Obyvatelé svazku obcí Hrabišín, Dlouhomilov a Brníčko na Šumpersku se dočkají zřejmě do konce příštího roku kanalizačních rozvodů, které v nich dosud nejsou. Investice si vyžádá 235 milionů korun a svým objemem bude největší v historii regionu. Většinu nákladů akce uhradí dotace, řekl dnes ČTK starosta Brníčka Jiří Bartoš.
Díky investici by se mělo podle něj napojit na novou kanalizaci zhruba 1950 lidí. "Ani v jedné z obcí zatím splašková kanalizace není. Lidé vypouštějí odpadní vody do žump a septiků, které se samozřejmě musejí vyvážet. Investice by měla zvýšit komfort bydlení v obcích," uvedl starosta.
Doplnil, že součástí projektu je i zvýšení kapacity čistírny odpadních vod v nedaleké Leštině, na které se nové rozvody napojí.
Svazek obcí získá na projekt dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která by měla uhradit 85 procent nákladů akce. "Vybudování kanalizace bude v našich podmínkách stavbou století. Bez dotace a úvěru bychom si ji nemohli dovolit," řekl Bartoš.
Doplnil, že roční rozpočty obcí se pohybují v rozmezí od pěti to osmi milionů korun.
Foto: Wikipedie: Vavrik
8.12.
Zlepšit fungování kanalizace a vyřešit problémy s přívalovými dešti, po kterých do Bečvy odtékalo velké množství znečištěné vody, má dnes zprovozněný nový kanalizační sběrač a dvě retenční nádrže na kraji Přerova. Obyvatelé místní části Kozlovice se díky tomu dočkali dlouho plánované kanalizace.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
20.3.
V bývalé olomoucké vodárně v městské části Chválkovice se dnes rozjela parní čerpací stanice z roku 1889, která zásobovala více než 70 let krajské město pitnou vodou. Zařízení uvedli do chodu pracovníci společnosti Moravská vodárenská při dni otevřených dveří. Firma ho uspořádala při příležitosti blížících oslav Světového dne vody.
29.3.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh, podle kterého nebudou smět komunální čističky vod přijímat dovážené vody s nebezpečnými závadnými látkami. Pozměňovací návrh k novele vodního zákona předložil poslanec Jan Schiller (ANO) se souhlasem ministerstva životního prostředí.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
21.1.
Moravská Třebová dokončila nejnákladnější projekt za několik posledních desetiletí. Zkolaudovala nově vybudovanou kanalizaci v místních částech Udánky, Boršov, Sušice a Anenské údolí, v roce 2012 také zmodernizovala čistírnu odpadních vod. Celkové náklady dosáhly 240 milionů korun. Na kanalizaci jej již připojeno více než 90 procent domácností, pro něž byla určena, uvedla mluvčí města Dagmar Zouharová.
20.1.
Běchovice a okolí připojí na ústřední čistírnu odpadních vod nový kanalizační sběrač. Jednu z etap jeho výstavby schválili radní, celkem bude stát asi 62 milionů korun. Hotový by měl být na konci příštího roku. V současné době Běchovice odvádějí splašky do čistírny v tamním výzkumném ústavu, čistírna v Újezdě nad Lesy dožívá.
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
18.1.
V Hejnicích na Liberecku dokončili rozšíření kanalizace za zhruba 50 milionů korun. Asi 32 milionů získalo město z evropských fondů. Dostavba umožní napojit na kanalizaci a čistírnu odpadních vod další domácnosti v Hejnicích a také nedaleké osadě Ferdinandov.
11.1.
Díky recyklaci odpadních vod se v jihoafrickém Durbanu podařilo Veolii zajistit alternativní zdroj vody pro průmysl a zlepšit tak přístup k vodě obyvatelům města.
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
7.1.
Svazek obcí Nové Syrovice a Láz na Třebíčsku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200.000 korun. Důvodem jsou chyby v zakázce na splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, která se dělala před pěti lety, zjistila ČTK z webu úřadu. Kanalizace stála 65 milionů korun.
5.1.
Pražské vodovody a kanalizace připravily od začátku letošního roku pro své zákazníky novinku – pojištění nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. Pro každého zákazníka PVK s platnou odběratelskou smlouvou na dodávku pitné vody bude k dispozici asistenční služba 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
31.12.
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony.
28.12.
Brno plánuje v příštím roce začít na třech místech opravovat vodovody a kanalizace za 260 milionů korun. Důvodem je zlepšit nevyhovující a zastaralý stav. Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) jsou tři projekty jedny z mnoha, v příštím roce by mohlo město do zastaralé vodovodní infrastruktury investovat až 600 milionů korun.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci pro veřejnou potřebu a čistírnu odpadních vod v obci Velké Losiny a místních částech Maršíkov a Bukovice v podhůří Jeseníků v Olomouckém kraji. Nahrazuje tak předchozího provozovatele – Šumperskou provozní vodárenskou společnost, která nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích částech.
16.12.
Olej, na kterém se smaží štědrovečerní kapr či řízky, do kanalizace nepatří. Použitý olej či tuk včetně sádla má zamířit do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních nádob.
16.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci ve Vratimově a splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Horních Datyních. Vodohospodářská infrastruktura je majetkem obce a byla v uplynulých letech vybudována díky prostředkům Evropské unie. Kanalizační síť má včetně přípojek celkovou délku 9,3 kilometru.
16.12.
Ministerstvo životního prostředí připraví do čtyř měsíců zpřísnění emisních limitů pro čistírny odpadních vod. Limity emisí pro jednotlivé látky se tak budou snižovat. V pondělí se na tom shodla vláda, řekl dnes ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím, že na opatřeních budou spolupracovat i další ministerstva.
10.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizace čistírny přijde bez DPH na 21 milionů korun a bude tak zhruba o třetinu levnější než projektanti předpokládali. Pracuje se za provozu čistírny, rekonstrukce by měla být hotova do konce října příštího roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
10.12.
Vodovody a kanalizace Pardubice (VaK) chystají výstavbu kanalizací v řadě menších obcí. Financovat tyto projekty by chtěla z evropského programu Integrovaných územních investic (ITI) hradecko-pardubické aglomerace. Společnost vybrala lokality, které je možné napojit na stávající čistírny odpadních vod v Pardubicích a Přelouči, řekl ČTK ředitel společnosti Josef Fedák.
4.12.
V Hovězí na Vsetínsku dnes skončila poslední, třetí etapa projektu Čistá řeka Bečva II, díky němuž bylo odkanalizováno 18 měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (SOMV) Eva Rafajová. Bylo vybudováno celkem 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v městě Rychnov u Jablonce nad Nisou.
1.12.
V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla dnes novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny. Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
27.11.
Vodárenská soustava Holicka se v průběhu předcházejícího roku a půl rozšířila o více než 20 kilometrů nových vodovodů. Slavnostního zakončení projektu „Skupinový vodovod Holicko“, které proběhlo ve čtvrtek 26. listopadu 2015 na vodojemu Koudelka u Holic, se zúčastnili zástupci investora, zhotovitele a dotčených obcí a měst.
25.11.
Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) připravuje stavbu nové čerpací stanice v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Měla by být záložní čerpací stanicí pro případ, že by nastaly vážné komplikace v úpravně vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku nebo nádrži Kružberk, z níž je zásobována.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
16.11.
V Praze je několik tisíc domácností, které nejsou připojeny ke splaškové kanalizaci. Jde o téměř procento obyvatel Prahy, řekla ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Metropole do stavby kanalizací a čistíren odpadních vod každý rok investuje stovky milionů, vybudování zbylých částí kanalizační sítě vyjde na více než půl miliardy korun.
13.11.
Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.
12.11.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje.
12.11.
V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v kanalizaci ale často končí předměty a látky, které tam rozhodně nepatří.Ty mohou poškozovat potrubí a další zařízení v kanalizační síti, zatěžují životní prostředí a působí technické problémy při odkanalizování a čištění odpadních vod.
10.11.
Kvůli další výstavbě v okolí se rozšíří na trojnásobek čistírna odpadních vod v Kbelích. Nyní už k ní není možné připojovat další stavby. Přestavba začne v roce 2017, vyplývá z dokumentace k procesu EIA. Čistírna v současné době slouží pro většinu Kbel a Satalice.
10.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) za 18,5 milionu korun opravila více než půl kilometru sto let staré kanalizace ve Vítkově na Opavsku. Kanalizace už byla v nevyhovujícím stavu a byly s ní problémy. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Marek Síbrt. SmVaK je jednou z největších vodárenských společností v republice.
9.11.
V Nejdku skončil tříletý projekt výstavby kanalizace za více než 275 milionů korun. S tím byly postupně spojeny dopravní uzavírky po celém městě, jinak se ale stavba obešla bez větších problémů, řekl ČTK starosta Nejdku Lubomír Vítek (Strana zelených). Z vlastních prostředků hradil Nejdek zhruba třetinu nákladů, zbylou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí a Karlovarského kraje.
9.11.
Městská společnost Čistírna odpadních vod (ČOV) začne zrekonstruovanou čističku v Pelhřimově provozovat od začátku roku 2016. Založení společnosti a její stanovy schválili tamní zastupitelé. Do současné doby spravuje čistírnu společnost Vodak Humpolec.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
5.11.
Praha hledá způsob, jak v roce 2016 financovat stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V současné době totiž městu chybí asi 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN). Praha má zhruba 500 milionů korun na účtu Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), které město vybralo v minulosti na zvýšeném vodném a stočném.
4.11.
Vedení Prahy dnes slavnostně zahájí přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná výstavba započala již v sobotu 10. října. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun. Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz.
4.11.
Devět tisíc kilogramů speciálního přípravku Hubex nastražili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v rámci celoplošné deratizace do stokové sítě. Ta probíhala od dubna do října. „Stav potkanů se snažíme na rozumné úrovni udržovat po celý rok, ale nejintenzivněji je dobrotami zásobujeme právě při celoplošné deratizaci,“ podotkl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
2.11.
Podzimní měsíce patří druhé etapě celoplošné deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Horská Kvilda modernizovala čistírnu odpadních vod za sumu, která převyšuje roční rozpočet obce se 70 obyvateli. Do úpravy technologie a propojení čistíren východ a střed dala jeden milion korun. ČTK to řekla starostka Simona Hnátková. Za poslední desetiletí to byla největší investice šumavské vesničky, kam jezdí v zimě i v létě desetitisíce turistů.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
13.10.
(aktualizováno) Česko stále nesplňuje podmínky Evropské unie týkající se čištění odpadních vod, i když je mělo splnit už v roce 2010. Odpovídající kanalizaci tak stále nemá skoro pětina české populace.
12.10.
(aktualizováno) Česká republika stále nesplňuje podmínky Evropské unie týkající se čištění odpadních vod, i když je měla splnit už v roce 2010. Odpovídající kanalizaci tak stále nemá skoro pětina české populace. Podmínky EU se Česku podaří splnit až v roce 2021, což je 11 let po termínu.
30.9.
Několik set kilogramů ryb dnes odpoledne uhynulo v ve vodním toku na mlýnském náhonu v Tovačově na Přerovsku, který znečistila neznámá látka. Hasiči na místě vybudovali provizorní norné stěny a rybáři zasažené místo naředili vodou z rybníku, aby se počet uhynulých ryb dál nezvyšoval. Okolnosti úhynu prošetřuje Česká inspekce životního prostředí.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
9.9.
Olomoučtí chemici vyvinuli tester, který rychle a prokazatelně určí případnou kontaminaci pitné vody. Levný a rychlý test v podobě malé kartičky dokáže zjistit výskyt nebezpečných chemických látek i zdraví ohrožující mikroorganismy. Jeho majitele tak ochrání například před zdravotními problémy, které před časem postihly obyvatele pražských Dejvic či Nového Boru.
8.9.
Vodohospodáři zrušili plánovanou rozsáhlou údržbu a čištění jezu v Hranicích na Přerovsku, při které chtěli vodu nad jezem na řece Bečvě vypustit. Do práce se měli odborníci pustit tento týden, kvůli suchu se nakonec letos opravy konat nebudou. Vypuštění by totiž ohrozilo tamní živočichy.
31.8.
Bečva v Hranicích na Přerovsku bude druhý týden v září téměř bez vody. Důvodem je každoroční rozsáhlá údržba a čištění jezu. Vodohospodáři musejí kvůli tomu vodu nad jezem vypustit. Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. ČTK to sdělili zástupci Povodí Moravy.
5.6.
Loňské tržby producenta technických, potravinářských, lékařských a speciálních plynů Siad Czech s výrobními závody na Brněnsku a Mostecku, činily 675 milionů korun. Letos chce firma dosáhnout obratu kolem 700 milionů korun. Podepsala totiž kontrakt na dodávku součástí zařízení čistíren odpadních vod.
18.5.
Společnost Moravská vodárenská, která zásobuje pitnou vodou obyvatele Olomoucka, Prostějovska a Zlínska, začala v těchto dnech informovat zákazníky o haváriích na vodovodech a o plánovaných odstávkách dodávek vody prostřednictvím map Google. Zájemci o novou službu ji najdou na internetových stránkách vodohospodářské firmy www.smv.cz.
16.5.
Ve Šlapanicích u Brna uzavřou v létě pro automobilový provoz část hlavní Brněnské ulice. Důvodem je chystaná výměna kanalizačního potrubí. Šlapanice byly před několika lety z velké části rozkopané kvůli rozsáhlé investici do splaškové kanalizace. Současná investice se však týká svodu dešťových vod, řekl ČTK starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Plánované práce vyjdou na pět milionů korun.
16.5.
Stavba vlastní kanalizace a čističky odpadních vod je prý pro malé obce z jihu Moravy přes masivní dotace příliš nákladná. Pokud mají ze svého zaplatit asi 30 procent nákladů, je to většinou nad jejich možnosti, řekl ČTK zastupitel z Hvozdce na Brněnsku a zároveň šéf Povodí Moravy Karel Světlík (ODS).
14.5.
Olomoucká fakultní nemocnice po týdnu odstranila následky havárie vody, která vyřadila z provozu dva kardiologické sály. Zdravotnické zařízení tak od pondělí obnoví péči o pacienty s akutní srdeční příhodou. Tito pacienti z Olomouckého kraje museli být dosud převáženi do nemocnic v Brně a Zlíně. Celková škoda byla vyčíslena na sedm milionů korun.
3.5.
Liberecký kraj pomůže Raspenavě s financováním výstavby nové kanalizace. Na projekt za 324,5 milionu korun přidá kraj městu 25 milionů. Novináře o tom dnes informoval liberecký hejtman Stanislav Eichler. Bez pomoci kraje by třítisícové město nebylo zřejmě schopno zajistit povinnou spoluúčast, své rezervy použilo na spolufinancování oprav škod po povodních.
3.5.
Do budování kanalizace, vodovodu a rozšíření kapacity čistírny odpadních vod se chce na začátku června pustit Starý Plzenec na Plzeňsku. Projekt za zhruba čtvrt miliardy korun má přinést chybějící infrastrukturu do městských částí Malá Strana a Sedlec, řekl ČTK místostarosta Václav Vajshajtl.
27.4.
Kanalizace se bohužel čím dál častěji stává nejen skládkou nepotřebných věcí, ale také místem, kam se dá cokoliv vypustit. Často se tedy do vody vypouštějí tuky z domácích malovýroben, nepotřebný olej nebo starý benzín. To všechno nezřídka vede k tomu, že takto znečištěné vody způsobí v čistírnách velké problémy...
25.4.
Společnost 1. Středočeská vodárenská, která provozuje vodovody a kanalizace obcí na Příbramsku a v okolí Prahy, v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala 224 havárií, což je meziročně třikrát víc. Čtyřnásobně se zvýšil i počet poškozených vodoměrů, společnost na nich našla 112 závad. Příčinou jsou mrazy, které v tuzemsku udeřily zejména v první polovině února. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.
24.4.
Radnice v Kunštátě na Blanensku dokončila největší investici posledních let. Uzavřela práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod a kanalizace za 130 milionů korun. Díky zakázce je na inovovanou a lépe fungující stokovou síť napojena většina města. Kanály zbývá dobudovat na několika místech na okraji města, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Wetter (ČSSD).
16.4.
Veolia Voda uzavřela v Paříži partnerskou smlouvu s New York city na podporu optimalizace kvality jeho veřejných vodovodů a kanalizací.
11.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vybuduje s pomocí evropské dotace za zhruba 80 milionů korun splaškovou kanalizaci v obci Písečná, ve které dosud tyto rozvody nejsou. Do investice se chce pustit v září, hotová by měla být na podzim roku 2014.
10.4.
Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy. Jak taková situace vypadá?
4.4.
Obec Křelov-Břuchotín na Olomoucku chce letos zahájit stavbu kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Investice si vyžádá podle předběžných odhadů více než 100 milionů korun a bude z hlediska svého objemu největší v historii obce.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
12.3.
Obec Dlouhá Loučka na Olomoucku, jejíž část trápí problémy s nekvalitní vodou, se pustí koncem letoška či začátkem příštího roku do plánované výstavby vodovodu. Investice, která bude z hlediska svého objemu největší v historii obce, si vyžádá téměř 100 milionů korun, většinu nákladů by měla podle vedení obce uhradit dotace. Stavba potrvá zhruba rok.
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
20.10.
V Budapešti vybudovala Veolia Eau energeticky soběstačnou čistírnu odpadních vod, která využívá originální metodu výroby bioplynu. Je možné spojit čištění odpadních vod se zpracováním odpadu, vyrábět elektrickou energii a přitom být energeticky soběstačný?
5.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2020 uplatňovat cenu vodného ve výši 40,75 Kč/m3 (bez DPH) a stočného ve výši 40,62 Kč/m3 (bez DPH). Celkem za vodné a stočné bez DPH 81,37 Kč/m3.
5.12.
Novou nanofiltrační čisticí jednotku instalovala společnost Moravská vodárenská v úpravně vody v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku. Zhruba 1800 obyvatel Domašova nad Bystřicí, Jívové, Hraničních Petrovic a Horních Loděnic tak už nebude při zhoršení kvality vody v řece Bystřici odkázáno na zásobování cisternami.
29.11.
Po desetiměsíční rekonstrukci byla včera opět otevřena halová laboratoř Vodohospodářského experimentálního centra ČVUT v Praze. Modernizace laboratoře, kde vznikl například hydraulický návrh dráhy vodního slalomu pro nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, stála 23 milionů korun.
22.11.
Bezpečnou dávku rtuti podle limitů stanovených v USA mírně překročily dva ze 14 vzorků ryb odlovených v Praze ve Vltavě. U kupovaných ryb limit nesplnilo pět vzorků z 28. Podle limitů Evropské unie měl nadměrné množství rtuti jen jeden vzorek kupovaných ryb - mečoun odlovený u Srí Lanky.
14.11.
Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl včera na briefingu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Nezcizitelnost vodárenských nádrží by zaručil samostatný ústavní zákon na ochranu vody, dodal ministr.
7.11.
Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou včera podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání. Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.
6.11.
Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
29.10.
Malá vodní díla a terénní úpravy, které slouží k zadržování vody v krajině, by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím poslanecká novela stavebního zákona, kterou Senátu doporučily schválit beze změn všechny tři senátní výbory, které se předlohou zabývaly.
23.10.
Je mnoho každoročních tradic a podzimní výlovy rybníků k nim jednoznačně patří. Nejen kapři, kteří končí o štědrovečerní večeři na našich talířích, ale i líni, candáti, tolstolobici… Ti všichni se ocitají v sítích rybářů.
22.10.
Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.
15.10.
Až 65 tun ryb očekávají o víkendu ve svých sítích rybáři při výlovu Hradeckého rybníku v Tovačově na Přerovsku. Dominovat by mezi nimi měl kapr, ale i tolstolobik, amur či candát. Část ryb se chystají rybáři prodat na místě, část půjde na prodejní pulty až před Vánocemi. Podle hospodářů by měla letos zůstat cena kaprů stejná jako loni.
15.10.
Přípravu projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) chtějí na společném jednání představit starostům měst a obcí zástupci Asociace DOL, která tento záměr podporuje. "Budou projednány jejich otázky a připomínky," sdělil ČTK předseda asociace Jan Skalický. Termín jednání podle něj zatím nebyl stanoven.
14.10.
Radnice ve Šternberku na Olomoucku na začátku října po více než dvou měsících opět povolila ve městě a okolních obcích odebírat vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka či kropení sportovišť. Vodní bilanci s příchodem podzimu zlepšily deště provázené poklesem teplot. Městský úřad to v pátek uvedl na svých internetových stránkách.
10.10.
Nový vodovodní přivaděč do průmyslové zóny nechá příští rok za zhruba 36 milionů korun vybudovat prostějovská radnice. Chce tak uspokojit rostoucí spotřebu vody v několika tamních podnicích. Firem v průmyslové zóně totiž přibývá a staré potrubí už do zóny nestačí dopravit potřebné množství vody. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).
4.10.
Jesenické Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze.
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
26.9.
Evropští vědci pod vedením svých kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinku antibiotik šíří v odpadních vodách, a současně zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí rezistentní vůči antibiotikům. Následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod.
20.9.
Členové konference Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství.
19.9.
Povodí Moravy dokončilo několikaměsíční obnovu vodní nádrže v Drahotuších na Přerovsku, která díky tomu nyní lépe zadrží vodu a zpomalí její odtok z okolní krajiny. Vodní nádrž byla už značně zanesena sedimenty a její vyčištění přišlo na 13 milionů korun. Zhruba 60 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
16.9.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru.
6.9.
Několik let plánovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za desítky milionů korun ve Svébohově a Václavově u Zábřehu na Šumpersku se začala komplikovat. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která má projekt včetně dotací na starost, chystanou investici neschválilo.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
23.8.
V části přírodních koupališť v Česku přetrvávají problémy se sinicemi, které vytvářejí zdraví škodlivé látky. Na velkou část vodních ploch ale zatím stále mohou lidé vyrazit za koupáním bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
22.8.
Výstavu Voda a civilizace, kterou na jaře na pražské Kampě zhlédlo přes 200.000 lidí, budou moci zájemci vidět nově před Kramářovou vilou. Úřad vlády otevře stálou venkovní expozici v úterý 27. srpna. Informoval o tom dnes tiskový odbor vlády. Projekt ukazuje důležitost vody, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Zahájení výstavy se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a další členové vlády.
15.8.
Zhruba dva tisíce obyvatel Čekyně, Dolního Újezdu a Lhotky na Přerovsku bude moci být napojeno na novou kanalizaci, jejíž stavba včera začala a která má trvat 12 až 18 měsíců. Součástí projektu za 162 milionů korun je i čistírna odpadních vod v Čekyni. Vodovody a kanalizace Přerov (VaK Přerov) na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod získaly dotaci 91 milionů korun z evropských fondů.
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
9.8.
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu rozmnožily zdraví nebezpečné sinice. Daří se jim v teplém počasí a vytvářejí škodlivé látky. Stále však lidé najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání, zjistila ČTK.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
11.7.
Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.
10.7.
Několik desítek stromů rostoucích v Přerově, jeho parku Michalov i v místní části Předmostí budou chránit před suchem speciální zavlažovací vaky. Radnice se jich rozhodla zakoupit 50, dřeviny budou chránit především v suchých a horkých letních dnech, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. K podobnému kroku již loni přistoupil například Uničov na Olomoucku.
8.7.
Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, které oslovila ČTK, tam je zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech.
4.7.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím utratil z miliardového programu Vracíme vodu lesu vyhlášeného v dubnu přes 51 milionů korun. Od jara stavbaři dokončili 14 různých vodohospodářských staveb, dalších 36 chtějí udělat do konce letošního roku. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují asi 38.000 kilometrů říček, bystřin, potoků, patří jim i různé malé nádrže a rybníky.
28.6.
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
27.6.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísňuje kontrolu koupacích vod, podmínky provozování solárií, a naopak zmírňuje podmínky pro prodej použitého dětského oblečení a bot. V ochraně zdraví při práci snižuje administrativu a doplňuje nové chemické látky, před kterými je třeba zaměstnance chránit.
19.6.
Letošní mezinárodní výstava Vodovody kanalizace 2019 opět ukázala, že hospodaření s vodou nejen v obcích a městech, ale i v průmyslu, je stále vážnější téma. Tento fakt potvrzuje zájem vystavovatelů a především návštěvníků.
17.6.
Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu hlavně z řad akademiků vytýkali studii jeho proveditelnosti, kterou si zadalo ministerstvo dopravy a která je v připomínkovém řízení, nadhodnocení přínosů a podhodnocení nákladů.
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
5.6.
Investice do dopravní infrastruktury na řekách bude mít nadále na starosti Ředitelství vodních cest (ŘVC), jehož zřizovatelem je ministerstvo dopravy. Úřad bude také zodpovědný za provoz přístavů a dalších vodních staveb. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se na tom dohodl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), oznámilo ministerstvo dopravy.
29.5.
Obyvatelé zhruba dvou desítek obcí nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku musí převařovat pitnou vodu ze skupinového vodovodu Záhoří. Po nedávných vydatných deštích totiž může být v okolí řeky Bečvy znečištěn zdroj vody. Hygienici proto lidem doporučili nechat vodu před použitím projít varem. Na svých internetových stránkách to uvedla společnost Vodovody a kanalizace Přerov.
10.5.
Dvě třetiny nejdelších světových řek jsou přerušeny přehradami a jinou infrastrukturou, což ohrožuje jejich ekosystém i obyvatelstvo žijící v jejich blízkosti. Odborníci to napsali ve studii zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature. Voda proudí volně pouze v 37 procentech z 246 toků, jejichž délka přesahuje 1000 kilometrů.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
5.4.
Konopí umožňuje cirkulaci vody v půdě a mohlo by pomoci půdu vzkřísit. Dokáže také ze země nasát těžké kovy, řekli včera na tiskové konferenci zástupci organizace Konopa, která se snaží podporovat pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Z rostliny se podle nich může vyrábět beton, tepelná izolace, dřevotříska nebo textil.
4.4.
Poslanci sněmovního zemědělského výboru podpořili návrh novely, podle které by mohla malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí.
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
13.3.
Ve dnech 14. až 15. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2019, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
20.2.
Novou protipovodňovou úpravu vybudovali dělníci na bezmála dvoukilometrovém úseku koryta Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před pěti lety poškodila přívalová povodeň. Oprava koryta potoka stála 13 milionů korun. ČTK to sdělil Miroslav Kahánek ze státního podniku Lesy ČR.
13.2.
Hurikány, záplavy, dlouhá sucha, vlny veder, výpadky proudu… Důsledky klimatických změn, které významně ovlivňují různé části světa, na nás postupně doléhají. Jak se s tím vyrovnat? Pojďme se podívat na tři příklady projektů, které prezentovala Veolia v rámci letošního Pressday.
12.2.
Zadržet vodu v krajině má pomoci nová nádrž U Kamenného mostu v Javorníku na Jesenicku, kterou tam loni vybudoval státní podnik Lesy ČR. Stavba nádrže stála 1,8 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
8.2.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?
8.2.
Nový zdroj pitné vody pro Zábřeh na Šumpersku hledají v prameništi Lesnická odborníci ze společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Tamní letité vrty jsou už pro zásobování obyvatelstva nepoužitelné. První průzkumná sonda loni sice odhalila zásobárnu podzemní vody, avšak kvůli vysokému obsahu železa by byla nutná její nákladná úprava. Vodohospodáři proto budou v hledání pokračovat.
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
25.1.
Návrh na vyřazení labské větve z připravovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Podle nich je rozhodnutí předčasné a stát tím do budoucna zahodí strategicky významnou investici. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
9.1.
Letos se bude již tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury konat 22. února od 9 hod. v pražském hotelu DAP. O konferenci je každoročně velký zájem, proto doporučujeme včasnou registraci.
3.1.
Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení. ČTK to řekl šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v ČR. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
4.12.
K návrhu poslanců, aby budování menších rybníků bylo možné jen na ohlášení vodoprávnímu úřadu, včera vláda zaujala neutrální stanovisko. Po zasedání vlády to včera novinářům řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).
30.11.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude od 1.ledna 2019 ve všech provozovaných oblastech na Olomoucku uplatňovat cenu za vodné a stočné bez DPH 73,92 Kč/m3 a ve všech provozovaných oblastech na Prostějovsku cenu za vodné a stočné bez DPH 77,99 Kč/m3.
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
21.11.
Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze sucha, areál vodu nutně potřebuje na zasněžování. Na vlastní nádrž spoléhá také například níže položené středisko nedaleko Olomouce v Hlubočkách.
20.11.
Povodí Moravy zadá kvůli stavbě dlouho plánovaného vodního díla Skalička u Hranic na Přerovsku podrobnou hydrogeologickou studii. Měla by objasnit, zda může mít stavba vliv na podzemní a minerální vody a nedalekou krasovou oblast. Na problémy upozorňují odborníci, podle kterých by mohlo zvolení varianty trvalého zatopení území zničit celý systém.
15.11.
Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu.
17.8.
Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven. Jak ČTK řekl ředitel ústavu a první autor studie Martin Pivokonský, nejhůře se dají odstranit velmi drobné částice o průměru do pěti mikrometrů.
13.8.
Na několika dalších místech v Olomouckém kraji platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod například k zalévání zahrádek či napouštění bazénů. Zákaz vydaly šternberské radnice i olomoucký magistrát. Povrchovou vodu nesmí lidé odebírat ani na Přerovsku, vyplývá z ankety ČTK.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
1.8.
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
30.7.
Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský.
25.7.
Na čističky odpadních vod a vodárny na Přerovsku se zaměřil dvaatřicetiletý muž, který tam podle policie kradl kabely a záložní zdroje. Policisté ho zadrželi přímo při činu. Muž se podle nich vloupal do objektů u Hustopečí nad Bečvou, v Jezernici a v Bílovci. Před vloupáním zakryl bezpečnostní kamery.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
13.7.
Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, několik dalších míst pak ke koupání nedoporučují a lidé by se poté, co vylezou z vody, měli alespoň osprchovat. Návštěvnost koupališť je v současné době nízká, chladné počasí k vodě neláká, zjistila ČTK.
12.7.
Členy experimentální archeologické expedice Monoxylon III čeká letos ještě jedno testování repliky neolitického člunu, na kterém se chtějí příští rok plavit přes Egejské moře. Zkoušet budou především plachtu, která by měla člunu dát výrazně vyšší rychlost. Úpravu by také ještě měla prodělat příď lodi, aby lépe rozrážela vlny.
10.7.
Přerovská radnice plánuje přebudovat suchý poldr v místní části Újezdec na vodní plochu, o což delší dobu usilovali místní. Bylo vypsáno výběrové řízení na firmu, která se popasuje s úkolem vytvořit z poldru mokřad, řekl ČTK Miroslav Kašpárek z přerovského magistrátu.
28.6.
V poslední době se vyrojila řada politických prohlášení o navracení vody do českých rukou. Jde o předvolební populismus, nebo je to první krok v plánované změně českého vodárenství?
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
24.5.
Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
11.5.
Provizorní lávku pro chodce staví dělníci v sousedství mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici v Olomouci, který kvůli nedávno zahájené stavbě protipovodňových opatření čeká demolice. Na jeho místě pak bude postaven nový most. Lávka pro pěší bude zprůchodněna 1. července. Do té doby mohou pěší využívat most v Komenského ulici, řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.
16.4.
Pokutu 522.000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) radnici v Moravském Berouně na Olomoucku za nelegální odběr podzemních vod. Město zhruba měsíc bez povolení odebíralo podzemní vody a používalo ji k zásobování občanů pitnou vodou, čímž porušilo vodní zákon, řekl ČTK ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós.
12.4.
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to včera Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát.
6.4.
V řece Bečvě je na začátku jara opět málo vody, jelikož zásoby vody ve sněhu nebyly letos velké a srážkové úhrny zaostávaly za průměrem. Vodní toky v povodí Bečvy jsou nyní jen na 20 až 35 procentech dlouhodobého normálu, sdělil ČTK generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Málo vody bylo v Bečvě kvůli suchu i v předešlých letech.
27.3.
Náměstkyně generálního tajemníka OSN Amina J. Mohammed se během krátké návštěvy Prahy seznámila s tím, jak hlavní město i celé Česko řeší problematiku nakládání s vodou a navštívila Podolskou vodárnu. Druhá nejvýše postavená představitelka OSN vyzvala ke sdílení zkušeností s jinými městy a rozvojovými zeměmi.
23.3.
Pokud nemáte program na nadcházející víkend, můžete zvážit jednu z nabídek v rámci oslav Světového dne vody. Naplánovat si tak můžete návštěvu staré čistírny odpadních vod v Bubenči či výlet na některou z vodních nádrží v Čechách i na Moravě.
15.3.
Výrazně méně peněz, než se původně předpokládalo, zaplatí obyvatelé Města Libavá na Olomoucku za pitnou vodu, kterou do obecního vodovodu dodává armáda. Zatímco původní odhady hovořily až o 130 korunách za metr krychlový vody, tak nyní se díky dohodě s armádou podařilo cenu vodného a stočného snížit na 83,2 koruny za metr krychlový, což už je obvyklá úroveň.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
1.3.
Desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce. Navrhla to pětice poslanců v rámci novely vodního zákona, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí, podle poslanců by nově měly dostávat po 45 procentech.
28.2.
Informační telefonní linku zaměřenou na stavbu rozsáhlé protipovodňové ochrany na řece Moravě nedaleko historického centra Olomouce budou mít zhruba od poloviny března k dispozici obyvatelé města. ČTK to řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
19.2.
Dopravní omezení při chystané stavbě rozsáhlých protipovodňových opatření na řece Moravě nedaleko centra Olomouce budou menší, než stavebníci plánovali. Olomoucká radnice se dohodla s Povodím Moravy na úpravě organizace dopravy v okolí stavby, která má být zahájena v dubnu.
14.2.
Olomoucký kraj letos vyčlenil 30 milionů korun na dotace, s jejichž pomocí můžou obce stavět vodovody a kanalizace. Kromě realizací nových projektů podpoří i žadatele, kterým budou chybět peníze na řešení havarijních situací vodohospodářské infrastruktury. ČTK to řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Podpora je zaměřena na obce do 2000 obyvatel.
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
1.2.
Sněmovní zemědělský výbor včera přerušil projednávání vládní novely vodního zákona, která mimo jiné zpřísňuje některé podmínky nakládání s odpadními vodami. Členové výboru nyní můžou do 7. února předkládat své pozměňovací návrhy. Zpravodaj Karel Tureček (ANO) poznamenal, že ví o několika pozměňovacích návrzích, které poslanci chtějí přednést.
25.1.
Sněmovna včera v úvodním kole podpořila novelu zákona o vodách, která kromě jiného přináší změny v kontrolách vypouštění odpadních vod do kanalizací. Poslanci se jí zabývali už v předchozím volebním období, ale nestihli ji před volbami projednat. Vláda ji poslancům předložila v totožné podobě pouze se zapracovanými legislativně technickými úpravami. Poplatky předloha nemění.
15.1.
Změny v krajině a hospodaření na polích se přímo projevují na kvalitě vod v nádržích. V minulosti je ohrožovaly dusičnany ze zemědělství, nyní některé čelí nárůstu škodlivin ze silnic a zvýšené koncentraci fosforu, který způsobuje přemnožení sinic. Uvedli to vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v tiskové zprávě.
28.12.
Do Přerova se na Silvestra chystají desítky otužilců z celé Moravy. V kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem. I letos bude mít jejich show nádech recese - kostýmy i tance si borci i jejich partnerky připravují týdny dopředu. Jejich kreace každoročně sleduje z břehů Bečvy až 2000 Přerovanů. Silvestrovský program bude poté ve městě pokračovat na náměstí.
22.12.
V Praze je možné použitý olej ze smažení odevzdat ve sběrných dvorech. Další možností je využít popelnice na potravinářské oleje. Méně ekologickou variantou je vyhodit tuk do směsného odpadu. ČTK o tom informoval pražský magistrát. Tuky a oleje vylité do záchodu či umyvadla zanáší kanalizaci.
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
27.11.
Nižší spotřebu elektrické energie i vyšší účinnost mají tři nová dmychadla instalovaná v čistírně odpadních vod v Olomouci. Nová technologie, která pomáhá zbavovat odpadní vodu nečistot, si vyžádala investici bezmála 20 milionů korun a nahradí 22 let stará dmychadla. Díky této rekonstrukci se sníží provozní náklady, řekl novinářům primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
6.11.
Krvavě červená voda vytékající z místní kanalizace vyděsila v pátek krátce před polednem obyvatele malé vesnice Jednov na Prostějovsku. Na místo byli povoláni hasiči i policisté a nakonec se zjistilo, že výrazně červené zabarvení vody má na svědomí neopatrný muž, který čistil sud od mořidla na obilí a vodu z něj vylil do kanálu.
26.10.
Dobré hospodaření společnosti Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka umožňuje jejím vlastníkům, tedy obcím, směřovat stále více financí do obnovy, aby se snížila historická zanedbanost vodohospo- dářské infrastruktury.
25.10.
Pokutu bezmála 1,8 milionu korun za nelegální odběr podzemní vody dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) obec Tršice na Olomoucku. Obec podle inspekce více než rok bez povolení odebírala podzemní vody a používala je k zásobování občanů pitnou vodou.
23.10.
Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě.
16.10.
Zamezit velkým únikům vody při haváriích a zlepšit přehled o spotřebě mají nová dálková měřidla, která budou v listopadu instalována na sedmi vodoměrech v budovách prostějovského magistrátu. Systém pomůže zachytit odchylky ve spotřebě vody, a to i v době, kdy je budova mimo provoz, řekla ČTK energetička magistrátu Kateřina Vosičková.
12.10.
Výrazné dopravní komplikace způsobí v příštích více než čtyřech letech stavba další části protipovodňových opatření na řece Moravě nedaleko centra Olomouce, jejíž příprava byla dnes zahájena. Součástí projektu s rozpočtem 750 milionů korun je vybudování dvou nových mostů na důležitých dopravních tepnách. Řidiči kvůli tomu musí počítat s dlouhodobými objížďkami.
11.10.
Státní fond životního prostředí ČR zveřejnil tento týden přehled sociálně únosné ceny vodného a stočného pro rok 2018 dle pravidel OPŽP 2007–2013. Pojďme se podívat na srovnání cen v jednotlivých krajích.
11.10.
Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Včera koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.
2.10.
Druhá část rozhovoru s docentem Petrem Pokorným tentokrát o klimatických změnách, o tom, zda směřujeme do doby ledové, o globálních změnách, které nás čekají, i o evropské regulaci.
13.9.
V Olomouci začíná příprava na další etapu rozsáhlých protipovodňových opatření. Zahájí ji kácení stromů a dřevin v okolí mostů přes řeku Moravu, přes které vede doprava do centra města. Kácet se začne 2. října, informoval ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Samotná dlouho plánovaná stavba, která by měla město ochránit před katastrofálními záplavami, potrvá pět let.
11.9.
O příspěvek na systém pro využívání dešťové vody zažádalo dosud více než 2300 lidí. Uvedl to Státní fond životního prostředí (SFŽP), k němuž se žádosti podávají. V programu Dešťovka, jehož druhé kolo spustilo ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek dopoledne, je 240 milionů korun. V prvním kole, kdy se rozdělovalo 110 milionů, stát přijal 2729 žádostí.
5.9.
Křest nové výletní lodi, scénické představení na vodě i koncerty nabídne nadcházející víkend návštěvníkům festival Řeka má duši. Koná se v přístavišti na řece Moravě nedaleko centra Olomouce. Druhý ročník festivalu se ponese ve znamení vzpomínky na záplavy, které v roce 1997 ochromily velkou část Olomouce, řekl ČTK organizátor akce Šimon Pelikán.
31.8.
V historickém centru Olomouce budou dvě nová pítka za zhruba dva miliony korun od sochaře a místního rodáka Ivana Theimera. Budou instalována na Horním a Dolním náměstí. První pítko vedle Arionovy kašny bude slavnostně uvedeno do provozu za účasti autora ve středu 6. září, řekl dnes novinářům primátor Antonín Staněk (ČSSD).
10.8.
Nová výletní loď brázdí už několik dní řeku Moravu v Olomouci, kde na hladině doplnila svoji starší sestru nazvanou Ololoď Kordulka. Nová loď už má název a zveřejněn bude na zářijovém festivalu Řeka má duši, kdy bude její křest, řekl ČTK provozovatel výletních lodí Šimon Pelikán.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.8.
Na Přerovsku začal kvůli suchu platit zákaz odběru vody ze všech vodních toků a nádrží. Opatření, které platí do 20. září, vydali úředníci z oddělení vodního hospodářství magistrátu na doporučení podniku Povodí Moravy. ČTK to včera řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).
1.8.
Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách.
27.7.
Snížit zranitelnost území před nedostatkem vody v důsledku očekávaných změn klimatu je cílem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Společný materiál Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí tento týden schválila vláda.
25.7.
V posledních několika týdnech snad neuplyne den, aby z médií na čtenáře, diváka, či posluchače nevyskočila zpráva o historicky nejúspěšnějším programu Ministerstva životního prostředí - Dešťovce. Blíží se volební čas, a tak nikoho asi nepřekvapí snaha politika zalíbit se.
24.7.
Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie tak možná bude nuceno zavést na vodu přídělový systém. Informovala o tom agentura Reuters.
20.7.
Jihomoravští zemědělci už mají sklizenou třetinu obilovin a přes 40 procent řepky. Výnosy jsou kvůli květnovému a červnovému suchu výrazně nižší než loni a leckde se blíží katastrofálnímu roku 2012. Nejpostiženější jsou sedláci na Znojemsku, kde za první půlrok spadlo jen přes 100 milimetrů srážek a zasychá i kukuřice.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
3.7.
Instalace nové technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá na Olomoucku, která měla být namontována do konce června, se o několik dní zpozdí. Technici se totiž tento týden kvůli testování nových pásových bojových vozidel pěchoty ve vojenském výcvikovém prostoru nedostali k tamnímu zdroji pitné vody Velká Střelná.
29.6.
Jméno Radka Novotného není vodárenským odborníkům neznámé. Jak si v diskuzi s ním vedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík? Nutno uznat, že velmi korektně a věcně. Pojďme si připomenout klíčové výroky náměstka v pořadu Veroniky Sedláčkové Pro a Proti na ČRo Plus. Link na audio verzi pořadu najdete pod článkem.
28.6.
Seminář Fakta o vodě v Poslanecké sněmovně PČR, na kterém se sešli zástupci provozovatelů vodohospodářské infrastruktury, odborníci a akademici, se zaměřil na odbornou debatu o modelech provozování infrastruktury a přednostech či nevýhodách jednotlivých provozních modelů.
27.6.
S výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu pomocí solárních panelů počítá koncepce české účasti na světové výstavě v Dubaji v roce 2020.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
19.6.
Potřeba celospolečenské diskuze o budoucnosti českého vodárenství je v poslední době zřejmá. Jednou z aktuálních iniciativ je odborný seminář pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jana Bartošky.
7.6.
Nová technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá bude na jejím zdroji Velká Střelná zprovozněna do konce června. Cena zařízení bez DPH činí 5,4 milionu korun, řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
1.6.
Zaznamenali jste tento týden blog Jiřího Heřmana, předsedy představenstva ČEVAK, o potřebě celonárodní diskuze o vodě. Pokud ne, pak právě pro vás přinášíme kompletní text z Blogu Idnes.cz.
25.5.
20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE na výstavišti v pražských Letňanech se chýlí ke konci. Pojďme se podívat, jaký program si pro vás organizátoři na závěrečný den přichystali.
25.5.
Písek zahájil stavbu úpravny městské vody. Vybudování nového zařízení vyjde na 179 milionů korun bez daně. Úpravna bude stát na Hradišťském kopci a nahradí tu stávající, jejíž technologie je podle zástupců města už zastaralá. Vedení Písku to uvedlo při zahájení stavby, která potrvá do podzimu příštího roku.
24.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE pokračuje i dnes na výstavišti v pražských Letňanech. Jaký doprovodný program na vás dnes čeká? Přednášky o nakládání s kaly či možnostech dotací z Operačního programu Životní prostředí, soutěže a společenské akce.
24.5.
V úterý 23. 5. 2017 byl slavnostně zahájen jubilejní 20. ročník nejvýznamnější a největší vodohospodářské výstavy v České republice VODOVODY-KANALIZACE 2017. Ta probíhá ve dnech 23.–25. května na výstavišti v Praze-Letňanech. Pořadatelem akce je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR).
23.5.
Řadu ulic Přerova obsadili v těchto dnech dělníci, kteří začali pracovat na další části úprav stokové sítě města. Do konce srpna budou v oblasti kolem Velké Dlážky, projekt se týká podchycení odpadní vody směřující z místní části Předmostí a jejího převedení do stoky. Kolem Bratrské ulice se opravuje kanalizace.
22.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE se uskuteční od úterý 23. do čtvrtka 25. května na výstavišti v pražských Letňanech. Pojďte se podívat, jaký doprovodný program na vás čeká první veletržní den.
22.5.
Koryto Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před třemi lety poškodila přívalová povodeň, prochází v těchto dnech rozsáhlou opravou. Rekonstrukce má především ochránit do budoucna obyvatele místní části Ondřejovic před možnými povodněmi.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
2.5.
Rekonstrukce přehrady Kružberk na Opavsku už je téměř hotova. Přišla bez DPH zhruba na 80 milionů korun a stavbaři během ní opravili mimo jiné části hráze, které už byly na hranici životnosti. ČTK to řekla Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který se stará o vodní toky a vodní díla na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.
27.4.
Vodohospodářskou techniku, která slouží občanům Šumperska, Mohelnicka a Zábřežska, představí na Dnu otevřených dveří společnost Šumperská provozní vodohospodářská společnosti (ŠPVS) v pátek 28.4.2017. K vidění budou například nejmodernější přístroje sloužící k monitoringu kanalizační sítě či vyhledávání potrubí.
20.4.
Obyvatelé i návštěvníci Zábřehu na Šumpersku se budou moci v létě vykoupat ve zrekonstruovaném venkovním bazénu. Jeho oprava jde podle zástupců města podle plánu, koupaliště se tak stihne na začátku léta otevřít, informovali ČTK zástupci radnice. Rekonstrukci venkovních prostor plánovalo město řadu let, od rekonstrukce vnitřního koupaliště.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
7.4.
Novela vodního zákona, kterou Sněmovna v úterý podpořila v prvním kole projednávání, nezavede povinnost čistit dešťovou vodu před jejím vypouštěním. Uvedl to včera při interpelacích ve Sněmovně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
6.4.
Sněmovna včera v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o vodách, která přináší změny například v kontrolách vypouštění odpadních vod do kanalizací. Nově by je neměla kontrolovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), ale vodoprávní úřady. Zpřesňuje také povinnosti při likvidaci odpadních vod, například při vyvážení odpadních jímek.
20.3.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se? V přesném znění přinášíme text J. Bábíkové z Blogu iDnes.cz
20.3.
Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměly pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla na začátku loňského roku vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
13.2.
V září loňského roku došlo k přesunu portálu Vodarenstvi.cz na novou vlastní adresu oVodarenstvi.cz Jak si stojíme po půl roce? Snížila se návštěvost? Jaké máme plány do dalšího období? Více se dozvíte v rozhovoru s šéfredaktorkou oVodarenstvi.cz ing. Janou Bábíkovou.
13.2.
Obce Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou na Šumpersku mají ochránit před velkou vodou z řeky Desné nová protipovodňová opatření za 330 milionů korun. Obce dnes podepsaly s Povodním Moravy smlouvu o spolupráci při jejich stavbě, která má být dokončena do roku 2020.
20.1.
Vodárenství je poměrně seriozní obor a to se projevuje i v jeho medializaci. Jak to dopadne, když napíše komentář o vodárenství známý kontraverzní redaktor? Pojďme se podívat, jakému tématu se oba pánové věnovali.
17.1.
Protipovodňovou ochranu na řece Bečvě podle některých ekologů a odborníků dostatečně zajistí boční suchý poldr, který při záplavách zadrží zhruba stejné množství vody jako plánovaná přehrada Skalička. Nebude mít přitom negativní dopad na životní prostředí i život ve vodním toku.
12.1.
Silné mrazy zvýšily na Olomoucku počet poruch vodovodů, které neodolaly nebývale nízkým teplotám. Technici letos řešili už také několik prasklých vodoměrů, řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
28.12.
Do Přerova se na Silvestra chystají desítky otužilců z celé Moravy. V recesistických kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem. Jejich show si každoročně nenechá ujít několik tisíc Přerovanů.
12.12.
Nejnižších ztrát vody v historii dosahuje v letošním roce Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS). Podíl „ztracené“ vody na celkovém objemu činí za 10 měsíců letošního roku 12,3 %, zatímco loni to bylo skoro 13 %.
12.12.
Nevratné investice do více či méně efektivních projektů nahradí vratné půjčky. V ČR bude tak klíčovou roli v evropské podpoře hrát dle serveru idnes.cz Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).
8.12.
Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla dnes na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí.
7.12.
Obyvatelé Šumperska příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury zaplatí víc peněz za vodu. Vodné a stočné za metr krychlový vody v tomto horském okrese od 1. ledna včetně DPH vzroste o 2,64 koruny na 83,63 koruny.
6.12.
Účelem stavby je zajištění protipovodňové ochrany na vodním toku Polančice a na jeho přítocích Rakovci a Mexickém potoku. Protipovodňové stavby budou ochránit Polanku nad Odrou a město Klimkovice. Stavba by měla být realizována během let 2018 až 2020. Předpokládané náklady jsou 175 mil. Kč bez DPH.
7.11.
Tiskárny OTK tvrdí, že do kolínské kanalizace uniklo v neděli z jejich provozu jen několik desítek litrů oleje, který nebyl nebezpečný. Mluvčí Kolína Iva Blümelová již dříve uvedla, že do kanalizace unikly nebezpečné ropné látky. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl prvotní odhad množství uniklého oleje kolem 2500 litrů.
2.11.
Obyvatelé dvou místních částí Přerova, Penčic a Čekyně, by se měli dočkat kanalizace. Město jim stavbu slibuje více než deset let, plány však dosud vždy zkrachovaly. Nyní se dokončuje další projektová dokumentace, se stavbou hodlá radnice začít v roce 2018. Na konci tohoto roku totiž skončí povolení k vypouštění odpadních vod do říčky Olešnice.
12.9.
Dvojnásobný počet pacientů bude moci díky nové úpravně vody za dva miliony korun ošetřit personál hemodialyzačního střediska nemocnice v Jeseníku. Moderní vybavení zároveň zjednoduší provoz tohoto oddělení, řekla ČTK vedoucí lékařka střediska Ondra Bartošová. Hemodialyzační stanice Jesenické nemocnice zajišťuje péči o pacienty z celého Jesenicka.
6.9.
Vždycky mě pobaví dvojí metr českých novinářů. Tentokrát Andrejem vlastněná Mafra a idnes.cz píšou o ošklivých soukromých vodárenských firmách, které jsou prý sice efektivní, ale až tak moc, že si vyplácí ten ošklivý zisk. Fuj, to je sprosté slovo, že ano? A co váš vlastník, milí novináři? Ten asi nevytváří zisk? A z čeho pak asi nakoupil své mediální impérium?
5.9.
Dovolujeme si vás upozornit, že v průběhu víkendu dojde ke změně domény a loga našeho serveru z Vodarenstvi.cz na oVodarenstvi.cz
10.8.
Sucho letos není všude. Trápí zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě. Pokud se v zimě nedoplní zásoby vody, může se sucho znovu objevit příští rok. Tvrdí to odborníci, které ČTK oslovila. Problém zůstává u podzemních vod, kam se srážky tolik nedostanou.
25.7.
Velkou část Přerova má ochránit před záplavami z řeky Bečvy nová betonová zídka doplněná o mobilní hrazení. Dělníci ji začnou instalovat na nábřeží Dr. Edvarda Beneše.
22.7.
Velkým tématem třetího jednání Svazu měst a obcí ČR (SMS ČR) s vládou Bohuslava Sobotky byly mimo jiné zamýšlené novinky v oblasti vodárenství. Městům a obcím se nelíbí plánované zvýšení poplatků za podzemní vody, ani přísnější podmínky pro čištění odpadních vod.
27.6.
Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu. Přesto jsou média v poslední době plné zpráv o zlých provozních společnostech, které vyvádí zisky do zahraničí.
23.6.
V pondělí dne 27. černa 2016 Sdružení místních samospráv ČR pořádá v přednáškovém sále Strategické průmyslové zóny Holešov seminář na téma Chytré hospodaření s vodou se zaměřením na problematiku Zlínského kraje.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
13.6.
Docent Miroslav Sedláček z Fakulty stavební ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii „Výzkum“ pro vynálezce roku 2016. Tato cena je udělována Evropským patentovým úřadem. Sedláčka ve finále soutěže porazil francouzský neurochirurg, který přišel s převratnou metodou léčby Parkinsonovy nemoci.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
17.5.
V poslední době musí vodohospodáři stále častěji řešit problémy s neprůchodnou kanalizací. Její příčinou je zanesení potrubí odpady, které tam nepatří.
1.4.
Další ze zábavných video spotů v angličtině je tentokrát ze série TED ED. Jejich cílem je pomocí animací vysvětlit dětem a dospívajícím klíčová fakta dnešního světa. Tentokrát se tvůrci zaměřili na vodu a problematiku dehydratace. Věděli jste, že pokud nebudete pít dostatek vody, ovlivní to funkčnost vašeho mozku?
22.3.
Rozhovor s Josefem Soukupem, vedoucím provozu čistíren odpadních vod Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
1.3.
21. Mezinárodní odborný veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky dnes odstartoval v areálu PVA EXPO Praha. Pokud tento týdne do Letňan zavítáte, doporučujeme návštěvu také několika firem s nabídkou pro vodárenský obor.
1.3.
Každý rok pravidelně jezdíte do Zlína? Letošní jubilejní XX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2016 proběhne ve dnech 17. - 18. 3. 2016 v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Pojďme se podívat na aktuální program.
25.2.
Ve Spojených státech mají vodárenské společnosti často velmi podobné problémy jako v Čechách. Jedním z nich je zvýšený výskyt havárií a poruch v zimním a jarním období. Pro osvětu veřejnosti připravila společnost New Jersey American Water zajímavé video.
15.2.
V přesném znění přinášíme úvodník Ing. Jindřicha Krále, předsedy představenstva Vodárenské akciové společnosti, a.s., která působí na území okresů Brno-venkov, Boskovice, Jihlava, Třebíč, Znojmo a Žďár nad Sázavou. Ůvodník byl součástí zákaznického časopisu e-Kapka.
11.2.
Několik stovek korun ročně navíc by zaplatily rodiny v Olomouci za vodné a stočné, pokud bude schválena připravovaná novela zákona o vodách. Radní proto s úpravou vodního zákona nesouhlasí a na riziko zdražení vodného a stočného i další negativní dopady novely chtějí upozornit premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).
9.2.
Osmý ročník konference Financování vodárenské infrastruktury dnes začíná v pražských Dejvicích. Pokud jste na konferenci, připomeneme program. Pro ty, kteří jste čas nenašli, přineseme hlavní témata on-line.
5.2.
Další ročník již tradiční konference proběhne příští týden v hotelu DAP na Vítězném náměstí v Praze. Na programu opět budou aktuální informace z oblasti vodárenství, novinky z programu OPŽP i zkušenosti konkrétních měst a obcí s dotačním procesem.
3.2.
K aktuálnímu tématu novelizace zákona o veřejných zakázkách přinášíme názor odborníka Mgr. Tomáše Haltufa (AK Bartošková). Dle jeho názoru je hlavním negativem současné podoby koncesního řízení složitost celého procesu, kdy je zadavatel nucen využít služeb odborných konzultantů.
3.2.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí přinášíme z jihočeských Slavonic. Starosta Hynek Blažek shrnuje proces koncesního a dotačního řízení, kterým město v uplynulých letech prošlo a který zaměstnal plně nejen jeho, členy rady, ale také všechny dostupné úředníky. Slavonice díky žádosti o evropské dotace totiž musely projít procesem tzv. velké koncese.
3.2.
Největší průmysloví odběratelé vody v Moravskoslezském kraji dělají od loňska kvůli suchu opatření k omezení spotřeby vody. Zvyšují podíl opětovně používané (recirkulované) vody a berou ji i z jiných zdrojů než obvykle. Zástupci firem ČTK řekli, že výroba se zatím nemusela omezovat.
3.2.
Nadacew Waves for water pomáhá poskytnout přístup k čisté vodě těm, kterým se ho prozatím nedostává. Pomoci můžete příspěvkem, dobrovolnictvím nebo i pouhým informováním se o projektech zaštiťovaných nadací a šířením těchto informací dál.
3.2.
Jaké jsou zkušenosti starostů měst a obcí s koncesním řízením, zadáváním veřejných zakázek, financováním projektů? Co doporučují změnit v současné podobě zákona o zadávání veřejných zakázek? Jako první odpovídá starosta jihočeské Horní Plané Jiří Hůlka.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
2.2.
Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
1.2.
Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
1.2.
Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
29.1.
Tento týden pokračujeme v seriálu, ve kterém se vaše děti dozvěděly, jak málo pitné vody na naší planetě zbývá. Dnes zjistí, jak ji na zemi udržet a jak svět napomáhá udržovat jednotlivé vodní ekosystémy tak, aby i v současné krizi přežily.
28.1.
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prochází jednáním ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jedná se o zcela novou právní úpravu, která by měla přinést zjednodušení podmínek zadávání, které v součastné podobě způsobují řadu problémů nejen v oblasti vodárenství.
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.
28.1.
Město Rajnhrad velmi dbá o vodní prameny a studánky v okolí, což dokázalo mimo jiné v loňském roce renovací tzv. Tajemné studánky. Pokud jste v okolí, doporučujeme navštívit besedu věnovanou renovaci tohoto vodního dílka. Akce se koná u příležitosti slavnostního vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže na téma Voda, potůčky, studánky.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
26.1.
Taum Sauk je přečerpávací elektrárna v horské oblasti St. Francois regionu Ozarks ve středoamerickém státě Missouri. Tato technická stavba má díky unikátnímu tvaru hory romantický srdcovitý tvar. V roce 2005 se jedna strana hráze protrhla a nádrž se musela složitě renovovat, nyní již opět slouží jako výkonný zdroj elektrické energie.
25.1.
„Každá kapka se počítá“, tak zní motto WINGOC,Äôs jedné z mála vodárenských zařízení na světě, jež recykluje odpadní vodu na pitnou. S vědomím, že jsou vodní zdroje omezené, přijímají obyvatelé Windhoeku recyklovanou vodu bez problému již dlouhodobě.
25.1.
Státní podnik Povodí Labe stále usiluje o získání územního rozhodnutí pro stavbu suché retenční nádrže Mělčany na Rychnovsku. Vybudování poldru na řece Dědině patří mezi nejdůležitější protipovodňová opatření v hradeckém kraji.
25.1.
Desítky lidí trpících zdravotními problémy, vyhlášení stavu ohrožení a přímá intervence prezidenta Baracka Obamy přitáhly pozornost amerických médií k chudému městu Flint, jehož obyvatelům již více než rok teče z kohoutků kontaminovaná pitná voda.
22.1.
Co se stane až spotřeba vody přesáhne pomyslnou hranici a naše zásoby dojdou? Dnes jsme si pro vaše děti připravili naučné video, které jednoduchým způsobem vysvětluje tuto problematiku.
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
22.1.
Obyvatelům Nymburka netekla kvůli havárii voda zhruba 24 hodin. Důvodem havárie bylo prasklé potrubí. Původně měla voda začít téci už v noci, nakonec se podařilo dodávky vody obnovit během včerejšího dopoledne, řekl dnes ČTK radní Zdeněk Vocásek (ODS). Příčinou havárie byla vada materiálu, kterou nezpůsobil mráz, ale stáří potrubí.
21.1.
Globální sucho, které v posledních letech zasáhlo naši planetu, si vyžádalo velké ztráty v zemědělství na většině kontinentů. Jak je na tom jeden z nejchudších kontinentů světa v období, kdy mu nepřejí klimatické podmínky? Afrika doslova volá o pomoc, podívejte se na reportáž z Etiopie.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
21.1.
Připravované rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v oblasti Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska už dnes vody ubývá. Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování oblastí vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH.
21.1.
Firma Závlahy Dyjákovice, která se na Znojemsku stará o zavlažovací systém na 14.000 hektarech s 80 kilometrů vodotečí, se chystá letos modernizovat některé z čerpacích stanic za 11 milionů korun. Ty jsou ještě z druhé poloviny 60. let minulého století, nové uspoří vodu i elektřinu. V letech 2017 až 2022 chce modernizovat s pomocí dotací i další stanice ze 60. a 70. let, řekl ČTK ředitel společnosti Jaroslav Benda.
20.1.
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví.
20.1.
Mezinárodní vodárenská asociace pořádá již 8. ročník východoevropské konference pro mladé odbroníky ve vodárenském průmyslu (8th IWA Eastern European Young Water Professionals Conference). Letos se tato konference bude konat 12.-14.5.2016 v polském Gdaňsku.
19.1.
V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.
19.1.
Město Krásná Lípa se brání pokutě 150.000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová. Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
19.1.
cPřečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice loni zvýšily produkci meziročně o 2,4 procenta na rekordních 1,09 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. Rekord překonaly počtvrté v řadě, řekl dnes ČTK ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.
18.1.
Alex Henige navrhl ekologický kelímek, který po zasazení do země vyroste ve strom, či květinu. Doufá, že tímto nápadem přispěje je k zalesňování planety a snížení množství produkovaného odpadu.
18.1.
Stát by letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Zjištění by se pak zapracovala do novely zákona o vodách, na jejímž věcném záměru spolupracují ministerstvo životního prostředí, zemědělství a Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel ústavu Mark Rieder.
18.1.
Obyvatelé Frýdku-Místku nově dostávají vodu nejen z přehrady Šance, ale také z Morávky. Důvodem je potřeba šetřit objem vody v nádrži Šance, která je naplněna zhruba na 30 procent své kapacity. Morávka je oproti tomu plná asi ze tří čtvrtin. Sdělil to Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která vodu do Frýdku-Místku dodává.
18.1.
Rekordní návštěvnost měly i díky chybějícímu sněhu na horách o Vánocích všechny akvaparky v Ústeckém kraji. Lidé leckdy na vstup museli čekat, až se pro ně uvolní místo. Plné bazény dětí očekávají provozovatelé také během jarních prázdnin, zjistila ČTK.
18.1.
Water Is Water: A Book About the Water Cycle je naučná obrázková kniha pro vaše děti o vodě a jednotlivých fázích vodního cyklu. Děti se nejen dozví zajímavé věci o koloběhu vody na naší planetě, ale také si procvičí anglickou slovní zásobu (kniha je psána v angličtině). Díky krásnému výtvarnému zpracování si ji ale oblíbí celá rodina.
15.1.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu mají v nejbližších dnech teploty klesnout hluboko pod bod mrazu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů. „Pokud totiž dojde k poškození vodoměru vinou špatné ochrany, tak si klient náklady na jeho výměnu hradí sám,“ vysvětlil mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
15.1.
Starostové obcí z Broumovska jsou znepokojeni povolením průzkumu těžby metanu a uranu v sousedním Polsku. Starostové se obávají toho, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v takzvané Polické pánvi a také nepoškodila turistický ruch. ČTK to dnes řekl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD).
14.1.
V americkém městě Flint byla zjištěna kontaminace pitné vody, způsobující tzv. Legionáškou nemoc. Na pomoc Červenému kříži byla do postižené oblasti povolána Národní garda, která se nyní stará o roznos balené vody do jednotlivých domácností. Více o aktuální problematice můžete shlédnout v přiloženém video spotu.
13.1.
Dnes vám přinášíme video z oblasti techniky a také tak trochu umění. Hydrografické potisky jsou na různých předmětech kolem nás. Podívejte se pod ruce lidem, kteří tyto potisky tvoří a poznejte zblízka další průmyslové využití vody.
13.1.
Zakalené rybníky trápí vodní ptáky, nemohou v nich najít potravu. Podle měření, které organizovala Česká společnost ornitologická (ČSO), byla průměrná průhlednost loni v dubnu 87 centimetrů. Během léta se ale snížila na polovinu, oznámila dnes společnost. Mohou za to podle ornitologů kapři, které rybáři komerčně chovají.
12.1.
Mezinárodní výstava SMAGUA 2016 se letos koná v termínu 8. - 11. března ve španělském městě Zaragoza. SMAGUA je nejen příležitostí pro představení nových technologií a dalších inovací z vodárenského průmyslu, ale je také příležitostí k setkání s odborníky v oboru a šancí k vytvoření nových kontaktů.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
11.1.
Praha plánuje v rámci zkvalitnění protipovodňové ochrany města rekonstrukci limnigrafických stanic, které měří průtoky na vodních tocích. Opravy se týkají sedmi zařízení. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Opravovat se bude nejen na území Prahy, ale také ve Středočeském kraji na tocích u hranic Prahy. Na kolik práce vyjdou, není jasné, přesná cena vzejde z výsledku výběrového řízení.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
8.1.
Na pátek jsme si pro vás připravili menší odlehčení. Podle dnešního videa si mohou vaše děti vyzkoušet fyzikální experiment, představující jednu ze základních fyzikálních vlastností vody, povrchové napětí.
8.1.
Moravské řeky se potýkají s následky loňského letního sucha. Jejich hladiny se sice od té doby mírně zvýšily, průtoky jsou ale na pětině až necelé polovině obvyklého stavu. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Situace by se mohla zlepšit až v době jarního tání; současná zima ale musí být vydatná na sníh.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
7.1.
Nedostatek vody je spojen se šířením nemocí, je nebezpečný a především pro obyvatele rozvojových zemí je velikou překážkou v jejich každodenních životech. Naopak, ve vyspělých zemích je i v současné době přístup k pitné vodě samozřejmostí.
6.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. zajistila pro své smluvní zákazníky zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Asistenční služba zahrnuje domácí asistenci a refundaci úniku vody.
6.1.
Platbu za vodné a stočné pohodlně z domova umožňují od začátku letošního roku svým smluvním zákazníkům, kteří si nechávají zasílat faktury elektronicky, Pražské vodovody a kanalizace. „Zaplatit fakturu on-line je možné pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, což je odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
6.1.
Nadace SamSam si klade za cíl zlepšit přístup kvalitnímu a hygienicky nezávadnému zdroji vody v rozvojových zemích. Podporuje všechny projekty a dobré nápady, jež přispívají k dosažení tohoto velkolepého cíle.
6.1.
Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Hlavním důvodem bylo enormně suché léto, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Americká vláda předpovídá, že až 60% povrchu země bude brzy čelit alarmujícímu nedostatku vody. Kniha s názvem “Budiž voda: Izraelské řešení pro vodou vyprahlý svět”, kterou vám dnes představujeme, přináší možnosti řešení zmírnění této krize podle izraelského modelu.
5.1.
Na preventivní opatření v povodí Labe, Dunaje a Odry, které významně ohrožují záplavy, půjde přes 29 miliard korun. V takzvaných plánech pro zvládání povodňových rizik jsou zahrnuty také investice do nové nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku. V prosinci tyto strategické dokumenty schválila vláda. Platit začnou podle ministerstva životního prostředí nyní v lednu, a to až do roku 2021, kdy budou aktualizovány.
5.1.
Zajímavé jihočeské úpravny vod nebo vodojemy si mohou návštěvníci prohlédnout na snímcích v prachatickém městském úřadě, kde začala výstava s názvem Kde je voda slunci blíž. Autorem snímků je fotograf ČTK Slavomír Kubeš, který tím navazuje na sérii Kam slunce nechodí. V ní se v minulosti věnoval focení vodohospodářskému podzemí a odpadní vodě.
4.1.
Do roku 2050 se až 70% světové populace přestěhuje do velkých měst. Podívejte se na video od World Business Council for Sustainable Development představující kreativní způsoby pro udržení našich měst budoucím generacím.
4.1.
Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun.
31.12.
Na nadcházející silvestrovský večer se vám možná bude hodit dnešní tip. Připravte si nealkoholický party drink podle receptu kuchařského týmu Jamieho Olivera a okouzlete svoje hosty nejen chutí, ale i jeho vzhledem.
30.12.
Aktuálně se mluví o několika globálních environmentálních problémech. Jedním z hlavních problémů je velké sucho, které zachvátilo celou naši planetu. Následující video shrnuje, jaká je aktuální situace na americkém kontinentu.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
29.12.
Dnes jsme si pro vás připravili opět něco pro odlehčení - originální hudební video, ve kterém jsou jako nástroje použity vodovodní kohoutek, kostky ledu a sklenice naplněné vodou.
29.12.
Kvůli havárii vodovodu u Svinařova a Třebichovic na Kladensku jsou od soboty zastavené dodávky vody pro zhruba tisícovku obyvatel. Škody budou zřejmě v řádu statisíců korun.
28.12.
Odkud přichází voda, kterou pijeme a proč jí máme nyní nedostatek? Odpovědi najdete v knize The Big Thirst: The Secret Life and Turbulent Future of Water.
28.12.
Letošní klimatický jev El Niňo, který provází značné sucho, si v Kolumbii letos vyžádal nečekanou oběť - na Vánoce svítí podstatně méně světelných řetězů a dalších druhů tradiční sváteční výzdoby, napsala dnes agentura AP.
23.12.
Lití olova je jedním z klasických vánočních zvyků, které se v českých rodinách tradují už desetiletí. Málokdo však ví, že se původně jedná o keltské kouzlo využívající pradávnou magii vody. Podívejte se na zpomalené záběry této tajuplné vánoční tradice.
23.12.
Cena vody na Semilsku překročí v příštím roce hranici sta korun za metr krychlový. Bude nejdražší v Libereckém kraji. Vodné a stočné za metr krychlový pitné vody dodávané Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) stoupne na 102 korun, což představuje meziroční nárůst o 4,24 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Kárahnjúkar je vodní elektrárna ve městě Fljótsdalshérað na východě Islandu. Přilehlá přehradní nádrž Kárahnjúkastífla je se svojí délkou 730 m a hrází vysokou 193 m největší svého druhu v Evropě.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
21.12.
Energeticky úsporné pračky spotřebují na jeden svůj program mezi 40 a 90 litry vody. Novinka Xeros pračka potřebuje pouho pouhý jeden hrnek vody. Proces praní se tak stává ekonomičtějším a dokonce šetrnějším k vašemu oblečení.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,4 procenta. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH 97,97 Kč. ČTK to dnes sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun.
18.12.
Konec týdne je tady a tak trochu pro odlehčení přinášíme adrenalinové video o canyoningu. Nechejte se inspirovat! Možná by to mohl být originální "vodní" dárek pro vaše blízké, co myslíte?
18.12.
Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody způsobené letošním suchem na 2,6 miliardy korun, zatímco ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody zatím na 1,2 miliardy korun. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory Miroslav Toman. Podle ministerstva není ale sčítání škod ještě hotové.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
17.12.
Největší konference ve střední Evropě na téma udržitelného rozvoje měst se bude konat v rakouském Grazu 2. - 3.března 2016. V Rakousku se sejdou světoví i místní odborníci, vědci i odborná veřejnost. Více jak 180 mluvčích se představí na 40 různých sezeních a přednáškách. Do udržitelného rozvoje je zapojeno asi na 1500 měst.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
16.12.
Jaké cíle si dala pařížská dohoda vzniknuvší na světové klimatické konferenci v Paříži COP21? Jak těchto cílů svět dosáhne? Představujeme vám zakládní body pařížské dohody a zároveň přinášíme odpovědi na některé otázky, které vás mohou v souvislosti s dohodou napadnout.
15.12.
Podle výsledků studie International Food Policy Research Institute (IFPRI) a společnosti Veolia se kvalita vody v mnoha zemích světa rychle zhoršuje. Unikátní studie se zaměřuje na globální vývoj kvality vody s výhledem do roku 2050. Pomůže negativní trend vyřešit recyklace vody?
15.12.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí chce, aby si chovatelé ryb znovu museli nechávat povolit přikrmování ryb. Počítám s tím novela zákona o vodách, která je v meziresortním připomínkovém řízení. Chovatelé už podobnou povinnost měli před rokem 2010. Podle ministerstva chovatelé přikrmují příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu.
14.12.
Státní výbor pro monitorování Národní strategie pro biodiverzitu (Stratégie nationale pour la biodiversité, SNB) uznal a zařadil závazek Veolie „Ochrana a obnova biodiverzity“ do SNB 2015.
12.12.
Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dohoda, která má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol, je výsledkem jednání pařížské konference OSN o ochraně klimatu.
12.12.
Přijetí pařížské dohody, která od roku 2020 nahradí Kjótský protokol, považuje český premiér Bohuslav Sobotka za historický moment. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
11.12.
Návrh konečné dohody na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži bude předložen až v sobotu. Uvedla to dnes ráno agentura AFP s odvoláním na francouzské předsednictví konference. Podle plánu chtěla Francie předložit konečný návrh do dnešního večera.
11.12.
V dnešní době slyšíme výraz "udržitelný" či "trvale udržitelný rozvoj" téměř všude kolem nás. Víme, že je důležité chovat se ekologicky, abychom zachovali životní prostředí budoucím generacím v pokud možno nezměněné podobě. Ale jak tuto problematiku jednoduše vysvětlit například našim dětem? Podívejte se na následující naučné video.
11.12.
Moravskoslezský kraj dál trápí extrémní sucho. Průtoky v řekách jsou nejnižší od roku 1953. Pokud se situace nezmění, koncem prosince bude tento mezník překonán a půjde už o největší sucho od počátku 20. století. Zásoby vody v přehradách jsou zatím dostatečné především na Opavsku a v Jeseníkách.
10.12.
Jsme již zvyklí, že jednoduše otočíme kohoutkem a nalejeme si vodu. Vytáhneme z vany špunt a špinavá voda zmizí v odpadu. Lidé běžně nepátrají po skrytých systémech dodávky vody. David Sedlák se přesně tomuto tématu věnuje v násleující zajímavé knize.
10.12.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
10.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) chce ve městech provozovat i veřejné osvětlení. První začne tuto novou službu využívat Chotěboř a s dalšími samosprávami o tom už firma vyjednává. VAK předpokládá, že se dokáže o veřejné osvětlení starat efektivněji a že na tom zároveň vydělají i radnice. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Pavel Policar.
10.12.
Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
9.12.
Desítky zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací budou o vánočních svátcích a na přelomu roku zajišťovat plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. V tomto období bude rovněž upraven provoz Zákaznického centra PVK v Dykově ulici.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
9.12.
Sekretariát UNFCCC (Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu) shromáždil informace o investicích spojených se zpomalováním klimatických změn a zveřejnil je na přehledném webu.
8.12.
Až do 11. prosince probíhá ve francouzském hlavním městě jedna z největších mezinárodních konferencí o klimatu - COP21. Témat k jednání bude jistě mnoho. Nemáte čas studovat dlouhé elaboráty? Dnes vám přinášíme video, které jednoduše shrnuje témata a důvody konání této konference.
8.12.
Hodonín zateplil za 18 milionů korun krytý plavecký bazén. Nemůže ho však otevřít kvůli problémům se střechou a rozvody, které se při pracích objevily, řekl dnes novinářům místostarosta Jiří Janda (ČSSD). Bazén proto bude zavřený do doby, než město udělá vnitřní opravy. Plánuje je v příštím roce.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
8.12.
Efektivnější předpověď srážek v městských oblastech s cílem ochrany obyvatel je jádrem výzkumného projektu European RainGain, do kterého se se svým programem "Hydrology for a Resilient City" zapojila i Veolia.
7.12.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov plánuje pro příští rok investice za 100 milionů korun. Půjde o menší akce. Připravují se sice i čtyři větší investice, ty se ale uskuteční zřejmě nejdřív v roce 2017. Sdružení na ně chce získat evropskou dotaci. ČTK to řekl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
7.12.
Cena pitné vody se stočným na Třebíčsku příští rok stoupne o dvě procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 87,49 koruny a v porovnání s letoškem připlatí 1,75 koruny. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to dnes řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která pro obce tuto infrastrukturu provozuje.
4.12.
Vodní dílo Kružberk na řece Moravici blízko stejnojmenné obce je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Funguje jako zdroj pitné vody pro ostravskou aglomeraci, pokrývá asi polovinu potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě. Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena před 60 lety, 5. prosince 1955.
4.12.
V minulých dnech jsme vám přinesli novinky a shrnutí z některých konferencích konaných v rámci mezinárodního summitu COP21 v Paříži. Pokud vás tato tématika zaujala a chcete mít informace tak zvaně z první ruky, doporučujeme sledovat živé vysílání přímo z konference. Jak na to, se dočtene v následujícím článku.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
3.12.
Na konferenci COP21 se zástupci států shodli na několika efektivních opatřeních nutných k řešení problémů změn klimatu. Součástí celosvětové dohody bylo stanovení dostatečně vysokých uhlíkových poplatků a vytvoření nezbytných pravidel pro tržní ekonomiku, která povedou k omezení globálního oteplování maximálně do 2°C.
3.12.
Jeho cílem je stimulovat přechod ke kruhové ekonomice, podpořit globální konkurenceschopnost a udržitelný hospodářský růst a vytvořit nová pracovní místa.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
2.12.
Projekt 1 Heart 1 Tree (1 Srdce 1 Strom) spojuje digitální umělecké dílo s ekologickou iniciativou týkající se zalesňování. Nová generace ekologických projektů spojuje reálné a virtuální, dva zdánlivé protiklady, jež dokážou společně nabídnout opravdový zážitek. Tento neobvyklý projekt byl prezentován na konferenci COP21.
2.12.
Šest hlav států, vlád a vedoucích představitelů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu dnes vyzvaly firmy a země, aby dostály pařížských plánů a zvýšily poplatky za uhlíkové emise na úroveň, která povede k čistější a zdravější budoucnosti naší planety.
1.12.
Ostrou premiéru přímo v ulicích metropole zažil projekt dodávky pitné vody balené v sáčcích. Pražské vodovody a kanalizace sáčky nasadily v minulém týdnu při havárii první kategorie na Hradčanech v uličkách okolo Nového světa.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Hladina téměř poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálním stavem. Oproti loňsku klesla hladina u čtyř pětin vrtů. Hladiny řek se ale po výrazném letním suchu již zvýšily. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální zprávě ke stavu v polovině listopadu.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Na břehu Nechranické přehrady u Chomutova archeologové vykopali 48 hrobů z 12. století. Průzkum raně středověkého pohřebiště v Polákách umožnila nízká hladina vody. Práce v terénu budou pokračovat za rok. Archeologové by si přáli odkrýt i pozůstatky nějaké stavby.
30.11.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku se od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 koruny za metr krychlový. V porovnání s letoškem si tak lidé za metr krychlový celkově připlatí 2,70 koruny. Odběratelské ceny pro příští rok už schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
27.11.
Dnes přinášíme video pro ty nejmenší, veselou písničku o slovenském vodníkovi Ferkovi. Vaši děti si můžou s videem, zazpívat, zatancovat a podívat se jak tancuje a zpívá vodník Ferko se svojí kamarádkou.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
26.11.
Lidem se nyní naskýtá neobvyklý pohled na hráz přehrady Kružberk na Opavsku. Stavbaři při rekonstrukci vodního díla odstranili korunu (nejvyšší místo) hráze. Oprava horní části hráze, která začala v červenci a potrvá až do konce příštího roku, bude stát bez DPH 80 milionů korun.
26.11.
Čtvrtý ročník soutěže Pro vodu hledá aktivní a kreativní mladé lidi, kteří pomohou obcím a neziskovkám lépe zacházet s vodou v zastavěném území, krajině i budovách. Soutěžící si mohou vybrat k řešení konkrétní situaci uvedenou na webu soutěže, nebo přihlásit vlastní projekt odpovědného hospodaření s vodou.
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
25.11.
Dnes byla dokončena údržba mezihrází vodního toku Ostravice ve Frýdku-Místku, ř. km 22,900–25,300. Veškeré projekční práce zajišťoval státní podnik Povodí Odry, zhotovitelem stavby byla společnost Lesostavby Frýdek-Místek a. s. Úprava toku probíhala od loňského podzimu a přišla státní podnik Povodí Odry na 3 869 000 Kč bez DPH.
25.11.
V Londýně se bude 25. - 26. ledna 2016 konat mezinárodní konference ICSWRM 2016, na které se setkají přední vědci a výzkumní pracovníci, aby sdíleli své zkušenosti a výsledky výzkumů o všech aspektech řízení udržitelných vodních zdrojů.
24.11.
Švédský král Carl XVI. Gustaf vyzval k zákazu van. Koupání je podle něj plýtváním vody a energiemi. Za svou výzvu sklidil posměch na Twitteru, i když vysvětloval, že ji nemyslel zcela vážně. Devětašedesátiletý monarcha v rozhovoru s deníkem Svenska Dagbladet vyzval k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.
24.11.
Dnes vám opět přinášíme hudební video, jehož hlavním tématem je voda. Podívejte se na videoklip k písničce Markéty Irglové The Leading Bird jež získalo i nominaci na prestižní Nordic Music Video Awards.
23.11.
V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní". Informuje o tom dnes britský list The Telegraph.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
23.11.
Letos již po 23. organizuje Český svaz ochránců přírody v České republice mezinárodní kampaň Ukliďme svět!, kterou osmým rokem finančně podporuje generální partner projektu Nadační fond Veolia.
23.11.
Země je jedinou planetou ve sluneční soustavě, která se může pochlubit povrchem hojně pokrytým vodou v kapalné formě. Vědci si však již dlouhou dobu lámou hlavu s tím, odkud voda pochází. Nová studie nyní přináší první důkazy, že se starověký prach nasycený vodou shromažďoval již v srdci mladé planety Země.
20.11.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné o 0,4 procenta, tedy o 30 haléřů, na 78,05 korun na metr krychlový bez DPH. Vodné tak bude činit 44,38 Kč/m2, stočné 33,67 Kč/m2 bez DPH. Cena vody v Plzni se zvýší pouze o inflaci, řekl ČTK po schválení radou náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Také od letošního ledna zdražovala Plzeň vodné a stočné jen o inflaci a podobně tomu má být i v příštích letech.
20.11.
Řeku Jihlávku v Jihlavě ochrání před znečišťováním splašky nová podzemní dešťová zdrž, která pojme 1840 metrů krychlových vody. Mohutná betonová nádrž vznikla mezi dvěma mosty v říčním údolí. Překryta bude skoro metrem zeminy, v níž porostou stromy a keře. Zdrž je jednou z devíti staveb, které mají snížit znečištění místních toků ze stokové sítě Jihlavy.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
19.11.
Zhruba 100.000 metrů krychlových vody denně vyprodukuje klíčová úpravna vody společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) ve Vítkově-Podhradí na Opavsku.
18.11.
Sucho v Kalifornii je nejhorší za 1200 let. Brazilský umělec Mundano cestoval vyprahlým státem a instaloval svoje umělecké dílo - jasně zelený kaktus do nádrží a míst postižených nedostatkem vody. Prohlédněte si fotogalerii.
17.11.
Pražská Technická správa komunikací (TSK) opravila a zazimovala pítka a fontánky v pražských ulicích. Ročně vyjde provoz a údržba pítek na zhruba 850.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Pítka a fontány fungují každoročně od května do října.
17.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis pokutu 240.000 korun za to, že její čistička Dobruška na přelomu srpna a září znečistila odpadními vodami řeku Dědinu. Po havárii v ní uhynuly ryby, včetně několika mihulí potočních. ČTK to dnes sdělila inspekce. Příčinou úniku byla podle Aqua Servis technická havárie, firma už pokutu zaplatila.
17.11.
Dvě nové tůně na Proseckém potoce mají zadržovat vodu a sloužit jako útočiště pro vodní živočichy. Na dotaz ČTK to řekla Martina Buchtíková z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Potok upravily Lesy hlavního města Prahy, které spravují i potoky v metropoli. Asi kilometr dlouhý Prosecký potok teče z Proseka do Vysočan, kde ústí do říčky Rokytky.
17.11.
Týmy biologů se v Brazílii snaží zachránit ryby z řeky Doce kontaminované poté, co se začátkem tohoto měsíce protrhly dvě nádrže s odpadní vodou z dolu na železnou rudu. Informovala o tom dnes agentura AP.
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
16.11.
Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly se žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí.
13.11.
Dnes přinášíme další video určené vašem zvídavým dětem. Učí se poznávat svět a vše je pro ně nové? Podívejte se společně s nimi na naučné video o modelech vodní dopravy. Animovaný příbeh představí nejrůznější lodě a plavidla a opět rozšíří anglickou slovní zásobu vašech ratolestí.
11.11.
Hledáte hezký netradiční dárek, který navíc pomáhá? Od 11. listopadu si můžete opět zakoupit krásné křišťálové karafy na vodu z limitované edice projektu Voda pro Afriku. Ten již šestým rokem organizují Nadační fond Veolia a společnost Veolia.
11.11.
Zlínský kraj v příštím roce opraví vodovod v areálu průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. Současný vodovod byl vybudován v 50. letech minulého století. Při srovnání meziročního odběru vody byl zjištěn únik, proto byla navržena výměna potrubí, řekl dnes novinářům hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
11.11.
Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou.
9.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dodaly do vodovodní sítě od začátku letošního roku do konce září 71,9 milionu metrů krychlových vody. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 2,5 procenta více. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Průplachy a ztráty ve vodovodní síti odčerpaly téměř 14 milionů kubíků vody, což bylo o milion metrů krychlových více než před rokem.
9.11.
Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.
6.11.
Proč šetřit vodu, když je jí tolik všude kolem nás? Na tuto všetečnou otázku odpoví vašim dětem následující video. Animovaný příběh o dvou kamarádech ukáže vašem ratolestem jak i ony mohou šetřit vodu.
5.11.
Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.
4.11.
Úpravna vody Mostiště na Žďársku dokáže díky investici za 490 milionů korun dodávat domácnostem lepší pitnou vodu. Nové technologie si dokážou lépe poradit s přehradní vodou, jejíž kvalita kolísá. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, jemuž úpravna patří, na projekt čerpal dotaci z EU. Při dnešní slavnosti k ukončení projektu to ČTK řekla předsedkyně představenstva svazku Dagmar Zvěřinová.
3.11.
Obyvatele Štrauchovy ulice v Jičíně čekala v minulých dnech oprava kanalizace. Jindy zdlouhavé a náročné stavební práce, které mnohdy znamenají i dopravní omezení, byly provedeny během několika málo hodin. Díky nové moderní technologii nebylo nutné provádět žádné zásahy do vozovky a tamní obyvatelé mohli novou kanalizaci používat prakticky okamžitě.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
3.11.
Česku chybí krizový plán pro případ sucha, který by například umožnil regulovat odběry vody a stanovoval pravomoci úřadů. Je také třeba vytvářet nové náhradní zdroje vody a nikoli zvyšovat poplatky za odběr podzemní vody, což chystá ministerstvo životního prostředí. Shodli se na tom účastníci dnešního semináře k problematice sucha a pitné vody, který se konal v Senátu.
3.11.
Vodohospodáři obnoví pozorovací vrty u vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, a budou tak sledovat případné změny v podloží u nádrže a průsaky z této soustavy tří nádrží. Monitorovací systém, důležitý pro jejich bezpečnost, by měla tvořit soustava 30 vrtů. Ty současné jsou ale nefunkční, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Práce přijdou na zhruba milion korun.
2.11.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, vlastníkem vodovodů, kanalizací a dalších zařízení vodohospodářské infrastruktury. Co do rozsahu sítí jde o největší vlastnickou vodárenskou společnost v České republice.
2.11.
Výsledky odběrů hygieniků ukázaly, že voda v prachatické nemocnici je po pondělní havárii stále znečištěná. Nemocnice tak pokračuje v provizorním provozu a nadále proplachuje potrubí.
30.10.
Americký producent břidlicového plynu a ropy Antero Resources pověřil Veolii vyprojektováním, výstavbou a následným provozováním ultramoderní jednotky na čištění a recyklaci průmyslových odpadních vod v závodě v Doddridge County (Západní Virginie).
30.10.
Dnes přinášíme video pro vaše zvídavé ratolesti. V anglickém jazyce je zde vysvětleno jak vznikala naše planeta, jak se formovaly hory a ostrovy, jak vznikaly kontinenty a jaký podíl na tom všem nese všeobjímající voda.
29.10.
Kniha "The Prepper's Water Survival Guide: Harvest, Treat, and Store Your Most Vital Resource" se snaží přinést komplexní návod, jak přežít např. živelnou katastrofu i po ztrátě zdroje pitné vody. Přinášíme vám krátký náhled do této vyjímečné publikace.
29.10.
Přestože v naší zemi jsou podzemní vody zdrojem pitné vody pro zásobování poloviny obyvatel, nemá podzemní voda v současnosti platné legislativě tomu odpovídající postavení.
29.10.
Prachatická nemocnice má po pondělní havárii pitnou vodu stále jen z cisteren nebo pet lahví, bude to tak nejméně do pátku. Nyní se v nemocnici čistí a dezinfikuje potrubí, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Nemocnice se už podle něj sice opět napojila na městský řad, provizorní provoz ale trvá.
29.10.
Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.
27.10.
Více než 120 milionů z vlastních zdrojů investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce své největší úpravny vody. Rozsáhlá rekonstrukce strojního i elektrotechnického zařízení v úpravně vody ve Vítkově – Podhradí, která začala v červenci a potrvá až do konce roku 2016, je v plném běhu.
27.10.
Do pitné vody prachatické nemocnice se dostala voda z kanalizace. Zdravotnické zařízení se provizorně napojilo na vlastní vrt, který používá jako užitkovou vodu. Pacienti a personál dostávají k pití vodu balenou. Odstranění závady může trvat i několik dní, řekl dnes ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.
26.10.
Delta Works v Nizozemí je největším projektem na ochranu před povodněmi na světě. Projekt se skládá z několika protipovodňových bariér, přehrad, propustí a hrází. Tato velkolepá stavba byla prohlášena za jeden ze sedmi divů moderního světa americkou společností stavebních inženýrů. Podívejte se na video z historie i současnosti stavby a s animacemi krizových plánů
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Lidé z Nebřenic u Prahy by se v budoucnu měli dočkat nové čistírny odpadních vod, kanalizace a také přivaděče vody z Želivky. Rozvoj infrastruktury v malé obci spadající pod Popovičky má umožnit rozsáhlý developerský projekt Oaks Prague.
24.10.
Dnes přinášíme další naučné video pro vaše děti. Příšerka Dr. Binocs vašem ratolestem ukáže, jaký je rozdíl mezi jezerem, mořem a řekou, kde leží který oceán a která voda je pitná. Zábavné edukativní video je v angličtině, takže navíc pomůže obohatit slovní zásobu vašich nejmenších.
23.10.
Hlavní město Praha nevypoví problematickou a údajně nevýhodnou smlouvu týkající se provozu vodovodních sítí. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STA/Trojkoalice) na dnešním zasedání zastupitelstva řekla, že výpověď není možná. "Budeme se snažit vyjednat změnu smlouvy tak, aby byla pro Prahu co nejvýhodnější," uvedla radní.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
22.10.
Ministerstvo životního prostředí plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného, řekla dnes ČTK mluvčí rezortu Petra Roubíčková. ství podzemní vody podle novely vodního zákona
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
20.10.
Americký pianista a umělec William Joseph představuje svoje speciální video. Píseň Radioactive od americké indie rockové hudební skupiny Imagine Dragons hraje na klavír přímo na vodní hladině rozsáhlého jezera.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
20.10.
Vodohospodáři ze státního podniku Povodí Moravy zaznamenali, že přibývá pytláků, kteří loví dravé ryby v nádržích sloužících jako zdroje pitné vody. Lidé k nim mají přístup zakázaný. Letos již správci toků na Moravě zadrželi u vodárenských nádrží 22 pytláků, což je dvakrát více než loni. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Obce a města v regionech, které nedisponují nejmodernějšími technologiemi pro čištění odpadních vod, které se následně vypouštějí do vod povrchových, budou nuceny v následujících letech investovat odhadem miliardy korun do obnovy těchto technologií.
19.10.
Připravovaná novela vodního zákona, v níž ministerstvo životního prostředí prosazuje až trojnásobný nárůst poplatků za odběr podzemních vod, povede k řadě regionů v ČR k nemalému růstu cen vod. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) tvoří totiž podzemní voda zdroje pitné vody přibližně pro polovinu obyvatel naší země.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
19.10.
Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun.
16.10.
Také se Vaše děti ptají na všechno? Znáte to: proč a proč? Dnes jsme si pro ně v podobě zábavného animovaného videa připravili odpověď na otázku "Proč mám pít vodu?". Povídáním děti provede Albert a jeho kamarád Junior, který zná odpověď na všechny zvídavé dětské otázky. Video je skvělé také pro procvičení angličtiny.
16.10.
Na území, na němž má na Bruntálsku vzniknout přehrada Nové Heřminovy, už odborníci dělají geologické průzkumy a začne se připravovat dokumentace pro územní řízení. Začaly už rovněž stavby některých souvisejících opatření, které mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní.
15.10.
Dnes vám představíme rovnou dvě knihy, které spojuje společné téma. Knihy obsahují rady, tipy a triky, jak jednoduše vyrobit nápoje ochucené ovocem. Hlavní složkou je samozřejmě vždy voda. Nechejte se inspirovat a vytvořte si zdravé a chutné nápoje.
14.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes otestovaly přečerpávací stanici v Karlíně. Firma zároveň dokončuje opravu stokové kanalizace. Obě zařízení jsou na Rohanském ostrově a jsou součástí protipovodňové ochrany Prahy. Novinářům to dnes řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
14.10.
Na dvě stě závodníků se zúčastnilo Sportovních her seniorů na pražském stadionu Na Kotlářce. Jejich soutěžení při příležitosti Mezinárodního dne seniorů podpořil Nadační fond Veolia. „Za své výkony by se závodníci nemuseli stydět ani před o mnoho let mladšími amatérskými sportovci,“ podotkla ředitelka NF Veolia Vendula Valentová.
14.10.
Čína dokončila stavbu vodní elektrárny v Tibetu, která je zatím největší elektrárnou, která byla v tomto regionu postavena. Náklady na stavbu dosáhly 9,6 miliardy jüanů (36,1 miliardy Kč), uvedla dnes společnost Gezhouba Group, která je největším státním stavitelem přehrad v Číně. Kapacita elektrárny je 510 megawattů (MW).
13.10.
Největší přehrada světa vznikla v provincii Chu-pej v Čínské lidové republice. Jedná se o obří stavbu, která je společně s Velkou čínskou zdí jediné lidské dílo viditelné z vesmíru. Vodní plocha zabírá přes1000 km2 a objem vody v přehradě je asi 40 miliard m3. Velký projekt, který vznikl již v roce 1919 se před 9 lety konečně dočkal dostavby a dokončení.
12.10.
Staňte se velvyslancem životního prostředí prostřednictvím kampaně “Vítejte v mém domě” sdružení PikPik Environnement. Co mají společného aperitiv a největší mezinárodní konference o klimatických změnách ve Francii? Jsou skvělou příležitostí k propagaci ekologicky zodpovědného chování.
12.10.
V Žabčicích na Brněnsku slouží ode dneška rekonstruovaná čistírna odpadních vod za 50 milionů korun. Umožní další rozvoj obcí s intenzivní výstavbou. Cílem investice je také čistější voda v řekách, oznámila ČTK mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.
12.10.
Vodárenská společnost Ostravské vodovody a kanalizace začala v těchto dnech testovat novou technologii na čištění vodovodního potrubí. K tomuto účelu používá speciální směs ledu a soli, údajně jako první v ČR. Metoda nazývaná Ice Pigging je více než tisíckrát účinnější než běžně používaný proplach, řekla ČTK mluvčí firmy Radka Vanková.
12.10.
Praha zahájila v sobotu 10. října přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V pátek nabylo platnosti stavební povolení. Novinářům to řekla radní Jana Plamínková (STAN). Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun.
12.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) vybuduje v Držkově na Jablonecku čistírnu odpadních vod a novou kanalizační stoku. Práce na investici za zhruba 30 milionů korun by měly začít v listopadu a potrvají rok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
9.10.
Veolia získala zakázku na provozování budoucí bioelektrárny společnosti Belgian Eco Energy (BEE), která vznikne v mezinárodním přístavu Gent (Belgie). Smlouva v délce trvání 15 let představuje pro tuto francouzskou skupinu zakázku v hodnotě 150 miliónů eur.
9.10.
Již na konci října se v Bordeaux Convention Centre ve Francii koná mezinárodní vodárenská konference a veletrh Hydro 2015. Hlavními tématy budou vodohospodářství v rozvojových zemích a důležitost vývoje a udržení bezpečnosti v oblasti vodní infrastruktury.
9.10.
Plzeň převezme od ledna 2016 akciovou společnost Vodárna Plzeň, která nyní patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu, kde je stanovena cena akcií 700,5 milionu Kč. Tuto sumu dá nyní město do úschovy u Komerční banky, kde mají oba subjekty účty.
9.10.
Pravicová opozice se ve Sněmovně pustila do ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli loňské výměně generálního ředitele Povodí Odry. Jurečka to zdůvodňoval špatnou komunikací, poslanci pravice ale mluvili v rámci dnešní interpelace Zbyňka Stanjury (ODS) o "personálních jatkách" a "příslušných stranických knížkách".
9.10.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun energetické společnosti E.ON Trend za porušení zákona při provozu malé vodní elektrárny na Dyji na Znojemsku. Firma při provozu elektrárny ve Vranově nad Dyjí v únoru, dubnu a také květnu 2013 opakovaně nedodržela stanovený minimální zůstatkový průtok vody, čímž mimo jiné ohrozila populaci zvláště chráněných živočichů.
9.10.
Dnes se mohou vaše děti naučit několik nových anglických slovíček. Připravili jsme si pro ně zábavné video o vodě, ve kterém se dozví, jak si připravit nápoj s ledem i důležitá fakta o vodě samotné.
8.10.
Již za necelý měsíc pořádá SOVAK ČR v pražských Čestlicích konferenci na téma Provoz vodovodů a kanalizací. Hlavními tématy budou technologické novinky, otázky klimatických změn a řešení havárií a neočekávaných událostí.
8.10.
Vláda by v příštím roce měla mít ucelenou strategii, podle níž bude postupovat proti suchu a dopadům klimatických změn. Opírat se chce o názor odborníků, kteří by se ale ve svých doporučením měli shodnout, uvedl dnes v Brně na setkání s odborníky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
8.10.
Nejvyšší správní soud potvrdil chyby Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) v koncesním řízení na výběr provozovatele zdejšího vodohospodářského zařízení. ČTK to zjistila z webu soudu. Městská firma chybovala při posuzování kvalifikace jedné z firem. Rozhodl o tom už před dvěma lety Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
7.10.
Na žádost pana Ing. Matuly uveřejňujeme jeho reakci na článek ÚOHS: Vodárny Jičín milionovou pokutu za Cidlinu platit nebudou.
7.10.
Bestsellerem The New York Times je kniha The The Hidden Messages in Water od japonského vědce Masaru Emota. Dnes vám nabízíme krátký náhled do této zajímavé knihy.
7.10.
Firma AZ Pokorny ze Znojemska chce prorazit na zahraniční trhy. Má ji k tomu pomoci nerezová vodovodní hadička s trvanlivostí až sto let. Dnes to uvedla v tiskové zprávě. Sortiment, který je nyní většinou na trhu, má podle odborníků trvanlivost výrazně nižší.
6.10.
Tentokrát o vodě tak trochu jinak. Držitelka prestižní ceny Oscar za filmovou hudbu letos nazpívala ústřední píseň k irskému animovanému filmu Píseň moře. Vychutnejte si poetickou píseň s mýtickým nádechem v anglickém i českém znění.
5.10.
S novým týdnem vám přinášíme další ze série video spotů evropské asociace EurEau. Ve dnešní části hodnotí zástupci evropských vodárenských společností výhody členství v této již tradiční asociaci.
5.10.
Obcím kolem vodárenské nádrže Švihov, známé i jako Želivka, by ministerstvo zemědělství mohlo pomoci s pozemkovými úpravami, při čerpání dotací na čistírny odpadních vod nebo s projekty zaměřenými na agroturistiku. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl na dnešním jednání se starosty v Kožlí na Havlíčkobrodsku.
5.10.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží.
5.10.
Plzeň, která do letoška vyčerpala z EU na vodohospodářskou infrastrukturu zhruba pět miliard korun, připravuje v této oblasti další tři velké projekty. Chce je opět zaplatit hlavně z evropských peněz a měly by být hotové do konce funkčního období současného vedení radnice, tedy do tří let, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
2.10.
Víkend se blíží a proto i dnes přinášíme malé rozptýlení nejen pro naše nejmenší. Tentokrát plastelínoví žížaláci zažijí nové dobrodružství u rybníka. Užijte si i s dětmi krátkou vodní pohádku.
2.10.
Na vodohospodářské projekty měst a obcí bude v plánovacím období EU do roku 2020 výrazně méně peněz než v končícím dotačním cyklu, kdy šlo na kanalizace, vodovody, čistírny a úpravny vod přes 45 miliard Kč. Nově bude v první ose operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 17 až 18 miliard Kč.
2.10.
Novou přehradu chce u Vlachovic na Zlínsku postavit Povodí Moravy. Výstavba nádrže by přišla téměř na dvě miliardy korun, její objem by měl být 20 až 30 milionů metrů krychlových. Například přehrada ve Slušovicích na Zlínsku má objem deset milionů metrů krychlových, největší vodní dílo v Česku, přehrada Orlík, má objem 716 milionů metrů krychlových.
1.10.
Představujeme vám již třetí vydání knihy Dr. Fereydoon Batmanghelidje. V knize jsou publikovány výsledky dvaceti let osobního výzkumu autora vody v lidském těle.
1.10.
Čeští výzkumníci navrhli možnosti, jak využít přečištěnou odpadní vodu, aby se vrátila zpátky do země nebo do krajiny. Nedostatek vody může pro Česko znamenat do budoucna vážný problém. Je důsledkem dlouhodobé industrializace i nevhodného zemědělství.
30.9.
V německém Essenu se ve dnech 23.-27.10 2015 koná již 69. ročník konference zaměřené na vodárenský průmysl. Konference se pravidelně účastní 800 odborníků, dodavatelů, vědců a zástupců odborné veřejnosti. Co bude letos na pořadu dne? Např. národní akční plán pro udržitelné využívání pesticidů či investice do vodárenské infrastury.
30.9.
Části domácností v Moravskoslezském kraji, které obvykle dostávají vodu z beskydských přehrad, teče od poloviny září z kohoutků voda z Jeseníků. Velké průmyslové firmy zase snížily odběry povrchové vody. Jde o opatření, která udělali vodohospodáři, aby zajistili lidem i podnikům plynulé dodávky vody i v případě, že bude pokračovat dlouhotrvající sucho.
30.9.
Plzeň dokončila rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody, která přišla na 1,09 miliardy korun včetně DPH. Stavbu podpořila evropská dotace 623 milionů korun a 37 miliony Kč Státní fond životního prostředí. Zajistí občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. ného a stočného," potvrdil dnes primátor.
29.9.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).
29.9.
Crowfunding nám přináší další velký příběh. Díky tomuto způsobu financování z příspěvků jednotlivců mohla v Londýně vzniknout solární čistička vody.
25.9.
I o nadcházejícím prodlouženém víkendu se na své návštěvníky bude těšit Vodárenská věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Komentované prohlídky věže začínají každou celou hodinu.
25.9.
V pátek opět přinášíme pohádku pro vaše děti. Tentokrát z Krakonošova lesa o tom, jak nastalo velké sucho a Trautenberk si usmyslel, že bude prodávat vodu z horského potůčku.
24.9.
O nutnosti recyklace se dnes píše všude - v časopisech, na interentu, v médiích probíhá řada diskuzí... Jak ale zařídit, aby lidé recyklovat opravdu začali? Řešení v africkém prostředí našla mladá žena z Lagosu.
24.9.
Odpověď naleznete v následujícím video spotu, ve kterém je tento proces, kdy do přepadové díry přehradní nádrže padá až neuvěřitelných 30 000 kubíků vody za sekundu, zachycený.
24.9.
Zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod (ČOV) v Pelhřimově bude provozovat radnice samostatně prostřednictvím nové městské společnosti. Rozhodli o tom tamní zastupitelé. Očekávají snížení provozních nákladů.
24.9.
Ministerstvo zemědělství hodlá od příštího roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Bude poskytovat podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků. Konkrétní výše podpory zatím není stanovena, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
23.9.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík pomůže letos s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistaví ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Bezplatnou službu podnik zorganizuje 3. a 4. října, zájemci o transport lodi se mají hlásit do 28. září na dispečink podniku.
23.9.
Úpravna vody pro jednatřicetitisícový Trutnov, která je po rozsáhlé modernizaci od července ve zkušebním provozu, dokázala zajistit dostatek vody i při letošním suchu. Investice do úpravny v Temném Dole činila 121 milionů korun a Trutnov díky ní získal jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Josef Moravec.
23.9.
Největší stavební veletrh v ČR For Arch, jehož 26. ročník o víkendu skončil, navštívilo 74.152 lidí. To je o 698 méně než loni. Organizátoři přitom očekávali pokoření rekordu a prolomení osmdesátitisícové hranice.
23.9.
Brno chce dostavět chybějící kanalizaci na některých místech v městských částech Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. Odhadované náklady se pohybují až ve výši 1,9 miliardy korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO).
22.9.
Týmu vědců z univerzit v Soulu a Harvardu se povedl nový vynález. Na základě zkoumání pohybů hmyzu u nás známého jako Bruslařka obecná vyvinuli „robotický hmyz“, který se umí pohybovat po vodě.
22.9.
Starostové z Kralup nad Vltavou a dalších obcí na dolním toku Vltavy zablokovali návrh státního podniku Povodí Vltavy na zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady o třetinu na 93 milionů metrů krychlových. Starostové chtějí, aby se ochranný prostor v přehradě navýšil až na 120 milionů metrů krychlových. odnocení.
21.9.
Voda jako základní i opomíjený prvek v pivovarnictví. Tomuto tématu se věnuje kniha s názvem Water: A Comprehensive Guide for Brewers (Brewing Elements) od Johna Palmera a Colina Kaminskiho.
21.9.
Hladina vody v Orlické přehradě, která patří do soustavy vodních děl Vltavská kaskáda, je kvůli suchu o osm metrů níže oproti normálu. Současný stav je podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zcela mimořádný, srovnatelný s obdobím sucha v roce 2003. Nádrž se vyprazdňuje už několik měsíců.
21.9.
I přes chladnější počasí a déšť se řeky v povodí Moravy a Dyje stále nevyrovnaly s následky sucha. Hladiny na tocích zůstávají pod dlouhodobými průměrnými hodnotami, nejčastěji dosahují deset až 80 procent obvyklého množství, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
21.9.
Na přehradě Šance na Frýdecko-Místecku začala rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá přes tři roky a bude stát více než 430 milionů korun. Účelem je posílit protipovodňovou ochranu i zajistit spolehlivé dodávky pitné vody. V nádrži je nyní tak málo vody, jako nebylo za desítky let, řekl ČTK Čestmír Vlček, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který přehradu provozuje.ezská Harta.
18.9.
Na pražském Proseku začala dnes ráno dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii legionella. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu sice bude možné používat, hygienici ale nedoporučují, aby ji lidé pili, čistili si s ní zuby a myli obličej.
18.9.
Uvolněte se u poslechu skladby Waterfall, v českém překladu Vodopád. Skladbu v následujícím videu přehrává samotný autor, John Schmidt.
18.9.
Počty bakterií legionelly v potrubí bloku domů na Proseku se mají díky dezinfekci snížit už za pár dní. Začne v pátek ráno, skončit by měla asi za měsíc. Teplou vodu bude možné používat, hygienici nedoporučují jen sprchování obličeje. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
17.9.
Podívejte se na fascinující video z vědeckých laboratoří Univerzity v Rochesteru, kde se věnují vývoji nových hydrofobních matriálů. Konkrétně výzkum probíhá na kovových materiálech za využití laserů.
16.9.
Kniha A Drop of Water je určená nejen dětem, ale i dospělým. Obsahuje spoustu poutavých fotografií a popisuje základní fyzikální a chemické vlastnosti vody.
16.9.
Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
15.9.
Zajímavý video spot připravil Alok Jlha, absolvent Fyziky z Imperial College v Londýně, korespondent listu Guardian, vědec a novinář. Vzdělávacích filmů je jistě řada, tento ale nejen kvalitou zpracování určitě stojí za zhlédnutí.
15.9.
V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se dnes objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.
15.9.
Na 830 vystavovatelů se bude ode dneška do soboty prezentovat na 26. ročníku stavebního veletrhu For Arch v Praze. Zájem firem byl větší než loni, kapacita výstaviště ale dosáhla maxima, uvedli pořadatelé. Své výrobky a stavební řešení představí na akci 61 zahraničních společností z 15 zemí.
15.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín uspěla s odvoláním k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nebude platit pokutu milion korun za údajné pochybení ve výběrovém řízení na stavbu kanalizací Čistá Cidlina. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Richard Smutný. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil, a to z důvodu promlčení.
14.9.
Pro vaše nejmenší jsme si dnes připravili pohádku o víle Amálce. Jaké nepříjemnosti si pro Amálku nachystal vodník Kebule a rozlobeným vítr? Podívejte se na následující video.
14.9.
Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, která je národní kulturní památkou, se dnes v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví otevře veřejnosti. Na programu budou ukázka parních strojů v provozu, plavba na raftu v podzemní nádrži a cesta původní stokou. Akce nabízí také jištěný výstup i sestup po vnější straně komína, případně spuštění vnitřkem.
14.9.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, za více než sedm milionů korun opravila vodovodní řad v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku. Stav potrubí už nestačil dodávce vody především v době odběrových špiček.
11.9.
Přehrada na řece White Salmon River ve státě Washington byla zdemolována 26. října 2011. Podívejte se na unikátní video z průběhu demolice a následného vypuštění vody z přehrady.
10.9.
Jak na kouzelnické triky s vodou se dozvíte v následujícím videu. Jednoduchý postup a nemnoho potřebných pomůcek, vám dovolí vyzkoušet si toto kouzlení i doma.
10.9.
Nepálské hlavní město Káthmándú brzy spustí program analýzy nezávadnosti vody ve spolupráci s Metodologickým střediskem pro životní prostředí (METCENAS) z České republiky. Informoval o tom místní tisk.
9.9.
Dnes vám přináším ultra zdravý tip na domácí limonádu. Vyzkoušejte zelený džus podle Danielle Hayley z kuchařského týmu Jamieho Olivera, zajistíte si tak jistě i dostatek vitamínů pro boj s proměnlivým podzimním počasím.
9.9.
Povodí Ohře opravuje Ottův jez na Ohři v Chebu. Přespárování zdiva dvou jezových polí a další související práce vyjdou na 5,4 milionu korun. ČTK to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Práce na jezu by měly být dokončeny do konce října letošního roku.
8.9.
Máte rádi kanadské žertíky? Stáhněte si aplikaci pro pobavení na účet svých přátel. Přijďte na návštěvu a sledujte celou rodinu jak hledá kde jim kape voda.
8.9.
Plzeňanům zůstane další čtyři roky stejná cena vodného i stočného. Může se zvýšit maximálně o inflaci. Současné vedení města to chápe jak svoji prioritu a vyplývá to i z nových pravidel tvorby cen, kterou k 1. lednu 2015 schválilo ministerstvo financí. Plzeň už ale podle těchto pravidel jede, takže se tu nic nezmění, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
7.9.
Dnes jsme si pro vaše děti připravili malé cvičení v podobě vodníkova tanečku. S veselou písničkou o vodníkovi a rybách v jeho rybníce se děti jistě zabaví a u tanečku se pěkně protáhnou.
7.9.
V Třebíči je ode dneška otevřena expozice mapující vývoj tamního vodárenství od středověku do současnosti. Zasazena je do již nepoužívaného vodojemu Kostelíček na Strážné hoře. Pro veřejnost byla současně zpřístupněna vyhlídková plošina této 25 metrů vysoké věže.
4.9.
Tentokrát si Danielle Hayley z kuchyně Jamieho Olivera připravila tip na ledové kostky z ovocné ledové dřeně. Podívejte se jak jednoduše ozvláštnit servírování vaší limonády.
3.9.
Aplikace pro všechny vodáky a námořníky! Stáhněte si mapu oblasti kam se chystáte plavit a získejte všechny potřebné informace pro bezpečnou a pohodovou plavbu.
3.9.
Škodu ve výši zhruba milion eur (27 milionů Kč) způsobila před půl rokem v chystaném sídle německé Spolkové zpravodajské služby (BND) v Berlíně údajná sabotáž, při níž někdo odstranil pět vodovodních kohoutků ve třech patrech, informovala dnes agentura DPA. Neznámý pachatel tak způsobil vytopení části budovy.
2.9.
Recept na dnešní domácí limonádu je ideálním rehydratačním nápojem. Obsahuje všechny základní látky důležité pro dostatečnou hydrataci lidského organismu. Po horkém létě a pro náročný start školního roku je to ideální volba.
2.9.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 300.000 korun Agrodružstvu Morkovice. Firma ji dostala za to, že v červenci kvůli havárii močůvkou znečistila a otrávila Nítkovický a Litenčický potok a také rybník v Nemochovicích na Vyškovsku, v němž uhynulo několik stovek kilogramů ryb.
1.9.
V úterý 1. září přijde Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích na krátkou dobu o svou dominantu. Ze svého místa se socha bájného Samsona bude muset sejmout kvůli opravě přívodu vody do trysky ve lví tlamě. O její bezpečné oddělení od podstavce se postará akademický sochař Ivan Tlášek.
1.9.
Dnes vám představujeme dvě aplikace, díky kterým najdete ve větších evropských městech vždy rychle a jednoduše místo, kde vám k osvěžení podají čistou kohoutkovou vodu.
1.9.
Vsetínská radnice opět zakázala kvůli suchu odebírat povrchovou vodu z vodních toků na území města. Jde o Vsetínskou Bečvu, Jasenický potok, Jasenku, Rokytenku, Semetínský potok a Vsetínský náhon, včetně jejich přítoků, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Kousalová. Vyhláška platí od pátku do odvolání. Radnice přitom vyhlásila zákaz již na konci července, platil do 20. srpna, kdy byl díky dešťům zrušen.
31.8.
Vesnička Modrava v srdci Šumavy dokončila dvouletou stavbu čistírny odpadních vod a úpravny vody, vodojemu a nových řadů. S náklady 32 milionů Kč jde o jednu z největších novodobých investic obce s 82 obyvateli. Ta se na akci podílela pěti miliony korun, řekl ČTK starosta Antonín Schubert.
31.8.
Pro děti jsme si na dnešní poslední prázdninový den připravili pohádku o dvou pejscích, Tipovi a Tapovi. Co se stane když je v létě veliká bouřka a voda zaplaví všem zvířátkům jejich domečky? Tip a Tap si s tím poradí, podívejte se.
28.8.
Vodohospodáři zpevnili hráz na levém břehu odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi-Poštorné, kterou svými norami narušili bobři. Práce přišly na 38,7 milionu korun, do hráze při nich byly v úseku dlouhém 1,8 kilometru zaraženy tzv. štětové stěny. Jde o kovové pláty, které zabrání v hloubení dalších nor. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Práce trvaly asi rok.
28.8.
Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).
28.8.
Zanedbaný pozemek po zahrádkářské kolonii u Rokytky ve Vysočanech se má změnit na park s rybníkem. Začátek parkových úprav brzdí spory o pozemky, zatím se proto na jaře začne budovat jen rybník, který leží kompletně na pozemcích Prahy. Dnešní veřejné jednání na místě stavby bylo součástí řízení k vydání územního rozhodnutí nutného ke stavebnímu povolení.
27.8.
Rádi si dopřáváte kávu? Klidně i několikrát během dne? Obzvláště v letních měsících by jste si měli dávat pozor na dehydrataci. S chytrou aplikací Too Much Coffee můžete zjistit jestli už té kávy dnes nebylo moc.
27.8.
Podvodníci se opět snaží dostat do domácností Pražanů. Vydávají se za zaměstnance Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a nabízejí nesmyslné služby. Společnost PVK obyvatele před falešnými kontrolory varuje a radí, aby si vždy od dotyčné osoby vyžádali zaměstnanecký průkaz PVK. Firma to uvedla v tiskové zprávě, naposledy před podvodníky varovala v půli dubna.
26.8.
Dnešní tip pro domácí limonády je tak trošku jiný. Nejedná se o samotnou domácí limonádu, ale spíše dekoraci a dochucení. Podívejte se na video jak si jednoduše a rychle vyrobit květinové ledové kostky.
26.8.
V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman.
26.8.
Kontaminace podzemních vod anorganickými látkami a pesticidy se loni mírně zvýšila. Limity byly překročené v 83,8 procenta měření, zatímco o rok dříve byly limity překročené v 82 procentech měření. Uvádí to tzv. Modrá zpráva, kterou ve středu předloží na jednání vlády zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí.
25.8.
Dnes jsme si pro vaše děti připravili pohádku se dvěma zvídavými králíky Bobem a Bobkem. Králíci cestují po celém světě v neobyčejném klobouku kouzelníka Pokustona. Tentokrát zažijí vodní dobrodružství a najdou si nové kamarády z rybí říše.
25.8.
Kontrolní odběry České inspekce životního prostředí potvrdily zvýšený výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe. Krajský hygienik Josef Trmal ČTK řekl, že by koupel v řece nedoporučoval citlivým jedincům. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.
25.8.
Vyhlídka na budoucnost plnou válek o vodu je mýtem, protože k násilným mezistátním konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů, pravidlem je zde naopak spolupráce. Otázka vody je například prakticky jediná věc, na níž se dokáže domluvit Izrael s Palestinci a Jordánskem.
14.8.
S vodou z řek a potoků už nemohou volně nakládat kvůli přetrvávajícímu suchu ani obyvatelé šesti desítek obcí na Přerovsku. Přerov od dnešního dne vydal vyhlášku, jež zakazuje využívání povrchové vody ze všech toků a nádrží.
12.8.
Nebývale teplé a suché počasí zatím v Olomouckém kraji nezpůsobilo výraznější problémy se zásobováním obyvatelstva vodou z veřejných vodovodů či vodních toků. Pouze na několika místech Přerovska a Olomoucka bylo kvůli suchu omezeno používání vody například k napouštění bazénů či zavlažování zahrad.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
30.7.
Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).
30.7.
S vodou lze i kouzlit, ti nejproslulejší kouzelníci všech dob si dokonce troufli na takové kousky, jako je chůze po vodě. V dnešním videu odhalíme tento jejich starý trik a nahlédneme tak pod jejich kouzelnickou pokličku.
29.7.
Lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování v krajině mají být receptem na boj proti suchu. Dokumentem, který tyto kroky navrhuje, se bude ve středu zabývat vláda. Před týdnem na výjezdním zasedání v Ostravě kabinet kvůli nedostatku času materiál neprojednal.
27.7.
Jeskyňáři zkoumají, zda Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Poprvé ve větším rozsahu také zkoumají složení její vody. Výzkum vede hydrogeoložka Helena Vysoká, která na něj získala čtvrtmilionový grant z projektu Expedice nadačního fondu Neuron. Loni se přihlásila do jeho soutěže a vyhrála ji.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
16.7.
Na části vodního díla Nové Mlýny na pomezí Břeclavska a Brněnska se přemnožil invazivní druh mlže slávička mnohotvárná. Situace je natolik vážná, že odborníci už zvažují změnu technologie v tamní malé vodní elektrárně, což by přišlo na zhruba šest milionů korun.
13.7.
Pro některé je to konec kreativní architektury, konec architektů, kteří mají při práci „volnou ruku“. Podle nového trendu si prostě musí vystačit s tím, co najdou na místě, kde mají dům postavit. Ale vážně - je to omezení nebo velká výhoda?
2.7.
Sinice se budou v opravené a vyčištěné Plumlovské přehradě u Prostějova množit do té doby, než se podaří snížit přísun fosforu z okolí na polovinu. Vyplývá to ze studie, ve které odborníci shrnuli výsledky monitorování obsahu živin v přítocích do Plumlovské přehrady.
25.6.
Povodí Moravy ze starého rybníka v sousedství nedávno zrekonstruované Plumovské přehrady na Prostějovsku vybuduje sedimentační nádrž, která zachytí nečistoty stékající při dešti z okolních polí. Sedimenty díky tomu nebudou odtékat do Plumlovské přehrady, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
17.6.
Rybáři a ekologové z nevládní organizace Arnika budou zjišťovat, jak velká je v řekách a u ryb kontaminace toxickými látkami. Vzorky sedimentů odeberou v létě a na podzim a poté budou zkoumat například množství polybromovaných bifenylů nebo triclosanu, který patří k nejčastěji prokazovaným znečišťujícím látkám ve vzorcích vod.
10.6.
Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané tričko a po několika hodinách vás začne svědět kůže? Na vině může být prací prášek, který se usadil v prádle. Jeho některé složky mohou být totiž vaší pokožce nepříjemné. Řešením by mohlo být prádlo důkladněji nebo opakovaně vymáchat.
18.5.
Obec Troubky na Přerovsku, symbol ničivých záplav z roku 1997, přijala po dlouhých letech diskusí protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Příprava stavby protipovodňové ochrany obce tak může pokračovat. Zastupitelé dali projektu Povodí Moravy přednost před vlastním navrhovaným řešením.
30.4.
Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Podle příslušné tiskové zprávy má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.
27.4.
Zabahněný rybník Kuchyňka v Hranicích na Přerovsku by se měl letos dočkat rozsáhlé revitalizace. Společně s ním by měly být vyčištěny i okolní vodní plochy. Radnici se podařilo na akci získat dotaci, celá revitalizace bude stát přibližně šest milionů korun. S pracemi by se mělo začít v červnu, informoval ČTK mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.
17.4.
V Česku v letech 2012 až 2014 vznikla protipovodňová opatření za 8,5 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vzala na vědomí vláda. Peníze k financování staveb pocházely ze státního rozpočtu, úvěru u Evropské investiční banky a výnosů z privatizace. O projednání materiálu informovalo ministerstvo zemědělství (MZe)
23.3.
Více než 21 miliard korun by mělo jít z evropských fondů na zlepšení životního prostředí v oblasti vod a také na prevenci proti povodním. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je plánuje vyhlásit mezi prvními výzvami z nového Operačního programu Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Úřad to uvedl na svém webu.
17.3.
Povodí Moravy chce v Olomouckém kraji do roku 2019 investovat tři miliardy korun do protipovodňové ochrany několika měst a obcí. Necelá třetina plánovaných investic připadne na Olomouc. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
12.3.
V několika obcích v okolí Litovle příští týden v úterý nepoteče kvůli opravě vodovodu z kohoutků pitná voda. Náhradní zásobování zajistí cisterny. Náhradní zásobování několika tisíc obyvatel bude zajištěno cisternami, řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
25.2.
XIX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2015 proběhne ve dnech 12.–13. března v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Historie konference se začala psát v roce 1997 a od té doby se ve Zlíně každé jaro schází přední domácí i zahraniční odborníci na tzv. "čistou vodu”.
24.2.
Z nového evropského programu IROP (Integrovaný regionální operační program), který od letoška nahradí regionální dotace ROP, nepůjdou dalších sedm let krajům a obcím žádné peníze na místní a krajské komunikace, výstavbu obecních seniorských domů, ani třeba čistírny a kanalizace. Plzeňský kraj a obce to chápou jako velký problém, protože jiné zdroje zatím jasné nejsou.
10.2.
Dálkový odečet spotřeby vody, tzv. systém walk-by, si získává u zákazníků stále větší popularitu. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace tímto systémem osadily 3 026 vodoměrů, což je ve srovnání s rokem 2013 nárůst o více než sedm set kusů.
9.2.
Regulace českého vodárenství včetně problematiky cen vody zřejmě nespadne pod Energetický regulační úřad (ERÚ). V materiálu, kterým se dnes bude zabývat vláda, doporučují ministerstva kabinetu zachování současného roztříštěného stavu. Pro lepší fungování systému má však být zřízen koordinační subjekt. Vyplývá to z předkládací zprávy k návrhu.
2.2.
Přírodní zdroje jsou stále vzácnější. Logicky se nabízí otázka: Jak dlouho přírodní zdroje ještě vydrží? Jak dlouho budou k dispozici pro běžnou spotřebu a pro průmyslové užití? Řešení se nabízí.. Musíme nejen šetřit přírodními zdroji, ale také se snažit o jejich recyklaci a obnovu. To je podstata tzv. kruhové ekonomiky, která je tématem nového seriálu.
28.1.
Osada Hrušková u Sokolova by do několika let mohla mít napojení na vodovodní a kanalizační sítě, které jsou podmínkou pro další rozvoj lokality. Pak by zde šlo postavit nové rodinné domy. Sokolovská radnice nyní připravuje smlouvy se Sokolovskou uhelnou, jejímiž pozemky sítě do Hruškové povedou, řekl ČTK místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).
26.1.
Žádné závažné chyby se nestaly při financování obnovy rybníka Jordán v Táboře, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Vyčištění a oprava rybníka trvaly šest let a do poloviny loňského roku stály téměř 420 milionů Kč. Z evropských dotací bylo uhrazeno 302,4 milionu Kč, z rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) 18 milionů Kč a zbytek doplatilo město Tábor.
21.1.
Výrazné zvýšení nákladů při těžbě sedimentů z vodních nádrží a koryt vodních toků, zhoršení kvality zemědělské půdy a nárůst rizika povodní - to jsou, podle názoru Svazu vodního hospodářství ČR a státních podniků Povodí, rizika, která by mohla nastat při slepé a formální aplikaci Směrnice Evropské komise a Rady 98/2008 o odpadech do připravované novely zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.
21.1.
Praha plánuje letos vložit do obnovy vodárenské infrastruktury až 2,56 miliardy korun. Peníze by měly jít na obnovu vodovodních řadů, rekonstrukci kanalizace nebo na opravy na vodojemech. ČTK to zjistila z materiálu, který schválili radní hlavního města.
19.12.
Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o dani nemovitých věcí, která zpřesňuje znění zákona v reakci na zkušenosti s jeho uplatňováním a v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Senátoři chtějí v novele zachovat současnou právní úpravu zdanění pozemků pod rybníky.
17.12.
Je to tak snadné, vylít olej ze smažení kapra či řízků do kanalizace. Nerudovská otázka – „kam s tím“ je vyřešena. A tak vesele se z domácností vypouštějí vody plné tuků a zbytků potravin. Tuk však ztuhne a následně dochází k zanášení kanalizační přípojky i kanalizace.
17.12.
V pátek 12. prosince Poslanecká sněmovna schválila dílčí novelu zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, jejímž prostřednictvím dojde k odstranění nedostatků účinného znění stávající právní úpravy a snížení administrativních, časových a finančních nákladů účastníků zadávacích řízení. SOVAK ČR novelu, která nyní prošla Poslaneckou sněmovnou, plně podporuje.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
26.11.
V Přerově bude od středy až do poloviny prosince uzavřena jedna z výpadových silnic směrem na Troubky a Tovačov. Důvodem je stavba sběračů, které jsou součástí rozsáhlého vodohospodářského projektu ve městě. Objízdná trasa bude dlouhá 14 kilometrů. Tovačovská ulice by se měla znovu otevřít 15. prosince, řekla ČTK mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.
12.11.
V Praze se za tři čtvrtletí meziročně zvýšil počet havárií na vodovodní síti o dvě procenta na 3394. Nejčastější příčinou byla koroze potrubí a pohyb půdy. Uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
15.10.
Téměř devět tisíc kilogramů nástrah použili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v boji s potkany v rámci plošné deratizace, která se uskutečnila od dubna do října. Tato akce probíhá každoročně na základě smlouvy s Magistrátem hlavního města Prahy, jenž na ni finančně přispívá.
30.9.
V Přerově se v pondělí rozjela jedna z největších investičních akcí, která by měla ve městě zlepšit funkci kanalizace a vyřešit také problém s přívalovými dešti. Obyvatelům místní části Kozlovic by stavba měla přinést dlouho očekávanou kanalizaci.
9.9.
Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) vybere nového provozovatele svých kanalizací pro roky 2016 až 2020, aby dodržela podmínky projektu rekonstrukce stokové sítě, na který dostala z evropských fondů dotaci zhruba 1,2 miliardy korun. ČTK to řekl manažer projektu Aleš Miketa.
26.8.
Olomoucký kraj a obce v okolí nedávno zrekonstruované Plumlovské přehrady u Prostějova letos přispějí půl milionem korun na provoz speciálních srážedel, která mají snížit obsah fosforu a dalších nežádoucích živin v přítocích.
21.8.
A výsledky tomu odpovídají. V Anglii a Walesu odpovídá evropským standardům 99,96 % vzorků pitné vody. Nárůst byl zaznamenán i v kvalitě vody anglických řek. Spíše dobrá nebo vynikající kvalita byly hodnoceno u 72% toků .
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
31.7.
Těžké bagry začaly odstraňovat nánosy v korytě řeky Bečvy v Přerově, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Kvůli jejich pohybu vypustili vodohospodáři vodu nad jezem. Akce byla naplánována do pátku. Plány však nyní odborníkům překazily současné bouřky, které značně zvýšily průtoky.
28.7.
Povodní Moravy na podzim pokácí staré stromy, které rostou podél řeky Moravy mezi Olomoucí a nedalekým Chomoutovem. Stromy jsou ve špatném stavu a hrozí jejich vyvrácení do koryta řeky, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Vodohospodáři na březích řeky příští rok vysadí nové dřeviny.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace prošetřily za první pololetí letošního roku 285 černých odběrů vody a černé produkce odpadních vod. „Za nelegální odběry jsme fakturovali téměř dva milióny korun. V této částce jsou zahrnuty způsobené škody, náklady za přešetření a sankce,“ sdělil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
1.7.
Ochránci přírody z Valašského Meziříčí na Vsetínsku chtějí se svými slovenskými kolegy pečovat o zanedbané studánky. Cílem společného projektu je zastřešit 40 pramenů v Javorníkách a na Malé Fatře, sdělil dnes ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí.
23.6.
Přerov se v nejbližších týdnech pustí do stavby kanalizace v místních částech Kozlovice a Dluhonice. Rozsáhlou stavbu doplní také dvě nové retenční nádrže v Přerově. Náklady se odhadují na zhruba 380 milionů korun. ČTK o tom informovali zástupci radnice. O vybudování kanalizace tamní obyvatelé usilují řadu let.
13.6.
České vodohospodářství potřebuje lepší regulaci. Na konferenci Lidových novin a serveru Česká pozice s názvem Inovativní přístupy pro města, obce a průmyslové podniky se na tom shodli zástupci podnikatelů, odborníků i státní správy. V čem už se ale rozcházejí, je podoba dohledu a jeho vykonavatel.
12.6.
Problémy s pitnou vodou se v horkých dnech mohou objevit kvůli masivnímu napouštění bazénů u rodinných domů. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) doporučují, aby lidé nenapouštěli bazény z vodovodního řadu najednou.
6.6.
Nacházející teplé až tropické počasí vybízí k osvěžení u vody, nejlépe u bazénu. Vlastníci domovních bazénů řeší, jakým způsobem doplní chybějící vodu. Středočeské vodárny umožňují svým zákazníkům napouštění domovních bazénů dvěma způsoby, a to pomocí cisteren nebo vodovodních přípojek.
4.6.
Vláda se ve středu vrátí k debatě o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Počet navrhovaných variant se před minulým týdnem zúžil na dvě, podle jedné z nich by měl ceny vody upravovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Vodárenské firmy s touto možností nesouhlasí.
26.5.
Zhruba čtvrt milionu korun ročně přináší Brozanům nad Ohří na Litoměřicku prodej energie vyrobené v malé vodní elektráně, kterou městys už tři roky provozuje. ČTK to řekl starosta Brozan Václav Bešta (za SNK ED).
22.5.
Připravovaná studie pro Povodí Vltavy o tom, jak zabránit povodňovým škodám, v jedné ze svých variant počítá s vypuštěním Orlické přehrady. Mohl by se z ní stát suchý poldr, který by povodňovou vodu zachytil. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
20.5.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odhalily letos do dubna 191 nelegálních napojení na vodovodní a kanalizační řady. Ve většině případů šlo o nelegální vypouštění odpadních vod. Za celý rok 2013 firma odhalila 460 přečinů. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
12.5.
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na dotace, které Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP) poskytly v letech 2008 až 2013 na čištění odpadních vod prostřednictvím operačního programu Životní prostředí.
9.5.
Stavba vodohospodářské infrastruktury za 1,5 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody v tocích i stav kanalizace v pěti městech na Šumpersku, začne během několika týdnů. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) získala ve středu od Státního fondu životního prostředí po měsících jednání poslední podpisy a razítka.
7.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dlouholetém poklesu. Meziročně se snížila v průměru o 2,5 litru na 131,2 litru na osobu. Přestože lidé odebrali méně vody, zaplatili v důsledku růstu cen vodného a stočného vodárnám více peněz. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
6.5.
Vodárenské firmy v Česku odmítají návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), aby ceny vody nově reguloval Energetický regulační úřad (ERÚ). Změna by prý zvýšila administrativní zátěž pro vodárenské firmy, města a obce a v konečném důsledku zdražila vodu pro zákazníky.
24.4.
Ačkoli na jaře bývají řeky obvykle plné vody po tání sněhu, letos se průtoky řek na mnoha místech České republiky pohybují na nejnižších historických hodnotách. V povodí horního Labe, horní Vltavy, Berounky, Ohře a Opavy byla zaznamenána historická minima. Nejvíce míst, které ohrožuje sucho, se v současnosti nachází na jižní Moravě.
9.4.
Města a obce by měla od Olomouckého kraje získat finanční příspěvek 23,5 milionu korun na výstavbu a modernizaci vodovodní a kanalizační sítě. Návrh na výplatu dotace ve čtvrtek schválila krajská rada a ještě o něm bude příští týden hlasovat zastupitelstvo. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.
3.4.
U příležitosti Světového dne vody 2014 vydává Státní zdravotní ústav ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) naučnou knížku o vodě pro děti: Nevšední výprava. Lenka a Terezka v podivuhodném světě vody.
28.3.
I na historické studny, u nichž je odběr vody považován za povolený, se vztahuje stavební zákon. Její vlastník proto musí být schopen úřadům předložit ověřenou dokumentaci o provedení studny. Jestliže nemá takové dokumenty k dispozici, úřad mu musí nařídit pořízení této dokumentace. ČTK to sdělil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
21.3.
Pokud nezačne vydatněji pršet, mohla by se opakovat některá z katastrofálních such, s nimiž se už minulosti Česká republika potýkala. Upozornil na to ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder na konferenci ke Světovému dni vody, který připadá na sobotu.
17.3.
Nedostatek pitné vody kvůli příliš suché zimě a nedostatečné sněhové pokrývce zatím nehrozí, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie v televizi Prima. Hladiny přehrad jsou podle ministra na svém průměru.
13.3.
V rámci Světového dne vody se budou 22. března na mnoha místech konat dny otevřených dveří, aby tento významný den připomněly. Zpřístupněny budou některé vodárenské provozy, čistírny odpadních vod a další pracoviště. Navštivte některý z objektů v Čechách či na Moravě.
28.2.
Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe nemá podle komise Akademie věd (AV) pro životní prostředí nyní ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění a opodstatnění. Uvádí to prohlášení, které dnes komise poslala ČTK. V tomto poradním orgánu Akademické rady AV zasedají respektovaní vysokoškolští a vědečtí odborníci.
28.2.
V rámci zkvalitňování služeb využívají vodohospodářské společnosti stále častěji k informování odběratelů mobilní technologie. Mezi nejčastěji a nejvíce využívanou patří rozesílání informací o haváriích či plánovaných odstávkách prostřednictvím SMS.
10.2.
Energetický regulační úřad (ERÚ) by mohl v budoucnu rozšířit své pravomoci i na regulaci českého vodárenství. ČTK to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O ustanovení regulátora se zatím jen uvažuje, ale podle ministra se už v nejbližších dnech bude s ERÚ jednat.
15.1.
Přerov má po letech příprav šanci vybudovat v místní části Kozlovice kanalizaci. Kvůli odpadům tekoucím do Bečvy dostalo město v minulosti pokuty. Kanalizaci by zde měly vybudovat Vodovody a kanalizace Přerov, které mají na projekt přislíbeny evropské dotace.
15.1.
Povodí Moravy instalovalo na opravenou hráz Plumlovské přehrady bezpečnostní kamery, pomocí kterých budou jeho pracovníci kontrolovat dodržování zákazu vjezdu automobilů na hráz. Pořízení tří kamer vyšlo na 136.000 korun, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
12.12.
Stavbu vodohospodářské infrastruktury za 1,66 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody v místních tocích i stav kanalizace v pěti městech na Šumpersku, už neohrožuje spor o typ použitého potrubí a měla by být zahájena příští rok na jaře. ČTK to řekl předseda představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Libor Dostál.
4.12.
Povodí Moravy zahájilo u Plumlovské přehrady stavbu mokřadu, který bude čistit vodu přitékající do této nádrže. Stavba mokřadu, jehož součástí bude hráz z kamenů, přijde na tři miliony korun.
28.11.
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
22.10.
Obyvatele ulice Domovina v sousedství historického centra Olomouce už nebude v létě trápit zápach hnijící vody ze zaslepeného ramene Mlýnského potoka. Jeho korytem díky opravě poničeného jezu začala po čtvrt století opět proudit voda.
3.10.
Rekonstrukce hráze Plumlovské přehrady, která byla kvůli čištění dna a opravě vypuštěna v závěru roku 2009, skončí v polovině října. Přehrada se už postupně napouští vodou a příští letní sezonu bude plná. Plumlovská přehrada s čistou vodou by měla v regionu oživit turistický ruch, který po vypuštění vodního díla výrazně ochabl.
19.9.
Odpadní vody z domácností v Brodku u Přerova a jeho místní části Luková už nebudou znečisťovat dva vodní toky v okolí. V obci s dvěma tisíci obyvatel včera byla slavnostně zprovozněna nová kanalizace a čistírna odpadních vod, jejíž vybudování stálo bezmála 145 milionů korun.
16.9.
Vodohospodářská společnost Olomouc (VHS Olomouc), která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Olomouci a okolí, loni zvýšila tržby o čtyři miliony korun na 64,9 milionu korun. Zisk VHS Olomouc vzrostl z 13,7 milionu korun v roce 2011 na 17 milionů korun.
27.8.
Vodohospodáři dokončili opravu hráze Plumlovské přehrady a zahájili závěrečnou fázi napouštění tohoto vodního díla, které kvůli čištění dna a rekonstrukci hráze vypustili v závěru roku 2009. Rychlost naplnění opravené a vyčištěné Plumlovské přehrady bude záviset na tom, jak vydatné budou přítoky vody.
23.7.
Napouštění Plumlovské přehrady u Prostějova po vyčištění jejího dna a opravě hráze komplikují vandalové, kteří v okolí vodní nádrže zakládají černé skládky nebo odpad házejí přímo do přehrady. Povodí Moravy všechny případy oznámilo policii, řekla včera ČTK mluvčí vodohospodářské společnosti Gabriela Tomíčková.
22.7.
Břehy řeky Bečvy protékající Přerovem čeká rozsáhlá oprava. Těžká technika bude na několika místech města těžit především nánosy, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Do koryta řeky budou moci bagry vjet především kvůli tomu, že vodohospodáři vypustili jez. Na veškeré práce budou dohlížet biologové. ČTK to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
17.7.
Hladinu zatím jen částečně napuštěné Plumlovské přehrady u Prostějova v těchto dnech křižuje obojživelná sekačka, pomocí které dělníci ze zavodněného dna odstraňují vzrostlou trávu, aby voda v nádrži zůstala po chystaném zvýšení hladiny čistá.
11.7.
Sinice v pracně vyčištěné Plumlovské přehradě pomůže do budoucna vymýtit síran železitý. Do speciálních kontejnerů jej odborníci napustí v pátek. Dávkovat se bude do vody podle průtoku řek.
26.6.
Přerovské společnosti Kemifloc, která je předním tuzemským výrobcem chemikálií pro úpravu a čištění vod, loni vzrostly tržby meziročně o 1,9 milionu korun z 351 milionů korun v roce 2011 na 352,9 milionu korun. Firma zvýšila i čistý zisk, a to o 2,5 milionu korun na 79,3 milionu korun.
18.6.
Nadační fond Veolia uspořádal v úterý 18. června Slavnostní narozeninovou snídani u příležitosti 10. výroční zahájení své nadační činnosti. Slavnostní akce se konala za aktivní účasti dlouhodobých partnerů nadačního fondu, kteří v uplynulých 10 letech pomáhali úspěšně naplňovat poslání fondu.
27.5.
Letitý záměr na vybudování propojení tří řek - Dunaje, Odry a Labe, který výrazně podporuje prezident ČR Miloš Zeman, získává další příznivce. Po Rakousku vyjádřilo podporu projektu i Polsko. Návštěva prezidenta Zemana v Polsku přinesla významný obrat ve vnímání záměru na vybudování vodního koridoru D-O-L.
9.5.
Vodohospodáři zahájili závěrečné čištění dna Plumlovské přehrady u Prostějova a na přelomu května a června začne její napouštění. Povodí Moravy se zároveň chystá instalovat na přítocích do přehrady speciální zařízení, které sníží obsah fosforu a dalších živin podporujících množení sinic, aby více než stomilionová investice do rekonstrukce vodní nádrže nepřišla vniveč.
3.5.
Novým generálním ředitelem státního podniku Povodí Labe je od včerejšího dne šestačtyřicetiletý Václav Beránek. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Předcházející generální ředitel podniku Tomáš Vaněk loni odešel do důchodu.
25.4.
Novým generálním ředitelem státního podniku Povodí Labe se stane šestačtyřicetiletý Václav Beránek. Do funkce ho ke 2. květnu jmenuje ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Beránek vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Jan Žáček.
24.4.
Vodohospodáři ve Slavíči u Hranic na Přerovsku stabilizovali břeh Bečvy poškozený povodněmi unikátní metodou. Stavbu za šest milionů korun tvoří výhradně přírodní materiály. Odborníci tím vyhověli také požadavkům ochránců přírody. Přírodní sanaci použili vodohospodáři vůbec poprvé, informovala ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.