Obce, kraje a další subjekty mohou ode dneška čerpat dotace na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Z Operačního programu Životní prostředí dostanou k dispozici 350 milionů korun.
Z vyčleněných dalších 50 milionů pak mohou státní podniky a příspěvkové organizace získat peníze na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní služby. Ve včerejší tiskové zprávě to sdělily ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP) ČR.
"Sice aktuálně řešíme sucho, povodně jsou ale jen druhá strana jedné mince, pod kterou se skrývá klimatická změna, která se projevuje extrémními výkyvy počasí. Suchem vyschlá půda, krajina i města navíc daleko hůře absorbují vodu, takže i už mírnější přívalové deště mohou způsobovat lokální povodně a citelné škody," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Obce, kraje a další zájemci dostanou peníze na vybudování či rozšíření výstražných systémů na lokální úrovni. "Varovné systémy mohou obce a města vybudovat jen tehdy, pokud mají současně vypracovaný či aktualizovaný digitální povodňový plán. Celý systém pak funguje tak, že starosta obce obdrží varovnou zprávu o překročení limitní hodnoty srážek či vzestupu hladiny a díky povodňovému plánu vyhodnotí nastalou situaci. Rozhlasem či sirénou poté občany upozorní na hrozící nebezpečí," vysvětlil Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR.
Státní podniky a příspěvkové organizace mohou čerpat z padesátimilionové alokace například na analýzu odtokových poměrů, přípravu podkladů pro stanovení záplavových území či map povodňového ohrožení. Podporu mohou získat také na celostátní úrovni i projekty zaměřené na vybudování či vylepšení výstražných povodňových systémů.
"Všechny projekty mohou být realizovány až s 85 procentní dotační podporou. Výjimku tvoří pouze projekty zaměřené na vybudování varovných systémů, kde může být dotace maximálně 70 procent," uvedl Valdman. Žádosti o dotace bude SFŽP ČR přijímat do 20. prosince.
Foto: Wikipedia, Jiří Janíček, licence
15.1.
Obce mohou od počátku března žádat o dotaci na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí uvolní 200 milionů korun. Soustava domovních čistíren je určena pro obce, kterým se nedaří kvůli složitému terénu nebo vysokým nákladům pořídit kanalizaci či čistírnu odpadních vod.
7.5.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do 30. června vypsat novou dotační výzvu pro obce a města na nové vodovody a vodovodní přivaděče, v níž bude 500 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Už teď mohou žádat o peníze na nové zdroje pitné podzemní vody, i v tomto případě je k dispozici půl miliardy korun.
26.4.
Dotační program Dešťovka ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun. Přijato bylo přes 4000 žádostí za téměř 200 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Dotace jsou určeny na systémy využívající srážkovou či odpadní vodu.
2.11.
Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. ČTK o tom informoval Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje.
16.10.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
20.2.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí pořádají další kolo informačních seminářů, zaměřených na následný (ex-post) monitoring vodohospodářských projektů, podpořených z OPŽP v programovém období 2007-2013. První ze seminářů se uskuteční 4. března v Brně.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
8.2.
Co to je sociálně únosná cena vody a kdo ji stanoví? Jsou letošní ceny vody sociálně únosné? Pojďme s vysvětlit základní pojmy a srovnat aktuální ceny se sociálně únosnou cenou vody.
31.12.
Jako největší letošní úspěch vidí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) prosazení balíku nové odpadové legislativy. K dalším vydařeným počinům podle něj patří přidání peněz na kotlíkové dotace. Naopak neúspěchem je podle ministra to, že dosud neskončilo vyšetřování havárie na Bečvě, která se stala 20. září, i prodleva ohledně tzv. invazní novely.
9.12.
Zlepšení parametrů kvality vody a efektivnější provoz zařízení byly jedním z důvodů, proč Vodohospodářská a obchodní společnost přistoupila k rekonstrukci úpravny vody. Nyní byla stavba spuštěna do půlročního zkušebního provozu. Úpravna čistí vodu nejen pro Bělohrad a okolní obce, ale i pro dvacet kilometrů vzdálené město Jičín.
12.11.
Přestavba čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou by měla začít příští rok. Umožní to dotace, již na tuto investici za 232 milionů korun získal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko ze Státního fondu životního prostředí. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku. Uvedl, že projekt podstatně přispěje k zvýšení kvality vody v řece Sázavě.
12.11.
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
19.10.
Vláda dnes schválila rozpočet Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) na příští rok. Příjmy fondy budou 3,58 miliardy korun, výdaje 5,652 miliardy korun. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Rozpočet zahrnuje zvýšenou alokaci na vodohospodářské projekty obcí.
15.10.
Ministerstvo životního prostředí si podle svého šéfa Richarda Brabce (ANO) zadá u akademických pracovišť průzkum ekologického stavu řeky Bečvy, která byla částečně otrávena kyanidem. Ministr to včera řekl senátorům. Podle něj už kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb, v nebezpečné koncentraci v řece není. Jednoznačný viník úniku jedovaté látky do řeky ale stále není znám, uvedl ministr.
11.8.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
6.8.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách. MŽP to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
29.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.
10.6.
O zavedení definice užitkové vody či úlevách na dani pro investice do úspor energie a vody v budovách dnes hovořili zástupci profesní organizace Šance pro budovy (ŠPB) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ŠPB, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, navrhuje i zrušení výjimky ze srážkovného pro některé bytové domy.
29.5.
Ministerstvo životního prostředí zatím odsouhlasilo deset nových chráněných lokalit pro možnou budoucí výstavbu vodních nádrží. Informovalo o tom ve včerejší tiskové zprávě. Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území. Nejvíce - sedm - je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i více než 200 hektarů.
29.4.
Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
18.2.
Na výsadbu zeleně i obnovu vodních ploch v krajině pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 80 milionů korun. Částka je proti loňsku dvojnásobná. Na dotace pro péči zraněná zvířata MŽP vyhradilo 17 milionů korun, o pět milionů více než v minulém roce. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
5.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval ve včerejší tiskové zprávě.
16.1.
Připomínky k ústavnímu zákonu na ochranu vody chce mít stát do začátku února. Po jejich zapracování chce ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) navštívit všechny poslanecké kluby, aby zákon, který bude ke schválení v Parlamentu potřebovat tři pětiny hlasů zákonodárců, mohl projít legislativním procesem.
2.1.
Od 1.1.2020 by se měl zlepšit sběr jedlých olejů a tuků. Obce musí od Nového roku celoročně zajistit místa, kam tento odpad budou moci občané odkládat. Musí buď přistavit speciální kontejnery, anebo umožnit třídění ve sběrných dvorech.
31.12.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ukončilo hodnocení vlivu plánovaného jezu na Labi u Děčína na životní prostředí. Důvodem je to, že Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) nedoplnilo včas požadované materiály. Celý proces může v budoucnu začít znovu. Informaci ekologické organizace Děti Země potvrdilo MŽP.
27.12.
Za letošní legislativní úspěchy považuje ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Prošla také novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami, kterou nedávno podepsal prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
24.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice včera slavnostně ukončila modernizaci úpravny vody v Mokošíně na Pardubicku a rekonstrukci částí skupinového vodovodu. Zhruba za 148 milionů korun kompletně vyměnila technologickou část úpravny, opravila přivaděč Jankovice a vyměnila technologii na vrtech v Brlohu a Jankovicích.
25.9.
Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
23.8.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zvýšit rozpočet na příští rok o zhruba 250 milionů korun na boj proti suchu. Peníze by zamířily do Programu péče o krajinu, který se zabývá obnovou mokřadů, výsadbou remízků a stromů. Řekl to před včerejším jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
19.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun. Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020.
3.7.
Ministerstvo životního prostředí rozdělí obcím 2,5 miliardy korun na nové vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod. Novinářům to při návštěvě Jihomoravského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nová výzva má pomoci v boji se suchem a zlepšit kvalitu podzemích i povrchových vod.
15.4.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí navrhují, aby se začalo s pracemi na obnově vodních toků v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. V následujících letech by za tuto první fázi přípravy staveb přehrad Senomaty, Šanov a Kryry měl stát zaplatit 554 milionů korun. Dnes o tom rozhodne vláda.
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
22.2.
Převedení veškerých investic na tuzemské vodní cesty na správy jednotlivých povodí řek ještě více omezí peníze na vodní dopravu. Povodí totiž ze zákona nemají potřebné kompetence ani odborníky pro zlepšování podmínek vodní dopravy. Ve stanovisku k připravovanému převodu staveb na vodních cestách z ministerstva dopravy na ministerstvo zemědělství to včera uvedl Svaz dopravy ČR.
7.2.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Na včerejší tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
2.1.
Poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody bude nově spravovat Státní fond životního prostředí místo České inspekce životního prostředí, jak tomu bylo doposud. Změnu přináší novela vodního zákona, která včera nabyla účinnosti. Poplatky za odběr a vypouštění vody se nemění.
21.12.
Obce dostanou od ministerstva životního prostředí dotaci 868 milionů korun na nové kanalizace, čistírny odpadních vod a zdroje pitné vody. Úřad schválil 105 projektů ve výzvách Národního programu Životní prostředí. Ministerstvo o tom informovalo ve včerejší tiskové zprávě.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí včera spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden.
15.11.
Česko by mělo více spolupracovat s Izraelem v oblasti životního prostředí, v plánu jsou mimo jiné pravidelná expertní setkání a semináře. Návrh dohody, který předkládají ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), na včerejším jednání podpořila vláda.
12.11.
Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. Peníze získá 113 projektů ze sedmi výzev Národního programu Životní prostředí. Resort o tom informoval v páteční tiskové zprávě.
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
1.11.
Moravská Třebová na Svitavsku odstraní zápach, který občas vychází z čističky odpadních vod. Takzvanou dezodorizaci firma nainstaluje příští týden. Lidé si na zápach v minulosti stěžovali. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický. Opatření bude stát 5,9 milionu korun bez DPH. Státní fond životního prostředí městu poskytl dotaci 3,5 milionu korun.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
29.10.
Na Šumavě začal v pátek sedmiletý projekt obnovy mokřadů a rašelinišť LIFE for mires za 150 milionů korun. V Národním parku Šumava a v menší míře i v sousedním Národním parku Bavorský les bude obnoveno 2059 hektarů ploch, z toho 1672 hektarů rašelinišť a mokřadů.
25.10.
Skoro 220 obcí podalo během zhruba dvou měsíců žádosti o dotace na odbahnění, rekonstrukci či obnovu rybníků za 668 milionů korun. Ministerstvo zemědělství mělo připraveno 400 milionů, úřad tak k úterý ukončil příjem žádostí, informoval včera v tiskové zprávě. Ministerstvo teď hledá možnosti dalšího financování programu.
2.10.
V prvních pěti hodinách od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí ČR 68 žádostí v objemu zhruba 2,8 milionu korun. ČTK to včera řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
1.10.
Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice.
26.9.
O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Budou v nich však muset trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody, poplatky za popelnice nebo spotřebou energií. Dříve by musely být prostory nově zkolaudovány.
12.9.
Základním parametrem novely vodního zákona, kterou připravují ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství, bude zřízení takzvaných komisí pro sucho. Povinně by vznikly celonárodní, krajské komise a ve vybraných případech i komise obcí s rozšířenou působností.
30.8.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje na několika projektech, které jsou důležité pro boj se suchem. Patří mezi ně například vznik systému HAMR, který od roku 2020 pomůže předpovídat stav a vývoj sucha až na dva měsíce dopředu.
16.8.
Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.
13.7.
Na stavbu kanalizací, čistíren odpadních vod a na zvýšení kapacity těch stávajících půjde do obcí 4,8 miliardy korun z evropského Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jde o poslední peníze na tyto účely v tomto programovacím období EU. Žádosti trojnásobně překročily původně určenou částku, která musela být navýšena. Informovalo o tom dnes ministerstvo životního prostředí.
6.6.
Požadavky na odvoz obsahu jímek u rodinných domů se zpřísní. Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Povinnost začne platit od roku 2021. Změnu přináší novela vodního zákona, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
3.5.
Obce mohou opět získat dotace na vyhledání a budování nových zdrojů pitné vody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v nové výzvě uvolní 600 milionů korun, dvakrát víc než minule. Dotace až tři miliony korun se vztahuje na podzemní i povrchové zdroje, stejně jako na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody.
1.3.
Desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce. Navrhla to pětice poslanců v rámci novely vodního zákona, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí, podle poslanců by nově měly dostávat po 45 procentech.
8.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu.
1.2.
Sněmovní zemědělský výbor včera přerušil projednávání vládní novely vodního zákona, která mimo jiné zpřísňuje některé podmínky nakládání s odpadními vodami. Členové výboru nyní můžou do 7. února předkládat své pozměňovací návrhy. Zpravodaj Karel Tureček (ANO) poznamenal, že ví o několika pozměňovacích návrzích, které poslanci chtějí přednést.
24.1.
O dotace na stavbu či modernizaci vodovodu, kanalizace nebo čistírny odpadních vod požádalo za tři měsíce 280 obcí. Částka, o kterou žádají, činí dohromady deset miliard korun, což je zhruba třikrát více, než kolik činí celková dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministr Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že bude hledat další peníze na podporu těchto projektů.
8.11.
Moravská Třebová na Svitavsku zbaví zápachu čističku odpadních vod v nedalekých Linharticích. Lidé kvůli tomu sepsali i petici. Takzvaná dezodorizace bude stát šest milionů korun. ČTK to sdělil vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický.
3.10.
Na boj proti povodním, na šetření dešťové vody a na likvidaci starých ekologických zátěží dostanou obce dotace z Operačního programu Životní prostředí. Celkem je na tyto účely vyhrazena miliarda korun. O peníze mohou obce žádat Státní fond životního prostředí od 16. října, pro dotace na likvidaci ekologických zátěží od 1. listopadu.
18.9.
Na čistírny odpadních vod, vodovodní sítě a podobné účely mohou obce získat až 3,7 miliardy korun z evropských fondů. Žádosti o dotace začne Státní fond životního prostředí (SFŽP) přijímat od 16. října. Jak upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jsou to patrně poslední peníze, které může Česká republika čerpat z evropských fondů na vodní hospodářství v tomto programovém období.
31.5.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) včera ve 13:45 ukončil příjem žádostí na dotace v pilotním programu Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Stát možná kvůli převisu žádostí zvýší rozpočet pilotního projektu ze 100 milionů na 110 milionů korun, informovalo včera ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.
3.5.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává velký zájem o nový dotační program Dešťovka. Je proto připraven sehnat na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech další peníze nad rámec prvních 100 milionů korun. Ministr to řekl na konferenci Voda 2017.
6.2.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v dubnu nový dotační program Dešťovka, na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. V pátek to na tiskové konferenci řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
17.8.
Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října. ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí.
9.8.
Na boj se suchem chystá ministerstvo životního prostředí v srpnu a září vyhlásit několik výzev z evropských dotací. Zaměří se například na zlepšování kvality vody, znečištění povrchových a podzemních vod, výstavbu a dostavbu vodovodních sítí a přivaděčů pitné vody. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
1.3.
Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale s těmito výpočty nesouhlasí.
20.1.
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
23.10.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
22.10.
Ministerstvo životního prostředí plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného, řekla dnes ČTK mluvčí rezortu Petra Roubíčková. ství podzemní vody podle novely vodního zákona
7.10.
Takzvaná Modrá zpráva každoročně shrnuje stav vodního hospodářství ČR a přináší souhrnné informace například o hospodaření s vodami, ochraně povrchových i podzemních vod či ochraně před povodněmi. Dnes se zaměříme na zásobování pitnou vodou.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
26.1.
Společnost 1. SčV, a.s. doporučuje svým odběratelům využít programu Ministerstva pro místní rozvoj a využít dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 16. února 2015.
26.11.
Ředitelem České inspekce životního prostředí se od 1. prosince 2014 stane ekonom Erik Geuss. Absolvent VŠE v Praze a doktorandského studia na ČVUT ve funkci vystřídá Jana Slance, který na postu ředitele skončil 31. října letošního roku.
10.6.
Povodí Moravy v následujících šesti letech investuje do protipovodňových opatření v Olomouckém kraji s pomocí dotací zhruba 1,4 miliardy korun. Zlepšit by se měla ochrana před velkou vodou například v Olomouci, Přerově či Teplicích. Novinářům to v Olomouci řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
4.6.
Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
4.2.
Ministr životního prostředí Richard Brabec po svém uvedení do funkce odvolal všechny náměstky ministra z funkce. Na jejich pozice jmenoval nové vedení ministerstva.
31.1.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes uvedl poslance Richarda Brabce do funkce ministra životního prostředí. Nahradil tak Tomáše Podivínského, který tuto funkci zastával od 10. července 2013.
4.10.
Český rybářský svaz (ČRS) trvá podle jednatele Jana Štěpána na náhradě škody, která mu vznikla na rybí osádce při loňském protržení provizorní hráze v rybníce Jordán. Uhynulo tehdy 16 tun ryb za více než dva miliony korun. Pokud se s dodavatelem prací, firmou Daich, nedohodne, obrátí se nejspíše na soud.
11.7.
Předseda vlády Jiří Rusnok dnes uvedl dosavadního náměstka pro technickou ochranu životního prostředí Tomáše Jana Podivínského do funkce ministra životního prostředí.
20.6.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jmenoval do funkce ředitelky Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Radku Bučilovou, která byla pověřena řízením fondu od prosince 2010. Při jmenování Chalupa ocenil především její kvalitní a přínosnou práci pro program Zelená úsporám.
30.5.
Aktuální rozhovor s prvním náměstkem MŽP ČR Martinem Frélichem o čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), zdlouhavém procesu, chybách v přípravě či administraci a chystaném programu pro další období.
30.10.
Řídící orgán Operačního programu Životní prostředí předal 18. října 2012 potřebné podklady k mimořádné 5. certifikaci výdajů na Platební a certifikační orgán Ministerstva financí, následně byla odeslána žádost o platbu Evropské komisi a poté byla obnovena certifikace. O obnovení certifikace velmi usiloval bývalý první náměstek MŽP Jakub Kulíšek.
12.10.
Dlouholeté problémy s evropskými dotacemi na modernizaci vodárenské infrastruktury a stavbu nových čistíren odpadních vod mají za následek, že je některé města a obce raději nechtějí. Nesouhlasí také s tím, aby kvůli spolufinancování musely výrazně zvyšovat cenu vodného a stočného.
5.10.
Novým prvním náměstkem ministra životního prostředí se stal Martin Frélich, který přebere agendu po tragicky zesnulém Jakubovi Kulíškovi. Nově také náměstek Ivo Hlaváč požádal o uvolnění z funkce, na jeho post přijde dosavadní náměstek Státního fondu životního prostředí Tomáš Podivínský.
27.8.
O víkendu tragicky zahynul první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Na ministerstvu byl zodpovědný za ekonomiku a politiku životního prostředí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Nešťastná událost se podle něj stala při sportu. Bylo mu 31 let.
3.7.
Tři miliardy korun z evropských fondů nabízí Státní fond životního prostředí (SFŽP) obcím a svazkům obcí na výstavbu a renovaci čistíren odpadních vod a kanalizací. Výzvu pro podávání žádostí zveřejnilo ministerstvo životního prostředí v pátek. Přijímat je bude fond od 9. července do 9. srpna 2012.
20.6.
Evropská komise (EK) potvrdila Ministerstvu životního prostředí (MŽP) Metodiku k příloze č. 7. Schválením metodiky došlo konečně k vyjasnění pravidel pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Intenzivní jednání v Bruselu vedl uplynulých šest měsíců 1. náměstek ministra Ing. Jakub Kulíšek.
14.6.
Třetí část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem nejen o stávajících regulačních mechanismech v ČR a tlaku EK na zavedení nové instituce, ale také o tom, jak úředníkům MŽP chutná „kohoutkovka“ a kolik se tím ušetří.
13.6.
Druhá část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o přípravě evropského dotačního programu pro další programovací období 2014–20, o roli poradenských společností a ošetření středu zájmů.
11.6.
Rozhovor s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o evropských dotacích, problémech stávajícího Operačního programu Životní prostředí a vyjednávání s Evropskou komisí (EK).
1.6.
Evropské dotace pro 57 vodohospodářských projektů, většinou modernizace kanalizací a výstavby čistíren v menších obcích, schválil dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jde o záměry, které byly dosud zařazeny v takzvaném zásobníku projektů, tedy stavby, na něž se dosud nedostávaly peníze.
29.5.
Představitelé DG Regio pro dotační politiku z Evropské komise (EK) požadují zřízení nezávislé regulační instituce v ČR. Podmiňují tím získání evropských dotací pro české vodárenství v novém programovacím období 2014–2020.
16.3.
Praha podle očekávání nezíská miliardovou dotaci na přestavbu ústřední čistírny, ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o peníze do Bruselu vůbec nepošle. Informovalo o tom po jednání řídícího výboru operačního programu Životní prostředí ministerstvo.
2.3.
Ode dneška mám aktivní blog na Idnes.cz. První příspěvek týkající se diskuze o problematice evropských dotací na konferenci Financování vodárenské infrastruktury přinášíme v plném znění.
3.2.
Evopské dotace na modernizaci čistíren odpadních vod z Operačního programu Životní prostředí nakonec nedostane 21 obcí včetně Prahy. Dalších osm obcí má ještě šanci, že peníze získá. Ohroženo bylo původně 42 projektů v hodnotě deset miliard korun.
13.1.
Město Sokolov usiluje o dotaci na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Po letech jednání se zřejmě přikloní k přijetí dotace ze státního fondu životního prostředí.
26.10.
Úřady proplatily v září tuzemským příjemcům z evropských fondů 7,3 miliardy korun, v srpnu to bylo 11,5 miliardy. Celkem už české instituce a firmy získaly od roku 2007 z Evropské unie 272 miliard korun. Oznámilo to včera ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
24.10.
V posledních dnech se velmi rozhořela diskuze o možném neúspěchu 44 žádostí o evropské dotace z OPŽP a možném vlivu na cenu vody. Situace je však mnohem komplikovanější. Také úspěšní žadatelé o evropské dotace navyšují cenu vody. Musí totiž dodržet tzv. finanční model. Jaké jsou pozitiva a negativa evropských dotací a je vůbec možné fungovat bez nich?
19.10.
Česko o peníze z Evropské unie na modernizaci čištění odpadních vod nepřijde. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Přesto však připustil možné problémy s financováním některých projektů, které by mohly vést v určitých lokalitách ke zdražení vody.
19.10.
Investice do životního prostředí loni v Česku činily 22,6 miliardy korun, oproti roku 2009 klesly o 3,6 procenta. Zatímco financování staveb na ochranu životního prostředí podnikatelský sektor výrazně omezil, stát své investice zvýšil o víc než polovinu.
27.9.
Funkce prvního náměstka ministra životního prostředí se po Rut Bízkové (ODS), která post opustila na jaře, ujal Jakub Kulíšek. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) si od svého stranického kolegy slibuje zlepšení čerpání peněz z evropských fondů.
24.3.
V přesném znění přinášíme článek poslance Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka na blog.idnes.cz. Autor v textu reaguje na aktuální stav plnění evropských požadavků týkající se kvality odpadních vod.
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
22.3.
České republice aktuálně nehrozí finanční sankce za nedodržení směrnice, podle níž měly obce nad 2000 obyvatel mít do konce roku 2010 čistírnu odpadních vod, řekl dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
3.3.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera oznámil plánovaná zjednodušení ekologické legislativy. Chtěl by menší prodejce osvobodit od povinnosti nabízet nápoje ve vratných lahvích a přenechat tento závazek pouze větším řetězcům...
15.2.
Problémy, se kterými se resort životního prostředí potýká, priority v oblasti ovzduší, protipovodňové ochrany nebo odpadového hospodářství představil veřejnosti ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
15.2.
Dvořák vystřídá ve funkci Ivana Obrusníka. Zúčastnil se výběrového řízení, které vypsal na podzim Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS). Novinářům to řekl ministr životního prostředí Chalupa (ODS).
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE