Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
Státní podnik na projektu pracuje už od roku 2005, dodal Roldán. Zpracovány má podrobné studie a modelové výzkumy od českých i zahraničních odborných institucí, jako je České vysoké učení technické v Praze nebo Stavební fakulta Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
Řešení doporučené odborníky představuje výstavbu tří přelivných polí širokých 13 metrů a vysokých 7,5 metru. Umístěna budou zcela mimo hráz, v místě současné manipulační plochy obsluhy vodního díla. Skluz do dolní vody bude napravo od současné konstrukce lodního zdvihadla pro sportovní plavbu, tedy také mimo hráz vodního díla.
"Tento doplňkový bezpečnostní přeliv bude využíván v případě, že by se vyskytla extrémní povodeň, jako byla například ta v roce 2002 a větší. Využitím doplňkového bezpečnostního přelivu při takto extrémních povodňových situacích dosáhneme snížení zátěže na vodní dílo a tím i dalšího zvýšení jeho bezpečnostních parametrů," sdělil ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Orlická přehrada je největším vodním dílem v České republice. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006. Tehdy odolala zátěži, se kterou se při jejím budování vůbec nepočítalo.
Foto: Wikipedia, Honza Groh, licence
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
19.2.
Středočeský kraj letos rozdělí z Infrastrukturního fondu 160 milionů korun na rozvoj a obnovu základních škol a na vodohospodářskou infrastrukturu. Jde o stejnou částku jako v loňském roce. Peníze na tyto projekty včera schválili zastupitelé.
15.2.
Beroun má stavební povolení k rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti a vypíše soutěž na stavební firmu. Práce by měly začít 1. září po skončení letošní koupací sezony, řekl ČTK místostarosta Michal Mišina (za ANO).
13.2.
Středočeský kraj chce mj. propojit vodárenské systémy Nymburku a Mladé Boleslavi, obnovit čerpání spodní vody na Kladensku a posílit zásobování pitnou vodou. Jde o opatření proti suchu. Speciální komise zřízená krajem představila prvních sedm kroků proti suchu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
6.2.
Smečno na Kladensku letos chystá modernizaci čistírny odpadních vod. Součástí úprav bude i zvýšení její kapacity tak, aby mohla do budoucna pokrýt potřeby města odpovídající připojení až 2700 obyvatel. Náklady na modernizaci dosáhnou kolem 20 milionů korun, řekla ČTK starostka Smečna Pavla Štrobachová (za STAN).
5.2.
Pracovníci provozovatele vodovodních a kanalizačních sítí, společnosti ČEVAK a.s., čistí v těchto dnech vodojem Hosín. Ten je jedním ze tří hlavních vodojemů, které zásobují pitnou vodou České Budějovice. Navíc z něj teče voda pro obyvatele Borku a přes automatickou tlakovou stanici také do vodojemu Těšín.
1.2.
Jihočeský kraj chystá studii, jak snížit množství fosforu ve vodní nádrži Orlík. Náklady na práce, které potrvají deset až 20 let, budou v miliardách Kč, podílet se na nich má i stát. Studie, která by mohla být hotová nejdřív koncem roku, bude stát šest milionů Kč, z toho milion zaplatí Středočeský kraj, zbytek Jihočeský.
28.1.
Pro stavbu přivaděče vody v koridoru dálnice D3 začaly v prosinci projekční práce. Přípravu projektu chce středočeské hejtmanství, které je objednavatelem přivaděče, koordinovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jež je investorem stavby dálnice D3. Investorem přivaděče má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi, náklady dosáhnou stovek milionů korun.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
23.1.
Nové Strašecí na Rakovnicku plánuje odbahnění rybníka Nový II a chystá také úpravu jeho břehů. Radní města na posledním jednání schválili zpracování studie úprav. Starosta Karel Filip (ČSSD) ČTK řekl, že břeh je podemletý a je třeba ho zpevnit. V nejbližších letech chce také město obnovit zarostlý rybník v části Pecínov, který by mohl sloužit i ke koupání.
18.1.
Zhruba 5000 metrů krychlových pitné vody denně s okamžitým průtokem až 80 litrů za vteřinu dodává od listopadu 2018 Jihočeský vodárenský svaz (JVS) městu Písek. Nahrazuje tak místní zdroj. Důvodem je stavba nové městské úpravny vody za 180 milionů Kč, která je zatím ve zkušebním provozu. ČTK to řekli mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych a starostka Písku Eva Vanžurová (Pro Písek).
17.1.
Pravidelnou údržbu vodojemů, které zásobují pitnou vodou obyvatele Českých Budějovic a nejbližšího okolí, zahájila vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Její zaměstnanci čistí zásobárny pitné vody Hosín, Dubičné, Staré Hodějovice a Třebotovice jednou ročně. Přestože je to práce velmi náročná, obyvatelé zásobovaných lokalit ji vůbec nezaznamenají.
17.1.
Celou kapacitu úpravny vody v Hrdějovicích, patřící městu České Budějovice, která je nyní kvůli pravidelné údržbě mimo provoz od 14. ledna až do druhé půlky února, nahradila plně úpravna vody Plav.
14.1.
Kolín začne budovat kanalizaci, na kterou se v budoucnu napojí plánovaná sportovní hala v městské části Borky. Začít stavět by se mělo na přelomu zimy a jara, až to umožní klimatické podmínky. Náklady na stavbu kanalizace dosáhnou 2,2 milionu korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
11.1.
Příprava na vybudování vodních nádrží Senomaty a Šanov na Rakovnicku, které mají pomoci mírnit následky sucha, pokračuje. Práce by měly začít v roce 2021, hotovo by dle aktuálního harmonogramu mohlo být v roce 2023. Předběžné náklady na obě nádrže jsou 420 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
10.1.
Státní podnik Povodí Vltavy dá letos na stavební investice 396,7 milionu korun. Zásadní investicí je dlouho připravované zabezpečení vodního díla Orlík před účinky velkých vod; předpokládané náklady činí 1,5 miliardy Kč a stavba mohla by začít ještě letos. V jižních Čechách dokončí podnik v tomto roce v Písku stavbu na ochranu před povodněmi. ČTK to řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
8.1.
Kolín pracuje na projektu změkčování pitné vody. Tvrdá voda v Kolíně například ničí některé elektrické spotřebiče, město by chtělo mít vodu od příštího roku na doporučené hodnotě tvrdosti, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
31.12.
Město Slaný nechá příští rok upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění pramene je v Nezamyslově ulici. Práce by měly začít, až to umožní počasí, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
20.12.
Ucpaná kanalizace, porucha kanalizačních čerpacích stanic či poškozené potrubí, to vše mohou také přinést vánoční svátky. To vše za předpokladu, že do kuchyňského dřezu nebo toalety vylijete použitý kuchyňský tuk po smažení.
19.12.
Cena vodného a stočného se pro obyvatele Českých Budějovic v příštím roce nezmění, za krychlový metr zaplatí od 1. ledna opět 73,09 koruny. České Budějovice naposledy zdražily vodu v dubnu 2017, kdy její cenu zvýšily na současnou hodnotu o zhruba 1,50 Kč. Novinářům to řekli zástupci vedení radnice.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
18.12.
Práce na dostavbě kanalizace v Novém Strašecí na Rakovnicku začnou v polovině ledna. Jde o zásadní investici města pro příští léta, která přijde na 109 milionů korun bez DPH. Méně než třetina nákladů půjde přímo z rozpočtu města. ČTK to řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
11.12.
V Unhošti na Kladensku začala modernizace čistírny odpadních vod. Současné technologie už byly zastaralé a ve špatném stavu. Mírně vzroste i její kapacita. Hodnota investice je zhruba 50 milionů korun. ČTK to řekla starostka Unhoště Iveta Koulová (TOP 09).
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
6.12.
I v zimních měsících pokračují vodohospodáři ve spolupráci s místními samosprávami v modernizaci vodohospodářského majetku. Příkladem je nedávno zahájená rekonstrukce úpravny vody v Nové Vsi nad Lužnicí na Jindřichohradecku.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
3.12.
Více než 800 majitelů nemovitostí na jihu a západě Čech letos řešilo nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru. Správně o něj pečovat, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti. „I teplota okolo nuly umí vodoměr poškodit,“ popsala mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.
29.11.
Již po deváté klienti chráněné dílny a speciální základní školy Nadačního fondu Slunce pro všechny prodávali svoje výrobky v prostorách Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Včerejší prodejní akce byla více než úspěšná. Nadační fond si z vodárny odvezl celkovou částku 31 036 Kč.
23.11.
Letošní celoplošná deratizace kanalizační sítě Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) je již minulostí. Do konce roku se tak Středočeské vodárny zaměří na místa, kde je zaznamenán větší výskyt hlodavců.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
16.11.
Mělník má nové zařízení usnadňující hospodaření s vodou. Jde o dvě nádrže, které urychlí napouštění kropicích vozů a zajistí zásoby vody, informovala dnes ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
15.11.
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje mimo jiné bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních, a zmodernizuje lodní výtah. Na včerejším setkání se starosty v Milešově na Příbramsku to ČTK řekl technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
13.11.
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v obci Věšín na Příbramsku, který pomůže zadržet vodu v krajině. Celková hodnota projektů přesahuje 17 milionů korun, krajské dotace mají podle včerejšího rozhodnutí radních činit čtyři miliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Helena Frintová.
6.11.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zvýší od ledna o 1,82 procenta velkoobchodní cenu vody, kterou dodává městům a obcím. Za metr krychlový pitné vody zaplatí města 16,44 Kč místo dosavadních 16,20 Kč. Meziročně se tak cena zvýší o 24 haléřů za tisíc litrů. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych. V lednu 2018 zdražil JVS vodu pro města a obce o 2,07 procenta, tedy o 26 haléřů za tisíc litrů.
30.10.
V buštěhradské části Bouchalka nechal Státní pozemkový úřad postavit nový rybník. Je především součástí opatření pro zadržování vody v krajině, ale sloužit by měl i jako rekreační zóna. "Kolaudace by měla být během listopadu," řekla ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
29.10.
Velké Přílepy u Prahy plánují stavbu nového vodojemu. Obec se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Další vodojem je potřeba ke zvýšení akumulace vody, řekla ČTK starostka Velkých Přílep Věra Čermáková. Důvodem je značný rozvoj obce i dalších obcí v okolí. Kapacity stávajícího vodojemu tak jsou na hranici možností a nemusí v budoucnu stačit.
24.10.
Svazek měst a obcí VKM (Svazek) bude od ledna 2019 třetinovým akcionářem Středočeských vodáren (SVAS). Už dnes ale jeho zástupcí sedí v dozorčí radě a kontrolují činnost. Přečtěte si rozhovor s jeho novým předsedou Mgr. Martinem Kupkou, starostou Líbeznice.
22.10.
Pitnou vodu pro více než čtyři sta obyvatel Chelčic na Strakonicku zvládla dodat mobilní automatická čerpací stanice. Společnost ČEVAK a.s., která spravuje vodohospodářský majetek obce, ji použila minulý týden při rekonstrukci armaturní šachty. Práce na páteřní vodovodní síti spočívající v osazování nového měřidla a výměnách armatur prováděl Jihočeský vodárenský svaz.
17.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
1.10.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) připravuje studii budoucí potřeby vody v kraji. Jedním z hlavních bodů dokumentu bude rozvoj míst kolem budované dálnice D3 a rychlostní silnice R4. Ze studie má vyplynout třeba, v jakém objemu vést či opravovat vodovody. ČTK to řekl ředitel JVS Antonín Princ.
27.9.
Řada obcí na Mladoboleslavsku se dočká nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) získala dotaci pro svůj projekt na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady jsou odhadovány na 700 milionů korun, stavět by se mělo začít na jaře, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaK MB Tomáš Žitný.
26.9.
Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody.
21.9.
Kolín spustil projekt chytrého měření pitné vody. Systém má pomoci včas odhalovat havárie a zabránit ztrátě pitné vody. Město do projektu zapojilo budovy úřadu a příspěvkových organizací, sdělil ČTK místostarosta Kolína Tomáš Růžička (dříve Kolíňáci).
18.9.
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení města schválilo uzavření smlouvy s dodavatelem. Hotovo má být do zahájení letní sezony 2019, tedy do června, sdělil ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
17.9.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun. Město získalo dotaci téměř 77 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
13.9.
Nové Strašecí na Rakovnicku chce brzy dostavět kanalizaci, má vypsaný tendr i přidělenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK starosta města Karel Filip (ČSSD). Jedná se o investici za více než 100 milionů korun, většinu nákladů má pokrýt dotace. Pokud nenastanou komplikace s tendrem, mohly by práce začít ještě letos.
11.9.
Stavba kanalizace v Mělníku Vehlovicích začne ještě letos kvůli chystané opravě státní silnice číslo devět. Hlavní tah na Českou Lípu tak nebude nutné znovu rozkopat. Náklady na stavbu kanalizace ve Vehlovicích činí zhruba 140 milionů korun, část zaplatí město, část dotace ministerstva zemědělství a část vlastník infrastruktury, společnost Vodárny Kladno Mělník, uvedl místostarosta Mělníka Milan Schweigstill.
30.8.
V Královicích na Kladensku má na konci roku začít stavba kanalizace zhruba za 30 milionů korun. Kapacita bude počítat i s rozvojem obce. V září by mělo skončit výběrové řízení na zhotovitele, pokud nenastanou komplikace, práce začnou v říjnu či v listopadu, řekl ČTK starosta Královic Luděk Šofr.
28.8.
Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
23.8.
Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně, kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
20.8.
„Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci rozhodně nevyřeší,“ upozorňuje v rozhovoru pro MF Dnes Jiří Lipold, technický ředitel společnosti Čevak.
8.8.
Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci včera z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek. Město nechalo přemostění pro chodce zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Nymburská lávka byla stejné konstrukce jako ta v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci.
19.7.
Při povodních v srpnu 2002 tekla Nežárka, tehdy už spojená se stejně vylitou Lužnicí, jen sedm centimetrů pod mostní konstrukcí, po níž ve Veselí nad Lužnicí vodárenské potrubí vede dál do Tábora. Nyní zde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) dokončuje projekt, který potrubí o metrovém průměru svedl z mostu pod koryto řeky Nežárky.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
11.7.
Nejlepší voda ke koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je v lipenské přehradě na pláži u Horní Plané. Podle rozborů posledních odebraných vzorků dosahuje nejvyšší kvality. Naopak voda se zhoršila u tábořiště Podolsko u orlické nádrže. Má zhoršenou jakost a jsou v ní sinice. ČTK to řekla Jitka Pillerová z českobudějovické krajské hygienické stanice.
10.7.
Rybník Marvánek v Říčanech u Prahy má problém s kvalitou vody. Kvůli nebezpečným cerkáriím, jejichž výskyt byl potvrzen loni v červnu, město v této přírodní nádrži nedoporučuje koupání. Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž.
4.7.
Říčany u Prahy vybudují sedmikilometrový vodovod do místních částí Strašín, Radošovice a Pacov. Výstavba vyjde na 32 milionů korun, z toho 15 milionů pokryje dotace z Evropské unie, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
13.6.
Mírné zvýšení produkce pitné vody o 224 tisíc m3 na 16,073 milionů m3, kterou loni Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil v úpravně Plav a přes rozsáhlou soustavu dopravil do všech regionů kraje, naznačuje, že dlouhodobý pokles produkce se už stabilizoval. Oproti očekávání byl loňský nárůst dokonce o 500 tisíc m3.
12.6.
Středočeský kraj zřídí komisi pro boj se suchem. V poradním orgánu hejtmanky budou kromě radního pro zdravotnictví a bezpečnost Roberta Bezděka (ANO) a dalších zástupců krajského úřadu představitelé významných vodárenských společností, Agrární komory a správci povodí. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Nicol Lenertová.
11.6.
Uzavření Labe pro lodní dopravu v Nymburce kvůli lávce, která je v havarijním stavu a hrozí pádem, bude mít dopad na zdejší turistický ruch, omezení se dotkne například největší české osobní lodi Florentina, která vozí turisty do lázeňských Poděbrad, řekl ČTK ředitel sdružení Zlatý pruh Polabí Pavel Hlaváč.
4.6.
Procesy interakce mezi půdou a vodou budou vědci zkoumat v nově otevřených laboratořích českobudějovického biologického centra. Náklady na rekonstrukci objektu činily 11 milionů korun. V nových laboratořích, které slouží především výzkumnému centru se zkratkou SoWa (soil and water), pracuje pět desítek vědců a většina z nich pochází z ciziny.
28.5.
Jakmile nastane teplé počasí, Středočeské vodárny (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodání vody do bazénů.
28.5.
Nedostatek srážek a teplé počasí nezpůsobují komplikace nejen lidem, ale trpí rovněž fauna a flóra. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zřídily v lesních porostech jímacího území Mělnické Vrutice a Řepínský důl napajedla. Zvěř tak má možnost ve svém přirozeném prostředí se napít.
21.5.
Díky plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku, která je v provozu od 20. května 2017, se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice - Týn nad Vltavou. Loni od května do října proplulo po této cestě 6253 plavidel. Plavební komorou na jezu Hněvkovice proplulo 1310 plavidel, z toho bylo 239 osobních lodí.
16.5.
V Kladně pokračuje přestavba vodojemu s vodohospodářským dispečinkem zhruba za 100 milionů korun. V tomto týdnu dělníci montují repasované okno ve dříku vodárenské věže, které bude osvětlovat vnitřní prostor. Zároveň mají být dokončeny hliníkové rámy fasády na hlavě vodojemu, řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
14.5.
Plavební sezona v jižních Čechách letos nabídne tři nové lodní linky a dvě nové lodě, rozšířenou provozní dobu plavebních komor a také kulturní akce spojené s plavbou. Plavební sezona bude zahájena 19. května na festivalu Vltava Open v Týně nad Vltavou. ČTK to řekli ředitelka firmy In Regio Lucie Fialová a majitel společnosti Jihočeská plavební David Machart.
27.4.
Unikátní technickou operaci zažil Kladenský vodojem, který od července loňského roku prochází kompletní rekonstrukcí. Čtyřsettunový jeřáb dnes krátce po deváté hodině ranní vyzdvihl na vrchol vodojemu novou střechu, která uzavře konstrukci nové podoby stavby.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
10.4.
Menší středočeské obce budou moci žádat kraj o dotaci na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod. V programu, který budou koncem dubna schvalovat krajští zastupitelé, by se mělo rozdělovat až 26 milionů korun.
4.4.
Středočeský kraj chce řešit nedostatek vody na svém území ve spolupráci s Prahou. Plánuje budování infrastruktury, která by umožnila zásobování dalších míst z nádrže Želivka. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
26.3.
Stačí investovat necelých 30 milionů korun a ani krizový výpadek elektřiny nepřeruší zásobení 400 tisíc obyvatel kraje vodou z jihočeské vodárenské soustavy. Na ní je napojeno 155 měst a obcí. Ukázalo to prosincové cvičení Blackout, jehož výsledky byly v březnu uzavřeny na společném setkání složek, které se ho účastnily.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
20.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti 25. ročníku Světového dne vody opět představí veřejnosti. Přestože životodárná tekutina slaví svůj svátek již ve středu 21. března, den otevřených dveří připravil provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s., tentokrát na sobotu 24. března.
16.3.
Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Středočeský kraj chce obnovit staré vodní zdroje používané před rokem 1990. Podle hejtmanství to bude levnější než budovat nové kapacity. Počítá s tím nová koncepce, kterou včera projednala krajská rada. Cílem plánovaných opatření je zajistit zásobování domácností pitnou vodou v období sucha, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
8.3.
Uhasit žízeň sklenicí vody čerstvě natočené z vodovodního kohoutku se rozhodně nemusí bát Jihočeši. Potvrdily to nezávislé testy kohoutkové vody, streamového pořadu A DOST! Laboratoře firmy AQUATEST zjistily, žev mnoha krajských městech, České Budějovice nevyjímaje, z vodovodů teče voda, která má parametry kojenecké vody.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
21.2.
České Budějovice hodlají vybudovat v areálu bývalých kasáren Čtyři Dvory centrum vodního světa. Město si nechá udělat územní studii lokality. Akvapark by měl stát v místech, kde v minulosti bylo cvičiště kasáren. Město se tím patrně definitivně odkloní od záměru vybudovat Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka - takzvaného Rejnoka, který měl původně vzniknout ve stejném areálu.
20.2.
Četli jste nový blog Jiřího Heřmana na iDnes? Pokud ne, nenechte si ho ujít... Předseda představenstva ČEVAK v něm uvádí na pravou míru vyjádření České televize k cenám vody v Táboře. Text přinášíme v úplném znění.
15.2.
Město Nové Strašecí chybovalo v zakázce na dostavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. S vítězem tendru nesmí uzavřít smlouvu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zároveň celou zakázku zrušil, zjistila ČTK z jeho internetových stránek. Rozhodnutí je pravomocné.
12.2.
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu krytého bazénu. Měl by vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. Teoreticky by se mohlo začít stavět už v příštím roce, náklady budou kolem 100 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Miroslav Hölzel (ODS).
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
6.2.
Středočeští radní včera schválili vybudování poldru, který vznikne na místě bývalého rybníka na Štítarském potoce nedaleko Rožďalovic a Křince na Nymbursku. Úkolem poldru bude zachytit velkou vodu především z řeky Mrliny, která se v Nymburce vlévá do Labe. Uvedla to v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
5.2.
Úpravna vody České Budějovice, která zásobuje pitnou vodou zhruba čtvrtinu obyvatel krajského města, prochází v těchto dnech pravidelnou údržbou. Z tohoto důvodu byla také na několik dnů odstavena z provozu.
5.2.
Slaný na Kladensku připravuje projekt na úpravu okolí Slaného pramene, podle legendy nese město podle něj jméno. "Dořešují se vlastnické vztahy s majitelem sousedního pozemku," řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj by úpravy měly být hotové ještě letos.
31.1.
Ve vodohospodářských sítích, které v jižních Čechách spravuje společnost Čevak, se letos chystají investice za stovky milionů korun. Mezi největší patří dokončení nové úpravny vody v Písku za více než 200 milionů korun. Jde o investice jednotlivých obcí. ČTK to řekla Hana Svítilová z útvaru marketingu a komunikace společnosti.
25.1.
Vodáci mohou vyrazit na řeku Sázavu i během oprav jezů Podělusy a Městečko na Benešovsku. Povodí Vltavy označilo trasy, kudy plavidla bezpečně přenesou. Přihlédlo k tomu, že díky dobrým průtokům a vyšším teplotám někteří vodáci řeku sjíždějí i v tomto ročním období, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
24.1.
Na 120 milionů korun hodlá letos Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vložit do investic a oprav svého vodohospodářského majetku. Akce za dalších téměř 29 milionů Kč má připravené v rezervě. Suma se tedy může vyšplhat až na 149 milionů Kč.
22.1.
Buštěhrad chystá opravu výpusti rybníka v centru města. Práce by měly začít na jaře. U části Bouchalka vznikne nový rybník. Kromě prvku, který přispěje k zadržení vody v krajině, to také bude nové místo pro rekreaci. ČTK to řekla starostka Daniela Javorčeková (sdružení Společně).
18.1.
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
16.1.
Co se děje s odpadní vodou poté, co zmizí v kanalizaci a co vše musí vodohospodáři zajistit, aby se mohla zase vrátit zpět do přírody. Právě na tyto otázky dostali odpověď návštěvníci čistíren odpadních vod v Českých Budějovicích a v Táboře. Pracovníci společnosti ČEVAK a.s. tu v loňském roce s procesem čištění odpadní vody podrobně seznámili více než 1200 zájemců.
15.1.
Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín. Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).
8.1.
Mělník zaplatí za stavbu protipovodňových hrází a dalších opatření o několik milionů korun více kvůli snížení dotace ministerstva zemědělství. Jde o investici státního podniku Povodí Labe, ale částečně se na ní podílí i město, které celkem zaplatí kolem 23 milionů korun. "Je to zhruba 25 procent nákladů," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
4.1.
V Českých Budějovicích vznikne letos u slepého ramene Malše nové molo pro turistické lodě. Rozšíří se nabídka lodí a prodlouží čas večerní plavby, o kterou byl v loňské první sezoně největší zájem. Půjde o investici do milionu korun. Loni přilákaly plavby v Českých Budějovicích asi 400 turistů. ČTK to řekla manažerka projektu Stezka řeky Vltavy Michaela Jirásková.
27.12.
Votice na Benešovsku chtějí na jaře začít s rekonstrukcí čistírny odpadních vod, díky níž se zvýší kapacita tohoto zařízení. Práce si vyžádají kolem 50 milionů korun, město na akci získalo dotaci od Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
21.12.
Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.
20.12.
V Příbrami se proti původním plánům nebude příští rok zdražovat stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, měli lidé nově platit 23,31 koruny za metr krychlový, tedy o 17 haléřů více než dosud. Vedení města a společnost 1.SčV se ale nakonec dohodly, že se ceník měnit nebude, sdělila ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
15.12.
Rakovník chystá v části Na Zátiší ochranu před přívaly vody, která při velkých deštích teče v ulicích. Ochranu mají zajistit speciální zasakovací nádrže. Kvůli husté zástavbě v okolí se nyní voda, zvlášť při přívalových deštích, nemá kde vsakovat. ČTK to řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).
8.12.
Lidé na Berounsku si od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 1,5 koruny na 95,91 Kč za metr krychlový. Důvodem je růst ceny vody nakupované z Prahy, informovala ČTK společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.
7.12.
Největšími investicemi Nového Strašecí na Rakovnicku budou v příštím roce pokračující oprava školy a budování kanalizace. Návrh rozpočtu počítá s celkovými výdaji téměř 169 milionů korun. Příjmy včetně dotací přesáhnou 163 milionů korun. Město by mělo na konci letošního roku mít na účtu přes 30 milionů korun. Návrh rozpočtu budou zastupitelé schvalovat 14. prosince.
30.11.
Již po deváté připravily Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nejen pro svoje zaměstnance, ale i návštěvníky vodárny prodejní akci výrobků klientů Nadace Slunce pro všechny. Ve středu 29. 11. 2017 se proměnila recepce SVAS na Kladně v malý trh s různým adventním zbožím. Nadační fond si z akce odvážel neuvěřitelných 29 342 Kč.
29.11.
Sváteční atmosféra ovládne stejně jako v minulých letech Vodárenskou věž. A nebude to jen vánočním stromečkem, který se rozzáří v jednom z jejích pater. O nadcházejících třech nedělích si návštěvníci užijí zajímavé prohlídky této technické památky, ale i něco navíc.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
28.11.
Slaný na Kladensku chce posílit svou pozici ve vodohospodářském sdružení, které bude spolupracovat na provozování modernizované městské čistírny odpadních vod a také vodovodního potrubí. Do sdružení patří přibližně dvě desítky obcí, členství některých se ještě řeší. Obce postupně schvalují nové stanovy. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
21.11.
Do diskuze o výhodnosti jednotlivých modelů provozování vodárenské infrastruktury se zapojil také Tomáš Jirsa, starosta města Hluboká nad Vltavou. Důvodem byl jeho nesouhlas s vyzněním pořadu Reportéři ČT z 18. září 2017.
14.11.
V Kladně pokračuje stavba multifunkčního vodojemu s vodohospodářským dispečinkem za zhruba 100 milionů korun. Nyní je v plánu montáž nové konstrukce. Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotovo by mělo být v roce 2019.
10.11.
Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší než loni. Na sádkách se budou prodávat od 70 až do 89 korun. Podzimní výlovy skončí v kraji do dvou týdnů. ČTK to zjistila u jihočeských rybářství.
8.11.
Pracovníci provozovatele vodovodních a kanalizačních sítí, společnosti ČEVAK a.s., začali tento týden s každoročním čištěním tří hlavních vodojemů, které zásobují pitnou vodou České Budějovice. Jako první přišel na řadu vodojem Hosín, v příštích týdnech se očisty dočkají i vodojemy ve Starých Hodějovicích a Dubičném.
3.11.
Zastupitelstvo města České Budějovice schválilo koncesní smlouvu, podle které bude dodávku pitné vody v následujících deseti letech i nadále zajišťovat Čevak. Pojďme si připomenout citace předsedy představenstva Jiřího Heřmana z rozhovoru pro MF Dnes.
1.11.
Včera skončila letošní celoplošná deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Následující týdny jsou rezervovány pro opakované deratizace na podněty úřadů nebo pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě či špatného počasí.
31.10.
V Příbrami příští rok zřejmě mírně zdraží stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, by lidé měli platit 23,31 Kč za metr krychlový, což je o 17 haléřů více než dosud. Vodné má zůstat na 52,23 Kč. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) jde v případě stočného o malý nárůst o 0,7 procenta a prakticky to znamená, že se ceny vodného a stočného v příštím roce nebudou příliš měnit.
30.10.
Nedělní výpadek elektrické energie v obou krajích provozovaného území společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) způsobil značné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod.
30.10.
Státní podnik Povodí Vltavy dokončil opravu přehrady Soběnov na Českokrumlovsku a dalších čtyř drobných vodních toků na jihu Čech. Práce stály 4,6 milionu Kč, firma je uhradila z vlastních zdrojů. ČTK to oznámil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
27.10.
Ve čtvrtek 26. 10. 2017 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že i v dalším roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
19.10.
Slaný na Kladensku za zhruba 100 milionů korun modernizuje čistírnu odpadních vod, město získalo dotaci, která pokryje přibližně 60 procent nákladů. Zbytek nákladů na modernizaci čistírny v Části Blahotice doplatí z rozpočtu. Práce už začaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.
18.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Rybáři odhadují výnos z podzimního výlovu Žehuňského rybníku na 110 až 120 tun kaprů, tedy o trochu více, než v minulých letech. ČTK to řekl vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
17.10.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zdraží příští rok cenu vody předané, kterou vyrábí a prodává především městům a obcím, o 2,07 procenta na 16,20 Kč za metr krychlový. Letos stála 15,94 Kč. Cena za tisíc litrů se tak meziročně zvýší o 26 haléřů. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
5.10.
Se Zdeňkem Čápem, bývalým náměstkem primátora Českých Budějovic, jsme si povídali o limitech městských společností, trendech ve vodárenství i místním Budvaru.
4.10.
Osm hlavních vodovodních uzávěrů (šoupat) vyměnili dnes (4. října) zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. na hlavní vodovodní síti mezi ulicemi Plzeňská a U Trojice.
29.9.
Středa 27. září se stala klíčovým dnem pro akcionáře společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM). Na základě dnes podepsané dohody odkupuje VKM od společnosti Veolia třetinový podíl společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Záměr nabytí akcií SVAS musí ještě definitivně potvrdit valné hromady obou společností.
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
21.9.
Společnost ČEZ zahájila generální opravu jednoho ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Kamýk. Po jejím skončení v srpnu 2018 vyrobí elektrárna ve srovnání s dneškem o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více a pokryje tak spotřebu dalších asi 400 domácností ve středních Čechách. Náklady na opravu by měly být okolo 170 milionů korun.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
19.9.
Dodávku pitné vody pro České Budějovice bude v následujících deseti letech nadále zajišťovat společnost ČEVAK. Firma za pronájem sítě zaplatí městu ročně přibližně 200 milionů korun. Je to srovnatelná cena s tou, kterou společnost hradí i nyní. ČEVAK se svou nabídkou uspěl v koncesním řízením vyhlášeném radnicí. Smlouvu včera schválili českobudějovičtí zastupitelé.
15.9.
V mělnické části Vehlovice má příští rok začít stavba kanalizace za zhruba 140 milionů korun. Město by pak mělo být zhruba z 92 procent odkanalizováno, řekl na včerejší tiskové konferenci starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Jde o poslední větší lokalitu ve městě, kde kanalizace není. Město s rezervou plní limity Evropské unie pro kanalizaci.
14.9.
Nová opatření pomohou hlídat hladinu potoků v Kladně a okolí. Celkem budou stát kolem tří milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. V provozu by měla být během příštího roku. Kladno zvyšuje i ochranu proti přívalové vodě, řekl novinářům po včerejším jednání zastupitelů kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
6.9.
Okolí Nového rybníka v Příbrami zkrášlí dřevěné sochy, které na místě vyřezává jeden z vězňů podílejících se na celkové obnově areálu. Návštěvníky zatím vítá vodník s typickými šosy a kloboučkem, do budoucna přibudou i další pohádkové postavy. ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
5.9.
Mělník nechá upravit koryto i okolí říčky Pšovky, radní nedávno schválili zpracování projektu, rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé. Příprava dokumentace by měla být hotová příští rok, na podzim 2018 vedení města předpokládá podání žádosti o dotaci z programu revitalizace vodních toků. ČTK to sdělila mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
1.9.
Pitnou vodu bude obyvatelům Českých Budějovic dodávat dalších deset let společnost ČEVAK. Firma uspěla v koncesním řízení, které vyhlásila radnice. V září musí smlouvu ještě schválit zastupitelé. Informaci přinesl dnešní Českobudějovický deník, ČTK ji potvrdila mluvčí společnosti Lenka Zimmelová.
28.8.
Středočeské vodárny chtějí v kladenském vodojemu vybudovat do dvou let vodohospodářský dispečink, který má být nejmodernější v Česku. Součástí stavby bude i konferenční místnost s vyhlídkou a expozice o vodárenství. Investice do rekonstrukce a nového využití vodojemu přesáhne 100 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
28.8.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku staví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Náklady se pohybují kolem 12 milionů korun, s pracemi se začalo přesně podle plánu v březnu.
18.8.
Se Zdeňkem Čápem, bývalým náměstkem primátora Českých Budějovic, jsme si povídali o tom, jak vyměnili čtyřikrát ředitele Technických služeb, až se nakonec rozhodli vypsat výběrové řízení na soukromého provozovatele a jak tento krok z odstupem času hodnotí.
27.7.
Jihočeský vodárenský svaz získal dotaci 10 045 194 korun, která pokryje 90 procent nákladů na první etapu likvidace nepotřebných monitorovacích hydrogeologických vrtů na území jižních Čech. Přidělil mu ji Státní fond životního prostředí ze svého programu „Čistota povrchových a podzemních vod“.
19.7.
Spotřeba pitné vody v létě vzrůstá o desítky procent, důvodem je dlouhotrvající horké počasí. Během letních dnů může být spotřeba vody v celých jižních Čechách až o dvě desítky procent vyšší než zimě.
10.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) spolu s Nadačním fondem Veolia rozdělily částku ve výši 275 tisíc korun mezi jedenáct žadatelů z řad zaměstnanců SVAS, kteří uspěli v projektu „MiNiGRANTY 2017“.
30.6.
Odkaz tohoto učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka představí výstava Půlstoletí s Cimrmanem. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout v prostorách českobudějovické Vodárenské věže a poprvé také v nově rekonstruovaném vodojemu, který je součástí areálu Stará vodárna na Mánesově ulici.
23.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) a město Slaný se domluvily, že provozování vodohospodářské infrastruktury ve městě Slaný bude pokračovat do konce roku 2019.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
20.6.
Řada obcí na Mladoboleslavsku by se v příštích letech mohla dočkat nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) má plán na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady se odhadují zhruba na 700 milionů korun. O tom, jestli se kanalizace bude stavět, rozhodne dotace, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaKu Tomáš Žitný.
15.6.
Slaný na Kladensku vybuduje nový varovný systém a povodňový plán, pomohou obyvatele města chránit nejen před povodní, ale i dalšími mimořádnými událostmi. Práce mají začít letos na podzim a hotovo by mělo být do konce letošního roku. Náklady přesáhnou sedm milionů korun, část pokryje dotace. Novinářům to na včerejší tiskové konferenci řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
12.6.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) má novou koncepci investiční výstavby na roky 2018 – 2028, zahrnující postupnou obnovu infrastruktury, zejména dálkových řadů. Na červnové valné hromadě ji schválili zástupci více než dvou set obcí a měst, které ho vlastní.
5.6.
Jaderná elektrárna Temelín dokončila opravu dvou potrubí, jimiž přivádí vodu z Vltavy. Práce na potrubí, jímž by prošel menší člověk, trvaly tři roky a společnost ČEZ do nich investovala 235 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Elektrárna, která od začátku roku vyrobila 7,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, má nyní na tři měsíce odstaven reaktor ve druhém bloku.
2.6.
Středočeský kraj nechá prozkoumat možnosti ochrany před bleskovou povodní, která hrozí u řek Berounky nebo Výrovky. Hejtmanství zadá vypracování studií za téměř 30 milionů korun, peníze získalo z evropských dotací. Odborníci také navrhnou, jak bojovat proti vysychání řek. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.
31.5.
Přijďte navštívit Vodní dům v Hulicích u vodní nádrže Švihov na Želivce. Při příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje se otevře návštěvníkům zdarma v pátek 2. června a v prodloužené době! Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.
30.5.
V úterý začne koupací sezona, kvalita vody je zatím dobrá, mírně zhoršenou zjistili hygienici jen v lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku. Hygienici ve středních Čechách sledují 21 přírodních koupališť, některá se ještě nevyužívají. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
26.5.
Lodní výtah na Orlické přehradě čeká modernizace, jejímž cílem je zvýšení jeho bezpečnosti, spolehlivosti a kapacity. Povodí Vltavy před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele provede předběžnou tržní konzultaci. Účelem je především seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace potřebné pro přípravu zadávacích podmínek, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
23.5.
Až čtrnáct nepotřebných monitorovacích vrtů plánuje zlikvidovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v příštích dvou letech. Vydá na to 11,2 milionů korun, z nichž významnou část by měla pokrýt dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který tento dotační titul loni poprvé vyhlásil.
22.5.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jako každý rok pomáhají svým zákazníkům předcházet problémům při napouštění domovních bazénů a nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
16.5.
V Sázavě na Benešovsku začala výstavba protipovodňových opatření, která ochrání město před stoletou vodou. Celkové náklady jsou přes 66 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Projekt se připravoval více než deset let a zahrnuje pevné i mobilní hráze a vybudování odlehčovacího ramene, řekl ČTK starosta Petr Šibrava (STAN).
15.5.
Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Novinářům to řekl zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
12.5.
Nový rybník v Příbrami, který prodělává rozsáhlou obnovu, je odbahněn a koncem příštího týdne by se měl začít napouštět. Cílem je areál zprovoznit do 10. června, kdy se bude konat sportovní den, řekl novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
3.5.
Největší lapač písku v Českých Budějovicích vyčistí příští týden pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. Dvoukomorový lapač se nachází v parku Háječek, před místem, kde kanalizace klesá pod dno řeky Vltavy.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
21.4.
Třeboňští rybáři měli z jarních výlovů asi 200 tun ryb. Jarní výlovy v jižních Čechách v podstatě končí, tento a příští týden pokračují ještě na Novohradsku. Všechny vylovené ryby se již prodaly. ČTK to řekli zástupci rybářství.
11.4.
Chatařská sezóna se pomalu rozjíždí, voda ze studní se začíná čerpat, ale jak je to s její kvalitou po zimě? Tuto otázku by si měli pokládat všichni, kteří využívají vodu ze studny jako jediný zdroj pitné vody.
7.4.
Přístaviště pro malé rekreační lodě má být v Mělníku u Labe příští rok. Město se zavázalo, že k němu vybuduje sociální zázemí, které bude mobilní, aby ho v případě povodní bylo možné odstranit. Lokalita je totiž v povodňové zóně. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Investorem samotného přístaviště bude Ředitelství vodních cest.
5.4.
České Budějovice po pěti letech zdražily obecní vodu. Za její krychlový metr odběratelé zaplatí 73,09 Kč, dosud to bylo 71,54 Kč. Nový tarif ve městě platí od 1. dubna. O zvýšení ceny rozhodla na svém zasedání městská rada, řekli novinářům její členové.
30.3.
Četli jste už nový blog ing. J Heřmana, předsedy představenstva ČEVAK? Pokud ne a máte pár minut, pak určitě doporučujeme. Blog přinášíme v přesném znění s odkazem na původní zdroj.
23.3.
Grafika toalety a předmětů, které do kanalizace nepatří, doplněná o tento slogan vyhrála druhý ročník soutěže projektu DOODPADU na téma „Co do kanalizace nepatří, aneb To fakt nevyčistíš“. Jejími autory jsou studenti Gymnázia Kolín.
23.3.
Na patnáct set zájemců navštívilo, i přes nepříznivé počasí, letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, který se konal v den Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a Mělnické Vrutici.
22.3.
Téměř 260 obcí, které jsou členy Jihočeského vodárenského svazu (JVS), čeká příští úterý na odborné konferenci diskuse, jak dál využívat zdejší unikátní vodárenskou soustavu, jejíž některé části pocházejí už ze 70. let. A vlastníci svazu, tedy obce a města, musí rozhodnout, kdy postupnou obnovu zahájit, jak ji financovat, v jakých dimenzích a také, jak má systém nadále fungovat.
17.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti 24. ročníku Světového dne vody opět představí veřejnosti. Den otevřených dveří připravil pro zájemce provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s. na úterý 21. března.
15.3.
Prachatice opraví a rozšíří plavecký bazén, který je 30 let starý. Přibudou wellness centrum i dětský svět. Město investuje 80 milionů korun, do konce roku chce mít stavební povolení. Práce začnou příští rok. ČTK to řekl prachatický starosta Martin Malý (Nezávislí).
14.3.
Zajímá vás, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů? Rádi byste nahlédli do tajů úpravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod? Nyní máte jedinečnou možnost. Při příležitosti Světového dne vody, pořádá společnost 1. SčV, a. s., tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních
9.3.
Svátek vody ve středu 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pořádáním Dne otevřených dveří Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
28.2.
Stovky poruch opravovali od začátku roku vodohospodáři na jihu Čech. Zaměstnanci společnosti ČEVAK měli od ledna kvůli mrazům ve srovnání s minulými lety téměř dvojnásobek výjezdů.
22.2.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos postaví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Práce by měly stát 12 milionů korun, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva zemědělství.
13.2.
Zhruba 102,5 milionů korun plánuje letos ze svých prostředků proinvestovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS), který je největším producentem a distributorem pitné vody na jihu Čech. Dalších 32,8 milionů je připraven investovat do akcí, jejichž zahájení je podmíněno získáním dotací nebo se váže na opravy místních komunikací.
13.2.
Úpravnu vody Klíčava letos čeká oprava zhruba za 50 milionů korun. Budou doplněny další technologie čištění. Úpravna slouží asi 40.000 odběratelů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části dalších okresů.
13.2.
Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů. Nová studie ukázala asi 20 různých řešení nedostatku vody. Jedním z nich je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy 62 kilometrů dlouhým vodovodním řadem.
9.2.
Vyústění Slaného pramene v Nezamyslově ulici ve Slaném na Kladensku letos získá novou podobu, která připomene jeho historický význam. Podle pramene získalo město jméno, tvrdí legenda. Finální podobu projektu ještě bude vedení města projednávat. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
7.2.
Čelákovice v následujících pěti letech zrekonstruují kanalizaci v městské části Jiřina. V rámci výměny kanalizačních řadů nechá město také zkontrolovat vodovodní potrubí a tam, kde bude jeho stav nevyhovující, ho nechá vyměnit. Letos chce město dokončit projektovou dokumentaci a získat potřebná stavební povolení.
30.1.
Letošní lednové počasí se vyznačuje teplotami hluboko pod bodem mrazu, které mají za následek větší pohyb půdy a zvýšený počet havárií na vodovodních řadech. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) opravily dosud v letošním lednu 84 havárií na vodovodní síti, což je nárůst o 32% oproti stejnému období v loňském roce.
26.1.
Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
6.1.
Sedm desítek poruch zaměstnalo vodohospodáře na jihu Čech od začátku letošního roku, z toho dvacetkrát zasahovali na hlavních vodovodních řadech.
3.1.
Vodárenská společnost 1. SčV, a.s. provozuje několik desítek různých lokalit, z nichž každá má svoji vlastní kalkulaci vodného a stočného. Tyto kalkulace se navzájem velmi liší, protože vycházejí ze zcela rozdílných vstupních podmínek (rozsah, stáří a kvalita vodovodní a kanalizační sítě, typ a vzdálenost zdroje pitné vody, množství napojených obyvatel atd.).
30.12.
Tři tisíce lidí si letos prohlédli Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Přízni veřejnosti se Stará vodárna těšila i druhý rok od svého otevření a zůstává tak bezesporu nejatraktivnějším vodohospodářským objektem na jihu Čech.
23.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s nepotřebným olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
22.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm šest let a byla dokončena před 55 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení.
15.12.
Příbram se pustila do obnovy rekreačního areálu Nový rybník na jihovýchodě města. Rybník je nyní vypuštěný a jeho břehy chce město opravit vlastními silami a s využitím vězňů. Počítá se i s vybudováním nového zázemí, celkově bude v příštím roce do revitalizace investováno 25 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
13.12.
Společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pro své zákazníky připravila nový způsob vyřizování Informace o existenci inženýrských sítí. Nová aplikace zjednoduší a zrychlí podání, zpracování a vyzvednutí informace o výskytu vodohospodářských zařízení.
29.11.
Beroun si dnes vyzkoušel ochranu pravého břehu řeky Berounky před povodní. Pracovníci technických služeb odpoledne postavili v lokalitě Na Ostrově protipovodňové zábrany a byla zdvižena lávka pro pěší na bývalé autobusové nádraží. Součástí cvičení bylo zasedání městského krizového štábu.
24.11.
Náročnou dvoudenní odstávku dálkového vodárenského řadu dlouhého 24 km, který vede z vodojemu Včelná do čerpací stanice Hlavatce, dnes dokončili pracovníci Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
22.11.
S blížícími se nejkrásnějšími svátky roku můžeme již pomalu nasávat předvánoční atmosféru na každém kroku. Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny v pondělí 21. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“.
7.11.
Tiskárny OTK tvrdí, že do kolínské kanalizace uniklo v neděli z jejich provozu jen několik desítek litrů oleje, který nebyl nebezpečný. Mluvčí Kolína Iva Blümelová již dříve uvedla, že do kanalizace unikly nebezpečné ropné látky. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl prvotní odhad množství uniklého oleje kolem 2500 litrů.
27.10.
O státním svátku 28. října se letos naposledy otevře českobudějovická Vodárenská věž. Technická památku z roku 1724, která se nachází v reálu společnosti ČEVAK a.s. na Mánesově ulici, byla veřejnosti zpřístupněna v polovině července a celkem si ji prohlédlo již 2 500 lidí. Prohlídky začínají v 13.00, 14.00, 15.00 a v 16.00 hodin.
11.10.
Zdiby u Prahy zdvojnásobí kapacitu čistírny odpadních vod na 6000 ekvivalentních obyvatel, napojí se další obyvatelé. Práce mají začít v polovině roku 2017. Obec už má několik měsíců příslib dotace, která by měla pokrýt zhruba dvě třetiny téměř stomilionové investice. Tendr na zhotovitele se ale teprve chystá vypsat.
10.10.
Roztoky u Prahy plánují rozšíření čistírny odpadních vod. Při přípravě projektu budou spolupracovat i s dalšími obcemi, které jsou na čistírnu také napojené. Stávající zařízení má kapacitu 20.000 ekvivalentních obyvatel, stoupnout by měla na 32.300 obyvatel.
27.9.
Tentokrát jsme si povídali s Pavlem Drahovzalem, starostou obce Velký Osek a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky o koncesním řízení, dotacích ceny vodného a stočného i financování nových investic.
19.9.
Obnova jihočeské vodárenské soustavy a potřeba získat dostatečné finanční zdroje na její modernizaci je hlavním důvodem, proč Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v roce 2017 zvýší cenu vody předané z letošních 14,97 Kč na 15,94 Kč/m3. Tedy o 6,93 procenta.
12.9.
Kanalizace v neratovické části Mlékojedy bude hotová příští rok. Město v druhé polovině září vybere ve výběrovém řízení firmu, která práce udělá. ČTK to řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Nová kanalizace s moderní čistírnou odpadních vod bude stát kolem 40 milionů korun, přesnou částku bude město znát až po vyhodnocení tendru. Neratovice mají přes 16.000 obyvatel.
7.9.
Stavba nového vodovodu u Velkých Přílep u Prahy začne na jaře. Po dokončení obslouží až 10.000 obyvatel ze tří vesnic. Jeho kapacita tak má i rezervu pro případ dalšího rozvoje obcí. ČTK to řekla starostka Statenic Miroslava Šmardová. Vybudování vodovodního přivaděče bude stát kolem 17 milionů korun.
6.9.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) a společnost ČEVAK chystají na Českobudějovicku odkalování vodovodních řadů o délce 25 kilometrů. Důvodem je železitá voda, kterou způsobilo opotřebování potrubí. Během odkalování ve dnech od 6. do 13. září tak z řadu vyteče 30.000 kubických litrů vody.
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
12.8.
Písečtí zastupitelé schválili záměr na stavbu speciální spalovny vodních kalů. Písek by mohl být prvním městem v ČR, který by ji měl. Díky spalovně by v Písku mohli snížit cenu vody o jednu korunu. Spalovna by vyšla na zhruba 33 milionů korun bez daně, záměr je podmíněný ziskem dotace. ČTK to řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09). V případě, že se Písku podaří získat dotační podporu, začne se stavět v polovině roku 2017.
10.8.
Písečtí radní požádají ministerstvo zemědělství o dotaci na výstavbu úpravny vody v písecké části Hradiště. Úpravna podle současných odhadů vyjde na 190 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Písku Eva Vanžurová (Jihočeši 2012). Jde o jednu z největších investiční akcí města tohoto, respektive příštího roku.
9.8.
Nejlepší vodu ke koupání naleznou nyní rekreanti v Jihočeském kraji v Radavě v orlické přehradě. Podle hygieniků tam dosahuje nejvyšší možné kvality. Na jiných místech kvalitu vody snižují mimo jiné sinice nebo vodní květ. Vyplývá to z aktuálních rozborů českobudějovické krajské hygienické stanice.
27.7.
Městys Ševětín změnil zdroj pitné vody a už zhruba dva měsíce ji odebírá z Vodárenské soustavy jižní Čechy, patřící Jihočeskému vodárenskému svazu (JVS). Nahradil tím dosavadní dodávky ze Sdružení měst a obcí Bukovská voda.
25.7.
Údolím Olešenského potoka na Rokycansku, kde žijí například chránění a v ČR ohrožení mloci skvrnití a kde mohou lidé vidět les poznamenaný jen minimem lidských zásahů, vede od soboty nová naučná stezka. Na 1,5 kilometru dlouhé trase od obce Olešná až po ústí potoka do Berounky, nabízí stezka deset zastavení po místních zajímavostech.
22.7.
Zájemci budou mít příští týden možnost projít v noci osvícenou Orlickou přehradou i s hrází. Organizátoři z občanského sdružení Rozvoj destinace Písecka naplánovali čtyři komentované prohlídky na pátek 29. července. Chtějí tím poukázat na nezastupitelnost Orlíku v energetické i vodní soustavě České republiky.
19.7.
I když letošní letní počasí se vyznačuje značnými teplotními výkyvy, kdy se střídá chladné deštivé počasí s tropickými teplotami, neznamená to, že zvěř má dostatek ploch k napájení. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pokračují ve své snaze pomoci zvěři, která se nachází v lesních porostech jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl, zřizováním dalších napajedel.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
15.7.
Podzemní voda zaplavuje šachty po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat například i k půdě znečištěné průmyslovou činností. Vrty ve městě připravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí od loňského roku, práce na jejich vybudování začnou zřejmě už v srpnu.
12.7.
Využívání pískoven pro koupání svědčí vývoji řady živočichů a rostlin. Prokázal to výzkum vědců českobudějovického biologického centra akademie věd, Jihočeské univerzity a Univerzity Karlovy. Podle nich ohroženým rostlinám a živočichům neprospívá, pokud pískovny zůstávají bez zásahu lidí.
4.7.
Smetanova Vltava a Dvořákova Novosvětská v podání orchestru opery Jihočeského divadla zahájily v pátek festival Múzy na vodě. Za šest večerů se v Českých Budějovicích pod širým nebem představí mnoho interpretů. Vrcholem by podle pořadatelů mělo být nedělní vystoupení Dana Bárty a středeční koncert irského klavíristy Petera Wilsona.
4.7.
Poděbrady na Nymbursku mají modernizovanou čistírnu odpadních vod zhruba za 110 milionů korun. Její kapacita vzrostla z 25.000 ekvivalentních obyvatel na 38.200. Investorem projektu byla společnost Vodovody a kanalizace Nymburk, část nákladů zaplatila z dotace ministerstva životního prostředí.
24.6.
Na přelomu dubna a května tohoto roku se po několika letech příprav obyvatelé města Mníšek pod Brdy dočkali dlouhodobě připravovaného vybudování a zprovoznění přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka.
24.6.
Téměř čtvrt milionem korun bylo podpořeno devět úspěšných projektů zaměstnanců Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) v projektu „MiNiGRANTY 2016“, který již po deváté uspořádaly Středočeské vodárny, a.s. ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia.
15.6.
Loňská produkce pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil a prostřednictvím své vodárenské soustavy dopravil do měst a obcí regionu, sice vzrostla o 290 tisíc m3 na 16,474 milionů m3, ale jak na dnešní valné hromadě upozornil jeho ředitel a předseda představenstva Antonín Princ, roli v tom sehrálo sucho i jednorázově zvýšená dodávka vody do Strakonic.
6.6.
Oprava mostu přes Jizeru začne v mladoboleslavské části Debř tento týden. Bude stát zhruba deset milionů korun a potrvá půl roku. Uzavření mostu pro dopravu je plánováno na červen, pěší a cyklisté ho budou moci zatím využívat. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Jiří Bouška.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
27.5.
Obrovský zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce projevili členové Klubu vodních strážců. Tu zprostředkoval Útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
27.5.
V přírodních koupalištích v jižních Čechách, z nichž hygienici tento týden odebrali vzorky, se lidé mohou koupat bez obav. Minulý týden ale vydali trvalý zákaz koupání na veřejné pláži Vojníkov na Orlické přehradě. ČTK to řekl Vratislav Heinige z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
25.5.
Dlouho odkládaná oprava mostu přes želivskou přehradu, tedy vodní nádrž Švihov, by měla začít. Středočeský kraj předal staveniště firmě, která má most opravit. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) tak kraj učinil přesto, že nemá garantované prostředky na opravu.
24.5.
Už na 158 se zvýšil počet obcí zásobovaných na jihu Čech vodou ze soustavy Jihočeského vodárenského svazu (JVS), na níž se nyní napojují Radomyšl, Osek, Jemnice, Malá Turná a Velká Turná ze Strakonicka, kde byl zkolaudován a zprovozněn nový přivaděč vody dlouhý 6 kilometrů. Jeho stavba začala loni v létě a vyšla na zhruba 18 milionů korun.
24.5.
Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna vltavské kaskády před Prahou vyrábí v průměru přes 60 milionů kWh elektřiny za rok a pokrývá tak spotřebu 20.000 středočeských domácností.
24.5.
Jednu z největších investic skupiny ČEZ na vodní elektrárně v oblasti výměny řídicího systému čeká elektrárnu Lipno I. Generálním dodavatelem rekonstrukce systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra za téměř 70 mil. korun, je česká společnost ZAT.
11.5.
Středočeský kraj hledá další způsoby protipovodňové ochrany obcí u Berounky, vznikne speciální skupina a připravuje se i studie menších opatření. Povodí Vltavy nedávno nechalo zpracovat studii na suchou nádrž, její vybudování zatím není v plánu. Proti jsou i starostové z horního toku Berounky.
6.5.
Kolín bude mít příští rok nový varovný protipovodňový systém zhruba za 13 milionů korun. Měl by zlepšit ochranu obyvatel města i jejich majetku. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.
4.5.
Středočeské vodárny se snaží zjistit, proč do čistírny odpadních vod v Kladně - Vrapicích teče více nečistot. Zařízení kvůli tomu funguje už několik týdnů na hranici kapacity. Důvodem je i oprava části technologií, která trvá oproti předpokladům déle. Situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy bude k dispozici první zrekonstruovaná část čistírny.
25.4.
Samsonova kašna, dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. z ní vypustí 250 kubických metrů vody a její dno ručně zbaví odpadků, které se tam v zimě nahromadily.
21.4.
České Budějovice připravují rozsáhlou rekonstrukci krytého plaveckého stadionu, areál tak bude od června na pět měsíců mimo provoz. Kvůli rekonstrukci, která se bude týkat hlavně padesátimetrového bazénu, se změní i provoz letní plovárny. Ta bude nově otevřena od června a její provoz by měl pokračovat i v září.
20.4.
Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na včerejší diskuzi s občany v Berouně. Prezident je ve Středočeském kraji na třídenní návštěvě.
18.4.
Povodí Vltavy chystá na jihu Čech pro následující dva roky investice přes 130 milionů korun. Nejvýznamnější zřejmě budou protipovodňová opatření pro Husineckou přehradu na Prachaticku a stavba poldru v Bílsku na Strakonicku. Akce v Husinci je ale podmíněná ziskem dotací z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství.
18.4.
Nové vedení Slaného řeší provozování čistírny odpadních vod, jejíž oprava letos začne. Čistírna funguje na hranici kapacity, nutně potřebuje modernizaci za desítky milionů korun. Na páteční tiskové konferenci to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS), který do funkce nastoupil na začátku dubna.
14.4.
Oprava čistírny odpadních vod v Kladně -Vrapicích má zpoždění, čistírna tak funguje na hranici kapacity, kdy je v provozu jen zhruba třetina technologií. Čistírna je tak dlouhodobě přetěžovaná. Kvůli havarijní situaci provozu byla začátkem dubna nucená odstávka, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda.
21.3.
Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
16.3.
Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi začne od dubna využívat nový vodovodní přivaděč Baně. Region se tak napojí na pražskou vodu z Želivky. Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun.
16.3.
Poslední překážka padla. Získání dotace 22 milionů Kč od Ministerstva zemědělství ČR umožní Jihočeskému vodárenskému svazu (JVS) v dubnu zahájit stavbu více než osmikilometrového úseku vodovodu z Mirotic do Čimelic, kde vyroste i nový vodojem.
15.3.
Nové Strašecí na Rakovnicku připravuje přístavbu školy i dokončení kanalizace. Každý z projektů je zhruba za sto milionů korun, město už požádalo o dotace, teď čeká na jejich vyhodnocení. To by mělo být během jara. Pokud Nové Strašecí uspěje, práce na kanalizaci i škole začnou ještě letos.
10.3.
Středočeské vodárny oproti minulému roku použijí více nástrah na hubení hlodavců. Celoplošná deratizace stokové sítě letos začíná o měsíc dříve než loni. Mírné zimy přispěly k množení potkanů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
8.3.
V rámci mezinárodního projektu REFRESH zpracovaly týmy IEEP a IREAS ekonomickou analýzu problému eutrofizace vodní nádrže Orlík, která byla vybrána jako jedno z pilotních území. Výsledky analýzy prezentoval J. Macháč také v rámci únorové konference Financování vodárenské infrastruktury. Pojďme si ji připomenout a blíže představit.
7.3.
Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim. Celkem bude stát zhruba sto milionů korun, část nákladů má pokrýt dotace. O ni město požádalo v lednu, rozhodnutí o tom, zda dotaci získá, by se mělo dozvědět do podzimu.
3.3.
Hned několik akcí připravila u příležitosti Světového dne vody společnost ČEVAK a.s., která provozuje vodohospodářský majetek měst a obcí na jihu Čech a také v částech krajů Plzeňský a Vysočina.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
29.2.
Velké Přílepy připravují tendr na stavbu nové části vodovodního řadu. Obec už má zažádáno o dotaci ministerstva životního prostředí na stavbu zhruba čtyřkilometrového přivaděče za 17 milionů korun. Zhotovitele prací a technický dozor by obec chtěla vybrat do léta.
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
29.2.
Povodí Vltavy začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce, který by ochránil spodní tok řeky až před stoletou povodní. V případě záplav by se totiž zatopilo území až o 1000 hektarech. Zatím však vodohospodáři vypracovali pouze studii proveditelnosti, řekl ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
24.2.
Ještě dva týdny potrvá rozsáhlé odkalování vodárenského potrubí o průměru 1000 a 800 mm, které v úseku od Úpravny vody Plav až do koncového vodojemu v Táboře –Čekanicích začalo 12. ledna a skončí v polovině března.
9.2.
Lešany na Benešovsku dokončily stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za téměř 100 milionů korun. Obec se 700 obyvateli na akci dostala dotaci z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Stavba byla zahájena předloni v srpnu, do zkušebního provozu má být uvedena počátkem března, sdělila obec ČTK.
5.2.
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli ochraně před povodní. V prosinci ministerstvo potvrdilo rozhodnutí, že se zádržný prostor Orlické přehrady zvětší na 93 milionů metrů krychlových, což se Mělníku a dalším obcím nezdá dostatečné. Chtějí zvýšení až na 120 milionů metrů krychlových.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
5.1.
Zajímavé jihočeské úpravny vod nebo vodojemy si mohou návštěvníci prohlédnout na snímcích v prachatickém městském úřadě, kde začala výstava s názvem Kde je voda slunci blíž. Autorem snímků je fotograf ČTK Slavomír Kubeš, který tím navazuje na sérii Kam slunce nechodí. V ní se v minulosti věnoval focení vodohospodářskému podzemí a odpadní vodě.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
11.11.
Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou.
9.11.
Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
2.11.
Výsledky odběrů hygieniků ukázaly, že voda v prachatické nemocnici je po pondělní havárii stále znečištěná. Nemocnice tak pokračuje v provizorním provozu a nadále proplachuje potrubí.
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Prachatická nemocnice má po pondělní havárii pitnou vodu stále jen z cisteren nebo pet lahví, bude to tak nejméně do pátku. Nyní se v nemocnici čistí a dezinfikuje potrubí, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Nemocnice se už podle něj sice opět napojila na městský řad, provizorní provoz ale trvá.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
5.10.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží.
29.9.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).
25.9.
I o nadcházejícím prodlouženém víkendu se na své návštěvníky bude těšit Vodárenská věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Komentované prohlídky věže začínají každou celou hodinu.
23.9.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík pomůže letos s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistaví ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Bezplatnou službu podnik zorganizuje 3. a 4. října, zájemci o transport lodi se mají hlásit do 28. září na dispečink podniku.
22.9.
Starostové z Kralup nad Vltavou a dalších obcí na dolním toku Vltavy zablokovali návrh státního podniku Povodí Vltavy na zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady o třetinu na 93 milionů metrů krychlových. Starostové chtějí, aby se ochranný prostor v přehradě navýšil až na 120 milionů metrů krychlových. odnocení.
21.9.
Hladina vody v Orlické přehradě, která patří do soustavy vodních děl Vltavská kaskáda, je kvůli suchu o osm metrů níže oproti normálu. Současný stav je podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zcela mimořádný, srovnatelný s obdobím sucha v roce 2003. Nádrž se vyprazdňuje už několik měsíců.
1.9.
V úterý 1. září přijde Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích na krátkou dobu o svou dominantu. Ze svého místa se socha bájného Samsona bude muset sejmout kvůli opravě přívodu vody do trysky ve lví tlamě. O její bezpečné oddělení od podstavce se postará akademický sochař Ivan Tlášek.
26.8.
V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman.
25.8.
hruba 3000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody. Středeční práce se dotknou necelé desítky ulic, vodárny zajistí náhradní zásobování vodou cisternami.
18.8.
Téměř 7000 obyvatel Kladna v části Kročehlavy čeká ve středu celodenní odstávka vody. Důvodem je výměna uzávěrů potrubí. Nové uzávěry v případě havárie omezí její následky a umožní rychlejší obnovení dodávek vody.
13.8.
Příbram a Kutná Hora se dnes přidaly k městům, která kvůli pokračujícímu suchu zakázala odběr povrchové vody z potoků a řek.
5.8.
Jivno na Českobudějovicku a Valtínov a Lipolec na Jindřichohradecku. Do vodojemů těchto tří obcí dovážejí kvůli dlouhotrvajícímu suchu a extrémním teplotám vodohospodáři vodu cisternami.
4.8.
Na soustavu Jihočeského vodárenského svazu (JVS) se napojily další tři obce na Strakonicku. Nahradily tím místní zdroje pitné vody, které nevyhovovaly higienickým normám nebo už jejich kapacita na zásobování domácností nestačila.
4.8.
Votice na Benešovsku musejí opravit čistírnu odpadních vod. Nedávno se zjistilo, že zařízení špatně funguje a bude potřeba některé části vyměnit. Kromě toho bude nutné čističku celkově přestavět a zvýšit její kapacitu, řekl dnes ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
citu a navíc znečišťovalo řeku Sázavu.
3.8.
V Kladně za několik týdnů začnou speciálními vrty zjišťovat hladinu podzemní vody. Voda zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat až k půdě znečištěné průmyslovou činností.
30.7.
Votice na Benešovsku řeší problém s nedostatkem pitné vody. Teď sice ve všech domácnostech voda z obecního vodovodu teče, ve vodojemu ale není žádná zásoba. Město chce proto hledat nové zdroje pitné vody a o dosavadní lépe pečovat.
23.7.
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu musí společnost ČEVAK na některých místech jižních Čech vozit pitnou vodu do vodojemů cisternami. Některé studny a menší místní zdroje dávají až o polovinu méně vody, než je obvyklé, řekla ČTK mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Lidé se podle ní ale nemusejí bát, že by zůstali bez pitné vody.
22.7.
Kvůli tropickým teplotám a rostoucí spotřebě vody zvyšují v největší jihočeské úpravně vody Plav výrobu pitné vody o 100 až 200 litrů za vteřinu. Na rozdíl od jiných regionů ale obce, které zásobuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS), nemusejí vyhlašovat zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad.
21.7.
V některých středočeských městech by se kvůli dlouhotrvajícímu suchu neměla brát voda z potoků a řek. Odběr povrchových vod dnes zakázala nymburská radnice, od minulého týdne platí omezení v Kolíně. O podobném opatření uvažují i další města.
20.7.
Na obnovu rybníků ve středních Čechách zřejmě půjde více peněz. Důvodem je ochrana přírody, ale i ochrana krajiny před následky povodní, které zanedbané rybníky mohou zhoršit. O dotacích na úpravy rybníků a malých vodních toků budou 27. července rozhodovat středočeští zastupitelé. Loni dotace činily necelých osm milionů korun.
17.7.
Významnou, ale také kontroverzní osobností byl věhlasný rožmberský regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, od jehož narození uplyne 18. července 480 let. Krčín po sobě zanechal velkolepé dílo v podobě rybniční krajiny na Třeboňsku, která je ozdobou a pýchou tohoto kdysi bažinatého koutu země dodnes., že to bylo někdy na přelomu ledna a února 1604.
15.7.
Začala stavba vodárenského řadu, který pomůže obcím Osek, Velká Turná a Radomyšl na Strakonicku vyřešit problémy s pitnou vodou. Stavba řadu dlouhého 8,5 kilometru, kterou zahájil Jihočeský vodárenský svaz (JVS), vyjde na zhruba 18 milionů korun, dokončena bude začátkem příštího roku, řekl dnes ČTK mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.
7.7.
V Hostivici u Prahy končí obnova Litovického potoka za 16 milionů korun. Většinu nákladů město zaplatí z dotace. Vzniknout by zde měly například lepší podmínky pro živočichy i rostliny včetně přírodních břehů a tůní. Hotovo by mělo být do konce září. ČTK to řekl starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl.
2.7.
Jihočeský krajský úřad zkolaudoval odbahněnou vodní nádrž Jordán v Táboře. Skončil tak více než rok trvající zkušební provoz díla. Odbahnění Jordánu trvalo přes dva roky a stálo 466 milionů korun.
2.7.
Družstevní závody Dražice v Benátkách nad Jizerou, největší tuzemský výrobce ohřívačů vody, letos chtějí zvýšit své tržby o přibližně devět procent. Loni firma utržila 1,3 miliardy korun, v těchto dnech začala vyrábět novou generaci elektrického bojleru.
1.7.
Starostové obcí pod Vltavskou kaskádou budou pravděpodobně požadovat, aby se zvýšila ochrana před povodněmi zvýšením retenčního prostoru v Orlické přehradě. V tiskové zprávě, zaslané dnes ČTK, to tvrdí společnost Povodí Vltavy. Ta začala různé varianty zvýšení povodňové ochrany představovat dotčeným obcím na základě studie Českého vysokého učení technického (ČVUT), která se těmito možnostmi zabývala.
29.6.
Dílo sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové „Zvíře“, zdobí již týden v rámci akce Umění ve městě Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Návštěvníky i obyvatele krajského města bude nejen bavit, ale také osvěžovat vodní mlhou po celé léto. V září se přestěhuje pod historickou Vodárenskou věž v Mánesově ulici.
26.6.
Obec Čachovice na Mladoboleslavsku zprovoznila novou čističku odpadních vod za 27 milionů korun. Většinu nákladů zaplatil Státní fond životního prostředí, středočeský Fond životního prostředí a zemědělství přispěl částkou jeden milion korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
24.6.
Přehradu Klíčava na Rakovnicku čeká oprava technologií za sto milionů korun. Vodou z přehrady je zásobováno zhruba 20.000 obyvatel z Kladenska a Rakovnicka. Oprava by měla začít a zaroveň i být dokončena příští rok. Novinářům to při dnešní návštěvě přehrady řekl hrázný Jiří Kos z Povodí Vltavy. Hrázným byl na Klíčavě i jeho otec a možná se jím stane i jeho syn. Klíčava leží přímo u Lánské obory.
23.6.
Kompletní výsledky rozborů z minulého týdne potvrdily, že pitná voda z vodovodu v Trnové nedaleko Prahy je nevyhovující. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií ji nelze dál používat k pití, vaření ani umývání. Hygienici nyní čekají na to, až provozovatel upraví technologie. Potom rozbory zopakují, řekla dnes ČTK Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
19.6.
V Trnové u Prahy platí dál zákaz používat vodu z vodovodu. Zvýšený výskyt bakterií prokázaly i předběžné výsledky nových rozborů z tohoto týdne. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
15.6.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky na Benešovsku má zpoždění. Práce mají skončit na podzim, zatím jsou ale položeny jen čtyři z plánovaných 17 kilometrů. Firma ale tvrdí, že vše stihne ve stanoveném termínu, řekl ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
15.6.
Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval dnes v poledne Radiožurnál. Lidé vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat.
28.5.
V pondělí začne oprava kladenské čistírny odpadních vod v kladenské čtvrti Vrapice za zhruba 150 milionů korun bez DPH. Práce potrvají asi dva a půl roku. Většinu nákladů zaplatí společnost Vodárny Kladno - Mělník (VKM), které čistička patří.
26.5.
Jihočeský vodárenský v roce 2014 vyrobil a prodal 16,187 milionů m3 pitné vody a meziročně její produkci zvýšil o zhruba 250 tisíc m3 Jak na valné hromadě uvedl ředitel svazu Antonín Princ, mírný růst produkce ovlivnilo město Strakonice, kde byla po celý loňský rok kvůli rekonstrukci odstavena úpravna vody v Pracejovicích.
18.5.
Mšeno letos připojí na kanalizaci poslední část města, Sedlec. Projekt bude stát okolo 25 milionů korun. Práce by měly začít v létě a hotovo by mělo být do konce roku. ČTK to řekl starosta Mšena Martin Mach (SZ). Mšeno má zhruba 1500 obyvatel. Nové připojení se týká asi 150 lidí.
24.4.
V kladenském areálu bývalé Poldi bude třeba odčerpávat podzemní vodu, aby se předešlo jejím případnému znečištění po kontaktu s půdou znečištěnou těžkým průmyslem. Voda postupně zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí. Zhruba v roce 2020 by se mohla dostat ke znečištěné půdě a škodliviny dál šířit.
20.4.
Na 11,5 milionu korun vyjde rekonstrukce turbíny malé vodní elektrárny, která probíhá v Úpravně vody Plav. Dokončena a zprovozněna bude v létě. Největší producent pitné vody v kraji tak získá vítaný doplňkový zdroj elektrické energie, kterou kompletně spotřebuje při provozu úpravny. Ročně tak za nákup elektřiny ušetří zhruba 1,5 milionu korun.
20.4.
Vodárny Kladno - Mělník dostaly dotaci 18 milionů korun na likvidaci povodňových škod od ministerstva zemědělství. Povodně v roce 2013 způsobily například na kanalizacích na Mělnicku škody za desítky milionů korun. Některé škody opravila na svoje náklady společnost Středočeské vodárny (SVAS), která kanalizace provozuje.
16.4.
Vodovodní infrastruktura v rušeném brdském vojenském újezdu přejde ze státu na obce. Například Jince na Příbramsku se budou nově starat o úpravnu vody a vodojemy, ale také o 28 kilometrů vodovodního potrubí. Starosta Josef Hála (KSČM) ČTK řekl, že městys může díky nové situaci snížit náklady na výrobu a distribuci vody, na druhou stranu bude muset počítat s většími investicemi do oprav.
9.4.
Povodí Ohře dokončilo revitalizaci potoka Rájov u Mariánských Lázní. Vodní tok má nové otevřené koryto, a vrátila se mu tak jeho přirozená podoba. Povodí Ohře za tento projekt získalo ocenění za Vodohospodářskou stavbu roku 2014 v kategorii staveb sloužících k umělému vzdouvání, zadržování a usměrňování povrchových vod.
7.4.
Povodí Vltavy chce letos na jihu Čech zahájit z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství, tři stavby. V Bílsku na Strakonicku to bude suchý poldr za téměř 43 milionů korun, v Českých Budějovicích protipovodňová opatření na Malši za 27 milionů korun a za dalších 39 milionů upraví koryto Dobrovodského potoka.
30.3.
Více než dvěma tisícům lidí v Kladně nepoteče ve čtvrtek 2. dubna voda. Středočeské vodárny budou měnit uzávěry vodního potrubí v centru města, jde o projekt za 2,5 milionu korun. Uzávěry budou vodárny měnit ve čtyřech etapách. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Náhradní zásobování bude zajištěno cisternami.
26.3.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se pro domácnosti ani podnikatele od dubna nezvýší. Po jednání rady města to dnes ČTK řekl náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO). Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 62,21 koruny za metr krychlový bez DPH.
16.3.
V rámci Světového dne vody, který letos připadá na neděli 22. března, otevřou brány vodárenských zařízení například Středočeské vodárny nebo společnost 1. SčV. Den otevřených dveří se chystá v ČOV v Kralupech nad Vltavou, Mělníce, Příbrami, Milíně, Sedlčanech, Říčanech a v Českém Brodě nebo v úpravnách vody v Klíčavě i v Příbrami - Kozičíně.
13.3.
Benešov a okolní obce vyberou provozovatele nového přivaděče vody z Želivky, který se teď buduje za 314 milionů korun. Všech osm obcí, které se na akci podílejí, by mělo nejdříve schválit koncesní projekt a dokumentaci ke koncesnímu řízení. Proces musí být uzavřen do doby, než se přivaděč zkolauduje a uvede do provozu, řekl dnes novinářům benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
5.3.
V úterý 3. března 2015 byla slavnostně zakončena rekonstrukce věžového vodojemu na Kladně v Rozdělově, která probíhala 5 měsíců, za účasti investora stavby Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM), dodavatele stavby SMP CZ, a.s. – Divize 5 – vodohospodářské stavby a provozovatele Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
11.2.
Rekordních 328,8 milionů korun předpokládá letos proinvestovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS), který je největším producentem a distributorem pitné vody na jihu Čech. Nejvíc připadne na dokončení III. stupně čistění Úpravny vody Plav. Tato stavba za celkem 324 milionů Kč (268 milionů bez DPH) byla zahájena loni v srpnu a do konce roku 2014 se na ní prostavělo 73 milionů korun.
5.2.
V rámci projektu „DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří“ hlasovala široká veřejnost do konce ledna o nejlepší soutěžní klip. Cenu diváků získalo, s počtem 608 hlasů, video třídy 6.E Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic. Vítěz hlavní ceny bude znám 19. března, kdy proběhne slavnostní vyhlášení soutěže.
3.2.
V Lysé nad Labem na Nymbursku se opět zhoršila kvalita pitné vody z tamního vodovodu, podle místostarosty Petra Elišky byly ve vodě minulý týden překročeny limity dusičnanů. Vedení města proto doporučilo obyvatelům, aby vodu z vodovodu nepoužívali pro přípravu stravy a nápojů pro kojence do jednoho roku. Děti do sedmi let a těhotné a kojící ženy ji mají používat jen omezeně.
26.1.
Společnost 1. SčV, a.s. doporučuje svým odběratelům využít programu Ministerstva pro místní rozvoj a využít dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 16. února 2015.
26.1.
Žádné závažné chyby se nestaly při financování obnovy rybníka Jordán v Táboře, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Vyčištění a oprava rybníka trvaly šest let a do poloviny loňského roku stály téměř 420 milionů Kč. Z evropských dotací bylo uhrazeno 302,4 milionu Kč, z rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) 18 milionů Kč a zbytek doplatilo město Tábor.
21.1.
Obec Hudlice na Berounsku dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 600.000 korun. Zadala zakázku na vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod bez jejího schválení zastupitelstvem. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Starosta hudlic Pavel Hubený (KSČM) pochybení odmítá.
15.1.
Oprava lobkovické vodní elektrárny, která stojí na levém břehu Labe v Neratovicích na Mělnicku, bude Povodí Labe stát 165 milionů korun. Začne v květnu a potrvá zhruba 15 měsíců. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Ročně elektrárna vyrobí přibližně 9000 MWh elektřiny. Výkon elektrárny odpovídá spotřebě zhruba 3500 domácností.
13.1.
Cena vody ve Strakonicích se letos opět zvedá. Vodné a stočné bude činit 76,33 koruny bez DPH za kubík. Opoziční zastupitelé podali návrh na úpravu ceny se zohledněním plánované inflace, ten však neprošel.
12.1.
Obce kolem přehrady Švihov budou chtít od státu získat náhradu za kdysi zaplavené pozemky a za omezení kvůli ochraně tohoto významného vodárenského zdroje. Na dnešní schůzce v Kožlí na Havlíčkobrodsku se také dohodli, že budou bojovat za lepší dopravní spojení, včetně stavby druhého mostu přes nádrž.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
16.12.
Zákaznická centra Středočeských vodáren budou v letošním roce otevřena do pondělka 22. prosince do 15:00 hodin. Na setkání se zákazníky v novém roce 2015 se pracovnice zákaznického útvaru budou těšit od pátku 2. ledna, kdy ZC otevřou po svátcích poprvé.
10.12.
Náhradní zásobování v mrazivém období je velký problém, protože dochází při poklesu pod bod mrazu k zamrzání výpustných kohoutů u cisteren či voznic. Středočeské vodárny doporučují službu SMS Info - registrovaní zákazníci v dostatečném předstihu informováni o přerušení dodávky vody a mohou tak předzásobit svoji domácnost, kancelář či úřad pitnou vodou.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
24.11.
Slánská čistírna odpadních vod se letos oproti plánům opravovat nezačne. Město kvůli nevyjasněným podmínkám provozování čistírny možná nebude moct využít přidělenou devadesátimilionovou dotaci od EU. Práce měly začít už v druhé polovině letošního roku, nyní vedení města chystá další jednání s provozovatelem čistírny, kterým je společnost Veolia.
21.11.
Nástup mrazivého počasí může přinášet zákazníkům Středočeských vodáren velké komplikace a zbytečné výdaje, pokud zapomenou na zabezpečení vodoměrů. Více než dva tisíce čtyři sta korun musí uhradit zákazník za výměnu vodoměru v důsledku jeho poškození mrazem Středočeským vodárnám.
18.11.
Malým středočeským obcím často schází kanalizace, dotace nestačí pro všechny žadatele. Loni nebyla na kanalizaci napojena téměř třetina obyvatel kraje, čísla za letošní rok zatím kraj nemá k dispozici. Kanalizaci nemají převážně obce do 500 obyvatel. ČTK to řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
10.11.
Kolín dokončuje opravy čistírny odpadních vod, která trvala dva roky. Na konci léta město čističku uvedlo do zkušebního provozu. Díky přestavbě má nyní větší kapacitu a mohou se k ní připojit další okolní obce. Obec Polepy už požádala o územní rozhodnutí a bude se snažit získat dotaci na novou kanalizaci, která bude ústit do kolínské čistírny.
6.11.
Slapská přehrada, třetí stupeň Vltavské kaskády, vznikla zejména kvůli výrobě elektrické energie. Velká akumulační nádrž páté nejobjemnější přehrady v ČR, která je s výkonem přes 140 MW čtvrtou nejvýkonnější vodní elektrárnou v zemi, umožňuje dlouhodobou regulaci vodního režimu ve Vltavě.
6.11.
Povodeň do maximální velikosti dvacetileté vody je schopná zastavit Vltavská kaskáda, soustava devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném poblíž Prahy. Účel výstavby jednotlivých přehrad se navíc v průběhu let výstavby (1930-1991) měnil.
24.10.
Od poloviny října teče v obci Lom (u Blatné) a osadě Neradov „římovská“ voda - pitná voda z Vodárenské soustavy jižní Čechy. Lidé už nemusí kupovat vodu balenou a vedení obce skončilo složité sepisování protokolů s hygienickou stanicí.
23.10.
Obyvatelům obce Lom na Strakonicku po pěti letech teče z vodovodu opět pitná voda. Od roku 2009 si tam lidé museli pitnou vodu kupovat, z kohoutků jim tekla jen voda užitková. Obec, která měla dosud povrchové studny a vrty, byla teď napojena na vodárenskou soustavu jižní Čechy, kterou zásobuje voda z římovské přehrady a úpravny Plav.
1.10.
Díky větší kapacitě ji budou moci využívat i lidé z místních částí a chatových osad, kteří do ní budou moci svážet odpadní vody ze svých jímek. Náklady bez DPH se pohybují kolem 22 milionů korun, z toho téměř polovinu pokryje dotace.Práce by měly být hotovy do konce roku 2015, uvedla dnes Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč v tiskové zprávě.
23.9.
Provozovatelem vodohospodářské struktury v Kolíně bude i od roku 2016 do roku 2025 společnost Vodos. Městu na konci příštího roku vyprší s firmou patnáctiletá smlouva, dnes kolínští zastupitelé schválili stejného provozovatele na dalších deset let.
10.9.
Benešov a okolní obce řeší problém s tendrem na rozsáhlou rekonstrukci přivaděče vody z Želivky. Jedna z firem se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který nyní soutěž prověřuje. Akce, jejíž cena dosažená v soutěži činí 233 milionů korun bez DPH, má skončit nejpozději v září příštího roku.
2.9.
V téměř dvoutisícovém městě Mšeno vznikla na konci prázdnin naučná stezka, která seznamuje s koloběhem vody na Mšensku a Kokořínsku. Novinka nazvaná „Voda – zlato zdejšího kraje“ provede okolím města, seznámí s více než devadesáti letým vodojemem i celým vodárenským systémem a dalšími zajímavostmi vztahující se k vodě.
28.8.
Přestože řada obcí vybudovala v posledních letech nové čistírny odpadních vod, stále existuje řada domů, které se na veřejnou kanalizaci nemohou napojit. Ale i majitelé těchto nemovitostí mají podle zákona o vodách povinnost zajistit nezávadné zneškodnění odpadních vod.
28.8.
Ve Svatém Mikuláši na Kutnohorsku začala výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod. Náklady představují přes 82 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie, sdělil dnes ČTK mluvčí stavební společnosti VCES Vladimír Ujec.
14.8.
Přes 196 milionů korun z veřejných dotací získal Jihočeský vodárenský svaz (JVS) na rozšíření Úpravny vody Plav o třetí stupeň čistění. Více než 186 miliony korun přispěje Fond soudržnosti EU a téměř 11 miliony korun Státní fond životního prostředí. ČTK to dnes řekl mluvčí svazu Zdeněk Zuntych s tím, že celkové výdaje na projekt dosáhnou 324,4 milionu korun.
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
4.8.
Povodí Vltavy na hrázi vybudovalo nový vlnolam a udělalo další úpravy, které vodní dílo lépe zabezpečily pro případ povodně. Práce si vyžádaly téměř 24 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí státního podniku Michaela Pohůnková.
1.8.
Odbahnění táborské nádrže Jordán, které trvalo přes dva roky, stálo 466 milionů korun. Součástí projektu bylo i vybudování spodní štoly, pomocí níž lze stav vody regulovat. Revitalizace nádrže včera oficiálně skončila a ode dneška bude Jordán opět volně přístupný veřejnosti. Novinářům to včera řekli zástupci města, ministerstva životního prostředí a zhotovitele.
28.7.
Středočeský kraj se zaváže ke zlepšení vody ve vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce. Radní dnes schválili podpis memoranda týkajícího se ochrany povrchových vod, stejný krok má ještě učinit krajské zastupitelstvo. Účastníky memoranda by měly být i kraje Praha a Vysočina a státní podnik Povodí Vltavy, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).
23.7.
Velké Přítočno na Kladensku bude mít příští rok novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci, napojí se na ni i sousední obec Dolany. Cena projektu je 93 milionů korun a většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Obce se tak dočkají kanalizace po 15 letech od zahájení příprav projektu. Bez dotace by si podobný projekt nemohly dovolit. ČTK to řekl starosta Velkého Přítočna Vladimír Galuška.
17.7.
Do původní výšky hladiny odbahněné nádrže Jordán v Táboře chybí stále osm metrů. Kvůli nízkému stavu vody a teplému počasí se začala kazit voda v uzávěrech, a proto musel být otevřen sanační průtok. Zajišťuje proudění vody a její větší obměnu, řekl dnes ČTK manažer projektu odbahnění Jordánu Karel Hotový.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
29.6.
Vodní elektrárna Orlík v noci na dnešek zásobovala hodinu elektřinou Jadernou elektrárnu Temelín. Energetici si tím vyzkoušeli, jestli Orlík dokáže zajistit chod bezpečnostních systémů Temelína v případě výpadku proudu. Test, kterého se zúčastnili pracovníci společností ČEZ, E.ON a ČEPS, prokázal schopnost napájet elektřinou čerpadla v Temelíně.
16.6.
Obec Dasný na Českobudějovicku chybovala ve zhruba desetimilionovém tendru na výstavbu čistírny odpadních vod a dostavbu kanalizace. Nezveřejnila na svém webu kompletní textovou část veřejné zakázky. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to mohlo mít vliv na počet firem, které se o zakázku zajímaly. Vyplývá to z informací na webu úřadu.
12.6.
Posílení Fondu podpory investic v letošním roce o dalších pět milionů korun a přijetí obcí Tálin a Malovice za nové členy, schválila včerejší valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Ten je největším producentem pitné vody v kraji, kterou dodává do 151 obcí a města zásobuje tak přes polovinu jeho populace.
27.5.
Zahájení opravy kladenské čistírny odpadních vod bude mít více než roční zpoždění. Důvodem je rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že Vodárny Kladno - Mělník (VKM), které čistírnu vlastní, chybovaly v tendru. Zakázku úřad vrátil do fáze posuzování nabídek a zrušil výběr vítěze.
23.5.
Téměř o polovinu vzroste po plánované opravě kapacita slánské čistírny odpadních vod. Stavební práce v části Blahotice by měly začít v druhé polovině letošního roku, cena projektu je 112 milionů korun. Jde o jednu z největších letošních investic města.
16.5.
Že není lhostejný osud příbuzné zaměstnankyně společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) dokazuje dnes vyhlášená sbírka na sběr plastových víček z PET lahví. Víčka by měly přinést potřebné peníze pro malou pacientku na rehabilitační pobyt.
23.4.
V Táboře začalo napouštění údolní nádrže Jordán, která se přes dva roky odbahňovala. Zkušební provoz nádrže, který potrvá rok, začne 1. června. Většina prací nákladného projektu s rozpočtem přes 400 milionů korun je hotová. ČTK o tom informoval manažer projektu Karel Hotový.
22.4.
Razantně a případně až u soudu se chtějí bránit proti verdiktu avizovanému Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) město Zdice a obec Chodouň na Berounsku, které se spojily do Dobrovolného svazku obcí - Mikroregion Litavka.
18.4.
Středočeské obce se chtějí bránit proti tvrzení ministerstva životního prostředí (MŽP), že vybíraly dodavatele k projektům v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně, zjistila ČTK. Obcím hrozí, že budou muset dotace vracet.
17.4.
Prohlédněte si areál Úpravny vody Rečkov, kterou provozuje akciová společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.
17.4.
Jedna z nejmodernějších úpraven vody v ČR - Úpravna vody Rečkov spolu s čerpací stanicí Bradlec zásobuje své odběratele kvalitní podzemní pitnou vodou v jakosti běžné při přípravě kojenecké vody. A právě sem směřovala exkurze pořádaná Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
10.4.
Vodohospodářská společnost 1. SčV chystá celoplošnou deratizaci své stokové sítě. Odborná firma začne od poloviny dubna rozmisťovat nástrahy na hubení hlodavců na Příbramsku, Sedlčansku, Mníšecku, Říčansku, Jesenicku a Českobrodsku. Postupně takto ošetří 7000 kanalizačních vstupů a spotřebuje asi tunu nástrah, sdělila ČTK mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.
1.4.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se pro domácnosti ani podnikatele od dubna nezvýší. Novinářům to po jednání rady řekl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 62,21 koruny za metr krychlový bez DPH.
20.3.
Ve Vimperku na Prachaticku začala rozsáhlá modernizace úpravny vody, která byla vybudována v šedesátých letech minulého století. Technologie úpravny se dostala na hranici své životnosti, proto se město Vimperk, ve spolupráci s provozovatelem, společností ČEVAK a.s., rozhodly technologii kompletně vyměnit. ČTK to řekla mluvčí ČEVAK Jitka Kramářová.
10.3.
Při příležitosti Světového dne vody pořádá společnost 1. SčV, a. s. tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních. V letošním roce mohou zájemci navštívit úpravnu vody v Příbrami Kozičíně nebo čistírny odpadních vod v Příbrami, Milíně, Sedlčanech, Říčanech, Českém Brodě a v Jesenici u Prahy.
3.3.
Slaný letos opraví centrální čistírnu odpadních vod. Důvodem jsou podmínky Evropské unie. Projekt bude stát asi 112 milionů korun a práce by měly začít v druhé polovině roku. Jde o letošní klíčovou investici města. Zastupitelé rozhodli o zveřejnění záměru zadání zakázky, který předchází výběrovému řízení na dodavatele prací.
17.2.
Nový vodovod z Týna nad Vltavou do Nuzic nebo obnova vodovodního řadu ve Velkém Boru nedaleko Strunkovic jsou zatím poslední dvě akce, které Jihočeský vodárenský svaz (JVS) letos podpořil bezúročnou půjčkou z Fondu podpory investic. Od roku 1998, kdy fond vznikl, představenstvo JVS rozhodlo o čerpání 172 milionů korun. ČTK to řekl ředitel a předseda představenstva Antonín Princ.
29.1.
Severní část Písecka, tedy i celého Jihočeského kraje, se na jaře 2014 dočká kvalitní pitné vody z Vodárenské soustavy jižní Čechy, která zásobuje už 370 tisíc Jihočechů. Nejdříve se zde napojí obce Škvořetice a Lom a město Mirotice. Tím se vyřeší zdejší dlouholetý problém s množstvím a kvalitou pitné vody, řekl ředitel Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Antonín Princ.
27.1.
U Dolního Dvořiště začal přeshraniční projekt protipovodňových opatření na řece Malši. Má ochránit hornorakouskou obec Leopoldschlag. Přijde na více než 413 milionů korun a ze 75 procent ho bude hradit Evropská unie. ČTK o tom informovali starostka Dolního Dvořiště Helena Panská a starosta Leopoldschlagu Hubert Koller.
8.1.
Vodovody a kanalizace (VaK) Mladá Boleslav dokončily stavbu kanalizace v městských lokalitách Čejetice a Láskov za téměř 12 milionů korun. Práce na vodárenském projektu Mladoboleslavsko II za 580 milionů korun jsou už ve druhé polovině a potrvají asi do poloviny tohoto roku, řekl ČTK František Klouček z VaK Mladá Boleslav.
7.1.
Novou spodní výpusť, dno bez sedimentu a také třeba nový ostrov. To všechno vznikne odbahněním táborské nádrže Jordán, které bude letos po více než dvou letech dokončeno. Podle harmonogramu práce potrvají do 31. července a cena by neměla překročit odhadovanou částku 372 milionů korun bez daně. ČTK to řekl manažer projektu odbahnění Karel Hotový.
30.12.
Opravy prasklých vodovodních řadů patří k dennímu chlebu pracovníků společnosti ČEVAK a.s., kteří se v kraji starají o vodohospodářské sítě. Práce o víkendu pro ně také nejsou ničím mimořádným. Letošní vánoční svátky však v Táboře předčily veškeré černé scénáře. Svatý Štěpán nachystal vodohospodářům hned tři poruchy na vodovodních řadech.
19.12.
Majitel elektrárny na řece Lužnici u Tábora Vítězslav Veselý podá kvůli loňské havárii na nádrži Jordán trestní oznámení na neznámého pachatele. Na konci prosince 2012 se protrhla provizorní hráz odbahňované nádrže a voda s bahnem se spodní štolou dostala do Lužnice. Bahno pak podle Veselého poškodilo jeho elektrárnu a vyřadilo ji z provozu.
17.12.
V Příbrami dokončili splaškovou kanalizaci v místní části Orlov. Má za sebou kolaudaci a lidé se k ní mohou připojovat. Výstavba začala loni v listopadu a vyžádala si 23,4 milionu korun bez DPH, řekl ČTK mluvčí radnice Ondřej Šlechtický.
6.12.
Odběratelka z Kladna upozornila včera Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), že byla telefonicky několikrát kontaktována údajnými pracovníky vodárny. Naše zákaznice se měla připravit na jejich náštěvu, aby zkontrolovali kvalitu vody. Do bytu naštěstí nebyli vpuštěni díky duchapřítomnosti jeho majitelky.
26.11.
Zvětšení ochranného prostoru v Orlické přehradě, revize manipulačních řádů na Vltavské kaskádě a vyčištění nánosů v korytech - to jsou podle středočeské krajské komise pro bezpečnost opatření, která v budoucnu zmírní následky povodní. Návrhy se bude zabývat komise odborníků, jejíž vznik inicioval hejtman Josef Řihák (ČSSD), sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
25.11.
Mělník plánuje na příští rok generální opravu ulice Kapitána Jaroše včetně opravy chodníků a úpravy zeleně. Náklady na stavbu se budou pohybovat kolem deseti milionů korun a už nyní na místě začala oprava inženýrských sítí, řekl ČTK starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD).
19.11.
V zimním období kombinací vlivu dlouhotrvajících extrémních mrazů a nasycení půdy vlhkostí dochází v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek. Tyto negativní vlivy způsobují nejen poruchy na vodovodních řadech (zlomy), ale i k zamrznutí vodovodních přípojek.
14.11.
V Mladé Boleslavi-Neuberku začala stavba kanalizace za více než 17 milionů korun. Práce potrvají do června příštího roku, v nákladu stavby je také výstavba 41 kanalizačních přípojek pro přilehlé domy, řekl ČTK František Klouček ze společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.
13.11.
Přestavbu čistírny odpadních vod v Kolíně, která má být dokončena příští rok v srpnu, komplikuje starý projekt z roku 2008. Město totiž dlouho čekalo na schválení dotace a některé části zařízení od té doby zestárly. Stavebníci tak nyní musejí řešit věci, s nimiž projektová dokumentace nepočítala. Novinářům to včera řekl místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09).
8.11.
Benešov a další obce v okolí chystají rozsáhlou rekonstrukci přivaděče vody z Želivky. Díky vyšší kapacitě k němu bude možné připojit i Sedlčany na Příbramsku, které jsou v současnosti odkázány na vlastní zdroje pitné vody.
6.11.
V zimním období v důsledku nepříznivých klimatických podmínek může docházet ke zvýšenému počtu havárií na vodovodech.
6.11.
S úrovní poskytovaných služeb je celkově spokojeno 91% zákazníků Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Ukázal to poslední telefonický průzkum spokojenosti, který pro společnost Středočeské vodárny provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS - International Business and Research Services s.r.o.
30.10.
Na čtyři stovky respondentů oslovila společnost 1.SčV, a. s. během září a začátkem října v rámci průzkumu spokojenosti zákazníků. Ten se týkal úrovně služeb, poskytovaných informací nebo kvality dodávané vody. Obyvatelé obcí a měst na Příbramsku, Praze-Západ a Praze-Východ prokázali vysokou spokojenost se službami i kvalitou vody.
29.10.
V Přerově nad Labem na Nymbursku plánují opravy kanalizace a čistírny odpadních vod za přibližně 15 milionů korun. Opravy se budou dělat postupně, obec se bude snažit na rekonstrukci získat dotaci, řekla ČTK starostka obce Darina Kocsisová.
24.10.
Výstavba vodovodu pro několik obcí na Nymbursku za 193 milionů korun je ohrožena. Do ledna příštího roku měl být vybrán zhotovitel zakázky, aby byly splněny podmínky pro získání dotace. Nyní už je ale jisté, že se to nestihne, řekla včera ČTK starostka Přerova nad Labem na Nymbursku Darina Kocsiová.
23.10.
Policie nenašla pachatele, který loni vyhodil do potoka Karlův Luh několik pytlů s nebezpečnými pesticidy a případ odložila. ČTK to včera řekl zástupce vedoucího rakovnické policie Ivan Horák. Neznámý pachatel znečistil přítok vodárenské nádrže Klíčava a ohrozil tento zdroj pitné vody, za což mu hrozilo až tři roky vězení.
23.10.
Dnes v 5 hodin ráno byl zjištěn velký únik vody v ulici Lacinova, Kladno – Kročehlavy, kde se nachází vodovodní potrubí litina o průměru 300 mm.
11.10.
Desítky nových stromů a keřů se objevilo v areálu úpravny vody Hatě a čistírny odpadních vod v Dubenci. Vysadilo je tam před několika dny na dvacet zaměstnanců společnosti 1.SčV, a.s. v rámci ekologického projektu Stromy pro život® společnosti Office Depot.
4.10.
S cílem srozumitelněji prezentovat dodavatele vodárenských služeb na Příbramsku a Říčansku se 1. SčV, a.s. rozhodla vytvořit a používat nové logo společnosti. Dosud používala logo svého akcionáře – společnosti Veolia Voda.
2.10.
Společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) začíná využívat od října t.r. nové vlastní logo. Tím se zpřehlední komunikace mezi společností a jejími zákazníky. Dosud SVAS používalo logo jednoho ze svých akcionářů – společnosti Veolia Voda (VV).
25.9.
Sdružení devíti malých obcí na Křivoklátsku musí krajskému úřadu zaplatit téměř 700.000 korun za pozdní splátky půjčky na projekt výstavby vodovodů a kanalizace za 950 milionů korun. Kraj obcím na projekt půjčil 15 milionů korun, které už splatily. Některé splátky však přišly se zpožděním, a tak ještě musejí platit penále.
11.9.
V Neratovicích na Mělnicku by měli příští rok začát stavět kanalizaci za zhruba 50 milionů korun. Veřejná zakázka na stavbu bude zřejmě vyhlášena ještě letos, řekla včera ČTK starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Dokončení stavby se plánuje na rok 2015.
11.9.
Tábor musí začít v nejbližších dnech opravovat hráz nádrže Jordán, která v současném stavu není schopná čelit větším náporům vody. Zjistil to srpnový statický výzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád.
3.9.
Devět obcí ze Svazku obcí Křivoklátsko potřebuje nutně začít se stavbou nové čističky. Jelikož však obce do konce června nezajistily na tomto projektu za miliardu korun spoluúčast ve výši 200 milionů (zatím mají k dispozici pouze 46 milionů), nedosáhnou v tuto chvíli na potřebnou dotaci. Žádají proto o prodloužení termínu doložení dokladů o vlastních zdrojích do 30. září.
30.8.
V Říčanech u Prahy postavili nový vodojem, který by měl odstranit problémy s nedostatečnými zásobami vody pro město. Výstavba začala loni a vyžádala si 23,5 milionu korun, radnice na ni získala dotaci z Evropské unie. ČTK to včera sdělila mluvčí vodohospodářské společnosti 1. SčV Kristina Blaszczyková.
29.8.
Na dvacet tisíc obyvatel Říčan a okolí přestane mít obavy o dostatečnou kapacitu zásoby pitné vody. Město totiž postavilo nový vodojem s názvem Olivova II. Jeho výstavba začala vloni a stála 23, 5 milionu korun.
29.8.
Tábor musí upravit hráz údolní nádrže Jordán, v současném stavu není bezpečná a nedokáže čelit náporům vody. Ukázal to statický průzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád. Náklady na úpravu činí podle předběžných odhadů 15 milionů korun.
28.8.
Říčany u Prahy zčásti opravily problematickou hlavní stoku, která neumožňovala připojování nových staveb ke kanalizaci. Bude tak například možné otevřít nově vybudované centrum volného času s bazénem Na Fialce.
23.8.
Na Berounsku bylo opět zaznamenáno řádění podvodníků, kteří předstírají, že chtějí kontrolovat kvalitu pitné vody. Pod touto záminkou se dožadovali vstupu do domu zákaznice společnosti VAK Beroun (Vodovody a kanalizace Beroun). Ta na skutečnost ihned upozornila.
21.8.
V Domašíně (součást obce Vlašim, okres Benešov) bude již brzy dokončena stavba veřejného vodovodu a kanalizace. Poslední zbývající úpravou je pokládka nového povrchu silnic v centru města.
19.8.
Policie vyšetřuje únik vody s příměsí kalu z táborského Jordánu do Lužnice. Nečistota se dostala do řeky ve čtvrtek při plánovaném upouštění retenční nádrže Košín, která kvůli odbahnění Jordánu zadržuje vodu a ta občas přes Jordán odtéká do Lužnice.
13.8.
Situace s dodávkami pitné vody v regionu spravovaném vodohohospodářskou společností 1.SčV, a.s. (Příbramsko, Říčansko, Českobrodsko) je příznivá. I přes trvající sucha je ve využívaných zdrojích dostatek kvalitní vody. Vodohospodáři proto zatím nemuseli ve většině lokalit přistoupit k jakýmkoliv omezujícím či doporučujícím opatřením.
12.8.
Sdružení devíti obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, možná přijde o dotaci na výstavbu vodovodu a kanalizace za 950 milionů korun bez DPH.
24.7.
V době, kdy tropické teploty překračují třicítku a vodu z kohoutku využíváme v daleko větší míře než v běžném období, může vzniknout obava, zda nedojde k omezení v dodávce vody.
17.7.
Skutečně, již tři zákazníci společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nahlásili v těchto dnech poškozený vodoměr mrazem.
16.7.
Dnes byly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) upozorněny naší odběratelkou z Kladna, že její osmdesátiletou sousedku kontaktovali tři údajní pracovnici vodáren a dožadovali se vstupu, z důvodu kontroly kvality vody. Díky duchapřítomnosti sedmdesátileté seniorky nebyli do nemovitosti vpuštěni.
15.7.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil půlmilionovou pokutu pro Povodí Vltavy za diskriminaci uchazečů v tendru na rekonstrukci sídla státního podniku. ČTK to ve čtvrtek řekl Rafaj.
8.7.
Červnová povodeň zaplavila Středočeským vodárnám 44 objektů, 40 se jich už společnosti podařilo zprovoznit. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí firmy Lenka Kozlová. Vodárny ještě pracují na zprovoznění čistíren odpadních vod v Horních Počaplech a Kozárovicích, které byly nejvíc poškozeny. Opravit zbývá také přečerpávací stanici v Mělníku a podtlakovou stanici v Klecanech.
28.6.
Hned několik úkrytů pro ptáky a jednu budku i pro netopýry umístili pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v okolí příbramského rybníku Obora v centru města. Stalo se tak ve spolupráci s 1. SčV, a.s a místní radnicí. Umělé dutiny tak nyní nahrazují přirozené úkryty, které ptákům v okolí Obory chyběly.
21.6.
Stavba vodovodu pro několik obcí na Nymbursku za 193 milionů korun se začíná komplikovat. Chybí část projektové dokumentace, bez které se nemůže provést výběrové řízení. Obce hledají koordinátora, který bude projekt řídit, řekla dnes ČTK starostka obce Přerov nad Labem Darina Kocsisová.
13.6.
Obyvatelé zaplavených obcí na Nymbursku začínají po povodních připojovat své domácnosti na městské vodovody. Voda v jejich studnách je stále kontaminovaná. ČTK to dnes řekli radní obcí Budiměřice, Rašovice, Šlotava, Vestec a Křinec.
12.6.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyčlení ve svém rozpočtu až 20 milionů korun na obnovu technické infrastruktury členských obcí, kterou jim poškodily červnové povodně. Mimořádné opatření schválila valná hromada. O konkrétní podpoře bude rozhodovat představenstvo JVS.
3.6.
Přestože je přehrada Římov zaplavována kalnou vodou z horního toku řeky Malše, pitná voda, která se z ní zpracováva v Úpravně vody Plav, je stále ve stejné kvalitě jako před záplavami.
3.6.
Vodohospodáři 1. SčV.a.s. (Příbramsko, Říčansko, Českobrodsko) v současné době neregistrují žádné větší problémy v souvislosti s probíhajícími povodněmi. Veškeré zdroje pitné vody a úpravny vod jsou pod zvýšenou kontrolou.
23.5.
Sdružení devíti obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, dnes podepsalo smlouvu na výstavbu vodovodu a kanalizace za 950 milionů korun bez DPH. Konečná cena se tedy vyšplhá přes miliardu korun. Výstavba by měla být zahájena v červenci a potrvá dva roky.
13.5.
V průběhu několika posledních let dochází v obcích, které provozují Středočeské vodárny a.s. (SVAS), k nadměrnému přetěžování přečerpávacích stanic odpadních vod. Z tohoto důvodu přikročila naše společnost k průzkumu kanalizačních stok, který je zaměřen na neoprávněné vypouštění dešťových vod od jednotlivých nemovitostí do splaškové kanalizace.
25.4.
Nová protipovodňová hráz v Mělníku by měla být dokončena v červenci. Proti velké vodě bude město na soutoku dvou řek chráněno třemi způsoby - betonovou a sypanou hrází a u Vinařství Lobkowicz mobilní hrází. Záchranáři ji zkušebně postaví v květnu. ČTK to včera řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).
24.4.
Včera byly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) upozorněny naším odběratelem, že v Mělníce v Pražské ulici se pohybuje osoba vydávající se za pracovníka – odečítače Středočeských vodáren. Jménem vodárny se muž středního věku domáhá vstupu do objektů za účelem údajné výměny stávajícího vodoměru za digitální s doplatkem za ventil ve výši 1 290 Kč.
11.4.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pokračují v jarním úklidu pravidelnou údržbou vodojemů a čištěním nádrží od nánosů a kalů. Odběratelé mají tak zajištěnou dodávku čisté a kvalitní vody. Čistící kůrou již prošly vodojemy např. v Jeviněvsi, Na Ladech v Kralupech nad Vltavou, ve Cvrčovicích nebo v Kladně – Kročehlavech.
4.4.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se od dubna zvýší jen o nárůst DPH ze 14 na 15 procent. Po vleklých jednáních k tomu dnes dospěla rada města. Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 71,50 koruny za metr krychlový, dosud lidé platili 70,90 Kč.
26.3.
Sdružení devíti obcí na Křivoklátsku si bude pro výstavbu vodovodu za 939 milionů korun vybírat z nabídek sedmi firem. Vítěz by měl být známý nejspíš v dubnu. ČTK to dnes řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč. Prvním kolem tendru na vodovod pro obce s nedostatkem vody prošlo 23 firem, finanční nabídku tedy podala pouze necelá třetina z nich.
25.3.
Pyrotechnici nalezli na dně odbahňované táborské nádrže Jordán přes 300 kusů rozbušek. Dále pak na místě objevili tři torza revolverů, dělostřelecký granát a protiletecký náboj. Pravděpodobně to byly zbraně z období druhé světové války a nelze vyloučit, že byly stále funkční, řekl ČTK policejní mluvčí Miroslav Doubek.
14.3.
Tendr na výstavbu vodovodu pro devět obcí na Křivoklátsku za odhadovaných 939 milionů korun se protahuje. Původně se měly otevírat obálky s nabídkami zhruba před měsícem a půl. Firmy ale chtějí doplnit některé informace, a tak se o vítězné nabídce začne rozhodovat až 18. března. ČTK to dnes řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč.
14.3.
Počátkem března letošního roku vstoupila do projektu Regionalizace zákaznických center společnost RAVOS s.r.o., poskytující vodohospodářské služby v oblasti Rakovnicka.
11.3.
Jindřichův Hradec letos zahájí výstavbu nové kanalizace ve své části Buk. Odhadované náklady na projekt, jehož realizace potrvá téměř dva roky, činí 50 milionů korun, řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje městského úřadu Vladimír Krampera.
27.2.
Státní podnik Povodí Vltavy zahájil výstavbu dalších protipovodňových opatření v jižních Čechách, tentokrát v Plané nad Lužnicí. Budují se v centrální části města na pravém břehu Lužnice. Přijdou na 95 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Michaela Pohůnková.
20.2.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS), největší distributor a producent pitné vody v regionu, letos chystá investice ve výši 145 milionů korun. Především chce rekonstruovat a modernizovat vodohospodářskou síť a také plánuje finančně pomoci obcím s připojením k vodárenské soustavě.
6.2.
V loňském roce bylo zaznamenáno na stokové síti navýšení počtu havárií o téměř 27%, což představuje 1492 poruch. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) musely opravit na 1048 stok a 369 kanalizačních přípojek. Ve většině případů poruchy na kanalizačních stokách a přípojkách byly způsobeny nedostatečným odtokem odpadních vod.
6.2.
Při odbahňování táborského Jordánu objevili archeologové na dně nádrže středověkou cihelnu a cihlářskou pec. Jde o několik set let starý objekt, řekl dnes ČTK vedoucí odborů investic a strukturálních fondů táborské radnice Karel Hotový.
31.1.
Nedobrý stav zastaralého vodovodního potrubí způsobil ve dnech 21. a 22. ledna 2013 dočasné přerušení dodávky pitné vody v několika ulicích v České Brodě.
30.1.
Krajské město České Budějovice má od dob, kdy byla na řece Malši zprovozněna vodárenská nádrž Římov a úpravna vody Plav, dostatečné zdroje pitné vody. V roce 2002 odolnost vodárenské soustavy prověřily katastrofální povodně.
28.1.
Lidé v Benešově zřejmě od února zaplatí více za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH by se měla zvýšit o 2,51 koruny na 69,23 Kč za metr krychlový. Návrh Vodohospodářské společnosti Benešov budou v pondělí projednávat zastupitelé, sdělila ČTK mluvčí města Soňa Vanhoecke.
9.1.
Spoluodpovědnost za to, že po prosincovém protržení hráze táborského Jordánu se bahno dostalo do Lužnice, nesou podle starosty firmy, které rybník odbahňují. Zabránit tomu měla štola a zhotovitel měl zajistit, aby byla v té době uzavíratelná, řekl dnes novinářům starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).
2.1.
Pro rok 2013 zůstane podobně jako v Prachaticích nebo Vimperku i ve Volarech cena vody bez DPH ve stejné výši, jakou platí obyvatelé města v letošním roce. Otázkou však zůstává, jakým způsobem bude město řešit obnovu vodárenského majetku...
28.12.
Společnost 1. SčV, a.s., hlavní dodavatel pitné vody na Příbramsku a Říčansku, mění od 1. ledna 2013 telefonní číslo své zákaznické linky.
26.11.
Cena vody ve městě v příštím roce přesáhne osmdesát korun za kubík. Tedy pokud cenu navrhovanou radními schválí i zastupitelé. Bude to o víc než třicet korun dražší než v roce 2006, kdy se o vodovodní a kanalizační sítě ve Strakonicích začaly starat technické služby.
5.11.
Loučovice postavily za 52 miliónů korun centrální čistírnu odpadních vod. Obec s necelými 2000 obyvateli na stavbu získala evropskou dotaci ve výši 85 procent, přes 2 milióny dostala ze Státního fondu životního prostředí a přes 4 milióny financuje ze svého. Na předfinancování stavby si vzala úvěr, splatí ho za deset let, řekl ČTK starosta Jan Kubík.
5.11.
Snížení počtu výpadků a zkvalitnění dodávek pitné vody přinese rekonstrukce vodovodního řadu v Mníšku pod Brdy. Vodohospodáři ze společnosti 1. SčV, a.s. zahájili další etapu oprav, tentokrát v ulicích, Na Vrškách, Kytínská a Na Madlenkách. O plánovaných odstávkách jsou obyvatelé informováni i prostřednictvím sms zpráv.
1.11.
Rakouský koncern Energie AG sloučil k 1. říjnu společnost Aquaserv se společností ČEVAK. Nástupnickou organizací je ČEVAK. Obě společnosti poskytují služby ve vodohospodářské infrastruktuře zejména na jihozápadě Čech a na Vysočině, zaměstnávají 972 lidí. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Sbírce listin.
26.10.
Dva miliony korun zaplatilo město za nový vodovod s napojením na stávající řad v Rošického ulici. Jde o vybudování první části revitalizace bývalých kasáren. Práce v areálu budou pokračovat v příštím roce stavbou přístupových komunikací k novému parku Čtyři Dvory.
23.10.
Dominantu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., Samsonovu kašnu, začali pracovníci společnosti ČEVAK a.s. včera připravovat na zimu. V rámci údržby budou také zkontrolována čerpadla, vyměněny poškozené žárovky a vyčištěn bazén kašny. Práce potrvají nejpozději do konce tohoto týdne.
15.10.
Zájem o výstavbu vodovodu pro devět obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, má 27 firem. Náklady na vybudování vodovodní sítě se odhadují na 939 milionů korun. ČTK to řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč. Tendr by měl skončit ještě v letos, aby se příští rok mohlo začít stavět.
9.10.
Vodárenská společnost Táborsko chybovala ve stomilionovém tendru na modernizaci čistírny odpadních vod. Nabídky firem musí posoudit znovu. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěe (ÚOHS). ČTK to zjistila z jeho webu.
4.10.
Kvůli nesplnění dotačních podmínek Brusel žádá, aby Třeboň vrátila evropskou dotaci ve výši více než 90 milionu korun na stavbu nové čistírny odpadních vod. Považuje totiž novou ČOV za neoddělitelnou část stávající infrastruktury a požaduje výrazné navýšení cen vody. Třeboň nesouhlasí a obrací s žádostí o podporu na Státní fond životního prostředí.
4.10.
Připravovaná stavba nové vodárenské trasy na sever Písecka, která by zdejší obce napojila na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, stále nemá vyřešené financování. Jihočeský vodárenský svaz (JVS) jako její investor usiloval o získání dotace ze Státního fondu životního prostředí, a když se mu to podařilo, odmítl. Pojďme se podívat na jeho důvody.
2.10.
Aktuální alkoholová kauza přináší problémy také českým a moravským vodohospodářům. Varují před možnou likvidací závadného i nezávadného alkoholu přímo v kanalizaci. Podívejme se, jak tuto situaci řeší ve středních Čechách a v Praze.
12.9.
Kolín má po dlouhých peripetiích schválenou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Práce nemohly dlouho začít, protože Evropská komise žádala přezkoumání projektu. Město mělo přitom vybraného zhotovitele, který musel čekat, až se situace vyjasní.
28.8.
Restaurace ve Středočeském kraji zákazníkům stále častěji nabízejí místo balené vody pitnou vodu z kohoutku. Podle údajů Středočeských vodáren se do projektu, který kohoutkovou vodu podporuje, v kraji zapojilo 52 restaurací. ČTK to dnes zjistila od vodáren.
1.8.
Loni došlo k připojení obcí Dolní Třebonín, Sedlečko u Soběslavě a Mazelov. Letos se připojují Drhovle z Písecka a Vitín z Českobudějovicka. Právě těmto obcím poskytl Jihočeský vodárenský svaz příspěvky na financování staveb k napojení vodovodů obcí nebo jejich částí na Vodárenskou soustavu jižní Čechy.
30.7.
Vysoké teploty jsou častým důvodem dotazů na kvalitu u vody v okolí Mělníka. Podle mluvčí Středočeských vodáren Lenky Kozlové je však voda na Mělnicku velmi kvalitní, pochází z vrtu ve Vrutici s hloubkou padesát až šedesát metrů. Obavy jsou tedy zbytečné.
20.7.
Jestliže odběratel vodu dodanou vodovodem zčásti spotřebuje bez vypuštění do kanalizace a toto množství je prokazatelně větší než 30 kubíků za rok, má nárok na slevu. V těchto případech se instaluje tzv. podružný zálivkový vodoměr. Pojďme se podívat, jak mohou slevu získat např. zákazníci Středočeských vodáren.
18.7.
Kladno koupilo od řady okolních obcí akcie společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM). Město tím chce zvýšit svůj podíl v akciové společnosti, aby mohlo ovlivňovat investice do vodohospodářské infrastruktury. Největší středočeské město chce například zmodernizovat čistírnu odpadních vod nebo koupit potrubí v areálu bývalé Poldi.
13.7.
Při dlouhodobém teplém období může dojít ke zhoršení kvality vody odebírané z vodárenských nádrží. Technologie používaná při úpravě ale spolehlivě zaručuje stejně kvalitní pitnou vodu jako v chladném období. Pojďme se podívat, jak tuto situaci řeší ve středu Čech.
28.6.
Třeboň musí vrátit 86 milionů korun, které získala jako evropskou dotaci na stavbu čistírny odpadních vod (ČOV). Když zařízení dokončovala, změnila se metodika Evropské unie pro granty na projekty tohoto typu, řekl dnes ČTK starosta města Jiří Houdek (KDU-ČSL). Třeboň chce podle něj ministerstvo životního prostředí požádat o dotaci 30 milionů korun na stavbu ČOV, která je už rok v provozu.
12.6.
Výměníková stanice českobudějovické teplárny, v níž hygienici v závěru minulého týdne zjistili výskyt bakterií Legionella pneumophila, dnes byla kompletně dezinfikována. Akciová společnost, v níž má město majoritu, tak splnila nařízení krajské hygienické stanice. ČTK to řekl mluvčí teplárny Zdeněk Zuntych. Stanice teplou vodou zásobuje objekty v okolí českobudějovické Plzeňské ulice. Bakterie může způsobit zápal plic.
5.6.
Novými členy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) se staly obce Pištín, Mojné, Zběšičky a Drhovle. Jejich přijetí dnes schválila valná hromada svazu, z jehož vodárenské soustavy odebírá pitnou vodu více než 140 měst a obcí s 388 tisíci obyvateli kraje. Počet členů svazu se za posledních šest let zvýšil o 19 na současných 255.
4.6.
V Blatné na Strakonicku vyrůstá nové protipovodňové opatření. Soustava z hrází a zídek nebo ze zvýšených stávajících břehových zdí by měla odolat stoleté vodě, řekla ČTK Michaela Pohůnková z oddělení styku s veřejností Povodí Vltavy.
10.5.
V Jihočeském kraji bylo loni zásobováno vodou z veřejných vodovodů 575.155 obyvatel, což je 90,5 procenta. Ze 14 krajů tím zaujímá devátou pozici. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zatímco obyvatel v kraji loni přibylo o 367 na 636.099, počet lidí zásobovaných pitnou vodou z vodovodů podle statistiků meziročně ubylo 6210.
25.4.
Společnost 1. Středočeská vodárenská, která provozuje vodovody a kanalizace obcí na Příbramsku a v okolí Prahy, v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala 224 havárií, což je meziročně třikrát víc. Čtyřnásobně se zvýšil i počet poškozených vodoměrů, společnost na nich našla 112 závad. Příčinou jsou mrazy, které v tuzemsku udeřily zejména v první polovině února. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.
19.4.
V Českých Budějovicích se budou moci návštěvníci u příležitosti Mezinárodního dne památek podívat do místní historické vodárenské věže v Mánesově ulici. Akce se uskuteční v sobotu 21. dubna od 10 do 17 hodin.
19.4.
Samsonova kašna na českobudějovickém náměstí, jež patří k největším v zemi, se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK z ní dnes vypustili vodu, ve čtvrtek ji vyčistí. Koncem týdne už z tlamy lva z výšky asi sedmi metrů znovu vytryskne voda.
16.4.
V letošním roce by měla začít výstavba vodovodu pro devět obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Výstavba sítě za téměř 940 milionů korun potrvá tři roky. V současnosti je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby, které potrvá do 11. května. ČTK to řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč.
4.4.
Povodí Vltavy oznámilo, že chystá na 17.dubna testovací pokus, který bude zjišťovat, jak rychle se ve Vltavě šíří havarijní znečištění. Přečtěte si, jak takové testování probíhá.
22.3.
Nová čistírna odpadních vod v Třeboni je už rok ve zkušebním provozu. Přes 84 milionů korun za čistírnu má však jít zpátky do kasy Evropské unie. Na skutečnost, že město má vrátit EU investici na čističku, upozornil čtenář Jindřichohradeckého deníku.
21.3.
Čtyři středočeská města nedostanou evropské dotace na přestavbu čističek odpadních vod. Jde o Kladno, Slaný na Kladensku, Nové Strašecí na Rakovnicku a Odolenu Vodu u Prahy. Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí zveřejněných na internetu. Města se kvůli tomu většinou pokusí získat dotace z jiných fondů.
7.3.
Černobílé i barevné fotografie kanálových stok a poklopů ze světových velkoměst, ale také knihy z poloviny 19. století s ilustracemi interiérů koupelen a sociálních zařízení najdou návštěvníci na výstavě Střeva měst - kanály v kulturních a civilizačních souvislostech. Je z dílny Národní technické knihovny v Praze a zájemci si ji mohou ode dneška do konce března prohlédnout ve foyer sídla krajského úřadu.
20.2.
Investiční program Jihočeského vodárenského svazu je podmíněn získáním dotací ze Státního fondu životního prostředí nebo Ministerstva zemědělství ČR.
13.2.
Největší jihočeská továrna na výrobu pitné vody, Úpravna vody Plav, zvýšila v arktických mrazech výkon proti běžnému období o 10 procent. Paradoxně za to může právě tuhá zima, způsobující vyšší ztráty na vodovodních sítích v jednotlivých městech a obcích.
30.1.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Písku, tedy konkrétně její mechanicko – biologické části, skončila před necelými sedmi lety. Tyto práce se netýkaly kalového a plynového hospodářství. Nyní kapacity vyhnívajících nádrží jsou využívány na maximum.
23.1.
Letošní mírná zima přispěje k rychlejšímu dokončení kanalizace v okrajové mělnické části Chloumek. Práce v těchto dnech obnovila dodavatelská firma a oproti plánovanému červnu by měla být hotova do konce března, sdělila ČTK mluvčí městského úřadu Helena Vavřinová.
11.1.
Zajištění kvalitní pitné vody pro obyvatele Vimperku by v příštích letech měla zajistit rekonstrukce existující úpravny vody v Brloze. To ale pouze s předpokladem investovat necelých čtyřiceti milionů korun včetně daně z přidané hodnoty.
6.1.
Dvousložkovou cenu vody chce pro své zákazníky zavést společnost Vodovody a kanalizace Beroun, a. s. Současné platby jsou totiž závislé výhradně na tom, kolik konkrétní domácnost spotřebuje vody. Při současné platbě ovšem největší část nákladů uhradí odběratelé s průměrným a nadprůměrným odběrem.
28.12.
Vodné a stočné budou mít od příštího roku dražší také v Prachaticích. Největší odběratel firma Madeta totiž zdejší závod zavírá. Informoval o tom Český rozhlas.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
24.11.
Lidé v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí mohou využívat nový a rekonstruovaný kanalizační systém. Během dvou let Vodárenská společnost Táborsko zprovoznila šest kilometrů kanalizačních stok, opravila 17 kilometrů řadů a 7,5 kilometru vodovodních řadů.
16.11.
Kapacita čističky odpadních vod v Kolíně je už několik let nedostačující. Město se rozhodlo požádat o dotaci z Evropské unie na její rozšíření a modernizaci. Peníze z fondů ale možná vůbec nedostane.
11.11.
Rekonstrukce mostu ve Vodárenské ulici v Třeboni se chýlí ke konci. Stavba z 80. let minulého století je specifická především tím, že její konstrukce kromě vodovodního potrubí nese i zatrubněnou Mlýnskou stoku. Toto staré vodní dílo vede z Třeboně směrem na Starou Hlínu.
9.11.
Ministerstvo zemědělství poskytlo Kladnu z evropských dotací téměř 300 milionů korun na výstavbu kanalizace ve čtvrti Švermov, která skončí v prosinci. Napojení asi 42 kilometrů nových stok na dosavadní systém stálo zhruba 379 milionů korun. Kvůli proplacení dotace se 22. listopadu sejde zastupitelstvo, které ještě musí přijetí dotace schválit.
4.11.
Ve Volarech probíhají intenzivní diskuze o nových cenách za vodné a stočné. Místní zastupitelstvo má rozhodnout do konce prosince. Provozovatel vodárenské infrastruktury ČEVAK první návrhy již předložil. Starosta obce ale už dnes připouští, že vybrané prostředky nebudou stačit na obnovu vodárenské infrastruktury.
18.10.
V Třeboni vybudovali novou čistírnu odpadních vod, aby se město vyhlo možným sankcím. Tak, jako v dalších českých městech a obcích využila i Třeboň evropských dotací z OPŽP. Občané to již v příštím roce pocítí v nárůstu ceny vody...
6.10.
Obyvatelé Nymburska, Kolínska a Jičínska budou ode dneška používat kvalitnější pitnou vodu.
30.9.
Na mimořádném zasedání rada města Poděbrad rozhodla o pronájmu čistírny odpadních vod společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk, která má na své náklady intenzifikovat čistírnu odpadních vod.
22.9.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) chystá kvůli výstavbě dálnice D3 na pondělí dvě přeložky vodárenských soustav v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Celkem 1,7 kilometrů dlouho část řadu musí pracovníci přemístit za 30 hodin.
1.9.
Táborská radnice odeslala Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) veškerou dokumentaci a protokol o úspěšném výběrovém řízení na projekt odbahnění nádrže Jordán. Fond by na základě těchto materiálů měl poskytnout na odbahnění dotaci ve výši 80 procent z částky 372 milionů korun.
17.8.
Orlická přehrada, která je největším vodním dílem v České republice, v těchto dnech slaví 50 let od uvedení do provozu. V minulosti prošla mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.
11.8.
Osm jihočeských obcí se může pustit do výstavby a obnovy čistíren odpadních vod, vodovodů a kanalizací. Krajští zastupitelé jim dnes na projekty poslali dotaci více než sedm milionů korun.
3.8.
Vyhláška, která ve Velkých Přílepech u Prahy od července do listopadu zakazuje zalévání zahrádek a napouštění bazénů pitnou vodou, podle ministerstva vnitra odporuje zákonu. Obec ji bude muset upravit. Za porušení vyhlášky lidem nyní hrozí pokuta až 30.000 Kč.
21.7.
Ve Velkých Přílepech u Prahy zakázali od července do listopadu zalévání zahrádek a napouštění bazénů pitnou vodou. Za porušení nové vyhlášky lidem hrozí pokuta až 30.000 Kč. Platnost vyhlášky nyní posuzuje i ministerstvo vnitra.
9.7.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uznal platnost koncesní smlouvy mezi Vodárenskou společností Táborsko (VST) a společností ČEVAK. Dohodu z 1. prosince 2009 u ÚOHS postupně napadlo pět neúspěšných žadatelů.
13.6.
Po Vltavě mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou dnes oficiálně začaly plout lodě. Zahájení první plavební sezony předcházelo slavnostní otevření vodní cesty mezi oběma městy. Obnovení téměř devítikilometrového úseku stálo kolem 740 milionů korun bez daně.
3.6.
Loňský rok se stal nevýznamnějším investičním obdobím v dosavadní osmnáctileté historii Jihočeského vodárenského svazu. Ten v něm na investice vydal 131 miliónů korun a dalších 26,5 miliónů na opravy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
23.5.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se městu prodražila kvůli špatně zpracovanému projektu o šest milionů korun. Projektanti museli předělat připojení domů ke kanalizaci nebo změnit hloubku položení potrubí, řekl ČTK místostarosta Pavel Bartoníček (ODS).
26.4.
Domy v lokalitě Zářečí v Bechyni na Táborsku budou od letošního září napojeny na čistírnu odpadních vod. Nový kanalizační systém, na kterém v těchto dnech začaly stavební firmy pracovat, bude stát i s úpravou povrchu silnice zhruba 12 milionů korun.
20.4.
Malé jihočeské obci s ročním rozpočtem 6 milionů korun reálně hrozí, že bude muset vrátit kompletní státní dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizaci ve výši přes 25 milionů korun a k tomu vyměřené penále 21 milionů korun. Obci hrozí finanční problémy a bývalému starostovi Antonínu Poskočilovi pět let vězení.
18.4.
Jedinečnou možnost spatřit město z vrcholku vodárenské věže měli v sobotu lidé v Českých Budějovicích v rámci Dne památek. Zpřístupněné vodárenské památky jsou po celé ČR velkou atrakcí. Velký úspěch sklízí každoročně např. prohlídky Podolské vodárny.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
25.3.
Obyvatelé Českých Budějovic zaplatí od dubna za vodné a stočné o 1,7 procenta více. Cena se zvýší na 60,94 koruny bez DPH za metr krychlový.
21.3.
Vodojem Včelná nedaleko Českých Budějovic zahrnuje šest podzemních komor po šesti milionech litrů, tedy celkem 36 milionů litrů pitné vody. Největší vodojem v kraji je v majetku Jihočeského vodárenského svazu a nyní prošel rozsáhlou modernizací za 20 milionů korun.
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
25.1.
Vodárenskou soustavu v jižních Čechách bude od dubna provozovat místo společnosti Čevak její majitel, Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Čevak ji provozoval od roku 2008 a smlouvu měl do roku 2018, požádal ale o její ukončení, řekl dnes novinářům ředitel JVS Antonín Princ.
24.1.
Mělník zahájil výstavbu kanalizace v okrajové části města na Chloumku. Investice za 222 milionů korun potrvají 18 měsíců a skončí nejpozději do června roku 2012, řekl ČTK mělnický starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).
22.12.
Rakouská společnost Energie AG Bohemia získala 66 procent akcií společnosti Aqua Servis Rychnov nad Kněžnou. Většinový podíl 66 % akcí dříve vlastnila skupina Veolia Voda. Zbylých 34 procent v Aqua Servisu patří obcím v regionu.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
3.12.
Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí má nově rekonstruovanou kanalizaci za více než miliardu korun. Novému starostovi Jiřímu Fišerovi se zdají náklady zbytečně vysoké.
16.11.
Trend stoupající obliby pití vody z vodovodu je zřejmý. Jen za první polovinu tohoto roku se spotřeba nealko nápojů snížila o neuvěřitelných 10%. Na některých městských úřadech jdou příkladem v podpoře a komunikaci kohoutkové.
2.7.
Ministerstvo zemědělství dle aktuálních koaličních jednání připadne ODS. Novým ministrem zemědělství v nové vládě Petra Nečase se stane pro mnohé neznámý příbramský rodák Ivan Fuksa.
21.4.
Vodou bude zásobovat více než 550.000 obyvatel ve 360 městech a obcích. ČEVAK je tak jednou z pěti největších vodárenských společností v Česku.
11.3.
Mezi největší investiční akce třeboňské radnice v závěru volebního období patří bezesporu výstavba čistírny odpadních vod.
10.3.
Historické centrum Zlaté Koruny čeká náročná rekonstrukce kanalizace podpořená dotací 25 milionů korun z Operačního programu životního prostředí a necelým milionem a půl ze Státního fondu životního prostředí. Starosta Milan Štindl si ale termín zahájení prací už raději ani netroufá tipnout.
9.3.
Úpravna vody v Poděbradech, která zásobuje pitnou vodou více než 44 tisíc obyvatel, projde v průběhu následujících patnácti měsíců výraznou rekonstrukcí.
3.3.
Úřad začal s opravami, i když peníze má jen přislíbené. Ve státním fondu životního prostředí totiž zkolaboval počítač.
26.2.
Obyvatelé Byšic jsou nervózní. Vesnice totiž už půl roku čeká, zda dostane dotaci na stavbu kanalizace.
19.2.
Žadatelé z Jihočeského kraje získali za dva roky existence operačního programu Životní prostředí na 298 projektů přes 3,8 miliardy korun, přičemž krajský průměr činí téměř 3,5 miliardy.
18.1.
Na společném zasedání představenstva a dozorčí rady, společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk, a.s., které se konalo 2.12.2009 byla schválena cena vody vodného a stočného pro rok 2010.
18.1.
Představenstvo akciové společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, a.s. rozhodlo o úpravě cen vodného a stočného s účinností od 1.1.2010.
18.1.
Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka schválilo nové ceny pro vodné a stočné v roce 2010.
1.9.
Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...
...S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE