Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Going green ve vodárenství: Spotřebovat méně, vyrobit více

Going green ve vodárenství: Spotřebovat méně, vyrobit více

Na čistírny odpadních vod je podle Lukáše Vlčka třeba nahlížet jako na zařízení, která nejen vyčistí vodu, ale také maximálně využije její energetický potenciál. V rámci své prezentace na konferenci Going green shrnul zkušenosti ze zahraniční i mateřské společnosti Veolia Voda.

V součastné době čelíme dvěma krizím. V posledním století graduje krize ekologická. Velmi aktuální je ale také krize ekonomická. Většina z nás vnímá tyto dva aspekty jako neslučitelné. Cílem prezentace Lukáše Vlčka bylo ukázat možnosti, jak uspořit provozní náklady, které zároveň přinesou i příznivý dopad na spotřebu energií a uhlíkovou stopu.

Nejvyšší potenciál úspory ovlivnitelných provozních nákladů vodárenských společností spočívá v energii. V konkrétních případech může úspora spotřeby znamenat 75 % celkového potenciálu úspor. Energie navíc tvoří 70-80 % uhlíkové stopy vodohospodářských společností. Lukáš Vlček shrnuje: "Chce-li vodohospodářská společnost snížit svou uhlíkovou stopu, musí snížit svojí spotřebu energie. Chce-li ušetřit provozní náklady, musí udělat to samé."

Každá vodohospodářská společnost se skládá ze čtyř navazujících provozů: výroby pitné vody, distribuce pitné vody, odvádění odpadních vod a čištění odpadních vod. Každý provoz má své vlastní možnosti optimalizací, v některých případech jde stejný druh optimalizace aplikovat ve více povozech. Základní princip je spotřebovat méně a vyrobit více.

Při výrobě pitné vody je možná instalace malých vodních elektráren (MVE) na přítoku do úpraven vody. Obtížné je ale najít úpravnu, která má dostatečný průtok, a zároveň je technologicky možné MVE do úpravny nainstalovat tak, aby „nikde nepřekážela provozu“. I přesto bylo již několik podobných projektů realizováno. Např. v Bedřichově (782,16 MWh/rok) byla výsledkem 73,96 % energ. soběstačnost, Hradišti (8 175,99 MWh/rok) dokonce více než 100% energ. soběstačnost.

Další možností je instalace tepelného čerpadla, pro které má většina úpraven výborný potenciál: dostatečný průtok a stabilní, i když poměrně nízkou teplotu vody. Několik projektů bylo zrealizováno v Německu a v průměru bylo dosaženo výkonu asi 5 kW tepla na 1 m3/h výkonu vodárny. Průměrná vodárna pro zásobení města o velikosti 20 000 obyvatel má výkon asi 100 m3/h. Otázkou ale je, jak využit teplo, které mnohonásobně převyšuje potřeby úpraven.

Obrovský potenciál se skrývá také při distribuci pitné vody a to zejména ve snížení objemu vody, který unikne poruchami a netěsnostmi. Ne všechny poruchy se projeví vodou tryskající z po chodníku, většina z nich je skrytá a způsobuje pomalé kontinuální úniky. Za dobrou vodovodní síť se považují sítě se ztrátami okolo 20 %. Toho lze dosáhnout jedině systematickou kontinuální kontrolou celé sítě.

Lukáš Vlček ve své prezentaci uvedl zajmavý příklad snížení ztrát v pražské síti a jeho efekt na uhlíkovou stopu. Před deseti lety byly ztráty v pražské vodovodní síti až 40%. Systematickou kontrolou se podařilo tuto hodnotu snížit na cca 21% a tím i výrazně snížit uhlíkovou stopu. V roce 2011 bylo na pražské vodovodní síti opraveno 1874 tekoucích poruch, pátračský tým sestává z 10ti vozů o posádce dvou pátračů vybavených měřící technikou. Uhlíková stopa monitoringu a údržby vodovodní sítě v Praze byla snížením ztrát v síti snížena o 8.845,2 tun eq. CO2/rok.

Další možností úspory energie je řízení tlaků v síti podle aktuálních potřeb. Standardní je konstantní výkon čerpadla během dne, to je zbytečné, protože skutečné špičky jsou dosaženy obvykle pouze v ranních a večerních hodinách. V Rumunském Ploiesti byl otestován systém řízení čerpadla na základě tlakových čidel v síti. Tímto se dosáhlo úspory 11% energie na čerpání a dokonce došlo i ke snížení ztrát o 5% vlivem snížení tlaku.

Kanalizace je obecně nejmenším konzumentem energie ze všech vodárenských procesů, přesto i zde lze hledat energetické úspory. Zejména tam, kde odpadní vody nejsou odváděny gravitačně. Cestu lze najít v pečlivé údržbě a optimalizaci čerpadel podle skutečné potřeby objemu a výtlaku (Q/H křivky).

Oproti tomu čistírny odpadních vod (ČOV) jsou největším konzumentem energie ze všech vodárenských procesů a to jak elektrické, tak tepelné. Největší spotřeba energie je při: vstupním čerpání, mechanickém předčištění, v biologickém stupni a kalovém hospodářství. Většina čistíren navržených před 20ti a více lety, je hydraulicky předimenzovaná, protože spotřeba jednoho obyvatele byla oproti dnešku často i více než dvojnásobná. Proto je často prvním krokem optimalizace ČOV výměna čerpadel. Řízení množství vzduchu dodávaného do aktivačních nádrží podle skutečných aktuálních potřeb čistírny, je další možnost jak snížit spotřebu energie. Výměnou čerpací techniky, dmychadel a snížení hydraulických ztrát v potrubí bylo např- v Budapešti dosaženo úspory 18 278 kWh/den - 5 611 kg eq. CO2/den.

Při čištění odpadních vod je ale možné energii také vyrábět. Největší potenciál představuje využití kalu, který se běžně používá k výrobě bioplynu a následně k výrobě tepla a elektřiny v kogeneračních jednotkách.

Pitná i odpadní voda tedy v sobě skrývá veliký energetický potenciál. Existence úpraven pitných vod nebo čistíren odpadních vod plně energeticky soběstačných či předávajících energií do svého okolí je sice stále hudba budoucnosti, ale ve světle rozvoje nových technologií začíná tato představa dostávat reálné obrysy.

Konferenci Going green 2012 organizuje B.I.D. services

Oficiální www stránky konference Going green

12. 6. 2012 (jab)
Mohlo by vás zajímat
Teplárenské dny opět v Hradci Králové Vice

Teplárenské dny opět v Hradci Králové

24.4.

Právě dnes byl zahájen jubilejní 25. ročník konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky. Pokud vás zajímají novinky z oboru, inovace či diskuze na aktuální témata, naplánujte si cestu co Hradce Králové i na zítra, kdy konference pokračuje. Server oVodarenstvi.cz je mediálním partnerem této význané akce.


VODOVODY-KANALIZACE: Čeští i zahraniční odborníci a lídři trhu se sejdou v Praze po dvou letech Vice

VODOVODY-KANALIZACE: Čeští i zahraniční odborníci a lídři trhu se sejdou v Praze po dvou letech

10.5.

Praha 9. května 2017 – Téměř 350 prezentujících se firem na ploše přes 6 tisíc m2, na tři desítky přednášek, výstava či několik soutěží. To čeká návštěvníky i odborníky, kteří se sjedou po dvou letech na jubilejní 20. ročník nejvýznamnější a největší oborové akce, na mezinárodní výstavu VODOVODY-KANALIZACE. Ta se uskuteční 23. – 25. května na výstavišti v Praze Letňanech.


AQUATHERM startuje v pražských Letňanech Vice

AQUATHERM startuje v pražských Letňanech

1.3.

21. Mezinárodní odborný veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky dnes odstartoval v areálu PVA EXPO Praha. Pokud tento týdne do Letňan zavítáte, doporučujeme návštěvu také několika firem s nabídkou pro vodárenský obor.


Konference: Dáte si aperitiv? Vice

Konference: Dáte si aperitiv?

12.10.

Staňte se velvyslancem životního prostředí prostřednictvím kampaně “Vítejte v mém domě” sdružení PikPik Environnement. Co mají společného aperitiv a největší mezinárodní konference o klimatických změnách ve Francii? Jsou skvělou příležitostí k propagaci ekologicky zodpovědného chování.


Na veletrhu For Arch se do soboty představí 830 vystavovatelů Vice

Na veletrhu For Arch se do soboty představí 830 vystavovatelů

15.9.

Na 830 vystavovatelů se bude ode dneška do soboty prezentovat na 26. ročníku stavebního veletrhu For Arch v Praze. Zájem firem byl větší než loni, kapacita výstaviště ale dosáhla maxima, uvedli pořadatelé. Své výrobky a stavební řešení představí na akci 61 zahraničních společností z 15 zemí.
 


Vodohospodáři vyhlásili fotosoutěž VODA 2015 Vice

Vodohospodáři vyhlásili fotosoutěž VODA 2015

7.1.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) vyhlásilo při příležitosti konání 19. mezinárodní vodohospodářské výstavy Vodovody – kanalizace 2015 jubilejní desátý ročník fotosoutěže VODA 2015. Soutěž je určena pro digitální (případně digitalizované) barevné i černobílé fotografie, jejichž ústředním tématem jsou „Vodní skvosty“.


Představujeme: moravský výrobce armatur Jihomoravská armaturka Vice

Představujeme: moravský výrobce armatur Jihomoravská armaturka

11.6.

Přinášíme vám další rozhovor s vystavovatelem letošní úspěšné výstavy VODOVODY-KANALIZACE 2013, kterou chceme také zpětně připomenout. Nyní s paní Ing. Lucií Urbanovou, která představuje společnost Jihomoravská armaturka.


Představujeme: výrobce vodárenských armatur AVK VOD-KA Vice

Představujeme: výrobce vodárenských armatur AVK VOD-KA

7.6.

V rámci ohlednutí za výstavou VODOVODY-KANALIZACE 2013 vám přinášíme rozhovor s panem Petrem Kvičerou ze společnosti AVK VOD-KA, která byla úspěšným a zajímavým vystavovatelem letošního ročníku. 


Představujeme vítěze soutěže Zlatá VOD-KA: HAWLE Armatury Vice

Představujeme vítěze soutěže Zlatá VOD-KA: HAWLE Armatury

29.5.

Dnes Vám přinášíme rozhovor s Jiřím Ašenbrylem ze společnosti HAWLE Armatury, která letos získala tradiční ocenění na výstavě VODOVODY-KANALIZACE 2013. Pojďme si představit vítěznou společnost i vítězný exponát.


„Nejezte a nepijte blbě!“ a přijďte na VII. ročník Prague Food Festival 2013 Vice

„Nejezte a nepijte blbě!“ a přijďte na VII. ročník Prague Food Festival 2013

16.5.

Ovlivňuje strava vaše zdraví a náladu? Používáte lokální a sezónní suroviny? Prague Food Festival (PFF) 2013 nabídne skvělé pokrmy, nejlepší šéfkuchaře, představí špičkové podniky, ale také promění areál v jednu velkou kuchařskou školu! Dobré jídlo budete tenktokrát navíc zapíjet stylově kohoutkovou.


VODOVODY-KANALIZACE 2013 Vice

VODOVODY-KANALIZACE 2013

8.5.

Na 18. ročníku mezinárodní vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE se letos představí více než 280 firem z 20 států! S ohledem na koncentraci firem a jejích produktů mají všichni dodavatelé, projektanti, investoři, ale i vlastníci vodohospodářských objektů a jejich provozovatelé jedinečnou možnost prohlédnout si nové technologie a možnosti oboru.


Oslavte s PVK Světový den vody Vice

Oslavte s PVK Světový den vody

18.3.

V rámci Světového dne vody bude pro veřejnost ve dnech 23. a 24. března 2013 otevřeno Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno po oba dva dny od 10,00 do 16,30 hodin. Vstup je zdarma. Kromě stálé expozice čeká na návštěvníky několik novinek.


Výstava VODOVODY-KANALIZACE 2013 Vice

Výstava VODOVODY-KANALIZACE 2013

13.3.

Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY-KANALIZACE, která se uskuteční od 21. do 23. května v Praze, přinese novinky a informace důležité pro odborníky, kteří v oboru působí, pro vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury, ale i majitele budov a nemovitostí.
 


Budoucnost má řešení, ale musíme na něm začít pracovat už teď! Vice

Budoucnost má řešení, ale musíme na něm začít pracovat už teď!

12.6.

To je motto dnešní konference GOING GREEN 2012 - jedinečné akce tohoto zaměření v regionu střední a východní Evropy. Vodarenstvi.cz je již druhým rokem mediálním partnerem této akce.


Pavel Drobil ministrem životního prostředí Vice

Pavel Drobil ministrem životního prostředí

16.7.

aktualizováno - Petr Nečas tento týden uvedl do funkce nového ministra životního prostředí. Ruth Bízkovou vystřídal na ministerstvu Pavel Drobil.


Předběžná závěrečná zpráva - WATENVI, URBIS TECHNOLOGIE Vice

Předběžná závěrečná zpráva - WATENVI, URBIS TECHNOLOGIE

3.6.

Jak hodnotí BVV a odborníci průběh letošního ročníku?


Zlaté medaile WATENVI uděleny Vice

Zlaté medaile WATENVI uděleny

27.5.

Na slavnostním galavečeru, který se uskutečnil v rámci Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI a veletrhu Mezinárodním veletrhu komunálních technologií URBIS TECHNOLOGIE byla předány prestižní Zlaté medaile WATENVI a ocenění vítězům soutěže o nejlepší expozici AURA.


Kdo zahajoval letošní Watenvi? Vice

Kdo zahajoval letošní Watenvi?

26.5.

Letošní Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi a URBIS TECHNOLOGIE si nenechali ujít vrcholní přestavitelé ministerstev i zástupci měst a obcí.


Na Watenvi předány ocenění za vodohospodářské stavby roku 2009 Vice

Na Watenvi předány ocenění za vodohospodářské stavby roku 2009

25.5.

Na slavnostním galavečeru WATENVI byla předána ocenění vítězům soutěže „Vodohospodářská stavba roku 2009“.


Blíží se vodárenský veletrh Watenvi Vice

Blíží se vodárenský veletrh Watenvi

2.5.

Zapište si do kalendáře - Mezinárodním vodohospodářském a ekologickém veletrhu Watenvi, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 25. do 27. května 2010.


Vodohospodářský veletrh WATENVI letos v květnu opět v Brně Vice

Vodohospodářský veletrh WATENVI letos v květnu opět v Brně

12.2.

V termínu od 25. – 27. května 2010 se v Brně opět uskuteční tradiční Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh WATENVI.


Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE