Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Na boj proti suchu zamíří z evropských dotací přes osm miliard Kč

Na boj proti suchu zamíří z evropských dotací přes osm miliard Kč

Na boj proti suchu a na zadržování vody v krajině by mělo v příštích pěti letech jít z evropských dotací více než osm miliard korun.

Peníze z Operačního programu Životní prostředí podpoří ty projekty, které pomohou lepšímu vsakování srážkové vody nebo třeba průtoku říčních koryt, potoků a přilehlých niv a také zlepší přirozený rozliv. Na některá opatření začne už tento pátek ministerstvo životního prostředí přijímat žádosti. ČTK to sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

"Evropské dotace by měly putovat i na obnovu poškozených nebo zaniklých území a menších krajinných prvků, v nichž by se voda přirozeně akumulovala. Jde například o lesy, prameniště, tůně a mokřady", dodala mluvčí MŽP. Více než čtyři miliardy korun třeba dostanou od pátku ty projekty, které posílí krajinu a její funkci.

Od pátku mohou obce i podnikatelé také žádat o více než miliardu korun na opatření, která by lépe využila srážkovou vodu místo toho, aby odtékala kanalizací do vodních toků, a to hlavně ve městech a obcích.

V nedávno schváleném vládním materiálu proti suchu se také plánuje, že se obnoví zaniklé rybníky nebo horské splavovací nádrže, takzvané klauze. Tyto údolní přehrady, sroubené ze dřeva s výplní z kamene a hlíny, už téměř z krajiny zmizely. MŽP podle Roubíčkové posuzuje vliv na životní prostředí u dvou nádrží při Vchynicko-tetovském plavebním kanálu na území obce Modrava v Národním parku Šumava, konkrétně u Roklanské a Rokytské.

 

"Bohužel budou období sucha či povodně připomínat vládě její sliby s vysokou pravděpodobností stále častěji," reagoval mluvčí ekologického sdružení Hnutí Duha Jan Piňos.

 

Současné počasí není podle něj mimořádným excesem, ale přirozeným důsledkem klimatických změn a stavu krajiny. Ty způsobil člověk svou činností. Vedro, sucho, bouřky, přívaly, malé zasakování vody do půdy, negativní dopady na zemědělství a lesnictví - to vše bude podle Piňose s vysokou pravděpodobností stále častější a intenzivnější. "Odborníci varují již po desetiletí, politici je ovšem až donedávna neslyšeli," dodal.


Evropské peníze ale do obnovy krajiny a jejího vodního režimu směřují již osm let. Do loňska bylo podle údajů MŽP ze starého operačního programu revitalizováno více než 142 kilometrů vodních toků a objem vodních nádrží nebo poldrů se zvýšil o 20,6 milionů metrů krychlových. Do odbahnění rybníků, výstavby drobných nádrží a tůní šlo 4,6 miliardy korun a mimo jiné na zlepšení přirozených rozlivů 2,3 miliardy.

Dlouhotrvající sucho a horko způsobuje komplikace po celé zemi a bude pokračovat nejméně do pátečního večera
. Některé radnice už musely omezit odběry vody, na dalších místech platí zákaz rozdělávání ohňů. Na celém území rovněž zůstává vysoké nebezpečí požárů.

11. 8. 2015 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE