Mrazy dál ničí vodovodní potrubí na severu Čech, dnes dopoledne je v Ústeckém a Libereckém kraji bez vody minimálně 15.000 lidí. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují od rána více než desítku větších havárií. Jakmile jednu odstraní, praskne voda jinde.
Zatím jde pořád o důsledek dlouhodobě nízkých teplot, řekla ČTK mluvčí SČVK Iveta Kardianová.
Vodovodní trubky začaly na severu Čech praskat ve velkém na začátku minulého týdne, jak začala postupně promrzat zem do stále větších hloubek. A i když mrazy už trochu polevily, rozsah havárií se pořád spíš stupňuje. Zřejmě největší havárie letošního roku se stala v noci na dnešek v Žatci; bez vody bylo 41 ulic a jedna přilehlá vesnice, dohromady s 8000 obyvateli. "Tam už se nám podařilo potrubí opravit a začali jsme ho napouštět, obnovení dodávek očekáváme okolo poledne," řekla Kardianová.
Bez vody je i více než 2000 lidí v Liberci, 1830 lidí v Lomu u Mostu nebo 1666 lidí v Bílině na Teplicku. "Všichni technici SČVK jsou nyní v terénu a opravují, ale je toho opravdu hodně," dodala mluvčí. U vodovodů neplatí, že oteplení okamžitě zlepší situaci, spíš naopak. Rozmrzající půda se často začne hýbat a dál poškozuje vodovody.
Zdroj: SČVK
Foto: Wikipedie, Rawac, licence GNU
21.1.
V roce 2022 se investice do vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji vyšplhají na 1,89 miliardy korun. Z toho 1,52 miliardy představují náklady na strategické investice a obnovu majetku Severočeské vodárenské společnosti, dalších téměř 377 milionů pak vynaloží Severočeské vodovody a kanalizace na jednotlivé opravy.
30.11.
Po sérii zpráv o inflaci, skokovém růstu cen energií, stavebního materiálu, potravin a dalších komodit přicházejí severočeští vodohospodáři s informacemi o cenách vodného a stočného na rok 2022, které zdaleka nedosahují indexu růstu zmíněných položek.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli v Teplicích na řádné valné hromadě. Rozhodli o tom, že zisk společnosti bude opět investován do obnovy vodárenské infrastruktury.
15.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos v Libereckém kraji investiční akce za více než 341 milionů korun. Je to o 18 procent víc než loni. Největším ze 47 letošních projektů je odkanalizování jabloneckých částí Kokonín a Maršovice a jejich napojení na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, kterou čeká rozšíření a modernizace.
22.1.
Do vodohospodářských staveb na severu Čech letos SVS vloží 1,445 miliardy korun. Finance půjdou především na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku. SVS investuje do 174 nových staveb v deseti okresech severočeského regionu společně se 44 stavbami přecházejícími z předchozího roku.
30.11.
Cena vodného a stočného v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost, se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody bude stát o 0,6 haléře více než nyní.
22.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na řádné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2019 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
30.4.
Obyvatelé severních Čech zaplatí od května letošního roku za vodné a stočné o zhruba čtyři koruny méně než doposud. Díky změně DPH z 15 % na 10 % klesne cena za tisíc litrů vody na 98,91 Kč.
20.3.
Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.
19.3.
Severočeské vodovody a kanalizace zavedly v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nouzový režim. Dodávka pitné vody v Ústeckém a Libereckém kraji je plynulá. Zavřená jsou zákaznická centra. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
27.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) investuje letos do obnovy a výstavby vodohospodářského majetku 1,36 miliardy korun. Většinu částky využije na rekonstrukce a výstavby vodovodů a kanalizací. V roce 2020 opraví nebo nově postaví 60 kilometrů vodovodního a 22 kilometrů kanalizačního potrubí. Rekonstrukce se dočká i řada starších vodojemů a čistíren odpadních vod.
11.12.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) upozorňuje odběratele, že není nutné mít filtr, aby jim z kohoutku tekla kvalitní pitná voda. Reagují tak na letáky od dealerů s nabídkou rozboru vody a filtrů na úpravu vody. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
2.12.
Severočeská vodárenská společnost vyhlašuje cenu vodného a stočného jednou ročně, a to vždy k 1. lednu daného roku. Za 1000 litrů dodávky pitné vody a za její odkanalizování a vyčištění zaplatí od 1. ledna odběratelé v Ústeckém a Libereckém kraji 103,39 korun včetně DPH. Od 1. 5. 2020 však dochází ke změně výše DPH z 15 % na 10 %.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na pravidelné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2018 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
7.6.
Chystáte si napustit zahradní bazén? Zaručenou cestou pro dosažení stoprocentně kvalitní vody a rychle napuštěného bazénu je dovoz vody cisternou od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
6.6.
Voda je nejdůležitější součástí života. Lidské tělo obsahuje téměř 70 procent vody a aby byl člověk zdráv, potřebuje pravidelně doplňovat tekutiny. Zejména v těchto dnech, které provázejí vysoké letní teploty, může docházet k příznakům dehydratace organismu. Nedostatek tekutin může způsobit vyšší únavu, bolesti hlavy a kloubů nebo i vážnější problémy.
30.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) musela kvůli vstupu České republiky do Evropské unie a dané legislativě investovat zhruba 4,6 miliardy korun. Společnost, kterou vlastní obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji, splnila závazky v čištění odpadních vod, nedostala ale přislíbené evropské dotace.
12.4.
Při příležitosti oslav Světového dne vody byly v Kongresovém centru Praha vyhlášeny výsledky soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018.
11.4.
Vodárenské společnosti na severu Čech nyní vyhodnocují vítězné snímky ptačích budek, které jako soutěžní úkol sestavily děti ve školních družinách. Barevně je upravily a umístily do okolní přírody. A je opravdu z čeho vybírat.
21.3.
Letošní Světový den vody, který připadá na 22. března, připomíná, že více než 800 milionů lidí na Zemi nemá k dispozici potřebné množství nezávadné pitné vody. V některých zemích je denní spotřeba vody celé domácnosti méně než deset litrů, zatímco v České republice činí průměrná denní spotřeba jednoho člověka asi 90 litrů a například v USA dokonce 300 litrů.
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
3.2.
Management Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámil v minulých dnech své akcionáře, kterými jsou starostové 458 měst a obcí v Ústeckém a v části Libereckého kraje, s přípravou projektu zajištění provozu své vodárenské infrastruktury po roce 2020.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos investovat do modernizace a rozvoje infrastruktury 1,25 miliardy korun. Je to zhruba o sedm procent víc než v loňském roce, kdy šlo do investic 1,165 miliardy korun. K největším akcím patří modernizace dvou úpraven vody. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
26.8.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
12.6.
Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) podpoří své odběratele, které postihla povodeň. Odpustí jim červnové platby za vodu až do výše 1335 korun, což představuje 15 metrů krychlových vody. Uvedené množství vody podle ní odpovídá asi dvouměsíční spotřebě průměrné domácnosti.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) v roce 2013 slaví 20. výročí svého založení. K výročí společnosti SVS připravila publikaci, mapující komplexně vývoj vodárenství v severních Čechách a historii SVS. Pojďme se podívat na krátkou ukázku z knihy o tom, jak tato vodárenská společnost začínala…
15.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2013 ve výši 1,16 miliardy korun.
22.10.
Letos jde především o stavby v kategorii obnovy stávajícího majetku společnosti. V roce 2012 je plánován celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS ve výši 1,1 miliardy korun. Téměř 70% je určeno na obnovu stávajícího majetku společnosti a zbytek je určen na strategické, legislativou vyvolané investice.
4.5.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zřejmě definitivně přišla o dotaci 600 až 750 milionů korun na rekonstrukce čistíren odpadních vod. Vyplývá to z vyjádření, která získala ČTK od SVS a ministerstva životního prostředí. SVS se zlobí na ministerské úředníky, že ji při čerpání dotací navedli do slepé uličky a že chybějící peníze musí zaplatit odběratelé vody.
22.3.
U příležitosti Světového dne vody otevírají Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. každoročně brány do úpraven a čistíren vod. Nenechte si ujít tento tip na zajímavý víkendový výlet.
9.2.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) ve svém regionu v posledních letech významně investovala. Celkový objem dokončených projektů činí 4,6 miliardy korun. Problémy s přidělením evropských dotací vyvolávají otázky ohledně zachování solidárnosti cen v tomto regionu. Nový ředitel však tuto možnost odmítá.
25.1.
Novým generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti je od úterý Bronislav Špičák. Oznámila to Severočeská vodárenská společnost (SVS). V minulých dnech bylo výběrové řízení na pozici generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti ukončeno.
17.1.
V Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončil na konci prosince její ředitel Miroslav Harciník. Někdejší náměstek ústeckého primátora za ODS odešel na vlastní žádost a jeho nástupce by mohl být znám na konci ledna. ČTK to řekl mluvčí firmy Jiří Hladík.
5.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do rozvoje a modernizace vodárenské infrastruktury 1,18 miliardy korun. Investice zajistí firma z vlastních zdrojů, zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
28.9.
Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
2.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do roku 2015 do modernizace a obnovy svého majetku 7,148 miliardy korun, rozhodli dnes akcionáři na valné hromadě společnosti. Kvůli tomu plánuje v příštích letech také zdražení vody.
25.5.
Vlastnosti pitné vody se u odběratelů na Ústecku změní. Skončila totiž rekonstrukce přívodního vodovodního řadu z úpravny vody Velké Žernoseky do Ústí nad Labem. Zákazníci z několika obcí dostávali dočasně vodu z přehrady Fláje, která je měkká, od 1. června budou mít znovu vodu z podzemních vrtů úpravny Žernoseky, která je tvrdá.
12.5.
Povodí Ohře provádí od jezu Jiřetín po ústí do Labe stopovací zkoušku, kdy do vody vypustí zabarvenou neškodnou látku a sleduje její šíření dál po toku. Cílem je zahrnout řeku Bílinu do poplachového modelu, který pomůže v případě ekologické havárie rychleji zalarmovat havarijní služby. ČTK to dnes řekl Jindřich Hönig, havarijní technik státního podniku Povodí Ohře.
9.5.
Obyvatelé v Libereckém kraji měli loni nejdražší vodu v Česku. Za krychlový metr platili v průměru bez DPH 94,50 Kč, o málo levnější vodu měli podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v sousedním Ústeckém kraji, kde na vodném a stočném platili v průměru 94,30 koruny.
6.5.
Výrazně dražší bude liberecký vodojem Horská s přivaděčem, který má zajistit dostatek vody pro část Ruprechtic. Za nárůstem ceny je hlavně tvrdší podloží, než s jakým se v projektu počítalo. I se započtením předpokládaných dodatků bude cena stavby stoupat k 75 milionům korun včetně daně, řekla novinářům náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).
25.4.
V Děčíně začalo fungovat nové veřejné přístaviště pro malé rekreační lodě. Jde o první ze série přístavišť, které letos Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) vybuduje. Děčínskou stavbu zhotovila strojní a stavební společnost Labská, náklady ve výši 33 milionů korun financoval Státní fond dopravní infrastruktury. ČTK to řekl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
14.4.
V České Lípě připravují výstavbu venkovního koupaliště v přírodním areálu v Dubici. Radnice teď připravuje veřejnou soutěž na dodavatele, stavbu za zhruba 270 milionů korun chce zahájit ještě letos. Hotovo by tak mohlo být v roce 2023, řekla ČTK mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.
6.4.
Nejméně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na dofinancování projektů, které mají zajistit pitnou vodu pro pohraniční oblasti Libereckého kraje postižené těžbou hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice. Jen peníze z Polska na to stačit nebudou.
30.3.
Liberecký kraj zřídil Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je v něm 35 milionů eur (asi 857 milionů korun), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby.
17.3.
Liberecký kraj zřídí Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je 35 milionů eur (asi 870 mil.Kč), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby na české straně.
3.2.
Několik let připravovaná i odkládaná revitalizace okolí Veseckého rybníka, který je druhý největší vodní plochou na území Liberce, začne letos. V první etapě na Sluneční louce přibude dřevěný mobiliář, náklady na jeho pořízení vedení radnice odhaduje na 1,4 milionu korun. Firmu, která ho dodá, bude radnice vybírat v soutěži.
2.2.
Turnov v Českém ráji letos opraví kašnu s mariánským sloupem na hlavním náměstí. Zaplatí za to skoro 840.000 korun. Od opravy si radnice slibuje, že odstraní dlouholeté problémy s netěsností kašny. Vody je kvůli tomu v kašně minimum. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) ČTK řekl, že oprava by měla skončit do konce dubna, tedy před začátkem turistické sezony.
1.2.
Projekty zaměřené na zadržení vody v krajině podpoří v letošním roce Liberecký kraj 9,5 milionu korun. O dotaci mohou do 29. dubna žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby. Zájemcům je zdarma k dispozici také odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje, řekl ČTK mluvčí libereckého kraje Filip Trdla.
11.1.
Turnov chce vybudovat koupací biotop na místě bývalého koupaliště v rekreační oblasti v Dolánkách. Náklady starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) odhaduje na deset až 20 milionů korun. Práce začnou nejdřív za dva roky. Projekt je ve fázi vytváření projektové dokumentace, zatím je hotová architektonická studie.
31.12.
Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27.12.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které působí na Semilsku a Jablonecku, příští rok investuje 117 milionů korun. To je více než polovina z tržeb, které ročně vybere. Dokončí i svoji největší akci z poslední let, což je rekonstrukce čistírny odpadních vod v Turnově. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
8.12.
Za projekt hospodaření se srážkovou a takzvanou šedou vodou, který byl součástí úprav budovy Obchodní akademie v České Lípě, získal Liberecký kraj zvláštní cenu poroty v soutěži Chytrá města 2021. Jde o první podobný projekt kraje, není ale poslední.
2.12.
Povodí Labe plánuje na Lužické Nise vybudovat suchou nádrž, která by v budoucnu ochránila území před velkou vodou. Plánovaná nádrž je jen jedním z řady protipovodňových opatření za zhruba 1,5 miliardy korun, která by měla ochránit obyvatele kolem řeky od Liberce až po hranici s Německem.
26.11.
Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60.000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.
8.11.
Turisté už znovu přejdou přes hráz přehrady na Černé Nise v Bedřichově v Jizerských horách. Korunu hráze stavbaři opravovali od jara roku 2019. Konečná cena byla mírně snížena na 20,5 milionu korun, uvedla dnes pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Státní firma očekávala, že za opravu hráze zaplatí zhruba o 400.000 korun více.
26.10.
Mimoň na Českolipsku připravuje rekonstrukci venkovního koupaliště zhruba za 50 milionů korun bez daně. Práce chce radnice zahájit příští rok na jaře a koupaliště otevřít rok poté. ČTK o tom informoval starosta Mimoně Petr Král (ANO).
22.10.
Jablonec nad Nisou získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Lokalitu má v případě intenzivních dešťů ochránit před záplavami. S výstavbou se počítá v příštím roce od dubna do září.
20.10.
Opravu hráze Kachního rybníka ve Svojkově na Českolipsku, kterou v červenci poškodily přívalové deště, zaplatí Liberecký kraj. Z krizového fondu na opravu uvolnil 200.000 korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kvůli hrozbě protržení hráze tehdy museli hasiči evakuovat několik desítek obyvatel z okrajových částí České Lípy - Písečné a Dobranova.
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově se otevře otužilcům. Ledovou lázeň si budou užít třikrát týdně. Poprvé jim bude areál k dispozici v sobotu. Vstupné se neplatí. ČTK o tom informovala Věra Fryčová, ředitelka Zooparku Chomutov, pod nějž Kamencové jezero spadá.
19.10.
Státní podnik Povodí Labe hledá v soutěži firmu, která opraví přehradu Harcov v Liberci. Jde o zakázku za zhruba 429 milionů Kč bez daně. Práce potrvají 33 měsíců, tedy téměř tři roky. Nabídky mohou zájemci posílat do 2. prosince, vyplývá z údajů na webu veřejných zakázek.
18.10.
Na druhé ze tří nádrží přehrady v Jablonci nad Nisou je nově na 40 plovoucích ostrovů k čištění vody. Jde o další opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová.
20.9.
Městské koupaliště v Kadani na Chomutovsku dostalo novou nafukovací halu. Díky ní může být vyhřívaný plavecký bazén v provozu celoročně. Krytý bazén ve městě totiž dosud chyběl, lidé museli jezdit do okolních měst. Náklady na zastřešení a úpravu zázemí vyšly na deset milionů korun, informoval novináře starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
16.9.
Liberecký kraj podpoří přípravu dvou projektů, u nichž žadatelé usilují o evropské dotace. Jedním je vybudování nového výzkumného centra v areálu liberecké univerzity za 225 milionů korun a druhým zlepšení kvality čtyř vodních ploch v regionu za bezmála 20 milionů korun. Na oba projektové záměry přispěje kraj dohromady částkou přes 450.000 korun.
13.9.
Rok po otevření si jezero Most, které vzniklo zatopením lomu po těžbě uhlí, získalo množství příznivců. Vodní plocha s hloubkou přes 70 metrů láká rekreanty, sportovce, kondiční běžce, rodiny s dětmi, cvičí zde hasiči, potápěči i záchranáři. V okolí jezera vzniklo zázemí pro návštěvníky, v plánu je zřízení kempu.
7.9.
V Chrastavě na Liberecku připravují rekonstrukci koupaliště, které se v posledních letech potýká se špatnou kvalitou vody nevhodnou ke koupání. Koupaliště trpí kolísavou kvalitou vody z Vítkovského potoka, která ho napájí. I letos byla podle hygieniků voda v přírodním koupališti od začátku sezony ke koupání nevhodná.
2.9.
V Jablonci nad Nisou dokončili stavbaři první etapu stavby kanalizace v Kokoníně a Maršovicích. Hotová je kanalizační stoka, která odpadní vody z této oblasti odvede do čistírny odpadních vod v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. Práce na projektu za zhruba 130 milionů korun budou ale pokračovat. Stavba začala loni v září a zcela hotovo by mělo být na konci srpna příštího roku.
24.8.
Minimálně ve čtyřech zaplavených studních v České Lípě - Dobranově po přívalových deštích z poloviny července kvalita vody podle rozborů nevyhovuje. Výsledky mají hygienici zatím ze sedmi studní, tento týden by měli znát z dalších pěti a v úterý odeberou vzorky ještě ze tří. ČTK o tom informovala krajská ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Jana Loosová.
24.8.
Rekonstrukce hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově téměř za 21 milionů korun se blíží k závěru. Korunu hráze stavbaři opravují od roku 2019 a práce by měly skončit do konce října. ČTK o postupu prací informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
6.8.
Výstavba dešťové kanalizace bude v Jablonci nad Nisou pokračovat i v příštím roce. Město uspělo s žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí a získalo 16,5 milionu korun na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Ta by měla v případě silných dešťů ochránit lokalitu před záplavami.
4.8.
Česká Lípa připravuje výstavbu splaškové kanalizace v části takzvaných Starých Lad. V lokalitě se zhruba osmi desítkami rodinných domů zatím kanalizace chybí a odpadní vody majitelé nemovitostí řeší většinou septiky. Kanalizace by měla zajistit odvedení splašků do čistírny odpadních vod a vytvořit podmínky i pro další výstavbu v lokalitě.
22.7.
V Libereckém kraji se kvůli přívalovým dešťům o minulém víkendu musela některá venkovní koupaliště vypustit a vyčistit. Podle údajů na webu hygieniků je ale kvalita vody ke koupání na většině přírodních koupališť v kraji nadále dobrá.
8.7.
Nový vodojem Horská a přivaděč zajistí vodu pro libereckou část Ruprechtice. Na špatné zásobování vodou si obyvatelé v lokalitě stěžují už bezmála čtvrt století. Kapacita vodovodní sítě tam už nestačí a brání rozvoji lokality a další výstavbě, řekl při dnešním zahájení stavby ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
29.6.
Mezi desítky obcí, škol, neziskových organizací a další žadatele rozdělí Liberecký kraj 17 milionů korun z dotačního programu, který je zaměřený na ochranu přírody, ekovýchovu a prevenci vzniku odpadů. Přes 12 milionů korun z něj půjde na opatření na zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
14.6.
Na dolním Labi se zlepšuje zázemí pro lodě. Ve Hřensku skončila modernizace ochranného stání pro velká plavidla, v Děčíně začala stavba přístaviště pro sportovní lodě. V plánu má Ředitelství vodních cest (ŘVC) budování dalších přístavů či servisního zázemí v Ústeckém kraji. V Česku stále roste zájem o rekreační a sportovní plavbu.
26.5.
Kamencové jezero v Chomutově zahájí sezonu 1. června. Opravené jsou venkovní sprchy, zrekonstruovaná převlékárna. Trénovat letos budou na jezeře i závodní plavci, protože aquapark se přes léto bude opravovat a neotevře ani ve chvíli, kdy to vládní nařízení dovolí. Novinkou je otvírací doba od 07:00, která má přilákat ranní otužilce.
20.5.
Lidé v Novém Boru na Českolipsku mohou až do poloviny června žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod. V městském fondu je na ně letos půl milionu korun. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program otevřela radnice už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
17.5.
Výroba vody v Ústeckém kraji stejně jako ve všech dalších regionech klesla. Její cena dál stoupala. Loni byla v Ústeckém kraji voda opět nejdražší v ČR, uvedla regionální pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve zprávě zaslané ČTK.
23.4.
Bezmála 15 milionů korun má letos Liberecký kraj na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Loni kraj navzdory koronavirovým úsporám schválil podporu pro 23 projektů, kterým rozdělil přes 14 milionů korun. O dotace mohou žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů, ale i další právnické a fyzické osoby do konce dubna.
21.4.
Město Chomutov doplní Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče. Kvůli několikaletému suchu se hladina snížila o půl metru, po doplnění bude chybět asi 30 centimetrů. ČTK to řekla vedoucí odboru rozvoje a investic chomutovské radnice Hana Nováková.
12.4.
Mokřady v Jablonném v Podještědí na Liberecku se rozšíří z šesti na bezmála deset hektarů a přibude tam 20 nových tůní. Na projekt má liberecký spolek Čmelák, který se o mokřady stará, přislíbenou dotaci 5,2 milionu korun z operačního programu životního prostředí. Za spolek o tom informoval v tiskové zprávě David Černý.
24.3.
Liberec chce do roku 2025 zvelebit okolí Veseckého rybníka, který slouží k rekreaci. S úpravami za milion korun začne město už letos. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) budou úpravy za sedm milionů korun rozděleny do pěti etap.
11.2.
Liberec letos podpoří první žadatele z Harcova a Kunratic dotací z nového programu na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Cílem je zlepšit kvalitu vody na přítocích do harcovské přehrady. Letos dostanou žadatelé podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) peníze na projektové dokumentace.
25.1.
V Novém Boru na Českolipsku mohou od února zájemci znovu žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program radnice otevřela už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
11.1.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov letos do obnovy a modernizace své vodárenské sítě investuje do 200 milionů korun. Je to obdobná částka jako loni. ČTK to řekl ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
7.1.
V Liberci by letos měla začít dlouho očekávaná výstavba vodojemu Horská s přivaděčem. Stavba za 70 milionů korun by měla vyřešit nedostatečné zásobování vodou pro část Ruprechtic. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) na tiskové konferenci uvedla, že město uspělo se žádostí o dotaci z ministerstva pro životní prostředí.
28.12.
Pracovat z domova se musely naučit kvůli epidemii koronaviru operátorky Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK). Počet hovorů kvůli zavřenému zákaznickému centru vzrostl. Jedna denně vyřídí v průměru 45 hovorů, některé z nich by přitom spíše patřily psychologické poradně. ČTK to řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
24.12.
Nové zázemí Lesního koupaliště v Liberci chce příští rok začít budovat stejnojmenný spolek, který ho má od letošního roku v nájmu od města. Stavět ho bude postupně, odhadem na to bude potřeba 2,5 až tři miliony korun. ČTK to řekl architekt a předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. "V dubnu bychom chtěli začít," dodal.
7.12.
V místě budovy letního koupaliště na Koldomu v Litvínově na Mostecku vznikne nová plavecká hala za 263 milionů korun bez daně. Půjde o největší investici v moderní historii města. Rada města projednala veřejnou zakázku na zhotovitele, 10. prosince ji projednají zastupitelé.
4.12.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a svedou do ní dešťové kanalizace z dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je se splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pojmout.
26.11.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a budou do ní svedeny dešťové kanalizace z celého dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je s tou splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pobrat.
19.11.
Policie vyšetřovala včera večer úhyn ryb v zámeckém rybníku ve Frýdlantu na Liberecku. Nepotvrdily se obavy, že může být zasažený celý rybník. Nalezeno bylo pět uhynulých ryb, řekla ČTK mluvčí policie Dagmar Sochorová.
12.11.
Doksy na Českolipsku chtějí příští rok zahájit revitalizaci dvou z pěti pláží na Máchově jezeře, hlavní a Klůček. Jejich modernizaci dosud komplikovalo velké množství majitelů a nájemců stánků a dalších staveb. Radnice by se s nimi chtěla buď dohodnout nebo zjednodušit vlastnickou strukturu.
19.10.
Kamencové jezero v Chomutově má za sebou rekordní sezonu, přestože se kvůli epidemii koronaviru otevřelo později než obvykle. Rekreační areál navštívilo od června do září 102.000 lidí. ČTK to oznámil vedoucí městského areálu Karel Ton. Návštěvnost je o několik tisícovek vyšší než v minulých letech.
17.9.
Počaply u Terezína na Litoměřicku mají novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod (ČOV). Stavbu za 18,8 milionu korun mohl Terezín provést díky dotacím. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Terezín Robert Czetmayer. Prospělo to podle něj nejen lidem, ale i ochraně životního prostředí v obci ležící těsně u řeky Labe.
15.9.
První rekreanti vstoupili o víkendu do areálu jezera Most. Na místě, kde stávalo středověké město a následně se těžilo uhlí, vznikla vodní plocha větší než Máchovo jezero s hloubkou 71 metrů, která se vyrovnává Orlické přehradě. Připravené jsou pláže, mola, dětské hřiště, objet lze celé jezero na kole. V plánu je stavba kempu, zázemí pro vodní sporty.
31.8.
Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se včera sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Lidé z příhraničí společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství česko-polské hranice. Obávají se ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu.
28.8.
Mezi obcemi Michalovice a Libochovany na Litoměřicku skončila druhá etapa rekonstrukce přivaděče pitné vody. Dodávaná bude od čtvrtka znovu tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová. Oprava celého přivaděče za zhruba 133 milionů korun skončí za rok.
20.8.
Přístaviště osobních lodí v ústecké části Vaňov získá novou podobu. Nyní se vymění plovoucí můstek, příští rok se doplní nové kotvení a připojení lodí na elektřinu a pitnou vodu. Město postaví u přístavu autobusovou zastávku. Novinářům to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů.
7.8.
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo 15 mezinárodních týmů. Odborníky z Čech v nich doplňují autoři ze Španělska, Francie, Švédska, USA, Belgie, Nizozemska, Itálie či Británie. Žádosti mohli zájemci o účast v soutěži podávat do konce července, jejich součástí bylo portfolio referenčních prací.
24.7.
Na jezeře Milada u Ústí nad Labem jsou nová plovoucí mola. Některá jsou určena pro zahnízdění a odpočinek ptáků, další využijí pro oddech plavci. O umístění mol na jezero vzniklé zatopením hnědouhelného lomu ČTK informovala Hana Volfová, mluvčí Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), který vodní plochu spravuje.
23.7.
Jezero Most se v září otevře veřejnosti. S ohledem na epidemii se žádná slavnost ke zpřístupnění plochy, která vznikla zatopením hnědouhelného dolu, konat nebude. Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.
23.7.
Ultrazvuk bude znovu likvidovat sinice v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Dvě jednotky se solárními panely dnes pracovníci liberecké firmy Photon Water Technology (PWT) umístili na hladinu nádrže. Jde o preventivní opatření, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Voda v přehradě je zatím velmi čistá, drží se na stupni jedna pětibodové škály.
3.7.
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k jejich obnově. Cílem je určit polohu zmizelých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, vystopovat meliorace a využít získaná data při posuzování efektivity zamýšlených úprav v krajině. Projekt by mohl pomoci vrátit do kraje vodu.
1.7.
Na nádvoří radnice v České Lípě vybudovali nádrž na zachytávání dešťové vody. Vejde se do ní přes 5000 litrů vody, která poslouží k zalévání zeleně především v komplexu městských budov na náměstí T.G.M. a v Moskevské ulici. Město se pro zachytávání vody rozhodlo kvůli suchům, která oblast v posledních letech trápí.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
25.6.
Oprava šestikilometrového úseku páteřního vodovodního přivaděče na Litoměřicku za zhruba 133 milionů korun skončí za rok. Na výměnu starého ocelového potrubí za litinové dostali vodohospodáři dotaci 80 milionů od ministerstva zemědělství, uvedl předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Tomáš Indra.
23.6.
Letohrad na Orlickoústecku po dvou letech otevře zrekonstruované koupaliště. Za modernizaci město vydalo 25 milionů korun bez DPH. Zahájení provozu radnice naplánovala na pátek. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).
3.6.
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u největšího panelového domu ve městě, takzvané Hokejky. Na projekt za 1,12 milionu korun se pokusí získat dotaci z kraje, z programu na zadržování vody v krajině. Úpravy by město chtělo podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) zahájit ještě letos.
25.5.
Koupaliště u plavecké haly v Ústí nad Labe je po rozsáhlé rekonstrukci připravené na otevření. Největší investice města v posledních letech stála přes 100 milionů korun. Návštěvníci budou moci využít nové bazény, vodní a další atrakce. ČTK to řekla mluvčí radnice Romana Macová. Koupaliště se otevře 1. června.
11.5.
Kamencové jezero v Chomutově je připravené k otevření. Pracovníci ještě dělají drobné úpravy pláží a zeleně. Ubytovací kapacity kempu jsou od posledního týdne v červnu do konce srpna téměř vyčerpané. Město, které jezero provozuje, však může areál včetně kempu zpřístupnit veřejnosti, až vláda rozhodne o otevření venkovních koupališť.
24.4.
V Krkonoších se sucho projevuje v řadě oblastí a má mnoho podob. Jednou z nich je vysychání tzv. trdlišť, mokřadů a tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto tato místa obnovuje, aby nebyl narušen důležitý článek v ekosystému hor, který obojživelníci představují. ČTK to řekla Ondřejka Bachtíková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
3.4.
Vodohospodáři dokončili první etapu oprav přivaděče na Litoměřicku. Do dvou obcí poteče voda z tohoto přivaděče. Lidé to pocítí ve změně kvality vody, je to tzv. tvrdá voda. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
26.2.
Některá města Ústeckého kraje umisťují do ulic nádoby na použité jedlé tuky a oleje. Například v Litvínově přibyly na deseti místech ke kontejnerům na tříděný odpad. Lidé do nich mohou vhazovat použitý olej v plastových lahvích a město ho pak ekologicky zlikviduje. Do těchto nádob nepatří technické oleje, uvedlo město na svém webu.
25.2.
V Ralsku na Českolipsku začala revitalizace rybníka v Hradčanech, která přijde téměř na 28 milionů korun. Nákladní vozy odtud odvážejí tuny bahna, rekonstrukce se dočká i hráz. Denně se tam otočí kolem 100 až 120 tater, které jsou naplněny bahnem, řekl ČTK starosta Miloslav Tůma (ANO).
20.2.
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé. Všechny práce na rekultivovaném území po těžbě uhlí skončí v závěru roku. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová. Investorem staveb je ministerstvo financí.
19.2.
V souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice vzniká v Libereckém kraji síť vrtů. Projekt České geologické služby umožní podél hranice s Polskem sledovat pohyb spodních vod a případně jejich úbytek. Z minulosti už je v oblasti 18 vrtů, teď by mělo přibýt dalších 27. Hotovy by měly být do dubna.
17.2.
Na více než čtvrt miliardy korun vyjdou v Liberci protipovodňová opatření navržená podle studie, kterou si dala vypracovat radnice. Dělat by se měla postupně. Do pěti měsíců by chtělo mít město hotový návrh rozvržení etap možných úprav, aby na ně bylo možné žádat i státní dotace. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) novinářům řekl, že chtějí přírodě blízká protipovodňová opatření.
4.2.
Investice za zhruba 289 milionů korun plánuje letos v Libereckém kraji Severočeská vodárenská společnost (SVS). Ve srovnání s loňským rokem je to asi o 14 procent víc. Největší z 52 připravovaných projektů bude plánované rozšíření čistírny odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizován ale bude například i 120 let starý vodovod v Hrádku nad Nisou.
3.2.
Kadaň na Chomutovsku chce zastřešit městské koupaliště nafukovací halou. Ve vyhřívaném bazénu, který byl dosud v provozu pouze v létě, by se lidé mohli koupat po celý rok. Radnice dá letos vybudovat zázemí k bazénu a poté po letní přestávce postaví halu. V Česku tak bude první zastřešený bazén podobnou nafukovací halou, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
31.1.
Liberec bezúplatně převede Vesecký rybník v hodnotě zhruba 2,4 milionu korun na Povodí Labe. Přes výhrady opozice o tom rozhodli liberečtí zastupitelé. Podmínkou je, že státní podnik do konce roku 2025 zahájí opravu hráze, jinak musí rybník vrátit městu. Před šesti lety hrozilo, že se hráz protrhne, a oprava se tehdy dělala provizorní.
30.1.
Obyvatelé v Novém Boru na Českolipsku mohou poprvé žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. V rozpočtu má město na dotace připraveny dva miliony korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 1. února, získat mohou od města až 50.000 korun, maximálně ale 70 procent nákladů. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
17.1.
Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha přidá Liberecký kraj další tři miliony korun z daňových příjmů loňského roku. Ty byly o 404 miliony korun vyšší, než se původně předpokládalo. V dotačním programu tak letos bude na boj proti suchu připraveno více než 11 milionů korun.
14.1.
Rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun je stále ve fázi příprav a nejspíš nezačne ani letos. Povodí Labe zatím nezískalo stavební povolení, řekla ČTK jeho mluvčí Hana Bendová.
30.12.
Voda na Frýdlanstku zdraží od Nového roku o desetinu. Za metr krychlový zaplatí odběratelé zásobovaní Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) na vodném a stočném včetně DPH 126,66 Kč. Pro průměrnou rodinu to znamená zaplatit navíc na vodném a stočném zhruba 140 korun měsíčně, řekl ČTK ředitel společnosti Petr Olyšar.
12.12.
V čistírně odpadních vod v České Lípě testují výrobu biopaliva z kalových plynů. Vyrobený plyn obsahuje přes 90 procent metanu a může být alternativou ke stlačenému zemnímu plynu (CNG) a pohánět automobily. V západní Evropě je už podobná výroba bioplynu v čistírnách odpadních vod či bioplynových stanicích poměrně rozšířená, v Česku je na počátku.
9.12.
Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha má Liberecký kraj v dotačním programu na příští rok připraveno víc než osm milionů korun. Spolu se samotnými projekty kraj podporuje také odborné poradenství pro potenciální žadatele, které nabízí krajská společnost Agentura regionálního rozvoje, řekla ČTK vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Jitka Šádková.
26.11.
Na Máchovo jezero u Doks na Českolipsku se včera po kontrole podponorové části vrátil za pomoci dvou jeřábů sedmdesátitunový Máj, největší loď místní regaty. Loď je v pořádku a cestující bude znovu vozit v prosinci, při čtyřech nedělních adventních plavbách za soumraku. ČTK to řekl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezera, která výletní flotilu na jezeře provozuje.
18.11.
Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.
14.11.
Pitnou vodu pro obyvatele Peru pomáhá zajistit projekt liberecké společnosti Photon Water Technology. V Česku je firma známá především v souvislosti s projekty zaměřenými na redukci sinic a řas v koupacích nádržích. V Peru ale její malé úpravny vody zajišťují tolik potřebnou pitnou vodu v několika nemocnicích, školách i komunitách.
4.11.
V Jablonci nad Nisou začaly práce na revitalizaci Novoveské vodní nádrže. Na projekt za 4,7 milionu korun získalo město více než polovinu z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště by se mělo do poloviny příštího roku proměnit v biotop, který se stane útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Jana Fričová.
30.10.
Během roku vyrostl v Ohrazenicích u Turnova unikátní vodojem. Vodohospodářská stavba, která pojme až 150 tisíc litrů vody, má tvar inspirovaný sportovní trofejí, o kterou bojují reprezentační týmy na fotbalovém mistrovství světa.
24.10.
V Turnově a okolí dokončilo Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov po téměř dvou letech modernizaci vodovodní sítě za 90 milionů korun. Díky ní bude mít region kvalitnější vodu, kleslo riziko havárií v průmyslové zóně a Ohrazenice získaly novou dominantu. Je to věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro mistry světa ve fotbale.
23.10.
Dlouhodobý nedostatek pitné vody pro Kateřinky chce liberecká radnice vyřešit vybudováním dvou vrtů s odběrnými stanicemi, náklady se odhadují na milion korun. Lidé by si vodu ze zásobníků čerpali ručně a odnášeli domů. Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) novinářům řekl, že vybudovat vodovod v této okrajové části města pro několik desítek domácností není možné.
10.10.
Rozsáhlý projekt obnovy vodního režimu v oblasti Sedmihorských mokřadů v Českém ráji připravuje Český svaz ochránců přírody. Několik pozemků v cenné lokalitě, kterou v minulosti zničily z velké části meliorace a snahy o odvodnění a zúrodnění půdy, vykoupil teď díky podpoře z Nadačního fondu Veolia.
7.10.
Liberecký kraj podpoří 11 projektů, které pomohou zadržet vodu v krajině a zmírnit dopady sucha. Celkem na ně kraj z dotačního programu dá šest milionů korun, podobné dotace rozděluje poprvé. Přidělení dotací musí ještě schválit zastupitelé, řekl ČTK krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
30.9.
V Krkonoších skončila po třech letech modernizace zdroje vody Bátovka pro Benecko a Jilemnici, jeho kapacita se zdvojnásobila. Současně se dělala i kanalizace pro Dolní Štěpanice, kde dosud nebyla. Náklady si vyžádaly 100 milionů korun, část se hradila z evropské dotace.
17.9.
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje.
17.9.
Dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod připravují v Novém Boru na Českolipsku. Pokud získá podporu zastupitelstva, mohli by zájemci o podporu žádat už v únoru příštího roku, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobný program mají v nedaleké České Lípě nebo v Jablonci nad Nisou.
16.9.
Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu a používat ji k zalévání a úklidu. Na zachycování vody chce radnice žádat dotaci z programu Libereckého kraje. ČTK to řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Je to další z opatření proti suchu, které v posledních letech trápí nejen Českou Lípu, ale i celou republiku.
5.8.
Chomutov zakázal kvůli suchu odebírat vodu z desítky potoků a řek k zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo zavlažování sportovišť. ČTK to dnes zjistila na internetových stránkách chomutovského magistrátu. Zákaz platí až do odvolání. Odebírání vody i přes zákaz je kvalifikováno jako přestupek a je možné uložit pokutu ve výši až 100.000 korun, upozorňuje chomutovský vodoprávní úřad.
30.7.
Dostatek pitné vody pro region má zajistit rozšíření vodojemu v Pohořanech na Litoměřicku. Kapacita vodojemu by se měla zdvojnásobit a nově pojmout 50 metrů krychlových vody. Práce na výstavbě nového vodojemu zahájila Severočeská vodárenská společnost (SVS) v těchto dnech, hotovo by mělo být do tří měsíců. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Mario Böhme.
25.7.
Česká Lípa včera kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázala odběr vody z 25 vodních toků v celém regionu. Zákaz tak platí nejen pro obyvatele České Lípy, ale i všech okolních měst a obcí. Se suchem se potoky a řeky na Českolipsku potýkají v posledních letech v létě pravidelně, loni město zákaz vydalo už v květnu.
24.7.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) začne v nejbližších dnech s výměnou vodovodu v Nádražní ulici v Klášterci nad Ohří. Vodovod, který zajišťuje přívod vody zhruba pro 100 obyvatel, byl už v poslední době poruchový, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Jiří Hladík. Rekonstrukce bude stát víc než 3,6 milionu korun.
23.7.
Rekonstrukce vodovodu a kanalizace a práce na rozvodech plynu zkomplikují od srpna dopravu na jedné z hlavních komunikací v Novém Boru. Práce uzavřou polovinu hlavní třídy T.G.M. Na příjezdu od České Lípy budou dopravu řídit kyvadlově semafory zhruba na 200 metrů dlouhém úseku od Sokolovny po cukrárnu Michaela.
22.7.
V přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou se kvůli sinicím zhoršila kvalita vody, není vhodná pro citlivé jedince. Vedení Jablonce uvažuje o likvidaci sinic pomocí ultrazvuku. V tiskové zprávě o tom za město informovala Jana Fričová. Ještě hůře je na tom rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji, pro který kvůli sinicím vyhlásili hygienici zákaz koupání.
17.7.
Chomutovský magistrát včera vydal kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod v povodí pěti toků. Vodu nesmí lidé odebírat pomocí čerpadel pod hrozbou pokuty až 100.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí magistrátu Denisa Špeilová.
11.7.
V Liberci skončila kritizovaná oprava bazénové vany městského Lesního koupaliště. Kvůli suchu je ale málo vody a napouštění potrvá zřejmě až do konce příštího týdne. "Rychle to určitě nebude. Myslím si, že nějakých deset dnů to potrvá, pokud nezaprší," řekl ČTK Jiří Bliml, ředitel příspěvkové organizace Městské lesy Liberec, které mají koupaliště ve správě.
9.7.
Zákaz odběru povrchových vod platí ode dneška pro všechny obce, které spadají pod Nový Bor na Českolipsku. Důvodem je přetrvávající sucho, které zapříčinilo kritické snížení průtoků ve vodních tocích. V tiskové zprávě o tom včera informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
26.6.
V Liberci má zpoždění oprava bazénové vany Lesního koupaliště. Areál v Lidových sadech ke koupání začne sloužit zřejmě až v polovině července, původní termín byl do začátku letních prázdnin. Radnice kvůli tomu na sociálních sítích sklízí kritiku a chce postup prací urychlit.
18.6.
Město Most nechá dopustit vodu do jezera Matylda. Hladina vodní nádrže vzniklé zatopením lomu klesla kvůli výpařování vody a dlouhodobému suchu. Nyní se zvýší o 50 centimetrů. Magistrát za to zaplatí 1,77 milionu korun bez DPH, uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST).
10.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dokončila opravu téměř šesti kilometrů trasy strategického vodovodního přivaděče na Mostecku. Voda v něm teče z Přísečnice směrem na Bílinu. Díky opravě se posílí dodávka pitné vody dál na Ústí nad Labem. Následovat bude rekonstrukce dalšího úseku přivaděče na Litoměřicku.
28.5.
Přivaděč vody na Litoměřicku se bude opravovat. Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) proto budou dodávat pitnou vodu lidem na vybraných místech Litoměřicka a v Ústí nad Labem a jeho okolí z nádrže Fláje upravenou v úpravně v Meziboří. Mluvčí vodáren Iveta Kardianová ČTK řekla, že voda v kohoutcích bude stále splňovat přísné legislativní požadavky na jakost.
28.5.
Lidé v Libereckém kraji platili loni za vodu nejvíc v Česku. Za metr krychlový dali na vodném a stočném v průměru 86,70 Kč. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ), platily domácnosti v kraji za vodu zhruba o pětinu víc, než je celostátní průměr, který činí 71,50 Kč. Ani letos situace nebude lepší a cena vody poroste zřejmě dál.
22.5.
Chomutov pořídí do areálu Kamencového jezera dvě skluzavky. Novou atrakci by mohli rekreanti využívat od začátku prázdnin. Řekl to náměstek primátora David Dinda (Nový Sever). Turisty i místními vyhledávaný rekreační areál už zahájil novou sezonu.
21.5.
Nový ředitel Povodí Ohře Zbyněk Folk chce zintenzivnit přípravu vodní nádrže Kryry na Lounsku a zlepšit hospodaření s energiemi v rámci závodu. Lépe využívat má státní podnik, který zaměstnává 613 lidí, obnovitelné zdroje energie. Folk to řekl v rozhovoru s ČTK.
30.4.
Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.
25.4.
Liberecký kraj připravil první projekty na zadržení vody v krajině. Tůně, mokřady nebo rybník a další opatření přijdou na více než 18 milionů korun. Kraj teď připravuje dokumentaci, na úpravy chce žádat dotace z Operačního programu životní prostředí. Úpravy chce dělat na krajských pozemcích u Frýdlantu, které spravuje Střední škola hospodářská a lesnická.
18.4.
Revitalizace koryta říčky Jeřice v Mníšku na Liberecku, retenční přehrážka s funkcí malé vodní nádrže v Oldřichově v Hájích nebo suchá nádrž v Doníně u Hrádku nad Nisou, to jsou jen tři ze čtyř desítek opatření, která mají pomoci ochránit obyvatele v povodí Lužické Nisy před povodní nebo zmírnit její následky.
16.4.
U jezera Matylda u Mostu mají být nové písčité a oblázkové pláže, nová mola a vstup do vody. Náklady na projekt kolem vodní nádrže, která vznikla zatopením bývalého hnědouhelného lomu, se odhadují na více než 43 milionů korun. Než se projektem a jeho financováním bude zabývat mezirezortní komise, musí ho schválit mostečtí zastupitelé. Radní jim nyní doporučili stavbu schválit.
12.4.
Zámecký rybník ve Frýdlantu na Liberecku zůstává vypuštěný, i když se v předchozích letech revitalizoval. Stálému napuštění brání skutečnost, že voda z něj zatéká z neznámých důvodů do soukromého objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí radnice Martina Petrášková.
9.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje zhruba třetinu kanalizačního přivaděče na čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Připravuje se také investice do zvýšení kapacity samotné čistírny, na kterou by se v budoucnu měla napojit část Kokonín nedalekého Jablonce nad Nisou.
2.4.
V České Lípě připravují další výzvu dotačního programu na podporu výstavby malých domovních čistíren odpadních vod. Dotační program začal v roce 2013 nejprve pro část Častolovice, od roku 2016 mohli žádat i majitelé nemovitostí v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. Celkem zatím radnice na dotacích rozdělila 4,4 milionu korun.
18.3.
Liberecký kraj připravuje aktualizaci plánu rozvoje vodovodů a kanalizací na svém území. Zahrnovat bude nově také opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, které jsou hlavně u hranic s Polskem stále větším problémem.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
11.3.
Severočeská vodárenská společnost zahajuje rekonstrukci úpravny vody v Malešově na Litoměřicku. Jde o největší letošní stavbu firmy, která na investice v celém Ústeckém a Libereckém kraji dá 1,33 miliardy korun. Oprava úpravny bude stát stát zhruba 210 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
27.2.
Liberecký kraj rozdělí šest milionů korun na projekty zaměřené na zmírnění dopadů sucha a zadržení vody v krajině. Opoziční zastupitelé Změny pro Liberecký kraj sice žádali pro nový dotační program kraje víc peněz, zastupitelé to však nepodpořili. Podle krajského radního pro životní prostředí Jiřího Löffelmanna (Starostové pro Liberecký kraj) má letošní rok ověřit potřeby obcí.
14.2.
Stavba vodního jezu u Děčína je součástí Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou v pondělí dostane k projednání vláda. Ministerstvo dopravy ji prosazuje jakožto klíčový prvek pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu. Původně měl kabinet koncepci řešit na začátku února.
7.2.
Nový dotační program zaměřený na zmírnění dopadů sucha připravil Liberecký kraj. Na projekty, které pomohou zadržet vodu v krajině, rozdělí letos šest milionů korun. V představách obcí byla opatření za zhruba 50 milionů korun, takové peníze ale kraj nemá, řekl ČTK radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
4.2.
Ministerstvo dopravy nadále prosazuje stavbu vodního jezu u Děčína, který je podle úřadu klíčový pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy. Jeho stavba je součástí nové Koncepce vodní dopravy do roku 2023, kterou dnes dostane k projednání vláda. Ministerstvo trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
29.1.
Příprava rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun má zpoždění. Projekt je ve fázi stavebního řízení, práce tak letos nezačnou. Půjde-li vše podle předpokladů, chtěli bychom do poloviny příštího roku stavbu zahájit, uvedla pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
22.1.
Stát chce negativní dopady stavby jezu u Děčína na krajinu v okolí Labe kompenzovat investicemi do ekologie v cizině. V Česku taková opatření nejsou možná. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poslali zástupcům Evropské komise dotazy, zda je přípustné provést taková opatření na území jiného státu EU.
28.12.
Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) dokončuje rekonstrukci úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku. Projekt bezmála za 215 milionů korun by měl být do zkušebního provozu spuštěn už v lednu. Firma, která zásobuje vodou 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku, plánuje další investice na příští rok. Do obnovy vodovodů a kanalizací i opravy objektů dá přes 20 milionů korun.
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 9,2 procenta. Za krychlový metr zaplatí odběratelé na vodném a stočném 115 korun. ČTK o tom informovali Petr Olyšar ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí příští rok na vodném a stočném téměř 1400 korun navíc.
13.12.
Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 procenta. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) 108,80 Kč včetně DPH, o 3,5 koruny víc než letos. ČTK to řekl předseda rady VHS Milan Hejduk. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.
13.12.
Lépe chráněná před povodněmi je úpravna vody s vrty v Nudvojovicích, která je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní obce. Díky modernizaci za 45 milionů korun má úpravna také vyšší kapacitu a dokáže spolehlivěji odstranit chlorované uhlovodíky ze surové vody.
10.12.
S nedostatkem vody se v rámci Ústeckého kraje i v tomto ročním období potýká několik obcí ve Šluknovském výběžku. Cisterny s pitnou vodou objednávají obce i jednotlivci. Problém se týká obcí na Děčínsku, a to Mikulášovic, části Varnsdorfu a Jiříkova. Zatím se k pitné vodě obyvatelé dostanou, problém nastane, až uhodí mrazy.
26.11.
Na vyčištění koryta řeky Smědé se dohodlo vedení města Frýdlant s Povodím Labe. Z koryta by měly zmizet náletové dřeviny, ale také nánosy na dně řeky. Důvody jsou nejen estetické, opatření je i prevencí pro případ velké vody. ČTK to řekl starosta Dan Ramzer (ODS). Mýcení náletů z koryta je v plánu ještě letos, zbytek akcí se uskuteční v příštím roce.
20.11.
Některým zimním střediskům v Libereckém kraji hrozí, že nebudou mít na začátku sezony dostatek vody na zasněžování. Problémy mohou nastat i v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, která je největším skiareálem v kraji. Podle provozovatelů středisek se ale situace ještě může změnit. Většina skiareálů se zasněžováním ještě nezačala, jako první spustil sněžná děla Ještěd v Liberci, vyplývá z ankety ČTK.
11.10.
Liberecký kraj podpoří přípravu projektů na zajištění vody pro oblasti u česko-polské hranice ohrožené plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu v Turówě.
10.10.
Chátrající a léta zanedbávané koupaliště v Novoveské ulici chce Jablonec nad Nisou proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Náklady na úpravy nádrže ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka se odhadují na necelých pět milionů korun. Město na projekt žádá dotace z Operačního programu Životní prostředí.
14.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů.
10.9.
Nechranická přehrada, největší na Ohři, slaví 50 let od zprovoznění. Zásobuje vodou obyvatele, průmyslové podniky a zemědělce na Chomutovsku, snižuje dopady povodní, v elektrárně vyrábí energii, slouží rekreantům, sportovcům i rybářům. V sobotu bylo vodní dílo mimořádně otevřeno veřejnosti.
9.8.
V Počaplech na Litoměřicku čera zahájili výstavbu 1245 metrů dlouhé splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod v obci za téměř 18 milionů korun. Odkanalizování se tak po deseti letech příprav dočká vedle Nových a Českých Kopist poslední část Terezína. Počaply plánují dokončit odkanalizování za rok.
7.8.
V Jablonci nad Nisou mohou ještě obyvatelé žádat o dotace na výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. Jejich výstavbu radnice podporuje od roku 2013. Letos je v rozpočtu 1,5 milionu korun. Od dubna, kdy výzva začala, schválilo město jen dvě žádosti dohromady za 100.000 korun, většina peněz tak zůstává nerozdělena.
10.7.
Frýdlant s Větrovem na Liberecku opět spojuje lávka. Obyvatelé horního Větrova se tak do města dostanou rychleji a bezpečněji, řekla ČTK mluvčí tamní radnice Martina Petrášková. Lávka tam v minulosti byla, před osmi lety ji ale při bleskových povodních vzala voda. Jen na městském majetku tehdy napáchala škody za 285 milionů korun.
29.6.
Do úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku začali montovat novou technologii. Úpravna, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část Frýdlantského výběžku je od loňského června v rekonstrukci. Dělá se za provozu. Projekt za 214,5 milionu korun má být hotov do konce letošního roku.
13.6.
Rekonstrukce městského bazénu v Liberci bude zřejmě o polovinu dražší, než dosud radnice uváděla. Podle zpřesněného odhadu se bude cena nejspíš pohybovat kolem 600 milionů korun. Projekt je ve fázi přípravy projektové dokumentace, řekl novinářům primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
12.6.
Opravu hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově zkomplikoval krach firmy, která zakázku od loňského roku prováděla. Práce přerušila a Povodí Labe bude muset znovu vypsat soutěž a vybrat jinou firmu. Oprava je hotová zatím jen asi z desetiny. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
31.5.
Nynější horké počasí tak zvýšilo spotřebu pitné vody, že ji Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) nestačí dodávat. Požádala proto odběratele, aby pitnou vodu nepoužívali k napouštění bazénů a zalévání. Je to preventivní opatření, problémem není sucho, řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar.
24.5.
Jablonec nad Nisou buduje novou splaškovou kanalizaci v oblasti Mšena. K projektu za zhruba 8,6 milionu korun se připojila i Severočeská vodárenská společnost (SVS) s rekonstrukcí vodovodu. Stavba zkomplikuje dopravu v Arbesově ulici a ztíží přes léto přístup i do tamní zahrádkářské kolonie. Práce by měly skončit do poloviny října. ČTK o tom informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
26.4.
Liberecký kraj bude spolu s městy a obcemi na Lužické Nise hledat možnosti, jak tamní obyvatele ochránit před velkou vodou. Studie protipovodňových opatření přijde na bezmála čtyři miliony korun, z toho 85 procent získal kraj jako evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí.
25.4.
Společnost CV Relax souhlasí s prodejem nemovitostí na Kamencovém jezeře Chomutovu za 26 milionů korun. Firma včera poslala městu návrh kupních smluv. ČTK to řekl advokát společnosti Daniel Volák. Chomutovští zastupitelé kupní cenu schválili před týdnem.
23.3.
Na Ještědu v Liberci lze zajistit dostatek vody k zasněžování skiareálu i v případě jeho plánovaného rozšíření. Musejí se ale vybudovat další dvě akumulační nádrže. Na jejich naplnění bude potřeba v srážkově průměrné roce asi deset měsíců, vyplývá z výsledků hydrologické studie, kterou si nechala vypracovat liberecká radnice.
22.3.
Na vodohospodářská opatření ve Frýdlantském výběžku v souvislosti s plánovaným rozšířením těžby uhlí v nedalekém polském dole Turów uvolnila dnes vláda 60 milionů korun. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) peníze použijí vodohospodářské firmy působícím v regionu na přípravu alternativního vedení vody.
14.3.
Vláda projedná návrh na uvolnění 60 milionů korun na přípravu alternativního vedení vody pro Frýdlantský výběžek na Liberecku. Kabinet by se měl návrhem zabývat na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl dnes novinářům v Liberci místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec.
9.3.
Chomutovští zastupitelé se příští týden po deseti měsících vrátí k návrhu na vypořádání majetku se společností CV Relax, které město před dvěma lety vypovědělo smlouvu na podnájem areálu Kamencového jezera.
8.3.
Liberec kvůli chystané kompletní rekonstrukci nebude do městského bazénu v nejbližších letech příliš investovat. Bude dělat jen nejnutnější opravy, které bazén udrží v provozuschopném stavu. Novinářům to řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
1.3.
Máchovo jezero zamrzlo, v přístavišti musí rozbíjet led kolem zakotvených lodí. Ty největší - sedmdesátitunový Máj a 32 tun vážící Racek - zůstávají na vodě. Dostat je na sucho by bylo finančně, časově i prostorově náročné. Čeřidla honí vodu kolem lodí, aby nezamrzla. Při současných silných mrazech to ale nestačí, a tak často nezbývá než vzít bidlo a led kolem lodí ručně rozbít.
27.2.
Povodní Ohře varuje lidi před vstupem na zamrzlé vodní plochy. Policie nabádá k obezřetnosti, bezpečná tloušťka ledu je podle ní nejméně 20 centimetrů. Led na rybnících a jezerech v Ústeckém kraji bude zřejmě tento týden kontrolovat poříční policie či strážníci.
20.2.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) po dvou letech dokončila projekt, který by měl přispět k větší čistotě Máchova jezera na Českolipsku. Náklady na všechny etapy dosáhly 18,4 milionu korun. ČTK o tom včera informovala mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
20.2.
Jablonec nad Nisou znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek na území města. V programu je na to připraveno 1,5 milionu korun, což je stejně jako v loňském roce. O dotaci mohou letos zájemci žádat od 4. dubna do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni rozdělila radnice 18 žadatelům 1,16 milionu korun.
16.2.
Vedení Liberce se neshodlo na zvýšení investic do Lesního koupaliště z osmi na 15 milionů korun. S jeho obnovou začalo město loni. Letos se tak budou dělat jen nejnutnější úpravy, aby bylo možné areál uprostřed lesa v Lidových sadech od léta využívat ke koupání. Půjde o minimalistickou variantu, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
9.2.
Povodí Labe připravuje rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, náklady se odhadují na 300 milionů korun. Práce začnou nejspíš na jaře příštího roku a potrvají další dva roky. Po jednání s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Bohumilem Pleskačem o tom ČTK informoval primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
29.1.
Vodohospodářské akce za bezmála 120 milionů korun uskuteční letos v Turnově na Semilsku Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Zaměřené jsou hlavně na zlepšení zásobování pitnou vodou. Na financování se bude podílet VHS, město, Liberecký kraj a 46 milionů se na projekty podařilo získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.
19.1.
Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně se stavět nebude. Plánovanou výstavbu léta kritizovali místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce.
17.1.
Vláda bude rozhodovat, zda bude pokračovat v přípravě vybudování jezu v Děčíně, který by umožnil rozvoj vodní dopravy na Labi, nebo upřednostní ochranu přírody. Dnes má kabinet Andreje Babiše projednat Koncepci vodní dopravy pro období 2016 - 2023. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády.
17.1.
U jezera Most začala stavba silnic, chodníků a inženýrských sítí. Práce omezí pohyb veřejnosti v okolí vodní plochy, která se pro rekreaci otevře v červnu 2019. ČTK o tom informovala mluvčí města Alena Sedláčková. Původní termín otevření se tak posunul zhruba o rok. Náklady na druhou etapu staveb u jezera jsou přes sto milionů korun.
12.1.
Na sklonku loňského roku skončila revitalizace přítoku Klopotského potoka na Orlickoústecku. Bahno a další naplaveniny už nepotečou do Tiché Orlice. Náklady na úpravy, které provedly Lesy ČR, přesáhly 3,5 milionu korun bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
27.12.
Nedávno obnovené Lesní koupaliště v Liberci včera jako vůbec první vyzkoušeli otužilci. Založili tak novou tradici Svatoštěpánského otužování - Memoriálu Jáchyma z Hradce. Do chladné křišťálově čisté vody se včera dopoledne vrhly bezmála dvě desítky lidí. Počasí jim přálo, v Liberci bylo jasno, jen lehce mlhavo a svítí slunce. Ideální počasí na koupání, poznamenal jeden z účastníků.
18.12.
Jezero Most se příští rok oproti původnímu plánu veřejnosti nejspíš neotevře. Město se dohodlo se státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který oblast spravuje, na otevření až v roce 2019. Ve skluzu jsou totiž veřejné soutěže na práce v areálu a mezi městem a státem také ještě nejsou vypořádány pozemky. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 2,3 procenta. Za metr krychlový zaplatí odběratelé na vodném a stočném 105,29 Kč. ČTK o tom informovali Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, a předseda představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.
21.11.
Kvalitnější pitnou vodu bude mít zřejmě Turnov a okolí. Zlepšení by mělo přinést nedávno zahájená rekonstrukce úpravny vody v Turnově - Nudvojovicích téměř za 55 milionů korun, práce by měly skončit v listopadu 2018. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní napojené obce.
6.11.
Mokřady dokážou vodu nejen zadržet, ale také vyčistit od škodlivých látek. Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci (TUL) to zjistili ve Zlatých Horách a v lokalitě Hájek na Karlovarsku. Nyní chtějí postavit a otestovat velký mokřadní systém, který by se dal použít pro čištění vod od pesticidů.
27.10.
Tanvald na Jablonecku bude mít protipovodňový varovný systém. Na projekt za více než šest milionů korun získala radnice evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu přibudou mimo jiné dvě čidla sledující hladinu řek na Kamenici a Desné, řekl ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). Hotovo by podle něj mělo být ještě letos.
24.10.
Vysychání rašeliniště na Nové Louce v Jizerských horách začala bránit kaskáda 380 dřevěných přehrážek. Zadržují vodu na bezmála šesti hektarech. ČTK o tom informoval ředitel nadace Ivana Dejmala Ondřej Petrovský. Nadace na dvoumilionovém projektu spolupracovala s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS). Většina nákladů se hradila z evropské dotace.
16.10.
Jezero Most se otevře pro veřejnost v příštím roce. Nebude to však na začátku letní sezony, ale až k jejímu konci. Radnice hledá firmu, která vybuduje plovoucí mola a pláže. Chce, aby zázemí na jezeře bylo hotové před zpřístupněním vodní plochy. O převodu státních pozemků na město se zatím jedná. ČTK to řekl mostecký primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).
29.9.
Liberec dokončuje první etapu obnovy Lesního koupaliště. Práce za zhruba pět milionů korun by měly být hotové do měsíce. Ke koupání bude areál opět sloužit od léta příštího roku, po 17 letech. Ještě před obnovením provozu město zahájí práce na dalších etapách, zaměřené budou na zvelebení okolí koupaliště. ČTK to sdělil ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
27.9.
Bílinská kyselka a Zaječická hořká sjíždějí z nové linky v rekonstruované stáčírně léčivých vod. Technologie stála 35 milionů korun a umožňuje stáčet vodu do plastových lahví i skleněných obalů. V budoucnu by mohli lidé ochutnávat alkalickou kyselku v lesoparku přímo nad historickou budovou.
27.9.
Ministerstvo životního prostředí dá 30 milionů korun na rozšíření monitoringu spodních vod na Frýdlantsku v souvislosti s obavami ze ztráty zdrojů pitné vody kvůli plánovanému rozšíření těžby uhlí v polském dole Turów nedaleko česko-polské hranice. Peníze by měly zajistit sledování spodních vod do roku 2020, pokračovat by ale mělo až do roku 2044.
13.9.
Problém se zdroji vody pro pěstitele chmele na Žatecku by mohla vyřešit nádrž u obce Kryry. Voda a zavlažování chmelnic jsou důležité pro vyšší výnos chmele, řekl ČTK tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík.
5.9.
Povodí Ohře buduje u přehrady Fláje na Mostecku nové informační centrum. Právě toto vodní dílo na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Kvůli stavebním pracím je vstup na hráz omezený. Vodohospodáři chtějí zájemcům v budovaném informačním centru poskytnout dostatek informací o dění kolem vody.
1.9.
Liberec chce do dvou let revitalizovat zanedbané území kolem přehrady Harcov a vytvořit z něj ucelený areál pro každodenní relaxaci. Náklady město odhaduje na 58 milionů korun. Novináře o tom informoval ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
17.8.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do oprav na Mostecku letos 128 milionů korun. Práce v několika ulicích nyní začínají. Obyvatelé proto musí počítat s krátkodobým přerušováním dodávek vody. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jiří Hladík.
15.8.
Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších pomalu stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky, patří mezi národní kulturní památky. Jeho majitel Jiří Krch ho s kamarády postupně opravuje. "Myslím, že máme práci ještě na několik let," řekl ČTK.
14.8.
Až stoletou vodu nyní pojme levostranný přítok Jindřichovického potoka na Liberecku. Před úpravami zhruba za tři miliony korun bylo koryto schopné pojmout padesátiletou vodu. ČTK to sdělila mluvčí státní firmy Lesy ČR Eva Jouklová.
2.8.
Povodí Labe rozšiřuje v Turnově koryto řeky Jizery pod silničním mostem nedaleko autobusového nádraží. Úpravy za 20 milionů korun bez daně zlepší ochranu patnáctitisícového města před povodněmi. Hotovo by mělo být do poloviny října, řekl novinářům starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
13.7.
V Bílém Potoce na Liberecku začala kompletní rekonstrukce úpravny vody, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce potrvají 18 měsíců, modernizace úpravny si vyžádá 214,5 milionu korun. ČTK to při zahájení výstavby řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.
13.7.
U zámku ve Frýdlantě na Liberecku začala revitalizace rybníka, který poškodily přívalové deště v červnu 2013. Oprava si vyžádá zhruba osm milionů korun. Termín dokončení je konec letošního roku, řekl ČTK stavbyvedoucí Vladimír Teslík.
11.7.
Liberecký kraj žádá dotaci z fondů Evropské unie na projekt, který pomůže vylepšit podmínky pro život a rozmnožování ohrožené žabky kuňky obecné v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.
10.7.
Ústecký magistrát vybral projektanta na rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. Projektová dokumentace bude stát 1,8 milionu korun, řekl ČTK Karel Rouč z tiskového oddělení magistrátu. Přesný termín rekonstrukce termálního koupaliště radnice nemá, hlavní práce by měly být provedeny příští rok. Peníze v rozpočtu na opravy krajské město má.
7.7.
Dostatek vody pro přehradu Josefův Důl, která je zásobárnou pro Liberec, by do budoucna mělo zajistit rozšíření jejího povodí asi o 12 procent. Největší nádrž Jizerských hor by Povodí Labe chtělo propojit s Jelením potokem, převaděč chce vybudovat do deseti let. Podle studie na to bude potřeba 61 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření od mluvčích Povodí Labe a ministerstva zemědělství pro ČTK.
3.7.
Zastaralá a ztrátová teplárenská síť v Liberci se bude nejspíš rekonstruovat. Modernizaci jedné ze tří rozvodných větví v pátek podpořil i Liberec, který současnou podobu projektu Greenet za 300 milionů korun dosud odmítal. K realizaci je ale ještě nutné, aby se v létě dohodli akcionáři ohledně vložení majetku, za který jim teplárna platí nájem.
23.6.
Horké počasí a minimum srážek začalo ovlivňovat kvalitu vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Mírně zhoršenou kvalitu vodu odhalily rozbory hygieniků v jezeře Chmelař na Litoměřicku, s kalnou vodou musí lidé počítat také v Chabařovicích a Varvažově na Ústecku. Vyplývá to z výsledků měření, které včera zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ústí nad Labem.
19.6.
Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjely ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí rok po sobě se situace kvůli suchu opakuje. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.
14.6.
Následky dlouhotrvajícího sucha na Žatecku, které patří k nejsušším místům České republiky, by mohla vyřešit stavba přehrady Kryry. ČTK to řekl odborník ministerstva zemědělství a jeden z tvůrců strategií boje proti dopadům sucha Pavel Punčochář. Šlo by o nádrž o objemu pěti milionů metrů krychlových, postavit by se mohla do 15 až 17 let, tedy zhruba v roce 2032.
13.6.
V Bílém Potoce na Liberecku začne po letech příprav rekonstrukce úpravny vody. Na projekt za zhruba 213 milionů korun získala Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) 125 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů korun přidá Liberecký kraj, zbytek zaplatí společnost z úvěru.
8.6.
V děčínském akvaparku v těchto dnech začne výměna dvou tobogánů. Oba mají poničenou kluznou dráhu, nahradí je nové. Krytá hala bude s omezením přístupná. V létě bude odborná firma venku zkoumat geotermální vrt, který využívá koupaliště. I tyto práce budou znamenat menší omezení pro návštěvníky. ČTK to řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.
1.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zlepší zásobování vodou pro obyvatele Záskalí na Liberecku. V této části Hodkovic nad Mohelkou zdroje vody hlavně v létě nestačí potřebám a vodojem se musí zavážet cisternami. Firma kvůli nedostatku vody odmítá napojení nových odběratelů, což brání rozvoji lokality. Vyřešit by to měl nový přivaděč vody z Jeřmanic.
31.5.
Téměř tři miliony korun by měla stát projektová dokumentace na rekonstrukci termálního koupaliště v ústecké čtvrti Klíše. Radnice vypíše výběrové řízení na zhotovitele, řekla ČTK primátorka Věra Nechybová (nez. v klubu UFO). Plovárna je v havarijním stavu a už tři roky je uzavřená. Její opravy mají stát podle odhadů přes 60 milionů korun.
19.5.
V Máchově jezeře na Českolipsku, které se loni na podzim vypouštělo kvůli odbahnění Dokeské zátoky, je už dostatek vody i pro výletní lodě. Sezona začne tento víkend. ČTK to řekl ředitel společnosti Regata Máchovo jezero Vladimír Reichert, která na jezeře provozuje lodní dopravu.
12.5.
Na Kamencovém jezeře u Chomutova zahájili letošní sezonu. Opraveny jsou některé chatky, naváží se písek, pracuje se na stavbě nového mola. V provozu už jsou některé atrakce. Vstupné oproti loňsku zdražilo. ČTK to řekli zástupci Podkrušnohorského zooparku, který městský areál spravuje.
2.5.
Ústecká radnice chystá rekonstrukci venkovního koupaliště ve čtvrti Klíše. V dohledné době by měla být vypsáno výběrová řízení na zhotovitele projektové dokumentace, řekla ČTK mluvčí radnice Romana Macová. Cena oprav by podle studie měla být 64 milionů korun.
27.4.
Rybáři společně s dětmi ze základní školy vypustili do řeky Bíliny 200 kilogramů rybích násad. Vedle cejnů a okounů to jsou i plotice, které tvoří základ potravy dravých ryb. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už sedm let.
18.4.
Jablonec nad Nisou bude znovu rozdělovat dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V programu je letos 1,5 milionu korun, o polovinu víc než v loňském roce. Žádosti mohou zájemci podávat od 2. května do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni byl v programu milion korun, na osm žádostí za 683.000 korun se nedostalo.
3.4.
Stavba plavebního stupně na Labi v Děčíně by mohla začít v roce 2022, hotov by mohl být o tři roky později. ČTK to v Berlíně řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Jez, který má přispět k lepší splavnosti řeky pro nákladní lodě, měl být podle dřívějších předpokladů hotov už kolem roku 2021.
31.3.
Lodní turistická doprava na Labi se rozšiřuje o novou linku. Výletní loď pojede z Ústí nad Labem do Litoměřic a nově do Děčína, sezona začíná v dubnu. Turistickou lodní linku od Labské plavební společnosti objednal druhým rokem Ústecký kraj.
29.3.
Liberecký kraj přispěje 30 miliony korun na rekonstrukci úpravny pitné vody v Bílém Potoku na Liberecku. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Projekt za 216 milionů korun připravila Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která na něj získala 126 milionů z peněz EU z Operačního programu Životní prostředí.
23.3.
Liberecký kraj získal z evropského Operačního programu Životní prostředí dotaci na studii protipovodňových opatření na Lužické Nise. Navrhnout by měla takové úpravy, které v budoucnu pomohou území ochránit při povodních, jaké region zasáhly v roce 2010.
10.3.
Koupaliště v Lovosicích na Litoměřicku bude čerpat vodu z vrtu. Umožní to nová úpravna vody. Radnice si od toho slibuje úspory za spotřebu vody, kterou doposud areál čerpal z vodovodního řadu. Mluvčí města Ivana Kocánková dnes ČTK řekla, že radní schválili vítěze zakázky na budování úpravny.
8.3.
Na Máchově jezeře jsou skoro u konce práce na odbahnění Dokeské zátoky, což by mělo přispět ke zlepšení kvality vody v tomto oblíbeném letovisku. Zbývá dodělat terénní úpravy na břehu. Čeká se, až půda trochu vyschne, řekla ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
28.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 279 milionů korun, další miliony půjdou do drobných oprav.
21.2.
Jablonec nad Nisou připravuje nový dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V letošním roce v něm bude 1,5 milionu korun. Město čistírny a přípojky dotovalo už od roku 2013 z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, zájem už ale přesáhl jeho finanční možnosti.
15.2.
Vliv těžby uhlí v polském dolu Turów na vysychání studní a potoků v příhraničních oblastech Liberecka má prověřit síť vrtů. Bez jasného prokázání vlivu těžby není možné žádat po majiteli dolu kompenzace, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (STAN) po jednání s polskou velvyslankyní Gražynou Bernatowiczovou.
27.1.
Chystané rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku, uvedli včera na tiskové konferenci zástupci vodáren. Zejména v obcích kolem Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už teď studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborné studie bude zhoršovat.
26.1.
Povodí Ohře varuje před rozlitím vody z koryt potoků. Na řece Chomutovce se vytvořily ledy, které způsobily rozlití vody na část cyklostezky, vstup na ní je proto do odvolání zakázán. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
13.1.
Poříční policie kontroluje tloušťku ledu na rekreačních plochách v Ústeckém kraji. Informace o jeho stavu pravidelně zveřejňuje. Lidé by například při bruslení na rybnících měli být velmi opatrní, protože síla ledu se mění i během několika hodin, řekl ČTK zástupce vedoucího poříční policie Martin Racek.
13.1.
Záplavám, které při každém přívalovém dešti postihují centrum Frýdlantu, by měl být do podzimu konec. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci kanalizace v Raisově ulici od mostu až k ulici Míru, vybudovat tam chce odlehčovací komoru a odlehčovací stoku.
9.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2017 v celkové výši 1,31 miliardy korun.
19.12.
Zájem o dotace na malé čistírny odpadních vod a kanalizační přípojky byl letos v Jablonci nad Nisou větší, než se čekalo. Na žádosti za bezmála 683.000 korun se nedostalo, šanci ale žadatelé dostanou v příštím roce. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení byl letos na dotace vyčleněn milion korun, osm žádostí tak nebylo možné uspokojit.
5.12.
Děčínská radnice dnes převzala nový lodní přívoz, stál 3,5 milionu korun. Důležitý je nejen pro obyvatele Dolního Žlebu, oblíbený je i turisty. Nahradí původní nevyhovující prám, který brázdil Labe 45 let, řekla ČTK primátorka Děčína Marie Blažková.
16.11.
Kostel v Mlékojedech na Litoměřicku, který opakovaně poničily povodně, prochází postupnou opravou. Letošní částečná obnova fasády stála více než milion korun, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Poprvé po padesáti letech se v kostele také konala bohoslužba.
11.11.
Parníček Adler opustil Ústí nad Labem. Několik měsíců kotvil před ústeckým muzeem a sehrál důležitou roli poutače na výstavu Plavba na páře. Jeho úlohu teď převezme komín z největšího českého parníku Dr. Edvard Beneš, který byl vyroben v roce 1938 v ústecké loděnici. ČTK to řekl kurátor výstavy Martin Krsek.
10.11.
Pláže a plovoucí mola na jezeře Most zaplatí stát, projekt za 79 milionů korun schválila meziresortní komise. ČTK o tom informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Rekreační lokalitu chce radnice otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Stát zaplatí i vybudování kanalizace kolem jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.
9.11.
Hejnicím na Liberecku hrozí, že budou muset vracet dotaci na dostavbu kanalizace. Zatím se totiž na ni nenapojilo tolik domácností, kolik město v projektu slibovalo. Starosta města Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) ale věří, že se podmínku podaří ještě letos splnit a město vyvázne bez sankce. Evropská dotace na akci zhruba za 50 milionů korun byla kolem 32 milionů korun.
8.11.
Liberecký kraj připraví studii protipovodňových opatření pro část povodí Lužické Nisy od soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Navrhnout by měla konkrétní opatření, která by obyvatele Bílého Kostela nad Nisou, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou, Chotyně, Chrastavy, Kryštofova Údolí, Mníšku a Oldřichova v Hájích ochránila před velkou vodou.
2.11.
Zchátralé a léta nevyužívané koupaliště v Semilech chce tamní radnice proměnit v biotopové koupaliště. Náklady na vybudování přírodní nádrže s kořenovou čistírnou a zázemím na Ostrově se odhadují včetně projektu na 12 milionů korun. Pokud se podaří získat povolení a stavbu na jaře zahájit, mohlo by nové koupaliště přivítat první návštěvníky už příští rok v létě.
18.10.
V Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku se připravuje rekonstrukce čistírny odpadních vod, která je nezbytná pro další rozvoj města. Investorem projektu za zhruba 12 milionů korun je Severočeská vodárenská společnost (SVS). Práce by měly začít v příštích dnech, hotovo má být do 30. května příštího roku, pak bude následovat roční zkušební provoz.
12.10.
Novou úpravnu vody staví ve Svoru na Českolipsku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Už v příštím roce by měla zajistit kvalitní pitnou vodu nejen pro 650 obyvatel obce, ale také desítky chatařů a chalupářů. Kvalita vody ve zdrojích se zhoršuje, a proto je nutné ji upravovat.
20.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujícího úseku vodovodu, a to v Mostě – Velebudicích, v části Dělnické ulice u Euromontu.
12.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – souběžnou rekonstrukci nevyhovujících úseků kanalizace a vodovodu v Mostě, v ulicích Višňová a Rozmarýnová.
8.9.
Zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. mají každoročně možnost pomoci okolnímu prostředí formou firemního dobrovolnictví. Leckdy se tak pomůže neziskovým organizacím, které již nemusí shánět peníze pro realizaci drobných projektů.
5.9.
Obyvatelé části Ústí nad Labem a Litoměřicka budou dostávat pitnou vodu z dvou nových studen. Vrtat je začala Severočeská vodárenská společnost (SVS), která udržuje na území Ústeckého a Libereckého kraje zhruba 500 studen. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Jiří Hladík.
30.6.
Kamencové jezero u Chomutova s měsíčním zpožděním odstartuje 1. července sezonu. Po letech ho znovu provozuje město, které se i s pomocí vězňů narychlo snažilo areál zútulnit. Kvůli komplikacím pro návštěvníky se rozhodla radnice snížit vstupné.
23.6.
V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít. Novou metodu vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) ve spolupráci s libereckou firmou BMTO, která se čištěním odpadních vod dlouhodobě zabývá.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
14.6.
Několik desítek ryb uhynulo v Nise v Jablonci nad Nisou. Příčina se zjišťuje. ČTK to řekla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Zatím není známá ani výše škod.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
2.6.
Kompletní opravu přivaděče pitné vody z Benecka do Jilemnice za 50 milionů korun chystá Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov. Práce by měly začít příští rok na jaře po skončení zimní sezony na Benecku a skončit v létě 2018.
26.5.
Další místa vhodná ke vstupu do vody přibyla na oblíbené přehradě Mšeno v Jablonci před letošní letní sezonou, která oficiálně začne 1. června. Opravovala se také jímka na Tajvanu, jinak se dělala jen běžná údržba. ČTK to řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
18.5.
Zahrady a sklepy domů v lokalitě Pod Skalkou v Jablonci nad Nisou už nebude při každém silnějším dešti zaplavovat voda. Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravila rekonstrukci narušené kanalizace i historického vodovodu. Stavba se uskuteční v koordinaci s plánovanou rekonstrukcí plynovodu, sdělil ČTK generální ředitel SVS Bronislav Špičák.
16.5.
Spotřeba pitné vody v Ústeckém kraji loni nepatrně vzrostla, zároveň neustále stoupá její cena. Od roku 2008 platí obyvatelé Ústeckého kraje za metr krychlový vody v průměru nejvíce v České republice. Vyplývá to z informací, které zveřejnila krajská pobočka Českého statistického úřadu.
12.5.
Známý rybář a ochránce přírody Jakub Vágner vypustil 10. května zhruba tunu dospělých pstruhů do řeky Ohře v Terezíně. Stalo se tak díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia. Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo přes 12 tun pstruhů potočních.
9.5.
V Turnově na Semilsku včera otevřeli nové venkovní koupaliště s atrakcemi, které je nejmodernější v Libereckém kraji. Je součástí sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada, jehož výstavba přišla město na bezmála 180 milionů korun. Moderní koupaliště se skluzavkami, tobogánem a drahami pro plavce může Turnovu závidět i krajské město, kterému podobný areál chybí.
25.4.
Jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem má své první věrné návštěvníky. Každou středu a neděli se na břehu jezera, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu, schází parta otužilců.
25.4.
Život ve Sloupu v Čechách na Českolipsku zkomplikuje rekonstrukce bezmála dvou kilometrů vodovodu. Dotkne se postupně prakticky všech 700 obyvatel obce. Situace ve Sloupu je o to komplikovanější, že už loni začaly práce na výstavbě nové kanalizace, která obec napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Novém Boru.
20.4.
Provozovatel Kamencového jezera žádá město Chomutov, aby opravilo hlavní molo. Podle statiků je jeho používání nebezpečné. Letošní sezona na jezeře je tak ohrožena. Chomutov pronajímá jezero společnosti CV Relax. Advokát Daniel Volák, který firmu zastupuje, podal u Okresního soudu v Chomutově návrh na vydání předběžného opatření.
15.4.
Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Desítky pramenů a studánek v oblasti mezi Libercem a německou Žitavou chtějí zmapovat, vytvořit katalog s podrobným popisem a návrhy, jak je v budoucnu využít, ale také ochránit.
15.4.
Povodí Ohře sníží kvůli rybářům pod nádrží Nechranice na Chomutovsku průtok na Ohři. Lov ve pstruhové vodě láká desítky vyznavačů tohoto sportu, jehož sezona začíná 16. dubna. O manipulaci na vodním díle ČTK informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
31.3.
Vodohospodáři z Povodí Ohře od středy kontrolují tok Bíliny kvůli výskytu pěny. Objevila se na řece v úterý v úseku mezi Sezemicemi a Rtyní na Teplicku až po Ústí nad Labem, úhyn ryb ale povodí nezaznamenalo. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský ČTK řekl, že se původce znečištění zatím nepodařilo odhalit.
29.3.
Rybník u zámku ve Frýdlantě na Liberecku, který v červnu 2013 poškodily přívalové deště a povodeň, se letos zřejmě dočká obnovy. Oprava bude stát zhruba deset milionů korun. Rybník patří Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), podle regionálního ředitele Miloše Kadlece se připravuje vypsání výběrového řízení.
10.3.
Mírná zima umožnila Vodohospodářskému sdružení Turnov (VHS) zahájit největší akci letošního roku, kterou je rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Komenského ulici v Lomnici nad Popelkou. Stavba přijde včetně DPH na 19 milionů korun. Sítě jsou tam v havarijním stavu.
9.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících úseků vodovodu v lokalitě nad nemocnicí, konkrétně od ulice J. E. Purkyně areálem nemocnice až po ulici Pod Koňským vrchem.
4.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje na Litoměřicku další z plánovaných investičních akcí roku 2016 – rekonstrukci nevyhovujících česlí čerpací stanice odpadních vod (ČSOV) v Roudnici nad Labem - Hracholuskách.
8.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) chce letos v Libereckém kraji do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury investovat přes 296 milionů korun. Je to zhruba o deset procent méně než loni.
4.2.
Liberecký kraj připravil nový dotační program na podporu obcí postižených těžbou uhlí v polském dolu Turów. Na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavka je v něm připraveno deset milionů korun.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
19.1.
Město Krásná Lípa se brání pokutě 150.000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová. Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
18.1.
V Hejnicích na Liberecku dokončili rozšíření kanalizace za zhruba 50 milionů korun. Asi 32 milionů získalo město z evropských fondů. Dostavba umožní napojit na kanalizaci a čistírnu odpadních vod další domácnosti v Hejnicích a také nedaleké osadě Ferdinandov.
18.1.
Rekordní návštěvnost měly i díky chybějícímu sněhu na horách o Vánocích všechny akvaparky v Ústeckém kraji. Lidé leckdy na vstup museli čekat, až se pro ně uvolní místo. Plné bazény dětí očekávají provozovatelé také během jarních prázdnin, zjistila ČTK.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
6.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. zajistila pro své smluvní zákazníky zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Asistenční služba zahrnuje domácí asistenci a refundaci úniku vody.
4.1.
Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun.
31.12.
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,4 procenta. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH 97,97 Kč. ČTK to dnes sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun.
10.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizace čistírny přijde bez DPH na 21 milionů korun a bude tak zhruba o třetinu levnější než projektanti předpokládali. Pracuje se za provozu čistírny, rekonstrukce by měla být hotova do konce října příštího roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v městě Rychnov u Jablonce nad Nisou.
1.12.
Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav.
30.11.
Na břehu Nechranické přehrady u Chomutova archeologové vykopali 48 hrobů z 12. století. Průzkum raně středověkého pohřebiště v Polákách umožnila nízká hladina vody. Práce v terénu budou pokračovat za rok. Archeologové by si přáli odkrýt i pozůstatky nějaké stavby.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
12.11.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje.
5.11.
Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.
12.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) vybuduje v Držkově na Jablonecku čistírnu odpadních vod a novou kanalizační stoku. Práce na investici za zhruba 30 milionů korun by měly začít v listopadu a potrvají rok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
27.8.
Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji dnes povolili opět používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.
26.8.
Vodohospodáři opravují v Jizerských horách štolu, která vede od takzvané protržené přehrady k nádrži Souš. Práce za 3,2 milionu korun musí kvůli netopýrům, kteří ve štole zimují, skončit do konce září. Spojovací štola je nejvýznamnějším zimovištěm těchto zvířat na severovýchodě Čech. Patří dokonce mezi evropsky významné lokality. Novinářům to řekl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.
25.8.
Kontrolní odběry České inspekce životního prostředí potvrdily zvýšený výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe. Krajský hygienik Josef Trmal ČTK řekl, že by koupel v řece nedoporučoval citlivým jedincům. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.
24.8.
V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku postihly desítky lidí střevní potíže. V Okrouhlé odhalily laboratorní testy znečištění jednoho z vodojemů, v Novém Boru Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) původce kontaminace hledají.
4.8.
Sucho postupně odhaluje dno Labe v místech, která byla ještě před sto lety zdrojem obživy stovky lidí. Proto se kamenům přezdívalo Znamení bídy. Jeden z nich se objevil u Těchlovic na Děčínsku. A objevů na dně může být ještě víc, meteorologové pro Ústecký kraj předpovídají pokračování tropického počasí bez srážek.
10.7.
Ekologové dnes v Děčíně upozornili na to, že plánovaná stavba jezu na Labi může být protiprávní. Vychází z rozsudku Soudního dvora EU, který se týká nutnosti nezhoršit stavbou životní prostředí. Připomněli, že objem nákladní dopravy neustále klesá a zvyšuje se počet dní, kdy na řece panují nízké stavy.
5.6.
Hladový kámen v Děčíně vystoupil nad hladinu Labe. Doprava na řece stojí, na některých místech lze přejít koryto. Přívozy v Neštěmicích, Církvicích i Dolním Žlebu zatím jezdí. Ačkoliv podle meteorologů žádné extrémní sucho není, povodí hlásí na červen rekordně nízké průtoky.
12.5.
Nevyhovující kvalitu teplé vody ve sprchách zjistili loni hygienici z Libereckého kraje při zhruba každé osmé kontrole ubytovacích zařízení, koupališť, bazénů a saun. Hygienici odebrali 159 vzorků při 65 kontrolách, jakost vody nevyhovovala v 19 případech. V sedmi museli hygienici dokonce vydat zákaz sprchování. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Liberecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – intenzifikaci čistírny odpadních vod (ČOV) v Chrastavě.
26.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje v Teplicích souběžnou rekonstrukci 79 let starého vodovodu a kanalizace na Benešově náměstí a v ulicích Kapelní, U Radnice a Dubské.
20.3.
V neděli 22. března si všichni vodohospodáři a přátelé vody připomenou svátek vody - Světový den vody. K návštěvě svých zařízení vás zve například Povodí Odry nebo Severočeské vodovody a kanalizace. SčVK si také připravilo výtvarnou soutěž pro žáky 3. až 7. tříd základních škol s názvem LIPAN MÍŘÍ ZPĚT DO NAŠICH VOD.
20.3.
Severočeská vodárenská společnost rekonstruuje vodovod v Duchcově v historickém centru u zámku, v ul. Masarykově a Bednářské. SVS v této lokalitě realizuje i rekonstrukci vodovodu a kanalizace v ul. Masarykově, G. Casanovy a na náměstí Republiky. Termín dokončení stavby se prodloužil z důvodu archeologického průzkumu, který zajistil historické nálezy.
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) společně s městem Terezín zahájila rozsáhlou obnovu unikátních historických kanalizačních stok pod terezínskou pevností. Celkem bude obnovena stoková síť v délce 4 173 metrů hlavní stokové sítě a 4 490 metrů podružných kanalizačních řadů.
27.2.
V roce 2014 dohledali zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. ve vodném černé odběry v celkové výši 19 280 m³ v peněžním vyčíslení 778 tisíc Kč a ve stočném bylo odcizeno 21 632 m³ v hodnotě 815 tisíc Kč.
25.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Mostecku další plánovanou investiční akci roku 2014 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v obci Bělušice. Její technologie je na hranici životnosti, proto SVS rozhodla o její výměně, jež zároveň zvýší kapacitu ČOV až na 1100 EO (ekvivalentních obyvatel).
25.2.
Oblastní galerie v Liberci dokončila opravu části stálé expozice, kterou na konci loňského listopadu poškodila voda při poruše klimatizace. Expozice je od té doby uzavřená. Veřejnosti ji galerie znovu zpřístupní v polovině března, ještě před tím se totiž musí připravit pět výstav. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
30.1.
Řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou se proměnila ve stoku. Důvodem je vypouštění odpadních vod hlavně z domácností v části Kokonín. Severočeská vodárenská společnost (SVS) tam sice už několik let připravuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod, lidé v Kokoníně se tomu ale brání.
27.1.
Elektronickou komunikaci upřednostňuje čím dál více zákazníků společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK). Zájem o tento způsob komunikace se potvrzuje i nárůstem zřizovaných zákaznických účtů prostřednictvím webových stránek SčVK. K 31. 12. 2014 si zákaznický účet zřídilo 24600 zákazníků společnosti.
20.1.
Pokud nenastanou nějaké komplikace, návštěvníci se dostanou do části stálé expozice Oblastní galerie v Liberci, kterou poškodila voda, zhruba za měsíc. Nepřístupná je od konce listopadu, voda se tam dostala při poruše klimatizace. Uzavřená je od začátku roku také kavárna. Pro ni se hledá nový nájemce. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
19.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2015 ve výši 1,25 miliardy korun. Objem investic na rok 2015 vychází ze schváleného Podnikatelského záměru SVS do roku 2015.
7.1.
V rámci prestižní soutěže podnikatelských subjektů European Business Awards (EBA) uspěla Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) na podzim minulého roku v prvním soutěžním kole a získala titul národního šampiona České republiky v kategorii firem, přispívající k udržitelnosti rozvoje v oblasti životního prostředí a podnikání.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
15.12.
Město Krásná Lípa na Děčínsku chybovalo v tendru na výstavbu kanalizace. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostalo pokutu 150.000 korun. Sankce za netransparentní losování je pravomocná, město se proti ní neodvolalo.
8.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) vyhlašuje cenu vody (vodné a stočné) na rok 2015 v regionu působnosti společnosti. Cena vody bude ve výši 83,50 Kč/m3, z toho vodné 42,78 Kč/m3 a stočné 40,72 Kč/m3 (uváděno bez DPH).
4.12.
Část Oblastní galerie v Liberci poškozená sobotním vyplavením se vysouší. Snahou bude, aby omezení skončila nejpozději do konce letošního roku. Novinářům to řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela (ANO 2011). Výši škod ještě radnice nezná.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
29.10.
Všech šest vodních děl na dolním Labi už má vodní elektrárnu. Zatím jako poslední byla do řádného provozu uvedena elektrárna na jezu v Roudnici nad Labem. Už fungují také nové turbíny ve Štětí a Liběchově. Další zařízení pracují v Litoměřicích a Lovosicích. Nejstarší a zároveň největší elektrárnou je Střekov v Ústí nad Labem.
16.10.
Povodí Ohře chce vyměnit měřicí technologie a upravit napájení řídicích stanic u významných vodních děl. Díky modernímu systému budou informace o stavech či průsacích úplnější a vodohospodáři budou moci lépe reagovat na nenadálé situace. ČTK to včera řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
15.10.
Provizorní oprava Veseckého rybníka v Liberci za stovky tisíc korun pomohla, voda už narušenou hrází neprosakuje. Po bezmála dvou měsících tak byl pro rybník odvolán druhý stupeň povodňové aktivity, platil od 22. srpna. ČTK to potvrdila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
10.10.
Narušená hráz Veseckého rybníka v Liberci se opraví příští týden. Průsaku vody má zabránit stěna z plechových plátů. Práce potrvají od pondělí do čtvrtka a během nich bude pro veškerou dopravu uzavřena komunikace, která vede přes hráz. ČTK o tom včera informovala mluvčí města Zuzana Minstrová.
7.10.
Rekonstrukce ulice U Krematoria v Liberci se protáhne, důvodem jsou komplikace s inženýrskými sítěmi. Oprava, která měla původně skončit už v září, se protáhne do konce listopadu. I když silnice ještě není hotová, od 15. října bude ke krematoriu zajíždět nová linka MHD.
29.9.
Liberec se chystá převést na Povodí Labe rybník Tajch i příslušné pozemky. Mělo by to umožnit komplexní opravu narušené hráze spojenou s odbahněním rybníka, na což budou potřeba desítky milionů korun. ČTK to řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.
22.9.
Severočeská vodárenská společnost plánuje opravu přivaděče Bílina za 89,5 milionu korun. Cílem je zvýšit kvalitu pitné vody pro všechny obyvatele severu Čech. Celkem už společnost, která zásobuje vodou Ústecký kraj a velkou část Libereckého kraje, letos uzavřela soutěže projektů na 230 staveb za 1,12 miliardy korun. ČTK to řekl mluvčí SVS Jiří Hladík.
4.9.
Dvě plovoucí čerpadla začala včera odčerpávat vodu z Veseckého rybníka, aby bylo možné opravit narušenou hráz. Přečerpávání vody potrvá skoro 14 dnů a z rybníka se budou muset vylovit i všechny ryby. ČTK to řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.
27.8.
Hladina Labe je hluboko pod dlouhodobým srpnovým průměrem. Nedostatek vody způsobuje problémy hlavně provozovatelům nákladní dopravy, jejichž lodě buď stojí, nebo plují nevytížené. Dnes o půl druhé odpoledne výška hladiny v Ústí nad Labem dosahovala 156 centimetrů a průtok vody byl 108 metrů krychlových za sekundu.
25.8.
Dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) provozuje od roku 2011 mobilní zákaznické centrum pro obyvatele Šluknovského výběžku. Minulý týden ho navštívil již sedmi tisící návštěvník.
18.8.
Spotřeba vody v Ústeckém kraji za loňský rok opět klesla. Počet lidí napojených na veřejné vodovody ale naopak stoupl, stejně jako cena vody, která je v tomto regionu dlouhodobě nejvyšší v Česku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
24.7.
Dělníci kompletně revitalizují pravobřežní přítok Bynoveckého potoka v Nové Olešce na Děčínsku. Cílem je ochránit osadu před bleskovými povodněmi. Po zpomalení průtoku by se tam voda neměla vylévat ze svého koryta jako dosud. ČTK to řekla pracovnice Správy toků Lesů ČR Olga Hradecká.
22.7.
Výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace připravují v Košťálově na Semilsku. Na stavbu, která přijde bez DPH na 134 milionů korun, získala obec dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Uhradí tři čtvrtiny nákladů. Bez ní by si Košťálov se 1700 obyvateli a ročními příjmy kolem 40 milionů korun tak nákladný projekt dovolit nemohl.
8.7.
Vodohospodáři hodnotí situaci jako nejhorší od doby pozorování, tedy od postavení Nechranické přehrady na Chomutovsku. Výjimečné sucho panuje také na území Povodí Ohře. Nejnižší průtoky, jakých lze dosáhnout, jsou na všech menších tocích. Díky nádržím se zatím daří zajistit chod elektráren a bez potíží odebírají vodu průmyslové podniky na Ohři. Zákaz odběru platí ale na řadě míst.
3.7.
Česká Lípa tento týden zakázala kvůli dlouhotrvajícímu suchu brát vodu z potoků a řek. Kvůli téměř nulovým srážkám se dramaticky snížil průtok na vodních tocích, řekla ČTK mluvčí městského úřadu Kristýna Brožová. Zákaz bude platit až do konce října.
23.6.
Loňské hospodaření Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončilo ziskem 359 milionů korun. Zisk byl o 7,5 procenta vyšší než v roce 2012. Stejně jako v minulých letech investuje firma většinu zisku zpět do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury.
18.6.
Labem v Ústí protéká pouze 105 metrů krychlových vody za sekundu. Je to historické červnové minimum od roku 1937, kdy se stav vody pravidelně sleduje. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Sucho dělá starosti také rybářům nebo zemědělcům. Na Labi je zastavena lodní doprava, řeka je sjízdná pouze pro plavidla s ponorem do 70 centimetrů.
9.6.
Povodí Labe začalo na dolním úseku řeky odstraňovat nánosy po loňských povodních. Čištění koryta potrvá dva roky a přijde na 243 milionů korun. Dalších 54 milionů korun bude stát oprava břehů, vyklízení náplavů, kácení křovin a podobně. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
26.5.
Zhruba čtvrt milionu korun ročně přináší Brozanům nad Ohří na Litoměřicku prodej energie vyrobené v malé vodní elektráně, kterou městys už tři roky provozuje. ČTK to řekl starosta Brozan Václav Bešta (za SNK ED).
28.4.
Rekonstrukce vodovodu a kanalizace zkomplikovala dopravu v Chomutově. Ode dneška až do konce srpna musí motoristé počítat s postupnými uzavírkami v lokalitě pod hřbitovem, v ulicích U Větrného mlýna, V Přírodě, Na Moráni, Šmilovského a U Plynárny.
18.4.
Jablonné v Podještědí odmítá obvinění ministerstva životního prostředí (MŽP), že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Město nesouhlasí ani s krácením evropské dotace o deset procent a chce o tom s ministerstvem ještě jednat. ČTK to řekl starosta Petr Sadílek (ODS).
18.4.
Město Krásná Lípa, které leží v centru Národního parku České Švýcarsko, nesouhlasí s kritikou výběru dodavatele na stavbu kanalizace prostřednictvím takzvané losovačky. Nicméně část dotace je připraveno město státu vrátit. ČTK to řekl starosta Zbyněk Linhart (Sdružení 2010).
18.4.
Obec Vysoká Pec na Chomutovsku si není vědoma, že by pochybila při výběrovém řízení na dobudování kanalizace a intenzifikaci čistírny odpadních vod, za což má státu vrátit 1,9 milionu korun. Elektronické losování pro ni zajišťovala externí firma, se kterou se obec bude případně soudit. ČTK to dnes řekl starosta Vysoké Pece Milan Čapek.
16.4.
Rybáři vysadili pod vodním dílem Nechranice 500 kilogramů pstruha duhového. Vodohospodáři z Povodí Ohře kvůli tomu nakrátko zvýšili odtok z vodní nádrže. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
14.4.
Lesy České republiky dokončily v Libereckém kraji opravy škod po bleskových povodních z roku 2010. Rozsáhlé opravy poničených potoků v okolí Bílého Potoka a Hejnic v Jizerských horách stály přes 68 milionů korun. Pracovalo se na Hájeném, Černém, Sloupském a Malém Sloupském potoce, řekl ČTK Zbyněk Boublík.
11.4.
V sobotu 12. dubna mají všichni zájemci možnost nahlédnout, jak se čistí voda před návratem zpět do přírody. Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pořádá Den otevřených dveří v objektu Čistírny odpadních vod v Liberci.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila modernizaci úpravny pitné vody v Bedřichově na Jablonecku. Projekt, který včetně DPH přijde na bezmála 120 milionů korun, je letos největší investiční akcí vodárenské společnosti.
27.3.
Obyvatelé části Častolovice v České Lípě mohou stále žádat o dotace na vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pilotní projekt vyhlásila radnice před rokem, a původně chtěla příjem žádostí ukončit už v prosinci. Zájem se ale rozjížděl pomalu, teprve v závěru roku žádostí přibylo.
26.3.
Ústecký kraj vrátí Povodí Ohře nové stanovení záplavového území řeky Ohře před soutokem s Labem. Proti se postavily obce a města, pro které by to na mnoha místech znamenalo stavební uzávěru. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková s tím, že vedení kraje chce počkat na úpravu legislativy a koordinaci s Povodím Labe.
11.3.
V Bílině nedaleko Teplic se opravuje stáčírna zdrojů vod Bílinská kyselka a Zaječická hořká. Kromě technické a architektonické rekonstrukce za zhruba 125 milionů korun si vzala společnost Bohemia Healing Mineral Waters (BHMW) za cíl navázat na historii a slavnou tradici Bílinské kyselky. Po zprovoznění nové linky se kapacita navýší o 150 procent.
6.3.
Turnovští zastupitelé rozhodli, že město zatím zůstane ve Vodohospodářském sdružení (VHS) Turnov, které se stará o vodovody a kanalizaci na většině Semilska a části Jablonecka. Vystoupení by pro patnáctitisícové město bylo nevýhodné, stálo by ho to 150 milionů korun.
5.3.
Život na sídlišti Lada v České Lípě zkomplikuje v příštích týdnech rozsáhlá rekonstrukce vodovodu. Práce by měly začít v nejbližších dnech a hotovo má být na konci června. Rekonstruovaný vodovod zajistí do budoucna bezproblémové zásobování pitnou vodou pro přibližně 2500 obyvatel, řekl ČTK Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti.
25.2.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zastavil řízení, ve kterém předloni uložil Severočeské vodárenské společnosti pokutu pět milionů korun. V tendru za téměř 290 milionů korun na zvýšení kapacity úpravny vody v Meziboří na Mostecku podle nového rozhodnutí chyby nebyly. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
20.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje modernizaci úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku. Práce měly začít už loni na podzim, zakázku ale prověřoval antimonopolní úřad (ÚOHS). Podnět podala firma, která se soutěže ani nezúčastnila. Žádná pochybení ale úřad nenašel. ČTK o tom informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
14.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dá letos do obnovy majetku na Ústecku zhruba 70 milionů korun bez DPH. Naplánováno je 20 staveb. Dalších asi 4,5 milionu korun představují strategické investice pro Ústecko. Nyní začala rekonstrukce poruchového vodovodu v Neštěmické ulici. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
7.2.
V minulosti mohly žádat o dotace jen obce do 2000 obyvatel, teď se hranice zvýšila na 3500 obyvatel. Šanci získat dotaci tak dostane dalších devět obcí v kraji, celkově se jich může o dotaci na výstavbu vodovodu či kanalizace ucházet 195. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).
6.1.
I malé děti a těhotné ženy mohou pít ve Frýdlantu vodu z vodovodu. Ještě loni nesplňovala tamní voda normy na obsah dusičnanů a Frýdlantská vodárenská (FVS) zásobovala rodiny s dětmi do pěti let a těhotné ženy vodou balenou. Ročně to firmu přišlo na půl milionu korun. Problém vyřešila provizorní linka reverzní osmózy, jež na konci loňského roku zahájila zkušební provoz.
17.12.
Povodí Labe dokončilo v Hrádku nad Nisou na Liberecku obnovu 5,5 kilometru Lužické Nisy, kterou poškodila povodeň ze srpna 2010. Oprava koryta i břehů trvala zhruba rok a stála 69 milionů korun. Řeka je díky ní v mnohem lepším stavu než před povodní, a podobně jako v minulosti více respektuje své okolí. ČTK to včera řekl starosta Hrádku Josef Horinka.
11.12.
Povodí Labe dokončilo v Libereckém kraji opravy škod, které na řekách, potocích a vodních dílech napáchala blesková povodeň v roce 2010. Opravy stály půl miliardy korun, původní odhad byla ale více než trojnásobný. Celkem to bylo 44 akcí, řekl dnes ČTK investiční ředitel Povodí Labe Petr Martínek u příležitosti dokončení rekonstrukce řeky Jeřice v Chrastavě na Liberecku.
27.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Děčínsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci 91 let starého vodovodu v Rumburku v Nerudově ulici u elektroprodejny.
22.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Děčíně další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci historického vodovodu v ulici V Lukách.
19.11.
Vysoké nad Jizerou připravuje dostavbu splaškové kanalizace a výstavbu nové čistírny odpadních vod. Nahradí čističku Tříč, která už nevyhovuje. Náklady odhadli projektanti na 57 milionů korun. Práce by měly začít na jaře, hotovo má být do příští zimy, řekl včera ČTK starosta Vysokého Jindřich Matura.
14.11.
Lidé v Semilech, nedalekém Benešově a Chuchelně se v příštím roce dočkají kvalitnější pitné vody. Více než 10.000 tamních obyvatel zásobuje úpravna vody v Příkrém, která už ale nesplňovala přísné evropské normy, a tak ji čeká modernizace. Práce za bezmála 70 milionů korun začaly už v říjnu, hotovo by mělo být na začátku prosince příštího roku.
13.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Děčíně, v Kamenické ulici.
8.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Žatci, v ulici Kpt. Jaroše.
1.11.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Břínkově, což je část obce Ročov.
30.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila na Lounsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci poruchové kanalizace v Žatci, v ulici Elišky Krásnohorské.
29.10.
Rekonstrukci jedné z hlavních ulic v Turnově na Semilsku včera zakončila street party. Oprava zhruba kilometrové ulice 28. října včetně vodovodu a kanalizace a dalších inženýrských sítí trvala rok a přišla včetně projektu na 30 milionů korun. Město ji včera slavnostně otevřelo, akce se zúčastnilo několik stovek lidí, děti malovaly na novou silnici, kluci jezdili na skateboardech. Už od úterý se však do ulice opět vrátí automobily.
18.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Jablonci nad Nisou, v Turistické ulici.
17.10.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo modernizaci největší úpravny vody na Semilsku, která pokrývá spotřebu Semil a dalších dvou obcí v okolí. Za zhruba 70 milionů bez DPH vymění dělníci do konce příštího roku zastaralou technologii úpravy vody a kompletně zrekonstruují stavební části všech objektů v areálu úpravny v Příkrém. ČTK o tom včera informoval předseda sdružení Milan Hejduk.
15.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Mostě, v ulici Vladislava Vančury.
15.10.
Připravovaná modernizace úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku nabírá zpoždění. Práce měly začít už letos na podzim, Severočeská vodárenská společnost (SVS) však musela zahájení projektu odložit, čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS).
11.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další plánovanou investiční akci – rekonstrukci 80 let starého vodovodu v Ústí nad Labem - Sebuzíně.
9.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Libereckém kraji další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v České Lípě, v ulici U Spojů.
8.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Ústeckém kraji další plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a historického vodovodu v Ústí nad Labem, v ulici Hradiště.
7.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Českolipsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Jablonném v Podještědí, v ul. Dlouhé, Staroměstské a Karolíny Světlé.
7.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Josefově Dole.
3.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Litoměřicku další letošní plánovanou investiční akci – souběžnou rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Bohušovicích nad Ohří, v Tyršově ulici.
2.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další letošní plánovanou investiční akci – odstraňuje nevyhovující kanalizační výusť v Železném Brodu, v Poštovní ulici.
1.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Děčínsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Jílovém, v ulici U Nádraží.
27.9.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
24.9.
Zastupitelé Loun na včerejším jednání schválili zadání studie, která by zmapovala použití kořenové čistírny odpadních vod pro malé městské části Brloh a Nečichy. Klasická čistírna byla téměř sedmkrát dražší. V kořenové čističce zajišťují čištění organismy, které žijí na kořenech vodních a bahenních rostlin.
9.9.
Projekt s rozpočtem zhruba 152 milionů korun zahrnující výstavbu nové čistírny odpadních vod a kanalizace je nyní připravován v Košťálově (okres Semily). Podle starosty obce Miloslava Janaty budou tři čtvrtiny nákladů uhrazeny z dotace Operačního programu Životní prostředí.
16.8.
Výstavba nové kanalizace v ulici Nástrojářská v Jablonci nad Nisou je novou investiční akcí města. Veřejné projednávání záležitosti s obyvateli proběhlo na radnici tento týden ve středu.
8.8.
Záplavy a deště, které Liberecký kraj postihly v červnu a červenci letošního roku, způsobily další škody na tamních vodovodech a kanalizacích. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je spravuje, odhadla škody na dva miliony korun. ČTK o tom dnes informoval její ředitel Petr Olyšar.
30.7.
Dle informací od mluvčího Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Jiřího Hladíka byla v Chomutově zahájena souběžná rekonstrukce vodovodu a kanalizace, a to v ulicích Vaníčkově, Schubertově a Buchenwaldské a v části Štefánikova náměstí.
24.7.
Novou přírodní památku mají od července v Jizerských horách. Ministerstvo životního prostředí za ni vyhlásilo vodopády na Černé Desné. ČTK o tom dnes informoval Petr Bažant ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory.
12.7.
Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku. Projekt za 358 milionů korun získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Z evropských peněz získala firma 292 milionů korun, dalších 66 milionů musí zajistit sama.
24.6.
V přírodní rezervaci Meandry Smědé na Liberecku vyčistili za sedm a půl milionu korun dva rybníky - Dubový a Černý. Takzvaný Dubák je s deseti hektary největší vodní plochou na Frýdlantsku, kde je několik evropsky významných druhů rostlin a živočichů. Bahnem silně zanesený rybník prorostlý rákosím ale před revitalizací vypadal spíše jako louka. ČTK to v pátek řekl Václav Šrédl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
20.5.
Vodní dílo Fláje na Mostecku se dnes při oslavě 50 let od zahájení provozu otevřelo veřejnosti. Prohlédnout si ho přišlo odhadem 8000 až 10.000 lidí. Takový zájem na přehradě nepamatují. ČTK to řekl hrázný Pavel Michalko. Přehrada zásobuje pitnou vodou oblast od Mostu po Teplice.
6.5.
Přehradu Souš v Jizerských horách čeká v příštím týdnu tradiční vápnění, které má zlepšit kvalitu vody v nádrži. ČTK o tom informovala Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, které akci financují. Ve srovnání s jinými lety se letos kvůli delší zimě vápnění opozdilo, většinou se provádí už v závěru dubna.
6.5.
Přehrada Fláje na Mostecku se v polovině května otevře veřejnosti. Vodní dílo je v provozu 50 let, výročí oslaví kromě dne otevřených dveří také speciální poštovní známkou a výstavou fotografií. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Ohře, které přehradu spravuje, Jan Svejkovský.
26.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila v Litoměřicích další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Pokratické ulici. Stávající litinový vodovodní řad byl vybudován v roce 1958 a dnes je ve špatném technickém stavu.
23.4.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo svoji největší letošní investiční akci. Za 46 milionů bez DPH vybuduje na pravém břehu Jizery v turisticky oblíbené Malé Skále na Jablonecku 5,3 kilometru nových kanalizací a sedm kilometrů vodovodů. ČTK o tom dnes informoval předseda sdružení Milan Hejduk.
19.4.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) nabízí svým zákazníkům možnost bezhotovostní platby za dodané služby prostřednictvím QR kódu v bankovních aplikacích chytrých telefonů. Kód je vytištěn na zúčtovacích dokladech.
12.4.
Město Louny uvažuje o vybudování dvou kořenových čistíren odpadních vod pro malé městské části Brloh a Nečichy. Problém se splašky musí nutně vyřešit, výjimku na jejich vypouštění do dešťové kanalizace dostalo jen na rok. O zadání studie proveditelnosti dnes novináře informovala tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.
3.4.
V předchozích letech tzv. přechodného období 2005-2010 musela Severočeská vodárenská společnost (SVS) snížit tempo obnovy stávajícího infrastrukturního majetku, protože prioritním úkolem bylo realizovat v zájmu měst a obcí legislativou vyvolané strategické investice v oblasti čištění odpadních vod. Tento úkol SVS ve svém regionu působnosti zcela splnila.
27.3.
Českolipská radnice přispěje na vybudování domácích čistíren odpadních vod majitelům domů v nedalekých Častolovicích. Každému zaplatí 85 procent nákladů, maximálně však 100.000 korun. Novinářům to řekla starostka čtyřicetitisícového města Hana Moudrá (ODS).
19.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje modernizaci úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku. Zařízení, které přes čtvrt století zásobuje pitnou vodou stotisícový Liberec, je zastaralé a opotřebené. Firma už vypsala veřejnou soutěž na dodavatele. Náklady rekonstrukce odhaduje na 113,6 milionu korun, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek.
11.2.
Nejčastější příčinou havárií na vodovodních řadech jsou teplotní výkyvy. V roce 2012 opravili zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) celkem 4965 havárií na vodovodních řadech.
30.1.
Josefodolská přehrada v Jizerských horách, která je jedním ze dvou hlavních zdrojů pitné vody pro stotisícový Liberec, bude potřebovat za několik let opravu za řádově desítky milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.
4.1.
Především starší občané by si měli dát pozor na falešné pracovníky vodárenských společností. Případy se vyskytují po celé České republice, tentokrát se jedná o kauzu z Děčína. Počátkem roku zde byl odsouzen pachatel za krádeže. Obrana je jednoduchá - vždy požadovat po pracovnících zaměstnanecký průkaz a dbát nejvyšší opatrnosti.
16.12.
O více než desetinu zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Kvůli investicím do obnovy infrastruktury zvýší Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) cenu o 10,76 procenta. Cena vodného a stočného tak na Semilsku stoupne ze 71,33 Kč na 79 Kč za metr krychlový.
5.12.
Výrazně lépe upravenou pitnou vodu budou dostávat od ledna domácnosti v dvacetitisícovém Jirkově na Chomutovsku. Tamní úpravna z roku 1967 prošla za poslední rok a půl celkovou přestavbou za čtvrt miliardy korun a v lednu zahájí zkušební provoz. Dnes o tom informovalo vedení firmy.
14.11.
Úpravna vody pro Chomutov, nazývaná III. Mlýn, má za sebou první etapu rekonstrukce. Za 45 milionů korun se při ní zrekonstruovalo kalové hospodářství, další úpravy budou následovat na zbytku zařízení. Opravy trvaly tři měsíce.
8.11.
Látka, která vytekla v pondělí do Labe, je zřejmě rostlinný olej. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Podle něj to znamená, že únik nebyl zásadně nebezpečný. Látka vytekla zřejmě z kanalizační vpusti pod Mariánskou skalou v Ústí a vytvořila na hladině až sedmikilometrovou skvrnu.
7.11.
Zatím neznámá látka, která v pondělí znečistila dolní tok Labe, už z vody zmizela. Větší část se jí zřejmě zachytila na březích, zbytek zachytila norná stěna ve Hřensku. Zbytky látky z ní odstranili hasiči. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Původ látky určí až laboratorní analýza, podle dosavadních poznatků je v ní ale hodně tuku.
6.11.
Rekonstrukce čistírny v Ralsku navazuje na integrovaný projekt Čistá Ploučnice za více než 600 milionů korun. Jeho součástí byla rekonstrukce čistíren v České Lípě, Novém Boru, Jablonném v Podještědí, v Zákupech a Doksech a dostavba kanalizačních sítí v Kamenickém Šenově a Mimoni.
29.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) realizuje další z letošních plánovaných akcí v rámci obnovy majetku – rekonstrukci kanalizačního výtlaku v Žatci, v ul. Osvoboditelů. Ocelové potrubí průměru 275 mm je zkorodované kvůli špatné nebo chybějící izolaci.
17.9.
V okolí krušnohorské přehrady Fláje by mohly vzniknout nové stezky pro cyklisty i pro pěší. Povodí Ohře tam chce vybudovat několik přeshraničních okruhů i celé informační centrum, kde bude veřejnosti vysvětlovat, jak funguje vodohospodářství.
13.8.
Novou úpravnu pitné vody staví ve Zdislavě na Liberecku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Má obyvatelům Zdislavy zajistit jednat kvalitnější pitnou vodou, ale také dostatek vody hlavně v letních měsících, kdy zdejší zdroje nestačily a zásobování muselo být zajišťováno z náhradních zdrojů.
6.7.
Každý rok vyhlašuje Svaz vodního hospodářství ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací soutěž pod garancí Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí - Vodohospodářská stavba roku, kterou aktuálně dostala Severočeská vodárenská společnost a.s. za rekonstrukci čistírny v Jablonném v Podještědí.
28.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) už převzala všech 20 čistíren odpadních vod, které musela rekonstruovat kvůli vstupu do EU. I s kanalizacemi stály dohromady 4,5 miliardy korun. Zhruba 750 milionů Kč mělo přijít z evropských fondů, jenže z toho už definitivně sešlo. ČTK to dnes potvrdil ředitel investičního oboru SVS David Votava.
12.6.
Ziskem 316,3 milionu korun skončilo hospodaření Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která zásobuje Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Většina z něj půjde na obnovu vodohospodářského majetku. O výsledcích valné hromady dnes informoval ČTK mluvčí SVS Jiří Hladík. V roce 2010 firma hospodařila s rekordním ziskem 555 milionů korun.
7.6.
Liberecký kraj rozdělí 15 milionů korun na podporu výstavby vodovodů a kanalizací v obcích s méně než 2000 obyvateli. Ne všichni uspěli, dotace musel navíc kraj zkrátit, protože dostal 22 žádostí za 23,6 milionu korun. Podporu nakonec získalo 19 žadatelů, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD). Rozdělení dotací musí ještě schválit zastupitelstvo.
4.5.
Zeptali jsme se Ing. Milana Hejduka, předsedy Rady sdružení VHS Turnov, vlastníka vodárenské infrastruktury v dané oblasti. Sdružení zastupuje více než dvacet obcí (např. Turnov, Semily, Rokytnice nad Jizerou, Jilemnice), provozovatelem infrastruktury jsou Severočeské vodovody a kanalizace Teplice.
3.5.
Liberecký kraj pomůže Raspenavě s financováním výstavby nové kanalizace. Na projekt za 324,5 milionu korun přidá kraj městu 25 milionů. Novináře o tom dnes informoval liberecký hejtman Stanislav Eichler. Bez pomoci kraje by třítisícové město nebylo zřejmě schopno zajistit povinnou spoluúčast, své rezervy použilo na spolufinancování oprav škod po povodních.
5.4.
Investice za 437 milionů korun připravuje Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je dominantním dodavatelem pitné vody ve Frýdlantském výběžku a zajišťuje tam i čistění odpadních vod. Většina peněz na investice je určena na modernizaci dvou klíčových úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoce.
13.3.
Na otázku "Co si dáte k pití"? můžeme dnes už čím dál častěji slyšet "Vodu z kohoutku!" Vyžadují ji lidé v celé zemi a restaurace se této poptávce začínají přizpůsobovat i nabídkou.
7.3.
V Ústí nad Orlicí již brzy odstartuje projekt, který je největší investicí v historii městské společnosti Tepvos a nejnákladnější akcí probíhající ve městě za poslední léta.
26.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve svém regionu působnosti ve všech aglomeracích nad 2 000 obyvatel dokončila investiční opatření, která mají celkový objem 4,6 miliardy korun. Tyto peníze směřují k naplnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod.
17.1.
Severočeská vodárenská společnost v těchto dnech dokončila poslední stavbu projektu Čistá Ploučnice. Bylá jí celková rekonstrukce čistírny odpadních pro město Česká Lípa. Čistírna za 255 milionů korun je největší investiční stavbou společnosti v Libereckém kraji.
12.1.
Čistírna odpadních vod se má stavět na území místní části Kokonín. Spor mezi městem Jablonec nad Nisou a přípravným výborem referenda v Kokoníně vznikl kvůli spojení dvou rozdílných problémů, které mělo referendum vyřešit.
11.1.
Frýdlanští obyvatelé za vodu platí v Libereckém kraji nejvíce, aktuálně jsou i čtvrtí nejdražší v republice, přestože zdejší vodné je přece jedno z nejnižších. Důvodem je zaniklý textilní průmysl, který "živil" místní čistírny odpadních vod.
10.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod v České Lípě. Stavba za 255 milionů korun byla poslední a největší akcí integrovaného projektu Čistá Ploučnice, který řešil nedostatky v kanalizaci a čištění odpadních vod v sedmi městech na Českolipsku.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
12.12.
Severočeská vodárenská společnost na Českolipsku dokončuje stavbu převedení odpadních vod ze Sosnové na čistírnu odpadních vod v České Lípě. Odpadní vody ze Sosnové byly původně odváděny kanalizací do čistírny odpadních vod z roku 1977, jejíž stavební i technologická část byla zastaralá.
6.12.
Dostavbu kanalizace a modernizaci čistírny odpadních vod dohromady za 33 milionů korun připravuje oblíbené krkonošské středisko Vítkovice. V malé obci na Semilsku sice žije jen 410 stálých obyvatel, v zimní sezoně se ale tento počet zvyšuje i více než šestinásobně.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
23.11.
O rekordních 13 procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) zvyšuje cenu o devět procent. Další čtyři přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent.
10.11.
Rekonstrukce vodovodního přivaděče Bílence – Hrušovany, prováděná bezvýkopovou technologií, zlepší v Hrušovanech zásobování pitnou vodou.
12.10.
Město Krásná Lípa, které leží v centru Národního parku České Švýcarsko, plánuje dokončit rekonstrukci 80 let staré kanalizace. Vyhlásilo proto veřejnou zakázku, jejíž předpokládaná hodnota bez DPH činí 86 milionů korun. Tolik peněz ale město, kde žije 3600 obyvatel, nemá.
10.10.
Poměrně nezvyklé řešení kanalizace předvedla Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Mšeném-lázních na Litoměřicku. Postavit kanalizaci do všech podřízených vesnic by stálo asi 120 milionů korun, a tak byl postaven jen jeden pětikilometrový kanalizační výtlak do Podbradce.
5.10.
V Turnově na Semilsku dnes skončily práce na dostavbě kanalizace za zhruba 370 milionů korun. Turnovská část byla největší akcí miliardového projektu Čistá Jizera, který řešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod i v Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou.
19.9.
V Rokytnici nad Jizerou na Semilsku skončily práce na dostavbě kanalizace a vodovodu za bezmála 185 milionů korun. Akce spolufinancovaná z evropských fondů je součástí miliardového projektu Čistá Jizera.
5.9.
Novou kanalizaci a moderní čistírnu odpadních vod získala díky podpoře z Evropských fondů Lomnice nad Popelkou na Semilsku.
27.7.
Dostavba kanalizace a rozšíření čistírny odpadních vod v Benecku na Semilsku pomůže zlepšit kvalitu vody v Jizeře. Nynější čistička v obci, která je jedním z oblíbených lyžařských středisek v Krkonoších, už hlavně v zimní sezoně nestačila potřebám. Kapacita čistírny se zdvojnásobí, což by mělo umožnit napojení nových objektů.
26.7.
Zhruba o dva měsíce déle trvala výstavba nové kanalizace v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Důvodem byly ničivé povodně, které loni v srpnu postihly více než polovinu Libereckého kraje. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která stavbu financuje, musela odvolat zhotovitele a zapojit ho do oprav poškozených vodovodů a kanalizací v jiných částech kraje.
29.6.
Zastupitelstvo obce Dolánky nad Ohří se na červnovém zasedání rozhodlo požádat Severočeskou vodárenskou společnost (SVS) o spolufinancování rekonstrukce vodovodní sítě u silnice.
23.6.
Novou úpravnu vody za 250 milionů korun začala stavět Severočeská vodárenská společnost (SVS) v Jirkově na Chomutovsku. Úpravna bude sloužit pro dvacetitisícové město a jeho okolí, má to být největší investice SVS v letošním roce.
31.5.
V Jilemnici na Semilsku byla dnes slavnostně ukončena modernizace úpravny vody za více než 30 milionů korun. Projekt spolufinancovaný ministerstvem zemědělství a Libereckým krajem zajistí bezpečné a spolehlivé dodávky kvalitní pitné vody pro šestitisícové město.
9.5.
V Novém Boru na Českolipsku skončila rekonstrukce čistírny odpadních vod. Akci za 125 milionů korun financovala Severočeská vodárenská společnost (SVS). Rekonstrukce je jednou ze strategických investic, které si vyžádaly přísné evropské normy na kvalitu čištění odpadních vod.
20.4.
Městská společnost Tepvos Ústí nad Orlicí vyhrála letitý soudní spor s firmou Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí. Ta má podle rozhodnutí soudu ústecké společnosti vyplatit více než 12 milionů korun.
12.4.
Jilemnice na Semilsku má moderní čistírnu odpadních vod. Nákladnou modernizaci zastaralé čističky financoval místní výrobce střívek pro potravinářská průmysl společnost Devro (dříve Cutisin).
8.4.
Využití nanočástic železa v boji proti toxickým sinicím testují vědci Technické univerzity Liberec v projektu zaměřeném na využití nanomateriálů při ochraně životního prostředí. Železo dokáže velmi efektivně buňky sinic zničit, navíc na sebe umí vázat fosfor, který růst sinic podporuje.
9.3.
Rekonstrukci čistírny odpadních vod v Ralsku na Českolipsku zahájila dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS). Investice za 94 milionů korun zajistí čištění odpadních vod nejen pro část Hradčany, ale také pro nedalekou Mimoň, kde žije bezmála 6800 obyvatel, a umožní napojit i další obce.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
14.1.
MŽP se dnes ohradilo proti kritice Severočeské vodárenské společnosti (SVS), podle které bezvládí na ministerstvu zdržuje čerpání peněz z evropských fondů. Podle ředitele SVS Miroslava Harciníka ministerstvo prakticky zastavilo jednání o čerpání evropských dotací na investice, v nichž jen jeho firmě leží asi 600 milionů korun.
3.12.
Velkou otázkou je v posledních dnech financování právě dokončené čistírny odpadních vod v Litvínově. Evropské dotace měly pokrýt polovinu z celkového rozpočtu 390 milionů. Jejich přidělení bylo ale Evropskou komisí zpochybněno. Litvínov by se mohl stát precedentem i pro další projekty.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
10.8.
Řada zdrojů pitné vody je po záplavách v severních Čechách poškozená, nebo je v nich voda nekvalitní.
12.7.
V Kořenově na Liberecku váhají se stavbou nové kanalizace. K projektu se totiž váže příliš vysoká spoluúčast a tím pádem nutná půjčka, která by znamenala extrémní zadlužení obce na dalších patnáct let.
9.4.
Osm z devíti místních částí, které patří pod Štětí, dosud nemá vlastní kanalizační síť. Nový projekt situaci řeší. Náklady však činí zhruba sto milionů korun.
19.2.
Část obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku podpořila ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského v zamítavém postoji k udělení dotace přes 200 milionů korun na vybudování kanalizace v této severočeské obci.
16.2.
Rozhodnutí o dotaci ve výši 232 milionů pro Horní Jiřetín není jednoduché. Na jedné straně stojí formální stanovisko MŽP. Na druhé pak smysluplnost stavby, pokud by došlo k prolomení těžebních limitů a vesnice by fakticky zmizela z mapy.
4.2.
Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury Severočeské vodárenské společnosti (SVS) v roce 2010 je plánován ve výši 1,45 miliardy korun.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE