V Pardubicích zaplatí lidé za vodné a stočné příští rok 71 Kč, v Chrudimy 67,9 Kč a ve Vysokém Mýtě 59 korun.
Domácnostem v Pardubickém kraji vodárny v příštím roce zvýší ceny. Nové ceníky už řada z nich připravila, navyšují je nejčastěji o jednotky procent.
Nejdražší voda bude v Pardubicích, vodné a stočné vyjde téměř na 71 korun za metr krychlový.
"Cena vodného zahrnuje nárůst o nově zavedenou platbu za odběr povrchové vody z písníku Oplatil, do srpna letošního roku jsme ji neplatili. Představuje to zvýšení nákladů asi o deset milionů korun," informoval novináře ředitel společnosti VaK Pardubice Josef Fedák.
Chrudimské vodárny zvýší ceny vodného a stočného o 3,5 procenta na téměř 67,90 koruny. Důvody zdražení se každý rok opakují. "Na úpravě ceny se výrazně podílí inflace, růst cen elektrické energie a poplatky státu za odebranou surovou vodu. Vliv má také neustále se snižující spotřeba vody, zejména v důsledku redukce výroby některých podniků," poznamenal ředitel Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.
Chrudimský odběratel, který denně spotřebuje průměrně 110 litrů vody, měsíčně zaplatí asi o 50 korun víc než v letošním roce.
Ve Vysokém Mýtě vodné a stočné vzroste o 18 procent na 59 korun za metr krychlový.
Ve Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Jablonném nad Orlicí zveřejní cenu vodného a stočeného během prosince. "Cenu jsem loni zvyšovali už během roku kvůli tomu, že skončila textilka Perla. Nárůst ceny by proto neměl být razantní," uvedl náměstek ředitele orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
17.5.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) chce letos předložit nové varianty splavnění Labe v úseku od Přelouče do Pardubic. Proti původní trase plavebního kanálu přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy dlouhodobě vystupovali ekologové a stavbu úspěšně blokovali. Nové vedení vodní cesty by se mělo co nejvíce vyhnout celé evropsky významné lokalitě Louky u Přelouče, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
26.4.
Svitavy chystají další úpravy rekreačního areálu Brand u rybníku Rosnička za až deset milionů korun. Rozšířit by se mělo parkoviště a síť mlatových cest, u vstupu do areálu vznikne odpočinkové místo s informačními tabulemi, lavičkami a stojany na kola. Přibýt má zeleň a nové molo u rybníka.
17.2.
Pardubický kraj připravuje ve třech svých zdravotnických zařízeních výstavbu nádrží na zachytávání dešťové vody. Bude sloužit k zalévání i k splachování záchodů. Na projekty chce hejtmanství získat dotaci z Národního plánu obnovy, uvedl Pardubický kraj v tiskové zprávě.
17.12.
Zastupitelé Pardubic dnes schválili celkovou rekonstrukci koupaliště Cihelna. Oproti předchozímu návrhu byla očekávaná cena snížena ze 140 milionů na 130 milionů korun včetně DPH. Ve výběrovém řízení bude město po dodavateli požadovat, aby platby rozložil do tří let. Tím se Pardubice vyhnou nutnosti financovat opravy z úvěru.
3.12.
Svitavy letos dokončily tříletý zkušební provoz komplexu opatření pro revitalizaci rybníku Rosnička. V roce 2018 hygienici v oblíbené rekreační nádrži za městem kvůli sinicím zakázali koupání již v polovině června, později v rybníku uhynuly všechny ryby.
30.11.
Město Lanškroun na Orlickoústecku chce u Dlouhého rybníka postavit koupací biotop. Má hotovou studii. Biotopové koupaliště by mělo být na pláži a zčásti zasahovat do rybníka. Vodu v biotopech čistí rostliny, běžná koupaliště používají chemické přípravky, uvedlo město v tiskové zprávě. Biotopové koupaliště v kraji má od loňska Hlinsko na Chrudimsku.
9.11.
Odbahnění jezera Čičák v Pardubicích se bude dělat na etapy, a to kvůli chráněným obojživelníkům, kteří v něm žijí. Radnice to plánuje v příštím roce, vodní plocha je poslední ve městě, kde ještě nebyly odstraněny letité sedimenty. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
22.10.
Pardubický kraj letos podpořil výstavbu nových vodovodů a kanalizací v obcích regionu 82 miliony korun, což je o 12 milionů víc než o rok dřív. Peníze jsou určené i na projektové dokumentace a na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury. Celková hodnota podpořených investičních akcí dosáhne zhruba 1,4 miliardy korun.
21.10.
Koupaliště Cihelna v Pardubicích nutně potřebuje generální rekonstrukci, jinak se časem bude muset zavřít. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS). Město má připravený návrh oprav za 135 milionů korun. O záměru budou hlasovat zastupitelé.
20.10.
Město Polička na Svitavsku na konci října zahájí dílčí modernizací čistírny odpadní vod. Díky rekonstrukci budou dešťové odpadní vody, které tečou do Bílého potoka, méně znečištěné. Náklady budou necelých 25 milionů korun bez DPH, uvedla radnice v tiskové zprávě.
22.9.
Vodovody a kanalizace Chrudim dokončily rekonstrukci části vodovodního přivaděče mezi Chrudimskem a Pardubickem. Projekt komplikovaly červnové přívalové deště, i tak se povedlo investici dokončit o měsíc dřív. ČTK to řekl ředitel vodáren Ivo Doskočil. Původní potrubí, které zásobuje vodou obyvatele Chrudimska, Pardubicka a Královéhradecka, bylo staré téměř 60 let.
18.8.
Městys Trhová Kamenice dokončil nejnákladnější projekt ve své historii, výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod stála více než 130 milionů korun. Díky nim by se měla zlepšit kvalita vody v řece Chrudimce i v přehradní nádrži Seč, která leží níže po toku.
11.8.
Litomyšl na Svitavsku připravuje další protipovodňová opatření za miliony korun. Chce rekonstruovat kanalizaci, aby pojala víc vody. Letos v létě se městu nevyhnuly silné bouřky a přívalové deště, které napáchaly škody, uvedl mluvčí města Michele Vojáček v tiskové zprávě.
4.8.
Obec Kočí na Chrudimsku čeká největší investiční akce její historie. Na podzim chce začít budovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 102 milionů korun. Na stavbu získala dotaci z Operačního programu životní prostředí 47 milionů korun, dalšími 3,2 milionu korun by měl přispět Pardubický kraj. Pro obec s ročním rozpočtem kolem deseti milionů korun bude i tak financování stavby zatěžující.
14.7.
Vodovody a kanalizace Chrudim připravují rekonstrukci další části vodovodního přivaděče mezi Chrudimskem a Pardubickem. Na podzim chtějí dokončit opravu úseku mezi prameništěm podzemní vody v Podlažicích a vodojemem ve Slatiňanech zhruba za 130 milionů korun, příští rok chtějí pokračovat s trasou ze Slatiňan do Mikulovic.
1.7.
Pardubický kraj podpoří více než 61 milionem korun výstavbu nových vodovodů a kanalizací v regionu. Peníze jsou určené i na projektové dokumentace a na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury. Krajští zastupitelé schválili příspěvek na několik desítek projektů, uvedla v tiskové zprávě Denisa Píšová z kanceláře hejtmana.
29.6.
Heřmanův Městec na Chrudimsku plánuje postavit suchý poldr, který město ochrání před bleskovými povodněmi z Podolského potoka. Přípravy a dokončení projektu potrvá tři čtyři roky. ČTK to řekl starosta a krajský radní Josef Kozel (3PK). Povodně postihly město loni, škody byly veliké.
17.6.
Vodovody a kanalizace Pardubice zvýšily vloni výnosy o 17 milionů korun na 770 milionů korun. Zisk před zdaněním meziročně klesl z 36 milionů na osm milionů korun. Kvůli odložené dani z příjmu právnických osob je však výsledkem ztráta 3,4 milionu korun, v roce 2019 činil čistý zisk téměř 28 milionů. Představenstvo navrhlo její vyrovnání z rezervního fondu, uvedla společnost ve výroční zprávě.
8.6.
Zhruba před rokem začala modernizace úpravny vody v Hrobicích na Pardubicku. Hotová je například nová provozní budova, vrtají se nové zdroje podzemní vody. Práce pokračují i přes komplikace s pandemií podle harmonogramu. Práce by měly skončit v roce 2023. ČTK to řekla technická náměstkyně podniku Vodovody a kanalizace a manažerka projektu Gabriela Fialková.
31.5.
Během dvou měsíců vznikne kolem jezera Bajkal v Pardubicích cyklostezka a mlatová cesta. Práce začnou v pondělí. Městský obvod II dělá druhá etapu, severní stranu dokončil před dvěma lety. ČTK to řekl starosta MO II Radek Hejný (ANO).
29.4.
Zhruba 400 milionů korun bez DPH bude stát poldr Kutřín na říčce Krounce na Chrudimsku, jehož výstavbu dnes zahájil státní podnik Povodí Labe. Dokončen by měl být na podzim 2024, většinu peněz poskytlo ministerstvo zemědělství. Povodí Labe již v minulosti ve dvou etapách vybudovalo v některých obcích po toku menší stavby protipovodňové ochrany, například hráze.
28.4.
Chrudim chce letos zahájit nákladnou výstavbu kanalizace v místní části Medlešice. Nejdříve musí opravit kanalizační výtlak na čistírnu odpadních vod ve Vestci, na rekonstrukci s odhadovanou cenou 5,4 milionu korun vypsalo město výběrové řízení. Práce by měly začít v srpnu a skončit v prosinci, řekl včera novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
17.3.
S blížícím se jarem se zaplnily tůně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích. V zimě je vyhloubily bagry, letos se stanou líhništěm vzácných živočichů nebo místem pro rostliny. ČTK to řekl Ivan Hoza z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Pardubice.
12.3.
V Pardubickém kraji se v předchozích pěti letech zvýšil instalovaný výkon malých vodních elektráren. Vloni oproti roku 2015 vzrostl o 2,4 procenta na 29,7 megawattu (MW). Výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu naopak většinou poklesl, zvláště u fotovoltaických elektráren, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
8.2.
Co to je sociálně únosná cena vody a kdo ji stanoví? Jsou letošní ceny vody sociálně únosné? Pojďme s vysvětlit základní pojmy a srovnat aktuální ceny se sociálně únosnou cenou vody.
29.1.
U Kutřína, místní části obce Perálec na Chrudimsku, začne výstavba velkého protipovodňového poldru. Za 397 milionů korun bez DPH jej pro Povodí Labe postaví firma OHL ŽS, která zvítězila v soutěži s devíti účastníky. Doba trvání výstavby byla stanovena na 45 měsíců od podpisu smlouvy, který se uskutečnil 11. ledna, uvedla mluvčí státního podniku Hana Bendová.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
4.11.
Povodí Labe pokračuje v budování protipovodňových opatření na řece Třebovce od Třebovic k České Třebové. V předchozích třech etapách již byla dokončena rekonstrukce rybníku Hvězda, nad rybníkem v minulosti vznikly čtyři poldry pro zadržení velké vody, upraveno bylo i koryto řeky mezi Dlouhou Třebovou a Ústím nad Orlicí.
21.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim zahájila první etapu rekonstrukce přivaděče Vodárenské soustavy východní Čechy mezi prameništěm podzemní vody v Podlažicích a vodojemem ve Slatiňanech. Největší investiční akce v novodobých dějinách firmy bude stát více než 130 milionů korun.
4.9.
Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který před dvěma lety založil Pardubický kraj, vybral v regionu deset oblastí s vodními toky, jimž se chce podrobně věnovat s ohledem na ochranu před záplavami nebo zadržení vody v krajině. V nich připravuje pět projektů, jež by měly situaci zlepšit.
1.9.
Dnes začnou rybáři s výlovem Sopřečského rybníka na Pardubicku. Musí chov zlikvidovat, protože se tam vyskytla nákaza herpes virem. ČTK to řekl majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka. Nakažené ryby hynou, na člověka vir přenosný není.
8.7.
Město Pardubice připravuje strategii proti suchu a teplému počasí. Opatření navrhnou zelené střechy a fasády nebo rozsáhlejší výsadbu stromů, keřů a travnatých ploch či efektivnější nakládání s dešťovou vodou, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
26.6.
Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
24.6.
Vodárny v Pardubickém kraji loni vyrobily 27,176 milionu metrů krychlových pitné vody. Je to nejméně za uplynulých pět let, meziročně se výroba snížila o 2,4 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Většina vody, 21,7 milionu metrů krychlových, byla z podzemních zdrojů.
27.5.
Hlinsko na Chrudimsku bude mít po desítkách let znovu v provozu koupaliště, nově v biotopové variantě. Město ho stavělo bez dotací a zaplatilo za něj kolem 40 milionů korun. Veřejnosti se otevře nejspíš na konci června. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil (nestraník za ČSSD).
5.3.
Litomyšl podpoří čištění odpadních vod v místech, kde není zavedena kanalizace. Obyvatelé mohou od poloviny března do konce srpna požádat o dotací na pořízení nové nebo náhradu nefunkční čistírny odpadních vod. Novinářům to řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Program se týká především venkovských částí města.
14.2.
Žamberk na Orlickoústecku zrekonstruuje městské koupaliště ve sportovním areálu Pod Černým lesem. Bazénové vany obložené dlaždicemi jsou dlouho ve špatném stavu. Nahradí je nerezové, které jsou sice dražší, ale mají dlouhou životnost.
12.2.
Krajský úřad Pardubického kraje prodloužil lhůtu, v níž má elektrárna Chvaletice doplnit podklady pro žádost o povolení k vypouštění odpadních vod. Vyplývá to z usnesení úřadu, které ČTK poskytla Laura Otýpková z právnické organizace Frank Bold Society. Původně provozovatel dostal lhůtu do konce ledna, nyní byla prodloužena do konce března.
11.2.
V Řečanech nad Labem na Pardubicku vysychá soustava pěti rybníků, lidé nemají vodu ve studnách. Obec potřebuje napojit rybníky na Labe, aby nepříznivý stav zvrátila. Úpravy by mohly být hotové do tří let. ČTK to řekla starostka Michaela Matoušková (STAN).
16.1.
Povodí Labe příští rok nebo napřesrok obnoví průtočnost Opatovického kanálu na Pardubicku. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Hana Bendová. Je zanesený sedimenty a ubývá v něm voda. Bagry vytěží kolem 30.000 metrů krychlových bahna. Kanál dostavěli Pernštejnové přibližně před 500 lety a je technickou památkou.
19.12.
Chrudimská radnice se chce znovu pokusit získat vliv ve společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim. Ve firmě, která vlastní a spravuje vodárenskou a kanalizační síť téměř v celém okrese, je město největším akcionářem. Přitom ale nemá od léta žádného zástupce ve statutárních orgánech firmy.
21.11.
Pardubické vodárny připravují modernizaci úpravny vody v Hrobicích. Na investici za více než 637 milionů korun dostanou evropskou dotaci nejméně 190 milionů korun. Projekt patří k nejnákladnějším v historii vodáren, uvedl v tiskové zprávě manažer ITI Hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský.
20.11.
V příštím roce zdraží v Pardubicích a okolních obcích vodné a stočné o 5,35 procenta. Letos domácnosti platí 85,66 koruny za metr krychlový, cena stoupne na 98,50 koruny, uvedly včera vodárny v tiskové zprávě.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
12.11.
Zhruba v polovině listopadu skončí v Pardubicích první etapa odbahňování Matičního jezera. Sedimenty odsával plovoucí bagr do speciálních pytlů, které pak zpevní břehy. Jde o metodu, která se v Česku ještě moc nepoužívá. Práce budou pokračovat v příštím roce. ČTK to řekl Josef Klíma z firmy Hydro&Kov, která zakázku provádí.
11.11.
Pardubický kraj modernizoval čistírnu odpadních vod v odborném léčebném ústavu Albertinum v Žamberku na Orlickoústecku. Opravená čistička už nezapáchá. Práce trvaly rok, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.
24.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice včera slavnostně ukončila modernizaci úpravny vody v Mokošíně na Pardubicku a rekonstrukci částí skupinového vodovodu. Zhruba za 148 milionů korun kompletně vyměnila technologickou část úpravny, opravila přivaděč Jankovice a vyměnila technologii na vrtech v Brlohu a Jankovicích.
10.10.
Ministerstvo životního prostředí zrušilo změnu integrovaného povolení elektrárny Chvaletice, kterou v létě vydal Krajský úřad Pardubického kraje. Elektrárna žádala o prodloužení povolení k vypouštění odpadních vod do Labe a o navýšení limitů některých vypouštěných látek.
8.10.
Pardubice by chtěly, aby poblíž budoucího severovýchodního obchvatu města vzniklo protipovodňové jezero, takzvaný mokrý poldr na Spojilském odpadu. Sloužil by jak k ochraně před povodněmi, tak k rekreaci. Město již v roce 2014 nechalo zpracovat projektovou dokumentaci, zejména kvůli nedořešeným vlastnickým vztahům k pozemkům nebyla dokončena.
30.8.
Státní Ředitelství vodních cest (ŘVC) chystá alternativní trasu kanálu pro splavnění Labe u Přelouče. Stavba, vedená kvůli obejití jezu v Přelouči přes cenou přírodní lokalitu Slavíkovy ostrovy, dosud narážela na odpor ekologických organizací a koliduje s plánovaným zařazením biotopu do evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
29.8.
Pravidelnou odstávku plaveckého areálu v Pardubicích jeho provozovatel letos nezkrátí tak jako v minulých letech. Začala v pondělí a bude trvat celé dva týdny do neděle 8. září. Během výluky zaměstnanci i najatá odborná firma opraví a odstraní všechny závady a poruchy. Letos jich je hodně, řekl ČTK ředitel areálu Jiří Vysoudil.
21.8.
Svitavské radnici se daří zlepšovat čistotu rybníka Rosnička, opatření přijatá po loňském náporu sinic se zatím osvědčila. Letos koupání nic nebrání. Minulý rok hygienici v oblíbené rekreační nádrži za městem kvůli sinicím zakázali koupání již v polovině června, později v rybníku uhynuly všechny ryby. Letos se kvalita vody minulý týden dokonce zlepšila na nejvyšší stupeň.
13.8.
Vzorky vody odebrané v pátek z vodovodní sítě v Poličce na Svitavsku již neprokázaly přítomnost bakteriálních indikátorů fekálního znečištění. Ty byly zjištěny v předchozích odběrech, navíc byly dříve zjištěny vysoce infekční noroviry. V Poličce za poslední týdny onemocněly průjmem desítky či stovky lidí.
13.8.
Vodárny VHOS, které jsou největším provozovatelem vodovodů a kanalizací na Svitavsku, vytvořily v období od 1. října 2017 do 30. září 2018 čistý zisk 9,67 milionu korun. Výsledek je o téměř milion korun lepší než rok předtím a podobný jako v roce 2016. Tržby se meziročně zvýšily o sedm milionů na 191 milionů korun, zjistila ČTK z výroční zprávy společnosti.
7.8.
Ronov nad Doubravou je v polovině výstavby kanalizace. Projekt za 150 milionů korun je v současné době jeden z největších svého druhu v kraji. V Ronově zhruba s 1600 obyvateli jich mělo dosud kanalizaci jen pět procent, řekl ČTK starosta Marcel Lešák (Dejme šanci Ronovu).
1.8.
Vodní vaky, které zalévají mladé stromy, mají v Pardubicích už dva městské obvody. Po centru města jsou také na sídlišti Polabiny. Zavlažovací systém efektivně zalévá novou výsadbu a zároveň šetří vodu. ČTK to řekl starosta Radek Hejný (ANO).
22.7.
V srpnu musejí rybáři zlikvidovat chovy ryb v pěti rybnících na Pardubicku. Nakáza herpes viru, který napadá kapry, se podruhé objevila v rybníku Buňkově a nově v dalších čtyřech rybnících. Jde o chovy rybářského svazu Přelouč. ČTK to řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.
19.7.
Povodí Labe včera zahájilo čtvrtou a poslední etapu úpravy řeky Třebovky. Ochrání oblast před záplavami. Práce v úseku Třebovice - Česká Třebová budou stát 443 milionů korun a budou dokončeny v létě 2021. ČTK to řekla mluvčí Státního podniku Hana Bendová.
16.7.
Lesy ČR dokončily rekonstrukci Lovětínského rybníka u zříceniny hradu Lichnice na Chrudimsku. Stavba stabilizovala hráz a zadrží i stoletou vodu, uvedl včera státní podnik v tiskové zprávě.
8.7.
Žamberk na Orlickoústecku opravuje na etapy koupaliště. První část dokončil před letní sezonou, druhou zahájí nejspíš na podzim. Celé koupaliště už bude mít nerezové vany, které jsou sice dražší, ale déle vydrží. ČTK to řekl správce rekreačního areálu Jan Kulhánek.
2.7.
Města v Pardubickém kraji se snaží bránit následkům sucha, které je poslední léta sužuje. Mění frekvenci a způsoby sekání trávníků, budují nádrže na vodu a srážky nechávají více zasakovat do půdy. Vzniknout by mohl i nový rybník u Litomyšle.
19.6.
V Pardubicích začalo odbahňování Matičního jezera. Ve vodě pracuje sací bagr, který zatlouká dřevěné palisády pro zpevnění břehů. Letos práce potrvají do poloviny listopadu, čímž skončí první etapa. Další bude následovat v příštím roce, řekl ČTK Josef Klíma z firmy Hydro&Kov, která zakázku pro město provádí. Práce jsou rozložené na dva roky, protože v jezeře a kolem něj žijí vzácní živočichové.
12.6.
Obce v Pardubickém kraji, které si minulý rok musely kvůli suchu nechat dovážet pitnou vodu, letos zatím podobné problémy nemají. Díky častějším srážkám je ve studnách a vrtech vody dostatek. Někde si lidé také pořídili nové zdroje nebo prohloubili ty dřívější.
27.5.
Pardubické vodárny chtějí poprvé vyplatit akcionářům dividendy. Valná hromada návrh ale neschválila. Zástupci firmy o něm budou dál jednat. Společnost původně plánovala dát ze zisku téměř 7,3 milionu korun, tedy pět korun za akcii. V minulosti zisk vždy používala na investice. ČTK to řekl ředitel firmy Aleš Vavřička.
27.5.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) připravuje nové posouzení vlivu splavnění Labe u Přelouče na životní prostředí (EIA). Původní posudek je již neplatný. Na rozdíl od minulosti se bude hodnotit více variant, jak splavnění dosáhnout. Dosud ŘVC počítalo pouze s vybudováním plavebního kanálu přes takzvané Slavíkovy ostrovy, což naráželo na houževnatý a účinný odpor ekologických organizací.
23.5.
Polička na Svitavsku dokončuje rekonstrukci čistírny odpadních vod za 46,2 milionu korun. Práce skončí v červnu, tedy o tři měsíce dřív, než byl plán města, uvedla radnice v tiskové zprávě.
16.5.
Svitavy pokračují v opatřeních, která mají vyčistit vodu v rekreačním rybníku Rosnička od sinic. Ve vodní nádrži vloni hygienici kvůli sinicím zakázali už v červnu koupání, rok předtím byl zákaz vydán v polovině července. Odbahnění rybníka by bylo příliš nákladné, stálo by více než 75 milionů korun.
15.5.
Vysoké Mýto na Orlickoústecku či Litomyšl na Svitavsku chtějí nadále sanovat či likvidovat průzkumné vrty ze 70. a 80. let. Mohou znečistit zdroje pitné vody. Stavěly je již zaniklé státní podniky. Nyní se k nim nikdo nehlásí. Z pětadvaceti vrtů Mýto sanovalo zatím dva. ČTK to řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).
24.4.
Lesy ČR budou investovat do celostátního programu Vracíme vodu lesu více než miliardu korun. Státní podnik buduje 73 nových vodních nádrží, 292 jich obnovuje. Cílem je zadržet vodu v lese i v krajině, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
18.4.
Svitavy nechají na rybník Rosnička instalovat takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic, kvůli kterým se v nádrži nedá koupat. Kolem rybníka také město vysadí mokřadní a vodní rostliny, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Svitav Jiří Johanides.
27.2.
Chrudim za milion korun odkoupí od soukromé majitelky asi 2,5 kilometru tlakové kanalizace, která vede z areálu pivovaru v místní části Medlešice přes návrší na čistírnu odpadních vod ve Vestci. Chce na ni napojit plánovanou kanalizaci v Medlešicích, neboť odpadní vody dosud odtékají do Jesenčanského potoka.
21.1.
Choltice na Pardubicku v tomto volebním období neopraví bývalé koupaliště. Připraví však všechny podklady, aby se mohly po roce 2022 práce zahájit. ČTK to řekl starosta Tomáš Bolek (SNK). Městys koupaliště ze 70. let provozuje jako hasičskou nádrž, lidé se v ní i tak koupou.
15.1.
Hlinsko na Chrudimsku letos začne opravovat koupaliště, které je zavřené od 80. let. Stane se z něj biotopová plovárna, která nevyužívá pro čištění vody chemii, ale vodní rostliny. Náklady město odhaduje na 30 milionů korun. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil (nestraník za ČSSD).
17.12.
V Moravské Třebové na Svitavsku vzroste cena vody o 6,10 koruny na 94,18 koruny za metr krychlový. Ceny se změní od ledna. Zvyšuje ji inflace i náklady, uvedlo město v tiskové zprávě. Voda bude opět dražší než v krajském městě, kde bude stát 93,50 Kč/m3.
12.12.
Vodné a stočné v Ústí nad Orlicí příští rok zdraží o 2,30 koruny na 79,41 koruny za metr krychlový. Vodárny do ceny promítají zvyšující se náklady. ČTK to řekl ředitel vodárenské divize společnosti Tepvos Michal Kaválek.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
9.11.
Elektrárna Opatovice musela požádat krajský úřad, aby mohla snížit minimální zůstatkový průtok v Labi pod Opatovickým jezem z pěti na tři metry krychlové. Z řeky odebírá vodu potřebnou pro svůj provoz, při současném suchu by však nebyla schopna dosavadní průtok zachovat. Krajský úřad žádosti vyhověl na dobu do konce března příštího roku.
6.11.
Pardubice zahájí v listopadu odbahnění Matičního jezera. Práce potrvají dva roky. Magistrát získal dotaci. Za víc než 100 let jeho existence se v něm nahromadilo 14.000 metrů krychlových bahna, uvedla radnice v tiskové zprávě. O odbahnění jezera město usiluje několik volebních období. Práce budou stát přes 20 milionů korun, evropská dotace má být 17,2 milionu korun.
1.11.
Moravská Třebová na Svitavsku odstraní zápach, který občas vychází z čističky odpadních vod. Takzvanou dezodorizaci firma nainstaluje příští týden. Lidé si na zápach v minulosti stěžovali. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický. Opatření bude stát 5,9 milionu korun bez DPH. Státní fond životního prostředí městu poskytl dotaci 3,5 milionu korun.
31.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice vytvořila vloni hrubý zisk téměř 14 milionů korun, zhruba o 1,5 milionu korun více než rok předtím. Čistý zisk dosáhl 10,1 milionu korun, Výnosy se meziročně zvýšily z 667 milionů na 695 milionů korun. Z vodného pocházelo 37 procent, ze stočného 44 procent, zbytek připadal na ostatní výnosy, uvedla firma ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
29.10.
Němčice na Svitavsku ochrání před záplavami suchá nádrž, takzvaný poldr. Nově dostavěný poldr zachytí až stoletou povodeň. Oznámil to v tiskové zprávě státní podnik Lesy ČR. Poldr leží na potoce Zlatý pásek v lesnatém Člupeckém údolí, který v minulosti několikrát zaplavil část domů v Němčicích.
26.10.
Obec Svratouch na Chrudimsku dnes slavnostně uvedla do provozu rozšířený vodojem. Původní zásobník již potřebám nepostačoval, kvůli suchu se lidem tenčí zdroje podzemní vody. Před několika lety se obci podařilo získat dotaci na dva vrty o hloubce 70 metrů, ani ty však situaci příliš nezlepšily, řekl ČTK starosta Jiří Socha.
19.10.
Rybník Buňkov na Pardubicku je z většiny vylovený. Nařízený výlov pokračoval druhý den. Ryby jsou nakažené nebezpečným herpes virem, který by se mohl šířit dál. ČTK to řekl Karel Němec z rybářského svazu Přelouč.
18.9.
Sdružení Naše Pardubice chce v případě úspěchu ve volbách prosadit výstavbu nového rybníka a také jezera, které by mělo kromě rekreačního účelu plnit i roli ochrany před stoletou vodou. ČTK to řekl lídr kandidátky Filip Sedlák. Náklady by podle něj byly v řádu stovek milionů korun, ale Sedlák se domnívá, že by mohly klesnout, pokud by byla stavba vodních ploch sladěna se stavbou obchvatu.
6.9.
Rybníky na Pardubicku kvůli nedostatku kyslíku jejich správce a majitel celé léto provzdušňoval. Ztráty kvůli horkému počasí nebudou velké. Ryby však možná méně přibíraly na váze. ČTK to řekl majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka.
28.8.
Povodí Labe získalo stavební povolení a povolení k nakládání s vodami pro dlouho připravovaný poldr u Kutřína na Chrudimsku. Rozsáhlé protipovodňové stavbě na řece Krounce budou muset ustoupit čtyři objekty k bydlení či rekreaci a letní dětský tábor. Státní podnik je vykoupil, všechny stojí v budoucím zátopovém území, sdělila ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
23.8.
Pardubický kraj přispěje třem desítkám obcí a jejich svazků na přípravu a výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Zhruba polovina obcí uspěla s žádostmi o příspěvek na projektové dokumentace, polovina na stavební práce. Celková částka dosáhne 38,5 milionu korun, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.
20.8.
Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam pravidelně platí zákaz koupání. Některá opatření mohou být poměrně levná, například speciální bakterie nebo vyvážení septiků u chalup. ČTK to řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).
17.7.
Přelouč na Pardubicku do několika let napojí tři místní části na kanalizaci. První přijdou na řadu Mělice. Práce musí dělat postupně, protože jsou velmi nákladné. ČTK to řekla starostka Irena Burešová (ODS).
27.6.
Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace včera schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.
26.6.
Chvaletice na Pardubicku si objednaly diagnostiku a posouzení zatížitelnosti lávky přes Labe, která patří společností T.I.S.C. Konstrukce je ve špatném stavu a vyžaduje opravy. Vlastník zajistil jen prvotní obhlídku lávky, řekla ČTK starostka Chvaletic Blanka Zaklová.
1.6.
Lidé z Knapovce, místní části Ústí nad Orlicí, nesmí tři měsíce používat pitnou vodu na zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů. Nařízení zavedené kvůli nedostatku vody začne platit od půlky června. ČTK to dnes řekl Michal Kaválek z městské společnosti Tepvos.
18.5.
Pardubické vodárny nejspíš v příštím roce vyplatí akcionářům dividendy. V minulosti zatím zisk vždy používaly na investice. Výplatu si přejí menší akcionáři a některé malé obce. ČTK to po valné hromadě řekl ředitel společnosti Josef Fedák.
16.5.
Pardubický kraj se chystá založit Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který by se věnoval řešení problémů se suchem a nedostatkem vody v krajině. Kromě organizace různých seminářů, tvůrčích dílen a zajišťování osvěty by měl především navrhnout opatření, jak se vypořádat s následky nedostatku vody a zabránit jejich rozšíření.
15.5.
Během dvou let odborná firma odtěží část bahna z Matičního jezera. Za víc než 100 let jeho existence se v něm nahromadilo 14.000 metrů krychlových bahna. Město nyní pořádá výběrové řízení. ČTK to řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
4.5.
Město Ústí nad Orlicí otevře v červnu plovárnu s mírným zpožděním. Dokončuje výměnu nerezových van. Práce zdržely nepřesné nákresy potrubí v podzemí. ČTK to řekl jednatel městské firmy Tepvos Václav Knejp.
12.4.
Lesy České republiky budují u Němčic na Svitavsku rozsáhlý protipovodňový poldr na potoce Zlatý pásek. Práce začaly v listopadu 2016 a skončit by měly v polovině letních prázdnin. Obec by pak měla být ochráněna před záplavami, které ji opakovaně postihly, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
3.4.
V Pardubickém kraji bude po mnoha letech opět jezdit říční přívoz. Lodní přeprava bude fungovat mezi břehy Labe po dobu stavby nového mostu mezi obcemi Valy a Mělice na Pardubicku. Stavba mostu má být zahájena letos v létě a dokončena v závěru roku 2019. Přívoz zajistí dodavatel stavby a bude sloužit pěším a cyklistům. ČTK to řekl starosta Valů Dušan Doležal.
26.2.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice připravuje projekty, které zlepší kvalitu vodárenské sítě na Pardubicku. S pomocí evropské dotace chce zvýšit vydatnost prameniště v Hrobicích a ochránit vodní zdroj v Nemošicích. Plánuje také výstavbu kanalizace v Opočínku, poslední části Pardubic, kde dosud chybí.
23.2.
Vysoké Mýto připravuje revitalizaci části Blahovského potoka na sídlišti U Potoka. Dosavadní meliorační úprava toku se změní na přirozené meandry a lokalita se zpřístupní pro rekreaci. Zároveň bude mít revitalizace protipovodňový význam, řekl včera novinářům místostarosta Martin Krejza.
13.2.
Po zhruba deseti letech příprav by se mělo revitalizovat Matiční jezero v Pardubicích. Nejdříve bude nutné odstranit až metr usazeného bahna. V minulosti tyto plány zastavily vysoké náklady, které se odhadovaly na 40 milionů korun, řekl novinářům starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík (ANO).
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
12.1.
Na sklonku loňského roku skončila revitalizace přítoku Klopotského potoka na Orlickoústecku. Bahno a další naplaveniny už nepotečou do Tiché Orlice. Náklady na úpravy, které provedly Lesy ČR, přesáhly 3,5 milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
4.12.
Hlinsko na Chrudimsku by mohlo být prvním městem v České republice, kde by odběry vody odečítaly místo lidí pouze digitální přístroje. Vodárenská společnost Chrudim a Vodovody a kanalizace Chrudim postupně u odběratelů instalují takzvané chytré vodoměry, které data o spotřebě v pravidelných intervalech samy odesílají.
30.11.
Pardubickým domácnostem příští rok zdraží vodné a stočné o 6,16 procenta na 89,60 koruny za metr krychlový. Cenu ovlivňují nákladné investice, inflace i spotřeba vody. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.
8.11.
Moravská Třebová na Svitavsku zbaví zápachu čističku odpadních vod v nedalekých Linharticích. Lidé kvůli tomu sepsali i petici. Takzvaná dezodorizace bude stát šest milionů korun. ČTK to sdělil vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický.
1.11.
Pardubické vodárny chtějí rozšířit likvidaci kapalných průmyslových odpadů ve své biologické čistírně odpadních vod. Zařízení má dostatečnou kapacitu a bylo na kombinované čištění splaškových vod a odpadních vod z průmyslové výroby stavěno, k tomuto účelu jej využívá chemička Synthesia.
19.10.
Pardubické vodárny zmodernizují zhruba za 130 milionů korun skupinový vodovod a úpravnu vody v Mokošíně. Soustava zajišťuje pitnou vodu pro 21.000 obyvatel v regionu Přelouče. ČTK to řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Josef Fedák.
18.9.
Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry devítimilionovou pokutu pro Vodovody a kanalizace Pardubice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uspěl se svou kasační stížností proti loňskému verdiktu Krajského soudu v Brně, který pokutu zrušil. ČTK to zjistila z webu NSS.
8.8.
Město Svitavy chce zlepšit kvalitu vody v rybníku Rosnička, kde hygienici každoročně vyhlašují zákaz koupání. Analýzu a návrhy, jak stav vody zlepšit, bude mít do konce roku. ČTK to řekla mluvčí radnice Zuzana Pustinová.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
1.8.
Obec Leština na Orlickoústecku zajistí jako zatím jediná v Pardubickém kraji čištění odpadních vod z domácností soustavou domovních čistíren. Umožní jí to dotace z Národního programu Životní prostředí ve výši 8,2 milionu korun. Domovní čistírny budou u 75 domů, řekl ČTK starosta Jan Melša.
1.8.
Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
28.6.
V Pardubickém kraji byly loni nejnižší ceny pitné vody z regionů České republiky. V průměru dosahovaly 31,90 koruny za metr krychlový bez DPH, republikový průměr byl 36,70 koruny. Nejvíce se naopak za vodu platilo v Ústeckém kraji, a to 43 korun.
9.6.
Krajský úřad v Hradci Králové na žádost Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) přerušil 5. června na dva roky řízení o povolení výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin v trase plánovaného plavebního kanálu u Přelouče. Stavba nemá souhlasné závazné stanovisko vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) ani novou dokumentaci pro územní řízení.
19.4.
Pardubický kraj chce nechat zjistit rizika možných starých ekologických zátěží v Červené Vodě na Orlickoústecku. Jejich původcem jsou zaniklé podniky a výrobny. Pokud by analýza rizik prokázala, že znečištění představuje závažné ohrožení životního prostředí, bude nutné je odstranit, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
10.4.
V pardubickém parku Na Špici vznikne do léta vodní park s půjčovnou paddleboardů a s nafukovacími atrakcemi přímo na vodě. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). "Budeme rádi, pokud provozovatel stihne tuto atrakci zajistit letos, aby mohla fungovat v době konání Sportovního parku Pardubice," uvedl.
24.3.
Zchátralý areál přírodního koupaliště v Horním Jelení na Pardubicku město postupně opraví. Do letošního léta obnoví vodní plochu. Koupaliště je mimo provoz asi 20 let. ČTK to řekl starosta Petr Tupec (ODS).
3.2.
Díky mrazům a sněžení mohou na Sečské přehradě lyžaři na běžkách dojet až k ostrůvku uprostřed nádrže. Živo bývá na ledové ploše zvláště o víkendu, dokud bylo méně sněhu, chodívali sem i bruslaři. Dostatečně zamrzlá bývá nádrž jen málokterý rok, proto si mnozí lyžaři chtějí vyzkoušet nevšední projížďku i ve všední den.
2.2.
Budoucí dálnice D35 neohrozí zdroje pitné vody u Vysokého Mýta na Orlickoústecku. Silničáři buď postaví odlehčený násyp nebo mostní estakádu. ČTK to řekl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. Silnice povede blízko hlubinných vrtů, které jsou zdrojem vody pro Mýto i okolní obce.
25.1.
Pardubické vodárny mohou ve stávajícím dotačním období Evropské unie připojit zhruba desítku menších obcí na kanalizační síť a čistírnu odpadních vod. Z dotačních peněz mají šanci získat 170 milionů korun, celkové náklady budou asi čtvrt miliardy korun. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Fedák.
2.12.
Pardubický kraj podporuje vodárenské projekty malých obcí. Letos již vyplatil podpory v celkové výši 54,5 milionu korun, za loňský rok to bylo více než 59 milionů korun. Peníze jsou určené na výstavbu kanalizací, čištění odpadních vod, zásobování pitnou vodou a na projektové dokumentace.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
21.11.
Produkci společnosti Rybniční hospodářství z Lázní Bohdaneč na Pardubicku negativně ovlivnilo sucho. Bude mít málo ryb na export, kaprů na vánoční trh v Česku ale nabídne dostatek. ČTK to řekl Adolf Vondrka, majitel firmy.
8.11.
Svitavy chtějí u Parku patriotů vybudovat dvě vodní nádrže. Přírodní rybník bude mít plochu přes jeden hektar, vedlejší koupací biotop přibližně 7000 metrů čtverečních. Voda v koupací nádrži se bude čistit přírodním způsobem, o odstranění nežádoucích látek se postarají rostliny v oddělené čisticí části.
4.11.
Lesy ČR v areálu hřebčína v Kladrubech na Pardubicku odstraňují nálety a nánosy bahna ze zanesených koryt potoků. Za posledních pět let za to zaplatily asi tři miliony korun. Obdobné projekty budou v následujících letech pokračovat. ČTK to řekla mluvčí firmy Eva Jouklová.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
14.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim dnes otevřela rekonstruovanou linku v úpravně vody Monaco u Chrudimi. Náklady dosáhly zhruba 70 milionů korun, firma je platila ze svých prostředků. Nová technologie musela zvládnout proměnlivou kvalitu surové vody, která do úpravny přitéká z přehrady Křižanovice na řece Chrudimce.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
10.5.
Přelouč se chce do léta vypořádat s problémem nepovolených staveb u oblíbených písníků u Mělic. Některé kiosky, stánky, sklady a záchody stojí na břehu nádrže bez řádného povolení. Město umožní jejich vlastníkům je zlegalizovat, řekl ČTK vedoucí stavebního odboru přeloučské radnice Lubomír Novotný.
5.5.
Trhová Kamenice na Chrudimsku zhruba po 50 letech zprovozní kamennou klasicistní kašnu. Radnice ji nechala zrestaurovat a v příštích týdnech ji odborná firma znovu osadí na původní místo a napojí na sítě. ČTK to řekla starostka Iva Dostálová.
5.5.
Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) bude muset znovu získat výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny pro stavbu zamýšleného plavebního kanálu u Přelouče. Ústavní soud odmítl ústavní stížnost ŘVC proti zrušení výjimky, o kterém rozhodl vloni v září Nejvyšší správní soud.
22.3.
Vodárenské společnosti východních Čech podepsaly symbolicky v den oslav Světového dne vody smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem.
21.1.
Moravská Třebová dokončila nejnákladnější projekt za několik posledních desetiletí. Zkolaudovala nově vybudovanou kanalizaci v místních částech Udánky, Boršov, Sušice a Anenské údolí, v roce 2012 také zmodernizovala čistírnu odpadních vod. Celkové náklady dosáhly 240 milionů korun. Na kanalizaci jej již připojeno více než 90 procent domácností, pro něž byla určena, uvedla mluvčí města Dagmar Zouharová.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
17.12.
Aquacentrum Pardubice velmi dbá na ekologii provozu a na zavádění nových technologií. Například zavedli trubku IPP - unikátní systém úpravy vody, která rozbíjí vodní kámen. Tato technologie pracuje bez obsluhy a údržby, bez použití el. proudu i bez chemie.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
10.12.
Vodovody a kanalizace Pardubice (VaK) chystají výstavbu kanalizací v řadě menších obcí. Financovat tyto projekty by chtěla z evropského programu Integrovaných územních investic (ITI) hradecko-pardubické aglomerace. Společnost vybrala lokality, které je možné napojit na stávající čistírny odpadních vod v Pardubicích a Přelouči, řekl ČTK ředitel společnosti Josef Fedák.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
27.11.
Vodárenská soustava Holicka se v průběhu předcházejícího roku a půl rozšířila o více než 20 kilometrů nových vodovodů. Slavnostního zakončení projektu „Skupinový vodovod Holicko“, které proběhlo ve čtvrtek 26. listopadu 2015 na vodojemu Koudelka u Holic, se zúčastnili zástupci investora, zhotovitele a dotčených obcí a měst.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
6.8.
V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
16.6.
V Chrudimi a okolí budou mít postupně téměř všechny nemovitosti i podniky inteligentní vodoměry. Odečítač ani nebude muset vystoupit auta. Systém rychle a přesně načte data i na stovky metrů daleko a lépe identifikuje závady ve vodovodní síti. ČTK to řekl předseda představenstva Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.
4.6.
Od 1. července se v Litomyšli zvýší cena stočného z dosavadních 32,88 koruny za metr krychlový na 37,48 koruny včetně DPH. ČTK to zjistila na stránkách společnosti Vodovody Litomyšl, která vodárenskou síť ve městě provozuje. Zdražení je způsobeno investicí do rekonstrukce čistírny odpadních vod.
11.5.
Letohrad na Orlickoústecku má modernizovanou čistírnu odpadních vod. Celkové náklady včetně dostavby kanalizace ve městě dosáhly téměř 100 milionů korun bez DPH, většinu pokryla dotace Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedla společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, která zařízení a kanalizační síť vlastní a provozuje. Původní čistírna přestala dostačovat rostoucím požadavkům.
29.4.
Městská společnost Tepvos Ústí nad Orlicí chce do konce června dokončit nákladný projekt modernizace a rozšíření kanalizace a rekonstrukce čistírny odpadních vod. Na vodárenský projekt za téměř 900 milionů korun včetně DPH získala většinu peněz z evropských fondů a od ministerstva životního prostředí.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
30.12.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
12.12.
Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
8.12.
V Aquacentru Pardubice je to zruba 30 000 kubíků vody za rok. Každého vodohospodáře asi hned zajímá, jakou technologii zde využívají k úpravě vody. Jedná se o IPP - unikátní systém úpravy vody, která rozbíjí vodní kámen. Tato technologie pracuje bez obsluhy a údržby, bez použití el. proudu i bez chemie. V Pradubicích je ale zajímavá nejen úrava vody, ale také samotný areál.
28.11.
Svitavy zahájily třetí etapu rekonstrukce kanalizační sítě. Kromě oprav 17 kanalizačních řadů v 15 ulicích je součástí projektu také výstavba nového řadu v Bezručově ulici. Celkové náklady přesáhnou 42 milionů korun bez DPH, 29 miliony na ně přispěl Státní fond životního prostředí, řekl novinářům vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Marek Antoš.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
12.11.
Sací bagr se na slepé rameno Labe v Pardubicích vrátí opět v březnu. Použít se může až po přemístění obojživelníků. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. V lokalitě například žije silně ohrožený skokan zelený. S revitalizací ramene začala specializovaná firma letos v září.
30.9.
Už pět století protéká voda Opatovickým kanálem, technickou památkou na Pardubicku. Jeho výstavba započala za Viléma z Pernštejna a dílo mělo napájet rozsáhlou soustavu rybníků.Stavba trvala mezi lety 1491 až 1521, jako rozhodné datum zprovoznění kanálu byl ale stanoven rok 1514.Město Lázně Bohdaneč k tomuto výročí připravilo putovní výstavu, sdělila ČTK Lenka Křivská z radnice.
17.9.
Majitelé nemovitostí na třídě Míru a v Sladkovského ulici v Pardubicích otálejí s žádostmi o dotace na vodovodní přípojky. Čas mají ještě dva týdny. Město přispěje 42 vlastníkům polovinou nákladů. ČTK o tom informovala Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.
3.9.
První etapa odbahnění slepého ramene Labe v Pardubicích potrvá kvůli požadavkům ochránců přírody do konce října. Tento týden začali dělníci speciálním bagrem odsávat sedimenty, které se tam hromadí desítky let. Práce mají skončit do konce srpna příštího roku. ČTK to řekli zástupci stavební firmy a Povodí Labe.
22.8.
Krajský soud v Brně zrušil devítimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro společnost Vodovody a kanalizace Pardubice. Případem, který se týká tendru za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín, se bude znovu zabývat ÚOHS.
7.8.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Litomyšli za 57 milionů korun se asi o měsíc opozdí. Letos bude dokončena kanalizace v Nedošíně a Lánech, modernizace zařízení na čištění odpadních vod skončí až počátkem příštího roku. Novinářům to včera řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).
16.7.
Návrh aktualizované Politiky územního rozvoje ČR počítá v Pardubickém kraji s osmi možnými novými vodními nádržemi. Ve srovnání s dosavadním územním plánem kraje je to snížení více než o polovinu. Stavěly by se ale až za několik desítek let.
22.4.
Moravská Třebová chce do konce letních prázdnin dokončit náročnou výstavbu kanalizace v místních částech Udánky, Sušice a Boršov. Původně měla být hotová v roce 2012, stavbu však zkomplikovalo geologické podloží a součinnost s dalšími organizacemi.
18.4.
Moravská Třebová vypíše koncesní řízení na provozování kanalizace a čistírny odpadních vod. Na jejich vybudování a dostavbu město získalo evropskou dotaci, jejíž podmínkou bylo i zkrácení smlouvy s dosavadním provozovatelem. Tím je společnost VHOS, které podle dohody vyprší kontrakt na konci roku 2015.
18.4.
Březová nad Svitavou nesouhlasí s tím, že by měla vracet deset procent z ceny veřejné zakázky na vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod. Na projekt získala obec evropskou dotaci, takzvanou korekci jí vyměřilo ministerstvo životního prostředí za údajnou netransparentnost výběrového řízení na dodavatele stavby.
31.3.
Vodárenská společnost Chrudim, která provozuje vodárenskou a kanalizační síť na Chrudimsku, dosáhla v účetním období od 1. října 2012 do konce září 2013 čistého zisku více než 16,59 milionu korun. Je to o 3,52 milionu korun lepší výsledek než v předchozím období.
19.2.
Státní podnik Povodí Moravy připravuje odbahnění nádrže na jižním okraji Moravské Třebové. Z celého dna chtějí vodohospodáři odtěžit zhruba metrovou vrstvu nashromážděných sedimentů, což představuje zhruba 21.000 krychlových metrů usazenin.
23.1.
Rozsáhlou modernizaci čistírny odpadních vod a kanalizace v Ústí nad Orlicí za téměř 900 milionů korun zkomplikovala přestavba železničního uzlu ve městě. Práce na kanalizačních stokách proto oproti původnímu plánu přesáhnou do příštího roku.
20.1.
Voda v Česku od ledna podražila v průměru o necelá tři procenta, vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Průměrná cena vodného a stočného dosahuje letos necelých 76 korun za metr krychlový, zhruba o čtyři koruny více než před rokem.
6.12.
Po čtyřech letech příprav a dvou letech stavebních prací mají Pardubice zmodernizovanou biologickou čistírnu odpadních vod. Zařízení už odpovídá přísnějším evropským normám. Vypouštěné odpadní vody do Labe mají mnohem lepší parametry a během několika let se to projeví i na čistotě řeky. ČTK to řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Josef Fedák.
25.11.
Reprodukce starých pohlednic, fotografií a výkresů Pařížovské přehrady na řece Doubravě si mohou prohlédnout návštěvníci sportovně-rekreačního centra Lihovar v Třemošnici na Chrudimsku. Výstava s 25 panely formátu A0 byla připravena k výročí dokončení vodního díla před 100 lety.
11.11.
Rada Písku navrhuje zdražit pro příští rok vodné a stočné. Obyvatelé města by měli od 1. ledna 2014 nově zaplatit za kubický metr vody 34,89 Kč a za stočné 38,79 Kč. V obou případech se v porovnání s letošním rokem jedná o zdražení, které nepřesahuje jednu korunu. ČTK to řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.
5.11.
Pardubické vodárny zvažují právní kroky, aby se mohly bránit proti prodejcům filtrů na vodu, kteří se vydávají za jejich zaměstnance. Na obchodní zástupce firmu upozornili obyvatelé města. ČTK to řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
21.10.
Výstavbu kanalizace v místních částech Moravské Třebové na Svitavsku provázejí problémy. Stavební práce jsou komplikovanější, než ukazovaly projekty, což dokončení prodlouží o další měsíce a prodraží asi o 30 milionů korun. ČTK to řekl starosta Miloš Izák (ČSSD).
30.9.
Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.
30.9.
Pardubická radnice zvažuje, že odloží projekt odbahnění jezera Čičák. Jeho vyčištění bude dražší, než se předpokládalo. Další postup navrhne městská rada v úterý. ČTK to minulý týden řekl vedoucí odboru majetku a investic Jiří Čáň.
6.9.
Vodárenská společnost Chrudim připravuje další rozsáhlou kontrolu svých zákazníků, kteří disponují vlastním zrojem vody. Plánovaný počet kontrol je odhadován na jeden tisíc. Primárně budou kontrolována odběrná místa s vybudovanou kanalizací pro veřejnou potřebu, kde odběry nepřekračují 15 m3 ročně.
27.8.
Pardubice nechají od září do října odbahnit jezero Čičák uprostřed parku Na Špici. Najatá firma má odvést téměř 4200 metrů krychlových bahna. Práce je třeba stihnout letos, aby na ně mohla navázat revitalizace parku. ČTK to řekl primátorčin náměstek František Brendl. Dlouho plánované odbahnění Matičního jezera se zatím neuskuteční, je totiž podstatně finančně nákladnější.
15.8.
Vodohospodáři se většinou obávají veder, neboť ta nejen snižují průtoky řek, ale také v jejich důsledku klesá hladina podzemních vod. Tentokrát však byly výpadky v dodávkách pitné vody způsobeny bouřkami a vichřicemi, které přerušily dodávky elektrické energie.
9.8.
S opravami Teplého ulice v Pardubicích se v říjnu chystá i modernizace vodovodních přípojek. Obyvatelé rodinných domů si stěžují, že se o tom dozvěděli pozdě, a navíc za ně mají v průměru zaplatit 170.000 korun. Lidé proto prosí město i hejtmanství, aby jim s nečekaným výdajem pomohly. Podle vodáren, které přípojky provozují, budou skutečné náklady i poloviční, zjistila ČTK.
18.7.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. ČTK včera informaci získala z výroční zprávy Moravské vodárenská, která výsledek loňského hospodaření nezveřejnila.
12.7.
Pokud odběratel používá vodu i na zalévání zahrady či na plnění bazénu, má možnost využít nabídky Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Množství vody, které prokazatelně nebylo odvedeno do kanalizace, lze zohlednit při vyúčtování stočného.
26.6.
Radnice Moravské Třebové zvažuje, kdo by měl v budoucnu provozovat ve městě kanalizační síť a čistírnu odpadních vod. Provozovatelem je nyní společnost VHOS, smlouva jí končí v roce 2015. Podle místostarosty Pavla Brettschneidera se zřejmě na provozování vypíše soutěž.
25.6.
Moravská Třebová se snaží zlepšit protipovodňová opatření, která chrání město i blízké okolí. Záplavám by měly zabránit úprava vodní nádrže na Třebůvce a vybudování poldru mezi obcí Útěchov a Boršovem, částí Moravské Třebové.
21.6.
Radnici ve Vysokém Mýtě se nedaří zlepšit protipovodňovou ochranu města. Kromě řeky Loučná ohrožuje Mýto voda stékající z okolních svahů. Záplavám z polí a luk by měly zabránit tři navržené suché nádrže, jejich výstavba však naráží na neochotu vlastníků prodat potřebné pozemky, řekl novinářům starosta Miloslav Soušek (ČSSD).
20.6.
V České Třebové je ve zkušebním provozu čistírna odpadních vod, která byla rekonstruována s využitím dotací Evropské unie. Zároveň byla rozšířena kanalizační síť ve městě, informovala ČTK Ludmila Rašnerová z radnice.
12.6.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
3.4.
Radnice v Litomyšli na Svitavsku odmítla evropskou dotaci na stavbu čističky odpadních vod a odkanalizování místních částí. Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru. Chce mít kontrolu nad vývojem cen vodného a stočného. Novinářům to dnes řekl starosta Michal Kortyš.
7.3.
Vodárenská společnost Chrudim, která zajišťuje pitnou vodu a odvod a čištění odpadních vod pro většinu chrudimského okresu, dosáhla v účetním období od 1. října 2011 do konce září 2012 čistého zisku více než 13 milionů korun. Meziročně se tento ukazatel téměř nezměnil, i když tržby za vodné a stočné vzrostly o více než pět procent. ČTK to zjistila z výroční zprávy ve Sbírce listin.
22.2.
Moravská Třebová na Svitavsku letos patrně dokončí ve třech místních částech stavbu kanalizace. Podle původního harmonogramu má stavba, která vyjde až na 250 milionů korun, dva roky zpoždění. Některé přípojky k domům se stihnou zapojit letos, část domácností se připojí až příští rok. ČTK to řekl místostarosta Václav Mačát (ČSSD).
10.1.
Pokud by byly v novele zákona č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích přijaty návrhy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), měl by z nich prospěch zejména koncový spotřebitel – uživatel vody. Uvedl to dnes na setkání s novináři v Praze předseda SOVAK František Barák.
10.1.
Jedním z mýtů týkající se výše cen vodného a stočného je teze, podle které vydělávají na růstu cen vodohospodářské společnosti. Ve skutečnosti ale plyne zhruba třetina finančních prostředků vybraných na vodném a stočném přímo či nepřímo do státního rozpočtu.
3.1.
Ceny vody na další kalendářní rok se vyhlašují každoročně v prosinci. Předtím jsou na pořadu jednání zastupitelstev – ať již městských či obecních, protože vlastníky vodárenské infrastruktury jsou především města a obce - a na jejich rozhodnutí záleží, kolik za vodné a stočné zákazníci zaplatí...
13.12.
Hledáte přehled o schválených cenách vodného a stočného pro příští rok? Doporučujeme internetový portál Cenavody.cz Najdete zde nejen aktuální informace, ale také meziroční srovnání a infromace k cenotvorbě.
28.11.
Celková cena vodného a stočného vzroste na Chrudimsku za předpokladu patnáctiprocentní DPH od ledna příštího roku ze 72,44 koruny na 75,39 koruny za krychlový metr. Může za to jak zvýšení daně, tak rostoucí náklady. Paušál se zvýší z nynějších 1983,60 Kč na 2001 Kč, zde je ale na vině jen růst DPH.
21.11.
V Pardubicích se v příštím roce zvýší ceny vodného a stočného. Lidé místo nynějších 77,10 koruny zaplatí 80 korun, tedy o téměř čtyři procenta více než letos. O zvýšení cen rozhodlo představenstvo firmy Vodovody a kanalizace (VaK). Nové ceny začnou platit k 1. lednu 2013.
16.11.
Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák. Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent.
8.11.
Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní daňový balíček. Tím současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.
6.11.
Vyjednávání o nových cenách vodného a stočného opět začínají. Nárůsty budou zřejmě velmi odlišné. Občané, kteří se radovali z rekostrukcí čistíren odpadních vod z evropských peněz, se musí připravit na nárůst cen. Zvýšení cen čeká i Chrudim. V tomto případě ale nebude zřejmě nijak výrazné.
1.11.
Aktuální zvýšení ceny stočného pro rok 2013 schválilo městské zastupitelstvo Moravské Třebové na svém říjnovém jednání. V Moravské Třebové cena vody překročí magickou devadesátikorunovou hranici.
24.10.
Cena vodného se v Moravské Třebové příští rok zvýší zhruba o devět až deset procent. O sedm až osm procent vzroste cena stočného. ČTK to dnes řekl Jan Šimon, ředitel společnosti VHOS, která vodárenskou a kanalizační síť ve městě provozuje.
17.10.
Pravicový volič v pravicové Praze je po víkendu v šoku. Komunista se v Praze 8 dostal do druhého kola senátních voleb. Řeknete si, že díky pánu bohu nebydlíte v Praze 8 a tentokrát jste volit nemuseli... Ale schválně: koho jste minule volili? Pokud TOP 09 s tím, že volíte pravici, možná budete překvapeni.
8.8.
Firma Vodovody a kanalizace Pardubice se bude bránit proti rekordní pokutě devět milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) soudní cestou. Pokutu společnosti ÚHOS uložil za chyby v tendru za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín.
20.7.
Městská společnost Tepvos Ústí nad Orlicí dnes zahájila nákladnou modernizaci čistírny odpadních vod a kanalizace ve městě. Na investici v hodnotě téměř 900 milionů korun získala většinu peněz z evropských fondů a ministerstva životního prostředí. Stavební práce by měly být hotové do konce roku 2014, řekl ČTK jednatel společnosti Václav Knejp.
19.7.
Přinášíme vám aktuální přehled již schválených cen vodného a stočného v České republice. Přehled budeme průběžně aktualizovat.
5.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto vytvořila vloni hrubý zisk 3,2 milionu korun. Je to více než dvakrát tolik než předloni, kdy zisk činil 1,46 milionu korun. Na lepších výsledcích mají zásluhu vyšší ceny vodného a stočného, náklady vzrostly méně, řekla ČTK ekonomka společnosti Irena Svatošová.
2.7.
Rozhovor s Antonínem Raizlem, manažerem Ernst & Young, o přiměřeném zisku, stávající i dodatečné regulaci českého vodárenství. Poradenská společnost Ernst & Young byla spoluorganizátorem školení SOVAK ČR k novému Cenovému výměru Ministerstva financí.
15.6.
Po provedených školeních MF a bližším seznámením s Cenovým výměrem je SOVAK ČR přesvědčen, že způsob regulace a především upřesnění pravidel pro regulaci přiměřeného zisku jsou krokem správným směrem a vedou ke zvýšení míry ochrany spotřebitele a transparentnosti a k větší srozumitelnosti zákonných norem při cenotvorbě.
12.4.
Tři malá města na Chrudimsku, která nezískala evropské dotace na výstavbu kanalizace nebo čistírny odpadních vod, stále hledají způsob, jak se s požadavky na ochranu životního prostředí vypořádat. Investice za desítky milionů korun jsou nad jejich síly. Pokud by si na ně půjčily, může to způsobit také zvýšení cen stočného.
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
27.3.
Česká Třebová chce opravit jez na řece Třebovce, která městem protéká. Jez je ve zúženém místě řeky a pravidelně hrozí záplavami. Oprava by měla stát zhruba 12 milionů korun a město bude chtít peníze získat od Povodí Labe. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval starosta Jaroslav Zedník (Nestraníci).
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
8.3.
Co vše bude možné shlédnout v rámci Dnů otevřených dveří, které připravuje státní podnik Povodí Labe při příležitosti letošního Světového dne vody? Můžete se těšit na prohlídky vodohospodářských laboratoří, dispečinků nebo jednotlivých přehrad.
8.3.
Města v Pardubickém kraji spěchají s výstavbou kanalizací a čistíren odpadních vod, aby splnila podmínky stanovené Evropskou unií. Ve Svitavách stavební firma přebírá staveniště a za 117 milionů korun bude přestavovat místní čističku.
7.3.
V Ústí nad Orlicí již brzy odstartuje projekt, který je největší investicí v historii městské společnosti Tepvos a nejnákladnější akcí probíhající ve městě za poslední léta.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
13.1.
Netolickým se podařilo vyjednat lepší podmínky s ČEVAKem. Ten ve městě provozuje vodovody a kanalizace. Původní dvouletou výpovědní lhůtu se podařilo zkrátit na jednoroční, navíc se ve smlouvě snížila i marže za nájemné a to o jedno procento.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
5.1.
Vodovody a kanalizace Pardubice dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rekordní pokutu devět milionů korun. Důvodem jsou chyby v tendru na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cenový nárůst předepisují podmínky pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.
23.12.
V Jeseníku bude příští rok dražší vodné a stočné, cena za metr krychlový se meziročně zvedne o 2,77 koruny na 63,05 Kč. Se zdražením vodného a stočného musejí počítat i domácnosti z dalších velkých měst Olomouckého kraje. Navýšení cen už vodohospodáři oznámili v Olomouci, Přerově, Prostějově či Šumperku.
22.12.
Domácnostem v okrese Šumperk vzroste příští rok v únoru cena za vodné a stočné. Za metr krychlový celkem zaplatí 74,12 koruny, tedy o 5,36 Kč více než nyní. Zdražení vodohospodáři oznámili v těchto dnech. Už dříve o něm rozhodli jejich kolegové v Olomouci, Přerově či Prostějově, kde se ceny vodného a stočného zvýší od začátku roku.
21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr krychlový. Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 60,39 korun za metr krychlový.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
19.12.
První část největšího projektu města, čímž je odkanalizování Udánek, Sušic a Boršova a současně také modernizace čističky odpadních vod v Linharticích, je úspěšně dokončena. Termín výstavby byl dodržen dle harmonogramu a byl dodržen i finanční rozsah celé stavby.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
14.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice zahájila na podzim nákladnou modernizaci biologické čistírny odpadních vod v Semtíně. Stavba začala, i když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stále nerozhodl, zda výběrové řízení na dodavatelskou firmu bylo v pořádku.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
12.12.
Dva a půl roku trvající rekonstrukce kanalizace v Táboře, Sezimově Ústí a v Plané nad Lužnicí ovlivní i cenu vody. Obyvatelé by měli očekávat zdražení behem dvou let o 24 %. Stavební práce stály 991 miliónů korun bez DPH.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
5.12.
V Karlovarském kraji vodárenské firmy od roku 2012 patrně zvednou cenu za vodu až o devět procent.
5.12.
Ve všech městech Pardubického kraje bude od příštího roku vodné a stočné vyšší než letos. Kromě vyšší sazby DPH, 14 namísto dosavadních deseti procent, se na tom podílí také zdražení ze strany vodárenských společností. Ne všechny se však k němu uchýlily, zjistila ČTK.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
30.11.
Vlachovo Březí se rozhodlo provozovat vlastní vodovod a kanalizaci. Pro ČEVAK, který vodovody a kanalizace v této obalasti provozuje, to znamená, že mu nebude prodloužena smlouva.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
29.11.
Zvýšení cen vody se nevyhne ani Olomouckému kraji. Ke zdražení přistoupila i společnost Moravská vodárenská, která je největším dodavatelem pitné vody v regionu.
28.11.
Obyvatelé Přerova si připlatí příští rok za vodné a stočné. Cena za metr krychlový se zvýší o 4,5 koruny na 67 korun. Informace o nárústu cen v dalších místech Olomouckého kraje vodohospodáři zveřejní v následujících dnech a v řadě z nich se čeká rovněž zdražení.
28.11.
Třeboň má již nějaký čas novou čistírnu odpadních vod. I kvůli její výstavbě dojde ke zvýšení vodného a stočného.
28.11.
Zvýšení sazby DPH se v Pardubickém kraji projeví na vodném a stočném až o 9 %. Obyvatel Pardubicka a Chrudimska se zvýšení dotkne nejvíce.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.11.
Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.
25.10.
Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.
17.10.
Citelné zdražení vodného a stočného způsobí nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, ale i snaha získat peníze na obnovu infrastruktury. Domácnostem se proto zvýší roční účty za vodu o stovky korun, informuje v neděli server TYDEN.CZ.
3.10.
Některá města a obce na Orlickoústecku finišují s dostavbami kanalizací a čistíren odpadních vod. Velký projekt spustila 15. září Česká Třebová, o něco menší o dva dny dříve Letohrad. V září byla také dokončena výstavba kanalizace a čistírny v Horní a Dolní Čermné.
5.9.
Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.
21.6.
Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.
20.5.
Pardubické vodárny letos chystají investici zhruba za půl miliardy korun. Zmodernizují biologickou čističku odpadních vod. Dokončení prací plánují v příštím roce. Vysoké náklady by se neměly významně odrazit na ceně vody.
4.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dalším poklesu, lidé však za její odběr z důvodu růstu ceny vodného zaplatili více peněz než o rok dříve. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
6.4.
S několikaměsíčním zpožděním Moravská Třebová zahajuje modernizaci čistírny odpadních vod a stavbu nové kanalizace ve třech místních částech.
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
10.2.
Obce Horní a Dolní Čermná byly mezi prvními žadateli o dotace z OPŽP. Žádost připravily pod hlavičkou svazku obcí. Provozovatelem vodovodů a kanalizací v regionu je společnost většinově vlastněná obcemi a obě zmiňované obce v ní mají svůj podíl (v objemu vložených vodovodů). Bohužel ani v tomto případě nešlo vše hladce.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
4.1.
Přinášíme aktuální přehled cen vody v jednotlivých regionech. Údaje budou průběžně doplňovány.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Průměrná sušická domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o 200 korun více než letos. Na svém prvním pracovním zasedání nové ceny schválili sušičtí zastupitelé.
13.12.
Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
10.12.
Vodné a stočné se navýší o 6,38%. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání klatovští zastupitelé.
10.12.
Nové ceny vodného a stočného budou na Chrudimsku platit od 1. ledna 2011. Cena je opět dvousložková.
8.12.
Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.
7.12.
Dodavatelská společnost Vodovody a kanalizace Náchod zvýší cenu vody o 5,4 procenta.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
6.12.
Navýšení cen za vodné a stočné je v karlovarském regionu šestiprocentní. (aktualizováno)
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
1.12.
Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
26.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury v Chrudimy schválil nové ceny pro příští rok. Cena bude opět dvousložková.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
23.11.
Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
26.10.
V přesném znění přinášíme rozhovor předsedy předstvanestva SOVAK ČR Ing. Františka Baráka pro Parlamentní listy, ve kterém vysvětluje, proč by cenu vody měli určovat vlastníci vodárenské infrastruktury.
16.8.
Český statistický úřad vydal podrobnou zprávu o vývoji vodárenství v České republice. Dotazováno bylo celkem 1.237 respondentů.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
5.5.
Spotřeba vody v Česku loni opět klesla, avšak platby za její odběr se zvýšily. Zatímco objem fakturované pitné vody se v roce 2009 snížil meziročně o 2,3 procenta na 504,6 milionu metrů krychlových, tak hodnota fakturovaného vodného se díky růstu jeho ceny zvýšila o pět procent na 14,19 miliardy korun.
21.4.
Moravskou Třebovou na Svitavsku letos čeká velká investice. Radnice se chystá zmodernizovat čistírnu odpadních vod a kanalizační síť ve třech místních částech. Projekt by měl být dokončen do dvou let.
5.3.
Pardubicko je podstatně čistší než dřív. Odpadní voda totiž už nekončí v řekách, ale v čističkách. Na kanalizaci se napojilo dalších 7.200 obyvatel.
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
10.2.
Z připravovaných investic ve Svitavách je nejvýznamnější akcí rekonstrukce čistírny odpadních vod za 180 mil. Kč bez DPH. Město při jejím financování vsadilo na dotace z Operačního programu Životní prostředí. Nyní musí čelit řadě problémům.
19.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE