Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Plavební správa zakázala kvůli suchu proplouvání komory Kořensko

Plavební správa zakázala kvůli suchu proplouvání komory Kořensko

Státní plavební správa zavře 10. srpna plavební komoru Kořensko pod Týnem nad Vltavou nad Orlickou přehradou. Důvodem je sucho a nedostatek vody. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Podle informací plavební správy na webu platí zákaz do 15. srpna. Podobná situace nastala i loni začátkem července.

"V plavebním profilu, kde je plavební komora Kořensko, je nedostatek vody a mohlo by dojít k poškození plavidel nebo k plavebním nehodám. Je sucho, z Lipna nepřitéká dostatek vody, aby se vodní cesta v tomhle suchu zadotovala, neprší. Kořensko už se nebude proplavovat. V momentě, kdy na Šumavě zaprší a bude víc vody, se plavba zase obnoví," řekla Němcová.

Jak uvádí plavební správa na webu, v úseku říční kilometr 200,40 (Kořensko) až říční kilometr 182,66 (Podolsko) již nejsou zaručeny ponory plavidel. Státní plavební správa je v kontaktu se správcem vodní cesty, jímž je v tomto případě Povodí Vltavy. Stav stále sledují.

"Pokud by nastala situace jako loni, kdy se potom zastavoval i lodní výtah na Orlické přehradě kvůli nízkému vodnímu stavu, tak pak kontaktujeme i zájmové organizace a snažíme se se správcem vodní cesty zajistit vyndání lodí z vodní nádrže. To se dělo loni, ale letos ještě ta situace nenastala a doufám, že bude pršet," řekla Němcová.

Na jihu Čech roste zájem o Vltavskou vodní cestu. Díky loni otevřené plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice - Týn. Loni od května do října po ní proplulo 6253 plavidel, 24.854 lidí.

Na rostoucí počet návštěvníků Vltavské vodní cesty zareagovalo Povodí Vltavy tím, že rozšířilo provozní dobu plavebních komor v úseku České Budějovice - Kořensko. Od 1. května do 30. září jsou v provozu denně. Pro letošní sezonu rozšířilo Povodí počet kotevních míst v Týně nad Vltavou a další bude budovat, chce zlepšit i plavební podmínky pod nádrží Kořensko.

Foto: Wikipedia, Jenda021, licence

9. 8. 2018 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE