Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Nejvyšší správní soud vrátil zpět do hry devítimilionovou pokutu

Nejvyšší správní soud vrátil zpět do hry devítimilionovou pokutu

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil zpět do hry devítimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro společnost Vodovody a kanalizace Pardubice. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na webu NSS, kde ale zatím není zveřejněno odůvodnění.

Pokutou za údajné chyby v tendru za 300 milionů na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně. Šlo o jednu z nejvyšších pokut za veřejné zakázky v historii.

Krajský soud v Brně už měl případ jednou na stole. Loni v srpnu pokutu zrušil, což se ale nelíbilo ÚOHS, který podal úspěšnou kasační stížnost k NSS.

Vodárenská společnost podle ÚOHS chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jak dospěla k závěru, že mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů jsou opodstatněné - vysvětlení nabídek uchazečů vodárenská firma akceptovala. Tím se podle antimonopolního úřadu postup vodárenské společnosti stal nepřezkoumatelným a netransparentním.

Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen
. Podle ÚOHS je ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek jen stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila.

Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Úřad to kritizoval.
ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Vodovody a kanalizace ale tvrdily, že smlouvu uzavřít musely, aby stihly termíny pro čerpání peněz z dotací. Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před sedmi lety za 485 milionů korun. Její modernizace měla zlepšit životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.

 

Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence

22. 9. 2015 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE