Co to je sociálně únosná cena vody a kdo ji stanoví? Jsou letošní ceny vody sociálně únosné? Pojďme s vysvětlit základní pojmy a srovnat aktuální ceny se sociálně únosnou cenou vody.
“Uvádí se, že je nepsaným pravidlem v zemích Evropské unie, že náklady na vodohospodářské služby (vodné, stočné) v ročním úhrnu nemají přesáhnout 2 % ročních příjmů rodin nebo jednotlivců. Dle těchto pravidel se v ČR výhradně postupuje v projektech spolufinancovaných z Evropské unie,” připomíná v článku pro magazín Vodní hospodářství Radek Hospodka, ředitel odboru hlavního regulátora a vrchního dohledu sektoru VaK z Ministerstva zemědělství, které má dohled nad oborem vodovodů a kanalizací ve své kompetenci.
Za vodu maximálně dvě procenta příjmů
Konkrétní hodnoty sociálně únosné cen vody každoročně kalkuluje Státní fond životního prostředí ČR a to pro jednotlivá krajská území dle pravidel Operačního programu Životní prostředí. Sociálně únosná hranice pro výdaje na vodné a stočné je definována jako cena pro vodné a stočné (včetně DPH), která představuje 2 % průměrných ročních příjmů domácnosti a se standartní spotřebou 88,7 l/osobu a den, což je průměrná spotřeba vody v České republice.
Ůdaje o sociálně únosných cenách jsou zveřejňováni vždy v předstihu. Pro rok 2021 jsou uvedeny v přiložené tabulce.
V Praze o třetinu nižší cena
Nejvyšší sociálně únosnou cenu vody má dle státního fondu Praha, kde jsou také nejvyšší příjmy obyvatel. Limit byl v Praze stanoven na 164 korun za kubík vody. Reálná cena vody je ale v Praze ve skutečnosti o třetinu nižší - 101,59 Kč za kubík vody, což odpovídá 1000 l vody. Pražané tak za litr vody letos zaplatí 10 haléřů.
Naopak nejnižší příjmy a tedy i sociálně únosnou cenu mají ve Zlínském kraji (115 Kč za kubík vody). Reálná cena vody je ale i zde podstatně nižší a místní za vodu platí 9 haléřů za litr. Cena vody je zde pro letošní rok totiž 90,47 Kč za kubík vody.
Sociálně únosná cena vody pro rok 2021 dle Státního fondu životní prostředí ČR
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
9.12.
Zlepšení parametrů kvality vody a efektivnější provoz zařízení byly jedním z důvodů, proč Vodohospodářská a obchodní společnost přistoupila k rekonstrukci úpravny vody. Nyní byla stavba spuštěna do půlročního zkušebního provozu. Úpravna čistí vodu nejen pro Bělohrad a okolní obce, ale i pro dvacet kilometrů vzdálené město Jičín.
12.11.
Přestavba čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou by měla začít příští rok. Umožní to dotace, již na tuto investici za 232 milionů korun získal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko ze Státního fondu životního prostředí. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku. Uvedl, že projekt podstatně přispěje k zvýšení kvality vody v řece Sázavě.
19.10.
Vláda dnes schválila rozpočet Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) na příští rok. Příjmy fondy budou 3,58 miliardy korun, výdaje 5,652 miliardy korun. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Rozpočet zahrnuje zvýšenou alokaci na vodohospodářské projekty obcí.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
11.6.
Ministerstvo zemědělství by mělo dostat letos dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí by mělo získat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
5.5.
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Resort životního prostředí ale podle něj dal souhlas pouze třem.
12.2.
Sněhu je nejméně za několik let, v porovnání s loňskem jsou zásoby vody ve sněhu desetkrát menší. Zřejmě už na jaře vyschnou některé menší toky, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Pokud ve zbytku roku budou podprůměrné srážky a vysoké teploty, zasáhne letošní sucho republiku silněji než v letech 2015 a 2018.
15.1.
Obce mohou od počátku března žádat o dotaci na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí uvolní 200 milionů korun. Soustava domovních čistíren je určena pro obce, kterým se nedaří kvůli složitému terénu nebo vysokým nákladům pořídit kanalizaci či čistírnu odpadních vod.
24.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice včera slavnostně ukončila modernizaci úpravny vody v Mokošíně na Pardubicku a rekonstrukci částí skupinového vodovodu. Zhruba za 148 milionů korun kompletně vyměnila technologickou část úpravny, opravila přivaděč Jankovice a vyměnila technologii na vrtech v Brlohu a Jankovicích.
26.8.
Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
29.7.
Ministerstvo zemědělství chce uvolnit půl miliardy korun na vodohospodářská opatření, která by pomohla bojovat s klimatickou změnou. Návrh, kterým by se peníze převedly z rozpočtové kapitoly státního dluhu do rozpočtu zemědělského úřadu, projedná v úterý vláda.
13.6.
Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V červnu uzavře příslušnou smlouvu s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Záměr zajistit ústavní ochranu vody a půdy oznámili v úterý lidovci. Větší ochranu vody vyžaduje i KSČM jako jednu z podmínek pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.
7.5.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do 30. června vypsat novou dotační výzvu pro obce a města na nové vodovody a vodovodní přivaděče, v níž bude 500 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Už teď mohou žádat o peníze na nové zdroje pitné podzemní vody, i v tomto případě je k dispozici půl miliardy korun.
7.5.
Obec Rokytňany na Jičínsku dostane od Královéhradeckého kraje na vybudování veřejného vodovodu tři miliony korun. Vesnice se 116 obyvateli se dlouhodobě potýká s nedostatkem užitkové i pitné vody, informovali ČTK zástupci hejtmanství. O poskytnutí dotace včera rozhodli krajští zastupitelé.
29.4.
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
26.4.
Dotační program Dešťovka ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun. Přijato bylo přes 4000 žádostí za téměř 200 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Dotace jsou určeny na systémy využívající srážkovou či odpadní vodu.
15.4.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí navrhují, aby se začalo s pracemi na obnově vodních toků v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. V následujících letech by za tuto první fázi přípravy staveb přehrad Senomaty, Šanov a Kryry měl stát zaplatit 554 milionů korun. Dnes o tom rozhodne vláda.
11.4.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) je přesvědčený o nutnosti stavby plavebního stupně Děčín, který na Labi zajistí dostatek vody pro lodní dopravu. Pomůže ale také zadržet vodu v krajině, což je v současných suchých letech nezbytné. Není možné říkat, že to nejde, je třeba najít cestu, jak ho postavit, řekl novinářům Toman po setkání na toto téma, které se uskutečnilo na zámku v Děčíně.
6.2.
Významné vodní nádrže v České republice jsou připraveny v případě suchého léta zajistit zásobování obyvatel i průmyslu vodou, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) byl právě díky velkým nádržím loni v létě dostatek pitné vody pro obyvatele.
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
8.1.
Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
2.1.
Poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody bude nově spravovat Státní fond životního prostředí místo České inspekce životního prostředí, jak tomu bylo doposud. Změnu přináší novela vodního zákona, která včera nabyla účinnosti. Poplatky za odběr a vypouštění vody se nemění.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
26.11.
Jindřichův Hradec zahájí v prosinci stavbu čističky odpadních vod a kanalizace v místní části Děbolín. Náklady na projekt činí téměř 64 milionů korun s daní. Stavba potrvá přibližně do srpna 2020. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje jindřichohradeckého městského úřadu Vladimír Krampera.
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
2.11.
Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. ČTK o tom informoval Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje.
1.11.
Moravská Třebová na Svitavsku odstraní zápach, který občas vychází z čističky odpadních vod. Takzvanou dezodorizaci firma nainstaluje příští týden. Lidé si na zápach v minulosti stěžovali. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický. Opatření bude stát 5,9 milionu korun bez DPH. Státní fond životního prostředí městu poskytl dotaci 3,5 milionu korun.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
25.10.
Skoro 220 obcí podalo během zhruba dvou měsíců žádosti o dotace na odbahnění, rekonstrukci či obnovu rybníků za 668 milionů korun. Ministerstvo zemědělství mělo připraveno 400 milionů, úřad tak k úterý ukončil příjem žádostí, informoval včera v tiskové zprávě. Ministerstvo teď hledá možnosti dalšího financování programu.
18.10.
Ministerstvo zemědělství chce do roku 2024 přerozdělit na protipovodňová opatření v další etapě protipovodňového programu 4,6 miliardy korun. Peníze můžou dostat obce nebo správci toků, jako jsou státní podniky Povodí či Lesy ČR. Včera o tom úřad informoval v tiskové zprávě. Výše podpory bude mezi 70 až 95 procenty stavebních nebo projektových nákladů.
2.10.
Obce, kraje a další subjekty mohou ode dneška čerpat dotace na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Z Operačního programu Životní prostředí dostanou k dispozici 350 milionů korun.
5.9.
Počet domácností připojených na pitnou vodu a kanalizaci loni stoupl, z vodovodů bylo zásobováno přibližně deset milionu lidí, meziročně o 55.000 víc. Vodovodní síť byla prodloužena o 903 kilometrů, kanalizační o 1350 kilometrů. Vyplývá to ze zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2017, kterou ministerstvo zemědělství (MZe) včera předložilo vládě.
16.8.
Ministerstvo zemědělství by mělo nechat navýšit zásobní prostor Novomlýnských nádrží na Břeclavsku o devět milionů metrů krychlových. Maximální hladina ve střední a dolní nádrži by tak stoupla o 35 centimetrů. Jde o jeden z projektů, kterým ministerstvo plánuje bojovat se suchem.
6.6.
Požadavky na odvoz obsahu jímek u rodinných domů se zpřísní. Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Povinnost začne platit od roku 2021. Změnu přináší novela vodního zákona, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí.
17.4.
Práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku by se měly zastavit. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v materiálu, který ve středu projedná vláda. Podle něj se neprokázala aktuální potřeba tohoto vodního díla, nesouhlasí s ním obecní zastupitelé, aktivisté a část občanů.
1.3.
Desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce. Navrhla to pětice poslanců v rámci novely vodního zákona, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí, podle poslanců by nově měly dostávat po 45 procentech.
1.2.
Sněmovní zemědělský výbor včera přerušil projednávání vládní novely vodního zákona, která mimo jiné zpřísňuje některé podmínky nakládání s odpadními vodami. Členové výboru nyní můžou do 7. února předkládat své pozměňovací návrhy. Zpravodaj Karel Tureček (ANO) poznamenal, že ví o několika pozměňovacích návrzích, které poslanci chtějí přednést.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
8.11.
Moravská Třebová na Svitavsku zbaví zápachu čističku odpadních vod v nedalekých Linharticích. Lidé kvůli tomu sepsali i petici. Takzvaná dezodorizace bude stát šest milionů korun. ČTK to sdělil vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický.
16.10.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
3.10.
Na boj proti povodním, na šetření dešťové vody a na likvidaci starých ekologických zátěží dostanou obce dotace z Operačního programu Životní prostředí. Celkem je na tyto účely vyhrazena miliarda korun. O peníze mohou obce žádat Státní fond životního prostředí od 16. října, pro dotace na likvidaci ekologických zátěží od 1. listopadu.
18.9.
Na čistírny odpadních vod, vodovodní sítě a podobné účely mohou obce získat až 3,7 miliardy korun z evropských fondů. Žádosti o dotace začne Státní fond životního prostředí (SFŽP) přijímat od 16. října. Jak upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jsou to patrně poslední peníze, které může Česká republika čerpat z evropských fondů na vodní hospodářství v tomto programovém období.
29.6.
Jméno Radka Novotného není vodárenským odborníkům neznámé. Jak si v diskuzi s ním vedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík? Nutno uznat, že velmi korektně a věcně. Pojďme si připomenout klíčové výroky náměstka v pořadu Veroniky Sedláčkové Pro a Proti na ČRo Plus. Link na audio verzi pořadu najdete pod článkem.
11.5.
Ministerstva zemědělství vyhlásilo I. Výzvu k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci programu 129 300 „Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací II“. Žádosti jsou přijímány do konce srpna.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí chce, aby si chovatelé ryb znovu museli nechávat povolit přikrmování ryb. Počítám s tím novela zákona o vodách, která je v meziresortním připomínkovém řízení. Chovatelé už podobnou povinnost měli před rokem 2010. Podle ministerstva chovatelé přikrmují příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
29.10.
Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.
7.10.
Takzvaná Modrá zpráva každoročně shrnuje stav vodního hospodářství ČR a přináší souhrnné informace například o hospodaření s vodami, ochraně povrchových i podzemních vod či ochraně před povodněmi. Dnes se zaměříme na zásobování pitnou vodou.
26.6.
Děti už se nemůžou dočkat a počasí také není tak studené jako minulý týden.. A tak každého asi napadne, že konečně přichází čas letního koupání. Jenže opravdu se můžeme bez problémů všude vykoupat? Pojďme se podívat na aktuální výsledky prezentované na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
23.2.
V příštích pěti letech půjde na protipovodňová opatření v České republice necelých pět miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Letos by měly být zahájeny stavební akce o objemu asi miliardy korun.
20.2.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí pořádají další kolo informačních seminářů, zaměřených na následný (ex-post) monitoring vodohospodářských projektů, podpořených z OPŽP v programovém období 2007-2013. První ze seminářů se uskuteční 4. března v Brně.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
26.1.
Společnost 1. SčV, a.s. doporučuje svým odběratelům využít programu Ministerstva pro místní rozvoj a využít dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 16. února 2015.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
30.12.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
12.12.
Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
10.6.
Povodí Moravy v následujících šesti letech investuje do protipovodňových opatření v Olomouckém kraji s pomocí dotací zhruba 1,4 miliardy korun. Zlepšit by se měla ochrana před velkou vodou například v Olomouci, Přerově či Teplicích. Novinářům to v Olomouci řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
21.3.
Ministr zemědělství Marian Jurečka na dnešní vodohospodářské konferenci pořádané v rámci Světového dne vody ujistil, že považuje budování protipovodňové ochrany za naprostou prioritu. Věnuje se však i opačnému problému – aktuálně hrozícímu suchu.
4.2.
Nový ministr zemědělství Marian Jurečka provedl několik personálních změn ve vedení resortu. Změny proběhly na pozici prvního náměstka, náměstka ministra pro úsek komodit, výzkumu a poradenství a náměstka pro ekonomický úsek.
30.1.
Marian Jurečka se dnes dopoledne ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky den poté, co Marian Jurečka převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana.
20.1.
Voda v Česku od ledna podražila v průměru o necelá tři procenta, vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Průměrná cena vodného a stočného dosahuje letos necelých 76 korun za metr krychlový, zhruba o čtyři koruny více než před rokem.
11.11.
Rada Písku navrhuje zdražit pro příští rok vodné a stočné. Obyvatelé města by měli od 1. ledna 2014 nově zaplatit za kubický metr vody 34,89 Kč a za stočné 38,79 Kč. V obou případech se v porovnání s letošním rokem jedná o zdražení, které nepřesahuje jednu korunu. ČTK to řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.
4.11.
Generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Miroslavem Tomanem odchází z funkce. Oznámilo to v pátek ministerstvo zemědělství (MZe). Podnik dočasně povede Jan Hodovský. Světlík v reakci na to ČTK řekl, že odchází po dohodě s ministrem, a to kvůli rozdílným názorům.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
17.10.
Generální ředitel státního podniku Povodí Labe Václav Beránek po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem odchází z funkce. Vedením byl dočasně pověřen investiční ředitel firmy Marián Šebesta, informovalo včera ministerstvo. Podle mluvčí úřadu Dany Večeřové vypíše MZe v pátek výběrové řízení na nového generálního ředitele.
30.9.
Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.
18.7.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. ČTK včera informaci získala z výroční zprávy Moravské vodárenská, která výsledek loňského hospodaření nezveřejnila.
12.7.
Pokud odběratel používá vodu i na zalévání zahrady či na plnění bazénu, má možnost využít nabídky Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Množství vody, které prokazatelně nebylo odvedeno do kanalizace, lze zohlednit při vyúčtování stočného.
11.7.
Miroslav Toman se dnes odpoledne ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Jiřího Rusnoka den poté, co Miroslav Toman převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana.
8.7.
Pan Toman bude již druhým ministrem v rodině - je synem bývalého ministra zemědělství v předrevolučním období Miroslava Tomana. Narodil se 6. února 1960 v Žatci, od roku 2007 je prezidentem Potravinářské komory ČR, dřívě působil jako náměstek ministrů zemědělství (Palas, Zgarba a Mládek).
20.6.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jmenoval do funkce ředitelky Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Radku Bučilovou, která byla pověřena řízením fondu od prosince 2010. Při jmenování Chalupa ocenil především její kvalitní a přínosnou práci pro program Zelená úsporám.
19.6.
Z novely zákona o vodovodech možná zmizí sporné a kritizované ustanovení, které se týká hrazení oprav vodovodních přípojek pod veřejným prostranstvím. Podle vládní předlohy by opravy měli platit majitelé přípojek, ale sněmovní zemědělský výbor doporučil toto ustanovení vypustit.
12.6.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
10.4.
V přesném znění přinášíme stanovisko Sdružení oborů vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) k tolik medializovanému přenesení úhrad nákladů spojených s jejich opravou z provozovatele na vlastníky. Tato úprava by odstranila stávající nerovné zacházení s těmi, kteří si své přípojky např. při rekonstrukci domu vyměnili či mají přípojky nové.
5.4.
Tento týden se kolem novely zákona o vodovodech a kanalizacích rozvýřila diskuze ohledně plateb za opravy vodovodních přípojek. Jedná se o minoritní problém, kterému nicméně věnuje poměrně velkou pozornost zástupce ombudsmana. Jeho názor je zřejmě však nekonzistentní, jak vyplývá z dnešního prohlášení MZe, které přinášíme v přesném znění.
10.1.
Pokud by byly v novele zákona č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích přijaty návrhy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), měl by z nich prospěch zejména koncový spotřebitel – uživatel vody. Uvedl to dnes na setkání s novináři v Praze předseda SOVAK František Barák.
10.1.
Jedním z mýtů týkající se výše cen vodného a stočného je teze, podle které vydělávají na růstu cen vodohospodářské společnosti. Ve skutečnosti ale plyne zhruba třetina finančních prostředků vybraných na vodném a stočném přímo či nepřímo do státního rozpočtu.
3.1.
Ceny vody na další kalendářní rok se vyhlašují každoročně v prosinci. Předtím jsou na pořadu jednání zastupitelstev – ať již městských či obecních, protože vlastníky vodárenské infrastruktury jsou především města a obce - a na jejich rozhodnutí záleží, kolik za vodné a stočné zákazníci zaplatí...
13.12.
Hledáte přehled o schválených cenách vodného a stočného pro příští rok? Doporučujeme internetový portál Cenavody.cz Najdete zde nejen aktuální informace, ale také meziroční srovnání a infromace k cenotvorbě.
16.11.
Pokračování velmi zajímavé přednášky RNDr. Pavla Punčocháře, CSc., vrchního ředitel Sekce vodního hospodářství MZe. V druhé části se věnuje možnostem zásahu ministerstva v případech zastavení výkonu služeb (podobně jako v případě Dvora Králové) a rostoucím požadavkům na sledování prioritních znečisťujících látek.
16.11.
Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák. Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent.
15.11.
Dnes přinášíme velmi zajímavou přednášku RNDr. Pavla Punčocháře, CSc., vrchního ředitel Sekce vodního hospodářství MZe. V první části se věnuje problematice regulace. Jeho shrnutí dosavadního stavu vývoje vodárenství je velmi přesné. Zajímavější je však další pasáž o aktuálním jednání s EK a závěrech lokálních "kulatých stolů". Doporučujeme...
8.11.
Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní daňový balíček. Tím současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.
24.10.
Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na nového generálního ředitele státního podniku Povodí Labe. Zájemci mohou přihlášky ministerstvu zasílat do 7. listopadu, zjistila ČTK na webu ministerstva. Poslední generální ředitel podniku Tomáš Vaněk po 21 letech v čele podniku ke konci března skočil a odešel do penze.
17.10.
Pravicový volič v pravicové Praze je po víkendu v šoku. Komunista se v Praze 8 dostal do druhého kola senátních voleb. Řeknete si, že díky pánu bohu nebydlíte v Praze 8 a tentokrát jste volit nemuseli... Ale schválně: koho jste minule volili? Pokud TOP 09 s tím, že volíte pravici, možná budete překvapeni.
12.10.
Dlouholeté problémy s evropskými dotacemi na modernizaci vodárenské infrastruktury a stavbu nových čistíren odpadních vod mají za následek, že je některé města a obce raději nechtějí. Nesouhlasí také s tím, aby kvůli spolufinancování musely výrazně zvyšovat cenu vodného a stočného.
30.8.
Dokument každoročně zpracovává Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Obsahuje souhrnné údaje o systému vodního hospodářství a péči o kvalitu vod v předcházejícím roce. Ve čtvrek byla zpráva schválena na základě návrhu ministra zemědělství Petra Bendla.
29.8.
Zavedení dodatečné regulace oboru vodárenství je v tomto roce žhavým tématem. Jednou z možností je využití Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podívejme se na srovnání ERÚ a Finančních ředitelství, které v součastnosti regulaci cen vody zajišťují, z hlediska počtu provedených kontrol.
14.8.
Nenechte ujít aktuální rozhovor s náměstkem Ing. Tomášem Zídkem z Ministerstva finanací ČR. Hovořili jsme o stávající regulaci ceny vody a detailnosti probíhajících kontrol... Ale také o rozpočtu Energetického regulačního úřad (ERÚ) a možnosti zřízení nového nezávislého regulátora oboru vodárenství.
19.7.
Přinášíme vám aktuální přehled již schválených cen vodného a stočného v České republice. Přehled budeme průběžně aktualizovat.
3.7.
Tři miliardy korun z evropských fondů nabízí Státní fond životního prostředí (SFŽP) obcím a svazkům obcí na výstavbu a renovaci čistíren odpadních vod a kanalizací. Výzvu pro podávání žádostí zveřejnilo ministerstvo životního prostředí v pátek. Přijímat je bude fond od 9. července do 9. srpna 2012.
2.7.
Rozhovor s Antonínem Raizlem, manažerem Ernst & Young, o přiměřeném zisku, stávající i dodatečné regulaci českého vodárenství. Poradenská společnost Ernst & Young byla spoluorganizátorem školení SOVAK ČR k novému Cenovému výměru Ministerstva financí.
15.6.
Po provedených školeních MF a bližším seznámením s Cenovým výměrem je SOVAK ČR přesvědčen, že způsob regulace a především upřesnění pravidel pro regulaci přiměřeného zisku jsou krokem správným směrem a vedou ke zvýšení míry ochrany spotřebitele a transparentnosti a k větší srozumitelnosti zákonných norem při cenotvorbě.
30.5.
Na mezinárodní konferenci VODA FÓRUM 2012 zaznělo z úst náměstka ministra Ing. Kendíka jednoznačné stanovisko proti návrhu Evropské komise na zřízení dodatečné regulace v ČR.
29.5.
Představitelé DG Regio pro dotační politiku z Evropské komise (EK) požadují zřízení nezávislé regulační instituce v ČR. Podmiňují tím získání evropských dotací pro české vodárenství v novém programovacím období 2014–2020.
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
26.3.
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje návrh, který má změnit systém zpoplatnění čištění dešťových vod. Zatímco dnes za odvod neplatí také správci silnic, dálnic, České dráhy nebo zoologické zahrady, podle připravované novely by do budoucna zůstali ušetřeni jen majitelé obytných domů. Při příležitosti Světového dne vody to uvedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
3.2.
Evopské dotace na modernizaci čistíren odpadních vod z Operačního programu Životní prostředí nakonec nedostane 21 obcí včetně Prahy. Dalších osm obcí má ještě šanci, že peníze získá. Ohroženo bylo původně 42 projektů v hodnotě deset miliard korun.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
13.1.
Město Sokolov usiluje o dotaci na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Po letech jednání se zřejmě přikloní k přijetí dotace ze státního fondu životního prostředí.
13.1.
Netolickým se podařilo vyjednat lepší podmínky s ČEVAKem. Ten ve městě provozuje vodovody a kanalizace. Původní dvouletou výpovědní lhůtu se podařilo zkrátit na jednoroční, navíc se ve smlouvě snížila i marže za nájemné a to o jedno procento.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cenový nárůst předepisují podmínky pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.
23.12.
V Jeseníku bude příští rok dražší vodné a stočné, cena za metr krychlový se meziročně zvedne o 2,77 koruny na 63,05 Kč. Se zdražením vodného a stočného musejí počítat i domácnosti z dalších velkých měst Olomouckého kraje. Navýšení cen už vodohospodáři oznámili v Olomouci, Přerově, Prostějově či Šumperku.
22.12.
Domácnostem v okrese Šumperk vzroste příští rok v únoru cena za vodné a stočné. Za metr krychlový celkem zaplatí 74,12 koruny, tedy o 5,36 Kč více než nyní. Zdražení vodohospodáři oznámili v těchto dnech. Už dříve o něm rozhodli jejich kolegové v Olomouci, Přerově či Prostějově, kde se ceny vodného a stočného zvýší od začátku roku.
21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr krychlový. Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 60,39 korun za metr krychlový.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
12.12.
Dva a půl roku trvající rekonstrukce kanalizace v Táboře, Sezimově Ústí a v Plané nad Lužnicí ovlivní i cenu vody. Obyvatelé by měli očekávat zdražení behem dvou let o 24 %. Stavební práce stály 991 miliónů korun bez DPH.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
5.12.
V Karlovarském kraji vodárenské firmy od roku 2012 patrně zvednou cenu za vodu až o devět procent.
5.12.
Ve všech městech Pardubického kraje bude od příštího roku vodné a stočné vyšší než letos. Kromě vyšší sazby DPH, 14 namísto dosavadních deseti procent, se na tom podílí také zdražení ze strany vodárenských společností. Ne všechny se však k němu uchýlily, zjistila ČTK.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
30.11.
Vlachovo Březí se rozhodlo provozovat vlastní vodovod a kanalizaci. Pro ČEVAK, který vodovody a kanalizace v této obalasti provozuje, to znamená, že mu nebude prodloužena smlouva.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
29.11.
Zvýšení cen vody se nevyhne ani Olomouckému kraji. Ke zdražení přistoupila i společnost Moravská vodárenská, která je největším dodavatelem pitné vody v regionu.
28.11.
Obyvatelé Přerova si připlatí příští rok za vodné a stočné. Cena za metr krychlový se zvýší o 4,5 koruny na 67 korun. Informace o nárústu cen v dalších místech Olomouckého kraje vodohospodáři zveřejní v následujících dnech a v řadě z nich se čeká rovněž zdražení.
28.11.
Třeboň má již nějaký čas novou čistírnu odpadních vod. I kvůli její výstavbě dojde ke zvýšení vodného a stočného.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.11.
Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.
26.10.
Úřady proplatily v září tuzemským příjemcům z evropských fondů 7,3 miliardy korun, v srpnu to bylo 11,5 miliardy. Celkem už české instituce a firmy získaly od roku 2007 z Evropské unie 272 miliard korun. Oznámilo to včera ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
25.10.
Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.
24.10.
V posledních dnech se velmi rozhořela diskuze o možném neúspěchu 44 žádostí o evropské dotace z OPŽP a možném vlivu na cenu vody. Situace je však mnohem komplikovanější. Také úspěšní žadatelé o evropské dotace navyšují cenu vody. Musí totiž dodržet tzv. finanční model. Jaké jsou pozitiva a negativa evropských dotací a je vůbec možné fungovat bez nich?
19.10.
Česko o peníze z Evropské unie na modernizaci čištění odpadních vod nepřijde. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Přesto však připustil možné problémy s financováním některých projektů, které by mohly vést v určitých lokalitách ke zdražení vody.
19.10.
Investice do životního prostředí loni v Česku činily 22,6 miliardy korun, oproti roku 2009 klesly o 3,6 procenta. Zatímco financování staveb na ochranu životního prostředí podnikatelský sektor výrazně omezil, stát své investice zvýšil o víc než polovinu.
17.10.
Citelné zdražení vodného a stočného způsobí nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, ale i snaha získat peníze na obnovu infrastruktury. Domácnostem se proto zvýší roční účty za vodu o stovky korun, informuje v neděli server TYDEN.CZ.
7.10.
Dnes odpoledne premiér Petr Nečas uvedl do funkce nového ministra zemědělství. Petr Bendl se poté osobně představil zaměstnancům úřadu ministerstva. Premiér Petr Nečas i nově jmenovaný ministr Petr Bendl poděkovali odstupujícímu ministrovi Ivanu Fuksovi.
21.9.
Vláda schválila požadavek ministerstva zemědělství, aby letos mohlo o 250 mil. Kč posílit finanční prostředky určené na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací především v malých obcích.
5.9.
Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.
21.6.
Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.
5.5.
Návrh ministerstva zemědělství dnes odsouhlasila vláda. ČTK informaci získala na internetových stránkách úřadu vlády.
4.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dalším poklesu, lidé však za její odběr z důvodu růstu ceny vodného zaplatili více peněz než o rok dříve. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
13.4.
Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zrychlit výstavbu protipovodňových opatření podél řeky Bečvy, nechá k tomu v průběhu letošního roku vypracovat studii. Vyplývá to z dokumentu, kterým se bude zabývat vláda.
30.3.
Celkem 41, 8 miliardy korun přidělilo Ministerstvo zemědělství v roce 2010 zemědělcům v rámci různých programů formou přímých plateb, národních dotací, Programu rozvoje venkova a podpory lesního a vodního hospodářství.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
22.3.
Protipovodňové ochraně jako vládní prioritě věnuje ministerstvo zemědělství dlouhodobě velkou pozornost. Ministr Fuksa na dnešních oslavách Světového dne vody oznámil, že pro tuto důležitou oblast jsou zajištěny finanční prostředky ve výši 5,5 miliardy korun do roku 2013.
17.3.
Ministerstvo zemědělství chce obnovit program, který by obcím pomohl s přípravou projektových dokumentací na stavbu kanalizace a vodovodů. S budováním vodovodních sítí má problémy kolem devíti procent obcí v zemi.
25.2.
Lidové noviny tento týden přinesly zajímavý článek o navrhované "vodní dani". Jaký je názor Sdružení oboru vodovodu a kanalizací na tuto problematiku?
9.2.
Na protipovodňová opatření bude letos směřovat 1,5 miliardy korun po loňských 1,45 miliardy Kč. Více než v minulosti mají vznikat menší projekty. Vznik větších staveb totiž často komplikuje neochota vlastníků pozemků dohodnout se se státem na jejich odkupu či pronájmu.
8.2.
K prvořadým úkolům patří například úspory v chodu resortu, zvýšení konkurenceschopnosti českých zemědělců, dokončení majetkového vypořádání, vytvoření spravedlivých podmínek pro podnikání v zemědělství.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
4.1.
Přinášíme aktuální přehled cen vody v jednotlivých regionech. Údaje budou průběžně doplňovány.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Průměrná sušická domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o 200 korun více než letos. Na svém prvním pracovním zasedání nové ceny schválili sušičtí zastupitelé.
13.12.
Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
10.12.
Vodné a stočné se navýší o 6,38%. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání klatovští zastupitelé.
8.12.
Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.
7.12.
Dodavatelská společnost Vodovody a kanalizace Náchod zvýší cenu vody o 5,4 procenta.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
6.12.
Navýšení cen za vodné a stočné je v karlovarském regionu šestiprocentní. (aktualizováno)
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
1.12.
Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.
1.12.
V Pardubicích zaplatí lidé za vodné a stočné příští rok 71 Kč, v Chrudimy 67,9 Kč a ve Vysokém Mýtě 59 korun.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
26.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury v Chrudimy schválil nové ceny pro příští rok. Cena bude opět dvousložková.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
23.11.
Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
26.10.
V přesném znění přinášíme rozhovor předsedy předstvanestva SOVAK ČR Ing. Františka Baráka pro Parlamentní listy, ve kterém vysvětluje, proč by cenu vody měli určovat vlastníci vodárenské infrastruktury.
16.8.
Český statistický úřad vydal podrobnou zprávu o vývoji vodárenství v České republice. Dotazováno bylo celkem 1.237 respondentů.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
5.5.
Spotřeba vody v Česku loni opět klesla, avšak platby za její odběr se zvýšily. Zatímco objem fakturované pitné vody se v roce 2009 snížil meziročně o 2,3 procenta na 504,6 milionu metrů krychlových, tak hodnota fakturovaného vodného se díky růstu jeho ceny zvýšila o pět procent na 14,19 miliardy korun.
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
19.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE