Rewrite letters from the image.

detail

Když se slunce stává zdrojem vody

Londýnský start-up získal díky crowdfundingu dostatek peněz k zahájení výroby solární čističky vody. Tento přístroj, tzv. Desolenator, čistí jakýkoli zdroj vody, včetně slané. Možná jsou tak miliony lidí po celém světě blíž k nezávadné a pitné vodě…

Desolenator, mobilní systém na odsolování vody využívající sluneční energii, navrhl William Janssen se svým týmem. Jak funguje? Fotovoltanické panely přemění sluneční paprsky na elektřinu. Desolenator absorbuje i teplo ze slunečního záření. Předtím, než se voda vaří, je zahřívána na 90°C elektrickou energií generovanou panely. Vyprodukovaná pára je navrácena do nádrže a zkapalněna. Voda je pak připravena k pití.

Výhoda Desolenatoru je zřejmá - produkuje pitnou vodu bez elektřiny! Tam, kde lidé nemají přístup k pitné vodě, nemají většinou ani přístup k elektrické energii. Desolenator by měl vyčistit až 15 litrů vody za den, je šetrný k životnímu prostředí a cenově dostupný.

Díky vybraným penězům z crowdfundingové kampaně nyní William Janssen testuje a vyvíjí Desolenator ve vesnici v jižní Indii. Konečný model by měl být znám již tento rok.

Crowdfunding = Shánění peněz na financování různých projektů nikoli cestou oslovování velkých investorů, ale hromadného oslovení široké veřejnosti.

Foto: Indiegogo

Zdroj: Living Circular

14. 4. 2015 redakce
Mohlo by vás zajímat
Nová naděje pro vyprahlou Etioopii, vodárenské věže Warka Vice

Nová naděje pro vyprahlou Etioopii, vodárenské věže Warka

26.10.

V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.

Když se plastové láhve mění v architekturu Vice

Když se plastové láhve mění v architekturu

28.4.

S originálním nápadem, jak recyklovat odpad, přišli dva studenti architektury. Z plastových lahví tvoří neobvyklé konstrukce. A ne jen tak ledajaké, oceněni již byli v soutěži European Gau:di competition.

Lima se pyšní billboardem, který produkuje tisíce litrů vody Vice

Lima se pyšní billboardem, který produkuje tisíce litrů vody

21.4.

S další zajímavou inovací přišla technická univerzita v Limě – vyrobila billboard, který zvládne vyrobit 9450 litrů vody za pouhé tři měsíce. Toto množství pokryje potřebu stovek rodin. Voda je v Limě opravdu vzácná, je to totiž druhé největší pouštní město na světě.

Jak přeměnit plastový odpad na stavební materiál? S nápadem přišla dánská studentka Vice

24.3.

Studentka Dánské technické univerzity Lise Fuglsang Vestergaard přišla s nápadem vyrábět cihly z plastového odpadu a za pomoci solární energie. Z těchto cihel chce stavět domy v Indii, které budou odolné vůči monzunům.

Vítejte na palubě low-tech laboratoře Vice

Vítejte na palubě low-tech laboratoře

17.3.

Tvrdohlavý inženýr Corentin de Chatelperron se vydá na cestu kolem světa na lněném plátně a plachetnici z juty. Jeho snem je dát dohromady vynálezce z celého světa, kteří by pracovali na stejném projektu - hledání low tech řešení v rozvojových zemích.

V Rotterdamu plánují postavit nový ostrov z plastového recyklovaného odpadu Vice

V Rotterdamu plánují postavit nový ostrov z plastového recyklovaného odpadu

10.3.

V rotterdamském přístavu by se mohl vznášet zcela nový ostrov s rozlohou 150 m2! Nebyl by jen tak ledajaký, ale vyrobený z recyklovaného plastu. S návrhem přišla holandská architektonická společnost WHIM. Není to první projekt tohoto druhu, navrhli už i umělý ostrov s rozlohou jako má například Havaj.

1800 tun odpadu denně? Žádný problém! V Austrálii pomáhá k produkci elektřiny i ryb Vice

3.3.

Australský Woodlawn je skvělý případ funkčnosti kruhové ekonomiky. Dokáží tam z odpadu vyrábět čistou elektřinu a zamezit tak vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. To ale není vše, pomáhá také k produkci k produkci 2500 tun ryb ročně!

Angolská Luanda: Přístup k tekoucí vodě ve slumech díky mobilním telefonům Vice

Angolská Luanda: Přístup k tekoucí vodě ve slumech díky mobilním telefonům

24.2.

Jak vyřešit stále se opakující problémy s dodávkami tekoucí vody v hlavním městě Angoly? Se zajímavým nápadem přišla asociace GSMA, která vytvořila mobilní službu Mobile Enabled Community Services. Ke správné funkčnosti stačí mobilní telefon… A věřte, že i v angolských slumech jsou již dnes značně využívané.

Zasílat novinky
Pijete vodu z kohoutku?
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE