Na Vysočině neinvestují do čistíren odpadních vod jen města a městyse, ale i větší vesnice. Starostové obcí oslovení ČTK uvedli, že se chtějí vyhnout postihům, které by jim v nejbližších letech hrozily kvůli znečišťování toků.
Letos začali stavět čistírnu a novou kanalizaci v Malém Beranově blízko Jihlavy. Pro obec s necelými 600 obyvateli to znamená náklady kolem 74 milionů korun. Z větší části je zaplatí dotacemi, řekl starosta Petr Tomášek.
Výjimka umožňující vypouštění odpadních vod z Malého Beranova do řeky Jihlavy skončí v prosinci 2014. "Platili bychom pak pokuty," vysvětlil starosta. Zprovoznění čistírny a nové kanalizace podle něj bude pro rozrůstající se obec v každém případě přínosem, protože se zlepší životní prostředí a kvalita vody v řece. Odpady se zatím z domů vypouští v lepším případě přes septiky. U některé staré zástavby jsou jen trativody vyvedené na pozemky.
Stavbu čistírny a kanalizací slíbilo z 65 procent zaplatit ministerstvo zemědělství. Dalších sedm milionů korun dostanou Beranovští od kraje, pokud to schválí březnové krajské zastupitelstvo. Na dofinancování si obec bude muset vzít úvěr. O jeho výši se podle starosty bude rozhodovat v nejbližší době.
Letošní krajská dotace 42 milionů korun na drobné vodohospodářské ekologické akce by podle návrhu krajské rady měla plynout na čistírny a kanalizace ve 13 obcích a menších městech. Třeba Horní Dubenky na Jihlavsku se 650 obyvateli by měly dostat přes osm milionů Kč na další část kanalizace. Fryšava pod Žákovou horou s necelými 400 stálými občany investuje podle údajů kraje do kanalizace a čistírny více než 40 milionů Kč. Tato obec však patří mezi oblíbená rekreační sídla na území CHKO Žďárské vrchy; počet chat a chalup se pomalu blíží počtu trvale obydlených domů.
Na Vysočině funguje 704 samosprávných sídel. Předloni bylo podle statistik na území kraje 148 čistíren odpadních vod. V domech napojených na veřejnou kanalizaci s čistírnou bydlelo 362.800 lidí, tedy 70,4 procenta všech obyvatel Vysočiny. Průměr v Česku byl vyšší skoro o šest procent.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
30.1.
Obyvatelé v Novém Boru na Českolipsku mohou poprvé žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. V rozpočtu má město na dotace připraveny dva miliony korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 1. února, získat mohou od města až 50.000 korun, maximálně ale 70 procent nákladů. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
24.1.
O dotace na stavbu či modernizaci vodovodu, kanalizace nebo čistírny odpadních vod požádalo za tři měsíce 280 obcí. Částka, o kterou žádají, činí dohromady deset miliard korun, což je zhruba třikrát více, než kolik činí celková dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministr Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že bude hledat další peníze na podporu těchto projektů.
11.4.
Více než čtvrt miliardy korun půjde z evropských fondů na zadržování vody krajině a řešení problémů se suchem. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o investici například na vybudování nových mokřadů či jejich obnovy a hospodaření s dešťovou vodou.
18.12.
Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody způsobené letošním suchem na 2,6 miliardy korun, zatímco ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody zatím na 1,2 miliardy korun. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory Miroslav Toman. Podle ministerstva není ale sčítání škod ještě hotové.
9.11.
V Nejdku skončil tříletý projekt výstavby kanalizace za více než 275 milionů korun. S tím byly postupně spojeny dopravní uzavírky po celém městě, jinak se ale stavba obešla bez větších problémů, řekl ČTK starosta Nejdku Lubomír Vítek (Strana zelených). Z vlastních prostředků hradil Nejdek zhruba třetinu nákladů, zbylou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí a Karlovarského kraje.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
4.11.
Obce Skorkov a Sojovice na Mladoboleslavsku dokončily rekonstrukci čističky odpadních vod za více než 30 milionů korun. Čističku bylo potřeba zmodernizovat a zvýšit její kapacitu, informovala dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová. Většinu nákladů zaplatily evropské fondy.
29.10.
Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
12.8.
Tři středočeské obce dostanou celkem 17 milionů korun od Středočeského kraje na výstavbu kanalizace. Konkrétně jde o Nové Strašecí na Rakovnicku a Tatce a Ratenice na Kolínsku. Dnes o tom rozhodli krajští radní. Projekty by podle nich měly významně přispět k ochraně povrchových a nadzemních vod určených pro zásobování pitnou vodou.
9.8.
Dostupnost, kvalita a čistota vody patří verbálně mezi hlavní priority Evropské unie. Reálně ale platí pro vodohospodářskou oblast při čerpání dotací horší podmínky než v přístupu k evropským financím v řadě oblastí, které jsou s významem čistoty a dostupnosti vody nesrovnatelné.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
20.4.
Malé jihočeské obci s ročním rozpočtem 6 milionů korun reálně hrozí, že bude muset vrátit kompletní státní dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizaci ve výši přes 25 milionů korun a k tomu vyměřené penále 21 milionů korun. Obci hrozí finanční problémy a bývalému starostovi Antonínu Poskočilovi pět let vězení.
24.3.
Server Vodarenstvi.cz uspořádal na přelomu ledna a února letošního roku anketu na téma čerpání evropských dotací z OPŽP. Odpovědělo celkem 420 starostů od malých obcí až po krajská městů. Zkušenosti starostů jsou však bohužel negativní.
17.3.
Ministerstvo zemědělství chce obnovit program, který by obcím pomohl s přípravou projektových dokumentací na stavbu kanalizace a vodovodů. S budováním vodovodních sítí má problémy kolem devíti procent obcí v zemi.
15.2.
Informace „bez obalu“, diskuse i příklady z praxe, to vše čekalo na starosty obcí při pondělním workshopu s příznačným názvem Starosti starostů. Organizaci zajistilo Sdružení místních samospráv (SMS ČR) a poslankyně Alena Hanáková.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE