Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Obliba slazených nápojů klesá, pijeme více kohoutkové

Obliba slazených nápojů klesá, pijeme více kohoutkové

Češi v posledních letech kupují stále méně nealkoholických nápojů. Loni jejich spotřeba meziročně klesla o dvě procenta, od roku 2004 pak o celých deset procentech. Vyplývá to z čísel, která poskytl Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

"Jednou z příčin tohoto poklesu spotřeby je současná ekonomická krize. Kupní síla domácností se snižuje a spotřebitelé mnohdy stojí před volbou, které nápoje budou pít," vysvětluje Zdeněk Huml, výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů.


Od roku 2004 dochází k poklesu ve spotřebě šťáv a džusů (-30%), nektarů (-36%), ovocných (-16%) a sycených nápojů (-7,5%). Výrazný je také pokles ve spotřebě balených vod (-24%). Nárůstem spotřeby se mohou pochlubit jen ledové čaje, energentické nápoje a sirupy. Co tedy pijeme? Ruku v ruce s poklesem balených nealko nápojů stoupá obliba kohoutkové vody a domácích limonád.

„Podle aktuálního průzkumu pije běžně vodu z kohoutku 87,1 % našich zákazníků. Dlouhodobě se tento údaj mírně zvyšuje,“ uvádí Ondřej Pokorný, mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Úspěch slaví také projekt Kohoutkova.cz, který podporuje pití vody z vodovodu v restauracích. Po celé ČR najdete 600 restaurací, které se dosud do projektu zapojilo. Nejvíce je jich v Praze a severních Čechách.

Důvody, proč se zákazníci odklání od balených nealko nápojů ke kohoutkové jsou ekonomické i ekologické. Voda z kohoutku je stále nesrovnatelně levnější než voda v lahvích. Zatímco za litr kohoutkové zaplatíte zhruba sedm haléřů, litr balené vody vás vyjde v diskontních prodejnách na minimálně desetinásobek. Z kohutkové lze přitom vyrobit velmi chutné domácí limonády.

“Mladší generace preferuje kohoutkovou z ekologických důvodů. Při pohledu na množství PET lahví v supermarketech se nelze divit,”
dodává Jana Bábíková ze serveru Vodarenstvi.cz.


Spotřeba nealko nápojů v ČR (v mil. litrů)

 

  2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
nealko. nápoje celkem 2800 2796 2793 2755 2743 2621 2552 2507
sycené nápoje 1301 1289 1319 1299 1284 1254 1219 1204
balené vody 888 912 894 886 842 765 700 672
sirupy 252 224 213 212 233 252 277 288
ovocné nápoje 156 126 103 95 125 112 121 130
ledové čaje 43 72 81 91 103 91 89 84
šťávy (džusy) 78 84 84 74 69 70 70 54
nektary 50 56 65 58 43 37 34 33
energetické nápoje 7 9 11 17 20 18 21 24
31. 7. 2012 (jab)
Mohlo by vás zajímat
Mattoni 1873 rozšíří vratné skleněné lahve do dalších obchodů Vice

Mattoni 1873 rozšíří vratné skleněné lahve do dalších obchodů

26.4.

Vratné skleněné lahve společnosti Mattoni 1873 směřují do širší distribuční sítě. Podle firmy se v pilotním projektu, který začal v srpnu loňského roku, osvědčily a zákazníci o ně mají zájem. Středoevropská nápojová skupina se už několik let snaží podporovat přechod na vratné obaly, kromě skla jde také o PET lahve. 


Mattoni 1873 zahájila stáčení minerálek do zálohovaných skleněných lahví Vice

Mattoni 1873 zahájila stáčení minerálek do zálohovaných skleněných lahví

13.9.

Společnost Mattoni 1873 začala stáčet minerální vodu do zálohovaných skleněných lahví, které budou určené pro maloobchodní prodejny. Firma tím chce podpořit cirkulární ekonomiku, tedy dlouhodobě udržitelnou výrobu s minimem odpadů. Podle mluvčí společnosti Mattoni 1873 Andrey Brožové je o skleněné lahve mezi zákazníky zájem, poprvé budou k dostání koncem září.


Iniciativa žádá, ať MŽP do plánů dodá doporučení ohledně záloh na PET lahve Vice

Iniciativa žádá, ať MŽP do plánů dodá doporučení ohledně záloh na PET lahve

20.8.

Zahrnout doporučení k zavedení záloh na nápojové PET lahve a plechovky do návrhu rámce pro cirkulární ekonomiku žádá po ministerstvu životního prostředí (MŽP) iniciativa Zálohujme. Iniciativa, jejímž členem je například společnost Mattoni 1873, to uvedla v dopisu ministerstvu.


Spotřeba cukru v ochucených vodách klesla o desetinu Vice

Spotřeba cukru v ochucených vodách klesla o desetinu

8.9.

Mezi roky 2012 a 2016 se snížil obsah cukru v 25 nejprodávanějších ochucených minerálních vodách, což představuje polovinu trhu, o 10,76 procenta. V roce 2016 se ho v těchto nápojích použilo 9329,1 tuny, za sledované období tak jeho potřeba klesla o 1124,6 tuny. Včera to na tiskové konferenci řekla předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.


Poplatek za odběr minerálních vod se zvýší, podle vlády nezdraží Vice

Poplatek za odběr minerálních vod se zvýší, podle vlády nezdraží

9.6.

Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje se od 1. července pro výrobce balených vod zvýší na dvojnásobek. Příslušné nařízení dnes schválila vláda. Kvůli navýšení poplatku podle vládního materiálu zřejmě stoupnou ceny balených vod, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu ale nevidí důvod. 


MZ navrhuje zvýšit od 1.7. poplatek za odběr minerální vody Vice

MZ navrhuje zvýšit od 1.7. poplatek za odběr minerální vody

8.6.

Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje by měl od 1. července pro výrobce balených vod ze současných tří korun stoupnut na šest Kč za metr krychlový, tedy na dvojnásobek. Návrh připravilo ministerstvo zdravotnictví pro pondělní jednání vlády. 


SZPI našla v Albertu kontaminovanou balenou vodu od Vesety Vice

SZPI našla v Albertu kontaminovanou balenou vodu od Vesety

2.12.

V trutnovské prodejně Albert v Žižkově ulici našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce balenou vodu kontaminovanou zeleným zákalem a zelenou sedlinou, tedy řasou. Okamžitě nařídila danou šarži stáhnout z prodeje.


Proč pít “obyčejnou” vodu Vice

Proč pít “obyčejnou” vodu

20.4.

Přečtěte si, jak důležitá je voda pro náš organismus, kolik jí potřebujeme vypít denně, co znamená mít žízeň nebo jak má vypadat skutečný pitný režim a mnoho dalších užitečných informací o účincích této životně důležité tekutiny.


Bude film Tapped tou poslední kapkou? Vice

Bude film Tapped tou poslední kapkou?

27.3.

Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu. 


Kohoutková voda se pije v Barceloně i v Melbourne Vice

Kohoutková voda se pije v Barceloně i v Melbourne

19.3.

Hnutí Česko pije z vodovodu uveřejnilo anketu na téma jak moc se pije kohoutková voda v zahraničí. Výsledky jsou jednoznačné, v zahraničí se všude, kde to jen lze, dává více přednost pití vody kohoutkové než balené.


Dánové vyměnili minerálky za kohoutkovou Vice

Dánové vyměnili minerálky za kohoutkovou

10.1.

Dánsko se ujalo předsednictví Evropské unie a přináší řadu inspirujícíh novinek vedoucí ke snižování nákladů. V této severské zemi musí delegáti zapomenout např. na minerálky na stolech, místo nich budou připraveny karafy s kohoutkovou vodou.Informovala o tom agentura DPA.


Nové kampaně projektu Friends of Glass Vice

Nové kampaně projektu Friends of Glass

7.4.

Friends of Glass je celoevropský projekt, který podporuje a prosazuje právo spotřebitelů na možnost volby potravin a nápojů ve skleněných obalech. Do projektu se zapojila také česká sklárna Vetropack Moravia Glass.


82% Čechů chce kohoutkovu vodu v restauracích, jsou ochotni i zaplatit Vice

82% Čechů chce kohoutkovu vodu v restauracích, jsou ochotni i zaplatit

11.3.

Vodu z kohoutku považují Češi za kvalitní a chutnou, ale v restauraci si ji neobjednají – jednak proto, že většinou není v nabídce, jednak kvůli studu či reakci obsluhy. Poptávka po vodě z kohoutku v restauracích přesto existuje, jak vyplývá z reprezentativního průzkumu společnosti Synovate Česká republika.


Spotřeba sycených nápojů klesla za první polovinu roku o 10% Vice

Spotřeba sycených nápojů klesla za první polovinu roku o 10%

15.10.

Výrazné snížení spotřeby u sycených nápojů - limonád zaznamenala v našich domácnostech agentura GfK. Naopak spotřaba roste u sirupů a práškových nápojů. Výzkum napovídá, že konzumenti dávají přednost kohoutkové vodě před balenými nápoji.


Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE