Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Opozice se přela s vládou o odvolání ředitele Povodí Odry

Opozice se přela s vládou o odvolání ředitele Povodí Odry

Poslanci při včerejších interpelacích řešili mimo jiné důvody, které vedly ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k odvolání nyní již bývalého generálního ředitele Povodí Odry Miroslava Krajíčka. Předsedovi poslanců ODS Zbyňku Stanjurovi se nelíbilo, co mu ministr sdělil v odpovědi na písemný dotaz.

Pravice ministra za jeho počínání ostře kritizovala a vytýkala mu údajně prosazování členů KDU-ČSL do funkcí. Jurečka i předseda lidovců Pavel Bělobrádek to odmítli.

"V případě Povodí Odry jsem na základě mnoha informací o neoptimální komunikaci ředitele Krajíčka vůči podřízeným, ministerstvu i samosprávě přistoupil k jeho odvolání," sdělil Jurečka Stanjurovi. Stanjura ale toto zdůvodnění považoval za nedostatečné.

Stanjura se pozastavil i nad tím, že komise při výběrovém řízení na nového ředitele pozvala k ústním pohovorům tři uchazeče a dva z nich jsou podle něj členy KDU-ČSL. Jeden z nich, Jiří Pagáč, se poté od listopadu stal novým generálním ředitelem Povodí Odry.

Jurečka odmítl, že by prosazoval do funkcí členy své strany. O Pagáčově členství v KDU-ČSL se prý dozvěděl až dva dny předtím, než podepsal jeho jmenování. Poznamenal, že bývalý ředitel Krajíček je členem ODS a byl i poslancem.

Z debaty vyplynulo, že důvodem Krajíčkova odvolání byl spor ohledně výběrového řízení na ředitele jednoho ze závodů povodí. Bývalý ředitel prosazoval, aby se mohli hlásit jen zaměstnanci povodí, zatímco první náměstek ministra chtěl, aby řízení bylo otevřené i pro uchazeče mimo firmu. "Pan generální ředitel Povodí Odry mně do očí řekl, že on otevřené výběrové řízení na pozici ředitele závodu nevypíše. To byl klíčový moment, kdy jsem se rozhodl, že jej prostě odvolám," prohlásil Jurečka.

Opozici ale Jurečkovo vysvětlování nestačilo. František Laudát (TOP 09) nazval odvolání bývalého ředitele lumpárnou. Exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) odmítl uvěřit, že by ministr o Pagáčově členství v KDU-ČSL nevěděl. Podle něj se na ministerstvu zemědělství velmi rychle množí hlavně mladí členové KDU-ČSL.

Na Jurečkovu obhajobu vystoupil i jeho stranický předseda Pavel Bělobrádek a tato obvinění odmítl. "My máme svědomí čisté a jestli vy jste to takhle dělali, tak my si lidi podle stranických legitimací rozhodně nelustrujeme," řekl pravici.

5. 12. 2014 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE