřadech vědět, jaká jim hrozí rizika, uvedla agentura AP.
29.7.
Když Scott Harrison založil v roce 2006 projekt "charita: voda", bylo jeho neskromným cílem zajistit čistou nezávadnou pitnou vodu pro celý svět. Jako jeden z prvních použil model, ve kterém 100 % z veřejných darů je určeno pro financování vlastních vodních projektů. Průkopnický je také ve využívání eletronických médií.
21.7.
Proč využívat nákladná a životní prostředí znečišťující paliva, když lze k pohonu obchodních lodí využít energii větru, mořských proudů a slunce? Je možné, že by budoucností nákladní lodní dopravy byly plachetnice? Alespoň tři nizozemští přátelé, kteří dosti připomínají piráty, na tuto poněkud bláznivou myšlenku sázejí.
16.7.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
9.7.
V rámci Veolia Summer School 2015 mělo i letos možnost 39 studentů 20 národností, pocházející z 29 univerzit a 16 zemí se blíže seznámit s činností skupiny, setkat se s manažery a navštívit konkrétní provozy. Na závěr letní školy studenti pak společně v ateliérech navrhují kompletní projekt ekologické čtvrti.
1.7.
První červencový den vám přinášíme videosestřih skoků do vody v krásném prostředí Havajských ostrovů. Můžete se tak s námi dnes navnadit na přicházející prázdninová dobrodružství.
1.7.
Každý třetí obyvatel planety nemá k dispozici plnohodnotnou toaletu, což podporuje šíření nemocí a zvyšuje dětskou úmrtnost. Uvedly to ve společné zprávě Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO).
30.6.
Děsí vás tropická vedra, která nás dle předpovědi počasí čekají? Zapomínáte často pít? Asi jako my všichni.. Pro majitele iPhonů a iWatch máme svělý tip na aplikaci My Water, která hlídá hydrataci vašeho těla.
30.6.
Za nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace. Dospěla k tomu zvláštní komise sestavená Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Novinářům to dnes řekli radní Jana Plamínková (STAN) a předseda představenstva PVS Petr Žejdlík.
25.6.
Velké chuchvalce pěny zahltily část brazilské řeky Tiete, která protéká městečkem Pirapora de Bom Jesús v jihovýchodní Brazílii. Pěna pokrývající řeku i řadu ulic města vzniká kvůli znečištění vody a objevuje se pravidelně prakticky každý rok, když koncentrace znečišťujících látek ve vodě stoupne, napsala dnes agentura AP.
24.6.
Instanbul Water Expo představí komplexní řadu nejnovějších technologií a vývoje v oblasti udržitelného využívání vodních zdrojů, úspory vody, čištění odpadních vod a recyklace. První B2B výstava v Turecku výhradně zaměřená na vodárenský průmysl vodu a odpadní vody se koná 3. - 5. 9. 2015 v Instanbul Expo Center.
22.6.
Před třemi týdny postihla obyvatele části pražských Dejvic nemilá situace, když jim z kohoutků vytékala kontaminovaná voda, která některým způsobila střevní potíže. Této problematice se věnujeme již od samotného počátku. Aktuálně tedy přinášíme také blogový příspěvek Marka Lichtenberka k iniciativě advokáta Davida Bascheriho.
16.6.
Skupina Veolia uzavřela prostřednictvím své dceřiné firmy Ireland Veolia Energy Services patnáctiletou smlouvu v hodnotě 450 mil. eur se společností Mayo Renewable Power o provozování bioelektrárny v irském Killala v hrabství Mayo.
11.6.
V souvislosti s dejvickou havárií asi každého napadá řada otázek spojených s historií výstavby vodárenské infrastruktury. Jak se stavělo za první republiky a jak v poválečném období? Jak je možné, že sítě nejsou zaneseny v mapách? Zeptali jsme se za vás historika Jaroslava Jáska.
10.6.
Dejvická havárie vodovodního potrubí má nečekaně mnoho dopadů. Představitelé některých měst se podobné kalamity také obávají a slibují vyšší investice do zastaralé sítě. Což je správně, říká generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Jen to bude znamenat zvýšení ceny vody. V přesném znění přinášíme rozhovor pro HN.
10.6.
Společnost Veolia, světový specialista na vodohospodářské služby, odpadové hospodářství a energetické služby, v úterý 9. června oznámila, že získala zakázku v hodnotě 144 milionů dirhamů (cca 35 mil. eur) na rozšíření čistírny odpadních vod v Dubaji.
8.6.
Prudký rozvoj těžby ropy a plynu z nepropustných hornin metodou takzvaného frakování nevedl ve Spojených státech obecně k žádnému systematickému znečišťování zdrojů pitné vody. Objevilo se jen několik jednotlivým případům jejich ohrožení.
28.5.
Voda v Dejvicích a Bubenči je opět zcela v pořádku, všechny odebrané vzorky jsou negativní. Hygienická stanice hlavního města Prahy prohlásila vodu za pitnou úderem dnešní 16 hodiny.
28.5.
Rozhovor s Františkem Kožíškem ze Státního zdravotního ústavu na téma dejvické havárie. Proč musíme na výsledky testů čekat hodiny? Jakým způsobem dejvickou vodu upravit, aby byla pitná? Odpovědi naleznete v aktuálním článku.
28.5.
Rozbory podle hygieniků ukázaly, že voda v Dejvicích a Bubenči už neobsahuje bakterie ani viry. Během několika desítek minut oznámí, že ji lze znovu pít. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekla hygienička hlavního města Zdeňka Jágrová. Podle ní podobnou epidemii Česko nezažilo od 70. let.
27.5.
Nejnovější informace z pražských Dejvic poukazují na příčinu vzniklé situace. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., (PVK) nalezli slepé rameno, které zřejmě zavinilo kontaminaci vody. Bližší informace potvrdil ČTK Petr Mrkos, generální ředitel PVK.
25.5.
Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, je třeba provést další testy. Vodu nelze používat ani na vaření, ústní hygienu a mytí obličeje. Je ale možné ji používat pro praní a další obvyklé činnosti. Po mytí nádobí je však potřeba jej opláchnout pitnou vodou, sdělil dnes ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) T. Mrázek.
25.5.
Voda z veřejné sítě v pražských Dejvicích a Bubenči stále není pitná. Předběžné výsledky mikrobiologických analýz vzorků odebraných v neděli odpoledne ukazují, že závada trvá. V přesném znění přinášíme vyjádření společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) k aktuální situaci v Dejvicích.
25.5.
Kalifornští regulátoři schválili návrh několika stovek tamních zemědělců snížit spotřebu vody dobrovolně o jednu čtvrtinu. Kalifornii trápí jedno z nejhorších období sucha v historii. Farmáři dosud veškerý tlak na sebeomezení v tomto smyslu odmítali.
24.5.
Dne 24. 5. 2015 byla provozovateli pražské vodovodní sítě, společnosti PVK, oznámena informace o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti Prahy-Dejvic.
20.5.
Letošní 19. ročník vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE je nejen setkáním všech odborníků a příznivců oboru, ale také místem pro prezentaci služeb a inovací. Jedním z nich je Smart metering skupiny Veolia, kterou najdete v hale 4, stánek číslo 50.
11.5.
Bukurešť v minulých letech zažívala časté záplavy, převážně v důsledku nedostačujícího kanalizačního systému. Dlouhodobé řešení, ke kterému dospěli odborníci Veolie v Rumunsku, zlepšilo každodenní život místních obyvatel.
4.5.
Nové video laicky vysvětluje, jak zavedení norem pomáhá vodárenské společnosti v Senegalu spolehlivěji dodávat pitnou vodu v regionu a současně zlepšovat spokojenost koncových zákazníků.
29.4.
Díky dlouhodobému a systematickému snižování nákladů na energie a s tím spojeným ekologičtějším provozem získala Veolia Energie ČR certifikaci podle normy ISO 50001 – Energetický management. Slavnostní předání certifikátů proběhlo za přítomnosti představitelů Bureau Veritas a Veolia Energie ČR v sídle společnosti v Ostravě.
28.4.
S originálním nápadem, jak recyklovat odpad, přišli dva studenti architektury. Z plastových lahví tvoří neobvyklé konstrukce. A ne jen tak ledajaké, oceněni již byli v soutěži European Gau:di competition.
24.4.
Rozhovor s Antoine Frérotem, předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Veolia, o hospodaření s vodou, nových technologiích, udržitelném rozvoji i opětovném použití odpadních vod. Rozhovor otiskl francouzský deník Le Figaro.
23.4.
Jak probíhalo letošní vypouštění dospělých pstruhů v rámci společného projektu skupiny Veolia a rybáře Jakuba Vágnera? Fotogalerie z akce napoví, ale nejlépe bude, když se do Špindlerova Mlýna přímo vydáte a na vlastní oči se přesvědčíte, jak se rybám v této lokalitě daří.
23.4.
Díky finanční podpoře společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia vysadil včera rybář Jakub Vágner ve Špindlerově Mlýně do Labe zhruba tunu dospělých pstruhů, z nichž někteří dosahovali váhy ke třem kilogramům. Projekt Cesta pstruha se letos opět vrátil k Labi, a to již podruhé do Špindlerova Mlýna.
22.4.
Patnáctý ročník mezinárodního kongresu World Water Congress XV se letos koná v Edinburghu od 25. do 29. května. Akci pořádá asociace IWRA (International Water Resources Association) s podtitulem Světová voda, zdroj pro rozvoj: příležitosti, výzvy a omezení.
21.4.
S další zajímavou inovací přišla technická univerzita v Limě – vyrobila billboard, který zvládne vyrobit 9450 litrů vody za pouhé tři měsíce. Toto množství pokryje potřebu stovek rodin. Voda je v Limě opravdu vzácná, je to totiž druhé největší pouštní město na světě.
20.4.
V listopadu 2008 byla zahájena realizace programu zavádění efektivního obchodního modelu v oblasti poskytování vodovodních a kanalizačních služeb (CAWSA) v Afghánistánu. Díky programu vzniklo více než 4800 vodovodních přípojek a náklady na výrobu poklesly až o 55 %.
16.4.
Dvě velké řeky na jihovýchodě Mexika v úterý zamořila ropa uniklá z potrubí, které poničili zloději; statisíce lidí jsou teď kvůli tomu bez pitné vody. Například stát Tabasco byl nucen zrušit školní výuku, mnohde je omezeno fungování úřadů. Místní samospráva požádala o pomoc s distribucí pitné vody armádu, uvedla zpravodajská stanice BBC.
16.4.
Dohodu o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství podepíšou český a polský ministr životního prostředí během společného zasedání vlád Česka a Polska, které se v pondělí uskuteční v Praze. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády.
9.4.
Nejhorší vlna sucha za poslední desítky let přiměla tchajwanské úřady přijmout razantní opatření omezující spotřebu vody na ostrově. V některých městech na severu budou dodávky vody na dva dny v týdnu zcela přerušeny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se omezení celkově dotknou více než milionu domácností.
7.4.
Rádžastán leží na severovýchodě Indie. Polovinu zabírá poušť a polopoušť, druhá část je sice zelenější, ale i tam zasahuje tzv. dešťový stín a dlouhé měsíce neprší.Největším problémem místních lidí podle něj nebylo zdraví, ale voda, především pitná.
7.4.
Jednou z prvních je letos provozovatel vodovodů a kanalizací na území vodoprávních úřadů Olomouc a Uničov společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, která celkem ošetří 7 950 kanalizačních vstupů. Na celoroční deratizaci budou vydány stovky tisíc korun a spotřebuje se téměř 1,5 tuny nástrah.
1.4.
Konference s podtitulem pokrok v monitoringu, předpovědi a řízení hydroekologických procesů se uskuteční od 13. do 16. dubna ve Vídni. Hlavním diskutovaným a prezentovaným tématem bude interakce mezi podzemními vodami, povrchovými vodami a ekologickými systémy.
31.3.
V regionu Amhara v severní Etiopii cestují ženy a děti desítky kilometrů od svých domovů, aby našli zdroj vody. Jejich problém by mohla vyřešit 9 metrů vysoká šedesátikilová věž z bambusu a síťoviny. Přístup k vodě dokáže zajistit rychle a efektivně.
30.3.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
26.3.
V konfliktech na Blízkém východě bojovníci stále častěji úmyslně ničí zásobárny pitné i užitkové vody a čističky odpadních vod. Zhoršují tím už tak dost špatnou situaci v zásobování domácností i zemědělství vodou, uvedl ve své zprávě Mezinárodní výbor Červeného kříže.
25.3.
V rámci oslav Světového dne vody 2015 připravila skupina Veolia v České republice novou soutěž Škola do přírody pro žáky na II. stupni ZŠ (6.–9. třída) a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.
24.3.
Studentka Dánské technické univerzity Lise Fuglsang Vestergaard přišla s nápadem vyrábět cihly z plastového odpadu a za pomoci solární energie. Z těchto cihel chce stavět domy v Indii, které budou odolné vůči monzunům.
23.3.
Skupina Veolia zavedla před téměř dvěma roky nový obchodní model v podobě pronájmu rozpouštědel. Místo aby prodávala xylen, butylacetát nebo isopropylalkohol v kanystrech či barelech, Veolia je zákazníkům z průmyslového sektoru, zejména z farmaceutického a automobilového odvětví, pronajímá.
18.3.
Kalifornie se v úterý dohodla na nových opatřeních, které mají pod hrozbou pokut ochránit tamní nedostatečné vodní zdroje. V tomto americkém státě, který se již několik let potýká s velkým suchem, nově například nebude možné kropit trávník 48 hodin po vydatném dešti, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.
17.3.
Tvrdohlavý inženýr Corentin de Chatelperron se vydá na cestu kolem světa na lněném plátně a plachetnici z juty. Jeho snem je dát dohromady vynálezce z celého světa, kteří by pracovali na stejném projektu - hledání low tech řešení v rozvojových zemích.
16.3.
Calgary se zařadilo na první místo nejnovější studie U.S. and Canada Green City Index, v kategorii voda, kterou provedlo Economist Intelligence Unit. Ve srovnání s 26 severoamerickými městy má Calgary nemenší únik vody (4 %) a je hluboko pod průměrnou spotřebou vody na osobu za den.
10.3.
V rotterdamském přístavu by se mohl vznášet zcela nový ostrov s rozlohou 150 m2! Nebyl by jen tak ledajaký, ale vyrobený z recyklovaného plastu. S návrhem přišla holandská architektonická společnost WHIM. Není to první projekt tohoto druhu, navrhli už i umělý ostrov s rozlohou jako má například Havaj.
4.3.
Skupina Veolia oznámila celkové finanční výsledky za rok 2014. Společnosti se podařlo navýšit obrat o 4,6 % proti r. 2013 na 23 880 mil. eur v loňském roce. Pozitivní je i pokrok v získávání průmyslových zákazníků. Poměr mezi komunálními a průmyslovými zákazníky je aktuálně 61 % : 39 %, přičemž dlouhodobým cílem je 50 % : 50 %.
3.3.
Australský Woodlawn je skvělý případ funkčnosti kruhové ekonomiky. Dokáží tam z odpadu vyrábět čistou elektřinu a zamezit tak vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. To ale není vše, pomáhá také k produkci k produkci 2500 tun ryb ročně!
24.2.
Jak vyřešit stále se opakující problémy s dodávkami tekoucí vody v hlavním městě Angoly? Se zajímavým nápadem přišla asociace GSMA, která vytvořila mobilní službu Mobile Enabled Community Services. Ke správné funkčnosti stačí mobilní telefon… A věřte, že i v angolských slumech jsou již dnes značně využívané.
19.2.
EurEau pořádá 25. března mezinárodní konferenci Water Matters v belgickém Bruselu. Hlavním tématem konference bude důležitost vody pro život, životní prostředí a ekonomiku v globálním měřítku. Zahraniční odborníci se budou věnovat také problematice nedostatku vody, demografickým a klimatickým změnám. Registrovat se můžete již nyní!
16.2.
Zhruba od poloviny února se i v České republice objeví v tištěných médiích a na zpravodajských serverech nová celosvětová reklamní kampaň skupiny Veolia, která dokresluje slogan skupiny „Pečujeme o světové zdroje“. Ve Francii byla kampaň zahájena 26. ledna 2015 a jedná se o první kampaň skupiny za posledních pět let.
16.2.
Mezi roky 2000 až 2010 v rumunském hlavním městě dramaticky přibylo také spokojených zákazníků se službami v oblasti vodárenství – v roce 2002 bylo spokojeno jen 46 % dotazovaných, v roce 2008 již 75 %. Výrazné úspory nákladů umožnily obyvatelům města těžit ze třetí nejnižší ceny vodného ze 44 hlavních rumunských provozovatelů.
11.2.
V pražském hotelu DAP bude již zítra v 9 hodin zahájena tradiční konference k problematice financování vodohospodářkého majetku. Vodarenstvi.cz je mediálním partnerem akce a proto pro vás připravujeme zpravodajství přímo z akce. Připomeňme si program zítřejší akce...
10.2.
V roce 1997 přišli dva architekti se skvělým nápadem - postavit největší přírodní bazén na světě v rameni řeky Sprévy v Berlíně. Nyní, v roce 2015, tento projekt získal od "fanoušků" již miliony eur a těší se obrovské podpoře veřejnosti.
9.2.
Rozhovor s Jaroslavem Loudou, vedoucím útvaru diagnostiky vodovodní sítě společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o tom, že “poslouchat vodu” je umění, které má dnes velmi reálné přínosy.
3.2.
Pařížský Disneyland jako první provozovatel zábavních parků v Evropě vybudoval vlastní čistírnu odpadních vod za účelem recyklace a následného snížení spotřeby pitné vody. Případovou studii přinášíme v rámci nového seriálu "Kruhová ekonomika (nejen) v oblasti vodohospodářství".
2.2.
Přírodní zdroje jsou stále vzácnější. Logicky se nabízí otázka: Jak dlouho přírodní zdroje ještě vydrží? Jak dlouho budou k dispozici pro běžnou spotřebu a pro průmyslové užití? Řešení se nabízí.. Musíme nejen šetřit přírodními zdroji, ale také se snažit o jejich recyklaci a obnovu. To je podstata tzv. kruhové ekonomiky, která je tématem nového seriálu.
2.2.
Letošní ročník konference se pokusí objektivně uchopit výhody a nevýhody jednotlivých provozních modelů VaK v ČR a poskytnout tak zástupcům měst a obcí ucelený pohled na problematiku výběru nejvhodnějšího modelu provozování. Konference se uskuteční v pražském hotelu DAP 12. února 2015.
29.1.
Na zasedání správní rady nadačního fondu společnosti Veolia Energie ČR, které se konalo 20. ledna v Olomouci, bylo schváleno celkem 19 projektů, díky kterým vznikne 37 nových pracovních míst v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
27.1.
Desítky milionů Brazilců možná čeká drastické šetření s pitnou vodou, protože nejlidnatější regiony země zažívají největší sucho za posledních 80 let. Podle ministryně pro životní prostředí je situace "znepokojivá", jelikož zásoby vody v nádržích a přehradách jsou téměř na nule.
21.1.
Nedostatek surovin, nedostatek vody, nedostatek energie – to jsou obrovské výzvy, kterým dneska čelíme. Jedním z řešením může být tzv. kruhová ekonomika. Detailně se této problematice věnoval generální ředitel společnosti Veolia Antoine Frérot na svém blogu publikovaném v rámci Světového ekonomického fóra, které bylo dnes zahájeno v Davosu.
19.1.
Veolia Energie ČR rozšířila pole své působnosti do Libereckého kraje. Od počátku roku 2015 zajišťuje dodávku elektrické a tepelné energie pro kongresový, hotelový a zábavní komplex Centrum Babylon.
15.1.
Ozdravný proces v rámci Veolie probíhá už třetím rokem. Mezinárodní společnost působící ve vodohospodářství, energetice, ale také odpadovém hospodářství se v rámci celosvětové restruktualizace podařilo prakticky smazat svůj dluh i získat finanční prostředky na další investice a rozvoj.
14.1.
Od 1. ledna 2015 je skupina Veolia v České republice řízena jednotně. Vznikla jednotná struktura řízení aktivit vodárenství, teplárenství a odpadového hospodářství pod společnou značkou Veolia. Generálním ředitelem skupiny je Philippe Guitard, který je zároveň ředitelem skupiny pro střední a východní Evropu.
14.1.
V prosinci loňského roku byl ukončen prodej křišťálových karaf, jehož stoprocentní výtěžek ve výši 600 tisíc Kč je věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni. K výtěžku z prodeje karaf přidala ještě dalších 160 tisíc korun Veolia Česká republika jako dar za rozeslaná novoroční přání s motivem afrického projektu.
23.12.
Nizozemská europoslankyně (v Evropském parlamentu pracuje již od roku 2007) Esther De Lange se v listopadu stala předsedkyní skupiny Voda Evropského parlamentu (EP Water) a bude navazovat na práci bývalého europoslance Richarda Seebera. Paní De Lange je místopředsedkyní Evropské lidové strany.
11.12.
Desítky tisíc demonstrantů včera vyšly do ulic hlavního irského města Dublin, aby vyjádřily nesouhlas s plánovaným zavedením nových poplatků za dodávky vody pro domácnosti. Demonstrace se konají již třetím dnem a jsou největším protestem od vypuknutí finanční krize v roce 2008, uvedly agentury AP a Reuters.
3.11.
Nejméně 100.000 lidí dnes v Irsku demonstrovalo proti nové dani za dodávky vody. Jde o jedno z opatření, která mají zemi pomoct se splácením mezinárodní úvěrové pomoci. Podle BBC se po celé zemi konalo téměř 100 demonstrací, z toho zhruba 20 v irské metropoli Dublinu.
31.10.
V období 1. 7. - 31. 12. 2014 předsedá EU Itálie. Z pohledu vodního hospodářství došlo od roku 2003, kdy Itálie EU předsedala naposledy, k řadě změn ve směřování.
31.10.
Od soboty 1. listopadu si můžete koupit krásnou křišťálovou karafu na vodu z limitované edice projektu Voda pro Afriku. Ten již pátým rokem organizují Nadační fond Veolia a společnost Veolia.
24.10.
Projekt Voda pro Afriku je již tradiční součástí předvánočního období. Nadační fond Veolia a společnost Veolia jej realizují již po páté a i letos byla vyrobena speciální série krásných ručně foukaných karaf z českého skla. Pojďme se podívat, jak se karafy vyrábějí.. Prodej limitované edice bude spuštěn 1.11. a tak již nyní vrcholí příprava a výroba.
22.10.
Za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl 21. října 2014 slavnostně položen základní kámen moderního návštěvnického střediska Vodní dům. Slavnostní akce se konala přímo na místě, kde začala výstavba nízkoenergetické budovy Vodního domu, u hráze vodní nádrže Švihov na Želivce nedaleko obce Hulice.
22.10.
Slovenský parlament změnou ústavy zakázal až na výjimky vývoz vody ze Slovenska do zahraničí. Návrh prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica, která označila vodu za strategickou surovinu. Předlohu při dnešním hlasování podpořila kromě poslanců vládních sociálních demokratů (Směr-SD) i část opozice, někteří poslanci už dříve nařkli kabinet z populismu.
16.10.
V neděli 12. října dopoledne se konala další úklidová akce v rámci kampaně Ukliďme svět!, kterou v ČR organizuje už 22. rok Český svaz ochránců přírody a finančně dlouhodobě podporuje Nadační fond Veolia.
14.10.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pracuje na konceptech dvou misí věnovaných průzkumu zásob vody a dalších zdrojů na Měsíci a jejich možnému využití pro pobyt lidí na souputníku Země, ale i pro jejich pronikání dál do sluneční soustavy. Informuje o tom server Space.com.
13.10.
Obyvatelům nejlidnatějšího brazilského města Sao Paula hrozí kvůli dlouhodobému suchu nedostatek pitné vody. Extrémní nedostatek vláhy způsobil nevídaný pokles hladiny vodní nádrže zásobující šest milionů Brazilců vodou.
8.10.
Jak pokračovat v boji za snížení světových emisí skleníkových plynů, které mají negativní účinky na světové klima, o tom hovořil před summitem v New Yorku generální ředitel skupiny Veolia Antoine Frérot.
30.9.
Procento lidí v Limeiře připojené na kanalizační síť se za méně než 10 let zvýšilo ze 78 na 100 %, přestože populační růst byl 31 %. Čištění odpadních vod v tomto městě dříve téměř neexistovalo. Dnes je ovšem veškerá odpadní voda vyprodukovaná ve městě vyčištěna.
24.9.
Ve středu 24. září 2014 byla zástupcům investora, společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s., předána modernizována úpravna vody Hradec Králové. Slavnostnímu okamžiku byl přítomen také primátor města MUDr. Zdeněk Fink. Stalo se tak v roce 50. výročí jejího uvedení do provozu.
23.9.
Díky nízkému tlaku po havárii a nefunkčnosti zpětných klapek kontaminovali někteří majitelé nemovitostí část vodovodní sítě v pražských Dejvicích a Újezdu nad Lesy. Předvolební mediální smršť však míří na Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Společnost přesto nechce zveřejnit viníky kontaminace.
29.8.
V Shenyangu se podařilo během 3 let snížit procento nefakturované vody ze 30 % na 10 %. Dalším výrazným úspěchem v tomto čínském městě jsou úspory spotřeby energií, které dosáhly 6 % na výrobní jednotku či zavedení systému adresné fakturace a inkasování plateb v roce 2011.
28.8.
Během osmi let byla v Apalitu zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž se zvýšila míra pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent. V kombinaci s rozšířením vodovodní sítě došlo k zajištění nezávadnosti dodávané vody i vytvoření nových pracovních míst.
21.8.
A výsledky tomu odpovídají. V Anglii a Walesu odpovídá evropským standardům 99,96 % vzorků pitné vody. Nárůst byl zaznamenán i v kvalitě vody anglických řek. Spíše dobrá nebo vynikající kvalita byly hodnoceno u 72% toků .
19.8.
Podíl lidí žijících ve městech, jejichž odpadní vody jsou před vypuštěním vyčištěny, vzrostl z méně než 17 % v roce 1998 na 87 % v roce 2010. Úspěchem za uplynulé desetiletí je také pětinásobný nárůst ročního objemu investic do vodohospodářské infrastruktury.
13.8.
aktualizace - Pražské Dejvice jsou od rána bez pitné vody. Havárie zasáhla zhruba 31 tis. odběrných míst. společnost Pražské vodovody a kanalizace dodávky vody u prvních zákazníků již obnovila. Ve vyšších a vzdálenějších místech bude pitná voda k dispozici nejpozději za 4 hodiny.
13.8.
Počet aktivních zákaznických přípojek vzrostl ze 4 700 v roce 2002 na 34 631 v roce 2011 – narostl o 640 %. Zvýšil se také objem fakturace a vyinkasovaných částek soukromými provozovateli a to 8 krát za posledních 5 let.
6.8.
Obyvatelé ukrajinské metropole by se měli smířit se skutečností, že teplou vodu z kohoutků si znovu pustí "nejdříve v září". Oznámil to včera starosta města Vitalij Kličko.
31.7.
Francouzské energetické koncerny EDF a Veolia Environnement dokončily rozdělení svého společného podniku Dalkia, jednoho z předních poskytovatelů energetických služeb, který působí i v České republice. V rámci dohody EDF získala veškeré aktivity skupiny Dalkia ve Francii a Veolia převzala operace Dalkie v zahraničí.
28.7.
Nynější sucha, která sužují americké státy od Oklahomy až po tichomořské pobřeží, způsobila dramatický pokles podzemních zásob vody. Kalifornie utrpěla miliardové škody kvůli ztrátám na úrodě a poklesu pracovních příležitostí. Podle agentury Reuters to ukazuje nová vědecká zpráva.
23.7.
Když odtéká voda z myčky nádobí, z pračky nebo z koupele, mrhá se značným tepelným potenciálem. V dolnorakouském Amstettenu využívají tento zdroj tam, kde se nachází: přímo v kanalizaci. Teplo z odpadních vod v zimě vyhřívá a v létě chladí 4000 metrů čtverečních obytné plochy. To přináší značné úspory, ale také to je užitečné pro životní prostředí, píše agentura AFP.
18.7.
Tvrdé pokuty až 500 dolarů (10.000 korun) denně za mrhání vodou zřejmě čekají notorické plýtvače v Kalifornii, která trpí suchem. O důrazných opatřeních, která chtějí přimět Kaliforňany k šetrnějšímu užívání životodárné tekutiny, má podle agentury AP rozhodnout Státní úřad pro kontrolu vodních zdrojů.
16.7.
Zdaleka to však není samozřejmost, ale výsledek komplexní péče. O problémech v afrických zemích jsme již psali. Pojďme se tentokrát podívat, jak jsme na tom v Evropě. Na kvalitu vod 171 francouzských plážích dohlíží skupina Veolia.
15.7.
Skupina Veolia tento týden zveřejnila dohodu s investiční společností Oaktree Capital Management na prodeji izraelské pobočky, která místním obyvatelům zajišťuje vodohospodářské služby, energie i odpadové hospodářství.
11.7.
Nikaragujská vláda a firma HKND sídlící v Hongkongu oznámily přesnou trasu nového lodního kanálu, který má konkurovat Panamskému průplavu a velikostí ho překonat hned třikrát. Vodní cesta by měla vést od Punta Gorda na karibském pobřeží přes jezero Nikaragua do Brito na tichomořském pobřeží. Informovala o tom agentura DPA.
10.7.
Slovenská vláda chce v ústavě zakázat vývoz pitné vody do zahraničí. Tento krok má podle představitelů jednobarevného kabinetu sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica chránit slovenskou vodu coby strategickou surovinu. Opozice nařkla kabinet z populismu.
3.7.
Máte rádi domácí limonády? Pak právě pro vás připravila skupina Veolia pod hlavičkou Kohoutkova.cz velkou letní soutěž O nejlepší domácí limonádu. Každý týden můžete vyhrát výrobník sodovky SodaStream, trička a flash disky Kohoutkova.cz
1.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) letos spustily nový Smart Water integrity Management (SWiM), do kterého se podařilo integrovat celkem 10 oblastí vodohospodářského řízení a zefektivnit tak fungování celého systému. Pojďme se na konkrétním příkladu podívat, jak systém pomáhá při řešení havárií.
30.6.
Některé soukromé společnost nabízejí Pražanům neoprávněně své služby jménem Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a odkazují na údajné průzkumy kanalizačních řadů provedené PVK.
27.6.
Světový fond pro ochranu přírody (WWF) a největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola budou spolupracovat během sedmiletého projektu na obnově mokřadů, záplavových území a zlepšení kvality vody Dunaje v šesti z deseti zemí, kterými tato řeka protéká: v Rakousku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a Srbsku.
25.6.
Ve vzdálené Brazílii zahajujeme letní seriál, ve kterém se budeme věnovat zahraničním inspiracím. Jako první jsme vybrali brazilský Petropolis, ve kterém se komerčnímu provozovateli podařilo dosáhnout obdivuhodných výsledků.
23.6.
Jezdíte kolem a zajímá vás, jak to asi vypadá uvnitř? Pokud nemáte čas na prohlídku, podívejte se do naší fotogalerie. Stojí to za to.. I vodohospodářská stavba může být architektonickým klenotem.
23.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) tento týden testovali, zda je Podolská vodárna stále připravena plnit roli záložního zdroje vody. Výsledek byl pozitivní, pražští vodohospodáři jsou schopni objekt zprovoznit do 48 hodin a v případě potřeby dodávat vodu do potrubní sítě. K tomu všemu se Podolská vodárna pyšní velmi krásnou budovou se zajímavou historií.
20.6.
Pavla Bažantová je jedním z příjemců dotací programu MiNiGRANTY®, v rámci kterého skupina Veolia podporuje nejen prospěšné projekty, ale také své zaměstnance, kteří se dobrovolnicky na realizaci podílí. Za 736 projekty je stejný počet krásných lidských příběhů. Pojďme se podívat na jeden z nich.
18.6.
Hlavní program Nadačního fondu Veolia MiNiGRANTY®, jehož donorem jsou společnosti skupiny Veolia, podporuje zaměstnance skupiny v péči o regiony, rozvoj komunitního života a kvality prostředí již 7 let.
12.6.
Lidové noviny, Lidovky.cz a Českápozice.cz pokračují v úspěšné sérii konferencí, tentokrát na téma Inovativní přístupy pro města, obce a průmyslové podniky.
11.6.
Dvacet jedna dobrovolnických projektů zaměstnanců v letošním roce podpořila společnost Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia v rámci programu MiNiGRANTY VEOLIA. Celková suma rozdělených finančních prostředků dosáhla sedmi set tisíc korun.
22.5.
Oprava a přestavba historické budovy vyšla na zhruba 100 milionů korun. Investorem obou akcí je hlavní město Praha prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). V současné době se rovněž opravuje sousední vodojem. Stavba by měla být hotova do konce letošního roku.
21.5.
Společnost ČKD Blansko Holding získala významnou zakázku v Albánii. Za několik stovek milionů korun tam dodá dvě Francisovy turbíny pro vodní elektrárnu nedaleko albánského hlavního města Tirany. Projekt s názvem Fangut skončí v roce 2016, řekla ČTK mluvčí podniku Nina Juránková.
16.5.
Filipínští zdravotní činitelé testují vzorky vody na choleru a další nemoci poté, co v odlehlé části Filipín zemřelo osm osob a téměř 500 dalších onemocnělo. Zatím neznámá nákaza se šíří patrně kontaminovanou vodou z místního potoka, informovala dnes agentura AFP.
13.5.
Získat co nejvíce bioplynu z čistírenských kalů: to je cílem technologie kontinuální termické lyzace kalů ExelysTM, vyvinuté vlastním výzkumným centrem společnosti Veolia Environnement. Exelys výrazně zjednodušil předcházející technologii BiothelysTM, která pracovala ve vsádkovém režimu, stejně jako její největší konkurent na trhu – technologie Cambi.
13.5.
Naučná stezka v rámci projektu Cesta pstruha rybáře Jakuba Vágnera a společnosti Veolia Voda vás provede šesti stanovišti, na kterých se dozvíte, proč je třeba vracet pstruhy do řek, co všechno pomáhá, aby byla voda čistá či s jakými živočichy a rostlinami se můžeme setkat v okolí Špindlerova Mlýna.
2.5.
Takřka dvaadvacetimilionová čínská metropole Peking ode dneška zvyšuje cenu vody, aby ochránila své omezené zdroje a zamezila plýtvání. Zdražování, které je odstupňováno v závislosti na spotřebě, je zacíleno na největší odběratele životodárné tekutiny, napsala agentura Reuters.
23.4.
Ústřední čistírna na Císařském ostrově v Praze vrací do Vltavy téměř čistou vodu a přitom vykazuje výborné výsledky tepelné a energetické efektivity.
24.3.
Téměř čtyři a půl tisíce lidí navštívilo o uplynulém víkendu Muzeum pražského vodárenství v Podolí. To nabídlo volný vstup v rámci oslav Světového dne vody.
24.3.
U příležitosti Světového dne vody představila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nový systém pro řízení a provoz vodohospodářské infrastruktury SWiM (Smart Water integrity Management). Pojďme se společně podívat, jaké výstupy mají dispečeři v PVK k dispozici.
20.3.
Rozhovor s generálním ředitelem společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Petrem Mrkosem o novém systému SWiM (Smart Water integrity Management), umělé inteligenci a budoucnosti vodárenských systémů.
24.2.
Přehrada, kterou hodlá postavit Laos na řece Mekong, by mohla vyhubit kriticky ohrožené delfíny níž po proudu v Kambodži. Před touto možností varoval Světový fond pro ochranu přírody (WWF), který dnes citovala agentura AFP. Pokud bude postavena, pak přehrada Don Sahong bude jen kilometr výš po proudu od místa, které vyhledávají vzácní sladkovodní delfíni orcely tuponosé.
12.2.
Detailní informace o aktuálních haváriích nabízejí nově na svých webových stránkách www.pvk.cz V sekci „havárie vody“ je nyní možné nalézt nejen přesný popis zasažené lokality, ale i informace o vlivu havárie na zásobování zákazníků pitnou vodou, o možnosti přistavení náhradního zdroje vody a předpoklad, kdy by oprava mohla být ukončena.
6.2.
Na Zemi je život prakticky všude tam, kde je voda. Dosavadní výzkumy naznačují, že tato voda se mohla na naši planetu dostat z komet. Vědci ale nyní poukázali na jiný možný zdroj vody ve vzduchoprázdném vesmíru - neustálý tok nabitých částic ze Slunce, proud známý jako sluneční vítr, napsal sever Space.com.
4.2.
Novým tiskovým mluvčím Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., se od února stal Tomáš Mrázek
20.1.
V metropoli Spojených arabských emirátů dnes začne třídenní mezinárodní summit o vodě (IWF), jehož účastníci budou řešit jeden z nejpalčivějších globálních problémů - tematiku dostupnosti vody a bezpečnosti vodních zdrojů. Zvláštní pozornost se podle pořadatelů bude věnovat odvětví, na němž jsou závislé miliony lidí na Arabském poloostrově - odsolování mořské vody.
16.1.
Čínské mokřady se od roku 2003 zmenšily o téměř devět procent, což dál zhoršuje nedostatek vody v zemi. Informovali o tom čínští oficiální činitelé, které citoval britský list The Guardian. V Číně žije pětina světové populace, ale země má jen šest procent světových zdrojů sladké vody. Velké části čínského území, zvláště na severu, čelí značnému nedostatku vody.
14.1.
Úřady amerického státu Západní Virginie dnes povolily některým domácnostem postiženým únikem chemikálií používat vodu z kohoutku. Na tiskové konferenci v Charlestonu to oznámil guvernér státu Earl Ray Tomblin. Z chemičky Freedom Industries unikla minulý týden látka užívaná k promývání uhlí, která se dostala do řeky.
23.12.
Cena vody v Praze zůstane v roce 2014 pod průměrem velkých českých a moravských měst. Cena vody je pro rok 2014 zvýšena jen o 2 %. Tisíc litrů vody tak přijde na 65,95 Kč bez DPH, 75,84 Kč včetně 15% DPH.
19.12.
Výtěžek 1,7 miliónu korun pomáhá financovat projekty na podporu vodních zdrojů v Etiopii, které realizuje Člověk v tísni z prostředků veřejné sbírky Skutečná pomoc. Z prodeje karaf letošní edice bylo získáno 459 000 Kč, které opět přispějí na poskytování pitné vody na etiopském venkově.
16.12.
Hubbleův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytil výtrysky vodní páry na mrazivém jižním pólu Jupiterova měsíce Evropy. Pokud další pozorování toto zjištění potvrdí, bude Evropa druhým měsícem ve sluneční soustavě, kde bylo něco takového zaznamenáno. Informovala o tom na svých internetových stránkách NASA.
11.12.
Po 11 letech jednání o možnostech záchrany Mrtvého moře, jehož hladina nezadržitelně klesá, se nyní k jeho záchraně spojily Izrael, Jordánsko a palestinská samospráva.
28.11.
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
5.11.
Vědcům se možná podařilo vyřešit jednu z nejstarších fyzikálních záhad: přišli s odpovědí na otázku, proč horká voda mrzne rychleji než studená. Paradox známý pod jménem Mpembův jev zaznamenali už Aristoteles nebo Descartes, ale až do nynějška ho nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit. O objevu singapurských fyziků napsal britský deník The Daily Telegraph.
4.11.
Čína se pustila do monumentálního projektu, jehož cílem je využívat vodní zdroje na jihu k uhašení neutuchající žízně severu. Projekt však s sebou nese riziko, že způsobí více problémů než jich vyřeší, napsala agentura AFP.
29.10.
Pojďme se podívat na fotogalerii z projektu Cesta pstruha, který společně realizuje známý český rybář Jakub Wágner ve spolupráci se společnpstí Veolia Voda Česká Republika a Nadačním fondem Veolia. Letos vysazování lososovitých druhů ryb proběhlo v krásném prostředí Labe ve Vrchlabí.