Pitnou vodu pro obyvatele Peru pomáhá zajistit projekt liberecké společnosti Photon Water Technology. V Česku je firma známá především v souvislosti s projekty zaměřenými na redukci sinic a řas v koupacích nádržích. V Peru ale její malé úpravny vody zajišťují tolik potřebnou pitnou vodu v několika nemocnicích, školách i komunitách.
Aktuálně tam už pracuje sedm malých úpraven, další dvě se připravují, řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Petr Kvapil.
Peru se potýká s nedostatkem pitné vody, v některých oblastech je až 40 procent obyvatel bez kvalitní pitné vody. "Kvůli vulkanické a důlní činnosti je tam hodně velká kontaminace těžkými kovy, ale také arzénem a bórem. Jsou tam i místa, která tím nejsou ovlivněna, ale většina obyvatel je tím postižena," řekl Kvapil. Důsledkem znečištění vody je podle něj vysoký výskyt rakoviny žaludku a dalších nemocí.
Projekt, který má zajistit pro obyvatele Peru pitnou vodu, získal podporu České rozvojové agentury v rámci programu Partnerství se soukromým sektorem, který hradí polovinu nákladů. Agentura je státní organizací, která působí pod Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Jejím hlavním cílem je snížení chudoby, zlepšení kvality života a podpora udržitelného rozvoje ve světě. Má na starosti přípravu, financování a monitoring podobných rozvojových projektů a jejich podporu při realizaci.
Photon Water Technology je dceřinou společností mezinárodního poskytovatele solárních řešení Photon Energy, která se zaměřuje na vývoj a poskytování systémů čištění, sanace a úpravy vody. Liberecká společnost už v Peru založila dceřinou firmu, která se zaměřuje na dodávky úpraven pro malé a střední obce a zajišťuje i jejich servis. "Není to jednoduché, do některých oblastí se lze dostat jen soukromými letadly," uvedl Kvapil.
Liberecká firma působí v Peru už třetí rok. "V návaznosti na zpracovanou studii proveditelnosti realizujeme dodávky úpraven vody pro obce v regionu Tacna a nově také pro malou komunitu v oblasti tropického deštného pralesa v regionu Cusco," řekl Kvapil. Firma zajišťuje i psychosociologickou a informační kampaň pro obyvatelstvo, spolupracuje i s Národní univerzitou Jorge Basadre Grohmanna, která se čistírenským technologiím věnuje.
31.8.
Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se včera sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Lidé z příhraničí společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství česko-polské hranice. Obávají se ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu.
27.6.
Na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou budou znovu ultrazvukem omezovat toxické sinice. Je to už čtvrté léto, kdy budou tímto způsobem snižovat znečištění na vodní ploše, ke které v parných dnech míří tisíce lidí nejen z Jablonce.
16.6.
V Novém Boru na Českolipsku rozšířili možnost třídění odpadu, na deseti místech přibyly nově speciální černé nádoby s červeným víkem určené na jedlé tuky a oleje. Dosud s nimi lidé museli do sběrného dvora ve Wolkerově ulici, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.
8.6.
Ochránci přírody s pomocí evropské dotace obnovili Sedmihorské mokřady, které jsou nedaleko Turnova v CHKO Český ráj. Vyhloubili 14 tůní, přerušili skoro sedm kilometrů melioračních trubek a zahradili 770 metrů odvodňovacích kanálů na ploše přibližně šesti hektarů. Úpravy území, kterou obývá i řada vzácných živočichů, stály 3,2 milionu korun.
27.5.
Modernizované venkovní koupaliště za desítky milionů korun budou mít letos Chrastava u Liberce a Košťálov na Semilsku. Na Lesním koupališti v Liberci začala výstavba nového zázemí a Mimoň na Českolipsku rekonstrukci vodní nádrže připravuje, zjistila ČTK.
26.5.
Čím více praskání, klapání a cvakání, tím je korálový útes zdravější. Vyplývá to ze studie amerického centra pro podmořské vedení války (NUWC), o níž informoval britský list The Guardian. Sledování korálových útesů ohrožených horšící se kvalitou vody je nákladné. Podle výzkumu, jehož výsledky byly poskytnuty Americké akustické společnosti, by se to mohlo zjednodušit, protože bude stačit naslouchat.
9.5.
Obyvatelé v Libereckém kraji měli loni nejdražší vodu v Česku. Za krychlový metr platili v průměru bez DPH 94,50 Kč, o málo levnější vodu měli podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v sousedním Ústeckém kraji, kde na vodném a stočném platili v průměru 94,30 koruny.
6.5.
Výrazně dražší bude liberecký vodojem Horská s přivaděčem, který má zajistit dostatek vody pro část Ruprechtic. Za nárůstem ceny je hlavně tvrdší podloží, než s jakým se v projektu počítalo. I se započtením předpokládaných dodatků bude cena stavby stoupat k 75 milionům korun včetně daně, řekla novinářům náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).
14.4.
V České Lípě připravují výstavbu venkovního koupaliště v přírodním areálu v Dubici. Radnice teď připravuje veřejnou soutěž na dodavatele, stavbu za zhruba 270 milionů korun chce zahájit ještě letos. Hotovo by tak mohlo být v roce 2023, řekla ČTK mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.
6.4.
Nejméně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na dofinancování projektů, které mají zajistit pitnou vodu pro pohraniční oblasti Libereckého kraje postižené těžbou hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice. Jen peníze z Polska na to stačit nebudou.
30.3.
Liberecký kraj zřídil Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je v něm 35 milionů eur (asi 857 milionů korun), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby.
21.3.
Vědci zjistili, jak se na Arktidu dostávají mikroplasty. Podle nové studie, o které informoval list The Guardian, se tyto drobné plastové částice šíří z evropských řek do arktických moří. Autoři studie zdůraznili, že je nezbytné, aby lidé začali lépe nakládali s odpady, a ochránili tak arktický ekosystém.
17.3.
Liberecký kraj zřídí Fond Turow, rozdělovat bude peníze, které získal kraj od polské vlády a společnosti PGE jako kompenzaci za škody způsobené těžbou uhlí v dole Turów u česko-polské hranice. K dispozici je 35 milionů eur (asi 870 mil.Kč), které jsou určené na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v příhraničních oblastech dotčených těžbou a také na monitoring dopadů těžby na české straně.
4.3.
Australské úřady vydaly další příkazy k evakuaci pro statisíce obyvatel Sydney a okolí kvůli povodním, které do největšího australského města přinesly pokračující přívalové deště. Ty už během uplynulého týdne zasáhly australský stát Queensland, odkud se přesunuly do Nového Jižního Walesu a vyžádaly si nejméně 14 obětí.
18.2.
V blízkosti Nového Zélandu vědci objevili novorozeně chimérovité ryby, která žije v temných hlubinách oceánu. Chiméry, které patří stejně jako například žraloci mezi paryby, bývají spatřeny jen vzácně a ještě vzácnější je setkání s jejich mláďaty, uvedla agentura Reuters.
16.2.
Znečištění světových řek léky a farmaceutickými výrobky představuje hrozbu pro životní prostředí a celosvětové zdraví. Vyplývá to ze studie vědců z britské Univerzity v Yorku, o které informoval server BBC News. Výzkumníci v řekách ve velkém množství identifikovali paracetamol, nikotin, kofein a léky proti epilepsii či cukrovce.
3.2.
Několik let připravovaná i odkládaná revitalizace okolí Veseckého rybníka, který je druhý největší vodní plochou na území Liberce, začne letos. V první etapě na Sluneční louce přibude dřevěný mobiliář, náklady na jeho pořízení vedení radnice odhaduje na 1,4 milionu korun. Firmu, která ho dodá, bude radnice vybírat v soutěži.
2.2.
Turnov v Českém ráji letos opraví kašnu s mariánským sloupem na hlavním náměstí. Zaplatí za to skoro 840.000 korun. Od opravy si radnice slibuje, že odstraní dlouholeté problémy s netěsností kašny. Vody je kvůli tomu v kašně minimum. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) ČTK řekl, že oprava by měla skončit do konce dubna, tedy před začátkem turistické sezony.
1.2.
Projekty zaměřené na zadržení vody v krajině podpoří v letošním roce Liberecký kraj 9,5 milionu korun. O dotaci mohou do 29. dubna žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby. Zájemcům je zdarma k dispozici také odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje, řekl ČTK mluvčí libereckého kraje Filip Trdla.
21.1.
V roce 2022 se investice do vodárenské infrastruktury v Ústeckém a Libereckém kraji vyšplhají na 1,89 miliardy korun. Z toho 1,52 miliardy představují náklady na strategické investice a obnovu majetku Severočeské vodárenské společnosti, dalších téměř 377 milionů pak vynaloží Severočeské vodovody a kanalizace na jednotlivé opravy.
14.1.
Světové oceány se oteplovaly i v roce 2021. Tvrdí to mezinárodní studie vědců z Itálie, USA a Číny, kterou zveřejnil časpois Advances in Atmospheric Sciences. Vědci vypracovali odhad, kolik tepla světové oceány absorbovaly. Údaj podle studie meziročně vzrostl o 14 zettajoulů. Světová spotřeba elektrické energie přitom tvoří zhruba 0,5 zettajoulu.
11.1.
Turnov chce vybudovat koupací biotop na místě bývalého koupaliště v rekreační oblasti v Dolánkách. Náklady starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) odhaduje na deset až 20 milionů korun. Práce začnou nejdřív za dva roky. Projekt je ve fázi vytváření projektové dokumentace, zatím je hotová architektonická studie.
4.1.
Suezský průplav, který spojuje Středozemní a Rudé moře, loni zvýšil tržby o 12,8 procenta na 6,3 miliardy dolarů (asi 139 miliard Kč), což je nejvíce v historii této důležité dopravní tepny světového obchodu. S odvoláním na správu průplavu o tom informovala agentura AP.
31.12.
Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27.12.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které působí na Semilsku a Jablonecku, příští rok investuje 117 milionů korun. To je více než polovina z tržeb, které ročně vybere. Dokončí i svoji největší akci z poslední let, což je rekonstrukce čistírny odpadních vod v Turnově. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
8.12.
Za projekt hospodaření se srážkovou a takzvanou šedou vodou, který byl součástí úprav budovy Obchodní akademie v České Lípě, získal Liberecký kraj zvláštní cenu poroty v soutěži Chytrá města 2021. Jde o první podobný projekt kraje, není ale poslední.
2.12.
Povodí Labe plánuje na Lužické Nise vybudovat suchou nádrž, která by v budoucnu ochránila území před velkou vodou. Plánovaná nádrž je jen jedním z řady protipovodňových opatření za zhruba 1,5 miliardy korun, která by měla ochránit obyvatele kolem řeky od Liberce až po hranici s Německem.
30.11.
Po sérii zpráv o inflaci, skokovém růstu cen energií, stavebního materiálu, potravin a dalších komodit přicházejí severočeští vodohospodáři s informacemi o cenách vodného a stočného na rok 2022, které zdaleka nedosahují indexu růstu zmíněných položek.
26.11.
Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60.000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.
25.11.
Australští badatelé v noci na čtvrtek zaznamenali rozsáhlé množení Velkého bariérového útesu. Během noci koráli pustili do vody velký počet spermií a vajíček, které vytvořily pestrobarevné shluky ve vodě. Podle badatelů je to důkaz, že se útes zotavuje z předchozích negativních jevů, jako je bělení, uvedla dnes agentura Reuters.
8.11.
Turisté už znovu přejdou přes hráz přehrady na Černé Nise v Bedřichově v Jizerských horách. Korunu hráze stavbaři opravovali od jara roku 2019. Konečná cena byla mírně snížena na 20,5 milionu korun, uvedla dnes pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Státní firma očekávala, že za opravu hráze zaplatí zhruba o 400.000 korun více.
1.11.
U filipínského rybářského městečka Tan-Awan svítá, když Lorene de Guzman pádluje na malém dřevěném člunu na moře, aby z ruky nakrmil největší ryby na světě - žraloky obrovské. Jeden z těchto obrů, známých také jako žralok velrybí nebo nosozubec obrovský, právě připlouvá a jeho obrovská tlama klouže po hladině klidného oceánu.
26.10.
Mimoň na Českolipsku připravuje rekonstrukci venkovního koupaliště zhruba za 50 milionů korun bez daně. Práce chce radnice zahájit příští rok na jaře a koupaliště otevřít rok poté. ČTK o tom informoval starosta Mimoně Petr Král (ANO).
22.10.
Jablonec nad Nisou získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Lokalitu má v případě intenzivních dešťů ochránit před záplavami. S výstavbou se počítá v příštím roce od dubna do září.
20.10.
Opravu hráze Kachního rybníka ve Svojkově na Českolipsku, kterou v červenci poškodily přívalové deště, zaplatí Liberecký kraj. Z krizového fondu na opravu uvolnil 200.000 korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kvůli hrozbě protržení hráze tehdy museli hasiči evakuovat několik desítek obyvatel z okrajových částí České Lípy - Písečné a Dobranova.
19.10.
Státní podnik Povodí Labe hledá v soutěži firmu, která opraví přehradu Harcov v Liberci. Jde o zakázku za zhruba 429 milionů Kč bez daně. Práce potrvají 33 měsíců, tedy téměř tři roky. Nabídky mohou zájemci posílat do 2. prosince, vyplývá z údajů na webu veřejných zakázek.
18.10.
Na druhé ze tří nádrží přehrady v Jablonci nad Nisou je nově na 40 plovoucích ostrovů k čištění vody. Jde o další opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová.
8.10.
Průzračná, tyrkysově modrá voda Ženevského jezera se zdá klidná, ale hluboko pod hladinou číhají hromady munice, bomb, zásobníků a možná i chemických zbraní, které na dně skončily před desítkami let.
7.10.
Dvě velké přehrady, z nichž pochází většina dodávek vody pro největší turecké město Istanbul, téměř vyschly. Naplněné jsou méně než z deseti procent. Informoval o tom opoziční deník Duvar s odkazem na data istanbulské správy vod a kanalizací (ISKI).
1.10.
Mezinárodní tým vedený Zuzanou Musilovou z Univerzity Karlovy (UK) prokázal velké rozdíly ve zraku dospělých jedinců a potomstva hlubokomořských druhů ryb. Zrak se podle studie zásadně promění, když tyto ryby během života sestoupí do hlubin. Projekt také zodpověděl otázku, proč je u hlubokomořských ryb přítomen čípkový gen citlivý na zelenou barvu.
27.9.
Slovensko kvůli opravě poškozené hráze na přívodním kanálu elektrárny v Gabčíkovu na zhruba týden zastaví lodní dopravu na části svého úseku Dunaje. Vyplývá to z oznámení Slovenského vodohospodářského podniku (SVP). Jde o ojedinělou akci svého druhu za poslední roky.
23.9.
Stovky milionů lidí na světě nemají přístup k elektrické síti, jsou mezi nimi Goachirové, indiánský kmen žijící na severním pobřeží Kolumbie. Jejich problém s elektřinou se pokusil zčásti vyřešit Kolumbijec Miguel Mojica žijící ve španělské Valencii, který vymyslel lampu vyrábějící energii pro světlo ze slané vody prostřednictvím elektrolýzy. Informoval o tom server španělského deníku 20 minutos.
16.9.
Liberecký kraj podpoří přípravu dvou projektů, u nichž žadatelé usilují o evropské dotace. Jedním je vybudování nového výzkumného centra v areálu liberecké univerzity za 225 milionů korun a druhým zlepšení kvality čtyř vodních ploch v regionu za bezmála 20 milionů korun. Na oba projektové záměry přispěje kraj dohromady částkou přes 450.000 korun.
15.9.
Účast České republiky na první světové výstavě Expo v arabském světě jistě vygeneruje další příležitosti pro české firmy, lázeňství či českou vědu. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl poté, co si v Dubaji prohlédl český pavilon na výstavě Expo 2020, jež se bude konat od 1. října do 31. března 2022.
7.9.
V Chrastavě na Liberecku připravují rekonstrukci koupaliště, které se v posledních letech potýká se špatnou kvalitou vody nevhodnou ke koupání. Koupaliště trpí kolísavou kvalitou vody z Vítkovského potoka, která ho napájí. I letos byla podle hygieniků voda v přírodním koupališti od začátku sezony ke koupání nevhodná.
2.9.
V Jablonci nad Nisou dokončili stavbaři první etapu stavby kanalizace v Kokoníně a Maršovicích. Hotová je kanalizační stoka, která odpadní vody z této oblasti odvede do čistírny odpadních vod v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. Práce na projektu za zhruba 130 milionů korun budou ale pokračovat. Stavba začala loni v září a zcela hotovo by mělo být na konci srpna příštího roku.
1.9.
Dříve nedaleko jeho olivového háje protékal Eufrat, nyní je ale řečiště nejdelší řeky Sýrie na kilometry vzdálené. S prohlubujícím se suchem a na pozadí přetrvávajících geopolitických problémů stromy Chálida Chamíse chřadnou a nedostatek vody pociťuje i jeho rodina, napsala francouzská tisková agentura AFP.
24.8.
Minimálně ve čtyřech zaplavených studních v České Lípě - Dobranově po přívalových deštích z poloviny července kvalita vody podle rozborů nevyhovuje. Výsledky mají hygienici zatím ze sedmi studní, tento týden by měli znát z dalších pěti a v úterý odeberou vzorky ještě ze tří. ČTK o tom informovala krajská ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Jana Loosová.
24.8.
Rekonstrukce hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově téměř za 21 milionů korun se blíží k závěru. Korunu hráze stavbaři opravují od roku 2019 a práce by měly skončit do konce října. ČTK o postupu prací informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
19.8.
Na pláži v brazilském Riu de Janeiro našli asi osmimetrového uhynulého keporkaka. Letos vyplavilo moře na brazilského pláže už 131 těchto kytovců, což je rekordní počet. Informovala o tom dnes agentura EFE s tím, že to souvisí i s rostoucí populací těchto velkých savců v posledních letech.
17.8.
Americké federální ministerstvo vnitra v pondělí poprvé vyhlásilo pro řeku Colorado stav nedostatku vody a spustilo tím plán omezování spotřeby. Krok reaguje na dlouhodobé sucho na americkém západě a na setrvalý pokles hladin dvou velkých vodních nádrží: jezer Mead a Powell. Americká média podotýkají, že vodu z řeky Colorado využívá na 40 milionů obyvatel Spojených států.
10.8.
Benátské náměstí sv. Marka se v noci na dnešek ocitlo až metr pod vodou. V létě se to děje výjimečně, obvyklá je acqua alta (vysoká voda) ve městě na laguně na podzim a v zimě. Radost z neobvyklého jevu měly především děti, které se čvachtaly ve vodě, a turisté s botami v rukou brodící se vodou, popsala atmosféru agentura Reuters.
9.8.
Systému mořských proudů v Atlantském oceánu hrozí kolaps. Patří mezi ně i Golfský proud, který ovlivňuje klima na celé planetě a přináší teplou vodu k Evropě. Vyplývá to ze studie publikované ve vědeckém časopise Nature, o které informoval list The Guardian.
6.8.
Výstavba dešťové kanalizace bude v Jablonci nad Nisou pokračovat i v příštím roce. Město uspělo s žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí a získalo 16,5 milionu korun na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Ta by měla v případě silných dešťů ochránit lokalitu před záplavami.
5.8.
Výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl ZAT uspěl ve výběrovém řízení na dodávky pro pět vodních elektráren na Slovensku. Firma za 15 milionů korun postupně zrekonstruuje 11 budicích souprav generátorů ve vodních elektrárnách Liptovská Mara, Domaša, Považská Bystrica, Ladce a Veľké Kozmálovce.
4.8.
Česká Lípa připravuje výstavbu splaškové kanalizace v části takzvaných Starých Lad. V lokalitě se zhruba osmi desítkami rodinných domů zatím kanalizace chybí a odpadní vody majitelé nemovitostí řeší většinou septiky. Kanalizace by měla zajistit odvedení splašků do čistírny odpadních vod a vytvořit podmínky i pro další výstavbu v lokalitě.
28.7.
V Keni se pokoušejí nahradit znečišťující paliva používaná v domácnostech k vaření nezávadným plynem. V rámci nového projektu jej vyrábějí z invazivních vodních rostlin pokrývajících Viktoriino jezero. Agentura Reuters informovala, že se k tomu spojila keňská energetická společnost Biogas International s výrobcem léků AstraZeneca a ústavem pro udržitelnost z Cambridgeské univerzity.
26.7.
Výbor pro světové dědictví UNESCO dnes nakonec nezařadil Velký bariérový útes mezi ohrožené přírodní památky, informovala agentura AFP. Odborná veřejnost má sice o stav tohoto unikátního ekosystému obavy, Austrálie však s jeho přidáním na seznam ohrožených míst nesouhlasila.
22.7.
V Libereckém kraji se kvůli přívalovým dešťům o minulém víkendu musela některá venkovní koupaliště vypustit a vyčistit. Podle údajů na webu hygieniků je ale kvalita vody ke koupání na většině přírodních koupališť v kraji nadále dobrá.
20.7.
Hluboko v Tichém oceánu se rozprostírá podmořská "superdálnice" - 700 kilometrů dlouhý úsek mezi mořskými rezervacemi ekvádorských Galapágů a kostarického Kokosového ostrova. Oblast je zásadní pro žraloky, želvy a další mořské živočichy, ohrožují ji však rybářská plavidla, napsal server CNN.
12.7.
V Dubaji otevřeli nejhlubší bazén pro potápěče. Má hloubku 60 metrů a je v něm 14,6 milionu litrů vody, což je šestkrát více než v olympijských bazénech. Emirát se dostal do Guinnessovy knihy rekordů díky nejvyšší budově světa, největší tančící fontáně na světě a uspěje i s touto nejnovější atrakcí, která má v čase pandemie nalákat nové turisty.
8.7.
Nový vodojem Horská a přivaděč zajistí vodu pro libereckou část Ruprechtice. Na špatné zásobování vodou si obyvatelé v lokalitě stěžují už bezmála čtvrt století. Kapacita vodovodní sítě tam už nestačí a brání rozvoji lokality a další výstavbě, řekl při dnešním zahájení stavby ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).
29.6.
Mezi desítky obcí, škol, neziskových organizací a další žadatele rozdělí Liberecký kraj 17 milionů korun z dotačního programu, který je zaměřený na ochranu přírody, ekovýchovu a prevenci vzniku odpadů. Přes 12 milionů korun z něj půjde na opatření na zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli v Teplicích na řádné valné hromadě. Rozhodli o tom, že zisk společnosti bude opět investován do obnovy vodárenské infrastruktury.
24.5.
Soudní dvůr Evropské unie dnes nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu v uhelném dole Turów, kterou dlouhodobě kritizuje Česká republika. Vyhověl tak žádosti Prahy o vydání předběžného opatření. Podle rozhodnutí nejvyšší soudní instance EU bude zákaz těžby platit až do vynesení konečného rozhodnutí v uvedené věci.
20.5.
Lidé v Novém Boru na Českolipsku mohou až do poloviny června žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod. V městském fondu je na ně letos půl milionu korun. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program otevřela radnice už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
23.4.
Bezmála 15 milionů korun má letos Liberecký kraj na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Loni kraj navzdory koronavirovým úsporám schválil podporu pro 23 projektů, kterým rozdělil přes 14 milionů korun. O dotace mohou žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů, ale i další právnické a fyzické osoby do konce dubna.
12.4.
Mokřady v Jablonném v Podještědí na Liberecku se rozšíří z šesti na bezmála deset hektarů a přibude tam 20 nových tůní. Na projekt má liberecký spolek Čmelák, který se o mokřady stará, přislíbenou dotaci 5,2 milionu korun z operačního programu životního prostředí. Za spolek o tom informoval v tiskové zprávě David Černý.
7.4.
Správa Suezského průplavu (SCA) zvažuje, že rozšíří jižní část vodní cesty, kde nedávno uvízla kontejnerová loď Ever Given. Zkoumá též možnost pořídit jeřáby, které by dokázaly složit náklad z výšky až 52 metrů. V rozhovoru s agenturou Reuters o tom informoval šéf správy průplavu Usáma Rabía.
6.4.
Na první pohled by se mohlo zdát, že Nová teritoria jsou jednou z nejzelenějších oblastí Hongkongu. Tato oblast, která hraničí s čínskou pevninou a tvoří většinu hongkongského území, vypadá jako svět na hony vzdálený od rušných ulic a mrakodrapů, které se tyčí nad většinou městského centra, napsal zpravodajský serverBBC News.
24.3.
Liberec chce do roku 2025 zvelebit okolí Veseckého rybníka, který slouží k rekreaci. S úpravami za milion korun začne město už letos. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) budou úpravy za sedm milionů korun rozděleny do pěti etap.
15.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos v Libereckém kraji investiční akce za více než 341 milionů korun. Je to o 18 procent víc než loni. Největším ze 47 letošních projektů je odkanalizování jabloneckých částí Kokonín a Maršovice a jejich napojení na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, kterou čeká rozšíření a modernizace.
1.3.
Není nejvyšší, největší či nejdražší, nevyžádala si ani nejvíc obětí, přesto je to legenda. Dvě stě dvacet metrů vysoká přehradní hráz Hooverovy přehrady ležící na řece Colorado 50 kilometrů jižně od Las Vegas byla nejen převratným technickým dílem, stala se i jedním ze stavebních kamenů cesty z hospodářské krize 30. let minulého století.
22.2.
Americký stát Texas má po dnech nezvykle mrazivého počasí na dohled výrazné oteplení a také obnovení dodávek proudu, po kolapsu elektrické sítě jej ale nyní zasahují masivní problémy s distribucí pitné vody. Těžké chvíle kromě milionů domácností zažívá také řada nemocnic, které mimo jiné čelí náporu pacientů, píše deník The New York Times (NYT). Ten už s vlnou extrémního počasí napříč USA spojoval 38 úmrtí.
19.2.
Teplé vody v rezervoáru u Chmelnycké jaderné elektrárny na západě Ukrajiny si v zimě užívají desítky labutí. Jelikož zařízení využívá vodu z jezera k chlazení a vypouští ji pak zpět, vodní nádrž nikdy zcela nezamrzá. Vědci říkají, že ptáci na toto místo migrují z celé Ukrajiny i dalších míst východní Evropy, napsala agentura Reuters.
11.2.
Liberec letos podpoří první žadatele z Harcova a Kunratic dotací z nového programu na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Cílem je zlepšit kvalitu vody na přítocích do harcovské přehrady. Letos dostanou žadatelé podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) peníze na projektové dokumentace.
26.1.
Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
25.1.
V Novém Boru na Českolipsku mohou od února zájemci znovu žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. ČTK to řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program radnice otevřela už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun.
22.1.
Do vodohospodářských staveb na severu Čech letos SVS vloží 1,445 miliardy korun. Finance půjdou především na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku. SVS investuje do 174 nových staveb v deseti okresech severočeského regionu společně se 44 stavbami přecházejícími z předchozího roku.
11.1.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov letos do obnovy a modernizace své vodárenské sítě investuje do 200 milionů korun. Je to obdobná částka jako loni. ČTK to řekl ředitel dobrovolného svazku obcí VHS Turnov Milan Hejduk.
7.1.
Turecká metropole Ankara i největší město země, patnáctimilionový Istanbul, jsou ohroženy nedostatkem pitné vody. Nádrže zásobující Istanbul vodou jsou nyní naplněny asi z pětiny, což je nejméně za posledních 15 let, informují místní média. Starostové Ankary i Istanbulu už vyzvali obyvatele, aby s vodou šetřili.
7.1.
V Liberci by letos měla začít dlouho očekávaná výstavba vodojemu Horská s přivaděčem. Stavba za 70 milionů korun by měla vyřešit nedostatečné zásobování vodou pro část Ruprechtic. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) na tiskové konferenci uvedla, že město uspělo se žádostí o dotaci z ministerstva pro životní prostředí.
6.1.
Přehradní nádrž v jihozápadním Srbsku se po vzestupu hladiny řeky celá naplnila odpadky tak, že není vidět vodní hladina. Podle televize N1 se již nejedná o katastrofu, nýbrž o "ekologickou genocidu".
4.1.
Etiopie, Egypt a Súdán začaly další kolo jednání o rozsáhlé přehradě, kterou buduje Etiopie na Modrém Nilu. Jednání se zúčastnili i zástupci Jihoafrické republiky, která předsedá Africké unii. Předchozí kolo jednání skončilo v listopadu, aniž státy dosáhly pokroku, informovala agentura AFP. Egypt a Súdán se obávají, že kvůli přehradě přijdou o část svých vodních zdrojů.
24.12.
Nové zázemí Lesního koupaliště v Liberci chce příští rok začít budovat stejnojmenný spolek, který ho má od letošního roku v nájmu od města. Stavět ho bude postupně, odhadem na to bude potřeba 2,5 až tři miliony korun. ČTK to řekl architekt a předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. "V dubnu bychom chtěli začít," dodal.
16.12.
Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě.
8.12.
Alpám hrozí, že do konce století ztratí až 92 procent svých ledovců. S poznatkem přichází výzkum, jehož závěry dnes zveřejnil specializovaný časopis Climate Dynamics. Podle vědců z Itálie a Británie bude do konce století růst nadmořská výška, nad kterou ledovce trvale neodtávají. Odtávání ledovců může mít nepříznivý dopad na životní prostředí i ekonomiku alpských oblastí.
4.12.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a svedou do ní dešťové kanalizace z dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je se splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pojmout.
30.11.
Cena vodného a stočného v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost, se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho litru pitné vody bude stát o 0,6 haléře více než nyní.
26.11.
V Jablonci nad Nisou plánují při výstavbě dešťové kanalizace vybudovat v dolním centru retenční nádrž. Má být pod parkovištěm na Anenském náměstí a budou do ní svedeny dešťové kanalizace z celého dolního centra města. Jablonec zatím nemá oddělenou dešťovou kanalizaci, spojena je s tou splaškovou, ta ale při silnějších deštích nezvládá vodu pobrat.
19.11.
Policie vyšetřovala včera večer úhyn ryb v zámeckém rybníku ve Frýdlantu na Liberecku. Nepotvrdily se obavy, že může být zasažený celý rybník. Nalezeno bylo pět uhynulých ryb, řekla ČTK mluvčí policie Dagmar Sochorová.
12.11.
Doksy na Českolipsku chtějí příští rok zahájit revitalizaci dvou z pěti pláží na Máchově jezeře, hlavní a Klůček. Jejich modernizaci dosud komplikovalo velké množství majitelů a nájemců stánků a dalších staveb. Radnice by se s nimi chtěla buď dohodnout nebo zjednodušit vlastnickou strukturu.
10.11.
Photon Water Technology s.r.o., dceřiná společnost solární skupiny Photon Energy N.V., dokončila v listopadu 2020 realizaci projektu úpraven pitných vod v Peru, který byl podpořen ze zahraniční rozvojové spolupráce ČR v rámci B2B programu České rozvojové agentury Partnerství se soukromým sektorem.
9.11.
Tel Aviv musel zavřít pláže, neboť úřady kvůli vydatnému dešti nechaly vypustit odpadní vody do moře. Hrozilo podle nich zaplavení odpadního sytému. Pláže se pokryly odpadem, olejem a těly uhynulých zvířat, informoval server Ynet.
26.10.
Dubaj má novou turistickou atrakci - Palmovou fontánu, která je největší fontánou na světě. Emirátu by mohla pomoci podpořit cestovní ruch, nyní tvrdě zasažený koronavirovou krizí. Uvedla to agentura Reuters.
16.10.
Japonská vláda plánuje vypustit do moře kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před devíti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Informovala o tom agentura Kjódó s odvoláním na informované zdroje.
6.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). První etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě.
30.9.
Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Mars Express objevila pod vrstvou ledu v jižní polární oblasti rudé planety několik jezer tekuté vody, která je zřejmě slaná. ESA o tom informuje na svých webových stránkách.
11.9.
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
18.8.
Ledovce v německé části Alp rychle roztávají, ze stávajících pěti brzy zůstanou jen čtyři. Rychlost tání se výrazně zvýšila na přelomu tisíciletí, říká podle agentury DPA odborník Christoph Mayer z bavorské akademie věd.
17.8.
Ryby migrující západoněmeckou řekou Rúr pro překonání takřka devítimetrové hráze vodního díla Baldeneysee využívají výtah. Provozovatel, vodohospodářský svaz Ruhrverband, rybí zdviž považuje za jediné takové zařízení v regionu. Investici za 6,8 milionu eur (téměř 178 milionů Kč) Ruhrverband obhajuje, jiné řešení podle něj z prostorových důvodů nebylo možné.
23.7.
Ultrazvuk bude znovu likvidovat sinice v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Dvě jednotky se solárními panely dnes pracovníci liberecké firmy Photon Water Technology (PWT) umístili na hladinu nádrže. Jde o preventivní opatření, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Voda v přehradě je zatím velmi čistá, drží se na stupni jedna pětibodové škály.
13.7.
V laguně kolem Benátek v pátek z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické italské město s řadou památek ochránit před záplavami způsobenými vysokým přílivem. Šlo o slavnostní test systému, který se začal budovat před 17 lety, ale kvůli sporům s ekology či korupčním aférám se výstavba protáhla.
3.7.
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k jejich obnově. Cílem je určit polohu zmizelých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, vystopovat meliorace a využít získaná data při posuzování efektivity zamýšlených úprav v krajině. Projekt by mohl pomoci vrátit do kraje vodu.
1.7.
Na nádvoří radnice v České Lípě vybudovali nádrž na zachytávání dešťové vody. Vejde se do ní přes 5000 litrů vody, která poslouží k zalévání zeleně především v komplexu městských budov na náměstí T.G.M. a v Moskevské ulici. Město se pro zachytávání vody rozhodlo kvůli suchům, která oblast v posledních letech trápí.
22.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS), tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na řádné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2019 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
3.6.
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u největšího panelového domu ve městě, takzvané Hokejky. Na projekt za 1,12 milionu korun se pokusí získat dotaci z kraje, z programu na zadržování vody v krajině. Úpravy by město chtělo podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) zahájit ještě letos.
14.5.
Slovensko letos podle tamních meteorologů zasáhlo sucho a v některých oblastech v dubnu téměř vůbec nepršelo. Stávající vývoj patrně poznačí i úrodu zemědělských plodin. Novinářům to dnes řekl klimatolog Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) Pavel Faško.
30.4.
Obyvatelé severních Čech zaplatí od května letošního roku za vodné a stočné o zhruba čtyři koruny méně než doposud. Díky změně DPH z 15 % na 10 % klesne cena za tisíc litrů vody na 98,91 Kč.
24.4.
V Krkonoších se sucho projevuje v řadě oblastí a má mnoho podob. Jednou z nich je vysychání tzv. trdlišť, mokřadů a tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto tato místa obnovuje, aby nebyl narušen důležitý článek v ekosystému hor, který obojživelníci představují. ČTK to řekla Ondřejka Bachtíková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
16.4.
Plovoucí ostrov z vodních hyacintů na Viktoriině jezeře ucpal turbínu elektrárny a způsobil výpadek elektřiny v celé Ugandě. Podle odborníků se ostrov dal do pohybu pravděpodobně kvůli stoupající hladině jezera.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
9.4.
Ve světě plném koronavirových zmatků jsou stále ještě lidé, kteří vědí jen velmi málo - nebo vůbec nic - o tom, jak pandemie obrací životy ostatních vzhůru nohama. Patří mezi ně posádky ponorek, které v tichosti brázdí hlubiny oceánů, cíleně chráněné před starostmi běžného světa, aby se mohly soustředit na přísně tajné mise v plavidlech vybavených střelami s jadernými hlavicemi.
27.3.
Letecké snímky ukázaly, že australský Velký bariérový útes, největší korálový útes světa, po letošním horkém australském létě opět vybledl. Ztráta barvy signalizuje uhynutí korálů, na vině jsou nejspíše únorové vysoké teploty mořské vody. V posledních pěti letech je to již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo, píše dnes BBC.
20.3.
Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.
19.3.
Rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem a trvající zvyšování počtů obětí nemoci COVID-19 zastavily celou Itálii. Lidé jsou v izolaci, aby zabránili dalšímu šíření viru, chránili své blízké a mnozí každou minutou přichází o zisk. Napětí a panika jsou znatelné. Přesto má však tíživá situace své klady.
19.3.
Severočeské vodovody a kanalizace zavedly v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nouzový režim. Dodávka pitné vody v Ústeckém a Libereckém kraji je plynulá. Zavřená jsou zákaznická centra. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Iveta Kardianová.
25.2.
V Ralsku na Českolipsku začala revitalizace rybníka v Hradčanech, která přijde téměř na 28 milionů korun. Nákladní vozy odtud odvážejí tuny bahna, rekonstrukce se dočká i hráz. Denně se tam otočí kolem 100 až 120 tater, které jsou naplněny bahnem, řekl ČTK starosta Miloslav Tůma (ANO).
19.2.
V souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice vzniká v Libereckém kraji síť vrtů. Projekt České geologické služby umožní podél hranice s Polskem sledovat pohyb spodních vod a případně jejich úbytek. Z minulosti už je v oblasti 18 vrtů, teď by mělo přibýt dalších 27. Hotovy by měly být do dubna.
17.2.
Na více než čtvrt miliardy korun vyjdou v Liberci protipovodňová opatření navržená podle studie, kterou si dala vypracovat radnice. Dělat by se měla postupně. Do pěti měsíců by chtělo mít město hotový návrh rozvržení etap možných úprav, aby na ně bylo možné žádat i státní dotace. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) novinářům řekl, že chtějí přírodě blízká protipovodňová opatření.
6.2.
Turecká vláda schválila územní plán pro výstavbu Istanbulského kanálu, který má být vedle Bosporského průlivu druhou vodní cestou mezi Marmarským a Černým mořem. Podle agentury Anadolu to v úterý oznámil ministr dopravy Mehmet Cahit Turhan. Podle něj by stavba průplavu měla začít letos.
4.2.
Investice za zhruba 289 milionů korun plánuje letos v Libereckém kraji Severočeská vodárenská společnost (SVS). Ve srovnání s loňským rokem je to asi o 14 procent víc. Největší z 52 připravovaných projektů bude plánované rozšíření čistírny odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizován ale bude například i 120 let starý vodovod v Hrádku nad Nisou.
31.1.
Liberec bezúplatně převede Vesecký rybník v hodnotě zhruba 2,4 milionu korun na Povodí Labe. Přes výhrady opozice o tom rozhodli liberečtí zastupitelé. Podmínkou je, že státní podnik do konce roku 2025 zahájí opravu hráze, jinak musí rybník vrátit městu. Před šesti lety hrozilo, že se hráz protrhne, a oprava se tehdy dělala provizorní.
30.1.
Obyvatelé v Novém Boru na Českolipsku mohou poprvé žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. V rozpočtu má město na dotace připraveny dva miliony korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 1. února, získat mohou od města až 50.000 korun, maximálně ale 70 procent nákladů. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
27.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) investuje letos do obnovy a výstavby vodohospodářského majetku 1,36 miliardy korun. Většinu částky využije na rekonstrukce a výstavby vodovodů a kanalizací. V roce 2020 opraví nebo nově postaví 60 kilometrů vodovodního a 22 kilometrů kanalizačního potrubí. Rekonstrukce se dočká i řada starších vodojemů a čistíren odpadních vod.
17.1.
Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha přidá Liberecký kraj další tři miliony korun z daňových příjmů loňského roku. Ty byly o 404 miliony korun vyšší, než se původně předpokládalo. V dotačním programu tak letos bude na boj proti suchu připraveno více než 11 milionů korun.
14.1.
Rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun je stále ve fázi příprav a nejspíš nezačne ani letos. Povodí Labe zatím nezískalo stavební povolení, řekla ČTK jeho mluvčí Hana Bendová.
30.12.
Voda na Frýdlanstku zdraží od Nového roku o desetinu. Za metr krychlový zaplatí odběratelé zásobovaní Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) na vodném a stočném včetně DPH 126,66 Kč. Pro průměrnou rodinu to znamená zaplatit navíc na vodném a stočném zhruba 140 korun měsíčně, řekl ČTK ředitel společnosti Petr Olyšar.
12.12.
V čistírně odpadních vod v České Lípě testují výrobu biopaliva z kalových plynů. Vyrobený plyn obsahuje přes 90 procent metanu a může být alternativou ke stlačenému zemnímu plynu (CNG) a pohánět automobily. V západní Evropě je už podobná výroba bioplynu v čistírnách odpadních vod či bioplynových stanicích poměrně rozšířená, v Česku je na počátku.
11.12.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) upozorňuje odběratele, že není nutné mít filtr, aby jim z kohoutku tekla kvalitní pitná voda. Reagují tak na letáky od dealerů s nabídkou rozboru vody a filtrů na úpravu vody. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Iveta Kardianová.
9.12.
Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha má Liberecký kraj v dotačním programu na příští rok připraveno víc než osm milionů korun. Spolu se samotnými projekty kraj podporuje také odborné poradenství pro potenciální žadatele, které nabízí krajská společnost Agentura regionálního rozvoje, řekla ČTK vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Jitka Šádková.
2.12.
Severočeská vodárenská společnost vyhlašuje cenu vodného a stočného jednou ročně, a to vždy k 1. lednu daného roku. Za 1000 litrů dodávky pitné vody a za její odkanalizování a vyčištění zaplatí od 1. ledna odběratelé v Ústeckém a Libereckém kraji 103,39 korun včetně DPH. Od 1. 5. 2020 však dochází ke změně výše DPH z 15 % na 10 %.
26.11.
Na Máchovo jezero u Doks na Českolipsku se včera po kontrole podponorové části vrátil za pomoci dvou jeřábů sedmdesátitunový Máj, největší loď místní regaty. Loď je v pořádku a cestující bude znovu vozit v prosinci, při čtyřech nedělních adventních plavbách za soumraku. ČTK to řekl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezera, která výletní flotilu na jezeře provozuje.
7.11.
Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze a pokud se státy v nejbližší době neodhodlají k rozhodným krokům a nesníží radikálně emise skleníkových plynů, může to vést ke zhroucení ekosystémů a k tomu, že se Země stane částečně neobyvatelnou.
4.11.
V Jablonci nad Nisou začaly práce na revitalizaci Novoveské vodní nádrže. Na projekt za 4,7 milionu korun získalo město více než polovinu z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště by se mělo do poloviny příštího roku proměnit v biotop, který se stane útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Jana Fričová.
30.10.
Během roku vyrostl v Ohrazenicích u Turnova unikátní vodojem. Vodohospodářská stavba, která pojme až 150 tisíc litrů vody, má tvar inspirovaný sportovní trofejí, o kterou bojují reprezentační týmy na fotbalovém mistrovství světa.
24.10.
V Turnově a okolí dokončilo Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov po téměř dvou letech modernizaci vodovodní sítě za 90 milionů korun. Díky ní bude mít region kvalitnější vodu, kleslo riziko havárií v průmyslové zóně a Ohrazenice získaly novou dominantu. Je to věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro mistry světa ve fotbale.
23.10.
Dlouhodobý nedostatek pitné vody pro Kateřinky chce liberecká radnice vyřešit vybudováním dvou vrtů s odběrnými stanicemi, náklady se odhadují na milion korun. Lidé by si vodu ze zásobníků čerpali ručně a odnášeli domů. Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) novinářům řekl, že vybudovat vodovod v této okrajové části města pro několik desítek domácností není možné.
11.10.
V oblasti Středomoří roste průměrná teplota o 20 procent rychleji, než je světový průměr. Pokud nebudou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, bude 250 milionů lidí v regionu do dvaceti let čelit suchu a nedostatku vody. S odkazem na studii Středomořského institutu pro biodiverzitu a ekologii to píše španělský list El País.
10.10.
Rozsáhlý projekt obnovy vodního režimu v oblasti Sedmihorských mokřadů v Českém ráji připravuje Český svaz ochránců přírody. Několik pozemků v cenné lokalitě, kterou v minulosti zničily z velké části meliorace a snahy o odvodnění a zúrodnění půdy, vykoupil teď díky podpoře z Nadačního fondu Veolia.
7.10.
Liberecký kraj podpoří 11 projektů, které pomohou zadržet vodu v krajině a zmírnit dopady sucha. Celkem na ně kraj z dotačního programu dá šest milionů korun, podobné dotace rozděluje poprvé. Přidělení dotací musí ještě schválit zastupitelé, řekl ČTK krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
30.9.
V Krkonoších skončila po třech letech modernizace zdroje vody Bátovka pro Benecko a Jilemnici, jeho kapacita se zdvojnásobila. Současně se dělala i kanalizace pro Dolní Štěpanice, kde dosud nebyla. Náklady si vyžádaly 100 milionů korun, část se hradila z evropské dotace.
25.9.
Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) dnes zveřejní zvláštní zprávu o dopadu lidmi vypouštěných skleníkových plynů na stav světových moří a kryosféry, tedy míst na Zemi, kde se voda nachází v pevném skupenství.
17.9.
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje.
17.9.
Dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod připravují v Novém Boru na Českolipsku. Pokud získá podporu zastupitelstva, mohli by zájemci o podporu žádat už v únoru příštího roku, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobný program mají v nedaleké České Lípě nebo v Jablonci nad Nisou.
16.9.
Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu a používat ji k zalévání a úklidu. Na zachycování vody chce radnice žádat dotaci z programu Libereckého kraje. ČTK to řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Je to další z opatření proti suchu, které v posledních letech trápí nejen Českou Lípu, ale i celou republiku.
19.8.
Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích, které jsou klíčové pro přehrady zásobující největší australské město Sydney. Její množství v nádržích zřejmě kvůli nejhoršímu suchu od začátku měření klesne na méně než polovinu maximální kapacity, uvedla vláda Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží.
25.7.
Česká Lípa včera kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázala odběr vody z 25 vodních toků v celém regionu. Zákaz tak platí nejen pro obyvatele České Lípy, ale i všech okolních měst a obcí. Se suchem se potoky a řeky na Českolipsku potýkají v posledních letech v létě pravidelně, loni město zákaz vydalo už v květnu.
23.7.
Rekonstrukce vodovodu a kanalizace a práce na rozvodech plynu zkomplikují od srpna dopravu na jedné z hlavních komunikací v Novém Boru. Práce uzavřou polovinu hlavní třídy T.G.M. Na příjezdu od České Lípy budou dopravu řídit kyvadlově semafory zhruba na 200 metrů dlouhém úseku od Sokolovny po cukrárnu Michaela.
22.7.
V přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou se kvůli sinicím zhoršila kvalita vody, není vhodná pro citlivé jedince. Vedení Jablonce uvažuje o likvidaci sinic pomocí ultrazvuku. V tiskové zprávě o tom za město informovala Jana Fričová. Ještě hůře je na tom rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji, pro který kvůli sinicím vyhlásili hygienici zákaz koupání.
11.7.
V Liberci skončila kritizovaná oprava bazénové vany městského Lesního koupaliště. Kvůli suchu je ale málo vody a napouštění potrvá zřejmě až do konce příštího týdne. "Rychle to určitě nebude. Myslím si, že nějakých deset dnů to potrvá, pokud nezaprší," řekl ČTK Jiří Bliml, ředitel příspěvkové organizace Městské lesy Liberec, které mají koupaliště ve správě.
9.7.
Zákaz odběru povrchových vod platí ode dneška pro všechny obce, které spadají pod Nový Bor na Českolipsku. Důvodem je přetrvávající sucho, které zapříčinilo kritické snížení průtoků ve vodních tocích. V tiskové zprávě o tom včera informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.
26.6.
V Liberci má zpoždění oprava bazénové vany Lesního koupaliště. Areál v Lidových sadech ke koupání začne sloužit zřejmě až v polovině července, původní termín byl do začátku letních prázdnin. Radnice kvůli tomu na sociálních sítích sklízí kritiku a chce postup prací urychlit.
21.6.
Akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, tedy 458 měst a obcí v severočeském regionu, se sešli na pravidelné valné hromadě. Schválili účetní uzávěrku za rok 2018 a do dozorčí rady společnosti zvolili pět členů.
7.6.
Chystáte si napustit zahradní bazén? Zaručenou cestou pro dosažení stoprocentně kvalitní vody a rychle napuštěného bazénu je dovoz vody cisternou od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace.
7.6.
Voda na mořských plážích i vnitrozemských koupalištích si v zemích Evropské unie udržuje vysokou kvalitu. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Evropskou komisí, podle níž více než 85 procent lokalit splňuje nejpřísnější kritéria a vodu tam lze označit za "výbornou".
6.6.
Voda je nejdůležitější součástí života. Lidské tělo obsahuje téměř 70 procent vody a aby byl člověk zdráv, potřebuje pravidelně doplňovat tekutiny. Zejména v těchto dnech, které provázejí vysoké letní teploty, může docházet k příznakům dehydratace organismu. Nedostatek tekutin může způsobit vyšší únavu, bolesti hlavy a kloubů nebo i vážnější problémy.
28.5.
Lidé v Libereckém kraji platili loni za vodu nejvíc v Česku. Za metr krychlový dali na vodném a stočném v průměru 86,70 Kč. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ), platily domácnosti v kraji za vodu zhruba o pětinu víc, než je celostátní průměr, který činí 71,50 Kč. Ani letos situace nebude lepší a cena vody poroste zřejmě dál.
17.5.
Každoročně lidé vyhodí do moří miliony tun plastů, ale jen malá část z nich je vidět. Kam mizí zbytek? Mezinárodní tým vědců se nyní snaží vyřešit záhadu neviditelných plastů, píše agentura AFP.
2.5.
Povodí Panamského průplavu je v důsledku klimatického jevu El Niño nejsušší v historii. Správa průplavu proto v tomto týdnu přikročila k zavedení limitů ponoru lodí, které proplouvají nedávno rozšířenými plavebními komorami. Tuto vodní cestu využívají především lodě ze Spojených států a Číny. Informovala o tom dnes agentura AP.
30.4.
Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.
30.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) musela kvůli vstupu České republiky do Evropské unie a dané legislativě investovat zhruba 4,6 miliardy korun. Společnost, kterou vlastní obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji, splnila závazky v čištění odpadních vod, nedostala ale přislíbené evropské dotace.
25.4.
Liberecký kraj připravil první projekty na zadržení vody v krajině. Tůně, mokřady nebo rybník a další opatření přijdou na více než 18 milionů korun. Kraj teď připravuje dokumentaci, na úpravy chce žádat dotace z Operačního programu životní prostředí. Úpravy chce dělat na krajských pozemcích u Frýdlantu, které spravuje Střední škola hospodářská a lesnická.
18.4.
Revitalizace koryta říčky Jeřice v Mníšku na Liberecku, retenční přehrážka s funkcí malé vodní nádrže v Oldřichově v Hájích nebo suchá nádrž v Doníně u Hrádku nad Nisou, to jsou jen tři ze čtyř desítek opatření, která mají pomoci ochránit obyvatele v povodí Lužické Nisy před povodní nebo zmírnit její následky.
12.4.
Při příležitosti oslav Světového dne vody byly v Kongresovém centru Praha vyhlášeny výsledky soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018.
12.4.
Zámecký rybník ve Frýdlantu na Liberecku zůstává vypuštěný, i když se v předchozích letech revitalizoval. Stálému napuštění brání skutečnost, že voda z něj zatéká z neznámých důvodů do soukromého objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí radnice Martina Petrášková.
11.4.
Vodárenské společnosti na severu Čech nyní vyhodnocují vítězné snímky ptačích budek, které jako soutěžní úkol sestavily děti ve školních družinách. Barevně je upravily a umístily do okolní přírody. A je opravdu z čeho vybírat.
9.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje zhruba třetinu kanalizačního přivaděče na čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Připravuje se také investice do zvýšení kapacity samotné čistírny, na kterou by se v budoucnu měla napojit část Kokonín nedalekého Jablonce nad Nisou.
2.4.
V České Lípě připravují další výzvu dotačního programu na podporu výstavby malých domovních čistíren odpadních vod. Dotační program začal v roce 2013 nejprve pro část Častolovice, od roku 2016 mohli žádat i majitelé nemovitostí v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. Celkem zatím radnice na dotacích rozdělila 4,4 milionu korun.
29.3.
Izraelským a zahraničním vědcům se podařilo na jihozápadním okraji Mrtvého moře zmapovat údajně nejdelší solnou jeskyni na světě. Měří deset kilometrů. Informovala o tom jeruzalémská Hebrejská univerzita, podle níž se na průzkumu kromě ní podíleli členové speleologických klubů v Izraeli a Bulharsku a 80 jeskyňářů z devíti států.
21.3.
Letošní Světový den vody, který připadá na 22. března, připomíná, že více než 800 milionů lidí na Zemi nemá k dispozici potřebné množství nezávadné pitné vody. V některých zemích je denní spotřeba vody celé domácnosti méně než deset litrů, zatímco v České republice činí průměrná denní spotřeba jednoho člověka asi 90 litrů a například v USA dokonce 300 litrů.
18.3.
Liberecký kraj připravuje aktualizaci plánu rozvoje vodovodů a kanalizací na svém území. Zahrnovat bude nově také opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, které jsou hlavně u hranic s Polskem stále větším problémem.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
27.2.
Liberecký kraj rozdělí šest milionů korun na projekty zaměřené na zmírnění dopadů sucha a zadržení vody v krajině. Opoziční zastupitelé Změny pro Liberecký kraj sice žádali pro nový dotační program kraje víc peněz, zastupitelé to však nepodpořili. Podle krajského radního pro životní prostředí Jiřího Löffelmanna (Starostové pro Liberecký kraj) má letošní rok ověřit potřeby obcí.
18.2.
Na samém jihu chilské Patagonie, na jednom z nejnehostinnějších míst světa, analyzují vědci vodu, plankton a kytovce. Jejich cílem je předpovědět důsledky oteplování klimatu v dalších světových mořích.
7.2.
Nový dotační program zaměřený na zmírnění dopadů sucha připravil Liberecký kraj. Na projekty, které pomohou zadržet vodu v krajině, rozdělí letos šest milionů korun. V představách obcí byla opatření za zhruba 50 milionů korun, takové peníze ale kraj nemá, řekl ČTK radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
29.1.
Unikátní vodárenská soustava severočeského regionu začala vznikat již před více než sto lety a postupně prochází modernizací. Na řadě míst se lze ještě dnes setkat se zajímavými původními stavbami i potrubím.
29.1.
Příprava rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci za 300 milionů korun má zpoždění. Projekt je ve fázi stavebního řízení, práce tak letos nezačnou. Půjde-li vše podle předpokladů, chtěli bychom do poloviny příštího roku stavbu zahájit, uvedla pro ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
4.1.
Množství dobrovolníků včera přišlo pomoci s úklidem pláží na ostrovech na severu Nizozemska, kde Severní moře od středy vyplavuje zboží z obří nákladní lodi MSC Zoe. Plavidlo za špatného počasí ztratilo u německého ostrova Borkum asi 270 kontejnerů s nákladem a voda pak předměty začala odnášet na jihozápad.
28.12.
Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) dokončuje rekonstrukci úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku. Projekt bezmála za 215 milionů korun by měl být do zkušebního provozu spuštěn už v lednu. Firma, která zásobuje vodou 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku, plánuje další investice na příští rok. Do obnovy vodovodů a kanalizací i opravy objektů dá přes 20 milionů korun.
27.12.
Innokentij Tobonov zaboří svou harpunu do dlouhého bloku ledu, který pak jeho kolegové vytahují z ledových vod řeky a nakládají na traktor. Tento blok bude celou zimu zásobovat pitnou vodou jednoho z obyvatel sibiřské vesnice Oj, píše agentura AFP.
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 9,2 procenta. Za krychlový metr zaplatí odběratelé na vodném a stočném 115 korun. ČTK o tom informovali Petr Olyšar ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí příští rok na vodném a stočném téměř 1400 korun navíc.
13.12.
Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 procenta. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) 108,80 Kč včetně DPH, o 3,5 koruny víc než letos. ČTK to řekl předseda rady VHS Milan Hejduk. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.
13.12.
Lépe chráněná před povodněmi je úpravna vody s vrty v Nudvojovicích, která je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní obce. Díky modernizaci za 45 milionů korun má úpravna také vyšší kapacitu a dokáže spolehlivěji odstranit chlorované uhlovodíky ze surové vody.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
26.11.
Na vyčištění koryta řeky Smědé se dohodlo vedení města Frýdlant s Povodím Labe. Z koryta by měly zmizet náletové dřeviny, ale také nánosy na dně řeky. Důvody jsou nejen estetické, opatření je i prevencí pro případ velké vody. ČTK to řekl starosta Dan Ramzer (ODS). Mýcení náletů z koryta je v plánu ještě letos, zbytek akcí se uskuteční v příštím roce.
23.11.
Téměř 370 chudých školáků, ale i jejich rodiče ošetřili v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníci olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Na zdravotní péči přispěli obyvatelé Olomouckého kraje v kampani s názvem Na zdraví Haiti, během které v kavárnách či restauracích platili dobrovolné částky za kohoutkovou vodu.
20.11.
Některým zimním střediskům v Libereckém kraji hrozí, že nebudou mít na začátku sezony dostatek vody na zasněžování. Problémy mohou nastat i v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, která je největším skiareálem v kraji. Podle provozovatelů středisek se ale situace ještě může změnit. Většina skiareálů se zasněžováním ještě nezačala, jako první spustil sněžná děla Ještěd v Liberci, vyplývá z ankety ČTK.
15.11.
Česko by mělo více spolupracovat s Izraelem v oblasti životního prostředí, v plánu jsou mimo jiné pravidelná expertní setkání a semináře. Návrh dohody, který předkládají ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), na včerejším jednání podpořila vláda.
7.11.
Malí klokánci opuštění matkou, wallaby slepí od slunečního jasu, medvídci koala nucení běžet maratónské vzdálenosti, aby nalezli potravu: volně žijící zvířata typická pro Austrálii platí vysokou daň za sucho, které sužuje tento kontinent, píše agentura AFP.
23.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
16.10.
Britští a kolumbijští vědci objevili způsob, jak vyrobit elektřinu z odpadu, který vzniká při zpracování plodů kávovníku. Jejich objev může pomoci zemědělcům i snížit znečištění v rozvojovém světě, napsal list The Guardian. Roční produkce kávy ve světě se pohybuje kolem 9,5 milionu tun.
11.10.
Liberecký kraj podpoří přípravu projektů na zajištění vody pro oblasti u česko-polské hranice ohrožené plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu v Turówě.
10.10.
Chátrající a léta zanedbávané koupaliště v Novoveské ulici chce Jablonec nad Nisou proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Náklady na úpravy nádrže ležící při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka se odhadují na necelých pět milionů korun. Město na projekt žádá dotace z Operačního programu Životní prostředí.
14.9.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů.
22.8.
Množství vody v přehradách zásobujících Kapské Město se dostalo přes významnou hranici. Poprvé po dvou letech jsou rezervoáry plné ze 60 procent, informoval zpravodajský server BBC. Místní obyvatelé, kterým letos hrozilo zastavení dodávek a zavedení přídělového systému, si však musejí dál vystačit s 50 litry vody denně.
7.8.
V Jablonci nad Nisou mohou ještě obyvatelé žádat o dotace na výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. Jejich výstavbu radnice podporuje od roku 2013. Letos je v rozpočtu 1,5 milionu korun. Od dubna, kdy výzva začala, schválilo město jen dvě žádosti dohromady za 100.000 korun, většina peněz tak zůstává nerozdělena.
3.8.
Německo dál sužují tropické teploty. Na mnoha místech by se dnes rtuť teploměrů mohla opět vyšplhat až ke 36 stupňům Celsia. Kvůli mimořádně nízkému stavu vody se v korytu Labe objevuje munice z druhé světové války, informovala agentura DPA. Teplota vody v Baltu na severovýchodě Německa je srovnatelná se Středomořím.
27.7.
Polské úřady zakázaly koupání na více než padesáti plážích Baltského moře, kde se kvůli trvajícímu horku a nezvykle teplé mořské vodě rozsáhle rozmnožily bakterie nebezpečné lidskému zdraví. Informovala o tom dnes agentura AP.
10.7.
Frýdlant s Větrovem na Liberecku opět spojuje lávka. Obyvatelé horního Větrova se tak do města dostanou rychleji a bezpečněji, řekla ČTK mluvčí tamní radnice Martina Petrášková. Lávka tam v minulosti byla, před osmi lety ji ale při bleskových povodních vzala voda. Jen na městském majetku tehdy napáchala škody za 285 milionů korun.
29.6.
Do úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku začali montovat novou technologii. Úpravna, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část Frýdlantského výběžku je od loňského června v rekonstrukci. Dělá se za provozu. Projekt za 214,5 milionu korun má být hotov do konce letošního roku.
22.6.
Zástupci měst a obcí v severočeském regionu, kteří jsou zároveň akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, se po dvou měsících opět sešli na valné hromadě. Tentokrát společně schválili účetní uzávěrku za rok 2017 a rozhodli, že zisk z loňského roku použijí na modernizaci vodohospodářského majetku.
13.6.
Rekonstrukce městského bazénu v Liberci bude zřejmě o polovinu dražší, než dosud radnice uváděla. Podle zpřesněného odhadu se bude cena nejspíš pohybovat kolem 600 milionů korun. Projekt je ve fázi přípravy projektové dokumentace, řekl novinářům primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
12.6.
Opravu hráze jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově zkomplikoval krach firmy, která zakázku od loňského roku prováděla. Práce přerušila a Povodí Labe bude muset znovu vypsat soutěž a vybrat jinou firmu. Oprava je hotová zatím jen asi z desetiny. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
31.5.
Nynější horké počasí tak zvýšilo spotřebu pitné vody, že ji Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) nestačí dodávat. Požádala proto odběratele, aby pitnou vodu nepoužívali k napouštění bazénů a zalévání. Je to preventivní opatření, problémem není sucho, řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar.
24.5.
Jablonec nad Nisou buduje novou splaškovou kanalizaci v oblasti Mšena. K projektu za zhruba 8,6 milionu korun se připojila i Severočeská vodárenská společnost (SVS) s rekonstrukcí vodovodu. Stavba zkomplikuje dopravu v Arbesově ulici a ztíží přes léto přístup i do tamní zahrádkářské kolonie. Práce by měly skončit do poloviny října. ČTK o tom informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
26.4.
Liberecký kraj bude spolu s městy a obcemi na Lužické Nise hledat možnosti, jak tamní obyvatele ochránit před velkou vodou. Studie protipovodňových opatření přijde na bezmála čtyři miliony korun, z toho 85 procent získal kraj jako evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí.
20.4.
Akcionáři společnosti SVS na valné hromadě potvrdili nový model fungování vodárenství v severočeském regionu, díky němuž se voda a s ní spojené provozování od ledna 2019 vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Pro tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování.
13.4.
Finanční experti předních českých a slovenských podniků zvolili projekt SVS „Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020“ finančním projektem roku 2017. Prestižní ocenění každoročně uděluje na základě hlasování svých členů Klub finančních ředitelů.
26.3.
V předvečer Světového dne vody zveřejnila evropská asociace EurEau, ve které je SOVAK ČR řádným členem, souhrn údajů o vodohospodářské praxi v 27 členských státech Evropské unie, Velké Británii a Srbsku.
23.3.
Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců, podle nichž se jen v oblasti mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy nachází okolo 80 tisíc tun plastů. Některé z nich prokazatelně pocházejí dokonce z doby před více než 30 lety, uvedl web stanice BBC.
23.3.
Na Ještědu v Liberci lze zajistit dostatek vody k zasněžování skiareálu i v případě jeho plánovaného rozšíření. Musejí se ale vybudovat další dvě akumulační nádrže. Na jejich naplnění bude potřeba v srážkově průměrné roce asi deset měsíců, vyplývá z výsledků hydrologické studie, kterou si nechala vypracovat liberecká radnice.
22.3.
Na vodohospodářská opatření ve Frýdlantském výběžku v souvislosti s plánovaným rozšířením těžby uhlí v nedalekém polském dole Turów uvolnila dnes vláda 60 milionů korun. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) peníze použijí vodohospodářské firmy působícím v regionu na přípravu alternativního vedení vody.
19.3.
Slovinsko v pátek kvůli sporu o námořní hranici předalo Evropské komisi (EK) stížnost na Chorvatsko. Informoval o tom zpravodajský server Balkan Insight. Záhřeb odmítá naplnit arbitrážní rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku, a zemi tak umožnilo přístup na volné moře.
15.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) se včera setkalo u kulatého stolu s akcionáři, kteří projevili zájem o detailní informace k projektu Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020. Tématem debaty bylo především nastavení parametrů nového modelu provozování vodárenství, který by měl začít fungovat v severočeském regionu od ledna 2019.
14.3.
Vláda projedná návrh na uvolnění 60 milionů korun na přípravu alternativního vedení vody pro Frýdlantský výběžek na Liberecku. Kabinet by se měl návrhem zabývat na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl dnes novinářům v Liberci místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec.
12.3.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámilo během jarních aktivů své akcionáře s novým modelem provozování vodárenství na severu Čech. Jeho parametry by měli představitelé měst a obcí projednat na valné hromadě 19. dubna. Akcionářům vedení společnosti současně nabídlo uspořádání kulatého stolu k detailnějšímu objasnění projektu v průběhu tohoto týdne.
8.3.
Kapské Město dnes oznámilo další odsunutí obávaného dne, kdy by kvůli extrémnímu nedostatku muselo vypnout vodu domácnostem a podnikům. Pokud navíc období dešťů dorazí podle předpokladů, nemuselo by se letos mimořádné opatření vůbec uskutečnit, informovaly světové agentury.
8.3.
Liberec kvůli chystané kompletní rekonstrukci nebude do městského bazénu v nejbližších letech příliš investovat. Bude dělat jen nejnutnější opravy, které bazén udrží v provozuschopném stavu. Novinářům to řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
1.3.
Máchovo jezero zamrzlo, v přístavišti musí rozbíjet led kolem zakotvených lodí. Ty největší - sedmdesátitunový Máj a 32 tun vážící Racek - zůstávají na vodě. Dostat je na sucho by bylo finančně, časově i prostorově náročné. Čeřidla honí vodu kolem lodí, aby nezamrzla. Při současných silných mrazech to ale nestačí, a tak často nezbývá než vzít bidlo a led kolem lodí ručně rozbít.
23.2.
Městské úřady v palestinském Pásmu Gazy včera oznámily, že budou nuceny vypouštět odpadní vodu přímo do Středozemního moře. Nutí je k tomu prý nedostatek paliva nezbytného pro provoz čističek. Informovala o tom agentura AFP.
22.2.
V tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu, našli vědci plastové částice. Uvedla to studie, která vychází z průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů, publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science.
21.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) se letos chystá do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 258 milionů korun. Je to zhruba o osm procent méně než loni. V plánu je 59 staveb. Na severu Čech počítá firma s celkovými investicemi za více než 1,318 miliardy korun do 223 staveb.
20.2.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) po dvou letech dokončila projekt, který by měl přispět k větší čistotě Máchova jezera na Českolipsku. Náklady na všechny etapy dosáhly 18,4 milionu korun. ČTK o tom včera informovala mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
20.2.
Jablonec nad Nisou znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek na území města. V programu je na to připraveno 1,5 milionu korun, což je stejně jako v loňském roce. O dotaci mohou letos zájemci žádat od 4. dubna do 31. října, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni rozdělila radnice 18 žadatelům 1,16 milionu korun.
16.2.
Vedení Liberce se neshodlo na zvýšení investic do Lesního koupaliště z osmi na 15 milionů korun. S jeho obnovou začalo město loni. Letos se tak budou dělat jen nejnutnější úpravy, aby bylo možné areál uprostřed lesa v Lidových sadech od léta využívat ke koupání. Půjde o minimalistickou variantu, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
14.2.
V Jihoafrické republice dnes vyhlásili na celém území stav přírodní katastrofy. Důvodem je mimořádné sucho, které sužuje zejména Kapské Město, kde hrozí přerušení dodávek pitné vody. Krizové řízení je nyní v rukou vlády, informovala agentura AFP.
12.2.
Národy jižního Pacifiku ji konzumují po tisíciletí. Kava kava (pepřovník opojný) dnes dobývá srdce mladých stresovaných Newyorčanů, kteří často dávají přednost tomuto nápoji s anxiolytickými účinky před alkoholem. Kava jim pomáhá čelit dopravním zácpám, pracovnímu přetížení a... Donaldu Trumpovi, píše agentura AFP.
9.2.
Povodí Labe připravuje rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, náklady se odhadují na 300 milionů korun. Práce začnou nejspíš na jaře příštího roku a potrvají další dva roky. Po jednání s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Bohumilem Pleskačem o tom ČTK informoval primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
7.2.
Obyvatelé italských Benátek jsou v případě nepřízně počasí zvyklí spíše na povodně, v těchto dnech ale zažívají neobvyklý jev. Tamní kanály, po nichž se tak rádi v gondolách prohánějí turisté, totiž téměř vyschly. Informovala o tom agentura ANSA. V Benátkách se navíc v těchto dnech koná slavný karneval, jehož součástí bývají obvykle i reje masek na vodě.
6.2.
Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.
2.2.
Zvýšit dostupnost i kvalitu a zdravotní nezávadnost pitné vody v EU má návrh, který včera představil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Jedním z plánů je například podpora výstavby zařízení umožňujících volný přístup k pitné vodě na veřejných místech, ale také ve veřejných budovách či na úřadech.
30.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do vodohospodářských staveb v Ústeckém a Libereckém kraji 1,32 miliardy korun. Je to mírně vyšší částka než v loňském roce. Firma, kterou vlastní 458 měst a obcí, o tom informovala na webu.
29.1.
Vodohospodářské akce za bezmála 120 milionů korun uskuteční letos v Turnově na Semilsku Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Zaměřené jsou hlavně na zlepšení zásobování pitnou vodou. Na financování se bude podílet VHS, město, Liberecký kraj a 46 milionů se na projekty podařilo získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.
19.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. nabízí svým smluvním zákazníkům zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Za první dva roky fungování Asistenční služby byla pomoc poskytnuta ve 269 případech a refundace vyplacena 55 zákazníkům.
19.1.
Turecký ústavní soud zamítl stížnost na stavbu kontroverzní přehrady na jihovýchodě země. Odstranil tak poslední překážku k tomu, aby úřady výstavbou přehrady Ilisu zaplavily více než 10.000 let staré městečko Hasankeyf. To je cenným archeologickým nalezištěm a nachází se tam řada památek z dob říše římské, byzantské i osmanské. Informoval o tom dnes turecký deník Hürriyet.
19.1.
Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně se stavět nebude. Plánovanou výstavbu léta kritizovali místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce.
18.1.
V Mexiku objevili největší podvodní jeskynní systém na světě. Výzkumníci oznámili, že dva dlouhé jeskynní labyrinty na jihovýchodě země jsou spojeny, zaplavené podzemní prostory měří dohromady 347 kilometrů. Zjištění může přinést další podrobnosti o životě na poloostrově Yucatán, kde sídlila mayská civilizace.
12.1.
Je to soutěž krásy bez mola a červeného koberce, ale s nezpochybnitelnými vládci bazénků a jezírek: s pestrobarevnými kapry koi (nišikigoi). Ti jsou chováni pro svůj estetický vzhled, stali se typickými pro Japonsko, úspěšně se vyvážejí a často mají cenu zlata.
9.1.
Turisté, kteří přijeli na lodi obdivovat ledové kraje ruské Arktidy, nejprve vykřikovali, když na pobřeží spatřili malé bloky ledu. Ve skutečnosti to však bylo na 200 polárních medvědů hodujících na mrtvole velryby, píše agentura AFP.
2.1.
Oblíbená turistická destinace v Jihoafrické republice Kapské Město se potýká s důsledky mimořádného sucha. Pokud do dubna dostatečně nenaprší, čekají město drastická opatření včetně odstávek vody. Na 4,5 milionu obyvatel by pak muselo odebírat vodu z míst kontrolovaných vojáky a policisty, napsala agentura DPA.
29.12.
Více než 2000 židů se včera modlilo u Zdi nářků v Jeruzalému za déšť. Izrael má za sebou tři suché zimy a letošek asi nebude jiný, napsala agentura AFP. Věřící přišli k nejvýznamnější židovské památce na výzvu ministra zemědělství Uriho Ariela.
27.12.
Nedávno obnovené Lesní koupaliště v Liberci včera jako vůbec první vyzkoušeli otužilci. Založili tak novou tradici Svatoštěpánského otužování - Memoriálu Jáchyma z Hradce. Do chladné křišťálově čisté vody se včera dopoledne vrhly bezmála dvě desítky lidí. Počasí jim přálo, v Liberci bylo jasno, jen lehce mlhavo a svítí slunce. Ideální počasí na koupání, poznamenal jeden z účastníků.
18.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 2,3 procenta. Za metr krychlový zaplatí odběratelé na vodném a stočném 105,29 Kč. ČTK o tom informovali Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, a předseda představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.
6.12.
Šest dobrovolníků Libereckého kraje obdrželo včera, 5. prosince na slavnostním večeru v Kulturním domě Crystal v České Lípě ocenění KŘESADLO 2017. Hostitelem letošního ročníku se poprvé stalo město Česká Lípa, organizátorem Dobrovolnické centrum Adra a partnerem byla již po sedmé společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).
1.12.
Fuat po celé hodiny trpělivě vysedává na Galatském mostě v Istanbulu. Skončily staré dobré časy, kdy se vody Bosporu jen hemžily rybami. Fuat rybaří už půl století a dnes je stejně jako experti znepokojen poklesem zásob ryb, píše agentura AFP.
21.11.
Kvalitnější pitnou vodu bude mít zřejmě Turnov a okolí. Zlepšení by mělo přinést nedávno zahájená rekonstrukce úpravny vody v Turnově - Nudvojovicích téměř za 55 milionů korun, práce by měly skončit v listopadu 2018. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní napojené obce.
10.11.
V jezírkách bruselského veřejného parku se včera našlo 27 trezorů. Podle jejich stavu byly ve vodě delší dobu. Policie se domnívá, že pocházejí ze série vloupání.
6.11.
Mokřady dokážou vodu nejen zadržet, ale také vyčistit od škodlivých látek. Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci (TUL) to zjistili ve Zlatých Horách a v lokalitě Hájek na Karlovarsku. Nyní chtějí postavit a otestovat velký mokřadní systém, který by se dal použít pro čištění vod od pesticidů.
3.11.
V průběhu měsíce října byli zákazníci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) Ústeckého i Libereckého kraje telefonicky kontaktováni s dotazy na spokojenost s vodárenským servisem.
27.10.
Tanvald na Jablonecku bude mít protipovodňový varovný systém. Na projekt za více než šest milionů korun získala radnice evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu přibudou mimo jiné dvě čidla sledující hladinu řek na Kamenici a Desné, řekl ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). Hotovo by podle něj mělo být ještě letos.
25.10.
Vodní dílo Gabčíkovo, jehož dostavbu na řece Dunaj provázely spory mezi Bratislavou a Budapeští, za 25 let svého provozu potvrdilo své kvality a s výjimkou zvýšeného zanášení dna naplaveninami se nepotvrdila negativní očekávání odpůrců projektu.
24.10.
Vysychání rašeliniště na Nové Louce v Jizerských horách začala bránit kaskáda 380 dřevěných přehrážek. Zadržují vodu na bezmála šesti hektarech. ČTK o tom informoval ředitel nadace Ivana Dejmala Ondřej Petrovský. Nadace na dvoumilionovém projektu spolupracovala s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS). Většina nákladů se hradila z evropské dotace.
24.10.
Mizí ryby, šíří se řasy a vodu znečišťují fosfáty. Jezero Bajkal čelí jedné z nejvážnějších ekologických krizí ve své dlouhé historii, čítající 25 milionů let, upozornila agentura AFP.
23.10.
Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě.
18.10.
Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží, uvedla agentura DPA.
11.10.
Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Včera koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.
9.10.
Až 49 nových přehrad chce vláda Brazílie postavit na řece Tapajós a jejích přítocích v povodí Amazonky. Povodí Tapajós by se za finanční podpory Číny mělo v příštích letech proměnit v obří koridor pro přepravu obilí a sóje z odlesněných ploch státu Mato Grosso, napsal deník The Guardian.
29.9.
Liberec dokončuje první etapu obnovy Lesního koupaliště. Práce za zhruba pět milionů korun by měly být hotové do měsíce. Ke koupání bude areál opět sloužit od léta příštího roku, po 17 letech. Ještě před obnovením provozu město zahájí práce na dalších etapách, zaměřené budou na zvelebení okolí koupaliště. ČTK to sdělil ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
27.9.
Ministerstvo životního prostředí dá 30 milionů korun na rozšíření monitoringu spodních vod na Frýdlantsku v souvislosti s obavami ze ztráty zdrojů pitné vody kvůli plánovanému rozšíření těžby uhlí v polském dole Turów nedaleko česko-polské hranice. Peníze by měly zajistit sledování spodních vod do roku 2020, pokračovat by ale mělo až do roku 2044.
7.9.
Kolem chilského Velikonočního ostrova, který leží v Tichém oceánu asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky, vznikne největší mořská přírodní rezervace v Latinské Americe. Rozhodli o tom obyvatelé ostrova v nedělním referendu, o jehož výsledcích informovala chilská média.
1.9.
Máte zájem vědět jaká je kvalita vody přímo ve Vaší lokalitě? Váš dodavatel pitné vody společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. připravil pro své zákazníky nový způsob zobrazení kvalitativních ukazatelů dodávané pitné vody.
1.9.
Liberec chce do dvou let revitalizovat zanedbané území kolem přehrady Harcov a vytvořit z něj ucelený areál pro každodenní relaxaci. Náklady město odhaduje na 58 milionů korun. Novináře o tom informoval ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
30.8.
Přehrada Addicks, která chrání texaské město Houston před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, včera dosáhla maxima své kapacity a voda nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Informoval o tom podle BBC Jeff Linder z povodňové správy okresu Harris, jehož správním střediskem je Houston.
15.8.
Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších pomalu stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky, patří mezi národní kulturní památky. Jeho majitel Jiří Krch ho s kamarády postupně opravuje. "Myslím, že máme práci ještě na několik let," řekl ČTK.
14.8.
Až stoletou vodu nyní pojme levostranný přítok Jindřichovického potoka na Liberecku. Před úpravami zhruba za tři miliony korun bylo koryto schopné pojmout padesátiletou vodu. ČTK to sdělila mluvčí státní firmy Lesy ČR Eva Jouklová.
9.8.
Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených místních plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice, které ji barví do hnědozelených a hnědočervených odstínů. Podle agentury AFP pohyb v takovéto vodě může škodit pokožce.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Povodí Labe rozšiřuje v Turnově koryto řeky Jizery pod silničním mostem nedaleko autobusového nádraží. Úpravy za 20 milionů korun bez daně zlepší ochranu patnáctitisícového města před povodněmi. Hotovo by mělo být do poloviny října, řekl novinářům starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
1.8.
Římané nebudou mít vodu na příděl, jak jim kvůli suchu hrozilo. Orgány místní správy se dohodly s ministerstvem životního prostředí a římská vodárenská společnost ACEA bude moci nadále čerpat vodu z Braccianského jezera ležícího na sever od italské metropole. Informovala o tom agentura ANSA.
28.7.
Osm mužů v černém taláru na prostranství před katedrálou sleduje ceremoniář, který předvolává obžalované. Tvoří takzvaný Vodní soud, tisíciletou instituci Španělska, píše agentura AFP.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
14.7.
Téměř třetina světové populace, tedy 2,1 miliardy lidí, nemá podle nové studie OSN doma spolehlivě pitnou vodu. Jen čtvrtina obyvatel Země (1,9 miliardy) má toalety s napojením na kanalizaci a systém úpravy odpadních vod. Informovaly o tom Světová zdravotnická organizace (WHO) a dětský fond OSN (UNICEF).
13.7.
V Bílém Potoce na Liberecku začala kompletní rekonstrukce úpravny vody, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce potrvají 18 měsíců, modernizace úpravny si vyžádá 214,5 milionu korun. ČTK to při zahájení výstavby řekl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.
13.7.
U zámku ve Frýdlantě na Liberecku začala revitalizace rybníka, který poškodily přívalové deště v červnu 2013. Oprava si vyžádá zhruba osm milionů korun. Termín dokončení je konec letošního roku, řekl ČTK stavbyvedoucí Vladimír Teslík.
11.7.
Liberecký kraj žádá dotaci z fondů Evropské unie na projekt, který pomůže vylepšit podmínky pro život a rozmnožování ohrožené žabky kuňky obecné v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.
7.7.
Dostatek vody pro přehradu Josefův Důl, která je zásobárnou pro Liberec, by do budoucna mělo zajistit rozšíření jejího povodí asi o 12 procent. Největší nádrž Jizerských hor by Povodí Labe chtělo propojit s Jelením potokem, převaděč chce vybudovat do deseti let. Podle studie na to bude potřeba 61 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření od mluvčích Povodí Labe a ministerstva zemědělství pro ČTK.
3.7.
Zastaralá a ztrátová teplárenská síť v Liberci se bude nejspíš rekonstruovat. Modernizaci jedné ze tří rozvodných větví v pátek podpořil i Liberec, který současnou podobu projektu Greenet za 300 milionů korun dosud odmítal. K realizaci je ale ještě nutné, aby se v létě dohodli akcionáři ohledně vložení majetku, za který jim teplárna platí nájem.
15.6.
Akcionáři společnosti SVS otevřeli svým hlasováním na valné hromadě cestu k dalšímu rozvoji vodárenství v regionu. Zástupci měst a obcí odhlasovali odkup 50,1 procenta akcií společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. SVS tak získá plnou kontrolu nad vodárenstvím v severních Čechách již v roce 2018.
13.6.
V Bílém Potoce na Liberecku začne po letech příprav rekonstrukce úpravny vody. Na projekt za zhruba 213 milionů korun získala Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) 125 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů korun přidá Liberecký kraj, zbytek zaplatí společnost z úvěru.
1.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zlepší zásobování vodou pro obyvatele Záskalí na Liberecku. V této části Hodkovic nad Mohelkou zdroje vody hlavně v létě nestačí potřebám a vodojem se musí zavážet cisternami. Firma kvůli nedostatku vody odmítá napojení nových odběratelů, což brání rozvoji lokality. Vyřešit by to měl nový přivaděč vody z Jeřmanic.
26.5.
Již 80 let je jedním ze symbolů Ameriky červenooranžový ocelový kolos klenoucí se nad mořským průlivem. Sanfranciský most Golden Gate (Zlatá brána), který byl otevřen 27. května 1937, bývá označován za jeden z nejkrásnějších mostů na světě a stále patří, byť již byl co do rozměrů několikrát překonán, k největším stavbám svého druhu na světě.
19.5.
V Máchově jezeře na Českolipsku, které se loni na podzim vypouštělo kvůli odbahnění Dokeské zátoky, je už dostatek vody i pro výletní lodě. Sezona začne tento víkend. ČTK to řekl ředitel společnosti Regata Máchovo jezero Vladimír Reichert, která na jezeře provozuje lodní dopravu.
11.4.
Ve městě Windhoek záleží na každé kapce vody. To je také mottem podniku WINGOC, který provozuje jedno z mála zařízení na světě, jež z odpadních vod vyrábí vodu pitnou.
10.4.
Norsko schválilo stavbu prvního námořního tunelu na světě, oznámil dnes norský ministr dopravy. Trasa dlouhá 1700 metrů povede vnitřkem skalnatého poloostrova Stad. Tunel, jímž budou moci proplouvat výletní i nákladní lodě, by měl být zprovozněn v roce 2023.
31.3.
Česká republika by během tří až pěti let mohla vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. ČTK to v Berlíně řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Příprava nového přístavu na provoz podle něj bude vyžadovat stamilionové investice.
29.3.
Liberecký kraj přispěje 30 miliony korun na rekonstrukci úpravny pitné vody v Bílém Potoku na Liberecku. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Projekt za 216 milionů korun připravila Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která na něj získala 126 milionů z peněz EU z Operačního programu Životní prostředí.
28.3.
Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní strategie rozšiřování obchodu a podnikání ve světě, kterou Peking nazývá Jeden pás, jedna cesta. Oznámil to správce průplavu, který na konci tohoto roku vypíše tendr na kultivaci a rozvoj 1200 hektarů kolem vodního díla.
24.3.
Až 32 procent obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti dnešního Světového dne vody to podle agentury AP uvedla Světová rada pro vodu (WWC).
23.3.
Liberecký kraj získal z evropského Operačního programu Životní prostředí dotaci na studii protipovodňových opatření na Lužické Nise. Navrhnout by měla takové úpravy, které v budoucnu pomohou území ochránit při povodních, jaké region zasáhly v roce 2010.
21.3.
Měsíc březen se nese ve znamení oslav Světového dne vody. 22. březen byl v roce 1992 na Mezinárodní konferenci OSN o vodě a životním prostředí v Rio de Janeiru vyhlášen Světovým Dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost čištění odpadních vod.
13.3.
Voda se loni stala nejprodávanějším produktem na americkém trhu balených nápojů a ukončila tím nadvládu limonád, jejichž prodeje stoupaly celá desetiletí. Vyplývá to z údajů společnosti Beverage Marketing Corp. Tento obrat vysvětluje obavami ze zdravotních rizik, která konzumace slazených nápojů přináší.
8.3.
Na Máchově jezeře jsou skoro u konce práce na odbahnění Dokeské zátoky, což by mělo přispět ke zlepšení kvality vody v tomto oblíbeném letovisku. Zbývá dodělat terénní úpravy na břehu. Čeká se, až půda trochu vyschne, řekla ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
6.3.
Jezero Titicaca vmáčknuté mezi vrcholky hor pokrytých sněhovými čepicemi, bývalo svého času uctíváno Inky, kteří věřili, že se v jeho temně modrých vodách zrodilo samo Slunce. V současnosti jsou ale břehy největšího jihoamerického jezera pokryté mrtvými žábami, vyhozenými plechovkami od barev a taškami plnými rozmáčených odpadků, napsala agentura AP.
28.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investovat 279 milionů korun, další miliony půjdou do drobných oprav.
21.2.
Jablonec nad Nisou připravuje nový dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V letošním roce v něm bude 1,5 milionu korun. Město čistírny a přípojky dotovalo už od roku 2013 z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, zájem už ale přesáhl jeho finanční možnosti.
15.2.
Vliv těžby uhlí v polském dolu Turów na vysychání studní a potoků v příhraničních oblastech Liberecka má prověřit síť vrtů. Bez jasného prokázání vlivu těžby není možné žádat po majiteli dolu kompenzace, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (STAN) po jednání s polskou velvyslankyní Gražynou Bernatowiczovou.
14.2.
Téměř 190.000 lidí se evakuovalo z oblasti v okolí přehrady Oroville v severní Kalifornii kvůli vážným škodám na vodním díle způsobeným erozí. V případě protržení poškozeného nouzového přepadu hrozí nekontrolované zaplavení území pod nejvyšší hrází ve Spojených státech, varovaly americké úřady.
10.2.
Plány Hamburku na prohloubení koryta Labe jsou zčásti protiprávní, rozhodl včera Spolkový správní soud v Lipsku. Město, které chce koryto řeky prohloubit, aby do hamburského přístavu mohly větší nákladní lodě, musí záměr upravit.
31.1.
Syrské vládní síly v sobotu převzaly kontrolu nad strategickým údolím Barada, kde se nachází hlavní zdroj vody pro metropoli Damašek. Jde o součást dohody s povstalci, kteří oblast ovládali a nyní mají zaručen odchod. S odvoláním na zdroje libanonského hnutí Hizballáh bojujícího na straně syrské armády o tom informovala agentura Reuters.
27.1.
Extrémní počasí s povodněmi a mimořádným horkem sužuje Austrálii. To způsobuje chaos i v místní přírodě. Na jihu země se dostali kvůli povodním krokodýli až do obydlených oblastí, a také na severu jim povodňová voda umožnila proniknout do míst, kde se běžně nevyskytují, jako jsou obytné čtvrti města Palmerston či Darwin v Severním teritoriu.
27.1.
Chystané rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku, uvedli včera na tiskové konferenci zástupci vodáren. Zejména v obcích kolem Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už teď studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborné studie bude zhoršovat.
23.1.
Japonsko se pyšní zhruba 3000 horkými prameny, které jsou považovány za místo, kde lze nejen očistit, ale také uzdravit tělo a relaxovat unavenou mysl. Prameny, jejichž vodu ohřívají vulkanické síly, ale mohou zároveň vylučovat zdraví škodlivé toxické plyny, napsal zpravodajský server The Times.
13.1.
Záplavám, které při každém přívalovém dešti postihují centrum Frýdlantu, by měl být do podzimu konec. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci kanalizace v Raisově ulici od mostu až k ulici Míru, vybudovat tam chce odlehčovací komoru a odlehčovací stoku.
10.1.
Několikahodinový pobyt ve studených vodách hemžících se žraloky přežil australský rybář poté, co prohrál svůj boj s obřím mečounem: místo aby ryba, vážící až několik set kilogramů, skončila v rybářově loďce, naopak rybáře strhla ze člunu do moře. Příběh měl nakonec šťastný konec, když smolaře z vody vylovili záchranáři.
6.1.
Catarina de Albuquerque je významnou postavou na mezinárodním scéně. Začínala jako právník v oblasti ochrany lidských práv, po té byla zvláštní zpravodajkou OSN a nyní zastává pozici výkonné ředitelky organizace Sanitation and Water for All (SWA). To podstatné ale nejsou funkce, ale to, že se nebojí říci svůj názor, byť jde mnohdy proti prodou.
5.1.
Catarina de Albuquerqueová je bývalá zvláštní zpravodajka OSN a jako svou klíčovou oblast vždy měla boj za rovný přístup k vodě na celé Zemi. Součástí jejích deklarací byl vždy požadavek na uznání přístupu k vodě jako základního lidského práva. I při této činnosti ovšem podporuje soukromý sektor jako zřejmý prostředek k rychlému a efektivnímu zajištění co nejširšího přístupu k vodě.
19.12.
Zájem o dotace na malé čistírny odpadních vod a kanalizační přípojky byl letos v Jablonci nad Nisou větší, než se čekalo. Na žádosti za bezmála 683.000 korun se nedostalo, šanci ale žadatelé dostanou v příštím roce. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení byl letos na dotace vyčleněn milion korun, osm žádostí tak nebylo možné uspokojit.
13.12.
Češi a Poláci vytvoří tým pro splavnění části Odry. Premiér Bohuslav Sobotka označil po včerejším setkání s polskou kolegyní Beatou Szydlovou projekt splavnění řeky mezi Ostravou a polským městem Kozlí do budoucna za perspektivní. Společně s Polskem bude Česko hledat také evropské peníze na propojení dálnic D11 a S3 na východě Čech.
9.12.
Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
28.11.
Čínští experti jsou přesvědčeni, že se Spojené státy po vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách budou i nadále snažit udržet si vedoucí postavení v Jihočínském moři. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na publikovanou zprávu čínského vládního výzkumného institutu.
9.11.
Hejnicím na Liberecku hrozí, že budou muset vracet dotaci na dostavbu kanalizace. Zatím se totiž na ni nenapojilo tolik domácností, kolik město v projektu slibovalo. Starosta města Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) ale věří, že se podmínku podaří ještě letos splnit a město vyvázne bez sankce. Evropská dotace na akci zhruba za 50 milionů korun byla kolem 32 milionů korun.
8.11.
Liberecký kraj připraví studii protipovodňových opatření pro část povodí Lužické Nisy od soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Navrhnout by měla konkrétní opatření, která by obyvatele Bílého Kostela nad Nisou, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou, Chotyně, Chrastavy, Kryštofova Údolí, Mníšku a Oldřichova v Hájích ochránila před velkou vodou.
2.11.
Zchátralé a léta nevyužívané koupaliště v Semilech chce tamní radnice proměnit v biotopové koupaliště. Náklady na vybudování přírodní nádrže s kořenovou čistírnou a zázemím na Ostrově se odhadují včetně projektu na 12 milionů korun. Pokud se podaří získat povolení a stavbu na jaře zahájit, mohlo by nové koupaliště přivítat první návštěvníky už příští rok v létě.
18.10.
V Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku se připravuje rekonstrukce čistírny odpadních vod, která je nezbytná pro další rozvoj města. Investorem projektu za zhruba 12 milionů korun je Severočeská vodárenská společnost (SVS). Práce by měly začít v příštích dnech, hotovo má být do 30. května příštího roku, pak bude následovat roční zkušební provoz.
12.10.
Novou úpravnu vody staví ve Svoru na Českolipsku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Už v příštím roce by měla zajistit kvalitní pitnou vodu nejen pro 650 obyvatel obce, ale také desítky chatařů a chalupářů. Kvalita vody ve zdrojích se zhoršuje, a proto je nutné ji upravovat.
31.8.
Stovky miliónů lidí ohrožuje na zdraví zvyšující se míra znečištění povrchových vod v Africe, Asii i Latinské Americe. Až 323 milionů osob může na těchto třech kontinentech smrtelně onemocnět kvůli patogenním látkám ve vodě.
18.8.
Po vedrech v posledních dnech postihlo Francii sucho, které na jihu, jihozápadě a západě země vedlo úřady k přísnému omezení používání vody. Uvedla to francouzská média. Postižena je téměř třetina země a v některých oblastech úřady kvůli suchu omezily i zemědělskou produkci.
11.8.
Izraelská výtvarnice Sigalit Landauová vystavuje v londýnské galerii Marlborough fotografie zachycující přeměnu ženských šatů ponořených tři měsíce do vody Mrtvého moře. Původně černé tradiční šaty židovské ženy se proměnily působením krystalů soli magickým způsobem.
10.8.
Německá vláda se po více než 20 letech chystá schválit nový nouzový plán pro případ katastrof a velkých teroristických útoků. Podle německého ministerstva vnitra byla změna koncepce plánována dlouho a nesouvisí se současným nebezpečím terorismu. O návrhu má brzy rozhodnout vláda, uvedla dnes agentura DPA.
27.7.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pro své zákazníky spustila novou mobilní linku kontaktního centra. Zákazníci volající z mobilních telefonů mají nyní možnost volat na mobilní linku 601 267 267, která má stejné funkce jako bílá linka 840 111 111.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
23.6.
V Liberci dokážou vyčistit odpadní vodu tak, že se dá i pít. Novou metodu vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) ve spolupráci s libereckou firmou BMTO, která se čištěním odpadních vod dlouhodobě zabývá.
20.6.
Každý rok se dostane do světových oceánů zhruba osm milionů tun plastů. Podle některých studií tak bude v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než kolik tam bude tun ryb. Vědci, vynálezci i někteří politici se proto snaží tuto ekologickou katastrofu zabrzdit.
14.6.
Několik desítek ryb uhynulo v Nise v Jablonci nad Nisou. Příčina se zjišťuje. ČTK to řekla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Zatím není známá ani výše škod.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
2.6.
Kompletní opravu přivaděče pitné vody z Benecka do Jilemnice za 50 milionů korun chystá Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov. Práce by měly začít příští rok na jaře po skončení zimní sezony na Benecku a skončit v létě 2018.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
26.5.
Minimální požadavky na kvalitu vody splňovalo v loňském roce 96 procent lokalit určených ke koupání, které sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy o kvalitě vod ke koupání za rok 2015. V Česku byly málo kvalitní jen tři z více než 150 sledovaných koupališť.
26.5.
Další místa vhodná ke vstupu do vody přibyla na oblíbené přehradě Mšeno v Jablonci před letošní letní sezonou, která oficiálně začne 1. června. Opravovala se také jímka na Tajvanu, jinak se dělala jen běžná údržba. ČTK to řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.
18.5.
Zahrady a sklepy domů v lokalitě Pod Skalkou v Jablonci nad Nisou už nebude při každém silnějším dešti zaplavovat voda. Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravila rekonstrukci narušené kanalizace i historického vodovodu. Stavba se uskuteční v koordinaci s plánovanou rekonstrukcí plynovodu, sdělil ČTK generální ředitel SVS Bronislav Špičák.
17.5.
Chilská vláda v neděli podepsala dohodu se zástupci rybářů, kteří již tři týdny blokují přístup na ostrov Chiloé, pátý největší ostrov jižní Ameriky. Informovala o tom agentura EFE. Protesty vypukly poté, co vláda zakázala rybolov v oblasti, kde moře již několik týdnů vyplavuje na břeh statitisíce mořských živočichů uhynulých po přemnožení řas.
9.5.
V Turnově na Semilsku včera otevřeli nové venkovní koupaliště s atrakcemi, které je nejmodernější v Libereckém kraji. Je součástí sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada, jehož výstavba přišla město na bezmála 180 milionů korun. Moderní koupaliště se skluzavkami, tobogánem a drahami pro plavce může Turnovu závidět i krajské město, kterému podobný areál chybí.
9.5.
V jihozápadním Tichomoří zmizelo v důsledku stoupající hladiny moře a eroze již pět ze Šalamounových ostrovů. Vyplývá to ze studie australských vědců. Dalších šest ostrovů tohoto státu bylo erozí poškozeno tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu mezi lety 2011 a 2014 desítku domů.
5.5.
Zachycovat kapičky vody z mlhy nazývané camanchaca, která se pohybuje každé ráno podél chilského pobřeží, to je cílem zařízení instalovaného na nejsušším místě světa: v poušti Atacama. Píše o tom agentura AFP.
28.4.
Zájem turistů o plavby lodí z Německa do Prahy je velký a stále roste. Zatímco loni připluly hotelové lodě, zejména však kvůli suchu a nízké hladině Labe, do Prahy jen 15krát, letos je plánováno již 57 plaveb. "Poptávka by však byla až 200 plaveb hotelových lodí za rok," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
25.4.
Život ve Sloupu v Čechách na Českolipsku zkomplikuje rekonstrukce bezmála dvou kilometrů vodovodu. Dotkne se postupně prakticky všech 700 obyvatel obce. Situace ve Sloupu je o to komplikovanější, že už loni začaly práce na výstavbě nové kanalizace, která obec napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Novém Boru.
22.4.
Případ kontaminace vody olovem ve městě Flint v americkém státě Michigan dosáhl významného mezníku, obvinění si totiž vyslechli tři státní úředníci. Informovala o tom dnes televize CNN.
15.4.
Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Desítky pramenů a studánek v oblasti mezi Libercem a německou Žitavou chtějí zmapovat, vytvořit katalog s podrobným popisem a návrhy, jak je v budoucnu využít, ale také ochránit.
14.4.
V africkém státě Malawi byl vyhlášen stav přírodní katastrofy kvůli velkému nedostatku potravin a mimořádnému suchu. Oznámil to prezident této jihoafrické země Peter Mutharika.
4.4.
Znečištění Lužické Nisy v Německu olovem nadále překračuje povolené limity Evropské unie, přesto však konzumace ryb ulovených v řece nepředstavuje žádné velké zdravotní riziko. Podle listu Sächsische Zeitung to uvedlo saské ministerstvo životního prostředí.
29.3.
Rybník u zámku ve Frýdlantě na Liberecku, který v červnu 2013 poškodily přívalové deště a povodeň, se letos zřejmě dočká obnovy. Oprava bude stát zhruba deset milionů korun. Rybník patří Národnímu památkovému ústavu (NPÚ), podle regionálního ředitele Miloše Kadlece se připravuje vypsání výběrového řízení.
18.3.
Až šest milionů Američanů má ve svém prostředí vodu kontaminovanou olovem. Deník USA Today napsal, že v celých Spojených státech je zvýšený obsah olova ve vodovodním rozvodu u 2000 distributorů vody. Z toho 350 rozvodů zásobuje školy a jesle a 180 z nich o problémech zákazníky neinformovalo.
10.3.
Mírná zima umožnila Vodohospodářskému sdružení Turnov (VHS) zahájit největší akci letošního roku, kterou je rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Komenského ulici v Lomnici nad Popelkou. Stavba přijde včetně DPH na 19 milionů korun. Sítě jsou tam v havarijním stavu.
8.3.
Tisíce mrtvých ryb vyplavilo dnes na své břehy znečištěné jezero Ulsúr v centru Béngalúru, metropoli indického státu Karnátaka. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na informaci V. Purušotama, mluvčího skupiny nespokojených obyvatel.
8.3.
Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
24.2.
Slovensko se dostalo do sporu s Evropskou komisí (EK) kvůli předloňské změně ústavy, kterou Bratislava až na výjimky zakázala vývoz vody do zahraničí. Oznámil to slovenský premiér Robert Fico, podle kterého vláda nehodlá od zmiňovaného zákazu ustoupit.
23.2.
Zhruba 3000 barelů ropy uniklo z dvou prasklin na ropovodu vedoucím přes peruánskou Amazonii. Ropa znečistila dvě řeky, na jejichž vodě jsou závislé místní domorodé vesnice. S odvoláním na státní společnost Petroperu o tom dnes informovala agentura Reuters.
22.2.
Dodávky vody do indické metropole Dillí těžce ohrozily víkendové násilné protesty etnické skupiny Džátů, která se v sousedním státě Harijána domáhá zaručených míst ve státní správě a ve školství. Vláda proti demonstrantům nasadila bezpečnostní síly, včetně tisíců vojáků.
9.2.
Na 50.000 lidí v neděli demonstrovalo v katalánském městě Amposta proti hydrologickému plánu španělské vlády, který podle jeho odpůrců zničí deltu řeky Ebra. Informoval o tom španělský deník ABC. V pondělí také přijela do oblasti delegace europoslanců, která má zhodnotit plnění související evropské legislativy o životním prostředí a vodě.
8.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) chce letos v Libereckém kraji do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury investovat přes 296 milionů korun. Je to zhruba o deset procent méně než loni.
4.2.
Liberecký kraj připravil nový dotační program na podporu obcí postižených těžbou uhlí v polském dolu Turów. Na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavka je v něm připraveno deset milionů korun.
3.2.
Nadacew Waves for water pomáhá poskytnout přístup k čisté vodě těm, kterým se ho prozatím nedostává. Pomoci můžete příspěvkem, dobrovolnictvím nebo i pouhým informováním se o projektech zaštiťovaných nadací a šířením těchto informací dál.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
2.2.
Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.
1.2.
Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
26.1.
Taum Sauk je přečerpávací elektrárna v horské oblasti St. Francois regionu Ozarks ve středoamerickém státě Missouri. Tato technická stavba má díky unikátnímu tvaru hory romantický srdcovitý tvar. V roce 2005 se jedna strana hráze protrhla a nádrž se musela složitě renovovat, nyní již opět slouží jako výkonný zdroj elektrické energie.
25.1.
„Každá kapka se počítá“, tak zní motto WINGOC,Äôs jedné z mála vodárenských zařízení na světě, jež recykluje odpadní vodu na pitnou. S vědomím, že jsou vodní zdroje omezené, přijímají obyvatelé Windhoeku recyklovanou vodu bez problému již dlouhodobě.
25.1.
Desítky lidí trpících zdravotními problémy, vyhlášení stavu ohrožení a přímá intervence prezidenta Baracka Obamy přitáhly pozornost amerických médií k chudému městu Flint, jehož obyvatelům již více než rok teče z kohoutků kontaminovaná pitná voda.
21.1.
Globální sucho, které v posledních letech zasáhlo naši planetu, si vyžádalo velké ztráty v zemědělství na většině kontinentů. Jak je na tom jeden z nejchudších kontinentů světa v období, kdy mu nepřejí klimatické podmínky? Afrika doslova volá o pomoc, podívejte se na reportáž z Etiopie.
19.1.
V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.
18.1.
Alex Henige navrhl ekologický kelímek, který po zasazení do země vyroste ve strom, či květinu. Doufá, že tímto nápadem přispěje je k zalesňování planety a snížení množství produkovaného odpadu.
18.1.
V Hejnicích na Liberecku dokončili rozšíření kanalizace za zhruba 50 milionů korun. Asi 32 milionů získalo město z evropských fondů. Dostavba umožní napojit na kanalizaci a čistírnu odpadních vod další domácnosti v Hejnicích a také nedaleké osadě Ferdinandov.
14.1.
V americkém městě Flint byla zjištěna kontaminace pitné vody, způsobující tzv. Legionáškou nemoc. Na pomoc Červenému kříži byla do postižené oblasti povolána Národní garda, která se nyní stará o roznos balené vody do jednotlivých domácností. Více o aktuální problematice můžete shlédnout v přiloženém video spotu.
12.1.
Mezinárodní výstava SMAGUA 2016 se letos koná v termínu 8. - 11. března ve španělském městě Zaragoza. SMAGUA je nejen příležitostí pro představení nových technologií a dalších inovací z vodárenského průmyslu, ale je také příležitostí k setkání s odborníky v oboru a šancí k vytvoření nových kontaktů.
11.1.
Díky recyklaci odpadních vod se v jihoafrickém Durbanu podařilo Veolii zajistit alternativní zdroj vody pro průmysl a zlepšit tak přístup k vodě obyvatelům města.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
7.1.
Nedostatek vody je spojen se šířením nemocí, je nebezpečný a především pro obyvatele rozvojových zemí je velikou překážkou v jejich každodenních životech. Naopak, ve vyspělých zemích je i v současné době přístup k pitné vodě samozřejmostí.
6.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. zajistila pro své smluvní zákazníky zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Asistenční služba zahrnuje domácí asistenci a refundaci úniku vody.
6.1.
Nadace SamSam si klade za cíl zlepšit přístup kvalitnímu a hygienicky nezávadnému zdroji vody v rozvojových zemích. Podporuje všechny projekty a dobré nápady, jež přispívají k dosažení tohoto velkolepého cíle.
5.1.
Americká vláda předpovídá, že až 60% povrchu země bude brzy čelit alarmujícímu nedostatku vody. Kniha s názvem “Budiž voda: Izraelské řešení pro vodou vyprahlý svět”, kterou vám dnes představujeme, přináší možnosti řešení zmírnění této krize podle izraelského modelu.
4.1.
Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun.
31.12.
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony.
28.12.
Letošní klimatický jev El Niňo, který provází značné sucho, si v Kolumbii letos vyžádal nečekanou oběť - na Vánoce svítí podstatně méně světelných řetězů a dalších druhů tradiční sváteční výzdoby, napsala dnes agentura AP.
22.12.
Kárahnjúkar je vodní elektrárna ve městě Fljótsdalshérað na východě Islandu. Přilehlá přehradní nádrž Kárahnjúkastífla je se svojí délkou 730 m a hrází vysokou 193 m největší svého druhu v Evropě.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,4 procenta. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH 97,97 Kč. ČTK to dnes sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun.
16.12.
Jaké cíle si dala pařížská dohoda vzniknuvší na světové klimatické konferenci v Paříži COP21? Jak těchto cílů svět dosáhne? Představujeme vám zakládní body pařížské dohody a zároveň přinášíme odpovědi na některé otázky, které vás mohou v souvislosti s dohodou napadnout.
12.12.
Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dohoda, která má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol, je výsledkem jednání pařížské konference OSN o ochraně klimatu.
12.12.
Přijetí pařížské dohody, která od roku 2020 nahradí Kjótský protokol, považuje český premiér Bohuslav Sobotka za historický moment. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
10.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizace čistírny přijde bez DPH na 21 milionů korun a bude tak zhruba o třetinu levnější než projektanti předpokládali. Pracuje se za provozu čistírny, rekonstrukce by měla být hotova do konce října příštího roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
9.12.
Sekretariát UNFCCC (Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu) shromáždil informace o investicích spojených se zpomalováním klimatických změn a zveřejnil je na přehledném webu.
8.12.
Až do 11. prosince probíhá ve francouzském hlavním městě jedna z největších mezinárodních konferencí o klimatu - COP21. Témat k jednání bude jistě mnoho. Nemáte čas studovat dlouhé elaboráty? Dnes vám přinášíme video, které jednoduše shrnuje témata a důvody konání této konference.
4.12.
V minulých dnech jsme vám přinesli novinky a shrnutí z některých konferencích konaných v rámci mezinárodního summitu COP21 v Paříži. Pokud vás tato tématika zaujala a chcete mít informace tak zvaně z první ruky, doporučujeme sledovat živé vysílání přímo z konference. Jak na to, se dočtene v následujícím článku.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v městě Rychnov u Jablonce nad Nisou.
3.12.
Na konferenci COP21 se zástupci států shodli na několika efektivních opatřeních nutných k řešení problémů změn klimatu. Součástí celosvětové dohody bylo stanovení dostatečně vysokých uhlíkových poplatků a vytvoření nezbytných pravidel pro tržní ekonomiku, která povedou k omezení globálního oteplování maximálně do 2°C.
2.12.
Projekt 1 Heart 1 Tree (1 Srdce 1 Strom) spojuje digitální umělecké dílo s ekologickou iniciativou týkající se zalesňování. Nová generace ekologických projektů spojuje reálné a virtuální, dva zdánlivé protiklady, jež dokážou společně nabídnout opravdový zážitek. Tento neobvyklý projekt byl prezentován na konferenci COP21.
2.12.
Šest hlav států, vlád a vedoucích představitelů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu dnes vyzvaly firmy a země, aby dostály pařížských plánů a zvýšily poplatky za uhlíkové emise na úroveň, která povede k čistější a zdravější budoucnosti naší planety.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
23.11.
V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní". Informuje o tom dnes britský list The Telegraph.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
17.11.
Týmy biologů se v Brazílii snaží zachránit ryby z řeky Doce kontaminované poté, co se začátkem tohoto měsíce protrhly dvě nádrže s odpadní vodou z dolu na železnou rudu. Informovala o tom dnes agentura AP.
13.11.
Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.
12.11.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje.
30.10.
Dnes přinášíme video pro vaše zvídavé ratolesti. V anglickém jazyce je zde vysvětleno jak vznikala naše planeta, jak se formovaly hory a ostrovy, jak vznikaly kontinenty a jaký podíl na tom všem nese všeobjímající voda.
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
14.10.
Čína dokončila stavbu vodní elektrárny v Tibetu, která je zatím největší elektrárnou, která byla v tomto regionu postavena. Náklady na stavbu dosáhly 9,6 miliardy jüanů (36,1 miliardy Kč), uvedla dnes společnost Gezhouba Group, která je největším státním stavitelem přehrad v Číně. Kapacita elektrárny je 510 megawattů (MW).
13.10.
Největší přehrada světa vznikla v provincii Chu-pej v Čínské lidové republice. Jedná se o obří stavbu, která je společně s Velkou čínskou zdí jediné lidské dílo viditelné z vesmíru. Vodní plocha zabírá přes1000 km2 a objem vody v přehradě je asi 40 miliard m3. Velký projekt, který vznikl již v roce 1919 se před 9 lety konečně dočkal dostavby a dokončení.
12.10.
Staňte se velvyslancem životního prostředí prostřednictvím kampaně “Vítejte v mém domě” sdružení PikPik Environnement. Co mají společného aperitiv a největší mezinárodní konference o klimatických změnách ve Francii? Jsou skvělou příležitostí k propagaci ekologicky zodpovědného chování.
30.9.
V německém Essenu se ve dnech 23.-27.10 2015 koná již 69. ročník konference zaměřené na vodárenský průmysl. Konference se pravidelně účastní 800 odborníků, dodavatelů, vědců a zástupců odborné veřejnosti. Co bude letos na pořadu dne? Např. národní akční plán pro udržitelné využívání pesticidů či investice do vodárenské infrastury.
27.9.
Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.
25.9.
Spojené národy startují svou kampaň na podporu nového programu za odstranění chudoby a udržitelný rozvoj ve velkém stylu. V rámci hudebního festivalu vystoupí světové hvězdy jako Pearl Jam, Beyonce, Coldplay a Ed Sheeran. Cílem programu je do roku 2030 odstranění extrémní chodoby a zlepšení životních podmínek všude na zeměkouli.
24.9.
O nutnosti recyklace se dnes píše všude - v časopisech, na interentu, v médiích probíhá řada diskuzí... Jak ale zařídit, aby lidé recyklovat opravdu začali? Řešení v africkém prostředí našla mladá žena z Lagosu.
23.9.
EurEau je evropskou asociací sdružující vodárenské společnosti poskytující své služby více než 400 milionům zákazníků. Ke svému čtyřicátému výročí natočilo sdružení sérii video spotů s předními evropskými odborníky. Pojďme se podívat na první z nich.
11.9.
Přehrada na řece White Salmon River ve státě Washington byla zdemolována 26. října 2011. Podívejte se na unikátní video z průběhu demolice a následného vypuštění vody z přehrady.
10.9.
Nepálské hlavní město Káthmándú brzy spustí program analýzy nezávadnosti vody ve spolupráci s Metodologickým střediskem pro životní prostředí (METCENAS) z České republiky. Informoval o tom místní tisk.
3.9.
Škodu ve výši zhruba milion eur (27 milionů Kč) způsobila před půl rokem v chystaném sídle německé Spolkové zpravodajské služby (BND) v Berlíně údajná sabotáž, při níž někdo odstranil pět vodovodních kohoutků ve třech patrech, informovala dnes agentura DPA. Neznámý pachatel tak způsobil vytopení části budovy.
27.8.
Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji dnes povolili opět používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.
26.8.
Vodohospodáři opravují v Jizerských horách štolu, která vede od takzvané protržené přehrady k nádrži Souš. Práce za 3,2 milionu korun musí kvůli netopýrům, kteří ve štole zimují, skončit do konce září. Spojovací štola je nejvýznamnějším zimovištěm těchto zvířat na severovýchodě Čech. Patří dokonce mezi evropsky významné lokality. Novinářům to řekl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.
25.8.
Vyhlídka na budoucnost plnou válek o vodu je mýtem, protože k násilným mezistátním konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů, pravidlem je zde naopak spolupráce. Otázka vody je například prakticky jediná věc, na níž se dokáže domluvit Izrael s Palestinci a Jordánskem.
24.8.
V Novém Boru a nedaleké Okrouhlé na Českolipsku postihly desítky lidí střevní potíže. V Okrouhlé odhalily laboratorní testy znečištění jednoho z vodojemů, v Novém Boru Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) původce kontaminace hledají.
19.8.
Kalifornské Los Angeles chrání vodu ve svých nádržích s pomocí černých plastových koulí. Hladiny několika městských rezervoárů pokrývá takřka sto milionů koulí, které brání nadměrnému odpařování vody a také pomáhají chránit vodu před karcinogenními bromičnany.
13.8.
Kvalita vody v řece Animas na jihozápadě amerického státu Colorado se vrátila do stavu, v němž byla před tím, než byla kvůli činnosti pracovníků federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) zamořena toxiny z opuštěného zlatého dolu. Sdělila to ve středu EPA a potvrdili to zdravotničtí činitelé státu Colorado.
12.8.
Guvernér Colorada John Hickenlooper vyhlásil stav přírodní katastrofy v okolí řeky Animas, do které minulý týden uniklo z odstaveného dolu 11,3 milionu litrů znečištěné vody. Řeka se zbarvila do hořčicově žluté barvy. Místní obyvatelé se snaží od znečištění ochránit zdroje pitné vody a chtějí po úřadech vědět, jaká jim hrozí rizika, uvedla agentura AP.
29.7.
Když Scott Harrison založil v roce 2006 projekt "charita: voda", bylo jeho neskromným cílem zajistit čistou nezávadnou pitnou vodu pro celý svět. Jako jeden z prvních použil model, ve kterém 100 % z veřejných darů je určeno pro financování vlastních vodních projektů. Průkopnický je také ve využívání eletronických médií.
21.7.
Proč využívat nákladná a životní prostředí znečišťující paliva, když lze k pohonu obchodních lodí využít energii větru, mořských proudů a slunce? Je možné, že by budoucností nákladní lodní dopravy byly plachetnice? Alespoň tři nizozemští přátelé, kteří dosti připomínají piráty, na tuto poněkud bláznivou myšlenku sázejí.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
16.7.
Sdružení SIAAP (Syndicat Interdépartemental d‘Assainissement de l’Agglomération Parisienne) spustilo intenzifikaci sběrného systému odpadních vod pro širší aglomeraci Paříže, návazného předčištění a čerpání na městské čistírny odpadních vod (ČOV) s názvem „Avant-Seine“ v hodnotě 11 mld. Kč.
1.7.
První červencový den vám přinášíme videosestřih skoků do vody v krásném prostředí Havajských ostrovů. Můžete se tak s námi dnes navnadit na přicházející prázdninová dobrodružství.
1.7.
Každý třetí obyvatel planety nemá k dispozici plnohodnotnou toaletu, což podporuje šíření nemocí a zvyšuje dětskou úmrtnost. Uvedly to ve společné zprávě Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO).
30.6.
Děsí vás tropická vedra, která nás dle předpovědi počasí čekají? Zapomínáte často pít? Asi jako my všichni.. Pro majitele iPhonů a iWatch máme svělý tip na aplikaci My Water, která hlídá hydrataci vašeho těla.
30.6.
Letní měsíce jsou spojeny spíše s prázdninami a obdobím dovolených. V některých případech je firemní chod zajišťován v omezeném rozsahu. To se rozhodně netýká vodárenství a oborů, spojených se stavebnictvím. Pojďme se podívat, co letos plánuje například Severočeská vodárenská společnost (SVS).
26.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Lounsku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci 87 let starého vodojemu v Peruci. Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Louny, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 21 staveb za 78,8 milionů korun bez DPH.
25.6.
Aplikace GaugeMap poskytuje občanům i firmám informace o stavu řek v Anglii a Walesu v reálném čase díky jedinečnému společnému projektu, který využívá kombinaci rozsáhlého objemu dat a sociální sítě.
25.6.
Velké chuchvalce pěny zahltily část brazilské řeky Tiete, která protéká městečkem Pirapora de Bom Jesús v jihovýchodní Brazílii. Pěna pokrývající řeku i řadu ulic města vzniká kvůli znečištění vody a objevuje se pravidelně prakticky každý rok, když koncentrace znečišťujících látek ve vodě stoupne, napsala dnes agentura AP.
24.6.
Instanbul Water Expo představí komplexní řadu nejnovějších technologií a vývoje v oblasti udržitelného využívání vodních zdrojů, úspory vody, čištění odpadních vod a recyklace. První B2B výstava v Turecku výhradně zaměřená na vodárenský průmysl vodu a odpadní vody se koná 3. - 5. 9. 2015 v Instanbul Expo Center.
8.6.
Prudký rozvoj těžby ropy a plynu z nepropustných hornin metodou takzvaného frakování nevedl ve Spojených státech obecně k žádnému systematickému znečišťování zdrojů pitné vody. Objevilo se jen několik jednotlivým případům jejich ohrožení.
5.6.
V Meziboří včera Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) slavnostně zakončila intenzifikaci úpravny vody (ÚV) a její uvedení do zkušebního provozu. Jednalo se o stavbu v celkovém finančním objemu 238,5 mil. Kč (bez DPH).
5.6.
Hladový kámen v Děčíně vystoupil nad hladinu Labe. Doprava na řece stojí, na některých místech lze přejít koryto. Přívozy v Neštěmicích, Církvicích i Dolním Žlebu zatím jezdí. Ačkoliv podle meteorologů žádné extrémní sucho není, povodí hlásí na červen rekordně nízké průtoky.
4.6.
Obyvatelé Mostecka a Teplicka dostávají ode dneška pitnou vodu ze zmodernizované úpravny. Náklady na doplnění technologie, výstavbu inženýrských objektů a rekonstrukci stavby činily 286 milionů korun (včetně DPH). V Meziboří na Mostecku dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS) projekt uvedla do zkušebního provozu.
25.5.
Kalifornští regulátoři schválili návrh několika stovek tamních zemědělců snížit spotřebu vody dobrovolně o jednu čtvrtinu. Kalifornii trápí jedno z nejhorších období sucha v historii. Farmáři dosud veškerý tlak na sebeomezení v tomto smyslu odmítali.
12.5.
Nevyhovující kvalitu teplé vody ve sprchách zjistili loni hygienici z Libereckého kraje při zhruba každé osmé kontrole ubytovacích zařízení, koupališť, bazénů a saun. Hygienici odebrali 159 vzorků při 65 kontrolách, jakost vody nevyhovovala v 19 případech. V sedmi museli hygienici dokonce vydat zákaz sprchování. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
11.5.
Bukurešť v minulých letech zažívala časté záplavy, převážně v důsledku nedostačujícího kanalizačního systému. Dlouhodobé řešení, ke kterému dospěli odborníci Veolie v Rumunsku, zlepšilo každodenní život místních obyvatel.
4.5.
Nové video laicky vysvětluje, jak zavedení norem pomáhá vodárenské společnosti v Senegalu spolehlivěji dodávat pitnou vodu v regionu a současně zlepšovat spokojenost koncových zákazníků.
28.4.
S originálním nápadem, jak recyklovat odpad, přišli dva studenti architektury. Z plastových lahví tvoří neobvyklé konstrukce. A ne jen tak ledajaké, oceněni již byli v soutěži European Gau:di competition.
27.4.
Společnost Vallourec, specialista na výrobu trubek pro ropný a plynový průmysl, se již deset let zaměřuje na spotřebu vody. Pro sedm svých nejdůležitějších výrobních závodů Vallourec přejal nástroj vyvinutý společností Veolia.
22.4.
Patnáctý ročník mezinárodního kongresu World Water Congress XV se letos koná v Edinburghu od 25. do 29. května. Akci pořádá asociace IWRA (International Water Resources Association) s podtitulem Světová voda, zdroj pro rozvoj: příležitosti, výzvy a omezení.
21.4.
S další zajímavou inovací přišla technická univerzita v Limě – vyrobila billboard, který zvládne vyrobit 9450 litrů vody za pouhé tři měsíce. Toto množství pokryje potřebu stovek rodin. Voda je v Limě opravdu vzácná, je to totiž druhé největší pouštní město na světě.
20.4.
V listopadu 2008 byla zahájena realizace programu zavádění efektivního obchodního modelu v oblasti poskytování vodovodních a kanalizačních služeb (CAWSA) v Afghánistánu. Díky programu vzniklo více než 4800 vodovodních přípojek a náklady na výrobu poklesly až o 55 %.
16.4.
Dvě velké řeky na jihovýchodě Mexika v úterý zamořila ropa uniklá z potrubí, které poničili zloději; statisíce lidí jsou teď kvůli tomu bez pitné vody. Například stát Tabasco byl nucen zrušit školní výuku, mnohde je omezeno fungování úřadů. Místní samospráva požádala o pomoc s distribucí pitné vody armádu, uvedla zpravodajská stanice BBC.
16.4.
Dohodu o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství podepíšou český a polský ministr životního prostředí během společného zasedání vlád Česka a Polska, které se v pondělí uskuteční v Praze. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády.
9.4.
Nejhorší vlna sucha za poslední desítky let přiměla tchajwanské úřady přijmout razantní opatření omezující spotřebu vody na ostrově. V některých městech na severu budou dodávky vody na dva dny v týdnu zcela přerušeny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se omezení celkově dotknou více než milionu domácností.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Liberecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – intenzifikaci čistírny odpadních vod (ČOV) v Chrastavě.
7.4.
Rádžastán leží na severovýchodě Indie. Polovinu zabírá poušť a polopoušť, druhá část je sice zelenější, ale i tam zasahuje tzv. dešťový stín a dlouhé měsíce neprší.Největším problémem místních lidí podle něj nebylo zdraví, ale voda, především pitná.
1.4.
Konference s podtitulem pokrok v monitoringu, předpovědi a řízení hydroekologických procesů se uskuteční od 13. do 16. dubna ve Vídni. Hlavním diskutovaným a prezentovaným tématem bude interakce mezi podzemními vodami, povrchovými vodami a ekologickými systémy.
31.3.
V regionu Amhara v severní Etiopii cestují ženy a děti desítky kilometrů od svých domovů, aby našli zdroj vody. Jejich problém by mohla vyřešit 9 metrů vysoká šedesátikilová věž z bambusu a síťoviny. Přístup k vodě dokáže zajistit rychle a efektivně.
30.3.
Téměř dvě třetiny indických elektráren se nachází na místech s nedostatkem vody. Navíc 79 % plánovaných elektráren by mělo stát v oblastech, které mají nouzi o vodu. Elektrárny vyžadují pro svůj provoz značné množství vody a to nejen pro účely chlazení. Indie si tak bohužel pozdě uvědomuje, jak je důležité při plánování nových staveb počítat s vodními zdroji.
26.3.
V konfliktech na Blízkém východě bojovníci stále častěji úmyslně ničí zásobárny pitné i užitkové vody a čističky odpadních vod. Zhoršují tím už tak dost špatnou situaci v zásobování domácností i zemědělství vodou, uvedl ve své zprávě Mezinárodní výbor Červeného kříže.
24.3.
Studentka Dánské technické univerzity Lise Fuglsang Vestergaard přišla s nápadem vyrábět cihly z plastového odpadu a za pomoci solární energie. Z těchto cihel chce stavět domy v Indii, které budou odolné vůči monzunům.
18.3.
Lékaři bez hranic a Foundation Veolia v pondělí 16. března svým podpisem na několik let uzavřeli partnerství týkající se výzkumu a inovací v oblasti energetiky, odpadového hospodářství, odpadních vod a pitné vody. Cílem partnerství je zejména poskytování pomoci při optimalizaci a snižování energetické stopy projektů a misí Lékařů bez hranic.
18.3.
Kalifornie se v úterý dohodla na nových opatřeních, které mají pod hrozbou pokut ochránit tamní nedostatečné vodní zdroje. V tomto americkém státě, který se již několik let potýká s velkým suchem, nově například nebude možné kropit trávník 48 hodin po vydatném dešti, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.
17.3.
Tvrdohlavý inženýr Corentin de Chatelperron se vydá na cestu kolem světa na lněném plátně a plachetnici z juty. Jeho snem je dát dohromady vynálezce z celého světa, kteří by pracovali na stejném projektu - hledání low tech řešení v rozvojových zemích.
16.3.
Calgary se zařadilo na první místo nejnovější studie U.S. and Canada Green City Index, v kategorii voda, kterou provedlo Economist Intelligence Unit. Ve srovnání s 26 severoamerickými městy má Calgary nemenší únik vody (4 %) a je hluboko pod průměrnou spotřebou vody na osobu za den.
10.3.
V rotterdamském přístavu by se mohl vznášet zcela nový ostrov s rozlohou 150 m2! Nebyl by jen tak ledajaký, ale vyrobený z recyklovaného plastu. S návrhem přišla holandská architektonická společnost WHIM. Není to první projekt tohoto druhu, navrhli už i umělý ostrov s rozlohou jako má například Havaj.
9.3.
Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.
2.3.
Norská společnost Marine Harvest, největší světový chovatel lososů, uzavřel s Veolií smlouvu o projektové přípravě a výstavbě tří zařízení na recyklaci odpadních vod, jež budou patřit mezi největší a nejmodernější svého druhu.
25.2.
Oblastní galerie v Liberci dokončila opravu části stálé expozice, kterou na konci loňského listopadu poškodila voda při poruše klimatizace. Expozice je od té doby uzavřená. Veřejnosti ji galerie znovu zpřístupní v polovině března, ještě před tím se totiž musí připravit pět výstav. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
24.2.
Jak vyřešit stále se opakující problémy s dodávkami tekoucí vody v hlavním městě Angoly? Se zajímavým nápadem přišla asociace GSMA, která vytvořila mobilní službu Mobile Enabled Community Services. Ke správné funkčnosti stačí mobilní telefon… A věřte, že i v angolských slumech jsou již dnes značně využívané.
23.2.
Za deset let působení společnosti Veolia v Šanghaji-Pudongu byla uvedena do provozu řada inovačních technologií v oblasti řízení vodárenských sítí. Od roku 2002 se velikost vodovodní sítě v regionu zdvojnásobila a výroba nyní dosahuje téměř 1,5 milionu metrů krychlových vody denně.
19.2.
EurEau pořádá 25. března mezinárodní konferenci Water Matters v belgickém Bruselu. Hlavním tématem konference bude důležitost vody pro život, životní prostředí a ekonomiku v globálním měřítku. Zahraniční odborníci se budou věnovat také problematice nedostatku vody, demografickým a klimatickým změnám. Registrovat se můžete již nyní!
17.2.
Globální oteplování způsobuje nezadržitelný vzestup hladiny moře, tím čelí 21. století novým výzvám v plánování měst. Projekty na tzv. plovoucí města rostou ve světě stále více na popularitě. Pojďte si s námi udělat okružní jízdu okolo těchto extrémních staveb…
16.2.
Mezi roky 2000 až 2010 v rumunském hlavním městě dramaticky přibylo také spokojených zákazníků se službami v oblasti vodárenství – v roce 2002 bylo spokojeno jen 46 % dotazovaných, v roce 2008 již 75 %. Výrazné úspory nákladů umožnily obyvatelům města těžit ze třetí nejnižší ceny vodného ze 44 hlavních rumunských provozovatelů.
10.2.
V roce 1997 přišli dva architekti se skvělým nápadem - postavit největší přírodní bazén na světě v rameni řeky Sprévy v Berlíně. Nyní, v roce 2015, tento projekt získal od "fanoušků" již miliony eur a těší se obrovské podpoře veřejnosti.
3.2.
Management Severočeské vodárenské společnosti (SVS) seznámil v minulých dnech své akcionáře, kterými jsou starostové 458 měst a obcí v Ústeckém a v části Libereckého kraje, s přípravou projektu zajištění provozu své vodárenské infrastruktury po roce 2020.
3.2.
Pařížský Disneyland jako první provozovatel zábavních parků v Evropě vybudoval vlastní čistírnu odpadních vod za účelem recyklace a následného snížení spotřeby pitné vody. Případovou studii přinášíme v rámci nového seriálu "Kruhová ekonomika (nejen) v oblasti vodohospodářství".
2.2.
Přírodní zdroje jsou stále vzácnější. Logicky se nabízí otázka: Jak dlouho přírodní zdroje ještě vydrží? Jak dlouho budou k dispozici pro běžnou spotřebu a pro průmyslové užití? Řešení se nabízí.. Musíme nejen šetřit přírodními zdroji, ale také se snažit o jejich recyklaci a obnovu. To je podstata tzv. kruhové ekonomiky, která je tématem nového seriálu.
30.1.
Řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou se proměnila ve stoku. Důvodem je vypouštění odpadních vod hlavně z domácností v části Kokonín. Severočeská vodárenská společnost (SVS) tam sice už několik let připravuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod, lidé v Kokoníně se tomu ale brání.
27.1.
Desítky milionů Brazilců možná čeká drastické šetření s pitnou vodou, protože nejlidnatější regiony země zažívají největší sucho za posledních 80 let. Podle ministryně pro životní prostředí je situace "znepokojivá", jelikož zásoby vody v nádržích a přehradách jsou téměř na nule.
20.1.
Pokud nenastanou nějaké komplikace, návštěvníci se dostanou do části stálé expozice Oblastní galerie v Liberci, kterou poškodila voda, zhruba za měsíc. Nepřístupná je od konce listopadu, voda se tam dostala při poruše klimatizace. Uzavřená je od začátku roku také kavárna. Pro ni se hledá nový nájemce. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.
23.12.
Nizozemská europoslankyně (v Evropském parlamentu pracuje již od roku 2007) Esther De Lange se v listopadu stala předsedkyní skupiny Voda Evropského parlamentu (EP Water) a bude navazovat na práci bývalého europoslance Richarda Seebera. Paní De Lange je místopředsedkyní Evropské lidové strany.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
11.12.
Desítky tisíc demonstrantů včera vyšly do ulic hlavního irského města Dublin, aby vyjádřily nesouhlas s plánovaným zavedením nových poplatků za dodávky vody pro domácnosti. Demonstrace se konají již třetím dnem a jsou největším protestem od vypuknutí finanční krize v roce 2008, uvedly agentury AP a Reuters.
4.12.
Část Oblastní galerie v Liberci poškozená sobotním vyplavením se vysouší. Snahou bude, aby omezení skončila nejpozději do konce letošního roku. Novinářům to řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela (ANO 2011). Výši škod ještě radnice nezná.
3.12.
Veolia a IBM oznámily globální partnerství v oblasti „inteligentního“ vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady ve městech. Společnosti začnou využívat koncept „smart city“ využívající výhod digitálních technologií ve veřejných službách.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
3.11.
Nejméně 100.000 lidí dnes v Irsku demonstrovalo proti nové dani za dodávky vody. Jde o jedno z opatření, která mají zemi pomoct se splácením mezinárodní úvěrové pomoci. Podle BBC se po celé zemi konalo téměř 100 demonstrací, z toho zhruba 20 v irské metropoli Dublinu.
31.10.
V období 1. 7. - 31. 12. 2014 předsedá EU Itálie. Z pohledu vodního hospodářství došlo od roku 2003, kdy Itálie EU předsedala naposledy, k řadě změn ve směřování.
22.10.
Slovenský parlament změnou ústavy zakázal až na výjimky vývoz vody ze Slovenska do zahraničí. Návrh prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica, která označila vodu za strategickou surovinu. Předlohu při dnešním hlasování podpořila kromě poslanců vládních sociálních demokratů (Směr-SD) i část opozice, někteří poslanci už dříve nařkli kabinet z populismu.
15.10.
Provizorní oprava Veseckého rybníka v Liberci za stovky tisíc korun pomohla, voda už narušenou hrází neprosakuje. Po bezmála dvou měsících tak byl pro rybník odvolán druhý stupeň povodňové aktivity, platil od 22. srpna. ČTK to potvrdila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
14.10.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pracuje na konceptech dvou misí věnovaných průzkumu zásob vody a dalších zdrojů na Měsíci a jejich možnému využití pro pobyt lidí na souputníku Země, ale i pro jejich pronikání dál do sluneční soustavy. Informuje o tom server Space.com.
13.10.
Obyvatelům nejlidnatějšího brazilského města Sao Paula hrozí kvůli dlouhodobému suchu nedostatek pitné vody. Extrémní nedostatek vláhy způsobil nevídaný pokles hladiny vodní nádrže zásobující šest milionů Brazilců vodou.
10.10.
Narušená hráz Veseckého rybníka v Liberci se opraví příští týden. Průsaku vody má zabránit stěna z plechových plátů. Práce potrvají od pondělí do čtvrtka a během nich bude pro veškerou dopravu uzavřena komunikace, která vede přes hráz. ČTK o tom včera informovala mluvčí města Zuzana Minstrová.
7.10.
Rekonstrukce ulice U Krematoria v Liberci se protáhne, důvodem jsou komplikace s inženýrskými sítěmi. Oprava, která měla původně skončit už v září, se protáhne do konce listopadu. I když silnice ještě není hotová, od 15. října bude ke krematoriu zajíždět nová linka MHD.
30.9.
Procento lidí v Limeiře připojené na kanalizační síť se za méně než 10 let zvýšilo ze 78 na 100 %, přestože populační růst byl 31 %. Čištění odpadních vod v tomto městě dříve téměř neexistovalo. Dnes je ovšem veškerá odpadní voda vyprodukovaná ve městě vyčištěna.
29.9.
Liberec se chystá převést na Povodí Labe rybník Tajch i příslušné pozemky. Mělo by to umožnit komplexní opravu narušené hráze spojenou s odbahněním rybníka, na což budou potřeba desítky milionů korun. ČTK to řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.
5.9.
Veolia získala dalšího významného zákazníka v potravinářské oblasti - společnost Macallen Distillery, která vyrábí kvalitní single malt whisky.
4.9.
Dvě plovoucí čerpadla začala včera odčerpávat vodu z Veseckého rybníka, aby bylo možné opravit narušenou hráz. Přečerpávání vody potrvá skoro 14 dnů a z rybníka se budou muset vylovit i všechny ryby. ČTK to řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.
29.8.
V Shenyangu se podařilo během 3 let snížit procento nefakturované vody ze 30 % na 10 %. Dalším výrazným úspěchem v tomto čínském městě jsou úspory spotřeby energií, které dosáhly 6 % na výrobní jednotku či zavedení systému adresné fakturace a inkasování plateb v roce 2011.
28.8.
Během osmi let byla v Apalitu zajištěna nepřetržitá dodávka vody pro 10 128 odběratelů, čímž se zvýšila míra pokrytí z 0,89 procent na 52,87 procent. V kombinaci s rozšířením vodovodní sítě došlo k zajištění nezávadnosti dodávané vody i vytvoření nových pracovních míst.
21.8.
A výsledky tomu odpovídají. V Anglii a Walesu odpovídá evropským standardům 99,96 % vzorků pitné vody. Nárůst byl zaznamenán i v kvalitě vody anglických řek. Spíše dobrá nebo vynikající kvalita byly hodnoceno u 72% toků .
19.8.
Podíl lidí žijících ve městech, jejichž odpadní vody jsou před vypuštěním vyčištěny, vzrostl z méně než 17 % v roce 1998 na 87 % v roce 2010. Úspěchem za uplynulé desetiletí je také pětinásobný nárůst ročního objemu investic do vodohospodářské infrastruktury.
13.8.
Počet aktivních zákaznických přípojek vzrostl ze 4 700 v roce 2002 na 34 631 v roce 2011 – narostl o 640 %. Zvýšil se také objem fakturace a vyinkasovaných částek soukromými provozovateli a to 8 krát za posledních 5 let.
6.8.
Obyvatelé ukrajinské metropole by se měli smířit se skutečností, že teplou vodu z kohoutků si znovu pustí "nejdříve v září". Oznámil to včera starosta města Vitalij Kličko.
31.7.
Francouzské energetické koncerny EDF a Veolia Environnement dokončily rozdělení svého společného podniku Dalkia, jednoho z předních poskytovatelů energetických služeb, který působí i v České republice. V rámci dohody EDF získala veškeré aktivity skupiny Dalkia ve Francii a Veolia převzala operace Dalkie v zahraničí.
28.7.
Nynější sucha, která sužují americké státy od Oklahomy až po tichomořské pobřeží, způsobila dramatický pokles podzemních zásob vody. Kalifornie utrpěla miliardové škody kvůli ztrátám na úrodě a poklesu pracovních příležitostí. Podle agentury Reuters to ukazuje nová vědecká zpráva.
23.7.
Když odtéká voda z myčky nádobí, z pračky nebo z koupele, mrhá se značným tepelným potenciálem. V dolnorakouském Amstettenu využívají tento zdroj tam, kde se nachází: přímo v kanalizaci. Teplo z odpadních vod v zimě vyhřívá a v létě chladí 4000 metrů čtverečních obytné plochy. To přináší značné úspory, ale také to je užitečné pro životní prostředí, píše agentura AFP.
22.7.
Výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace připravují v Košťálově na Semilsku. Na stavbu, která přijde bez DPH na 134 milionů korun, získala obec dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Uhradí tři čtvrtiny nákladů. Bez ní by si Košťálov se 1700 obyvateli a ročními příjmy kolem 40 milionů korun tak nákladný projekt dovolit nemohl.
18.7.
Tvrdé pokuty až 500 dolarů (10.000 korun) denně za mrhání vodou zřejmě čekají notorické plýtvače v Kalifornii, která trpí suchem. O důrazných opatřeních, která chtějí přimět Kaliforňany k šetrnějšímu užívání životodárné tekutiny, má podle agentury AP rozhodnout Státní úřad pro kontrolu vodních zdrojů.
11.7.
Nikaragujská vláda a firma HKND sídlící v Hongkongu oznámily přesnou trasu nového lodního kanálu, který má konkurovat Panamskému průplavu a velikostí ho překonat hned třikrát. Vodní cesta by měla vést od Punta Gorda na karibském pobřeží přes jezero Nikaragua do Brito na tichomořském pobřeží. Informovala o tom agentura DPA.
10.7.
Slovenská vláda chce v ústavě zakázat vývoz pitné vody do zahraničí. Tento krok má podle představitelů jednobarevného kabinetu sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica chránit slovenskou vodu coby strategickou surovinu. Opozice nařkla kabinet z populismu.
3.7.
Česká Lípa tento týden zakázala kvůli dlouhotrvajícímu suchu brát vodu z potoků a řek. Kvůli téměř nulovým srážkám se dramaticky snížil průtok na vodních tocích, řekla ČTK mluvčí městského úřadu Kristýna Brožová. Zákaz bude platit až do konce října.
27.6.
Světový fond pro ochranu přírody (WWF) a největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola budou spolupracovat během sedmiletého projektu na obnově mokřadů, záplavových území a zlepšení kvality vody Dunaje v šesti z deseti zemí, kterými tato řeka protéká: v Rakousku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a Srbsku.
25.6.
Ve vzdálené Brazílii zahajujeme letní seriál, ve kterém se budeme věnovat zahraničním inspiracím. Jako první jsme vybrali brazilský Petropolis, ve kterém se komerčnímu provozovateli podařilo dosáhnout obdivuhodných výsledků.
21.5.
Společnost ČKD Blansko Holding získala významnou zakázku v Albánii. Za několik stovek milionů korun tam dodá dvě Francisovy turbíny pro vodní elektrárnu nedaleko albánského hlavního města Tirany. Projekt s názvem Fangut skončí v roce 2016, řekla ČTK mluvčí podniku Nina Juránková.
16.5.
Filipínští zdravotní činitelé testují vzorky vody na choleru a další nemoci poté, co v odlehlé části Filipín zemřelo osm osob a téměř 500 dalších onemocnělo. Zatím neznámá nákaza se šíří patrně kontaminovanou vodou z místního potoka, informovala dnes agentura AFP.
2.5.
Takřka dvaadvacetimilionová čínská metropole Peking ode dneška zvyšuje cenu vody, aby ochránila své omezené zdroje a zamezila plýtvání. Zdražování, které je odstupňováno v závislosti na spotřebě, je zacíleno na největší odběratele životodárné tekutiny, napsala agentura Reuters.
18.4.
Jablonné v Podještědí odmítá obvinění ministerstva životního prostředí (MŽP), že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Město nesouhlasí ani s krácením evropské dotace o deset procent a chce o tom s ministerstvem ještě jednat. ČTK to řekl starosta Petr Sadílek (ODS).
14.4.
Lesy České republiky dokončily v Libereckém kraji opravy škod po bleskových povodních z roku 2010. Rozsáhlé opravy poničených potoků v okolí Bílého Potoka a Hejnic v Jizerských horách stály přes 68 milionů korun. Pracovalo se na Hájeném, Černém, Sloupském a Malém Sloupském potoce, řekl ČTK Zbyněk Boublík.
11.4.
V sobotu 12. dubna mají všichni zájemci možnost nahlédnout, jak se čistí voda před návratem zpět do přírody. Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. pořádá Den otevřených dveří v objektu Čistírny odpadních vod v Liberci.
8.4.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila modernizaci úpravny pitné vody v Bedřichově na Jablonecku. Projekt, který včetně DPH přijde na bezmála 120 milionů korun, je letos největší investiční akcí vodárenské společnosti.
27.3.
Obyvatelé části Častolovice v České Lípě mohou stále žádat o dotace na vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pilotní projekt vyhlásila radnice před rokem, a původně chtěla příjem žádostí ukončit už v prosinci. Zájem se ale rozjížděl pomalu, teprve v závěru roku žádostí přibylo.
6.3.
Turnovští zastupitelé rozhodli, že město zatím zůstane ve Vodohospodářském sdružení (VHS) Turnov, které se stará o vodovody a kanalizaci na většině Semilska a části Jablonecka. Vystoupení by pro patnáctitisícové město bylo nevýhodné, stálo by ho to 150 milionů korun.
5.3.
Život na sídlišti Lada v České Lípě zkomplikuje v příštích týdnech rozsáhlá rekonstrukce vodovodu. Práce by měly začít v nejbližších dnech a hotovo má být na konci června. Rekonstruovaný vodovod zajistí do budoucna bezproblémové zásobování pitnou vodou pro přibližně 2500 obyvatel, řekl ČTK Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti.
24.2.
Přehrada, kterou hodlá postavit Laos na řece Mekong, by mohla vyhubit kriticky ohrožené delfíny níž po proudu v Kambodži. Před touto možností varoval Světový fond pro ochranu přírody (WWF), který dnes citovala agentura AFP. Pokud bude postavena, pak přehrada Don Sahong bude jen kilometr výš po proudu od místa, které vyhledávají vzácní sladkovodní delfíni orcely tuponosé.
20.2.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje modernizaci úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku. Práce měly začít už loni na podzim, zakázku ale prověřoval antimonopolní úřad (ÚOHS). Podnět podala firma, která se soutěže ani nezúčastnila. Žádná pochybení ale úřad nenašel. ČTK o tom informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
7.2.
V minulosti mohly žádat o dotace jen obce do 2000 obyvatel, teď se hranice zvýšila na 3500 obyvatel. Šanci získat dotaci tak dostane dalších devět obcí v kraji, celkově se jich může o dotaci na výstavbu vodovodu či kanalizace ucházet 195. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).
6.2.
Na Zemi je život prakticky všude tam, kde je voda. Dosavadní výzkumy naznačují, že tato voda se mohla na naši planetu dostat z komet. Vědci ale nyní poukázali na jiný možný zdroj vody ve vzduchoprázdném vesmíru - neustálý tok nabitých částic ze Slunce, proud známý jako sluneční vítr, napsal sever Space.com.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos investovat do modernizace a rozvoje infrastruktury 1,25 miliardy korun. Je to zhruba o sedm procent víc než v loňském roce, kdy šlo do investic 1,165 miliardy korun. K největším akcím patří modernizace dvou úpraven vody. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
20.1.
V metropoli Spojených arabských emirátů dnes začne třídenní mezinárodní summit o vodě (IWF), jehož účastníci budou řešit jeden z nejpalčivějších globálních problémů - tematiku dostupnosti vody a bezpečnosti vodních zdrojů. Zvláštní pozornost se podle pořadatelů bude věnovat odvětví, na němž jsou závislé miliony lidí na Arabském poloostrově - odsolování mořské vody.
16.1.
Čínské mokřady se od roku 2003 zmenšily o téměř devět procent, což dál zhoršuje nedostatek vody v zemi. Informovali o tom čínští oficiální činitelé, které citoval britský list The Guardian. V Číně žije pětina světové populace, ale země má jen šest procent světových zdrojů sladké vody. Velké části čínského území, zvláště na severu, čelí značnému nedostatku vody.
14.1.
Úřady amerického státu Západní Virginie dnes povolily některým domácnostem postiženým únikem chemikálií používat vodu z kohoutku. Na tiskové konferenci v Charlestonu to oznámil guvernér státu Earl Ray Tomblin. Z chemičky Freedom Industries unikla minulý týden látka užívaná k promývání uhlí, která se dostala do řeky.
6.1.
I malé děti a těhotné ženy mohou pít ve Frýdlantu vodu z vodovodu. Ještě loni nesplňovala tamní voda normy na obsah dusičnanů a Frýdlantská vodárenská (FVS) zásobovala rodiny s dětmi do pěti let a těhotné ženy vodou balenou. Ročně to firmu přišlo na půl milionu korun. Problém vyřešila provizorní linka reverzní osmózy, jež na konci loňského roku zahájila zkušební provoz.
17.12.
Povodí Labe dokončilo v Hrádku nad Nisou na Liberecku obnovu 5,5 kilometru Lužické Nisy, kterou poškodila povodeň ze srpna 2010. Oprava koryta i břehů trvala zhruba rok a stála 69 milionů korun. Řeka je díky ní v mnohem lepším stavu než před povodní, a podobně jako v minulosti více respektuje své okolí. ČTK to včera řekl starosta Hrádku Josef Horinka.
16.12.
Hubbleův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytil výtrysky vodní páry na mrazivém jižním pólu Jupiterova měsíce Evropy. Pokud další pozorování toto zjištění potvrdí, bude Evropa druhým měsícem ve sluneční soustavě, kde bylo něco takového zaznamenáno. Informovala o tom na svých internetových stránkách NASA.
11.12.
Po 11 letech jednání o možnostech záchrany Mrtvého moře, jehož hladina nezadržitelně klesá, se nyní k jeho záchraně spojily Izrael, Jordánsko a palestinská samospráva.
11.12.
Povodí Labe dokončilo v Libereckém kraji opravy škod, které na řekách, potocích a vodních dílech napáchala blesková povodeň v roce 2010. Opravy stály půl miliardy korun, původní odhad byla ale více než trojnásobný. Celkem to bylo 44 akcí, řekl dnes ČTK investiční ředitel Povodí Labe Petr Martínek u příležitosti dokončení rekonstrukce řeky Jeřice v Chrastavě na Liberecku.
28.11.
Více než 3,5 miliardy lidí nemá k dispozici bezpečné zdroje pitné vody. Jedním z cílů rozvojových programů Organizace spojených národů je tedy boj s tímto problémem všemi dostupnými prostředky. Ještě horší je však ve světě situace v odkanalizování a v čištění vod odpadních.
19.11.
Vysoké nad Jizerou připravuje dostavbu splaškové kanalizace a výstavbu nové čistírny odpadních vod. Nahradí čističku Tříč, která už nevyhovuje. Náklady odhadli projektanti na 57 milionů korun. Práce by měly začít na jaře, hotovo má být do příští zimy, řekl včera ČTK starosta Vysokého Jindřich Matura.
14.11.
Lidé v Semilech, nedalekém Benešově a Chuchelně se v příštím roce dočkají kvalitnější pitné vody. Více než 10.000 tamních obyvatel zásobuje úpravna vody v Příkrém, která už ale nesplňovala přísné evropské normy, a tak ji čeká modernizace. Práce za bezmála 70 milionů korun začaly už v říjnu, hotovo by mělo být na začátku prosince příštího roku.
5.11.
Vědcům se možná podařilo vyřešit jednu z nejstarších fyzikálních záhad: přišli s odpovědí na otázku, proč horká voda mrzne rychleji než studená. Paradox známý pod jménem Mpembův jev zaznamenali už Aristoteles nebo Descartes, ale až do nynějška ho nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit. O objevu singapurských fyziků napsal britský deník The Daily Telegraph.
4.11.
Čína se pustila do monumentálního projektu, jehož cílem je využívat vodní zdroje na jihu k uhašení neutuchající žízně severu. Projekt však s sebou nese riziko, že způsobí více problémů než jich vyřeší, napsala agentura AFP.
29.10.
Rekonstrukci jedné z hlavních ulic v Turnově na Semilsku včera zakončila street party. Oprava zhruba kilometrové ulice 28. října včetně vodovodu a kanalizace a dalších inženýrských sítí trvala rok a přišla včetně projektu na 30 milionů korun. Město ji včera slavnostně otevřelo, akce se zúčastnilo několik stovek lidí, děti malovaly na novou silnici, kluci jezdili na skateboardech. Už od úterý se však do ulice opět vrátí automobily.
18.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v Jablonci nad Nisou, v Turistické ulici.
17.10.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo modernizaci největší úpravny vody na Semilsku, která pokrývá spotřebu Semil a dalších dvou obcí v okolí. Za zhruba 70 milionů bez DPH vymění dělníci do konce příštího roku zastaralou technologii úpravy vody a kompletně zrekonstruují stavební části všech objektů v areálu úpravny v Příkrém. ČTK o tom včera informoval předseda sdružení Milan Hejduk.
15.10.
Připravovaná modernizace úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku nabírá zpoždění. Práce měly začít už letos na podzim, Severočeská vodárenská společnost (SVS) však musela zahájení projektu odložit, čeká na rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS).
10.10.
Téměř miliarda lidí na celém světě nemá přístup k čisté pitné vodě. Na mezinárodní konferenci věnované ekologickým otázkám, která se konala v Budapešti, to tento týden uvedla generální ředitelka organizace UNESCO Irina Bokovová. Podle ní zhruba 1,5 miliardy lidí rovněž trpí nedostatkem základní zdravotní péče.
9.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí v Libereckém kraji další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace v České Lípě, v ulici U Spojů.
8.10.
Voda může být tekutá i při extrémní teplotách hluboko pod bodem mrazu, a to až do minus 157 stupňů Celsia. Experimentálně to dokázali vědci z Innsbrucké univerzity ve spolupráci s německými kolegy a výsledky své práce zveřejnili v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Uvedla to včera agentura APA.
7.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Českolipsku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci kanalizace a vodovodu v Jablonném v Podještědí, v ul. Dlouhé, Staroměstské a Karolíny Světlé.
7.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další letošní plánovanou investiční akci – rekonstrukci vodovodu v Josefově Dole.
2.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další letošní plánovanou investiční akci – odstraňuje nevyhovující kanalizační výusť v Železném Brodu, v Poštovní ulici.
9.9.
Projekt s rozpočtem zhruba 152 milionů korun zahrnující výstavbu nové čistírny odpadních vod a kanalizace je nyní připravován v Košťálově (okres Semily). Podle starosty obce Miloslava Janaty budou tři čtvrtiny nákladů uhrazeny z dotace Operačního programu Životní prostředí.
4.9.
Evropská komise souhlasí s převzetím devětačtyřicetiprocentního podílu společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) japonskou firmou Mitsui. Komise o tom dnes informovala s tím, že spojení nevyvolává obavy z možného ohrožení volné soutěže.
26.8.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8746 km vodovodů, 3806 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení.
20.8.
V mezinárodní soutěži v psaní dopisů na téma voda, kterou pořádala Organizace spojených národů (OSN), zvítězil český student. Informační centrum OSN včera uvedlo, že patnáctiletý Daniel Korčák uspěl v konkurenci asi 1,5 milionu mladých soutěžících do 15 let věku.
16.8.
Výstavba nové kanalizace v ulici Nástrojářská v Jablonci nad Nisou je novou investiční akcí města. Veřejné projednávání záležitosti s obyvateli proběhlo na radnici tento týden ve středu.
8.8.
Záplavy a deště, které Liberecký kraj postihly v červnu a červenci letošního roku, způsobily další škody na tamních vodovodech a kanalizacích. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je spravuje, odhadla škody na dva miliony korun. ČTK o tom dnes informoval její ředitel Petr Olyšar.
24.7.
Novou přírodní památku mají od července v Jizerských horách. Ministerstvo životního prostředí za ni vyhlásilo vodopády na Černé Desné. ČTK o tom dnes informoval Petr Bažant ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory.
22.7.
Vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe by pomohlo Evropské unii s rozhýbáním ekonomiky a pracovního trhu. Výstavba rozsáhlé vodní cesty je ale otázkou spíše příštích desetiletí, řekl v pátek ČTK ředitel zahraniční sekce Hradu Hynek Kmoníček.
12.7.
Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku. Projekt za 358 milionů korun získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Z evropských peněz získala firma 292 milionů korun, dalších 66 milionů musí zajistit sama.
24.6.
V přírodní rezervaci Meandry Smědé na Liberecku vyčistili za sedm a půl milionu korun dva rybníky - Dubový a Černý. Takzvaný Dubák je s deseti hektary největší vodní plochou na Frýdlantsku, kde je několik evropsky významných druhů rostlin a živočichů. Bahnem silně zanesený rybník prorostlý rákosím ale před revitalizací vypadal spíše jako louka. ČTK to v pátek řekl Václav Šrédl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
12.6.
Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) podpoří své odběratele, které postihla povodeň. Odpustí jim červnové platby za vodu až do výše 1335 korun, což představuje 15 metrů krychlových vody. Uvedené množství vody podle ní odpovídá asi dvouměsíční spotřebě průměrné domácnosti.
24.5.
Obyvatelé amerického Portlandu odmítli v úterním referendu fluoridaci pitné vody, která se ve většině zemí plošně používá k prevenci šíření zubního kazu. Zhruba půlmilionový Portland tak podle listu Los Angeles Times zůstává největší městem v USA, která nemá takto ošetřenou vodu.
21.5.
Z dovolené v Karibiku se lidé vracejí domů opálení a odpočatí. Přestože Filip Hlásný navštívil za posledních několik měsíců Haiti, které leží na souostroví Velké Antily, už třikrát, na slunění čas neměl. S humanitární organizací Fidcon tam vrtal studny, řídil a opravoval nákladní automobil Praga V3S, která dobrovolníkům sloužila jako zásobovací vůz.
6.5.
Přehradu Souš v Jizerských horách čeká v příštím týdnu tradiční vápnění, které má zlepšit kvalitu vody v nádrži. ČTK o tom informovala Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, které akci financují. Ve srovnání s jinými lety se letos kvůli delší zimě vápnění opozdilo, většinou se provádí už v závěru dubna.
2.5.
Mezi nejvyhledávanější turistické oblasti Slovenska patří Oravská přehrada, která se rozprostírá na ploše 35 km2 v Oravské kotlině pod severním obloukem Karpat. Součástí tohoto vodního díla, ze severní strany obklopeného Slovenskými Beskydy a z jihozápadu Oravskou Magurou, je i vodní elektrárna, jejíž první turbína byla spuštěna 2. května 1953.
23.4.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo svoji největší letošní investiční akci. Za 46 milionů bez DPH vybuduje na pravém břehu Jizery v turisticky oblíbené Malé Skále na Jablonecku 5,3 kilometru nových kanalizací a sedm kilometrů vodovodů. ČTK o tom dnes informoval předseda sdružení Milan Hejduk.
22.4.
"Na základě našich celkových měření v uplynulých letech kvalita vody nejen zůstala normální, ale v některých případech se dokonce i zlepšila," prohlásil minulý týden Li Lej, náměstek úřadu pro životní prostředí v čínském městě Lan-čou.
27.3.
Českolipská radnice přispěje na vybudování domácích čistíren odpadních vod majitelům domů v nedalekých Častolovicích. Každému zaplatí 85 procent nákladů, maximálně však 100.000 korun. Novinářům to řekla starostka čtyřicetitisícového města Hana Moudrá (ODS).
26.3.
Již více než tisícovka mrtvých kachen byla vytažena z řeky, která protéká čínskou provincií S'-čchuan. Zpráva se objevuje v době, kdy v Číně budí velké obavy skandál kolem více než 16.000 uhynulých prasat, jež byla vylovena z jiné řeky, dodávající vodu Šanghaji. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
25.3.
Peruánští vědci instalovali jižně od Limy panel, který dokáže koncentrovat vzdušnou vlhkost a vytvořit z ní pitnou vodu. Denně z něj přes filtry odkape 96 litrů této životodárné tekutiny. Za projektem je technická univerzita v Limě (UTEC) a reklamní agentura Mayo Peru, informoval zpravodajský server BBC.
19.3.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje modernizaci úpravny vody v Bedřichově na Jablonecku. Zařízení, které přes čtvrt století zásobuje pitnou vodou stotisícový Liberec, je zastaralé a opotřebené. Firma už vypsala veřejnou soutěž na dodavatele. Náklady rekonstrukce odhaduje na 113,6 milionu korun, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek.
18.3.
ČKD Blansko Holding se bude podílet na rekonstrukci nejseverněji položené vodní elektrárny na světě v ruském Usť Chantajska. Pro elektrárnu bude vyrábět vodní turbíny téměř za miliardu korun. ČTK to řekla mluvčí společnosti Nina Juránková.
15.3.
Více než 80 tun mrtvých ryb zahltilo lagunu v brazilském Rio de Janeiru, která má sloužit pro veslařské závody olympijských her v roce 2016. Rozkládající se vrstva ryb, pod níž na mnoha místech ani nebyla vidět voda, vytvořila ekologickou - i pachovou - noční můru pro Rio, napsal na svých internetových stránkách americký list USA Today.
12.3.
Už více než 3300 uhynulých vepřů vylovili dělníci z řeky, která zajišťuje dodávky vody pro čínské velkoměsto Šanghaj. Informovaly o tom místní úřady. Příčinu úhynu, ani odkud se zvířata ve vodě vzala, však zatím neznají.
11.3.
Více než 2200 mrtvých vepřů už vylovily úřady v čínském velkoměstě Šanghaji z řeky, která je jedním z hlavních zdrojů vody pro město. Uhynulí vepři se v řece začali objevovat v pátek a ve městě vypukly obavy z kontaminace vody.
11.2.
Nejčastější příčinou havárií na vodovodních řadech jsou teplotní výkyvy. V roce 2012 opravili zaměstnanci společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) celkem 4965 havárií na vodovodních řadech.
30.1.
Josefodolská přehrada v Jizerských horách, která je jedním ze dvou hlavních zdrojů pitné vody pro stotisícový Liberec, bude potřebovat za několik let opravu za řádově desítky milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.
28.1.
Většina problémů světa souvisí s vodou a světoví političtí vůdci by měli být aktivnější v boji proti nedostatku nezávadné vody. Na okraj nadcházejícího víkendového summitu Evropské unie a latinskoamerických a karibských států v Santiagu de Chile k tomu vyzval zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson.
21.1.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) v roce 2013 slaví 20. výročí svého založení. K výročí společnosti SVS připravila publikaci, mapující komplexně vývoj vodárenství v severních Čechách a historii SVS. Pojďme se podívat na krátkou ukázku z knihy o tom, jak tato vodárenská společnost začínala…
15.1.
Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2013 ve výši 1,16 miliardy korun.
7.1.
Obyvatelé města Chan-tan v severní Číně jsou od soboty bez dodávek vody. Ta byla přerušena poté, co do místní řeky unikla průmyslová chemikálie, informovaly dnes místní úřady, které citovala agentura AP.
16.12.
O více než desetinu zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Kvůli investicím do obnovy infrastruktury zvýší Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) cenu o 10,76 procenta. Cena vodného a stočného tak na Semilsku stoupne ze 71,33 Kč na 79 Kč za metr krychlový.
6.11.
Rekonstrukce čistírny v Ralsku navazuje na integrovaný projekt Čistá Ploučnice za více než 600 milionů korun. Jeho součástí byla rekonstrukce čistíren v České Lípě, Novém Boru, Jablonném v Podještědí, v Zákupech a Doksech a dostavba kanalizačních sítí v Kamenickém Šenově a Mimoni.
22.10.
Letos jde především o stavby v kategorii obnovy stávajícího majetku společnosti. V roce 2012 je plánován celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS ve výši 1,1 miliardy korun. Téměř 70% je určeno na obnovu stávajícího majetku společnosti a zbytek je určen na strategické, legislativou vyvolané investice.
13.8.
Novou úpravnu pitné vody staví ve Zdislavě na Liberecku Severočeská vodárenská společnost (SVS). Má obyvatelům Zdislavy zajistit jednat kvalitnější pitnou vodou, ale také dostatek vody hlavně v letních měsících, kdy zdejší zdroje nestačily a zásobování muselo být zajišťováno z náhradních zdrojů.
30.7.
Na kvalitní kohoutkovou jsme si zvykli velmi rychle, je běžnou součástí každého dne. Není tomu tak ale zdaleka všude. Pojďme se podívat do Mexika, kde si místní voda podle listu The New York Times nezískala důvěru místních obyvatel.
17.7.
Hlavním problémem sužujícím jordánskou zemědělskou výrobu je chronický nedostatek vody. O možnostech navázání spolupráce také ve vodohospodářství hovořil český premiér Petr Nečas na státní návštěvě jordánského premiéra Fájize Taráwna.
17.7.
Tentokrát vám v seriálu o kvalitě vody v zemích Evropské unie přinášíme přehled zpracovaný za léta 2005-2007 z Řecka. Pokud se tam chystáte na dovolenou, podívejte se, jak si pitná voda obecně stojí právě tam.
11.7.
Britské vodárny zrušily zákaz zalévání zahrad, který na jihu a jihovýchodě Anglie platil od dubna. Vodárenské společnosti žádaly o omezení spotřeby vody kvůli zimnímu suchu. Po přívalových deštích, které Británii v uplynulém týdnu zasáhly, ale oznámily, že se podařilo zásoby podzemní vody obnovit, napsal dnes server BBC News.
10.7.
Koloradská vodárenská společnost Denver water přišla s důmyslnou kampaní "Use only what you need" v rámci které velmi vtipným a neotřelým způsobem vybízí spotřebitele k tomu, aby neplýtvali pitnou vodou. Nenechte si ujít...
6.7.
Každý rok vyhlašuje Svaz vodního hospodářství ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací soutěž pod garancí Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí - Vodohospodářská stavba roku, kterou aktuálně dostala Severočeská vodárenská společnost a.s. za rekonstrukci čistírny v Jablonném v Podještědí.
29.6.
Rocker Lenny Kravitz proslavený svým hitem "Fly away" natočil video, které podporuje kampaň UNICEF "Tap project" na podporu zajištění pitné vody v rozvojových zemích a nabádá tak své fanoušky, aby přispěli jeden dolar, který pro ně není nic, ale jiným může hodně pomoci.
28.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) už převzala všech 20 čistíren odpadních vod, které musela rekonstruovat kvůli vstupu do EU. I s kanalizacemi stály dohromady 4,5 miliardy korun. Zhruba 750 milionů Kč mělo přijít z evropských fondů, jenže z toho už definitivně sešlo. ČTK to dnes potvrdil ředitel investičního oboru SVS David Votava.
22.6.
Evropská komise přišla s novou kampaní v rámci projektu "Generation awake" a spustila komické virální video s neurotickým kyblíkem u psychologa. Kampaň má za cíl zaměřit téma nadměrného zneužívání pitné vody a jiných životně důležitých zdrojů.
20.6.
V Paříži se společnost Eau de Paris může pochlubit krásnými karafami na vodu v různém provedení, které navrhl a nechal vyrobit designér Pierre Charpin. Že opravdu stojí za to z těchto nádob kohoutkovou vodu pít, si můžete ověřit v následujícím článku s obrázky.
12.6.
Ziskem 316,3 milionu korun skončilo hospodaření Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která zásobuje Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Většina z něj půjde na obnovu vodohospodářského majetku. O výsledcích valné hromady dnes informoval ČTK mluvčí SVS Jiří Hladík. V roce 2010 firma hospodařila s rekordním ziskem 555 milionů korun.
7.6.
Liberecký kraj rozdělí 15 milionů korun na podporu výstavby vodovodů a kanalizací v obcích s méně než 2000 obyvateli. Ne všichni uspěli, dotace musel navíc kraj zkrátit, protože dostal 22 žádostí za 23,6 milionu korun. Podporu nakonec získalo 19 žadatelů, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD). Rozdělení dotací musí ještě schválit zastupitelstvo.
23.5.
Intenzivní čerpání podzemních vod udělalo z Číny úplný ementál, který místy hrozí půdními sesuvy. Tento jev podle geologů dále zhoršují urbanizace a důlní aktivity, píše agentura AFP.
4.5.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zřejmě definitivně přišla o dotaci 600 až 750 milionů korun na rekonstrukce čistíren odpadních vod. Vyplývá to z vyjádření, která získala ČTK od SVS a ministerstva životního prostředí. SVS se zlobí na ministerské úředníky, že ji při čerpání dotací navedli do slepé uličky a že chybějící peníze musí zaplatit odběratelé vody.
4.5.
Zeptali jsme se Ing. Milana Hejduka, předsedy Rady sdružení VHS Turnov, vlastníka vodárenské infrastruktury v dané oblasti. Sdružení zastupuje více než dvacet obcí (např. Turnov, Semily, Rokytnice nad Jizerou, Jilemnice), provozovatelem infrastruktury jsou Severočeské vodovody a kanalizace Teplice.
3.5.
Liberecký kraj pomůže Raspenavě s financováním výstavby nové kanalizace. Na projekt za 324,5 milionu korun přidá kraj městu 25 milionů. Novináře o tom dnes informoval liberecký hejtman Stanislav Eichler. Bez pomoci kraje by třítisícové město nebylo zřejmě schopno zajistit povinnou spoluúčast, své rezervy použilo na spolufinancování oprav škod po povodních.
16.4.
Veolia Voda uzavřela v Paříži partnerskou smlouvu s New York city na podporu optimalizace kvality jeho veřejných vodovodů a kanalizací.
5.4.
Investice za 437 milionů korun připravuje Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je dominantním dodavatelem pitné vody ve Frýdlantském výběžku a zajišťuje tam i čistění odpadních vod. Většina peněz na investice je určena na modernizaci dvou klíčových úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoce.
2.4.
První Kanadská universita se připojila k sabotování pití balené vody už v roce 2009. Seznam dalších škol podporujících pití vody z kohoutku se od té doby významně rozrostl....
29.3.
Ekologická, čistá a zároveň velmi levná – to vše je voda z kohoutku, která nyní čím dál více získává na přitažlivosti. A přitom to není nedostatkové zboží. Najdeme ji všude. Například na francouzských stolech...
22.3.
U příležitosti Světového dne vody otevírají Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. každoročně brány do úpraven a čistíren vod. Nenechte si ujít tento tip na zajímavý víkendový výlet.
19.3.
Hnutí Česko pije z vodovodu uveřejnilo anketu na téma jak moc se pije kohoutková voda v zahraničí. Výsledky jsou jednoznačné, v zahraničí se všude, kde to jen lze, dává více přednost pití vody kohoutkové než balené.
13.3.
Lidstvo v poslední době "revolučně" zvýšilo objem vody odčerpávané z podzemních zdrojů a ohrozilo tak přirozenou obranyschopnost přírody před suchem.
13.3.
Na otázku "Co si dáte k pití"? můžeme dnes už čím dál častěji slyšet "Vodu z kohoutku!" Vyžadují ji lidé v celé zemi a restaurace se této poptávce začínají přizpůsobovat i nabídkou.
7.3.
Rozvojové státy už dosáhly cíle plánovaného na rok 2015 a "drasticky" snížily počet lidí bez trvalého přístupu ke zdrojům čistší vody. Podle zprávy, která byla dnes zveřejněna v newyorském sídle OSN, bylo tohoto cíle dosaženo hlavně díky úsilí Indie a Číny. Přístup k pitné vodě nyní podle OSN má devět z deseti obyvatel Země.
5.3.
Významná východoindická řeka Brahmaputra, která pramení v čínském Tibetu, v poslední době nápadně vyschla. Místní obyvatelé a úřady podezírají Čínu, že tok odklonila jiným směrem nebo na něm postavila nějakou umělou překážku. Peking dnes ujistil Dillí, že řeku využívá minimálně.
14.2.
Mrazy dál ničí vodovodní potrubí na severu Čech, dnes dopoledne je v Ústeckém a Libereckém kraji bez vody minimálně 15.000 lidí. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují od rána více než desítku větších havárií. Jakmile jednu odstraní, praskne voda jinde.
9.2.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) ve svém regionu v posledních letech významně investovala. Celkový objem dokončených projektů činí 4,6 miliardy korun. Problémy s přidělením evropských dotací vyvolávají otázky ohledně zachování solidárnosti cen v tomto regionu. Nový ředitel však tuto možnost odmítá.
25.1.
Novým generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti je od úterý Bronislav Špičák. Oznámila to Severočeská vodárenská společnost (SVS). V minulých dnech bylo výběrové řízení na pozici generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti ukončeno.
17.1.
Severočeská vodárenská společnost v těchto dnech dokončila poslední stavbu projektu Čistá Ploučnice. Bylá jí celková rekonstrukce čistírny odpadních pro město Česká Lípa. Čistírna za 255 milionů korun je největší investiční stavbou společnosti v Libereckém kraji.
17.1.
V Severočeské vodárenské společnosti (SVS) skončil na konci prosince její ředitel Miroslav Harciník. Někdejší náměstek ústeckého primátora za ODS odešel na vlastní žádost a jeho nástupce by mohl být znám na konci ledna. ČTK to řekl mluvčí firmy Jiří Hladík.
12.1.
Čistírna odpadních vod se má stavět na území místní části Kokonín. Spor mezi městem Jablonec nad Nisou a přípravným výborem referenda v Kokoníně vznikl kvůli spojení dvou rozdílných problémů, které mělo referendum vyřešit.
11.1.
Frýdlanští obyvatelé za vodu platí v Libereckém kraji nejvíce, aktuálně jsou i čtvrtí nejdražší v republice, přestože zdejší vodné je přece jedno z nejnižších. Důvodem je zaniklý textilní průmysl, který "živil" místní čistírny odpadních vod.
10.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod v České Lípě. Stavba za 255 milionů korun byla poslední a největší akcí integrovaného projektu Čistá Ploučnice, který řešil nedostatky v kanalizaci a čištění odpadních vod v sedmi městech na Českolipsku.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
5.1.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje letos do rozvoje a modernizace vodárenské infrastruktury 1,18 miliardy korun. Investice zajistí firma z vlastních zdrojů, zhruba 40 procent peněz je určeno na investice nutné ke splnění evropských norem, 60 procent poslouží k obnově zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Jiří Hladík.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
21.12.
Nová australská kampaň nabádá restaurace, kavárny a bary, aby nabízeli zákazníkům vodu z kohoutku - bezplatně či za drobný poplatek. Oplátkou dostanou podniky zdarma karafy, informační nálepky a cedule.
12.12.
Severočeská vodárenská společnost na Českolipsku dokončuje stavbu převedení odpadních vod ze Sosnové na čistírnu odpadních vod v České Lípě. Odpadní vody ze Sosnové byly původně odváděny kanalizací do čistírny odpadních vod z roku 1977, jejíž stavební i technologická část byla zastaralá.
6.12.
Dostavbu kanalizace a modernizaci čistírny odpadních vod dohromady za 33 milionů korun připravuje oblíbené krkonošské středisko Vítkovice. V malé obci na Semilsku sice žije jen 410 stálých obyvatel, v zimní sezoně se ale tento počet zvyšuje i více než šestinásobně.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
23.11.
O rekordních 13 procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) zvyšuje cenu o devět procent. Další čtyři přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent.
22.11.
Hackeři údajně začátkem listopadu napadli systém, který zajišťuje dodávky pitné vody pro tisíce občanů státu Illinois. Podle BBC se jim podařilo z provozu vyřadit pumpu tím, že ji rychle vypínali a zapínali. Útok již vyšetřuje americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
16.11.
Setkání s Thibaultem Lamarquem je v současném nepříznivém ekonomickém prostředí povzbuzující a příjemné.
10.11.
Hněv zvyšuje odvahu zaměstnanců pařížských vodáren. Po první varovné stávce, která proběhla před dvěma týdny, zaměstnanci veřejné instituce odpovědné za hospodaření s vodou v hlavním francouzském městě se opět vydali do ulic, aby vyjádřili své požadavky.
8.11.
Byla mu slavnostně udělena v Londýně jako účastníkovi nejnovějšího ročníku jedné z nejvýznačnějších světových soutěží autorů přírodních snímků, konajícího se pod titulem 2011 Veolia Environment Wildlife Photographer of the Year.
5.10.
V Turnově na Semilsku dnes skončily práce na dostavbě kanalizace za zhruba 370 milionů korun. Turnovská část byla největší akcí miliardového projektu Čistá Jizera, který řešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod i v Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou.
19.9.
V Rokytnici nad Jizerou na Semilsku skončily práce na dostavbě kanalizace a vodovodu za bezmála 185 milionů korun. Akce spolufinancovaná z evropských fondů je součástí miliardového projektu Čistá Jizera.
5.9.
Novou kanalizaci a moderní čistírnu odpadních vod získala díky podpoře z Evropských fondů Lomnice nad Popelkou na Semilsku.
23.8.
Kongresové a výstavní centrum ve Stockholmu tento týden hostí více než 2000 účastníků světového týdne vody (World Water Week 2011) ...
8.8.
Uspěla ve velké konkurenci světových businessmanů stejně jako v oboru, kde dominují převážně muži. Olivia Lum pochází ze Singapuru a dnes její firma působí také v Číně, na Blízkém východě a v severní Africe.
27.7.
Dostavba kanalizace a rozšíření čistírny odpadních vod v Benecku na Semilsku pomůže zlepšit kvalitu vody v Jizeře. Nynější čistička v obci, která je jedním z oblíbených lyžařských středisek v Krkonoších, už hlavně v zimní sezoně nestačila potřebám. Kapacita čistírny se zdvojnásobí, což by mělo umožnit napojení nových objektů.
26.7.
Zhruba o dva měsíce déle trvala výstavba nové kanalizace v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Důvodem byly ničivé povodně, které loni v srpnu postihly více než polovinu Libereckého kraje. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která stavbu financuje, musela odvolat zhotovitele a zapojit ho do oprav poškozených vodovodů a kanalizací v jiných částech kraje.
12.7.
Americká pediatrická akademie (AAP) varuje před následky konzumace energetických nápojů zejména u dětí. Znovu se tak otevřela debata ohledně škodlivosti životabudičů...
29.6.
Zastupitelstvo obce Dolánky nad Ohří se na červnovém zasedání rozhodlo požádat Severočeskou vodárenskou společnost (SVS) o spolufinancování rekonstrukce vodovodní sítě u silnice.
24.6.
Družice Cassini získala doposud nejlepší důkaz, že pod ledovou krustou Saturnova měsíce Enceladu jsou velké zásoby slané vody. Sonda to podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistila přímou analýzou ledových krystalků bohatých na sůl, které do prostoru z měsíce rozptýlil gejzír prachu a plynů.
20.6.
Obyvatelé odlehlé osady v severní Indii mají jen málo spojení s okolním světem. Žijí v hliněných chatrčích s doškovými střechami. Elektřinu mají k dispozici jen dvě hodiny denně. A internet? Co to je?
17.6.
Na krabičkách od cigaret najdete v Austrálii odstrašující fotografie zkažených zubů či plic zničených rakovinou. V letošním roce by se mohly na obalech slazených nápojů objevit obrázky odhalující následky konzumace těchto nápojů.
31.5.
V Jilemnici na Semilsku byla dnes slavnostně ukončena modernizace úpravny vody za více než 30 milionů korun. Projekt spolufinancovaný ministerstvem zemědělství a Libereckým krajem zajistí bezpečné a spolehlivé dodávky kvalitní pitné vody pro šestitisícové město.
9.5.
V Novém Boru na Českolipsku skončila rekonstrukce čistírny odpadních vod. Akci za 125 milionů korun financovala Severočeská vodárenská společnost (SVS). Rekonstrukce je jednou ze strategických investic, které si vyžádaly přísné evropské normy na kvalitu čištění odpadních vod.
27.4.
Více než 1 600 lidí se zapojilo do projektu Forty Days of Water. Během 40 dní vynechali ránní kávu a odpustili si i večerní sklenku vína. Místo toho pili vodu z kohoutku. Peníze, které ušetřili se rozhodli věnovat na pomoc Ugandě.
20.4.
Městská společnost Tepvos Ústí nad Orlicí vyhrála letitý soudní spor s firmou Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí. Ta má podle rozhodnutí soudu ústecké společnosti vyplatit více než 12 milionů korun.
18.4.
Jedinečnou možnost spatřit město z vrcholku vodárenské věže měli v sobotu lidé v Českých Budějovicích v rámci Dne památek. Zpřístupněné vodárenské památky jsou po celé ČR velkou atrakcí. Velký úspěch sklízí každoročně např. prohlídky Podolské vodárny.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
12.4.
Jilemnice na Semilsku má moderní čistírnu odpadních vod. Nákladnou modernizaci zastaralé čističky financoval místní výrobce střívek pro potravinářská průmysl společnost Devro (dříve Cutisin).
8.4.
Využití nanočástic železa v boji proti toxickým sinicím testují vědci Technické univerzity Liberec v projektu zaměřeném na využití nanomateriálů při ochraně životního prostředí. Železo dokáže velmi efektivně buňky sinic zničit, navíc na sebe umí vázat fosfor, který růst sinic podporuje.
4.4.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes řekl, že Indie by se měla zabývat tajícími ledovci na tibetské plošině, protože vodu, která odtud stéká, používají miliony Indů.
30.3.
Pepsi představila novou lahev vyráběnou z prosa, borové kůry a kukuřičných klasů. Od příštího roku by měla nahradit PET lahve, ve kterých Pepsi své nápoje prodává.
22.3.
Dnes odpoledne na pražském Václavském náměstí můžete vystát tu nejdelší frontu na WC! Potkáte zde známé moderátory a herce, kteří se rozhodli upozornit na nedostatek čisté vody ve světě. Výtěžek akce poputuje do programu UNICEF Voda-Sanitace-Hygiena.
9.3.
Rekonstrukci čistírny odpadních vod v Ralsku na Českolipsku zahájila dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS). Investice za 94 milionů korun zajistí čištění odpadních vod nejen pro část Hradčany, ale také pro nedalekou Mimoň, kde žije bezmála 6800 obyvatel, a umožní napojit i další obce.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
23.2.
Jak varuje zpráva Světového ekonomického fóra (WEF), v letošním roce by se mohly výrazněji projevit problémy s dostupnosti pitné vody, potravin a energetických zdrojů...
21.1.
Blížící se vyčerpání přírodních zásob ropy už nás nemusí ohrozit. Umíme totiž získat biopalivo z odpadních vod!
14.1.
MŽP se dnes ohradilo proti kritice Severočeské vodárenské společnosti (SVS), podle které bezvládí na ministerstvu zdržuje čerpání peněz z evropských fondů. Podle ředitele SVS Miroslava Harciníka ministerstvo prakticky zastavilo jednání o čerpání evropských dotací na investice, v nichž jen jeho firmě leží asi 600 milionů korun.
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
3.1.
Více než 40 tisíc domácností je stále bez dodávek pitné vody, po rekordních mrazech totiž popraskalo potrubí. Nezvykle nízké teploty a husté sněžení zasáhly i další části Británie.
20.12.
Coca Cola, Pepsi i Dr. Pepper se zapojily do kampaně Pryč s kaloriemi, aby podpořili schválení zákona, který je součástí kampaně Michelle Obamové proti dětské obezitě. Ten omezuje prodej slazených nápojů ve školních nápojových automatech....
9.12.
Robert Roy Britt, redaktor internetového serveru LiveScience.com, tvrdí, že jednoho dne budou miliony Američanů pít vlastní moč. Tím se vyjádřil k nedostatku vody na jihozápadě USA. Jakkoli může jeho připomínka znít odporně, technologii filtrování moči už využívají například astronauté NASA a obyvatelé Kalifornie...
3.12.
Křišťálové karafy od designérů Jiřího Pelcla a Daniela Piršče s africkým motivem budou krásným vánočním dárkem pro vaše přátelé a ještě pomůžete lidem v Etiopii k čisté a zdravé vodě.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
28.9.
Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
23.9.
Italská Cinque Terre je další oblastí, kde platí zákaz PET lahví. Následuje australský Bandanoon, kde se podobný projekt osvědčil. Podobné aktivity se objevují i v Paříži. Jsou tato místa jen pouhou kapkou v moři nebo je to start nového trendu vody bez PET lahví?
10.8.
Řada zdrojů pitné vody je po záplavách v severních Čechách poškozená, nebo je v nich voda nekvalitní.
12.7.
V nehostinném podnebí Afghánistánu jsou kárezy (zavlažovací systémy) jedním z mála způsobů, jak lidem zajistit dostatek vody. Jejich rekonstrukce je mimo jiné úkolem českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar.
12.7.
V Kořenově na Liberecku váhají se stavbou nové kanalizace. K projektu se totiž váže příliš vysoká spoluúčast a tím pádem nutná půjčka, která by znamenala extrémní zadlužení obce na dalších patnáct let.
2.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do roku 2015 do modernizace a obnovy svého majetku 7,148 miliardy korun, rozhodli dnes akcionáři na valné hromadě společnosti. Kvůli tomu plánuje v příštích letech také zdražení vody.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
30.3.
Transparency International se dlouhá léta pasuje do role samozvaného mravokárce a zarytého bojovníka s korupcí a netransparentním chováním na té nejvyšší mezinárodní úrovni.
4.2.
Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury Severočeské vodárenské společnosti (SVS) v roce 2010 je plánován ve výši 1,45 miliardy korun.
14.1.
Velké vodárenské společnosti, jako je francouzská Veolia a Suez Environnement, německá RWE, britští United Utilities nebo Severn Trent, či španělský Agbar, zásobují 160 milionů osob pitnou vodou a jsou přínosem i v rozvojových zemích. Informuje o tom francouzský deník Le Monde.
4.12.
Jak vyplývá z přehledu Global Water Intelligence 2009 (GWI), ceny vodného a stočného ve světě stále rostou. Za uplynulý rok nejvíce zdražovalo Rusko, nezměněnou cenovou hladinu dokázalo udržet pouze Japonsko.
4.12.
Podle světové rady pro vodu se odhaduje, že k roku 2015 vzroste počet obyvatel postižených nedostatkem vody na 3,5 miliardy. Jaká je spotřeba vody v ČR a ve světě? A kolik se v rozličných koutech naší planety za vodu platí?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE