O dotace na stavbu či modernizaci vodovodu, kanalizace nebo čistírny odpadních vod požádalo za tři měsíce 280 obcí. Částka, o kterou žádají, činí dohromady deset miliard korun, což je zhruba třikrát více, než kolik činí celková dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministr Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že bude hledat další peníze na podporu těchto projektů.
Ve včerejší tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí.
Největší zájem měly obce a města o příspěvek na kanalizace a čistírny odpadních vod. "Celkem (obce a města) podaly 214 žádostí s požadavkem dotace EU za 7,3 miliardy korun," uvedlo ministerstvo. Dalších 66 obcí chtělo peníze na rozšíření vodovodní sítě nebo na stavbu či modernizaci úpravny pitné vody. V tomto případě je celková požadovaná částka 2,6 miliardy korun.
"Už před spuštěním příjmu žádostí jsme avizovali, že se jedná de facto o poslední peníze, které bude moci Česká republika na vodní hospodářství v tomto programovém období z OPŽP čerpat," uvedl ministr Brabec, podle kterého je podpora vodohospodářské struktury v obcích jednou z priorit ministerstva. Další peníze na tyto projekty se proto pokusí najít v jiných operačních programech nebo z národních zdrojů.
Žádosti mohly obce podávat od 16. října 2017 do 18. ledna letošního roku. Na dotace je vyhrazeno 3,7 miliardy korun, příspěvek proto získá jen přibližně třetina projektů. "Podpořeny budou přednostně projekty, které získají v hodnocení nejvyšší počet bodů. Posuzovat budeme zejména nákladovou efektivnost zvoleného řešení, počet obyvatel nově připojených na vodovod či kanalizaci nebo snížení množství vypouštěného znečištění zpět do povrchových vod," sdělil ČTK ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. To, zda uspěly, se obce dozvědí do konce června.
OPŽP 2014-2020 dosud podpořil 388 vodohospodářských projektů za 9,8 miliardy korun. Podle údajů ministerstva díky tomu vznikne 180 čistíren odpadních vod, vybuduje se 1281 kilometrů stokových systémů, 231 kilometrů rozvodů pitné vody a 29 úpraven pitné vody.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
8.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu.
16.10.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
31.5.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) včera ve 13:45 ukončil příjem žádostí na dotace v pilotním programu Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Stát možná kvůli převisu žádostí zvýší rozpočet pilotního projektu ze 100 milionů na 110 milionů korun, informovalo včera ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.
3.5.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává velký zájem o nový dotační program Dešťovka. Je proto připraven sehnat na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech další peníze nad rámec prvních 100 milionů korun. Ministr to řekl na konferenci Voda 2017.
6.2.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v dubnu nový dotační program Dešťovka, na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. V pátek to na tiskové konferenci řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
17.8.
Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října. ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí.
9.8.
Na boj se suchem chystá ministerstvo životního prostředí v srpnu a září vyhlásit několik výzev z evropských dotací. Zaměří se například na zlepšování kvality vody, znečištění povrchových a podzemních vod, výstavbu a dostavbu vodovodních sítí a přivaděčů pitné vody. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
11.4.
Více než čtvrt miliardy korun půjde z evropských fondů na zadržování vody krajině a řešení problémů se suchem. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o investici například na vybudování nových mokřadů či jejich obnovy a hospodaření s dešťovou vodou.
1.3.
Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale s těmito výpočty nesouhlasí.
20.1.
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví.
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
9.11.
V Nejdku skončil tříletý projekt výstavby kanalizace za více než 275 milionů korun. S tím byly postupně spojeny dopravní uzavírky po celém městě, jinak se ale stavba obešla bez větších problémů, řekl ČTK starosta Nejdku Lubomír Vítek (Strana zelených). Z vlastních prostředků hradil Nejdek zhruba třetinu nákladů, zbylou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí a Karlovarského kraje.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
4.11.
Obce Skorkov a Sojovice na Mladoboleslavsku dokončily rekonstrukci čističky odpadních vod za více než 30 milionů korun. Čističku bylo potřeba zmodernizovat a zvýšit její kapacitu, informovala dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová. Většinu nákladů zaplatily evropské fondy.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
23.10.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
22.10.
Ministerstvo životního prostředí plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného, řekla dnes ČTK mluvčí rezortu Petra Roubíčková. ství podzemní vody podle novely vodního zákona
7.10.
Takzvaná Modrá zpráva každoročně shrnuje stav vodního hospodářství ČR a přináší souhrnné informace například o hospodaření s vodami, ochraně povrchových i podzemních vod či ochraně před povodněmi. Dnes se zaměříme na zásobování pitnou vodou.
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
20.2.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí pořádají další kolo informačních seminářů, zaměřených na následný (ex-post) monitoring vodohospodářských projektů, podpořených z OPŽP v programovém období 2007-2013. První ze seminářů se uskuteční 4. března v Brně.
26.11.
Ředitelem České inspekce životního prostředí se od 1. prosince 2014 stane ekonom Erik Geuss. Absolvent VŠE v Praze a doktorandského studia na ČVUT ve funkci vystřídá Jana Slance, který na postu ředitele skončil 31. října letošního roku.
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
4.6.
Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
4.2.
Ministr životního prostředí Richard Brabec po svém uvedení do funkce odvolal všechny náměstky ministra z funkce. Na jejich pozice jmenoval nové vedení ministerstva.
31.1.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes uvedl poslance Richarda Brabce do funkce ministra životního prostředí. Nahradil tak Tomáše Podivínského, který tuto funkci zastával od 10. července 2013.
4.10.
Český rybářský svaz (ČRS) trvá podle jednatele Jana Štěpána na náhradě škody, která mu vznikla na rybí osádce při loňském protržení provizorní hráze v rybníce Jordán. Uhynulo tehdy 16 tun ryb za více než dva miliony korun. Pokud se s dodavatelem prací, firmou Daich, nedohodne, obrátí se nejspíše na soud.
11.7.
Předseda vlády Jiří Rusnok dnes uvedl dosavadního náměstka pro technickou ochranu životního prostředí Tomáše Jana Podivínského do funkce ministra životního prostředí.
30.5.
Aktuální rozhovor s prvním náměstkem MŽP ČR Martinem Frélichem o čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), zdlouhavém procesu, chybách v přípravě či administraci a chystaném programu pro další období.
30.10.
Řídící orgán Operačního programu Životní prostředí předal 18. října 2012 potřebné podklady k mimořádné 5. certifikaci výdajů na Platební a certifikační orgán Ministerstva financí, následně byla odeslána žádost o platbu Evropské komisi a poté byla obnovena certifikace. O obnovení certifikace velmi usiloval bývalý první náměstek MŽP Jakub Kulíšek.
5.10.
Novým prvním náměstkem ministra životního prostředí se stal Martin Frélich, který přebere agendu po tragicky zesnulém Jakubovi Kulíškovi. Nově také náměstek Ivo Hlaváč požádal o uvolnění z funkce, na jeho post přijde dosavadní náměstek Státního fondu životního prostředí Tomáš Podivínský.
27.8.
O víkendu tragicky zahynul první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Na ministerstvu byl zodpovědný za ekonomiku a politiku životního prostředí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Nešťastná událost se podle něj stala při sportu. Bylo mu 31 let.
20.6.
Evropská komise (EK) potvrdila Ministerstvu životního prostředí (MŽP) Metodiku k příloze č. 7. Schválením metodiky došlo konečně k vyjasnění pravidel pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Intenzivní jednání v Bruselu vedl uplynulých šest měsíců 1. náměstek ministra Ing. Jakub Kulíšek.
14.6.
Třetí část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem nejen o stávajících regulačních mechanismech v ČR a tlaku EK na zavedení nové instituce, ale také o tom, jak úředníkům MŽP chutná „kohoutkovka“ a kolik se tím ušetří.
13.6.
Druhá část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o přípravě evropského dotačního programu pro další programovací období 2014–20, o roli poradenských společností a ošetření středu zájmů.
11.6.
Rozhovor s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o evropských dotacích, problémech stávajícího Operačního programu Životní prostředí a vyjednávání s Evropskou komisí (EK).
1.6.
Evropské dotace pro 57 vodohospodářských projektů, většinou modernizace kanalizací a výstavby čistíren v menších obcích, schválil dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jde o záměry, které byly dosud zařazeny v takzvaném zásobníku projektů, tedy stavby, na něž se dosud nedostávaly peníze.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
16.3.
Praha podle očekávání nezíská miliardovou dotaci na přestavbu ústřední čistírny, ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o peníze do Bruselu vůbec nepošle. Informovalo o tom po jednání řídícího výboru operačního programu Životní prostředí ministerstvo.
2.3.
Ode dneška mám aktivní blog na Idnes.cz. První příspěvek týkající se diskuze o problematice evropských dotací na konferenci Financování vodárenské infrastruktury přinášíme v plném znění.
27.9.
Funkce prvního náměstka ministra životního prostředí se po Rut Bízkové (ODS), která post opustila na jaře, ujal Jakub Kulíšek. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) si od svého stranického kolegy slibuje zlepšení čerpání peněz z evropských fondů.
20.4.
Malé jihočeské obci s ročním rozpočtem 6 milionů korun reálně hrozí, že bude muset vrátit kompletní státní dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizaci ve výši přes 25 milionů korun a k tomu vyměřené penále 21 milionů korun. Obci hrozí finanční problémy a bývalému starostovi Antonínu Poskočilovi pět let vězení.
24.3.
V přesném znění přinášíme článek poslance Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka na blog.idnes.cz. Autor v textu reaguje na aktuální stav plnění evropských požadavků týkající se kvality odpadních vod.
24.3.
Server Vodarenstvi.cz uspořádal na přelomu ledna a února letošního roku anketu na téma čerpání evropských dotací z OPŽP. Odpovědělo celkem 420 starostů od malých obcí až po krajská městů. Zkušenosti starostů jsou však bohužel negativní.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
22.3.
České republice aktuálně nehrozí finanční sankce za nedodržení směrnice, podle níž měly obce nad 2000 obyvatel mít do konce roku 2010 čistírnu odpadních vod, řekl dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
14.3.
Na Vysočině neinvestují do čistíren odpadních vod jen města a městyse, ale i větší vesnice. Starostové obcí oslovení ČTK uvedli, že se chtějí vyhnout postihům, které by jim v nejbližších letech hrozily kvůli znečišťování toků.
3.3.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera oznámil plánovaná zjednodušení ekologické legislativy. Chtěl by menší prodejce osvobodit od povinnosti nabízet nápoje ve vratných lahvích a přenechat tento závazek pouze větším řetězcům...
15.2.
Informace „bez obalu“, diskuse i příklady z praxe, to vše čekalo na starosty obcí při pondělním workshopu s příznačným názvem Starosti starostů. Organizaci zajistilo Sdružení místních samospráv (SMS ČR) a poslankyně Alena Hanáková.
15.2.
Problémy, se kterými se resort životního prostředí potýká, priority v oblasti ovzduší, protipovodňové ochrany nebo odpadového hospodářství představil veřejnosti ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
15.2.
Dvořák vystřídá ve funkci Ivana Obrusníka. Zúčastnil se výběrového řízení, které vypsal na podzim Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS). Novinářům to řekl ministr životního prostředí Chalupa (ODS).
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
1.9.
Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...
...