Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Jihlavané budou mít levnější vodu, až se vyřeší spory o vodovody

Jihlavané budou mít levnější vodu, až se vyřeší spory o vodovody

Obyvatelé Jihlavy budou mít v příštím roce levnější pitnou vodu, ale jen v případě, že se radnici podaří vyřešit spory kolem předání vodovodů a kanalizací. Město před rokem vystoupilo ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, zatím ale dostalo jen menší část majetku. Proto své sítě většinou ještě samo neprovozuje.

Obě strany kvůli sporům zaměstnávají právníky i krajský úřad. Zastupitelé města tento týden schválili nový ceník vody, který však bude od ledna platit jen ve velmi malé části města.

Zastupitelé schválili platbu za metr krychlový pitné vody včetně stočného 77 korun, což je o pět korun méně, než Jihlavané vydávají v tomto roce. "Je to poprvé, co si Jihlava stanovuje cenu vodného a stočného," řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Zároveň upozornil na to, že ceník bude platný jen pro domácnosti, o které se už stará městská společnost JVAK. "Víceméně jde o místní část Kosov a potom už jen o několik objektů," uvedl. Na všechny Jihlavany se začne městem schválená cena vody vztahovat až poté, kdy město dostane od svazku zbývající vodohospodářský majetek.

Ceny vody platné od ledna pro zbývající obyvatele padesátitisícové Jihlavy a pro členská sídla svazku obcí schválí valná hromada svazku 19. prosince. Svazek sdružuje tři desítky obcí a měst. Zásobování pitnou vodou na jejich území, a zatím pořád i v Jihlavě, zajišťuje jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti.

O vystoupení Jihlavy ze svazku rozhodlo před čtyřmi lety jihlavské zastupitelstvo s tím, že to městu přinese hospodárnější správu jeho majetku. Jihlava by chtěla od svazku majetek celkem asi za 1,2 miliardy korun. Zatím převzala menší část. Návrh smlouvy o vypořádání zbývajícího majetku Jihlavy by podle předsedy předsednictva svazku Jiřího Vlacha mohl být valnou hromadou svazku schválen v únoru; nyní vybraná firma pro svazek dokončuje oceňování majetku.

Jihlava aktuálně od svazku vymáhá přes 50 milionů korun, o jejichž vydání nedávno rozhodl kraj. Svazek ale většinu peněz odmítl vydat s tím, že má také u města pohledávky. Za to mu hrozila exekuce. Vlach uvedl, že svazek uplatnil výhrady proti verdiktu krajského úřadu u ministerstva vnitra. "V současné době to vypadá tak, že je výkon rozhodnutí pozastaven a nabíhá třicetidenní lhůta na další objasňování," řekl ČTK.

 

Zdroj: Wikipedia, Sokoljan, licence

18. 12. 2013 ČTK
Mohlo by vás zajímat
Na Frýdlantsku voda zdražila nejméně a bude i nejlevnější v kraji Vice

Na Frýdlantsku voda zdražila nejméně a bude i nejlevnější v kraji

23.12.

Voda ve Frýdlantském výběžku na Liberecku zdraží v příštím roce o 3,08 procenta na 91,44 koruny za metr krychlový vody. Hlavními důvody jsou růst cen povrchové vody, inflace i klesající spotřeba vody. ČTK o tom informoval ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar. Zdražení na Frýdlantsku je v kraji nejnižší a voda tam bude nejlevnější.


Cena pitné vody a stočného na Jihlavsku se s novým rokem nemění Vice

Cena pitné vody a stočného na Jihlavsku se s novým rokem nemění

20.12.

Cena pitné vody a stočného se na Jihlavsku s novým rokem nezmění. Obyvatelé budou nadále platit 82 korun za metr krychlový. Rozhodla o tom dnešní valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.


Lidé v Benešově příští rok zaplatí více za vodu Vice

Lidé v Benešově příští rok zaplatí více za vodu

20.12.

Lidé v Benešově si podobně jako ve většině středočeských měst od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 3,01 koruny na 72,24 Kč za metr krychlový, řekl dnes na tiskové konferenci místostarosta Roman Tichovský (ODS).


V M. Boleslavi zdraží vodné a stočné o 2,38 procenta na 80,43 Kč Vice

V M. Boleslavi zdraží vodné a stočné o 2,38 procenta na 80,43 Kč

19.12.

V Mladé Boleslavi stejně jako ve většině středočeských měst příští rok zdraží vodné a stočné. Cena se v průměru navýší o 2,38 procenta na 80,43 koruny za metr krychlový, informoval včera ČTK tiskový pracovník města Pavel Šubrt.

 


Voda na Semilsku zdraží v příštím roce o 5,65 pct na 95,98 Kč Vice

Voda na Semilsku zdraží v příštím roce o 5,65 pct na 95,98 Kč

16.12.

Voda na Semilsku zdraží od Nového roku o 5,65 procenta a bude tak jednou z nejdražších v zemi. Kvůli investicím do obnovy infrastruktury, rostoucí inflaci i klesající spotřebě zdraží Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) o pětikorunu. Odběratelé na Semilsku budou za krychlový metr platit včetně DPH 95,98 Kč.


Z velkých měst Vysočiny bude voda asi nejlevnější v Pelhřimově Vice

Z velkých měst Vysočiny bude voda asi nejlevnější v Pelhřimově

13.12.

Z největších měst Vysočiny budou mít zřejmě v příštím roce nejlevnější pitnou vodu obyvatelé Pelhřimova, i když si nejvíc připlatí. Za metr krychlový včetně stočného budou od ledna platit 64,60 koruny, ve srovnání s letoškem to bude o 10,40 Kč více.


Voda na Jičínsku v roce 2014 nezdraží, zůstane 78,95 Kč za metr krychlový Vice

Voda na Jičínsku v roce 2014 nezdraží, zůstane 78,95 Kč za metr krychlový

13.12.

Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS), která na Jičínsku zásobuje vodou 60.000 lidí, vodné a stočné v roce 2014 nezdraží a nechá letošní cenu 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily úspory provozních nákladů.


Na Berounsku se v příštím roce zvedne cena vody o 2,5 procenta Vice

Na Berounsku se v příštím roce zvedne cena vody o 2,5 procenta

12.12.

Lidé na Berounsku v příštím roce zaplatí víc peněz za vodu. Společnost Vodovody a kanalizace Beroun (VaK Beroun) zvedne ceny vodného a stočného o 2,5 procenta na 88,52 Kč za metr krychlový včetně DPH. Letos lidé za vodné a stočné platili 86,37 Kč za metr krychlový. Zvýšení ceny odpovídá meziroční inflaci. Společnost to včera sdělila ČTK.


Lidé v Příbrami zaplatí v příštím roce více za vodu Vice

Lidé v Příbrami zaplatí v příštím roce více za vodu

12.12.

Lidé v Příbrami v příštím roce zaplatí více za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 2,70 koruny na 75,37 Kč za metr krychlový. Návrh vodohospodářské společnosti 1. SčV schválili městští zastupitelé, sdělil včera ČTK mluvčí města Ondřej Šlechtický.

 


Voda ve Vrchlabí příští rok nezdraží, zůstane 70,67 Kč za metr krychlový Vice

Voda ve Vrchlabí příští rok nezdraží, zůstane 70,67 Kč za metr krychlový

11.12.

Vrchlabí na Trutnovsku vodné a stočné v příštím roce nezdraží a nechá letošní cenu 70,67 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to včera řekl starosta Jan Sobotka (ZVON). Městské vodovody a kanalizace vodou zásobují asi 13.000 obyvatel města.


Cena vody na Kroměřížsku stoupne příští rok o tři procenta Vice

Cena vody na Kroměřížsku stoupne příští rok o tři procenta

10.12.

Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 3,26 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 69,62 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává i po zvýšení pod úrovní průměrných cen v zemi a je i nadále nejlevnější v celém kraji, sdělil ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.


Vodné a stočné na Šumpersku příští rok nezdraží Vice

Vodné a stočné na Šumpersku příští rok nezdraží

9.12.

Vodné a stočné na Šumpersku příští rok nezdraží. Na zachování letošních cen vody se dohodla společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou vlastní města a obce, s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury - firmou Šumperská provozní vodohospodářská společnost.


VAK Trutnov vodu příští rok nezdraží, nechá 63,71 Kč za metr krychlový Vice

VAK Trutnov vodu příští rok nezdraží, nechá 63,71 Kč za metr krychlový

6.12.

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) vodné a stočné v příštím roce nezdraží a nechá letošní cenu 63,71 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl ředitel firmy Josef Moravec. Vodou VAK zásobuje více než 36.000 obyvatel regionu, jeho vlastníky jsou města a obce v čele s Trutnovem.


Západočeské vodohospodářské sdružení zdraží v roce 2014 o 2,7 pct Vice

Západočeské vodohospodářské sdružení zdraží v roce 2014 o 2,7 pct

5.12.

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech v příštím roce zdraží vodné a stočné v průměru o 2,7 procenta. Sdružení spojuje 91 obcí z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Průměrná cena vodného a stočného bude v roce 2014 na území sdružení 72,55 koruny za metr krychlový.


Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 2,82 Kč na 73,09 Kč Vice

Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 2,82 Kč na 73,09 Kč

4.12.

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zvýší od ledna cenu vody o 2,82 Kč na 73,09 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 4,01 procenta. Vodné zdraží o 1,45 Kč (3,96 procenta) na 38,04 Kč, stočné o 1,37 Kč (4,07 procenta) na 35,05 Kč.


VAK Náchod zdraží od ledna vodné a stočné o 4,3 procenta Vice

VAK Náchod zdraží od ledna vodné a stočné o 4,3 procenta

4.12.

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2014 vodné a stočné v průměru o 4,3 procenta na celkových 71 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl ekonomický náměstek podniku Zdeněk Zima.


Cena vody pro rok 2014 v regionu působnosti SVS Vice

Cena vody pro rok 2014 v regionu působnosti SVS

3.12.

Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) vyhlašuje cenu vody (vodné a stočné) na rok 2014 v regionu působnosti společnosti. Cena vody bude ve výši 80,40 Kč/m3, z toho vodné 41,15 Kč/m3 a stočné 39,25 Kč/m3 (uváděno bez DPH).


Vodné a stočné v Hradci Králové a okolí zdraží o 3,4 procenta Vice

Vodné a stočné v Hradci Králové a okolí zdraží o 3,4 procenta

3.12.

Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí bude v roce 2014 ve výši 85,55 Kč včetně DPH za m3. To je ve srovnání s letošním rokem nárůst o 3,4%.


Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda Vice

Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda

2.12.

Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,2 procenta z letošních 78,53 koruny na 80,26 koruny za metr krychlový (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o tři procenta z 75,82 koruny na 78,09 koruny. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.


Cena vody v Ostravě stoupne o tři procenta na 73,81 Kč za kubík Vice

Cena vody v Ostravě stoupne o tři procenta na 73,81 Kč za kubík

2.12.

Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 2,15 Kč na 73,81 Kč s DPH za metr krychlový. Zvýšení představuje tři procenta. Cena vodného se zvýší o 0,99 Kč (2,8 procenta) na 36,23 Kč, cena stočného o 1,26 Kč (3,2 procenta) na 37,58 Kč za metr krychlový. ČTK o tom informovala tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.


Cena pitné vody na Žďársku od ledna stoupne o 4,7 procenta Vice

Cena pitné vody na Žďársku od ledna stoupne o 4,7 procenta

29.11.

Cena za pitnou vodu a stočné na Žďársku se od ledna zvýší o 4,7 procenta. Celková platba za metr krychlový lidem proti letošku stoupne o čtyři koruny na 88,40 Kč. Vývoj cen mimo jiné ovlivňují podmínky vyplývající z čerpání evropských dotací na modernizaci vodárenské infrastruktury.


Cena vody na Zlínsku se zvýší o inflaci, kubík bude stát 85,69 Kč Vice

Cena vody na Zlínsku se zvýší o inflaci, kubík bude stát 85,69 Kč

29.11.

Vodné a stočné na Zlínsku se v příštím roce zvýší o dvouprocentní inflaci. Lidé budou za metr krychlový vody platit 85,69 koruny včetně DPH, sdělila ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová. Letos lidé platili za tisíc litrů upravené pitné vody a její následné odvedení a vyčištění 84,01 koruny.


Voda zdraží v Ústí a Svitavách, v Pardubicích a Chrudimi nezdraží Vice

Voda zdraží v Ústí a Svitavách, v Pardubicích a Chrudimi nezdraží

26.11.

Vodné a stočné v Pardubicích, Chrudimi, Vysokém Mýtě nebo Skutči v příštím roce dražší nebude. Naopak domácnosti v Ústí nad Orlicí a Svitavách zaplatí příští rok za vodu o několik procent víc, zjistila ČTK v anketě.


Pardubické vodárny nezdraží příští rok vodu Vice

Pardubické vodárny nezdraží příští rok vodu

21.11.

Cena vody se v příštím roce domácnostem v Pardubicích a okolí nezmění. Vodárny nechají stejnou sazbu za vodné a stočné 80 korun za metr krychlový. Cena vody rostla v Pardubicích minimálně posledních deset let. ČTK o tom informoval ředitel firmy Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.


V Plzni vodné a stočné zdraží o necelá dvě procenta na 77,77 Kč Vice

V Plzni vodné a stočné zdraží o necelá dvě procenta na 77,77 Kč

18.11.

Obyvatelé Plzně příští rok zaplatí za metr krychlový vody o 1,34 koruny víc lež letos. Vodné a stočné podraží od ledna o 1,75 procenta na 77,77 korun bez DPH za metr krychlový vody. Rozhodli o tom minulý týden radní, sdělila ČTK mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.


Vodné a stočné v Brně příští rok vzroste o téměř pět procent Vice

Vodné a stočné v Brně příští rok vzroste o téměř pět procent

1.11.

Vodné a stočné v Brně příští rok zdraží celkem o téměř pět procent. Při průměrné spotřebě 107 litrů vody za den tak člověk zaplatí o 11 korun měsíčně víc. Schválila to na svém zasedání městská rada. Zvýšení tarifů má podle primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS) město dané ve smlouvách.


Voda v Praze příští rok zdraží o inflaci, asi o dvě procenta Vice

Voda v Praze příští rok zdraží o inflaci, asi o dvě procenta

24.10.

Voda v Praze příští rok zdraží o inflaci, ta by se mohla pohybovat kolem dvou procent. Město si pro rozhodování nechalo rezervu a počítá s navýšením v rozmezí od dvou do pěti procent. V současné době Pražané platí na vodném a stočném 74,35 koruny za metr krychlový.


Reklama
Oborové informace

EY jako partner pro získání evropských dotací

EY jako partner pro získání evropských dotací Vice

1.9.

Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...

...

Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE