Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Odbahňování Jordánu skončilo, začne roční zkušební provoz nádrže

Odbahňování Jordánu skončilo, začne roční zkušební provoz nádrže

Po více než dvou letech skončilo odbahňování vodní nádrže Jordán v Táboře. V nejbližších dnech by měl začít její roční zkušební provoz, který prověří odolnost opravené hráze a nově vybudovanou spodní výpusť. Odhadované náklady na projekt, který začal v únoru 2012, činí 372 milionů korun bez daně a částka by neměla být překročena.

ČTK to řekl starosta města Jiří Fišer (Tábor 2020). Firmy, které se na pracích podílely, vytěžily ze dna Jordánu přes 262.000 kubických metrů bahna. "Ještě pokračuje stavba litorálního ostrova a Jordán se zároveň postupně plní vodou," řekl Pavel Stolař z odboru investic a strukturálních fondů táborského městského úřadu. Základ umělého ostrova bude tvořit kamenný násyp. Na ostrově bude růst přirozená a původní vegetace.

Jde však už jen o doplňkové práce projektu. "Ty důležité věci jsou už hotové a proto už neočekáváme žádnou komplikaci. Tento projekt byl důležitý hlavně z hlediska vybudování spodní výpusti," uvedl Fišer. Vodní dílo je díky tomu nyní ovladatelné. V minulosti se v něm stav vody nedal regulovat.

Zkušební provoz, který v nejbližších dnech povolí krajský úřad, je nutný především kvůli problémům, které nastaly loni s hlavní hrází. "Povodně s ní trochu hnuly, museli jsme ji stabilizovat masivním násypem a tím pádem je zpevněná a vydrží po mnoha generací,"
řekl Fišer. Během ročního zkušebního provozu by se měl stav vody v Jordánu vrátit na původní výšku. Kolaudace díla by se měla uskutečnit v srpnu 2015.

Odbahňování Jordánu provázely komplikace. Šlo o potíže kolem výběrového řízení, kdy se neúspěšné firmy odvolávaly k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Někteří obyvatelé Plané nad Lužnicí také nesouhlasili s vyvážením bahna na skládku Hůrka a velká voda na konci roku 2012 a při povodních v červnu 2013 protrhla provizorní hráz. "Jednalo se o mimořádný projekt, jemuž se určité peripetie nevyhnuly. Ale nakonec se jej podařilo realizovat v termínu a Jordán nyní může fungovat bez dalšího zásahu desítky a desítky let," řekl Fišer.

Město získalo na odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů dotaci 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun. Radnice navíc musela financovat opravu hlavní hráze, na což bude žádat o dotaci v některém grantovém programu.

 

Zdroj: Wikipedia, Timichal, licence

2. 6. 2014 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE