Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Lesy Český Krumlov vybudují 50 tůní, které zadrží vodu v lesích

Lesy Český Krumlov vybudují 50 tůní, které zadrží vodu v lesích

Lesy města Český Krumlov chtějí v příštích pěti letech obnovit a vybudovat 50 tůní, které zadrží vodu v lesích. Soustavu prvních čtyř zřídily v části Spolí. Většinou to budou nové tůně, náklady jsou několik tisíc korun. Firma loni vytěžila 7000 metrů krychlových dřeva, z toho asi tisíc metrů krychlových kůrovcového.

Těžbu zastavila v září, kvůli nízkým cenám na trhu. ČTK to řekl jednatel lesů Miroslav Štoll.

Kaskáda prvních čtyř tůní je ve Spolí. Napájí ji voda přitékající z výše položených míst a podzemní voda. Tůně jsou velké 6 x 8 metrů, hluboké metr až 1,2 metru. Podle firmy zlepšily vodní režim v lese a mikroklima. Zadrží zhruba 25.000 litrů vody. Poslouží i jako domov pro živočichy a rostliny vázané na vodu, jako napájení lesní zvěře a podpoří ekologickou rovnováhu.

"Zásadní je najít vhodné lokality, kde nám to umožní přírodní podmínky, protože většina našich lesů je ve stráních, ve svažitých terénech. Například vltavské stráně, levý a pravý břeh Vltavy nad a pod Českým Krumlovem, tam žádnou tůň neuděláme, protože je to příkré a ani se tam nevyskytuje žádný pramen. Nejnáročnější je to vymyslet, pak je to na zručnosti člověka, který sedí v bagru," řekl Štoll. Na podzim chce společnost dokončit dvacátou tůň.

Loni vytěžila firma necelých tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví, zatímco předloni kolem šesti tisíc. Pokles příznivě ovlivnilo počasí, podle Štolla hlavně květen a červen, kdy bylo chladno a vlhko. V roce 2019 prodával podnik metr krychlový kůrovcového dříví za 1100 Kč, loni byla cena ještě nižší. "Teď jsme se odrazili ode dna, s cenami stoupáme, jsme nad cenami loňského prvního pololetí," řekl Štol.

V roce 2020 vytěžila firma 7000 metrů krychlových dříví, z toho bylo asi 5000 metrů krychlových z polomů. V září těžby zastavila, kvůli nízkým cenám dřeva na trhu. Pomohla i soukromým vlastníkům lesů, pro ně vytěžila asi 3000 metrů krychlových.

Podnik má pět stálých zaměstnanců a najímá si živnostníky pro práce v lese. Obhospodařuje 1300 hektarů lesů. V roce 2019 měl čistý obrat 25,4 milionu Kč a zisk po zdanění 1,5 milionu, jak vyplývá z výročnízprávy. Za loňský rok čeká podle Štolla také zisk, i díky dotacím ministerstva zemědělství.

Foto: Wikipedia, Filip Jirsák, licence

1. 4. 2021 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE