Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Jihočeský kraj chce řešit problém sinic v Orlické přehradě

Jihočeský kraj chce řešit problém sinic v Orlické přehradě

Vedení Jihočeského kraje chce ve spolupráci se Středočeským krajem řešit znečištění vody v Orlíku fosforem, které způsobuje pravidelné zamoření sinicemi. Po dnešním jednání zástupců obou krajů to uvedla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Řešením může být modernizace čistíren odpadních vod, ale kvůli jejich velkému množství je to podle hejtmanky projekt na mnoho let.

Orlická přehrada je podle Stráské nejnižším místem v Jihočeském kraji, do kterého stékají znečištěné vody z celého okolí. Některé zdroje znečištění jsou podle ní až na Šumavě. Důvodem velkého rozmnožení sinic, které mohou způsobovat u lidí alergické reakce, je fosfor, který sám o sobě není zdraví škodlivý, ale vodní organismy se jím živí. Produkuje ho zemědělství, ale obsahují ho i prací prášky nebo přípravky na mytí nádobí, ze kterých se dostává do odpadních vod.

Většina čističek odpadních vod není vybavena technologiemi, které fosfor z vody dokážou odstranit. V obcích kolem přehrady už kraj podle Stráské zajistil stavbu čistíren, které to dokážou. Efekt však byl podle ní minimální, protože znečištěná voda se do přehrady dostává i z větší dálky.

Kraj připravuje studii, která by měla navrhnout komplexní řešení problému. Podle hejtmanky bude spočívat ve vybavení všech čističek, odkud do přehrady teče voda, technologií pro odstraňování fosforu. Znamenalo by to investici v řádu miliard korun. Stráská už se kvůli tomu sešla s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). "Na fosfor byla kdysi udělena nějaká výjimka. Tu výjimku je třeba zrušit," uvedla.

Kraj pro řešení problému zřídil expertní skupinu a spolupracuje i se sousedním Středočeským krajem.
"Není to běh na krátkou trať, ale na desetiletí," řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Výskyt sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem. Vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jsou to sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená v celém objemu nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou to řasy.

Foto: Wikipedia, Honza Groh, licence

14. 6. 2018 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE