První část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí, který zodpovídá za Operační program Životního prostředí (OPŽP) v jeho stávajícím i novém programovém období. Tentokrát se věnujeme zejména stávajícímu období 2007–2013, problémům v administraci a možnostem řešení.
V rámci tzv. Fázovací výzvy mají vlastníci vodárenské infrastruktury šanci získat dotace na část projektu, která bude realizována do konce roku 2015. Další část by mohla být financována z nového OPŽP. Pro příjemce dotace může být poměrně riskantní zahájit projekt s tím, že není jasné, za jakých podmínek bude "druhá část" dotací vyplacena a zda vůbec na ni budou mít nárok. Co byste těmto žadatelům poradil? Jak je přesvědčit, aby projekt realizovali a o dotace se přihlásili?
Především je nutné upozornit, že tzv. fázovací výzvu je nutné vnímat jako určitou „možnost poslední záchrany“ pro projekty ve velmi vysokém stupni připravenosti, které ale mají problém s tím, že je není možné celé realizovat do konce doby uznatelnosti nákladů. Považuji za vhodné diskutovat tyto projekty s odpovědnými pracovníky Státního fondu životního prostředí ČR.
Již v tuto chvíli lze říci, že v návrhu programového dokumentu (PD) nového OPŽP 2014-2020 je oblast vyhlášené tzv. fázovací výzvy pokryta, nicméně celý PD je ve vysokém stupni připravenosti a bude podroben před jeho schválením diskuzi s Evropskou komisí. Pro žadatele, kterým bude v rámci tzv. fázovací výzvy v OPŽP 2007-2013 vydáno na projekt Rozhodnutí o poskytnutí dotace, a kteří budou v tomto období čerpat podporu na první fázi projektu, bude umožněno Řídicím orgánem podat žádost o podporu do OPŽP 2014-2020, což Řídicí orgán reflektuje v návrhu PD OPŽP 2014-2020.
Z celkové alokace 53,2 mld. Kč, byla dosud schválena podpora pro 1 334 projektů ve výši 50,4 mld. Kč. Dosud bylo ale žadatelům proplaceno jen 23,7 mld. (44,5 %) a zcela dokončeno jen 206 projektů v hodnotě 7,3 mld. Kč (13,7 %). U jak velké části již schválených projektů hrozí, že nebude dotace vyplacena? Je to minoritní, nebo spíše majoritní problém?
S ohledem na obvykle delší dobu implementace vodohospodářských projektů toto riziko vnímáme a lze jej označit za podstatný problém. Snažíme se jej různými opatřeními, jako právě např. fázovací výzvou, minimalizovat, ale v tuto chvíli je obtížné předjímat budoucí vývoj. Do velké míry závisí budoucí vývoj na příjemcích dotace a jejich schopnosti implementovat již schválené projekty v jimi předpokládaných termínech. Jako jeden z klíčových faktorů neuspokojivého čerpání této osy považuji chybějící odvahu odnímat dotace těm projektům, které několikrát porušily deklarované termíny a nečerpaly dotace, čímž se zásadně zkreslila celková bilance této prioritní osy.
Lze předpokládat, že v případech, kdy z důvodu prodlev v administraci projektů již nelze považovat harmonogram implementace projektu za realistický, bude nutné ze strany poskytovatele odstupovat od realizace projektu. Tyto případy jsou samozřejmě řešeny v úzké spolupráci mezi Státním fondem životního prostředí a zástupci dotčených projektů.
Do jaké míry jsme si tento problém způsobili příliš složitým způsobem administrace v rámci ČR a do jaké míry tento stav ovlivňují přísné podmínky ze strany EK.
Další příčinou neúspěšného čerpání této osy byla absence vyhlašení výzvy pro oblast ochrany povrchových vod v roce 2011, tyto prostředky nyní chybějí v systému a propadají evropské prostředky kvůli tzv. Automatickému zrušení závazku (v letech 2013 a 2014).
Současný stav implementace je samozřejmě ovlivněn celou řadou dalších faktorů, které se průběžně objevovaly v průběhu administrace OPŽP od roku 2007. Nastavení podmínek přijatelnosti vodohospodářských projektů dle požadavků EK nelze považovat za problém, ale naopak je nutné je vnímat jako předpoklad, který musel být splněn, aby bylo možné o financování vodohospodářských projektů z OPZP vůbec reálně uvažovat. Toto potvrzuje i aktuální postoj EK v souvislosti s přípravou programového období 2014-2020. Nelze ovšem zastírat, že administrace projektů nebyla ideální, a pevně věříme, že získané zkušenosti uplatníme při administraci projektů v období 2014-2020. Jako konkrétní oblast mohu zmínit určitě snahu Řídicího orgánu o informování potenciálních žadatelů v připravovaných výzvách a podporovaných opatřeních v delším časovém horizontu, aby byl větší prostor na kvalitní přípravu projektů, v této oblasti vnímáme velké rezervy.
Co bude následovat, pokud se nepodaří “zadministrovat” a realizovat schválené projekty?… Přijde ČR o zbytek dotací, nebo budou přesunuty do jiných oblastí, k jiným účelům?
Jak jsem naznačil již výše, rizika možné ztráty finančních prostředků jsou na úrovni Řídicího orgánu vnímána, proto jsou připravovány i alternativní scénáře, které počítají s převedením části prostředků do prioritních os, kde je předpoklad jejich vyčerpání. Je nutné si ale uvědomit, že v tomto případě hovoříme o finančních prostředcích v řádech miliard Kč a není jednoduché nalézt potřebnou absorpční kapacitu mezi projekty, které budou dokončeny v horizontu zhruba 1 roku, a proto je situace velmi komplikovaná a možná ztráta části prostředků skutečně hrozí.
Druhou část rozhovoru přineseme příští týden.
2.2.
Letošní ročník konference se pokusí objektivně uchopit výhody a nevýhody jednotlivých provozních modelů VaK v ČR a poskytnout tak zástupcům měst a obcí ucelený pohled na problematiku výběru nejvhodnějšího modelu provozování. Konference se uskuteční v pražském hotelu DAP 12. února 2015.
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
6.11.
Dne 5. 11. 2020 proběhla druhá část webkonference Provoz vodovodů a kanalizací, kterou pořádá SOVAK ČR, a to Odpadní voda.
3.11.
Dne 3. 11. 2020 se sešli účastníci webkonference Provoz vodovodů a kanalizací, kterou pořádá SOVAK ČR, a to poprvé v online vysílání.
Webkonference Provoz vodovodů a kanalizací je rozprostřena do tří dnů 3., 5. a 10. listopadu a nabízí bohatý odborný program sestávající z 23 přednášek.
2.3.
Na protipovodňová opatření v Česku šla v letech 2016 až 2018 jen třetina předpokládaných investic, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Více než polovina ze 135 opatření, která ministerstva životního prostředí a zemědělství navrhovala na léta 2015 až 2021, tak podle kontrolorů do konce roku 2021 ani nezačne.
18.2.
Připoměňme si výstupy z tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury v Hotelu DAP, kterou pořádá společnost BIDS. Mimo jiné nás zaujalo vystoupení ředitele SOVAK ČR Oldřicha Vlasáka, náměstka Ministerstva životního prostředí Jana Kříže a předsedy představenstva Vodárenské akciové společnosti Jindřicha Krále.
30.1.
Průměrné platby za vodné a stočné letos meziročně vzrostou o 3,6 procenta, budou se tak pohybovat mezi 90 a 92 korunami za metr krychlový vody. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Ceny tak zrychlily růst, loni průměrné zdražení činilo 3,2 procenta. Hlavním důvodem letošního zdražení je inflace, která loni činila 2,8 procenta.
8.11.
Letos slaví SOVAK ČR výročí 30 let od svého založení a 5. 11. 2019 na slavnostním večeru právě probíhající oborové konference Provoz vodovodů a kanalizací v Plzni byla předána významná ocenění.
8.11.
Ve dnech 5.–6. listopadu 2019 proběhl 17. ročník významné oborové konference Provoz vodovodů a kanalizací 2019 v Plzni, kterou uspořádalo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., pod záštitou Ing. Miroslava Tomana, CSc., ministra zemědělství, Mgr. Richarda Brabce, ministra životního prostředí, Ing. Josefa Bernarda, hejtmana Plzeňského kraje a Mgr. Martina Baxy, primátora města Plzně.
19.6.
Letošní mezinárodní výstava Vodovody kanalizace 2019 opět ukázala, že hospodaření s vodou nejen v obcích a městech, ale i v průmyslu, je stále vážnější téma. Tento fakt potvrzuje zájem vystavovatelů a především návštěvníků.
23.5.
21. ročník výstavy Vodovody – kanalizace 2019 již zná své nejlepší exponáty. Uspěla bezvýkopová technologie společnosti Reline Europe AG, průtokový cytometr SIGRIST BactoSense i inspekční kamera SIGRIST – PHOTOMETER AG. Dnes tradiční výstava pokračuje svým třetím dnem.
5.4.
Ve světle některých alarmujících vyjádření o nedostatečné kvalitě kohoutkové vodě a zastaralých sledovaných parametrech uvedl SOVAK ČR následující stanovisko.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
20.2.
S Miloslavem Vostrým, předsedou představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR), jsme si povídali o podstatných tématech českého vodárenství – regulaci, suchu, stavu infrastruktury, benchmarkingu, dotacích i ceně vody.
30.1.
Co znamená novela vodního zákona pro 6 500 odlehčovacích komor v České republice? Přečtěte si aktuální stanovisko Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR).
30.1.
V České republice se v roce 2019 bude průměrná výše plateb za vodné a stočné pohybovat v rozmezí 88–90 Kč za m3. Vyplývá to z údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR).
21.8.
V poslední době jsme opět svědky řady debat nad úrovní výše plateb za vodné a stočné. Prakticky napříč celým politickým spektrem panuje vzácná shoda, že cena vody v České republice je vysoká, či přímo řečeno „voda je drahá“ a naši občané platí jednu z nejvyšších cen v Evropě. Ale je tomu skutečně tak? Pojďme se podívat na analýzu Filipa Wannera.
14.8.
Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.
13.8.
V poslední době SOVAK ČR zaznamenal několik vybraných zpráv věnující se problematice zásobování pitnou vodu, které by rád okomentoval a uvedl na pravou míru.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
18.6.
Sdružení oboru vodovodu a kanalizací ČR, z.s., dlouhodobě upozorňuje na vysoké daňové zatížení vodného a stočného současnou 15% sazbou DPH a velice vítá uvažovaný návrh na snížení této sazby.
13.6.
Představenstvo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., (SOVAK ČR) zvolilo 12. 6. 2018 nového předsedu Ing. Miloslava Vostrého. Nahradil tak odstupujícího předsedu Ing. Františka Baráka, ředitele VaK Hradec Králové, a.s., který funkci zastával celých 12 let a zůstává dále členem představenstva.
21.3.
Desítky akcí spojených s oslavami Světového dne vody připravují plošně po celé zemi vodohospodáři v ČR. Zájemci tak budou moci navštívit například běžně nepřístupné prostory přehradních nádrží nebo laboratoře a areály vodohospodářských společností a dozvědět se celou řadu zajímavých údajů o vodě, její distribuci, čištění a kvalitě.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
16.11.
Dne 7. listopadu v Clarion Congress Hotel Ostrava při příležitosti konference Provoz vodovodů a kanalizací 2017 uspořádalo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., tiskovou konferenci ke Stavu vodárenství v ČR a očekávanému vývoji. Aktuální informace zprostředkovali zástupci SOVAK ČR i dvou resortních ministerstev.
15.11.
S postupným rozvojem využívání jiných druhů vod než je voda pitná (srážkové vody, šedé vody), ať již v průmyslu, či domácnostech, vzniká stále častěji potřeba jejich přesného měření. Příkladem může být dotační titul SFŽP ČR Dešťovka, který počítá s využíváním srážkových vod v domácnostech.
8.11.
Ve středu pokračuje konference Provoz vodovodů a kanalizací 2017 v Ostravě. Pořádatelem této významné vodohospodářské akce je již tradičně Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR. Na druhý den připravili organizátoři přednáškový program v dvou oddělených sekcí.
30.10.
Co vás čeká příští týden na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Ostravě? Prezentace P. Punčocháře o zapojení SOVAK ČR do koncepce před následky sucha, F. Kožíšek pohovoří o aktuálních změnách hygienické legislativy pro pitnou vodu a Ž. Macková z MŽP se bude věnovat tolik diskutovanému benchmarkingu. Kompletní program naleznete po kliknutí.
27.10.
Dne 26. 10. 2017 podepsali zástupci dvou etablovaných institucí na trhu zabývajících se pitnou a odpadní vodou, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s., (SOVAK ČR) a Asociace pro vodu ČR z.s. (CzWA) memorandum o spolupráci. Za SOVAK ČR dokument podepsal předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s., Ing. František Barák a za Asociaci pro vodu ČR z.s. doc. Ing. David Stránský, Ph.D.
27.10.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) chce více mluvit do přípravy vodárenské a vodohospodářské legislativy. Stalo se proto členem Hospodářské komory ČR, řekli včera na setkání s novináři předseda představenstva sdružení František Barák. Společenství označuje některé normy státní správy za vytvořené od stolu bez znalosti praxe.
8.9.
SOVAK ČR dlouhodobě sleduje vývoj v oblasti identifikace přítomnosti nových znečišťujících látek (tzv. emerging pollutants) ve vodách a spolupracuje na přípravě legislativního rámce a regulace jak v přímo v ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Ministerstvem zdravotnictví, tak i v EU prostřednictvím aktivního členství v celoevropské asociaci
6.9.
S využitím podkladů MUDr. Františka Kožíška, CSc. ze Státního zdravotního ústavu vydal SOVAK ČR materiál k rizikům spojeným s využíváním srážkových či recyklovaných vod v domácnostech a jiných pobytových prostorách.
24.8.
Nedávno schválená „Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky“ představuje podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) první, skutečně systémový dokument, jehož naplňování může pomoci ke zlepšení stavu naší krajiny, zdrojů vody a k lepšímu a dlouhodobě stabilnímu zásobování obyvatel ČR kvalitní pitnou vodou.
23.8.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) bude doporučovat Státnímu fondu životního prostředí, aby v novém kole dotačního programu Dešťovka v případě využívání dešťové vody pro splachování na záchodě byly nutné smlouvy mezi příjemci dotace a provozovatelem kanalizace.
31.7.
SOVAK ČR vítá schválení Koncepce ochrany před následky sucha a bude podporovat opatření, která reálně pomohou k minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody v České republice. Celkové shnrutí koncepce naleznete v závěru článku.
20.7.
Podle SOVAK ČR jsou měrná čísla roční potřeby vodyvíce než vyhovující stávajícím potřebám účtování odebrané pitné vody, která nebyla změřena vodoměrem. Podrobné stanovisko naleznete v přiloženém článku.
2.6.
Návrh novely zákona č. 254/2001 Sb. (vodní zákon), předložený Ministerstvem životního prostředí a projednávaný v současnosti v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, nově kategorizuje odlehčované vody z jednotných kanalizací jako vody odpadní.
23.3.
V přesném znění přinášíme stanovisko Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) ke dvousložkové ceně vody, které sdružení prezentovalo na setkání vodohospodářů ke Světovému dni vody v Kongresovém centru Praha.
23.3.
Mezinárodní den vody, vyhlášený poprvé OSN v roce 1997 se koná každoročně 22. března. Tato událost pravidelně upozorňuje na nutnost chránit a rozumně nakládat s dostupnými vodními zdroji. Letošním tématem je poprvé i odpadní voda, která je čím dále více vnímána i jako zásobní zdroj cenných nutrientů.
9.2.
V úvodním proslovu Františka Baráka, předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), na konferenci Financování vodohospodářské infrastruktury v pražských Dejvicích opět zazněl apel na snížení sazby DPH u vodného a stočného. Pojďme si připomenout, jak se DPH v posledních letech vyvíjela a jaká je její výše v jiných evropských zemích.
3.2.
Obor vodovodů a kanalizací je ve velmi dobrém stavu, i když vyžaduje velké investice, říká ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák. Nejen o těchto tématech se bude hovořit na mezinárodní výstavě Vodovody-kanalizace, kterou Sdružení pořádá ve dnech 23. – 25. května v Praze.
11.1.
Dobrou zprávu pro českého spotřebitele oznámil ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) Ing. Oldřich Vlasák. Na základě stanovení výše cen vodného a stočného společností provozující vodovody a kanalizace v ČR lze konstatovat, že cena vody se v letošním roce bude zvyšovat jen nepatrně, v některých případech dochází i ke snížení cen.
19.12.
V úplném znění přinášíme stanovisko SOVAK ČR k návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERU), kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie
8.12.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) zareagovalo na závěry vládního dokumentu Analýza odlivu zisků: Důsledky pro českou ekonomiku a návrhy opatření. V přesném znění přinášíme stanovisko, které bylo v této souvislosti vydáno.
26.10.
Hlavním problémem ČR v oblasti zdrojů pitné vody spočívá v nedostatečné schopnosti krajiny zadržovat dešťovou vodu. Informovali o tom na dnešní konferenci Provoz vodovodů a kanalizací zástupci Sdružení oboro vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
20.10.
Zásadní řešením pro zajištění dostatečného množství surové vody nezbytné pro výrobu pitné vody a následné zásobování obyvatel České republiky pitnou vodou jsou opatření vedoucí k zadržení vody v krajině ve stávajících nádržích, výstavbě nových nádrží a také budování a propojování nadregionálních vodárenských soustav s více zdroji vody.
18.10.
V období let 1994 až 2015 došlo k systematickému poklesu ztrát vody v trubní síti, a to o téměř 190 mil. m3 (z 286 mil. m3 za rok na 99 mil. m3 za rok). Procentuální ztráta z distribuované pitné vody pak klesla z 28,9 % na 16,8 %.
18.10.
Za posledních pět let investovalo 50 největších členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) do obnovy a oprav vodohospodářské infrastruktury v ČR více než 13 miliard korun. Vyplývá to z šetření SOVAK ČR mezi svými členy. Podíl nákladů, jakož i absolutní částky určené na opravu a obnovu vodohospodářské infrastruktury, přitom rok od roku roste.
5.10.
Již několik let obyvatelé ČR vnímají nový fenomén – sucho, které zatím znamená hlavně problémy pro menší zdroje podzemních vod a zřídka i vodovody, využívající jako zdroj vodu povrchovou. Je předkládána řada návrhů na řešení, často však s malým dopadem na skutečné řešení problému.
18.8.
Ministerstvo životního prostředí předložilo následující stanovisko k plánovanému navyšování poplatků v novele vodního zákona: „Podle MŽP nejsou pravdivé ani náklady, které odborové svazy uvádějí v souvislosti se zvýšením poplatku za odběr podzemní vody o 4 Kč do roku 2022. ...
4.8.
Plánované zvýšení poplatků za odběr podzemních vod nebude mít zásadní vliv na ochranu podzemních zdrojů pitné vody. Na základě aktuálních možností zásobování obyvatel České republiky pitnou vodou je o tom přesvědčeno Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
4.8.
Přestože Evropská komise rozhodla o dočasném prodloužení používání chemických přípravků obsahující herbicidní látku glyfosát po dobu 18 měsíců, prosazuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) i Evropské sdružení vodohospodářských společností (EurEau) co nejrychlejší úplný zákaz glyfosátu.
22.7.
Velkým tématem třetího jednání Svazu měst a obcí ČR (SMS ČR) s vládou Bohuslava Sobotky byly mimo jiné zamýšlené novinky v oblasti vodárenství. Městům a obcím se nelíbí plánované zvýšení poplatků za podzemní vody, ani přísnější podmínky pro čištění odpadních vod.
21.7.
Předsedové Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací(SOVAK ČR) František Barák podepsali memorandum o spolupráci. Informovala o tom Ivana Jungová z ředitelství SOVAK ČR.
20.6.
Zástupci vodohospodářského oboru se 28.4.2016 sešli v Evropském parlamentu, aby projednali společně s evropskými poslanci a dalšími představiteli politických i ekonomických stakeholderů potřeby a cílení dlouhodobých investic v oblasti vodárenství.
18.5.
Česká republika patří mezi šest zemí v rámci EU, která vykazuje v mikrobiologických a chemických parametrech pitné vody 99 až 100 procent požadované kvality.
18.5.
Přestože v ČR v posledních letech roste vůle vlastníků vodovodních a kanalizačních sítí k rychlejšímu tempu jejich obnovy s cílem udržet současnou kvalitu a dostupnost zdrojů pitné vody pro obyvatele naší země, nedá se totéž říci o tempu investic do obnovy páteřních vodohospodářských sítí, především velkoprofilových trubních přivaděčů vody.
20.4.
Evropská komise v březnu předložila návrh revize Směrnice o čištění městských odpadních vod (Směrnice). Navržena je náhrada ukazatele CHSKCr za ukazatel celkový organický uhlík (TOC), povinnost kombinace použití hodnot pro koncentraci znečišťujících látek a procenta snížení i změna požadavků na nerozpuštěné látky.
20.4.
Dne 6. 4. 2016 prezentoval Pavel Misiga, ředitel útvaru Voda na DG ENVI, na půdě Evropského parlamentu ambiciózní cíle Evropské komise pro oblast vodního hospodářství k cílovému roku 2030. Prohlédněte si jeho prezentaci.
18.4.
Stávající předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) bude stát v čele této organizace další čtyři roky. Rozhodla o tom valná hromada sdružení, které proběhla ve středu 13. dubna v Praze – Průhonicích.
23.3.
Poplatky za odběr podzemní vody vzrostou do roku 2022 na trojnásobek. ČTK to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle ministra by se poplatky měly pro čtyřčlennou rodinu každý rok zvýšit v průměru o 70 korun.
3.3.
Uveřejňujeme komentář Františka Baráka, předsedy představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR), který byl uveřejněn v Právu a na serveru Echo.cz.
2.3.
Malé obce do 500 obyvatel mohou žádat u ministerstva životního prostředí o 50 milionů korun na úsporné hospodaření s vodou. Stát tak podpoří projekty, které například využijí srážkovou vodu jako užitkovou, nebo vyčistí a oddělí vody různého původu, informovala ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
23.2.
V přesném znění přinášíme stanovisko Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) k návrhu zákona o odpadech. Stanovisko vydal ředitel Ing. Oldřich Vlasák, za technickou správnost odpovídá: Ing. Ondřej Beneš, člen představenstva.
18.2.
Tento týden se přinášíme souhrn další ze zajímavých prezentací na konferenci Financování vodárenské infrastruktury. Člen představenstva SOVAK ČR Ing. Ondřej Beneš se tentokrát věnoval porovnání nároků na žadatele z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a doporučení k novým finančním nástrojům.
12.2.
Ministerstvo životního prostředí v rámci poplatkové novely vodního zákona, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, přiznává, že vlastně neví, kolik budou vynucená opatření na stokové síti v oblasti odlehčování stát obce a města a konečného spotřebitele a přesto na navržených novelizačních ustanoveních trvá.
11.2.
Úvodní prezentaci v rámci programu konference Financování vodárenské infrastruktury přednesl František Barák, předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Věnoval se aktuálním tématům, zejména tzv. poplatkové novele vodního zákona. V následujícím textu přinášíme hlavní body jeho prezentace.
4.2.
V rámci dnešní tiskové konferenci k cenám vody se představitelé Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) vyjádřili také k aktuální podobě novely vodního zákona a možnému dopadu zvýšení poplatků za odběr podzemních vod a zvýšení limitů pro čištění odpadních vod na cenu vody.
4.2.
Často slýcháme, že voda je drahá, ale málokdo ví, kolik skutečně stojí. Podle výzkumu agentury FOCUS - Marketing & Social Research jen 17% obyvatel České republiky zná svoji cenu vodu. Jak to změnit? Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) letos přikročilo ke změně metodiky a rozhodlo se prezentovat ceny vody za jeden litr.
28.1.
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prochází jednáním ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jedná se o zcela novou právní úpravu, která by měla přinést zjednodušení podmínek zadávání, které v součastné podobě způsobují řadu problémů nejen v oblasti vodárenství.
9.12.
Aktuálním tématem je nyní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Jedním ze subjektů, který zveřejnil svoje připomínky je také Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). Pojďme se podívat na jejich zdůvodnění.
23.11.
Ministr životního prostředí předložil novelu zákona o vodách, která zvyšuje ceny vodného a stočného o 20 % a to bez jakékoliv záruky, že se vybrané prostředky vrátí do ochrany vodních zdrojů!
3.11.
Konference "Provoz vodovodů a kanalizací” byla dnes zahájena v pražských Čestlicích. Jako každoročně se jí účastní zástupci vodárenských společností i ministerstev. Letos pozvání SOVAK ČR mimo jiné přijal ministr životního prostředí R. Brabec a náměstek MZe A. Kendík.
2.11.
Co nás čeká v úterý a ve středu v rámci konference "Provoz vodovodů a kanalizací", kterou SOVAK ČR letos pořádá v pražských Čestlicích? Hlavními tématy budou technologické novinky, otázky klimatických změn a řešení havárií a neočekávaných událostí. Pojďte si prohlédnout detailní PROGRAM.
23.10.
Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) k návrhu Ministerstva životního prostředí na vypuštění přílohy č. 7 v rámci náhrady nařízení vlády č. 61/2003 Sb.
23.10.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
23.10.
V přesném znění zveřejňujeme otevřený dopis Prof. Ing. Jiří Wannera, DrSc k procesu přípravy nového nařízení vlády, které by mělo nahradit Nařízení vlády č. 61/2003 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Profesor Wanner patří k uznávaným evropským odborníkům v oblasti čištění odpadních vod.
19.10.
Obce a města v regionech, které nedisponují nejmodernějšími technologiemi pro čištění odpadních vod, které se následně vypouštějí do vod povrchových, budou nuceny v následujících letech investovat odhadem miliardy korun do obnovy těchto technologií.
19.10.
Připravovaná novela vodního zákona, v níž ministerstvo životního prostředí prosazuje až trojnásobný nárůst poplatků za odběr podzemních vod, povede k řadě regionů v ČR k nemalému růstu cen vod. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) tvoří totiž podzemní voda zdroje pitné vody přibližně pro polovinu obyvatel naší země.
8.10.
Již za necelý měsíc pořádá SOVAK ČR v pražských Čestlicích konferenci na téma Provoz vodovodů a kanalizací. Hlavními tématy budou technologické novinky, otázky klimatických změn a řešení havárií a neočekávaných událostí.
19.8.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) oceňuje přijetí rámcového dokumentu „Příprava realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody,“ jehož cílem je reagovat na předpokládané extrémy počasí především zlepšením zadržování vody v krajině.
15.6.
V souvislosti s dejvickou havárií se dnešní generaci otevírá řada otázek spojených se stavbou vodárenské infrastruktury v Praze. Na otázky tentokrát odpovídá pamětník Ing. Jiří Šejnoha, dlouholetý pracovník státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky (PKVT) a později Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
11.6.
Stát a veřejná správa by konečně měly začít věnovat vodohospodářské infrastruktuře pozornost, kterou si zaslouží. Pokud se donedávna veřejně hovořilo o zajišťování vody v českých městech a obcích, zužovala se tato diskuze na to, jestli má stát kubík pitné vody o deset haléřů více nebo méně.
22.5.
České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic. I to zaznělo na největší vodohospodářské akci v ČR – na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE. Na tu se ve dnech 19. – 21. 5. sjeli do areálu PVA EXPO PRAHA zástupci ministerstev, měst a obcí i lídři na trhu.
21.5.
Jako mediální partner vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE vám přinášíme malou ochutnávku vystoupení mistryně světa a reprezentantky v sychronizovaném plavání na LOH 2000 v Sydney, které můžete shlédnout ve vstupním prostoru výstavního areálu.
20.5.
Jako mediální partner vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE vám přinášíme živé vysílání, které připravil organizátor akce společnost Exponex pro pořadatele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Pokud nemáte dostatek času a do pražských Letňan se nedostanete, živé vysílání je ideální možností, jak být přesto v centru dění.
18.5.
Novým ředitelem Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK) se k začátku května stal bývalý europoslanec a někdejší primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák (ODS). Vystřídal Miloslavu Melounovou, která byla ředitelkou sdružení od roku 2001. SOVAK to uvedl na svých internetových stránkách.
30.4.
Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Podle příslušné tiskové zprávy má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.
27.4.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR) komentuje plánovanou strukturu finančních zdrojů SFŽP a připravenou novelizaci vodního zákona včetně poplatkové politiky v oblasti vypouštění odpadních vod.
27.4.
Budeme mít nejpřísnější požadavky v EU na čištění odpadních vod z malých čistíren odpadních vod (ČOV)? Bude zrušena poslední jistota vlastníků čistíren odpadních vod? SOVAK ČR a Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) vyjádřily svá stanoviska k novým nařízením vlády o vypouštění odpadních vod do vod podzemních a povrchových.
13.2.
Předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák se ve svém příspěvku na konferenci Financování vodárenské infrastruktury věnoval také problematice benchmarkingu. Dnes přinášíme hlavní myšlenky jeho prezentace. Příští týden se můžete těšit na souhrn prezentace pana Heřmana, který se věnoval stejné problematice.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
7.1.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) vyhlásilo při příležitosti konání 19. mezinárodní vodohospodářské výstavy Vodovody – kanalizace 2015 jubilejní desátý ročník fotosoutěže VODA 2015. Soutěž je určena pro digitální (případně digitalizované) barevné i černobílé fotografie, jejichž ústředním tématem jsou „Vodní skvosty“.
23.12.
Nizozemská europoslankyně (v Evropském parlamentu pracuje již od roku 2007) Esther De Lange se v listopadu stala předsedkyní skupiny Voda Evropského parlamentu (EP Water) a bude navazovat na práci bývalého europoslance Richarda Seebera. Paní De Lange je místopředsedkyní Evropské lidové strany.
17.12.
V pátek 12. prosince Poslanecká sněmovna schválila dílčí novelu zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, jejímž prostřednictvím dojde k odstranění nedostatků účinného znění stávající právní úpravy a snížení administrativních, časových a finančních nákladů účastníků zadávacích řízení. SOVAK ČR novelu, která nyní prošla Poslaneckou sněmovnou, plně podporuje.
2.12.
V přesném znění přinášíme vyjádření Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR) ke změně na pozici ředitele České inspekce životního prostředí.
5.11.
Sdružení SOVAK ČR upozorňuje jak své členy, tak i ostatní vlastníky vodohospodářské infrastruktury na to, že aktuální vyhlášení XVI. fázovací výzvy OPŽP k předkládání žádostí o podporu vodohospodářských projektů sebou nese pro žadatele nezanedbatelná rizika.
5.11.
Podmínky výzvy umožňují dotační projekty rozdělit do dvou fází s tím, že druhá fáze bude realizována v novém programovacím období OPŽP. Bohužel ale dnes nejsou známy podmínky pro přidělení dotací v novém období. Žadatelé o dotaci v rámci této výzvy se tak zaváží k plnění podmínek, které v tuto chvíly neznají.
3.11.
Toto stanovisko navazuje na základní stanovisko SOVAK ČR k regulaci vodárenství z 28. 4. 2014 a reaguje na aktuální stav přípravy dokumentu „Návrh koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství“. Pro jednání vlády jej zpracovává Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s resorty financí, zemědělství, životního prostředí a dopravy.
7.10.
Závěry posledního jednání České republiky s představiteli Evropské unie ohledně podmínek přidělení evropských dotací v rámci dalšího programového období Operačního programu Životní prostředí jsou jednoznačné. EU nepožaduje po ČR zavedení nového regulátora.
29.9.
Jedním z mnoha nepříliš známých nákladů, který každoročně zatěžuje provoz vodohospodářských podniků v řádu desítek milionů korun, je nutnost obnovy vodohospodářské infrastruktury, která byla podnikům odcizena a následně zpeněžena při prodejích ve sběrnách surovin.
30.7.
Na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká.
17.7.
V tzv. okurkové sezóně vyvolalo rozruch Ministrestvo životního prostředí (MŽP) s informací o zvýšení poplatku za odběr podzemí vody. Podle MŽP zvýšení ceny povede k úsporám podzemních vod... S tím však zásadně nesouhlasí Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
28.5.
Vláda dnes odložila na příští týden debatu o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Počet navrhovaných variant se před dneškem zúžil na dvě, podle jedné z nich by měl ceny vody upravovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Vodárenské firmy s touto možností nesouhlasí.
27.5.
Vláda by se na svém středečním jednání měla vrátit k návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle jedné z původně navrhovaných variant by měl ceny vody regulovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Vodárenské firmy se zavedením nového regulátora nesouhlasí. Tvrdí, že by změna zdražila vodu.
21.5.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR) považuje požadavek článku 9 Rámcové vodní směrnice o úhradě nákladů ve vodném a stočném za nezbytnou součást vodohospodářské politiky ČR a dlouhodobě spolupracuje s odpovědnými regulačními orgány ČR při aplikaci tohoto principu.
13.5.
Vyjádření Františka Baráka, předsedy Sdružení oborů vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), k aktuální diskuzi o podobě regulace vodárenství v České republice. V přesném znění přinášíme jeho projev na tiskové konferenci k tomuto tématu.
12.5.
Vláda dnes přerušila jednání o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je nutné upravit navrhované usnesení a zúžit počet navrhovaných variant řešení. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.
5.5.
Návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který předpokládá přesun kompetencí týkajících se regulace na Energetický regulační úřad (ERÚ), zvýší podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) administrativní zátěž pro vodohospodářské podniky, města, obce a zejména konečné zákazníky.
29.4.
SOVAK ČR vnímá velmi negativně aktuální snahu o zásadní změnu regulace oboru vodovodů a kanalizací a to zejména jako nekoncepční hledání odpovědi na to, jak nahradit nevyhovující Přílohu č. 7 stávajícího OPŽP.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
18.4.
V rámci metodiky užívané pro hodnocení přírodních katastrof je sucho zařazeno mezi katastrofy klimatického původu. Na rozdíl od ostatních přírodních katastrof nastupuje sucho pozvolně a jeho projevy jsou patrné až svými negativními důsledky.
17.4.
Prohlédněte si areál Úpravny vody Rečkov, kterou provozuje akciová společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav.
17.4.
Koncepčním cílem Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) je udržení vody v krajině, především pak vody srážkové, a její využití pro dotaci zdrojů podzemních i povrchových vod. Na dnešním setkání s novináře v prostorách Úpravny vody Rečkov na Mladoboleslavsku to uvedl předseda představenstva SOVAK ČR František Barák.
16.4.
V přehledu naleznete 14 problémových projektů, při kterých se losovaly dodavatelé. Většina z nich spadá do Prioritní osy 1 určené pro vodohospodářské projekty. Celková hodnota projektů činí více než jednu miliardu korun. Žadatelům - tedy městům a obcím - hrozí, že v průběhu řízení budou muset vrátit dotace ve výši 169 milionů korun.
16.4.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes na tiskové konferenci oznámilo výsledky šetření, jehož cílem bylo prověřit, zda příjemci dotací při výběru dodavatelů postupovali v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V přesném znění přinášíme vyjdření MŽP.
16.4.
U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun.
14.4.
O situaci ve třech mladoboleslavských vesničkách - Skorkov (515 obyvatel), Podbrahy (51 obyvatel) a Otradovice (100 obyvatel), kde se díky evropským dotacím vybudovala vodovodní síť v hodnotě 40 milionu, jsme již psali. Obyvatelé protestují, protože nárůst ceny vody spojený s přijetím dotace je obrovský. Bohužel se nejedná o ojedinělý problém.
7.4.
S Mgr. Janem Tomanem jsme si povídali o novém právnickém pojmu "pachtovních smlouvách" a praktických důsledcích zavedení této změny Občanského zákoníku pro oblast vodárenství.
1.4.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR fázovací výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 1. Žádosti o podporu se přijímají do 30. května 2014.
21.3.
Přinášíme stručný výtah prezentace pana Františka Baráka, předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) na konferenci ke Světovému dni vody, která letos proběhla 21. března v Kongresovém centru Praha.
20.3.
Ve středu Česká televize odvysílala zajímavou reportáž o situaci ve třech mladoboleslavských vesničkách - Skorkov (515 obyvatel), Podbrahy (51 obyvatel) a Otradovice (100 obyvatel). Díky evropským dotacím se zde vybudovala vodovodní síť. Projekt v hodnotě 40 milionu korun je ale nyní důvodem sporu.
25.2.
Zajištění bezproblémového čerpání dotací EU do vodohospodářské oblasti a rovný přístup ke všem žadatelům jsou dlouhodobě priority sdružení Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR). Dnes Vám přinášíme AKTUALIZOVANÉ stanovisko sdružení k otázce regulace vodáren.
19.2.
Předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR) František Barák na konferenci Financování vodárenské infrastruktury, pořádanou společností B.I.D. services, shrnul ve své prezentaci hlavní úkoly českého vodárenství. Pokud jste se konference neúčastnili, můžete si v následujícím přehledu připomenou klíčové body.
14.2.
Sdružení SOVAK ČR pozorně sleduje proces postupného nárůstu těžby tzv. břidlicového plynu zejména v USA, zahajování průzkumů i v některých zemích v Evropě a zaznamenává řadu problémů, které jak proces ověřování dostupnosti plynu, tak i vlastní těžba přináší směrem ke znečištění místních zdrojů podzemní vody.
30.12.
Zlepšení stavu povrchových vod je jedním z cílů Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice.
4.12.
Podle dosavadních signálů i na základě již zveřejněných cen vodného a stočného se cena vody v roce 2014 zvýší oproti letošnímu roku v průměru o tři procenta. Uvedl to na dnešním setkání s novináři předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák.
18.11.
Blíží se konec roku a s ním i vyhlašování cen vodného a stočného na příští rok. Obor vodovodů a kanalizací bude opět na několik dní středem zájmu médií. Namísto pochvaly o dobrých službách v dodávkách kvalitní pitné vody pro více než 9,5 milionů obyvatel bude znít kritika nově vyhlášených cen.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
22.10.
Ze dnešní prohlídky čistírny odpadních vod v Hradci Králové přinášíme také fotogalerii. Jelikož jsou prostory čitíren veřejnosti nepřístupné, máte tak unikátní možnost nahlédnout "pod pokličku". Pořadí fotografi je dle průchodu odpadní vody čistírnou - od vstupu po výstup.
22.10.
Hradec Králové byl posledním krajským městem, ve kterém se začalo se stavbou čistírny odpadních vod. Toto zpoždění však hradečtí velmi rychle dohnali. Dnes je Hradec prvním městem v České republice, které využívá unikátní technologii Biostyr.
20.9.
Do současné doby odpustili vodohospodáři, kteří jsou členy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), odběratelům vody poplatky za vodné ve výši víc než 1 800 000 korun. Na včerejším setkání s novináři o tom informoval předseda SOVAK ČR František Barák.
14.8.
V ČR je kohoutková voda vysoce kvalitní, patříme ke špičce v EU.
V uplynulých týdnech byla zveřejněna řada zavádějících informací o kvalitě a bezpečnosti kohoutkové vody. Za medializací je možné spatřovat snahu některých výrobců minerálních a balených vod o zastavení trendu poklesu prodejů.
27.6.
I letos pořádá Sdružení oborů vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) v listopadu tradiční konferenci pro vlastníky i provozovatele vodárenské infrastruktury. Konference je bezesporu také dobrým způsobem, jak zviditelnit svou firmu mezi odborníky v oboru.
19.6.
Podle zatím předběžných odhadů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) způsobily nedávné povodně největší škody na majetku, který spravuje akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), a to v objemu 1,183 miliardy korun, z toho nejvíce na kanalizačních sítích (1,113 miliardy korun).
13.6.
Tento týden jsme uveřejnili zajímavý rozhovor s P. Maštálkou z Ministerstva financí na téma přiměřeného zisku a efektivity vodárenských provozovatelů. Na stejné téma pokračujeme také dnes, tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
5.6.
Voda bude stát 59,62 Kč za metr krychlový, což je stále pod českým průměrem cen vody. Město Litomyšl před časem odmítlo evropské dotace, které by jej zavazovaly k výrazně vyššímu nárůstu ceny, na stavební práce si proto raději vzalo úvěr.
31.5.
Tradiční ocenění na výstavě Vodovody-Kanalizace 2013 Zlatá VOD-KA získali dva exponáty. Společnost Hawle s filtrem Optifil jsme již představili, dnes se pojďme podívat na dalšího vítěze - společnost Kamstrup a ultrazvukový vodoměr MULTICAL 21. Na otázky odpovídala Ing. Hana Podstatová.
27.5.
Po letech úpěnlivé snahy o vyčerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) je jasno - evropské dotace se nepodařilo vyčerpat... Vláda minulý týden schválila převod 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o jednorázovou akci či další převody budou následovat.
23.5.
Při příležitosti konání 18. mezinárodní vodohospodářské výstavy Vodovody-kanalizace 2013 vyhlásil pořadatel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR a organizátor Exponex výsledky soutěže o nejlepší exponáty ZLATÁ VOD-KA. Pojďme se podívat, kdo letos získal toto tradiční ocenění.
22.5.
Tradiční vodárenská výstava přináší také řadu zajímavých exponátů a služeb sloužících např. ke zvyšovýní kvality vody, snižování ztrát z trubních sítí či možnosti dálkových odečtů. Pojďme se podívat na přehled toho nejzajímavějšího.
21.5.
18. ročník pravidelné vodárenské výstavy byl dnes odstartován v pražském areálu v Letňanech za účasti ministra zemědělství Petra Bendla. Výstava je již tradičně místem pro společenská setkání odborníků i veřejnosti. Doporučujeme neopomenout ani bohatý doprovodný program. Pro snadnější orientaci přinášíme přehled přednášek a setkání.
14.2.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) o novele zákona o vodovodech a kanalizacích i nesmyslnosti nastavení plateb za srážkové vody.
12.2.
Podle výpočtů SOVAK je nutné ročně investovat do obnovy vodohospodářského majetku 1,5 až 1,6 procenta z jeho hodnoty. Vzhledem k celkové hodnotě vodohospodářského majetku by tak mělo v ČR směřovat do jeho obnovy nejméně 15 až 16 miliard korun. Ve skutečnosti se ale na tyto účely vynakládá jen polovina, tedy 7 až 8 miliard korun, což je částka nedostatečná.
5.12.
Na žádost paní Ing. M. Melounové, ředitelky Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, zveřejňujeme následující nabídku informačních zdrojů: V poslední době bohužel sílí aktivity zájmových skupin, jejichž snahou je poškozovat dobré renomé českého vodohospodářství.
Proto bychom rádi jménem našeho...
7.9.
Evropská komise (EK) chce zastavit Česku proplácení dotací evropských fondů ve výši téměř 20 miliard korun z projektů v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Souvisí to se špatným spravováním evropských peněz, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
21.3.
Program 1. mezinárodní bienální konference se bude věnovat nejen aktuální problematice nové legislativy, možnostem financování, ale i novým technologiím a trendům ve vodním hospodářství. VODA FÓRUM 2012, jehož pořadatelem a odborným garantem je SOVAK ČR, se uskuteční od 29. do 30. května v pražském Clarion Congress Hotel.
20.3.
Brdská obec Strašice dostane na jaře, dva roky po zahájení zkušebního provozu, evropskou dotaci na kanalizaci a vodovod ze Státního fondu životního prostředí. Jde o 35 milionů korun na akci za 65 milionů Kč. Dotace schválená už v roce 2009 přitom neměla být v jednu chvíli vůbec vyplacena. ČTK to řekl starosta Strašic Jiří Hahner
5.3.
Na konferenci Financování vodárenské infrastruktury vedl Ing. Jakub Kulíšek (1. náměstek Ministerstva životního prostředí) prezentaci na téma Součastnost a budoucnost dotací pro vodohospodářskou infrastrukturu. Přečtěte si, jaké závěry přineslo toto probírané téma.
31.1.
Asociace provozovatelů vodovodů a kanalizací ČR vznikla v červnu loňského roku. Jedná se o jedinou asociaci s cíleným zaměřením na problematiku provozování vodovodů a kanalizací v České republice.
31.1.
Modernizace vodohospodářské infrastruktury v ČR se bez evropského financování umí obejít. Ve většině českých měst a obcí už byl závazek EU vybudovat čistírny splněný nebo se tak v nejbližší době stane. V řadě případů tomu pomohly evropské dotace, ale už nyní je prokázané, že to naštěstí nebyla jediná schůdná cesta.
26.1.
Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat.
29.12.
Rok nestačil ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) na obnovení důvěryhodnosti Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Ve funkci vystřídal v polovině ledna svého stranického kolegu Pavla Drobila, který odstoupil kvůli údajné korupci na SFŽP.
16.12.
Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání.
1.11.
Půlmiliardovou zakázku na přestavbu úpravny pitné vody Mostiště na Žďársku získala pražská akciová společnost SMP CZ, která nabídla nejnižší cenu. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dostal čtyři nabídky, jedna ale byla vyřazena, protože nevyhověla všem podmínkám.
21.10.
Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.
20.9.
V průběhu léta byl v Praze zaregistrován nový subjekt zastupující zájmy provozovatelů vodárenské infrastruktury. Sdružení dostalo název Asociace provozovatelů vodovodů a kanalizací Česká Republika a jejím předsedou se stal Martin Bernard.
13.9.
Tomáš Chalupa reaguje na kritiku Martina Bursíka v rozhovoru pro magazín MF Dnes. Jedním z témat je také Operační program Životní prostředí - Chalupa připomíná, že právě Martin Bursík je zodpovědný za nastavené podmínky a nízké čerpání evropských dotací. Reakci přinášíme v původním znění uveřejném na blogu T. Chalupy.
24.8.
V aktuálním čísle časpisu Priorita bylo uveřejněno shrnutí úspěšnosti OPŽP. Z článku vybírame relevantní pasáže týkající se priplácení finančních prostředků, realokací, pozastavené certifikace, oddělitelnosti a vyjímání vodohospodářské infrastruktury a ÚČOV Praha.
23.5.
Deset procent obcí dosud nesplnilo požadavek Evropské unie na moderní čistírny odpadních vod a kanalizace. V Česku je měly mít všechny obce nad 2000 obyvatel do konce roku 2010. Celkem šlo o 630 sídel. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miroslav Nováček.
14.4.
Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
4.4.
Osmitisícovému Broumovu na Náchodsku hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čistírně odpadních vod za 94 milionů korun. Město se bude muset zřejmě neplánovaně zadlužit.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
25.2.
Lidové noviny tento týden přinesly zajímavý článek o navrhované "vodní dani". Jaký je názor Sdružení oboru vodovodu a kanalizací na tuto problematiku?
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
16.2.
Limitům evropské směrnice na jakost odtoku vyhovuje 69 čistíren odpadních vod z 98, které v posledních měsících prověřilo Ministerstvo zemědělství. Výsledek prověrky 91 aglomerací, jež neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními, představilo dnes ministerstvo vládě.
4.2.
Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.
2.2.
Plánujete žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí? Musíte počkat na výzvu, která je určená právě pro Váš projekt. V tomto roce bude vypsána jen jediná výzva pro Prioritní osu 1.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
26.1.
Vodarenstvi.cz připravilo anketu určenou starostům měst a obcí - vlastníkům vodárenské infrastruktury. Získané reakce použijeme v připravovaném seriálu o konkrétních příkladech konkrétních žadatelů. Úvodní díl bude zveřejněn zítra.
17.1.
Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenoval do čela Ministerstva životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS). V čele resortu střídá Pavla Drobila (ODS), který na funkci rezignoval 15. prosince 2010.
12.1.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, na téma nízkého čerpání vodárenských dotací a možností, jak tuto situaci řešit.
11.1.
Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.
23.12.
Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.
22.12.
Pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová předala ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi první závěry situační zprávy k nejvíce diskutovaným zakázkám SFŽP. Zprávu přinášíme v původním znění.
15.12.
Oznámil to spolu s premiérem a šéfem občanských demokratů Petrem Nečasem na tiskovém briefingu. Rezignaci předcházelo jednání špiček koaličních stran.
5.11.
Modernizovat čistírnu odpadních vod (ČOV) bez podpory z evropských fondů? V Hradci Králové najdete inspiraci - nedávno úspěšně dokončili dvouletou rekonstrukci čistírny z roku 1995.
16.8.
Ministr Pavel Drobil jmenoval v první polovině srpna do funkce nového ředitele Státního fondu životního prostředí ČR pana Libora Michálka. Ve funkci vystřídal kontraverzního Petra Štěpánka.
12.8.
Směrnice EU jsou jasné, do konce letošního roku měly mít všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Dle dnešního prohlášení MZ u 11 aglomerací stále nebylo vydáno územní rozhodnutí a není požádáno o dotace.
4.8.
Náročná legislativa dále ztížená předpisy podmiňujícími čerpání evropských dotací vytváří překážku pro efektivní zlepšení vodovodní a kanalizační sítě zejména v menších obcích. Ty si zpravidla nemohou dovolit zaplatit drahé konzultanty. Nelíbí se to ani Svazu měst a obcí ČR (SMO).
29.7.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil přestavil tento týden priority svého úřadu. Na co se chce ve své funkci zaměřit? Řada odborníků čekala se zájmem na tiskovou konferenci.
16.7.
Ještě v květnu jsme ho vídali spolu s Janou Černochovou jako "Novou tvář ODS" na obrovském plakátu v centru Prahy. Do parlamentu se však Ivo Hlaváč z 10. pozice na kandidátce ODS nedostal. Tento týden byl nově jmenován náměstkem technické ochrany životního prostředí a sekce zahraničních vztahů.
15.7.
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil byl v úterý uveden do funkce předsedou vlády Petrem Nečasem. Tento týden došlo v této souvislosti k dalším významamným změnám ve vedení resortu životního prostředí.
15.7.
Jaké jsou úspěchy bývalé ministryně životního prostředí Ruth Bízkové? Podařilo se jí prosadit alespoň částečné změny vedoucí je zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenství?
22.6.
10.6.
Máme k dispozici evropské peníze na modernizaci vodohospodářské infrastruktury, ale podmínky čerpání jsou tak složité, že se nedaří proces nastartovat. Zlepšení je v nedohlednu.
10.6.
Ůvodní díl seriálu o vodárenských dotací z Operačního programu Životní prostředí a důvodech, proč je reálné čerpání v polovině období u Prioritní osy 1 na pouhých 3%.
17.5.
V původním znění a se svolením autorům přinášíme článek M. Kose a A. Muchy o problémech při čerpání dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
29.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) aktuálně vypisuje výběrová řízení na řadu procesních a komunikačních projektů v hodnotě 31,9 milionu korun. Požádali jsme Lenku Brandtovou, tiskovou mluvčí SFŽP, o zodpovězení několika otázek.
26.4.
Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
21.4.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková, která byla do funkce jmenována 15. dubna, plánuje do konce funkčního období vlády premiéra Jana Fischera zrychlit čerpání z fondů Evropské unie.
19.4.
Prezident České republiky Václav Klaus na návrh předsedy vlády Jana Fischera jmenoval Rut Bízkovou, dosavadní náměstkyni resortu, novou ministryní životního prostředí.
19.4.
Doba, po kterou je možné čerpat evropské finance vyčleněné v roce 2007 v rámci Operačního programu životní prostředí, se již nachýlila do své druhé poloviny. Kdo by se domníval, že to znamená, že polovina prostředků již našla své adresáty a v praxi posloužila tam, kde je jich zapotřebí, dočkal by se trpkého zklamání.
9.4.
Řada měst a obcí počítá při financování modernizace či stavby čistíren odpadních vod s dotací z Operačního programu Životní prostředí. Reálně bylo dosud ale proplaceno jen malé procento vyhrazeného rozpočtu!
8.4.
Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková. Sdělila, že v úterý vystoupila z ODS. Nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.
30.3.
Transparency International se dlouhá léta pasuje do role samozvaného mravokárce a zarytého bojovníka s korupcí a netransparentním chováním na té nejvyšší mezinárodní úrovni.
23.3.
V pondělí 22. března 2010 si celý svět připomínal Světový den vody. Také ČR se stala dějištěm rozsáhlých oslav věnovaných jedné z klíčových složek, jež umožňuje život na zemi. Téma letošního Světového dne vody bylo „Čistá voda pro zdravý svět“.
15.2.
Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.
10.2.
Za 3 roky provozu Operačního programu Životní prostředí 2007 - 2013 bylo vyplaceno 973 mil Kč z celkových alokovaných 55 miliard. Na další čtyři roky v rozpočtu stále zbývá 54 miliard.
8.2.
6.12.
Celková výše finančních prostředků určená na technickou pomoc spojenou s čerpáním dotací z Operačního programu Životní prostředí má dosáhnout až 3 mld. Kč. Jsou tyto prostředky vynaloženy skutečně účelně?
6.12.
Co je příčinou, že města a obce nečerpají podporu určenou na tolik potřebnou renovaci čistíren odpadních vod, úpraven vod či kanalizací?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE