V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. Včera to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
"Dáváme do pořádku to, co člověk v minulosti svou činností poškodil. Tato opatření nám pomohou co nejvíce zadržovat vodu v krajině," uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). Náměstek doplnil, že zde vzniknou také biotopy pro rostliny a vodní a mokřadní živočichy.
Nový ostrov měří 13.000 metrů čtverečních, sedm velkých a tři malé tůně mají celkovou rozlohu 3300 metrů čtverečních. Tůně vznikly částečným odbagrováním zeminy mezi Svépravickým potokem a potokem Chvalkou, které rybník Martiňák napájí. Dále byly mimo jiné upraveny svahy břehů rybníka, které jsou nyní pozvolnější. Z písku, vytěženého při revitalizačních pracích, byla na břehu rybníka vymodelována písečná duna. Je vysoká až pět metrů a má sloužit dětem jako přírodní pískoviště.
Ještě v letošním roce se plánuje vznik nové louky propojené cestami a pěšinami a následná výsadba lesních i ovocných stromů, doplnil Hofman.
Projekt nového přírodního parku pro obyvatele Černého Mostu je starý více než deset let. Magistrát začal park budovat v roce 2015. V minulých letech zde vznikl park U Čeňku, v rámci projektu byla vytvořena malá políčka s výsadbami ovocných stromů a obnovilo se koryto Svépravického potoka, který plní vodou rybníky Martiňák a V Pískovně.
Foto: Wikipedia, Filip Jirsák, licence
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
3.10.
Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.
24.2.
Problém se suchem je v České republice menší než v posledních pěti letech. Půdu dosytily deště a tající sníh a dostane se do ní ještě voda ze sněhu, který v půli února ležel i v nižších polohách. Únorové sněžení by mělo citelně zlepšit i situaci v některých místech západních a severozápadních Čech, kde pětiletá suchá epizoda přetrvávala i v lednu.
17.2.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v loňském roce v rámci preventivního průzkumu prohlédli 139 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 506 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
12.2.
Přístav v pražském Podolí nedaleko tamní porodnice má být zrekonstruován a modernizován, přibude také nová loděnice a sklady pro lodě. Proměnit se má rovněž uspořádání mol. Proměnu navrhují společně Český Yacht Klubu (ČYC), TJ Tatran Praha, Přírodovědecká fakulta UK a Yacht Clubu Cere.
10.2.
S nástupem teplot hluboko pod bodem mrazu, které nyní panují i v hlavním městě a jež zřejmě ještě několik dní potrvají, Pražské vodovody a kanalizace opět vyzývají své zákazníky k řádnému zabezpečení vodoměrů.
4.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod čtyři milióny korun. V celkové sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
2.2.
Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní. Vyplývá to z údajů, které vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
26.1.
160 let od zprovoznění a 130 let od uzavření slaví letos v lednu malá letenská vodárna. Ta byla jednou z mnoha staveb vodárenské infrastruktury, které vznikly v průběhu 19. století.
19.1.
Na pražské vodovodní síti bylo v loňském roce odstraněno 4 372 havárií. Je to o 657 událostí méně než v roce 2019. Zároveň poklesl i počet havárií na kanalizační síti z 3 507 na 2 827.
19.1.
Plavecký stadion v pražském Podolí se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let.
13.1.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících m3 vody. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
11.1.
Loňský rok v Česku byl spolu s lety 2000 a 2007 pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty počítat. Oproti dlouhodobému normálu byl loňský průměr 9,1 stupně Celsia o 1,2 stupně vyšší. Nadprůměrný byl rok 2020 také množstvím srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
6.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál.
29.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.
16.12.
Společnost Coca-Cola HBC připravuje výstavbu mokřadu o rozloze 3,15 hektaru v pražských Kyjích. Hotový by měl být v příštím roce a bude se rozkládat vedle jejího nového skladu, jehož stavba má stát půl miliardy korun.
15.12.
Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Nikoliv však do kanalizace, kde způsobuje značné problémy. Proto Pražské vodovody a kanalizace varují, aby lidé tuk po smažení štědrovečerního kapra či řízku do odpadu nevylévali.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
9.12.
Pražské vodovody a kanalizace se rozhodly pomoci vyřešit neutěšenou situaci v tzv. osadě Hostivař a pravidelně dodávat do této lokality pitnou vodu v náhradním balení.
7.12.
Zákon do budoucna umožní vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Komise pro sucho budou moci například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
1.12.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
19.11.
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“. Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody.
13.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Staly se tak první firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas.
10.11.
Za přísných bezpečnostních a hygienických opatření probíhala letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací byli kromě běžných ochranných pomůcek vybaveni také respirátory. Jako již tradičně do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu.
5.11.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho zemědělský výbor.
2.11.
Pražské vodovody a kanalizace získaly certifikát „Zodpovědná firma“ a staly se tak 497 subjektem, který se do projektu společnosti EKO-KOM zapojil. Hlavní cílem projektu „Zodpovědná firma“, který běží již 10 let, je vzdělávání zaměstnanců společností v oblasti třídění a recyklace odpadů a prohlubování společenské odpovědnosti firem.
22.10.
Pražské vodovody a kanalizace uzavírají počínaje čtvrtkem 22. října 2020 až do odvolání Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19.
21.10.
Celková spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) vzrostla. Spokojenost s celkovou úrovní služeb PVK vyjádřilo 95 procent respondentů, což je oproti loňskému roku nárůst o dva procentní body. Nejvíce práci PVK oceňují individuální zákazníci a firmy. Vyplývá to z průzkumu nezávislé výzkumné agentury IBRS - International Business and Research Services.
13.10.
Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investice do vodovodní sítě zhruba 2,94 miliardy korun. To je o zhruba 100 milionů korun meziročně víc. Peníze půjdou nejen na nové opravy kanalizace a vodovodních řadů, ale rovněž na ty již zahájené.
5.10.
Testy zařízení k dočištění odpadní vody pro její opětovné využití dokončují čeští experti. Poloprovozní jednotka dočišťuje odtok z Ústřední čistírny odpadních vod Praha od září loňského roku. Kombinací různých typů filtrací je podle vědců možné odpadní vodu upravit do takové kvality, aby nahradila pitnou vodu při zavlažování městské zeleně, sportovišť či čištění ulic.
1.10.
Praha chce vybudovat v areálu Vinohradské vodárny osvětové centrum Hydropolis Praha, které ukáže veřejnosti proces výroby a distribuce pitné vody. Stavba projektu za 200 milionů korun by měla začít za dva roky, hotovo bude v roce 2024. Novinářům projekt představil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).
29.9.
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku a ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Magistrát nyní v tendru bude hledat firmu, která je postaví. Náklady by měly být maximálně 30 milionu korun.
25.9.
Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní včera zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v mělnické elektrárně.
25.9.
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
21.9.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.
16.9.
Z plovoucí scény i lodiček a šlapadel budou moci v sobotu sledovat diváci v Praze koncert britského houslisty Daniela Hopea. Je součástí festivalu Struny podzimu, který letos poprvé pořádá koncerty pod širým nebem. V příštích dnech u Slovanského ostrova vyroste mnohatunová konstrukce, kterou bude tvořit 38 pontonů o rozloze 1130 metrů čtverečních.
7.9.
Loňský rok byl podle stavu mělkých podzemních vrtů a pramenů druhý nejsušší od roku 1971. Horší to bylo jen předloni. V případě hlubokých vrtů pak nastalo nejsušší období od počátku 90. let. Pokračovalo mírné zhoršování jakosti podzemních vod. Odtoky na všech hlavních sledovaných povodích byly podprůměrné.
4.9.
Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který před dvěma lety založil Pardubický kraj, vybral v regionu deset oblastí s vodními toky, jimž se chce podrobně věnovat s ohledem na ochranu před záplavami nebo zadržení vody v krajině. V nich připravuje pět projektů, jež by měly situaci zlepšit.
4.9.
Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.
4.9.
Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pro zvýšení bezpečnosti přehrady je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě.
3.9.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v metropoli přijaly Pražské vodovody a kanalizace při komunikaci se zákazníkem nová opatření proti šíření viru COVID 19.
26.8.
Pražský magistrát nechá v následujících dvou letech opravit a vylepšit čistírnu odpadních vod v Lipencích. Radní v pondělí rozhodli, že práce provede za nabídkovou cenu zhruba 163 milionů korun firma SMP CZ. Schválili také výběr společnosti, která zpracuje projekt delší dobu plánované kanalizace v Točné v Praze 12, vyjde asi na pět milionů korun.
25.8.
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG, řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
25.8.
Vozový park Pražských vodovodů a kanalizací se rozšířil o recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. V této kategorii se jedná vůbec o první vůz ve střední Evropě na tento pohon.
25.8.
Srpnové deště dokázaly dosytit půdu nakonec i na severozápadě Čech tak, že nikde v Česku nyní nepanují dva nejhorší stupně zemědělského sucha ze šesti a třetí nejhorší je pouze na půl procentu území. Vyplývá to z mapy projektu InterSucho, která je aktuální k nedělnímu ránu. Celkově je sucho pouze na deseti procentech území.
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
11.8.
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která pokrývá zhruba 75 procent spotřeby vody v metropoli, je plná a v pondělí ráno byla dokonce její hladina pět centimetrů nad přelivem, jenž má kótu 377 metrů nad mořem.
11.8.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
5.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechaly za 25 milionů korun opravit kanalizaci v ulici Řásnovka v Praze 1. Nová stoka bude z čedičových trub, přičemž tento typ potrubí je v Česku použitý poprvé. Novinářům to řekl Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu provádí.
28.7.
Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém týdnu prohloubila intenzita zemědělského sucha, tedy v půdě do hloubky jednoho metru. Nejvíc suchem trpí Ústecký kraj a zemědělci zde sčítají ztráty, dále severozápadní část středních Čech, Karlovarský kraj a částečně také Plzeňský a Liberecký kraj.
27.7.
V době vrcholících dovolených doporučují Pražské vodovody a kanalizace zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
22.7.
Přírodní koupaliště v pražském Motole by se mělo v následujících letech proměnit a rozšířit. Hlavní město, které jej vlastní, chce nynější budovy zbourat a nahradit je dvoupodlažní stavbou s restaurací a saunou. Upraví se i samotné koupaliště a okolí. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Úpravy podle něj pravděpodobně začnou v roce 2022, náklady zatím nejsou známé.
15.7.
Pražské vodovody a kanalizace řešily za prvních šest měsíců letošního roku o 230 havárií na vodovodní síti méně než ve stejném období roku předchozího. Konkrétně 2 320 mimořádných událostí.
14.7.
Zatímco půda do jednoho metru je na většině území Česka stále nadprůměrně nasycená, prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy zůstává suchá a proti minulému týdnu se sucho rozšířilo a je intenzivnější. Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny, vyplývá z aktuální mapy na portálu InterSucho.
9.7.
Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou po nedávných deštích na některých místech v Česku silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Jinde se situace pohybuje kolem normálu, silně podnormální zůstává situace v severozápadních Čechách.
8.7.
Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti, výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha panuje na 0,9 procenta území republiky.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
30.6.
Půdní sucho do jednoho metru z Česka po intenzivních dvouměsíčních deštích prakticky vymizelo. Zůstává sice na malém území v okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje, v některých jiných oblastech je ale nasycenost půdy stoprocentní a v případě intenzivnějších dešťů hrozí povodně.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
25.6.
O tom, jaké má Praha zásoby vody a jak je připravena na období sucha, jsme si povídali s Mgr. Markem Riederem, ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu a předsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.
24.6.
Až na třiceti místech se v letošních letních měsících setkají Pražané a návštěvníci metropole s mlžícími zařízeními.
22.6.
Cílem výzkumu, který pro Pražské vodovody a kanalizace (PVK) realizovala v druhé polovině května agentura IBRS, bylo zmapovat každodenní návyky Pražanů spojené se spotřebou vody. Agentura se dotazovala zhruba 500 lidí žijících v pražských domácnostech, výsledky přepočítala na celou pražskou populaci a získala tak data, která stojí za pozornost.
19.6.
Městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) připravila koncepci nakládání s kaly, které vznikají při čištění odpadních vod. Nyní ji bude schvalovat hlavní město, následně by se na základě zvolené varianty měl připravit projekt nového řešení. ČTK to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
16.6.
Pražský magistrát nechá odbahnit nádrž Jiviny v Ruzyni. Práce pro město provede firma PAS Natura za 21,66 milionu korun. Nádrž nebyla od svého vzniku v roce 1985 nikdy čištěna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha naposledy napouštěla obnovený Lítožnický rybník na pomezí Dubče a Běchovic.
11.6.
Ministerstvo zemědělství by mělo dostat letos dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí by mělo získat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
10.6.
O zavedení definice užitkové vody či úlevách na dani pro investice do úspor energie a vody v budovách dnes hovořili zástupci profesní organizace Šance pro budovy (ŠPB) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ŠPB, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, navrhuje i zrušení výjimky ze srážkovného pro některé bytové domy.
5.6.
Voda v krajině a na ni navázaný rozmanitý život rostlinných a živočišných druhů je jedním z důležitých témat Mezinárodního dne životního prostředí. Ten připadá na 5. června.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
26.5.
Do pražských bazénů v první den otevření po nuceném přerušení provozu podle informací ČTK příliš lidí nezamířilo. Aquapalace Praha v Čestlicích ale zaznamenal velký počet dotazů k otevření a bezpečnostním podmínkám. Větší zájem byl už od rána o návštěvy saun. Obnovit provoz mohly také wellness.
26.5.
Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou. V komentáři k aktuální mapě sucha to uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území republiky díky intenzivním dešťům. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná ve vrstvě půdy do 40 centimetrů a v hlubší vrstvě od jednoho metru.
22.5.
Pražské vodovody a kanalizace jsou již několik let velmi aktivní v podpoře biodiverzity. Ta právě dnes, 22. května, slaví svůj mezinárodní den.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
20.5.
Období napouštění domácích zahradních bazénů vrcholí. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
19.5.
Deště, které minulý týden zasáhly téměř celou republiku, výrazně dosytily půdu do hloubky 40 centimetrů a sucho v této vrstvě už panuje pouze v Karlovarském a Ústeckém kraji a v Jeseníkách. V hlubší vrstvě zůstává často velmi intenzivní sucho prakticky v celé republice. Při zprůměrování sucha na celý půdní profil do jednoho metru panují tři nejhorší stupně sucha na 15 procentech území.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
14.5.
Pražské vodovody a kanalizace obnovily příjem vzorků pro analýzu pitné vody ze soukromých studní, kterou pozastavily v době vrcholící korovinarové krize. „Zákazníky však žádáme, aby se předem ohlásili přes emailovou adresu laborator@pvk.cz,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
12.5.
Pražské vodovody a kanalizace po domluvě s investory staveb obnovují od 19. května plánované výluky v dodávkách vody.
7.5.
Pražský magistrát začne letos na Letenské pláni budovat nové jezírko. Umístěno bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Město už má územní rozhodnutí a čeká na stavební povolení. ČTK to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.
5.5.
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Resort životního prostředí ale podle něj dal souhlas pouze třem.
4.5.
Pražské vodovody a kanalizace od pondělí 4. května opět otevírají zákaznické centrum v Dykově ulici. Provoz však bude v omezeném režimu kvůli ochraně zdraví zákazníků i zaměstnanců.
4.5.
Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Troji byla otevřena před 55 lety, 5. května 1965. Kvůli problémům s technologií byla ale nakonec zprovozněna až v průběhu roku 1967. Vznikla v blízkosti původní čistírny na Císařském ostrově. Ve své době patřila ÚČOV k největším v Evropě, časem ale její výkon nestačil.
29.4.
Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
21.4.
Zemědělské sucho se v Česku po zimě bez sněhu projevuje velmi intenzivně. Od chvíle, kdy rostliny zahájily růst, se prakticky neustále prohlubuje. Extrémním suchem, tedy nejhorším, jsou zasažena čtyři procenta území. Dalšími dvěma stupni, tedy výrazným a výjimečným suchem je zasaženo dalších 43 procent území republiky a mírným suchem další čtvrtina.
20.4.
Sucho posledních týdnů poškodilo některým jihočeským zemědělcům ozimy a budou je muset zaorávat. Problémy mohou nastat i s růstem máku. Pokud více nezaprší, lze u obilovin čekat nižší výnosy. Někteří zemědělci budují nové závlahové systémy. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zemědělci.
17.4.
Pražské vodovody a kanalizace varují obyvatele hlavního města, aby nevhazovali jakékoliv ochranné prostředky proti šíření nemoci COVID - 19 zejména jednorázové a šité roušky do kanalizace.
16.4.
Do vývoje souboru postupů TEACHER-CE pro prevenci rizik spjatých s vodou, ale i přípravu opatření pro zadržování vody v krajině, se zapojili vědci z Fakulty dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU). Na dvouletém projektu spolupracuje osm evropských zemí. Ve včerejší tiskové zprávě to oznámila mluvčí ČZU Karla Mráčková.
8.4.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
2.4.
Čeští zemědělci nyní hledí s obavami do dalších dnů. Situace se suchem v půdě je totiž prakticky stejná jako před rokem. Ve výhledu na deset dnů tvůrci projektu InterSucho s ohledem na předpověď počasí beze srážek předpokládají, že sucho se bude rychle rozšiřovat.
1.4.
Pražské vodovody a kanalizace zahájily letošní celoplošnou deratizaci stokové sítě. Ta bude probíhat od začátku dubna do konce října.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
30.3.
Je pitná voda v ohrožení ? Ovlivňují opatření dodávku vody Pražanům? Co pražské vodohospodáře nyní nejvíc trápí? Odpovídá Petr Mrkos, generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace.
26.3.
Zemědělské sucho zatím panuje v Česku jen na velmi omezených malých územích. Střednědobé předpovědi však ukazují, že po dobrém stavu, který panoval zhruba šest týdnů, se sucho začne prohlubovat. Nejpostiženější budou místa, kde menší množství jarních srážek v minulosti nahrazoval ještě tající sníh, který je nyní už jen v nejvyšších polohách.
25.3.
Na téměř 70 místech v hlavním městě budou umístěny nádoby na sběr použitých olejů a dalších jedlých tuků. Pro magistrát je zdarma zajistí společnost Viking group ve zkušebním provozu na dobu dvou let. Smlouvu s firmou v pondělí schválili radní. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje město jejich rozšíření na více míst.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace přijaly v souvislosti se současnou situací další mimořádná opatření.
23.3.
Pražské vodovody a kanalizace vzhledem k situaci šíření nemoci Covid-19 zprovoznily pro příjem žádostí o vyjádření k projektové dokumentaci pro potřeby dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění vyjadřovací portál.
18.3.
Aktuální informace jsou v kritických chvílích velmi důležité. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují všem zákazníkům aktivaci služby SMS-INFO.
17.3.
Pražské vodovody a kanalizace odkládají na neurčito počínaje úterým 17. března 2020 všechny plánované výluky v dodávkách pitné vody, které mají přímý vliv na zásobování.
16.3.
Pražské vodovody a kanalizace v reakci na aktuální vývoj aktivovaly druhý stupeň svého Plánu krizové připravenosti – stupeň Pohotovost.
16.3.
Stovky litrů dezinfekčních prostředků pro svoji potřebu i pro další instituce vyrobilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). V laboratořích školy dezinfekci připravují vědci z katedry jaderné chemie fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Jejich pomoc v poslední době využila například městská část Praha 6, pražská záchranná služba nebo Horská služba ČR.
10.3.
Pražské vodovody a kanalizace ruší Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně, které měly proběhnout 21. a 22. března v rámci oslav Světového dne vody. Z preventivních důvodů akci plánovanu na 23.3.2020 zrušila i MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ.
10.3.
Pražský magistrát společně s Technickou správou komunikací (TSK) kompletně uzavře následující dvě soboty 14. a 21. března Libeňský most. Důvodem jsou zatěžovací zkoušky mostu, které jsou důležité pro budoucí rekonstrukci mostu. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).
6.3.
Pražské vodovody a kanalizace se z bezpečnostních důvodů nezúčastní akce "Na den pod zem".
5.3.
Pražané se nemusejí obávat používat pitnou vodu z kohoutku k pití i k běžné hygieně. Voda pro hlavní město splňuje všechny parametry dané pro pitnou vodu a je pod stálým dohledem.
3.3.
Projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené, má první letošní přírůstek. Stala se jím městská část Praha 11. I díky ní je již služba dostupná v 21 městských částech.
24.2.
Pražské vodovody a kanalizace se připojily k akci „Na den pod zem“, která nabídne nevšední zážitky nejen z pražského podzemí.
19.2.
Pražské vodovody a kanalizace oslaví letošní Světový den vody tradičně v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně. Akce proběhne o víkendu 21. a 22. března.
11.2.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací se v loňském roce chovali odpovědněji. Poklesl počet nelegálních odběrů pitné vody i černá produkce odpadních vod. Za oba tyto přestupky PVK loni nafakturovaly částku přesahující 2,3 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
10.2.
Spolu s návratem tramvají do horní poloviny pražského Václavského náměstí bude rovněž vybudována podzemní nádrž k zachycování dešťové vody. Ta bude sloužit k zalévání zeleně. Magistrát nyní vyzve Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), aby zajistil při vypracování projektu tratě i projekt pro nádrž.
7.2.
Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.
5.2.
Historického minima, 12,49 procenta, dosáhly v loňském roce ztráty vody v pražské vodovodní síti. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
5.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval ve včerejší tiskové zprávě.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
30.1.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novela vodního zákona, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Zamíří k posouzení do zemědělského a hospodářského výboru i do výboru pro životní prostředí.
29.1.
Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. „Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
14.1.
Vodohospodářská opatření sloužící k ochraně před suchem se budou moci dělat ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Rozhodla o tom včera vláda, která schválila novelu zákona o pozemkových úpravách připravenou ministerstvem zemědělství. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu.
13.1.
V letošním roce by mohlo začít budování přelivu, který má zvýšit bezpečnost Hostivařské přehrady. Jak v rozhovoru s ČTK uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. Lesy již podali žádost o stavební povolení. V letošním roce se podle něj také začne napouštět rybník Šeberák, který v roce 2017 koupilo město, a v plánu jsou i další úpravy rybníků a vodních toků.
7.1.
Pražský magistrát letos investuje do dokončení nového vodovodu pro botanickou zahradu v Troji 18 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na letošní rok. O stavbě vodovodu, který přivede do zahrady vodu z Vltavy, rozhodlo město předloni a loni v červenci radní vybrali stavební firmu OHL ŽS.
6.1.
Více než pět desítek otužilců se dnes v Praze zúčastnilo každoročním tříkrálového plavání ve Vltavě. Akce se konala podesáté. Plavci absolvovali trasu podél Karlova mostu k přístavišti u Křižovnického náměstí. Voda měla podle organizátorů 3,2 stupně, vzduch stupeň nad nulou. Nejstaršímu účastníkovi bylo jednasedmdesát, nejmladšímu jedenáct let.
31.12.
Pražský magistrát bude v příštím roce opravovat rybníky a vodní toky. Mezi nimi bude Lipanský rybník nebo říčka Rokytka a potok Botič. Do oprav investuje město minimálně 39 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na rok 2020.
18.12.
Vánoce se blíží a s nimi i spousta (co si budeme namlouvat) tučného jídla. Nechme ale nyní otázku zdravého životního stylu stranou, vždyť řízky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zaměřme se na otázku méně častou, avšak neméně důležitou - co s olejem po smažení?
11.12.
Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
2.12.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2020 za tisíc litrů vody 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta.
28.11.
Jako lavina se v letošním roce prohnal českou metropolí projekt balené vody, tedy donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Do projektu je nyní celkově zapojeno devatenáct městských částí, přitom ještě začátkem roku jich bylo pouhých jedenáct. Nejnovějším přírůstkem je Praha 17 - Řepy.
27.11.
Dne 26. 11. 2019 došlo krátce před třetí hodinou odpoledne k rozsáhlá havárii vodovodního řadu DN600 a DN300 v křížení ulic Patočkova a Břevnovská. Vzhledem k tomu, že se havárie stala na křížení dvou vodovodních řadů, bylo nutné je odstavit oba. Bez vody se tak ocitlo zhruba dvacet dva tisíc odběratelů.
25.11.
Přes plavební kanál mezi Stromovkou a Císařským ostrovem v Praze bude nově zvedací most. Jeho stavba by mohla začít v roce 2022. ČTK to sdělil zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský. Kolik bude most stát, není zatím spočítáno. Vodní cesty chtěly původně současný betonový most pouze zvýšit. Proti se ale postavila Praha 7.
19.11.
Praha bude využívat vodu prosakující do kolektorové sítě na kropení ulic. Pod Uhelným trhem v Praze 1 je podzemní nádrž zachytávají vodu, která se nyní vylívá do Vltavy. Úprava nádrže začne letos a vyjde na dva miliony korun. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Kolektory jsou podzemní tunely, kterými vedou inženýrské sítě.
13.11.
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což je 40 procent všech peněz na investice pro letošní rok. Vyplývá to z informativního materiálu, který dostali na stůl pražští radní. Do obnovy vodohospodářské sítě investuje město prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
12.11.
Řádné zabezpečení vodoměrů před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
30.10.
Pražské vodovody a kanalizace při letošní celoplošné deratizaci, která probíhala od dubna do října, osazenstvo městského podzemí tradičně nešetřily. Deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba jeden kilogram nástrah.
21.10.
Stav zemědělského sucha je letos na podzim výrazně lepší než loni, zasahuje pouze tři procenta území, přičemž třemi nejhoršími stupni trpí necelé procento. Zatímco na Moravě je dostatečně naplněná nejen horní vrstva půdy, ale i spodní vrstva od 40 centimetrů do jednoho metru, v Čechách jsou místa, kde přetrvává nedostatek vláhy ve spodní vrstvě.
16.10.
Pražské vodovody a kanalizace mají pro žáky základních i středních škol připravený rozsáhlý výukový a osvětový program nejen o pražském vodárenství.
16.10.
Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k tomu, aby začalo s přípravou žádosti o zařazení historické čistírny odpadních vod v pražské Bubenči na seznam kulturních památek UNESCO. Minulý týden záměr schválila rada hlavního města jakožto majitel objektu. Bude to nicméně proces, který potrvá několik let, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Iva Awwadová.
7.10.
Vedení hlavního města bude usilovat o to, aby se stará čistírna odpadních vod v Papírenské ulici v Bubenči stala památkou světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Důvodem je její architektonická i technická hodnota. Vyplývá to z dokumentu, který by měli v pondělí projednat pražští radní. Čistírna byla uvedena do provozu v roce 1907.
2.10.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zrekonstruuje vodárnu v Podolí a vybuduje odtud nové propojení do vodojemu na Floru. Na dotaz ČTK to sdělila tajemnice PVS Hana Kletečková. Důvodem je plnohodnotné zapojení Podolí do distribuce vody v Praze, dosud funguje jako záložní zdroj.
30.9.
Pražské vodovody a kanalizace nechají v rámci Dnů architektury nahlédnout do Podolské vodárny, která letos slaví 90 let od uvedení do provozu. Hlavní postavou bude historik PVK Kryštof Drnek. Ten okomentuje sobotní i nedělní prohlídky interiéru i exteriéru vodárny.
26.9.
Podolská vodárna oslavila svou devadesátku. Zdaleka to ale neznamená, že by odcházela na odpočinek. Právě naopak, Pražská vodohospodářská společnost plánuje do její rekonstrukce investovat téměř 2 miliardy korun.
25.9.
Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.
24.9.
Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, slaví kulatiny – devadesát let od uvedení do provozu. Je to obdivuhodné dílo, často označované jako moderní technologický chrám péče o pitnou vodu, které i po tak dlouhé době je schopné dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu v případě potřeby.
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
20.9.
Pražské vodovody a kanalizace mají na kanalizační síti rozsáhlé protipovodňové systémy. Činnosti spojené s manipulacemi s uzávěry na stokové síti a nasazení mobilní povodňové čerpací techniky se řídí vypracovanými povodňovými plány.
20.9.
Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak udržet vodu v krajině. Na česko-izraelském vodním semináři ve Sněmovně to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Izraelský velvyslanec Daniel Meron nabídl sdílení zkušeností z izraelského hospodaření s vodou, které se snaží o její nanejvýš efektivní využití.
17.9.
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje.
4.9.
Na pražských březích Vltavy se uskuteční cvičení protipovodňové ochrany Voda 2019. Magistrát jej uspořádá v sobotu 21. září, a to především na smíchovském břehu. Akce má prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu zasáhla velká voda. Cvičení se uskuteční od 6:00 do půlnoci.
3.9.
Pražské vodovody a kanalizace zasahovaly za prvních osm měsíců letošního roku u 3 405 havárií na vodovodní síti.
2.9.
Zemědělské sucho se v minulém týdnu v Česku vlivem horka a mála srážek po předchozím pozvolném ústupu znovu rozšířilo. Dva nejhorší stupně ze šestistupňové škály sice zasahovaly v neděli ráno pouze tři procenta území, avšak další dva stupně, tedy mírné a výrazné sucho, už zasahovaly 23 procent území. Nejhůře je na tom Liberecký kraj, dále Ústecký a Karlovarský.
28.8.
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v těchto parných dnech ochladit u mlžítek, které se nacházejí v centru města. V rámci pilotního projektu je tam naistalovaly Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností.
27.8.
Ubývání vody v krajině má vliv i na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu zjistili, že v jeskynním prostředí ubývá vody, což se projevuje mimo jiné úbytkem nitěnek a žížal. Na povrchu jsou změny dobře viditelné, protože usychají jehličnany. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
26.8.
Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
23.8.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zvýšit rozpočet na příští rok o zhruba 250 milionů korun na boj proti suchu. Peníze by zamířily do Programu péče o krajinu, který se zabývá obnovou mokřadů, výsadbou remízků a stromů. Řekl to před včerejším jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům v neděli 15. září komentované prohlídky tzv. Cizineckého vstupu, unikátního kanalizačního prostoru přímo pod Staroměstskou radnicí. Akce se uskuteční v rámci projektu Radnice dokořán, kterou pořádá pražský magistrát.
19.8.
Projekt balené vody, tedy donáška přímo do bytu pro zdravotně postižené, se nezadržitelně valí českou metropolí.
16.8.
Déšť zmírnil půdní sucho, nyní je jím zasaženo 40 procent území, přičemž na konci července to bylo 75 procent. Nízké vlhkosti půdy přetrvávají v severozápadních a východních Čechách. Vláha pomáhá především vegetaci, stavy hladin podzemních vod jsou i nadále silně či mimořádně podnormální.
14.8.
Média jsou plná klimatických změn. Odborníci varují před znečištění plasty či suchem. Ale co říká klimatickým změnám veřejnost? Vnímají lidé hrozbu klimatických změn jako urgentní a jsou ochotni změnit své chování? Na to se ptala výzkumná agentura IBRS v červnu 2019 pražských respondentů ve věku od 15 do 50 let.
9.8.
Letošní červenec byl proti loňskému chladnější a deštivější, nicméně prohlubující se sucho zmírnil jen nepatrně. Podzemní vody navíc na některých místech ještě ubylo. Půdní sucho je naopak na menší ploše než před rokem. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
5.8.
Sucho pokročilo a v Česku jsou v polovině prázdnin splavné jen některé úseky větších řek. I tam ale musí vodáci počítat s mělčinami. Menší řeky jako Úhlava, Mže, Bílina, Radbuza nebo Moravice jsou nesjízdné. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj není dobrá situace ani na Slovensku.
26.7.
Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav.
26.7.
Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
23.7.
Při vysokých teplotách, které v tomto období zamířily i hlavního města, doporučují Pražské vodovody a kanalizace kontrolu vody v bazénech. „Zejména v parných dnech se může kvalita vody výrazně zhoršit, proto kontrola jistě nezaškodí. Rozbor zajistí naše akreditovaná laboratoř,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
17.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni zvýšily meziročně zisk šest procent na 517,8 milionu korun. Tržby se firmě, do které loni majetkově vstoupila městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zvýšily o zhruba 5,5 procenta na 7,4 miliardy korun s tím, že rostly příjmy z vodného i stočného.
16.7.
Rodina balené vody se rozrostla o další městskou částkou část. Nově se připojila Praha 7
12.7.
Hospodaření městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni skončilo v zisku 26,622 milionu korun, což je zhruba o 14 milionů více než předloni. Výši zisku ovlivnil mimo jiné prodej služeb a zboží. PVS měla loni 114 zaměstnanců. Vyplývá to z výroční správy PVS za loňský rok. PVS, kterou stoprocentně vlastní Praha, se stará o vodohospodářskou infrastrukturu.
10.7.
Ani v letních měsících Pražské vodovody a kanalizace nepolevují v opravách a údržbě na vodovodní síti. Nutností jsou tak výluky v zásobování pitnou vodou a bohužel nelze vyloučit ani havárie na síti.
9.7.
Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a životního prostředí a který včera schválila vláda.
4.7.
O nadcházejícím prodlouženém víkendu vyrazí hodně lidí na vodu, musejí ale počítat s tím, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsou sjízdné jen některé úseky řek. "Vody stále ubývá, a mnoho úseků je tak na hranici sjízdnosti," sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle předpovědi počasí na nejbližší dny se vyšší průtoky čekat nedají, pršet má jen výjimečně nebo vůbec.
26.6.
Přímo horkou premiéru na veřejnosti si odbylo mlžící zařízení z dílny Pražských vodovodů a kanalizací při dnešní akci „Voda je život“. Té se zúčastnilo několik stovek dětí, od těch nejmenších z mateřských škol až po studenty škol středních.
26.6.
Pražské radnice zvyšují počty vodních prvků. Nová mlhoviště plánují Praha 1 nebo Praha 3. Městská část Praha 2 rekonstruuje malou kaskádu v parku Folimanka. V parku u sídliště Nová Ohrada v Praze 3 letos vznikne nové pítko a 25 metrů dlouhý potok. Za provoz pítek, fontán či kašen zaplatí radnice statisíce korun ročně.
25.6.
Vodojem na Floře, jeden z nejstarších na území hlavního města, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Práce odstartovaly v březnu letošního roku a skončí na podzim roku 2020. Investiční náklady dosáhnou 126 miliónů korun bez DPH.
24.6.
Městská část Praha 22 – Uhříněves se zapojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené. Uhříněves se stala čtrnáctým členem „rodiny balené vody“ a připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 8, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městské části Březiněves.
4.6.
S teplým počasím přichází doba napouštění zahradních bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
4.6.
Zkušební provoz nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na pražském Císařském ostrově, který započal loni a měl trvat do konce letošního roku, se bude muset prodloužit. Jelikož smlouva se zhotovitelem stavby, který jej zajišťuje nyní, vyprší v původním termínu, město musí zajistit převod zkušebního provozu na svoji Pražskou vodohospodářskou společnost (PVS).
28.5.
Jedna z největších městských částí, Praha 8, se nově připojila k projektu balené vody - donášky přímo do bytu pro zdravotně postižené.
24.5.
Přehrady v oblastech Česka, které v uplynulých dnech zasáhl vydatný déšť, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha. Obavy z přetečení měli jen u krkonošské přehrady Labská, která má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok.
13.5.
Září mnoho barvami, vítr si hraje s různými druhy rostlin a ptáci tu vesele dovádění. To je rozkvetlá louka uprostřed Vinohrad na vodojemu Flora.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
6.5.
Pražský magistrát nechá opravit protipovodňové zábrany na Malé Straně a na Kampě. Práce pro město provede společnost Green project, která uspěla ve výběrovém řízení. Praha za opravy zaplatí zhruba 11,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek.
29.4.
Městská část Praha 5 se stala dvanáctým členem projektu „balené vody“ – donášky přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené. Připojila se tak k Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6, Praze 12, Praze 13, Praze 14, Praze 15, Praze 16, Praze 20 a městská části Březiněves.
29.4.
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
25.4.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
23.4.
Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství.
18.4.
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na zhruba 17,5 milionu korun a provede je firma Nowastav. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek. Praha si rovněž nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky.
17.4.
Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrol, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.
16.4.
Praha si nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky. Udělá ji firma Envicons a město jí zaplatí asi 12,6 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní. Při poslední velké povodni v roce 2013 nadělaly potíže hlavně menší toky, zejména právě Botič a Rokytka a společně s nimi Šárecký potok.
9.4.
Voda v půdě nebyla ani přes srážkově nadprůměrný prosinec a leden doplněna. V horských řekách je díky sněhu vody dost, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru. ČTK to řekl ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je podle něj velká, zatím však není možné určit, v jaké míře.
8.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 13. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
3.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
3.4.
Vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Špatná je situace především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky, který se spolupodílí na projektu InterSucho, je hlavní rozdíl v tom, že se v zimě nedosytila vrstva půdy od hloubky 40 centimetrů do jednoho metru.
22.3.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Včera o tom na ministerstvu diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.
21.3.
V rámci projektu Pražské věže bude možné v neděli 7. dubna vystoupat na vodárenskou věž Podolské vodárny, ze které je unikátní výhled na metropoli.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
13.3.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovaly částku přesahující 3,2 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
7.3.
Pražské vodovody a kanalizace tradičně oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství. Vstup je zdarma a návštěvníci mohou dorazit o víkendu 23. a 24. března vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
6.3.
Provoz přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou byl dnes dopoledne zastaven kvůli vysokému stavu vody ve Vltavě. Uvedla to na svých internetových stránkách organizace Ropid, která plánuje pražskou městskou hromadnou dopravu. Přívoz označený jako P8 nahrazuje lávku, která se na začátku prosince 2017 zřítila do Vltavy.
4.3.
Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní.
4.3.
Radnice Prahy 14 je nucena odložit vybudování přírodního, takzvaně biotopového koupaliště v Kyjích. Důvodem je odvolání spolku Rajská 14 proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. ČTK to sdělil starosta Radek Vondra (TOP 09). Projekt koupaliště schválili zastupitelé Prahy 14 jednomyslně v roce 2016 a podle dřívějších vyjádření radnice měla výstavba začít loni.
1.3.
Praha vykoupí zličínský rybník Dolejšák a přilehlé pozemky za šest milionů korun. Rybník má dle materiálu ekologický a krajinotvorný význam. Na včerejším jednání o tom rozhodli zastupitelé hlavního města. Pozemky s rybníkem jsou v majetku Rybářství Třeboň.
27.2.
Praha měla to štěstí, že na vytvoření dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Pojďme se podívat na jejich životní příběhy.
15.2.
V dubnu budou dokončeny opravy Biologického rybníku v Horních Počernicích. Zbývá zrekonstruovat hráz, postavit novou cestu a výpusť. Informaci zveřejnily Lesy hlavního města na svém webu. Ve Svépravickém potoce, který rybník napájí, je ale v daném úseku méně vody kvůli opravě kanalizace na dálnici D11. Napuštění rybníka proto může trvat delší dobu.
14.2.
Pražský magistrát letos nechá opravit rybníky V Mydlinkách a Lítožnice, Milíčovský rybník a nádrž v Bohnicích. Opravy by měly vyjít v součtu na zhruba 43,9 milionu korun. Vyplývá to z návrhu rozdělení investic města v letošním roce. Město chce rovněž upravit koryto Rokytky. Rozdělení investic musí ještě projednat magistrátní finanční výbor a schválit zastupitelé.
12.2.
Téměř každý den se pod metropolí pohybují pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací a kontrolují stokovou síť. V loňském roce prohlédli 134 kilometrů kanalizace.
7.2.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Na včerejší tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
6.2.
Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 6 703 vodoměrů, což je meziroční nárůst o tisíc dvě stě kusů.
31.1.
Pracovníci Pražský vodovodů a kanalizací řešili v uplynulém roce více havárií na vodovodní síti. Tu loni postihlo 5 208 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 249 událostí více.
30.1.
I přes lednové sněžení je nadále výrazné sucho v půdě na střední Moravě, v některých místech Moravskoslezského kraje, na Blanensku, Vyškovsku, na dolním toku Ohře a lokálně i v Polabí. Vyplývá to z aktuální mapy projektu InterSucho, který dlouhodobě sleduje stav vody v půdě.
22.1.
Stavbaři začali v Praze prohlubovat koryto Vltavy, což umožní zvýšit náklad lodí o 30 procent. Práce za 127 milionů korun by měly trvat do konce letošního roku. Projekt včera prezentovali zástupci Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) a stavebních společností na tiskové konferenci.
21.1.
Teploty hluboko pod bodem mrazu, které v těchto dnech dorazily i do metropole, mohou nevratně poškodit vodoměry i vodovodní rozvody. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují jejich ochranu.
18.1.
Jaké má sucho a nedostatek vody v krajině dopady na naše zimní lyžování? Jak se tvoří umělý sníh a je opravdu ještě "z čeho vyrábět"? Přečtěte si zajímavý pohled Jana Ference z iHned.cz
17.1.
Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Včera to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
11.1.
Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy.
9.1.
Sněžení, déšť a občasné tání zlepšily situaci na tocích i nádržích v Povodí Odry postižených loňským suchem, stav se zlepšil zejména v Beskydech. V přehradách povodí přibylo za poslední měsíc 18 milionů metrů krychlových vody, z toho v beskydských nádržích Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice 15 milionů metrů krychlových.
8.1.
Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
3.1.
Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) pro nadcházející rok bude pokračování v boji s kůrovcem, řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky. Toman to uvedl v rozhovoru s ČTK.
28.12.
Počasí v České republice letos lámalo teplotní rekordy od jara, sucho pokračovalo i v letních a podzimních měsících. Problémy dělalo zemědělcům či pěstitelům. I v prosinci se s jeho následky například z hlediska nedostatku pitné vody potýkají některé obce. Kvůli extrémnímu počasí vznikla například platforma odborníků pro boj se suchem na úrovni politiků a odborníků nebo senátní komise.
20.12.
Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho socioekonomické. Označuje se tak stav, kdy nedostatek vody zasahuje do produktivity a stability systému.
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
17.12.
Pražské vodovody a kanalizace zajistí o vánočních svátcích a na přelomu roku bezproblémovou a plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí včera spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden.
13.12.
Největším nepřítelem pražské kanalizace je tuk. Jedním z nejkritičtějších míst je pak shybka pod Čechovým mostem. Do ní totiž proudí odpadní voda z centra města, kde některé restaurace bez problémů vylévají ve velkém tuky do kanalizace.
12.12.
Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na výstavbu vodovodu v trojské botanické zahradě. Zakázka by měla vyjít maximálně na 22 milionů korun. Vodovod bude do zahrady přivádět užitkovou vodu z Vltavy. Botanická zahrada, jejímž zřizovatelem je hlavní město, používá nyní na zalévání pitnou vodu. Používání pitné vody na zalévání je neekonomické a neekologické.
5.12.
Pražské vodovody a kanalizace spouštějí další službu, která zákazníkům usnadní komunikaci se společností. Jedná se o bezplatné získání zákresu sítí a zákresu sítí pro stavební řízení.
29.11.
Letošní sucho zasáhlo už 95 procent území České republiky. Novinářům to včera ve Zlíně řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Údaje vyplývají z výzkumu vědeckého týmu projektu InterSucho, nejhůře jsou na tom oblasti v okolí řek Labe a Lužnice, Plzeňsko nebo jihovýchod Moravy. Ministerstvo proto podle Tomana připravuje opatření, která mají zadržet vodu v krajině.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
27.11.
Plzeň zvýší od ledna příštího roku cenu vodného a stočného o inflaci na 88,38 koruny za metr krychlový. Cena vzroste o dvě koruny, tedy o 2,6 procenta. Je to míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018 v porovnání s indexem k 30. červnu 2017, řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.
20.11.
Sucho v Moravskoslezském kraji stále trvá. Státní podnik Povodí Odry ale ještě nemusel začít regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky. Pokud se však srážkové úhrny nezvýší, je pravděpodobné, že počátkem roku vodohospodáři k tomuto opatření přistoupí. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková. Dodávky pitné vody podle ní ohroženy nejsou.
19.11.
Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
19.11.
Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková (bezpartijní).
16.11.
Nový rybník nazvaný Terezka, který je u obory Hvězda v Praze 6, se začíná plnit vodou. Práce na jeho vybudování začaly v zimě a skončily v posledních týdnech. Zároveň byl upraven i Litovický potok, který protéká v blízkosti nádrže. Náklady činily šest milionů korun. Lesy hlavního města o tom informovaly na svém webu.
12.11.
Praha nechá v příštím roce odbahnit rybník Šeberák, což by mělo zlepšit kvalitu vody. Ze dna by mělo být odvezeno zhruba 30.000 metrů krychlových bahna, předpokládané náklady jsou 16 milionů korun. Po odbahnění by měl být rybník napuštěn v roce 2020. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. V rybníku v posledních dvou letech platil takřka po celou letní sezonu zákaz koupání kvůli sinicím.
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
2.11.
Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací se letos při plošné deratizaci stokové sítě, která probíhala od dubna do října, nenudili. Zamířili ke třinácti a půl tisícům kanalizačních vstupů a do každého z nich uložili jeden kilogram nástrah.
2.11.
Státní podnik Povodí Vltavy nechá vybagrovat smíchovský přístav, chce z něj odstranit sedimenty. Práce na zakázce, která by měla stát 180 milionů korun, by měly začít v lednu a skončit v prosinci, přístav by měl být celou dobu v provozu, sdělil ČTK mluvčí podniku Hugo Roldán.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
26.10.
Se službami Pražských vodovodů a kanalizací je spokojeno 91 procent odběratelů, s kvalitou pitné vody devadesát procent a s profesionalitou zaměstnanců pak 95 procent zákazníků. Vyplývá to z průzkumu nezávislé agentury IBRS - International Business and Research Services s.r.o., který se uskutečnil v průběhu září, a zúčastnilo se ho 700 respondentů.
25.10.
Zemědělci a pěstitelé stromů budou mít k dispozici dvě miliardy korun jako kompenzaci za letošní sucho. Návrh včera schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více než 1,1 miliardy korun získá ministerstvo ze státního rozpočtu nově, zbylých 850 milionů Kč má k dispozici z peněz určených na nevybrané odškodnění za loňské sucho.
24.10.
Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody.
19.10.
Situace na českých řekách není pro vodáky příznivá. Důvodem je přetrvávající nízký stav vody, který Česko trápil prakticky celé léto. Stále splavná je ale například horní Vltava nebo dolní Lužnice. Specialitou nadcházejícího víkendu bude nedělní splouvání pražského Botiče. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
15.10.
250 let letos uplynulo od vydání prvního plánu vodovodní sítě pro Nové Město pražské. Nejedná se ale o první vodovodní plán vůbec – v Praze takovéto plány začaly vznikat již v půlce 17. století. První plán, který byl vytvořen, patřil Starému Městu pražskému.
10.10.
Druhý suchý rok dělal dvěma největším chovatelům ryb na jižní Moravě velké problémy, nicméně produkce tržních ryb ohrožená není. Maximálně budou ryby o něco menší, protože je nebylo možné v létě kvůli vysokým teplotám tak intenzivně dokrmovat.
9.10.
Muzeum pražského vodárenství, které sídlí v Podolské vodárně, ožije o víkendu 13. a 14. října tradičními podzimními dny otevřených dveří. „Vstup je zdarma a návštěvníci mohou po oba dva dny do muzea zamířit od 9:30 do 16:30 hodin,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
8.10.
Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v příštím roce investují do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,18 miliardy korun. Vyplývá to z investičního plánu PVS, který tento týden projednají pražští radní. Společnost zahájí více než stovku oprav a dalších investic a v desítkách již započatých bude pokračovat.
1.10.
Pražské vodovody a kanalizace vyhlašují soutěž Voda v krajině, která je určena pro 3. až 6. ročníky základních škol.
1.10.
Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice.
26.9.
Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody.
26.9.
Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém, pouze přes sedm procent si myslí opak. Osm z deseti lidí navíc očekává zhoršení situace se suchem v příštích 20 letech v případě, že by se stát aktivně nevěnoval řešení. Výsledky průzkumu včera představili vědci z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
20.9.
Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a obou firem. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu.
20.9.
Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz dnes zahájila primátorka Adriana Krnáčová. Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.
19.9.
Ačkoli vedení hlavního města Prahy ustavičně opakuje, že z EU nezískala dotaci na stavbu nové Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) kvůli dvacetileté smlouvě se společností Veolia, není to pravda. Vyplývá to z analýzy společnosti JASPERS, které je odborným konzultantem Evropské Komise při posuzování významných vodohospodářských staveb.
19.9.
Praha ve čtvrtek dokončí nákup 49 procent akcií v Pražských vodovodech a kanalizacích (PVK) od francouzské společnosti Veolia. Včera o tom informoval magistrát. Za podíl město zaplatí 1,754 miliardy korun. Současné vedení magistrátu má ambici firmu postupně ovládnout celou, součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií.
12.9.
Pražský magistrát dá na protipovodňovou ochranu Troje 9,25 milionu korun. Peníze půjdou na přípravu několika projektů, které ochrání kotlinu i zoologické zahrady před velkou vodou. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Trojská kotlina není v současné době chráněna proti velké vodě, pouze pod zoo je protipovodňový val, po kterém vede cyklostezka.
6.9.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací se v letošním létě rozhodně nenudili. Naopak se pořádně zapotili při řešení havárií. V červenci a srpnu PVK zaznamenaly 895 havárií, což představuje meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Kritický byl zejména druhý prázdninový měsíc, kdy počet havárií vyskočil o třicet procent.
6.9.
Ekologická organizace Greenpeace ČR včera odebírala vzorky vltavské vody v Praze, kterou bude analyzovat na přítomnost mikroplastů. Bude hledat zejména mikrovlákna unikající při praní prádla. Odebrané vzorky bude analyzovat laboratoř Greenpeace v britském Exeteru, výsledky by měly být k dispozici do konce září.
27.8.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou v neděli 16. září komentované prohlídky unikátního prostoru pod Staroměstskou radnici tzv. Cizineckého vstupu. Akce se uskuteční v rámci oslav založení Staroměstské radnice pod názvem Radnice dokořán.
23.8.
Pražské vodovody a kanalizace zprovoznily před vchodem do svého sídla v Hradecké ulici mlžící zařízení.
22.8.
Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém týdnu svého dosavadního letošního maxima. Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 procentech území je stav sucha extrémní či výjimečný, celkově je sucho na 92 procentech území, vyplývá ze zprávy vědeckého týmu InterSucho, kterou ČTK poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka.
22.8.
105 let letos uplynulo od vyřazení dvou nejstarších pražských vodáren z provozu. Důvodem k tomu bylo zprovoznění Káranské vodárny. Vedle stojící vodárenské věže byly z provozu vyřazeny již mnohem dříve – Staroměstská v roce 1884, Šítkovská ještě dříve v roce 1881.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
16.8.
Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.
8.8.
Vlna veder, která v těchto dnech panuje v metropoli, zvýšila počet havárií na vodovodní síti. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v období od 30. července do 5. srpna řešili 82 havárií, což představuje meziroční nárůst o sedmnáct procent.
7.8.
Každý rok si děláme legraci, jak silničáře opět překvapila zima, a pomalu nám k tomu vzniká oblíbená letní varianta. Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, prší málo a MŽP je opět překvapené, že nastalo sucho.
7.8.
V době vrcholících dovolených Pražské vodovody a kanalizace doporučují svých odběratelům aktivaci služby SMS-INFO. Díky ní dostává uživatel na svůj mobilní telefon zdarma informace o všem podstatném, co se vody v Praze týká. Počínaje mimořádnými událostmi, přes plánované výluky až po aktuální ceny.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
1.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují proti loňsku zvýšení poptávky po napouštění bazénů z cisteren o polovinu. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Důvodem podle něj může být to, že lidé si s ohledem na vyšší letní teploty bazény nově pořizují.
31.7.
Pražské vodovody a kanalizace zaznamenaly za první pololetí letošního roku 2 419 havárií na vodovodní síti, což je o 175 událostí méně než ve stejném období roku předchozího. Havárií tzv. I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů, zdravotnická a sociální zařízení nebo strategické objekty, bylo 21.
24.7.
V letošním osmičkovém roce si připomínáme i jedno významné výročí, které však není v širší veřejnosti příliš známé. Je to možná tím, že se nejednalo o žádnou pohromu, revoluci či podobnou katastrofu.
12.7.
Loď s větší kapacitou, která bude vozit lidi mezi Trojou a Císařským ostrovem na místě loni zhroucené lávky, by mohla vyplout koncem července. Pražská paroplavební společnost (PPS), která přívoz pro Prahu provozuje, nyní práce na novém plavidle dokončuje. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která organizuje pražskou MHD.
27.6.
Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace včera schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.
21.6.
Za problémy se suchem si lidé mohou částečně sami, řekl včera na semináři o suchu v Česku geolog a ekolog Václav Cílek. Setkaly se podle něj dva negativní jevy, a to úbytek srážek a činnost člověka. Sucho označil za problém celé planety, kvůli nedostatku vody na Blízkém a Středním východě podle něj hrozí i zdražení potravin.
18.6.
Technika a odborníci z Pražských vodovodů a kanalizací budou v hlavní roli při akci „Pod povrch PVK“. Ta proběhne v úterý 19. června od 13 do 18 hodin v Podolské vodárně.
12.6.
Hlavní město zaplatí za 49procentní podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) 1,754 miliardy korun. Částku město uhradí prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
22.5.
Téměř pět set účastníků a padesát tisíc korun pro obecně prospěšnou společnost Asistence, která se stará o handicapované spoluobčany. To přinesl druhý ročník charitativně sportovní akce Káranský vodovodník pod taktovkou Pražských vodovodů a kanalizací.
14.5.
Do projektu „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se zapojila nejlidnatější městská část Praha 4. V projektu již figurují Praha 2, Praha 3, Praha 6, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16 a městská část Březiněves.
10.5.
Sezóna napouštění zahradním bazénů je s příchodem teplého počasí v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace nabízejí zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.
2.5.
Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne 19. května v Káraném od 10:30 do 17 hodin. Její součástí cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný a doprovodný program zaměřený na dopravní bezpečnost.
26.4.
Otevření nové linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) se oproti původnímu termínu zpozdí o více než měsíc. Důvodem je instalace nové technologie, která reaguje na změny ve složení odpadních vod v posledních letech.
23.4.
Pražskou vodohospodářskou síť čeká rozsáhlá výluka na východě metropole. Kvůli rekonstrukci na páteřním přivaděči DN600 bude od středy 25. dubna od 3 hodin ráno do čtvrtka 26. dubna do 2:30 hodin bez dodávky pitné vody 20 483 odběratelů v lokalitách Koloděje, Újezd nad Lesy, Dolní Počernice, Hostavice, Běchovice a Klánovice.
19.4.
Pražští hasiči se včera na smíchovské náplavce školili v obsluze čerpadel, z nichž jedno se využívá při povodních a druhé při požárech. Třídenního cvičení se účastní jednotky profesionálních hasičů i šest jednotek dobrovolných hasičů, které jsou předurčené poplachovým plánem pro pomoc při požárech a povodních. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
18.4.
Pražský magistrát zaplatí za projektovou dokumentaci pro obnovu Trojské lávky zhruba 6,3 milionu korun. Zakázku od města získá sdružení společností Novák-Bomart. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem se zřítila loni 2. prosince a při neštěstí se zranilo několik lidí.
12.4.
Nejstabilnější českou firmou v letech 2014 až 2018 jsou podle poradenské společnosti Bisnode Pražské vodovody a kanalizace. Tato vodárenská společnost v posledních pěti letech nepřetržitě dosahovala na nejvyšší možné hodnocení CZECH Stability Award se scoringovým stupněm AAA (excelentní).
11.4.
Praha 4 dosud zaplatila za rekonstrukci areálu koupaliště Lhotka téměř 40 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jiří Bigas. Dělníci nyní budují samotné biotopové koupaliště. Voda v něm bude čištěna mikroorganismy rostlin v místech, kde se lidé nekoupou. Celkové náklady rekonstrukce ani datum otevření zatím nejsou známy. Od roku 2012 je koupaliště mimo provoz.
9.4.
Pražské vodovody a kanalizace nabídnou zájemcům mimořádnou prohlídku čistírny odpadních vod v Horních Počernicích. Akce proběhne v sobotu 21. dubna od 9 do 15 hodin. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
6.4.
Pražské vodovody a kanalizace startují od začátku dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Akce potrvá až do konce října.
28.3.
Šest tun nečistot včetně tuků museli odstranit pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací při čištění shybky pod Čechovým mostem. „Práce probíhaly od loňského podzimu do letošního února. Veškeré odstraňování tukových nánosů probíhalo ručně. Tuky se ze stěn odlamují a až následně jsou odsávány sacím vozem,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
28.3.
Praha vybuduje podzemní retenční nádrž v Šáreckém údolí v Praze 6, aby zabránila zaplavování soukromých pozemků stokovou vodou v době přívalových dešťů. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Předpokládané náklady jsou 97 milionů korun a stavba by měla trvat tři roky. Zajistí ji Pražská vodohospodářská společnost.
19.3.
Letošní jaro začne v hlavním městě výlovem čtyř rybníků. Nejprve 22. března rybáři Českého rybářského svazu vyloví Hořejší rybník v Hloubětíně, do konce měsíce pak Hamerský a Hornomlýnský rybník. V dubnu jarní výlovy završí výlov rybníku Mydlinka v Praze 22. Na svém webu o tom dnes informovaly Lesy hlavního města. Výlovy dvou rybníků doprovodí program pro mateřské a základní školy.
13.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
7.3.
Rodina „balené vody“ – donáška přímo do bytu pro seniory a zdravotně postižené - se rozrostla o další městskou část. Tentokrát se přidala Praha 12.
6.3.
Rada hlavního město Prahy na prvním březnovém zasedání schválila harmonogram o odkupu akcií Pražských vodovodů a kanalizací od společnosti Veolia. Sdělila to na dnešní tiskové konferenci primátorka hlavního města Praha Adriana Krnáčová.
6.3.
Dva milióny korun nafakturovaly Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce ve výši čtvrt miliónu korun.
27.2.
S nástupem teplot hluboko pod bod mrazu doporučují Pražské vodovody a kanalizace svým zákazníkům zabezpečit vodoměry. „Od začátku roku jsme již kvůli špatnému zabezpečení museli vyměnit dvacet vodoměrů. Za celý loňský rok to bylo 135 kusů,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
21.2.
Pracovníci společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) včera prováděli pravidelný průzkum stokové sítě, tentokrát přímo v Kamenické ulici v Praze 7. Pojďme se podívat, jak to probíhalo.
19.2.
Voda – zlato současnosti je tématem přednášky egyptologa a archeologa Miroslava Bárty, kterou pořádají Pražské vodovody a kanalizace. Akce se uskuteční v sobotu 17. března od 15 hodin v hale čerpací stanice Podolské vodárny (Podolská 15, Praha 4).
6.2.
Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.
11.1.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos v Praze do oprav vodovodů a kanalizací investuje asi dvě miliardy. Novinářům to řekla radní Prahy pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Loni to bylo asi o 271 milionů korun více. Městem vlastněná PVS spravuje pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Letošní plán investic firmy ještě musí schválit městská rada.
9.1.
Praha vypíše do konce února architektonickou soutěž na podobu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekli náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Jedna nahradí původní lávku, která se zřítila loni v prosinci, druhá bude zcela nová a bude níže po proudu.
14.12.
V hlavním městě se staví dva nové plavecké bazény. Jeden už buduje městská část Řepy, druhý je ve fázi přípravy základů v Radotíně. Novinky letos sportovcům a rekreantům nabídly i stávající plavecké bazény. Vyplývá to z informací radnic městských částí a provozovatelů bazénů.
6.12.
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) odešle magistrátu podnět na změnu územního plánu na výstavbu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Institut počítá se vznikem dvou nových přemostění Vltavy. Lávka, která dosud sloužila pěším se zřítila v sobotu odpoledne. Zraněni byli čtyři lidé. Praha nyní plánuje zavedení přívozu a dočasného přemostění.
28.11.
Pražské vodovody a kanalizace s blížícím se nástupem zimního období a teplotami klesajícími pod bod mrazu doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.
23.11.
Pražské vodovody a kanalizace v letošním roce zintenzivnily průzkum splaškových stok, kanalizačních přípojek a vnitřní kanalizace nemovitostí pomocí tzv. kouřové metody. Důvodem je přetěžování čerpacích stanic a pobočných čistíren odpadních vod.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
11.10.
Hlavní město vykoupí rybník Hliník na Zličíně. Za pozemky o výměře 1,73 hektaru město pěti vlastníkům zaplatí dohromady 4,3 milionu korun. Na včerejším jednání o tom rozhodli radní hlavního města. Město chce rybník zrevitalizovat. Od loňského srpna Praha vykoupila už 17 hektarů přírodně cenných ploch.
9.10.
Na oslavy dvojitého výročí – 65 let od vzniku a 20 let od nové expozice – Muzea pražského vodárenství dorazilo o uplynulém víkendu dva a půl tisíce návštěvníků. Ti si v premiéře mohli prohlédnouti fotografie z Technického veletrhu, který se konal před osmdesáti lety a mimo jiné mapoval tehdejší trendy ve vodárenství.
9.10.
Praha nechá zvýšit o 70 centimetrů protipovodňovou stěnu a mobilní hrazení na Zbraslavi. Opatření se týká úseku mezi ulicemi K přehradám a U Národní galerie. Také vznikne nová protipovodňová stěna podél slepého ramene Berounky. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Náklady na úpravy jsou odhadovány na 20 milionů korun.
6.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dokončily opravu kanalizační stoky ve Vysočanské ulici, která se propadla při přívalových deštích loni v červenci. Oprava celé havárie vyšla na 48 milionů korun.
5.10.
Praha odbahní tři rybníky, dvěma z nich navíc opraví hráze, výpustní zařízení a bezpečnostní přeliv. Rekonstrukce čeká Biologický rybník v Horních Počernicích, kde práce již začaly, a Olšanský rybník v Kunraticích. Odbahnění Olšanského rybníku a rybníku Strnad v Hostivících jsou naplánovaná na příští rok.
3.10.
Muzeum pražského vodárenství slaví v letošním roce dvojité výročí. Právě letos uběhlo 65 let od jeho vzniku a dvacet let od otevření nové expozice v historické budově Podolské vodárny. Při této příležitosti otevře o víkendu 7. a 8. října své brány a nabídne prohlídku unikátních exponátů.
2.10.
Pražské vodovody a kanalizace v průběhu protipovodňového cvičení Troja 2017 obsluhovaly čerpací místo č. 19 Troja. Čerpací místo se nachází na hradidlové komoře s pracovním názvem U Trojské lávky, která je vybudována na kmenové stoce E. Komora je standardně osazena zpětnou klapkou a protipovodňovým šoupětem.
27.9.
Hlavní město Praha plánuje mezi lety 2018 a 2022 investovat do vodohospodářské infrastruktury celkem 17,72 miliardy Kč. Vyplývá to ze střednědobého investičního plánu, který dnes schválili radní. Do rekonstrukcí a oprav potrubí a úpraven pitné vody má jít 7,34 miliardy Kč, zatímco na infrastrukturu pro odpadní vody 10,38 miliardy.
26.9.
Pražské vodovody a kanalizace se vrhají do školství. Zahájily totiž spolupráci se Střední odbornou školou Jarov.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
12.9.
Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.
12.9.
Pražské vodovody a kanalizace se staly součástí Dnů architektury, jejichž letošním tématem je „voda, lidé a město“ a jenž proběhnou 30. září a 1. října. Festival se uskuteční v šedesáti českých městech a představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a jiné historicky cenné objekty.
30.8.
Na pražském Císařském ostrově by měly být nově propojeny dosud neprostupné části, odstraněny skládky a uskuteční se úklid. Práce by mohly být provedeny v následujících měsících. Novináře o tom dnes informovala radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Na Císařském ostrově nyní vzniká nová část Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV).
16.8.
Praha bude mít mapovou interaktivní aplikaci, která upozorní na blížící se povodňové nebezpečí. Radní včera schválili projektový záměr, který má umožnit rychlejší a operativnější rozhodování povodňové komise v návaznosti na předpovědi. Informoval o tom radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).
11.8.
Město Vsetín dnes kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázalo lidem odebírat vodu z toků. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Adéla Kousalová. Již v červenci vydal stejný zákaz Rožnov pod Radhoštěm a poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.8.
V druhé výzvě dotačního programu Dešťovka, ve kterém se využívá dešťová a odpadní voda v domácnostech, bude 240 milionů korun. Včera to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Dříve hovořilo o 200 milionech, což byl dvojnásobek prvního dotačního kola. To se vyčerpalo za 28 hodin. Více podrobností chce resort oznámit na tiskové konferenci příští pondělí.
28.7.
O klimatických změnách, o tom, že rychlé změny teplot o pět a více stupňů nebyly v historii neobvyklé, ale i o tom, co českému vodárenství chybí nejvíce, jsme si povídali s profesorem Bártou, uznávaným archeologem a egyptologem.
18.7.
S docentem Petrem Pokorným jsme si povídali o počátcích jeho spolupráce s profesorem Bártou, o tom, jak zjistili, že egyptská poušť nebyla vždycky pouští a proč jsou složité společnosti pokaždé ve stavu ohrožení.
18.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) hospodařily loni s obratem 6,796 miliardy korun, což je o 543 milionů více než předešlý rok. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Čistý zisk meziročně klesl z 532 milionů korun na 525 milionů.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
12.7.
V letních měsících by majitelé bazénů neměli zapomínat na pravidelnou kontrolu vody. Proto akreditovaná laboratoř Pražských vodovodů a kanalizací nabízí všem zájemců rozbory vody z jejich bazénů, ale i z přírodních zdrojů. „Kvalita vody se může letních měsících výrazně měnit, proto klientům doporučujeme její kontrolu,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
2.5.
Věděli jste, že autorem architektonického návrhu vodárny ve Vršovicích je urbanista, návrhář nábytku a malíř Jan Kotěra? Zajímá vás technologické řešení této nevšední památky? Pak vás určitě zaujme článek J. Jáska, historika PVK.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
27.12.
Pražané zaplatí v roce 2017 za tisíc litrů vody 85,42 korun včetně 15procentní daně z přidané hodnoty. Ve srovnání s rokem 2016 poplatek za vodné a stočné vzroste pouze o 0,27 procenta. „Cena vody v metropoli tak nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru,“ zdůraznil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.
12.12.
Koupaliště u ulice Československého exilu v pražských Modřanech nevznikne. Ve vytipovaném místě je pětkrát méně podzemní vody, než je pro výstavbu přírodního koupaliště potřeba. Radnice chce hledat jiné, zatím ale další variantu nemá. ČTK to sdělila mluvčí radnice Ivana Hudcová.
16.11.
Kolesový remorkér Beskydy, poslední funkční loď svého druhu, poprvé v tomto století zakotví v Praze. Dnes připluje k budově ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Technický skvost, který už 60 let vyprošťuje lodě uvázlé na Labi, si zájemci budou moci prohlédnout 17. listopadu během dne otevřených dveří ministerstva.
31.10.
Pražský veřejný prostor obohatilo v letošním roce nové pítko ve tvaru písmene „P“, konkrétně na Ortenově náměstí v Praze 7. Další pitka by se v ulicích metropole mohla objevit v průběhu příštího roku. A to i za finanční pomoci Pražských vodovodů a kanalizací.
24.10.
Praha koupí od soukromého vlastníka Milíčovský rybník v Praze 11. Rozhodli o tom zastupitelé hlavního města. Za rybník se dvěma přilehlými pozemky město zaplatí 6,85 milionu korun. Praha letos rozhodla i o vykoupení pozemku Cihelna v Bažantnici v Praze 14 a v budoucnu chce získat ještě další pozemky v přírodních oblastech.
13.10.
Zaměstnanci PVK v rámci dobrovolnické pomoci zajišťovali hladký průběh Sportovních her seniorů.
7.10.
Stát podpoří výstavbu domácích čističek odpadních vod. Ze Státního fondu životního prostředí vydá v první fázi 100 milionů korun, dotace může pokrýt až 80 procent nákladů. O peníze mohou žádat lidé prostřednictvím obcí, zejména v těch menších, kde se stavba velkých čistíren odpadních vod nevyplatí, nebo ji není možné postavit.
6.10.
Vláda včera schválila novelu zákona o vodách, která přináší změny například v kontrolách vypouštění odpadních vod do kanalizací. Nově by je neměla kontrolovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), ale vodoprávní úřady. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
30.9.
Pitná voda do Prahy opět proudí ze dvou standardních zdrojů – z úpraven vody Kárané a Želivka. Oprava štolového přivaděče skončila, což zároveň znamenalo ukončení provozu Podolské vodárny, která několik posledních dní zásobovala metropoli vodou z Vltavy.
30.9.
U Kyjského rybníka by mohlo vzniknout koupaliště s přirozeným čištěním vody. Studii využití území schválili zastupitelé, informovala dnes ČTK mluvčí městské části Praha 14 Veronika Berná. První podobné koupaliště s biologickým čištěním vody se otevřelo před dvěma lety v Radotíně. Za koupaliště zaplatila Praha 64 milionů Kč bez DPH.
26.9.
Rozhovor s generálním ředitelem společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Petrem Mrkosem o stavu pražské infrastruktury, cenách vody, o tom, jak velké jsou poplatky státu a zisky provozovatelů.
20.9.
Fanoušci vodárenství měli o uplynulém víkendu žně. Na dny otevřených dveří do Muzea pražského vodárenství jich dorazilo na tři tisíce. Plno bylo také v tzv. Cizineckém vstupu, unikátním kanalizačním prostoru pod Staroměstskou radnici, kam mohli lidé zcela mimořádně nahlédnout.
19.9.
S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).
8.9.
Pražské vodovody a kanalizace zavedly tři nové metody testování mikrobiologické kontaminace pitné vody. Ty výrazně sníží lhůtu, ve které je možné získat informace o případné závadnosti pitné vody.
7.9.
Pražské vodovody a kanalizace přichystaly již tradiční Dny otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Akce tentokrát proběhne o víkendu 17. září a 18. září. „Vstup je samozřejmě zdarma,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek s tím, že muzeum bude otevřeno v sobotu i v neděli vždy od 8:30 do 16:30 hod.
26.8.
V Praze vznikají dva nové rybníky. Jeden bude v chystaném parku Zahrádky ve Vysočanech, druhý pod lesoparkem Cibulka v Motole. Letos už byly dokončené další čtyři, dva ve Stromovce a po jednom v Hloubětíně a na okraji Kunratického lesa. Magistrát o tom včera informoval v tiskové zprávě.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
28.6.
Stavebníci dokončili podzemní část konstrukce stavby objektu hrubého předčištění na nové vodní lince Ústřední čistírny odpadních vod na Trojském ostrově. Novinářům to včera řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petr Žejdlík.
10.6.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v červenci nový program pro obce, který se zaměří na zajištění pitné vody pro občany a vyhledávání nových zdrojů. Půjde na něj z národních zdrojů 300 milionů korun. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr Richard Brabec (ANO). Měl by pomoci hlavně obcím, kterým vysychají studny a vrty.
1.6.
Po roce a půl skončila rekonstrukce rybníků v pražském parku Stromovka. Jejich odbahnění a obnova kamenných břehů vyšla na 9,1 milionu korun. Magistrát o začátku jejich napouštění informoval dnes v tiskové zprávě. Pracuje se na vybudování dalších vodních ploch, hotové by měly být do listopadu a napuštěné do konce roku.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
12.5.
Nová plavecká hala na Petynce by se měla začít stavět ve druhé polovině příštího roku. Bude v ní pětadvacetimetrový bazén se saunou a druhý bazén se surfovou vlnou, který bude možné využít při jejím vypnutí i pro výuku plavání pro školy.
4.5.
Praha nechá opravit protipovodňová opatření na Vltavě. V několika výběrových řízeních nyní hledá firmy, které je provedou. Celkem do oprav chce investovat maximálně 24 milionů korun bez DPH. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Přesný termín ani cena prací nejsou známy, bude záležet na výsledcích tendrů.
2.5.
Pražská paroplavba v pátek zahájila svou 151. sezónu první celodenní vyjížďkou historického parníku Vltava na Slapy. Po několika letech se vrací do historického přístaviště na Zbraslavi, které zcela zničila povodeň v roce 2013. ČTK o tom informoval ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha. Po Praze jezdí výletní lodi celou zimu, na jaře se ale zájem o ně zvedá.
28.4.
Zájem turistů o plavby lodí z Německa do Prahy je velký a stále roste. Zatímco loni připluly hotelové lodě, zejména však kvůli suchu a nízké hladině Labe, do Prahy jen 15krát, letos je plánováno již 57 plaveb. "Poptávka by však byla až 200 plaveb hotelových lodí za rok," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
6.4.
V Modřanech by mohlo vzniknout přírodní koupaliště. Radnice už začala vykupovat pozemky a nechá vypracovat průzkum vydatnosti spodní vody. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 12 Ivana Hudcová. V hlavním městě je nyní sedm přírodních koupališť a devět venkovních plaveckých bazénů, další možnosti koupání jsou v krytých bazénech a akvaparcích.
23.3.
Téměř čtyři a půl tisíce návštěvníků zavítalo o uplynulém víkendu do Muzea pražského vodárenství, kde Pražské vodovody a kanalizace oslavovaly Světový den vody. „O prohlídku byl zájem napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvíce nás však potěšili mladí návštěvníci, kteří kromě klasických exponátů ocenili i interaktivní prvky,“ prohlásil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.
18.3.
Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zařazení 16 dalších lokalit do hájeného režimu, na kterých by v budoucnu mohly stát přehrady. Nyní je takových míst v Česku 65. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odmítl ale sdělit konkrétní místa. Návrh je nyní v připomínkovém řízení.
15.3.
Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 19. 3. a v neděli 20. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
25.2.
Nedostatek pitné vody vnímají Češi jako čtvrté nejzávažnější téma za přílivem uprchlíků, hrozbou války a kriminalitou. Podle 41 procent lidí je sucho reálným problémem, pro 21 procent budoucí hrozbou, ukázal průzkum, který zveřejnila společnost AdHackers.
23.2.
Pražská stoková síť se ani v loňském roce nevyhnula pravidelným kontrolám. V rámci preventivního průzkumu pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací prohlédli 145 kilometrů kanalizace a zrevidovali 2 485 vstupních šachet a objektů na stokové síti.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod nafakturovali téměř 4 miliony korun. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst zhruba osm set tisíc korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce.
10.2.
Na vylepšení vodních toků a jejich koryt, hospodaření se srážkovými vodami, přirozené rozlivy a další protipovodňová opatření půjde z evropských dotací celkem 1,65 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí v úterý vyhlásilo dvě výzvy.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
27.10.
Společnost Pražské vodovody a kanalizace, a. s., (PVK) se ohrazuje proti vyjádřením radní Jany Plamínkové ohledně neplatnosti provozovatelské smlouvy a tento právní názor považuje za nesprávný.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
18.9.
Počty bakterií legionelly v potrubí bloku domů na Proseku se mají díky dezinfekci snížit už za pár dní. Začne v pátek ráno, skončit by měla asi za měsíc. Teplou vodu bude možné používat, hygienici nedoporučují jen sprchování obličeje. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
16.9.
Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
15.9.
V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se dnes objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.
14.9.
Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, která je národní kulturní památkou, se dnes v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví otevře veřejnosti. Na programu budou ukázka parních strojů v provozu, plavba na raftu v podzemní nádrži a cesta původní stokou. Akce nabízí také jištěný výstup i sestup po vnější straně komína, případně spuštění vnitřkem.
28.8.
Zanedbaný pozemek po zahrádkářské kolonii u Rokytky ve Vysočanech se má změnit na park s rybníkem. Začátek parkových úprav brzdí spory o pozemky, zatím se proto na jaře začne budovat jen rybník, který leží kompletně na pozemcích Prahy. Dnešní veřejné jednání na místě stavby bylo součástí řízení k vydání územního rozhodnutí nutného ke stavebnímu povolení.
10.8.
Lidé chtějí zachránit jezírko v Čimickém háji v Praze 8, které vysychá. Na konci srpna plánují vyčistit jeho přítok, upravit koryto a instalovat lávku. ČTK to řekl Martin Rezek ze spolku Vědomý dotek, který brigádu organizuje.
5.8.
Historii výstavby přehrad a nádrží s protipovodňovým účinkem ukazuje výstava v Národním technickém muzeu s názvem Přehrady jako odkaz kulturního dědictví v ochraně před povodněmi. Do 15. listopadu se zájemci seznámí s výstavbou vodních děl od 14. století do současnosti na území dnešní ČR.
24.7.
Městské části v Praze kvůli suchu víc kropí zeleň a nesekají trávníky. Více vody dostávají hlavně nové výsadby, trávníky sucho snášejí. ČTK to zjistila od mluvčích jednotlivých městských částí. Nedostatek vody metropoli podle vyjádření Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) nehrozí.
22.7.
Zmírnění dopadů sucha bude dnes jedním z bodů, kterým se bude zabývat vláda na výjezdní schůzi v Ostravě. Ministerstvo zemědělství pro boj se suchem navrhuje rekonstrukci závlahových systémů, udržitelné hospodaření s půdou, efektivní využívání odpadních a srážkových vod a celkové posílení zadržování vody v krajině.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
14.7.
Zastupitelé Trnové u Prahy podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli špatné kvalitě pitné vody v obci. ČTK to dnes řekl starosta Štefan Moravčík. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů se voda z vodovodu nesmí od 12. června používat k pití, vaření ani umývání.
13.7.
Staveniště v pražské Michli zaplavila v noci na dnešek voda z prasklého vodovodního potrubí. Uvízly v ní stavební stroje. Vodu odčerpávalo sedm hasičských jednotek, zásah dokončily dnes v poledne, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek ČTK řekl, že dodávku vody domácnostem v oblasti nehoda nepřerušila a nepřeruší.
17.6.
Generálního ředitele Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petra Žejdlíka jsme se zeptali na investice do pražské vodárenské infrastruktury, plány pro letošní rok a stav částí sítí budovaných za socialismu a první republiky.
5.6.
Hygienici dnes nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Novinářům to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly je ale takové rozhodnutí v případě, že se žloutenka v žádném vzorku nepotvrdila, odborně "na hraně".
2.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) obdržely 1318 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě, která v Praze 6 způsobila průjmová onemocnění. Všechny žádosti jsou od obyvatel městské části. ČTK to včera řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
29.5.
Opoziční zastupitelé z ODS a TOP 09 včera na jednání zastupitelstva kritizovali vedení Prahy kvůli řešení situace kolem kontaminované vody v Dejvicích. Podle nich vedení hlavního města selhalo, když nesvolalo krizový štáb a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se ke kauze vyjádřila poprvé až ve středu.
28.5.
Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, ČTK to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.
26.5.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odškodní lidi, kteří kvůli střevním potížím způsobeným znečištěnou vodou v pražských Dejvicích a Bubenči vyhledali lékaře, 5000 korunami. Hospitalizovaní dostanou řádově více.
26.5.
Vodohospodáři dnes ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích. Hledání slepého ramene, kterým se nejspíš do vody dostaly bakterie, zabere dva dny. Novinářům to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku.
25.5.
Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, jsou potřeba další testy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes doplní současných 50 cisteren o dalších deset, novinářům to řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Bez pitné vody je asi 32.000 lidí.
19.5.
Na výstavišti v Praze Letňanech dnes začíná vodohospodářská výstava Vodovody-kanalizace. Návštěvníky čeká více než 190 vystavovatelů na ploše přes 6000 metrů čtverečných a přes 20 odborných přednášek v doprovodném programu. Vyplývá to z tiskové zprávy pořadatele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (Sovak). Výstava potrvá do 21. května.
14.5.
Celkem 1 433 havárií na vodovodní síti řešily za první čtyři měsíce letošního roku Pražské vodovody a kanalizace. Ve srovnání se stejným obdobím roku minulého je to o téměř dvě stě mimořádných událostí méně. Havárií I. kategorie, při nichž je bez vody přes tisíc odběratelů či významné strategické objekty, bylo od ledna do dubna 14 oproti 37 haváriím ve shodném období roku loňského.
30.4.
Do pražský pítek a fontán se po zimě opět vrací voda. Sloužit budou od května až do října, informoval ředitel Technické správy komunikací (TSK) Ladislav Pivec. Pítka jsou napájena vodou z veřejného vodovodu, lidé tak mohou bez obav zahnat žízeň. V Praze mají lidé k dispozici devět pítek a tři fontánky.
27.4.
Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých studní jejich pravidelnou kontrolu. Ta by měla proběhnout minimálně jednou za rok. PVK nabízejí majitelům studní rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody.
22.4.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vypouštění vysoce znečištěné vody do pražské kanalizace. ČTK to řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN). S čištěním vody má problém Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV).
21.4.
Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by se měla po havárii vrátit do běžného režimu předběžně na přelomu května a června. ČTK to sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Důvodem vyhlášení havárie bylo na začátku dubna silné znečištění odpadní vody, která do ÚČOV natékala z kanalizace.
20.4.
Kompletní dodávku domovních čistíren odpadních vod nabízejí svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace. Ty jsou vhodné všude tam, kde není z nějakého důvodu možné připojení ke kanalizační síti.
16.4.
Příčinou nelegálního znečištění odpadních vod a následné havárie Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově v Praze by mohla být oprava čistírny odpadních vod v Hostivici. "Vyšetřování zatím ukazuje tímto směrem," řekla na dotaz ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN).
10.4.
S nástupem jarních měsíců rozjíždějí Pražské vodovody a kanalizace sérií pravidelných oprav vodovodní sítě. S tím jsou bohužel spojené i výluky v zásobování pitnou vodou. Nejjednodušší cestou, jak získat aktuální informace, je aktivace služby SMS-INFO.
3.4.
Praha může začít s přestavbou čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, jejíž příprava začala zhruba před šestnácti lety. Získala povolení ke stavbě nové vodní linky za 5,8 miliardy korun bez DPH. Zjistila ČTK z rozhodnutí odboru životního prostředí. Čistírnu musí město postavit kvůli předpisům EU. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být uvedena v prosinci 2017.
31.3.
Regulovaná cena za odběr povrchové vody u státních podniků Povodí Ohře a Povodí Moravy nepokrývala skutečné náklady. Rozdíl dosáhl v letech 2011 až 2013 u obou podniků přes 234 milionů Kč. Povodí ztrátu pokrývala zejména tržbami za výrobu elektrické energie. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad.
24.3.
Návštěvnost Muzea pražského vodárenství, které bylo o uplynulém víkendu otevřeno zdarma pro veřejnost v rámci oslav Světového dne vody, lámala rekordy. Za dva dny si muzeum prohlédlo téměř šest tisíc lidí.
13.3.
Muzeum pražského vodárenství navštívili hluchoslepí spoluobčané, a to díky spolupráci Pražských vodovodů a kanalizací a Společnosti pro hluchoslepé LORM. I přes svůj handicap byli z prostor i exponátů nadšeni.
12.3.
Volný vstup do Muzea pražského vodárenství v Podolí připravily pro zájemce Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody. Ten letos připadá na neděli 22. března. Muzeum si budou moci lidé prohlédnout v sobotu 21. 3. a v neděli 22. 3., vždy od 9.30 do 16.30 hodin.
6.3.
Evropská komise definitivně zamítla žádost Prahy o peníze na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Napsal to deník E15 s odvoláním na vyjádření pražské radní Jany Plamínkové (STAN). O dotace na přestavbu čistírny v minulosti Praha několikrát neúspěšně žádala. Příprava stavby začala totiž již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů.
25.2.
Po Praze se pohybují lidé vydávající se za zaměstnance společnosti Veolia, prokazují se falešnými průkazy s logem firmy a nabízejí měření tlaku vody uvnitř bytové jednotky. Pražské vodovody a kanalizace důrazně varují obyvatele, aby tyto osoby do svého bytu nepouštěli.
17.2.
Pražské vodovody a kanalizace nafakturovaly v loňském roce zákazníkům za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod přes tři milióny korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření a způsobené škody.
9.2.
Regulace českého vodárenství včetně problematiky cen vody zřejmě nespadne pod Energetický regulační úřad (ERÚ). V materiálu, kterým se dnes bude zabývat vláda, doporučují ministerstva kabinetu zachování současného roztříštěného stavu. Pro lepší fungování systému má však být zřízen koordinační subjekt. Vyplývá to z předkládací zprávy k návrhu.
21.1.
Praha plánuje letos vložit do obnovy vodárenské infrastruktury až 2,56 miliardy korun. Peníze by měly jít na obnovu vodovodních řadů, rekonstrukci kanalizace nebo na opravy na vodojemech. ČTK to zjistila z materiálu, který schválili radní hlavního města.
14.1.
Od 1. ledna 2015 je skupina Veolia v České republice řízena jednotně. Vznikla jednotná struktura řízení aktivit vodárenství, teplárenství a odpadového hospodářství pod společnou značkou Veolia. Generálním ředitelem skupiny je Philippe Guitard, který je zároveň ředitelem skupiny pro střední a východní Evropu.
14.1.
V prosinci loňského roku byl ukončen prodej křišťálových karaf, jehož stoprocentní výtěžek ve výši 600 tisíc Kč je věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni. K výtěžku z prodeje karaf přidala ještě dalších 160 tisíc korun Veolia Česká republika jako dar za rozeslaná novoroční přání s motivem afrického projektu.
9.1.
Pražané si mohou žádat o dotaci na výměnu olověného potrubí z ministerstva pro místní rozvoj. Získat mohou až 20.000 korun na jeden byt. V hlavním městě jich mají olověné vodovodní trubky stále ještě asi tři procenta. Olovo ve vodě může být ve vyšších koncentracích zdraví škodlivé. .
2.1.
Pražské městské části chtějí, aby zelené plochy, které vzniknou přestavbou čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, byly přístupné lidem. K dispozici by měly být cyklostezky a lávky, které propojí ostrov s oběma břehy Vltavy. Nutné je také řešit parkování. Radnice žádají, aby Praha jako investor zahrnula návrhy do projektu. ČTK to řekli oslovení zástupci Prahy 6 a 7 a radnice v Troji.
29.12.
Poměrně klidné období z hlediska počtu havárií zažili o vánočních svátcích zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací, ale i obyvatelé hlavního města. Od Štědrého dne do neděle bylo zaznamenáno osm havárií. Sedm bylo na vodovodním řadu a jedna na přípojce.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
8.12.
Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací mění o vánočních svátcích návštěvní hodiny. Oddělení dokumentace vodovodních a kanalizačních přípojek PVK v Hostivaři bude od 24. prosince 2014 do 4. ledna 2015 uzavřené.
14.11.
Po havárii potrubí v Karlovarské ulici bylo včera asi tři hodiny bez vody více než 34.000 obyvatel západního okraje Prahy. Znovu napouštět opravené potrubí začaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) kolem 14:30, řekl ČTK jejich mluvčí Tomáš Mrázek.
12.11.
V Praze se za tři čtvrtletí meziročně zvýšil počet havárií na vodovodní síti o dvě procenta na 3394. Nejčastější příčinou byla koroze potrubí a pohyb půdy. Uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
6.11.
Povodeň do maximální velikosti dvacetileté vody je schopná zastavit Vltavská kaskáda, soustava devíti vodních děl od Lipna po nádrž ve Vraném poblíž Prahy. Účel výstavby jednotlivých přehrad se navíc v průběhu let výstavby (1930-1991) měnil.
20.10.
Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací vysoce hodnotí úroveň poskytovaných služeb. Spokojenost s nimi vyjádřilo 98 procent respondentů „telefonického průzkumu spokojenosti 2014“.
15.10.
Téměř devět tisíc kilogramů nástrah použili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v boji s potkany v rámci plošné deratizace, která se uskutečnila od dubna do října. Tato akce probíhá každoročně na základě smlouvy s Magistrátem hlavního města Prahy, jenž na ni finančně přispívá.
3.10.
Ochranáři budou od pondělí zachraňovat škeble, které ohrozí pokles vody ve Vltavě v Praze. Kvůli opravě Trojského jezu se na suchu octnou desítky tisíc vodních mlžů, Český svaz ochránců přírody (ČSOP) proto požádal lidi, aby s jejich návratem do vody pomohli. ČTK to včera sdělil David Zítek z ČSOP.
2.10.
Praha musí vybudovat takzvaný vakový jez u plavebních komor v Podbabě. Má při povodni ochránit místní plavební kanál. Teprve potom bude Praha moci získat stavební povolení na výstavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově.
25.9.
Peníze dostane od města Pražská vodohospodářská společnost (PVS) jak na opravu vodovodních řadů a kanalizace, tak na rekonstrukce dalších vodárenských staveb. ČTK to zjistila z materiálu, který v úterý schválili pražští radní.
24.9.
Vodní dílo Želivka, někdy také nazývané dle zatopené osady nedaleko hráze Švihov či Švihovská přehrada, je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských staveb v české historii. Nádrž je zásobárnou pitné vody pro Prahu a desítky dalších měst a obcí. Před 50 lety, 25. září 1965, byla zahájena stavby štolového přivaděče pitné vody ze Želivky do Prahy.
16.9.
Pražské vodovody a kanalizace přichystaly již tradiční Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Akce tentokrát proběhne v sobotu 20. září. O dva dny později, tedy v pondělí 22. září, se PVK připojí ke Dni mobility, který pořádá Městská část Praha 4.
1.9.
Zhruba 40.000 lidí z chodovského sídliště Jižní Město v Praze 11 bylo dnes kvůli havárii vodovodního řadu asi dvě hodiny bez vody. Technici ale problém odstranili, po 13:00 voda ve všech domácnostech tekla. ČTK to řekl mluvčí Pražskách vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
29.8.
Výlet do vodárny Kárané pro vozíčkáře zorganizovali v rámci dobrovolnického dne zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Asistence.
29.8.
V Říčanech u Prahy skončila po téměř dvou letech výstavba nového vodojemu v Olivově ulici. Zařízení je zásobárnou pitné vody pro případ poruchy na hlavním přivaděči z přehrady Želivka. Výstavba si vyžádala téměř 30 milionů korun a financovala ji Evropská unie, sdělila dnes ČTK mluvčí říčanské radnice Adéla Ambrožová.
20.8.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) stále více komunikují se svými zákazníky prostřednictvím moderních technologií. PVK v loňském roce spustily dvě mobilní aplikace pro majitele chytrých telefonů s iOS nebo Android OS.
13.8.
aktualizace - Pražské Dejvice jsou od rána bez pitné vody. Havárie zasáhla zhruba 31 tis. odběrných míst. společnost Pražské vodovody a kanalizace dodávky vody u prvních zákazníků již obnovila. Ve vyšších a vzdálenějších místech bude pitná voda k dispozici nejpozději za 4 hodiny.
8.8.
Stálý přehled o spotřebě vody, vystavených fakturách, platbách či odečtech vodoměrů mohou mít zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací. Stačí k tomu jediné: aktivovat si tzv. zákaznický účet.
24.6.
Dobrovolníci z Pražských vodovodů a kanalizací pomohli s obnovou tří hřišť na pétanque Dětskému domovu v Dolních Počernicích. Kromě dobrého pocitu z pomoci si odnesli i velmi zajímavé informace o životě dětí v dětském domově a jejich začleňování do běžného života.
19.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) spustily zkušební provoz vodárny v Podolí, která v současné době slouží jako záložní zdroj vody. Účelem zkoušky je zkontrolovat všechna zařízení pro případ, že by vodárna musela začít vyrábět pitnou vodu. Pražanům nyní dodávají vodu vodárny Káraný a Želivka.
3.6.
Vodárna v Káraném začala s opravou potrubí vedoucího od pramenů a nádrže, kterými čerpá vodu z Jizery. Práce by měly stát do 10 milionů korun a budou hotovy do poloviny července, řekl ČTK šéf vodárny Ladislav Herčík. Dodávku vody do Prahy práce neomezí.
2.6.
Volný vstup do Muzea pražského vodárenství v Podolí nabídnou Pražské vodovody a kanalizace při 101. ročníku Primátorek, jejichž je společnost hlavním partnerem. Muzeum otevře své brány v neděli 8. června, a to od 10 do 17 hodin.
29.5.
Již 42 let pijí Pražané vodu z úpravny vody Želivka. Jako klíčový zdroj pitné vody pro hlavní město bude sloužit i v dalších letech, proto si v horizontu deseti let vyžádá významné investice do modernizace. Ty zaručí, že Praha, část středních Čech a Vysočiny bude mít ve vodovodních kohoutcích i nadále kvalitní pitnou vodu splňující všechna náročná předepsaná kritéria.
22.5.
Oprava a přestavba historické budovy vyšla na zhruba 100 milionů korun. Investorem obou akcí je hlavní město Praha prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). V současné době se rovněž opravuje sousední vodojem. Stavba by měla být hotova do konce letošního roku.
16.5.
Včera, 14. května 2014 v MČ Praha-Dubeč byl v rámci projektu VODA PRO LIDI.CZ slavnostně zahájen provoz veřejné fontány na mikrofiltrovanou perlivou a neperlivou vodu. Starosta Městské části Praha-Dubeč Jaroslav Tošil, který uvedl fontánu do provozu, poznamenal, že Městská část Praha-Dubeč je v tomto směru v Praze vlaštovkou a rád tuto akci a aktivitu podpořil.
12.5.
Město Hostivice do konce roku opraví čistírnu odpadních vod, její kapacita vzroste o více než třetinu. Při opravě bude použita membránová technologie, čistírna tak bude mít větší kapacitu i lepší ochranu před znečištěním povrchových vod. Jde o největší letošní investici ve městě, oprava bude stát téměř 52 milionů korun bez DPH.
30.4.
Pražská Technická správa komunikací (TSK) opravila a zprovoznila pítka a fontány. Celkem se v ulicích hlavního města TSK stará o devět pítek a tři fontány. ČTK to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková.
25.4.
Odpadní voda v Praze se prostřednictvím ústřední čistírny na Císařském ostrově vrací do Vltavy téměř čistá. Technologie zajistí její mechanické i chemické vyčištění, když si poradí s běžnými saponáty a čistícími prostředky. Bakterie a mikroorganismy je dokážou takřka stoprocentně zlikvidovat, řekl dnes novinářům při prohlídce areálu jeho šéf Luděk Pospěch.
23.4.
Ústřední čistírna na Císařském ostrově v Praze vrací do Vltavy téměř čistou vodu a přitom vykazuje výborné výsledky tepelné a energetické efektivity.
17.4.
Výstavba přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložky komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet dnes schválil materiál ke stavbě přehrady.
4.4.
V Dolních Břežanech u Prahy začne přestavba čistírny odpadních vod, jejíž kapacita už nestačí potřebám obce. Práce potrvají do konce roku a vyžádají si téměř 40 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace z operačního programu Životní prostředí, sdělila ČTK Lucie Vospělová z radnice.
12.3.
Komfort pro uživatele, nižší náklady a větší bezpečnost přináší dálkový odečet vodoměrů. Systém walk-by, dálkový odečet stavu počítadla vodoměru, byl ke konci loňského roku zaveden u 2 700 vodoměrů, což byl ve srovnání s rokem 2012 nárůst o více než tisíc instalací.
12.3.
Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zastaví soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Prachař deníku řekl, že je třeba se zaměřit na menší projekty, jako je splavnění Labe u Děčína a Přelouče.
5.3.
Až 2,5 miliardy lidí na světě nemají přístup k toaletám, čisté vodě a mýdlu, na problematiku nedostatečné hygieny upozorní UNICEF v rámci světového dne vody koncertem, výstavou a sbírkou na záchody. Akce se koná 22. března v dolní části Václavského náměstí, návštěvníci se při posezení v kavárně, kde místo židlí budou toaletní mísy, dozví o rozvojových programech.
25.2.
V pražských částech Kbely, Kyje, Satalice, Vinoř a Radonice, kde byly tisíce lidí od rána kvůli prasklému potrubí bez vody, je její dodávka postupně obnovována. Kolem 22:30 tekla voda v nižších patrech, postupně by do půlnoci měla téct i v těch vyšších, řekla ČTK Marcela Dvořáková z firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
21.2.
Praha vypsala výběrové řízení na bourací a odklízecí práce v rámci přestavby Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zbourán má být bývalý sklad, vrátnice nebo čerpací stanice. Důvodem je, že stojí na místě budoucího staveniště nové části ÚČOV. Práce vyjdou na necelých šest milionů korun a mají být hotovy do 30. června 2014, zjistila ČTK ze seznamu magistrátních zakázek.
18.2.
Na historické minimum kleslo v loňském roce procento ztrát vody v pražské vodovodní síti. Loni tento ukazatel dosáhl hodnoty 20,34 procenta, o rok dříve to bylo 21,27 procenta. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1997 dokonce více než 43 procent.
17.2.
Novinky v expoziční části i nový systém prodeje vstupenek připravilo pro letošní rok Muzeum pražského vodárenství, které se nalézá v areálu vodárny v Podolí. Jeho zřizovatelem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.
14.1.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) plánuje modernizaci čističky odpadních vod v pražských Miškovicích. Rekonstrukce by měla začít v dubnu, trvat má do konce roku 2016. Firma předpokládá, že za opravu zaplatí bez DPH 288 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. PVS také vypsalo zakázku na rekonstrukci kbelské čističky.
13.1.
Kvůli havárii vodovodu na křižovatce u pražské Nemocnice Na Bulovce bylo v pátek odpoledne více než tři hodiny bez vody z kohoutku zhruba 3200 lidí. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) přepojily rozvody tak, aby lidem voda tekla. Potrubí bude opraveno během soboty. ČTK to řekl mluvčí PVK Ondřej Pokorný.
9.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odhalily za minulý rok 200 černých odběrů vody. V dalších 260 případech lidé na černo vypouštěli odpadní vody do kanalizace. Je to podobné množství porušování předpisů jako v minulém roce. ČTK to sdělil mluvčí PVK Ondřej Pokorný.
6.1.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investuje letos do vodohospodářského majetku hlavního města rekordních 1,8 miliardy korun. Dosud nejvyšší investice z loňského roku překoná zhruba o 100 milionů Kč, informoval mluvčí PVS Ladislav Šticha. Vodohospodářská síť v Praze bývá často označována za zastaralou.
2.1.
První den roku 1914 začala Pražanům dodávat vodu vodárna v Káraném, obci ležící na soutoku Jizery s Labem, asi 20 kilometrů severovýchodně od českého hlavního města. A protože v tu dobu už fungovala v Praze základní stoková síť a čistírna odpadních vod, stalo se město krátce před vypuknutím první světové války jedním z nejčistších v Evropě, alespoň co se kvality pitné vody týkalo.
2.1.
Pražskému dopravnímu podniku vznikla při havárii vodovodu na Dejvické škoda na majetku více než dva miliony korun. Vyplývá to z předběžného vyčíslení škod, řekl ČTK mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Jiří Štábl.
1.10.
Káranská vodárna slaví 100 let existence. O tom, jak se vodárna po 100 letech změnila a v jaké je kondici, se můžete přesvědčit v následující fotogalerii z oslav stého výročí.
27.9.
Poslední zářijový týden provádějí pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., (PVK) deratizaci stokové sítě v oblasti Holešovic, Karlína, Horních Počernic a Klánovic.
26.9.
Za sto let své existence Káranská vodárna vyrobila 3 803 475 698 m3 pitné vody. Vodárna byla postavena v letech 1906 až 1912. Od roku 1912 postupně probíhaly kolaudace jednotlivých staveb a dodávek, které vyvrcholily oficiálním puštěním pitné vody do pražské vodovodní sítě dne 1. ledna 1914. Projektem byl pověřen Adolf Thiem.
26.9.
Hlavní úpravna vody pro hlavní město Prahu – úpravna vody Želivka, mění svého provozovatele. Vedení akciové společnosti Úpravna vody Želivka, která úpravnu vody vlastní, se rozhodlo svěřit svůj vodohospodářský majetek do správy a provozování vlastní dceřiné společnosti Želivská provozní s.r.o.
23.9.
S cílem srozumitelněji prezentovat dodavatele vodárenských služeb v Praze se Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) rozhodly vytvořit a používat vlastní logo. Dosud PVK používaly logo svého akcionáře – společnosti Veolia Voda. Nové logo PVK se od pondělí 23.září začne postupně objevovat na tiskovinách, fakturách, autech, atd.
12.7.
Za 1. pololetí roku 2013 řešily Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK) 2222 havárií vodovodu, což je o 10 % méně než za stejné období minulého roku. Z celkového počtu havárií bylo 669 havárií vodovodních řadů, 305 přípojek, 576 havarovaných armatur na vodovodních řadech a 599 armatur na přípojce.
10.7.
Základy rozsáhlé hospodářské budovy z počátku 13. století objevili technici Pražské vodohospodářské společnosti v Rytířské ulici v Praze 1. Unikátní nález odkryli při výkopových pracích před položením nové kanalizace. O cenný objev se postarali archeologové z Muzea hlavního města Prahy.
9.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) zahájily rozsáhlou opravu a rekonstrukci kanalizace v Prosecké ulici v Praze 9. Opravy budou realizovány po celé délce dvou kanalizačních sběračů (hlavní stoky pro odvod odpadních vod z oblasti Proseka), která činí 1,5 km.
11.6.
Pražští radní neschválili první krok k dlouhodobě připravované a kontroverzní přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Radní projednávání zastavili kvůli tomu, že si chtějí nechat vypracovat právní posudky, zda je jejich postup správný. Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Richter a zastupující primátor Tomáš Hudeček.
11.6.
Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a Nadační fond Veolia ocenily dobrovolnickou práci svých zaměstnanců. v rámci programu MiNiGRANTY VEOLIA. Tento unikátní program má za cíl motivovat zaměstnance v péči o regiony, rozvoj komunitního života a kvalitu prostředí.
3.6.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) pokračují v odčerpávání vody z kanalizace, v provozu je veškerá čerpací technika, jsou uzavřeny všechny klapky na stokové síti a hradidlové komory.
3.6.
(aktualizováno) Českou republiku letos opět zasáhly povodně a další zkouškou procházejí protipovodňová opatření i vodohospodáři. Aktuálně přinášíme v přesném znění prohlášení Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) k situaci v Praze a krocích, které jsou v rámci ochrany proti povodním realizovány.
31.5.
Na přelomu roku 2011 a 2012 byl instalován systém centrálního energetického managementu Veolia Monitor do 29 mateřských a základních škol v Praze 11. V realizovaných objektech se nyní on-line měří spotřeba elektřiny a vody.
7.5.
Zhruba 70.000 Pražanů bylo včera odpoledne a večer bez vody kvůli havárii potrubí v Praze 4. Oprava potrubí potrvá až do úterního večera, dodávky vody do postižených oblastí se však podařilo včera krátce před 22:00 obnovit. ČTK to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.
29.4.
Obvodní soud pro Prahu 5 dnes potrestal někdejšího vysokého úředníka Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petra Krupičku a jeho známého Milana Vondru za přijetí úplatku 1,6 milionu korun. Nepravomocným verdiktem uložil Krupičkovi i Vondrovi čtyřletý trest vězení.
16.4.
V některých částech Prahy nepoteče tento týden kvůli plánovaným opravám potrubí voda. Na omezení se musí v úterý a ve středu připravit obyvatelé Modřan, Břevnova a Holešovic, ve čtvrtek bude přerušena dodávka pitné vody v Hloubětíně a ve Stodůlkách. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.
15.4.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) vyrobily za 1. čtvrtletí letošního roku 28,7 mil. m³ vody. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o pokles výroby o 2. mil. m³, což je o 6,5 %. Jedním z důvodů byla i mírná zima a tím i pokles velkých tekoucích havárií. Za 1. čtvrtletí 2013 vzniklo v Praze 650 tekoucích havárií, což bylo o 414 méně než za stejné období roku 2012.
9.4.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos investuje do vodohospodářské infrastruktury v Praze více než 1,7 miliardy korun. Jde o částku, kterou získala z poplatků za vodné a stočné. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila rada a ČTK potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová.
2.4.
Přesně před 15 lety 1. dubna 1998 byla do obchodního rejstříku v Praze zapsána Pražská vodohospodářská společnost jako jedna z nástupnických organizací privatizovaných státních podniků Pražské vodárny a Pražské kanalizace a vodní toky.
2.4.
Třicet tisíc obyvatel pražského Zahradního města, sídliště Skalka a sídliště Košík se dnes večer dočkalo vody z vodovodu. ČTK to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný. Po nedělní havárii potrubí lidé byli bez tekoucí vody déle než den.
25.3.
O víkendu 23. a 24. března 2013 navštívilo Muzeum pražského vodárenství 5116 lidí. „V historii pořádání dnů otevřených dveří ve vodárenském muzeu šlo o naprostý rekord. Je vidět, že technické památky mají stále více příznivců,“ řekl Ondřej Pokorný, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací. Muzeum bylo otevřeno v rámci oslav Světového dne vody.
20.3.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) pokračuje v obnově vodohospodářské infrastruktury v ulici U Lužického semináře v Praze na Malé Straně. Více než sto let starou kanalizaci nahradí nový řad. Otevření části komunikace umožní také položení nového rozvodu vody. Celkové náklady nepřesáhnou 10 milionů korun.
4.3.
Obvodní soud pro Prahu 5 začal řešit případ údajné korupce v Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Státní zástupkyně přednesla obžalobu, podle které si někdejší ředitel divize rozvoje PVS Petr Krupička a jeho známý Milan Vondra vzali úplatek 1,6 milionu korun za to, že zajistí souhlasné stanovisko společnosti na stavebním povolení pro výstavbu autosalonu v Praze.
14.2.
Jeden z obří betonových květináčů, které jsou rozmístěné v Praze 5, musel být dnes odstraněn, protože pod ním prasklo vodovodní potrubí. Upozornil na to server iDnes.cz. U havárie, která se stala v Ostrovského ulici na Smíchově, tak kromě techniků zasahoval i velký jeřáb, řekl dnes ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.
5.2.
Od ledna 2013 si mohou zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací, a.s. (PVK) prostřednictvím internetu zarezervovat termín schůzky v technickém oddělení v zákaznickém centru PVK v Dykově ulici. Dosud měli možnost si rezervovat schůzku v zákaznickém oddělení (úterý a čtvrtek), ale nově mohou i v technickém oddělení (pondělí a středa).
1.2.
Před 40 lety, 1. února 1973, byly zahájeny pravidelné dodávky pitné vody z vodního díla Švihov (Želivka) do Prahy. Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za 40 let své existence přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody.
1.2.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) opravily v letošním lednu 344 havárií na vodorovní síti, což je shodný počet jako v loňském lednu. PVK odstraňují havárie bez větších obtíží, řeší v průměru 10-15 havárií denně, což je také celoroční průměr.
31.1.
Před Obvodním soudem pro Prahu 5 dnes začíná hlavní líčení v případu údajné korupce v Pražské vodohospodářské společnosti (PVS).
17.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) bilancují loňský rok. Denní spotřeba pitné vody na 1 Pražana činila loni 109 litrů. PVK za minulý rok opravily 4516 havárií vodovodu, což je o 4,5% více než v roce 2011.
8.1.
V roce 2012 odhalily a prokázaly Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK) celkem 451 případů černých odběrů, z toho v 320 případech šlo o na černo vypouštěné odpadní vody a v 131 o černé odběry pitné vody. Ve srovnání s rokem 2011 byl prokázán téměř stejný počet případů (v roce 2011 to bylo 449).
7.1.
Pražské vodovody a kanalizace opravily během vánočních svátků (od 22. 12. 2012 do 2. 1. 2013) 74 havárií vodovodu. Nejvíce oprav si vyžádaly vodovodní řady (35), přípojky (10) a šoupata (11).
14.12.
Pražské vodovody a kanalizace opravily za posledních 14 dní 160 havárií vodovodu. Oproti stejnému období minulého roku došlo k navýšení poruchovosti o 25%. Během prosince se také podařilo opravit 3 vodovodní řady velkého profilu 800 mm a to bez přerušení dodávky pitné vody pro spotřebitele.
11.12.
Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 58,21 korun bez DPH za metr krychlový. Při zvýšení DPH na 15% zaplatí Pražané v příštím roce 74,35 korun za kubík vody.
7.12.
Navrhovaná cena vody pro rok 2013 je ve výši 72,88 korun za 1000 litrů kohoutkové vody. Navýšení je ve výši jedenácti procent. Cena vody v Praze však stále zůstavá na průměrných hodnotách ve srovnání se zbytkem České republiky.
5.12.
Představenstvo Úpravny vody Želivka a.s. oficiálně stáhlo žádost o dotaci na výstavbu technologie předčištění a rekonstrukce filtrace vody pro vodní nádrž Želivka. Se stažení nesouhlasí radní R. Lohynský. Je to začátek sporu uvnitř pražské koalice, resp. mezi stávajícím a novým správcem?
20.11.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila v těchto dnech opravu vodovodního řadu v ulici Na Popelce a v jejím okolí. V rámci rekonstrukce zdejší komunikace se podařilo opravit také 97 metrů kanalizace a to pomocí bezvýkopové technologie.
12.11.
Jednalo se v drtivé většině případů o významné investice, které mají přímý vliv na provozování vodovodní i kanalizační sítě a v konečném důsledku i na kvalitu pitné vody. Pražané i obyvatelé Středočeského kraje mohli sledovat na vlastní oči, jak peníze vybrané na vodném a stočném přispívají ke zkvalitnění celé vodohospodářské sítě.
30.10.
Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední telefonický průzkum spokojenosti, který pro PVK provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS. Výzkumu se zúčastnilo 700 respondentů z Prahy z řad majitelů rodinných domů, správců bytových domů či bytových družstev, průmyslových zákazníků a firem.
18.10.
Při nedávné tiskové konferenci pražské TOP 09 byl oznámen úmysl převzít provoz Úpravny vody Želivka. Vzhledem k razantnosti projevu se jako logická jevila otázka PROČ? Provozování Želivky není přece tak ekonomicky výhodné, zisky lze očekávat v řádech 10-15 milionů. Není pravým důvodem spíše střet s PVS a snaho ovládnout obří investiční projekty?
18.10.
Někteří majitelé v minulosti podcenili kontrolní možnosti vodárenských provozovatelů a nesprávně napojili srážkové odvodnění na kanalizaci. Domnívali se zřejmě, že je velmi těžké něco podobného odhalit. Pražské vodovody a kanalizace však objevili jednoduchou a velmi účinnou metodu.
12.10.
Tento týden jsme byli přítomni pravidelné provozní zkoušce protipovodňových čerpadel, která slouží k ochraně pražské kanalizační sítě a města před zaplavením vodou. Zajímá vás, jak je v Praze chráněna stoková síť? Přečtěte si následující článek...
10.10.
Pražské vodovody a kanalizace ve své tiskévé zprávě shrnují uplynulé tři čtvrtletí letošního roku. Pokud vás zajímá, co všechno letos už zvládly, přečtěte si následující článek.
8.10.
V minulých týdnech poměrně bouřlivě oznámila pražská TOP 09 záměr převzít provoz Úpravy vody Želivka. Aktuálně přinášíme rozhovor s Tomášem Hudečkem, náměstkem primátora za TOP 09.
2.10.
Aktuální alkoholová kauza přináší problémy také českým a moravským vodohospodářům. Varují před možnou likvidací závadného i nezávadného alkoholu přímo v kanalizaci. Podívejme se, jak tuto situaci řeší ve středních Čechách a v Praze.
26.9.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) i nadále nabízejí hlavnímu městu spolufinancování modernizace Ústřední čistírny odpadních vod Praha (ÚČOV), a to i přesto, že chce metropole převzít provozování Úpraven vody Káraný a Želivka.
24.9.
TOP 09 na dnešní tiskové konferenci oznámila záměr převzít provoz úpraven vody Želivka a Káraný. To však není novinkou - v minulých týdnech jsme o této možnosti psali také u nás na Vodarenstvi.cz. Poněkud překvapivý byl však humbuk, který kolem této skutečnosti TOP 09 dělá a výpady směrem k dosavadnímu provozovateli PVK.
11.9.
Dny otevřených dveří pro veřejnost proběhnou ve dnech 22. a 23. září od 9.30 do 16.30 hodin. Muzeum pražského vodárenství najdete v budově vodárny v Praze-Podolí, Podolská 15. Vstup je zdarma. Akce proběhne v v rámci Dnů evropského dědictví.
31.8.
Prasklý vodovodní řad o průměru 300 mm v ul. Na Chodovci byl příčinou přerušení dodávky vody v ulicích Kremnická, Na Chodovci, Púchovská, Sliačská, Trnavská, Vrútecká a Žilinská na Praze 4. Dnes ve 14hodin byla dodávka vody již obnovena. (aktualizováno)
27.8.
Propad komunikace v ulici Prosecká způsobila závada na kanalizační zděné stoce o průměru 1750 mm. Odpadní voda vymlela část zdiva a následně i okolní terén. V současné době probíhá na místě monitoring podloží komunikace a oprava plynovodu, která bude dokončena během úterý.
23.8.
Nedostatek pitné vody Praze nehrozí, dostatečné rezervy má úpravna vody Želivka, která je hlavní úpravnou pro hlavní město Prahu. Ani delší horké počasí se nepodepsalo na kvalitě a množství vody ve Švihovské vodárenské nádrži, z které se v úpravně vyrábí pitná voda.
6.8.
Za prvních šest měsíců letošního roku odhalily a prokázaly Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK), celkem 251 případů černých odběrů, z toho v 66 případech šlo o černé odběry vody a v 185 případech byly na černo vypouštěny odpadní vody.
20.7.
Ještě včera se Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) podařilo obnovit dodávky vody pro několik desítek tisíc lidí v Praze 4. Ve čtvrtek večer se totiž ocitli bez vody kvůli havárii na čerpací stanici Lhotka. Stanice byla kvůli prasklému potrubí pod vodou.
19.7.
Podle odborníků je počet hlodavců v Praze vyšší než počet obyvatel. Aktuální odhad činí dokonce 5 milionů kusů hlodavců. Pravidelnou deratizací se počet potkanů udržuje na přiměřené úrovni.
16.7.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odstranily za 1. pololetí letošního roku o 7 % havárií vodovodu více než loni. Nadprůměrně přitom narostlo havárií středního a velkého rozsahu, v prvním pololetí došlo k navýšení dokonce o 12 %. Narůst lze přičíst i mimořádným klimatickým podmínkám v zimním období, kdy teploty klesly až na -30 °C.
3.7.
Tři miliardy korun z evropských fondů nabízí Státní fond životního prostředí (SFŽP) obcím a svazkům obcí na výstavbu a renovaci čistíren odpadních vod a kanalizací. Výzvu pro podávání žádostí zveřejnilo ministerstvo životního prostředí v pátek. Přijímat je bude fond od 9. července do 9. srpna 2012.
15.6.
V několika ulicích pražských Kobylis stále neteče voda. V noci prasklo potrubí na Kobyliském náměstí, které vyřadilo dodávku odhadem pro několik set až tisícovku lidí. Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) na opravě pracují, obnovení dodávek vody očekávají až v pátečních ranních hodinách, sdělil ČTK mluvčí PVK Ondřej Pokorný.
8.6.
Posláním Minigrantů je přinášet cílenou pomoc tam, kde je třeba. Jednotlivé projekty jsou navrhovány konkrétnímy dobrovolníky - zaměstnanci společností skupiny Veolia Environnement. Za pět let svého působení Minigranty finančně podpořily 425 veřejně prospěšných projektů vice než 11 milióny korun. Pojďme se inspirovat...
25.5.
V rámci včerejší tiskové konference u příležitosti 40. výročí Úpravny vody Želivka proběhla také prohlídka areálu, ze které jsme pro vás připravili krátkou fotogalerii. Nahlédněte s námi do míst, které jsou běžně pro veřejnost uzavřené.
25.5.
Největší úpravna vody v ČR a jedna z největších v Evropě byla uvedena do provozu 25. května 1972. Do letošního roku zde bylo vyrobeno přes 4 mld. m³ pitné vody pro 75% Prahy, částečně i Středočeský kraj a kraj Vysočina. Voda je ze Želivky distribuována do vodojemu v Jesenici u Prahy pomocí 52 km dlouhého štolového přivaděče o průměru 2,64 m.
22.3.
Rada hlavního města bude mít další dvě poradní komise. Jedna bude řešit plánovanou přestavbu ústřední čistírny odpadních vod, druhá se bude zabývat možnými prioritami Prahy pro další rozpočtové období EU. Složení komisí dnes schválila rada města, novináře o tom informovalo tiskové oddělení pražského magistrátu.
19.3.
AKTUALIZOVÁNO Muzeum pražského vodárenství v Podolí, které se otvírá jen vzácně, navštívilo o víkendu při příležitosti Světového dne vody rekordních 4.815 návštěvníků. Lákadlem byly nejen staré vodovodní systémy, modely stavidel, mlýnských strojů nebo historické čerpadlo z roku 1830.
12.3.
Další příspěvek na blogu na Idnes.cz. Tentokrát o pražské čističce a evropských dotacích. Přenášíme v původním znění..
24.2.
Noc univerzit je společný projekt Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické a České zemědělské univerzity. V rámci této akce 28. února od 16.00 do 22.00 hod. je pro Vás připravena řada unikátních prohlídek do zákulisí vysokých škol. Vstup na akci je zdarma, pro děti je připravena řada poznávacích aktivit.
21.2.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK)zaznamenaly od pátku do neděle 85 havárií vodovodu. Průměrný počet poruch za poslední týden tak klesl ze 40 během předchozích mrazivých dnů na 30 denně, sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti Ondřej Pokorný.
9.2.
PVS oznámila dlouho očekávané změny na pozici předsedy představenstva. Odvolání součastného ředitele Martina Vlasty není jistě překvapením. Očekávaná byla také nomice na předsedu novým koaličním pražským partnerem - TOP 09.
8.2.
Ztráty vody ve vodovodní síti Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) loni klesly z předloňských 21,6 na 21,1 procenta. Úniky vody se firmě daří dlouhodobě snižovat. Za posledních 15 let se procento ztrát snížilo na polovinu.
7.2.
V Praze a okolí v důsledku silných mrazů v posledních dnech výrazně přibylo havárií vodovodu. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) řešily za poslední tři dny 99 poškození, což je několikanásobně větší množství, než činí běžný průměr v průběhu roku.
20.1.
Podle František Baráka, předsedy SOVAK ČR, by měla Praha hledat další cesty pro financování modernizace Ústřední čistírny odpadních vod. Přečtěte si aktuální vyjádření pro zpravodajský server Euro.cz.
18.1.
Projekt na modernizaci pražské čistírny odpadních vod patří mezi tři desítky těch, které zřejmě s definitivní platností nedosáhnou na podporu z evropských fondů.
12.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyrobily v uplynulém roce více než 118 milionů krychlových metrů pitné vody. Je to o tři procenta méně než v roce 2010. ČTK to dnes oznámil mluvčí firmy Ondřej Pokorný. Havárií bylo 4309, tedy o osm procent více než před rokem.
25.11.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) letos opravovali téměř 4000 havárií vodovodu, což je asi o osm procent více než ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Ondřej Pokorný. Nejvíce závad společnost zaznamenala v městské části Praha 4.
16.11.
Praha netrpělivě očekává experty z organizace JASPERS, která dotační projekty pomáhá připravovat a zároveň k nim zaujímá stanoviska. Návštěva je pro získání evropské dotace klíčová. Praha ze strategických důvodů o vyjednávání zatím spíše mlčí.
23.9.
Splečnost Veolia Voda finančně podpořila kompletní rekonstrukci mýtných domků na mostě Legií v Praze. Restaurátoři zde pracovali již od roku 2009. 2 mýtné domky byly slavnostně předány tento týden, zbylé 2 budou předány v říjnu.
23.9.
Velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje mohou zhlédnout návštěvníci, kteří o víkendu zavítají do Muzea pražského vodárenství v Praze 4 Podolí, které se nachází v budově Podolské vodárny.
15.9.
Praha zdá se našla způsob, jak postoupit v jednání ohledně získání evropské dotace na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze. Pomoci by měl bývalý eurokomisař Pavel Telička. O tom, že se mimořádně vyzná v bruselské byrokracii není pochyb.
14.9.
Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun bez DPH sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.
13.9.
Radní hlavního města by dnes měli potvrdit vítěze miliardového tendru na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Komise, která nabídky posuzovala, už v srpnu doporučila sdružení firem ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.
30.5.
Konference vytváří platformu pro politiky, vědce i zástupce soukromého sektoru. Letošní ročník má výstižné motto: "Budoucnost má řešení, ale musíme na něm začít pracovat už teď".
26.4.
Magistrát hlavního města Prahy provedl kontrolu staveb protipovodňových opatření v Praze a oznámil, že dojde ke změně celého systému kontroly. Magistrát hledá správce a provozovatele i pověřenou osobu pro měsíční dohled.
19.3.
Pražské vodovody a kanalizace pro vás v rámci Světového dne vody i letos připravili možnost zdarma navštívit Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Otevřeno bude v sobotu 26. a v neděli 27. března od 9.30 do 16.30.
22.2.
Požadavky na uchazeče ve výběrovém řízení na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Shodla se na tom dnes komise, která tendr přepracovávala. ČTK to řekl člen komise a radní Radek Lohynský (ODS).
31.1.
V Bruselu to po jednáních s představiteli Evropské komise, která o tom rozhodne, ČTK řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Dodal, že věří, že česká metropole peníze z Bruselu získá.
26.1.
Radní hlavního města dnes zřídili komisi, která má přepracovat tendr na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod.
20.1.
Nad novou čistírnou vznikne park, podle pražského primátora Bohuslava Svobody bylo zadání takové, že lidé nesmí poznat, že přešli ze Stromovky nad čistírnu. Zakryta bude posléze i současná čistírna. O tom, co nad ní vyroste, ale nebylo podle Boučka dosud rozhodnuto
19.1.
Praha nechá přepracovat miliardový tendr na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Zjednodušeny budou především požadavky na uchazeče. Po jednání rady to dnes řekl novinářům primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
23.12.
Společnost Veolia Voda Česká republika odeslala 21. prosince na účet Člověka v tísni celkem 200 tisíc korun. Jde o výtěžek z prodeje karaf na vodu, který byl zahájen 1. prosince 2010.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
1.7.
Problematice čerpání dotací z OPŽP se věnujeme dlouhodobě. Dnes přinášíme pohled ze strany významné vodárenské společnosti Veolia Voda. V rozhovoru pro Lidové noviny se k politice evropských dotací vyjádřil Philippe Guitard, šéf Veolia Eau pro Evropu. Pro příští týden připravujeme článek věnující se specifikám u menším provozovatelů.
18.6.
Stará čistírna se zapojila do projektu Hospodářské komory pod názvem Praha technická. Pro návštěvníky je každé úterý připravena nová rozšířená zážitková trasa B.
19.4.
Návštěvníci uvidí unikátní technologické zázemí a navíc se podívají z téměř padesátimetrové vodárenské věže.
22.2.
19.2.
Stará čistírna – ekotechnické museum v pražské Bubenči se stala jednou z 38 nových národních památek. Nenechte si ujít její prohlídku!
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE