Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Na jihu Čech začaly výlovy, třeboňští rybáři sloví 250 rybníků

Na jihu Čech začaly výlovy, třeboňští rybáři sloví 250 rybníků

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, potrvají do konce listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim z asi 250 rybníků vylovit zhruba 2300 tun tržních ryb, především kaprů. ČTK to řekl předseda představenstva Josef Malecha. 

Celkově má Rybářství Třeboň 450 rybníků, které představují asi 8000 hektarů vodní plochy, na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 procenty.

"Zatím lovíme jen ty menší rybníky. Hlavní lovení jsme posunuli na říjen a budeme lovit až do konce listopadu,"
uvedl Malecha. Rybáři termíny změnili záměrně kvůli teplému počasí. "Bylo teplé léto a kvůli vyhřáté vodě a menšímu obsahu kyslíku ve vodě se velké rybníky loví co nejdéle. Chceme předejít problémům při lovení," uvedl Malecha.

Produkce bude i přes teplé a deštivé léto průměrná. V rybnících podle Malechy zatím není dostatek vody, což způsobila předchozí dvě suchá léta. "Stav vody se nijak zásadně nezlepšil," řekl Malecha. Z největších jihočeských rybníků se budou letos lovit Rožmberk, Svět, Krčín a Tisý velký.

"Na základě prvních kontrolních odlovů bude letošní rok produkčně průměrný. Oproti minulému roku nečekáme žádný výkyv. Ceny vánočních kaprů budou ale známy na konci listopadu, až výlovy skončí," uvedl Malecha.

Rybáři měli ze začátku roku problémy s chladným počasím, zejména během dubna a května, kdy Rybářství Třeboň vykazovalo o zhruba 30 procent menší objem vody v rybnících proti normálnímu stavu. Celkový hospodářský výsledek bude ovlivněný vyššími náklady na dosazování ryb způsobených povodní v roce 2013 a také velkými vedry v letech 2014 a 2015.

Výlov rybníku Rožmberk je plánován na pátek až neděli 14. až 16. října. Loni výlov sledovalo odhadem 40.000 návštěvníků, sjíždí se sem lidé z nejrůznějších koutů republiky. I letos na ně bude čekat gastronomická nabídka a doprovodný program. Jako poslední se bude od 21. do 24. listopadu lovit třeboňský Svět.


Termíny výlovů vybraných rybníků Rybářství Třeboň:

Termín  rybník obce rozloha
14. - 16. 10. Rožmberk Třeboň 647
17. -21. 10. Tisý velký Lomnice n.L. 313
31.10 - 4.11.  Záblatský Záblatí 310
17.-18. 11.  Krčín Mazelov 83
21.-24.11. Svět Třeboň 200


Zdroj: Rybářství Třeboň a.s.


Foto: Wikipedia, svajcr, licence

21. 9. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE