Více než čtvrt miliardy korun půjde z evropských fondů na zadržování vody krajině a řešení problémů se suchem. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o investici například na vybudování nových mokřadů či jejich obnovy a hospodaření s dešťovou vodou.
Žádat o dotace mohou do konce června podávat obce, kraje, státní podniky, neziskové organizace a podnikatelé. ČTK o tom informovala mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Mezi preventivní opatření nepatří podle ministerstva jen vodní prvky, jako jsou malé vodní nádrže, tůně a mokřady, ale i takzvaný vegetační pokryv. Jde o vytvoření travních pásů, zakládání a obnovu mezí a remízků a zlepšení stavu lesů. Z fondů EU je na uvedené účely vyčleněno celkem 287,5 milionu korun.
"Loňský extrémní úbytek vody v ČR jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit, a vláda již v červencovém materiálu z roku 2015 schválila souhrn opatření na ochranu vodních zdrojů," uvedl Brabec v tiskové zprávě.
Do konce června také mohou obce do 500 obyvatel žádat o dotace z Národního programu Životní prostředí na úsporné hospodaření s vodou. Cílem je motivovat malé obce k úspornému využívání vody.
Mezi další opatření k ochraně vody patří například růst poplatků za odběr podzemní vody, a to do roku 2022 na trojnásobek. Jak Brabec už dříve řekl ČTK, poplatky by se pro čtyřčlennou rodinu měly každý rok zvýšit v průměru o 70 korun. Navýšení je v novele zákona o vodách. Původně ministerstvo uvažovalo o čtyřnásobném růstu.
30.1.
Obyvatelé v Novém Boru na Českolipsku mohou poprvé žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. V rozpočtu má město na dotace připraveny dva miliony korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 1. února, získat mohou od města až 50.000 korun, maximálně ale 70 procent nákladů. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
24.1.
O dotace na stavbu či modernizaci vodovodu, kanalizace nebo čistírny odpadních vod požádalo za tři měsíce 280 obcí. Částka, o kterou žádají, činí dohromady deset miliard korun, což je zhruba třikrát více, než kolik činí celková dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministr Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že bude hledat další peníze na podporu těchto projektů.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
9.11.
V Nejdku skončil tříletý projekt výstavby kanalizace za více než 275 milionů korun. S tím byly postupně spojeny dopravní uzavírky po celém městě, jinak se ale stavba obešla bez větších problémů, řekl ČTK starosta Nejdku Lubomír Vítek (Strana zelených). Z vlastních prostředků hradil Nejdek zhruba třetinu nákladů, zbylou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí a Karlovarského kraje.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
4.11.
Obce Skorkov a Sojovice na Mladoboleslavsku dokončily rekonstrukci čističky odpadních vod za více než 30 milionů korun. Čističku bylo potřeba zmodernizovat a zvýšit její kapacitu, informovala dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová. Většinu nákladů zaplatily evropské fondy.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
20.4.
Malé jihočeské obci s ročním rozpočtem 6 milionů korun reálně hrozí, že bude muset vrátit kompletní státní dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizaci ve výši přes 25 milionů korun a k tomu vyměřené penále 21 milionů korun. Obci hrozí finanční problémy a bývalému starostovi Antonínu Poskočilovi pět let vězení.
24.3.
Server Vodarenstvi.cz uspořádal na přelomu ledna a února letošního roku anketu na téma čerpání evropských dotací z OPŽP. Odpovědělo celkem 420 starostů od malých obcí až po krajská městů. Zkušenosti starostů jsou však bohužel negativní.
14.3.
Na Vysočině neinvestují do čistíren odpadních vod jen města a městyse, ale i větší vesnice. Starostové obcí oslovení ČTK uvedli, že se chtějí vyhnout postihům, které by jim v nejbližších letech hrozily kvůli znečišťování toků.
15.2.
Informace „bez obalu“, diskuse i příklady z praxe, to vše čekalo na starosty obcí při pondělním workshopu s příznačným názvem Starosti starostů. Organizaci zajistilo Sdružení místních samospráv (SMS ČR) a poslankyně Alena Hanáková.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE