Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Maurer: Vodu z kohoutku nabízí zdarma většina dobrých restaurací

Maurer: Vodu z kohoutku nabízí zdarma většina dobrých restaurací

Vodu z kohoutku zdarma nabízí většina kvalitních českých a moravských restaurací, tvrdí vydavatel gastronomického průvodce Pavel Maurer.

Z jeho průvodce Grand Restaurant tuto nabídku inzeruje téměř polovina z 850 gastronomických podniků, což je identifikovatelné podle ikonky v katalogu. Bude jich ale mnohem víc, řada restaurací považuje za automatické, že když si o ni zákazníci řeknou, tak jim vodu přinesou, řekl ČTK. Podle Maurera už také mnoho lidí, kteří mají rádi víno, požaduje na jeho zapití kohoutkovou, nikoli minerální vodu.

Maurer provedl spolu s českým someliérem Ivo Dvořákem slepou degustaci osmi minerálních vod z obchodů včetně drahé francouzské a vyšlo jim prý to, že nejlepší k vínu je kohoutková voda. "Vyhrála úplně obyčejná odstátá voda z pražských řadů, protože minerálky buď chuť totálně umocní, nebo ji spláchnou. Doporučení odborníka na víno tedy je - dát si k vínu obyčejnou vodu," uvedl.

Pokud provozovatelé restaurací nejsou hloupí, tak kohoutkovou vodu nabízejí, řekl Maurer. Díky tomu, že tam zákazník dostane něco zadarmo, podnik umocní pozitivní dojem. Ceny minerální vody v Praze, až kolem 150 korun, považuje za přemrštěné. Při stále rostoucích cenách vodného připustil paušál za kohoutkovou vodu, kterou si pak může zákazník dolévat libovolně. Mohl by se pohybovat mezi deseti až 25 korunami, dodal.

Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavla Hlinky už většina restaurací na požádání hostům vodu z vodovodu podává. Šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák uvedl, že se vodárenské firmy už několik let snaží propagovat podávání kohoutkové vody v restauracích. Největší tuzemská vodárenská skupina Veolia Voda ČR nabízí například ve zvláštním projektu karafy a mediální podporu restauracím, které začnou nabízet hostům vodu z vodovodu. V západní Evropě je voda k jídlu zdarma v nabídce restaurací běžná záležitost.

Lidé poslední roky omezují spotřebu balených nealkoholických nápojů. Pokles zrychlila ekonomická krize, která začala v závěru roku 2008. Řada lidí se z ekonomických důvodů vrací k vodě z kohoutku. Podle výzkumu agentury DEMA je téměř každý druhý obyvatel ČR nad 18 let zvyklý běžně pít obyčejnou vodu, kterou lze natočit z vodovodního kohoutku.
 

Foto: www.kohoutkova.cz

21. 1. 2013 ČTK
Mohlo by vás zajímat
Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun Vice

Na úsporu vody v podnicích chce MPO z plánu obnovy rozdělit 1 miliardu korun

11.5.

O dotace z Národního plánu obnovy (NPO) na úsporu vody mohou firmy žádat od čtvrtka 12. května do 30. září. Mají šanci získat příspěvek až do 40 procent způsobilých výdajů. Na projekt je možné čerpat podporu nejvýše 25 milionů korun, na podporu je připravena jedna miliarda korun. Vyplývá to z výzvy. 


V boji proti klimatickým změnám jsme ochotni omezit plasty, ne nákupy oblečení Vice

V boji proti klimatickým změnám jsme ochotni omezit plasty, ne nákupy oblečení

14.8.

Média jsou plná klimatických změn. Odborníci varují před znečištění plasty či suchem. Ale co říká klimatickým změnám veřejnost? Vnímají lidé hrozbu klimatických změn jako urgentní a jsou ochotni změnit své chování? Na to se ptala výzkumná agentura IBRS v červnu 2019 pražských respondentů ve věku od 15 do 50 let.


Čerstvou kohoutkovou podporují také v Polsku Vice

Čerstvou kohoutkovou podporují také v Polsku

29.3.

V Polsku působí Nadace CZYŚCIUTKO, která se zasazuje o to, aby lidé dávali přednost pití kohoutkové vody. Již rok a půl se dobrovolní pracovníci této nadace aktivně zaměřují na školy, podniky i restaurační zařízení a vybízejí Poláky, aby upřednostňovali kohoutkovou vodu.


Představujeme: Veolia Voda na výstavě Vodovody-Kanalizace 2013 Vice

Představujeme: Veolia Voda na výstavě Vodovody-Kanalizace 2013

7.6.

V rámci ohlédnutí za tradiční výstavou Vodovody-Kanalizace 2013 přinášíme video reportáž z expozice společnosti Veolia Voda. Tentokrát se provozovatel vodárenské infrastruktury zaměřil na prezentaci projektu Kohoutkova.cz a systému pro monitorování spotřeby energií a vody, který byl nedávno implementován např. v Praze 11.


Praktická láhev SodaStream nahradí 2000 PET lahví Vice

Praktická láhev SodaStream nahradí 2000 PET lahví

20.8.

Láká vaše děti slazená limonáda a vám se nechce tahat s balíky PET lahví? Vyzkoušejte SodaStream! Z kohoutkové vody během chvilky vykouzlí zdravou domácí limonádu s bublinkami. Výrobníky domácí sodovky a limonády SodaStream nabízí alternativu k neekologickým jednorázovým plastovým lahvím.


I Andaluský pes pije kohoutkovou! Vice

I Andaluský pes pije kohoutkovou!

13.7.

Jaké zkušenosti a postřehy k podávání vody z vodovodu svým hostům mají spolumajitelky baru v pražských Holešovicích Andaluský pes - Klára Koubková a Martina Honcová, se dozvíte v následujícím stručném rozhovoru. Andaluský pes je jeden z mnoha barů, kaváren a restaurací zapojených do projektu "Kohoutkova.cz".


Tuček: Provozní by měl umět vydělat na jiných věcech. Podávání kohoutkové je samozřejmost! Vice

Tuček: Provozní by měl umět vydělat na jiných věcech. Podávání kohoutkové je samozřejmost!

7.5.

V dalším ze série rozhovorů s restauratéry a hoteliéry zapojených do projektu Kohoutkova.cz vám přinášíme zajímavé povídání s panem Jaroslavem Tučkem – majitelem a provozovatelem karlínské kavárny Můj šálek kávy a pražírny kávy doubleshot.


Kohoutková v hotelech Josef a Maximilian Vice

Kohoutková v hotelech Josef a Maximilian

26.4.

Zajímají Vás zkušenosti restauratérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz? Pak si přečtěte první ze série rozhovorů tentokrát s Martinem Jamborem, Operations Managerem v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.


Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE